Reklam
Bugun...


ARDAHANLI GEBZE'DE DE BAŞKAN OLDU!..
Ardahan Dernekler Federasyonun un 'Güçlü Ardahan Lobisi' diyerek yol aldığı son yıllarda büyük çıkışlar yapan Ardahanlılar batı kentlerinde başta siyaset alanında olmak üzere bir çok önemli mevkilerde yer almaya devam ediyorlar. İstanbul'da 2, İzmir'de 1 Kadın Milletvekili olan Ardahanlıların ülkenin en büyük kenti İstanbul'dan sonra Kocaeli'nde de önemli bir kaleyi kazandılar. Ardahan/çıldırlı, H. Hasköy'ün eniştesi Gökhan Orhan 4 rakibi ezici bir oy ile geçerek CHP Gebze İlçe Başkanı oldu.

ARDAHANLI GEBZE'DE DE BAŞKAN OLDU!..

Mevcuttu, eskiler ve eskinin oğlunu geçti, CHP Gebze İlçe Başkanı oldu.

5 ADAY YARIŞTI, ARDAHANLI KAZANDI..

15 Aralık’ta başlayan CHP ilçe kongreleri, bugün gerçekleştirilen Gebze İlçe Kongresi ile tamamlandı. CHP Gebze 37. Olağan İlçe Kongresi Osman Hamdi Bey Kültür Merkezi’nde saat 12.00’de başladı.

Kongrede mevcut İlçe Başkanı Musa Yılmaz,  geçmiş dönem ilçe başkanı İsmet Kara, Sait Aydın, CHP Gençlik Kolları Başkan Yardımcısı Gökhan Orhan ve Gebze Belediyesi eski başkanı Sedat Tüze’nin oğlu Serdar Tüze ilçe başkanlığı için yarıştı.

Yapılan oylama ardından Kongrede sonuçlar açıklandı. CHP Gebze’nin gerçekleştirilen kongresinde 405 delege oy kullandı. Bir çok Ardahanlının bulunduğu ve Ardahan İl Derneği kurma çalışmalarının sürdüğü Gebze'de Ardahanlı Mavi oy pusulası sahibi Gökhan Orhan 138 oy alarak Gebze CHP İlçe Başkanı olurken,rakipleri İsmet Kara 81, Serdar Tüze 75 , Sait aydın 53, Musa Yılmaz  45 oy aldı.

Gebze de olduğu gibi İstanbul Küçikçekmece CHP ilçeBaşkanı da Ardahanlı olduğu biliniyor.

Gebze Ardahan Derneği Kuruluyor..
Gebze Ardahan Derneği Kuruluyor..
arşiv haber 10/03/2017 tarihli haber
Birçok Ardahanlının yaşadığı Kocaeli'nin Gebze İlçesinde Ardahan Derneği kuruluş çalışmaları başlatıldı. Açıklama şöyle; **GEBZE ARDAHAN DERNEĞİ KURULUYOR.. Geçtiğimiz aylarda Ardahan Federasyonunun organize ettiği ve bizlerinde katılıp onay verdiği "Gebze Ardahan İl Derneği" kuruluş çalışmalarını başlatmış bulunmaktayız. Bu çalışmamıza katılmak isteyen Ardahanlı hemşehrilerimiz 05416158834 nolu telefondan bana ulaşabilirler. Fuat KAYA.. Gebze Ardahan İl Derneği Kurucu Ekibi Başkanı

**Damallılar Yukarı Gündeş'te Buluştular..

Ardahan'ın Damal İlçesi Yukarı Gündeş (Mustafa Kemal Paşa Mahallesi Kültür ve Dayanışma Derneğinin düzenlediği yemekli gecesi çok renkli geçti.

**Yukarı Gündeşlilerin Gecesi Çok Renkli Geçti

*05/03/2017 Tarihli Haber

Esenyurt Beleidyesine ait olan Kültür Merkezinde gerçekleşen yoğun bir katılımın olduğu geceye CHP Genel Başkan Yardımcısı Öztürk Yılmaz, İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, Şişli eski Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, Avcılar Belediye Başkanı Handan Toprak, CHP Esenyurt İlçe Başkanı Ali Göikmen,  Damal Dernekler Federasyon Genel Başkanı Cem Aynalı, Esenyurt Erenler Eğitim Kültür Vakfı Başkanı Emin Yılmaz ve bölgede ki siyasi parti temsilcileri, Meclis üyeleri, Muhtarlar, Sivil toplum örgütleri 800 kişiden fazla Damallı yukarı gündeş köylüleri katıldı.

**SANATÇILAR ORDUSU GECEYEYDİ..

Sevilay Erciyes’in organize ettiği, İlknur Kaplan'ın ustaca sunduğu yemekli gecede sahne alan Türkiye’nin güçlü sesi Halk Müzik Sanatçısı Havanur, Halk Müzik Sanatçısı Mine Kuş, Halk Müzik Sanatçısı Gökhan Göçmen, Halk Müzik Sanatçısı Eyüp Derdiyok, Halk Müzik Sanatçısı Merdan Us, Halk Müzik Sanatçısı Bülent Çardakçı’nın söylediği türkülerle katılımcılar saatlerce halay çektiler.

**Göle Derneğide Gece Yaptı..

İstanbul Göle Derneği tarafından düzenlenen geleneksel kaz yemeği gecesine başta Ulaştırma Bakanı ve milletvekileri olmak üzere siyasetçilerin yoğun katılımı oldu.

Esenyurt Boy Düğün salonunda gerçekleşen yoğun katılımdan dolayı izdiham yaşanan İstanbul Göle Kültür ve Dayanışma Derneğinin geleneksel Kaz gecesi ünlülerin katılımıyla gerçekleşti.
Aynı gün rastlayan etkinliklerden dolayı Göleliler gecesine bir gurup protokol geliyor, bir başka gurup gidiyor, gecede 5 kez devir olan geceye katılanlar güzel bir organizeden dolayı yönetim kurulu taktir ederek ayrıldılar.
Konuk ve hemşehrilerinin gecenin girişinde ayakta karşılayan Göle Dernek Yönetimi konuk ve hemşehrileriyle tek tek ilgilenmelerinden dolayı herkes çok mutlu ayrıldı.

BAKAN ARSLAN GÖLE GECESİNDE ARDAHAN’DAKİ TÜNELLER AÇILACAK DEDİ.
Gecede Mikrofona davet edilen Ulaştırma Denizcilik Bakanı Ahmet Arslan, Ardahan Milletvekili Prof. Dr. Orhan Atalay ile birlikte Karadeniz’i Tünelle Ardahan’a Bağlıyoruz, Ilgar Dağını delip Gürcistan’a geçişleri kolaylaştırıyoruz, Ardahan’ı geçişi koridoru yaptık. Demesi büyük alkış aldı.
BAŞKAN SARITAÇ TEŞEKKÜR ETTİ.
Açılış konuşmasında yoğun ilgi ve katılımdan dolayı başta Ulaştırma Denizcilik Bakanı Ahmet Arslan’a, bütün protokole, konuk ve hemşehrilerine teşekkür eden İstanbul Göle Kültür ve Dayanışma Dernek Başkanı Bülent SARATAÇ, Gecede emeği geçen yönetim kurulu arkadaşlarına teşekkür etmeyi ihmal etmedi.

**DAMAL EL ELE..

*18/12/2015 Tarihli Haberler

Geçtiğimiz hafta Damal Merkez Derneği üyeleriyle kahvaltıda bir araya geldi.
Kuruluşunun ardından sosyal aktivitelerle adından sıkça söz ettiren Damal derneği faaliyetlerine devam ediyor.

Çok sayıda üyenin katıldığı kahvaltıda Damal Kültür ve Sosyal Dayanışma Derneği başkanı Ünsal ERBUDAK şunları söyledi,
Damallılar olarak şuan hak ettiğimiz noktada değiliz ancak her geçen gün hedeflerimize daha hızlı adım atarak daha fazla çalışarak ulaşacağız.
Bundan sonraki süreçlerde daha sık bir araya geleceğiz ve projelerimizi hayata geçireceğiz. Çok şey yaptık ancak yeterli görmüyorum toplumun bütün katmanlarına sirayet edecek çalışmalara imza atacağız.
Destek olan her üyemize teşekkür ediyorum`dedi.
Ardından derneğe desteği olanlardan İş adamı Bayram DEMİRBİLEK`e plaket verildi.
Muhtar İhbar Edince Yakalandılar...
Muhtar İhbar Edince Yakalandılar...

Kenardere Köyü Sınırından kaçak olarak geçen 9 mülteci yakalandı. Kenardere Köyü Muhtarı Even Aksu tarafından fark edilen mülteciler İlçe Jandarma Komutanlığına teslim edildi.

 

Mültecileri Jandarmaya teslim eden Kenadere Köyü muhtarı Evren Aksu " Sabah beş buçuk sıralarında köyde yabancı şahıslar gördüm. Yanlarına giderek nereden geldiklerini falan sordun türkçe bilmeyen şahısların sınırdan kaçak geçtiklerini fak ettim. Havanın da soğuk olmasından dolayı şahıslar üşümüştü onları yönlendirerek ısınmaları için eve götürdüm çay ikram ettim. Bu sırada jandarmayı arayarak durumu bildirdim. Jandarma ekipleri köye gelerek şahısları teslim aldılar" dedi.

Kaçak olarak yurda giriş yapan 9 mülteci Jandarma ekiplerince göz altına alındı.

Yılbaşından sonraya işlerini bırakan yandı..
 

Ardahan Defterdarlığı  Maliye Bakanlığı’nın 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren hayata geçireceği “E-Tebligat” uygulamasıyla ilgili, Muhasebeciler, Sivil Toplum Kuruluşları  Defterdarlık ve Vergi Dairesi personelleri ve Gazetecilere bilgi verdi.

 Deftardarlık toplantı salonunda yapılan bilgilendirme toplantısında konuşan Ardahan Defterdarı Mehmet Doğan, , yeni uygulama konusunda mükelleflerin dikkat etmesi gereken konularla ilgili bilgiler aktardı. Maliyenin artık çözüm odaklı bir hizmet anlayışına sahip olduğunu ifade eden Doğan,  yeni sistemde mükellefe daha kaliteli hizmet sunmak için çaba gösterdiklerini vurguladı.  Doğan, “ e-Tebligat uygulaması ile mükellefe ulaşma sorunlarımız büyük oranda azalacaktır. Bu uygulamanın mali sistemimize yerleşmesinde en büyük desteği Mali Müşavir meslektaşlarımızın vereceğine gönülden inanıyoruz. Tüm mükelleflerimizin  yeni yıl başlamadan e-Tebligat sitemine dahil olmaları yasal bir zorunluluk olup, yılbaşından sonra kalan işlemler için cezai işlemler olacağı tabiidir “ dedi. 

 E-Tebligat” uygulamasıyla ilgili katılımcıları bilgilendiren Vergi Dairesi Müdür yardımcısı İlyas Gümüş şu bilgileri verdi. “ Elektronik Tebligat, 213 sayılı Vergi Usul Kanunu ve 456 sıra no.lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği hükümlerine göre tebliği gereken belgelerin, E-Tebligat sistemi ile mükelleflerin elektronik adreslerine tebliğ edilmesidir. 
Bu tebliğ fiziki ortamda yapılan tebligat ile aynı sonucu doğurmaktadır. E-Tebligat uygulaması 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren başlayacaktır. E-Tebligat başvurusunu, mükellefler, bizzat kendisi veya kanuni temsilcisi aracılığıyla yapabileceği gibi E-Tebligat ile ilgili işlemleri yapmak üzere özel yetki içeren noterden alınmış vekâletnameyle vekili aracılığı ile de yapılabilir. Elektronik Tebligat Talep Bildirimi ile bildirimde bulunan mükelleflere vergi dairesince, müracaat anında sistem tarafından üretilen internet vergi dairesi kullanıcı kodu, parola ve şifre verilecek, böylece elektronik tebligat adresi edinilmiş olunacaktır. İnternet vergi dairesi kullanarak elektronik bildirimde bulunan gelir vergisi mükelleflerine internet vergi dairesi kullanıcı kodu, parola ve şifre verilmeyecek olup bu mükellefler sisteme her girişlerinde sistem tarafından kimlik doğrulaması yapılmak suretiyle e-tebligat sistemini kullanabileceklerdir.
Vergi dairesi tarafından elektronik olarak imzalanan evrak tebliğ yapılacak mükelleflerin elektronik tebligat adresine iletilecektir. Mükellefler internet vergi dairesi (https://intvrg.gib.gov.tr) üzerinden e-tebligat sistemine girerek, internet vergi dairesi kullanıcı kodu, parola ve şifre ile ulaşacakları elektronik tebligat adreslerinden tebliğ edilen evrakı görüntüleyebilir ve çıktısını alabilirler.

  E-Tebligat sistemine dâhil olmak zorunda olan mükelleflerimiz, süresinde bildirimde bulunmaz ise Vergi Usul Kanununun Mükerrer 355. maddesi uyarınca özel usulsüzlük cezası ile cezalandırılır. Bu mükelleflerimize res’en oluşturulan internet vergi dairesi kullanıcı kodu, parola ve şifresi tebliğ edilerek E-Tebligat gönderimi başlatılır” dedi.
 Program sonunda katılımcılara çeşitli ikramlarda bulunuldu. 

GÖLE BELEDİYESİNDEN İŞÇİLERİNE YEMEK!

 

Göle Belediyesi Başkanı Akın İsmailoğlu çalışanlarının öğle yemeğini belediye tarafından karşılanacağı öğrenildi.

Ardahan Milletvekili Orhan Atalay'ın çabaları sonucu 600' ün üzerinde çalışanına  belediye sahip çıktı. İş Kur bünyesinde istihdam sağlanan işçilerin öğle yemeklerini ve  çaylarını içebilecekleri bölümleri hazırlayan  Göle Belediye Başkanı Akın İsmailıoğlu hizmete sundu.

 İşçilerine verdikleri önemle bir adım daha öne çıkmış oldular. Çalışan işçilerinin bütün masraflarını karşılayan İsmailoğlu, kömür sobasının yakıtını ve çay masraflarını üstlenmesiyle çalışanlarına verdiği önemi bir kez daha gösterdi . Gölede bir ilk olmasıyla dikkat çeken bu olay sosyal dayanışmanın önemini Ardahan'da bir kez daha gözler önüne serdi.

Minik Öğrencilere Meyve Tadında Tiyatro...

 

Ardahan Orta Oyuncuları tiyatro topluluğu, kırsaldaki köy okullarında okuyan öğrencileri ücretsiz olarak tiyatroyla buluşturdu.

 

   İlk kez tiyatro gösterisi izleyen Ardahan Merkeze bağlı Nebioğlu ile Bayramoğlu köyü ilkokulu öğrencileri heyecanlarını gizleyemedi. Meyve bahçesi adlı Tiyatro oyununu izleyen çocuklar, öğretmenler ve öğrenci velileri, oyunu çok beğendiklerini söyleyerek mutlu bir şekilde ayrıldılar.

   Nebioğlu ile Bayramoğlu köyü İlkokulu öğrencileri, ilk kez tiyatro gösterisi izlediklerini söyleyerek, “Çok güzeldi, çok beğendik. Yalan ve yalancılığın kötü olduğunu öğrendik.” dedi.

   Ardahan Orta Oyuncuları tiyatro topluluğu üyelerinden Ceren Odabaşı, öğretmenler, öğrenci velileri ve öğrencilerden çok olumlu tepkiler aldıklarını belirterek, “Ardahan Orta Oyuncuları tiyatro topluluğu olarak böyle aktivitelere devam edeceğiz.

   Bu tür etkinliklerle öğrencilerimizin sosyal ve kültürel gelişimine katkıda bulunmaya çalışıyoruz. Sıkışan eğitim sistemi ve yaşamın diğer alanlarında kendilerini ifade edemeyen, sanat ve kültürel değerlerle buluşamayan geleceğimiz olan çocuklarımızı tiyatroyla ve sanatla buluşturmanın heyecan ve coşkusunu yaşıyoruz.

   Özellikle sosyal ve kültürel etkinliklerin oldukça uzağında olan köy ve kasabalarda okuyan çocukların ilk kez tiyatroyla buluşması coşku ve heyecanımızı daha da artırdı” dedi.

DSP’den Yardım Kolisi

 

13 Aralık 2015’te yapılan Demokratik Sol Parti Olağanüstü Genel Kurultay’ında Genel Başkan seçilen Önder Aksal’ın rüzgarı Ardahan’da da esmeye başladı.


Ardahan Haber Merkezi'ni ziyaret eden DSP Ardahan İl Başkanı Mustafa Morkoç ile Atatürk Mahallesi Muhtarı İbrahim Özer, gündemem ilişkin özel sohbette bulundular.

DSP Ardahan İl Başkanı Mustafa Morkoç, DSP Genel Başkanlığına seçilen Önder Aksakal’a başarılar dileyerek, Aksakal’ın aracılığıyla İstanbul’da yaşayan bir iş adamı vasıtasıyla gönderdiği yardım kolileri, Atatürk Mahallesi Muhtarı İbrahim Özer’e teslim etti. 

Bu tür yardımların devam edeceğini açıklayan DSP Ardahan İl Başkanı Mustafa Morkoç, parti olarak ciddi bir toparlanma süreci yaşadıklarını ve önümüzde günlerde partimizin belirlediği program ölçüsünde çalışmalara başlayacağını söyledi.

Ardahan Merkeze bağlı Atatürk Mahallesi Muhtarı İbrahim Özer ise, DSP Genel Başkanı Önder Aksakal’ın aracılığıyla fakir ve fukaralara gönderilen yardım kolilerinden dolayı teşekkür etti. Yardımların gerçek ihtiyaç sahiplerine dağıtılacağını belirten Özer,  Ardahan’da en fakir insanların kendi mahallelerinde yaşadığını söyledi. 

Üniversitede Diyarbakır Kutlaması!!!

Ardahan üniversitesinin büyük çoğunluğunun doğu kökenli olması sebebiyle, doğunun incisi olan Diyarbakır ilinin kurtuluşu olan 27 Mayıs tarihinde kurtuluşunu kutlamak için rektörlükle görüştükleri öğrenildi.

Son olarak Türkmenistanlı öğrencilerin Ardahan Üniversitesinde Türkmenistan'ın kurtuluşunu kutlamaları doğu kökenli öğrencilerde bizlerde ortak bir fikirde buluşup bizlerde Diyarbakır'ın kurtuluşunu kutlamak istiyoruz dediler.

 

ARÜ’DE TÜRKMENİSTAN’IN BAĞIMSIZLIĞININ 20. YILI KUTLANDI

 

“Türkmenistan’ın Bağımsızlık Günü” nedeniyle Ardahan Üniversitesi (ARÜ) Türkmenistan Öğrenci Birliği Topluluğu tarafından bir program düzenlendi. 

Türkmenistan’ın bağımsızlığını kazanmasının 20. Yılını anma etkinliği 14 Aralık 2015 Pazartesi günü saat 17.00’de ARÜ Yenisey Konukevi’nde gerçekleştirildi. Programa Rektör Vekili Prof. Dr. Gürkan Doğan, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Orhan Söylemez, İnsani Bilimler ve Edebiyat Fakültesi (İBEF) Dekanı Prof. Dr. Alpaslan Ceylan, Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şeref Kılıç, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. İhsan Kurtbaş ile çok sayıda akademisyen ve uluslararası öğrenci katıldı.

 Programın açış konuşmasını yapan Rektör Vekili Prof. Dr. Gürkan Doğan,  “Bu geceyi düzenleyen öğrencilerimize gönülden teşekkür ediyorum. Ülkelerinden Türkiye’ye ve Ardahan’a okumaya geldiler. Biz üniversite olarak, siz çok kıymetli öğrencilerimizin her zaman yanında olmak için çalışacağız. Sizler, ileride yüksek makamlara geldiğinizde ve ülkelerinize döndüğünüzde faydalı işler yapmalısınız. Sizin bize en büyük hediyeniz farklı ülkelerden gelen kardeşlerinizle birlikte güzelce yaşadığınızı onlara göstermekti. Türkmenistan’dan yükseköğrenim görmek üzere gelen 94 tane öğrencimiz var. Sayımız 100’e yaklaştı. Geçen sene 7 arkadaşımıza Büyükelçimiz ve Eğitim Ataşesi ile birlikte düzenlediğimiz tören ile diplomalarını verdik. Darısı bu seneye inşallah. Zaman çok hızlı geçiyor. Farklı ülkeler ve coğrafyalardan gelip eğitim çatısı altından toplanan öğrenciler ülkelerine döndüklerinde buradaki kardeşlik çemberi ve ortamını oralarda da anlatacaklardır. Sayın Rektörümüz görevi gereği aramızda değil. Bu programda aramızda olamadığı için çok üzgün olduğunu, sizlere kucak dolusu sevgisini ve alınlarınızdan öptüğünü size iletmemi istedi. Burada olduğunuz ve Sayın Rektörümüzün sevgi dileklerini sizlerle paylaştığımız için mutluyuz. İyi ki varsınız. Hepinize çok teşekkür ediyorum.” diye konuştu. 

Gecede uzun yıllar Kafkasya bölgesinde görev almış ve çalışmalarda bulunmuş olan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Orhan Söylemez Türkmenistan’ın bağımsızlık mücadelesi, Türkmenistan’daki gelişmeler ve sosyo-ekonomik unsurlardan bahsetti. Prof. Dr. Söylemez, “Bağımsız anıtında da görülüyor ki bu anıt uzay mekiğine benziyor. Bu yapının üçayağı var. Bu ayaklar dünyadaki bağımsızlığını ilan eden üç devleti simgeliyor. Bunlar İsviçre, Avusturya ve diğeri de kardeş ülke Türkmenistan... Doğal zenginlikleri, kültürü, dili, edebiyatı ve her şeyi ile bütün dünyaya kendisini kabul ettirmiş bir ülkeden bahsediyoruz. Burası Türkmenistan’dır.” dedi. Prof. Dr. Orhan Söylemez, Türkmenistan’ın bu kadar güçlü ve önemli olmasının sebebinin dili, kültürü ve atalarının ruhuna sahip çıkmasıyla ilişkili olduğunu ifade etti. 

Programda konuşan İBEF Dekanı Prof. Dr. Alpaslan Ceylan, Türk Dünyası’nın güzel günlerinde beraber olmanın kendilerini oldukça mutlu ettiğini belirtti. Prof. Dr. Ceylan, “Türkmenistan denilince atasözleri, şairleri, kültürü ve coğrafyası ile Türk Dünyasına damga vuran bir yer akla geliyor. Özellikle Türkmenistan’ın Namazgâh bölgesi 4 bin yıllık Türk tarihi olan bir yerdir. Yani ata yurdumuzdur. Orada yapılan kurgan kazıları ve bulunan veriler Türk Kültürünün merkezini ortaya koymaktadır. Türkmenistan’dan buraya çocuklarını eğitim için gönderen ailelerine şükranlarımızı sunuyoruz. Aslında birbirimizden farkımız yok. Selçuklu Anadolu’yu baştanbaşa imar ederken Merv’den hareket etti. Merv’i bilmeyen Türk tarihini bilemez. Türk tarihi bir kitapsa Türkmenistan’ı içerisinden çıkartırsanız sadece elinizde kapak kalır. Onun için Türkmen bizim özümüz. Şair ne güzel diyor, ‘Öz menem öz menem. Onlar kabuk öz menem.’ ” sözleriyle Türkmenistan’ın önemine vurgu yaptı.

Daha sonra Türkmenistanlı öğrenciler Türkmenistan’ın bağımsızlığı ile ilgili şiirler okudu. Türkmen öğrenciler sergiledikleri halk oyunları gösterileriyle büyük beğeni topladı. Türkmenistan’ın tanıtım filminin gösteriminin ardından öğrenciler Rektör Vekili Prof. Dr. Gürkan Doğan ve Rektör Yardımcısı Orhan Söylemez’e hediye takdim etti. Gecede Türkmen pilavı ve Türkmenistan’a has yemekler konuklara ikram edildi.

**Olcay Denizden Miniklere Moral...

Vali Ahmet Deniz, eşi Olcay Deniz ile birlikte Atatürk Mahallesi’nde ki Kardelen Anaokulu’nu ve Karagöl Mahallesi’nde ki Anadolu Kız Meslek Lisesi’ni ziyaret etti.

 
Eşi Olcay Deniz ve Milli Eğitim Müdürü Tevfik Fikret Eteker ile birlikte gittiği Kardelen Anaokulu ve Kız Meslek Lisesi Ana Sınıfı’nda minik öğrencilerle sohbet eden Vali Deniz, eşi Olcay Deniz ile birlikte çocuklara hediye dağıttı.
 
Çocukların zeki ve pırıl pırıl çocuklar olduğunu belirten Vali Deniz, ilk eğitimin verilmesi anlamında anaokullarının önemli olduğunu söyledi.
 
Vali Deniz daha sonra Anadolu Kız Meslek Lisesi’ni ziyaret etti. Burada dersliklere girerek üniversite sınavlarına hazırlanan son sınıf öğrencilerine moral veren Vali Deniz, “Sizler pırıl pırıl çocuklarsınız. Sizlerden biraz daha gayret göstererek, sınavlarda daha çok başarı elde etmenizi bekliyoruz. Elinizde ki imkanları en iyi şekilde kullanarak, başarıya doğru koşmalısınız. Hayatınız boyunca elde ettiğiniz başarılarla birlikte, devlete, millete, içinde bulunduğunuz topluma faydalı bireyler olmanız da çok önemlidir. Bizi biz yapan değerlere sahip olduğunuz zaman, önünüzde hiçbir engel duramayacaktır. Sizlerin başarılı, milli ve manevi değerlere önem veren, topluma faydalı bireyler olacağınıza inanıyorum. Üniversite yolunda gireceğiniz sınavlarda başarılar diliyorum” diye konuştu.
 
Vali Deniz ve eşi Olcay Deniz, daha sonra Kız Meslek Lisesi pansiyonunda öğrencilerle birlikte yemek yedi.
**Yılbaşı öncesi denetimler arttı...
Ardahan Belediyesi Zabıta Müdürlüğü Ekipleri, ilimizde bulunan otel ve pansiyon gibi konaklama mekanlarını denetledi.

Ardahan Belediye Başkanı Faruk Köksoy’un Ardahan Belediyesi Zabıta Müdürlüğü Ekiplerine verdiği talimatla, ekiplerin il sınırları içindeki işletmelerin denetimleri aralıksız devam ediyor. 

Ardahan dışından gelen öğrenci, iş adamı veya işçi gibi çeşitli nitelikteki gurupların faydalanacağı konaklama yerleri arasında yer alan otel ve pansiyon gibi merkezlerin denetim altında tutulduğunu. Zabıta ekiplerimizin halkın sağlığını ve huzurunu korumak amacıyla yaptığı çalışmaların her iş kolundaki rutin denetimlerinin sürdürüldüğünü.

Ekiplerin, ekmek fırını, kasap ve marketlerin et reyonlarının denetiminin ardından,  otel ve pansiyon gibi konaklama mekanlarında çalışanların, sağlık karnelerinden, işletme ruhsatlarına kadar gerekli incelemeleri dikkat çekti.

Oteldeki odaların düzeni, mutfak ve yangın merdiveni gibi bölümlerde inceleme yapan ekiplerimiz, işletme sahiplerine gerekli uyarıları yaptıktan sonra; eksikleri olan işletmelerin eksiklerini giderilmesi için uyarıda bulundu. Bu eksikleri gidermeleri için işyeri sahiplerine bir hafta süre verip; eksiklerini gidermedikleri hallerde verilecek olan ceza konuları hakkında işletmecilere gerekli açıklamayı yapan zabıta ekipleri, denetimlerin aralıksız olarak devam edeceklerini bildirdiler.

**Size benzemeyeceğim..
  Fakir Yılmaz Yazıyorsam Sebebi Var
fakiryilmaz323@hotmail.com

Ardahan’ın ilk günlük gazetesini çıkaran ve bu yönde verdiğimiz bir yıllık mücadele sonucunda almam gereken ilan hakkımın engellenmesi üzerine yeniden haftalığa dönme kararı vermeye hazırlanırken rahmetli babam matbaaya gelip, günlük gazeteyi neden haftalığa çevirdiğimi sordu..
Ben de Hasan Özdemir’in Ardhan’da vali olduğu dönem de yaşadığımız sıkıntıları ve gelen denetleme kurulunun kararını anlatınca babam bana dönüp dedi ki; ‘Oğlum mücadelen boyunca şunu bil ve unutma.. Düşman seni yenemediği an bu kez taktik değiştirip, seninlşe dost gibi görünüp, seni kendisine benzetmeye çalışır.. Bu nedenle alacağın karar ya onlara benzemek yada bildiğin doğruya devam etmektir’
Yani o sıkıntılı anda yanıma gelip, ‘sen doğru bildiğini yap’ diyerek bana cesaret veren ve Ardahan’a günlük gazete kültürünü kazandıran o günkü müacadelimizde önümüze çıkarılan engellemeler bugünde vasıflı olma mücadelesinde görmüyor değiliz.. 
Ama yolumuza devam ediyoruz.. 
Ama benim bugünkü konum Ardahan Dernekler Federasyonu Başkanı olduktan sonra yaşadığım onca sorunları anlatmak olacak..
Çünkü gazetecilikte yaşadığımız sıkıntıların diğer bir benzerini gördüğüm bu alanda da birileri beni kendilerine benzetme çabası içinde olduğunu ve ARDA/FED olarak verdiğimiz mücadele de hep engelleme, arkada konuşma, şerefsizce, alçaka iftiralarla karşılaştığımız bir süreci yaşadığımızıda bilmenizi isterim..
Yani beni ve arkadaşlarımı kendilerine benzetmeye çalışanların güçlü bir Ardahan Lobisi korkusu içinde oyun üzerinde oyun içinde olduklarınıda görüyorum..

**Ayrılıklar hep zordur..

Ülkenin komşuları ile olan sorunları, komşuların emperyalist güçlerce işgal edilmeye çalışması, toprak ayrımları ve parçalanmalarını tartışıldığı bir sürecin yaşandığı şu günlerde yeniden ısıtılıp, önümüze getirilen başkanlık sisteminin ayrışıma neden olacağı da konuşulmakta..
Yani önce Başkanlık, ardından bu başkanlığı başında olacağı eyaletler ardından herkesin kendisini yönettiği öz yönetimlerin gündeme gelebileceği korkusu ve travması yaşanıyor ülkemde..
Evet benim de desteklediğim ve istediği başkanlık sistemine geçmeye çalışan ve 10 yıla yakındır bir çok sorun ve sıkıntıya neden olan sistemden ayrılmak istemeyen ülke zorda..
Başkanlık gelsin mi, gelmesin mi?
Sistem yenilenerek kalsın mı, kalmasın mı?
Başkanlık gelirse yapabilir miyiz, yapamaz mıyız?
Bölünür müyüz, bölünmez miyiz?
Soruları ile tartışılmaya devam eden sistem değişikliği bu ülkeye ne getiri bilmem ama bana sorarsanız kavga etmeden tartışılması en güzeli..
Çünkü Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı olmasından bu yana zaten sistem değişmiştir..
denilen bir ülkedeyiz.. 
Ve Reis denilip, üzeri kapatılmak istenen Başkanlığı zaten o günden bugüne kadar Başkan olarak yapan bir Erdoğan bunu resmileştirmek istiyor..
Evet başkanlığı bende ama ülkemin bölünmeden istiyorum..
Bu ülkenin sistem değişikliğine olan ihtiyacın daha çok tartışılmadan, kan, revan bulaşmadan gerçekleşmesinde yanayım..
Zor ama şart olan bu değişikliği bir an gerçekleştirmek bu ülkenin önünü olduğu gibi hepimiz rahatlatacağına inananlardanım..
Kısacası aşklardan, sevdalardan, sevdiklerinizden, alıştıklarınızdan
ayrılırken yaşanan aynı  duygu gibi 100 yıldır yaşadığımız sistemde de ayrılmak zor olsa da şarttır..

**Ekmeğe muhtaç bırakmak..

Kamu kesiminde eşi benzeri görülmemiş bir şekilde görevden çıkarma cezaları veriliyor. Şu anda on binlerce
ailenin ocağında gözyaşı, hüzün ve “yarın ne yapacağım?” kaygısı var. Resmi Gazete'de isimleri yayımlananların
sayısı 100 bini çoktan geçti, daha da devam edeceğe benziyor. İnanın bazılarına memuriyetten atılmak değil
Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyesi olmakla suçlanması daha ağır geliyor.
Şunu belirtelim: Kamuda terör örgütü elemanlarının bulunması zaten kabul edilemez. Girenlerin önemli bir
bölümü de AKP döneminde işe alındı. Kamu görevine son verilenlerin tamamının FETÖ'cü olduğuna kimse
inanmaz. Görevden alınanlardan tanıdıklarınıza bir bakın. Atatürkçü, laik, çağdaş isimler de bu furyada
görevden alınıyor.
Sadece bu alandamı oluyor ki bunlar? 
Hayır tam tersi hemen her alanda yaşanan bu durum bizim camiamızda da yaşanıyor..
Son olarak benimde bir dönem gazete çıkardığım Kocaeli’nin en önemli gazetecilerinden olan Güngör Aslan’ın da gazetesine el konulup, ekmeğe muhtaç bırakıldığını öğreniyorum..
‘Kendisini arayıp, yapabileceğim bir şey var mı? diye sorduğum bir anda Ardahan’da beni arayan eşim basın müdürlüğünün ilanımızı iki aylığına askıya aldığını öğreniyorum..
Beni de şok eden bu gelişmenin gerekçesi de gazetemizin bo yalarının kurumadan basına götürüldüğü ve baskı hataları olduğu için olduğunu öğreniyordum..
Eşimin gergin ses tonunu ‘Bir şey olmaz hanım, neye dayanmadı ki buna da dayanmayalım’ diyerek yumuşatmaya çalıştığım bir sıra da bu ülkede birilerinin birilerini ekmeğe muhtaç hale getirmekle meşgüldü..

 
Kaynak: Ardaha Haberleri

Editör: Ardahan Haberleri

Bu haber 5712 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER

ücretsiz iş ilanları

FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI