Reklam
Bugun...


ARDAHAN'I TANITAN BEBEK TAKIMLARIN MASKOTU OLDU!
Ardahan Dernekler Federasyonunun her dev etkinliğinde ön planda tuttuğu ve Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneğinin katkıları ile 1986 yılında Japonya'da yapılan 'El Emeği, Göz Nuru ' adlı yarışmada Dünya 1. olan Ardahan'ın Alevi kültürü ile yoğrulmuş olan Damal Bebekleri ünlü futbol takımlarının rengine bürüdü. Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş ve Trabzon takımlarının rengiyle süslenen Damal Bebekleri maskotları satışa sunuldu.

ARDAHAN'I TANITAN BEBEK TAKIMLARIN MASKOTU OLDU!

Gürcistan ve Ermenistan'a sınır Serhat Ardahan'ın Damal ilçesinde kadınların ürettiği Türkmen kıyafetli Damal bebeği, seri üretime geçilmesiyle birlikte ailelerin geçim kaynağı oldu. Japonya’da dünya birincisi seçildikten sonra büyük rağbet gören Damal bebeğini 70 ila 100 lira aralığında satan Damallı kadınlar, elde ettikleri gelirle aile ekonomisine katkı sağlıyor.

AİLELERİN GEÇİM KAYNAĞI OLDU
ARDAHAN'ın Damal ilçesinde kadınların ürettiği Türkmen kıyafetli Damal bebeği, seri üretime geçilmesiyle birlikte ailelerin geçim kaynağı oldu. Japonya’da dünya birincisi seçildikten sonra büyük rağbet gören Damal bebeğini 70 ila 100 lira aralığında satan Damallı kadınlar, elde ettikleri gelirle aile ekonomisine katkı sağlıyor.

Damal ilçesine bağlı Seyitveren köyünde yaşayan 70 yaşında ki Gülfidan (Fidan ana) Atmaca, henüz 13 yaşındayken annesinin yöresel giysilerinden örnekler alarak oyun amaçlı bebekler yapmaya başladı. Atmaca gençlik çağında da aynı bebekleri yaparak yakınlarına hediye etti. Türkmen kültürünün hakim olduğu ilçede bebekleri dilden dile dolaşmaya başlayan Gülfidan Atmaca'nın hediye ettiği bir bebeğin İstanbul'da ki bir sergide çok beğenilmesiyle birlikte Damal bebeği 1986 yılında Japonya'da yarışmaya katıldı. Yöresel bebekler kategorisinde katıldığı yarışmada Türkmen kıyafetleri giydirilen Damal Bebeği birinci seçildi. Kaymakamlık tarafından 2002 yılında patenti alınan Damal Bebeği, o tarihten itibaren Barbie bebeklerine rakip olarak piyasada yer bulmaya başladı. Dünya birincisi seçildikten büyük rağbet gören Damal bebeğini 70- 100 lira aralığında satan Damallı kadınlar, elde ettikleri gelirle aile ekonomisine katkı sağlıyor.
Şu an bile 250 bebek siparişim var. Ama gençlerimiz bu işe heves etmiyor" diye konuştu.
Halk Eğitim Merkezi'ndeki kursta bebek üreten kadınlar ise açılan kurslarda bebek üretip satarak çocuklarını okuttuklarını, geçimlerini bu şekilde sağladıklarını ancak başta bebek üretimi yapan Ardahanlı iş adamları olmak üzere tekstil dünyasında yer alan firmaların kendilerine sahip çıkıp, büyük emekler ile üretilen bu bebekleri hem bölgenin hemde ülkenin ekonomisine katkı sunmalarını sağlamalarını bekliyoruz' diyorlar.

**BAKANLARLA GÖRÜŞEMİYORUZ..

Benim şu anki yaşımda arabasının altına konulan bomba ile öldürülen Gazeteci Uğur Mumcu, şu günlerde gündemde olmayan Diyarbakır'da Emniyet Müdürlüğü yaparken korumaları ile birlikte uğradığı saldırı sonucu katledilen Gaffar Okkan ve son olarak Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi'nin adeta canlı yayında ortadan kaldırıldığı ülkemde aydınlatılması beklenen faili meçhul cinayetler unutulurken bu ve bu tür önemli konuları araştırması, ortaya çıkarması gereken meclisteki 600 milletvekilinin  bakanlarla görüşemediğini konuşuyoruz.
Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı iken gizemli bir şekilde düşen helikopter de yine bir meslektaşımla birlikte hayata göz yuman Muhsin Yazıcıoğlu, Ardahanlı Berfo Ananın gözü arkada gittiği oğlu Cemil Kırbayır, Kürt yazar Musa Anter ve daha nicelerinin kim veya kimler tarafından taşeronlar aracılığı ile ortadan kaldırıldığını ve bunların neden faili meçhul kaldığını sorgulanması, aydınlatılması beklenen ülkemde milletin vekillerinin bakanlarla görüşemediği gibi milletin kendisinin en küçük bürokratla görüşüp, görüşemediği de çokta konuşulmazsa da zar/zor ziyaret edilenlerinde iade-i ziyareti seçimden seçime akıllarına getirdikleri de diğer bir gerçek..
Milletvekillerinin bakanlarla, biz halk, milletin bürokratlarla ya da yerel seçilmişlerle görüşemediği, bu ve bundan daha önemli konuları yazmaktan, söylemekten çekinen bir basın/medyanın bulunduğu ülkemde körler sağırları ağırlarken hala kötü durumda olan ekonomi için alınan 24 Ocak kararlarını hayata geçiren sağ görüşlü hükumetlerin aynı tarih olan 24 Ocak 1993 yılında bir pazar sabahı öldürülen Gazeteci Uğur Mumcu ve diğer faili meçhul cinayetleri çözeceğine ne kadar inanılması gerektiğini geride kalan yıllara ve o yıllarda yaşananların kısa süre içinde unutulmasına bakmak yeter ve artar bile..
Evet milletvekillerinin atanmış denen bakanlarla, milletin kendisinin bürokrat ve yerel idarecileri ile görüşemediği ülkemde, değil Uğur Mumcu'yu öldüren, öldürtenleri bulmak onca faili  meçhul cinayet ve olayı çözmeye kalkmak yürek ister..
Yani öldürülenler üzerinde siyaset yapmaya devam ederken bu ölenlerin hemen hepsinin bu ülkenin bir adım ileri gitmesi için can verdikleri de akıllara gelmez milletvekillerinin bakanlar ile, milletin bürokratlarla görüşemediği şu güzelim ülkemde kar varken karlı Davos'ta yapılan ekonomi konferansında ülkeye çare bulmaya çalışmak gibi..
**Ardahan Davos Olabilir..
 
Ardahan'ın valileri arasında bulunan Mustafa Tekmen’in Posof’u ilk ziyaretinde yaptığı açıklamayı hatırlatan Davos’da ki görüşmelere katılan başbakanın bembeyaz dağlara bakan camın kenarında açıklama yaparken, ‘Zamanın Valisi Tekmen’in dediği gibi Ardahan Davos Olamaz mı?’ diye bir kez daha kendi kendime sordum..
Başta Ardahan Belediyesi olmak üzere valilik, Üniversite, Basın ve ünlü, ünsüz derneklerimizin sıkça gündemde tutmaya çalışması gereken bu önemli konuyu Ankara’ya anlatmak gerekir..
Evet, havaalanı isteyen ancak ilgisizlikten bu derdine derman bulamayan Ardahan Davos olabilir mi?
Bilmem ama başbakanın CHP Genel Başkanını da davet ettiği Davos’u ikiye katlayacak olan Ardahan’ın kış turizmi konusunda geniş çaplı bir çalışma yapması ve bu yönde salonlar, oteller, alanlar yapmalı ve bu yönde hazırlanmalıdır.’ diyorum..
KAR'DA GELEN BEBEK!..KAR'DA GELEN BEBEK!..
arşiv haber 01/02/2017 tarhli haber
Yoğun kar yağışının etkili olduğu Doğu Anadolu'da yolları kapanan köylerde rahatsızlanan vatandaşlar için seferber olan ekipler, hastaların imdadına kar üstü araçlarla yetişiyor.

Ağır kış şartlarının hüküm sürdüğü Doğu Anadolu Bölgesinde kar ve tipi dolayısıyla yolları kapanan köy ve mezralarda yaşayan vatandaşların imdadına kar üstü araçlar yetişiyor. Erzurum'da bir çocuk ve Ardahan'da doğum sancısı başlayan genç kadın, bin bir güçlükle karlı yollar aşılarak hastaneye kavuşturuldu.

DOĞU ANADOLU'DA 696 KÖY YOLU ULAŞIMA KAPANDI

Doğu Anadolu'daki 7 ilde, kar yağışı ve tipi nedeniyle 696 köy ve mahalle yolu ulaşıma kapandı. Bölge genelinde 4 gündür aralıklarla süren kar yağışı ve tipi nedeniyleErzurum'daki 281 mahallenin yanı sıra Erzincan'da 144, Tunceli'de 38, Kars'ta 19, Ağrı'da 115, Iğdır'da 36 ve Ardahan'da 63 köy yolunda ulaşım sağlanamıyor.

EKİPLER ARALIKSIZ ÇALIŞIYOR

ErzincanTunceliKarsAğrıIğdır ve Ardahan'da, İl Özel İdaresi ile karayolları ekiplerinin karla mücadele timleri, kapalı köy yollarını ulaşıma açmak için çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Ekipler, karayollarında kar küreme ve tuzlama çalışmalarını da gerçekleştiriyor.

Erzurum Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyelerine bağlı ekipler de mahalle yollarını açmak için çalışma yürütüyor.

HASTALARIN İMDADINA KAR ÜSTÜ ARAÇLAR YETİŞİYOR

Doğu Anadolu Bölgesinde kar ve tipi dolayısıyla yolları kapanan köy ve mezralarda yaşayan vatandaşların imdadına kar üstü araçlar yetişiyor.

Erzurum'un Köprüköy ilçesine bağlı Eyüpler Mahallesi Ağakom Mezrasında rahatsızlanan kız çocuğu için Erzurum Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Kalkınma Başkanlığı ekipleri seferber oldu. Bir yandan kar ve tipi dolayısıyla kapanan yol iş makineleriyle açılmaya çalışılırken diğer yandan da kar üstü aracı snowtrack sevk edildi. Ağakom Mezrasına ulaşan snowtrack hasta çocuğu alarak Köprüköy ilçesine getirildi. Burada hazır bekletilen ambulansla çocuk Erzurum'daki hastaneye kaldırılarak tedavi altına alındı.

DOĞUM SANCISI BAŞLAYAN KADIN İÇİN EKİPLER SEFERBER OLDU

Ardahan'da da, yoğun kar yağışı ve tipiden dolayı yolu kapanan mezrada doğum sancısı başlayan kadının hastaneye yetiştirilmesi için İl Afet ve Acil Durum (AFAD) Müdürlüğü ve 112 acil ekipleri adeta seferber oldu.

Kent merkezine bağlı Nebioğlu köyü mezrasındaki yaşayan 26 yaşındaki Tuğçe Mavzer'in doğum sancısı başladı. Bölgede gece başlayan ve sabah saatlerine kadar süren yoğunkar yağışı nedeniyle mezranın yolu kapalı olduğu için genç kadının yakınları yetkililerden yardım istedi. Bunun üzerine İl Afet ve Acil Durum (AFAD) Müdürlüğüne ait paletli bir kurtarma aracı ile İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı bir ambulans bölgeye gönderildi. Yolun kardolayısıyla kapalı olması sebebiyle AFAD'ın paletli kurtarma aracıyla mezradan alınıp köy merkezine getirilen Mavzer, burada ambulansa alındı.
Ardahan Devlet Hastanesine kaldırılan Mavzer, bir erkek çocuk dünyaya getirdi. Anne ve bebeğinin sağlık durumunun iyi olduğu bildirildi.

**İNSANLAR İÇERİ KAÇARKEN,
HAYVANLAR DIŞARIDA KALDI.. 

*18/12/2015 Tarihli Haber

Geçtiğimiz gün yaşanan ve kentin genelinde etkisini sürdüren kar yağışı ardından geçtiğimiz kış günleri yaşanan manzaralar yeniden yaşanmaya başladı.

Kar yağışıyla birlikte olağanüstü soğuyan havalar dolaysıyla erkenden evlerine kapanan insanların dışarı çıkmadığı Ardahan’da cadde ve sokaklar başı boş ve yiyecek arayan hayvanlara kaldı.
Köpeklerin yanı sıra atların kar altına bir parça yiyecek aradığı görülen Ardahan’da her kış yaşanan bu manzaraların önüne geçmek için kurulan hayvan barınağının da işe yaramadığı dikkat çekiyor.
Erken çöken karanlığın ardından cadde ve sokakları adeta istila eden köpeklerin okullarından çıkan öğrenciler başta olmak iş yerlerinden evlerine dönen insanları korkuturken belediyeler başta olmak üzere yerel yöneticilerin bu önemli soruna önlem almasını ve ağır kış şartları altında mücadele eden insanlar gibi hayvanlarda yardımcı olmaları istenmektedir.                       www.kuzeyanadolugazetesi.com 
Kaynak: ardahan haberi

Editör: ardahan haberleri

Bu haber 3765 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER

ücretsiz iş ilanları

FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI