Reklam
Bugun...


BİZİM KÖPRÜ ÜCRETSİZ OLACAK!
Ardahan’ın tarihi simgelerinden olan Rus Demir Köprüsünün onarım projesinin sonuna gelindi. Ardahan’ın tarihi simgelerinden olan ve yıl sonuna kadar ulaşıma açılacağı belirtilen tarihi Rus Demir Köprünün son rötuşları yapılmakta.

BİZİM KÖPRÜ ÜCRETSİZ OLACAK!

BİZİM KÖPRÜ ÜCRETSİZ OLACAK!

**Arşiv Haber

Son günlerin tartışma konusu olan Boğaz Köprülerinin ücretlerine karşın geçişlerin ücretsiz olacağı öğrenilen Kura Nehri üzerinde ki 100 yıllık demir köprünün restore projesi tamamlanmasına az kaldı.

BİZİM KÖPRÜ ÜCRETSİZ OLACAK!

Bir zamanlar Ardahan’ın iki yakasını birleştiren ancak zamanla kullanılmaz hala gelen Kura Nehri Köprüsü yanı başına yapılan beton köprü ardından kaderine terk edilmişti.
Ardahan Belediyesinin hazırladığı proje kapsamında Kültür Bakanlığının desteğiyle devam eden çalışmala ile baştan aşağı yenilenen ve üzerinde ki su isale boruları nehir altına alınan, Kura Nehri üzerindeki tarihi Ardahan Köprüsü restore edilerek, turizme kazandırılacak.
Tarihi Köprünün restore çalışmasında sona gelindi.

**DİĞER RUS KÖPRÜSÜDE ONARIM İSTİYOR..
Öte yandan Posof’ta da bulunan tarihi köprününde onarım beklediği belirtildi. Posof’un 2 km. güneydoğusunda, Posof çayı üzerinde bulunan bu köprü 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı sırasında Ruslar tarafından yaptırılmıştır. Yaklaşık 10 m. uzunluğunda ve 6 m. genişliğindeki köprü günümüzde de kullanılmaktadır. İki yuvarlak kemerli olan köprünün her iki yanında düzgün blok taşlardan 40-50 cm. yüksekliğinde korkuluklar bulunmaktadır. 

**Bir Şehrin Çığlığı Kura Çözüldü

“Kura çözüldü” bir devrin romanı. Şimdiye kadar 
bilinmeyenlerin gün yüzüne çıkışı. Olayları yaşayanlarla birebir 
yaşayacaksınız. 

Ardahanlı hemşerimiz Kenan Karabağ'ın kaleme aldığı "Kura Çözüldü (Bir Şehrin Çığlığı" romanı 1 nisanda kitapçılarda.

İstanbul’da yaşayan Ardahan Sulakyurt(Sarzep)li hemşerimiz iş adamı/yazar Kenan Karabağ’ın ilk romanı olan bu kitap, tarihi roman özelliğini taşıyor. 
100 yıl önce Ardahan’da kimlerin yaşadığını, hangi halkların ne acılar, sürgünlere maruz bırakıldığını objektif bir bakış açısıyla romanlarştıran Karabağ, bu kitabıyla Ardahan tarihine ışık tutuyor.

Gazetemizi ziyaret eden yazarımız bu kitaptan sonra iki kitap daha yayınlayacağını belirtti.
Kitap raflarında yerini alacak.

**Size benzemeyeceğim..

Ardahan’ın ilk günlük gazetesini çıkaran ve bu yönde verdiğimiz bir yıllık mücadele sonucunda almam gereken ilan hakkımın engellenmesi üzerine yeniden haftalığa dönme kararı vermeye hazırlanırken rahmetli babam matbaaya gelip, günlük gazeteyi neden haftalığa çevirdiğimi sordu..
Ben de Hasan Özdemir’in Ardhan’da vali olduğu dönem de yaşadığımız sıkıntıları ve gelen denetleme kurulunun kararını anlatınca babam bana dönüp dedi ki; ‘Oğlum mücadelen boyunca şunu bil ve unutma.. Düşman seni yenemediği an bu kez taktik değiştirip, seninlşe dost gibi görünüp, seni kendisine benzetmeye çalışır.. Bu nedenle alacağın karar ya onlara benzemek yada bildiğin doğruya devam etmektir’
Yani o sıkıntılı anda yanıma gelip, ‘sen doğru bildiğini yap’ diyerek bana cesaret veren ve Ardahan’a günlük gazete kültürünü kazandıran o günkü müacadelimizde önümüze çıkarılan engellemeler bugünde vasıflı olma mücadelesinde görmüyor değiliz.. 
Ama yolumuza devam ediyoruz.. 
Ama benim bugünkü konum Ardahan Dernekler Federasyonu Başkanı olduktan sonra yaşadığım onca sorunları anlatmak olacak..
Çünkü gazetecilikte yaşadığımız sıkıntıların diğer bir benzerini gördüğüm bu alanda da birileri beni kendilerine benzetme çabası içinde olduğunu ve ARDA/FED olarak verdiğimiz mücadele de hep engelleme, arkada konuşma, şerefsizce, alçaka iftiralarla karşılaştığımız bir süreci yaşadığımızıda bilmenizi isterim..
Yani beni ve arkadaşlarımı kendilerine benzetmeye çalışanların güçlü bir Ardahan Lobisi korkusu içinde oyun üzerinde oyun içinde olduklarınıda görüyorum..

**Kullanılamayan Enerjimiz..

Rektörlül seçimi unutulan Ardahan Üniversitesinin Ardahanlı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şeref Kılıç ve ekibin  hazırladığı  ‘Yenilenebilir Enerji Kaynakları Projesi’ İstanbul’da yapılan enerji toplantısı öncesi Çanakkale Üniversitesiyle birlkte masaya yatırıldı..
Kışı gibi baharı, yazı da bir türlü ekonomiye dönderilemeyen ülkenin ve Ardahan doğasını alt üst etmeden enerjiye çevrilebileceğini anlatmaya çalışan bu projenin ve buna benzer projelerin enerjimize enerji katacağını bilmeli ve bu göre destekler sunulmalı denen bu proje eğer gerektiği desteği görürüse bölgede de ilk olacak. 
Evet Kura Nehrinin önünü Beşikkaya Barajı ile kesip, Artvin’ akıtmaya çalışanlar, Posof’un olduğu gibi Hanak’ın ve Çıldır’ın Kura kanyonlarını sular altında bırakan HES’leri görmeyenlerin  ‘Yenilenebilir Enerji Kaynakları Projesi’ ile ilgilenmesini ne kadar bekleriz bilmem ama Şeref hoca’nın önderlik ettiği bu projenin önce Ardahanlılara sonra havaalanına karşı olan yerel siyasilere, al yapıştırla gazete çıkaran basın mensuplarına anlatıldıktan sonra ulusal medya ve basına da anlatılmalı diye düşünüyorum.
Çünkü dünya  ‘Yenilenebilir Enerji Kaynakları Projesi’ lerine büyük destekler veriyor..

**Öldürmekle Barış Gelmez..

Çatışmaların yoğun şekilde sürdüğü Güney Doğuda ölümler sürüyor.

Sadece Güney doğuda değil, doğu ve batıda da çeşitli eylemlerle insanların öldüğü, öldürüldüğü ülkede şimdi de siyasi ölümler başladı.

PKK’nin son iki eylemi ile AK Partili iki siyasiyi ölüdrmesiyle devam eden ölümlerin en sonuncusu oldu.

Gün geçtikçe artan ve toplumu geren bu ölümlerle barışı getireceklerini sananlar yıllardır gelmeyen ama ölümlerin devam ettiği çatışmalarla barışı getirmeleri mümkün olmadığını anlamadılar bir türlü.

Onca ölümün ardından şimdi de siyasileri öldürmekle barışı getireceklerini sananlar yarın değil dağlarda ovalarda siyaset yapamayacaklarını da anlamalılar.

Bu nedenle ölümlere son verecek barışı getirecek siyaset varken ‘’Ben daha çok öldürürüm’’ yarışı son bulmalıdır.

Toplumun geren bu tür ölümlerin, öldürmelerin sonuç vermeyeceği gibi zaten gün geçtikce kaybedilen toplum desteğinide yok edecektir.

Asker sivil siyasetçi öldürerek siyaset yaptıklarını sananlar toplum nezdinde yok olup gideceklerini bilmelidirler.

Bu gün toplumu diken üstüne getirip patlatmayı düşündükleri bir gerçektir. Bu nedenle her kesin dikkatli olması buna göre adım atması gerekmektedir..

Çünkü oynanan oyun büyük ve tehlikelidir.

Amaç toplumu karşı karşıya getirmektir.

Siyasileri öldürtürken diğerlerini içeri attrımaktır ve ülkeyi içinden çıkılmaz araya sokmaktır. İşte kınadığımız AKP’li ülke başkanı ve yardımcısının öldürülmesi olayı bunun işaretleridir.

**KIŞ'A HAZIR MIYIZ BEYLER?..

Yaklaşan kış öncesi şahsi olarak önlemler almaya başlayan biz vatandaşların bir kış boyu mağdur olduğu günlere ve uzun aylara yetkililer hazır mı?

Biz gazetecilerin ‘’ Kar Yolları Kapattı, Hasta Yolda Kaldı ‘’ başlıklarını atmaya hazırlandığımız bu günlerde başta Özel İdare olmak üzere Valilik , Kaymakamlıklar ,Belediyeler hatta Muhtarlar dondurucu kışa hazırlar mı ?

Erken çöken ve kararan havalarda köylerindeki evlerine gitmek için bekleyen öğrencilere yol açacak araçlar hazır mı ?

Evet beyler kışa hazır mısınız ?
Kaynak: Ardahan Haber

Editör: Ardahan Haberleri

Bu haber 5818 defa okunmuştur.

YORUMLAR

sakir gürel
16-03-2015 09:20:00

kura çözüldü kitabı yazarına teşşekkediyorum ardahana böyle bir hizmetettiği için. Ben bir kütüp haneye alması için talepte bulunmak istedim ancak: yayın cısını yaz mamışsınız. Bu eksiklik giderilirse talep yapa bilir zevkle ukuya biliriz merakla ve sabırsızlıkla bekliyoruz

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI