Reklam
Bugun...


ÇİFTÇİ KARANTİNADA, ÇERKEZ TOPLUM İÇİNE GİREMİYECEK!..
YAĞIŞ BEKLENİYOR Perşembe günü mevsim normallerinin altına inmesi öngörülen sıcaklıklardaki düşüş ve serin havayla birlikte İstanbul, Bursa, Yalova, Kocaeli, Bilecik, Sakarya, Düzce, Zonguldak, Bolu, Bartın, Karabük, Kastamonu, Sinop, Çorum, Kırıkkale, Konya, Karaman, Aksaray, Nevşehir, Kırşehir, Yozgat, Amasya, Niğde, Mersin, Adana, Kayseri, Osmaniye, Hatay, Kahramanmaraş, Samsun, Tokat, Ordu, Sivas, Giresun, Erzincan, Gümüşhane, Bayburt, Trabzon, Rize, Artvin ve Ardahan'da kuvvetli olacak.

ÇİFTÇİ KARANTİNADA, ÇERKEZ TOPLUM İÇİNE GİREMİYECEK!..

SÎZDE KONUĞUMUZ OLUN..

Gazeteci Fakir Yılmaz Pazar Günleeri ve Hafta İçi Özel Programlarla TEMPO TV'de 

Sizde Tempo TV ekranına konuksunuz..

MERHABA Ardahan’daki gelişmeleri görüntülü izlemeniz için youtube ArdahanTV Kanalımıza abone olmanız umuduyla. Son iki haberimiz için TIKla abone ol, izle..  

Ölenlerin kaçının aşıdan sonra olduğu açıklanmayan Corona virüs paniğinin devam ettiği geçtiğimiz günlerde yapılan kongrede yeniden başkanlığa seçilen Ardahan kültür evi Başkanı Efrail Çiftçinin ailesiyle birlikte karantinaya alındıkları öğrenilirken aynı zamanda İstanbul Ataşehir'de bulunan  KAIDER Başkanı da olan Ataşehir belediyesinin memur Başkan yardımcısı Orhan Çerkez'in de iki ay boyunca toplum içine girmesinin yasaklı olduğu bilgisi alındı.

Bilindiği üzere Çerkez bir süre önce korona ya yakalanmış  ve ağır bir tedavi süreci geçirmişti..

arşiv haber 29/10/2019 tarihli haberler/yorumlar

AYININ BAŞINA ÇİVİ ÇAKTI!..
AYIYA ÇİVİ ÇAKAN GÖLELİ RESSAM/HEYKELTIRAŞ ÇAPAN! Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim bölümünde mezun olduktan sonra bir çok sanat projesinde yer alan Ardahan Göleli Ressam ve Heykeltıraş doğa hayvan sevgisini ilginç bir yol ile ortaya koydu.
Başta Göle'de olmak üzere yurt genelinde ve dünya da soyu tükenmek üzere olan Ayı gibi hayvanların doğal yaşamlarının tükendiğine dikkat çeken Çapan kendi eliyle yaptığı Ayı heykeline çiviler yerleştirip, insanların hayvanlara ve doğal alanlarına dokunmaması gerektiğine anlamlı bir çalışma ile mesaj vermiş.
İlk görenlerin el uzattığı ama Ardahanlı heykeltıraşcının doğaya o alanda yaşayan hayvanlarına ve de eserine dokunulmaması için kendi eleri ile yaptığı Ayı kafasına dizdiği ucu sivri çivilerle dikkat çekmek istemiş.
Ardahan Anadolu Lisesi mezun olduktan sonra ve fakülte hayatının arından bir dönem ücretli öğretmenlikte yapan ve bugün İBB Başkanı olan Ekerm İmamoğlu'nun bir zamanlar başkanı olduğu İstanbul/Beylikdüzü Belediyesinde resim dersleri veren Ardahan Göleli Ressam ve Heykeltıraş  Kenan Çapan bir dönem de televizyon sektöründe çalıştı. Bunun yanında resim çalışmalarına devam eden ve bir çok sergi açtı.
Evli ve bir kız çocuk babası olan Ressam ve Heykeltıraş  Kenan Çapan yeni eserlerini sergileyecek yeni bir alan beklentisi içinde çalışmalarına ara vermeden devam ediyor.
Işıd  ve Özel Hayat Bitti mi?..
 
'Önce yarat sonra bitirmeye çalış' modasının hüküm sürdüğü şu vefasız dünyada füzeden  daha ucuz ve daha hızlı bir tweetle yaşananları duyurma modasını izliyoruz.
Çoğumuzun özel hayatında yaşadığı ve 'Nereden başıma bela ettim' dercesine insanın yarattığını yok etme  çabası zamana, maddiyata hatta kan dökülmesine neden olur.
Dünyada ülkeler arasında, özel hayatta ise gazetelerin 3. sayfalarında yer alan bu durumun son örneğini ülkelerin ekonomisine attığı tweetlerle ya bomba ya da gündem olan Trump'ın son tweetidir.
Özel hayatta ise günlük  bir gazete almadan 'Satılık Basın diye söylendiğimiz gazetelerin 3.sayfalarında  yer alan haberlerle kararan hayatların yorumlanmaya çalışıldığı şu vefasız dünyada attığı son tweet IŞID lideri denen adam,  asıl liderleri tarafından atılan tweet ile çocuklarıyla birlikte yok edildi..
El-Kaide lideri Usame Bin Ladin'ide bu yöntemle yolcu edenler şimdi ise adına general dedikleri ABD ve RUSYA'nın muhatap aldığı YPG'liyi konuşuyor, alıştırıyor..
IŞID lideri Bağdadi'yi çocukları ile birlikte yok edenler bir de evlat, çocuk hakları adı altında kendilerini demokrasi yanlısı, dün yarattıklarını ise terörist ilan ederler..
Yaratmanın Allah'a mahsus olduğu ama iktidarlar uğruna paylaşılan bu dünyada kullanılanlar diye yok edilenlerin vebalini de onlara uyanlar öder..
Başta kullanılıp Feto'cu diye kenara atılanların, terörist ilan edilenlerin, mafya liderlerinin "Tak, Kullan, At" diye kullandığı ve çöpe attığı cep telefonu kartları gibi insanları, insanlığı kullananlar kendilerini mutlu şanslar da aslında kayıp edenlerin kendileri olduğunu da üzerlerine almazlar..
Çünkü Bağdadi'yi ABD değil, ona yardım eden kullanıcıları da asıl kullanılanlar olduklarını er geç anladıklarında iş işten geçtiği gibi özel hayatlarıda  olayların beklenmedik bir anda açtığı kanlı gazete sayfaları gibi olur..
Bunun başını da Ortadoğu ve bu bölgede bulunanlar çekerler..
Kısacası Bağdadi olayı gibi özel hayat denen alanda da her şeyin her an olabileceğini ve bu olacakların gazetelerin 3.kanlı sayfalarına bir tweetle ya da bir kurşunla başlık olabileceğini hesaba katmak gerekir..
Okulları resimlediler..
Okulları resimlediler..
*Arşiv Haber 27/02/2017 Tarihli Haber
Ardahan'ın Göle İlçesinde buluna okullar öğretmen ve öğrencilerince yağlı boya tablolarını kıskandıracak resimler ile süslenerek güzelleştiriliyorlar. Başta Hüseyin Gedik İlkokulu olmak üzere diğer okullarında yürütülen bu çalışma ile okul binaları güzelleşirken, içinde okuyan çocuklara resim ve yağlı boya çalışmaları sevdirilmesi hedeflendiği öğrenildi.

*Göle Dernekleri Karatay'ı Dinlediler..

Mevcut yönetiminin mutlaka değişmesi gerektiğine dikkat çekilen ve Mart ayı içinde yapılacak olan İstanbul Esenyurt Ardahan Kültür Evi Derneği seçim öncesi adaylığını açıklayan Veysel Karatay Göle Dernekleri ile bir araya geldi.

Kültür Evi Başkan Adayı olan ve bu yöndeki çalışmalarına hız veren Tay Sürücü Kursları Yönetim Kurulu Başkanı, Ardahanlı İşadamı Mart ayında yapılacak olan Ardahan Kültür Evi Başkanlığına seçilmesi halinde ne gibi çalışmalar yapacağını anlattığı toplantı Göle Senemoğlu Köyü Derneğinde gerçekleşti.

Göle Federasyonu, Göle Derneği ve Göle Köy Dernek Başkanlarının bir araya geldiği toplantıda Esenyurt'ta bulunan ve Mart ayı içinde kongreye gidecek olan Kültür Evi Kongresi öncesi görüş alış verişinde bulunulduğu da öğrenilirken Kültür Evi'ne başkan adayı olan Veysel Karatay'ın da söz alarak başkanlığına aday olduğu Kültür Evini bir adım daha ileri götürmek için ne gibi lan ve projelerinin olduğunu anlattığı da alınan bilgiler arasında oldu.
**ARDA/FED Esenyurt'ta Derneklerle Bir Araya Gelecek..
Veysel Karatay'ın aday olduğu ve mutlaka değişim istenen Kültür Evi'nin seçimlerinin yaklaştığı şu günlerde Ardahan Dernekler Federasyonu da Esenyurt'a yeniden bir çıkarma yapacağı öğrenildi.
Ardahanlıların güçlü bir çatı altında bir arada güçlü bir lobide buluşması gerektiğine dikkat çeken ve bu yönde ki çalışmalarına aralıksız devam eden ARDA/FED'in önümüzde ki hafta sonu bölgede ki derneklerin yanı sıra İstanbul'da ki Ardahan Dernekleri ile Esenyurt'ta geniş çaplı bir toplantı düzenleyecek.
Yapılması planlanan ARDA/FED Esenyurt Toplantısında Kültür Evi'nin seçimi, yaklaşan ARDA/FED'in Kongresi ve referandumdan hemen sonra yapılması muhtemel bir genel, yerel seçim öncesi başta Esenyurt'ta ki Ardahnalılar olmak üzere tüm İstanbul'da ki Ardahanlıların nasıl bir yol haritası çizecekleri konusunda fikir alış/verişinde bulunulması beklenmekte.

**KÜLTÜR EVİ 5 MART'TA KONGREYE GİDİYOR..

*21/1/2016 Tarihli Haber

İstanbul'da bulunan Ardahan Dernekleri arasında bulunan Esenyurt Ardahan Kültür Evi beklenen kongre kararını aldı.
Alınan bilgilere göre 400'ün üzerinde  üyesi bulunan Kültür Evi'nin 5 Mart'ta seçime gitme kararı aldığı öğrenildi.

**VEYSEL KARATAY ADAY

Mevcut yönetimin artık Kültür Evi'nin önünü tıkadığı ve bu yönetimle Kültür Evi'nin çalışamaz hale geldiği yönünde eleştirilerin artması üzerine kongre kararı almak zorunda kalan Ardahan Kültür Evi'nin yeni bir yönetim ile yoluna devam etmesi gerektiğine işaret edildiği bir süreçte 5 Mart'ta kongre kararı alınması ardından gözler kimlerin aday olacağına döndü.

Ardahanlı İşadamlarından olan Veysel Karatay'ın daha önce adaylığını açıkladığı Kültür Evi'nin Karatay ile yol alması için çalışmalarına hız veren bir Ardahanlı bir grup harekete geçti..

**ARDA/FED: YÖNETİM YENİLENMELİ..
5 Mart'ta kongreye gidecek olan Ardahan Kültür Evi'nin yeni biri başkan ve yönetimle yol alması gerektiğine dikkat çeken Ardahan Dernekler Federasyonu, Karatay'ın adaylığını açıkladığı bir süreçte Ardahanlıların önü tıkandığına inandığı ve yeni bir yönetimle yol alması gerektiği bir süreçte federasyon olarak üzerilerine düşeni yapacaklarını açıkladı.

**Kültür Evi Kongreye Gitmelidir..

**29/03/2015 Tarihli Haber

Kültür evi başkanlığından siyasi baskılar sonucu istifa eden Tuncer Dağ kamuoyuna bir açıklama yaparak Ardahan Kültür Evinin yapması gereken şaibelerden kurtulması için en kısa zamanda olağanüstü bir kongre yaparak Kültür Evininin itibarını kamuoyu nazarında korumalıdır dedi.

KAMUOYUNA 
Barış Yıldırım ve arkadaşları tarafından kurulan ve benimde 4 yıla yakın başkanlığı yapmış olduğum Ardahan Kültür Evi siyasi baskılara rağmen benim zamanımda yer alınmış, inşaatı tamamlanmış ve kullanılmaya hazır hale getirilmişti.

Ardahan Kültür Evi yapmış olduğu faaliyetler ve icraatlar toplum tarafında takdir toplarken Ardahanlıların birlik ve beraberliğinde rahatsızlık duyan bazı kesimler Ardahanlıları karşı karşıya getirmek için 2010- 2012 ve 2014 yıllarında çeşitli operasyon ve dağıtma girişimlerinden bulunmuşlardır.

Bizler yıllarca bunun mücadelesini verdik. Ardahan Kültür Evinin hiçbir siyasi partinin arka bahçesi haline gelmesine müsaade etmedik.

İnşaatı biten ve kullanılmaya hazır hale gelen Ardahan Kültür Evinin teslimi öncesi Belediye tarafında tapunun Ardahan Kültür Evine verilmesi konusunda ısrarda bulunmaya devam ettim. Mithat Rençber’in başını çektiği bir gurup tarafından Ardahan Kültür Evinin yerinin Kur’an Kursu ve öğrenci yurdu olması konusunda Esenyurt Belediye Başkanına teklifte bulunulmuştu.

Ardahan Kültür Evi inşaatının devam ettiği süre içerisinde Ak Parti Esenyurt İlçe Başkanı tarafından yönetim kurulunda üç kişinin görevden alınarak yerine Mithat Rençber’inde yer aldığı üç isimin yönetime alınması konusunda teklif iletildi. Belediye Başkanının isteği Ak Parti İlçe Başkanı tarafından bana iletilmesinde “Ardahan Kültür Evinin yönetiminin kimlerde oluşacağına Ardahanlılar karar verir Belediye Başkanı değil” şeklinde tepki göstererek taleplerini ret ettim.

Esenyurt Belediyesinin yönetimi değiştirme talepleri tarafımızca kabul edilmedikten sonra Mithat Rençber benim ile görüşerek Belediye Başkanının talebini iletti. Talepte Ardahan Kültür Evinin teslim edilmesi için yönetim kurulunun değişmesi, benim başkanlığı bırakmam ve Efrail Çiftçi’nin Başkan olması istendi.

“Yönetim Kurulunda hiçbir arkadaşımı değiştirmeyeceğimi” kendilerine ilettim. Mithat Rençber, Efrail Çifti, Akan Deli ve Adem Saçın Mithat Rençber’in işyerinde bir araya gelerek benimle görüşmek istediklerini söylediler. Yönetim Kurulumuzda Gürhan Şimşek ile görüşmeye gittik. Mithat Rençber Belediye Başkanının talebinin “Benim Başkanlığı bırakmam ve Efrail Çiftçi’nin Başkan olmasını istedi” dedi. Bu görüşmelerin devam ettiği süre içerisinde Mithat Rençber’in yakını olan bir cemaat mensubu Ardahan Kültür Evi Yönetiminin toplantısının olduğu bir saatte yerinin kendi cemaatine verileceğini iletti. 

Ardahan Kültür Evinin yerinin cemaate verilmemesi ve Ardahanlıların mağdur olmaması için Kültür Evi Başkanlığında istifa etmek zorunda kaldım. 

Benim Ardahan Kültür Evi Başkanlığını bırakmamdan sonra tapusunu vermesini istediğimiz Ardahan Kültür Evinin tapusu verilmediği gibi Mülkiyeti Belediyeye ait olmak üzere 10 yıllık kiralama usulü olarak verildi. Belediye tarafından İlçe ve Federasyonlara yer verilmemesi ve 600 metrekarelik bir alanın dershane yapılması istendi.

Yönetim Kurulunda olmamama rağmen İlçe Derneklerine ve Ardahan ile Hoçvan Federasyonuna yer verilmesi konusunda ısrarcı olmaya devam ettim. Yönetim Kurulu oy çokluğu ile Belediyenin ısrarına rağmen İlçe Dernekleri ile Federasyonlara yer vermeyi kararlaştırdı. 

Ardahan Kültür Evi’nin açılış tarihinin netleşmesinden sonra Dernek Yönetimi tarafından Ardahan Kültür Evine katkılarımdan dolayı söz hakkı verileceği programa alınmış fakat son günde Yönetim Kurulunun bilgisi dışında program değiştirilerek benim ile ilgili olan bölüm programda çıkarılmış ve programın tüm akışı belediyeye bırakılmış olmasından dolayı açılış programına katılmamaya karar verdim. 

Ne yazık ki yönetim kurulu açılış ile ilgili olarak bilgilendirilmemiş, 28 kişiden oluşan Yönetim Kurulunda 5 kişilik bir ekip programı hazırlamış ve adeta bir siyasi şova dönüşmüştür. Programda Ardahan Kültüründen ziyade Esenyurt Belediyesinin faaliyet raporuna dönüşmüştür.

Bizzat Belediye Başkanı programa müdahale etmiştir. Açılış programına katılan Ardahanlı Milletvekili Aday Adayları, Meclis Üyeleri, Muhtarlar, Federasyon ve Dernek Başkanlarının anonsuna izin verilmemiştir. 

Ardahan Kültür Evinin yapması gereken bu şaibelerden kurtulması için en kısa zamanda olağanüstü bir kongre yaparak Kültür Evininin itibarını kamuoyu nazarında korumalıdır.

Tuncer Dağ

HEPİNİZİ TANIYORUZ, TANIYORLAR..
  Fakir Yılmaz Yazıyorsam Sebebi Var
fakiryilmaz323@hotmail.com
 
 

Rahmetli babamın siyasi hayatta mücadele verdiği yılları yeniden bizlere anımsatan son günlerde ki gelişmeleri izlerken gülmüyor değilim..

Çünkü o dönemler de yaşananlar bugünlerde adeta tekrarlanıyor..
Evet, 15 Temmuz’da yapılan ve adına ‘Darbe Kalkışması’ konulan gelişmeler ardından yaşananlara baktığımızda dün Fethullahçı olarak geçinenlerin bugün hepsinin ‘Reis emir et ucu paslı balta ile herkesi keselim’ dediğini görmekteyiz..
Ya kardeşim sen değil miydin dün Fethullah düşman ilan edilene kadar onlar yeyip, içen, gezen, tozan dedirtenler bugünde yine 90 derece dönüp, Fethullah'ı satıp, kendini saklamak için en çok bağıran..
Evet, 1960 İhtilal'i gibi 74-80 Cuntalarında da aynı manzaraların yaşandığı şu günlerde bir bakıyoruz ki bugünkü torunları da dedelerini aratmıyor..
Babamlara, ‘Aha bu komünisttir’ deyip, ihbar edenler, güçlü kimse onun yanında yer alıp, kapı ve bacalarına astıkları bayraklarla devletçi geçinenlerin asıl hesaplarının kendilerin saklamak, dün yaptıklarını gizlemek olduğunu görürken insanın gülmesi geliyor..
Çünkü bugün kü gibi dünde aynı filimlerle kendilerin saklayanlar ve en önde yürüyenlerin dün cemaatçi olduklarını bilenlerin başında bir ben değil, şöyle 30-40 yaşında olan herkes çok iyi biliyor ki; 15 Temmuz’dan bu yana bağırıp, çağıranları tanıyoruz, tanıyorlar..

 Kaynak: ardahan haber

Editör: ardahan haberleri

Bu haber 9199 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI