Reklam
Bugun...


ARDAHAN'DAN DEPREM BÖLGESİNE EKİP..
Ardahan Valiliği Elazığ'ın Sivrice ilçesinde meydana gelen deprem nedeniyle bölgede zarar gören vatandaşlara gıda ve ihtiyaç malzemesi yardımı için kampanya başlatıldı. Valilikten yapılan açıklamada;

ARDAHAN'DAN DEPREM BÖLGESİNE EKİP..

Deprem de görev almak üzere ilimizden, 13 kişilik AFAD, UMKE ve 112 ekibiyle, tam donanımlı 3 kurtarma aracı bölgeye ulaşmış olup, faaliyet icra etmektedir. Enkaz altında ki vatandaşlarımızın sağ salim kurtarılması en büyük temennimizdir.

Ardahan Valisi/Mustafa Masatli' denildi.

* İdlib'e Toplanan Yardımlar
Deprem Bölgesine Gönderilsin!
Öte yandan Cumhurbaşkanının emriyle başlatılan ve Ardahan Valiliğinin de aralarında bulunduğu  resmi kurumların topladığı İdbil yardımlarının yeni kampanyaya gerek kalmadan acil olarak deprem bölgelerine aktarılması gerektiği önerilmekte.
ARDAHANLI OKYANUSLARA AÇILDI!
ARDAHANLI OKYANUSLARA AÇILDI!
arşiv haber 23/01/2020 tarihli haber
Ardahanlı İşadamı ve ARDAFED İş Adamları Konseyi Başkanı Ali Rıza Nasıroğlu'nun Yönetim Kurulu Başkanlığın yaptığı ve Sektördeki uzun yıllara dayanan tecrübeler sonucu 2007 yılının başında kurulan Maktekser; sektörde, konusunda deneyimli ve uzman kadrosu ile aldığı 2. gemi ile bu kez okyanuslara açıldı. 175 tonluk, 288 metre uzunluğunda ki 12 Yaşında olan gemiyi 25 Milyon USD2ye mal eden Maktekser gemi sektörüne daha iyi hizmet vermeye devam edecek.

Sektördeki uzun yıllara dayanan tecrübeler sonucu 2007 yılının başında kurulan Maktekser; sektörde, konusunda deneyimli ve uzman kadrosu ile hizmet vermektedir. Firma Gebze'de kurulmuş olup faaliyetlerini yine Gebze'den yöneterek tüm Türkiye ve komşu ülkelere hizmet vermektedir. Kuruluş amacı iş makineleri ve liman vinçlerine işçilik ve yedek parça konusunda kalıcı ve uygun çözümler bulmak, böylece işletmelerin kendi işlerine odaklanmalarını sağlayarak, işletmelere zaman ve maliyet avantajı sağlamaktır. Ayrıca yurt dışında ürettirilip işletmelere sunulan hidrolik filtreler, firmalara önemli boyutta maliyet avantajları sunmaktadır. Kuruluşu kısa bir geçmişe dayanan firmamız kısa sürede kuruluş amacına ulaşmış ve sürekli gelişim anlayışı çerçevesinde, yakın komşu ülkelerdeki firmalara da hizmet vermeye başlamış ve işletmelere kalıcı çözümler üreterek faaliyetlerine çözüm ortağı olarak devam etmektedir.
iş makinaları liman vinçleri bakım onarım servis
Sorumlu Kişi : ALİ RIZA NASIROĞLU (G.MÜDÜR)
Sektör : Makina Ve Teçhizat
Ürün & Hizmet Bilgileri : .LİMAN VİNÇLERİ BAKIM ONARIM SERVİS .STINIS SPREADER TÜRKİYE SATIŞ SERVİS TEMSİLCİSİ .MERFORD KABİN TÜRKİYE SATIŞ SERVİS TEMSİLCİSİ .VEROPE ÇELİK HALATLARI SATIŞ SERVİS BAYİİ .CENTAFLEX KAPLİN BÖLGE BAYİİ
Kuruluş Tarihi : 09.09.2007
Adres : İstasyon Mah. 1459 Sk. No:27 Kat:2 YurtPlaza GEBZE / KOCAELİ
İş Telefonu : 2626462550
Cep Telefonu :  
Faks : 2626462648
E-Posta : info@maktekser.com
Web Sitesi : www.maktekser.com

**BAKANLARLA GÖRÜŞEMİYORUZ..

Benim şu anki yaşımda arabasının altına konulan bomba ile öldürülen Gazeteci Uğur Mumcu, şu günlerde gündemde olmayan Diyarbakır'da Emniyet Müdürlüğü yaparken korumaları ile birlikte uğradığı saldırı sonucu katledilen Gaffar Okkan ve son olarak Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi'nin adeta canlı yayında ortadan kaldırıldığı ülkemde aydınlatılması beklenen faili meçhul cinayetler unutulurken bu ve bu tür önemli konuları araştırması, ortaya çıkarması gereken meclisteki 600 milletvekilinin  bakanlarla görüşemediğini konuşuyoruz.
Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı iken gizemli bir şekilde düşen helikopter de yine bir meslektaşımla birlikte hayata göz yuman Muhsin Yazıcıoğlu, Ardahanlı Berfo Ananın gözü arkada gittiği oğlu Cemil Kırbayır, Kürt yazar Musa Anter ve daha nicelerinin kim veya kimler tarafından taşeronlar aracılığı ile ortadan kaldırıldığını ve bunların neden faili meçhul kaldığını sorgulanması, aydınlatılması beklenen ülkemde milletin vekillerinin bakanlarla görüşemediği gibi milletin kendisinin en küçük bürokratla görüşüp, görüşemediği de çokta konuşulmazsa da zar/zor ziyaret edilenlerinde iade-i ziyareti seçimden seçime akıllarına getirdikleri de diğer bir gerçek..
Milletvekillerinin bakanlarla, biz halk, milletin bürokratlarla ya da yerel seçilmişlerle görüşemediği, bu ve bundan daha önemli konuları yazmaktan, söylemekten çekinen bir basın/medyanın bulunduğu ülkemde körler sağırları ağırlarken hala kötü durumda olan ekonomi için alınan 24 Ocak kararlarını hayata geçiren sağ görüşlü hükumetlerin aynı tarih olan 24 Ocak 1993 yılında bir pazar sabahı öldürülen Gazeteci Uğur Mumcu ve diğer faili meçhul cinayetleri çözeceğine ne kadar inanılması gerektiğini geride kalan yıllara ve o yıllarda yaşananların kısa süre içinde unutulmasına bakmak yeter ve artar bile..
Evet milletvekillerinin atanmış denen bakanlarla, milletin kendisinin bürokrat ve yerel idarecileri ile görüşemediği ülkemde, değil Uğur Mumcu'yu öldüren, öldürtenleri bulmak onca faili  meçhul cinayet ve olayı çözmeye kalkmak yürek ister..
Yani öldürülenler üzerinde siyaset yapmaya devam ederken bu ölenlerin hemen hepsinin bu ülkenin bir adım ileri gitmesi için can verdikleri de akıllara gelmez milletvekillerinin bakanlar ile, milletin bürokratlarla görüşemediği şu güzelim ülkemde kar varken karlı Davos'ta yapılan ekonomi konferansında ülkeye çare bulmaya çalışmak gibi..
**Ardahan Davos Olabilir..
 
Ardahan'ın valileri arasında bulunan Mustafa Tekmen’in Posof’u ilk ziyaretinde yaptığı açıklamayı hatırlatan Davos’da ki görüşmelere katılan başbakanın bembeyaz dağlara bakan camın kenarında açıklama yaparken, ‘Zamanın Valisi Tekmen’in dediği gibi Ardahan Davos Olamaz mı?’ diye bir kez daha kendi kendime sordum..
Başta Ardahan Belediyesi olmak üzere valilik, Üniversite, Basın ve ünlü, ünsüz derneklerimizin sıkça gündemde tutmaya çalışması gereken bu önemli konuyu Ankara’ya anlatmak gerekir..
Evet, havaalanı isteyen ancak ilgisizlikten bu derdine derman bulamayan Ardahan Davos olabilir mi?
Bilmem ama başbakanın CHP Genel Başkanını da davet ettiği Davos’u ikiye katlayacak olan Ardahan’ın kış turizmi konusunda geniş çaplı bir çalışma yapması ve bu yönde salonlar, oteller, alanlar yapmalı ve bu yönde hazırlanmalıdır.’ diyorum..
‘Fakir Yılmaz İle İş Dünyası’ nın Konuğu  ALİ RIZA NASIROĞLU OLACAK..
‘Fakir Yılmaz İle İş Dünyası’ nın Konuğu
ALİ RIZA NASIROĞLU OLACAK..
arşiv haber 02/11/2015 tarihli haberler
Gazeteci Fakir Yılmaz’ın hazırlayıp, her pazartesi günü saat: 19.00’da SEYMEN TV’de sunduğu ‘Fakir Yılmaz İle İş Dünyası’ adlı programın bugünkü konuğu Ardahanlı İş Adamlarından Ali Rıza Nasıroğlu olacak.

Yönetim Kurulu Başkanlığını Ardahanlı İşadamı Ufuk Yılmazoğlu’nun yaptığı SEYMEN TV’DE her hafta pazartesi günleri akşam saat 19.00 ila 20.00 arasında yayınlanan ‘Fakir Yılmaz İle İş Dünyası’ adlı programın konuğu başta Ardahanlı İşadamı Ali Rıza Nasıroğlu olacak.
Gazeteci Fakir Ylmaz ile Ardahan, Türkiye ve Dünya ekonomisini tartışacak olan MAKTEKSER adlı firmanın Yönetim Kurulu Başkanı Ali Rıza Nasıroğlu Ardahan STK’ları ile ilgili önemli açıklamalarda bulunacak.

**PIAC 2016, ARÜ'nün Ev Sahipliğinde Düzenlenecek

58 yıldır düzenli olarak Altay ve Avrasya ile ilgili konularda araştırma yapan bilim insanlarını her sene farklı bir ülkede bir araya getiren PIAC (Permanent International Altaistic Conference) geleneği, 2016'da Üniversitemiz'de devam edecek.
59. PIAC (Uluslararası Sürekli Altay Araştırmaları Konferansı), 26 Haziran - 01 Temmuz  2016 tarihlerinde Üniversitemiz'de yapılacak.
Bu kapsamda; Altaylar ve Avrasya'ya ilişkin halen devam eden araştırmalar ve ileriye yönelik projeler PIAC toplantılarında gündeme alınıyor. Bu yıla kadar; Avustralya, Avusturya, Azerbaycan, Belçika, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Almanya, İngiltere, Macaristan, İsrail, İtalya, Japonya, Kazakistan, Kırgızistan, Kore, Moğolistan, Hollanda, Norveç, Çin, Polonya, Romanya, Rusya Slovakya, İspanya, İsveç, İsviçre, Türkiye, Türkmenistan, ABD, Özbekistan gibi ülkelerde yapılan PIAC'ın 59. Konferansının ev sahibi Ardahan Üniversitesi olacak..
06-11 Eylül 2015 tarihlerinde Slovakya'da yapılan 58. konferansta Üniversitemiz'i Rektör Yardımcımız Prof.Dr. Gürkan Doğan temsil etmiş ve 2016 yılındaki konferansın ev sahipliği oradaki toplantıda, oy birliği ile, Üniversitemiz'e verilmiştir.

**ARÜ'DEN KARDEŞ SÜNGÜLÜ İLKÖĞRETİM 
OKULU'NA BİR ZİYARET

Ardahan Üniversitesi İnsani Bilimler ve Edebiyat Fakültesi Dekanlığı sosyal sorumluluk projelerine 2015-2016 Eğitim-Öğretim yılında da ara vermeden devam ediyor.

Ardahan Üniversitesi İnsani Bilimler ve Edebiyat Fakültesi Dekanlığı'nın yürütttüğü ve Tarih Bölümü bünyesindeki Tarih Topluluğu'nun desteklediği "kardeş okul" projesi kapsamında Ardahan İli Posof İlçesi'nde faaliyet gösteren tek köy okulu olan Süngülü Köyü İlköğretim Okulu'na bir ziyaret gerçekleştirildi.

15 Ekim 2015 Perşembe günü gerçekleştirilen ziyarete ARÜ İBEF Dekanı Prof. Dr. Alpaslan Ceylan ve Posof İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Mahmut Ertan'ın yanı sıra ARÜ İBEF'den Yrd. Doç. Dr. Oğuz Şimşek, Öğr. Gör. Göknil Arda, Arş. Gör. Volkan Özkan, Arş. Gör. Özlem Bakan ve ARÜ Tarih Topluluğu öğrencileri katıldı. 

Ardahan Üniversitesi akademisyenleri ve Tarih Topluluğu öğrencileri, Süngülü İlköğretim Okulu öğrencileriyle birlikte derslere katılıp onlarla sohbet ettiler ve yanlarında getirdikleri hediyeleri öğrencilerle paylaştılar. Derslikleri ziyaretin ardından Süngülü İlköğretim Okulu Müdürü Selçuk Güzel ve öğretmenlerinden okulun ihtiyaçları konusunda bilgi aldılar. 

Ardahan Üniversitesi İnsani Bilimler ve Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Alpaslan Ceylan, sosyal sorumluluk projesi çerçevesinde yürüttükleri "kardeş okul" projesine Ardahan İli'ne bağlı diğer köy okullarında da dönem içerisinde devam edileceğini belirtti.

**ÖĞRENCİLERE HAYVAN SEVGİSİ AŞILANDI..

4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma günü dolayısıyla Ardahan Orman ve Su İşleri İl Müdürlüğü tarafından bir etkinlik düzenlendi.
Çocuklara hayvan sevgisi aşılamak amacıyla Halitpaşa İlkokulu salonunda organize edilen etkinlikte öğrencilere hayvan sevgisi anlatıldı.
Ardahan Orman ve Su İşleri İl Müdürlüğü tarafından düzenlenen etkinliğe Orman ve Su İşleri İl Müdürü Temel Şimşek, Okul müdürü, öğretmen ve öğrenciler katıldı.
İl Müdürü Temel Şimşek, Hayvanların insan yaşamında büyük önemi olduğunu söyleyerek,’’Her canlının doğadaki dengenin korunmasında bir rolü vardır. Soyları bilinçsizce tüketilen canlılardan sonra, doğada büyük sorunlar yaşanmaya başlamıştır. Artık günümüzde nesilleri tükenmekte olan hayvanları korumak için büyük gayretler gösterilmektedir.’’ dedi.
Hayvanlara işkence yapmanın bir suç olduğunu söyleyen Şimşek, ’’Hayvanlara işkence yapmak bir insanlık suçudur. Bilim adamları hayvanlara acımayanların, insanlara acımayacağını söylüyor. Zor durumda kalmış hayvanlara mutlaka yardım etmeliyiz. Kuşların, karıncaların yuvalarını bozup yumurtalarını almak çok kötü bir davranıştır. Hayvanları korkutup ürkütmek, sapanla kuş vurmak, şakadan da olsa, istemedikleri gibi davranmak da kötü davranışlardandır.’’ diye konuştu.
Şimşek, ’’Hayvanları koruma günü’nün amacının hayvanlara karşı sevgi ve acıma duyguları uyandırmak, onları korumak ve haklarına saygı duyulmasını sağlamaktır. Hayvan sevgisi, insandaki yardımlaşma, iyiliksever ve sevgi gibi duyguları geliştirir. Bizde bu duygu ve düşüncelerle hayvanları sevmeli ve korumalıyız.’’ Şeklinde konuştu.
Program, ilkokul öğrencilerine mama kabı dağıtımı ile son buldu.

**Ardahan’da Seçmen Sayısı Azaldı..

Seçmen sayısı 7 Haziran seçimlerine göre yaklaşık 300 bin kişi artarak, 53 milyon 749 bin 850'den 54 milyon 49 bin 936’ya yükseldi. En fazla artış ise büyükşehirlerde yaşandı. Seçmen sayısı, Ankara’da 40 bin, İstanbul’da 80 bin, İzmir’de 19 bin, Bursa’da 17 bin, Diyarbakır’da 8 bin arttı.

Buna karşılık 26 ilde seçmen sayısı düştü. İllerdeki seçmen sayısının artışı ve azalması 1 Kasım seçimlerindeki dengeyi de değiştirecek. 7 Haziran’da bazı illerde siyasi partiler, 1500 ile 8 bin arasında oy farkı ile bir milletvekilliği kazanmıştı.

Büyükşehirlere göç nedeniyle 7 Haziran’a göre, Ağrı, Aksaray, Ardahan, Artvin, Bayburt, Burdur, Çankırı, Çorum, Erzincan, Erzurum, Giresun, Gümüşhane, Iğdır, Isparta, Kars, Kırıkkale, Kütahya, Muş, Niğde, Rize, Siirt, Sivas, Tokat, Tunceli, Yozgat ve Zonguldak’ta seçmen azaldı.

1500 OY ETKİLİYOR

7 Haziran seçimlerinde bir çok ilde milletvekillikleri, bin 500 ile 8 bin arasındaki oy farkı ile başka partilere geçti. Bin 772 seçmenin azaldığı Çankırı’da MHP, bin 585 oy farkla bir milletvekilliğini AKP’ye kaptırmıştı.

2 bin 677 seçmenin arttığı Ordu’da CHP 5 bin 475 oy farkı ile bir vekilliği MHP’den aldı. 2 bin 265 seçmenin azaldığı Ağrı’da ise HDP, 6 bin 302 oy farkı ile vekilliği AKP’den aldı.

3 bin 895 seçmenin arttığı Kahramanmaraş’ta MHP 6 bin 853 oy farkı ile vekilliği CHP’den aldı. 2 bin 896 seçmenin arttığı Balıkesir’de MHP, 7 bin 255 oy farkı ile vekilliği AKP’den aldı.

**SANDIKLARI TAŞINAMAZ..

1 Kasım erken seçim için YSK'nın vereceği 'sandık taşıma' kararı kritik önem taşıyor.

Güneydoğu’da yaşanan terör olaylarının seçimlerin güvenliğini ortadan kaldırması, bu amaçla bazı mahallelerde sandık kurulmamasına ilişkin hakim kararından sonra Yüksek Seçim Kurulu (YSK) bu hafta içinde sandıkların mahalle dışına çıkarılıp çıkarılmayacağına ilişkin karar verecek. YSK yetkilileri, “güvenlik nedeniyle sandık kurulamayan mahallede bulunan seçmenin, yine güvenlik nedeniyle mahalleden çıkmasının da mümkün olamayacağı” görüşünde.

1 Kasım seçim sandığının güvenlik nedeniyle mahalle dışına çıkarılmasının daha önce yaşanmadığını belirten YSK yetkilileri, kanunda da böyle bir hükmün bulunmadığını söylediler. CHP’nin YSK’daki Temsilcisi Mehmet Hadimi Yakupoğlu, SÖZCÜ’ye şunları söyledi:

KANUNDA YERİ YOK

“Cizre’de hakimin seçim güvenliği nedeniyle bazı mahallelerde sandık kurulmamasına ilişkin kararı konusunda YSK bu hafta içinde kararını verecek. Geçmişte güvenlik nedeniyle sandık kurulmaması diye bir olay yaşanmamıştı. Güvenlik nedeniyle sandık kurulmaması,. Yerinin değiştirilmesi konularında YSK’ya yapılan bütün başvurular değerlendirilecek ve karar pazartesi ya da Salı günü verilecek.

YSK’nın kararı mahallenin dışına sandık çıkacak mı çıkmayacak mı yönünde olacak. Kanunda ‘taşımalı seçmen’ diye de bir kavram yok. Seçim Kanunu’nda ‘Sandıklar mahallelerde kurulur, o mahallede bulunanlar da seçmeni olur’ deniliyor. Dolayısıyla sandığın başka yere taşınması kanuna göre mümkün değil.

BİRLEŞTİRMENİN DE KOŞULLARI VAR

Sandık birleştirilmesiyle ilgili kanunda düzenleme var. Seçmen sayısının 9’dan az olması, birbirine yakın az seçmenli köyler için sandık birleştirilmesi yapılması kanunda da yer alıyor. Bunun dışında başka bir kural yok.

7 Haziran öncesinde de güvenlik nedeniyle sandık birleştirmesi talepleri gelmişti hepsi YSK tarafından reddedildi. Eğer mahallere güvenlik nedeniyle girilemiyorsa, sandık kurulamıyorsa oradaki seçmene ‘başka mahalleye git’ deniliyor. Mahallesinden çıkamayan kişi nasıl olacak da gidip başka mahallerde oy kullanamaz.

Sandığın mahalle dışına çıkarılabilmesi için kanun değiştirilmesi gerekir. YSK’nın kanun çıkarması söz konusu değil. Ayrıca yapılacak bir düzenleme bir sonraki seçimde ancak uygulanabilir. Seçimlerin hangi hallerde geçersiz sayılacağı da kanunda belirtilmiştir.

SEÇİM İPTAL BİLE OLUR

Girilemeyecek mahalleden seçmen nasıl çıkacak? Yarın bir seçmen çıkıp bu konuda Anayasa Mahkemesi’ne, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne başvurursa, yalnız o bölgede değil, seçimin iptali bile gündeme gelebilir. Çok hassas bir durumla karşı karşıyayız. “

**Yardımı Yol Ortasına Yapıyorlar!

Seçimler çok kısa bir zaman kaldığı şu günlerde devlet imkanlarını seferber eden devlet yetkilileri vatandaşın üşümemesi için  büyük bir uğraş veriyorlar.
Başta Sosyal Yardımlaşma vakfı tarafından olmak üzere bir çok kurumun ellerinde ki tüm imkanları seferber ettiği şu günlerde yapılan yardımların gelişi güzel dağıtıldığı görülmekte.
Köylere kadar yapıldığı görülen yardımların imkansız ve yoksullara dağıtan SYDV’nın dağıttığı kömürleri gelişi güzel dağıttıkları dikkat çekerken bazı görevlilerin kömürleri yolların ortasına attığı dikkat çekiyor.
Muhalefet partilerin AKP’nın geçici hükümet aracılığıyla seçim öncesi devlet imkanlarını kullandığını ileri sürdüğü şu günlerde vatandaşlarda yapılan yardımların baştan savma yapıldığını belirtmekteler.   

**Ardahan’da 11 Daire Satıldı..

Konut satışları yüzde 20 azaldı

Konut satışları Türkiye genelinde 2015 Eylül ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 20.1 oranında azaldı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Eylül ayı Konut Satış İstatistiklerini açıkladı. Türkiye genelinde konut satışları 2015 Eylül ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 20.1 oranında azalarak 92 bin 483 oldu. Konut satışlarında, İstanbul 15 bin 994 konut satışı ile en yüksek paya sahip oldu. Satış sayılarına göre İstanbul'u, 9 bin 810 konut satışı ile Ankara, 5 bin 251 konut satışı ile İzmir izledi. Konut satış sayısının düşük olduğu iller sırasıyla 11 konut ile Hakkari, 16 konut ile Şırnak ve 19 konut ile Ardahan oldu.

-İPOTEKLİ KONUT SATIŞLARI 2015 EYLÜL AYINDA 28 BİN 684 OLARAK GERÇEKLEŞTİ-

Türkiye genelinde ipotekli konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 33.5 oranında azalış göstererek 28 bin 684 oldu. Toplam konut satışları içinde ipotekli satışların payı yüzde 31 olarak gerçekleşti. İpotekli satışlarda İstanbul 5 bin 844 konut satışı ve yüzde 20.4 pay ile ilk sırayı aldı. Toplam konut satışları içerisinde ipotekli satış payının en yüksek olduğu il yüzde 45.7 ile Bilecik oldu.

-DİĞER SATIŞ TÜRLERİ SONUCUNDA 63 BİN 799 KONUT EL DEĞİŞTİRDİ-

Diğer konut satışları Türkiye genelinde bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 12.2 oranında azalarak 63 bin 799 oldu. Diğer konut satışlarında İstanbul 10 bin 150 konut satışı ve yüzde 15.9 pay ile ilk sıraya yerleşti. İstanbul'daki toplam konut satışları içinde diğer satışların payı yüzde 63.5 oldu. Ankara 6 bin 238 diğer konut satışı ile ikinci sırada yer aldı. Ankara'yı 3 bin 443 konut satışı ile İzmir izledi. Diğer konut satışının en az olduğu iller, 11 konut ile Hakkari ve Ardahan oldu.

-KONUT SATIŞLARINDA 43 BİN 333 KONUT İLK DEFA SATILDI-

Türkiye genelinde ilk defa satılan konut sayısı bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 18.3 azalarak 43 bin 333 oldu. Toplam konut satışları içinde ilk satışın payı yüzde 46.9 oldu. İlk satışlarda İstanbul 7 bin 555 konut satışı ile en yüksek paya sahip olurken, İstanbul'u 4 bin 184 konut satışı ile Ankara ve 2 bin 32 konut satışı ile İzmir izledi.

-İKİNCİ EL KONUT SATIŞLARINDA 49 BİN 150 KONUT EL DEĞİŞTİRDİ-

Türkiye genelinde ikinci el konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 21.7 azalış göstererek 49 bin 150 oldu. İkinci el konut satışlarında da İstanbul 8 bin 439 konut satışı ve yüzde 17.2 pay ile ilk sıraya yerleşti. İstanbul'daki toplam konut satışları içinde ikinci el satışların payı yüzde 52.8 oldu. Ankara 5 bin 626 konut satışı ile ikinci sırada yer aldı. Ankara'yı 3 bin 219 konut satışı ile İzmir izledi.

-YABANCILARA 2015 YILI EYLÜL AYINDA BİN 768 KONUT SATIŞI GERÇEKLEŞTİ-

Yabancılara yapılan konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 4.8 azalarak bin 768 oldu. Yabancılara yapılan konut satışlarında, Eylül 2015'te ilk sırayı 561 konut satışı ile İstanbul aldı. İstanbul ilini sırasıyla 440 konut satışı ile Antalya, 126 konut satışı ile Yalova, 112 konut satışı ile Bursa, 105 konut satışı ile Trabzon ve 85 konut satışı ile Muğla izledi.

-ÜLKE UYRUKLARINA GÖRE EN ÇOK KONUT SATIŞI IRAK VATANDAŞLARINA YAPILDI-

Eylül ayında Irak vatandaşları Türkiye'den 359 konut satın aldı. Irak'ı sırasıyla, 204 konut ile Suudi Arabistan, 160 konut ile Kuveyt, 115 konut ile Rusya Federasyonu ve 109 konut ile İngiltere izledi.

**3 ilçede mobese sistemleri kuruldu..

Ardahan Valiliği tarafından halkın huzur ve güvenliğinin en üst seviyede sağlanması amacıyla Göle, Çıldır ve Posof ilçelerinde MOBESE ve Plaka tanıma sistemleri kuruldu.

Ardahan Valiliği tarafından halkın huzur ve güvenliğinin en üst seviyede sağlanması amacıyla Göle, Çıldır ve Posof ilçelerinde MOBESE ve Plaka tanıma sistemleri kuruldu.
Yaklaşık dört ay süren çalışmalarının ardından 1.150.000.00 TL maliyetle kurulan MOBESE ve Plaka tanıma sistemlerinin faaliyete başladığını açıklayan Ardahan Valisi Ahmet Deniz, hayata geçen bu sistem sayesinde vatandaşların can ve mal güvenliklerinin en üst seviyeye çıkarıldığını söyledi.

**ARDAHAN’DA PTT, 175. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ KUTLANDI..

Ardahan’da PTT’nin kuruluşunun 175. yıldönümü, törenle kutlandı.
Türkiye Posta Telgraf Teşkilatı’nın (PTT) 175. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla Ardahan PTT Başmüdürlüğü tarafından Atatürk Anıtı’na çelenk sunuldu.
Törende ilk olarak PTT Ardahan Başmüdürü Yılmaz Demir, Atatürk Anıtı’na çelenk sundu. Anıta çelenk sunulmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.
Törenden sonra konuşan Yılmaz, teşkilatın 175. kuruluş yıl dönümünü birlik ve beraberlik içerisinde kutlamanın büyük onurunu yaşadıklarını söyledi.
Yılmaz konuşmasında, “Şeffaf, esnek ve hesap verebilir bir yönetim anlayışı içinde günümüz dünyasının çağdaş posta idareleri arasında yerini alma gayesi ve yetkin personel ile etkin hizmet sunma yolunda ilerleyen, hizmette sınır tanımayan bir anlayış ve şuur ile bir asrı aşkındır Aziz Milletimize hizmet sunmaya devam etmekte olmanın gururunu taşımaktadır. 175 yıllık köklü geçmişiyle, İstiklal Savaşı’mızın kazanılmasında önemli bir role sahip olan ve başarılarıyla kurumsal güvenirliğini ispatlamış Posta ve Telgraf Teşkilatımız halkımızın sürekli yükselen ihtiyaç ve beklentilerine cevap verebilmek amacıyla, klasik posta hizmetlerinin yanı sıra lojistik ve bankacılık sektöründe de önemli bir yere sahiptir.’’
Yılmaz, yapılan hizmetlerdeki amacın, posta, banka ve lojistik alanlarında yararlı ve kaliteli hizmetleri sunmak olduğunu kaydetti.

**Buda Rektörlük Sarayı!..

Cumhurbaşkanı için yapılan sarayın tartışılmaya devam ettiği şu günlerde Ardahan Üniversitesinin Ardahan-Kars Yolu üzerinde bulunan Ardahan Üniversitesi Kampüsünde yeni bir bina yükseliyor.
Ardahan Üniversitesi Rektörlük binasını görenler ‘Buda Rektörlük Sarayı’ diyerek yeni yapılan binanın muhteşemliği karşısında 
şok oluyorlar.
Bugüne kadar gelen bütçelerin büyük bölümünün binalara harcandığı Ardahan Üniversitesinin Ardahanlı Rektörü kendisinin oturduğu birde villa yaptırmıştı.
Kadrosuyla birlikte 7 bin insanın bulunduğu kampüs alanında öğrenci yurtları bitmezken, art arda biten şaşatalı binalar dikkat çekerken, rektörlük bunların ihtiyaç olduğunu ileri sürüyorlar.

**Ayrılıyorlar mı?

Ardahan Belediyesinin Morkoç Hayvancılık ve Demirkol İnşaaat’a yaptırdığı inşaat tüm hızıyla yapılmaya devam ederken AVM inşaatını ortak olarak yapan Morkoç İnşaat ile Demirkol İnşaatın ayrılma noktasına geldikleri ileri sürülüyor.
Alınan bilgilere göre yapımı devam eden inşaatı yapan iki firmanın arasında anlaşmazsızlık yaşadıkları bu nedenle iki firma yetkililerinin bir birinden ayrılma kararı alma aşamasında oldukları öğrenilirken, AVM inşaatını yaptıran belediye başkanının bunun önüne geçmek için büyük bir çaba sarf ettiği öğrenildi.
Konu hakkında bir açıklama yapmak istemediklerini belirten Morkoç Hayncılık ile Demirkol İnşaatın arasında ki anlaşmazsızlığın ise firmaların ekonomik durumu olduğu da ileri sürüldü.

**Arkadaşları Baydar’ı Terk Ettiler..

1 Kasım’da yapılacak olan genel seçimlerde 2. kez 2. sırada milletvekili adayı olan AK Parti eski İl Başkanı ve Ardahan Damızlık Sığır Yetiştiriciler Birliği Başkanı Veteriner Hekim Yunus Baydar arkadaşları tarafından terk edildi.
Başta Posoflu olmak üzere bir çok siyasi arkadaşının terk ettiği adeta yalnız kaldığı görülen Baydar’dan birlikte 2. kez yarışa giren ve AKP’nin en az oy aldığı dönemi yaşayan arkadaşı AKP’li Orhan Atayal’yın da umut kesip, tek başına çalıştığı dikkatlerden kaçmıyor.

**1. Olsaydı tamam da..

Baydar’ın terk edildiğinin her geçen gün daha netleştiği şu günlerde bunun nedeninin Baydar'ın 2. kez aynı isime 2. sıra adayı olması olarak gösterilmekte.
Baydar’ın geçen dönem 2. sırada girdiği oyları Orhan Atalay’a taşıdığını ileri süren arkadaşlar 1 Kasım’da buna izin vermemek için karar aldıklarını, çünkü Baydar 1. sıra adayı değil 2. kez 2. sırada yer almayı tercih ederek, bizim oylarımızı başkasına taşıyor. Buna izin vermeyeceğiz.’ dediler.
Baydar’ın arkadaşları Yunus 1. sıra olsaydı hepimiz yanında yer alırdık. Ama girme dediğimiz rağmen Baydar 2. kez hemde her seçimde AK Parti’ye oy kayıp ettiren Atalay’ın 2. sırasında yer aldı. Yolu açık olsun ama bizim işimiz yok dediler.

**Posof Elması Toplandı..

Ardahan’ın Çukurovası olarak bilinen sınır ilçesin de yetişen meyve sebzeler kış öncesi toplanmaya başlandı.
Elma başta bir çok meyvenin yetiştiği bölgede kendi imkanları ile yetiştirdikleri meyve ve sebzeleri yaklaşan kış öncesi toplamaya çalıştıkları gözlenen Posoflular, destek verilmesi haline Ardahan ve ilçelerinin yanı sıra çevre illerin meyve ve sebze ihtiyacını giderebilecek bir kapasiteye sahip bölgede kendi imkanları ile yetiştirdikleri meyve ve sebzelerin tamamen organik olduğunu belirtmekteler.
Kendi kışlık ihtiyaçları kadar yetiştire bildikleri meyve ve sebzelerinin büyük bölümünün toplanamadığından da yakınan Posoflular, bölgede uygulanan ancak bugüne kadar başta işsizliği olmak üzere devam eden göçü durduramayan masa üstü projelerle değil, üniversitenin de katkısını alarak gerçek projelerle Posof’un bölgenin meyve ve sebze ihtiyacını giderecek bir merkez olacağına işaret etmekteler.

 

**ARÜ'LÜ AKADEMİSYENLER "POSOF ELMASINI" TÜBİTAK PROJESİ KAPSAMINDA YAKIN PLANA ALIYOR..

Ardahan Üniversitesi (ARÜ) akademisyenleri Ardahan ile ilgili bilimsel çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. ARÜ'lü akademisyenler öncülüğünde hazırlanan "Ardahan ve Erzurum Yörelerinin Mikroklimatik Özellik Gösteren Bazı Bölgelerinde Yetişen Elma Çeşitlerinin Antimikrobiyal, Antioksidan ve Antimutajenik Aktivitelerinin Araştırılması" başlıklı proje Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırmalar Kurumu (TÜBİTAK)  tarafından kabul edildi. Proje kapsamında başta içi-dışı kırmız olan "Posof Elması" olmak üzere Ardahan ve Erzurum'da yetişen elma türleri incelenecek. Ayrıca iki ildeki meyveciliğe elverişli olan yerlerle ilgili bilimsel veri tabanları oluşturulacak. Ardahan Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Nurcan Erbil'in yürütücülüğündeki projede Ardahan Üniversitesi akademisyenleri Yrd. Doç. Dr. Mehmet Arslan ile Yrd. Doç. Dr. Zehra Tuğba Abacı ve Mustafa Kemal Üniversitesi Öğretim Üyesi Ahmet İlçim araştırmacı olarak görev alıyor. 
Projeyle ilgili bilgi veren Yrd. Doç. Dr. Nurcan Erbil, Ardahan ve çevre illerde iklim şartları nedeniyle meyvecilik faaliyetlerinin zor koşullar altında sürdürüldüğünü belirterek, "Bu konunun tercih edilmesinin temel nedeni, içi kırmızı elmanın Türkiye'de nadir yetişen bir çeşit olması ve bölgede yetişen içi kırmızı elma ve diğer elma çeşitlerinin biyokimyasal, mikrobiyolojik ve genotoksik özelliklerinin daha önce ayrıntılı olarak çalışılmamış olmasıdır. Bu çalışmada içi kırmızı elma ve diğer elma çeşitlerinin toplandıkları lokasyonlar kaydedilerek koordinatları tespit edilecek, sistematik teşhis için gerekli olan tüm numuneler literatürlerde bildirildiği gibi toplanacak ve uygun koşullarda muhafaza edilerek sistematik teşhisleri yapılacaktır." diye konuştu. 
"Yöreye Özgü Elma Türlerinin Korunması İçin Farkındalık Oluşturulacak"
Proje kapsamında yapılacak olan çalışmalar hakkında detaylı bilgiler veren Yrd. Doç. Dr. Erbil, "Mikrobiyolojik analizler kapsamında elmaların her birinden elde edilen ekstraktların birçoğu insan patojeni olan test mikroorganizmalarına karşı antimikrobiyal aktivitesi araştırılacaktır. Ayrıca patojen mikroorganizmalar dışında insan sağlığı için faydalı bakterilerden biri olan ve birçok fermente gıda içerisinde bulunan Lactobacillus plantarum üzerinde de antibiyogram testleri uygulanarak inhibitör etki oluşturup oluşturmadığı tespit edilecektir. Ayrıca inhibisyon zonunun oluştuğu tespit edilen her bir örnek için minimal inhibisyon konsantrasyonu (MIC) testi de yapılacaktır." dedi. 
Nesli tükenme riski altında olan çeşitli elma türlerinin korunmasına katkı sağlayacak nitelikte çalışmalar yapılmasının projenin hedefleri arasında yer aldığına dikkat çeken Yrd. Doç. Dr. Erbil, "Yapılacak çalışmalar neticesinde elma çeşitlerinin besinsel olarak değeri ortaya konulacak. Elde edilecek veriler, daha sonraki çalışmalar için zemin hazırlayacak. Yöre halkı ve üreticilerin yok olma tehlikesi ile karşı karşıya olan elma türlerine karşı farkındalığı arttırılacak. Çeşitli faaliyetler sonrasında bilinçlendirilecek olan üreticiler yeni fidan dikimleri konusunda teşvik edilerek işsizliğe karşı istihdam alanı oluşturulacaktır." sözleriyle, projenin çok boyutlu önemini ortaya koydu. 

**Ardahan’da 2014 Yılında 230 Trafik Kazası Meydana Geldi..

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Diyarbakır Bölge Müdürlüğü'nden alınan verilere göre, Türkiye’de 2014 yılında 168 bin 512 adet ölümlü ve yaralanmalı trafik kazası meydana geldi.

TRAFİK KAZALARININ İLLERE GÖRE DAĞILIMI
Trafik kazalarının illere göre dağılımında büyükşehirler ilk sıralarda yer aldı. İstanbul 15 bin 577 kaza sayısı ile ilk sırada yer alırken, İstanbul’u 11 bin 745 ile Ankara ve 10 bin 703 ile İzmir izledi.

TUNCELİ SON SIRADA
Tunceli 152 kaza sayısıyla son sırada yer alırken, Tunceli’yi 195 ile Hakkari ve 230 ile Ardahan takip etti.

İL İL KAZA SAYILARI
Diğer illerin sıralaması ise şöyle: "Antalya 7 bin 142, Konya 6 bin 520, Bursa 6 bin 123, Mersin 5 bin 374, Adana 4 bin 899, Manisa 4 bin 173, Muğla 4 bin 109, Kayseri 3 bin 876, Gaziantep 3 bin 731, Balıkesir 3 bin 650, Hatay 3 bin 644, Kocaeli 3 bin 552, Samsun 3 bin 155, Denizli 3 bin 147, Aydın 3 bin 78, Sakarya 2 bin 582, K.Maraş 2 bin 475, Ş.Urfa 2 bin 232, Diyarbakır 2 bin 161, Afyonkarahisar bin 989, Eskişehir bin 943, Tekirdağ bin 915, Osmaniye bin 740, Çorum bin 661, Van bin 652, Tokat bin 592, Malatya bin 491, Isparta bin 467, Trabzon bin 430, Çanakkale bin 423, Ordu bin 420, Sivas bin 408, Erzurum bin 403, Kütahya bin 354, Elazığ bin 318, Aksaray bin 243, Uşak bin 123, Zonguldak bin 76, Düzce bin 71, Adıyaman bin 54, Yozgat bin 39, Mardin 995, Amasya 992, Burdur 959, Giresun 956, Nevşehir 941, Bolu 935, Kırıkkale 904, Edirne 881, Kastamonu 875, Niğde 839, Rize 809, Karaman 784, Kırklareli 779, Erzincan 750, Ağrı 715, Batman 626, Kırşehir 618, Bilecik 616, Şırnak 609, Yalova 597, Çankırı 588, Kilis 577, Siirt 570, Karabük 518, Bitlis 510, Bartın 504, Bingöl 497, Muş 442, Sinop 420, Kars 394, Gümüşhane 384, Artvin 367, Bayburt 266, Iğdır 258."

**Yaşatmak Yaşamak Kadar Güzel Olmalı..

Ankara Baskent Hastanesinde yatmakta olan hemserimiz Nuran MORKOÇ'un çok acil Karaciğer nakli olması gerekmektedir. Tüm akrabalarında alınan verilerin sonucunda doku uyuşmadığı için ailesinin tek çaresi hemşerilerinden yardım istemeleri oldu. 14 Eylül 1987 Göle Doğumlu Nuran MORKOÇ'un kan gurubu AB (-) Negatif. Duyarlı vatandaşlarımızın mutlaka irtibata geçmeleri bir can kurtarmaya bir yıldızın tekrardan parlamaya yetecektir. Nurcanın Gözlerindeki hayata sevgi dolu bakışları devam etmelidir.
Karaciğer naklinin vericiler tarafından hiçbir sakıncasının olmadığı bilinmektedir. Çünkü Karaciğer, vücuttaki diğer bütün organlardan farklı olarak tekrar yenilenme ve büyüme özelliğine sahip olduğu için canlı vericiden karaciğer naklini mümkün kılar. Karaciğerin kendini yenilemesi hemen başlar ve 1 seneye kadar sürer. Bu yüzden cerrahlar vericiden karaciğerin bir parçasını çıkardıklarında vericide kalan parça ve alıcıya konulan parça hızlı bir şekilde orijinal boyutlarına geri gelmektedir.
Bundan yaklaşık 15 sene önce, dünyada bu prosedür yetişkin vericiden, karaciğer nakline ihtiyacı olan çocuklar için uygulanıyordu. Buna ek olarak cerrahlar kadavradan alınan bütün karaciğeri ayrı alıcılar için ikiye ayırma konusunda tecrübe kazandılar...
Unutmayınız ki birgün mutlaka bizede lazım olabilir...
İrtibat: Hülya KARAKUŞ: 0534 880 88 33
Sevim KORKMAZ: 0538 818 18 36
Haber: Erkan ÖZÇELİK

**ARÜ’DEN POSOF’A ZİYARET..

Ardahan Üniversitesi İnsani Bilimler ve Edebiyat Fakültesi Dekanlığı sosyal sorumluluk projelerine 2015-2016 eğitim-Öğretim yılında da ara vermeden devam ediyor.
Ardahan Üniversitesi İnsani Bilimler ve Edebiyat Fakültesi Dekanlığı’nın yürütttüğü ve Tarih Bölümü bünyesindeki Tarih Topluluğu’nun desteklediği “kardeş okul” projesi kapsamında Ardahan İli Posof İlçesi’nde faaliyet gösteren tek köy okulu olan Süngülü Köyü İlköğretim Okulu’na bir ziyaret gerçekleştirildi.
Gerçekleştirilen ziyarete ARÜ İBEF Dekanı Prof. Dr. Alpaslan Ceylan ve Posof İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Mahmut Ertan’ın yanı sıra ARÜ İBEF’den Yrd. Doç. Dr. Oğuz Şimşek, Öğr. Gör. Göknil Arda, Arş. Gör. Volkan Özkan, Arş. Gör. Özlem Bakan ve Tarih Topluluğu öğrencileri katıldı.
Ardahan Üniversitesi akademisyenleri ve Tarih Topluluğu öğrencileri, Süngülü İlköğretim Okulu öğrencileriyle birlikte derslere katılıp onlarla sohbet ettiler ve yanlarında getirdikleri hediyeleri öğrencilerle paylaştılar. Derslikleri ziyaretin ardından Süngülü İlköğretim Okulu Müdürü Selçuk Güzel ve öğretmenlerinden okulun ihtiyaçları konusunda bilgi aldılar.
Ardahan Üniversitesi İnsani Bilimler ve Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Alpaslan Ceylan, sosyal sorumluluk projesi çerçevesinde yürüttükleri “kardeş okul” projesine Ardahan İli’ne bağlı diğer köy okullarında da dönem içerisinde devam edileceğini belirtti.

**Vali Hoçvandaydı..

Ardahan Valisi Ahmet Deniz, Hoçvan bölgesindeki Hasköy, Hacıali ve Dağcı köylerinde ziyaret ve incelemelerde bulundu.
Vali Deniz, SYDV tarafından “Benim de bir evim var” projesi kapsamında yaptırılarak sahiplerine teslim edilen evleri görmek ve okullarda incelemelerde bulunmak üzere Milli eğitim, Özel İdare ve SYDV yetkilileriyle birlikte Hasköy, Hacıali ve Dağcı köylerini ziyaret etti.
Ziyaretleri kapsamında ilk olarak Hacıali köyüne giden Vali Deniz, köy okulunda incelemelerde bulundu. Dersliklere giren Vali Deniz, sohbet ettiği öğrencilere çeşitli hediyeler dağıttı. Vali Deniz Hacıali köyünde SYDV tarafından 2 aile için yaptırılan evleri de ziyaret etti. Evlerde yaşam süren ailelerle sohbet eden Vali Deniz, hayırlı olsun dileklerinde bulundu.
Vali Deniz daha sonra Dağcı köyüne gitti. Köy okulunu ziyaret eden Vali Deniz, öğrencilere hediye dağıttı. Vali Deniz, okullarda görev yapan öğretmenlerle de toplantı yaptı. Okul ziyaretinin ardından Vali Deniz, SYDV tarafından “Benim de bir evim var” projesi kapsamında 4 aile için yaptırılan ve teslim edilen evleri tek tek ziyaret etti. Evlerde yaşayan aile fertlerinin yakın ilgisiyle karşılaşan Vali Deniz, devletin her zaman için vatandaşın yanında olduğunu, halkın huzurunu bozmak isteyenlere asla fırsat verilmeyeceğini söyledi. Köy içerisinde vatandaşlarla da görüşen Vali Deniz, köyde kilit parke çalışması yapılacağını bildirdi.
Vali Deniz, son olarak Hasköy’e giderek, köy muhtarıyla birlikte yeni yapılacak olan 10 derslikli Ortaokul binası için tahsis edilen alanda incelemelerde bulundu. Hasköy’de köy içi kilit parke çalışması yapılacağını da belirten Vali Deniz, köyde eğitim gören öğrencilerle sohbet etti.
Kaynak: ardahan haber

Editör: ARDAHAN ardahan

Bu haber 5569 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER

ücretsiz iş ilanları

FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI