Reklam
Bugun...


ARDAHANLI DAĞCI KAZBEK'E, KARS-ARDAHAN-IĞDIRLI DAĞCILAR ULGAR'IN ZİRVESİNE ÇIKTILAR..
ARDAHANLI DAĞCILAR AĞRI VE İRAN DAMAVAND’DAN SONRA GÜRCİSTAN/RUSYA SINIRINDA Kİ KAZBEK’İN ZİRVESİNDE!.. Öte yandan Kars, Ardahan ve Iğdırlı bir grup dağcı ise yıllardır altında geçecek bir tünelin yapılıp, bitmesi beklenen Posof'un Ulgar dağının tepesine çıktılar.

ARDAHANLI DAĞCI KAZBEK'E, KARS-ARDAHAN-IĞDIRLI DAĞCILAR ULGAR'IN ZİRVESİNE ÇIKTILAR..

SÎZDE KONUĞUMUZ OLUN..

Gazeteci Fakir Yılmaz ile Gazeteci Özlem Şeyma YHılmaz'ın birlikte hazırlayıp, her pazar günleri saat: 14.00'da TEMPO TV'de Sundukları Canlı Yayın Programı

Her Pazar günü saat:14.00'da 

Sizde Tempo TV ekranına konuksunuz..
MERHABA Ardahan’daki gelişmeleri görüntülü izlemeniz için youtube ArdahanTV Kanalımıza abone olmanız umuduyla. Görüntülü haberlerimiz için TIKla abone ol, izle.. 
 ARDAHANLI DAĞCILAR AĞRI VE İRAN DAMAVAND’DAN SONRAGÜRCİSTAN/RUSYA SINIRINDA Kİ KAZBEK’İN ZİRVESİNDE!..
Gürcistan'ın en yüksek zirvesi olarak bilinen 5 bin 37 rakımlı Kazbek Dağı'na çıktı. 

Aynı zamanda Ulusal Hakem olan Ardahanlı dağcılar Doğu Yılmaz ve Yalçın Kağan Seyhan dağcılık sporu alanında üçüncü profesyonel tırmanışında bulundu. 
İlk profesyonel tırmanışlarını Ağrı Dağı'na ikinci tırmanışlarını İran ve Ortadoğu'nun en yüksek zirvesi olarak bilinen 5 bin 610 metre yüksekliğindeki Damavand Dağı'na gerçekleştiren Yılmaz ve Kağan, bu kez Gürcistan’ın en yüksek zirvesi bilinen Kazbek Dağı'na tırmandı.
Karslı Dağcıların Keşif Güncesi (Ilgar Dağı)
Kars, Iğdır ve Ardahanlı doğa tutkunu dağcıların bölge dağlarına yaptıkları zirve tırmanışları devam ediyor.

Haber/Fotolar: Hilal ÖZCAN

Karslı dağcılar Alpay Korkmaz ve Tacettin Durmuş, geride bıraktığımız Pazar günü etkinliğinde Ardahan ilimizde bulunan Türkiye’de yılın ilk karının yağdığı 2,918 rakımlı Ilgar (Ulgar) Dağını, haftanın keşif güncesine dahil etti. 

Türkiye Dağcılık Federasyonu (TFF) Kars İl Temsilcisi Alpay Korkmaz ve Zirve Dağcılık Doğa Sporları Kulübü Kars Şube Başkanı Tacettin Durmuş, Ardahan’ının Posof ve Damal arasında ve Gürcistan sınırında bulunan en yüksek dağı olan Ilgar Dağına tırmanış yaparak Ardahanlı dağcılara destek verdiler.

Ardahan Türkiye Dağcılı Temsilcisi Muhammed Yıldırım ve Zirve Dağcılık Iğdır Şubesi Hüseyin Yıldız’ın desteği ile gerçekleştirilen zirvede duygu dolu anlar yaşandı. Kars, Ardahan ve Iğdırlı dağcılar, adını dağın zirvesi hariç dört bir yanında yetişen mavi renkli endemik ılgar çiçeğinden alan 2,918 rakımlı Ilgar Dağının zirvesine zirve tabelası dikti. Dağcılar bölge için önemli olan zirveden Karadeniz, Gürcistan ve Doğa Harikası Posof ilçesinin fotoğraflarını çekip sosyal medya hesaplarında ve yerel medyalarda da paylaşarak faaliyetlerini tamamlandı.

Zirvede Türk Bayrağı ve flamalarını da açan dağcılar, dönüşte güneşin ilk önce doğduğu Kars, Ardahan ve Iğdır’da dağcılık ve doğa sporlarının her geçen gün gelişmeye devam ettiğini dile getirerek, dünya da ve Ülkemizdeki tüm dağcıları bölgeye davet ettiler.

TÜRKİYE’DE YILIN İLK KARI ILGAR DAĞINA YAĞAR

Ardahan Türkiye Dağcılık Temsilcisi Muhammed Yıldırım, Ilgar Dağının adını sadece burada yetişen endemik ılgar çiçeğinden aldığını hatırlatarak, bölgede dağcılık ve doğa sporlarının her geçen gün daha da geliştiğini söyledi.

Türkiye’de yılın ilk karının Ardahan’ın Posof ve Damal ilçeleri arasında bulunan 2918 rakımı Ilgar Dağı’na yağdığını söyleyen Muhammed Yıldırım, “Ilgar Dağı, 5137 rakımlı Ağrı Dağı’nı çevreleyen onlarca dağdan biridir. Ilgar Dağı volkanik bir dağdır. Yılın büyük kısmını kar altında geçirir. Bu nedenle kış tırmanışı ve dağ kayağı için son derece uygun doğal koşullara sahiptir. İlkbahar ve yaz aylarında dört bir yanının doyumsuz bir flora kaplar. Ilgar Geçidi olarak bilinen dağın eteğinde ‘soğuk pınar’ diye bilinen çeşme var. Bu sudan içmeden geçilmez. Kars, Ardahan ve Iğdır’da çok sayıda ortalama 3000 metre yükseklikte dağlar bulunmaktadır.

Son yıllarda güneşin ilk önce doğduğu serhat şehirleri 3 ilimizde kış ve doğa sporları ile birlikte dağcılık gelişmeye başladı. Bölgemiz henüz keşfedilmemiş sayısız, tarihi, doğal ve kültürel varlıklarla doludur. Tüm bu değerlerimizin turizme kazandırılması gerekir. Bizlerde bölge dağcıları olarak gerçekleştirdiğimiz etkinliklerle üç ilimizi tanıtmaya devam ediyoruz. Bu etkinliklerimizde Kars, Ardahan ve Iğdır Gençlik ve Spor İl Müdürlüklerimiz bizlere destek veriyor. İl müdürlerimize teşekkür ediyoruz.”dedi.  

 

Cumhurbaşkanı Adayı Tarkan!
Nemli havalar etkisini sürdürüp, soğuk ve yağmura dönüşmediği şu günlerde kuraklığın yine kapıda olduğu haberlerini de okuyoruz.
Bu olumsuz durumu dört gözle bekleyen ve “İmamoğlu geldi İstanbul susuz kaldı” demek için dua edenlerin onarıma alınıp, genişletilmeye çalışılan metrobüs hattında meydana gelen bir kaza ardından neredeyse zil takıp oynadıklarını  görüyorum, Tarkan İzmir’de şıkıdım şıkıdımı söylerken..
Hızlı tren yolları yapıp uzaya gideceklerini iddia edenlerin bu tren   yolunda meydana gelen kazada ölen kişilerle ilgili süren davayı daha sonuçlandırmazlarken '128 milyar dolar dahil, deprem paraları, göçmenlere gelen paraları ne yaptınız?' sorusuna 'yol yaptık, otoban yaptık, köprü yaptık' derlerken, bu otobanların ikisinde meydana gelen ve 40 kişinin ölümüne neden olan trafik kazasının haberine bile yayın yasağı getirdiklerini unutmuşlardı.
Kaybettikleri İstanbul’un acısıyla her yaşanan olumsuz olaya sevinip 'İmamoğlu tatilde' diye eleştirenler Tarkanlı İzmir’in kurtuluşuna da şok oldular.
Çünkü HDP'liler ve Kürt sanatçılar katılacak diye memleketim Ardahan’daki festivallerinde içinde olduğu bir çok yaz etkinliğini iptal ettirenler bu etkinliğinde çok ses getirmeyeceğini düşünüyorlardı.
Ancak başta CHP olmak üzere muhalif medyanın adeta Tarkan’ın reklam ekibi gibi çalışmasıyla binlerce insan toplanmış hem İzmir’in kurtuluşunu kutlamış hem de iktidara olan hırslarını Tarkan’ın şarkıları eşliğinde hissettirmeye çalışmışlardı.

Attığı bir tweetle adeta beleşten Hatay’dan, HDP’den milletvekili olan ancak meclise girdikten sonra Kürt sorununa bulaşmama adına mı yoksa başka bir nedenle mi bilmem ama bu partiden istifa edip, Türkiye İşçi Partisini kuran ekiple yol alan Barış Atay gibi okuduğu son şarkısı 'Geçcek,  geççek' ile bir anda muhalif kanadın sesi olan Tarkanın da başına muhalefet kuşu konmuştu.
Çünkü pandemi süreci dahil yaşanan bu ekonomik sıkıntı içinde işsiz kaldığı dönemi nasıl atlatacağını kara kara düşündüğü bir sırada bu konserle yeniden reyting yaparken, ulusalcı ağırlıklı CHP’lilerin desteğiyle de yıl bitmeden doldurduğu cebini kârla kapatmış oldu. 
Evet İmamoğlu ve Yavaş isimlerinin geçtiği 2023 seçimleri öncesi bu yarışta adı öne çıkmayan İzmir Büyük Şehir Belediye Başkanının Atatürk’ün 100 yıl önce söylediği sözleriyle başladığı konuşmasını kendilerine söylemiş olarak kabul eden iktidar ve yanlılarının fark ettiği ama CHP ve altılı masanın görmediği önemli bir şeyi ben söylersem acaba dikkate alınır mı bilmem ama bu fikrimin en bariz örneği Ukrayna’dır derim. 
Çünkü en az 1 milyon insanı bir araya getiren Tarkan’da Ukrayna başkanı gibi sanat dünyasından gelen bir isimdir. Yani aday arayan muhalefet Tarkan’ı aday göstersin, 2023 sahnesine çıkarsın derim.
Sonuçta o da Erdoğan gibi hem Rizeli, hem de bizim çantalı vekiller ve onca siyasetçi gibi yurt dışı menşeli olsa da en azından üniversite diploması da var..

arşiv haber 19/05/2019 tarihli haberler/yorum
Ardahan'da 1 Gün Su Yok!
Ardahan Belediyesi tarafından yapılan 'Ana şebeke hattındaki patlak dolayısıyla yarın (Pazar) günü il genelinde su kesintisi olacaktır. Halkımıza önemle duyurulur.' açıklaması ile Ardahan'da gün boyu içme suyu akmayacak.

**Belediyeden Hayvanlara Su

Ardahan Belediye Başkanı Faruk Demir, Halilefendi Mahallesi’nde yaşayan ve geçimini hayvancılıkla sağlayan üreticilerin yaz mevsimi boyunca hayvanlarını otlattıkları Yıldızlı dağın eteğinde ki merada hayvan içme suyu çalışması başlattı.

Beraberinde Belediye Meclis Üyemiz Volkan Ünver ile birlikte (Ramazan Tabyası) Yıldızlı dağın eteğinde ki merada yapılan hayvan içme suyu çalışmalarını yerinde inceleyen Başkan Demir,Halilefendi Muhtarı Yaşar Ekmekçi, Çiftçi Koruma Başkanı Selami Kaya ve Mahallelinin su hattı yapım çalışmasına da yardım etti.

**Köyler Su Altında Kaldı..

10/04/2015 Tarihli Haber

Baharın gelmesiyle birlikte erimeye başlayan karlar köyleri su alında bıraktı..

Uzun ve ağıt bir kışı geride bırakan Ardahan'a gelen baharın erittiği kar suları başta Beşiktaş (Mucuc) ve Göle Tahtakıran köylerinde olmak üzere bir çok yerde gölcükler oluşturdu.

Ardahan Kent merkezinde geçen Kura Nehrinin de çoştuğu görünen Ardahan ve İlçelerin de olmayan alt yapı su birinkitilerinin göle dönmesine neden olduğu görülüyor.

Baraj Gölünden haberdarmısınız?

Kura Nehri Havzasında yapılan HES Barajlarından olan Çıldır Kayabeyi HES Barajının arkasında oluşan sular Ardahan’da yeni bir göl oluşturdu.
‘Baraj Gölü’ adı verilen yeni gölün çevresinde bulunan köyler alabalık başta olmak üzere çeşitli balıkların bulunduğu gölde balıkçılık yapmaya hazırlanıyorlar.

**Pazar Günü Elektrik Yok!

İl Koordinatörlüğümüz sorumluluk sahasında, Ardahan İl, İlçe ve köylerinde 12.04.2015 Pazar günü 10:00 / 16:00 saatleri arasında TEİAŞ tarafından fider donatımı çalışmaları yapılacaktır. Yapılacak bu çalışmalardan kaynaklı olarak belirtilen tarih ve saat aralığında elektrik kesintileri yaşanacaktır. KESİNTİ YAPILACAK BÖLGELER 1. İl Merkezi, Mahalleleri ve Köyleri 2. Göle İlçe Merkezi, Mahalleleri ve Köyleri 3. Çıldır İlçe Merkezi, Mahalleleri ve Köyleri 4. Hanak İlçe Merkezi, Mahalleleri ve Köyleri 5. Damal İlçe Merkezi, Mahalleleri ve Köyleri 6. Posof İlçe Merkezi, Mahalleleri ve Köyleri.

*Elini uzatmayana el uzatmak insanıdır..
 
Bir zamanlar 'Muhtar olamaz' denilenlere el uzatmayanların 'Muhtar olamaz' dediklerinin o günleri unutmasını fırsat bilip, şimdi yine aynı havalara girip, 'Ben vatansever, siz hain' dercesine, iş yaptıklarını sanırlarken bu davranışlarına en büyük tepkiyi halk, seçmen koymuş ve 'Muhtar olamaz' denilenleri Cumhurbaşkanlığına kadar taşmışlardır.
Ve aynı halk dün 'Muhtar olamaz' denilenler gibi bugün onları da yasal parti eşi başkanı, belediye başkanı, milletvekili yapmış ve onlarda tüm baskılara rağmen yılmamış ve sizlere rağmen halkın desteği ile biz hala buradayız demiş ve Kars başta olmak üzere bir çok kentte belediye başkanı olurlarken, İstanbul ve diğer illerde destek verdikleriyle iktidara bile dur demeyi başarmışlardır.
Evet, aynı manzaraların yeniden yaşandığı hatta ülkenin en büyük muhalefet partisi liderine yumruk attıracak kadar ileri gidenler bilmelidir ki bu ülkede siz varsanız, biz ve uzatılan ele el uzatılmayanlar da var..
Ve uzatılan ele el uzatılmazsa da onlara kin, nefret beslemeden bu ülke hepimizin diyenlerin barış ve kardeşlikten yana olmaya devam edecekler olanların başında gelenler de onlardır.
'Bu ülkenin normalleşmesi gerekir' deyip, normalleşmesi için beklenen adımları atmayanların yada o adımı atmaktan korkanların yarattığı atmosferin aslında kendilerine değil uzanan ele, el uzatmadıklarını sevmedikleri gibi kendilerini de çokta sevmeyenleri cesaretlendirdiğini bilinmesi gerekirken bu ülke de siyasilerin, aydınların, askerlerin kısacası herkesin huzur içinde el ele verip, yaşamak istediği de unutulmamalıdır.
Ve bu ellerin bir birinden ayrılması halinde bugünü yani 24 Nisan'ı, Kars'a komşu olan, Doğu kapısını kapattığımız Ermenilerin sorununu mana edip, birlikte yaşanılması gereken ülkeyi dünya da bu yolla da sıkıştırma yoluna gidecekleri de bilinmeli ve unutulmamalıdır.
Bu nedenle uzatılan ele el uzatmamakla rütbe aldıklarını, alacaklarını sananlar başta olmak üzere herkesin sağduyulu olması, en önemlisi halkın tercih ettiği siyasilere saygı içinde, birlikte yol alması bu ülkenin ellerinin bir birinden ayrılmasına çabalayanların karanlık oyunlarını bozacak en önemli davranış ve tutum olacaktır.
Dinde de, normal yaşamda da uzatılan elin tutulmasının emir edildiğini de bilmesi gerekenlerin kaş yaparken, Kılıçdaroğlu'na atılan yumrukla dağıttıkları kaşları toplamak için bu ülkeyi yıllardır maddi ve manevi zarar içie soktukları ve bugün yaşanan, içinde çıkılamaz olan ekonomik sıkıntının da sebebi olduklarını da bilmesi ve buna göre adım atıp, uzatılan eli geri çevirmemesi en doğru şey olacaktır.
 
**ARDAFED Ardahan Günlerine Çocuklarla Devam Etti..
 
Ardahan İl, İlçe ve Köy Derneklerinin en üst çatı örgütü olan Ardahan Dernekler Federasyonu 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını düzenlediği dev organizasyonla birlikte gerçekleştirdi.
'Güçlü Bir Ardahan Lobisi' parolası ile Ardahan, Ankara, İstanbul, İzmir, Kocaeli'de düzenlediği çeşitli toplantılar ardından İstanbul'un Anadolu yakasında bulunan Maltepe sahilinde bir ilk'e imza atan ve 4 gün içinde 1,5 Milyon insanı toplayan 1. Ardahan'ı Tanıtım Günleri düzenleyen ardından yine İstanbul'un Avrupa yakasında bulunan Bakırköy Botanikpark'ta Türkiye'de bir ilk olan Bal Festival düzenleyen, sonrasında yine İstanbul Maltepe'de bulunan Cumhuriyet Parkında 2. Ardahan'ı Tanıtma Günleri düzenleyen ve 6 gündür süren Bakırköy Botanikpark'ta 3. Ardahan Günlerine devam eden Ardahan Dernekler Federasyonu 23 Nisan Ulusal Egemenlik Bayramını da çocuklarla birlikte kutladı.
6 Gündür devam eden 3. Ardahan'ı Tanıtma Günlerinin 4. gününü çocuklara bırakan ARDAFED yaklaşık 200 çocuğun katıldığı ve etkinliğe renk katan gösterilerle 23 Nisan Bayramlarını kutlayan Ardahan Dernekler Federasyonu  bugüne kadar düzenlediği bir çok etkinlik ardından Ardahan tarihinde bir ilke daha imza atarak ve KAI, KASIAD denen oluşumları ret etmenin ödülü olarakta Esenyurt, Bakırköy, Şişli ve Kocaeli Dilovası'n da 4 Ardahanlı siyasinin öne çıkıp, belediye başkanı olmasına, 100'e yakın Ardahanlının Belediye Meclis olmasına, Ardahan'ı ulusal ve yerel basın ve medya aracılığı ile tüm dünyaya tanıtmasına katkı sunmanın gururu ile 4. etkinliğine  son verecek.Kaynak: ardahan haber

Editör: ARDAHAN ardahan

Bu haber 3421 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI