Reklam
Bugun...


ARDAHANLI AKRABA İLE EVLENMİYOR!..
Doğu Anadolu Bölgesi illeri içinde akraba evliliği oranının en düşük olduğu il yüzde 6.7 ile Ardahan olarak bildirildi. TÜİK İllere göre akraba evliliği yapmış bireylerin sayısı ve toplam evli bireyler içindeki oranı, 2020 sonuçlarını paylaştı. Toplam evli sayısının 337 bin 18 olarak kaydedildiği Erzurum'da akraba evliliği yapan çift sayısı 32 bin 574 kişi olarak açıklandı. İlde akraba evliliği yapmış birey sayısının toplam evli sayısı içindeki oranı

ARDAHANLI AKRABA İLE EVLENMİYOR!..

SÎZDE KONUĞUMUZ OLUN..

Gazeteci Fakir Yılmaz Cumartesi Günü Saat: 17.45'de de TEMPO TV'de Programa Başlıyor..

Her Cumartesi günü saat:17.15'te ekranlarınızda..

Sizde Tempo TV ekranına konuksunuz..

Toplam evli sayısının 337 bin 18 olarak kaydedildiği Erzurum'da akraba evliliği yapan çift sayısı 32 bin 574 kişi olarak açıklandı. İlde akraba evliliği yapmış birey sayısının toplam evli sayısı içindeki oranı yüzde 9.2 olarak bildirildi.

TÜİK İllere göre akraba evliliği yapmış bireylerin sayısı ve toplam evli bireyler içindeki oranı, 2020 sonuçlarını paylaştı. Toplam evli sayısının 337 bin 18 olarak kaydedildiği Erzurum'da akraba evliliği yapan çift sayısı 32 bin 574 kişi olarak açıklandı. İlde akraba evliliği yapmış birey sayısının toplam evli sayısı içindeki oranı yüzde 9.2 olarak bildirildi.

Bölgesel Veriler ve Erzurum.. TÜİK verilerine göre akraba evliliği yapan çift sayısı Erzurum'da 32 BİN 574, KUDAKA İstatistik Bölgesi illeri toplamında 46 bin 405, Kuzeydoğu Anadolu istatistik Bölgesi illeri toplamında 97 bin 867, Doğu Anadolu Bölgesi illeri toplamında da 300 bin 556 oldu. Akraba evlilik oranı ise Erzurum'da yüzde 9.7, KUDAKA Bölgesinde yüzde 9.5, Kuzeydoğu Anadolu Bölgesinde yüzde 10.28, Doğu Anadolu Bölgesinde ise yüzde 11.62 oldu.

Bölge İlleri Akraba Evlilik Oranları.. Doğu Anadolu Bölgesi illeri içinde akraba evliliği oranının en yüksek olduğu il yüzde 14.8 ile Muş, en düşük olduğu il ise yüzde 6.7 ile Ardahan olarak bildirildi. Toplam evlilik sayısı içinde akraba evlilik sayısı oranı yüzde olarak Bitlis'te 14.8, Bingöl'de 13.7, Hakkari'de 13.4, Van'da 12.9, Ağrı'da 12.4, Iğdır'da 12.2, Elazığ'da 11.8, Malatya'da 9.8, Kars'ta 9.8, Erzurum'da 9.7, Erzincan'da 9.5, Tunceli'de 7.3, Ardahan'da 6.7 olarak açıklandı.

YAZMAKTAN VAZ GEÇME(me)K..

İnsanın iç dünyası dahil tüm dünyayı yazıp, yazıya dökmek için eline kalemi değil, teknolojinin klavyesine sarılması bu duygulara acı bir fren misali basan ve dur diyen bir ses ile kendisine gelirken tek bir soruya cevap arar..

Ki o düşünce ve duyguları frenleyen soru 'Peki, yaz ama değiyor mu?' olurken 'Hayır değmez, yorma, üzme kendini cevabı ile karşı karşıya kalıp, klavyeyi kırarcasına bilgisayarı okşayan parmakların da soğuduğu ve 'değmez' denilerek yazmaktan vazgeçtiğini hisseder insan.
Ve bırakır kendi dünyasını diğer onca yazılması gerekenlerle baş başa bulunan dünyaya döner, bir yandan coronadan ölenlerin, diğer yandan kim vurduya  uğramamak için yaşarken ölenleri yazmaya başlar..
Başlar başlamaz da her geçen saatte uzaklaştığı limandan açıldığı okyanusta yeni limanları arar kimi siyasetin yoğun olduğu bir limanda, kimi zamanda kendi sorunlarından daha ağır sorunlar yaşayan insanların limanında yazmaya, gördüklerini , hissettiklerini ve düşündüklerini yazıya dökerek asıl kendi limanından uzaklaşmanın, unutmanın rahatlığı ile adeta kalkan sisten gördükleri ile yaşamaya yeniden başlar.


Ve köşesine çekilip, kendi başıma kalıp, açtığı belgeselde izlediği heyelanın birçok güzelliği alıp, götürdüğünü görünce korkup, sığındığı sandığı limandan uzaklaşmaya karar kılmış ve durduğu yerde bir daha durmamak için geriye adım atmış yaşanan heyelan afetinin zemini alt üst ettiğini gören bir insan misali gerçeklerin aslında bir depremden farklı olmadığını anlayıp, kendisine gelir..
Çoruh nehrinin azgın akışı gibi hırsla akan bir nehir gibi olmaktansa kardelenleri açan güneş misali yeniden doğmuşçasına yazmaktan ve hayattan vazgeçmemek gerektiğini hatırlayıp, kendine gelmesi ise en güzeli ve yaşananlara direnmenin tek şartıdır aslında yaşananları, yaşanmamışcasına umursamayıp görmezden gelenleri bir an önce yeniden yaşayacaklarını sana yazan geriye kalan hayatı yaşamak daha doğrusu diyerek..

ki...

MERHABA Ardahan’daki gelişmeleri görüntülü izlemeniz için youtube ArdahanTV Kanalımıza abone olmanız umuduyla. Son iki haberimiz için TIKla abone ol, izle.. 

arşiv haberler 28/03/2015 tarihli haber

ECDA'DA AHDE VEFÂ MEVLİD PROGRAMI BASIN BÜLTENİ

Değerli Basın Mensubu Arkadaşlarım ;

Akil Gençlik Platformu Genel Merkezi'miz ile birlikte almış olduğumuz karar doğrultusundaki birlik beraberlik ve kardeşlik projelerimizden bir tanesi olan "Akil Gençlerden Ahde Vefa" programımıza hoş geldiniz. Çanakkale’de omuz omuza vatanlarını müdafaa eden şehitlerimizden, onların yan yana yattığı kabirlerden aldığımız ilhamla, kardeşliğimizi pekiştiriyor, ülkemize yönelik her türlü fitne ve nifak girişimleriyle tek yürek halinde mücadele ediyoruz Bir milletin gururu, bir milletin kahramanlık destanı olan Çanakkale Zaferi’ mizin  100. yıl dönümü, kutlu ve mübarek olsun. Şehitlerimizin mekanı cennet olsun, "Allah bu milleti, bir daha Çanakkale gibi bir imtihandan geçirmesin ve Çanakkale’deki o inançtan, o ruhtan, o iradeden mahrum bırakmasın ve bu inançla bir kez daha tüm şehitlerimizi rahmetle ve minnetle anıyoruz.rnrnEcdadım; torunlarınız sizin Çanakkale’de kardeş kardeşe, omuz omuza verdiğiniz mücadele sonrası bu ülke toprakları üzerinde rahat yaşayabiliyorlar. Ruhlarınız şad olsun.. Mekanlarınız Cennet olsun. ve torunlarınız yine bir aradalar yine omuz omuza, yine kardeş kardeşe bu kez ecdatlarının ruhuna okutacakları Mevlitle bir arada oldular.. "Ahdine vefâsı olmayanın imanı da olamaz." Ahde vefa diyor ve tüm kardeşlerimizin  dil, ırk ayrımı yapmaksızın kardeş kardeşe, omuz omuza bir araya gelmesini temenni ediyorum. Programımıza teşrif eden konuklarımıza,siyasi parti temsilcilerimize ve Genel Başkan Yardımcımız Ömer  Talha Şahin'e katılımlarından dolayı teşekkür ediyorum.rnrn rnrn                            

Akil Gençler Platformu Ardahan İl Heyeti Başkanı

Mehmet Aldemir
Editör: mehmet aldemir

Bu haber 3419 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI