Reklam
Bugun...


Ardahan'ı Heykeller Süsleyecek..
Tiyatro ekibi oluşturmaya çalışan Ardahan Belediyesinden anlamlı bir çalışma.

Ardahan'ı Heykeller Süsleyecek..

Ardahanlı Yazar Dursun Akçam, Ümit Kaftancıoğlu, Bilim Adamı Prof. Dr. Mecit Doğru, Aşık Zülali, Ferman Baba, Aşık Şenlik gibi isimlerin resim ve sözlerini anlatan heykeller yaptıran Ardahan Belediyesi Röfle Heykelleri şu an alt kısımında kapalı park yapılan alana dikecek.

Konu hakkında bir açıklama yapan ve 60 Bin TL. ye mal olduğu öğrenilen 10 heykel yaptırdıklarını belirten Ardahan Belediye Başkanı Faruk Köksoy belediye olarak ortaya koydukları alt yapı çalışmalarının sona geldiğini, bundan sonra üst yapı çalışmalarına ağırılık vereceklerini, buna da bölgemizin önemli simalarından olan insanlarımızın ad ve çalışmalarını yaşatmak olduğunu belirtti.

Belediye olarak kültür ve sanatı da unutmadıklarını belirten AK Partili Ardahan Belediye Başkanı Faruk Köksoy yapımı devam eden Kapalı garajın bitimi ardından yeniden dizayn edecekleri Kent Parkının içine dikecekleri heykellerle bölgemizin önemli simalarının anılarını bir ömür boyu yaşatacaklarını söyledi.

Başkan Köksoy yeni yaptırdıkları Röfle Heykellerini hemen ardından şimdi de Kentin belirli yerlerine bir Aşık Şenlik heykeli ve Kaz ile Arı heykeli de yaptırdıklarını da belirtti.

Ardahan Ünlüleri ve Kaleler

*26/01/2017 Tarihli Haber

Ardahan ilinde bulunan Kaleler ve Ardahan'lı ünlü Siyasetçi, Sanatçı, Gazeteci, Ozanlar ve yöresel ünlü yiyecekler.

ARDAHAN'DA KALELER
1. Ardahan Kalesi
2. Ahali tabyası
3. Altaş Kalesi
4. Can Kalesi
5. Göle – Dedeşen Köyü Kale kalıntıları
6. Kalecik Kalesi
7. Kazan Kalesi
8. Kinzi Kalesi
9. Kol Kalesi
10. Kurt Kalesi
11. Kırnav Kalesi
12. Avcılar Kalesı
13. Mere kalası
14. Ramazan Tabyası
15. Savaşır Kalesi
16. Sevimli Kalesi
17. Şeytan kalesi
18. Zorziğin Kalesi 
ARDAHANLI OZANLAR
1. Çıldırlı Aşık Şenlik
2. Posoflu Zülali
3. Hanalı Aşık Mazlumi
4. Çıldırlı Şeref Taşlıova
5. Molla Halis 
6. İrfani Hoca 
7. Aşık Resul (Göldalı)
8. Aslan Usta (Çıldır)
9. Aşık Nesip
10. Ardahanlı Hakkı 
11. Rabatlı Aşık Çoban İsa 
12. Kamil-Kamil Erdoğan (Urta) 
13. Çıldırlı Kul Ahmet
14. Aşık Durmuş
15. Hanaklı Mahsuni (Molla Dursun Türk )
16. Hacı Murat Gökbulak 
17. Aşık Hüseyin Tellioğlu (Beyrehatun)
18. Aşık İlyas Kaya (Çıldır) (Bozyiğit (Gehreşen)
19. Mansur Öztürk (Baltah Köyü)
20. Nuri Ağdemir (Kurtkale)
21. Aşık Sabri Şimsekoğlu (Doğruyol) (Cala)
22. Durmuş Denizoğlu Gülyüzü)
23. Bayram Denizoğlu Gülyüzü)
24. Dursun Durdağı (Burhani)
25. Mehmet Oktay, Erkani (Zinzal ,Güvenocak)
26. İsrafil Uzunkaya (Prut)
27. Faruk Erdoğan
28. Yener Yılmazoğlu
29. Yılmaz Şenlikoğlu
30. Göleli Orhan Ustündağ
31. Göleli Vahit Köroğlu
ARDAHANLI ÜNLÜ İSİMLER
1. Nihat Erim (Eski Başbakan)
2. Sırrı Atalay (Eski Cumhurbaşkanı Vekili, Adalet Bakanı)
3. Abdulkerim Doğru (Eski Bakan)
4. Nevzat Pakdil (TBMM Başkanvekili)
5. Gürsel Tekin (CHP Genel Başkan Yardımcısı)
6. Gürbüz Çapan (Eski Esenyurt Belediye Başkanı)
7. Esfender Korkmaz (Yazar ve Eski CHP Milletvekili,Eski Dekan)
8. Prof.Dr. Selçuk ŞİRİN (TÜrkeşe Köyünden)
8. Rüstem Kaya (Matematik Profesörü) (Uğurtaşı Köyünden) 
9. Nusret Senem ( Yazar, siyasetçi)
10. Necati Bilican (Bürokrat)
11. Dursun AKÇAM (Romancı,Yazar)
12. Reis Çelik (Film yönetmeni, senarist)
13. Abdulmecit Doğru ( Araştırmacı yazar, bilim insanı,dağcı)
14. Hülya Avşar (Sanatçı)
15. Nuray Hafiftaş (Sanatçı)
16. Yudum Tatar (Sanatçı)
17. Faruk Demir (Sanatçı,Eski Milletvekili)
18. Yalçın Topçu (Eski Kültür ve Turizm Bakanı)
19. Nilüfer Göle (Sosyolog)
20. Levent Gültekin (Gazeteci)
21. Doğan Şentürk (Gazeteci)
DİĞER ÜNLÜLER
1. Kaz
2. Damal Bebeği
3. Kaşar Peyniri ve çeçil
4. Damal Dağlarına Vuran Atatürk Silueti
5. Terekeme un helvası
6. Sarıçam ormanları
7. Posof patatesi
8. Kımı turşusu
9. Sarı sazan ve yayın balığı 10. At kızağı
**Kars’ta kütüphaneler modernleşiyor,

Ardahan’dakiler yerinde sayıyor..

*15/03/2016 TARİHLİ HABER

Kars’ta BİN KİTAP BİN UMUT PROJESİ dahilinde merkezde ki ve köylerde ki kütüphaneler modernize olurken, Ardahan’da ki kütüphane(ler!!!)de yaprak kımıldamıyor.

Ha taşındık ha taşınacaz denilerek, 20 yıl önce neyse şimdi de o haliyle devam eden Ardahan İl Halk Kütüphane’sine nazaran Kars’ta bulunan kütüphaneler modernize ediliyor.

Toplamda 100 m2 lik bir alana kurulu olan belli raf sayısını geçemeyen, binlerce kitabı bodrumunda çürüten Ardahan il halk kütüphanesinin bu durumu ne zaman değişecek soruları sorulurken, Kars’ta ki kütüphaneler elden geçiriliyor bile.

Üniversite’nin kütüphaneleri de sınıfta kaldı

Başında bulunan rektörünün edebiyatçı oluşu Ardahan üniversitesinin kütüphanelerinin sınıfı geçmesine yetmedi.

Yeni taşındığı kampüste Merkez kütüphanesini vitrin olarak hazırlayan ve kullanan Ardahan Üniversitesi’nin hemen yanı başında ki İktisadi ve İdari bilimler fakültesi kütüphanesinin hali içler acısı bir görünüme sahip.

Öğrencilerin aradığını bulamadığı İİBF kütüphanesinin akşam 5’ten sonra kapatıldığını, gündüz vakitlerinde ise başında memur bulunmadığından yakınan öğrenciler bu durumdan rahatsız oldukları gözlendi.

İkinci Öğretim öğrencileri: Biz kütüphanede çalışamayacak mıyız?

Akşam 5’ten sonra neden kapandığı bilinmeyen Ardahan Üniversitesi İİBF kütüphanesinde ikinci öğretim öğrencilerinin ders çalışamadığı ve gerekli hazırlıklarını tamamlayamadıklarını belirttiler.

Ardahan’da ki bu kütüphane izlenimlerine nazaran Kars’ta yapılan modernizasyon çalışmaları kıskandıracak şekilde devam ediyor.

Kitap okuma alışkanlığını özellikle gelişmekte olan çocuklarda ve gençlerde bilgi kapasitesini artıran, düşünce yapısını şekillendiren, anlamayı kolaylaştıran, kişilik kazandıran etkili bir süreçtir” düşüncesiyle başlatılan SODES “Bir Kitap Bin Umut Projesi” kapsamında Hüsnü Özyeğin Anadolu Lisesi’nde kurulan kütüphane düzenlenen törenle hizmete açıldı.

Kasım 2013 tarihinde başlanan proje kapsamında yapılan fizibilite çalışmaları sonucunda 4 okula Z Kütüphane yapılmasına karar verildi. Kars Valiliği Köylere Hizmet Götürme Birliği tarafından yürütülen projenin bütçesi de Kalkınma Bakanlığı’nca 190 bin 200 TL ile desteklendi. Kars Valiliği projenin önemine binaen daha gazla okulda kütüphane kurulması için proje bütçesini SODES Usul ve Esasları’na uygun olarak yüzde 30 artırıldı ve bütçe 247 bin 260 TL olarak çıkarıldı. Yapılan ihale sonucunda 8 okula kütüphane yapılması için tadilat, tamirat ve düzenlemeleri yapıldı. Toplamda 8 kütüphane KDV dahil 227 bin 740 TL’ye mal oldu.

Proje Halk Eğitim Merkezi, Hüsnü Özyeğin Anadolu Lisesi, Kars Anadolu Lisesi, Mihralibey Ortaokulu, İmam Hatip Ortaokulu, Cumhuriyet Anadolu Lisesi, Ziya Gökalp Ortaokulu ve Şehit Albay İbrahim Maraoğlanoğlu Yatılı Bölge Okulu’nda hayata geçirildi.

Bu kapsamda Hüsnü Özyeğin Anadolu Lisesi’nde yapılan kütüphanenin açılışına Vali Günay Özdemir, Belediye Başkanı Murtaza Karaçanta, Kafkas Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sami Özcan, Milli Eğitim Müdürü Gökhan Altun, daire amirleri, okul idaresi, öğretmenleri ve öğrenciler katıldı. 

Vali Günay Özdemir, burada yaptığı konuşmada kütüphaneleşmenin yaygınlaştırılmasının yanında, dizaynı, kitap varlığı ve düzeninin de önemli olduğunu söyledi. Amacın, kitap okuma alışkanlığının yaygınlaştırılması olduğunu da belirten Vali Özdemir, projenin devamı noktasında da çalışmaların yapılacağını ifade etti.

Milli Eğitim Müdürü Gökhan Altun da Z kütüphanelerinin kitap okumanın yanında, dinlenme ortamı da oluşturduğunu ve kitap okumaya gelenlerin hem rahat bir nefes aldıklarını hem de bilgi öğrendiklerinin altını çizdi.

Kurdelenin kesilmesinin ardından kütüphane gezildi ve incelemeler yapıldı. Vali Günay Özdemir ayrıca, kütüphaneye bir dizi kitap hediye etti.

Türk ve Dünya tarihi, Türk ve yabancı yazarların kitaplarının da yer aldığı kütüphane de A’dan Z’ye öğrencilerin yararına olacak her tarla kitabı bulmak mümkün.

Evet mi, Hayır mı?
  Fakir Yılmaz Yazıyorsam Sebebi Var
fakiryilmaz323@hotmail.com

AKP’nin önce HDP ile denemek istediği ancak 7 Haziran seçim sonuçlarını beğenmeyip, ‘Barış sürecini buzdolabına kaldırarak dümeni milliyetçiliğe ardından MHP’ye çevirmesi ile devam eden Anayasa süreci şimdi de referanduma doğru yol almaya başladı..
İdamı bile çıkaracak gücü yakalamasına karşın her ne hikmetse ‘Meclis çıkarsın, getirsin önüme ben milletim ne derse onu yaparım’ diyen bir anlayışın imzalamak üzere olduğu referandum süreci öncesi zaten beyinen ayrılmış olan toplum şimdiden başladı, ‘Evet mi?’, Hayır mı?’ demeye..
Evet sizce ‘Evet mi?’ diyenler ile ‘Hayır’ diyenlerin şimdilik sanal ortamda bir kaç haftaya kalmaz sahada ‘Evet, Hayır’ tartışması içine gireceği şu günlerde ‘İstanbul kazan, ben kepçe’ diye bende gördüklerimi sizlere aktarmak isterim..
Nisan ayında yapılması için hazırlıkların devam ettiği referandum da ortaya çıkacak manzaranın birilerinin hesabını alt üst edeceğini gördüğüm şu günlerde ‘Evet’ diyenler ile ‘Hayır’ diyenlerin kafa kafaya olduğunu görmekteyim.. 
Arada gidip, gelenlerinde gün yaklaştıkça sanki Hayır’a doğru yöneldiklerini gördüğüm bir süreçte Cumhurbaşkanı/Başkan olmak isteyen Erdoğan’ın sahaya inmesiyle bunu değiştirip, değiştirmeyeceğini sizler gibi bende merak etmiyor değilim..
Ancak Erdoğan’ın geçmiş seçimlerde olduğu gibi bu referandumda çok zorlanacağını da görmekteyim..
Buna nede ise şu an AK Partili olduğunu bildiğim ama önceden Adelet Partili, Anavatanlı olanların büyük bölümünün yapılmak istenen ve adına, ‘Rejim Değişikliği Değil, Sistem Değişikliği Denen’ i içlerine sindiremedikleri ve CHP’nin propagandasından daha çok etkilendiklerini görmekteyim..
HDP’yi toplayıp içeri atmakla bunu aşacağını sanan AKP ve Cumhurbaşkanı/Başkan Erdoğan’ın büyük kongreden kurtardığı MHP’nin genel merkezine olan güveninin de MHP tabanında onay almadığını da görmekteyim..
Ve beni arayıp, ‘Sence ne olur?’ diyenlere bende; ‘Bu iş olmayacak gibi görünüyor’ diye cevap veriyorum..

 
 Bu haber 3143 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI