Reklam
Bugun...


Ardahan'ın AHİ ve Akilleri Bir Aradaydılar..
Merkezi İstanbul Şişli'de bulunan ve Başkanlığını Gazeteci Fakir Yılmaz'ın yaptığı Ardahan Dernekler Federasyonu Ardahan'da Ardahanlı AHİ ve Akkil inanları hafta sonu kahvaltı bir toplantı da bir araya bir araya geldiler.

Ardahan'ın AHİ ve Akilleri Bir Aradaydılar..

Geçtiğimiz yıl bir çok önemli çalışmaya imza atan ARDAFED yılın ilk toplantısını Ardahan'da yaptı.

**ARDAFED Bir İlke Daha İma Attı..
Ardahanlı AHİler ve Akil insanları olarak bilinen önde gelen kanaat önderleriyle bir araya gelen ve Ardahan'ın geleceği ile ilgili fikir ve görüşlerini alan Ardahan Dernekler Federasyonu bu kentin beyinleri olarak bilinen insanlarına ihtiyaç duyulduğunu bir kez daha ortaya koydu.
**Bu Tür Toplantılar Sık Sık Yapılmalı..
Ardahan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Çetin Demirci ile Ardahan Esnaf Odası Başkanı Esfender Yılmaz'ın yanı sıra CHP Ardahan l Başkanı Yalçın Taştan'ın da katıldığı toplantıda söz alan Ardahanlı önder kanatları ARDAFED'in bu tür çalışmalarının kentin acilyetlerinin ilk başlarında olan önemli bir çıkış ve davranış olduğuna dikkat çektiler.
Polat Turan'ın yanı sıra Seval Güngör, Şefik Öktem, Nezih Aktürk, Kazım Çiftçi, Sırrı Gümüş, Fikret Timür, Ahmet Koç, İbrahim Hanoğlu, İsmail Sural, Cihangir Lale, Nüsret Koyuncu, Ahmet Macide Üşemez, Selmi Yılmaz, Ayten Yılmaz, Metin Onay, Ali Özyay, Hayrettin Eryat, Aydın Tekgül, Halim Yeşilyurt’un katıldığı toplantıda söz alan konuşmacılar bu tür toplantıların belediyeler, valilik, stk’lar başta olmak üzere ilde ki kurumlarca sık sık düzenlemesi gerektiğine dikkat çektiler.

Çataldere ve Sulakyurt Kongreye Gidiyor..
**21/12/2017 Tarihli Haber

ARDAFED'den Dernekler çağrı, 'Üye olun kongreye gidelim'

Bir çok Ardahanlının yaşamlarını idame ettiği İstanbul'un Esenyurt Belediyesine yaşanan değişim Ardahan dernekler Federasyonu tarafından da onay aldı.

Bir çok Ardahanlının yaşadığı Esenyurt'ta Ardahanlıların istemlerine karşı duran, kendisine yakın bir grupla hareket eden ve başta Ardahanlılardan olmak üzere bir çok kesimden tepki alan tutum ve davranışlar içinde olan Necmi Kadıoğlu'nun Belediye Başkanlığından alınması ardından yeni Belediye Başkanını seçmek için bir araya gelen Esenyurt Belediye Meclisine, 'Ardahan dernekler Federasyonu Sayın Cumhurbaşkanına Teşekkür Eder' başlığı ile bir çelenk gönderen Ardahan Dernekler Federasyonu Hanak ve öle'de ki Kadıoğlu levhalarının da ortadan kaldırılması için her iki belediyede çağrıda bulundu.
 
**Çataldere ve Sarzep Seçime Gidiyor..
 
Ardahan Dernekler Federasyonun kurucu iki derneği bu hafta sonu kongreye gidiyor..
Murat Deniz'in başkan adayı olduğu Çataldere (Gunzut) Köy Derneği Erkan Göğdemir, Serhat Kılıç, Ayhan Kotan, Turan Morkoç, Serkan Bilgin ve Nihat Balcı ile tek liste ile yol alacağı öğrenildi.
Yine ARDFEDin kurucu dernekleri arasında bulunan Ardahan Merkeze bağlı Sualkyurt (Sarzep) Köyü Derneği de pazar günü kongreye gidecek mevcut başkan Ercan Karataş ile eski başkan ve ARDAFED Başkan Yardımcılarından yener Bayrakçı'nın yarışması beklenen dernek seçiminde delege kime karar vereceği merakla bekleniyor.
Öte yandan Ardahan Dernekler Federasyonu Derneklere attığı mesaj ile ARDAFED'e üye olmayan, aidat ödemeyen üye derneklere bir çağrı yaptı.
'ARDAFED'e üye olun Kongreye gidelim' diyen ARDAFED'in mesajı şöyle;
Sayın Dernek Başkanım.. Ardahan Dernekçiliğinin en üst çatısı olan ARDAHAN DERNEKLER FEDERASYONU (ARDAFED) Sizin Üyeliğiniz ile daha güçlü bir Ardahan Lobisi olacağına inanmaktayız.. Bu nedenle; ARDAFED olarak derneğinizin Ardahan Dernekler Federasyonuna bir an önce üye olmasını bekliyoruz.. Bu konuda yönetiminizle bir araya gelip, ARDAFED'e katılma kararı almanızı, ARDAFED'de söz sahibi olmanızı, genel kuruluna katılma hakkını kazanmanızı ve ARDAFED çatısı altında daha güçlü bir Ardahan lobisine katkı sunmanızı bekliyoruz.. Üyelik için Yönetim Kararı, Başvuru Dilekçesi yeterlidir.. ARDAFED Üyelik ücreti istememekte.. Saygılarımızla.. Ardahan Dernekler Federasyonu Yönetim Kurulu 05322678015

Esenyurt'ta seçimi yapamazlarsa da seçmeni en çok Ardahanlı!

*18/03/2017 Tarihli Haber

Ardahlıların en yoğun yaşadığı İstanbul'un esenyurt ilçesinde bulunan Ardahan Kültür Evi bugün yapılması gereken kongresini yapamazken, aynı ilçe de en çok seçmenin Ardahanlılar olduğu öğrenildi.
Veysel Karatay'ın aday olduğu Kültür Evi seçimleri için kongreye giden Kültür Evi'nin kongresinin yapılması için 780 delegenin 400'ünü toplayamayan Efrail Çifçi yönetiminde ki Esenyurt'ta referandumda oy kullanacak olan Ardahanlı sayısının 38 Bin olduğu ve bu sayıyla Ardahan'ın diğer illerin önünde!

**Karatay ve Ekibi Seçimi Kazanacak

Diye Kongreyi Ertelettiler!
Dün yapılması gereken Ardahan Kültür Evi'nin seçimini kayıp edeceğini anlayan mevcut yönetim, kongreyi ertelemek için bin bir yola başvurdu.
Karatay'ın kazanacağını analayan ve kongreyi yaptırmamak için olmadık yollara başvuran Ardahan Kültür Evi'nin mevcut yönetiminin adeta kaçırıdğı kongrenin ne zaman yapılacağı ise bilinmemektedir..

**Ardahlı Seçmeni en çok olan ilçe Esenyurt!

Ardahan Kültür Evi'nin kongresinin yapılması için doğru dürüst bir kongre hazırlığı yapamayan ve 400 delege toplayamayan ve kongreyi ileri ki bir tarihe erteleyen Kültür Evi'nin mevcut yönetimi ve Esenyurt'ta yaşayan Ardahanlılar yaşadıkları ilçede en çok seçmene sahip olduklarından haberdarmılar?

Evet; Kesin olmayan yaklaşık sonuçlara göre 812 bin nüfusuyla 520 bin seçmeni bulunan İstanbul'un Esenyurt ilçesinde ilk 20 ilin seçmen sayısı ve sıralaması aşağıdaki gibidir. 

Not; İstanbul doğumlular illere dahil değildir.

1 Ardahan 38000
2 Van 36000
3 İstanbul 33000
4 Tokat 29000
5 Ordu 25000
6 Samsun 24600
7 Erzurum 23400
8 Kars 21000
9 Muş 18500
10 Sivas 15500
11 Sinop 13000
12 Ağrı 12000
13 Malatya 11900
14 Amasya 10500
15 Diyarbakır 10000
16 Kastamonu 9600
17 Yozgat 8500
18 Zonguldak 8100
19 Giresun 8000
20 Bitlis 7500

Grefik: Sevda Durgun/Gazeteci

**ARDA/FED Esenyurt ve Beykoz'dan

Sonra Sarıyer'e Çıkarma Yapacak..

*20/01/2016 Tarihli Haber

Ülkede yaşanan gelişmelerin yanı sıra merkezinin bulunduğu İstanbul'da ki Ardahanlıların siyasilere mesajlarını dosya haline getirip, İstanbul'un 39 İlçesin de bulunan siyasi parti temsilciliklerine anlatıp, aktaran Ardahan Dernekler Federasyonu siyasi partilerine yönelik ziyaret serisine bir çok Ardahanlının yaşadığı Sarıyer'de sürdürecek..

**AMAÇ: ARDAHANLILARIN VARLIĞI HİSSETTİRMEK..

Gazeteci Fakir Yılmaz'ın Genel Başkanlığına gelmesinden sonra hareketli günler yaşayan İstanbul Ardahan Dernekler Federasyonu İstanbul'un ilçelerinde bulunan siyasi partileri ziyaretine İstanbul'un gözde ilçelerinden olan ve bir çok Ardahanlının yaşadığı Sarıyer'de devam edecek.
 
Daha önce bir çok Ardahanlının yaşadığı İstanbul Esenyurt ve Beykoz'da TBMM'sinde grubu bulunan AK Parti, CHP, HDP ve MHP İlçe Teşkilatlarını ziyaret ederek, İstanbul'da ki Ardahanlıar tarafından kurulan derneklerin ve Ardahanlıların siyasilerden beklentilerini birer dosya halinde 4 partinin temsilcilerine sunan Ardahan Dernekler Federasyonu önümüzde ki hafta başında İstanbul/Sarıyer'de bulunan Adalet ve Kalkınma Partisi, Cumhuriyet Halk Partisi, Halkların Demokratik Partisi ve Milliyetçi Hareket Partisinin Sarıyer İlçe Teşkilatlarını ziyaret edecek .
 
Amaçlarının, Türkiye Büyük Millet Meclisin de bulunan 4 partinin İstanbul'un 39 İlçesinde ki siyasi parti temsilcileri ile tanışmak ve onlara Ardahanlıların İstanbul'da ki varlıklarını hissettirmek olduğunu belirten ARDA/FED Genel Başkanı Fakir Yılmaz siyasi parti temsilcilerinin yanı sıra bu ilçelerde bulunan Kaymakam ve Belediye Başkanlarını da ziyaret ederek, yetkilileri Ardahanlıların beklentileri ve sorunları hakkında bilgilendirmeye devam edeceklerini söyledi.
 

**ARDA/FED'İN ESENYURT ZİYARETİ RAPORU..

 

İSTANBULDAKİ ARDAHAN’LILAR VE ESENYURT GERÇEĞİ

Kuzey Anadolu bölgesinde unutulmak kaydıyla gözden çıkarılan Ardahan ilimiz 1986 yılından beri sosyo ekonomik sebeplerden dolayı hızlı bir şekilde batıya doğru göç vererek kendi ülkelerinde göçmen durumuna düşmüşlerdir.

1988 yıllarında hız kazanan göçmenlik her ne kadar batıya doğru olsa da göçmenlerimizin büyük bir çoğunluğu o yıllarda köy statüsünde bulunan Büyük çekmecenin Esen yurt köyü yerleşkesini seçerek buraya yerleşmişlerdir.

Özellikle bölgemiz insanlarının Memlekette satıp savurduğu mal varlıklarından elde ettikleri paralarını yatırıma dönüştürdüğü Köy statüsündeki Esenyurt Nüfus bakımından da hızla büyümüş Köy statüsünden çıkıp belde statüsü kazanarak 1989 yılında belediye olmuştur.

Ardahan da parçalanan ailelerin Ardahan da kalanları da 1989 yılından sonra Esenyurta gelerek esen yurt nüfusunu nemli ölçüde artırmıştır. Hem şehirlilerimizin Çoğalması sebebiyle Hem şehirli bir belediye başkanımız olmuş tam 3 dönem İnişli çıkışlı belediye başkanlığı yapmasına rağmen kendisi ve ailesi ekonomik ve sosyal olarak hızla büyürken Küçük bir köyün nüfusunu artırarak belde belediyesi olmasına katkı sunan Ardahan lılar burada da göz ardı edilerek unutulmuştur.

Tüm imkânlarını seferber eden Ardahan lılar Hem şehir li belediye başkanları tarafından hep kandırılmış aldatılmış istik tam sağlayıcı iş adamları yetiştirilmemiş gençlerin önü açılmamış gelecek için adam yetiştirilmemiş sadece kendi aile şirketlerini kurarak kendilerini ve yakın arkadaşlarını büyütüp Ülkemizde hatırı sayılır zenginler arasına girmelerine vesile olmuştur.

Topraklarından uzaklaşıp esen yurtta da hemşeri tokat’ı yiyen Ardahan lılar birlik ve beraberliklerini sağlamak örf ve Adetlerin gelenek ve göreneklerini yaşamak ve yaşatmak adına derneklere yönelmişlerdir.

Bu birlikteliği kendilerine karşı tehlike olarak gören siyasiler her fırsatta dernekleri bölüp paralayarak yok etmeye çalışmışlardır.

2003 yılına kadar Dernekçilik adı altında bir araya gelen Ardahan lılar birlik ve beraberliği sağlamak gençlerin önünü açmak ve bölgede bir değişimi sağlamak istemleri artmıştır.

 2004 Yılı seçimlerinde Esen yurtta nüfusları yok denecek kadar az olan ve kendisi Gümüşhane li olan bir belediye başkan adayına destek vererek Esen yurtta hızlı bir değişimin ve gelişiminde önünü açmışlardır.

Bu değişim ve gelişim Esen yurtta o kadar hızlı gelişmiş ki Belde belediyesi olan Esenyurt İlçe statüsüne kavuşmuş İstanbul un en gözde ilçelerinden biri olmuştur.

Değişen ve gelişen Esenyurt la birlikte Esenyurt ta yaşayan Ardahanlılarda kendilerini temsil edecek bölge halkına sahip çıkacak onların haklarını hukuklarını kollayıp koruyacak bir belediye başkan yardımcısı beklentisine girmiş Belediye Başkanı da Hemşerilerimizden birini belediye başkan yardımcısı atamıştır. Tüm bunlar yaşanırken dernekçilik te bir yandan kahve kültüründen öte kültür evleri konumuna dönüşmüş dernekçilik toplum tarafından desteklenmiş ve bir güç olma yolunda hız kazanmıştır.

Toplumun Beklentileri doğrultusunda Belediye başkan yardımcılığına gelen Başkan yardımcımız iki dönem belediye başkan yardımcılığı yapmasına rağmen derneklere destek veriyor görünümünde olsa da aslında Bölgede siyasete yön verme noktasına gelen derneklerden rahatsız olmuştur.

Kendi çıkarları haricinde hiçbir hemşehirlisinin hak ve hukukunu korumamış hiç kimseye yardımcı olamadığı gibi Haksızlığa uğrayanların haklarını koruyacağına onları oyalamış zaman kayıp etmelerine vesile olmuştur.

Hatta daha ileri giderek;

Kendilerinden önceki belediye başkanı döneminde işe alınan işçilerimiz hem şehirli belediye başkan yardımcımız imzasıyla işten çıkarılmış memur ve müdür pozisyonunda bulunanlarda yine kendi imzasıyla belediyeden uzaklaştırılmışlardır.

Bu durumdan rahatsızlık duyan Ardahanlılar Başkan yardımcısından rahatsızlığını sürekli dile getirmiş, kendisinden uzaklaşmış diğer başkan yardımcılarına giderek sorunlarına çözüm aramaya çalışmışlardır. Dernekler ve sivil toplum örgütleri yerine siyasilerin kendi emirlerinde olabilecek insanları seçilir yerlere yazıp sonrada sivil toplum örgütlerine karşı kullanmaları kaçınılmaz bir son olmuştur.

Bu süreç yaşanırken seçilmişlerimiz hatalarını telafi edip toplumun beklentilerine cevap arayıp birlik ve beraberliklerini sağlayacaklarına tam tersini yapmışlardır.

Taşıdıkları kimliklerini unutarak; Biz AKP'liyiz, Siz CHP'li siniz, yada biz HDP'li, siz MHP'lisiniz gibi söylemleriyle parti çatışmasıyla toplumu kutuplaştırarak bölüp parçalayıp, işlevsiz hale getirmek için dernek içinden ve dernek dışından toplumsallıktan uzak bireysel çıkarlarını düşünen leri bir araya getirerek toplumu yok sayıp başkalarının beklentilerine hizmet etmişlerdir.

Derneklerin güçlü bir üst yapıya sahip olmaması ve bireysel çıkarları için toplumun menfaatlerini yok sayıp kendi ticari çıkarlarını geliştirmek isteyenleri topluma ifşa edecek oto kontrol eksikliğinden dolayı bazı simsarlar dernekleri kendi çıkarları doğrultusunda kullanmışlardır.

Bu dağınıklığı yakinen takip eden tüm siyasi parti liderleri Ardahan lıları hiçbir şekilde ciddiye almamış derneklerin belirlediği isimlere listelerinde yer vermemiştir.

Üçüncü dönem seçimlerden büyük bir zaferle çıkan siyasiler de darmadağın olmuş bir toplumu artık ciddiye almamıştır.

İstanbul’daki Ardahan lı’ların en yoğun yaşadığı yer olan Esenyurtta siyasilerin kendisinin tercihleri doğrultusunda meclis üyesi olarak belirlediği dört meclis üyesinden üçünün yeni yönetime girmesine rağmen bunlardan bir tanesine bile toplumun beklentilerine cevap verecek bir başkan yardımcısı olarak belirlememesi de bunun kanıtıdır.

Ardahan kimliğini şimdiye kendi çıkarları doğrultusunda kullananlar ve Ardahanlıları ciddiye almayan siyasi partiler şunu çok iyi bilsinler ki; Bundan sonraki süreçte Ardahanlıların temsiliyet noktasında en üst çatısı olan ARDAHAN DERNEKLER FEDERASYONU tüm Ardahan Dernekleri adına Ardahanlıların hak ve hukuklarını korumak ve kollamak adına tek muhatap adresleri olacaktır.

Özellikle Ardahanlıların çok yoğun yaşadığı bölgeleri daha çok sıklıklarla ziyaret edip, yaşanan sıkıntıları yerinde görüp muhataplarıyla istişareler yapacaktır. Sadece Ardahanlıların uğramış olduğu haksızlıklarla yetinmeyip onların yaşadığı yerleşkelerde çevre düzenlemeleriyle, yaşam standartlarıyla yeşil alanlarıyla hava kirliliğiyle tüm sorunlarını yerinde tespit edecek raporlar halinde muhataplarına sunacak ve takipçisi olacaktır.

Ardahan Dernekler Federasyonu çatısı altında bir araya gelen Ardahanlılar bundan böyle yaşadıkları bölgelerde kendi hemşehirlileri ya da başka kişiler kurum ve kuruluşlar tarafından uğrayacakları haksızlıklar karşısında, ARDAHAN DERNEKLER FEDERASYONU çatısı altında bir araya gelerek çözümler üretecekler.

Şimdiye kadar haksızlıklar uğrayan yada uğratılan hemşerilerimizin hak ve hukukları tespit edilerek, giderilmeye çalışılacağı gibi bundan sonra ki süreçte Ardahan dernekleri adı altında kendi çıkarları doğrultusunda hareket edenler toplumu kullanarak ticari ilişkilerini geliştirenler aynı şekilde devam etmeleri halinde topluma isim isim açıklanıp deşifre edilecektir.

Ardahan Dernekler Federasyonu Ardahanlıların birlik ve beraberliğinin birleştirici gücü olmasıyla birlikte Ardahanlılara karşı yapılacak olan haksızlıklarında tek savunucusu olacaktır.

Ardahan Dernekler Federasyonu tüm partilere eşit mesafede duracak, hiçbir siyasi partinin arka bahçesi kesinlikle olamayacaktır.

Ülkemiz ve bölgemiz menfaatleri doğrultusunda projeler üreten siyasileri takdirle yanında ülkemize zara verecek girişimlerde bulunanlarında karşısında olacaktır.

AK PARTİ ESENYURT İLÇE BAŞKANLIĞINA

Esen yurtta 5000 Seçmene sahip İlle 100 000 Seçmene sahip illerin Yerel deki Yetki dağılımı Takdirlerinize sunulmuştur

       (5000 seçmenli )          BAŞKAN YARDIMCILARI

1)    Ahmet Temel              Başkan Yardımcısı BAYBURT

2)    Sebahattin Fidan        Başkan Yardımcısı BAYBURT

 

(5000 seçmenli)  BİRİM MÜDÜRLÜKLERİ

 

1)      SOSYAL İŞLER           Müdürlüğü         BAYBURT

2)      VETERİNER                Müdürlüğü         BAYBURT

3)      ÇEVRE KORUMA       Müdürlüğü        BAYBURT

4)      İŞLETME                     Müdürlüğü        BAYBURT

5)      ÖZEL KALEM             Müdürlüğü        BAYBURT

6)      DESTEK HİZMET       Müdürlüğü        GÜMÜŞHANE

7)      MALİ HİZMETLER     Müdürlüğü        GÜMÜŞHANE

8)      GÜVENLİK                 Müdürlüğü        GÜMÜŞHANE

9)      KÜLTÜR                     Müdürlüğü        GÜMÜŞHANE

10)  YAZI İŞLERİ                Müdürlüğü        GÜMÜŞHANE

         (100 Bin Seçmenli İL)BAŞKAN YARDIMCILARI

1)    GAZANFER KARAKUŞ    Başkan Yardımcısı    KARS

      ( 100 Bin Seçmenli )  BİRİM MÜDÜRLÜKLERİ

1)      Emlak istimlak Müdürü       Mahmut Karatay    ARDAHAN

2)      Kütüphane        Müdürü       Serdar Bahadır       ARDAHAN

3)      Ulaşım                Müdürü       Sinan Yıldırım         ARDAHAN

4)      Sağlık                  Müdürü       Ebru     Aydın          ARDAHAN

                                                                                                         

Saygılarımızla

ARDAHAN DERNEKLER FEDERASYONU
Kaynak: ARDAHAN FEDERASYONU

Editör: ARDAHAN DERNEKLERİ

Bu haber 5088 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI