Reklam
Bugun...


Buz Şöleninin Yapılacağı Çıldır Yasta..Çıldırlı Şehit Var!..
Çıldır Göl Festivaline hazırlanırken Hakkari'den gelen kara haberle sarsıldı. HAKKARİ Çukurca'da PKK saldırısı sonucu şehit düşen Ardahanlı sözleşmeli er 27 yaşındaki İlker Ağçay'ın, Kocaeli'nin Gebze ilçesinde yaşayan ailesine acı haber verildi.

Buz Şöleninin Yapılacağı Çıldır Yasta..Çıldırlı Şehit Var!..

Hakkari Çukurca'da PKK'lılar tarafından düzenlenen saldırıda şehit düşen Çıldır ilçesine bağlı Baltalı (Tatalet) köylü sözleşmeli er İlker Ağçay'ın Gebze'de ki evine ateş düştü.

Şehidin Cenazesi  öğle namazını müteakip Kocaeli Gebze İlçesinede bulunan Çoban Mustafapaşa Camiinden kaldırılacaktır.

**Babasıda Askere Gitmek İstemiş!..

Kendisine ait kamyonetle yük taşımacılığı yapan şehidin babası Erol Ağçay'ın 'Zeytin Dalı' harekatına katılmak için bir süre önce gönüllü askerlik başvurusunda bulunduğu öğrenildi. CHP Kocaeli Milletvekilleri Tahsin Tarhan ve Fatma Kaplan Hürriyet, Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker ve yakınları şehidin evine geldi. Yeğeninin şehit olduğunu öğrenerek ticari taksi ile eve gelen halası ise "Yavrum yavrum" diye feryat ederken baygınlık geçirdi. 112 Acil ekipleri şehidin halasına müdahalede bulundu. Vatandaşlar şehidin evinin karşısındaki Şehit Ali Atik Parkı ve evinin çevresinde toplandı.Şehit İlker Ağçay yarın Gebze'de düzenlenecek cenaze namazının ardından Gebze Şehitliği'nde toprağa verilecek.

Öte yandan yaşanan bu üzücü olayın bugün başlayacak olan Çıldır Göl Şöleninine iptal edilip, edilmeyeceği merakla bekleniyor.


**İki Mesaj, Bir Köşe Yazısı..

Bugün ele alacağım yazımın başlık konusunun ne olacağı yönünde düşünürken cep telefonum aracılığı ile yazacağım konum bir anda değişti..
Çünkü telefonumun WhatsApp mesajlama sistemi ile rehberimde kilerine attığım bir mesajıma cevap gelmiş ve beni sorguluyordu..
Aynı zamanda Ardahan Bağdeşen (Kinzodamal) Spor Kulübün Başkanı da olan Galip dostumdan gelen mesajı okurken garip memleketimin halleri bir kez daha aklıma geldi..
Evet Galip Başkan'ın kendisine olduğu gibi 3 bine yaklaşan telefon rehebrimde ki dostlara attığım bir mesaj ardından bana geri dönüş yaparak, 'Fakir başkan biraz daha Ardahan ile ilgilen ve başta uyuşturucu konusu olmak üzere bir çok sorunla ilgilen' diyordu..
Halbuki başta uyuşturucu sorunu olmak üzere bir çok sorun ve sıkıntısı ile iç içe olduğum Ardahan'ın mı hep yazıyorum, var olan sorunların çözümüne karınca kararınca katkı sunmaya çalıştığımı da biliyordu Galip başkan..
Bu mesajın yanı sıra son olarak iki kişiye attığım şu mesajlarda Ardahan sevdamızı ortaya koymuyor mu acaba?..
Biri Ardahanlı olan ama çıktığı tv programlarından Ardahan'dan çok Kars'ın tanıtılmasına vesile olan Selçuk Şirin hocam'a, bir diğer de Ardahan Derneklerineydi..
İşte o mesajlarım ve Ardahan sevdamız.

**1 Nci Mesaj...

Hocam iyi akşamlar..
Ben, Fakir Yılmaz
Gazeyeciyim..
Aynı zamanda 53 Ardahan İl, İlçe ve Köy Derneğinin çatısı altında bir araya geldiği İstanbul Ardahan Dernekler Federasyonu ve Ardahan Gazeteciler Cemiyetinin Başkanıyım..
Hocam sizi yakından takip eden bir gazeteci, bir Ardahanlı hemşehrin olarak;
Vilayet olmasına karşın hala Kars'ın adının gölgesinde kurtulamayan Ardahan adına bir ricada bulunuyoruz..
Üniversitesi olan, 75 plakalı, ilçen Göleninde başını çektiği 5 ilçeli, Gorevng adlı bir beldeli, 237 köyü olan ama hala Kars'ın ilçesiymiş gibi görünen, bilinen Serhat Ardahan'ın kendi başına Ardahan olarak tanıtılmsına katkı sunmanızı rica ediyoruz..
Çünkü; Türkgözü (Badele), Çıldır Aktaş ve BTC Botaş ve Tanap Petrol ve Doğalgaz boru hatları gibi ilk geçişi Ardahan sırlarında başlayan Kars-Tiflis-Bakü Demiryolu Gümrükleriyle 3 gümrük kapısına sahip, Gürcistan ve Ermenistan:a yani iki ülkeye komşu, Türkiye'nin Kafkaslara ve Doğu Anadolu Bölgesinin Karadeniz:e açılan kapısı, AB fonlarından elde edilen 6 Milyon Eruoluk bir kaynakla açılışı yeni yapılan ve ülkenin en uzun pistine ve kristal kar taneli Yalanızçam Kayak Tesislerine sahip, kırmızı et deposu, coğrafi işaretli ballı, Çıldır Gölünün yönetimi kendisinden olan, geleceğin Davosu, Türk, Kürt, Yerli, Alevi, Terekeme.Ahıskalı kültürüyle yoğrulan, İstanbul lisanlı insanların yaşadığı ülkeni 81 vilayetinde biridir Ardahan..
Kent merkezi doğalgazlı ve bu kentin Selçuk Şirin gibilerini yetiştiren topraklara sahip olduğunu batı basını ve medyasına bir türlü anlatamıyoruz..
Kısacası son katıldığınız Cnn Türk adlı tv programınız da olduğu gibi Kars''ın gölgesinde çıkmasına ve Ardahan'ın kendi başına bir vilayet olduğunu fırsat buldukça sizinde bir Ardahanlı olarak anlatmanızı rica ediyoruz..
Not: Bu bilgiyi size ulaştırmamı isteyen dünkü programınızı izleyen 80 yaşındaki Attila Öztürk amcanın selamı var..
Kendisi Ardahan Merkez de bulunan ve bugün Şehir Kulübü olarak kullanılan kentimizin önemli simgesi tarihi binanın sahibidir..
Selamlar..
05322678015
Ardahan Haber
www.kuzeyanadolugazetesi.com

**2 Nci Mesajım da Dernek Başkanlarına..

İşte o mesaj;

Birlikten Güç Doğar Deyip Bir Türlü Birlik Olamadığımız
Sayın Ardahan İl, İlçe ve Köy Dernek Başkanı;
Kabul etsekte, etmesekte Ardahan Dernekçiliğinin en üst çatısı olan Ardahan Dernekler Federasyonu olarak diyoruz ki ;
Gelin .. Önce ARFAFED'e Üye olun..
Gelin ..
Ardahan'ın Kurtuluşunun 97 nci Yıl Dönümünün olan ve Bakırköy Botanik park’ta yapılacak olan 23 Şubat Gecesini birlikte , paydaş olarak yapalım ,
Gelin ..
ARDAFED'in Futbol Turnuvasına takım verip, katılalım..
Gelin ..
Bu yıl 7 nci Ayda yapacağımız. 2 . ARDAHAN'I TANITMA GÜNLERİNİ bu kez birlikte yapalım..
Gelin ..
Samimice bir olalım, diri olalım , her birimiz her bir yerde başka tel çalmaktansa beraber davul çalalım..
Gelin ..
Siyasetçisi, Bürokratı , Elin Oğlu bizim güclü bir lobi olduğumuzu hissetsin..
Gelin ..
Suç hep karşıdakindemi, olmaya ki bende de var deyip şu eteklerimizde ki taşları döküp, bir birimizin kuyusunu kazımaktansa , bir birine uzak olmayan ellerimizi el ele verelim..
Gelin..
Bu pazar Şişli'de bulunan ARDAFED'in Genel Merkezinde Saat : 11.00 'de bir araya gelelim..
Birlik mesajı verelim..
Saygılarla..
Ardahan Dernekler Federasyonu
Yönetimi

**Göle Festivali Muallakta..

*01/07/2015 Tarihli Haber

Göle Festivali Yapılmayabilir?..
Bilbilan yaylasına alkol satışının yapılmamasını isteyen e bu yönde şikayetlerde bulunulduğu öğrenilen Ardahan'da Göle Kaşar Festali de tehlikede..

Her yıl tartışma konusu olan yaz etkinliklerinin tarihlerinin tek tek belli olmaya başladığı şu günerde bu kez Ardahan STK’larının ramazan da vereceği iftar yemekleri aynı gün e saate getirildi.
Başta Ardahan Federasyonu olmak üzere bir çok derneğin ayn gün ve saatte ereceği iftar yemekleri dolaysıyla bu kez metroplllerde bulunan Ardahanlılar zorda kaldı.
İstanbul’da 120’nin üzerinde derneği bulunan Ardahanlılar en az 20 derneğin aynı gün ve saate vereceklerini duyurdukları iftar yemeğinin hangisine gitmede zorlandıkları görüldü.

**Göle Festivali Mualakta..

İstanbul’da bulunan onca derneğin aynı gün ve saatte vereceği iftar yemeğine nsıl gideceklerine karar veremeyen Ardahanlılar diğer taraftan da Ardahan ve İlçelerinde yapılacak olan yaz etkinliklerine katılıp, katılamama kararı ermedikleri de görülüyor.
Buna neden ise festival ve şenlik tarihlerinin bu yıl bir hayli gecikmeli olarak açıklanmaya başlanması ve bazılarının yapılıp, yapılmayacağının hala netlik kazanmaması gösterilmektedir.
Başta Göel Ulusal Kaşar Festivali olmak üzere bir çok etkinliğin hala netlik kazanmadığı görülen Ardahan’da Göle Kaşar Festialinin kaymakamlık mı, belediye mi yoksa dernekler tarafından yapılıp, yapılmayacağı yönünde tartışmaların deam ettiği görülmekte.
Alınan bilgilere göre Kaymakamlık ve Belediyenin birlikte organize etmek istediği Göle Ulusal Kaşar Festivali’ni tek başına yapmak isteyen ancak bu yönde hala ciddi bir adım atamayan İstanbul Göle Derneğinin, ‘Festivali dernek yapsın’ önerisinin yerelde destek görmediği de alınan haberler arasında oldu. 

**Ortakent Yollarına Kanal..

Ardahan’ın Hanak İlçesie bağlı Ortakent (Büyük Nakala) Mahallesine yol ve kaldırım çalışmaları yapan belediye bir taraftan da kanal çalışması yapıyor.
Bir kış boyunca bozuk olan yolların yapılmaya başlanması vatandaşları memnun etti.

**Festival’i Osman: Gözünüz aydın, Festivali Ardahanlıya değil, Erzurumluya Verdiler..

7-8-9 Ağustos’ta yapılacağı duyurualn Ardahan Kültür ve Bal Festivali’nin organize işi Ardahan dışında bir firmaya verilmesi daha önceki yıllarda bu etkinliğin organizesini yapan AK Parti eski Gençlik Kolları Başkanının tepkisine neden oldu.
Kendisine ait firmanın festivalin işini alırken ortaya konulan anlamsız tavrın bu yıl ki festivalin organizesini alan Erzurumlu firmaya da konulup, konulmayacağını merak ettiğini belirten Osman Yıldız, ‘Ardahanlı firma iş alırken bağıranlar şimdi ne diyecekler. Ardahanlı değil de Erzurumlu aldı diye sevinecekler mi. İyi gözünüz adın olsun. Bu yıl ki festivalin organizesini Ardahanlı değil, Erzurumlu aldı. Hayırlı olsun diyecek misiniz?’ diyerek ihalenin kendisine verilmemesine tepki gösterdi.
Bu yıl alamadığı festival ihalesi ardından bir hayli tepkili olduğu görünen Osman Yıldız kendisinin işi aldığı dönemde hangi Ardahanlıya hayrının olduğu yönündeki soruyu da cevapsız bıraktı.
Diğer taraftan konu hakkında başvurduğumuz Ardahan Belediyesi yetkilileri ise belediyenin festivalin organizesini ihale ettiğini, halka açık bu ihaleye girip, yasal yollarda işi alanlara festivalin verilmesi kadar normal bir şey yok.’ diyerek kendisini savundular.

**HOÇVAN FESTİVALİNİ KADINLAR YAPACAK..

Her yıl geleneksel hale gelen Ardahan’da ki yaz etkinliklerinden biri olan ‘Hoçvan Yayla Şenliği’ nin tarihi belli oldu.

Gazetelerimizin Sahibi Selmi Yılmaz'ın dünkü yazısında el aldığı e ne zaman yapılacaklarını sorduğu Ardahan'da ki yaz etkinliklerine ilk cevap Hoçvanlılardan geldi.

Bu yıl 11. gerçekleşecek olan Hoçvan Yayla Şenliği 18-19 Temmuz 2015 Günleri arasında yapılacak.
Bu yıl ki şenliğin Hoçvanlı kadınlar tarafından organize edileceği duyuruldu.
Buna neden ise Merkezi İstanbul’da bulunan ve son yıllarda ortalıkta görünmemeye başlayan Hoçvan Federasyonu tarafından organize edilen Hoçvan Yayla Şenliği, federasyonun mevcut yöneticilerinin bölge sorunlarına karşı olduğu gibi şenliğe de ilgisiz kalması üzerine böyle bir karar alındığı ileri sürülürken, asıl amacın Kobani’de ki mücadelede yer alan kadın direnişine destek olduğu ve şenliğin organizesinin Hoçvanlı kadınlarca omuzlanmasına karar kılındığı bildirildi.

**Federasyon kayıp..
Öte yandan Yakup Mavzer’in başkanlığını yaptığı Hoçvan Federasyonu yönetiminin uzun süredir toplanamadığı ve federasyon binasının açılmadığı alınan diğer haberler arasında oldu.
Konu hakkında yapılan açıklamada şöyle denildi.

DUYURU ve DAVETİYE

Hoçvan Yayla Kültür Festivalinin 11 ncisi Kobani’de ki Şanlı Kadın Direnişini sahiplenmek, selamlamak, Hoçvan şehitlerini anmak ve onların anıları ile bütünleşmek için 18-19 Temuz 2015 tarihinde Hoçvan Mezopotamya Ekoloji ve Kültür Derneği Kadın Meclisi tarafından tertiplenecektir. Kültür festivalimize inanç ve heyecanınızı katmanız bize güç verecektir.

Saygılarımızla
H. M.K.ve E.D Kadın Meclisi

Köprülü Beldesi 7.Canibeg Yayla Şenliği 20 Temmuz 2015 tarihinde yapılacağı açıklandı.

Köprülü Beldesi Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği tarafından yapılacak Canibeg Yayla Şöleni hazırlıkları başladı.Geleneksel hale gelen Köprülü Beldesi (Koreveng) Canibeg Yaylasında yapılacak şölene İstanbul ve diğer büyük şehirlerde yaşayan Koreveng'li hemşerilerimiz yoğun ilgi gösteriyorlar. Sanatçılar:Ömer Amed,Kemal Yıldız,Mustafa Aydın ve Mehmet Kılıç konser verecekler.

Haber / Erkan SARIKAYA

**Şenlik ve Festivaller Yapılacak mı?

Geçmiş yıllarda olduğu gibi bu yılda ne zaman yapılacakları tam olarak bilinmeyen yaz etkinlikleri ile ilgili geniş çaplı bir açıklama bekleyen kamuoyu başta Ardahan Bal Festivali olmak üzere Göle Kaşar, Çıldır Göl, Damal Atatürk, Hanak ve Posof Şenliklerinin tarihlerinin şimdiye kadar neden açıklamadığını soruyor..
Başta yerli turistler olmak üzere bir çok insanın yaz programlarını yapması için önceden belli olması gereken bu etkinliklerin tarihlerinin şimdiye kadar açıklanmaması karşısında, ‘Festivaller yapılmayacak mı?’ sorusunu sordukları görülmektedir.
Bölgeyi, hayvancılıkla olmadı, sınır ticareti ile olmadı, yayla turizmi ile kalkındıracaklarını belirten yetkililerin yedikleri, gezdikleri her şeyi paylaştıkları sanal ortamda bile yaz etkinliklerini ne zaman yapacaklarını duyurabilirler..
Ama gelin görün ki çoğu aylarca yenilenmeye kamu siteleri gibi yetkili ve etkililerin faceleri, twittirları bölgeyle, sorunları ile ilgili değil kendi özel hayatlarını paylaşan fotoğraf ve sözde mesajlarla dolu..
Heyyy.. Yaz geçti beyler..

Selmi Yılmaz

**GÖLELİ GÜLCAN DÜNYA 3. OLDU!

Tüm yok imkanlara karşı spor da Ardahan’ı bir yerlere taşımayı hedefleyen Ardahanlı gençlerden yeni bir başarı daha.
Ardahan’ın Göle ilçesine bağlı Sinot köylü sporcu kızımız Gülcan PALAVAN, Bulgaristan'da Dağ Kros Dünya Şampiyonası'nda bireysel olarak Dünya 3.si olarak bronz madalya alarak Göle de sevinç ve gururla karşılandı.
18 ülkenin yer aldığı müsabakalarda, Milli Takım olarak da Dünya Şampiyonu olan takımımız içinde yer alan Gülcan PALAVAN ve İlçe Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürü Halil İbrahim YILMAZ hocamızı bu büyük başarılarından dolayı tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyoruz.

**Göle Köylerinde Kilit Parke Çalışmaları..

2015 yılı KÖYDES çalışmaları kapsamında, Göle'nin 5 köyünde kilitli parke çalışmaları,Göle İlçe Kaymakamlığı Köylere Hizmet Götürme Birliği’nice ihale edildi.

Çakırüzüm, Dereyolu, Günorta, Dedekılıcı ve Tahtakıran köylerine toplam 15.000 m2 şeklinde planlanan çalışmalar ilk olarak Çakırüzüm köyünden başladı. Çalışmaları inceleyen Göle Kaymakamı Zafer OKTAY, beraberinde KHGB Müdürü Süleyman ÇELENK ve Tekniker Yusuf DAŞ ile birlikte çalışmaların kısa sürede tamamlanması ve bilhassa okul, cami, kuran kursu, meydan gibi köyün ortak kullanım alanlarından çalışmalara başlanılması talimatını verdi. Kaymakam OKTAY, tüm köylerde sağlıklı köy içi ulaşımını sağlamak ve fiziki anlamda güzelleştirmek amacıyla başlatılan çalışmaların, tüm köylerde kilitli parke çalışmaları ulaşıncaya kadar yoğun bir çalışma gayreti içinde olacaklarını Söyleyerek hayırlı olsun dileğinde bulundu.

**Belediye çalışanları iftarda buluştu..

Ardahan Belediyesinde çalışan HAK-İŞ Sendika üyeleri ramazan ayı dolayısıyla Belediye çalışanlarına iftar yemeği verdi.
 
Hak İş Sendikası Ardahan İl Temsilciliğinin organize ettiği ve sendika üyelerinin katıldığı iftar yemeği dualarla başladı.Özel bir lokantada gerçekleşen iftar yemeğine, Ardahan Belediye Başkanı Faruk Köksoy, Göle Belediye Başkanı Akın İsmailoğlu, Hak İş Sendika Temsilcisi Zeki Özen, Belediye Birim Amirleri ve Sendika Üyeleri Katıldı.
İftar Yemeğinden sonra Kısa Bir değerlendirme yapan Başkan Köksoy: Geleneksel hale getirilen iftar yemeğinin, Personelin bir araya gelmesinde önemli bir organizasyon olduğunu vurgulayarak ‘’ Burada siz değerli mesai arkadaşlarımla birlikte olmaktan duyduğum mutluluğu en kalbi duygularla belirtmek isterim diyen Başkan Köksoy: Başı rahmet, ortası mağfiret, sonu cehennemden Azad olan, On Bir Ayın sultanı bu ayda birlik ve beraberliğimizin katlanarak devam etmesini yüce Allah’tan niyaz ederim.
Bugün burada gerçekleştirdiğimiz birlik ve beraberliğimizin her daim devam etmesi, İslam coğrafyasında akan gözyaşlarının durması vesilesiyle toplumda barış ve huzurun tesis edilmesi dileğiyle diyen, Başkan Köksoy: Bu gecede bizleri bir araya getiren sendika temsilcilerimiz Muammer Bulga ve Şevket Yılmaz kardeşlerimize teşekkür ediyorum. Yemeğin ardından Göle Belediye Başkanı Akın İsmailoğlu’yla Birlikte, Hizmet Taksi durağında taksicilerle Çay içen Başkan Köksoy: Ardından Kısa bir şehir turu atarak Şehir Kulübünün önünde çay içip vatandaşlarla sohbet ettiler.

**ARDA-FED Gençlik Kolları İftar Yemeği Veriyor

Merkezi İstanbul Şişlide bulunan, Ardahan Dernekler Federasyonu Gençlik Kolları Başkanı Terlan Kaya 5 Temmuz Pazar akşamı Üsküdar Gençlik Merkezinde iftar yemeği verecek.
ARDA-FED Gençlik Kolları Başkanı Terlan Kaya ''Bu yemeği vermek teki gayemiz birlik beraberlik ve dayanışmanın en güzel örneklerinden biri olmayı dusunuyoruz''dedi Istanbulda yaşayan tüm Ardahanlı gençleri bir araya getirmeyi hedefleyen Kaya, Ardahanlı gençlerin işadamlarının akademisyenlerin ve tüm STK'lara örnek öncü olmayı hedeflediklerini belirten Terlan Kaya bu iftar yemeğinin bulunmaz bir fırsat olduğunu düşünüyor.
Kaynak: ardahan haberi

Editör: ardahan haberleri

Bu haber 7196 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI