mersin escort
Bugun...


Bir Köpek 7 İnsanı 1 Günde Isırdı!
Geçtiğimiz günlerde yaşanan kuduz vakası dolaysıyla bir ilçesi karantinaya alınan Ardahan'ın merkezinde bu kez köpek vahşeti yaşandı.

Bir Köpek 7 İnsanı 1 Günde Isırdı!

Alınan bilgilere göre Ardahan Belediye Başkanının Özel Kalem Müdürü Erol Özer'in çocuğununda aralarında bulunduğu 7 insan aynı günde bir köpek tarafından ısırılarak hastanelik edildi.

**Kuduz olup, olmadığına bakılmadan telef edildi!..
Bir günde 7 kişiye saldırıp, çeşitli yerlerinde yaralayan köpeğin Ardahan Belediyesinin Köpek Barınağından mı yoksa köyden getirilip kent merkezine atılan köpek mi olduğu öğrenilemezken aynı köpeğin bu kadar saldırganlaşması dikkatlerden kaçmazken olayın duyulması arıdan belediye görevlilerince zehirli ine ile telef edilen köpeğin kuduz olup, olmadığına bakılmadan çöpe atıldığı ileri sürüldü.
 
**Başı Boş Köpekler Korku Saçmaya Devam Ediyor..
 
Öte yandan Ardahan kent merkezinde olduğu gibi Göle, Hanak, Çıldır, Damal ve Posof İlçelerinde de yaşanan başı boş köpeğin korku saçmaya devam ettiği de öğrenildi.
Konu hakkında şikayetlerini dile getiren vatandaşlar başta sabahın erken akşamın karanlık saatlerinde okullarına gidip, gelen çocukları olmak üzere insanların tehlikede olduğunu belirterek belediyeler başta olmak üzere ilgili kurumların önlem almalarını bir kez daha istediler.

**Hanak Kuduz'dan, Göle Şap'tan Karantinaya Alındı!

*15/05/2018 Tarihli Haber

Yazın olduğu gibi kışında hayvan hastalıklarının önüne geçilmediği şu günlerde Ardahan'ın bir ilçesi daha karantinaya alındı.

Hanak İlçesi kuduz vakası dolaysıyla karantinaya alınan Ardahan'ın Göle ilçesi de Şap hastalığı dolaysıyla karantinaya alındığı bildirildi.

Aylardır İl Tarım Müdür olmayan Ardahan'ı Göle İlçesinde tespit edilen Şap hastalığı nedeniyle Göle İlçesinin tümü karantinaya alınırken, ilçenin hayvan pazarı da kapatıldı.
Konu hakkında yapılan açıklamada şöyle denildi
'Göle İlçe Tarım Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamaya da;
Göle İlçe Tarım Müdürü Dr.Ertan DOĞAN'ın talimatıyla ilçemiz genelinde yapılan sağlık taraması neticesinde Şap hastalığı tespit edildi. Hasta hayvanlardan alınan numuneler Şap Enstitüsüne gönderildi. Hastalık etmenleri ortadan kalkıncaya kadar ilçemiz genelinde karantina uygulanmıştır hayvan alım satımı yasaklanmıştır. Halkımızın bu konuya riayet etmesi rica olunur.' denildi.
Vekil mi, Başkan mı Kazanır?
  Fakir Yılmaz Yazıyorsam Sebebi Var
fakiryilmaz323@hotmail.com

Konuyu dallandırıp, bulandırmadan hemen, hemde haber niteliğinde anlatacağım..

**Vekil ile İl Başkanı Anıl Hanım İçin Karşı Karşıya Geldi..

Hazırlayamadığı projeler dolaysıyla başta Avrua Birliği olmak üzere bir çok kaynaktan yararlanamayan Ardahan'da Mete Özdemir döneminde projeci olarak görevlendirilen ve o günden bu güne sürekli yükselen ve bugün Ardahan Genel Sekreter Vekili olan Anıl hanımın asaleten atanması için çaba gösteren AK Parti Ardahan Milletvekilinin önüne AK Parti Ardahan İl Başkanı engeli çıktı.
Aldığım bilgilere göre Milletvekilinin desteğini aldığı ve bundan dolayı başta AK Parti Ardahan İl Başkanı Yunus Baydar olmak üzere yerelde ki siyasetçi ve bürokratı takmadığı iddia eden Ardahan Genel Sekreter Vekili Anıl hanımın şu an vekaleten baktığı bu görevini asaletene çevirmek için mücadele ederken bu durumu öğrenen AK Parti İl Başkanı Yunus Baydar'ın İçişler Bakanı Soylu ile görüşüp, Anıl hanımın atamasını durdurduğunu öğreniyorum. 
Bu durumu öğrenen AK Parti Ardahan Milletvekili Prof. Dr. Orhan Atalay'ın kendisinin göreve getirdiği Anıl hanım için yeniden devreye girse de şimdilik' Baydar'ı aşamadığını da haber alıyorum.
Ardahanlının da çokta istemediği iler sürülen ve gün geçtikçe Ardahan yerelinde ki siyasi ve bürokrasi arasında sorun yaratmaya başladığı ileri sürülen Anıl hanımın bu konuyu öğrendikten sonra Baydar'ın başında olduğu AK Parti Ardahan İl ve İlçe Teşkilatlarından gelen istemleri yapmadığı gibi yaptırmadığı da alınan diğer bilgiler arasında oldu.

**Belediye Başkanı da Rahatsız Ama..

Yine aldığım bilgilere göre AK Parti Ardahan İl Başkanı Veteriner Hekim Yunus Baydar gibi bir çok Ardahanlının razı olmadığı ileri sürülen Anıl hanımın bu durumunun AK Parti'nin 3. önemli ismi Belediye Başkanında da yansıdığı ve başkanında Anıl hanımda rahatsız olduğu ancak Yunus Baydar gibi parti yıpranmasın, hizmetler aksamasın gibi diyerek Anıl hanımın tavralarına 'şimdilik' katlandığını da öğreniyoruz.
Bir gazeteci olarak duyduklarımı, öğrendiklerimi kamuoyuna aktarmaya çalıştığım bu durumun nasıl bir sonuçla sonuçlanacağını bilmesem de İl Başkanı ve Belediye Başkanının haklı, vekilin ise yerelin nabzını tutamadığı için bu yönde ki ısrarının haksız bir durum olduğunu söyleyebilirim.
Ve bir öneride bulunmak isterim..
Yaklaşan seçimler öncesi bu yaşananların partiye olumsuz yansıyacağından çekinen Baydar ve Anıl hanımın eşini yanında çalıştırmaya devam eden Köksoy'un tereddütlerini dikkate almasını ve Anıl hanımın asaleti için uğraşmayı bırakmasını beklediğim vekilin bu işi inada bindirmeden 657'ye tabilerle değil, halkın içinde olan ve kendisine olduğu gibi partisine oy toplayanlarla çalışmasını öneririm..

**Ardahan'da ki STK'lar Havaalanı İçin Neden Eylem yapmazlar?..

Memleketin onca sorunu varken ve bu sorunlara karşı hiç bir açıklama ve girişimleri olmayan türkücüler gibi arada bir ortaya çıkıp, dönemin iktidarına yaranma çabası içinde olan Ardahan'da ki stk'ların suç sayılan Afrin Operasyonuna savaş dediklerini öğreniyorum..
'Emparyalizme karşı savaştayız' diye pankart açan bunların neden bir günde bu memleketin sorunu ile ilgili bir araya gelmez ve neden 'Ardahan'a Havaalanı İsteruk' demezleri merak etmekteyim..
Bu sorunun ve yukarıda ki haber/yorumumun cevabın verecekler mi bilmem ama ben yazdım, siz okuyun..

**Şap Hızla Kırıyor,  Hastalık Hızla Yayılıyor

*11/11/2015 Tarihli Haber

Ardahan köylerinde başlayıp, her geçen gün yapılarak artan Şap Hastalığına karşı karantina dahil, önlem almaktan kaçınılması dikkatlerden kaçmazken, bu hastalık dolaysıyla bir çok hayvanın telef olmaya, onca insanında hastalanmaya başladığı görülmeye başlandı.

Şap Hastalığı

Şap hastalığı, bütün iki tırnaklı hayvanlarda görülen bulaşıcı bir hastalıktır. Halk dilinde tabak hastalığı da denmektedir. Diğer bilinen adları da ayak-ağız hastalığı, aft hummasıdır.
Domuz, sığır, keçi ve koyun gibi hayvanlar bu hastalığa yakalanma riski en fazla olan hayvanlardır. Bunun haricinde kirpi, fare ve ceylanlarda da bu hastalığa yakalanırlar.
Hastalık öncelikle ağızda, tırnakta, memede ve işkembede görülür. Bu bölgelerde yaralar çıkar. Havyaların bu hastalığa karşı hassasiyetleri cinsiyet ve yaşlarına göre değişmektedir. Şap hastalığının yedi tipi vardır. Bunlar A,O,C,Sat3 ile Asya 1’dir. Bu tiplerin bir de birçok sayıda alt tipleri mevcuttur. Koruyucu aşılar bu tiplere göre hazırlanır.

Şap Hastalığının Bulaşması

Hastalığa sahip olan havyaların sağlam hayvanlara teması, idrar, gübre, süt, sperm tarzı şeylerle hastalık bulaşır. Hastalık sürüler arasında temasla ve havadaki virüsün solunmasıyla bulaşır. Bu virüs rüzgar varken çok uzaklara dahi gidebilir. Su içinde virüsün mesafesinin daha da arttığı bilinmektedir.
Hayvanların hareketliliği virüsün sürüye bulaşmasına yol açar. Bu virüs uzun bir süre ette, ilikte, sakatatta ve pastörize ürünlerin içinde yaşar.

Şap Hastalığının İnsanlardaki Belirtileri
Hasta hayvanın sütünü içen çocuklar yada yetişkinlerde ağız, göz ve parmaklarda su keseleri meydana gelir. İnsanlarda tehlikeli boyutta değildir.

Virüsün Dayanıklılığı
1. Virüs güneşle direkt temasa geçerse kısa zaman içinde yok olur.
2. Sıcağa dayanıklı değildir. 85 derecede hemen ölürler.
3. Soğuğu, kuru ve karanlık alanları sever.
4. Sığırların derisinde, lastik çizmede, samanda, toprağın üzerinde, kurumuş otlarda beş ay süreyle hastalığı yayma gücüne sahiptir.
5. 1/2000 lik konsantre formul ; % 3–5 çamaşır sodası , %4 -5 lik soda; 1/10 sulandırılan sirke ve ya % 4 alkol; 1/200 potasyum permanganat; /250 lodophore şeklindeki antiseptiklere karşı duyarlıdırlar.

Hayvanda çıkan yaraların iyileşebilmesi için yukarıdaki antiseptikler kullanılmalıdır. Antibiyotik ve pomatlarla iyileşme süreci hızlandırılır.

Şap Hastalığı Karşı Alınacak Önlemler:
1. Hayvanlarda aşılanma olması gerekir. Aşılar soğuk zincirle taşınmalı, kurala uygun şekilde yapılmalıdır.
2. Hayvanlar yeni satın alınmışsa, on gün karantinada tutulması gerekir.
3. Ahıra bakıcıdan başka kimsenin girmemesi, bakıcının da özel elbise ve çizmeyle girmesi gerekir.
4. Sağım önce ve sonrası malzemelerin yıkanması şarttır.
5. Hastalığın olduğu yerlerden hayvan alınmaması gerekir.
6. Ölü hayvanların yakılması veya çukura gömülmesi ve üstlerine kireç dökülmesi gerekir. Kullanılan malzemelerin 80 derecede kaynatılmalıdır.
Kaynak: ardahan haberi

Editör: ardahan haberleri

Bu haber 4834 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Mesut ŞİMŞEK
11-11-2015 20:45:00

Öncelikle bu tür yazıları yazarken (haber demiyorum, çünkü haber güncel ve ilginç bir olayın olduğunca nesnel ve gerçeğe uygun bir biçimde sunulmasıdır), keşke yetkili birimlerden ya da uzman Veteriner Hekimlerden bilgi alınsa daha sağlıklı olmaz mıydı? diye düşünmeden edemiyorum. Neden diyeceksiniz, Hastalığın insanlarda görüldüğü en son vaka 1966 da İngiltere de vuku bulmuştur. "Onca insanında hastalanmaya başladığı görülmeye başlandı" diye sallamakla bu işler yürümez. 2. olarak "bu hastalık dolayısıyla birçok hayvanın telef olmaya başladı" cümlesi, bu yıl görülen şap vakalarında şap hastalığından kaynaklanan hayvan ölümü olmadığı halde yazılıyorsa ya sizin haber kaynağınızda sıkıntı var yada gazeteciliğinizde. 3. sü Madem Ardahan Şap Hastalığından kırılıyor yazınıza fotoğraf olarak koyduğunuz hayvanın resmi, bu ülkede olmayan bir ırka ait, o zaman size Ardahan da hiç mi şaplı hayvan bulamadınız diye sormazlar mı? Özetle; Oturduğun yerden kulaktan duyma vesveselerle haber yapılmaz

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI