Reklam
Bugun...


ATLI OLMADI ŞİMDİ DE BİSİKLETLİ ÇILDIR GÖLÜ!
Geçtiğimiz yaz Çıldır Festivalini de yapamayan son olarak Kar/Buz Festivalini de iptal eden Çıldırlı yöneticiler Atlı Kızaklarla da başarılı olamayınca bu kez bir kaç esnafın aldığı bisikletle Gölü ve bölgeyi tanıtacaklar. Özel bir şirketin kendi reklamını yaptığı ve Çıldır adını tüm dünyaya duyurduğu ama başta DSP'den AK Parti'ye geçen Belediye Başkanı olmak üzere kimsenin o reklamda yer alan Ardahanlılara bir teşekkür bile etmediği Çıldır Gölünde şimdide bisikletle tur atılacak.

ATLI OLMADI ŞİMDİ DE BİSİKLETLİ ÇILDIR GÖLÜ!

İLK TURU KAYMAKAM ATTI..

"Kış Harikalar Diyarı Çıldır" Turizm Planı kapsamında öngörülen sportif aktivitelerden olan karlı ve buzlu ortamlarda sürüş imkanı veren kar bisikletleri, göl çevresinde bulunan işletmelerce temin edildi. 

Kar bisikletleriyle ilk denemeyi Çıldır Kaymakamı Alper Taş yaptı.

Doğu Expresinin son durağı olması gerekirken ve Başkan Erdoğan'ın demesine rağmen hala Kars-Tiflis Bakü Demiryolunun Antrepolünün yapılmadığı donmuş Çıldır gölüne gelen misafirlerin özel göl kenarında bulunan ama içkili ruhsat alamayan işletecilerce alınan kar bisikletlerine yoğun ilgi beklenecek.

Ardahan Valiliği himayesinde Çıldır Kaymakamlığı, İl Özel İdaresi ve Belediye Başkanlığı ile ortaklaşa yürütülen "Kış Harikalar Diyarı Çıldır Turizm Planı" kapsamında ilçeye bir çok turizm aktivitesinin kazandırılması hedefleniyor.

Çıldır Göl Festival İptal Edildi!..Çıldır Göl Festival İptal Edildi!..
arşiv haber 10/02/2020 tarihli haber
Ardahan'ın Gürcistan ve Ermenistan'a komşu ilçesi Çıldır ve Kars sınırları içinde bulunan ve kışları yüzeyi donan Çıldır Gölünde yapılması düşünülen Kar/Buz Festivalinin iptal edildiği öğrenildi. Alınan bilgilere göre bu yıl 7. Düzenlenecek olan Çıldır Altın At Kristal Buz Festivali, ülkede yaşanan doğal felaketler ve Suriye'de yaşananlardan ötürü iptal edildi. Festivalin iptal edilmesinin son olarak İdlib'den 5 şehit haberinin daha gelmesi ardından bakanlık istemi üzerine alındığı iddia edildi.
*ÇILDIR GÖLÜ LEVHASI GELDİ, FESTİVAL GİTTİ..
15 Şubat'ta yapılması düşünülen ancak İdlib'de yaşanan son çatışma ile 5 askerin şehit edilmesi ardından bakanlığın Çıldır Gölü Kar/Buz Festivalinin de içinde olduğu  bölgedeki Artvin, Erzurum ve Kars'taki etkinliklerin bakanlıklar tarafından iptal edildiği öğrenilirken Ardahan'da yaptırılan ve Kültür Evinin önüne konulan ışıklı levhanın bir benzeri de Çıldır Gölü üzerine yapılarak donmuş gölün yanı başına konuldu.
Başkan'dan Açıklama;
İlk olarak gazete ve haber sitemiz tarafından duyurulan Göl Festivalinin iptali ardından bir açıklama yapmak zorunda kalan Çıldır Belediye Başkanı Kemal Yakup Azizoğlu sanal sayfasında şöyle dedi; Ülkemizde yaşanan doğal afetler; İdlib´de verdiğimiz şehitler, Van´da yaşanan çığ felaketi ile Elazığ ve Malatya da meydana gelen deprem nedeniyle, tüm Ülkemiz genelinde yapılacak olan etkinliklerle birlikte 15 Şubat 2020 Cumartesi günü yapılması planlanan 7. Çıldır Gölü Altın At Kristal Buz Festivali yapılan değerlendirmeler sonucu yetkililerce iptal edilmiştir..
Haber/Kaynak/Foto: Suat İncedere
KAR/BUZ FESTİVALİ ÖNCESİ GÖL KIRILDI!!!KAR/BUZ FESTİVALİ
ÖNCESİ GÖL KIRILDI!!!
FESTİVALE GİDERKEN DİKKAT!.. 15 Şubat 2020 Cumartesi günü 'Altın At- Kristal Buz Festivali" adlı Kar/Buz Festivalinin yapılacağı Çıldır Gölü kırıldı. Daha önce bir kepçenin battığı Çıldır Gölü Buzları bu kez bir araba yuttu.

ÇILDIR GÖLÜ’NDE BUZUN KIRILMASIYLA FACİADAN DÖNÜLDÜ                      Türkiye’nin kış aylarında üzeri buzlarla kaplanan Çıldır Gölü’nde, geçtiğimiz pazar günü bir aracın buz üzerindeyken buzun kırılması sonucu faciadan dönüldü. Alınan bilgilere göre, geçtiğimiz pazar günü Balıkçı K. K. ve Y.K. araçlarıyla buz üzerinden ağlarının olduğu mevkiye giderken her zaman rutin olarak kullandıkları yol hattı üzerindeki buzun kırılması sonucu sedan tipi araçlarıyla birlikte buza gömüldüler. Hemen araçtan kurtulmaya çalışan balıkçılar, kapıların su basıncından dolayı açılmaması nedeniyle camdan çıkarak sağlam bir buzun üzerine yüzerek kurtuldular. Olayın benzer deneyimleri yaşayan ve yüzme bilen balıkçıların başına gelmesi, olası bir facianın önüne geçti.                                 

GÖL ÜZERİNE ARAÇ ÇIKIŞLARI YASAKLANMALI                                        

Üzerinin buzlarla kaplanmasıyla atlı kızak ve eskimo usulü balık avıyla popüler turizmin gözdesi haline gelen Çıldır Gölü, özellikle son yıllarda bölgedeki barajların etkisi ve küresel çapta bir ısınmanın artması sebebiyle tehlike yaratmaya başlıyor. Eskiye nazaran kış şartlarının hafiflediği görülen bölgede, kayak merkezleri kar yokluğu sebebiyle sezonu geç açarken Çıldır Gölü de geç buz tutuyor ve eski sağlamlığına sahip değil. Bu yüzden, olası bir facianın önüne geçilmesi için Çıldır Gölü’nün üzerine ağırlığı 500 kg’nin üzerinde olan araçların çıkmaması gerekiyor.

Kayak Merkezi'nde 'kar' sevinci

'da,  ormanlarının içinde, kapalı sistem telesiyej hattı ve 5 pist ile bölgenin önemli merkezlerinden olan Yalnızçam 'nde, kar yağışıyla birlikte şubatta sezon başladı. Merkeze gelen kayakseverler, pistleri doldurdu. 

Sarıçam ormanları arasında, kristal kar özelliği ile bölgenin önemli merkezlerinden olan Yalnızçam Kayak Merkezi'nde önceki gün yağan kar, sevindirdi. Her yıl Aralık ayında sezonun açıldığı kayak merkezinde, bu yıl karın geç yağması nedeniyle sezona 2 ay gecikmeli başlandı. Kapalı sistem telesiyej hattı, konaklama ve sosyal tesislerle beraber hem profesyonel hem de amatör kayakçılara hizmet verebilen, 15 kilometre uzunluğunda 5 piste sahip olan Yalnızçam Kayak Merkezi, sezon açılışıyla birlikte hafta sonu tatilcileriyle doldu. Kapalı sistem telesiyej ile 2 bin 500 rakımlı Yalnızçam Dağı'na çıkan kayakseverler, keyifli anlar yaşadı.

Kayak merkezinde incelemede bulunan Ardahan Valisi Mustafa Masatlı, bu yıl karın geç yağması nedeniyle sezonun da geç kapanacağını belirterek, şunları söyledi:

"Kayak merkezimiz Sarıçam Ormanları içinde, kristal kar ile bölgenin en önemli ve dikkat çeken kayak merkezlerinden. İlimizde kar biraz geç yağdı. Geç yağması sebebiyle kayak merkezimizi de geç açtık. Burada 5 pistimiz bulunmaktadır. Bunlardan 2'si baby lift, 1'i de kapalı sistem telesiyejdir. Bizim pist uzunluklarımız gerek yeni öğrenenler gerekse profesyoneller için düzenlenmiştir. Bugün kayak merkezimizde ciddi derecede yoğunluk var. Karın geç yağmasının farklı avantajı olacak. Sanıyorum Yalnızçam Kayak Merkezi'miz, bu yıl hemen hemen bütün kayak merkezlerinden daha uzun süre hizmet verecek. Buraya gelen misafirlerimizin sağlıklı ve güvenli kayak yapmaları için 112, UMKE ve JAK ekipleriyle her türlü tedbiri almış durumdayız."

İMAMOĞLU'NUN ZAMLARI!..
 
Ülkede o kadar Büyükşehir ve Belediye Başkanı varken sadece bir büyükşehirin Belediye Başkanının tartışma konusu olduğu şu günlerde İmamoğlu'nun başında bulunduğu 39 ilçeli belediyenin yaptığı her hareketin niye bu kadar tartışılıp, konuşulduğuna baktığımızda karşımıza ekonominin gücü ve krizi çıkmaktadır.
Yani neredeyse her sokağa üniversite ve okullar açıldığı gibi her kentin belde ve köylerini birbirine bağlayıp, Büyükşehir yapıldığı ülkede, o kadar Büyükşehir içinde en büyüğü olan ve büyümeye devam eden,İstanbul boğazı yetmedi, kanal açılmaya çalışılan İstanbul Büyükşehir belediyesi niye bu kadar tartışılıyora bakalım mı?..
Bu sorunun cevabını vermeden önce ilçeleri il yapma furyası ardından kentlerin siyasi demografisini değiştirme adına yeni büyük şehirlerin mantar gibi çoğaldığı ülkede sıranın bütün şehirlerde, bunun ardından eyalet hesaplarının rafta bekletildiğini de unutmayalım.
Çünkü adına Barış Süreci denen süreçte yaşananların hemen ardından raflarda bekletilmeye alınan konuydu eyalet sistemi beklentisi..
Neyse bugünkü yazımızın başlığına  dönecek olursak eğer 20 yıla yakındır iktidarda bulunan hükümetin zamlarından çok, kısaca adı İBB denilen ve durmaksızın göç alan İstanbul, Büyükşehir Belediyesinin, zamları dahil her hareketi bir anda gündem olabiliyor. 
Çünkü bunun başlıca IBB'başındaki anlayış iktidara yara veren ve iktidarda kalmasına vesile olan rantı kesmiştir..
Göç vermeye devam eden memleketim Ardahan gibi sonradan Vilayet olan Yalova Belediyesinde 20 milyonluk vurgun yapıldığını ve bunu da yapanların bir zamanlar iktidarla ortak olan Fetocuların yaptığını söyleyen, yazan havuz medyasının da beslendiği kaynağın kesilmesi gibi bir çok kaynağın hükümete yakın kaynaklara gitmemesinin verdiği acı nedeniyle sürekli gündemde olan İmamoğlu başkanlığındaki İBB'nin zam ve tasarruf kaynaklarının sanki devletin değilde, muhalefetin cebine giriyormuş gibi kamu oyuna pompalanması da ayrıca ilginç bir durum..
Çünkü ekonomisi bozuk olmayan bir ülkede ne İBB zam yapar ne de o ülkeyi idare eden hükümet. 
Kısacası; İşin özü, konu İBB' nin Zamları değil. ülkenin içinde bulunduğu ekonomik sıkıntının olduğunu anlamak yeter artar bile..
Göl Çözüldü
**Göl Çözüldü..
ariv haber 10/04/2019 tarihli haber
Ardahan’ın Gürcistan ve Ermenistan’a komşu ilçesi sınırları için de bulunan Çıldır Gölünün üzerinde ki buzlar çözülmeye başladı.

Kış boyunca üzeri yaklaşık 1 metre buzla kaplanan ve donan yüzeyinde çeşitli etkinliklerin yapıldığı Çıldır Gölü ısınmaya başlayan havalarla birlikte beyaz buzdan kurtulup, mavi sularına kavuşan Çıldır Gölü kışın başka, yazın başka güzelliğiyle dikkat çekmeye devam ediyor.

Öte yandan aynı ilçe Çıldır sınırları için de bulunan Aktaş Gölünün üzerinde ki buzlarında eridiği görüldü.
Kaynak: ardahan haber

Editör: ardahan haberleri

Bu haber 4070 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER

ücretsiz iş ilanları

FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI