Reklam
Bugun...


AVUKAT YILMAZ: BARIŞ BİRLİKTELİĞİ SAĞLAR..
Bu hafta sonu Yaşam TV'ye konuk olacak olan Ardahanlı Hukukçu Fatih Rüştü Yılmaz 'Güçlü Bir Ardahan Birlikteliği' parolası ile yoluna devam eden Ardahan Dernekler Federasyonunu ziyaret etti.

AVUKAT YILMAZ: BARIŞ BİRLİKTELİĞİ SAĞLAR..

SÎZDE KONUĞUMUZ OLUN..

Gazeteci Fakir Yılmaz Yeniden TV Programcılığına Başlıyor..

'Gazeteci Fakir Yılmaz Île Îş Dünyası' Yaşam TV'de Cumartesi Günü Saat: 17.00~19.00'da Yeniden Başlıyor..

İZLEMEK iÇİN Yaşam TV Türksat 4A Uydusu Frekans: 12034 MHz Symbol Rate: 27500 Polarizasyom: V (Dikey) Fec: 5/6

ARDAFED Başkanı/Gazeteci Fakir Yılmaz ile bir süre sohbet eden Avukat Fatih Rüştü Yılmaz toplumsal barışın biz Ardahanlılar için geçerli olduğunu belirtti.
Yılmaz gerek gurur duyduğum bir Ardahanlı olmasının gerekse bir hukukçu olarak yakından izlediğim ARDAFED ve Ardahan stk'larının başta ülkenin en büyük metropolü İstanbul'da ve batı kentlerinde oluşturulmak istenen birliktelik çabalarını takdirle karşılıyorum. Bizlerde bu birlikteliğe 'sen, ben, o' demeden 'hepimiz' diyerek destek vermemiz gerekir. Bana bu yönde düşen her göreve hazırım. Her hemşehrimde o çok istenen ama istenen seviyede olmayan birlikteliğe destek olmalıdır' dedi.


Siyasi sahnenin yanında sosyal hayatta olmanın yolunun da birlik, beraberlikten geçtiğini bununda tek yolunun toplumsal barışta olduğunu belirten Ardahanlı Avukat Fatih Rüştü Yılmaz, ARDAFED ya da başka kurum, kişiler kim bunu yapabilirse başta Ardahan'a olmak üzere ülkemize en büyük hizmeti sunacağına inandığını belirtti.
Başkan Fakir Yılmaz'ın ziyaretin den duyduğu memnuniyeti dile getirip, teşekkür ettiği Ardahanlı Avukat Fatih Rüştü Yılmaz'ın dediği gibi ARDAFED'in de 'Güçlü Bir Ardahan Lobisi' derken her Ardahanlıya bunları anlatmaya çalıştığını belirtti.
Ardahan Dernekler Federasyonu Başkanı, Gazeteci Fakir Yılmaz, 'ARDAFED'in tüm Ardahanlıların olduğunu ve Av. Yılmaz'ın dediği  anlayışla  her Ardahanlıya kapısı açık olan ve Ardahan dernekçiliğinin en üst çatısı olma sorumluluğu bilinciyle mücadele vermektedir' dedi.

**ULUSAL HAKEM'DE ARDAFED'DEYDİ..

Pandemi sendromunun yaşanmaya devam ettiği şu günlerde son bir ay içinde yeniden birçok önemli etkinlik ve ziyaretlere imza atan Ardahan Dernekler Federasyonunu Ardahanlı Ulusal Hakem Doğu Yılmaz'da ziyaret etti.
Pandemi dolayısıyla ünlü, ünsüz Cem Evlerinin bile veremediği Muharrem Ayı İftarını veren, ARDAFED'in Kurucusu olduğu ANAKON Yönetimini merkezinde kabul eden, birçok önemli ziyaretler gerçekleştiren ARDAFED son bir ay içinde evinde konuk ettiği misafirler zincirine düzenlediği futbol turnuvalarının fikir babası olan Ardahanlı Ulusal Hakem Doğu Yılmaz'ı da ekledi.
Geçtiğimiz günlerde Gelecek Partisi İstanbul İl Başkanının da yönetimi ile beraber ziyaret ettiği, Ardahanlı iş adamı Fatih Balcı ile birlikte Ardahan Dernekler Federasyonunu ziyaret eden Ulusal Hakem Doğu Yılmaz ziyaretinde, yaptığı açıklamasında 'ARDAFED'in İstanbul'un tam merkezinde olması gibi Ardahanlıların da gerek sosyal, gerek siyasal, gerekse sporda yani kısaca her alanın merkezinde olacağının göstergesi olarak değerlendirilmeli.' dedi.

ARDAHANLI AVUKAT FATİH RÜŞTÜ
YILMAZ YAŞAM TV'NİN KONUĞU OLACAK..
Aynı zamanda Ardahan Derneklerinin en üst çatı örgütü olan Ardahan Dernekler Federasyonu ve Ardahan Gazeteciler Cemiyeti Başkanı olan Gazeteci Fakir Yılmaz'ın hazırlayıp, sunduğu ve her cumartesi günü saat 17.00-19.00 arasında yayınlanan 'Gazeteci ile İş Dünyası' adlı program yeniden ilgiyle izlenmeye başladı.

Yeni yayın döneminde Ardahanlı İş adamlarından Mahir Aktaş'ın ilk konuğu olduğu ''Gazeteci İle İş Dünyası'' nın yeni konukları da belli oldu.


Bu hafta Ardahan Hoçvanlı İş adamı CNR MOTOR adlı firmanın sahibi  Caner Kaya'nın konuk olacağı Uydu ve youTube, facebook, twitter üzerinde tüm dünya da izlenebilen Yaşam TV'de yayınlanan İş dünyasının yanı sıra sosyal hayatı, stk'ları konuğuyla konuşan Gazeteci Fakir Yılmaz'ın yeni program dönemine Iğdırlı sanatçı Özer Alagöz'de sazı ve türküleriyle renk kattı.

Önümüzdeki hafta devam edecek olan '' Gazeteci İle İş Dünyası'' bu kez Ardahan'ın siyasi ve ticaret dünyasında da önemli bir ailenin ferdi olan Yılmaz ailesinden hukukçu hemşerimiz Fatih Rüştü Yılmaz'ı konuk edecek.


Bir dönem Ardahan Belediye Başkan Adayı olan Ardahanlı Avukat/Siyasetçi Fatih Rüştü Yılmaz'ın konuğu olacağı Gazeteci Fakir Yılmaz ülkedeki Adalet sistemi, yeni baroların kurulması tartışmaları, hukuki gelişmelerin yanında Ardahan'ın da içinde bulunduğu siyasi ve ekonomik gelişmeleri konuğuyla tartışacak.
Yaşam TV'yi izlemek için televizyonunuzun kanal sisteminde Türksat 4A Uydusu Frekans: 12034 MHz Symbol Rate: 27500 Polarizasyom: V (Dikey) Fec: 5/6 yı ayarlamanınız yeterli olacak.

ARDAHAN MİLLETVEKİLİ NEDEN ÖLDÜRÜLDÜ?!. 

Evet,  Ardahanlı olduğumdan mı, Ardahan'ı ve Ardahanlıyı iyi tanıdığımdan mı, Ardahan'ın, Ardahanlının öz güveninin farkında olduğu anda önündeki tüm engelleri aşıp, inadına doğruya, inandığına, yanlışa karşı çıkışına ve en önemlisi tüm çakallıklara ve ölümlere rağmen bildiğimden mi bilmem ama ben Ardahan'ın, Ardahanlının, Ardahan'ın doğasında doğup, suyundan, ekmeğinden yetişenlerin bu ülkenin gidişatına yön verenlerin olduğunu iddia etmemden mi bilmem ama öldürülüp, adı da Ardahan'ın bir caddesine verilen Ardahan'ın ilk milletvekilinin neden, nasıl öldürüldüğünü daha iyi anlıyorum niye bu kadar Ardahan dediğimi.. 
Ama kendi ağaç kurdunun kendisini kemirmesi yani büyüdükçe iğnelerini yanındaki arkadaşına batırıp, öldüren kobuğ olduğunuda sık sık belirttiğim Ardahanlının kendi ağacının içindeki kurdu kendilerinin olmaya devam etmeleri halinde Deli Halit Paşa'nın sonu gibi sonlarla karşılaşacaklarını anlatmaya çalışsam da buna ne gücüm, ne imkânım ne de fesatların, hainlerin benim gibi düşünenlerden daha fazla oluşlarından dolayı etkim olmuyor bir türlü..

Evet, bu ülkede ilk Kongreyi yapan, İlk Hükümeti kuran, İlk Mavi/beyaz renkteki bayrağı göndere çeken, Cumhuriyet kelimesini dillendiren, ordu olmadan oluşturdukları çetelerle  Komünist Rus sistemine direnen, işgalleri, zulümleri, kara kışı aşan Ardahanlıların en son yerel seçimlerde güçlerini ortaya koyduklarının farkında olmazlarsa da mecliste öldürülen ilk milletvekillerinin neden öldürüldüğünü okuyup, düşünmeleri gerekmez mi?

Bilmem ama bugün ülke genelinde bir parti bile kurup, genel başkanlık denen önemli bir görevi bile yapabilen Ardahanlıların 'Güçlü Bir Lobi' kelimesinin anlatmak istediğini er ya da geç de olsa anlamalarını beklerken birçoğunun bunu anlamayıp, yalnız kaldıklarını ve yolun sonuna gelip, treni kaçırdıklarında suçu kendilerine değil, ''Ah hemşo, ah Ardahan'' dediklerinde asıl suçlunun kendileri olduklarını da anlamazlar.
Örnek mi İstanbul'da 3, Kocaeli ve Çanakkale'de 1'er , Ardahan ve 5 ilçe 1 beldede 7 toplamda  12 Belediye Başkanı, Mecliste 7 milletvekili, saray da 2 danışman, onca siyasi, iş insanı, gazeteci, bürokrat, 3 gümrük kapısı, balı, kaşarı eti, doğası, tarihi, 2 ülkeye komşuluğuna karşın hala neden göç vermesi yetmez mi ve bu güce, lobiye, insana sahip olan Ardahan niye bu durumda diye düşünmekte gerekmez mi?
Bilmem ama Ardahan'ın ilk Milletvekili olan Deli Halit Paşa'nın mücadelesini ve öldürülmesine kadar giden hayatının kısa bir bölümünü anlatan aşağıdaki metni okuyalım mı? Suyunu içenin çelikleştiği, toprağı kadar can veren bir yanı Kafkaslarda, diğer yanı Karadenizde olan Ardahan'ı, Türk, Ahıskalı, Kürt, Alevi, Terekeme ve kirvesi Şavşatlı Ardahanlıyı bir kez daha anlamak için..
Evet o işte yazı..

DELİ HALİT PAŞA
ALLAH MEKANINI CENNET-İ ALÂ EYLESİN...

Meclisten cenazesi çıkan kahraman...
Rusların elinden Kars'ı alan adamdı...
Soyadı kanunu çıktığında bu yüzden "Karsıalan" ismini aldı...
Sadece Kars değil, Sarıkamış, Erzurum,
Nenehatun, Erzincan, Ardahan'ı da almıştı...
Savaş meydanlarının kahramanıydı...
Cepheden cepheye koştu...
Trablusgarp savaşı,
Balkan savaşı,
Kafkasya cephesi,
Kurtuluş savaşı...
İki tabancası vardı...
Birine "Namuslu" adını vermişti...
Onunla düşmana ateş ederdi...
Diğerine "Namussuz" der onunla savaştan kaçana ateş ederdi...
Savaş meydanındaki cesaretinden dolayı "Deli Halid Paşa" derlerdi ona...
1923'te Ardahan mebusu seçildi...
Halid Paşa, savaş meydanlarında olduğu gibi kürsüde de kükrüyordu...
Mecliste dönen dolapları ve entrikaları, yolsuzlukları deşifre ediyordu...
M.Kemal'in çevresindekiler ondan rahatsızdı...
Kel Ali ve Kılıç Ali başta olmak üzere...
Mecliste yaptığı bir konuşmada Gazilerin maaşlarının arttırılmasını isteyen Halid Paşa,
"Bütçede para yok" itirazlarına, mecliste dönen dolapları ifade eden şu cevabı verdi :
"Ben Kars'ta, Ermeni çetecilerden 70 araba mücevher ve altın alıp Ankara'ya gönderdim, Ne oldu bunlar..?"
Halid Paşa'nın bu sözleri önce derin bir sessizlik yarattı, Ardından masalara vurmalar ve sonra çıkan tartışma, gürültü, karışıklık ve kavga esnasında vuruldu Halid Paşa...
Enteresandır Halid Paşa, soğuk meclis odalarından birine yatırılmış, 5 gün tedavi edilir gibi yapılmış ve kurşun yaralarından değil ama zatürree etkisiyle ölmüştü...
Meclisten cenazesi çıktı Halid Paşa'nın...
Bu süre zarfında ifadesi bile alınmadı...
Doktor raporu yayınlanmadı...
Meclise gelen ama Halid Paşa'yı görmeyen savcı uygun bir zabıt tuttu...
Olay böylece kapandı gitti...
9 Şubat 1925'te TBMM'de vurulup, 14 Şubat'ta cenazesi çıkan Halid Paşa, M.Kemal'in yakın çevresindeki adamlar tarafından işlenen böyle bir cinayetin kurbanı oldu...
Mekânı cennet olsun...

Not: Bugünkü yazıma kaynak olan eski Ardahan İl Spor Müdürü olan ve şu an Kocaeli'nde İl Spor Müdürlüğünde Şube Müdürlüğü görevini yapan hemşehrim, arkadaşım Metin Çimli'nin Ardahan'ın eski milletvekili Deli Halit Paşa hakkında yazılan bir yazıyı bana göndermesi ve bu durum ardından Sabah Gazetesi Haber Müdürlüğüne atanan meslektaşım Erhan Öztürk'ün yeni görevi etkili oldu..

HANAKLI KÜVET VE İÇ KAPLAMADA MARKA!

İnadına Yaşamak

arşiv haber 23/12/2015 tarihli haberler

Dondurucu soğuklara karşın yaşam mücadelesi veren Ardahanlılar, -30’ları bulan soğuk havalarla mücadele ediyor.
Ağır kış günlerinin yaşandığı bölgede yaşam mücadelesi veren Ardahanlılar birinci gelir kaynakları olan hayvanlarını da unutmuyorlar.
Altı ay boyunca içeride tutulan hayvnlarını da unutmayan ve onlarını bakımını yapan Ardahanlı hayvan üreticileri soğuklarla olduğu gibi hayvan yemi sıkıntısıylada mücadele ediyorlar.
Kara kışın hükmünü sürdürdüğü bölgede yüz göstermeye başlayan hayan yemi sıkıntısını aşmak için mücadele eden Ardahanlılar dondurucu soğuklara aldırmadan çevre illerde buldukları hayvan yemlerini ahırlarda tutulan hayvanlarının yemesi için depolamaya devam ediyorlar.

**KARANTİNA SÜRÜYOR..

Dondurucu soğuklaın hüküm südüğü, hayan yemi sıkınısının devam ettiği Ardahan’da İl ve İlçe Tarım Müdürlüklerince uygulamaya konulan Şap Karantinası devam ediyor.
Aylar önce dikkat çektiğimiz ama kimsenin ilgilenmemesi dolaysıyla her geçemn gün yayılan ve bugün tüm Ardahan İl geneline yayılan Şap Hastalığı dolaysıyla uygulamaya konulan karantinaın ne zaman kaldırılacağı konusunda kamuoyuna bilgi vermeyen idareciler yüzünden bölgede hayvan satışları da durmuş durumda.

**AYHAN KARA HAYATA GÖZYUMDU..

Ardahan Belediyesinde Belediye Meclis Üyeliği görevlerinin yanı sıra, Anavatan partisinde çeşitli görevlerde bulunan 61 yaşındaki Ayhan Kara, bir süredir Erzurum Atatürk Üniversitesi’nde kanser tedavisi görüyordu. Ardahan’da sevilen ve ilişkileri güçlü olan Ayhan Kara, 21 Kasım 2015 Pazartesi akşamı Erzurum Atatürk Üniversitesi’nde vefat etti. Kara’nın cenazesi yarın Halilefendi Mahallesinde öğle namazına müteakiben kılınacak cenaze namazıyla Halilefendi Mahalle mezarlığında defin edilecektir. 

**Metin Baytöre’nin Babası Vefat Etti..

Gebze Kars-Ardahan-Iğdırlılar-Dernek Başkanı Metin Baytöre’nin annesi Risalet Baytöre vefat etti.

Gebze Kars Ardahan Iğdırlılar Dernek Başkanı Metin Baytöre’nin annesi Risalet Baytöre(75) uzun bir süreden beri kanser hastalığına karşı yaşam savaşı veriyordu. Dün yaşamını kaybeden Risalet Baytöre, Gebze Gaziler mahallesi

Karakoyunlu camiinde yarın öğlen namazını müteakiben kılınacak olan cenaze namazından sonra Gebze mezarlığında defnedidi.
Kaynak: ardahan haber

Editör: ARDAHAN ardahan

Bu haber 6888 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER

ücretsiz iş ilanları

FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI