Reklam
Bugun...


ARDAHAN'DAN HAFTANIN İLK HABERLERİ.. Buda Göle'nin Atlı, Otlu Kızağı!
Çocuklarına kızak hediye edilmesi istenen Ardahan'ın yüzeyi donmuş olan Çıldır Gölün de başta olmak üzere bölgede sıkça gündeme gelen Atlı Kızaklara bu kez de otlu kızaklar eklendi. Geçmiş yıllara nazaran beklenen karların yağmadığı ve Yalanızçam Kayak Tesissilerinin kayak sezonunu açamadığı görülen Ardahan'da hala revaçta olan Atlı Kızaklar köylerde ot taşımı hala kullanılan Atlı Kızaklar bölgedeki çocukların da en çok eğlendiği eğlence araçlarının içinde. Fotolar: Göle Objektif

ARDAHAN'DAN HAFTANIN İLK HABERLERİ.. Buda Göle'nin Atlı, Otlu Kızağı!

MERHABA Bu haberi ve Ardahan’daki diğer gelişmeleri görüntülü izlemeniz için youtube ArdahanTV Kanalımıza abone olmanız umuduyla. Görüntülü haberlerimiz için TIKla abone ol, izle.. 

ÇOCUKLARA KIZAK!

Bölge ağaçlarından yapılmış olan kızakların hediye olarak kendilerine dağıtılmasını bekleyen Ardahanlı çocuklar poşet ve plastik kızaklarla kar keyfi yaşamaya çalışmakta.

ARDAHAN'da etkili olan kar yağışının sonrasında kızak ve poşetlerini alan çocuklar kayak pistine çevirdikleri tepeden kayarak doyasıya eğlendi.

Ardahan'ın Karagöl Mahallesinde oturan çocuklar büyülerinin de yardımı ile kayak pistine çevirdikleri tepeden kızak ve poşetlerle kayarak karın keyfini doyasıya çıkarıyor. Koronavirüs tedbirleri kapsamında getirilen kısıtlamalarda saat 13.00 ila 16.00 arasında dışarı çıkabilen çocuklar bu saatleri, kışın en büyük eğlencesi olan kızakla kayarak geçiriyor. Kışın soğuğuna aldırış etmeyen çocuklar, zaman zaman buzda dengelerini kaybedip düşseler de kalkıp tepeye tekrar çıkarak kızağa binip aşağıya doğru kendilerini bırakıyor. Kızağı olmayan çocuklar ise çareyi poşetin üstüne oturarak kaymakta buldu. Gün boyu kayarak doyasıya eğlenen çocukların sevinci görülmeye değerdi.

Torunlarıyla birlikte tepeden kayarak onlar gibi eğlenen Binali Biçer (65) ise, kendi yapmış olduğu posof kızağıyla kayarak çocuklarla birlikte mahalleyi adeta bir kayak pistine çevirdiklerini söyledi.   
 

GAZETECİLER VE WHAPSAP'A YÖNELİK 2 MESAJIM..
10 Ocak Gazeteciler Günü ve kullanıcılarına yeni bir sözleşme imzalatan whatsApp ile özelde ve sanal ortamda yazdığım iki mesajı bugünkü köşeme alıp, birde sizin değerlendirmenize bırakacağım.
Çünkü her iki mesajda anlatmak istediklerim sizide ilgilendiriyor..
Buyurun yasaklı ve evlerde hapis kaldığınız bir günde hep birlikte okuyup, yorumlayalım bugünkü yazımı..
 
*10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü Mesajım..
Bugün, oturduğu yerden AL/YAPIŞTIR la gazete çıkarıp, SİYASİ, KAMU görevlisine yalakalık için el, ayak avuçlayıp, başımıza gazeteci olmuşların DEVLETİN yani HALKIN paraları ile var olan BANKA KREDİLERİ, REKLAMLARI, BELEDİYE vb. İmkânları ile medyacı olanların değil, 'Gazeteciyim' deyip, bu yolda tüm gönlü, kalbiyle çalışan, emek veren, yolundan şaşmayan olanı, görüneni, yazılması gerekenleri yazan 10 Ocak Gazetecilerin Günü.. 
Not: Gazete bayisinde her gün ve günlük bir gazete almayıp, SATILIK BASIN diyen sizin bugünle ilgili sahte, sanal mesajlarınızı kabul görmüyorum, bilesiniz..
*Whatspp Sözleşmesi Mesajım..
whatsapp başta kadınlara yazılan mesajları yani o bilgileri zaten baştan beri not etmiş ne alaka sizin bakan, asker, üst düzey bir kamu idarecisi ya da temiz paraların (!) ütüleyicisi olmanızı bekliyor.. 
Olduğunuzda da zaten bir dosya ile gelecek kapınıza dost Amerika (!) veya teknolojik imkanlar ile dünyaya güç veren ülke ya da şirketler..
Ve size
şu çıkar işini imzala, onayla diyecek... 
Sorunsuz, sualsiz imzaladıysan tamamdır ve Türk-ABD ya diğerlerinin yani teknolojik imkân, silahları elinde tutanlarla olan dostluğuna katkı sundun demektir!.. 
Ha olur ya benden manyak davranıp, çok akılı olduğunu ima eder gibi imzalamadıysan sorun yok basın ve medya ve sanal ortam burada.. 
Yani kısacası ABD'de de Clinton'un ofis olayı, Türkiye'de Baykal veya 17/20 Aralık Dolarcıklar dolu ayakkabı kutucukları olayı.. 
Ya da önce Uzan sonra Sarraf son olarak da Kars/Digorlu ayakkabı boyacısının başına gelen olayı ve whatsapp, facebook, twitter ortamı.. 
Yoksa çeper dibindeki Heço'nun ve onun yazıştığı Hatçe'nin özelleriyle uğraşıyor mu sanırsınız..
Şimdi tercih sizin; Ya tamam ya devam.. 
Ha tırsıp, tamam deseniz de şimdiye kadar yazıştıklarınızda silinmiyor, 'not' diye günü o günü bekliyor.
Kısacası; O gün ola hayrola...

 

https://www.parcabox.com

ALO PARÇA: 0 532 485 62 56 Firmamız, oto tamir servisinden elde ettiği deneyimlerle 2006 yılındaEsenyurtFatih Oto Sanayii’nde ilk şubesini açarak yedek parça sektörüne giriş yapmıştır. İhtiyaç duyulanRenault, Citroen, Peugeot, Fiat, Opel, Bmw, Audi, Volkswagen, Volvo, Mercedesmarka otomotiv yedek parça ürünlerini kısa zamanda müşterilerine sunarak, sektördeki yerini hızla almıştır. 256 Bit ödeme altyapısı ve %100 güvenli ve doğru parça sloganıyla müşteri odaklı hizmet veren firmalarımız, hizmetteki faydanın  her iki tarafın yararına olması gerektiğini prensip edinmiştir. Müşterisinin memnuniyetini ve yedek parça çeşitliliğini daha üst seviyeye çıkarmak için 2. Şubesini de 2016 tarihinde  açmıştır. 

Kurulduğu günden bu yana yenilikçiliğe, teknolojiye ve inovasyona önemli ölçüde yatırım yapan İlke Otomotiv, sürdürülebilir ve çevreci bir anlayışla işletmelerinde otomasyon sistemini kurarak koşulsuz müşteri memnuniyeti prensibiyle e-ticaretle de müşterisine yedek parça hizmeti sunmaya başlamıştır. Binek ve hafif ticari araç gruplarındaki oto yedek parça satış hizmetini Müşterisine en uygun fiyat ve kaliteli hizmetle sunmayı ilke edinmiştir. 

İlke otomotiv, ‘Müşteri şikâyete değil teşekküre gelmelidir!’ Sloganıyla sürdürülebilir ve sosyal sorumluluk anlayışıyla hareket ederek geleceğe kendini yenileyerek giren bir işletmedir. 

Vizyonumuz: Perakende oto yedek parça sektöründe teknolojik değişimlere ayak uydurarak müşteri değeri ve tatminini sağlamaktır.

Misyonumuz: İhtiyaç duyulan yedek parçayı sürekli çeşitlendirerek müşteriye en kısa zamanda en uygun fiyatta ve en iyi hizmetle sunmaktır. 

arşiv haberler 11/12/2016 tarihli haberler

**YILMAZOĞLU'NDAN ÇILDIR'A OTEL..

Kazandığını memleketinde yatırıma çevirenler kervanına katılan Ardahanlı Ozan Yener Yılmazoğlu'ndan doğup, büyüdüğü ilçesi Çıldır'a dev yatırım.

Kardeşleri gibi kendisi de daha önce Çıldır'da daireler yapan Yener Yılmazoğlu'nun oğlu Ufuk Yılmazoğlu ile birlikte yaptığı apart/otel bitme aşamasına geldi.

Geçtiğimiz yıl hizmete giren Türkiye´nin üçüncü büyük kara sınır kapısı Aktaş Sınır kapısıyla birlikte Çıldır´ da da yatırımlar ardı ardına yükselmeye devam ediyor. 
Özellikle bu yıl ilçede yükselen devlet yatırımları ilçenin çehresinin büyük ölçüde değiştirmeye başlamışken, bu yatırımlara özel teşebbüste eklenmeye başladı. 
Çıldırlı halk ozanı Yener Yılmazoğlu´nun girişimi ile ilçede inşaatına başlanan Yılmazoğlu Otel yükselmeye başladı. Sezon sonuna yetiştirilmesi planlanan projede 70 yataklı otel, 22 adet 1+1 eşyalı lüks apart daireler, Türk hamamı, sauna, buhar odası ve kapalı otopark bulunacak. 
Devlet kanalı ile özellikle bu yıl Çıldır Belediyesinin yapmış olduğu yatırımlara, Çıldırlı veye Çıldır dışından özel teşebbüs sahiplerinin de destek vermesinin gerektiğini dile getiren Aşık Yener Yılmazoğlu " Çıldır ilçemizin geçtiğimiz yıl açılan ülkemizin üçüncü büyük sınır kapısı Aktaş Sınır kapısı, bu yıl sonu faaliyete geçmesi planlanan Bakü-Tiflis-Kars demiryolu, kura heri üzerinde bulunan barajları, bölgenini en önemli turizm potansiyeli olan Çıldır gölü ile son derece stratejik bir konuma ulaşmıştır. Devletimizin yapmış olduğu bu devasa yatırımlara bizim gibi özel teşebbüs sahiplerininde destek vermesi gerekmektedir. Gerçekten Ardahan´ın, Kars´ın daha büyüyüp gelişmesi Çıldır´ın büyüyüp gelişmesi ile doğru orantılıdır. Çıldır´a yapılan yatırımlar bölgenini en büyük ekonomik getirisi olacaktır. Bende doğup büyümüş olduğum bu güzel ilçemin en önemli ihtiyaçlarından biri olan konaklama ihtiyacını karşılamak için böyle bir proje yapmaya karar verdim. İnşaatına büyük bir hızla devam etmiş olduğumuz projemiz hem ilçemizin görünümüne büyük güzellik katacak, hemde ilçedeki büyük bir eksikliği gidermiş olacak. İnşaatımız tam istediğimiz gibi ilerliyor. Allah nasip ederse yapmış olduğumuz otelimizi ve 1+1 dairelerimiz sezon sonuna yetiştireceğiz. Çıldır benim memleketim, canımdır. Bu güzel ilçem ve ilçemin güzel insanları her şeyin en iyisine layıktır "dedi.

**Kim demiş soğukta iş yapılmaz..

Azerbaycan´ın Hazar Denizi´ndeki Şah Deniz 2 Gaz Sahası ve Hazar Denizi´nin güneyindeki diğer sahalarda üretilen doğal gazın öncelikle Türkiye´ye, ardından Avrupa´ya taşınması amaçlanan Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı Projesi´nde (TANAP) çalışan işçiler adeta soğuk havaya meydan okuyor. Dışarı alanda gündüz saatlerinde yaklaşık eksi 20 dereceyi bulan soğuk havada hız kesmeden çalışan işçiler, zaman zaman ateş başında ısınmaya çalışıyorlar.

 

    Donan zemini iş makineleriyle kazıyarak çalışmaları sürdüren işçiler, projenin Türkiye için çok önemli olduğunu ve bunun içinde soğuk havaya aldırış etmediklerini belirttiler.

    TANAP projesinin Türkiye Gürcistan sınırında Ardahan ili Posof ilçesi Türkgözü köyünden başlayarak Ardahan, Kars, Erzurum, Erzincan, Bayburt, Gümüşhane, Giresun, Sivas, Yozgat, Kırşehir, Kırıkkale, Ankara, Eskişehir, Bilecik, Kütahya, Bursa, Balıkesir, Çanakkale, Tekirdağ ve Edirne olmak üzere 20 ilden geçerek, Yunanistan sınırında Edirne´nin İpsala ilçesinde son bulacağını, bu noktadan sonra Avrupa ülkelerine doğal gaz aktaracak olan TAP Doğal Gaz Boru Hattı´na bağlanacağını kaydeden işçiler, “Erzurum çok soğuk. Soğuk hava nedeniyle sabah iş makinelerinde bazen donma oluyor. Bunun dışında bir problemimiz olmuyor. Kıyafetlerimiz kış şartlarına uygun olduğu için soğuk havayı biraz daha az hissediyoruz.” dediler.

**DAMAL BEBEKLERİ lAI JAZEERA KAPAK OLDU..

Damal Bebekleri´nin duayeni Fidan Atmaca, Al Jazeera Türk´ün kapak sayfası oldu.

 

70 yaşındaki Fidan Atmaca, geleneksel Türkmen kıyafetiyle giydirilmiş Damal bebeklerinin mucidi. Şimdiye kadar 2 binden fazla kadına, bebek giydirmesini öğreten Atmaca, şimdi Ardahan Cezaevi´nde 32 erkek hükümlüye eğitim vermeye başladı.

Ardahan´ın Damal ilçesinde yaşayan Fidan Atmaca, kendi hazırladığı geleneksel Türkmen kıyafetlerini, bebeklerin üzerinde yaşatıyor. Bugüne kadar 2 binden fazla kişiye eğitim veren, çok sayıda sergiye katılan Atmaca, 1986 yılında Japonya´da düzenlenen yarışmada birinci oldu.

Atmaca, gençlerin geleneksel kıyafetlere ilgi göstermediğini, bu yüzden de kaybolmaya başladığını belirterek, bu geleneğin devam ettirilmesi için birçok öğrenci yetiştirdi. Atmaca´nın başlattığı ve marka olan Damal Bebekleri şimdilerde ise hapishanelerdeki mahkumlar tarafından da üretiliyor.

**GOREVENGLİLER BİR ARADAYDILAR..

Merkezi İstanbul Esenyurt'ta bulunan Köprülü Beldesi Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, 10 Aralık 2016 Cumartesi günü Esenyurt İncirtepe Mahallesi Salon Locca'da geleneksel dayanışma gecesi yaptı.

Köprülü Dernek Başkanı Gürbüz Gökbulut yaptığı açıklamada, Köprülü Beldesi ile Göle arasındaki bozuk yollara dikkat çekip, önümüzdeki bahar aylarında yapılmasına başlanacak Durançam Barajı konusunda çekincelerini dile getirdi.

Geceye eski Köprülü Belediye Başkanları ve eski Köprülü Dernek Başkanları katılım sağladılar. Esenyurt Belediye Başkan yardımcısı Gürbüz Süleymanoğlu gecenin süpriz konuğuydu.Dayanışma gecesinde Köprülü Beldesi'nde vefat eden vatandaşların resimleri slayt ve müzik eşliğinde katılımcı misafirlere izletildi.Geceye Köprülü Belediye Başkanlığını vekaletten yöneten Göle Kaymakamı Zafer Oktay'ın katılmaması gözlerden kaçmadı.

Yapılan yemekli geceye Türk Halk Müzüğü sanatçısı Çoban Ali ve Ömer Amed sahne aldı.Gecenin sunuculuğunu Erkan Özçelik yaptı.

Haber / Erkan Sarıkaya

**Karataylar, Adem Karatay’ı Kaybetti..
Toplum tarafından sevilen Tay Sürücü Kursların yönetim kurulu Başkanı Veysel Karatay’ın Amcası Âdem Karatay, geçirdiği bir rahatsızlık sonucu genç yaşta hayatını kaybetti
Uzun süre kanserle mücadele eden Adem Karatay, bütün müdahalelere rağmen kurtarılmayarak yaşama gözlerini yumarken yakınlarını ve dostlarını derin üzüntüye boğdu.
Binlerce yakını, hemşerisi dost ve arkadaşlarının katılım gösterdiği cenaze törenine Siyasi Parti temsilcileri, Meclis üyeleri, Muhtarlar, Sivil Toplum örgütleri, işadamları, hemşehrileri dost arkadaş katılarak son yolculuğunda yalnız bırakmadılar.
İstanbul’da hayatını kaybeden Merhum Adem Karatay’ın cenaze töreni Esenyurt Depo durağı Maraşal camisinde kılınan öğle namazından sonra yoğun bir kalabalık eşliğinde Esenyurt Güzelyurt mezarlığına göz yaşları arasında toprağa verildi. 
KARATAY, Teşekkür etti.
Cenazeden sonara Ardahan Kütürevinde verilen taziyede serhat birikim gazetesine açıklamada bulunan Tay Sürücü Kursların yönetim kurulu Başkanı Veysel Karatay; ailemizin büyüğü asla yeri doldurulmayan Amcam Âdem Karatay’ın kayıbı bütün aileyi derinden sarstı. Kendisine Allahtan rahmet diliyorum dedi
Bu acı günümüzde bizi yalnız bırakmayan bütün dost arkadaş, Kars Ardahan Iğdır’lı, Göleli hemşehrilerine ve köylülerine teşekkür ederek memnuniyetini dile getirdi.

**Belediye Başkanından Örnek Davranış...

Kısıtlı imkanlarına rağmen yaptığı hizmetleri halk arasında taktirle karşılanan Hanak Belediye Başkanı Ayhan Büyükkaya, daha önce görev yaptığı Gebze’deki işadamlarıyla yaptığı görüşmeler gereğince temin ettiği okul kıyafetlerini öğrencilere dağıtması sevindirici oldu.

Hanak’ ta bulunan ilkokul, ortaokul ve lise yönetimleri tarafından tespit edilen ihtiyaç sahibi öğrencilere okul kıyafetlerini bizzat dağıtan Başkan Büyükkaya, “Değerli İşadamı Hemşerimiz Talat Osmanoğlu'nun Kocaeli Gebze’ den göndermiş olduğu okul kıyafetlerini Çiçeklidağ, Koyunpınarı Köyleri ilköğretim ve Ortaokulları, Ortakent İlköğretim Okulu ve Ortaokulu, Hanak Çok Programlı Lisesinde eğitim gören öğrencilere dağıtıldı.

Okullarımıza kıyafet yardımında bulunan değerli işadamı Talat Osmanoğlu' na yapmış olduğu destekten dolayı Belediyemiz ve İlçemiz adına teşekkür ediyoruz” dedi.

**Damal Bebeği’nin Heykeli Yapılacak..

Damal Belediye Başkanı Ergin Önal, Eskişehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen'i makamında ziyaret etti.

Damal Belediye Başkanı Ergin Önal, Eskişehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen'i makamında ziyaret etti. Yapılan görüşme sonrası Damal Bebeği heykeli Eskişehir Atölyelerinde yapılacağı ve önümüzdeki festivalde belirlenen yere konulacağı açıklandı.

Başkan Önal, Eskişehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen'e katkılarından dolayı teşekkür etti.

**HALKA HİZMET ETME GAYRETİ VE HEYACINI İÇERİSİNDEYİZ..

Vali İbrahim Özefe, il merkezine bağlı 18 köy muhtarı ile toplantıda bir araya geldi.

Valilik Toplantı Salonunda muhtarlara bir araya gelen Vali Özefe, muhtarlara hitaben yaptığı açılış konuşmasında; “Muhtarlarımızla zaman zaman köylerde ve Valiliğimizde yaptığımız toplantılarda bir araya geliyoruz. Gelmeye de devam edeceğiz. Katılımlarınız için teşekkür ediyorum” dedi.

 Gayenin taş üstene taş koymak olduğunu,  halka hizmet olduğunu ifade eden Vali Özefe, şunları söyledi: “Toplantıları kısım kısım yaparak sorunları daha iyi tartışacağız, çözüm önerilerini daha iyi değerlendireceğiz”
 Toplantıda söz alan muhtarlar, köyleriyle ilgili; eğitim, sağlık yol, su, elektrik ve hayvancılık konularında karşılaşılan sorunları dile getirdi. Muhtarlar ayrıca toplantılardan duydukları memnuniyeti ifade ettiler.

 

HALKA HİZMET ETME GAYRETİ VE HEYACINI İÇERİSİNDEYİZ..

Muhtarların dile getirdiği sorunların çözümüne ilişkin konuşan Vali Özefe, Köylerin sorunlarını çözmek için devletin tüm imkânlarının öncelik sırasına göre seferber edileceğini, imkânlar ölçüsünde vatandaşların sorunlarının giderileceğini, var olan sorunları çözüme kavuşturmak için gece-gündüz farkı gözetilmeyeceğini, iklim şartlarının da göz önünde bulundurularak köylerde ki eksikliklerin giderilerek, vatandaşlara daha rahat yaşam imkânları oluşturma gayretinde olduklarını kaydetti.

 Vali Özefe, muhtarlar tarafından dile getirilen sorunları not aldı ve sorunların çözümüne ilişkin gerekli çalışmaların başlatılması için ilgili kurum müdürlerine talimatlar verdi.

**Donan su borularına elektrikli şoklama!

Türkiye'de soğuğun bu yıl en fazla etkili olduğu kent olan Ardahan'da inşaat ustalığı yapan Yusuf İvgin ve oğlu, bölgede kış aylarının en önemli sorunlarından olan donan su şebekelerini buharla açıp, vatandaşın susuz kalma sorununu çözüyor.Sibirya yüksek basınç sisteminin etkisine giren Doğu Anadolu'nun en soğuk ili olan Ardahan'da, bir süre önce karın etkili olmasının ardından şu sıralar hava sıcaklığı gece saatlerinde sıfırın altında 28 dereceye kadar düşüyor.

Hayatı olumsuz etkileyen soğuk havanın özellikle kasım ayından itibaren etkisini artırması dolayısıyla kentteki birçok ev ve iş yerinin su boruları ile su şebekeleri buz tutuyor.

Soğuk havanın yanı sıra bu önemli sorun sebebiyle de sıkıntı yaşayan vatandaşlar, zaman zaman günlerce susuz kalabiliyor.

Özellikle açıktan geçen çok sayıda su borusunun soğuk hava ile temas etmesi yüzünden donduğu kentte, susuz kalan vatandaşların imdadına ise inşaat ustası Yusuf İvgin ile oğlu Celal İvgin yetişiyor.
Kentte yazın inşaatlarda çalışarak geçimini sağlayan baba oğul, kışın ise donan su şebekeleri ile borularını kendi geliştirdikleri buhar yöntemiyle açarak vatandaşın su sorununu gideriyor.

Donan şebekelerin tamamına buharla müdahale eden baba oğul, ilk olarak donan borunun nereden tıkalı olduğu saptamak için bir çalışma yapıyor.

Bu çalışma çerçevesinde önce şebekedeki musluğu söken baba oğul, sökülen musluğun bulunduğu bölümden borunun içine "turnike" diye adlandırılan ince boru yerleştiriyor.

Şebekedeki borunun dirseklerinden rahatlıkla geçebildiği için bu ince boruyu kullanan baba oğul, boru içinde ilerlettikleri bu ince boru ile buz tuttuğu için tıkalı olan bölüme ulaşıyor.

Tespitin ardından buhar makinesine bağlı "turnike" ya da hortum aracılığıyla şebeke ile boruda buz tutan bölüme buhar Yusuf ve Celal İvgin, bu yöntemle şebekeleri açıp su akışını sağlayarak vatandaşları yeniden suyla buluşturuyor.

- Donan demir su boruları elektrikli şoklama ile açılıyor

Plastik borularda buhar yöntemini kullanan baba oğul, donan demir borulara ise elektrikli şoklama yapıyor.
Nadir olarak uyguladıkları elektrikli şoklama yönteminde buzla kaplı demir borunun her iki ucundan elektrik vererek buzu eriten baba oğul, ancak genellikle buharlı yöntemi tercih ediyor.

Kentte bu yöntemlerle çok sayıda donan su borusu veya su şebekesini açan baba oğul, hem para kazanmanın hem de vatandaşlara hizmet etmenin mutluluğunu yaşıyor.
Yusuf İvgin, günde ortalama 5 ile 40 arasında donan şebekeyi açtığını belirterek, vatandaşa güzel bir hizmet sunduğuna inandığını söyledi.

Kışın vatandaşa böyle hizmet etmenin mutluluğunu yaşadığını aktaran İvgin, şunları anlattı:
"Kışın donan şebekeleri açmak benim işim. İnsanlara güzel bir hizmet sunuyorum. Bunun mutluluğu bana yetiyor. Oğlum Celal ile bu işi severek yapıyoruz. Bu buhar sistemini Ardahan'a ilk ben getirdim. Çünkü donan suyu açmanın en kolay ve en sağlıklı yolu budur. Şimdiye kadar açamadığım su olmadı. Eskiden düdüklü tencere ile borulara buhar verirken şimdi buhar makinesi ile daha hızlı ve daha kolay açıyorum."
Yusuf İvgin, yöredeki soğuk havaya da işaret ederek, "50 yaşındayım, ben bu yıl gördüğüm soğukları hiçbir dönem görmedim." dedi.


- ATSO'nun donan suyunu da açtı

Ardahan Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Genel Sekreteri İbrahim Tırpancı da yörede bu yıl aşırı soğukların etkili olduğunu ve bir çok su şebekesinin donduğunu anlatarak, personelin gece dalgınlıkla ana boru vanasını kapatması sebebiyle kurumlarının da susuz kaldığını dile getirdi.

Kapanan vanadan dolayı suyun donması nedeniyle binalarına 3 gün su veremediklerini, bir çok denemeye rağmen sorunu gideremediklerini belirten Tırpancı, imdatlarına Yusuf İvgin'in yetiştiğini anlattı.

İbrahim Tırpancı, "Sağ olsun bizi suyumuza kavuşturdu. Ustam buhar sistemi ile donan suyun çözüleceğini söyledi, öyle de oldu. Kendisine teşekkür ediyoruz." diye konuştu.

**Büyük Dernek Başkanları
KAZLARIN PARALARI NEREDE?

**Kaz gecelerinin hesaplarının kamuoyuna açıklanması isteniyor..
Ardahan ve köyleri adına kurulmuş dernekler tarafından kurulan derneklerin her yıl düzenledikleri kaz gecelerinin hesaplarını kamuoyuna açıklamaları istenmektedir.
Kaz gecesi düzenlemekten öteye gitmeyen bu derneklerin hemen her yıl düzenlediği onca gece ve etkinlikte elde ettikleri paraları nerede, nasıl harcadıkları merak edilen bir süreçte yüzlerce insana satılan kaz gecesi biletlerinin hesabının değil kamuoyuna, dernek yöneticilerine bile verilmediğinden şikayetçi olan Ardahanlılar, bu derneklerin Ardahanlıların memleket hasretlerini su istimal ettiklerini düşünmeye başladıklarını belirtmekteler.
merak edilirken toplanan bu paraların birilerinin cebine girmesinde de şüphe duyulduğu da dikkat çekilmektedir.

    **DERNEKLER TAT VERMİYOR

Toplumuzda dernekçilik aslında muhteşem bir dayanışma ve kaynaşmadır. Şöylekı her yörenin kendine göre has adet ve görenekleri vardır. Yemeklerimizin tadı, kız alıp vermeler hal ve davranışlar, ortam birbirini tanımak kapılarımız bir birimize açmaktır. Dernek bu ülkemizin güzel insanlarını bır arada gördüğü zaman geçmişi ve güzel terbiyeyi dayanışmayı kaynaşmayı sağlayan bir kurumdur. Toplumuzun yozlaşmaması için dernekler gayeleri aşmadan kendi içindeki dinamiklerini ve yaşamını anlatmalıdır. Size özgün yemekleri, örf adetlerini anlatmak etrafında hasta, cenaze, düğün gibi yerlerde insan ayırmaksınız hizmet vermek ve gençlerimize geleceği anlatıp geçmişini yaşatmaktır.(Sadece kendine yakın olan yada menfaat çıkar için birilerinin reklamını yapmak değil.)
      Gelelim Günümüzün derneklerine kanımca her dernek önce kendini ispatlamalıdır. Şöylekı kim ve kimler tarafından kuruldu amacı gayesi nedir. “.Geleceğe eğitime ve vatandaşlara katkılarını görmeliyiz.Dernekler yaptığı işi belgelendirmek mecburundadır.Kime ne zaman ne kadar yardım etti,Hangi öğrencilere ne kadar ve kaç kişiye burs verdi,Hasta ve Cenazeleri mesaj yoluyla bıldırım katkısı olduğu.Faaliyetler fotoğraf karesinde kalıyor boş dernek görünümü hiçbir zaman prim getirmez..Başkan ve yönetim kendini ispatlayacak her alanda sonra takdiri insanlar verecektir.Çalışan başkan ve yönetimin yanında olmak onlara destek sunmak topluma ve sahsın kendisine huzur ve rahtlık getireceğine inanıyorum.Güzel bir şeylerin yapılması kadar muhteşem duygu var mı? Dünyada yok çünkü çabalar insanlara azım verir.(Günümüzde var mı bunlar yok. Tabela dernekçiliği var.)
      Dernek başkanı  yapacağı işlerin gücünü üyelerinden alır. Üyesi varmış gıbı gösterip aparattan dernekler yok olmaya mahkûm olur. İlin adını kullanarak bır yerlere gelmek diye bir şey olmamalıdır. Gerçek sayısal rakamlarını ispatlayan dernekler  her zaman  var olur. Basında olmak gündem olmak dernek olmak değildir. Çalışma, icraat, faaliyet demek dernek olmak demektir.(Belli makamlara gelmek yada dernekler unvanını kullanarak çıkar sağlamak değil.)
      Dernek başkanları ve yönetimleri  önce üye sayılarını gerçek anlamda açıklayacak, kafasına göre bu kadar üyem var dememeli çünkü sayıyı abartınca vatandaşın düşüncesi değişik olur. Olmayan gücün içinde boğulur dernekler. kaç öğrenciye burs varıyor, Dernek olarak fakır ve fukaralara nasıl ne yardımı etti mi açıklayacak.(İsimlerini açıklamadan) ama belgeleyecek  isteyen her  üye bunu yapılanları dernekte denetleyecek olmalıdır. Gelır gider dengesini her üye bilmeli ona göre derneğine nasıl katkı sunacağını faal olan çalışmalara katkı sunması sağlanır.(Palavra ve yalanlarla insan oyalamak değil.)
     Gelelim  derneklere kanımca etrafımızda onlarca dernek var faaliyetleri olmayan şova dönük çalışmalardan başka bir şey yaptıklarına inanmıyor dernek üyeleri bunu açıkça dile getiriyorlar ve önemsemiyorlar. Her dernek ayrı ayrı çalışma yapsın faaliyet düzenlesin, şölen yapısında nerede ne kadar etkindiler görelim kı bizde elimizden gelen yardımı ona yapalım düşüncesi mevcut. Havada kalan konuşmalar yapılmadan yapılmış gibi beyanatlar vermek doğru değildir. Gerçekten çalışan derneklere haksızlık olur. Kendı sorunlarını çözemeyen ve sadece tabela derneği olan dernekler il ve ilçelerde söz sahibi olmaları imkansız herkes birbirini tanır amaç ve gayelerinin ne olduğunu bildiklerinden dolayı kimse itibar etmez. Ondan dolayı önce kendilerini topluma ispatlamak mecburiyetinde olmaları gerekiyor.(Geceler düzenleyip insanları küstürmek yada incitmek değil.)
      Derneklerin yapması gereken aslı görevlerinden  başka hiçbir şey yapamaz açıklayamaz kendine hayrı olmayan dernekler topluma nasıl katkı sunacaklar.Şuan bir çok dernek bir kitleyi bir araya getiremez neden inandırıcılığı yok derneklerin sadece başkanları görüyoruz diğer üyeleri ve yönetimi bile bilmiyoruz..(Öz geçmişlerini abartarak Dernekler üzerinde pirim yapmak değildir.)
                                                                                   Sırrı ARPAÇ

**Off- Road Yarışçısına Kar Engeli..

Ardahan'da devam eden yoğun kar yağışı ve tipiden dolayı özellikle sürücüler zor anlar yaşıyor. Yoğun kar yağışı nedeniyle özellikle TIR şoförleri tedbirsiz yakalandıkları kar yağışında karayolları ekipleri sayesinde kurtarılabildi.
TIR sürücüsü ve aynı zamanda Off-Road yarışçısı olduğunu söyleyen Dursun Babal, Tekirdağ'ın Çorlu İlçesi'nde Trak off trial yarışlarına katılmak için Ermenistan'dan ve Gürcistan'dan geçerek geldiğini belirterek, "Yarışlara katılmak için pek çok zorlu yolu aştık. Ermenistan yolundan Tiflis'e, Çıldır kapısına ve oradan Ardahan merkeze kadar gelebildik lakin yoğun kar yağışı nedeniyle Ardahan'da kaldık. Buradan TIR'ı çıkartabilirsek pazar günü Çorlu'da yapılacak olan Off- Road yarışına katılacağım" dedi.

Karayolları yetkilileri, yoğun kar yağışı ve tipi nedeniyle görüş mesafesini yer yer sıfıra indiğini belirterek sürücüleri uyardı.

**Çamur’da Siyaset 

Bu yolların hali ne diye soran yok, oy isteyen çok..

11/05/2015 TARİHLİ HABERLER

Başta iktidar partisinin Ardahan Milletvekili olmak üzere bir çok siyasetçinin bir oy almak için gittiği köy yolları gibi köy içleri de çamur bataklığına dönmüş durumda.

Çamur deryası içinde ki köylerin yollarının yanı sıra köy içlerini kimlerin yaptırması gerektiğini unutan siyasilerin yıllardır hizmet bekleyen köylüden, ‘Bir kez daha destek’ deyip, hizmet vaat etmesi artık inandırıcılığını yitirmişse de Ardahanlı seçmen atadan, deden kalma misafirperverliği ile siyasilerin yapması gereken hizmetleri siyasilerin yüzüne vurmayıp, yine de dinliyorlar, hem de siyasilerin elbiseleri çamur olmasın diye  köyün en kuru yerinde toplanarak..

**SEÇİMİN GÖZÜNE KURBAN
Siyasilerden Annelere Bir Oya, Bir Gül!..

Yaklaşan genel seçimler öncesi bir hayli kıymete binen özel günleri fırsata çeviren siyasi partiler Anneler Gününü de siyasallaştırdılar.
Anneler Günü dolaysıyla partilerin kadın kolları başta olmak üzere adayları, il ve ilçe teşkilatları ellerine aldıkları güllerle kentin hemen her cadde ve sokağını dolaşıp, önlerine çıkan anneye gül hediye edip, oy istemeyi unutmadılar.

**MHP’liler Anneler Günün Unutmadılar..

Anneler Günü dolaysıyla çeşitli etkinliklerin yapıldığı gün boş durmayan Milliyetçi Hareket Partisi Ardahan il ve ilçe Teşkilatları Ardahan merkez ve köylerde Annneler gül dağıttılar.
Nilliyetçi Hareket Partisi Ardahan Milletvekili Adayı Bülent Ulutaş ve MHP Kadın Kolları Teşkilatının birliktei ‘Bizimle Yürü Ardahan’ sloganı eşliğinde dolaşrıkları Ardahan’da gül dağıttılar.

**AK Kankalar Anneler Gününü Kutladılar..

AK Parti Ardahan Milletvekili adayları Orhan Atalay ve Yunus Baydar, Anneler Günü nedeniyle bir kutlama mesajı yayımladı.
“Aile hayatının birleştirici unsuru olan annelerin, aşkın, hoşgörünün, fedakarlığın, şefkat ve merhametin dünyadaki yansıması anneler.
Bütün arzumuz, bütün çabamız annelerin yüreklerinin yangın yerine dönmediği, annelerin evlat acısı yüzünden gözyaşı dökmediği bir Türkiye’yi inşa etmektir. Bizim için annelerin mutluluğu, annelerin huzuru, annelerin yüzlerinin gülmesi her şeyin üzerindedir.
Bizim inanç anlayışımıza göre, annelik dünyanın en yüce, en kutsal vazifelerinden biri; anneler ise iyiliği en çok hak eden varlıklardır. Sevgili Peygamberimiz, ‘Cennet, annelerin ayakların altındadır’ diyerek, anneliğin ne kadar kutsal ne kadar mübarek olduğunu
Bizleri canından, ruhundan, özünden bir parça olarak gören ve tüm hayatını bizim hayatımızın daha iyi olması için harcayan annelerimizin hakkı asla ödenemez.
Bu bakımdan, bu anlamlı günde, annelerimizi mutlu etmek, annelerimizin yüreklerini sevgiyle doyurmak, onların ilgisine layık olmak hepimiz için asli bir görev olmalıdır. Bu duygu ve düşüncelerle, tüm annelerimizin Anneler Günü’nü kutluyor; dünyanın bütün annelerine mutlu, sağlıklı ve huzurlu bir hayat diliyoruz.”

**AK KADINLAR ANNELER GÜNÜNDE KADINLARA KARANFİL DAĞITTI..

Ardahan’da 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeni ile Ak Parti Kadın Kolları, kadınlara karanfil dağıttı
AK Parti Ardahan İl kadın Kolları üyesi kadınlar, "Anneler Günü" etkinlikleri kapsamında kent merkezinde yürüyüş gerçekleştirerek Milli egemenlik parkında karanfil ve fular dağıttı.
AK Parti İl Kadın Kolları Başkanı Leyla Kargı, burada yaptığı konuşmada, her anne güçlüdür ve ’’Güçlü Anneler Güçlü Türkiye’’ demektir.
Kargı, şu anda Türkiye’nin 81 ilinde "Anneler Günü Yürüyüşü" organize ettiklerini söyleyerek, ’’Biz Ak Partililer, 12 yıllık iktidarımızda hep kucaklayıcı olduk, kadınımızı hiçbir ayrım gözetmeden destekledik. Ona hak ettiği kıymeti verdik. Geleneğimizde ne denli ayrıcalıklı olduğunu hiç unutmadık ve unutanlara hatırlattık, bu nedenle her hamlemiz onları daha ileriye götürmenin gayesini taşıdı. Annelerimize en kıymetli varlıkları olan evlatları için daha iyi eğitim, sağlık hizmeti ve güvenli bir ülke verebilmek için durmadan çalıştık. 30 yıl boyunca yüzleri gözyaşlarıyla ıslanmış anneleri teselli etmekten daha fazlasını yapmak istedik. Çözülemez, yapılamaz denilen meselelere eğildik. Bu ülke üzerinde, tarih boyunca kardeşçe yaşamış halklarımıza gelecekte de birlikte yaşama umudu verdik. Çözüm süreci sayesinde, doğulu ve batılı gençlerimiz dağlarda karşı karşıya değil üniversite sıralarında bir araya geldiler. Birbirlerine namluları doğrultmak yerine, omuz omuza bu ülkenin geleceği için çalışmaya, üretmeye başladılar. AK Parti olarak annelerimize verebileceğimiz daha büyük bir hediye olabilir mi? Çünkü biliyorduk ki biz kadınlarımız için bunları yaptıkça bizi en çok onlar anlayacaklar, onlar destekleyecekler. Kurmak istediğimiz güçlü Türkiye hedefimizde bizimle mücadele edecekler."
Anneler Günü Yürüyüşü’nün 12 yıldır sessiz sedasız sürdüğünü ifade eden Kargı, Yürüyüşün hangi etnik, dini ya da siyasi görüşten olursa olsun her evlada aynı merhametle bakanların, "Türkiye daha iyi olsun da her kavgayı bitirelim" diyen güçlü annelerin yürüyüşü olduğunu kaydetti.

**Vali Ahmet Deniz’den Haberler..

**VALİ DENİZ, SPOR LİSESİ İNŞAATI VE ARDAHAN KALESİ’NDE İNCELEMELERDE BULUNDU 

Vali Ahmet Deniz, Halilefendi Mahallesi'nde yapılan Spor Lisesi inşaatında ve Ardahan Kalesi'nde incelemelerde bulundu.

İnşaat çalışmalarını görmek ve incelemelerde bulunmak üzere Spor Lisesi inşaatına giden Vali Deniz, çalışmaların gidişatı hakkında yetkililerden bilgi aldı.
Vali Deniz daha sonra Ardahan Kalesi’ne gitti. Kale içerisinde incelemelerde bulunan Vali Deniz, kalenin temizliği ve bakımı konusunda titiz davranılması yönünde sorumlulara talimat verdi. Vali Deniz, Kaleyi ziyaret edenlerin daha iyi vakit geçirmelerini ve sosyal aktivitelerde bulunmalarını sağlamak amacıyla kale içerisinde restoran ve çay ocağı olacak şekilde bir otantik kıl çadırı kuracaklarını bildirdi.

**VALİ DENİZ, 
U-13 FUTBOL LİGİ KARŞILAŞMALARINI İZLEDİ 

 
Vali Ahmet Deniz, Halilefendi Sentetik Çim Sahasında oynanan U-13 futbol kulüplerinin karşılaşmalarını izledi.
Kendisinin girişimleri sonucu Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürlüğü bünyesinde kurulan U-13 futbol kulüplerinin karşılaşmalarını izleyen Vali Deniz, kulüp başkanlarıyla görüşerek takımların durumu hakkında bilgi aldı.
Futbolcularla sohbet edip, hatıra fotoğrafı çektiren Vali Deniz, U-13 futbol ligi ile Ardahan’da sporcu altyapısının güçleneceğini söyledi.

**Vali Ahmet Deniz “Engelliler Haftası” dolayısıyla bir mesaj yayınladı..

Vali Deniz’in mesajı:
“Engelli vatandaşlarımızın toplumsal hayata katılımlarının sağlanması ve hayat standartlarının yaşanılabilir bir hale getirilmesi, çağdaş toplum düşüncesinin bir parçasıdır.
Engellilik, sadece engelli vatandaşlarımızı ilgilendiren bir sorun değil, sosyal ve insani boyutları ile bütün bireyleri ilgilendiren önemli bir konudur. Son yıllarda devletimizin engelli vatandaşlarımızın sorunlarını gidermeye yönelik çok ciddi çalışmaları olmuştur. Sorunların tamamen çözülmesi için toplumun bütün bireylerinin duyarlı olması önem arz etmektedir. Engelli olmak bir kusur olmamakla birlikte, tüm insanların da bir engelli adayı olduğu unutulmamalıdır. Engelli bireylerimizin toplumsal hayata katılmaları ve toplum içerisinde kendilerine yer bulmaları ülkemiz ve milletimiz adına büyük bir kazanım olacaktır.
Bu duygularla, engellerin kaldırıldığı bir dünya için herkesin daha çok çaba göstermesini dilerken, bedenindeki engeli kendisine engel olarak görmeyip, toplumsal hayata devam eden tüm engelli vatandaşlarımıza ve ailelerine huzur içinde uzun ömürler diliyorum.”

**Vali Ahmet Deniz, Anneler Günü dolayısıyla karşılaştığı annelere gül hediye etti..

Anneler Günü nedeniyle Ardahan merkezde restoran ve kafelere giden Vali Deniz, buralarda bulunan annelere gül verdi. Vali Deniz, “Sevgiye, hoşgörüye, ahlaka, erdeme ve iyiliğe dair bütün insani değerlerin temelinde annelerimiz vardır. İnsan hayatında en değerli varlık olan, her türlü fedakârlıklara ve zorluklara göğüs gererek çocuğu için kendisini feda eden annelerimize ne kadar hizmet etsek azdır” dedi.

**Vali Ahmet Deniz, “Anneler Günü” dolayısıyla kutlama mesajı yayınladı..

Vali Deniz’in mesajı:

“Dünyanın en güç görevlerinden birini üstlenmiş, en yüce hislere sahip, merhametin, şefkatin, hoşgörünün, fedakârlığın ve karşılıksız sevginin timsali olan annelerimizin 'Anneler Günü'nü kutlamanın heyecanı ve mutluluğu içerisindeyiz.
İnsan hayatında en değerli varlık olan, her türlü fedakârlıklara ve zorluklara göğüs gererek çocuğu için kendisini feda eden annelerimiz için ne kadar hizmet etsek azdır. Sevgiye, hoşgörüye, ahlaka, erdeme ve iyiliğe dair bütün insani değerlerin temelinde anne vardır. Anne, insanı dünyaya getiren bir varlıktan öte, bir koruyucu, bir bakıcı ve bir öğretmen görevi üstlenmiştir. 
'Cennet Annelerin Ayağı Altındadır' Hadis-i Şerifi’nde annelerimizin ne kadar büyük bir mertebede oldukları belirtilerek, onlara karşı saygı ve sevgide asla kusur edilmemesi gerektiği de açıkça gösterilmiştir. Annelerimizi yılda sadece bir defa değil, yaşamımız boyunca sevgi ve saygı ile kucaklamalı, şefkat göstermeliyiz.
Bu duygu ve düşüncelerle, başta aziz şehitlerimizin emaneti annelerimiz olmak üzere, bütün annelerimizin Anneler Günü’nü en içten dileklerimle kutluyor, ömürlerini sağlık ve mutluluk içerisinde geçirmelerini temenni ediyorum.”              

**Saffet Kaya Ardahan'da çok güçlü ve yüzlerce ekiple çalışıyor..  

Ardahan'dan Bağımsız Milletvekili Adayı olan Saffet Kaya Ardahan'da oluşturduğu organizasyon bir parti gibi çalışıyor. Yaklaşık 15 gündür Ardahan'da gece gündüz çalışmalarını sürdüren Kaya Ardahan'da bir parti gibi oluşturduğu Kadın Kolları, Gençlik Kolları Ardahan'da ilçelerde ve köylerde ev ev dolaşarak çalışmalarını sürdürüyor.

Diğer taraftan Büyükşehirlerden Ankara, İstanbul, Bursa ve izmir'den yaklaşık 1000 kişiye yakın bir gönüllü grubu Ardahan'a gelerek ilçelerde ve köylerde Saffet Kaya'ya oy verilmesi ve seçimi kazanması için 7 Hazirana kadar çalışmalarını sürdürecekleri belirtildi.
 
Saffet Kaya ve Ekibi ise köy köy gezerek halkla buluşmaları devam ettiği ve nereye gidiyorsa sevgi seliyle karşılanan Kaya'nın Milletvekili seçilmesine Artık kesin gözüyle bakıldığı Ardahan da kamuoyu yoklamasında ise Kaya'nın oy oranı %50'ye yakın seyir ettiği görüldü. Yaklaşık 5000 kişyile yapılan Ankette Halkın ezici çoğunluğu Saffet Kaya diyor.
 
Seçimlere kısa bir zaman kala genel seçimler öncesi aralıksız çalışan partiler ve adaylar gitmedik köy, dokunmadıkları insan bırakmıyorlar. Sol kesimin ağırlıklı olarak HDP Taşkın AKTAŞ, Sağ Kesimin İse Bağımsız Aday Saffet Kaya dediği Ardahan'da CHP ile AK Parti'nin işinin bir hayli zor olduğu artık kaçınılmaz gözüküyor.
İŞTE ANKET SONUCU
SAFFET KAYA             :Bağımsız         46.34
TAŞKIN AKTAŞ             :HDP             24.39
ENSAR ÖĞÜT             :CHP             12.20
BÜLENT ULUTAŞ        : MHP         9.76
ORHAN ATALAY        : AK Parti         4.88
HAKAN ÇAPAN            : SP             2.44

**Ardahan Belediye Başkanı Faruk Köksoy, Anneler Günü nedeniyle bir mesaj yayınladı..

Belediye Başkanı Köksoy; “Dünyanın en kutsal görevlerinden birini yerine getiren eli öpülesi annelerin cennetle müjdelendiğini ifade ederek, "Dünya var olduğundan buyana en temel ve sonsuz sevginin, şefkatin, özverinin, sabrın, mücadelenin ve hoşgörünün sembolü olan hayatımıza ışık tutan yol gösteren ilk öğretmenimiz, en değerli varlığımız annelerimizdir.
Ailemizin ve toplumumuzun temeli, geleceğimizin de teminatı olan, birlik ve beraberliğimizin en büyük güvencesi annelerimizin hakkını ödemek mümkün değildir. Dünyanın en kutsal görevlerinden birini yerine getiren eli öpülesi annelerimiz cennetle müjdelenmiştir. Annelerimizi sadece anneler gününde değil, yaşamın her anında sevgi, saygı ve muhabbetle kucaklamalıyız. İslamiyet’in annelere verdiği önem ise Allah’ın (c.c.) ayetleri ve O’nun Resulü Hz. Muhammed’in (s.a.v.) hadisleri ile belirtilmiştir. Hiçbir karşılık beklemeksizin bütün varlığını evladı için feda eden, değerli annelerimizin bu anlamlı gün vesilesiyle, başta şehit ve gazi anneleri olmak üzere bütün annelerin ve anne adaylarının anneler gününü kutluyor, sağlık, huzur ve mutluluklar diliyorum sevgi ve saygılarımı sunuyorum" dedi.

**Göle Yastadı..

Son günlerde Göle de acı ölümler bir birini izleyerek belleklerde izler bırakarak anne yüreğinde derin izler oluşturdu. Bir süre önce sevilen İki Göleli gencini kazada kaybeden, dün bir talihsiz kazada lise öğrencisi kızımızı toprağa verirken, İl genel meclis üyesi Yaşar Yıldırımın amcasını kaybeden Göle bu gün de Atalay ve Budak ailesin yeğeni Tombay Budağı toprağa verdi.
CHP eski Milletvekili ve CHP Genel Saymanı İsmet Atalay'ın kız kardeşinin oğlu olan Tonbay Budak; Nijarya da otelde geçirdiği kalp kirizi sonucu yaşamını yitirmişti. Avrupa ve Afrika ülkelerinden Ardan ve serhat bölgemize gezi turlayan Tombay Budak; bugün halkın yoğun ilgisi ile toprağa verildi.
CHP eski Millet vekili İsmet Atalay ve Sadrettin Atalay'ın da Ankara dan gelerek katıldığı cenaze töreninde acı bir hüznün genç yaşta zamansız giden Tombay Budak'ın toprağa verilmesi oldu.
Halkın yoğun ilgi gösterdiği cenaze Okçu köyü mezarlığın da toprağa verildi.               

 Haber/Foto: Şanlıbey Atalay/Göle

**Çeyiz sandığında saklıyormuş..

Ardahan Bağımsız Milletvekili adayı olan Saffet Kaya secim çalışmalarını yaptığı köylerde ilginç muhabbetlerle karşılaşıyor.
Son olarak seçim çalışması için gittiği Ardahan'ın Çıldır ilçesine bağlı köylerden bir tanesin'de elinde bağımsız adayın yani Saffet Kaya'nın ilk secime girdiği yıllar'da olsa gerek o yıllara ait posteriyle bir tane teyze karşıladı ve bu posteri yıllar önce yine Saffet Kaya ve teşkilatı verdiğini ne olduğunu bilmeden alıp bir gün lazım olur diye çeyiz sandığında sakladığını söyledi.
Şimdi lazım olduğunu ve oylarımızın yıllar sonra Saffet Kaya'nın olduğunu söyleyerek bu sefer kendisiyle fotoğraf çektirdi.

**Orhan nedir bu hal?

Geçtiğimiz günler de geldiği Ardahan’da olağanüstü önlem için de Ardahanlılara seslenen Başbakan Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu’nun AK Parti Ardahan Milletvekilline yönelik, ‘Orhan nedir bu hal?’ diyerek helikopter ile üzerinde tur attığı miting alanın boş kalmasına tepki gösterdiği ileri sürüldü.
Berberine Hanaklı olan Başbakan Başdanışmanı, Ankara Milletvekili Prof. Dr. Ertan Aydın ile geldiği Ardahan’dan memnun ayrılmadığı da ileri sürülen başbakanın Ardahan-Kars yolu üzerinde bulunan 25 nci Tugay Komutanlığına ait helikopter sahasına inen inmez Ardahan Milletvekillini yanına çağırıp, durum değerlendirmesi yaparken bir hayli gergin olduğu görüldü.

**Depreme dayanıklı olmayan saha boyandı..

Öte yandan Başbakanın helikopterinin inmesi ihtimali karşısında depreme dayanıklı olmadığı belgelenen ve bu yıl yıkılıp, yerine yenisinin yapılması beklenen Ardahan Şehir Stadyumunun da 8.5 Bin TL. masraf edilerek baştan aşağı boyandığı da ortaya çıktı. Haber:www.kuzeyanadolugazetesi.com

**Ardahan’da Ahilik Haftası, Vali Ahmet Deniz’in de katıldığı etkinliklerle kutlandı..

Etkinlikler, Odalar Birliği Başkanı Yılmaz Özer ve Esnaf Odaları Başkanı İsmail Kahya ile bir grup esnafın Vali Ahmet Deniz’i ziyareti ile başladı. Esnafları makamında kabul eden Vali Deniz, Ahiliğin anlamının esnafların dayanışması olduğunu söyledi.

Etkinlikler kapsamında Vali Deniz, Ardahan’ın en eski esnaflarından olan çilingir ustası Celal Karaçay’ı iş yerinde ziyaret etti. Karaçay’ın Ahilik Haftası’nı kutlayan Vali Deniz daha sonra Belediye Başkanı Faruk Köksoy ve Oda başkanları ile birlikte Küçük Sanayi Sitesi’ne giderek burada ki esnaflara karanfil hediye edip, Ahilik Haftası’nı kutladı.

Vali Deniz, ziyaret ettiği esnaflarla sohbet ederek, yaptıkları iş kolları hakkında bilgiler aldı.

**SGK HAFTASI ETKİNLİKLERİ BAŞLADI..

Ardahan’da Sosyal Güvenlik Haftası etkinlikleri başladı. Etkinlikler kapsamında SGK İl Müdür Vekili Kemal Yıldız ve kurum çalışanları Vali Ahmet Deniz’i makamında ziyaret etti.

10-16 Mayıs tarihleri arasında kutlanan Sosyal Güvenlik Haftası Etkinlikleri, İl Müdür Vekili Kemal Yıldız’ın Valilik önünde ki Atatürk Anıtı’na çelenk bırakmasıyla başladı. Çelenk töreninin ardından SGK İl Müdür Vekili Yıldız, kurum çalışanlarıyla birlikte Vali Deniz’i makamında ziyaret etti.

SGK’nın, insanların sosyal haklarını düzenleyerek kayıt altına alması anlamında önemli bir görev üstlendiğini belirten Vali Deniz, ziyaretten dolayı SGK İl Müdür Vekili Yıldız ve kurum çalışanlarına teşekkür ederek, Sosyal Güvenlik Haftası’nı kutladı.

Sosyal Güvenlik Kurumu çalışmaları hakkında Vali Deniz’e bilgi veren İl Müdür Vekili Yıldız ise, SGK Hizmet binası inşaatının tamamlandığını, kısa süre içerisinde kurumun yeni binada hizmet vereceğini söyledi.

MERHABA Bu haberi ve Ardahan’daki diğer gelişmeleri görüntülü izlemeniz için youtube ArdahanTV Kanalımıza abone olmanız umuduyla. Görüntülü haberlerimiz için TIKla abone ol, izle.. Kaynak: ardahan haberi

Editör: ardahan haberleri

Bu haber 10770 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI