Reklam
Bugun...


ATATÜRK KORUMAYA ALINDI!.. AKTAŞ GÖLÜ YASAKLANDI!..
Ardahan ile Gürcistan arasında bulunan Çıldır Aktaş Gölü Askeri alan ilan edilerek blık tutmak dahil, fotoğraf çelilemez göle çevrilirken Ardahan'ın Damal ilçesinde her yıl yaşanan olağanüstü doğa olayı olarak ortaya çıkan Atatürk siluetinin bulunduğu arazi "Doğal Sit Nitelikli Doğal Koruma Alanı" olarak tescillendi.

ATATÜRK KORUMAYA ALINDI!.. AKTAŞ GÖLÜ YASAKLANDI!..

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu, 23 Ekim 2019 günü aldığı kararla Ardahan’ın Damal ilçesindeki bir araziyi Atatürk Silüeti Doğal Sit Alanı olarak belirledi.
Atatürk silüeti, 1954'te Yukarı Gündeş köyünde çobanlık yapan Adıgüzel Kırmızıgül tarafından fark edildi.
Erdoğan Kumru'nun 1975'de çektiği silüet fotoğrafını Genelkurmay Başkanlığına gönderilmesiyle bu doğa olayı Türkiye'de duyuldu.
Silüet, Karadağlar eteğinde özellikle haziranda başlayarak temmuz sonuna kadar havanın bulutsuz olduğu günlerde 17.50-18.10 saatlerinde izlenebiliyor.
Atatürk silüetinin oluşumu, 1995'ten itibaren her yıl temmuz ayında düzenlenen "Atatürk'ün İzinde ve Gölgesinde Damal Şenlikleri" ile kutlanıyor.
Öte yandan Çıldır Gölünden sonra bölgenin en büyük gölü Aktaş Gölü'de Askeri alan olarak ilan edilince Gürcistan ile ortak gölde balık avlamak bile yasaklandı.
**KAFTANCIOĞLU KOZMİK ODADA MI?!
Onunda Muhsin Yazıcıoğlu olayı gibi hala tartışıldığı ve faili meçhul kaldığı Susurluk kazasının yıl dönümünün hatırlandığı şu günlerde Musa Anter, Uğur Mumcu, Hamit Fendoğlu, Ahmet Taner Kışlalı, Doğan Öz, Abdi İpekçi, Cevat Yurdakul, Nihat Erim, Kemal Türkler, Muammer Aksoy, Çetin Emeç, Adnan Kahveci, Eşref Bitlis, Onur Kutlar, Gaffar Okkan, Necip Hablemitoğlu, Hrant Dink, Bahriye Üçok ve diğer faili meçhul bir çok cinayetlerin aydınlatılması beklenirken biz bölünmesine karşı olduğumuzu belirtip, topraklarında da ABD ve Rus askerleri ile Suriye'de devriye atmalarla uğraşırız..
Ve bu ülkede yaşanan gündemlerin bir çoğu da yıllardır Suriye sınırında yaşananların gölgesinde unutulmakla, unutturulmakla, asıl hedef olan şaşırtılmakla kalır..
Çünkü bana göre başta siyasi kanadı olmak üzere asıl hücrelerin hala yaşadığına inandığım ayrıca  inanılan ülkemde Feto diye bir örgütlenmenin olduğunu ilk söyleyenlerin başında gelen benim.
Ve son haberlerim arasında olan bizaat benin ele aldığım ve altında imzamın bulunduğu, 'Feto yeniden mi örgütleniyor?' başlıklı haberi yapmam ardından bu haberin soruşturma konusu olması beni üzdüğü gibi düşündürmüştür de..
Halbuki Bülent Arınç'ın rahatça konuşmaya hatta bu yönde kanun hükmünde kararlarnamelerin çıkarıldığı ve yargı kararlarının eleştirilmesine ses çıkarılmadığı bu süreçte benim, ''Feto Ardahan'da yeniden mi örgütleniyor?' başlığı ile yaptığım haberi ihbar saymaları gerekirken tam tersi terör polisi tarafından hem de amcamın rahmetli olduğu gün, yasımın olduğunu düşünmeden mesai saatleri dışında emniyete çağrılıp, yaptığım, 'Feto Ardahan'da yeniden örgütleniyor mu?' başlıklı haberime savcılık tarafından yayın yasağı getirildiğini, hakim tarafından siteden kaldırılmasına karar verildiğinin tebliğ edilmesi ve benim olan ve bir gün önce bizzat binlerce insanın okuduğu haber sitelerinden olan www.kuzeyanadolugazetesi.com adlı sitemiz de yayınladığım haberi kendi gazetesinde kendi imzasıyla yayınlayan kadın yazı işleri müdürüne soruşturma başlatılması gibi ilginçliklerin sürdüğü ülkemde attığı tweetlerin hemen ardından değil, aylar, yıllar sonra hem de İstanbul Büyükşehir Belediyesinin iktidarın elinden alınıp, başka parti tarafından kazanılmasına 'vesile' olanların başında geldi diye hakkında soruşturmalar başlatılan Ardahan'ın gelini, CHP İstanbul İl Başkanı Dr. Canan Kaftancıoğlu' nun da aralarında bulunduğu CHP İlçe, İl ve Büyük Kongreleri öncesi CHP'de yaşananlara bakmak isterim.
Çünkü Balyoz, Ergenekon ve diğer bir çok isim konulan operasyonların yapıldığı süreçlerde devletin denilen ama Bülent Arınçların da içinde olduğu kişilere yönelik suikast ihbarları arından baskına uğrayan kozmik odalar gibi CHP'nin de bekçileri ve sahipleri ulusalcılar olan kozmik odalarının olduğu ve başta Muharrem İnce olmak üzere parti içinde bir adım öne çıkanların bu odanın yaydığı dedikodularla, yaptığı engellemelerle öne çıkan yani CHP'nin Kozmik odasının sınırlarının, çizgilerinin dışına çıkanların önünün kesilmesiyle yetinilmez bir süre sonra isimleri siyasetin tozlu raflarına atılır..
Kazanmasaydı İmamoğlu'nun da aynı kozmik odalar tarafından yolcu edileceğini daha önceki yazılarımda dile getiren biri olarak bu odanın yani CHP' nin kozmik odasının Ecevit' le başlayıp, Baykal'ı getirmeye kadar süren süreçde olduğu gibi son yıllarda da önce Kılıçdaroğlu'nun siyasette star olmasına ışık tutan önce Gürsel Tekin'i, ardından Başkanlık sisteminde Başkan adayı olan Muharrem İnce' yi rafa kaldırmıştır..
Ve şimdi sıra partinin değil, CHP'nin kozmik odaların çizgilerini zorlayan mevcut İl Başkanı Dr. Kaftancıoğlu'na gelmiş.
Ama Kaftancıoğlu' nun başta parti içindeki demokratlardan, sosyalistlerden, hatta HDP tabanından aldığı destekten gelecek olan tepkiyi gözüne kestiremeyen CHP'nin kozmik odası işi önce ona kendi kadar kızan iktidara ve onun hükmünde olduğunu ileri sürdüğü adalet camiasına ve kendileri gibi yasakçı zihniyetin hazırladığı yasalara bırakmış, Kaftancıoğlu'nun yıllar önce attığı tweetlerden dolayı ceza almasını sağlamıştır..
Ama işin başında olan hükumetin de her ne kadar çok sevmese de ülkenin en büyük, dünyanın gözü önünde ki kentinde seçimleri kazanan ekibin başında olan Kaftancıoğlu'nun tutuklanmasının başta AB Kriterleri olmak üzere dünyadan gelecek tepkilerden çekinip, hapse girmesine vesile olacak söylem ve de adımlar atmasını geciktirmiştir..
Bu durum üzerine CHP'nin kozmik odası yeniden harekete geçmiş, CHP'nin İlçe, il Kongreleri ve Büyük Kurultay öncesi Kaftancıoğlu'nun önce parti içinde ardından İstanbul'da, daha sonra havuz medyasının da yardımı ile ülke genelinde yıpratılıp, yolcu edilip, rafa kaldırılması için yeniden kolları sıvamışa benziyor.
Ve bu durum sadece İstanbul İl Başkanı Kaftancıoğlu için değil Ardahan'ın da içinde bulunduğu bir çok İlde yaşanmaya başlamış, HDP tabanının, Sosyalistlerin sempatisi ile yaklaştığı, toplumun demokrat olduğunu düşündüğü Kaftancıoğlu gibi bir çok İl başkanını ve partiliyi CHP'den uzaklaştırma çabası içine girilmiştir.
Sonra mı?
Sarı Öküzün hikayesini hatırlatan bu durum, sırayı Kılıçdaroğlu'na getirir mi bilmem ama onu da CHP'nin büyük kongresi öncesi yaşananları izleyerek bekleyelim derim..
ATATÜRK'ÜN ASKERLERİ SİLUET
NÖBETİNDE..
*Arşiv haber 26/06/2017 TARİHLİ HABER
Her yıl 15 Haziran-15 Temmuz günleri Ardahan'ın Damal İlçesi sınırları içinde bulunan Yukarıgündeş (M. Kemal Paşa Mh.) köyünün yakınlarında bulunan Karadağ'lara yansıyan Atatürk'ün siluetine vatandaşların olduğu gibi askerinde ilgisi büyük.

**15 Gün Boyunca Siluet Nöbeti..

Bölgede fotoğrafçılık yapan Erdoğan Kumru isimli fotoğrafçının 1975 yılında tesadüfen çektiği ve yıllardır heyecanla beklenen ve hayranlıkla izlenen Türkiye Cumhuriyetin kurucusu Mustafa Kemal Paşa'nın dağlara yansıyan siluetinin çıktığı 18.05 saatinde bir bölük halinde bölgeye gelen askerler siluetin tam şekilde yansıdığı dakikada hazır ola geçip, saygı duruşu nöbetinde bulunuyorlar.

**Bu yıl ilk kez askerin ilgisi bu kadar büyük..
Askerlerin yanı sıra bir çok yerli ve yabancı turistin yoğun ilgi gösterip, bölgeye akın ettiği Atatürk'ün ortaya çıktığı 15 Haziran 15 Temmuz günleri boyunca araçlarla bölgeye gelen askerler nöbet tutarken siluetin çıktığı anlarda bölgede bulunan vatandaşlar silueti ve askerleri bol bol fotoğraflayıp, muhteşem anı kayıtlara geçtikleri görünüyor.
Askerlerle birlikte Atatürk'ün siluetin önünde hatıra fotoğraflarda çeken vatandaşlar 'İşte Atatürk'ün Askerleri' diyerek özellikle bu yıl 15 Haziran ile 15 Temmuz günlerinde hemen her gün siluetin çıktığı saatlerde alana gelip saygı duruşunda bulunmalarını takdirle karşıladıklarını belirtmekteler.
**Atatürk'ün İzinde ve Gölgesinde Şenliğine Davet..
Yıllar önce çekilen bir fotoğraf karesi ardından Posof yönünden gelen güneşin Damal yeni adı Mustafa Kemal Paşa Mahallesi olan Yukarı Gündeş sınırları içinde ki Karadağ'a yansıttığı Atatürk'ün siluetinin ortaya çıktığı doğa üstü görüntünün bölge turizmine katkı sağlaması için düzenlenen 'Atatürk'ün İzinde ve Gölgesinde' adlı şenlik bu yıl 9 Temmuz'da gerçekleşiyor.
**Seyir alanı da hazır..
Konu hakkında bir açıklama yapan ve 9 Temmuz'da düzenleyecekleri 'Atatürk'ün İzinde ve Gölgesinde Damal Şenlikleri' ne herkesi davet eden Damal Belediye Başkanı Ergin Önal, 'bu doğa üstü görüntünün görülmesi ve Ardahan'ı, Damal'ı tüm dünyaya tanıtmasını arzusu içinde düzenledikleri 'Atatürk'ün İzinde ve Gölegesinde' adlı şenliğe gelenler dünyanın 8. ve doğa üstü harikasını görmenin fırsatını yakalama imkanı sağlayacaklar' dedi.
Önal bu yıl ki şenliklere katılacakların ulu önder Atatürk'ün siluetini rahatça izlemeleri için yaptırdıkları seyir alanının da tamamlandığını da sözlerine ekledi.
**Dikkan Şenliğine İlgi Yoktu..
9 Temmuz'da yapılacak olan Atatürk'ün İzinde ve Gölgesinde Damal şeniklerine her kesin davet edildiği Ardahan'da yaz etkinlikleride başladı.
Yeni kurulan Posof Birlik Derneğinin kurul kurulmaz Ardahan Halilefendi Mahallesinde düzenlediği şenlik ile başlayan Ardahan'da ki yaz etkinlikleri aynı zaman da Ardahan Belediye Başkanının köyü olan Hanak Baştoklu (Yukarı Dikkan) köyü şenliği ile devam etti.
Hanak Belediye Başkanı Ayhan Büyükkaya, Damal Belediye Başkanı Ergin Önal, ARDAFED Başkanı/Gazeteci Fakir Yılmaz, ARDAFED Başkan Yardımcısı Name Fidan Yılmaz, AK Parti Hanak İlçe Başkanı Tanju Kilit ve bir çok gurbetçinin katıldığı şenliğe ilginin bir hayli az olurken, şenliğe aynı köylü olan Ardahan Beleidye Başkanı Faruk Köksoy'un yanı sıra Hanak Kaymakamı, Ardahan Valiliğinden ve Ardahanlı siyasilerden kimsenin katılmaması dikkatlerden kaçmadı.
Şenliğe katılanlarla yakından ilgilenen Dikkan muhtarının ve köylülerin misafirperverlikleri katılımcıları memnun ederken, etkinlikte gurbetten gelen Dikakanlılar çektikleri halaylarla bolca eğlendiler.

**DAP’TAN DAMAL’A GENÇLİK MERKEZİ

Doğu Anadolu Projesi Damal’da Hayata Geçiyor..

Yıllardır kurulmasına karşın ve Ardahan’ın da içinde bulunduğu Doğu Anadolu İllerini kalkındırma çabalarına yardımcı olması beklenen Doğu Anadolu Projesi’nden Damal’a piyango.
Ardahan’ın Alei İlçesi Damal Kaymakamlığı tarafından Damal Köylere Hizmet Götürme Birliğine hazırlatılan proje DAP tarafından kabul gördü.
İhalesi yapılan ve yapımına gelecek yıl başlanacak olan proje ile Damal’a modern bir Gençlik Merkezi kazandırılacak.
Batıda bulunan gençlik merkezlerini kıskandıracak olan bu dev projenin hayata geçirilmesiyle birlikte Ardahan’ın yanı sıra Türkiye’nin en yoksul ilçesi konumunda ki Damal’a zengin bir yatırım kazandırılımış olacak.

Damal’da Lösemili Çocuklar Haftası Etkinliği Yapıldı..

Doğu Anadolu Prpjesi (DAP) tarafından yapılacak olan Damal Gençlik Merkezi’nin ihaleside yapıldığı sırada İlçenin kaymakamı ve idarecileri Damal Otağlı Ortaokulunda düzenlenen programa katıldılar.
Otağlı da düzenlenen etkinliğe Damal Kaymakamı Vedat YILMAZ, Damal Belediye Başkanı Ergin ÖNAL, Kurum Müdürleri ve halk katıldılar.

Zombilerden haberiniz var mı?

Başkan Erdoğan’ın bile yolda geçerken gördüğünü ve dikkat çektiği zombilerin sayısının bir hayli arttığı ülkenin Ardahan’da da esrar ve uyuşturucunun elden ele dolaştığı iddialarını duyan yetkili yada etkili kimse var mı bilmem ama bende Başkan Erdoğan gibi bugünlerde bir çok zombi gördüm desem inanın..
Evet ülkede genelinde sayıları bir hayli artan ve artık her arada, her sokakta, her caddede ve tv kanallarında görülmeye başlayan zombiler Ardahan’da da dolaşıyor..
İki gümrük kapısının olduğu ama ithalat, ihraaat yapılmaktansa kumar ve eğlenmek için sınırların geçildiği Ardahan’da da zombi var..
İşsiz olan gençleri zombileştiren, Aileleri huzursuzlaştıran bu durumun önüne neden geçilmediği ve bu gençleri zombileştren esrar ve uyuşturucunun nasıl olupta Ardahan’a kadar getirildiğini düşünürken camilerde Kur’an kurslarına katılan çocuklara trafik dersi bile bu önemli konuda neden ciddi bir çalışmayı da göremiyoruz..
Kaynak: DAMAL HABERLERİ

Editör: DAMAL

Bu haber 5792 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER

ücretsiz iş ilanları

FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI