Reklam
Bugun...


Başkan Demir Şehir Kulübünün Sahibini Misafir Etti..
CHP'li Ardahan Belediye Başkanı Faruk Demir Ardahan'a gelen misafirleri ile özel ilgileniyor. Ardahan Milletvekilliği ardından Belediye Başkanlığını da üstelenen Ardahan Belediye Başkanı Faruk Demir'in son konuğu Ardahan'ın simgesi konumunda ki tarihi binanın sahibi Attila Karaca'yı konuk etti. Şehir Kulübü olarak bilinen tarihi binanın sahibi Karaca ile yemekte buluşan başkan Ardahan'ı unutmayan tüm gurbetçileri en iyi şekilde karşılamaya çalıştıklarını belirtti.

Başkan Demir Şehir Kulübünün Sahibini Misafir Etti..

ARDAHAN 'DA 'APİTERAPİ' KONFERANSI DÜZENLENDİ

Ardahan’da arı üreticileri, hekimler ve arı ürünleri tüketicilerine yönelik olarak 'Arı Ürünleri ile Tedavi (Apiterapi)' konulu konferans düzenlendi.

Ardahan Ticaret ve Sanayi Odası toplantı salonunda gerçekleştirilen konferansa Ardahan Valimiz Mustafa Masatlı, Belediye Başkanı Faruk Demir, ATSO Başkanı Çetin Demirci, Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı İlhan Evliyaoğlu, il müdürlüğü temsilcileri ve arı üreticileri katıldı.

Konferans açılış konuşmaları ve Prof. Dr. Muhsin Doğaroğlu sunumunun ardından soru cevap ve görüş alışverişi bulunulmasından sonra son buldu.

**Meclisi Topladı..

Ardahan Beleidyesinin Eylül Ayı Belediye Meclis Toplantısı Belediye Başkanı Faruk Demir Başkanlığında Başladı.

Sabah Sahadaydı..

Ardahan Belediye Başkanı Faruk Demir, sabah saatlerinde esnafa günaydın ziyaretinde bulundu. Başkan Demir, esnafın sorunlarını sahada dinleyerek not etti.

Kongre caddesindeki esnaf gezisine CHP İl Başkanı Yalçın Taştan,Belediye Meclis Üyeleri ve Birim amirleri katıldı.

ARDAFED ARDAHAN’DA İFTAR VERECEK..

ARDAFED ARDAHAN’DA İFTAR VERECEK..
Arşiv Haberler 15/07/2016 Tarihli Haber
‘Ülke Genelinde Güçlü Bir Ardahan Lobisi’ çalışmalarına devam eden Ardahan Dernekler Federasyonu Ardahan’da iftar verecek.

Konu hakkında bir açıklama yapan ARDA/FED Başkanı, Gazeteci Fakir Yılmaz başta İstanbul’da olmak üzere yurt genelinde, ‘Güçlü Bir Ardahan Lobisi’ oluşturma çalışmaları içinde bulunan Ardahan Dernekler Federasyonu olarak geçtiğimzi yıl olduğu gibi bu yılda Ardahan’da Ardahanlılarla bir araya gelmeyi hedeflediklerini belirtti.
ARDAFED Başkanı, Gazeteci Fakir Yılmaz Ardahan-Göle Yolu üzerinde bulunan Kuzey Yıldız Otelde 50 Kişilik bir iftar yemeği verceklerini belirten amaç 
o istenen birlikteliği sağlamak olduğunu belirtti. 
**ARDAFED BÖLGELERE AÇILACAK..

*28/052017 Tarihli Haberler

Ardahan Dernekler Federasyonu (ARDAFED), Ardahanlı derneklerle iletişimi ve koordinasyonu daha da güçlendirmek için İstanbul’un üç ayrı bölgesinde temsilcilikler açmayı hedefliyor.

Geçtiğimiz hafta görev dağılımını yaparak çalışmalara başlayan ARDAFED’in yeni yönetim kurulu, önceki gün federasyonun Şişli’deki merkezinde olağan yönetim toplantısını gerçekleştirdi. 14 Mayıs’ta göreve gelen yönetim kurulu, geçen kısa zamanda yapılan ziyaretleri değerlendirdi, yapılması gereken çalışmaları masaya yatırdı.

Öncelikli olarak üye ve üye olmayan derneklerle iletişimi güçlendirmeyi hedefleyen ARDAFED yönetimi, bu amaçla İstanbul’un üç ayrı bölgesinde temsilcilikler oluşturma konusunda fikir birliğine vardı. Özellikle Ardahanlıların yoğun olarak yaşadığı Esenyurt’ta daha etkin olmayı, hem Esenyurt hem de 3. Bölge’deki diğer ilçelerde faaliyet gösteren Ardahanlı derneklerle yakın iletişim kurmayı planlayan ARDAFED, bu çalışmayı, oluşturulacak 3. Bölge Temsilciliği ile hızlandırmayı amaçlıyor. İlk etapta faaliyete geçirilmesi düşünülen bir diğer bölge temsilciliğinin de Beykoz’da olması planlanıyor.

KURUMSAL ZİYARETLER DEVAM EDECEK

Kongrenin ardından bir dizi nezaket ziyaretleri gerçekleştiren ARDAFED, bu ziyaretleri zamana yayarak devam ettirmeyi de düşünüyor. Hem yeni yönetim kurulunun Ardahanlı kurum temsilcileriyle tanışmasını hedefleyen hem de Ardahanlı seçilmişler ve bürokratlarla ikili ilişkileri geliştirmeyi hedefleyen ARDAFED, ilk resmi ziyaretini Bakırköy Belediyesi’nin Ardahan Damallı Belediye Başkanı Dr. Bülent Kerimoğlu’na gerçekleştirmişti. ARDAFED, Kerimoğlu’nun yanı sıra Sultangazi Belediye Başkanı Cahit Altunay, Sancaktepe Belediyesi Meclis Başkanvekili Turgay Akpınar ve HDP İstanbul İl Eşbaşkanı Esengül Demir’i de ziyaret etmişti.

**ARDAHAN HABERLERİ.. 

Başsavı Çakmak'tan 'Avukatlar Günü' Mesajı

*03/04/2017 Tarihli Haberler

Ardahan Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Çakmak, Avukatlar Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Başsavcı Çakmak Mesajında, "Birey hak ve özgürlüklerin savunulmasında, hakların korunmasında, hukukun üstünlüğünün var olmasında üstün gayret içerisinde olan, demokratik, laik, sosyal hukuk devletinin birer yapı taşı değerli avukatlarımızın Avukatlar Gününü kutluyor, saygılar sunuyorum."

Ardahan'da Denetimli Serbestlik Uygulaması

Ardahan'da terör örgütü propagandası yaptıkları gerekçesiyle hüküm giyen 16 kişi, denetimli serbestlik hükümleri çerçevesinde cezalarını çekecek.

Mahkemece iki yıldan az hüküm giyen 16 kişi, cezalarını fidan dikerek, kitap okuyarak ve film izleyerek tamamlayacak.
Ardahan Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Mehmet Ali Turgutalp, gazetecilere yaptığı açıklamada, devlet olarak insanları kazanmanın derdinde olduklarını söyledi.
Bu nedenle sosyal medyadan terör örgütü propagandası yaptıkları gerekçesiyle 2 yıldan az caza alan 16 kişinin denetimli serbestlik hükümleri kapsamında değerlendirileceğini belirten Turgutalp, "Bunlar kitap okuyacak, film izleyecek ve ağaç dikecekler. Hem millete hem devlete faydalı iş yapmış olacaklar. Bu karar devlet millet yararına bir karar oldu." dedi.
Turgutalp, denetimli serbestlik kanunu gereği 16 hükümlünün iki yıldan az hüküm giydiklerini sözlerine ekledi.

Eski Tuğgeneral Kargın Hakkında 3 Kez Ağırlaştırılmış Ömür Boyu Hapis Cezası İstendi

Arşiv Haberler..  15/07/2017 Tarihli Haberler

ARDAHAN eski Garnizon Komutanı ve 25'inci Hudut Tugay Komutanı Tuğgeneral Erdem Kargın hakkında 3 kez ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası istendi.

Başarısız darbe girişimi ardından 16 Temmuz 2016 günü gözaltına alınan ve ardından tutuklanan Erdem Kargın ve 13'ü subay ile astsubay toplam 27 kişi hakkında Ardahan Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü soruşturma tamamlandı. Hazırlanan iddianamede darbe girişiminin bir numaralı şüphelisi olarak ordudan ihraç edilen Erdem Kargın gösterildi ve hakkında 3 kez ağırlaştırılmış ömür boyu ile 15 yıla kadar hapis cezası isterdi. Kargın ve diğer şüpheliler hakkında, Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme, silahlı terör örgütüne üye olma, TürkiyeBüyük Millet Meclisini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme, Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme suçlarından Ardahan Ağır Ceza Mahkemesinde kamu davası açıldı. Konuya ilişkin olarak yapılan açıklamada şöyle denildi: 

"Cumhuriyet Başsavcılığımızca 13 astsubay / subay hakkında darbe girişimi sırasında kışladan dışarı çıkmadıkları, teşebbüs aşamasında olsa dahi girişime eşlik etmedikleri, bu kapsamda şüphelilerin suçun fiili ve icrai hareketlerine katılmadıkları, 88 er / erbaş hakkında yaşları ve asker kişi mesleğinden olmamaları hasebiyle meydana gelen darbe girişiminin anlam ve sonuçlarını kavramaya bilecekleri, kollukta alınan ifadelerinden de anlaşılacağı üzere kendilerine isnat edilen suç kastıyla hareket etmedikleri ve kendilerine isnat edilen suçun manevi unsuru bakımından yalnızca kasten işlenebilen suçlardan olması gerekçesi ile ek kovuşturmaya yer olmadığına dair karar verilmiştir."

İşkur'dan Üniversite Öğrencilerine Bilgilendirme

Ardahan Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) İl Müdürlüğü meslek danışmanları tarafından Ardahan Üniversitesi (ARÜ) öğrencilerine İŞKUR kurum hizmetleri tanıtımları ve meslek edindirme kursları hakkında açılan stantta bilgilendirme yapıldı.

Posof'ta Kanser Tarama Kampanyası

Ardahan Valisi İbrahim Özefe’nin eşi Hacer Özefe’nin başlattığı kanser tarama kampanyasına Posof ta devam edildi.

"Kanser kader değildir korunmak elimizde" sloganı ile başlatılan kadınlara yönelik kanser tarama kampanyası Posof ilçesi ilkokul toplantı salonunda yapıldı.
Bayanlara yönelik bilgilendirme toplantısına Posof kaymakamı Enver Yılmaz'ın eşi Zahide Reyhan Yılmaz da katıldı.
İl halk sağlığı bünyesinde ki KETEM in yürüttüğü kampanya kapsamında Posof'lu kadınlara yönelik bir konuşma yapan Hacer Özefe, kanserin erken teşhis edildiği zaman tedavi edilebilir bir hastalık olduğunu belirterek, "Bu taramalar tamamen ücretsiz yapılıyor. Bizde kadınlarımızı evlerinden ücretsiz olarak alıp KETEM e getireceğiz ve taramalarını yaptırdıktan sonra tekrar evlerine bırakacağız. Biz bütün köylerimize ulaşmayı hedefliyoruz. Özellikle muhtar eşlerinden bu konuda destek bekliyoruz. Çünkü ne kadar erken teşhis yapılırsa o kadar kanserden kurtarma oranı yüksek oluyor." dedi.
Vali Özefe nin eşinin konuşmasının ardından Halk sağlığı müdürlüğüne bağlı KETEM sorumluları sunum eşliğinde kampanyanın önemini ve aşamalarının anlattı.

Ardahanlı Gönüllü Gençler Yaşlı Hastaları Ziyaret Etti

Ardahan Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü Gençlik merkezi lideri ile Ardahanlı gönüllü gençler, “18-24 Mart Yaşlılar Haftası” nedeniyle hastanede yatarak tedavi gören yaşlı hastaları ziyaret etti.

Ardahan Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü Gençlik merkezi lideri Tolgay Gökdemir ile gönüllü gençler, Ardahan Devlet Hastanesi'nde tedavi gören yaşlı hastaları ziyaret etti. Yatarak tedavi gören hastalar ile sohbet eden, hal ve hatırlarını soran Gökdemir, yaşlı hastalara karanfil vererek acil şifalar dileğinde bulundu.
Ziyarette Gökdemir,"Her insan için değişik mana ve önem ifade eden yaşlılık, hayatın çok özel bir dönemidir. Yaşlılarımız dün ile bugün arasında köprü kuran, kültürümüzü ve değerlerimizi yarınlara taşımamızı sağlayan en değerli varlıklarımızdır" dedi.

Arıcılıkta Yeni Döneme Kar Altında Kışlatma

Arıcılıkta yeni döneme kar altında kışlatma ile başlandı.

Arıcılıkta yeni döneme kar altında kışlatma ile başlandı. Yaklaşık 6 ay boyunca 2100 rakımda ve eksi 40-45 derece soğuk havada kar altında kalan arılı kovanlar bahara güçlü bir şekilde çıktı.
Sonbaharda başlanılan kışlatma dönemine arıcılar genelde kapalı alanlarda veyaArtvin ilinde arılı kovanlarını kışlatılmakta. Kapalı alanlarda ve ya il dışındaki kışlatmalarda arı kayıplarının olduğunu gören bazı arıcılar arılıklarının olduğu alanda arı kovanlarını içeri almadan kar altında kışlatmayı denediler. Kar altında kışlatma yöntemiyle olumlu sonuçlar alan arıcılar bu yöntem sayesinde hiçbir kayıp yaşamadıklarını dile getirdiler.
Ardahan Arıcılar Birliği Başkanı İlhan Evliyaoğlu, kapalı kışlatma alanlarının çok riskli olduğunu söyleyerek, dışarıda kışlatılan arılı kovanlarda sıfır kayıp verildiğini söyledi.
Kafkas arısının özelliğinin, eksi 40-45 derecelerde 2100 gibi yüksek Rakıma rağmen dayanabilen bir arı ırkı olduğunu ifade eden Evliyaoğlu, "Birliğimiz üyesi Nejdet Bilgin'in arılarını son baharda kışlatmaya bıraktık. Yaklaşık olarak 40 kovan ve bu kırk kovan 6 ay boyunca kar altında kaldığını, kışlatmaya bırakmış olduğumuz bu arı ile, Arılı kovanlardaki mevcut şu anda görülmekte. Kafkas arısının özelliği, eksi 40-45 derecelerde 2100 gibi yüksek Rakıma rağmen dayanabilen bir arı ırkıdır. Bu da burada yapmış olduğumuz denemeler sonucu ortaya çıktı. Bu kadar sağlıklı bir şekilde bahara çıkacağını ummuyorduk, yaklaşık olarak 9 çerçeve ve arı boncuk gibi çok sağlıklı. Kar yeni açıldı ve bu alanda 1-1,5 metre yüksekliğinde kar kütlesi vardı. Kovanlarımız tamamen karın altındaydı. Baharın gelmesi ve karların erimesiyle kendi halinde kovanları hiç ellemeden arılar kendiliğinden çalışmaya başlamışlar. Kapalı kışlatma alanlarımız çok riskli, bilinçsiz kışlatma yapıldığı zaman nem ve kapalı mekandaki hava sirkülasyonun olmayışı, kovan içerisindeki hava sirkülasyonun olmayışı sonrası içeride kayıplar büyük oranda oluyor. Yaklaşık olarak yüzde 70'leri bulan kayıplarımız oluyor. Ama Maşallah dışarıda bırakılan kovanlarda kayıp olmamasını gözlemledik. Üreticilerimize önümüzdeki yıllarda dışarıda kışlatmalarını ve kovan içerisinde alınacak önlemlerin alarak arıyı bir arada toplamadan bağımsız olarak yazın nasıl çalışıyorsa arı aynı haliyle bırakıp kışın kışlatmalarını temenni ediyoruz."
Ardahan Arıcılar Birliği Başkanı İlhan Evliyaoğlu, geçen yıl bazı arıcıların kar altında kışlatmayı denediklerini ve olumlu sonuç elde ettiklerini söyleyerek,
"Üreticilerimizin yazın konakladıkları yerlerde kışın da bırakmalarını öneriyoruz. Çünkü Arıcımız Nejdet beyin önceki yıllarda 5 ila 7 kovan ile denemiş olduğu arılı kovanları sağlıklı çıktığını ve yazın en çok verimi o kovanlardan aldığını kendisi de gözlemlediği için bu yıl yaklaşık olarak 50 kovan bıraktık. İnşallah bunları yaz aylarındaki bal sezonunda da gözlemleyeceğiz. İçeride kışlattığımız kovanlarla dışarıda kışlatılan kovanlar arasında üretimdeki farkı, arılar arasındaki güçlülüğü ve arıdaki gelişimi hep beraber göreceğiz.

**ÇANAKKALE ARDAHAN'DA DA UNUTULMADI..

*19/03/2017 Tarihli Haber

Tüm ülke de olduğu gibi Ardahan ve İlçelerinde de unutulmayan Çanakkale Zaferi Dolaysıyla Ardahan'da Düzenlenen Çeşitli Etkinliklerle Kurtlandı..

**ÇANAKKALE ZAFERİ’NİN 100’NCÜ YIL DÖNÜMÜ VE ŞEHİTLERİ ANMA GÜNÜ ETKİNLİKLERİ..

**GÖLE’DE 18 MART HEYCANI

Göle'de '18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 100’Üncü Yıl Dönümü dolayısıyla tören düzenlendi. "18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 100’üncü Yıl Dönümü"etkinlikleri kapsamında ilk tören Karınca Düzü Şehitlik anıtı ziyaret edildi ve çelenk koyma töreni yapıldı. Törene Sayın Kaymakamımız Zafer Oktay,Garnizon Komutanı Rıza Demirayak Belediye Başkan Vekili Nurbay Gürbulak ile Göle Şehitler ve Gaziler Derneği Başkanı Cemal Kaya ve şehit yakınları,gaziler ve vatandaşlar katıldı.Kaymakamlık,Belediye Başkanlığı ve Garnizon Komutanlığı çelenklerinin şehitliğe bırakılmasının ardından saygı duruşunda bulunularak istiklal marşı okundu. Şehitlikte başlayan tören daha sonra Göle kaymakamlık binası önünde Atatürk anıtına Çelenk sunma töreni ve anma programına Kaymakamımız Zafer Oktay Garnizon Komutanı, Belediye Başkanı, İlçe protokolü, Şehit aileleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı. Atatürk anıta çelenk bırakılarak saygı duruşunda durularak istiklal marşının okunmasının ardından Göle Şehitler ve Gaziler Derneği ziyaret edildi. Konuşmaların ardından programa YBO Konferans salonunda devam etti. Burada yapılan anma programında öğrenciler tarafından şiir dinletileri ile son buldu. Haber:Mazlum Irmağ

**ARDAHAN'DA..

18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi’nin 100’ncü yıl dönümü dolayısıyla Ardahan’da çeşitli etkinlikler düzenlendi.

Etkinlikler kapsamında ilk tören Halilefendi Mahallesi’nde ki Şehitlikte yapıldı. Valilik, Belediye Başkanlığı ve Garnizon Komutanlığı çelenklerinin şehitliğe bırakılmasının ardından saygı duruşunda bulunularak, istiklal marşı okundu. Günün anlam ve öneminin belirtildiği konuşmanın ardından Vali Ahmet Deniz, Tugay Komutanı Tuğgeneral Erdem Kargın ve Belediye Başkanı Faruk Köksoy şehitlik defterini imzaladı. Tören sonunda şehit mezarlarına karanfiller bırakılarak, dua edildi.

Şehitlikteki törenin ardından program Halk Eğitim Merkezi Salonu’nda devam etti. Vali Deniz programda yaptığı konuşmada, “Ne mutlu ki bugün Çanakkale Zaferi’nin 100’ncü yıldönümünü milletçe, büyük bir gurur ve onurla kutluyoruz. Tam 100 yıl önce Çanakkale Boğazı’na dayanın İtilaf güçleri, yüzlerce donanmasıyla, yüz binlerce askeriyle Çanakkale’ye geldi. Amaçları, iki gün sonra İstanbul’a girmekti. İstanbul’u alarak Ayasofya’dan çan sesi yaymaktı. Ama unuttukları bir şey vardı. Bu millet, hiçbir zaman binlerce yıllık tarihinde esir edilememiştir, esaret altında kalmamıştır. Ve öyle de oldu, ecdadımız Çanakkale geçilemez diyerek İtilaf kuvvetlerinin bu beklentisini boşa çıkardı. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, askerlerine, ‘Ben siz savaşmayı değil, ölmeyi emrediyorum’ dediği için askerlerimiz öleceğini bile bile düşman cephesine saldırıyordu. İşte Çanakkale budur” dedi.

“Allah, Çanakkale ruhunu hiçbir zaman içimizden silmesin” diyerek Çanakkale ruhunun yaşatılması gerektiğine vurgu yapan Vali Deniz, daha sonra şunları konuştu; “Şimdi asıl olan o günleri bizim her zaman için hafızamızda yaşatmamızdır. Çünkü Şehitlerimizin hakkını başka türlü ödememiz mümkün değildir. Bu ülkeyi daha iyi yere götürmek zorundayız. Sadece kendimiz için değil, gidin farklı coğrafyalara, Balkanlar’a, Orta Asya’ya, Afrika’ya, Orta Doğu’ya avuçlarını açmış, bu millet için, Türkiye Cumhuriyeti için dua eden insanları göreceksiniz. Çünkü onlara kol kanat gerecek başka ülke yok. Bu birlik ve beraberliğimizi koruyacağız. Bizim gücümüz ve kuvvetimiz, birlik ve beraberliğimizdedir. Cumhuriyetimizin kurucusu, Anafartalar kahramanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, silah arkadaşlarını, aziz şehitlerimizi ve ebediyete uğurladığımız kahraman gazilerimizi rahmetle, şükranla, minnetle anıyorum. Allah, bu millete bir daha Çanakkale savaşında ki gibi günleri yaşatmasın.  Allah, Çanakkale ruhunu hiçbir zaman da içimizden silmesin.”

Vali Deniz’in konuşmasının ardından programda Yunus Emre Anadolu Lisesi ile Cemal ve Zekiye Vatan Ortaokulu öğretmen ve öğrencileri tarafından Çanakkale Zaferi’ni anlatan şiir ve türkü dinletileri ile oratoryo gösterileri sunuldu. Tören de katılımcılara Çanakkale Savaşında Türk askerinin bir öğünlük yemeği olan kuru ekmek ve üzüm hoşafı ikram edildi.

Burada ki programın ardından Ardahan 25’nci Hudut Tugay Komutanlığı’nda Şehit yakınları ve Gaziler onuruna yemek verildi. Vali Ahmet Deniz, eşi Olcay Deniz ve protokol üyeleri, Tugay Komutanlığı askeri yemekhanesinde askerlerle birlikte yemek yedi.
Etkinlikler kapsamında Halk Eğitim Merkezi Salonu’nda Ardahan Üniversitesi Öğretim Görevlilerinden Levent Küçük ve Evren Erginal tarafından Çanakkale Savaşı’nın tarihi ve coğrafi gelişmeleri konulu konferans verildi.

Etkinlikler, Şehit aileleri ve Gaziler Derneği’nin ziyaret edilmesinin ardından sona erdi.

Gün boyu devam eden etkinliklere, Vali Ahmet Deniz, eşi Olcay Deniz, Belediye Başkanı Faruk Köksoy, eşi Cevriye Köksoy, Tugay Komutanı Tuğgeneral Erdem Kargın, Ardahan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Korkmaz, Vali Yardımcıları Deniz Pişkin, Muharrem Coşgun, Özel İdare Genel Sekreteri Hakkı Özgür, kurum müdürleri, Şehit yakınları, Gaziler, siyasi parti ve sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.

**POSOF’TA ÇANAKKALE’Yİ UNUTMADI..

Çanakkale Zaferinin 100. Yılı, Ardahan tüm ilçelerinde olduğu gibi Posof’ta da düzenlenen etkinliklerle anıldı.
İlk dualar camilerde başladı.Her Sabah namazından sonra ve akşam namazı ile yatsı namazı arasında okunan mevlit ve kuran dan sonra dualar edilerek şehitlerin ruhlarına hediye edildi. Resmi tören ise hükümet konağı önünde ki anıta konulan çelenklerle başladı. Çelenk koyma merasiminden sonra öğrenci ve mülki idare amirleriyle beraber vatandaşlar da Kayabaşı mevkiinde ki Şehitliğe yürüdüler. Şehitlikte de saygı duruşu ve saygı atışın dan sonra Posof ilçe müftüsü Ali Çetin tarafından Kuran okundu ve Tüm Şehitlere dua edildi.
Posof ilköğretim okulu salonunda devam edilen anma etkinlikleri salonu dolduranları göz yaşlarına boğdu. Salonda yapılan program saygı duruşu ve okunan İstiklal marşıyla başladı. Posof Anadolu İmam Hatip Lisesi tarafından hazırlanan program Çanakkale zaferini anlatan sinevizyon gösterisi yapıldı. 
Şehit askerin mektubunun okunması herkesi duygulandırdı. Öğrencilerin okuduğu şiirler ise duyguları daha da coşturdu. Koronun okuduğu yanık türküler ve oratoryo sunumu ise Çanakkale destanını adeta yaşattı.
Günün anlam ve önemiyle ilgili Posof İlköğretim öğrencileri tarafından piyes olarak sunulması da kaymakam, garnizon komutanı, Belediye başkanı ve diğer seyircileri adeta gözyaşlarına boğdu.
Program sonunda askere mektup yazma yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.
Öğlenden sonra ki programda da Ardahan Üniversitesi öğretim görevlisi Doç.Dr. Erkan Göksun tarafından öğrencilere Çanakkale zaferi ve Asımın nesli ile ilgili bilgiler verildi.

**ÇILDIR'DA..

Çıldır Meslek Yüksek Okulu öğrencileri 18 Mart Çanakkale zaferin 100. Yıl nedeni ile küçük bir etkinlik düzenlediler.

Esenyurt'ta Ne Oldu?..
  Fakir Yılmaz Yazıyorsam Sebebi Var
fakiryilmaz323@hotmail.com

Ardahan Dernekler Federasyonu Başkanı olmadan önce yıllardır haber ve yorumlarımla yakından ilgilendiğim derneklerin dernekçilik dışında nelerle uğraştığını defalarca yazmış, yorumlamış ve bu konuda hep şikayetçi olan Ardahanlıların görüşlerine ayna olmuştum..
ARDA/FED'e başkan olduktan sonra bu çürümüş sistemin içinde dernekçiliğin kaz gecesi yada birilerinin emrinde olmak değil gerçek anlamda bir Ardahan Lobisi olabileceğini de yaptığım çalışmalarla hem de güçlü bir rant ve çıkar lobisine karşın ortaya koymaya çalıştım..
Epeyde yol aldığımı düşündüğüm bu süreçte Ardahanlılar adına bataklık olduğuna inandığım İstanbul Esenyurt'ta ki diasporaya sağdan, soldan değil tam ortadan bir savaş açtım..
Önce bunu o dönem başkanı Karslı olan KAISİD denen oluşuma müdahale edip, başına bir rdahalının gelmesini sağladım.
Ancak bu Ardahanlı da kısa sürede Esenyurt'ta ki rant ve çıkar çetesi olan küçük bir gruo olan diaspoarının yanında yer alıp, mevcut gidişata uydu.
Ardından İstanbul 3. Bölge Ardahanlılar Derneğinin kurulması için yine bir Ardahanlı ile yola çıktık ve o bölgede ki gençlerin oluşturduğu Ardahanlı Gençler Platformuyla yola çıktık.
Ama burada da devreye giren diaspora 3. Bölge derneğinin öncülüğünü yapan Ardahanlının aleyhine olmadık bir iftiralarla kamuoyu oluşturup, önce gençleri sonrada derneği pasifize edip, iş yapamaz hale sokamadıylarsa da dar bir alanda kalmasına neden oldular.
Ve son olarak benim gerek şahsen gerekirse federasyon başkanı olarak yanından alenen durduğum Veysel Karatay bataklığın tam ortasında yer alan ve orada ki Ardahanlının önünü kesmeye görevlendirilmişler le donatılmış derneğin seçimine müdahale ettim.
Ve Ardahan Derneklerinin tümü ama tümünün kurulduklarından bu yana yapamadıkları, yaşatamadıkları bir kongre süreciyle buranın yönetimin değişmesi için yaklaşık iki ay mücadele edip, diaspoarnın korkmasına, masraf etmesine, çel çocuklarını delege etmelerine ve son anda ekledikleri korsan delegelerle kendilerini 'şimdilik' sağlama alsalar da terlemesine neden olduysakta yıkamadık..
Çünkü Esenyurt'ta ki dernekçilikten olduğu gibi İstanbul ve ülke genelinde ki dernekçilikten hep yakınan Ardahanlı oy kullanmaya gelmediği gibi sanal ortamda zafer naraları atıp, Karatay'ı olduğu gibi Karatay'ı destekleyenleri yanılttı..
Peki bitti mi?
Tabi ki bitmedi..
Çünkü Esenyurt'ta ne oldu?' diye soranlar dahil her Ardahanlının görevi olan tek bir şey var..
O da; Eğer samimi Ardahanlılar Esenyurt'ta ki diaspoarayı durdurmazsa ve bunların birilerine değenekçilik yapmasına göz yumarsa orada hiç bir şey değişmez diyenlere karşın ben tek kalsam da bunlarla uğraşmaya devam edeceğim..
Çünkü Ardahan'ı, Ardahanlıyı seven önce bu bataklıkları kurutmalı diye düşünüyorum..
Kaynak: kuzeyanadolugazetesi

Editör: Kuzey Doğu Anadolu Gazetesi

Bu haber 6448 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER

ücretsiz iş ilanları

FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI