Reklam
Bugun...


BASININ YAPICI ELEŞTİRİLERİNİ DİKKATE ALIYORUZ..
Ardahan Valisi Hüseyin Öner, Ardahan’ın coğrafi konumunun önemini bir defa daha hatırlatarak, 23 Şubat Gazetesinin ortaklarıyla gündeme ilişkin samimi sohbette bulundu.

BASININ YAPICI ELEŞTİRİLERİNİ DİKKATE ALIYORUZ..

MERHABA Ardahan’daki gelişmeleri görüntülü izlemeniz için youtube ArdahanTV Kanalımıza abone olmanız umuduyla. Görüntülü haberlerimiz için TIKla abone ol, izle.. 
Sitemiz sahibi Selmi Yılmaz, Gazeteciler Özkan Karakaya, Bülent Kılıç, Şahin Şirin, Emre Karakaya, Şeyma Yılmaz Vali Hüseyin Öner'i makamında ziyaret ettiler. Basının önemine dikkat çeken Ardahan Valisi Hüseyin Öner gazetecilerin sorunlarını dinleyip, başta Covit-19 önlemleri olmak üzere bir çok konuda açıklamalarda bulundu.

TARIM VE HAYVANCILIK İLİN LOKOMOTİFİDİR

Ardahan’ın sorunlarının çözümü için bu sorunların takipçisi olacağını açıklayan Vali Öner: “Bölgenin tarım ve hayvancılıkta önemli kademeler atlaması gerekiyor ve bunun için elimizden ne gelirse yapacağız. Yavaş yavaş kenti tanımaya başlıyor ve ilgili sorunlarını çözmek için Ardahan halkı için gerekli olan her şeyi yapmaya hazırız. Yalnız ulaşım konusunda sorunlar var, bir ilin ulaşımı ne kadar kolay olursa şehrin lehine işler ve kapıları açılır. Pandemi sonrası tünel inşaatları başlayacak. Mevcut karayollarındaki çalışmalar ise hızlandırıldı” dedi.

HALKIMIZ UYARILARI DİKKATE ALMALI
Koronavirüs nedeniyle dünyanın hala tehdit altında olduğunu belirten Vali Öner, sosyal mesafeye, hijyene ve maske konusunda titiz davranılması gerektiğini söyledi. Ardahan’ın yaz tatili için gelenlerle birlikte pandemi konusunda riskli bir hal aldığını belirten ve kurallara uyulmasını isteyen Vali Öner gazeteciler aracılığı ile vatandaşları uyardı. 

HERKES İŞİNİ EN İYİ  ŞEKİLDE YAPMALI 

Vali Öner; “Her kurum ve idareci işini en iyi şekilde ve en doğru şekilde yapmalı ki çark dönebilsin. Biz Ardahan için her şeyin takipçisi olacağız. Şehrin kalkınması için Milletvekilimizle birlikte çalışacağız. Ardahan’ı tanımaya çalışırken özellikle Organize Sanayi Bölgesi gözüme takıldı. OSB yanlış yere yapılmış, oraya niçin yapıldı, hangi akıl mantıkla yapıldığını anlamak çok zor. Kendi düşünceme göre çok yanlış bir karar olmuş, OSB’de ciddi sorunlar var. İleri dönemlerde bu konuyu masaya yatıracağız” şeklinde konuştu.

BASININ YAPICI ELEŞTİRİLERİNİ DİKKATE ALIYORUZ
Vali Öner, gazetelerin kamuoyunun eksiksiz, tarafsız, doğru bilgilendirilmesi ve vatandaşların haber alma hakkının korunmasının, demokrasinin işlerliği açısından hayati bir öneme haiz olduğunu da belirterek, tüm medya mensuplarının, meslek ilkelerini ve milletimizin hassasiyetlerini dikkate alarak, doğru bilgilendirme görevini en güzel şekilde yapacağına ve demokrasimize katkıda bulunmaya devam edeceğine inandığını kaydederek; “Basın olayları iyi görmeli, yapıcı eleştiricilik mutlaka yapmalı. Kamuoyunu doğru bir şekilde bilgilendirmelidir. Basın halkın gözü kulağıdır, bu anlayışla baktığımız gazeteciliğin ve basın mensupları ile birlikte daha güzel bir kent olması için Ardahan'a hizmet edeceğiz” dedi.

VALİ, GAZETEMİZİ ZİYARET EDECEK..
arşiv haber 06/08/2020 tarihli haberler/yorum
Son Valiler kararnamesi ile Ardahan'a Vali olarak atanan ve yaklaşık 2 aydır Ardahan Valisi Hüseyin Öner gazetemize iadeyi ziyaret. Göreve başladığından bugüne kadar bir çok kişiyi makamın da kabul edip, tebrikleri kabul eden Vali Hüseyin gazetemiz 23 Şubat'a emek veren gazetecilerin ziyaretine karşı iadeyi ziyarette bulunacağı öğrenildi.

Vali Hüseyin Öner Kaymakamlarla 2. Kez Bir Araya Gedi!

Vali Hüseyin Öner; İçişleri Bakanlığının, 'Sağlık İçin Hepimiz İçin' sloganıyla 81 ilde uygulanan Koronavirüs ile mücadele programı kapsamında, Ardahan'da bilgilendirme ve denetim faaliyetlerine katıldıktan sonra Ağustos ayı Kaymakamlar toplantısı yapıldı.

Toplantıda; Sağlık, Eğitim, Tarım, Hayvancılık, Sosyal Hizmetler, AFAD acil yardım konuları, sosyal yardımlaşma konuları, genel bütçe yatırımları, İl Özel İdare yatırımları, KÖYDES programı ve Kaymakamlıkların yürüttüğü diğer projeler başta olmak üzere çeşitli gündem maddeleri değerlendirildi.

Vali Hüseyin Öner, gündem maddeleriyle ilgili konuların titizlikle takip edilmesi, sezon sonuna yaklaşılması dolayısıyla iş programında yer alan konuların hızlı bir şekilde toparlanması, pandemi sürecinde ilgili bakanlıkların aldığı karar ve talimatlar sorunsuz bir şekilde uygulanması ve vatandaşa ulaştırılan hizmetlerin iyi koordine edilmesi yönünde Vali Yardımcıları ve Kaymakamlara talimatlarda bulundu.

LÜBNAN VE DOLAR NİYE HAVAYA UÇTU?..

nketleri yoklayıp içinde bulunduğu durumu kurtarma adına ortağı BAHÇELİ'ye dert yanan ve"Sanki senden hayır yok, sen benden betersin yeni bir ortak bulmamız gerekiyor. En uygunu da eski ortağın, partilin Meral hanımdır. Meral hanımla bir görüşsen olmaz mı? "dediğini düşündüğüm Başkan Erdoğan Libya' yı kurtarmaya çalışırken bu kez de karşısına Lübnan çıktı. 
Gerçi Lübnan'ın çıkacağı, Ermenilerin Azerbaycan'a yeniden saldırmasıyla anlaşılmıştır. Zira Ermenistan'a giden  silahların hep Beyrut menşeili olduğu bütün dünya tarafından bilinir. Bunun ana  nedenlerinin başını çeken de Ermeni nüfusu ağırlıklı Beyrut'tur. 
Azeri'lerle birlikte yaptığımız tatbikatın sesinin Lübnan'dan gelmesinin nedeni merak ediledursun biz konumuza Bahçeli'nin Akşener'i geri çağırışına dönelim. 


Gerçi Lübnan'dan gelen ses öncesi CHP de bir bomba patlatılmıştı. Hemde iktidarın havuzu denen medya tarafından. Dünyanın olduğu gibi ülkenin dengelerinin saat başı değiştiği şu koronalı günlerde iç siyasette sağ kanatta barış aranırken sol taraftan da iç karışıklıklar yaratılmaya çalışılmakta..
Var olan ama artık bıkkınlık getiren iktidarın devamı için.. 
Yani bir taraftan ortadoğu başta olmak üzere dünyayı dizayn etmek diğer taraftan da iç siyaseti.Evet birileri Lübnan niye havaya uçuruldu diye düşünedursun diğer tarafta yani Başkan Erdoğan ve ekibi CHP ye ince, kalın bombalar atmakla meşgul..

Ha tamda yazımı siteme eklerken doların da uçtuğunu öğreniyordu, hemde ülkemin çok ama çok sıcak kenti Başkenti Ankara'da..

Eski haberlerimiz için TIK la http://arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com/ardahan.phpArdahan Valisi Kayyum Olarak
Belediye Başkanlığına da Bakacak!
19/08/2109 tarihli haber
Halkın demokrasi adına oy verip, seçtiği Van, Diyarbakır ve Mardin'in HDP'li Belediye Başkanlarının görevden alınıp, yerlerine Valilerin kayyum olarak atanması ardından Ardahan'ın eski, Van'ın yeni Valisi Mehmet Emin Bilmez görevden alınan belediye başkanının makamına da oturdu.

Başkan Vekili olarak atanan Vali Mehmet Emin Bilmez, ilk olarak Erdoğan'ın fotoğrafını astı

İçişleri Bakanlığınca, Van Büyükşehir Belediye Başkanı Bedia Özgökçe Ertan görevinden uzaklaştırılırken, yerine ise Van Valisi Mehmet Emin Bilmez'i görevlendirdi. Sabah saatlerinde belediyeye gelen Vali göreve başladı.

Makam odasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın fotoğrafının olmadığını fark eden Bilmez, ilk icraat olarak Erdoğan'ın fotoğrafını duvara astırdı.

"VATANDAŞLARIMIZ ARASINDA HİÇBİR AYRIM YAPMAYACAĞIZ"

Açıklamalarda bulunan Bilmez, "İçişleri Bakanlığımızın bugünkü onayıyla Van Büyükşehir Belediye Başkanı hakkındaki terör kanunu kapsamındaki adli soruşturma ve kovuşturmalardan dolayı görevden uzaklaştırıldı. Bu sabah kendisine tebliğ edildi. Bugün tarihli İçişleri Bakanlığının onayıyla Van Valisi olarak büyükşehir belediye başkan vekili olarak görevlendirildim. Ben de bugün belediyeye gelerek göreve başlamış bulunmaktayım. Belediyemizin imkanlarını, kaynaklarını Van halkının hizmetine sunacağız. Vatandaşlarımız arasında hiçbir ayrım yapmayacağız, çalışanlarımızın aşıyla ekmeğiyle oynamayacağız. Derdi aşı ve ekmeği olan ve Van halkına hizmet olan herkesle birlikte Van halkına hizmet edeceğiz. İnşallah zaman zaman basın mensuplarıyla ve Van halkıyla çalışmalarımız hakkında bilgilendirme yapacağız. Kaynaklarımız tamamıyla Van halkının hizmetine sunulacak. Belediye tamamıyla mevzuat çerçevesinde yönetilecek. Şeffaf bir yönetim sergileyeceğiz. Herkesi kucaklayacağız. Tüm çalışanlarımızla birlikte Van halkının hizmetinde olacağız. Allah hepimizin yar ve yardımcısı olsun" dedi.

Bilmez, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın fotoğrafının önceki yönetim tarafından indirildiği ve tekrar astıklarını da sözlerine ekledi.

Kim Dost, Kim Düşman?..
 
ABD'nin ağır ama planlı adımlarla,  Ortadoğu'da oynadığı satrançta yeni hamleler yaptığı ama bizimkilerin 'Ha işte dediğimize geldi' diyerek sevindiği, 'Güvenli Bölge' tartışmalarının sürdüğü şu günlerde ülkemiz siyasilerinin büyük bölümü tatilde, keyifte..
Başta her konuşmasında, 'Çalışın, şu bizden değil, bana oy vermedi, verdirmedi diyerek hizmetine mecbur olduklarınıza ayrımcılık yapmayın' diyen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu olmak üzere önümüzde ki günlerde yaşanacakları görenlerin uyarılarının da göz ardı edildiği bir zamanda, ben bana düşeni en iyi şekilde yapma gayreti içinde bayram sonu yeniden çalışmalarıma start vermek için geldiğim İstanbul'da ard arda iki toplantıyı gerçekleştirmenin heyecanı ile 24 Ağustos'da ki, İş insanlarıyla bir araya gelme gibi planlarıma ve yeni çalışmalara endekslenme gayreti ile bayram tatili keyfi ve tembelliğini üzerimden atmaya çalışıyorum..
Ve yeniden geldiğim ve kolları sıvadığım İstanbul'da bizzat yaşadığım 17 Ağustos Marmara Depreminin 20. yıl dönümünde gerçekleştirdiğimiz, Ardahanlı kadınlar toplantısı ardından WhatsAppıma gelen bir mesajla şaşırırken, bir çoğumuzun dost bildiklerinin asıl düşman, düşman bildiklerinin dost olmazsa da ya yaptıklarını ya seni ve yaptıklarını görmezden gelir, ya da sessiz kalıp, zamanı geldiğinde müdahale eder ve en azından moralini bozmaz olduğunu anlıyordum.
Ama dost bildiklerinin senin yaptıklarını ya çekememezlikten, yada geberdiğinden küçük beyinciklerinin altında sakladıkları pis düşünceleri ile asıl düşman olduklarını ortaya koymaları da bir gerçek.
Çünkü yakınları başta olmak üzere çevresindekilerinin iyi tanıdığı bu tipler sizin dost bildiklerinizin ve cevabını aradığınız, 'asıl düşman kim?' sorusuna cevap oluyorlar..
Evet, 17 Ağustos Marmara Depreminin 20. yıl dönümünde yağan yağmur, esen fırtına, tıkanan trafiğe rağmen aynı gün düzenlediğimiz toplantıda yaşanan güzellikleri tahlil edip, toplantımızın paylaşımlarını yaptıktan sonra eve doğru yol alırken WhatsApp'ı ma gelen uyarı arından gördüğüm mesajla şaşırırken önce gülümsedim, sonra uzun uzun düşündükten sonra o olumsuz mesaja kırıcı olmasın diye nazik(!) bir düşünce ile cevap versem de dostun ve düşmanın kim olduğunu da yol boyunca terazime koyup, ağırlıklarını da eve gelene kadar ölçmeye çalıştım.
Bulunduğunuz yer ve mevkiyi içine sindiremeyip ama bir şey de yapmayıp, bu tür alçakça mesajlarla moral bozma yoluyla şevkini kırmaya çalışanların dost olmadığını da ve asıl düşmanın içeride olduğunu anlatmaya çalışan, 'Ağacın kurdu içindedir' sözünü hatırlatan bu mesajın ne olduğunu merak edenlerin merakını da gidermek isterim..
Ama o mesajı yazanın, 'amacıma ulaştım' diyerek sevinip, çok büyük iş yaptığını zan eder  diye ciddiye almıyorum.
Yazıma konu edip, ciddiye aldığım yorumlansa da benim gibi bu yazıyı okuyanların da çevresinde bulunanlara bir kez daha bakıp, 'kimin dost, kimin düşman' olduğunu yeniden anlamaları için olduğunu da belirtmekte fayda var düşüncesidir bu konuyu ve buradan da yayınlama gereği duymadığı saçma mesajı..
Çünkü bir çoğumuzun dost, akraba, adam, kadın, insan diye bildiklerimizin aslında içimizde ki değersiz ama sizi, sizin haberiniz olmadan yemeye çalışan sürüngen bir böcek, yani kurdunuz olduğunu unutmamamız gerekir şeklinde bir mesaj olduğunu bilmeniz yeter, artar bile..

Karatay Gazetesine Destek Gecesinde Buluştular..

Karatay Gazetesine Destek Gecesinde Buluştular..
*Arşiv Haber: 29/05/2017 Tarihli Haber
Ardahan Göleli Gazeteci Gürbüz Küpeli'nin yönetiminde bulunan Karatay Gazetesi ve www.karataygazetesi.com adlı yayın grubu okurlarını ve gazetesinin destekçilerini düzenlediği gecede bir araya getirdi.
Ardahan Göleli Gazeteci Gürbüz Küpeli'nin yönetiminde bulunan Karatay Gazetesi ve www.karataygazetesi.com adlı yayın grubu okurlarını ve gazetesinin destekçilerini düzenlediği gecede bir araya getirdi.
Gazeteci Gürbüz Küpel'nin organize ettiği gazetecinin kurucusu Cemal Karatay'ın ev sahipliği yaptığı geceye bölgenin tanınmış simalarının yanı sıra bir çok iş adamı ve stk temsilcisinin katıldığı gece Avcılar Belediyesine ait Dinlenme Tesislerin de gerçekleşti.
Aynı zaman da Ardahan dernekler Federasyonu Genel Başkanı da olan Gazeteci Fakir Yılmaz'ın da katılıp, bir konuşma yaptığı geceye İstanbul 3. Bölge Derneği Başkanı Özgür Polat, Gazeteci olan ARDA/FED Başkan Yardımcısı Erdal Karasansar, Mercek Gazetesi ve www.tempo75.com un sahibi Hasan Tik'te Küpeli'nin dayanışma gecesine katılarak kendisine destekte bulundular.

**ARDAHAN EN SAKİN VİLAYET!..

*01/02/2017Tarihli Haberler

Bireysel silahlanmaya karşı mücadele veren Umut Vakfı, basına yansıyan verilere dayandırılarak 2016 yılı, "Türkiye silahlı şiddet (cinayet) haritası" nı yayınladı.
Yayınlanan haritada Ardahan 81 Vilayet içind en huzurlu iller arasında ilk sırayı aldı.

Bireysel silahlanmaya karşı mücadele verenUmut Vakfı, basına yansıyan verilere dayandırılarak 2016 yılı, "Türkiye silahlı şiddet (cinayet) haritası" nı yayınladı.

2016 yılında 2 bin 720 bireysel silahlı olay, ulusal ve yöresel medyaya yansıdı. Bu olaylarda, 2 bin 56 kişi öldü, bir kısmı ağır bin 961 kişi de yaralandı.

2016 yılında bireysel cinayetlerin, şiddetin haritası bölgelere göre değerlendirildiğinde;Marmara bölgesinde, basına yansıyan 246 olayla İstanbul birinci sırada yer aldı.İstanbul'u 116 olayla Bursa, 108 olayla Kocaeli, 70 olayla Sakarya, 38 olayla Tekirdağizledi.

Karadeniz bölgesinde ise Samsun ilk sırada yer aldı. Bireysel silahlı şiddet 2016 yılında arttış göstererek, ateşli silahların kullanımında önceki yıla göre yüzde 7 arttı. Silahlı olayların en çok yaşandığı il 2016'da da İstanbul oldu.

"ATEŞLİ SİLAHLARIN KULLANIMI YÜZDE 7 ARTTI"

Umut Vakfı tarafından hazırlanan "Türkiye'nin şiddet (cinayet) haritası"nda şu veriler yer aldı:

"2015 yılında meydana gelen bireysel silahlı olayların yüzde 71'inde tüfek, tabanca ve beylik silahı gibi ateşli silahlar, yüzde 29'unda ise kesici ve delici aletler kullanıldı. 2016 yılında ise 2 bin 720 bireysel silahlı olay ulusal ve yöresel medyaya yansıdı. Bu olaylarda, 2 bin 57 kişi öldü, bir kısmı ağır bin 961 kişi de yaralandı. İstatistiklere bakıldığında; 2016 yılında şiddet olaylarında ateşli silahların kullanımında önceki yıla göre yüzde 7'lik bir artış dikkat çekiyor. 2016 yılında olayların yüzde 78'inde ateşli silahlar (Yani yüzde 43'ünde kalaşnikof dahil uzun namlulu silahlar, yüzde 30'unda tabancı ve yüzde 5'inde de beylik silahları kullanılmış), yüzde 22'sinde ise çoğunluğu bıçak olmak üzere satırdan baltaya kesici aletler kullanıldı.

İREYSEL SİLAHLI ŞİDDET 2016 YILINDA ARTTI

Bölgelere göre şiddetin haritasına bakıldığında, 2016 yılında bireysel cinayetlerin, şiddetin haritasına bölgelere göre bakıldığında; Marmara bölgesinde, basına yansıyan 246 olaylaİstanbul birinci sırada bulunuyor. İstanbul'u 116 olayla Bursa, 108 olayla Kocaeli, 70 olayla Sakarya, 38 olayla Tekirdağ izliyor.

Marmara bölgesinin genelinde, 2015 yılıyla karşılaştırıldığında bireysel silahlı şiddetin 2016 yılında arttığı görülüyor.

2015 yılında İstanbul'da 225, Bursa'da 97, Kocaeli'de 89, Sakarya'da 54 olay basına yansıdı. 2016 yılında toplam 166 bireysel silahlı şiddet basına yansıdı. Samsun'u tümKaradeniz bölgesinde sırasıyla 41 olayla Çorum, 37 olayla Trabzon, 32 olayla Zonguldak, 24 olayla Ordu, 16'şar olayla Düzce ve Kastamonu, 13'er olayla Tokat ve Giresun, 12 olayla Bartın, 11 olayla Bolu, dokuz olayla Amasya, sekiz olayla Rize, yedi olayla Sinop, altışar olayla Karabük ve Artvin, üç olayla Bayburt, iki olayla Gümüşhane izledi.Karadeniz'in en sakin kenti bu yıl Ardahan.

OLAY SIRALAMASINDA İLK ÜÇTE GAZİANTEPURFA VE DİYARBAKIR

Güneydoğu'da bu yıl da şiddet haritasındaki sıralama değişmedi. Bölgede 2015 yılında 87 olayın yaşandığı Gaziantep yine ilk sırada. İlk üçte sıralama değişmedi. 2016 yılında 99 olayın yaşandığı Gaziantep'i, 75 olayla Urfa, 48 olayla Diyarbakır izledi.

ARDAHAN EN SAKİN KENT OLDU

Tüm kentlerde geçen yıla göre artış görülüyor. 2016 yılında ayrıca Adıyaman'da 22,Mardin ve Batman'da 18'er, Kilis'te 16, Siirt'te 10, Şırnak'ta 9 olay dikkat çekti. 2016 yılında da en çok olayın olduğu yer Malatya. Malatya'da 2016 yılında 44 silahlı şiddet olayı basına yansıdı. Bölgede 26 olayla ElazığMalatya'yı izledi. 2016 yılında Malatya veElazığ'dan sonra çoktan aza sırasıyla Van'da 16, Ağrı ve Erzurum'da 14'er, Hakkari'de 10,Bitlis'te yedi, Erzincan'da beş, Kars'ta dört, Iğdır ve Muş'ta üçer, Tunceli'de iki, Bingöl veArdahan'da birer olay meydana geldi. 2016 yılında bu bölgede Malatya ve Elazığ'dan sonra çoktan aza sırasıyla Van'da 16, Ağrı ve Erzurum'da 14'er, Hakkari'de 10, Bitlis'te yedi,Erzincan'da beş, Kars'ta dört, Iğdır ve Muş'ta üçer, Tunceli'de iki, Bingöl ve Ardahan'da birer olay meydana geldi.

**Ömer Türkoğlu'ndan

Genelkurmay ve Ardahan Valiliğine çağrı..

18/03/2015 Tarihli Haber

18 Mart Çanakkale zaferinin 100. Yıl Dönümü yaklaşırken, Mustafa Kemal Atatürk’ün yakın koruması olan Ardahanlı Celal Tunus’un anıt mezar yapılacak mı?

Çanakkale Zaferi Türk Milletinin gurur duyduğu dönüm noktalarından birisi olurken, Mustafa Kemal Atatürk’ün yakın korumalığını yapan DSP Ardahan Milletvekili Adayı ekonomist Ömer Türkoğlu’nun dedesi olan Celal Tunus’un merkeze bağlı Çetinsu (Beberek) köyündeki mezarının durumu içler acısı.    

Ardahan’ın önemli değerlerinden olan, Çanakkale zaferinin kazanılmasında öncü rol oynayan Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu ve kurtarıcısı Mustafa kemal Atatürk’ün yakın korumalığını yapan Ardahan ili Posof ilçesine bağlı Aşıküzeyir Köyü doğumlu Celal Tunus’un özellikle Çanakkale Zaferi’nin yüzüncü yıl dönümünde anılması gerektiğine dikkat çeken DSP Ardahan Milletvekili Adayı Ömer Türkoğlu,  Genelkurmay ve Ardahan Valiliğine çağrıda bulunarak, bu konuda hassasiyet gösterilmesini istedi.        

Türkoğlu, Çanakkale zaferi Türk milletinin gurur duyduğu, dönüm noktalarından biri olduğuna dikkat çekerek, sözlerini söyle sürdürdü: “18 Mart Çanakkale zaferi, Türk milletinin bağımsızlığını ve topraklarını korumak için savaştığı, I. Dünya Savaşının sonucunu etkileyen, dünya tarihinde de önemli bir yere sahip olan savaşların sonucudur.  I. Dünya Savaşı devam ederken, Çanakkale boğazının askeri ve ticari önemi, adaların cazibesi ve boğazı geçerek İstanbul'u ele geçirme arzusu bulunan İtilaf devletlerinin harekete geçmesiyle başlayan savaş, şanlı tarihimize kahramanlıkların yaşandığı bir destan olarak geçti. İtilaf devletlerinin stratejik öneme sahip olan boğazı ele geçirme niyetlerinin altında yatan sebepler arasında, Osmanlı İmparatorluğunun başkenti olan İstanbul'u ele geçirerek savaştan çekilmesini sağlamak, Almanların ilerleyişine engel olmak ve müttefikleri olan Çarlık Rusya'sına denizden gereken yardımı yapma arzusu gelmektedir. “      

Türkoğlu ayrıca, “Çanakkale, 1. Dünya Savaşı, Kurtuluş Savaşı, Kore Savaşı ve 1974’te Kıbrıs Barış Harekâtında şehit olan, 12 Eylül’den sonra terör örgütleriyle yapılan çatışmalarda hayatını kaybeden tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Bu savaşlar neticesinde gazi olan vatan evlatlarına devletin tüm olanaklarıyla bu Gazilerimize yardımcı olmasını temenni ediyorum" dedi.    

Çanakkale Zafer Bayramının kutlanacağı 18 Mart’ta Ardahan’da daha ismi bile anılmayan ve yerel basın tarafından ortaya çıkarılan Mustafa Kemal’in Ardahanlı yakın korumasına sahip çıkılarak okullarda öğrencilere ders olarak okutulmasını istenirken, Tunus’a da yaşadığı mezarının bulunduğu Çetinsu köyünde ise anıt mezarının yapılması için gerek Genelkurmay gerekse de Ardahan Valiliği’nin girişimlerde bulunması bekleniyor.     

İşte o Posoflu Celal Tunus'lu ve öz geçmişi

ATATÜRK'ÜN YAKIN KORUMASI POSOFLU

Çanakkale Savaşlarında bizzat cephede düşmana karşı savaşan Mustafa Kemal Atatürk'ün yakın koruması Posoflu er Celal Tunus'tu. Dört yıl boyunca savaşlarda askerlik yapmış olan Celal Tunus Posof'un Ğevat köyünden (Aşık Üzeyir köyü) olup daha sonra Ardahan'a göç etmişler. Ardahan nüfus kütüğünden T.C.NO:14661023148/Celal Tunus/ Baba adı : Mehmet Doğum yılı Posof 1311 olduğu kayıtlarda görülüyor. Ölüm:11.08. 1958Ardahan Belediyesi, Er Celal Tunus un Kurtuluş Savaşında Atatürk’ün yakın korumalığını yaptığını belirlemek amacıyla yazılı girişimde bulunur.  Dört Yıl Kurtuluş Savaşında bulunmuştu.. Ardahan nüfus kütüğünden T.C.NO:14661023148/Celal/Tunuz/ Baba :Mehmet /Eş: Gülşen /Doğum _Posof 1311 / olduğu kayıtlarda görülüyor. Evli 1936 Ölüm:11.08. 1958 

KÜNYE KAYIT BELGESİ   

Askerlik Şubesi:Ardahan/Defterin adı:Silahaltı/Defter No:3293/Sayfa No:32/Sıra No:82/ Köyü:Beserek (Çetinsi)Lakabı, Tunazoğullarından/ Adı: Celal/Baba Adı: Mehmet/Doğum Tarihi:1311/Hane No:88/Sınıfı Piyade olup,askere duhulü 16.Temmuz .!338 5. Kafkas Fırkası !0.alay,3.Tabur,!0. Bölük !0.Alay,3.Tabur,10. Bölükten 9.5.1339 tarihinde terhis olmuştur. Posof un Hevat Köyü’nden Ardahan’ın Beberek Köyü 88 no. eve yerli olarak gelir. Posof Askerlik BŞ.10 Eylül 1936 gün ve568 sayılı yazısıyladır.1937 D:4 (imza) Bu künye kayıt belgesi? Silahaltı Defteri? Kayıtlarına göre düzenlenmiştir.04.02.2005Onay/M. Engin Abuk oğlu /ZD.Öğe..Binbaşı/MSB.Arşiv Müdür VekiliMaaşı: 50 kuruş (mühür) /10.Bölük _Kanuni Evvel 1338 nısfı ahir maaşı ailesi Kabri için yetkililerden ilgi bekliyor.

 

**Ardahan'ı Vekiller İdare Etsin..

Asılların değil, vekillerin idare ettiği bir Ardahan'da işlerin nasıl gittiğini yazmaya kalkarsanız gazete sayfalarının yetmediğini ancak buna rağmen yıllardır yayınlanan gazete sayfalarında büyük bölümünün vekilin vekili ile idare edilen Ardahan'ın sorunlarının azaltmaktansa çoğaldığını da görebilirsiniz.
Bunu görmek içinde son nüfus sayımına bakmakta yeterli olacaktır..
1992 Yılında 178 binin üzerinde bir nüfus ile yeniden vilayet olan ve o günden bugüne kadar beklenen yatırımların bir türlü gerçekleşmemesi nedeniyle hala devam eden göçün getirdiği sonuçla her yıl bin kişinin eksildiği bir Ardahan'ı görmekte mümkün..
Vilayet olduğundan bu yana yolları bir türlü bitiremeyen bir şefle idare edilen kara yolları, solcu, hatta ulusalcı biline ama sağ iktidarlarda sağlığın başında durmayı başaran ancak nöbetçi doktor ve hemşirelere bile sözü geçmeyen bir idareci ile idare edilen Ardahan'ın asıl milli eğitim müdürü de yok zaten..
Gözden ırak köy okullarına geç saatte, hatta hiç gitmeden, cafelerde yani uzaktan eğitim veren eğitimciler ile 81 vilayet içinde hala sonlarda dolaşan Ardahan'ı idare etmek kadar kolay ne var ki?!..
Kent genelinin nüfusu azalırken, beldesinin bir anda 2 bini geçtiği ama belediye başkanının hala seçilmediği bir Ardahan'da vekil olmak kadar kolay ne olabilir ki?
Bakın işte bugün iki asıl vekil, onlarca vekilin vekili olduğu Ardahan'da bin kişi daha azalmış..
Hem de 2023 yılında daha büyümüş bir ülkede 80 bine kadar düşeceği görünen bir nüfusla Ardahan hala vilayet..
Kaynak: Kdag

Editör: kuzeyanadolugazetesi

Bu haber 13438 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER

ücretsiz iş ilanları

FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI