Reklam
Bugun...


ARDAHANLILARA YENİ GÖREV!.. DAMALLI MİLYONER OLAMADI!
Cumhurbaşkanı Hukuk Politikaları Kurulu Başkan Vekili, Karslı Avukat Mehmet Uçum'un Soros'un adamı olduğunu ve Ucum'un cumhurbaşkanını yanılttığını ileri süren AK Parti MYK Üyesi Şamil Tayyar'ın arasında yaşanan tartışmaların sürdüğü şu günlerde çokta ortalarda olmadığı görülen iki Ardahanlı Cumhurbaşkanının Başdanışmanın olduğu ülkede 2 Ardahanlı daha ülkenin önemli kurumlarının başına geldi.

ARDAHANLILARA YENİ GÖREV!.. DAMALLI MİLYONER OLAMADI!

Gazeteciler Fakir Yılmaz, Özlem Şeyma Yılmaz Her Pazar TEMPO TV'de 
SÎZDE KONUĞUMUZ OLUN..

Gazeteci Fakir Yılmaz ile Özlem Şeyma Yılmaz'ın Birlikte Hazırlayıp, TEMPO TV'de Sundukları 'Gazetecilerle Gündem' Alı Program Her Pazar Günleri ve Hafta İçi Özel Programlarla TEMPO TV'de 

Sizde Tempo TV ekranına konuksunuz..

MERHABA Bu haberi ve Ardahan’daki diğer gelişmeleri görüntülü izlemeniz için youtube ArdahanTV Kanalımıza abone olmanız umuduyla. Görüntülü haberlerimiz için TIKla abone ol, izle.. 
Cumhurbaşkanının Başdanışmanları arasında olan Ardahanlı eski BBP Genel Başkanı, seçim dönemi Kültür Bakanı Yalçın Topçu ile hala gündemde düşmeyen ve attığı twitlerle gündem aratmaya devam eden suç örgüttü lideri Sedat Peker'in hakkında öne sürdüğü iddialar sonrası alanda çekildiği görülen ancak adı Ardahan'da Milletvekili adayı olacak isimler arasında geçen Cumhurbaşkanının Ekonomi Politikaları Kurulu Üyesi Ardahanlı Korkmaz Karaca'nın yanında Türkiye Kent Konseyleri Birliği Başkanlığına ve Türkiye Damızlık Sığı Yetiştiricileri Birliği Başkan Yardımcılığına Ardahanlılar getirildi.
Ardahan Kent Konseyi Başkanı Burak Taştan'ın Balıkkesir Belediyesinin ev sahipliğini yaptığı ‘Geleceğin Kentlerinde İş Birliği ve Dayanışma’ temasıyla düzenlenen III. Kent Konseyleri Sempozyumu ardından Türkiye Kent Konseyleri Birliği Başkanlığına getirilirken aynı zamanda Ardahan Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı olan Veteriner Hekim Yunus Baydar'da, 2. kez Türkiye Damızlık ve Sığır Yetişicileri Birliği Başkan Yardımcılığına seçildi. 
Aynı zamanda Ardaha Gazeteciler Başkanlığında yapan Gazeteci Fakir Yılmaz'ın gazeteci kızı Özlem Şeyme Yılmaz ile birlikte uydu yayını yapan TEMPO TV'de her hafta, pazar günleri canlı olarak sundukları 'Gazetecilerle Gündem' adlı programın yanı sıra bir çok Ardahanlı ulusal ve yerel basında gündeme imza atan haber, program ve yorumlarıyla bilinmekte.
Aynı zamanda FOX TV Genel Yayın Yönetmenliğini de yapan Ardahanlı Gazeteci Doğan Şentürk'ün de 'Orta Sayfa' adlı televizyon programı ile başında bulunduğu FOX'un ekranlarına çıktığı görülen şu günlerde bir Ardahanlının da Ukrayna Kiyev kentinin MUSİAD Başkanı olduğu öğrenildi.
Ardahan Göleli olduğu öğrenilen Ukranya/Kiev MÜSİAD Başkanı Halil Aydın gibi bir çok hemşerimizin başarıları olmaları dikkatten kaçmıyor.
Yerel seçimlerden Ardahanlı, seçildikten sonra Ardahan kamuoyunda çokta adları geçmediği görülen ve 'Ben Ardahanlıların değil kendi tırnaklarımla buralara geldim' diyen İstanbul Şişli Belediye Başkanı gibi 2 dönemdir İstanbul Bakırköy Belediye Başkanı ve İst. Esenyurt Belediye Başkanı ve Çanakkale Geyikli Belediy başkanlarının da Ardahanlı olduğu ülkede Kocaeli Dilovası Belediye Başkanı da Ardahanlı olduğu bilinmekte.
İstanbul'da 4, İzmir'de 1 olmak üzere TBMM'sinde 7 Ardahanlı milletvekili olduğu gibi kamuda da ve Sabah Gazetesi Haberler Müdürü Erhan Öztürk gibi ülke basını ve medyada, Ankara Eczacılar Odası Başkanı Taner Ercanlı gibi isimler de sivil toplum kuruluşlarında, siyaset sahasında birçok Ardahanlı önemli yerlerde görev aldıkları biliniyor.

DAMALLI MİLYONER OLAMADI!

ünlü oyuncu Kenan İmirzalıoğlu'nun sunduğu yarışma programı "Kim Milyoner Olmak İster"in bu akşamki yeni bölümünde yarışmacılar arasında Ardahanlı Karip Cankan da yer aldı.

Ardahan'ın Damal ilçesindeki Seyitören köyünde ikamet eden iki çocuk babası Karip Cankan, ekranların ilgiyle izlenen yarışma programı "Kim Milyoner Olmak İster"e samimi, doğal duruşu ve alçak gönüllülüğü ile damga vurdu. Üniversite sınavına hazırlanan kızıyla birlikte yarışmaya katılan Karip Cankan, yarışmadan 2 bin liralık ödülle ayrıldı. 

HAYALİ: BÖLGE KÜLTÜRÜNÜ KAYIT ALTINA ALMAK
Yarışma öncesinde ve sırasında anlattıklarıyla hem Kenan İmirzalıoğlu'nu hem de izleyicileri gülümseten ve hüzünlendiren Karip Cankan, geçimini çiftçilik ve minibüs şoförlüğü yaparak sürdürdüğünü belirtti. Yaşadığı topraklardaki geleneksel ve kültürel değerleri, gelecek nesillere taşımak için fotoğraf çekimi ve kameraya olan düşkünlüğünü ifade eden Karip Cankan, yarışmadan kazandığı iki bin lirayla en büyük hayali olan bir fotoğraf makinesine kavuşmak istiyor.

9 HAYVAN DAHA BULUNDU!
Ardahan'da yaşanan hayvan hırsızlıklarını aydınlatmaya çalışan İl Jandarma ekipleri geçtiğimiz gün bulduğu 9 hayvanın ardından çalınan dokuz hayvan daha buldu.
Merkeze bağlı Sarıyamaç (Şirazgom) köyünde oturan O.A. adlı kişinin 6 Ekim tarihinde 9 adet büyükbaş hayvanını çaldıkları şüphesiyle aranan 3 şahıstan biri 14 Ekim'de tutuklanarak cezaevine gönderilmişti. 
Hem hayvanların hem de olayla bağlantılı diğer iki şahsın bulunması için hummalı çalışmalar yürüten Jandarma ekipleri, dün 2 kişiyi gözaltına aldı. Yakalanan iki zanlı da jandarmadaki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi.
 

ariv haber 23/09/2020 tarihli haber&yorumlar/rerklamlar

AYDIN: ARDAHAN'I İSTANBUL'DAN DA
MECLİSE TAŞINMALIYIZ..
İki dönem CHP Avcılar İlçe Örgütünün Başkanlığını yapan, Avcılar eski Belediye Meclis Üyesi, Ardahan ve İstanbul Milletvekili Adayı olan Ardahanlı Mali Müşavir Seyfullah Aydın her geçen gün biraz daha güçlenen Ardahan Lobiciliğinin ürünlerinin alındığı bir süreci yaşayan batıdaki Ardahanlıların bundan sonraki hedeflerinin TBMM'sinde daha çok Ardahanlı olmalı dedi.
Kurulduğunda adı Kars-Et olan ancak Ardahan'ın yeniden vilayet olması ardından ismi Ardahan-Et olup, Özal döneminde ülke genelinde başlatılan özelleştirme süreci ardından satışa sunulan ülkenin ilk Et, Enterge Tesisi olan Ardahan-Et'in ortaklarından olan Ardahanlı Mali Müşavir/İşadamı Seyfullah Aydın gazetemize yaptığı açıklamada, 'bugün batı kentlerinde 5, Ardahan'da 7 Belediye Başkanımızın yanında 2 Cumhurbaşkanı Başdanışmanı, İkisi Ardahan'ın olmak üzere toplamda 7 Milletvekili hemşerimizin bulunduğu mecliste bu sayının artması için çabalamalıyız.' dedi.

Bunların yanında biri vali, diğeri vali yardımcısı olmak üzere bürokraside ki gibi yerel ve genelde birçok hemşerimizin siyaset sahnesinde önemli görevlerde oldukları gibi Belediye Meclis Üyesi, Muhtar, iş insanı, üniversiteli olduğuna dikkat çeken Aydın memleketimiz Ardahan'ın var olan ve çözüm bekleyen sorunlarının güçlü bir birliktelikten geçtiğini belirttiği açıklamasında yaklaşan genel seçimlere hazır olmalarını ve başta batı kentlerinde olmak üzere her yerde birlikteliğin ve lobiciliğin önemine sahip çıkmaları gerektiğini belirtti.
Son yerel seçimlerde seçilen Ardahanlı Belediye Başkanları başta olmak üzere bu toplumun önderi olarak görülen herkesin hemşerilerin istediği o güçlü birlikteliği için mücadele etmesinede dikkat çeken Ardahanlı Mali Müşavir İş adamı Seyfullah Aydın 'Ardahanlıarın bundan sonraki hedeflerinin mecliste güçlü bir Ardahanlı çoğunluğu olmalı' dedi.

MUHALEFETE ZAMAN VERİN!..

Son mahalli seçimlerde yaşanan değişimle yeniden yeşeren umutların gün geçtikçe solmaya başladığı muhalefet kanadının iktidara çalıştığını söylersem "yok canım" demeyin.

Bugün yaşananları İstanbul'da tekrarlanan seçimlerle fark edip seçmeni 3.kez sandık başına göndermeyerek yormayan Erdoğan'ın da fark ettiği ve adeta "Bırakın ne yapacaklar bakalım? "dediğini daha iyi anlıyoruz. Çünkü aynı Erdoğan" Nasılsa 2023 e kadar ben buradayım"diyordu
Yerel yönetimleri birçok yerde kazanan ama iki yıl geçmesine rağmen incir çekirdeğini doldurmayan işleri dahi beceremeyen muhalefet kendisine yönelen seçmeni yeniden iktidara yönlendirdiğini "Ah elim kırılsaydı da vermeseydim" serzenişi içinde olan seçmenin isyanında da görüyoruz.
Çünkü aynı Erdoğan kendi partisine de gına getiren cemaatler başta olmak üzere kendi adıyla Belediye Başkanı olup yan gelip yatanların darmadağın ettiği bu belediyeleri yeniden toparlayıp derleyecek yeni bir anlayışa ihtiyaç olduğunu ve bu anlayışın da muhalefetin elinde olduğunu biliyordu. Ve öyle de oldu.


Yani büyük iddialarla seçim kazanıp yerel yönetimlerin başına geçenlerin kısa süre içinde kayış atmalarına neden olan içleri boşaltılmış, kurumsallıkları kaybolmuş resmi evraklar gibi demirbaşların bile darmadağın, toz duman olduğu şu geride kalan iki yıl içinde anlaşılamamış, şunun şurasında 3 yıl kalmıştı.
İki yılın 4-5 ayını "Hayırlı olsun" ziyaretleriyle geçiren 5-6 ayını da hükümet engelleriyle geride bırakan, kalan aylarında ise pandemiyi sıkıştırıp beceriksizliklerini de "Zaman verin" diyerek geçiştiren muhalefet Belediyeleri bu nedenle "iktidara çalışıyor" tezimizi güçlendiriyor.
Halbuki şu dünyaya yeni gelen insan oğlu doğumundan ölümüne kadar bin bir sorun ve engelle karşılaşmasına rağmen yaşamaya, engel ve sorunları aşmayı kendisine hedef etmiş değil mi? Ki bu durumu her insan gibi o insanları umutlandırdı, muhalefet kanadında toplayanlar da bunu bilmiyorlar mı? Demek bilmiyorlar ki "zaman verin" deyip duruyorlar. Boşa giden zamanı görmeden.

Eski haberlerimiz için TIK la http://arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com/ardahan.phpAydınlar: Yarınlarımız Aydın Olacak..
arşiv haber 03/06/2015 tarihli haberler
Ardahan’da ki seçim çalışmaları için Ardahan’a gelen HDP İzmir Milletvekili Adayı Pınar Aydınlar Türkiye’nin geleceğinin aydın olduğunu belirtti.

HDP Ardahan Milletvekili Adayı Dr. Taşkın Aktaş ile birlikte gazetemizi ziyaret ederek, seçim çalışmaları hakkında bilgi veren HDP İzmir Milletvekili Adayı partisinin Ardahan’da olduğu gibi İzmir ve Ege’de de büyük bir çıkış yapacağına inandığını belirtti.
HDP Ardahan Milletvekili Adayı Dr. Taşkın Aktaş’ı desteklemek için  Ardahan’a geldiğini belirtti.
DBP Eş Başkanı Kamuran Yüksel’in de seçim çalışmaları için Ardahan’da olduğunu belirten HDP İzmir Milletvekili Pınar Aydınlar parti olarak Serhat’ı çok önemsediklerini bu nedenle burada olduklarını belirttiği açıklamasında Dr. Taşkın Aktaş’ın gerek Ardahan için gerek HDP için çok önemli bir kazanıp olduğunu da sözlerine ekledi.


HDP’nin Damal’da, Hanak’ta, Çıldır’da, Posof’ta ve Göle’de olduğu gibi Ardahan merkezde alacağı oylar ile Ardahan’da birinci parti olacağını da belirtti.   

**Öğüt Gazetemizi ve HDP’yi Ziyaret Etti..

Esnaf ziyaret yapan CHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt gazetemizi ve HDP’yide ziyaret etti.
Herkesten bir oy isteyen Ensar Öğüt Ardahan Milletvekilliği yaptığı süre içinde Ardahanlının tüm sorunlarını meclise ve ülke gündemine taşıdığını söyledi.
CHP’nin iktidar olacağına inandığınıda belierten CHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt AK parti iktidarının sonun geldiğini de sözlerine ekledi.

**Her esnafın kapısından girdi ve onlara böyle seslendi
“İKTİDARIMIZ İÇİN DESTEK VERİN ANKARA’YI ARDAHAN’A TAŞIYALIM”

CHP Ardahan Milletvekili ve Milletvekili Adayı Ensar Öğüt ile diğer milletvekili adayı Sezgin Kaya, seçime beş gün kala hem çevre ilçe köylerdeki hem de Ardahan merkezdeki çalışma temposunu artırdı. Bugüne kadar ulaşmadığı köy ve insan bırakmayan Öğüt ve ekibi, daha önce tamamını ziyaret ettiği Ardahan esnafını bu kez yeniden baştan başa ziyaret ederek, adeta gövde gösterisi yaptı.
İki de iki istedi
İl ve ilçe örgütlerinin ve partililerinde eşlik ettiği müthiş bir kalabalık ile çarşı esnafını ziyaret eden ve elini sıkmadığı esnaf bırakmayan Ensar Öğüt ve ekibine, esnafında büyük ilgi gösterdiği görüldü. Siyasi görüşüne bakamdan her esnafın işyerine giren Öğüt, CHP iktidar imkanı yakalandığını, Ardahan için ne yapılması gerekirse kendilerinin hemen kollarını sıvayacağını ifade ederek, iki de iki milletvekili istedi.
Ardahan için bu fırsatı değerlendirin
Ardahan’ın kaderini değiştirecek projelere imza atmak için tüm hazırlıkları yaptığını, Genel başkan Kemal Kılıçdaroğlu’dan bunun sözünü aldığını dile getiren Ensar Öğüt, “Mazot 1.5 Tl olunca, emeklilerimize iki maaş ikramiye verilince, asgari ücret 1500 Tl olunca elbette tüm ülkedeki insanlarımız gibi Ardahan halkı da yararlanacak. Ancak, Ardahan için yapılacaklar çok daha önemli. Çiftçi, tarım ve hayvancılık için bölgemizin yüzünün güldürülmesi, cebinin para görmesidir. Gençlerin iş bulabilmesi, hala yaşanan yol, su ve elektrik sıkıntılarının son bulmasıdır. Havaalanın yapılması, köylerin yaşanabilir evlere kavuşmasıdır”dedi.
Destek ver Ardahan hakkını alsın
Ardahan’ın devlet için adeta unutulmuş ve sadece haritada bir yer olduğunu, tam anlamıyla mahrumiyet bölgesi durumuna düşürüldüğünü anlatan ve kendisinin tüm gücüyle parlamento ve sokakta Ardahan’a sahip çıkmasına rağmen muhalefette olduğu için sonuca tam anlamıyla gidemediğini vurgulayan Öğüt, şimdi iktidar imkanı doğdu. Ardahanlı herkes tıpkı ben nasıl ki herkese sahip çıktım herkeste siyasi görüşü ne olursa olsun bize destek versin ki iktidar olup Ankara’yı Ardahan’a taşıyalım. Ardahan ülkenin gündemine otursun ve hakkını alsın”dedi..

**SP Adayı Gazetemizi Ziyaret Etti..

Seçim çalışmalarına devam eden Saadet Partisi Ardahan Milletvekili Adayı Göleli İşadamı Hakan Çapan gazetemizi ziyaret ederek seçim çalışmaları hakkında bilgi verdi.
Ardahan’da süpriz yapacaklarını belirten SP Ardahan Milletvekili Adayı Hakan Çapan partisinin de ülke barajını aşacağına da inandığını söyledi.
Ardahanlı seçmenin iktidara gerekli dersi vereceğine inandığını belirten SP Ardahan Milletvekili Adayı Hakan Çapan, Orhan Atalay’ın Göle’ye olduğu gibi Ardahan’a, Posof’a, Hanak’a, Damal’a ve Çıldır’a hiç bir katkısının olmadığını belirtti.

ariv haber 17/16/15-02/2007 Günlerinin Haberleri

 

Ardahanlı Folklörcüler 
Sitemiz Yazarlarının Gündemle ilgili yorumlarını 
sitemizin solunda bulunan EN YENİ MAKALE köşesinde okuyabilirsiniz.
Radyomuzu dinliyormusunuz? 
YÖRE TÜRKÜLERİYLE DOP DOLU RADYOMUZU DİNLİYORMUSUNUZ?

17/16/15/02/2007 Gününün Haberleri için DEVAMI tıklayın

 

 

Posof'tan genel görünüm 
YAZIYORSAM SEBEBİ VAR/
Vay toprağ başınıza ...

 

Fakir Yılmaz> Ardahan’ın kurtuluşunun yıl dönümü dolaysıyla başta İstanbul’da olmak üzere bir çok metropolde gün geçmiyor ki; yeni bir KAZ GECESİ düzenlensin.
Bol rakılı bu kazlı gecelerde ARDAHAN’lı olup, nutuklar atanların en son ne zaman Ardahan’a geldikleri veya Ardahan’ın gelişmesi konusunda ne yaptıkları ise bilinmiyor..
Ardahan’da yaşanan sorunların çözümü konusunda hiç bir plan ve projeleri, hatta sözlü açıklamaları bile olmayanların, Ardahan’dan ücretsiz olarak gönderilen bol tuzlu kazlarla birlikte içtikleri rakınında etkisiyle attıkları, BİZ ARADAHANLIYIZ naraları burada olduğu gibi Çorum, Kastamonu, Artvin, Rize vb. gibi dernek ve vakıflarda gülünerek izleniyor ve ‘Vay toprağ başınıza’ denilirek...
fakiryilmaz323@hotmail.com-0.535.418 32 58
Sivil toplum kuruluşları tren için bir araya gelemedi ..

Trenin yönü Ardahan'a çevrilmek isteniyor, ama kimle?.. Önce, Ardahan’a büyük fayda sağlaması beklenen Çıldır Gölünün batısında geçeceği söylenen, ancak başta Kars’lı siyasetçi ve de bürokratlarca oynanan ayak oynananları ve Ardahanlı siyasetçi ve de sivil toplum kuruluşlarının duyarsızlığı sonucu son anda projesi değiştirilen Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu için ATSO toplantısında birlik sağlanamadı.
Ardahan Ticaret ve Sanayi Odası tarafından organize edilen toplantıya davet edilen birçok sivil toplum örgütü ve siyasi parti temsilcisi katılmazken, Ardahan/Şavşat yolu üzerinde bulunan Labirent Baba Alabalık Tesislerinde düzenlenen toplantıya katılanlar bu duruma tepki gösterdiler.
ATSO Başkanı Latif Tosunoğlu’nun organize ettiği ve son anda projesi değiştirilen Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Projesinin yeniden eski doğu projesine ya da bu yol güzergâhında kurulması planlanan Antrepon İstasyonunun Ardahan’ın Çıldır ilçesine kurulması için kamuoyu oluşturulması toplantısına davet edildiği belirtilen AKP, CHP, MHP, DTP ve diğer siyasi parti temsilcileri katılmazlarken, Ardahan Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı, Ardahan Ziraat Odası Başkanı, Ardahan Otomobilciler ve Şoförler Odası Başkanı ile diğer birçok sivil toplum kuruluşu da toplantıya katılmadı.
Ardahan Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Bahattin Özdemir toplantıya katılan ikinci sivil toplum örgütü olurken, partilerden DSP, ANAP ve DYP İl Başkanlarıyla temsil edildiler.
Yapılan toplantı da başta Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu olmak üzere bir çok sorun masaya yatırılırken, bu toplantının önümüzde ki günler içinde yapılacak olan büyük bir toplantıya ön ayak olması istendi.
Tren yolu için gecikilmediğine de dikkat çekilirken, oluşturulacak güçlü bir heyet ile durumun Ankara’ya götürülmesi gerekliliğine dikkat çekildi. Bunun için tüm sivil toplum kuruluşları ve siyasi parti temsilcilerinin bir araya getirilip, tek yumruk halinde hareket etmesi ve en basitinde Ardahan’ın yeniden vilayet yapılması için oluşturulan o güçlü kamuoyu gibi bir kamuoyu oluşturulması istendi.
Görüşlerin açıklanıp, tartışılması ardından daha geniş çaplı bir toplantı için önümüzdeki günlerde yeni bir hazırlık yapılması kararıyla düzenlenen yemekli toplantı sona erdi.
Haber ekleme saati: 23.32-17/02/2007
Haber: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com
Polis kendisini vurmuş ..

Geçtiğimiz gün ve bir polisin vurulmasıyla heyecana neden olan olayın perde arkası aralandı.
Alınan bilgilere göre geçtiğimiz gün Ardahan kongre caddesi üzerinde bulunan 23 Şubat İlköğretim Okulu önünde ateş yakıldığının duyulması üzerine olay yerine giden polis ekibinin olay yerine intikal etmesi ardından meydana gelen silah patlamasının kazaen olduğu öğrenildi. İsmi öğrenilemeyen bir polisin elinde ki silahın açılmasıyla ayağında vurulduğu olay ardından yaralanan polisin Kars’a sevk edildiği ve olayın tamamen yaşanan bir kaza sonucu meydana geldiği öğrenildi.
Haber ekleme saati: 23.04-17/02/2007
Haber: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com
Kör ve sağır kadın kendini asarak intihar etti!!

Ardahan’ın Hanak ilçesine bağlı Sevimli köyünde yaşanan ilginç intihar olayı ardından bir dizi soru bıraktı.
Alınan bilgilere göre, dün gece sabah saatlerin de oturduğu evin de gece geç saatler de başına örttüğü eşarbıyla kendini asarak intihar ettiği öne sürülen kör ve sağır 65 yaşında ki Sürmeli Özcan isimli bayanın ölümü köylüleri şok ederken, özürlü olan birinin nasıl olup, kendini asabileceği tartışılmaya başlandı.
Evlendikten sonra terk edildiği ve çocuğu olmadığı öğrenilen 65 yaşanda ki Özcan’ın intiharı ardından aynı köyde toprağa verilirken, yaşanan üzücü olay ardından soruşturma başlatıldığı bilgisine ulaşıldı.
Haber ekleme saati: 17.09-17/02/2007
Haber: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com
EŞMEPINAR’DAN GÖRKEMLİ DOSTLUK GECESİ

Onlarda vardı .. Ardahan İli Çıldır İlçesi’ne bağlı Eşmepınar Köyü’nün düzenlediği 4. Dostluk Gecesi görkemli geçti. Ümraniye Dudullu’da bulunan Umut Düğün Salonunda yapılan geceye CHP Parti Meclisi Üyesi ve İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Eski Dekanı Prof. Dr. Esfender Korkmaz, CHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt, Çıldır Eski  Belediye Başkanı Ercan Şirin, Çıldır Dernekler Genel Başkanı Yüksel Kılıç ve 400 kişiye yakın Eşmepınarlı’nın aileleriyle birlikte katıldığı geceye, Ünlü Halk Ozanı ve Meltem TV’de Sarıtel Programının Yapım ve Sunucusu Yener Yılmazoğlu ve Alirıza Ezgi’de  yöresel türküleriyle geceye katılanları coşturdu. Geceyi düzenleyen Eşmepınar Köyü Yardımlaşma ve Kültür Derneği’nin Başkanı Öztürk Uzunkaya yaptığı açış konuşmasında, amaçlarının birlik ve beraberliklerini pekiştirmek, köylüler arasındaki dayanışmayı giderek arttırmak, Sosyal ve Kültürel  Dayanışmayı yaygınlaştırmak olduğunu, görülen tablodan da, bu konuda başarılı da olduklarını düşündüklerini belirterek,” Bizden önceki yönetime, bizi hiçbir zaman yalnız bırakmayan Prof. Dr. Esfender Korkmaz Hocama, değerli köylülerime, bize maddi desteklerini esirgemeyen Eilif Çağ Tekstil’in sahibi Tekin Uzunkaya’ya, Emre Tekstil’in sahibi Levent Çeperli, İstanbul İzalasyon’un sahibi Tarkan Uzunkaya’ya, Elsan Pazlanmaz’ın sahibi Gürler Buruklu’ya ve güzel sunucumuz Fikriye Uzunkaya’ya katkıların dolayı  ayrı ayrı  teşekkür ederim” dedi.  
Geceye davetli CHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt ise yaptığı konuşmada, gördüğü birlik ve beraberlik tablosundan büyük bir memnuniyet duyduğunu, ilin Milletvekili olarak bölge için çalışmalarını aralıksız olarak sürdürdüğünü ifade etti.
Vatandaşların yoğun isteği üzerine kısa bir konuşma yapan Prof.Dr. Esfender Korkmaz, bu gün burada olduğu gibi, her zaman birlik berberlik içerisinde olunduğu takdirde, sorunların daha kolay çözüleceğine dikkat çekerek, “Sizin her zaman her yerde birlik beraberlik içerisinde olmanızı istiyorum. Bir birinize sahip çıktığınız ölçüde başarılı olursunuz” diye konuştu. Gecenin sonunda Derneğe katkı sağlamak için çekilişler gerçekleştirildikten sonra, gecenin gerçekleşmesi için katkı sağlayanlar ise  plâketlerle onure edildiler.
Haber ekleme saati: 19.47-16/02/2007
Haber/Foto: Umit Kılıç/İstanbul
DAMLICALILAR KAZ GECESİNDE BULUŞTULAR

Damlıca Yönetim Kurulu Ardahan İli Çıldır İlçesi’ne bağlı Damlıca  Köyü Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneğinin düzenlediği 1. Kaz  Gecesi Ozanlar geçidine dönüştü. Ümraniye’de bir Düğün Salonunda yapılan geceye CHP Parti Meclisi Üyesi ve İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Eski Dekanı Prof. Dr. Esfender Korkmaz, Çıldır Eski Belediye Başkanı Ercan Şirin, Çıldır Dernekleri  Genel Başkanı Yüksel Kılıç ve Yönetim Kurulu üyeleri ve 200 kişiye yakın Damlıca’lı vatandaşın yanı sıra,  geceye katılan  Aşıklar ise ortamı renklendirdi.  .
Geceyi düzenleyen Damlıca Köyü Derneği Başkanı Muhtesim Sarıkaya yaptığı açış konuşmasında, amaçlarının birlik ve beraberliklerini pekiştirmek, köylüler arasındaki dayanışmayı giderek arttırmak, Sosyal ve Kültürel Dayanışmayı yaygınlaştırmak olduğunu belirterek,”Saygı değer misafirler, hepinizi saygıyla selamlıyorum. Hepiniz geleneksel birinci Kaz Gecemize hoş geldiniz.  Teşekkür ederim. Bizler doğup büyüdüğümüz toprakları, gelenek ve göreneklerimizi hiçbir zaman zaman unutmadık, unut mayacağızda. Köyümüze birçok konuda yardım ettik etmeğe de devam edeceğiz. ” dedi.  
Gece de konuşan Prof. Dr. Esfender Korkmaz, “Arkadaşlar, sizinle birlikte olmaktan sizin gibi bende çok mutlu oluyorum. Hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum. Arkadaşlar, biraz öncede gördüğünüz gibi bizim kültürümüz kendine özgü has özellikleri olan çok özel bir kültürdür. Onun için biz Damlıca’lı olduğumuz kadar, İstanbulluyuz da. Ama bu Özgün Kültürümüzü, bizi heyecanlandıran bu özel Kültürümüzü yaşatmalıyız. Bu Kültürümüzü yaşatmak için bu geceyi yapan Dernek Başkanı Muhtesim Sarıkaya ve Yönetim Kuruluna çok teşekkür ederim. Arkadaşlar bizim bu Özgün Kültürümüz, bizi her toplumda ayrıcalıklı kılıyor. Ben bundan 19 sene önce Kars Kalkınma Vakfını tek başıma uğraşıp kurdum. Bu gün olsa yine yüz defa aynı işi yaparım. Çünkü bizim insanımız bu işe çok yatkın ve örgütçüdür. Bizim insanımız vefalıdır. Ona bir verince o sana dört veriyor. Sizden ricam bir birinizi destekleyin bir birinize sahip çıkın. Ben elimden geldiği kadar size sahip çıktım. Ama siz bana sahip çıkın demiyorum., çünkü çok şükür benim imkanım çok iyi. Ben sizin bütün gecelerinize katılmaktan şeref duyuyorum ve çok duygulanıyorum. Ben size veriyorum size bana verin desem bana yakışmaz. Size söz veriyorum, bana Kars ve Ardahan’dan Milletvekilliği verseler kesinlikle kabul etmem. Çünkü yıllardır oraya emek verip, orada politika yapan insanlarımız var. Ben onların önünü kesmeği kendime yakıştırmam. Ama ben bu güne kadar Kars ve Ardahan’a, çeşitli kurum, kişi ve şahsım olmak üzere 20 milyon dolarlık yatırım gerçekleştirdim. Bundan sonrada bu yatırımlara devam edeceğiz. Bu amaçla Çıldır için bir şirket kurduk. Dolayısıyla orada doğan, oranın havasını alan herkesin oraya hizmet etmesi şarttır. İnsan sizlere hizmet ettikçe yüceliyor” dedi.
Geceye katılanlar Kaz yemeğine doyarlarken, gecenin sonunda Derneğe katkı sağlayan kişilere plâketler verildi. 
haber ekleme saati. 19.24/16/02/2007
Haber/Foto: Ümit Kılıç/İstanbul
IĞDIR'DAN HABERLER


**IĞDIRDA KANALİZASYON KAPAKLARINI ÇALAN ŞAHIS YAKALANDI

Iğdır Belediyesine ait kanalizasyon kapaklarını çalarak, hurda diye satan bir kişi belediye zabıtalarınca yakalandı. Zabıtanın aldığı ihbar üzerine Iğdır baharlı mahallesinde çaldığı döküm kanalizasyon kapaklarıyla yakalanan şahıs çaldığı döküm kapakları hurdacıya satarken ele geçirildi. M.V. adlı şahıs polis karakoluna gütürüldü.  

**Soğuklar Iğdır'da tuğla kırdı!

Iğdır Belediye bahçesinde döşeli bulunan tuğlalar, aşırı soğuklardan etkilenerek, kırıldılar. Resmi törenlerin yapıldığı Atatürk Anıtı önünde görüntü kirliliği yaratan kırık döşemeler sökülerek yerine yenisi yapılacağı bildirildi. Havaların azda olsa ısınması ardından IAğdır belediye işcileri kazma küreğe sarılarak, soğuk dolaysıyla kırılan ve de yerde kalkan tuğlaların yerine yenilerini koyarlarken,  işi en güzel şekilde tamamlama gayreti ile çalışmalarını sürdürdükleri gözlendi.

**İL TARIM MÜDÜRLÜĞÜ TARIMSAL DESTEK VERİYOR

Iğdır İl Tarım Müdürlüğü Hayvancılık ve tarıma dayalı destekleme projesi adı altında  trilyona yakın parasal destek dağıttı. 2007 Yılında'da desteklemenin devam edeceğini açıklayan İl Tarım Müdürü Cihan AKBAŞ, 'Yıl boyu büyük ve küçük işletmelere yönelik projelere dayanarak destek vereceğiz.' dedi. 2006 yılında dağıtılan destekleme planı aşağıya çıkarılmıştır.
hABER EKLEME SAATİ: 17.47-16/02/2007
HaberLER/Foto: Suat Deniz/Iğdır
ESOBB BAŞKANI DAŞDEMİR’DEN MİLLETVEKİLİ ADAYI OLMAYI DÜŞÜNENLERE ÇAĞRI 'Parası olup, çantayı alıp vekil adaylığına geleceklerine, Ardahan’a yatırıma gelsinler'

ESOBB Başkanı Daşdemir.. Ardahan Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Yaşar Daşdemir yaptığı açıklamada yaklaşan seçimler önce milletvekili adayı olmayı düşünenlere seslendi.
Aynı zamanda Göle Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanlığını da yapan Ardahan ESOB Başkanı Yaşar Daşdemir, gerek yerel basında, gerekse de kamuoyunda takip ettiğimiz kadarıyla birçok isimin önümüzde ki genel seçimlerde Ardahan’da milletvekili adayı olmayı düşündüğünü ve bunların büyük bir bölümün de paralı zenginlerimiz olduğunu gördüklerini belirtti.
‘Her genel seçimler öncesi vekillik konusunda ismi geçenlerin çoğunun da Ardahan’da yıllardır göç edip gittikleri ve şu an bulundukları yerlerde milyarlılık işadamları olduğunu öğreniyoruz.’ Diyen Daşdemir,  Ancak,; benim o hemşerilerime bir tavsiyem olacak. Bu çok Ardahan’ı seven hemşerilerimiz önce şunu düşünmelidirler. Varlıklarından bir parçayı Ardahan’a yatırım olarak yapmalıdırlar. Bunu en azında kendilerine birer yazlık ev yapmalıdırlar. Yada Ardahan’ı daha çok seviyorum diyorlarsa, işsizlerimize iş alanları sağlayacak yatırımlar yapabilirler, öğrencilerimize yurt sağlayacak girişimler bulunabilirler. 
Daşdemir, Öyle 10 bin oy ile vekil olurum diyerek para çantalarına doldurdukları paralarını bir kez de olsun Ardahan’a yatırım anlamında getirsinler. dedi.
Daşdemir, aynı zaman da siyasetin zirvelerine vuran bu dost ve hemşerilerimiz eğer ilah ki vekil olmak istiyorlarsa da bu amaçlarını Ardahan’da değil, bulundukları kentlerde gerçekleştirmeye çalışsınlar. Bizlerde buradan kendilerine destek verelim. Ardahan’ın karını, kışını, tozunu, perişanlığını çeken iki Ardahanlıyı da, Ardahan’da oturup, Ardahanlıyla yatıp kalkan, onun zorluklarını, sıkıntılarını yaşayan iki arkadaşımızı da seçip, onlara yardıma gönderelim. TBMM’sinde hep birlikte Ardahan için çalışsınlar.’ diye sözlerine devam etti.

***Ayıp ediyorlar!

ESOBB Başkanı Yaşar Daşdemir, dışarıda görev yapan bürokratlarımızın sözünün dışında kaldığını da önemle belirtirken, mevcut aday adaylarımızın yıllardır uğramadıkları, görmedikleri Ardahan’ımızı seçimden seçime hatırlamaları bizi incitmekte. Ve en önemlisi sanki Ardahan’da vekil olabilecek adam yokmuş gibi her seçimde ortaya çıkıp, ‘Ardahanlıyım, paralıyım, ben bu işi bilirim’ diyerek, Ardahan’a gelmelerini de ayıplıyorum.
Ardahan’da vekil değil, başbakan, hatta cumhurbaşkanı olacak insanlar, siyasetçiler var. Bunun bilinmesini umuyorum. Gerçekten milletvekili olmak isteyenlerin önce Ardahan’a ne yaptım, sonra da bende vekil adayıyım demelidirler,’ diye sözlerini bitirdi.
Haber ekleme saati: 15.51-16/02/2007
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com
Kar geri geldi ..

Esnaf yağan karların kapandığı iş yerlerinin önünü temizlerken .. Bu yıl yaşanan dondurucu soğuklara karşın kar yağışının az olduğu Ardahan’da dün gece boyunca yağan kar sabahın erken saatlerinde durdu.
Kar yağması için dua eden köylü ve çiftçinin sevindiği geri gelen kar yağışla görülürken bir çok köyün yolunun yeniden kapandığıda öğrenildi.
Buzdan ağaç.. ***Soğuklar su borularını bile donduruyor ..
Ardahan'da dün gece etkili olan soğuk hava nedeniyle birçok ev ve işyerinin suları dondu. Ardahan'da soğuk hava hayatı olumsuz yönde etkilerken, işyerlerinin suları donan vatandaşlar, toprağı kazarak su borularını ısıtmaya çalışıyor. Hava sıcaklığının eksi 30 dereceye düşmesi nedeniyle işyerinin sularının donduğunu ifade eden Akın Kılıç, "Gece etkili olan soğuk hava nedeniyle donan işyerimizin sularını kaynar su dökerek açmaya çalışıyoruz. Etkili olan soğuk hava nedeniyle sıcak su bile borunun içerisine girmeden donuyor. Geceden beri çalışıyoruz ama bir türlü iş yerinin sularının akmasını sağlayamadık" dedi. Öte yandan, Posof İlçesi Eminbey nahiyesinde soğuk hava nedeniyle patlayan su borularından ağaçların üzerine sıçrayan suyun buzlanması, şelaleye benzeyen ilginç bir görüntü oluşturdu. Sümmani Tekin adlı vatandaş, "Öyle büyük bir buz kütlesi oluştu ki ağırlığa dayanamayan birçok ağaç kırıldı" diye konuştu.
Heber ekleme saati: 14.07-16/02/2007
Haber/Fotolar: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com
Bu kampanyaya KAN verin!...

Kampanyaya davetlisiniz  Sayın Ardahanlı hemşerilerim, Ardahanlı Dernek, Yerel Basın ve İnternet Sitesi yöneticilerim;
Bilindiği üzere Ardahan Dernekler Birliği olarak bu yıl Ardahan’ımızın kurtuluşunun 86. yıldönümü münasebetiyle 26 derneğimizin katılımıyla yapılan toplantıda (varlığından haberimiz olmadığı için ulaşamadığımız ve değişik nedenlerle toplantıya katılım sağlayamayan derneklerimiz hariç) Kızılay Kan Merkezi bünyesinde 
“Ardahan Kan Bankası” kurulmasına karar verilmiştir. 25 Şubat 2007 tarihinde BAKIRKÖY ÖZGÜRLÜK MEYDANIN da yapılacak olan KAN BAĞIŞI KAMPANYASI’NA gerekli ilginin gösterileceğinden kuşkumuz bulunmamaktadır.
Hep şikâyetçi olduğumuz birlikte bir şeyler yapamıyoruz bahanelerini geride bırakmaya var mısınız? Gelin o zaman birlikteliğimizi pekiştirmenin en iyi yolunu kampanyaya gerekli katılımı göstererek eş, dost, akraba ve çevremizde ki duyarlı vatandaşları da alarak Özgürlük meydanını insan seline boğalım. Ardahan ve Ardahanlıların ne demek olduğunu dosta düşmana gösterelim. Kan ihtiyacı olabilecek veya olan yakınlarımıza her an kan temin edebileceğimiz bu fırsatı iyi değerlendirelim. 
30 adet sokak pankartı ve 1000 adet ekli örneği gönderilen afişlerden basılmıştır. Hemşerilerimizin yoğun olduğu bölgelerden ve derneklerden gelen talep doğrultusunda dağıtımı yapılacaktır. Derneklerimize, arabalarımızın camlarına, marketlerimize, işyerlerimize, bakkallarımıza, lokallerimize afişlerimizi asarak insanları haberdar edelim. Sokak pankartlarını bölgemizin en can alıcı yerlerine asılım. Hiçbir kimsenin egemenliği ve yönlendirmesine maruz kalmadan Ardahan için yapabileceğimiz bu iyiliği kendimizden ve yakınlarımızdan eksik etmeyelim. Gerekli irtibat için derneklerin telefon numaraları ekli olarak gönderilmektedir. 
Saygılarımla arz ederim. 
ARDAHAN DERNEKLER BİRLİĞİ ADINA; Güven DOĞRUYOL
Kağıthane Ardahan Kültür ve Yrd.Der.Y.K.Başkanı 
ÖZLEM’E BİR ÖDÜLDE VALİ MURAT YILDIRIM’DAN.

Vali özlemle birlikte.. Bugüne kadar katıldığı bir çok yarışmada başarılı olup, Ardahan ismini birincilik kürsülerine çıkaran Ardahan İl Gençlik ve Spor Müdürlüğü sporcularından Atlet Özlem Kaya’ya bir ödülde Ardahan valisi Murat Yıldırım’dan geldi.
Son katıldığı Adana ilinde yapılan Balkan şampiyonası öncesi milli takım seçmesi Türkiye Şampiyonasında birinci gelen Özlem Kaya vali tarafından makamında altınla ödüllendirildi.
Özlem’i kutlayan vali böyle başarıların devamı için sporculara destet vereceklerini söyledi.
Haber ekleme saati: 12.17-16/02/2007
Haber/Foto: Barış Bilgin/Ardahan
Gramla saman!"

Yem almaktan zorlanan köylüler samanı geramla almaya başladı/Foto: Göle Her geçen gün biraz daha zor durumda kalan hayvan yetiştiricileri son olarak ortaya çıkan şap hastalığı dolaysıyla iyiden iyiye perişan oldu. Tek geçim kaynakları olan hayvancılığın devamı için yem bulmaktan da zorlandıkları görülen bölge çiftçisi, kilosa 40 kuruşu bulan samanı günlük olarak gramla almaya başladığı izlenirken, bankaların kredi vermemesi, hükümetin verdiği desteklerin zamamında gelmemesi dolaysıyla zor günler yaşıyorlar.
Haber ekleme saati: 11.47-16/02/2007
Haber/Foto: Tuğba Yılmaz/Göle
MHP İl Başkanında vekilere yaylım ateşi
'BİRİ İNADINA SESİZ KALIYOR, BİRİDE SADECE KONUŞUYOR!"

MHP İl Başkanı Taşkın Polat Son olarak, Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu projesinin değiştirilip, Ardahan sınırlarıyla alakası olmayan bir yerden geçirilmesi tartışmaları, başta Ardahan siyasi arenasında olmak üzere çeşitli alanlarda  devam ediyor.
Başbakan Recep Tayip Erdoğan'ın da katıldığı ve Gürcistan, Azerbaycan ve Türkiye'nin imzaladığı ve adına 'Demirden ipek yolu' konular Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu'nun önceki projesinde Ardahan'ın Çıldır Gölünün batısında geçtiğini, ancak Ardahanlı siyasilerin basiretsizliği dolaysıyla bunun son anda değiştirilerek gölün doğusuna alındığı belirten Milliyetçi Hareket Partisi Ardahan İl Başkanı Taşkın Polat bunun tek suçlularının Ardahan AKP Milletvekili ile CHP Milletvekili ve teşkilatlarının olduğunu ileri sürerken, her iki partinin ne projeden önce, nede projeden sonra hiçbir ciddi girişimde bulunmadığını, şimdi iş işten geçtikten sonra  gülünç  çırpınışlarını siyaset diye Ardahanlıya yutturuyorlar dedi.
Polat, özelikle iktidar milletvekilinin bu konuda hiç bir girişimde bulunmadığı gibi  yaşanan gelişmeler ardından tartışmalara bile girme gereği duymadığını, her konuda olduğu gibi bu konuda da inadına sessiz kaldığını belirtirken, CHP'li vekili'nde tren yolu projesinin değiştirilip, Ardahan'la alakası olmayan bir güzergahta geçmesi ardından önce çok büyük iş başarmış gibi Gürcistan'a giderek imza törenine katılıp, kendisini TV'lerde gösterdi. Ardından da gelişen tepkiler üzerine istasyon kurulması için imza kampanyası başlattı, sonra da bir TV kanalına çıkıp, Tren yolunun Ardahan'a gelmemesi konusunda suçunu gizlemek için gülünç bir itirafta bulunuyor. CHP'li vekil, geçtiğimiz gün Meltem TV'de düzenlenen Sulakyurtlular gecesine telefonla katılıp, 'Ardahan'ın hayvancılık bölgesi olması nedeniyle trenin hayvanları ezebileceğini, kentleri dumanıyla boğacağını, bu nedenle değiştirilen projeyi çok önemsemediklerini ' şeklinde gayri ciddi bir açıklama yapmaktadır. Buna, 'bu ne perhiz, bu ne lahana' diye sorarlar.
Burada halk görüyor, kimin iş yaptığını, kimin şov yaptığını, kimi ise suçlu olması dolaysıyla sustuğunu. Halk bunlara önümüzde ki seçimde gereken cevabı verecektir. 
MHP İl Başkanı Taşkın Polat, 'Bir demiryolu değil ki 4 yıldır Ardahan'da taş  üzerine taş koyamayanlar ne vekil, nede bizim temsilcimiz olurlar. Cumhuriyeti ağızlarına almaktan aciz olanların bugün kalkıp, biz Cumhuriyet döneminde yapılanlardan daha çok iş yaptık diyenler, yıllardır hizmette olan kurumlara kurdele bağlayıp kesenler,  Ardahan'da olduğu gibi ülke genelinde de hiç olmayan fabrikaların temel atma törenlerini yapmıştırlar. Bunları Allah'a havale ediyor, yaptıklarını öne sürdüklerin de halkın ve Ardahanlının takdirine bırakıyorum. dedi.
Haber ekleme saati: 11.43-16/02/2007
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com
Okullar açıldı ama ne gelen var ne giden..
EĞİTİM RAPORLU MU?!..

Okula gidiyorlar,  öğretmen bulamıyorlar 2006-2007 yılı Eğitim Öğretim yılının ikinci döneminin başlamasına rağmen Ardahan'da ki başta liselerde olmak üzere bir çok okullarda ders işlenmiyor.. 
Sorumluluk sınavlarının bahane edilmesi ve öğrencilerin okula ilk hafta uğramamaları, resmiyette başlayan ikinci dönemin fiilen başlamamasına neden oluyor. Bu durum karşısında Ardahan Milli Eğitim Müdürlüğü'nün sessiz kalması ise velileri bir hayli düşündürüyor. Öğrencilerin okula gelmemesi ya da gelip de derslerinin boş olduğunu gördüklerinde evlerine ders alamadan gidiyorlar. Bu durumun en büyük nedeni ise halen tatillerinden dönmeyen öğretmenlerden kaynaklanıyor. Yaşanan durumun tatil sonra birçok öğretmenin rapor alarak, görevlerine dönmemesinden kaynaklandığı ileri sürülürken, milli eğitimin bu konuda bir açıklama yapması beklenmektedir.     
Haber ekleme saati: 11.40-16/02/2007
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com
Okulun önünde ateş yakıldı, polis kim vurduya gitti!

Silah sesleriyle heycanlı anlar yaşandı Abdullah Öcalan’ın yakalanmasının yıl dönümü dolaysıyla gün boyu çıkabilecek olaylar nedeniyle gergin olan polis, bu akşam bir okulun önünde yakılan ateşe müdahaleye kalkışınca olay çıktı.
Alınan bilgilere göre, saat 20.00 sıralarında Ardahan Kongre caddesi üzerinde bulunan 23 Şubat İlköğretim Okulu önünde kimliği belirsiz kişi, ya da kişilerce ateş yakıldı.
Okulun hemen kapısının önünde merdivenlerde ağaç, lastik ve benzeri yanıcı maddeleri tutuşturan kişi ya da kişileri yakalamak üzere olay yerine gelen polislerden biri belirlenemeyen bir nedenle vuruldu.
Polisin kendisini mi, yoksa ateşi yakanlarca mı vurulduğu öğrenilemezken, yaralı polis Ardahan Devlet Hastanesine kaldırılırken, silah sesleri ile gün boyu huzurlu saatler geçiren Ardahan’da heyecanlı anlar yaşandı.
Haber ekleme saati: 20.30-15/02/2007
Haber/Fotolar: Fakir Yılmaz/Ardahan
Göleli İktidar Temsilcileri ve Muhtarlar 
KAYMAKAMIN GÖREVDEN ALINMASINI İSTEDİLER!

Göle kaymakamı ve hakkında başbakanlık ve de içişleri bakanlığına verilen dilekçeler Ardahan’ın Göle İlçesi AK Parti İlçe Başkanı Cengiz Çapan, Ardahan İl Genel Meclis Başkanı ve Ak Parti Göle İl Genel Meclis Üyesi Yıldırım Karakoç, Ak Parti Göle İl Genel Meclis Üyesi Abdullah Aydın, Göle AK Parti İl Genel Meclis Üyesi İlyas Öztürk ve 54 Köy Muhtarının oluşturduğu Göle Muhtarlar Derneği Başkanı Yunus Yılmaz, İçişleri Bakanlığına yolladıkları dilekçe ile Göle Kaymakamı Şaban Akça hakkında inceleme yapılmasını ve görevden alınmasını istediler.
Göle Kaymakamı Şaban Akça’nın başta KÖY/DES kapsamında yapılan işlerde olmak üzere bir çok işte, üstün körü davrandığı, gerekli denetimleri yapmadığı halkı ve halkın önderlerini makamına almadığını, Köylere Hizmet Götürme Birliğinde yapılan harcamaları birlik üyelerine sormadan ve imzalarını almadan yaptığını, yapılan işlerde görülen olumsuzlukların raporlarını dikkate almadığını, Birlik Üyeleri ile bir araya gelip, yasal zorunluluk olmasına karşın toplantı yapmadığını ileri sürerek görevden alınmasını istediler. 
Göleli siyasilerin görevden alınmasını istedikleri Göle Kaymakamı Şaban Akça hakkında Başbakanlığa, İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğüne başlıklı dilekçesi aynen şöyle;

Başbakanlığa
İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğüne
Ankara
KONU: Ardahan  ili Göle İlçesi Kaymakamı Şaban Akça hakkında.
OLAYLAR: 
1-
Bizler Ardahan İli Göle İlçesi AKP İlçe Başkanı, İl Genel Meclis Üyeleri ve muhtarlarıyız. Göle ilçesinde KÖY/DES kapsamında yapılan işler konusunda üstün körü davrandığı, gerekli denetimleri yapmadığı, KÖY/DES kapsamında yapılan işler eksik yapılmıştır.
2- Yapılan eksiklikler şunlardır 
–Göle ilçesi Gedik köyü köprüsü 2 M. Kısa yapılmıştır. Yine bu köprünün yapımı için hazır beton kullanılması gerekirken, bu işlem yapılmamıştır.
— Göle ilçesi köy yollarına dökülen malzeme tespit edilen ocaklardan alınmamış, itinerlere uygun olarak yapılmamıştır.
- Özelikle Göle ilçesi B. Altunbulak, Koyunlu, Hoştülbent, Yeniköy,Kalecik, Budaklı, Uğurtaşı, Kuzupınarı, Yeleçli, Bellitepe, Kuytuca, Çobanköy, Molla hasan köy yolları uygun olarak yapılmamıştır.
— Kullanılması gereken 80’li büzlerin yerine 60 lık küçük ebatlı büzler kullanılmıştır. Yine büz konulması gereken ve itinerlerde belirtilen yerlere büz konulmamıştır. Yolun genişliği 6 m. Bulunması gerekirken, dar maiyete yol yapıldığı, yine yolun dar tutulması nedeniyle kullanılması gereken büz sayısı az tutulmuştur. Bin 480 adet büz kullanılması gerekirken şu anda kullanılan büz sayısı bin 100 adet dahi değildir. 
3- İhaleyi ÖDF Yılmazlar şirketi almış, ancak kayalar firması taşeron olarak yolları yapmıştır. Müteahhit işe başlamadan 525.000.00. YTL. Para hiçbir gerekçe gösterilmeden firmaya ödenmiştir. Yine şartname ve sözleşmede köyün içinde köy camisi, köy okulu, sağlık ocağı olan yerlere kadar kum dökülmesi ve yolun yapılması gerektiği halde bunlar yayıplamıştır.
—Bu konuda talepte bulunan şahıslar tehdit edilmekte, usulsüz ve yasa dışı hareketler ile bizlere ve Göle halkına baskı uygulanmaktadır.
4- Tüm bu eksiklik ve sorunları iletmek için kaymakamlığa görüşme teklifinde bulunduğumuzda kabul görmemiş veya kaymakamın kapısında saatlerce bekletilmişiz. Tüm Göle halkı ve seçilmişleri siyasi parti ilçe teşkilatları bu durumdan şikâyetçi olup, gereğinin yapılması için sayın makamınıza başvurma gereği duyulmuştur.
—Göreve geç gelmekte, Birlik inşaat mühendisi Akın Onursal’ın tutanaklarını dikkate almayıp, tekniker olduğunu ileri süren Muhemed isimli şahsın ve şantiye şefi Cihat’ın imzaları ile kabul yapmaktadır.
5-Eylül 2006 yılında yapılan Birlik Encümeni seçiminden sonra bugüne kadar kaymakamımız Birlik başkanı olarak bir defa olsun toplantı yapmamıştır. Aynı zamanda harcama yetkisi encümenlerde olduğu halde birlik encümeni kararı alınmadan birlik ödemeleri rast gele sorumsuzca yapılmaktadır. Birlik encümenlerimiz bu harcamaların usulsüz olduğunu kendilerine defalarca hatırlattıkları halde kaymakamımız sorumsuzca davranmaktadır.
—Ayrıca AB’de kabul gören bir tek Göle’de Karatavuk köyümüz içme suyu projesi olmasına rağmen 2006 yılında ihalesi yapılmamıştır. Komisyon başkanı olarak ihale komisyonuna katılmamıştır.
6- Göle kaymakamı başkanlığında her toplanması gereken İnsan Hakları Komisyonu toplanmadığı gibi, toplanmış gösterilmektedir.
—İktidarımız döneminde hizmet konusunda Türkiye’mizde altın devrini yaşayan ilçemize gelen bu güzel hizmetlerin önüne bir engel olan sayın kaymakamız Şaban Akça; Hükümetimizin hizmetlerini küçük düşürerek yıpratma politikası izlemektedir. Bizler AK Parti İlçe Teşkilatı, Ak Parti İl Genel Meclis Üyeleri, Birlik Encümenleri ve bütün köy muhtarları adına Göle Muhtarlar Derneği Başkanı olarak ilçemize hizmetlerin yansıtılması hususunda ayrıca Haziran ayında usule uygun olmayarak ödenen 525.000.00 YTL:’nin ödediğine dair bakanlığımıza İlçe Başkanı Cengiz Çapan konuyu mahalli gazete yazılarınıda ekleyerek faks yoluyla arz etmiştir. 
-Konun incelemesini hususunda bakanlığımız yazışma yoluyla Valimize konuyu intikal ettirmesine rağmen konu hakkında hiçbir işlem olmadığı görülmüştür. Bu konuda Sayın Ardahan Valimiz Sayın Murat Yıldırım’ında ihmalkârlığı bulunmaktadır. 
Valimiz Sayın Murat Yıldırım hakkında da gerekli soruşturmanın yapılması ile sorunun çözülmesi gerekmektedir.
 —Konunun incelenmesi hususunda bakanlığımız yazışma yoluyla valimize konuyu intikal ettirmesine rağmen konu hakkında hiçbir işlem olmadığı görülmüştür.
-Bu konuların tespiti için gerekli tahkikatların yapılmasını, kaymakamın biran önce görevden alınmasını, aşağıda imzaları bulunanlar olarak talep etmekteyiz.
Cengiz Çapan 
Ak Parti İlçe Başkanı

Yıldırım Karakoç
İl Genel Meclis Başkanı

İlyas Öztürk
İl Genel Meclis Üyesi

Abdullah Aydın 
İl Genel Meclis Üyesi

Yunus Yılmaz
Göle İlçesi Muhtarlar Derneği Başkanı
Haber ekleme saati: 19.22-15/02/2007
ÖNCE SÖZ, SONRA SAZ!

Önce bütün sorunları çözdükleri söylediler. Dün AK Parti İl Başkanlığında bir basın toplantısı yapan AKP İl Teşkilatı, Ardahan’da 4 yıl içinde yapılan hizmetlerin Cumhuriyet tarihinde yapılan yatırımlara eş değer, hatta fazla olduğu belirtildi.
AKP İl Başkanı Nusret Koyuncu, AKP Merkez İlçe Başkanı Taviddin Coşkun ve AKP Ardahan İl Başkanlığı Medya ve Basından Sorumlusu Gökmen Çapan’ın bulunduğu basın toplantısında birilerinin, ‘Sadece il başkanlık binasının kurdelesini kestiler’ söylemlerinin tam tersine başta Göle, Hanak ve Posof ilçelerinde açılan sağlık ocaklarının olmak üzere  Ardahan’da bir çok yatırımın kurdelisinin kesildiği belirtildi.
2006 yılında köylüye çeşitli adlar altında 14 milyon Ytl. gibi bir paranın karşılıksız verildiğini belirten AKP’liler, 49 bin kişiye yeşil kart verirlerken,  bir çok fakir ve yoksulu ücretsiz sağlık hizmetlerinden faydalandırdıklarını söylediler. 750 fakir aileye her gün sıcak yemek verdirdiklerini belirten AKP’liler, 18 yaş ve altındaki tüm çocuklara sağlık hizmetide sunduklarını belirttiler.
Kendilerinin döneminde hastanelerde doktor bolluğu yaşandığını belirttirlerken, sağlık hizmeti için bir çok cihaz alımınıda gerçekleştirdiklerini dile getirdiler.
Birileri gibişov yapmadıkları için çalışmalarının kamuoyunda yeterince Sorunlar yokmuş gibi saz çaldırıp eğlendiler hisedilmediğini belirten AK Parti İl Başkanı Nusret Koyuncu, bu yıl temeli atılacak olan 300 konut gibi bir çok yeni yatırıma imza atacaklarını sözlerine ekledi.
Ardahanlı gazetecilerden destek isteyen ve Ardahan’ın geleceği için işbirliği yapılmasıgerektiğine de işaret eden AK Parti İl Başkanı Nusret Koyuncu ve arkadaşları gazetecileri yolcu ettikten sonra Erzurum’lu Yıldırım Burhani’nin sazlı, sözlü konseriyle İl ve İlçe Teşkilatı olarak eğlenmeyi de ihmal etmediler.
Haber ekleme saati: 08.51-15/02/2007
Haber/Foto: Fakir Yılmaz/Ardahan

REKLAMLARINIZ BİZDE SİTEMİZ DE, TEMPO TV DE, GAZETE/DERGİLERİMİZ

VE SANAL ORTAMLARIMIZ DA YAYINLANIR..

ki...

 
Kaynak: Ardahan Haber

Editör: ardahan haberleri

Bu haber 3962 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI