Reklam
Bugun...


Eski kimlikle Kumar ve Nataşa Yasak!
Biti Kars-Tiglis-Bakü Demir Yolu olmak üzere Posof, Türkgözü (Badele) ve Çıldır Aktaş Gümrük kapısı adlı 3 gümrük kapısı olmasına karşın ithalat, ihracatçısı olmayan İl olan Ardahan'dan Gürcistan'a gitmek isteyenler dikkat!.. Eski kmlikle ne kumara, ne nataşaya nede gezmeye gidebilirsiniz.. Çünkü yeni kimlik şart.. Türkiye'den Gürcistan'a gidecek Türk vatandaşlarının Eylül ayından itibaren eski kimlik kartlarıyla işlem yapamayacakları bildirildi

Eski kimlikle Kumar ve Nataşa Yasak!

Emniyet Genel Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, TürkiyeCumhuriyeti ile Gürcistan arasında yapılan anlaşma ve protokol ile ilgili genelge kapsamında iki ülke vatandaşlarının bu ülkelere yapacakları seyahatlerde kimlik kartlarıyla giriş ve çıkış yapabilmelerine ilişkin hususların belirlendiği hatırlatıldı.

Belirlenen hususlar arasında, karşılıklı seyahatlerde kullanılacak kimlik kartlarının Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü (ICAO) standartlarına uygun makinada okunabilir olması gerektiğinin bulunduğu, Türk vatandaşlarının ICAO standartlarına uygun makinada okunabilir kimlik kartları kullanmaya başlayana kadar mevcut tek dilli kimlik kartının kullanılabileceğinin yer aldığı ifade edildi.

Artvin Sarp Sınır Kapısı'ndan geçişlerde eski kimlik kartlarının kullanılmasından kaynaklı güvenlik zafiyeti oluştuğu ve yasa dışı yollardan yurt dışına çıkış yapmaya çalışan kişilerin buraya yöneldiği belirtilen açıklamada, 1 Eylül 2019 tarihi itibarıyla Türkiye'den Gürcistan'a gidecek Türk vatandaşlarının eski kimlik kartlarıyla işlem yapamayacakları kaydedildi.

Artvin'de Dağ Koptu, Ardahanlılar Mahsur Kaldı!..

Artvin'de Dağ Koptu, Ardahanlılar Mahsur Kaldı!..
ALTERNATİF YOL YAPILIYOR Artvin Valisi Ömer Doğanay, heyelan nedeni ile ulaşıma kapanan Artvin- Ardahan karayolunda sürdürülen yol temizleme çalışmalarını yerinde inceledi. Çalışmalar hakkında karayolları ve ilgili kurum amirlerinden bilgi alan Vali Doğanay, burada araçlarıyla yolda beklemek durumunda kalan sürücülere geçmiş olsun dileklerinde bulundu. Vali Doğanay, ulaşıma kapanan yola alternatif yolun oluşturulacağını ve ulaşımın buradan kontrolü olarak tek şeritten sağlanacağını ifade etti.

*Arşiv Haber..

Ardahan'a kmşu ARTVİN'in Şavşat ilçesinde meydana gelen heyelanda yamaçtan kopan taş kütleleri karayoluna düştü. Artvin-Ardahan karayolunun ulaşıma kapandığı heyelan anı görüntülendi.  Artvin-Ardahan karayolunun 35'inci kilometresinde bugün saat 11.00 sıralarında heyelan  meydana geldi. Şavşat ilçesi sınırlarında yer alan Kaçkar Suyu mevkiindeki yolun kenarında bulunan yamaçtan kopan toprak ve kaya parçaları karayoluna aktı. Tonlarca ağırlıktaki dev kaya parçaları ve toprak nedeniyle Artvin-Ardahan ve çevredeki köylere ulaşımı sağlayan karayolu ulaşıma kapandı. Yolda buluna araç sürücüleri de karayoluna düşen toprak ve kaya parçalarından son anda kurtuldu. Uzun araç kuyruklarının oluştuğu bölgeye çok sayıda iş makinesi ve karayolları ekipleri sevk edildi. Heyelan anı vatandaşalr tarafından görüntülendi. 

'YOLUN KADERİ BU'

Heyelanın taşıdığı kaya kütleleriyle kapanan yolda bekleyen sürücü Seyfullah Gül, bahse konu yolun kaderinin böyle olduğunu belirterek "Ömrüm buralarda geçti. 76 yaşındayım buradan gelip-gidiyoruz. Buranın kaderi böyle. Bu yolu değiştiremiyorlar. Bu yolun genişlemesi lazım. Ama maalesef bu genişletilme yok. Yetkililere sesleniyorum; lütfen bu yolu genişletsinler" dedi.

'GEZİ İÇİN ÇIKTIK YOLDA KALDIK'

Kapanan yolda bekleyen bazı sürücüler de 4 mevsim tehlike oluşturduğunu öne sürdükleri yolda büyük sıkıntılar yaşadıklarını ve köklü bir çözüm bulunmasını istediklerini söyledi. Yolda kalan yolcu Meral Kırklar da gezmek amaçlı yola çıktıklarını ancak yolda kaldıklarını ifade ederek "Şavşat'ı gezmek için yola çıktık, ama yol kapanmış. Şükrediyoruz en azından bu kayalar aracımıza gelmedi. Gezme hayallerimiz suya düştü. Bakalım ne yapacağız. Kaldık burada ne yapacağız bilmiyoruz" diye konuştu.

**VALİ DOĞANAY: CAN VE MAL KAYBI YAŞANMADI

Konuyla ilgili konuşan Artvin Valisi Ömer Doğanay ise olayda can ve mal kaybının yaşanmadığını kaydederek şöyle konuştu:  "Artvin-Ardahan karayolumuz heyelan nedeniyle kısa bir süreliğine ulaşıma kapanmıştır. İlgili birimlere gerekli talimatlar verilmiştir. Karayolları ekiplerimiz yolun açılması için olay yerine hareket etmişlerdir. Artvin'imiz ve özellikle bu yol zor bir coğrafya. Herhangi bir can ve mal kaybının olmaması sevindirici olmuştur. Gerekli çalışmaları başlattık. Yolumuz en kısa sürede trafiğe açılacaktır"

**Newroz'da Kar Kardelenin Boynunu Büktü!..

*20/03/2017 Tarihli Haber

Aylardır ağır kış şartları altında bulunan Ardahan'da tam bahar gelmişken yeniden yağan kar ve ardından gelen tipi çözülmeye başlayan buzların arasında yer yüzüne çıkmaya çalışan kardelen çiçekleri gibi Ardahanlıların da boynunu büktü.
21 Mart Newroz Bayramının gelişi ile baharın gelişini kutlamaya hazırlanan Ardahanlılar dünden beri yağan kar ve esen tipi karşısında bahar umutlarını yeniden ertelemek zorunda kalırlarken, yollarda esen tipi ve buzlama dolaysıyla yol vermedi.

Ardahan'da kar ve tipi nedeniyle Sahara Dağı geçidinde araçlar mahsur kaldı. Bir çok tır, tipi nedeniyle görüş mesafesi olmayan yoldan Ardahan'a geri dönmek zorunda kaldı. 
Ardahan ile Artvin'in Şavşat ilçesini birbirine bağlayan Sahara Geçidi'nde yoğun karyağışı ve tipi nedeniyle trafik durdu. Kent genelinde iki gün boyunca etkisini sürdüren ve bugün öğleden sonra şiddetini arttıran kar, yükseklerde tipiye dönüştü.
Karayolları ekipleri, Ardahan-Artvin ve Ardahan-Posof yollarında büyük araçlara izin vermezken, küçük araçların zincirsiz geçişine izin verilmiyor. Ardahan'dan Artvingüzergahını kullanmak isteyen birçok tır yolda kaldı. Tırlar, görüş mesafesi olmayan yoldan geri Ardahan'a dönmek zorunda kaldı.
Tır Sürücüsü Murat Taş, "Yol açan yok, şu an dönmek zorundayız. Zaten günlüğüne zarar ediyoruz bilmem ne olacak halimiz. Yol kapalı ve mecburen dönüyoruz" dedi.
**Kış'ta, Yem de Bitti!..

*09/02/2017 Tarihli Haber

Olağanüstü dondurucu soğukların yaşandığı Ardahan'da yeniden kaba yem sıkıntısı yaşanmaya başlandı.

Aylardır dışarı çıkamayan hayvanlarına kaba yem yetiştirme telaşı içinde olan Ardahanlı hayvan yetiştiriciler yaz boyunca biriktirdikleri ot ve samanı bitirince diğer illerden gelen ot ve samanlara yöneldiler.

Kilosu 50 Kuruşa satılan balya otlara ve yine kilosu 35 kuruşa satılan samana hucum eden Ardahanlı hayvan yetiştiricileri yaklaşık 4 aydır içeride besledikleri hayvanlarına yem yetiştiremediklerini, ellerinde ki yemlerin bittiğini ve diğer illerden getirilen yemleri parasızlıktan alamamaktan yakındıkları görülmekte.
 
**Destekler yeterli değil..
 
Büyük zorluklar içinde yetiştirdikleri hayvanlarına kaba yem yetiştiremediklerinden yakınan Ardahanlı hayvan yetiştiricileri verilen desteklerin yetersizliğinden de yakındıkları görülen şu günlerde Ardahan'a gönderilen ve İl Tarım Müdürünün başını da yiyen Buzağı Desteklerini de almaya başladılar.
Buzağı başına 350 lira, soy kütüğüne kayıtlı buzağı için 500 lira, döl kontrolü kapsamında testlerini tamamlamış boğaların buzağılarına ilave olarak 50 lira ödeme yapılacak.
Desteklemeden yararlanmak için buzağıların; 2016 yılı içerisinde doğmuş olması, Küpelenerek TÜRKVET ve E-ıslah'a kaydedilmiş olması, doğduğu işletmede canlı olarak 120 günü tamamlamış olması, buzağı desteği almak için buzağının işletmede 4 ay yani 120 gün yaşaması gerekiyor.
Buzağı desteklemeleri ödemeleri Mart sonu ve Nisan'ın ilk haftası içerisinde üreticilerimizin hesaplarına yatacak. 2017' den ,itibaren ise buzağı desteklemeleri ile ilgili olarak Bakanlık yeni bir iyileştirme yaptı.
2017 yılı doğumlu buzağılar için 2016 yılında buzağı başına 350 TL olan destekleme 500 TL, soy kütüğüne kayıtlı buzağı için 500 TL olan destekleme 750 TL olacak. Üreticilerimizin bu desteklemelerden faydalanması için yine buzağıların 2017 yılı içerisinde doğmuş olması, Küpelenerek TÜRKVET ve E-ıslah'a kaydedilmiş olması, doğduğu işletmede canlı olarak 120 günü tamamlamış olması şartı geçerlidir" dedi.
2016 yılı doğumlu buzağılar ile Ardahan'a 3 buçuk milyon (trilyon) destekleme yapılacak. Bu da ortalama aile başı yaklaşık 3500 TL (milyon) demek.

**Yazıp destek toplarken iyi, hesap sorarken kötüyüz.. 

Makbuzlar Dağıtılmaya Başlandı..

*14/03/2015 Tarihli Haber

Ardahan'ı BAL Liginde temsil eden Serhat Ardahan Spor'a yapılan bağışların makbuzları verilmiyor haberimiz üzerine yönetim al acele makbuzları dağıtmaya başladı.

Salı günü Trabzon'da yapacağı Beşikdüzü maçı öncesi hazırlıklarına devam eden Srhat Ardahan Spor Yöneticileri spor severlerin kulübe yaptığı başışların makbuzlarını dağıtmaya başladılar.

Başta AK Parti Ardahan Milletekili Aday Adayı Avukat Fatih Rüştü Yılmaz olmak üzere bir çok kişinin maddi destek verdiği Serhat Ardahan Spor'un yöneticilerinin haberimiz üzerine dağıtımını yaptıkları makbuzların yanı sıra kulübe bugüne kadar yapılan bağışları toplamını ve bu paranın nereye harcandığını kamuoyuna açıklayı açıklamayacakları merakla beklenmektedir.

Kadınlar Ne Diyorlar?..
  Fakir Yılmaz Yazıyorsam Sebebi Var
fakiryilmaz323@hotmail.com

16 Nisan’da başına gideceğimiz Anayasa Referandumu sandığında ne çıkacağı konusunda tartışmaların aralıksız devam ettiği şu günlerde 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutladığımız kadınların ne diyeceği de merak edilen diğer bir konu..
Seçmen olarak 15 yıldır iktidar da bulunan AK Parti’nin yanında durdukları artık saklanılmayan kadınların büyük bölümünün bu referandumda da atacakları oylar 16 Nisan’da çıkacak sonucun rengini de belirleyecek gibi..
AKP’nin Kadınlar ile daha yakın bir temas içinde olduğunu gören ve  bu yönde çalışmalarını arttıran CHP’nin, HDP’nin kadın seçmeninin de bir hayli yoğunlaştığı şu günlerde kadın oyunun önemi her gelen seçimde daha da önemli daha da etkili olmakta..
Benim yaptığım araştırmada, görüştüğüm kadınlarla 16 Nisan’da sandık başına giden erkeklerin çoğunun ‘Hayır’ cı özellikle de ev hanımları başta olmak üzere kadınların ‘Evet’ ten yana olduklarını görmekteyim..
Anayasa değişikliğinin en çok kimi yani kadını mı, erkeği mi etkileyeceği çokta anlatılamayan şu günlerde başta ev hanımları olmak üzere kadınların çoğunluğunun ‘Evet’ çi olduğunu belirtmek sanırım bir yönlendirme olmaz..
Çünkü görünen köyün kılavuz istemediği bir süreci yaşadığımız bir ortamda başta sanalda olmak üzere evlerde , iş yerlerinde ki kadınların AKP’den ziyade Erdoğan hayranı olduklarında diğer bir gerçek olarak karşımızda durmakta..
Bilemiyorum ama erkeklerin çoğunluğunun ‘Hayır’ kadınların çoğunluğunun ‘Evet’ çi oldukları görünen şu günlerde başta Ardahan’da olmak üzere ülke genelinde ‘Hayır’ ların bir adım önde olduğu da diğer görünen durum..
Erdoğan’ın Almanya çıkışı ile yurt dışında ki oylar ile bu açığı kapatmak istediği de diğer bir durum olarak karşımızda olduğu şu günlerde hemen hemen tüm televizyonları, gazeteleri elinde tutan AKP’den çok CHP’nin çalıştığı da diğer bir gerçek..

Mihriban Hanım..
  Selmi Yılmaz Kadınca
selminazo@hotmai.com

Azerbaycan'da 26 Eylül 2016'da yapılan referandumla anayasada bazı değişiklikler yapılan kardeş ülke Azerbaycan’da yapılan bir atama tamda referanduma giden diğer kardeş ülke yani Türkiye’de cuk diye gündeme oturdu.
Çünkü Nisan ayında referanduma gidecek olan Türkiye’de tek adam döneminin yaşanacağı tartışmaları sürerken Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, eşi Mihriban Aliyeva'yı cumhurbaşkanı birinci yardımcılığı görevine getirmişti.
Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Aliyev'in, Mihriban Aliyeva'yı anayasanın ilgili maddeleri gereği "cumhurbaşkanı birinci yardımcısı" görevine atadığı bildirildi.
Seçmenlerin yüzde 86,6'sının "evet" oyu kullandığı referandumla, "cumhurbaşkanı birinci yardımcılığı" ve "cumhurbaşkanı yardımcıları" makamlarının oluşturulmasını karar verilmişti.
Azerbaycan’da yaşanan bu duruma baktığımız da Nisan ayında yapılacak olan Anayasa Referandumun da ‘Evet’ çıkması halinde nelerin yaşanabileceğini de ortaya koyduğunu belirten kesimi haklı çıkmakta.
Çünkü adam babasından sonra kendisinin cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturmasıyla yetinmiyor güzel eşinide kendisine vekil olarak atıyor.. 
Yarın bu durumun ülkemizde de yaşanmayacağına kim garanti verebilir ki?
Gerçi yarını beklemeye gerek var mı bilinmez ama 96 yıldır siyasete, kamuda ki memurluğun babadan oğula, kıza kaldığı bir ülkede yaşadığımızı da ununtmadan Azerbaycan’da yaşanan bu duruma çokta kızamıyoruz..
Çünkü kan kardeşliği olan iki ülkenin siyaseti ve kamu yönetiminin çokta farklı olmasını beklemekte doğru değil..
Sonuçta Osmanlı torunlarıyız..

‘Evet’ diyecem, ‘Hayır’da..
  Fakir Yılmaz Yazıyorsam Sebebi Var
fakiryilmaz323@hotmail.com
Ardahan Dernekler Federasyonunun önerisi olan ama CHP İl Başkanlığında ve İstanbul’da ki CHP Belediye ve Teşkilatlarında ki Ardahanlı Baronların devreye girmesiyle birlikte anlamı aynı yöntemi ayrı olan Kılıçdaroğlu’nun Ardahan, Kars ve Iğdır Federasyon ve Dernek yöneticileri ile bir araya geldiği toplantı ardından hala karar veremeyen bir seçmen olduğumu bir kez daha anladım.
Çünkü fikrimiz, çalıp, Ardahanlı olduklarını belirtip, Ardahanlılara bir faydası olduğuna şahit olmadığımız CHP’li siyasi baronların eline vermeye kalkan ama daha sonra bunu ağızlarına, gözlerine bulaştıracaklarını anlayıp, Ardahan eski Milletvekillerinden olan ve dernekler, stk’lara yakınlığı ile bilinen Ensar Öğüt’ü imdatlarına çağıran CHP İstanbul’un İl’in organize ettiği toplantıya katılan CHP Genel Başkanının tüm ikna çabalarına karşın toplantıya katılanların kafalarının hala karışık olduğuna şahit oldum.
Buna neden ise başta Bakırköy, Kartal, Kadıköy Belediyelerinde ki CHP’lilelerden memnuniyetsizliklerini dile getirenlerin çoğunluğu oluşturduğu o toplantıda AKP gibi CHP’nin de federasyonlara, derneklere ve bu önemli kurumları sahiplenenlere yakın olmadığını anlıyor ve bunun sonucunda yerel derneklerin ne CHP’nin dediğine nede AKP’nin bol baskılı vet kampanyasına inanmadığını da görüyordum.
Onca federasyon, dernek ve vakıf temsilcisinin bir dosya hazırlamadan geldiği ve ARDA/FED’in 8 sayfalık dosyası ile CHP’nin federasyon, dernek ve stk’lara bakışını anlatan, CHPli Ardahanlı siyasi baronları alenen tek tek, isim, isim şikayet ettiğimiz o toplantıda gördüğüm tek şey Kılıçdaroğlu’nun samimi bir insan, devrimci bir duruş sergileyen ama benim gibi çevresinden yani ekibinden yoksun olduğunu üzülerek görüyordum.
Kısacası İstanbul/Bostancı’da düzenlenen toplantıda Kılıçdaroğlu’nun yanında oturup,yalandan eline kalem alıp, boş kağıtları bir çocuk edasıyla çizip, duranları görünce Evte’te, Hayır’da diyemedim..
 Kaynak: ARDAHAN HABER

Editör: Ardahan Haberleri

Bu haber 6934 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI