Reklam
Bugun...


ÇILDIR KÖYLERİ HAVADAN TARANDI, ARŞİVLENDİ!..
Ardahan'ın Gürcistan ve Ermenistan'a sınır ilçesi Çıldır'ın köyleri havadan taranarak, arşivlendi.

ÇILDIR KÖYLERİ HAVADAN TARANDI, ARŞİVLENDİ!..

MERHABA Bu haberi ve Ardahan’daki diğer gelişmeleri görüntülü izlemeniz için youtube ArdahanTV Kanalımıza abone olmanız umuduyla. Görüntülü haberlerimiz için TIKla abone ol, izle.. 

İlçenin yeni Kaymakamı Alper Taş'ın başkanlığında yapılan çalışmaya göre sınırları içinde Aktaş Gümrük kapısı, Çıldır ve Aktaş gölleri, Şeytan Kalesi, yeni ipek yolu olarak adlandırılan KTB Demiryolu ve HES Barajları gibi birçok ekonomik, doğal ve tarihi değerlere sahip Çıldır ilçesine bağlı tüm köyler Drone ile havadan görüntülenip, taranarak arşivlendi.

İlçe Kaymakamlığının başlattığı ayrı bir proje ile Çıldır'ın köylerini güzelleştirme amacıyla başlatılan, "En Güzel Köy Bizim Köy" projesi kapsamında öngörülen çalışmaları koordine etmek ve köyler için her yıl planlanan KÖYDES programlarının hazırlanılmasında kullanılmak üzere tüm köyleri drone ile havadan çekimleri yapılarak dijital görüntü arşivi oluşturulduğu öğrenildi.

Belirtilen çalışmaların yanında köylerimizde yaşayan vatandaşlarımızın talepleri ve sorunlarının çözümü için de hava görüntülerinden faydalanılması planlandığı da alınan bilgiler arasında oldu.

ÇILDIR AKTAŞ'TA KUŞ ÖLÜMLERİ!
arşiv haber 29/07/2020ntarihli haberler/yorumlar
Ardahan'ın Gürcistan ve Ermenistan'a komşu ilçesi Çıldır ilçesi sınırları ile Gürcistan sınırları içinde kalan Aktaş Gölünde yaşanan kuş ölümleri dikkat çekiyor.
Aynı zaman da Gürcistan'a açılan Aktaş Gümrük kapısının yanı başında bulunduğu Çıldır Aktaş Gölüne yaşanan kuş ölümlerinin nedeni belli olmazken bu ölümlerin gölün yanı başında bulunan gümrük binalarının kanalizasyonları dökülmesi mi yoksa başka bir nedenle mi olduğu bilinmiyor.
Ardahan İl Tarım ve Çıldır İlçe Tarım Müdürlüğünün konuyla ilgilenmesini bekleyen gölün yanı başında ki Kenarbel Köylüleri yaşanan bu olağanüstü kuş ölümlerinin Afrika'dan Kafkaslara kadar uçan kuşların yuvası olan Aktaş Gölünün kirlenmesine de bağlamaktalar.
Göçmen kuşların yuvası olan Aktaş Gölü'nde Pelikanlar başta olmak üzere, yaban kaz, karabatak, martı, leylek, yaban ördeği, atmaca gibi kuşların koloniler halinde yaşamakta.
Çıldır Kenarbel köyünün yanı başında bulunan Aktaş Gölü'nün ortasında irili ufaklı yaklaşık 10 adacık var. Buzların çözülmesi ile birlikte yumurtlamaya yatan pelikanlar yavruları büyüyünceye kadar burada kalıp havalar soğuyunca Kızıldeniz'e doğru kanat çırpıyor. 
Pelikanlar bu adalarda yavru yapıyorlar. 11'inci aya kadar göçe hazırlanıyorlar. 150'ye yakın kuş çeşidi olduğu Aktaş Çıldır Gölü Manyas Gölü'nden sonra kuş türünün en çok olduğu yer olarak bilinmekte. 
Aktaş Gölü, Türkiye'de Ak pelikan (50 çift) ve Tepeli pelikanın (20 çift) bir arada üredikleri tek sulak alan olarakta biliniyor.
ATATÜRK'E VE ŞEHİTLERE SAYGI
BUPARK VE ÇEŞMEDE ANLAŞILIYOR!..
arşiv haber 20/06/2020 tarihli haberler
Ardahan'ın Gürcistan ve Ermenistan'a komşu ilçesi Çıldır İlçesi sınırları içinde bulunan Aktaş Gölü'nün yanı başında olan köyde bulunan okul gibi bir aynı köydel ki şehidin adına yaptırılan parkın durumu içler acısı durumda. Aynı durum Ardahan-Göle Yolu üzerinde buluna şehit çeşmesinde de yaşanıyor..
VATAN-MİLLET-SAKARYA EDEBİYATI YAPARAK DEĞİL,
BUNLARI GÖRMEKLE VATAN SEVDALISI OLUNUR!..
Gazeteci Fakir Yılmaz'ın Abone olup, Ardahan'da yaşanan gelişmeleri, görüntülü olarak son dakika haberi olarak izlemeniz için YouTUbe ArdahanTV adına en ücra köşesine kadar gezip, dolaştığı Ardahan'ın Çıldır ilçesine bağlı, Göle yolu gibi yıllardır bitmeyen Aktaş Gümrük Kapısı yolu üzerindeki Kenarbel köyündeki okulun ve önündeki Atatürk büstünün içler acısı halini ve aynı köyde bulunan ve Şehit Şemsettin Uğuz'un adını taşıyan parkın içler acısı halini görüntüledi.
Çıldır Kaymakamlığına bağlı Köylere Hizmet Götürme Birliği tarafından binlerce lira harcanarak, gölün kenarında bulunan bataklık alanına yapıldığı öğrenilen ve şehidin adını taşıyan parkın durumu köyde bulunan okul ve önündeki Atatürk'ün büstü gibi perişan halde olurken köye uzun süredir başta vali ve kaymakam olmak üzere yetkililerin gitmediği de alınan bilgiler arasında oldu.
**Şehit Çeşmesi de Okul ve Park Gibi Aynı Durum da..
Öte yandan Ardahan merkeze 59, Çıldır'a 17 KiloMetre uzaklıkta bulunan Kenarbel köyü gibi gözden ve gönülden ırak olan ve Ardahan merkeze 3 kilo metre uzaklıkta, İl yetkilileri gibi her gün yüzlerce aracın gelip geçtiği, Yanlızçam, Çamlıçatak, Hanak ve Damal'daki gibi Çamları kesilmeye devam eden Göle İlçesi Yolu üzerinde, bulunan ve Ardahanlı 26 şehidin adını taşıyan çeşmenin durumu da Kenarbel'deki şehit adına yapılan park ve köy okulu ile Atatürk büstü gibi içler acısı bir halde.
Yeni Bir Ekiple İşe Başlamak...

Son Valiler kararnamesi ile değişen vali ve il emniyet müdürlerinin yeni görevlerine başladığı şu günlerde başta Vakıfbank Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı'na atanan eski güreşçi Hamza Yerlikaya olmak üzere 6 ayda bir yeni ekiple çalışmak isteyen ve önümüzdeki günlerde atadığı bakanları da değiştireceği ileri sürülen Başkan Erdoğan'ın bu atamalarına kızmaktansa bunun nedenine bakmakta fayda var...

Çünkü bugün isimleri bile unutulan Akil Adamlar dahil 18 yıllık iktidarı boyunca en azından 18 bin insanın yerlerini değiştiren, Babacan ve Davutoğlu dahil olmak üzere çoğuna bir daha görev vermeyen Erdoğan'a kızanların anlamadıkları bir şey var; O da bu ülke kurulduğundan bu yana ya aynı kişiler veya onların yerlerine bıraktığı çocukları, akraba, yakınları hep aynı kadroların olmasına alışmış olanların tepkilerini görürüsünüz ya da bekleneni veremeyen ekip sıkıntısıdır...
Çünkü Merkez Bankası başta olmak üzere birçok kurumun yıllarca aynı soy adını taşıyanlarca ya da sanki bulunmaz Hint kumaşıymış gibi aynı kişilerce idare edilmesine alışıldığı için Erdoğan, hatta ABD'nin değişmez denen sistemini ülkemizdeki gibi değişmeye zorlayan Trump'u bile 'sistemi değiştiriyor' diye eleştirenler var...
Halbuki aynı durum kanun değişikliğine ihtiyaç duyulan İş Bankasına yönetici atayan CHP'de de görülüyor.
Zira bugün Vakıfbank Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığına atanan eski güreşçi Hamza Yerlikaya'ya kızan Kılıçdaroğlu'nun İş Bankası Yönetimine atadıklarının da bankacı olmadıkları ve Ardahan'ın eski milletvekillerinden Avukat İsmet Atalay'ı bile buraya yönetim kurulu üyesi olarak atadığını bilenlerdenim.
Ki aynı Atalay'ın amcası Sırrı Atalay'ın yerine kendisi ardından, amcaoğlu Orhan Atalay'ında yani aynı sülaleden  Milletvekili olduğunu hatırlayalım, bilelim...


Kısacası bugün Ardahan'ın da aralarında olduğu ve yeni görevlerine başlayan valilerin, İstanbul'un yeni emniyet müdürü ile diğerlerinin de yeni ekiplerle çalışmak istemesi en doğal hakkıdır ..
Tabi bunu yapmak içinde Başkan Erdoğan gibi cesaretli olmak ve kendisiyle çalışacak yeni yol arkadaşlarını seçmek istemesi kadar doğal bir şey yoktur...
Evet, yeni valilerin, müdürlerin ve yönetim kurullarının aynı çaycı ile aynı kapıcı ile çalışması da doğal olsada, benim ''değiştirmelerinden'' yana olduğumu belirterek onları değiştirmesi de doğaldır...
Ben şahsen değişimden yanayım ve bu düşüncemi her yeni işe başlayana buradan, bu köşemden yazarak anlatmaya çalışırım.
Çünkü değişenlerin büyük bölümünün değiştirilmesinden ya da görevden el çektirilmesinde en büyük rol oynayan yani başarısı ya da başarısızlıkları nedeniyle görevde kalmaları , halktan kopmaları hatta hatalar yapmaları onların yeni oturduğu koltuklarda daha önce oturanları yanlış yönlendirenlerdir..
Ve benim son olarak daha önce makamında ziyaret edip, 'Ardahan'da eğitimde neden başarısız olduğunu sorduğum ve bunun nedeninin yıllardır aynı idarecilerle yönetilen okul idarecelerinin hallaç pamuğu gibi yerlerinin değiştirlmesini ya da varsa yerine yeni isimler atamasını' önerdiğim gerek yeni valilerin gerekse müdür ve yöneticilerin ilk işe başladıkları yerde önce yapacakları şey eskilerden ziyade yeni bir ekiple yol almasıdır.
Bunu yapan görevinde başarılı ve uzun ömürlü olur.. Aynı Başkan Erdoğan gibi 20 yıldır iktidarda kalmayı başarır..
Yoksa başladığınız yerde 2 yılı değil 20 günü doldurmaz ya '' Eski tas, eski hamam'' dedirtir ya da ''Evet değişim hayırlı oldu'' diye herkesi sevindirir ve etrafına ışık saçmaya başlar..
Çünkü aynı tiplerin gideni de, geleni de baştan yorduğunu bir kez daha gördüm yeni Ardahan Valisini karşılama protokolünü uzatıp, daha işin başındayken valiyi ve diğerlerini yoran gereksizler bir hayli fazlaydı..

Eski haberlerimiz için TIK la http://arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com/ardahan.php

Kürt Demirkapılı Şehit Yolcu Edildi‏
GÖLE ŞEHİDİNİ GÖZ YAŞLARI ARASINDA UĞURLADI
**arşiv haber 08/09/2015b tarihi haber
Dağlıca'da yapılan saldırı sonucu hayatını kayıp eden Ardahan Göleli Uzman Çavuş Ardahan alisinin de aralarında bulunduğu binlerce insanın katılımı ile son yolculuğuna yolcu edildi.
Kçük bir grubun tekbir getirdiği ancak yapılan uyarı ardından cenaze töreninin sessizce yapılması dikkat çekti.
Göle eski Demirkapı (Kürt Demirkapı)  köyü doğumlu TAYFUR HANÇER Göle merkez cami de kılınan ikindi namazı sonra toprağa verilmek üzere Demirkapı köyüne götürülerek toprağa verildi.Kaynak: ardahan haber

Editör: ardahan haberleri

Bu haber 18755 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI