Bugun...


Ardahanlı Paşa Kara Kuvvetler Komutanı Oldu!
Kara Kuvvetleri Komutanlığına Atanan Orgeneral Güler Ardahanlı mı, Bayburtlu'mu?

Ardahanlı Paşa Kara Kuvvetler Komutanı Oldu!

Yüksek Askeri Şura kararlarına göre Kara Kuvvetleri Komutanlığına Orgeneral Yaşar Güler atandı. Kara Kuvvetleri'ne atanan Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Yaşar Güler'in öz geçmişi şöyle: 
Güler Paşa Aslen Bayburtlu olan bir babanın Ardahan'da görev yaparken "1954 yılında Ardahan'da doğmuş, Kara Harp Okulundan muhabere teğmen rütbesiyle mezun olmuştur.
1975-1984 yıllarında çeşitli birliklerde Muhabere Takım ve Bölük Komutanlığı görevlerinde bulunan Org.Güler; 1986 yılında Kara Harp Akademisinden, 1988 yılında Silahlı Kuvvetler Akademisinden mezun olmuştur.
Kurmay subay olarak; 1986-1988 yılları arasında Yurt İçi Bölge Komutanlığında Harekat Başkanlığı, 1988-1991 yıllarında Kara Kuvvetleri Denetleme ve Değerlendirme Başkanlığında Plan Subaylığı, 1991-1992 yılları arasında 12'inci Piyade Tümen Harekat ve Eğitim Şube Müdürlüğü, 1992-1994 yılları arasında Silopi'de İç Güvenlik Tabur Komutanlığı, 1994-1995 yılları arasında Bosna-Hersek Türk Tugay Komutan Yardımcılığı, 1995-1997 yılları arasında Başbakanlık Askeri Başdanışmanlığı Proje Subaylığı, 1997-1999 yılları arasında Napoli/İtalya'da konuşlu NATO Güney Bölge Komutanlığı Muhabere Başkan Yardımcılığı, 1999-2000 yılları arasında Barış İçin Ortaklık Eğitim Merkez Komutanlığı, 2000-2001 yılları arasında Gnkur. Tatbikatlar Şube Müdürlüğü görevlerini yürütmüş, 2001 yılında Tuğgeneralliğe terfi etmiştir.
Tuğgeneral rütbesiyle; 2001-2003 yılları arasında 10'uncu Piyade Tugay Komutanlığı, 2003-2005 yılları arasında Gnkur. MEBS Plan Koordinasyon Daire Başkanlığı görevlerini yürütmüş, 2005 tarihinde Tümgeneralliğe terfi etmiştir.
Tümgeneral rütbesiyle; 2005-2007 yılları arasında MEBS Okulu ve Eğitim Merkez Komutanlığı, 2007-2009 yılları arasında Gnkur. Eğitim Daire Başkanlığı görevlerinde bulunmuş ve 2009 yılında Korgeneralliğe terfi etmiştir.
Korgeneral rütbesiyle; 2009-2010 yılları arasında Harita Genel Komutanlığı, 2010-2011 yılları arasında 4'üncü Kolordu Komutanlığı, 2011-2013 yılları arasında Gnkur. İstihbarat Başkanlığı görevlerinde bulunmuş ve 2013 Yüksek Askeri Şura Kararları ile Orgeneralliğe terfi ederek Genelkurmay II nci Başkanlığı görevini yürütmüş, İçişleri Bakanlığının 28 Temmuz 2016 tarihli, 2016/508 sayılı kararıyla Jandarma Genel Komutanlığı görevine atanmıştır. Demet Güler ile evli olan Orgeneral Yaşar Güler bir çocuk sahibidir. İngilizce bilmektedir."


**Ardahanlı Paşa Beklemeye Alındı..

04/08/207 Tarihli Haber

Yeni Genelkurmay Başkanı beklendiği gibi Huluki Akar oldu. Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Yaşar Güler’in ise gelecek yıl Jandarma, sonraki yıl Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na oradan da Akar’ın 2019’da boşaltacağı koltuğa oturma ihtimali en yüksek isim olduğu ifade ediliyor.

CNN Türk'ün haberine göre yeni Kara Kuvvet Kuvvetleri Başkanı Salih Zeki Çolak, Hava Kuvvetleri Komutanı ise Orgeneral Abidin Ünal oldu. Jandarma Genel Komutanlığı'na da Orgeneral Galip Mendi getirildi.

Edinilen bilgilere göre; Deniz Kuvvetleri Komutanı Bülent Bostanoğlu'nun da görev süresi uzatıldı.

Milliyet'ten Gökçer Tahincioğlu'nun haberine göre ise; Ardahanlı olan Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Yaşar Güler’in ise gelecek yıl Jandarma, sonraki yıl Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na getirileceği belirtiliyor. Güler’in, 4 yıl Genelkurmay Başkanlığı yapacak Akar’ın 2019’da boşaltacağı koltuğa oturma ihtimali en yüksek isim olduğu ifade ediliyor.

**OLAYLAR GÖÇÜ MÜ TETİKLİYOR?!.

Ardahan'ın Göle ilçesinde başlayıp, Kamber Morkoç'un ölümü ile sonçlanan daha sonra bölge geneline yayılan çatışmalar bölge insanını rahatsız etmeye başladı.

Yaşanan çatışma ve yol kesme olayları ardından gelen gözaltı ve tutuklamalar ile 90'lı yıllara dönme korkusu ve huzursuzluğu yaşayan Ardahanlılar ev ve iş yerlerini satlığa çıkardıkları dikkat çekiyor.

Sanal ortam başta olmak üzere bir çok alanda ev ve iş yerleri için satılık ilanları vermeye başladıkları görülen Ardahanlılar yaşanan çatışmaların bir an önce durması, durdurulmasını isterlerken işsizlik, yoksulluk ve diğer beklenen hizmetlerin bir türlü gelmemesi dolaysıyla zaten hala deam eden göçün bu olaylar ardından dahada hızlanacağından çekindiklerini belirtiyorlar.

**ARDAHAN DEĞİL, KARS..
HDP "parti sözcülüğü" mekanizmasını oluşturarak Kars Milletvekili Ayhan Bilgen’i görevlendirdi.
Radikal'e açıklama yapan Bilgen, partinin eş başkanlarının daimi sözcüleri olduğunu ayrıca milletvekillerinin de açıklamalar yapabileceklerini belirterek, “Sözcülük asıl olarak kurumsal bir yaklaşımı ifade ederken boşluklar oluşmaması ve yapılması gereken açıklamalar varsa kurumsal olarak yapılması için gerekli” diye konuştu.

HDP "parti sözcüsü" olarak Ardahan Milletvekili değil, Kars Milletvekili Ayhan Bilgen’i görevlendirdi
HDP "parti sözcülüğü" mekanizmasını oluşturarak Kars Milletvekili Ayhan Bilgen’i görevlendirdi.

Radikal'e açıklama yapan Bilgen, partinin eş başkanlarının daimi sözcüleri olduğunu ayrıca milletvekillerinin de açıklamalar yapabileceklerini belirterek, “Sözcülük asıl olarak kurumsal bir yaklaşımı ifade ederken boşluklar oluşmaması ve yapılması gereken açıklamalar varsa kurumsal olarak yapılması için gerekli” diye konuştu.

HDP'li Bilgen, “Öncelikle siyaset kurumunun gücünün sınırlarını bilmemiz gerekiyor. Ama vatandaş bunu gözetmez elbette. O, çözümü siyasetten bekler ve bu da hakkıdır. Sorunları çözmek için siyasi mekanizmaların harekete geçmesi, siyaset kurumunun daha etkin rol oynaması gerekli. Bunun için de elbette siyasetçilerin de savaşıyormuş gibi konuşmamaları gerekli. Dolayısıyla siyaset her halükarda sözün gücünü göstermek için üzerine düşeni yapmalıdır" ifadelerini kullandı.

HDP'den milletvekili olan Mazlumder eski Genel Başkanı Bilgen, aynı zamanda HDP MYK üyesi ve HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı.

**Alın teri toplanmaya başlandı..

Türkiye'nin hatırı sayılır meralarına sahip Ardahan’da hayvancılık yaparak geçimlerini sağlayan Ardahanlılar besledikleri hayvanlarına kaba yem elde ettikleri çayırlarını biçip, toplamaya başladılar.
Yoğun bir tempo ile biçtikleri otları toplayıp, evlerinin önüne getirerek istifleyen Ardahanlılar kış gelmeden önce meradaki ekinlerini de toplamak için tarla biçinine de başladılar.
Toplam mera varlığımı 205 bin hektar olan Ardahan’da bu meraların büyük bölümünde ot, diğer geride kalan alanda ise arpa ve buğday ekimi yapılıp, sağlanmaktadır.
300 bin büyük baş 50 bin küçük baş hayvanın olduğu tahmin edilen Ardahan’da kaba yem olarak kullanılan ot bölgede hayvancılık yaparak geçimlerini sağlayanların en birinci önemli kaynağı durumunda.

**Kimi Teknolojiyle, kimi At ile..

Gurbetçilerin de tatillerini çayır ve tarla biçerek yoğun bir tempo ile çalıştıkları Ardahan’da meralarda bulunan ot, arpa, buğday ve yulafların biçiminin son aşamasına gelindiği şu günlerde bir taraftan da ot toplama işlemi sürüyor.
Kiminin teknolojinin son ürünleri ile, kiminin ise atadan dededen kalma yöntemler ile meralara da topladığı ot ve diğer ürünleri traktörle, at arabaları ile topladıkları görülüyor.

**ERKEKLER ÇAYIRDA, KADINLAR YAYLADA..

Teknolojinin son model ürünlerinin yanı sıra at ve ırgatla biçine devam edilen Ardahan’da erkekler çayırda ot biçini yapıp, toplarlarken, kadınlarda metrelerce yükseklikte bulunan yaylalarda hayanlarına bakarak kışa hazırlanıyorlar.
Bir Irgat’ın 100 ila 130 TL. arasında iş bulduğu Ardahan’da biçerle biçilen mera alanlarında kurulan balya makinaları da otları yerinde balyalıyor.
Yılda 16 bin ton arpa, 7 bin ton buğday, 3 bin ton çavdar, 320 ton patates, 900 ton yulafın üretildiği Ardahan’da 59 bin hektar tarım alanı bulunuyor.
15 bine yakın kayıtlı çiftçinin bulunduğu Ardahan’da hayvancılılık bölge insanın birinci gelir kaynağı.

**Zozan Deresinin Suyu 3 Köyü Karşı Karşıya Getirdi..

Başta Ardahan'ın en büyük ilçesi Göle'de olmak üzere bugüne kadar bir türlü çözüm bulunamayan içme suyu sorunu kentlerde sıkıntıya, köylerde ise köylüleri karşı karşıya getirmeye devam ediyor.
Bir türlü tam anlamıyla çözüm bulunamayan içme suyu sorunu yaşadıklarını beirten Ardahan merkeze bağlı Nebiooğlu köylüleri kendi yaylalarına da erileceği belirtilen Zozan Deresinin suyunun sadece bir köye verilmesine tepki gösterdiler.
DAP Projeleri arasında yer alan ve Hoçan bölgesinde bulunan Nebioğlu, Bayramoğlu ve Binbaşar (Murkan) köylerine verileceği belirtilen Zozan Dersinin suyunun sadece Bayramoğlu yaylasına götürldüğünden yakınan köylüler topluca Ardahan Valiliğine giderek yaşanan durumu vali Ahmet Deniz'e şikayette bulundular.
Gazetemizede gelerek yaşadıkları haksızlığı dile getiren Nebioğlu köylüleri 110 hanenin bulunduğu köylerinde 2 bin büyük baş, 400 küçükbaş hayvanın bulunduğunu ve bu hayanların yaylada su sıkıntısı çektiğini belirttiler.
Nebioğlu köyü muhtarı Serdar Süt konu hakkında yaptığı açıklamada DAP Projeleri arasında bulunan ve Zozan Deresinde ki suyun hatlar aracılığı ile kendi köyü olan Nebioğlu'na, Binbaşar'a ve Bayramoğlu hatta Ömerağa köylerinin yaylalarına erileceği daha önce belirtilip, tutanak altına alındığını ancak her ne olduysa bu tutanağa uyulmadığını ve suyun sadece Bayramoğlu köyü yaylasına çekildiğini belirterek kendilerine haksızlık yapıldığını belirtti.
Köylülerin su yüzünden karşı karşıya geldiğini ve her an tatsız bir oalyın yaşanmasından korktuğunu belirten Nebioğlu köyü muhtarı Serdar Süt İl Özel İdare'nin bu yanlıştan dönüm 3 köy muhtarı tarafından imzalanan tutatanağa uyması gerektiğini topluca gitikleri Ardahan Valisine e diğer yetkililere anlattıklarını ancak hala bir çözüm bulunmadığından yakındı.

** Çiyayé Qisir’in Suyu Niye Boş Akar?

**Haber Yorum..

Posof’un alabalıklarını, Hanak’ın arılarını, Çıldır’ın meyve bahçelerini yok eden HES’eri yaparken 'yatırım' diyen anlayış, 22 Kürt köyünün bulunduğu Hoçvan bölgesinde ki suları insan ve hayvanlara neden çok görür anlamış değilim..
Ardahan’ın en büyük dağı olmasına karşı nedense bu büyüklüğünden de bahsedilmeyen ve Ermenistan’a komşu Çıldır’a da su sağlayan Kısır  (Çiyayé Qisir) dağında ki suyun dünyanın oluşumundan bu yana boş aktığını görmeyenlerin şimdide Zozan deresinin suyu için köyleri, insanları karşı karşıya getiriyor..
Halbuki yıllardır boş akan Kısır dağının suyunun değil 3 köyün, tüm Hoçvan'ın olduğu gibi benim de köyüm olan Büyük ve Küçük Sütlüce köylerine hatta Ardahan’ın bir bölümüne su sağlayacak güçte olduğunu bir türlü anlatamadık gitti..
3.197 m ile Ardahan’ın en yüksek dağı olan ve Çıldır gölünün oluşumuna da katkı sunduğu belirtilen bu dev su kaynağının insanlara ve hayvanlara sağlamak için hazırlanan ‘Sütlüce Su Projesi’ neden bir türlü tozlu raflardan inmez acaba..

Yoksa yarın bir HES’e verilmek için mi bekletiliyor..

**Üniversiteli olmak için son gün..

ARÜ’DE ÖĞRENCİ KAYITLARI ANINDA YAPILIYOR

2008 Yılında kurulan ve bugün 4 binin üzerinde öğrenciye eğitim veren Ardahan Üniversitesi yeni öğrencileri ile tanışıyor.
Yenilikleri, olanakları ve özgün eğitim-öğretim anlayışıyla birlikte üniversite adayı öğrencilerin tercih listelerinde önemli bir yere sahip olan Ardahan Üniversitesi’nde kayıt heyecanı sürüyor. 
Ardahan Üniversitesi’nde öğrenim hakkı kazanan öğrenciler velileriyle birlikte, 3 Ağustos 2015 Pazartesi gününden itibaren Ardahan’a akın etmeye başladı. 
3 - 7 Ağustos 2015 tarihleri arasını kapsayan yeni kayıt döneminde üniversitemizin birçok bölüm ve program kontenjanları yüzde yüzlük doluluk oranına ulaştı. Öğrenci velileri, çocuklarının Ardahan Üniversitesi’ni kazanmalarından büyük gurur ve mutluluk duyduklarını dile getirdi.

**Öğrencilerden Kayıtlara Büyük İlgi

Ardahan Üniversitesi Türkçe Öğrenim Uygulama ve Araştırma Merkezi binası bahçesinde yapılan kayıtlara öğrenciler ilk günden itibaren yoğun ilgi gösterdi. Kayıtlar için üniversitemize gelen öğrencilere görevli personellerimiz refakat etti. Üniversitemizin ilgili birimlerinin hızlı ve eşgüdümlü çalışmaları sayesinde öğrencilerin kayıtları anında gerçekleştirildi. Kayıtlar esnasında öğrencilere Üniversitemiz Sağlık, Kültür ve Spor Dairesi Başkanlığı tarafından çeşitli hediyeler verildi. Ayrıca öğrencilerin üniversitemizin sağlık hizmetlerinden ücretsiz olarak yararlanması için “Aile Sağlığı Merkezi” tarafından açılan stantta öğrenci kayıtları yapıldı. 

*Aileler: Ardahan Üniversitesi Doğru Tercih...

Kayıt işlemleri sırasında öğrenci velileri üniversitemiz tarafından ağırlandı. Veliler, kendileri için özel olarak ayrılan yerlerde bekleyerek yorgunluklarını attı. Kayıtların ardından Ardahan ve Ardahan Üniversitesi’yle ilgili görüşlerini aldığımız veliler, çocuklarının Ardahan Üniversitesi’ni kazanmalarından büyük gurur ve mutluluk duyduklarını dile getirdi. Kısa bir süre içerisinde ulusal ve uluslararası alanda yaptığı faaliyetler, çalışmalar ve yeniliklerle birlikte büyüyen ve gelişen Ardahan Üniversitesi’nin gençlerimiz ve ülkemizin geleceği açısından önemli bir yere sahip olduğunu belirten aileler, bu noktada çocuklarının doğru tercihte bulunduklarını ifade etti. Ardahan’la ilgili duygu ve düşüncelerini de paylaşan aileler, Ardahan’ın ekolojisi, doğası ve kent imkânlarına ulaşılabilirliği sağlayacak nitelikteki mekânsal yapısı nedeniyle dikkat çektiğini bildirdi. 

Bölüm ve Program Kontenjanları Tamamen Doldu

Yeni kayıt döneminde üniversitemizin bölüm ve program kontenjanları %90’a yakın bir oranla şimdiden doldu. Hatta 30’a yakın çeşitli bölüm kontenjanları %100’lük doluluk oranına ulaştı. Öte yandan önümüzdeki günlerde yapılacak ek yerleştirmelerle birlikte üniversitemiz kontenjanlarının tamamen dolacağı öngörülüyor. 

Kayıtlar Son Sürat Devam Ediyor

3 - 7 Ağustos 2015 tarihlerini kapsayan kayıt sürecinde 1500’e yakın öğrencinin üniversitemize kayıt yaptırması bekleniyor. Ayrıca öğrenciler, 3 - 5 Ağustos 2015 tarihleri arasında “e-devlet” sistemi üzerinden elektronik ortamda kayıtlarını yapabilecek. 
Kaynak: ardahan haber

Editör: ardahan haberleri

Bu haber 13462 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI