Reklam
Bugun...


ARDAHANLIDAN ERMENİLERE BAŞSAĞLIĞI!
Doğduğu mahallesinde Ermeni Mezalimini anlatan Anıt mezarlığı olan şimdiki Ardahanlı Şişli Belediye Başkanından Ermenilere başsağlığı. Beklenmedik anda öldüğü öğrenilen Ermeni Başrahip Tatul Anuşyan'ın ani ölümünün kendisini derinden üzdüğünü belirten CHP'li Şişli Belediye Başkanının mesajı şöyle;

ARDAHANLIDAN ERMENİLERE BAŞSAĞLIĞI!

SÎZDE KONUĞUMUZ OLUN..

Gazeteci Fakir Yılmaz-Özlem Şeyma Yılmaz  Her Cumartesi Günlweri ve Hafta İçi Özel Programlarla Saat:14.00-16.00 da TEMPO TV'de 

Her Cumartesi günleri saat:17.15-19.15'te ekranlarınızda..

Sizde Tempo TV ekranına konuksunuz..

MERHABA Ardahan’daki gelişmeleri görüntülü izlemeniz için youtube ArdahanTV Kanalımıza abone olmanız umuduyla. Son iki haberimiz için TIKla abone ol, izle..  

https://www.youtube.com/channel/UCDwxU5TIdZejp-mbbNw5fmw

'Türkiye Ermenileri Patrikliği Genel Sekreteri ve Ruhani Meclis Başkanı, Başrahip Tatul Anuşyan'ın ani vefatı bizleri derinden yaraladı.
Ermeni cemaatine, ailesine ve tüm sevenlerine başsağlığı dilerim.'
Muharrem Keskin/Şişli Belediye Başkanı

300 kişinin yakılarak öldürüldüğü caminin bulunduğu mahalleli

Ermeni çetecileri tarafından, 1915’te 300 Müslümanın yakılarak katledildiği ileri sürülen Keskin'in doğduğu mahalle olan Ardahan Halilefendi Mahallesi’nde bulunan ve Ermeni mezalimini anlatan bir anıta çevrilen Yanık Camii Ardahan'a gidenlerin ilk ziyaret ettiği yerlerden.

Ermeni çetelerinin Yanık Camii’nde 1915’te katlettiği iler sürülen ve içinde 300 Türk olduğu iddiasıyla kazı çalışması yapılmış. Yapılan kazı ardından orata çıkan iskeletler üzerinde inceleme yapılmıştı.

ARAP CAMİ, YANIK CAMİ OLDU

Ardahan Kalesi eteklerindeki Arap Camii, 1915’te Ermeni çetecilerin katliamına sahne olduğu ve camide namaz kılan 300 Türk’ün yakılarak katledildiği ileri sürülen Arap Camii’nin adı, yapılan tadilattan sonra Yanık Camii olarak değiştirildi. Ardahan’da 1915 yılında Ermeni çeteciler tarafından, namaz kılan 300 Türk’ün yakılarak öldürüldüğü ileri sürülen Arap Camii’ne, bu olay nedeniyle daha sonra Yanık Camii adı verilmiş. Ardahan Kalesi yakınlarındaki Yanık Camii’nin ne zaman ve kim tarafından yaptırıldığı ise bilinmiyor. 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı ardından Ermeni saldırısı nedeniyle harap olan cami, orijinal özelliğini kaybetmiş. Caminin, tarihi kaynaklarda 1915 yılına kadar ayakta olduğu belirtiliyor. Ermeni çetecilerin saldırısından sonra caminin tahrip olduğu belirtiliyor. Caminin bulunduğu alana 2003 yılında, katledilen Türkler anısına Yanık Cami Anıtı yaptırılmıştı.

ARDAHANLI GENÇ YAŞTA CORONA KURBANI!..
arşiv haber 09/11/2021 tarihli haber
Son 24 saatte 358 bin 251 Kovid-19 testinin yapıldığı, 27 bin 259 kişinin testinin pozitif çıktığı, 203 kişinin yaşamını yitirdiği Covit-19 Virüsü bir Ardahanlının daha hayata göz yummasına neden oldu. Ardahan merkeze bağlı köylü iş insanı Turgay Gökdemir bir süre önce yakalandığı Covit-19 virüsü sonucu tedavi gördüğü hastanede hayata tutunamadı. Ardahanlı Bayram Çağlayan ile iş ortağı olan 34 yaşında 2 çocuk babası Turgay Gökdemir İstanbul Pendik'te toprağa verildi.

ÇEK YATA DEĞİL, ATA'YA!..

Bu ülkenin kurucu lideri Atatürk'ün aramızda ayrılışının 83. Yıl dönümü etkinliklerinin yapıldığı bir günde kurduğu partiyi Anıtkabir'de halka şikâyet ettikten sonra yine halkın seçtiği, oy verdiği bir partinin liderinin kabul edip, çekyata oturtan cumhurbaşkanın olduğu Ankara'ya gidemeyen Ardahanlılar, bir taraftan da tüm yurtta anılan atalarının ölüm yıl dönümü üzüntüsü yaşarken, diğer yandan da bugünden bir gün önce yaşananları hala tartışmaları dikkatimi çekiyordu.
O tartışmayı özetlemek ve günün yaşananlarının, yazısını bitirme telaşı içinde ele aldığımız bu yazıyı yazarken HDP'li vekillerin tutuklandığı gibi İYİ Parti Milletvekilinin de vekilinin düşürülüp, hatta tutuklanmasını isteyenlerin başını çekeninde misafirini çekyata oturtan aynı isim olduğu ülkede hala boyunlarına taktıkları kravatlarla mozolesinin karşısına geçildiği bir lideri anlatmak isterdim.
Ama  CHP'li, hatta ötesi ulusalcı olarak tanınan ATSO Başkanının bir türlü delinemeyen Posof Ulgar dağı tünelinin yapılamadığı yol sonunda bulunan ve yenileneceği belirtilen Posof Türkgözü (Badele) Gümrük Kapısına, götürmek, Türkgözü Kapısında olduğu gibi Çıldır Aktaş Gümrük Kapısı ile KTB Demiryolu olmasına rağmen ama gümrük müdürlüğünün olmadığı iki ülkeye sınır kentte, 'neden en az ithalat/ihracatın yapıldığı İl Ardahan'dır?' sorması gereken TOBB Başkanını alıp, üniversiteye götürmesi hala birinci tartışma konusu olmasının etkisinden kaldım sanki..
Çünkü gerek ekonomik, toplumsal, sosyal, siyasal, hukuksal, sanatsal, gerekse de temel hak ve özgürlükleri gözeten çalışmalar yapmış kişilere verilen ve bu kişilerin insan haklarını koruyan, gözetenlerden olmasına dikkat edilir. Bu noktada bilim ve liyakate önem gösterenlere verilen fahri doktora unvanının bu kuralların hangisine uyduğu için aldığı anlaşılamayan Hisarcıklıoğlu'na verilen fahri doktora unvanı için düzenlenen karşılama ve toplantı da tartışılmaya devam ediyor.
Ve 2021 yılının bitmesine bir aydan birkaç gün kala CHP'li, Ulusalcı birçok isimle birlikte Ardahan Üniversite'nin 2021/22 yılı açılışını yapan üniversite rektörünün yanında hiçbir AK Partilinin olmaması ve gözükmemesinin yanında bu toplantıya iş insanları gibi, stk başkanları, yerel gazetecilerin arasında ne diye ayrım yapıldığı da sorgulanmakta.
Diğer bir önemli konu ise TOBB'un yaptırdığı okulda rahmetli bir öğrenci adına açılışı yapılan sınıfın kim tarafından, kimin parası ile organize edildiğinin merak edildiği Hisarcıkoğlu'nun gençlere yönelik yaptığı konuşmanın başında olan sözlerinin yani 'Eğer zengin olmak istiyorsanız girişimci olacaksınız. Başka yolu yok. Öbür türlü zenginliklerin hepsi gayrimeşru.' dediği gibi bu organize, açılış meşru mu yoksa gayrimeşru muydu sorusuna aranan cevaplarla dolu gibi..
Bilmem ama ben ATSO ve TOBB'u ilgilendiren ve yıllar önce başlatılan iki kampanya da Ardahan’a büyük fayda sağlaması beklenen ve Çıldır Gölünün batısından geçeceği söylenen, ancak başta Karslı siyasetçi ve de bürokratlarca oynanan ayak oyunları ve vilayet olup, il sınırları çizilirken 9 köyün son anda çalınıp pardon Ardahan sınırları içine alınmayan Ardahanlı siyasetçi ve de sivil toplum kuruluşlarının duyarsızlığı sonucu son anda projesi değiştirilen Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu için ATSO'nun başlattığı Antrepo ve havaalanı için imza kampanyasından haber alan oldu mu?
Bilmem ama ilki 2007 yılında Ardahan Ticaret ve Sanayi Odası tarafından organize edilen ve zamanın ATSO Başkanı Latif Tosunoğlu’nun organize ettiği o günkü toplantı da Çıldır Gölünün batı yakasından geçmesi beklenirken son anda projesi değiştirilen Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Projesinin yeniden eski doğu projesine ya da bu yol güzergâhında kurulması sağlanamadığı gibi Ardahan'a kurulması istenen havaalanından da bir haber alınamıyor.
Ve bu tren yolu üzerinde planlanan Antrepo İstasyonunun Ardahan’ın Çıldır ilçesine kurulması için kamuoyu oluşturulması ve başının, sonucunun ne olduğu bilinmeyen havaalanı imza kampanyası başlatan Ardahan Ticaret ve Sanayi Odası'nın, Ardahan Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği'nin, Ardahan Ziraat Odası'nın, Ardahan Otomobilciler ve Şoförler Odası Başkanı'nın başını çektiği siyasi partilerin, stk temsilcilerinin de bir heyetin uzun yıllardır birlikte Ankara yapamadıklarını da biliyoruz.
Ve başta Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu olmak üzere birçok sorun masaya yatırılırken, bu toplantının önümüzdeki günler içinde yapılacak olan büyük bir toplantıya ön ayak olması istenirken 'Ben önderlik yapacağım ve yıllardır yapılmayanı yapacağım' diyen ve bunu yapmanın yolunun AK Partili vekil karşısında hazır ola durmak olduğunu sanan CHP'li belediye başkanı da 3 yılı geride bırakmak üzere olduğunu
Tren yolu için ve havaalanı için konuların gündeme gelmesi gereken konuların dışında konulara dikkat çekilirken, oluşturulacak güçlü bir heyet ile durumun Ankara’ya götürülmesi gerekliliğinin yeniden gündeme gelip, gelmeyeceği de merak edilmektedir.
Bunun için en güzel örneğin ise başta basınla kurulacak diyalogla tüm sivil toplum kuruluşları ve siyasi parti temsilcilerinin bir araya getirilip, tek bilek tek yürek halinde hareket etmesi ama çantacıların vekil, belediye başkanı seçildiği Ardahan’ın yeniden vilayet yapılması için oluşturulan o güçlü kamuoyu gibi bir kamuoyu oluşturulması istenmektedir.
Sonuç TOBB Başkanının jet hızıyla gelip, gittiği ziyaret, açılış ve kep giyme pardon niye, hangi hak ve çalışma ile fahri doktora edildiği töreni ardından olumlu, olumsuz görüşlerin açıklanıp, tartışılmasının yanında daha geniş çaplı bir toplantı için önümüzdeki günlerde yeni bir hazırlık yapılması gerektiği bir kez daha iyi anlaşıldı, havaalanı ve Antrepodan bahsedilmediği Hisarcıkoğlu'nun Ardahan ziyareti ardından.
Ve bu ziyaretin yani Ankara'ya yapılacak toplu bir çıkışla çek yatta yatmaya gitmek için değil Ata'nın işaret ettiği güzel bir ülkenin sınır kentinin beklentilerini,  istemlerini dile getirmek, anlatmak için derim..
arşiv haberler 03/08/2021 tarihli haberler

On Gün İçinde 40 Büyükbaş Hayvan Çalındı!
Kuraklık hariç bu yıl diğer bölgelere nazaran daha huzurlu geçen Ardahan’ın da içinde bulunduğu kuzeydoğu bölgesinde hayvan hırsızlıklarının önüne geçilemiyor.

Başta Çıldır merkezde olmak üzere Kars-Arpaçay ve köylerde meydana gelen hayvan hırsızlıkları devam ederken cebe girilemez çantada saklanamaz kadar büyük olan hayvanların nasıl olup birden ortadan kaybolduğunu soran vatandaşlar başta jandarmada olmak üzere güvenlik güçlerinden hayvanlarının bulunmasını isterlerken bölgede sıkça yaşanan elektrik kesintileri de dikkat çekiyor.

POLİS KANTİNİ KARANTİNAYA ALINDI!

arşiv haber 05/08/2021  tarihli haber

Sağlık Bakanlığının 24-30 Temmuz'u kapsayan verilerine göre, Kovid-19 vaka sayısının 100 bin kişide 100'ün üstünde olduğu il sayısı 54'e yükseldiği şu günlerde Ardahan'da da yeniden karantina kararları alınmaya başladı.
Merkez karakolunun gecekonduyu andıran eski devlet hastanesinde hizmet verdiği, polis evinin müteahhit firma ile yaşanan dava sonucu yıllardır boş bekletildiği Ardahan İl Emniyet Müdürlüğüne ait kantin karantinaya alındı.

Alınan bilgiler göre son olarak 4 köyün daha corona karantinasına alındığı Ardahan'da İl Emniyet Müdürlüğü çalışanlarının yanında çevresinde bulunan konutların günlük ihtiyaçlarını karşıladığı Ardahan İl Emniyet Müdürlüğüne ait polis kantininde tezgâhtarlık yapan bir kişinin yapılan testinde çıkan corona virüsü ardından kantinin kapatıldığı ve karantinaya alındığı bilgisi alındı.

ARDAHAN'DA 4 MLKP'li GÖZALTINA ALINDI! 

Erzurum'un Şenkaya ilçesinde, İl Jandarma Komutanlığınca geçtiğimiz yıl düzenlenen operasyonunda sağ olarak ele geçirilen MLKP üyesi Deniz kod adlı Ender Yalçın'ın ifadesi üzerine harekete geçen ekipler 3 şüpheli şahsı daha yakaladı.

Tutuklu bulunan Yalçın'ın ifadesi üzerine harekete geçen Ardahan Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde başlatılan soruşturma kapsamında ekipler, terör örgütü üyesi olduğu belirlenen O.Ö, E.C.Ö, F.C, B.C. isimli 4 şahsın yakalanması için çalışma başlatıldı.

Ardahan İl Jandarma Komutanlığı Terörle Mücadele Şube Müdürlüğünce sürdürülen 10 aylık takip sonrası şahısların bulundukları evlere eş zamanlı operasyon düzenlendi.

'Silahlı Terör Örgütüne Üye Olma' suçlamasıyla başlatılan soruşturma kapsamında şahısların evlerinde yapılan aramalarda, çok sayıda suç ve suça konu malzemeler ele geçirildi. Operasyonda 4 şahıstan 3'ü yakalanarak gözaltına alınırken, E.C.Ö isimli şüphelinin yakalanması için çalışmanın devam ettiği öğrenildi. 

KALDIRIM ÜZERİNE BİANAYA DEVAM..

Ardahan kamuoyunda ciddi rahatsızlık yaratan ve vicdanları yaralayan ‘Kaldırımın Üzerine Yapılan İnşaat’la ilgili Karagöl Mahallesi sakinleri, Ardahan Cumhuriyet Başsavcılığını göreve davet ederek inşaatın durdurulmasını ve idari tedbir koyulmasını istiyorlar.

BELEDİYE BÜYÜK HATA YAPIYOR
Ardahan Belediyesinin gazetemize gönderdiği imar projesinde bile yolun üst tarafı 15 metre genişliğinde olurken, inşaatın yapıldığı yolda ise, yolun 12 metreye kadar düştüğü açıkça görülmektedir. Gençlik Caddesinde kaldırım olmadığı gibi yeşil alanda bırakılmamış.

EY ARDAHAN BELEDİYESİ, KALDIRIM VE YEŞİL ALAN NEREDE?
Kendilerini sosyal belediyeci olarak tanıtan ancak inşaatları vatandaşın ortak kullanım alanı olan kaldırımlara yapılmasına izin veren, yoldan çekilmesi gereken çekmeyi yapmayarak yeşil alanı bile yok eden Ardahan Belediyesi ile ilgili kamuoyunda çok ciddi iddialar dolaşıyor.
Gazetemizin aldığı bilgilere göre, Ardahan Valiliği, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, inşaatla ilgili Ardahan Belediyesinden bilgi ve doküman istediği, ancak işlemlerin yavaş yürüdüğü ileri sürülürken, inşaatın bir an önce durdurulması gerekmektedir.

MAHALLE SAKİNLERİ: GÜVENLİK ÖNLEMİ YOK, İNŞAATA İZİN VERENLER GÖREVDEN ALINSIN
Öte yandan inşaatı yapan firmanın hiçbir güvenlik önlemi almadan gelişi güzel çalışmalara devam etmesi tepkilere neden olurken, mahalle sakinleri, güvenlik önlemlerin alınması için ilgili birimleri göreve davet ederek: “Başkan Recep Tayyip Erdoğan ve CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, kaldırıma yapılan ve Ardahan Belediyesinin izin verdiği inşaatla ilgili bu hatayı görmeleri halinde ilgilileri görevden alması gerektiğini" düşünüyorlar. 

VE ÖZTÜRK YILMAZ ARDAHAN'A GELİYOR..!
Ardahan'a gelmemek ile eleştirilen Yenilik Partisi Kurucu Lideri Ardahan Bağımsız Milletvekili Öztürk Yılmaz, partisinin Ardahan 1. Olağan Genel Kurulu’na katılmak için Ardahan’a geliyor.
12 Ağustos Perşembe günü yapılacak Yenilik Partisi Ardahan 1. Olağan Genel Kurulu, Dursun Akçam Kültür Evi’nde saat 11.00’da başlayacak. Genel Başkan Öztürk Yılmaz, 12 Ağustos Perşembe günü saat 10.00’da Çamlıçatak (Gölebert) Köyü mevkiinde karşılanacak.
Yenilik Partisi Ardahan 1. Olağan Genel Kurulu’na tüm Ardahanlıları davet eden İl Başkanı Mustafa Özcan, “Genel Başkanımız Öztürk Yılmaz’ın katılımıyla kongremizi yapacağız. Partimiz Türkiye’nin her tarafından büyüyor ve teşkilatlanma çalışmaları tüm hızıyla sürüyor. Tüm Türkiye’ye olduğu gibi Ardahan’a da yenilik geliyor” dedi.

COROANIN ATAĞA GEÇTİĞİ ARDAHAN'DA
4 KÖY DAHA KARANTİNAYA ALINDI!
Ardahan'da 4 köyde korona virüs tedbirleri kapsamında karantina başlatıldı.Ardahan Valiliğinden yapılan açıklamaya göre, vaka artışı ve temaslıların fazla olması nedeniyle Ardahan merkeze bağlı Çataldere köyü, Çıldır ilçesine bağlı Aşağıcambaz ve Göle ilçesine bağlı Çobanköy ile Karlıyazı köylerinde, salgının yayılmasının engellenmesi ve sosyal izolasyonun sağlanması amacıyla karantina kararı alındı.

Artvin’in Atatürk’ü Davalık!
2006 yılında Kars eski belediye başkanı Nayif Alibeyoğlu tarafından heykeltıraş Mehmet Aksoy’a yaptırılan İnsanlık Anıtının "ucube" denip yıkılması ardından şimdi de Artvin’de de heykel krizi yaşanıyor.
Artvin, Atatepe'de yer alan ve Dünyadaki en büyük Atatürk heykeli olan yapının bulunduğu alan için orman bakanlığının "benimdir" diyerek dava açtığı ortaya çıktı.
22 metre uzunluğunda, 50 ton ağırlığında olan ve 2011- 2012 yılları arasında Sıtkı Kahvecioğlu Vakfı tarafından yaptırılan yapının bulunduğu alanın Orman Bakanlığına ait olduğunu ileri süren Orman Bakanlığı Sıtkı Kahvecioğlu Vakfı tarafından yaptırılan ve 2016 yılında Artvin Belediyesine devredilen heykelin bulunduğu alanın belediyeden alınıp Orman Bakanlığına verilmesini istediği öğrenildi.
Açılan dava sonucunda ne çıkacağını merak eden Artvinliler "ucube" denilerek Kars’ta yaptırılan ve bu heykel kadar büyük olan insanlık anıtı gibi bu anıtında yıkılıp yıkılmayacağını merak etmekteler.
Bilindiği gibi noter olan Sıtkı Kahvecioğlu tarafından yaptırıldıktan sonra çevre düzenlemesi
sosyal tesisler ve turistlik bölge ilan edilmesi için daha önce de ak partili belediye yapılan içkili restoran ruhsatı nedeniyle anıtı yaptıran vakıfla dönemin belediyesi karşı karşıya gelmişti.
Kars’ta yaptırılan ve Ermenistan’dan da görüldüğü iddia edilen yükseklikte olan ama dönemin başbakanı şimdiki cumhurbaşkanı olan Erdoğan’ın "ucube" demesi ardından Kars’taki anıtta davalık olup yıkılmıştı..

Petrolün Yer Yüzüne Çıkarılamadığı
Gölede Bu Kez Altın Aranıcak!..
Daha önce; Göle ovası, Şeref Dağı eteğinden Erzurumun Şenkaya ilçesi sınırlarına kadar uzandığı belirtilen petrol yatağının olduğu ve tonlarca yatağın açılıp yer yüzüne çıkarılması çalışmalarının yapıldığı gölede bu kez altın aranıcak.
Bilindiği gibi yıllar önce TPAO (Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı) elinde olmayan teknolojik imkanlar dolayısıyla yer yüzüne çıkaramadağı petrol yatağının bulunduğu bilinen Ardahan’ın Göle ilçesinde bu kez altın aranacak.
Batı kentlerinden sonra doğu kentlerine sıçrayan yangının yaktığı ormanların tartışıldığı bir süreçte Cumhurbaşkanı, AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından imzalandığı ve yürürlüğe girdiği ileri sürülen, “Ormanlık alanların turistlik, kültürel, tarihi alanlara açılması” kararının içinde bulunan bir alanda bulunuyor.
Alınan bilgilere göre Göle Kaşar Festivalinin yapıldığı ve Göleye adını veren yeşil çamların olduğu ormanlık arazilerinde altın plduğu ve bu alanın madeni arayan şirketlere açıldığı idda edildi.
Bu kararın hayata geçmesi ile TİGEM'in bulunduğu Şeref dağından sonra Göle yaylasında altın arayıcaları için özelleştirileceği de belirtilmektedir.

Ardahan İtfaiyeleri Batıya Kaydırıldı!
Başta Antalya’da olmak üzere bir çok kentte art arda çıkan orman yangınları yurt genelinde bulunan itfaiyeleri batıya yönlendirdi.
Ardahan valisi Hüseyin Öner'in çağrısı üzerine Ardahan,Çıldır, Hanak, Damal, Göle, Posof ve Göle-Köprülü beldesinde bulunan itfaiyeleri batı kentlerinde çıkan yangınları söndürmeye yardımcı olmaları için seferber edildi.
Ardahandaki itfaiyelerin ekipleri ile birlikte yola çıktıkları öğrenildi.

Ülke geneinde yaşanan yangınlar Ardahan'ı da korkuttu..

Bir çok itfaiye aracının yangın çıkan batı kentlerine gönderildiği Ardahan'da orman yangınlarını önlemek amacıyla piknik ve mesire yerlerinde mangal, semaver ve ateş yakılmasına 31 Ekim'e kadar izin verilmeyecek.

Antalya'nın Manavgat ilçesinde başlayan orman yangını için Ardahan Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü ekiplerini e çıkan yangınları söndürmeye destek amaçlı bölgeye giden Ardahan ekibi, Antalya Gündoğmuş orman bölgesinde ki çalışmalara destek vermeye başlarken Ardahan'da da ateş yakılması yasaklandı.

Valilikdeki Toplantı Salonunda düzenlenen"Ardahan İli 2021 Yılı Orman Yangınları ile Mücadele Komisyonu Toplantısı" Vali Yardımcısı Cem Gümrükçü başkanlığında gerçekleştirildi.

Toplantıda orman yangınlarıyla mücadeleyle ilgili yeni kararlar alındı.Bu kararlar doğrultusunda kentteki 9 piknik ve mesire alanı ile Cemal Tural Tabiat Parkı'ndaki tüm alanlarda 31 Ekim'e kadar mangal, semaver ve ateş yakmak yasaklandı.

Toplantıda ayrıca, söz konusu alanların yakınlarında, avcı ve çobanların ateş ile anız yakmasına, düğün ve benzeri organizasyonların da yapılmasına izin verilmemesi kararı da alındı.Komisyon toplantısına Gümrükçü'nün yanı sıra kentteki ilgili tüm kurumların yöneticileri ile temsilcileri katıldı.

Küçükbaş hayvan yetiştiriciliği yapan 1 Kadının 12 koyununu çalıp, 5'ini telef eden 2 şüpheli gözaltına alındı.

KADININ İNEKLERİNİ ÇALIP, KESTİLER!..

Posof İlçesi Derindere Köyünde ikamet eden Sevda Çankaya isimli kadın 12 adet küçükbaş hayvanının çalındığını jandarmaya bildirdi. İhbar üzerine olay yerine giden ekipler vatandaşın çalınan hayvanlarının bulunmasına yönelik arama çalışmalarına başladı. Çalınan hayvanların bulunmasına yönelik dört günlük arama çalışmaları sonucunda hayvanlardan 7 tanesi Çıldır ilçesine bağlı Akkiraz Köyü yaylasında şüpheli 2 kişinin hayvan sürüsü içerisinde bulunarak Sevda Çankaya'ya teslim edildi. Çalınan diğer hayvanların ise şüpheliler tarafından telef edildiği anlaşıldı.

ARDAHAN'DA ÇALINDI, ARPAÇAY'DA YAKALANDI!

Ardahan'da çalınan büyük baş hayvanlar Arpaçay'da bulunarak sahiplerine teslim edildi.

Kars İl Jandarma Komutanlığı, bölgesinde meydana gelen hayvan hırsızlarını tespit etmek, yakalamak ve bin bir emekle büyüttükleri hayvanlarını hırsızlara kaptıran hayvan sahiplerinin mağduriyetini gidermek için Jandarma Suç Araştırma Timi (JASAT) dedektiflerinden oluşan özel bir ekip kurdu.

Kurulan JASAT ekipleri çalışmalarına 7/24 aralıksız devam ediyor.JASAT ekiplerince Ardahan il sınırı bölgesinde Arpaçay, Akyaka, Susuz ilçelerinde yapılan çalışmalar da 26.07.2021 tarihinde Ardahan merkez Tunçoğlu köyünden çalınan 7 büyükbaş hayvan, Arpaçay Carcı köyünde bulundu.

JASAT ekiplerince bulunan büyükbaş hayvanlar sahiplerine teslim edilirken, olayla ilgili şüpheli 2 kişi gözaltına alındı.

Gözaltına alınan şüphelilerin jandarmadaki işlemlerinin devam ettiği öğrenildi.

Öte yandan konuyla ilgili olarak Kars Valiliği'nden yapılan yazılı açıklamada, "Kars İl Jandarma Komutanlığına bağlı ekiplerimiz, hayvan hırsızlığı olaylarının aydınlatılması ve olabilecek olayların önlenmesi için çalışmalarına devam etmektedir" denildi. 

Üç Belediye Başkanı Olan CHP 55 Kadını Zor Topladı!..
ARŞİV HABER 29/07/2021 TARİHİ HABER YORUMLAR..
Ardahan Merkez başta olmak üzere Hanak ve Damal'da Belediye Başkanı olan Cumhuriyet Halk Partisi Ardahan İl Örgütü Ardahan'a gelen CHP Kadın Kolları Başkanı ve Parti meclis Üyesi Aylin Nazlıkaya''yı 55 kadınla ancak karşılayabildi.

'Yalnız değilsin, biz varız' sloganı ile Ardahan'a gelen ve çalışmalarını aktarmak istediği kadınlarla buluşmak için geldiği Ardahan'da çok az sayıda kadınla karşılaşan CHP Kadın Kolları Başkanı ve Parti Meclis Üyesi Aylin Nazlıkaya' düzenlenen toplantıda kadın gücünden bahsetti.
Ardahan Belediye Başlananın İl dışında İzmir'de olduğu öğrenilen Nazlıkaya'nın Ardahan ziyaretine CHP'li Hanak ve Damal Belediye Bakanlarının da gelmediği görülürken bu ziyarete katılmayanlar arasında CHP Merkez İlçe Başkanını Sinan Onay'ın da olmadığı dikkat çekti.


Birçoğu İl ve İlçe dışında gelen kadınların azlığının dikkat çektiği CHP'nin Ardahanlı kadınlarla buluşma toplantısında erkek egemenliğinin bir kez daha olduğu görülürken nüfusunun %48,20'i kadın olan Ardahan'da CHP'nin kadınlara ulamaması da tartışma konusu olurken toplantıya gelen kadınların ilçe ve çevre illerde gelen partinin kadın üyeleri olduğu da Nazlıkaya'nın toplantıda yaptığı konuşmadan tek tek isimlerini ve nereden geldiklerini vermesiyle anlaşıldı.

BELEDİYEYİ SEVGİLİ Mİ, NİŞANLI MI ONARIYOR?!.
arşiv haber 18/07/2021 tarihli haber
Ardahan'ın Gürcistan ve Ermenistan'a sınır ilçesi Çıldır'ın belediyesi bir taraftan kaldırım çalışmaları başlattı, diğer taraftan belediye binasını onarma alındı. Alınan bilgilere göre yıllardır onarım yüzü görmeyen Çıldır Belediyesi Çıldır merkezde bulunan belediye binasının onarım için ihale açtı.

AK Partili Belediyenin onarıma ihale ettiği binanın belediyenin imar servisinde çalışan bir bayanın nişanlısına verilmesi tartışma konusu olurken, vatandaşlar 'Belediye sevgiliye mi, nişanlıya mı gitti?' diye sormadan edemediler.

Öte yandan konuya muhatap olan belediye çalışanının bir süre önce belediyeye kızıp, işten ayrılmaya kalktığı, belediye başkanının da önce mühendis arandığını ilan ettiği ama daha sonra bu ilanı kaldırıp, mühendis olduğu öğrenilirken belediye binasının onarımı alan şahsın aynı çalışanın kınasının da geçtiğimiz günlerde yapıldığı da alınan bilgiler arasında oldu.
Müzikler eşliğinde yazmak.. 
'Kör olasın sebep, oy sevdalım, belalım oy oy oy yoldaşım yıkılsın sebep olan' diye başlayıp devam eden Emre Saltuk'un, 'sevdalım, belalım, yoldaşım' diye devam eden türküsü eşliğinde ele aldığım bugünkü yazımın nereye varacağını ben bile kestiremesem de devam eden şarkı, türkü ve şiirler eşiliğinde yazmaya başladım bile..
Ve en sert, en ciddi, en dertsiz olarak görüp, algıladığımız insanların da zayıf yanları olduğunu düşünmeden hayat denen girdabın akışına kendimizi kaptırdığımız şu dünyada o kadar yazılan kitap, söylenen türkü, şarkı ve şiirlerin neyi anlattıklarını da pek anlamak istemez ve sadece kulak pasını giderdi der geçeriz.
Ama ekmek, su kadar ihtiyaç duyduğumuz bunların yani kitapların, türkülerin, şarkıların, şiirlerin de biz insanlar için olduğunu ve onların yaşamın birer parçası olduğunu anlamak için tek dişi kalmış canavara inat tek teli de kalsa tınlayan sazın tellerine dokunmak yeter, artar bile..
Bu yetmezse yüreğimizi, kalbimizi, beynimizi yoran duyguları hafiften çalan bir müzik parçası ile dinlemek yeter artar bile..
Öyle ki her çalan sazın, çalgının kulağınızdan girip, yüreğinizde, kalbinizde ki volkan olmuş dağa değercesine duyguları patlatır, yakar, içinizden dışarı atarak, sizi rahatlattığını anlarsınız..
Ve kendinizi bir şiirin, ya da bir türkü, şarkının içinde bulur yaşadıklarınızı anlattığını anlar, duygulanırsınız..
Önce dalar, kendinizi anlatan o şiirleri, türkü ve şarkıları kırık sazın eşliğinde dinlediğinizi anlasanız da içinizde volkan olup, homurdanan duyguları göz yaşları eşliğinde patlatmamak için mücadele verdiğinizi hissedip, çevrenizde, 'kimse var mı yok mu?' diye bakarken o yaşları içinize yüreğinize akıtırsınız..
Ve rahatladığınızı hissedip, anlasanız da aslında bir süreliğine de olsa yaşadığınız duygulara eşlik eden şiir, şarkı ve türküler eşliğinde geçen zamanla ve yaşadıklarınızla birlikte bir hayli yorulduğunuzu anlar, sessizce kenara çekilerek yeniden bir kaplumbağa ya da salyangoz gibi kabuğunuza sığınırsınız..
Ama, Allahüekber dağlarında doğup, Göle, Ardahan, Hanak, Çıldır'ı geçip, uluslararası bir akışla Gürcistan üzerinden geçerek aslında göl olan ama içimizdeki duygular gibi o kadar sıkıntının doldurduğu Kura Nehri'nin de ulaştığı Hazar Denizi gibi olur, içinizdeki seller..
Ve içinde yaşam bulan o kadar balık ve canlının yaşam merkezi halini alan Hazar (Gölü) Denizi gibi ulaşmak istediğinize doğru asice dalgalanıp, kafanızı taşa vurur gibi sizde sahile vurup, vurup geri çekilirsiniz..
Bir çoğu şiirlerden doğup, türkü, şarkı olan onca müziğin aslında sizi anlattığını düşündüğünüzde bu şiir, şarkı, türküler sazlar ve diğer çalgılarla kulağınızın pasını, yüreğinizin ateşini söndürmeye bire bire olduğunu da anlarsınız..
Bu duygular sizin gibi birer insan olan ve yaşadıklarını şiirlere, türkü ve şarkılara döken her şairin, sanatçının kendine has bir tarzı, kalemi, konusu ve duygusu vardır.
Örneğin; Özdemir Asaf’ın kalemi çok naiftir, Turgut Uyar’ın dizeleri hüzün kokar, Nazım Hikmet aşk, memleket, dostluk gibi her konuda yazmıştır. Nazım Hikmet’in elbette her şiiri birbirinden güzel. İçinden seçim yapıp, kıyaslamak da haliyle çok zor. Ama, 'Hoş Geldin Kadınım' şiirinin yeri bambaşkadır.
Bir erkek kadınına ya da kadın erkeğe aşkını daha nasıl anlatabilir ki? Aşkı en derin duygularla, yalın ifadelerle ve teslimiyet ruhuyla anlatan harikulade bir şiir. Üstadın bu şiiri bestelenerek, birçok şarkıcı ve sanatçı tarafından da okunmuştur.
Peki ya bunca şiiri, sözü şarkılara, türkülere dökenlere ne demek gerekir?..
Hiç bir şey demeden hala sesiyle bir çoğundan daha star olan İbrahim Tatlıses'in 'Yazı yazdım kararsız, derde düştüm çaresiz, ben düştüm bir ataşa, siz düşmeyin yanarsınız..' diye başlayan ve devam eden türkü, şarkı ve şiirlerin 'hepsi benim için' diyerek sona eren hayat ve müzik eşliğinde sizde susun en iyisi..
REKLAMLARINIZ BİZDE SİTEMİZ DE, TEMPO TV DE, GAZETE/DERGİLERİMİZ

VE SANAL ORTAMLARIMIZ DA YAYINLANIR..

arşiv haber 30/03/2017 tarihli haberler/yorum

ÇILDIR ÇOCUKLARI YARI FİNALDE..
Ardahan Çıldır Çok Programlı Anadolu Lisesi Kız Futsal takımı Rize'de şampiyon olarak Türkiye Geneli yarı finale yükseldi.

Gençlik Spor Bakanlığı tarafından Türkiye genelinde gerçekleştirilen turnuvada Ardahan dan grup birincisi olarak Çıldır'ı temsilen Rize elemelerine katılan Çıldır Çok Programlı Anadolu Lisesi Kız Futsal takımı öğrenmelerinin ve Çıldır'ın yüz akı oldular. Bütün imkansızlıklara ve spor malzemesi eksikleri onları yolundan edemedi. Turnuva sonrası sevinçleri yüzlerinden okunan öğrenciler "Okulumuz ve İlçemiz adına önemli başarı elde ettik. Ümit ediyoruz ki daha iyi sonuçlar elde edeceğiz. Öğretmenlerimiz destek ve öğretileri başarının gelmesinde önemli derecede yer etti. Bizlere gösterdikleri ilgi ve alakadan dolayı bütün öğretmenlerimize teşekkür ederiz dediler.**Köhne Çıldır’ı Değiştireceğiz...

*15/01/2016 Tarihli Haber

Çıldır Belediye Başkanı K.Yakup Azizoğlu 2016 yılı içerisinde ilçeye yapılacak olan yatırımları anlatarak, "2016 yılı Çıldır için altın çağ olacak" dedi.

Azizoğlu yapmış olduğu açıklamada; "Seçilip AK Partiye geçtikten sonra en başta Bölge Milletvekilimiz Sayın Pof.Dr.Orhan Atalay´ın büyük katkı ve destekleriyle ilçemizin köhne yapısını değiştirmeye başladık. 
Seçimlerden önce halkımıza verdiğimiz sözleri tek tek yerine getirmek için çalışmalarımızı aralıksız sürdürüyoruz. Amacımız bu değerli halka en iyi hizmetleri sunmak. Yapacaklarımızı da halkımızla paylaşıp bilgilendiriyoruz. Ardahan ilimizin iki önemli sınır kapısından biri olan Aktaş Sınır kapısının bulunduğu ilçenin modern ve yaşanılabilir bir hale getirmek için çaba sarf ediyoruz. Bizler görev adamıyız, AK Belediyecilik anlayışı ile birlikte yaptıklarımız kendini göstermeye başladı. 2016 Yılında ise temellerini atıp bitireceğimiz yatırımlarla Çıldır ilçemiz çok daha güzel ve modern bir ilçe görüntüsü alacak.Bu yatırımların hayata geçmesinde büyük emek ve katkıları olan Milletvekilimiz Sayın Pof.Dr.Orhan Atalay beye şahsım ve ilçe halkım adına teşekkür ediyorum" dedi.
Başkan Azizoğlu 2016 yılında temeli atılıp başlanacak proje ve yatırımları da yaptırdığı afişlerle ilçenin çeşitli yerlerine astırarak halkın taktirine sundu.

Bu ülke nereye gidiyor?
  Fakir Yılmaz Yazıyorsam Sebebi Var
fakiryilmaz323@hotmail.com
 

Gün geçtikçe dibi görünmeyen bir karanlık kuyuya doğru giden dünyanın tüm gözlerini üzerine çeken Türkiye’de son on gün içinde yaşananlar bu ülkenin geleceğini düşünen, kendisine dert eden hemen herkesi 10 yıl yaşlandırdı desek doğru söylemiş oluruz..
Çünkü 17/25 Aralık Yolsuzluk Operasyonu ile başlayıp, 15 Temmuz Darbe kalkışması denilen sürece kadar gelen bir süreci yaşayanlar, yani iktidar, ve 1 Kasım’dan bu yana ülkeyi tek başına idare eden Başkan Erdoğan bu ülkeyi 14 yıldır yönetenlerin yanlışlarına karşı çıkan herkesi düşman ilan etmiş durumdalar..
Ve bunca baskı yetmezmiş gibi Fetocuların gerçekleştirmeye kalkıştığı ileri sürülen 15 Temmuz Darbe Kalkışmasına kendileriyle birlikte karşı çıkanlarda artık düşman gibi..
Hatta Tanklara karşı çıkanların bile yarın ‘Darbeyi birlikte yapmaya kalktılar’ diyebilirler..
Bunlara neden ise; Hükümetin ve başkanın antidemokratik uygulamalara karşı çıkan herkesin düşman.. Hatta vatan haini olması!..
İşte bunların en son örneği meclisin 3. büyük partisi HDP’ye ve Cumhuriyet Gazetesinde karşı ortaya konan tavır..
Ve dünyayı başına toplayan antidemokratik uygulamalar..
Şimdi bura da sorulacak tek bir soru var..  

Bu ülke nereye gidiyor, bilen var mı?

**Diaspora Bırakacak mı?

İstanbul’da ki Ardahanlıların önünde ki en büyük bataklık olduğuna inandığım Esenyurt’ta ki Ardahan Diasporasının direncini kırmak üzere olduğumuza inandığımız şu günlerde yaklaşan Kültür Evi’nin seçimleri öncesi Ardahan Kültür Evi’nin başkanlığına aday olduğunu ima eden ve bu yönde çalışmalarını hızlandıran Veysel Karatay’ı benim gibi bir çok Ardahanlı da yakın takibe almış..
Çünkü bu evin kültürden çok birilerine hizmet etme evi olduğunu bilen Ardahanlılar bu birileriyle de mücadele etmek zorunda olduğunu iyi biliyor..
Öyle ki buranın öyle sanıldığı gibi Ardahanlıların olmaktan ziyade bir kaç kişinin birine hizmetten öteye geçmediğini ve burayı sürekli o biri (!) için ellerinden tuttuklarını herkes iyi bilmekte..
Evet ARDA/FED’in yanı sıra bir çok Ardahan stk’sının seçimlere gitmek üzere olduğu şu günlerde kongre hazırlıklarına bile başlamayan bu evin nasıl olup yönetim değişikliğine gideceğinin de merak edildiği şu günlerde bölgedeki Ardahanlıları cesaretlendirmeye çalışan Ardahan/Göleli İşadamı Veysel Karatay bu diasporayı aşıp, Kültür Evini gerçek bir kültür evi yapabilecek mi?
Bilmem ama hemşehrileri olan Göleliler başta olmak üzere bir çoğunun ırın, mırın ederken bu beklenti zor gibi görünüyor..
Ama şahsen ben Karatay'ın bu diaspoarı aşacağına inanıyorum ve güveniyorum..

**Yanlışa yanlış çare midir?

lkede yaşanan gelişmelere yetişemediğimiz şu günlerde adeta gözü kararmış olan bir anlayışın ülkeyi nereye götürdüğünü de bir türlü kestiremiyoruz.
Benim de altına imza attığım ‘Dağda değil, Ovada siyaset yapın’ anlayışını terk edip, ovadakilere yönelik yapılan operasyonla yıllardır süren ve son tutuklamalar ile iyiden iyiye kanayan sorunu çözeceğini ileri süren anlayışın, ‘İstersem onları da tutuklarım’ dedikten sonra 6 Milyondan çok oy almış bir partinin liderlerini ve milletvekillerini içeri atmakla yapılan yanlışların en sonuncusunu yapmış olarak tarihteki yerini almış oldu. 
‘Bu ülkede yanlız biz varız, biz tek başımıza yönetiriz deyip, bu yönde attıkları adımlarının etrafı ateşle sarılmış ülkeyi iyiden iyye zora sokacağınıda sanırım hesaba katmıştırlar..
Çünkü hiç bir şey olmazsa bile toplumlar arasında ki açtırılmak istenen makası daha da açacağını düşünmeyenlerin bu tutuklamalara göz yummuş ve zaten bıçak sırtında olan ülkede ki iç barışı iyiden iyiye uzaklaştırmıştır.
Bilemiyor, anlayamıyorum ve 90 yıllara yeniden dönen siyasi anlayışın bu ülkeye ne kattığına bakıldığında hiç bir şey katmadığını bu süreci yaşan bir gazeteci olarak en iyi bilenlerden biri olarak yanlışı, yanlışla çözmek çare değil derim..

.
arşiv haberler 19/18/17/03/2007 itarihli haberler

 

Kış yol vermiyor 
Sitemiz Yazarlarının Gündemle ilgili yorumlarını 
sitemizin solunda bulunan EN YENİ MAKALE köşesinde okuyabilirsiniz.
Radyomuzu dinliyormusunuz? 
YÖRE TÜRKÜLERİYLE DOP DOLU RADYOMUZU DİNLİYORMUSUNUZ?

24/23/22/21/20/02/2007 Günlerinin Haberleri için DEVAMI tıklayın

 

 

Kış yol vermiyor 
Sitemiz Yazarlarının Gündemle ilgili yorumlarını 
sitemizin solunda bulunan EN YENİ MAKALE köşesinde okuyabilirsiniz.
Radyomuzu dinliyormusunuz? 
YÖRE TÜRKÜLERİYLE DOP DOLU RADYOMUZU DİNLİYORMUSUNUZ?

POSOF’LU EMNİYET MÜDÜRÜ TOPRAĞA VERİLDİ

 

Ardahan’ın Posof ilçesi Türkgözü köylü emekli 1. sınıf Emniyet müdürü Kibar Gürbüz vefat etti.
Bir süredir kanser tedavisi gören ve 2 gün önce hayatını kaybeden Kilis eski Emniyet Müdürü Kibar Gürbüz'ün cenazesi, Ardahan'ın Posof İlçesi Türkgözü Köyü'nde toprağa verildi. 
1. Sınıf Emniyet Müdürü Kibar Gürbüz'ün (62) Türk bayrağına sarılı tabutu, omuzlarda taşınarak Türkgözü Camii önüne getirildi. Öğle namazına müteakip kılınan namazın ardından polislerin omzunda bir süre taşınan Gürbüz'ün cenazesi, daha sonra Türkgözü Köyü mezarlığına götürülerek dualar eşliğinde, sevenlerinin gözyaşları arasında son yolculuğuna uğurlandı. Kibar Gürbüz'ün cenaze törenine, Ardahan Emniyet Müdür Yardımcısı Ömer Behsat Barış, polis memurları, yakınları ve vatandaşlar katıldı. 2001 yılında Kilis Emniyet Müdür Vekilliği yaparken 1. Sınıf Emniyet Müdürlüğü'ne terfi eden Gürbüz, aynı yıl içerisinde emekliye ayrılmış ve Kilis'e yerleşmişti.
Haber ekleme saati: 02.18-24/02/2007
Haber: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com
GÖLESPOR’A HAYALİ YARDIM!..

Şampiyon parasız.. Geçtiğimiz yıl oynanan Ardahan 1. Amatör Lig Şampiyonu Göle spor’un yaşadığı maddi destek sorununun aşamadığı öğrenildi.
Konu hakkında görüşlerine başvurduğumuz Gölespor yöneticileri şampiyon oldukları gün ve sonrasında vaat edilen hiçbir yardımın şimdiye kadar gerçekleşmediğini belirtirlerken, kendilerine verilen yardım sözlerinin hiç birisinin yerine getirilmediğinden yakındılar.

AKP’li Başkan’da sözünü tutmadı ..

Ardahan 1. Amatör Lig Şampiyonu olduğu gün Ardahan şehir Stadyumunda gazetecilere yaptığı 5 bin Ytl.’lik para yardımı bugüne kadar vermediği de öğrenilen AKP’li Göle Belediye Başkanı Sabri Muratoğlu ve diğer birçok isim ile kurumun yardım sözlerinin hayalden öteye geçemediğinden yakınan Göle spor’lu yöneticiler, aynı sorunu Göle derneklerine yaptıkları başvuruda da yaşadıklarını dile getirdiler.
Haber ekleme saati: 02.04-24/02/2007
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com
2007 yılı Ardahan için
TEKNOLOJİ VE DÖNÜŞÜM YILI OLACAK!..

Telekom Müdür Zafer Tahiroğlu Yaptığı çalışmalarla 81 vilayetin içinde dört çalışma dalında birinci olduklarını bildiren Ardahan İl Telekom Müdürü Zafer Tahiroğlu, 2007 yılı içinde Ardahan’da birçok yatırıma imza atacaklarını belirtti.

***6 katlı bir hizmet binası yapılacak..

Tahiroğlu yaptığı açıklamada, bu yıl Ardahan’da Telekom olarak uygulamaya koyacakları TEKNOLOJİ-DÖNÜŞÜM PROJESİ çalışmasıyla yaklaşık 10 milyon Ytl. Lik bir yatırım yapacaklarını, bununla birlikte şu an telefon iletişim hizmetini sunan 63 santralin değişimini de gerçekleştireceklerini de belirtti.
2007 yılında 6 katlı bir hizmet binasının da yapılacağını müjdeleyen İl Telekom Müdürü Zafer Tahiroğlu, Ardahan-Kars ve Ardahan Erzurum illeri arasına döşenecek olan fiber-optik kablolarla iletişim hizmetini en güçlü hale getireceklerini de sözlerine ekledi.

***228 okulun 202’si internet’e kavuşturuldu ..

Dün yapılan İl koordinasyon toplantısında müdürlüğünün yatırımlarını da anlatan Zafer tahiroğlu, 2006 yılı içinde Ardahan’da bulunan 228 okulun 202’sinin internete kavuşturulduğunu belirtti.
Basının duyarlılığına da teşekkür eden Zafer Tahiroğlu gazetelerimiz ve sitelerimizin gündeme getirdiği Hanak İlçesinde ki okulun telefonsuz olduğu yönünde ki konuya da konunun basına yansıması ardından çözüldüğünü ve hazırlanan 20 bin Ytl.’lik bir proje ile bu yılın Nisan ayında bu sorununda çözüleceğini belirtti.
Haber ekleme saati: 00.11/24/02/2007
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com
İnterent’e gel, çikolata ye!..

Cafeye gel çikolata ye.. Ardahan İl Kültür Müdürlüğü bünyesinde kurulan İNTERNET CAFE’ye ilgi olmayınca yetkililerden ilginç bir girişim başlatıldı.
Müdürlüğün bulunduğu binada çok güzel bir ortamda kurulan ve son model bilgisayarlarla donatılan İl Kültür Müdürlüğü İnternet Cafesi’ne tüm girişmelere karşın ilgi olmadığını gören Ardahan İl Kültür Müdür Vekili İsmail Mor, büyük masraflar edilerek kurulan Kültür Müdürlüğü İnternet Cafesi’ne gelip, internet ihtiyacını gidereceklere her türlü hizmetin ücretsiz verilmesinin yanında gerekirse çikolatada verileceğini  belirtti.
Mor, insanlara kütüphane ve internet alışkanlığı kazandırmak için büyük çaba harcadıklarını ve her türlü imkânı sağladıklarını, ancak buna rağmen beklenen ilgiyi göremediklerini belirtirken, geçen yıl açtıkları ve 15 adet son model bilgisayarın bulunduğu Kültür Müdürlüğü İnternet Cafesinin de aynı akıbeti yaşadığını belirtti.
İl Kültür Müdür Vekili İsmail Mor, güzel bir ortamda bulunan, kaloriferli salonda olan internet cafelerinde yararlanmak isteyenlere ellerinde ki tüm imkânları sağlayıp, yardımcı olduklarını, gerektiğinde çay bile ısmarladıklarını belirtirken yinede ilgi görememenin sıkıntısını yaşadıklarını, ancak ‘Belki etkili olur’ diyerek bundan sonra cafelerine geleceklere çikolata da ısmarlayacaklarını da belirtti.
Tek şartlarının,  cafelerine geleceklerin yine ücretsiz olan Kütüphaneye Üyeliği olduğunu belirten Mor, dışarıda bulunan cafeler de sağlıksız ortamlarda saatlerce kalıp, bu ihtiyaçlarını giderenleri bünyelerinde bulunan cafeye  davet etmeyi de ihmal etmedi.
Haber ekleme saati: 23.47-23/02/2007
Haber/Fotolar: Fakir Yılmaz/Ardahan
İL KOORDİNASYON BOŞ SALONDA YAPILDI

Yılın ilk önemli toplantısı boş salonunda yapıldı Ardahan 2007 yılı I. Dönem İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı Ardahan İl Kültür Müdürlüğü binasının toplantı salonunda yapıldı. Yatırımcı kuruluş temsilcilerinin katılımıyla yapılması beklenen toplantıya başta Ardahan Valisi, İl Dire Müdürleri olmak üzere bir çok yetkilinin katılmaması dolaysıyla boş salondu yapıldı.
Saat 13.30’da Vali yardımcısı Halil Karbuz’un başkanlık ettiği koordinasyon toplantısını katılan bölge müdürlerinin de konuşmalarını alal acele yapıp, konuşmasını bitirdikten sonra salonu terk etmeleri dikkat çekerken, geriye kalan yöneticilere soru soracak kimse olmayınca toplantı jet hızıyla sona erdi.
Haber ekleme saati: 2300-23/02/2007
Haber/Fotalar: Fakir Yılmaz/Ardahan
Kars’ı değnekçiler basmış kimsenin haberi yok!

Genelikle metropollerde meydana gelen ve zaman saman ulusal basın ve medyaya da yansıyan kaldırım mafyalarından Kras’ta da olduğu öne sürüldü.
Bir çok caddesi ve de sokağının halk içinde DEĞENEKÇİLER olarak tabir edildiği öne sürülen bazı kişilerce işgal edildiği belirtilen Kars cadde ve sokaklarının başını tutan bu şahıslara başta belediye olmak üzere kimsenin ses çıkarmadığı da öne sürüldü.
Başta Eylül Pastanesi civarında bulunan cadde ve sokaklar olmak üzere bir çok yerde makbuzsuz, vergisiz park ücreti toplayan bu şahısların araç sahiplerini adeta haraca bağladıkları da belirtilmektedir.
Bu konuda bir çok şikâyetin olmasına karşın yetkililerin ilgisizliği dolaysıya cadde ve sokaklarda cirit atan KARS DEĞENEKÇİLERİ’nin zaman zaman park ücreti vermeyen araç sahiplerini tehdit edip, dövmeye kalktıkları da öğrenildi.
Haber ekleme saati: 22.02-23/02/2007
Haber: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Ardahan'ın kurutluş törenlerinde etkinlikler 
Ardahan'ın Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 86. Yıldönümü törenlerle kutlandı

 

Ardahan’ın Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 86. Yıldönümü düzenlenen törenlerle bugün kutlandı. Sabah saat 09.00’da başlayan törenler kongre caddesinde devam etti.
Ardahan Valiliği ile Belediye’nin ortaklaşa düzenlediği kutlamalara, Ardahan AKP Milletvekili Kenan Altun’da ve bir çok bürokratta katıldı.
Valilik ve Tugay’da tebriklerin kabulü ile devam eden kuruluş törenleri, şehitliğin ve yanık camiinin ziyaret edilmesiyle devam etti.
Saat 11.00’da Ardahan Kongre caddesi üzerinde yapılan kutlama törenleri, Ardahan Belediye Başkanı Mikail Kayatürk’ün günün anlam ve önemini belirten konuşması ardından şiirler okundu. Resmigeçit töreni ile sona eren kutlama etkinliklerine çok az sayıda vatandaşın katılması dikkat çekti.
Haber ekleme saati: 13.58-23/02/2007
Haber/Fotolar: Fakir Yılmaz/Ardahan
Müfettişler kar altında ki ekili arazi arayacaklar!

Yem Bitkisi desteği ve diğer destekler verilmeyince köylü zorda kaldı Hükümetin çiftçiye verdiği Yem Bitkisi Desteği ödemeleri, yapılan şikâyetler dolaysıyla gecikmesini araştıran CHP Ardahan milletvekili ilginç bir durumla karşılaştı.
Yem Bitkisi Desteklerinin ödemelerinin gecikmesi dolaysıyla seçim bölgesinde gelen şikâyetleri değerlendiren ve bunun nedenini araştıran CHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt, aylar önce ödenmesi gereken, ancak bugün kadar bir türlü ödenmeyen desteğin gecikmesinin nedeninin kar olduğunu öğrendi.
CHP Milletvekili Ensar Öğüt'ün yapılan şikâyetlerin araştırılması dolaysıyla meydana geldiğini öğrenirken, şikâyetleri değerlendirmeye alan Tarım bakanlığının kışın ortasında bölgeye gönderdiği müfettişlerle inceleme başlattığını öğrenince şaşırdı.
Ensar Öğüt yaptığı açıklamada, konuyu öğrenmek için gittiğim Tarım Bakanının Müsteşarı Hüseyin Velioğlu ile Tarım Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanından Yem bitkisi ödemelerinin yapılan şikâyetler nedeniyle soruşturulduğunu ve bu nedenle Ardahan'ın da içinde bulunduğu Doğu ve Güneydoğu illerine 10 müfettişin gönderildiğini öğrendim.
Konuyu öğrenmek ve gecikmenin yapılan şikayetler nedeniyle olduğunu bilgisini aldığını öne süren Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt, kendisinin iki üst düzey yöneticiye, 'bölgenin kar altında olduğunu, bu nedenle müfettişlerin nasıl olup konuyu inceleyeceğini sorduğunu söylediğini belirtti.
Tarım Bakanlığının iki üst düzey yöneticisinin kendisine, "gerekirse karları silip, tarlaları ortaya çıkarıp, yem bitkisinin ekilip ekilmeyeceğinin araştırılacağını ve bu nedenle müfettişlerin raporunun beklendiğini söylediği ileri sürdü.

***GÖLE MUHTARLAR DERNEĞİ BAŞKANI YUNUS YILMAZ:
Konuşmamızdan rahatsız olanlar konuşsunlar, yazsınlar ..

Köylünün bir çok sorun ve sıkıntılarının olduğunu, devletin Dünya Bankası ve Avrupa Birliğinden aldığı destekleri bile ödemediğini belirten Göle Muhtarlar Derneği Başkanı Yunus Yılmaz, bu sorunları ve diğer çözüm bekleyen sorunları dillendirdiklerinde birilerinin ortaya çıkıp, birilerine yaranma uğruna kendilerine tepki gösterip, konuştuklarını, birilerinin de sözde gazetecilik adı altında toplumun ciddiye almadığı yağ kokan bu açıklamaları yazdıklarını belirtirken, bunların ödenmeyen yem bitkisi desteğini ve sorunları niye seslendirmedikleini merak ettiğini belirtti.
Yılmaz, Ardahan’ın, Göle’nin, Hanak’ın, Damal’ın, Posof ve Çıldır’ın sorunlarını dilendirdiklerinde konuşmayanların ortaya çıkıp konuştuğunu ancak asıl konuşulması gereken bir zaman da ortada görünmediklerini de belirtti.
Haber ekleme saati: 13.45-23/02/2007
Haber/Foto: Barış Bilgin/Ardahan
BAKAN’A DA MECLİS BAŞKANI DİYE GİTMİŞ!..

Düşürülen Meclis Başkanı Kemal Aktaş Maliye Bakanı Kemal Kutan ile birlikte... Maliye kaydı ve işadamı olmadığı halde 2 yıldır Ardahan Ticaret ve Sanayi Odası’nın Meclis Başkanlığı yaptığı ortaya çıkan Kemal Aktaş’ın yasal olmayan Meclis Başkanı sıfatıyla Maliye Bakan Kemal Unakıtan’la da görüştüğü ortaya çıktı.
Esnaf ve İşadamı olmadığı halde, iki yıldır Ardahan Ticaret ve Sanayi Odası'nın Meclis Başkanlığını yapan Kemal Aktaş'ın vergi kaydının ve işadamı sıfatının bile olmadığını ortaya çıkaran gazetemiz Aktaş’ın bu sıfatla Maliye Bakanı Kemal Unakıtan’la da görüştüğünü de ortaya çıkardı.
Bilindiği gibi Kemal Aktaş’ın vergi dairesinde istenen belgelerle iki yıldır esnaf ve işadamı olmadığı halde Tüccar ve Sanayicilere Meclis Başkanlığı yaptığı ortaya çıkmıştı.

**Alal acele seçim yaptılar, yeni başkanı seçtiler!

Gazetemizin ortaya çıkardığı skandalın hemen ardından ATSO yönetimi dün panik içinde aldığı bir kararla, Kemal Aktaş'ı meclis başkanlığından düşürüp, Aktaş'ın 2005 Mart ayından beri sanayici ve tüccar olmadan yürüttüğü ATSO Meclis Başkanlığına Fikret Timur’u seçti.

**Kemal Aktaş: ‘Tosunğlu beni arkadan vurmuştur!’

Kendisinin görevden alındığını Gürcistan’da öğrenen ve gazetemizi telefonla arayan Kemal Aktaş ise yaptığı açıklamada, böyle bir durumun olmadığını, ATSO Başkanının kendisine haber vermeden ve hukuksuz şekilde böyle bir yola başvurup, kendisini arkadan vurduğunu belirtti.
Türkiye’ye döndüğünde gerekli yasal haklarını arayacağını belirten Kemal Aktaş, benim meclis başkanlığına gelmemden rahatsız olanlarla hukuki mücadelem vereceğim demiştir.  
Haber ekleme saati: 13.42/23/02/2007
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com
ATSO Otomasyon sistemle hizmet verecek

ATSO Otomasyona geçiyor... Ardahan Ticaret ve Sanayi Odası, Avrupa Birliğinden alacağı 28 bin 114, 40 ERUO destekle otomasyon sisteme geçecek.
ATSO’nun hazırladığı, ‘Ardahan Chamber Of Commerce And Industry Full Automatıon System’ isimli proje kabul edilerek uygulamaya başlandı.
Ardahan Ticaret ve Sanayi Odası’nın tam otomasyon sistemi geçirilerek, bilgi-işlem kapasitesini arttırmak ve bu kapasiteyi kullanarak bölgesel işletmelerin yeni pazarlar ve ortaklar bulmasını sağlamak ve bölgesel işletmelerin rekabet güçlerini arttırmalarında destekleyici rol oynaması beklenen proje 28 bin 114,70 ERUO değerinde.
Projenin %90’nını AB, %10’nun ATSO karşılayacağını belirten ATSO Başkanı Latif Tosunoğlu bu proje ile amaçlarının bölgesel ürün, hizmet ve turistik işletmelerin tanıtılması, yeni pazarlar ve ortaklar bulunması, bölge içi ve dışı girişimcilerin desteklenmesi gibi bir çok işi gerçekleştireceklerini belirtti.
Haber ekleme saati: 13.39-23/02/2007
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com
ARSİAD: ‘Ardahan’da diyalog eksikliği var'

ARSİAD'ın kahvaltılı toplantısında diyalog çağrısı yapıldı... Ardahanlı Sanayici ve İşadamları Derneği geleneksel ‘Kahvaltılı Basın Toplantısı’ adı altında yaptığı toplantılardan bir yenisini daha dün gerçekleştirdi.
ARSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Gökmen Çapan’ın başkanlık ettiği toplantıya basın mensupları ile ARSİAD yöneticileri katıldılar.
ARSİAD’da yapılan kahvaltılı toplantıda bir açıklama yapan ARSİAD yönetim Kurulu Başkanı Gökmen Çapan, Ardahan’da yaşanan bir çok ciddi sorunun altında yatının diyalog eksikliğinden kaynaklandığını düşündüğünü söyledi.
Çapan, biz sivil toplum örgütü olarak, Ardahan’ın çıkarlarının ön planda tutulup, samimi bir hava içinde el birliğiyle sorunların üzerine gidilmesinden yana olunmasından yanayız.
Ardahan’ın sorunlarının çözümü ve çıkarlarının düşünülmesi gerektiğini ve bürokratından, siyasisine, basınından vatandaşına kadar herkesin bir birine saygılı bir ortam içinde el birliği içinde olmasını istiyoruz. Ki; bu gerçekleşirse bir çok sorunun çözüm bulacağına olan inancımız tamdır. 
ARSİAD Başkanı Gökmen Çapan, Ardahan’ın birinci sorununun fakirlik, eğitim eksikliği, bölgenin tek geçim kaynağı olan hayvancılıkta ki problemler olduğunun unutulmamasını ve bunlar ile bunlara benzer sorunların çözümü için de idarecilerin, yöneticilerin, siyasilerin, basının ve halkın iyi diyaloglar kurmasından geçtiğine dikkat çekti.
Haber ekleme saati: 13.33-23/02/2007
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com
İktidar temsilcileri randevu'ya geç gelince,
ATSO yine toparlayamadı!..

Toplantıda uzlaşma çıkmadı... Geçtiğimiz günlerde üç ülke başbakan ve cumhurbaşkanlarının imzalayarak gerçekleştirmek için ilk adımı attıkları Bakü-Tiflis-Demiryolu’nun Türkiye bölümünün Ardahan ili sınırları içinde bulunan Çıldır Gölü batısından değil de doğusunda geçirilmesi ardından başlayan tartışmalar dün düzenlenen bir toplantıyla devam etti.
Ardahan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Latif Tosonoğlu’nun önderlik ettiği, ‘Sivil toplum örgüt ve siyasi parti yöneticileri ile iktidar milletvekili ve il teşkilatını buluşturma toplantısı’ vekilin toplantıya geç gelmesi nedeniyle yarım yamalak yapıldı.
ATSO tarafından Ardahan Öğretmen evi’nde akşam saat 18.00’da yapılacağı duyurulan ve CHP İl, DYP parti başkanları, ESOB ile Şoförler Odası Başkanları, basın mensupları ve diğer sivil toplum örgüt yöneticilerinin hazır bulunduğu toplantının ilk aşaması, milletvekili ile AKP İl yöneticilerinin gecikmesi grupların ‘İktidar randevuya gecikti’ tepkisiyle dağılmaları dolaysıyla yapılmadı.
Verdikleri randevuya 1 saat gecikmeyle gelen AKP’lilere kızan davetlilerin dağılması üzerine toplantı, geriye kalanlarla AKP Ardahan İl binasında yapıldı.
AKP Ardahan Milletvekili Kenan Altun, AKP İl Başkanı Nusret Koyuncu, AKP Merkez İlçe Başkanı ile AKP’li Ardahan, Posof İl Genel Meclis Üyelerinin bulunduğu toplantıya, ATSO Başkanı Latif Tosunoğlu ile DYP İl Başkanı Hikmet Görmüş ve dün ATSO’nun Meclis başkanlığına seçilen Fikret Timur katıldılar.
Basın mensuplarının bir grubu da diğer parti ve sivil toplum temsilcileri gibi ikinci toplantıya katılmadılar.

***Trenden, KÖY/DES’e gelindi!

Yarım yamalıkta olsa iktidar temsilcileri ile bir araya gelebilen kişiler, öncelikle Çıldır gölünün batısında geçmesi beklenen, ancak son anda yapılan değişiklikle Ardahan ile alakası olmayan gölün doğusunda geçen Bakü-Tiflis-Kars Demiryolunu projesinin yeniden değerlendirilip, değerlendiremeyeceğini, ve bu konuda bir araya gelecek bir heyetin vekil aracılığıyla başbakan ve diğer hükümet temsilcileriyle görüştürülüp, görüştürülemeyeceğini AKP’nin Ardahan Milletvekili Kenan Altun’a sordular.
Tren yolunu imzalanan mevcut proje üzerinde yapılması halinde Ardahan’a faydasının olmayacağını belirten ATSO başkanı, Ardahan milletvekilinden kendilerini hükümet yetkilileri ile görüştürüp, konuyu yeniden masaya yatırılması için yardım isterken, DYP İl başkanı Hikmet Görmüş’te, Tosunoğlu’na bu konuda katıldığını söyledi.
Basın mensupları ile il genel meclis üyelerinin de demiryolu projesi konusun da milletvekiline sorular sorduğu toplantı, Gazetecilerin, Ardahan’da uygulanan başta KÖY/DES projesi olmak üzere hükümetin yapmaya çalıştığı birçok işin neden başarılı olmadığını milletvekiline sorunca toplantının gündemi bir anda değişerek, AKP Ardahan Milletvekili Kenan Altun ile gazetecilerin tartışmasına dönüştü.
Hükümetin çalışmalarının gerektiği gibi Ardahan’a yansımadığından yakınan gazeteciler ile milletvekilinin tartışması zaman zaman alevlenirken, bu tartışmaya sık sık giren İl Genel meclis üyelerinin de özelikle KÖY/DES projesi konusunda gazetecilere katıldıkları gözlendi.

***Vekil: ‘Sabır edin güzel şeyler olacak”

AKP İl Başkanlığı binasında yapılan toplantıya ev sahipliği yaparak, hükümete ve de kendisine yönelik tepkileri cevaplandıran AKP Ardahan milletvekili Kenan Altun, tren yolunun Türkiye için önemli bir proje olduğunun unutulmaması gerektiğini belirtirken, ‘bu konuda ve birçok konuda sabır edilip, beklenmelidir. Cumhuriyetten bu yana birikmiş birçok sorunun anında çözmenin zor olduğunu, ancak kendilerinin döneminde bir işe el atıldığının da görülmesini istiyoruz’ diyerek gelen tepkileri göğüslemeye çalıştı.

***Heyete gerek yok ben Ankara’dayım bu yeter!

Toplu konutlar, spor salonları, sağlık ocakları gibi bir çok işi bitirdiklerini belirten AKP Milletvekili Kenan Altun bazı eksiklikleri ile tartışılan KÖY/DES projesi kanalıyla bir çok köyün, yol ve suyunun yapıldığını inkar etmemek gerekir diyerek şöyle devam etti.
Biz, öncelikle Türkiye diyoruz, Türkiye kalkınacak içinde Ardahan’da kazanacak. Bugün dışarıdan Ardahan’a hastaneye gelenleri görmek gerek. Bu gösteriyor ki Ardahan’da doktor ve sağlık cihazlarının artık var olduğunu, yeni yapılacak olan 150 kişilik hastane, 500 kişilik öğrenci yurdu, hükümet konağı gibi projelerin gerçekleşeceğidir. Biz şov yapmıyoruz, halka yönelik çalışıyor. Oy versinler vermesinler biz gereken hizmeti veriyoruz.
Ardahan ve Çıldır’da yeni yapılacak TOKİ konutları gibi doğalgaz barajların projelerinin gerçekleştirilmesini sağlayacağız.’ Dedi.
Yaklaşık iki saat süren toplantı ATSO’nun Ankara’ya gidilmesi için bir heyetin hazırlanması ve bu heyete vekilin önderlik yapması önerisinin milletvekili Kenan Altun’un, geçmişte birçok heyet gitti de ne oldu. Bana göre gerek yok, biz Ankara’da gerekeni yapıyoruz’ demesiyle ciddi bir sonuca varmadan sona erdi.
Haber ekleme saati: 13.30-23/02/2007
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com
MEYDAN ŞAP’A OTURDU!..

Meydan sessiz, sedasız hareketli günlerini bekler.. Geçtiğimiz günler içinde üç köyde görülen Şap hastalı üzerine il genelinde alınan karantina kararı devam ediyor.
İl genelinde devam eden karantina dolaysıyla hayvan pazarları boş kalırken, karantinanın ne zaman kaldırılacağı yönünde kesin bir tarihin verilememesi dikkat çekiyor. İl Tarım MüdürlüğününArdahan merkez’e bağlı Yaylacık, Beşiktaş ve Dağcı köylerinde ortaya çıkan şap hastalığı üzerine bölgede bulunan hayvanların aşılama çalışmasına başladığı ve hastalığın yayılmaması için tedbirler aldığı öğrenilirken başta Ardahan Belediyesi’ne ait hayvan meydanı olmak üzere tüm hayvan pazarları o hareketli günlere dönecek günü bekliyorlar.                 
Haber ekleme saati: 15.08-22/02/2007
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com
Kurtuluş gününe herkesi davet eden Çıldır Belediye Başkanı Nizamettin Coşkun:
KOMŞUDAN PİŞENDEN BİZDE İSTİYORUZ!..

Başkan sizi Çıldır'a davet ediyor Ardahan'ın Çıldır ilçesi AKP'li Belediye Başkanı M. Nizamettin Coşkun,  2011   Erzurum Kış Olimpiyatları ile ilgili, "Komşuda pişenden istiyoruz "diyerek",  buz üzerinde yapılacak olan oyunların Çıldır gölü üzerinde yapılması için çağrıda bulundu.
25 Şubatta yapılacak olan Çıldır'ın Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 86. Yıldönümünde ciddi bir organizeyle bu çağrısını yineleyecek olan Coşkun, "Kış Olimpiyatlarından Ardahan'ın da pay alması için ne gerekiyorsa yapılmalı ve biz bunları yapmaya hazırız.' dedi.
Bunun için önlerinde dört yıl gibi uzun bir süre ve Çıldır gölü gibi doğal bir buz pistinin olduğunu dile getiren Coşkun, 'Bize bu konuda yeşil ışık yakılırsa biz Çıldır gölünün etrafını bir yıl içinde tesise boğarız. Dört ay gibi uzun bir süre Gölün buzu erimiyor. Neredeyse 50 cm yi bulan bir buz kalınlığı var. Buz pateni federasyonundan gelen uzmanlar, Gölün buz pateni için en ideal yer olduğunu söylüyorlar. Aynı anda üç bin kişiyi üzerinde taşıdığı halde bir sorun yaşanmadı. Şimdiye kadar yapılan etkinlikler bu söylediklerimizi destekler niteliktedir. Valimiz Murat Yıldırım'ın Ardahan'a geldiği günden bu yana Çıldır gölü ile ilgili çalışmaları ve gayretleri oldu. "Kar Buz festivali" ile Gölün bu halini ciddi manada ulusal basına taşıdı. Biz Komşumuz olan Erzurum'un Buz sporları dalında yetersiz olduğunu biliyoruz. Bunun için en uygun yer Çıldır gölüdür".dedi.
Selahattin Alpay Ardahan'a gelecek.. **KURTULUŞA HERKESİ DAVET ETTİ!..

25 Şubatta yapılacak olan kutlamalarda ise Türk Halk Müziğimizin sevilen ismi Selahattin Alpay'ın yan ısıra Sakine Fidan ve Ferman Kaya gibi sanatçılar sahne alacak. İstanbul'dan gelecek 35 kişilik Mehteran Bölüğü ve bölgeninim sevilen Halk Ozanları kutlamalarda yer alacak diğer gösteriler arasında. Çıldır Gölü kenarında bulunan Ardahan Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Gençlik Merkezi önünde kurulacak olan tören alanı, kutlamaların adresi olacak.
 Bu kadar büyük bir organizenin arkasında yatan tek sebebin 2011 Kış Olimpiyatları olduğunu söyleyen Coşkun:" .Gölümüzü tanıtmak, bölgeyi kalkındırmak için bize bunu çok görmemeleri lazım. Hiç bir yatırımın gelmediği bölgeyi bu şekilde tanıtmak zorundayız".dedi
Haber ekleme saati: 14.59-22/02/2007
Haber/Fotolar: Ercan Yentek
BU KAMPANYAYA KAN VERİN

Bu kampanyaya destek verin İstanbul'da bulunan Ardahan Dernekler Birliklerinden Ardahan’ın Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 86. Yıldönümünde örnek bir davranış.
Ardahan adına kurulmuş birçok dernek ve vakfın bol rakılı ve de kazlı geceler düzenleyip, sözde Ardahan geceleri düzenlediği bir zaman da İstanbul'da bulunan Ardahan Dernekler Birliğinin bu örnek davranışı kamuoyunda büyük destek gördü.
Kızılay ile birlikte düzenlenen kampanya ile İstanbul’da yaşayan Ardahanlılara yönelik bir KAN BANKASI kurulmasını hedefliyen derneklerin bu örnek çalışmasına, başta İstanbul’da bulunan Ardahanlılar olmak üzere herkesin destek vermesi istenirken, bunun sağlanması halinde kan ihtiyacı duyan her insana anında kan sağlama imkanı bulunacak.
Konu hakkında yazılı bir açıklama yapan Dernekler Birliğinin bu yöndeki yazılı bildirisi aynen şöyle; 
Sayın Ardahanlı hemşerilerim, 
Ardahanlı Dernek, Yerel Basın ve İnternet Sitesi yöneticilerim;
Bilindiği üzere Ardahan Dernekler Birliği olarak bu yıl Ardahan’ımızın kurtuluşunun 86. yıldönümü münasebetiyle 26 derneğimizin katılımıyla yapılan toplantıda (varlığından haberimiz olmadığı için ulaşamadığımız ve değişik nedenlerle toplantıya katılım sağlayamayan derneklerimiz hariç) Kızılay Kan Merkezi bünyesinde  “Ardahan Kan Bankası” kurulmasına karar verilmiştir. 25 Şubat 2007 tarihinde BAKIRKÖY ÖZGÜRLÜK MEYDANIN da yapılacak olan KAN BAĞIŞI KAMPANYASI’NA gerekli ilginin gösterileceğinden kuşkumuz bulunmamaktadır.
Hep şikâyetçi olduğumuz birlikte bir şeyler yapamıyoruz bahanelerini geride bırakmaya var mısınız? Gelin o zaman birlikteliğimizi pekiştirmenin en iyi yolunu kampanyaya gerekli katılımı göstererek eş, dost, akraba ve çevremizde ki duyarlı vatandaşları da alarak Özgürlük meydanını insan seline boğalım. Ardahan ve Ardahanlıların ne demek olduğunu dosta düşmana gösterelim. Kan ihtiyacı olabilecek veya olan yakınlarımıza her an kan temin edebileceğimiz bu fırsatı iyi değerlendirelim. 
30 adet sokak pankartı ve 1000 adet ekli örneği gönderilen afişlerden basılmıştır. Hemşerilerimizin yoğun olduğu bölgelerden ve derneklerden gelen talep doğrultusunda dağıtımı yapılacaktır. Derneklerimize, arabalarımızın camlarına, marketlerimize, işyerlerimize, bakkallarımıza, lokallerimize afişlerimizi asarak insanları haberdar edelim. Sokak pankartlarını bölgemizin en can alıcı yerlerine asılım. Hiçbir kimsenin egemenliği ve yönlendirmesine maruz kalmadan Ardahan için yapabileceğimiz bu iyiliği kendimizden ve yakınlarımızdan eksik etmeyelim. Gerekli irtibat için derneklerin telefon numaraları ekli olarak gönderilmektedir. 
Saygılarımla arz ederim. 
ARDAHAN DERNEKLER BİRLİĞİ ADINA;
Güven DOĞRUYOL
Ardahan Kültür ve Yrd.Der. Y.K.Başkanı 
Haber ekleme saati: 10.39/22/02/2007
ATSO’NUN MECLİS BAŞKANI'NIN 
İŞADAMI OLMADIĞI ORTAYA ÇIKTI!

2 yıldır ATSO'nun meclis Başkanığını yapan Kemal Aktaş'ın (küçük resim ve cigara içen resim) başkanlığı olayı öğrenen Gazeteci Fakir Yılmaz'ın araştırması üzerine al acele düşürüldü.. İki yıldır Ardahan Ticaret ve Sanayi Odası’nın Meclis Başkanlığını yapan Kemal Aktaş’ın vergi kaydının ve işadamı sıfatının bile olmadığı ortaya çıktı.
Tam bir komedi olan bu durumun vergi dairesinde istenen belgelerle ortaya çıktığı öğrenilirken, iki yıldır esnaf ve işadamı olmadığı halde Tüccar ve Sanayicilere Meclis Başkanlığı yapan birinin bu konum da olduğu yönetimin nasıl olup bilmediği ise merak konusu oldu.
Başta ATSO’ya başkanlık eden Latif Tosunoğlu olmak üzere Ticaret ve Sanayi Odası yönetiminin iki yıldır meclis başkanlığını yapan Kemal Aktaş’ın  5 bin 147 sayılı kanununa göre meclis başkanlığının yasal olamayacağını nasıl olup bilmediği sorulurken, esnaf ve ya sanayici kimliği olmayan, vergi kaydı bulunmayan bir kişinin bugüne kadar ATSO adına attığı imzalarının ve aldığı harçlarının hesabının ne olacağı merak edeline diğer bir konu oldu.

**Foya ortaya çıkınca acele seçime gidiyorlar!

İşadamı olmadığı halde iki yıldır Ardahanlı İşadamlarına Meclis Başkanlığı gibi önemli bir görevi yapan Kemal Aktaş Gazetemizin ortaya çıkardığı skandal ve bu konuda ki skandal'ı araştırmaya başladığını öğrenen ATSO yönetiminin panik içinde aldığı bir kararla, Kemal Aktaş’ı meclis başkanlığından düşürüp, Aktaş’ın 2005 Mart ayından beri sanayici ve tüccar olmadan yürüttüğü ATSO Meclis Başkanlığı görevinden aldı. ATSO yönetiminin bugün yeni Meclis Başkanını seçmek için yönetim olarak yeniden seçime gideceği bilgisi alınırken, bir üyenin de Aktaş gibi vergi kaydı olmadığı, kayıtlar da esnaf ya da tüccar olarak görülmediği gerekçesiyle meclis yönetimi görevinden alındığı da öğrenildi.

**Daha önemli şeyler var!

Konu hakkında görüşlerine başvurduğumuz Ardahan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Latif Tosunoğlu ise bu yöndeki sorularımıza karşın ilginç bir cevap vererek, ‘bunun önemli bir şey olmadığını, daha önemli şeylerle ilgilenmemizi tavsiye etmesi dikkat çekti.

**Yönetime şaibe düşmüştür! ..

Meclis Başkanının işadamı olmadığı gerekçesiyle düşürülüp, bir üyesinin de aynı durum dolaysıyla üyelikten düşürülmesini sorduğumuz birçok Ardahanlı işadamı bunun bir skandalın ötesinde rezillik olduğunu belirtirlerken, ortaya çıkan bu durumun Latif Tosunoğlu yönetimini de şaibeli hale sokmuştur diye düşündüklerini belirtirlerken, Ardahan’ın ne hallere düştüğüne üzüldüklerini söylemiştirler..

**TOBB Başkanı LEPTOP VE CEP telefonu hediye etmişti!..

Yasal olarak meclis başkanlığı yapamadığı ortaya çıkan, ancak bu görevi iki yıldan fazladır yapan Kemal Aktaş’a TOBB tarafından bir dizüstü bilgisayar ve cep telefonu da hediye edilmişti.
Haber ekleme saati: 15.53-21/02/2007
Haber/Foto: Fakir Yılmaz-ÖZEL HABER
YAZIYORSAM SEBEBİ VAR/
Rezikliktir ..

Fakir Yılmaz Yukarıda ki manşet haberimizi okuyanların Ardahanlıların başına güleceğini iyi biliyorum.
Nedeni de, başta tren yolu olmak üzere bir çok soruna el atacak bir kurumunun içler acısı halini ortaya koyduğu içindir..
‘Hele Ardahan’ın haline bakın’ dedirtecek bu haberi araştırdığımızda bizler de hem güldük, hem de halimize ağlayıp durduk..
Bakalım sizde gülecekmisiniz, ağlanacak halinize...
fakiryilmaz323@hotmail.com-0.535.41832 28
Baki Başkan yaman yorulmuş ..

CHP Göle İlçe Başkanı üç karede uyumamak için direniyor.. Yoğun siyasetin yorduğu siyasilerimizden olan Göle CHP İlçe Başkanı Baki Çetin gibi gazetecilerin fotoğraf makinalarına düşen yukarıda ki kareleri görenlere, ‘Vah vah, ne kadar günah adamlara, gecelerini gündüzlerini sorunlarımızın çözümü için harcayıp, uykularını bile haram etmelerine rağmen yine yaranamıyorlar’ dedirtiyor adeta ..

***Haber Yorum

****Konuşuyorlar ..****

Gazetelerimizin günler, hatta aylar öncesi dile getirip bar bağ bağırdığı  Ardahan’ın sorunlarının bir çoğunun iş işten geçtikten sonra siyasilerimizin gündemine girdiğini gördümüz şu günlerde, başta tren yolu olmak üzere her konuda konuşan konuşana ..
Gerçi, seçimlerin yaklaştığını hatırladıkça bu konuşanların ne kadar samimi olduğunu düşünmüyor değiliz ya neyse..
Ama yanda ki CHP’li Baki Çetin’in fotoğrafını görünce siyasilerimizin gecelerini gündüzlerine kattığını da anlamıyor değiliz..
Çünkü, Baki başkan gibi uyumamak için direnmeleri bile Ardahan için iyidir deriz ...
Yorum: Fakir Yılmaz
Oğuzyolu köylüleri birlik yoluna adım attılar

Ardahan'a bağlı Hanak ilçesi Oğuzyolu köylüleri bir çatı altında toplanmak için ilk adımı attılar. Başta İstanbul'da olmak üzere doymak için doğdukları Ardahan'ı terk ederek çeşitli metropoller de bir araya gelen diğer hemşerilerimiz gibi Hanak/Oğuzyolu köylüleri de bir dernek kurmak için çalışma başlattılar. Burhan Ekmekçi ve arkadaşlarının önderliğini yaptığı bu girişimin önümüzde ki günlerde yapılacak geniş çaplı bir toplantı ardından Oğuzyolu Derneği adı altında dernekleşme yolunda ikinci adım olacağı öğrenildi.       
Haber ekleme saati: 13.09-21/02/2007
Haber: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com
Valilik ve İl Özel İdare'den kültüre 20 bin Ytl.

İsmail Mor Mehmet Güzel'in emekli olması ardından Ardahan İl Kültür müdürlüğüne atanan İsmail Mor göreve başlar başlamaz Valilik ve İl Özel İdareden aldığı destekle sevindi.
Yıllardır Ardahan İl Kültür Müdürlüğünü başarıyla yapan ve Ardahan kamuoyunda mütevaziliği ve de halkla kurduğu ilişkiler dolaysıyla sevilen İsmail Mor'un başına geldiği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğüne Ardahan valiliği ve de İl Özel İdareden 20 bin Ytl. Nakit para desteği verildi.
Başta Ardahan'ın tanıtılması ve de kültürel çalışmalar olmak üzere başına getirildiği müdürlüğü en iyi şekilde yapmaya çalıştıklarını belirten yeni Kültür Müdürü İsmail Mor aynı zaman'da Ardahan'da düzenlenen futbol etkinliklerine de destek vermesiyle tanını bir isim.
Haber ekleme saati: 13.00-21/02/2007
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com
Muhtarlar validen yer istediler

6 mahalle muhtarı valiyle birlikte görünüyorlar Ardahan kent merkezinde bulunan 6 mahalle muhtarı Vali Murat Yıldırım'dan kendilerine yer verilmesi yönünde yardım istediler.
6 mahalle muhtarının hiç birisinin muhtarlık binasının olmadığını belirten Ardahan mahalle muhtarı belediyeye bu yönde yaptıkları başvuruların da bugüne kadar cevap bulmadığından da yakındılar.
Halilefendi, Atatürk, İnönü, Karagöl, Kaptanpaşa ve Yenimahalle Muhtarlarının bir toplantı nedeniyle makamında bir araya geldikleri Ardahan valisi muhtarların bu sorununu ilk kez öğrendiğini belirtirken, asıl görevin belediyenin olmasına karşın kendisine düşen her türlü yardıma hazır olduğunu sözlerine ekledi.
Haber ekleme saati: 12.56-21/02/2007
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com
Ankara Vilayetlere Hizmet Götürme Birliği Ardahan'da Yurt Yapacak

Yıllardır bitmeyen bu yurtta 500 kişilik olacak Uzun süredir tartışılan ve arazi bulunamadığı için üç yıldır yapılamayan Ankara Vilayetlere Hizmet Götürme Birliği Yurdu için gereken arazi sorunu nihayet çözüldü.
Gazetemizin üç yıldır yılmadan, bıkmadan gündemden tutup, arazinin bulunması için yetkililere seslendiği soruna el atan Ardahan Valisi Murat Yıldırım gereken arazinin teminini sağlayıp, gerekli işlemleri başlattı. 
Göle ilçesinin eski kaymakamının başkanlığını yaptığı Vilayetlere Hizmet Götürme Birliği tarafından yapılacak olan 200 kişilik modern bir orta öğrenim yurdunun temelinin bu yılın ortalarında atılması hedeflenmektedir.
Ardahan Valisi Murat Yıldırım'ın girişimleriyle Ardahan Özel İdare Müdürlüğünün 155 bin YTL.'ye  mal ettiği 3.5 dönümlük arsa üzerine yapılacak olan yurdun, bu yıl bitirilip teslim edilmesi düşünülüyor.
Yapımına kısa bir süre içinde başlanacağı bildirilen yurdun maliyetinin tamamını Vilayetlere Hizmet Götürme Birliği karşılayacak. Ardahan Karagöl Mahallesi Yıldızevler mevkiine yapılacak olan yurdun, önemli bir eksiği kapatacağı düşünülüyor.
Haber ekleme saati: 12.53-21/02/2007
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com
Altun'a köylüsü İl başkanından cevap:
"BİZ ALTUN GİBİ İLGİSİZ DEĞİLİZ Kİ KONUŞMAYALIM!

MHP Ardahan İl Başkanı Taşkın Polat Tren yolunun güzergâhının değiştirilmesiyle alevlenen Ardahan'da ki siyasi arena tartışmaları, iktidar Partisi Milletvekili Kenan Altun'un açıklaması ardından devam ediyor.
Sorunlar karşısında sessiz kalmakla suçlanan ve yemin töreni hariç hiç konuşmadığı belirtilerek, sık sık  eleştirilen AKP Ardahan Milletvekili Kenan Altun'un projesi son anda değiştirilip, Ardahan ile alakalı olmayan bir yerden geçirilen Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu projesi ardından gelen tepki ve açıklamalara karşın, ' İlgisi olmayan konuşuyor' başlıklı açıklamasına ANAP İl Başkanı Sürmeli Kılıç'tan sonra MHP Ardahan İl Başkanından tepki geldi.

**BİZ KONUŞTURDUK!

Kenan Altun'un  tren yolu ile ilgili yapılan tartışmalar ardından gazetelere, 'Bu konuda ilgisi olmayanlar konuşuyor,  demecini vermesi gülerek karşıladıklarını belirten, MHP Ardahan İl Başkanı Taşkın Polat, aynı zamanda köylüm olan sayın vekilimin geçte olsa bir demeç yoluyla konuşmasına sevindim. Ancak sayın vekilimiz partimizin görüşü ve açıklaması ardından bu açıklamayı yapması hem gecikmiş bir açıklamadır. Hem de MHP'nin kendisini konuşturabildiğinin açık örneğidir. Benim, www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com internet gazetesiyle ile Son Vilayet Gazetesi'ne verdiğim açıklamama ardından bir hayli rahatsız olduğunu gözlemlediğim açıklamasında bizleri konuşmakla ve ilgisi olmayanlar olarak suçlayan vekilimize sorarız, Ardahan'ın sorunları hangi vatandaşı ilgilendirmez ki beni de, partimi de ilgilendirmesin. Kendisini ilgilendiren sorunlar karşısında 4 yıldır suskun kalan ve bir çözüm aramayan sayın vekilimizin bizim bir sitemimizle konuşması gerçekten bizi mutlu etmiştir. Çünkü, seçildiği günden bugüne kadar varlı ile yokluğu belli olmayan sayın Altun'un bu açıklamasıyla kendisinin Ardahan'da ve Ardahan sorunlarıyla yakın olmazsa da Ankara'da olduğunu ve yaşayıp, sağlıklı olduğunu anlamış olduk. Ama gönül isterdik ki sayın vekilimizden sonra bizler konuşsaydık. Ve gerçekten kendisini ilgilendiren sorunların çözümünde kendisinin ilgisini görseydik de biz sussaydık.' dedi.
Oysa, Meclisin üçte ikisinin çoğunluğunu almış bir hükümetin milletvekili olmak Ardahan'a her zaman nasip olmaz. Fakat, bunu değerlendirmek gerekirdi. Bu fırsat değerlendirilememesi Ardahan'ımız için gerçekten üzücüdür.' diyerek sözlerini bitirdi.        
Haber ekleme saati: 12.47-21/02/2007
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com
EMNİYET’TEN HUZUR TOPLANTISI

Emniyet çalışmalarını slayt gösterisiyle sundu Emniyet Müdürü İbrahim Demirci, Kars’ta son 50 gün içerisinde şahsa karşı 147 olayın meydana geldiğini ve bunun 132 failinin yakalandığını bildirdi.
Emniyet Müdürü Demirci huzur toplantısı yaptı. Polisevi’nde düzenlenen huzur toplantısına AKP İl Başkanı Remzi Aras, mahalle muhtarları, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve oda başkanları ile Emniyet Müdürlüğü şube müdürleri katıldı. Toplantıda konuşan İl Emniyet Müdürü İbrahim Demirci, Kars'ta polis vatandaş ilişkilerini en üst seviyede tutacaklarını söyleyerek, "Polis vatandaş el ele, Kars'ta daha huzurlu günlere" dedi.  
Demirci, slayt gösterimiyle son 50 gün için de yapılan çalışmalar ve faaliyetler hakkında bilgiler verdi. Emniyet Müdürü Demirci şöyle konuştu:
''İlimizde 50 gün içerisinde şahsa karşı 147 olay meydana gelmiş bulunmakta ve 132 fail yakalanmış, 12 fail firar, 2 faili meçhul. Mala karşı işlenen suçlarda: 52 olay medya gelmiş, 29 fail yakalanmış, 2 fail firar, 21 faili meçhul. Olaylara karışan mağdur ve şüpheli şahıs sayıları ile olaylarda elde edilen silah ve mühimmat sayıları: Mağdur 184, şüpheli 354, silah 14, bıçak 30, fişek 62, sopa ve benzeri 9. Meydana gelen Terör olayları: yazılama bildiri atma 1, şüpheli paket 1, ideolojik amaçlı tehdit 1, örgüt propagandası yapmak 1. ayrıca Emniyet Müdürlüğü Terörle mücadele şube müdürlüğü orta öğretim ve yüksek öğretim pansiyonlarında kalan öğrencilere terörle mücadele konusunda bilgilendirme konferansları da vermeye devam ediyor. Kaçakçılık olaylarına bakıldığın da ise, Narkotik 2, mali suçlar 5. Çocukların karıştığı olay sayısı 32, mağdur çocuk 23, şüpheli çocuk sayısı ise 50 dir'' dedi.
Emniyet Müdürü Demirci, 2006-2007 eğitim-öğretim yılında uygulamaya geçirilen okul polisliği kapsamında il merkezinde bulunan Cumhuriyet İlköğretim Okulu'nda öğrenim görmekte olan 30 öğrenciye eğitimlerine katkıda bulunmak amacıyla kırtasiye yardımı yapıldığını söyledi.
İnternet cafelerin ve oyun salonlarının denetimi düzenli olarak yapılmakta ve herhangi bir suç ve suç unsuruna rastlanılması halinde gerekli yasal işlemlerin yapıldığını belirten Demirci şöyle dedi: 
''12 yaş ve altındaki  çocukların  eğitim ve öğretimlerini aksatabilecekleri, zararlı alışkanlıklar edinebilecekleri, fiziksel ve ruhsal gelişimlerine olumsuz yönde etkileyeceğinden, yanlarında veli yada vasileri olmaksızın bu yerlere girmeleri yasaktır. Psikolojik ve fizyolojik gelişime olumsuz etkisi olabilecek şiddet ve  pornografik değerleri barındıran,  kumar ve uyuşturucu kullanımı vb. kötü alışkanlıkları özendirici oyunların oynatılması ve bilgisayarda depolanması kanun gereği yasaktır. İnternet kafe ve elektronik oyun yerlerinde, çocuklarımızın ve gençlerimizin sigara gibi zararlı alışkanlıklar edinmelerini önlemek ve tütün mamüllerini kullanmayanların sağlıklarını korumak amacıyla, bu yerlerde sigara içilmesi de yasaklanmıştır. Belirtilen yasaklama ve zorunluluklara uymayan işletmeci veya sorumluları hakkında adli ve idari işlem yapılmaktadır.”
 Emniyet Müdürü İbrahim Demirci ayrıca, 2006-2007 eğitim ve öğretim yılında trafik yoğunluğu bulunan okullarda, 15 öğretmen, 88 öğrenci olmak üzere 103 adet okul geçidi görevlisi tespit edildiğini ve eğitimler sonunda düzenlenen kimlik belgelerinin Kars Milli Eğitim Müdürlüğüne teslim edildiğini kaydetti.
Haber ekleme saati: 08.58/21/02/2007
Haber/Foto: Gümüşpala Krotağ/Kars
SHP’NİN TARIM POLİTİKASI

SHP Kars İl Başkanı Sosyal Demokrat Halk Partisi (SHP) Kars İl Başkanı Nihat Özgünlü, Kars ve Ardahan’ı da yakından ilgilendiren partisinin “tarım programını” açıkladı. Kars ve Ardahan’ın ekonomik etkinliğini oluşturan tarım politikasına şu ana kadar siyasi partilerin ciddi bir şekilde eğilmediğini belirten
Özgünlü, “Partimizin tarım politikasının uygulanması, en çok Kars’a yarayacak.” dedi.
SHP Kars İl Başkanı Özgünlü, partili üreticilerin ve uzmanların katılımıyla oluşturulan tarım programını şöyle açıkladı: 
“Asıl olarak yatırım teşvikleri ve ürün primleri kullanılarak, ulusal düzeyde ve havza düzeyinde tarımsal planlama yapılacaktır. Tarımsal desteklemelerle mülkiyet değil üretim ödüllendirilecek, örgütlü üreticilere öncelik verilecektir. Tarımsal girdi fiyatları dünya fiyatlarına indirilecek, tarımsal ürün fiyatlarının dünya fiyatlarına uyumu sağlanacaktır. SHP üreticilerin örgütlenmesini tarımın gelişmesinin ön koşulu olarak görmektedir. Birden fazla üreticinin gönüllü ortalığına dayalı ve ortaklık mekanlarında birarada üretim yapılmasına olanak sağlayan "Paydaş Çiftlikler", örneğin besicilik, seracılık gibi dallarda oluşturulacak; ayrıca kooperatiflerin ve diğer örgütlenmelerin kurulması özendirilecektir. "Arazi Bankası" kurularak toprak reformu ve toprak toplulaştırmas yapılacaktır. Arazi Bankası toprak alarak, toprak satarak, toprak dağıtarak toprak toplulaştırarak kırsal alanda toprak-insan ilişkilerini düzenleyecek v yeter gelirli işletmeler yaratacaktır. Vadeli işlem borsaları yaygınlaştırılarak tarım sektöründeki dönemsel dalgalanmalar sınırlandırılacaktır. Makine ringleri oluşturularak, tarımsal makine sahipleri ile bu makinelere ihtiyaç duyan üreticiler arasında örgütlü işbirliği kurulacak, bu yolla tüm çiftçilerin tarımsal makine kullanımı sağlanacaktır. Temel tarımsal hizmetler ve kırsal altyapı hizmetleri "Merkez Köyler" aracılığıyla yaygınlaştırılacak, bu yolla kırsal yerleşim deseninin yeniden düzenlenmesine katkıda bulunulacaktır. Her 750 işletmeye sahip köy veya köy grubu için "Tarımsal Danışmanlık Birimi" kurulacak ve bu kapsamda öncelikle 1 ziraat mühendisi ile 1 veteriner hekim istihdamına gidilecektir.”
Haber ekleme saati: 08.55-21/02/2007
Haber/Foto: Gümüşpala Kortağ/kars
Otelci babasını komalık etti ..

Oğlu'nun saldırısına uğrayan baba komalık oldu (Resim: Arşiv) Ardahan’ın Posof ilçesinde meydana gelen ilginç bir olay ilçede günün konusu oldu.
Alınan bilgilere göre kent merkezinde otelcilik yapan Sabri Kurşun isimli bir kişi, yabancı uyruklu bir bayanla kaldığı gerekçesiyle oğlu tarafından baltayla başından ve vücudunun çeşitli yerlerinden yaralanarak komalık edildi.
Kent merkezinde bulunun Kurşun Otel’in sahibi olan babasının baltayla ağır şekilde yaralayan ismi öğrenilemeyen şahıs tutuklanarak cezaevine konulurken, oğlunun saldırısına uğrayan Sabri Kurşun’da yine Ardahan bulunan Devlet hastanesi’nde tedavi altına alındı.
Haber ekleme saati: 22.32-20/02/2007
Haber/Fotolar: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com
İhaleler yapıldı, herkes barajlara sahip çıktı!..

Gündem şimdi baraj!.. Ardahan kent merkezinde geçen ve Hazar denizine kadar uzanan Kura Nehri üzerinde kurulacak olan iki barajın ihalesi yapılınca sahipleride arttı.
Yıllardır tozlu raflarda bekleyen Kayabeyi/Akıncılar ve Köroğlu/Sevimli barajların dün ve bugün ihale edilerek, işi yapacak firmalar belli olunca bölgede siyaset yapan siyasiler seçmene mesaj çekme yarışı içine girdiler.

***Köroğlu’nu Ardahanlı müteahhit yapacak ..

Dün ihalesi yapılarak, Pelin İnşaat A.Ş.’nin aldığı Akıncı Barajı’nın ardından bugünde Köroğlu barajının ihalesi yapılarak Ardahan/Hanak’lı İşadamı olan Ünal İnşaat’ın sahibi Necati Ünal aldı.
İki ihalenin yapılamış ardından başta gazetecilere olmak üzere bölgede bulunan Ardahanlı üçül.. seçmenlerine mesajlar çeken siyasiler yapılacak olan ihalelerinin kendi gayretleri sonucu ihale aşamasına geldiğini ilan etme yarışına girdiler.
CHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt’ün, ‘DÜN AKINCILAR BARAJI BUGÜNDE KÖROĞLU BARAJI İHALESİ YAPILDI. BÖLGEMİZE HAYIRLI OLSUN” şeklinde ki müjdeli cep telefonlu mesajı ardından, Ardahan Eski Milletvekillerinden Faruk Demir’de, ‘2001 YILINDA PROJESİNİ YAPTIRIP ÇED RAPORUNU ALDIĞIMIZ BARAJLAR PROJEMİZ’İN İHALESİ YAPILMIŞTIR. ARDAHANIMIZA HAYIRLI OLSUN’ diye cep telefon yoluyla mesaj çekerek, dün ve bugün ihaleleri yapılan iki baraja sahip çıkmaya çalıştılar.

***Kenan Altun’un haberi yok iddiası!..

Bölgenin yaklaşık 60 yıldır beklediği ve esik Sanayi Bakanı olan Ardahanlı Abdulkerim Doğru’nun projelerini ben yaptırdım dediği, Sırrı Kenan Altun Atalay’ın yakınları olanların ise barajların Atalay’ın döneminde planlarının hazırlandığını ileri sürdüler.
İki dönem vekillik yapan, ancak şovdan öte Ardahan’a faydası olmayan eski Milletvekili, Şavşatlı hemşerimiz Saffet Kaya’da Kayabeyi ve Köroğlu Barajlarının kendisinin döneminde Plan ve Bütçe Komisyonundan bizzat benim imzamla geçtiğini öne sürdü.
Bir süre önce projesinin son anda değiştirilip, Ardahan il sınırlarında geçmesi engellenen Bakü-Tiflis-Kars Tran yolu, yıllardır açılmayı bekleyen Çıldır/Aktaş sınır kapısı, işlemeyen Posof/Türkgözü sınır kapısı, yıllardır bitmeyen 31 kilo metrelik yolu dolaysıyla açılmayan Yanlızçam/Ardanuç yolu, hızla devam eden göç, diz boyu olan işsizlik, her geçen gün biten hayvancılık konusun da ve başta 19 trilyona yakın parasının adeta heba edildiği KÖY/DES, Ardahan Organize Sanayi, Fakülte gibi konularda sesiz kalmayı yeğeleyen siyasilerin dün ve bugün yapılan kura Projesi içinde iki barajın ihalesi ardından açıklama üzerine açıklama yapa dursunlar. Şu an iktidar temsilcisi olan AKP Ardahan Milletvekili Kenan Altun’un sesi çıkmadığı görüldü.
İktidar Milletvekilinin birçok konuda olduğu gibi bu konuda da habersiz olduğu için bir açıklama yapmadığı ileri sürüldü.

***Eğer biterse ..

Köroğlu, bir diğer ismiyle Sevimli Barajı ise, Kura Nehri ana kolu üzerinde, Ardahan kent merkezi mansabında, Sevimli Köyü mevkiinde yapımı planlanan dere yatağından 136 metre yüksekliğinde 8,7 hektometreküp gövde dolgusuna sahip, Kenan Altun toplam 292 hektometreküp su depolama hacimli kaya dolgu tipinde barajda düzenlenecek olan suların, 13 kilometre uzunluğundaki bir tünelle Akıncı mevkiine düşürülerek, tesis edilecek 150 megavat kurulu gücündeki Akıncı Hidroelektrik Santralı da, yılda, toplam 443 gigavat/saat enerji üretilmesi, ön inceleme çalışmalarında öngörülmüş idi. 
Ancak, sürdürülmekte olan master plan çalışmaları kapsamında, planlama seviyesinde incelenen Köroğlu Barajında düzenlenen suların 13 kilometrelik tünel yerine, 4 kilometrelik bir tünelle düşürülerek, Kotanlı Hidroelektrik Santralının yapılması, bu hidroelektrik santralın çıkışında ise, Kayabeyi Barajının inşa edilerek, yine, bu barajda düzenlenecek suların ikinci bir tünelle, daha önce planlanmış olan Akıncı Hidroelektrik Santralı yerine düşürülmesi suretiyle enerji üretilmesi öngörülmektedir. 
Bu durumda, 44 megavat kurulu gücündeki Kotanlı Hidroelektrik Santralında 178 gigavat/saat ve 77 megavat/saat kurulu gücündeki Akıncı Hidroelektrik Santralında 232 gigavat/saat olmak üzere, toplam 121 megavat kurulu güçle, yılda toplam 410 gigavat/saat enerji üretilmesi planlanacak ve projenin aşamalı olarak daha kısa sürede yapımı mümkün olabilecektir. 
Haber ekleme saati: 22.04-20/02/2007
Haber/Foto: Fakir Yılmaz
Kenan Altun: "İlgisi olmayan herkes konuşuyor"
Sürmeli Kılıç: "Sen konuş biz susup, seni alkışlayalım"

Koç Ardahan mutlu Ardahan Ak Parti Milletvekili 
Kenan Altun Seçildiği günden bu yana Ardahanlının aleyhine gelişen bir olay ile ilgili olarak açıklamada bulundu.. 
Kars Tiflis Demiryolu Projesinin imzalanmasının ardından Ardahan'da meydana gelen tepkilere şu ana kadar bir açıklama yapmayan AKP Milletvekili Kenan Altun, sonunda açıklama yapma ihtiyacında bulundu. 
Altun, Proje hakkındaki açıklamasını Ardahan'daki gazetelerin geneline yapmaktan kaçınırken sadece Cihan Haber Ajansı muhabirine yaptı. 
Proje ile ilgili olarak birçok Ardahanlı tam bir bilgi alamazken Milletvekili Altun,  gündemdeki konuşmaları bilgi kirliliği ve ilgisi olmayan kişilerin konuşmaları olarak değerlendirmesi dikkat çekiyor. Ardahan'da yaşayan herkesi ilgilendiren hayati bir proje hakkında Ardahanlıya "sizi ilgilendirmez" dercesine bir açıklama yapan Altun birde müjde vererek Ardahan'a tren gelecek diyor. 
19 Şubat Tarihli Zaman gazetesinde çıkan haber metni 
Kenan Altun: Ardahan'a bir istasyon yapılacak  
AK Parti Ardahan Milletvekili Kenan Altun, Ardahanlı vatandaşların günlerdir konuştuğu 'Bakü- Tiflis- Kars' demiryolu projesi ile ilgili suskunluğunu bozdu. 
Projeyle ilgili ucuz politikalar yapıldığını belirten Altun, "Bir bilgi kirliliği var. İlgisi olmayan herkes konuşuyor. Bana göre ucuz bir politika yapılıyor. Uluslararası bir projeye kimsenin müdahale etme şansı yoktur. Ardahan'a yapılması istenen demiryolu hattı bizim iç meselemizdir. Uluslararası bir karar mercii var. Maliyet ve nakliye giderleri ön planda tutularak en ucuz bir maliyetle işin içinden çıkmak istiyorlar. Aynı tekliflerle başkaları da geldi ama onlara da olumsuz cevap verildi. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım bize söz verdi. Ardahan'a demiryolu gelecek ve bir istasyon yapılacak.
Kaynak: çıldır haber

Editör: çıldır haberleri

Bu haber 13532 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI