Reklam
Bugun...


ARDAHAN'DAN PAZAR HABERLERİ..
**YILDIRIM ÖLDÜRDÜ.. **YILMAZ GAZETECİ'NİN YAŞAM TV KONUĞU AVUKAT YILMAZ'DI.. **BAŞKAN CANDAR YILMAZ, MAZBATASINI ALDI.. **ÇILDIR'DA HEYKEL BULUNDU!.. MHP ARDAHAN KONGREYE GİTTİ..

ARDAHAN'DAN PAZAR HABERLERİ..

SÎZDE KONUĞUMUZ OLUN..

Gazeteci Fakir Yılmaz Yeniden TV Programcılığına Başlıyor..

'Gazeteci Fakir Yılmaz Île Îş Dünyası' Yaşam TV'de Cumartesi Günü Saat: 17.00~19.00'da Yeniden Başlıyor..

İZLEMEK iÇİN Yaşam TV Türksat 4A Uydusu Frekans: 12034 MHz Symbol Rate: 27500 Polarizasyom: V (Dikey) Fec: 5/6

ÇILDIR'DA TARİHİ HEYKEL OPERASYONU​

Çıldır'a bağlı Akdarı köyünde kolluk Kuvvetlerince yapılan operasyonda tarihi eser yakalandı. Edinilen bilgiye göre Akdarı köyünde F.B'nin evine yapılan aramada tarih heykel bulundu. Konuyla ilgili soruşturma başlatıldı.

ŞENKAYA'DA YILDIRIM ÇARPTI, GÖLE'DE ÖLDÜ​

Ardahan'a sınır olan Erzurum'un Şenkaya ilçesinde yıldırım isabet eden bir kişi hayatını kaybetti. İlçeye bağlı Yukarı Köşk Mahallesi'nde evinin kapısının önünde bekleyen Yaşar Bedir'in bulunduğu alana yıldırım düştü. Çevredekilerin olayı fark etmesi üzerine Bedir, mahalle sakinlerinin imkanlarıyla Ardahan Göle Devlet Hastanesi'ne kaldırdı. Bedir, burada yapılan müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

MAZBATASINI ALDI​.

Ali Babacan liderliğinde kurulan ve Türkiye’de 74 ilde teşkilatlanan Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) ilk Olağan İl Kongresini Ardahan’da gerçekleştirmişti.

Ardahan’ın sevilen, efendi kişiliğiyle topluma örnek olan Deva Partisi Ardahan İl Başkanı Candar Yılmaz, 1. Olağan Kongresi ardından İl Seçim Kurulundan mazbatasını alarak görevine resmen başladı. Göle ve Ardahan Merkez İlçe kongrelerini tamamlayan Demokrasi ve Atılım Partisi, Hanak, Damal, Posof ve Çıldır ilçelerine de önümüzdeki günlerde atama yapacak.

Partisine yoğun bir teveccühün olduğunu açıklayan Demokrasi ve Atılım Partisi Ardahan İl Başkanı Candar Yılmaz, “Kısa süre içerisinde Göle, Ardahan Merkez ve İl Kongremizi yaptık. Türkiye’de ilk kongreyi Ardahan yaptı. Partimizin lideri ve yapısı halk tarafından çok beğeniliyor. İktidar sloganıyla yola çıktık. Kapımız her görüşten insana açıktır. Biz insanların ırkına, mezhebine ve rengine bakmıyoruz. Herkesin kendisini bulacağı, fikirlerini ifade edebileceği özgür bir partiyiz. Birlik ve huzur içerisinde çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Kongremizde bizlere destek veren herkese teşekkür ediyoruz. Ardahan için çok çalışacağız, partimiz ve yönetim kurulumuza başarılar diliyorum” dedi.

​Gazeteci Yılmaz'ın Konuğu Av. Yılmaz'dı..

Gazeteci Fakir Yılmaz'ın hazırlayıp, sunduğu 'Fakir Yılmaz İle İş Dünyası' adlı program bu hafta da büyük ilgi ile izlendi. Gazeteci Fakir Yılmaz'ın hazırlayıp, sunduğu bu haftaki konukla Ardahanlı Avukat Fatih Rüştü Yılmaz ve Karslı Sanatçı Selma Gökdemir'di.. Ekonomi ağırlıklı olarak siyaset, sosyal bir program olan 'Gazeteci Fakir Yılmaz İle İş Dünyası' adlı programın konusu Adalet, Hukuk, İş Hayatı ve Siyasetti..MHP OTEL DE KONGRYE GİTTİ..

MHP Genel Başkan Yardımcısı Emin Haluk Ayhan, "Her şeyi demokrasi içinde halledeceğiz. Biz herkesle anlaşmak istiyoruz. Herkesi yanımızda tutmak istiyoruz. Siyasal, sosyal, ekonomik anlamda memleket dara düştüğü zaman birlik beraberlik içinde olunmasını arzuluyoruz. MHP bunu yapmıştır. 12 Eylül öncesinde de daha sonrasında da yapmıştır." dedi. Ayhan, Ardahan'daki bir otelde düzenlenen partisinin il kongresinde yaptığı konuşmada gündemdeki konuları değerlendirdi.

Bölgede dış siyasette bir takım problemlerin devam ettiğini ifade eden Ayhan, "Bu yüzden Türkiye Cumhuriyeti'nde birliğimizi, beraberliğimizi, bekamızı korumak mecburiyetindeyiz. MHP bu açıdan bu görevi deruhte etmiş, Türkiye'nin en uzun faaliyet gösteren iki siyasi partisinden biri olmuştur. 51 yıldır siyasi faaliyet gösteren kurumsal bir yapıdır. MHP Türkiye Cumhuriyeti'nin geleceği açısından önemlidir." diye konuştu. MHP Ardahan İl Teşkilatı'nın kentte önemli faaliyetler yaptığını ve yapmayı sürdürdüğünü aktaran Ayhan, şunları kaydetti:

"Her şeyi demokrasi içinde halledeceğiz. Biz herkesle anlaşmak istiyoruz. Herkesi yanımızda tutmak istiyoruz. Siyasal, sosyal, ekonomik anlamda memleket dara düştüğü zaman birlik beraberlik içinde olunmasını arzuluyoruz. MHP bunu yapmıştır. 12 Eylül öncesinde de daha sonrasında da yapmıştır. Bizim açımızdan bu serhat boyları çok önemlidir. Burada çalışıp katkı sağlayan ve MHP'nin Ankara'da dimdik ayakta durmasını sağlayan arkadaşlardan Allah razı olsun. Bizler sizleri çok seviyoruz. Türkiye Cumhuriyeti'nin geleceği açısından biz beraberiz." 

Konuşmanın ardından mevcut MHP İl Başkanı Hülya Davutoğulları'nın tek aday olarak katıldığı kongrede, delegeler oy kullanmaya başladı. Kongreye, çevre illerden partililer de katıldı.

ARDAHAN MİLLETVEKİLİ NEDEN ÖLDÜRÜLDÜ?!. 

Evet,  Ardahanlı olduğumdan mı, Ardahan'ı ve Ardahanlıyı iyi tanıdığımdan mı, Ardahan'ın, Ardahanlının öz güveninin farkında olduğu anda önündeki tüm engelleri aşıp, inadına doğruya, inandığına, yanlışa karşı çıkışına ve en önemlisi tüm çakallıklara ve ölümlere rağmen bildiğimden mi bilmem ama ben Ardahan'ın, Ardahanlının, Ardahan'ın doğasında doğup, suyundan, ekmeğinden yetişenlerin bu ülkenin gidişatına yön verenlerin olduğunu iddia etmemden mi bilmem ama öldürülüp, adı da Ardahan'ın bir caddesine verilen Ardahan'ın ilk milletvekilinin neden, nasıl öldürüldüğünü daha iyi anlıyorum niye bu kadar Ardahan dediğimi.. 
Ama kendi ağaç kurdunun kendisini kemirmesi yani büyüdükçe iğnelerini yanındaki arkadaşına batırıp, öldüren kobuğ olduğunuda sık sık belirttiğim Ardahanlının kendi ağacının içindeki kurdu kendilerinin olmaya devam etmeleri halinde Deli Halit Paşa'nın sonu gibi sonlarla karşılaşacaklarını anlatmaya çalışsam da buna ne gücüm, ne imkânım ne de fesatların, hainlerin benim gibi düşünenlerden daha fazla oluşlarından dolayı etkim olmuyor bir türlü..

Evet, bu ülkede ilk Kongreyi yapan, İlk Hükümeti kuran, İlk Mavi/beyaz renkteki bayrağı göndere çeken, Cumhuriyet kelimesini dillendiren, ordu olmadan oluşturdukları çetelerle  Komünist Rus sistemine direnen, işgalleri, zulümleri, kara kışı aşan Ardahanlıların en son yerel seçimlerde güçlerini ortaya koyduklarının farkında olmazlarsa da mecliste öldürülen ilk milletvekillerinin neden öldürüldüğünü okuyup, düşünmeleri gerekmez mi?

Bilmem ama bugün ülke genelinde bir parti bile kurup, genel başkanlık denen önemli bir görevi bile yapabilen Ardahanlıların 'Güçlü Bir Lobi' kelimesinin anlatmak istediğini er ya da geç de olsa anlamalarını beklerken birçoğunun bunu anlamayıp, yalnız kaldıklarını ve yolun sonuna gelip, treni kaçırdıklarında suçu kendilerine değil, ''Ah hemşo, ah Ardahan'' dediklerinde asıl suçlunun kendileri olduklarını da anlamazlar.
Örnek mi İstanbul'da 3, Kocaeli ve Çanakkale'de 1'er , Ardahan ve 5 ilçe 1 beldede 7 toplamda  12 Belediye Başkanı, Mecliste 7 milletvekili, saray da 2 danışman, onca siyasi, iş insanı, gazeteci, bürokrat, 3 gümrük kapısı, balı, kaşarı eti, doğası, tarihi, 2 ülkeye komşuluğuna karşın hala neden göç vermesi yetmez mi ve bu güce, lobiye, insana sahip olan Ardahan niye bu durumda diye düşünmekte gerekmez mi?
Bilmem ama Ardahan'ın ilk Milletvekili olan Deli Halit Paşa'nın mücadelesini ve öldürülmesine kadar giden hayatının kısa bir bölümünü anlatan aşağıdaki metni okuyalım mı? Suyunu içenin çelikleştiği, toprağı kadar can veren bir yanı Kafkaslarda, diğer yanı Karadenizde olan Ardahan'ı, Türk, Ahıskalı, Kürt, Alevi, Terekeme ve kirvesi Şavşatlı Ardahanlıyı bir kez daha anlamak için..
Evet o işte yazı..

DELİ HALİT PAŞA
ALLAH MEKANINI CENNET-İ ALÂ EYLESİN...

Meclisten cenazesi çıkan kahraman...
Rusların elinden Kars'ı alan adamdı...
Soyadı kanunu çıktığında bu yüzden "Karsıalan" ismini aldı...
Sadece Kars değil, Sarıkamış, Erzurum,
Nenehatun, Erzincan, Ardahan'ı da almıştı...
Savaş meydanlarının kahramanıydı...
Cepheden cepheye koştu...
Trablusgarp savaşı,
Balkan savaşı,
Kafkasya cephesi,
Kurtuluş savaşı...
İki tabancası vardı...
Birine "Namuslu" adını vermişti...
Onunla düşmana ateş ederdi...
Diğerine "Namussuz" der onunla savaştan kaçana ateş ederdi...
Savaş meydanındaki cesaretinden dolayı "Deli Halid Paşa" derlerdi ona...
1923'te Ardahan mebusu seçildi...
Halid Paşa, savaş meydanlarında olduğu gibi kürsüde de kükrüyordu...
Mecliste dönen dolapları ve entrikaları, yolsuzlukları deşifre ediyordu...
M.Kemal'in çevresindekiler ondan rahatsızdı...
Kel Ali ve Kılıç Ali başta olmak üzere...
Mecliste yaptığı bir konuşmada Gazilerin maaşlarının arttırılmasını isteyen Halid Paşa,
"Bütçede para yok" itirazlarına, mecliste dönen dolapları ifade eden şu cevabı verdi :
"Ben Kars'ta, Ermeni çetecilerden 70 araba mücevher ve altın alıp Ankara'ya gönderdim, Ne oldu bunlar..?"
Halid Paşa'nın bu sözleri önce derin bir sessizlik yarattı, Ardından masalara vurmalar ve sonra çıkan tartışma, gürültü, karışıklık ve kavga esnasında vuruldu Halid Paşa...
Enteresandır Halid Paşa, soğuk meclis odalarından birine yatırılmış, 5 gün tedavi edilir gibi yapılmış ve kurşun yaralarından değil ama zatürree etkisiyle ölmüştü...
Meclisten cenazesi çıktı Halid Paşa'nın...
Bu süre zarfında ifadesi bile alınmadı...
Doktor raporu yayınlanmadı...
Meclise gelen ama Halid Paşa'yı görmeyen savcı uygun bir zabıt tuttu...
Olay böylece kapandı gitti...
9 Şubat 1925'te TBMM'de vurulup, 14 Şubat'ta cenazesi çıkan Halid Paşa, M.Kemal'in yakın çevresindeki adamlar tarafından işlenen böyle bir cinayetin kurbanı oldu...
Mekânı cennet olsun...

Not: Bugünkü yazıma kaynak olan eski Ardahan İl Spor Müdürü olan ve şu an Kocaeli'nde İl Spor Müdürlüğünde Şube Müdürlüğü görevini yapan hemşehrim, arkadaşım Metin Çimli'nin Ardahan'ın eski milletvekili Deli Halit Paşa hakkında yazılan bir yazıyı bana göndermesi ve bu durum ardından Sabah Gazetesi Haber Müdürlüğüne atanan meslektaşım Erhan Öztürk'ün yeni görevi etkili oldu..

HANAKLI KÜVET VE İÇ KAPLAMADA MARKA!

Ardahan'da Haftanın İlk Haberleri

arşiv haber 13/04/2015 tarihli haberler

Geçtiğimiz hafta batı kentlerini etkisi altına alan kara kış soğuk yüzünü bir bu kez de baharın geldiği sanılan Ardahan'da gösterdi...
Kar yağışının devam ettiği, eriyen karların sel olup coştuğu Ardahan'da boğulmalara ve toprak evlerin çökmesi karşısında  vatandaşların dikkatli olması isteniyor..

**Kendisi terekeme, il başkanı terekeme, ilçe başkanı da terekeme
ÖĞÜT’ÜN TEREKEME KADROSU!..

Kar/Kış ve Sel..

Genel seçimler öncesi yeniden milletvekili adayı olan CHP Arahan Milletvekili Ensar Öğüt seçimler öncesi kadrosunu da kurdu.
İl ve İlçe yönetimlerini yenileyen CHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt kendisi gibi terekeme olan CHP’nin yeni İl ve İlçe Başkanları ile Haziran seçimlerine gidecek.
Ardahan Merkeze bağlı Terekeme köyü olan Büyük Sütlüce (Harziyan) köylü Fevzi Uygur ve yine Ardahan Merkeze bağlıAlagöz köylü Sinan Onay ile seçim hazırlıklarına başlayan Çıldırlı terekeme Ensar Öğüt çoğu Yerli ve Kürt olan partisi CHP’nin en çok oy aldığı Damal’da bu terekeme kadrosuyla oy isteyecek.
Gmleli Sezgin Kaya’yı da ardına alarak önümüzde ki pazartesi gününden itibaren Ardahan’a giderek seçimçalışmalarına başlayacağı öğrenilen CHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt’ün önünde ki en büyük engellerin biri de küskünler olmakta.

**KAISİAD Başarılar Diledi..

Merkezi İstanbul Şilşli de bulunan Kars-Ardahan-Iğdırlı İşadamı ve Sanayiciler Derneği Haziran ayında yapılacak olan genel seçimlerinde milletvekili adaylarına bir yemek vererek, başarılar diledi.
İstanbul Maslak’ta bulunan Sheraton Hotel’in de verilen yemeğe bir çok siyasi ve iş adamı katıldı.
Ardahanlı İş adamı Orhan Gökçe’nin başkanlık ettiği KAISİAD’ın verdiği yemekte bir araya gelen siyasiler ve iş adamları bölgenin diğer bir sorunun da TBMM’sin de olmak üzere siyaset sahnesinde güçlü siyasilerin olmaması, bununda gerek sosyal gerek ise ekonomik sorunların bir an önce aşılmasında büyük engel olduğunu beirttiler.

 

HANAKLI KÜVET VE İÇ KAPLAMADA MARKA!
Kaynak: ardahan haber

Editör: ardahan haberleri

Bu haber 5134 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER

ücretsiz iş ilanları

FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI