Reklam
Bugun...


Ardahan'dan En Son Haberler.. KONSEY BAŞKANLARI ARDAHAN'DA!
Türkiye Kent Konseyleri Birliği Şubat Ayı Toplantısı, Ardahan Kent Konseyi’nin ev sahipliğinde Ardahan’da yapılıyor. İstanbul başta olmak üzere ülkenin birçok kentinde bulunan Kent Konseylerinin buluştuğu Ardahan'da hem konseylerin hem de Ardahan'ın geleceği masaya yatırıldı. Burak Taştan'ın başkanlığını yaptığı Ardahan Kent Konseyinin ev sahipliğinde Ardahan'a giden 81 Vilayetin Kent Konsey Başkanı Ardahan'ın tarihi ve doğal alanlarına hayran kaldılar. Toplantı devam ediyor.

Ardahan'dan En Son Haberler.. KONSEY BAŞKANLARI ARDAHAN'DA!

Türkiye Kent Konseyleri Birliği'nin koordinasyonluğunda 4-6 Mart 2021 tarihinde yapılacak olan Kent Konseyleri Kadın Meclisi Tarama Çalıştayı'nda, ArdahanKentKonseyi'ni temsilen;

"Kadın İstihdamı ve Kadın Meclisleri" başlığında Yönetim Kurulu Üyemiz Nesrin Arslangörür,

"Pandemi Dönemi ve Kadın Meclisleri" başlığında ise Av. Baran Çoban, Ardahan Kent Konseyi'nin iyi örneklerini anlatmak üzere konuşmacı olarak katılacaklar.

SU SAMURU KÖPEKLERİN SALDIRISINA UĞRADI!

Ardahan'ın Hanak ilçesine bağlı Aktaş köyünde köpeklerin saldırısına uğrayan su samuru, o sırada tesadüfen bölgeden geçen vatandaşlar tarafından kurtarıldı. O anlar cep telefonu kamerası tarafından saniye saniye kaydedildi.

Nesli tükenme tehlikesi ile karşı karşıya olan ve geçtiğimiz haftalarda Kura Nehri'nde balık yerken görüntülenen su samurlarından biri yaşadığı bölgeden fazla uzaklaşınca köpeklerin hışmına uğradı.

SALDIRI ANI KAMERADA

O sırada bölgede bulunan ve saldırıya şahit olan Muhammet Şimşik adlı vatandaş, su samurunu köpeklerden kurtardı. Oldukça ürkek olduklarından dolayı doğada doğrudan görebilmenin zor olduğu su samuruna köpeklerin saldırdığı anlar cep telefonu kamerasıyla saniye saniye kaydedildi.

HIZLA UZAKLAŞTI

Görüntülerde iki köpeğin hışmına uğrayan su samurunun, kurtarıldıktan sonraki kaçışı ve köpekler tarafından kovalandığı anlar yer alıyor.

KAR KÖPEK!

ARDAHAN'da lapa lapa yağan karın ardından güzel görüntüler ortaya çıktı.

ARDAHAN'da lapa lapa yağan karın ardından güzel görüntüler ortaya çıktı. Bir iş yerinin önünde uyuyan köpeğin yağış sonrası tamamen karla kaplandığı anlar kameralara yansıdı.

Ardahan'da lapa lapa kar yağışının ardından ilginç bir görüntü ortaya çıktı. Bir iş yerinin önündeki battaniyede yatan köpek, havanın da güneşli olmasını fırsat bilerek uyumaya başladı. Kısa süre sonra başlayan ve lapa lapa yağan kara rağmen uyumayı sürdüren köpek, beyaz örtünün altında kaldı. Uzaktan bakıldığında hiç fark edilmeyen köpek bir süre sonra uyandığında karla kaplandığını fark etti. Ardından da yerinden kalkınca üzerindeki karlar döküldü. Köpek daha sonra sahibi tarafından garaja alındı. O anlar ise kameraya yansıdı. 

'Maskeli Kardan Adam' ilgi odağı oldu

ARDAHAN Üniversitesi Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi önüne, koronavirüs tedbirlerine dikkat çekmek için personelin yaptığı 'maskeli kardan adam', çevredekilerin ilgi odağı haline geldi.

ARDAHAN Üniversitesi Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi önüne, koronavirüs tedbirlerine dikkat çekmek için personelin yaptığı 'maskeli kardan adam', çevredekilerin ilgi odağı haline geldi. Kardan adamla fotoğraf çektirmeye gelenler oldu. 

Ardahan Üniversitesi Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi'nin önüne, çalışanlar tarafından kardan adam yapıldı. Burnuna havuç yerleştirilen, plastik şişe kapaklarından da düğmeler yapılan kardan adamın ağız kısmına cerrahi maske takıldı. Merkez personeli, koronavirüs tedbirlerine dikkat çekmek için kardan adama maske taktıklarını söyledi. Öte yandan kentte soğuk hava nedeniyle çatılarda uzun buz sarkıtları oluştu. Yapılan ölçümlere göre, ilde en soğuk yerleşim birimi, sıfırın altında olmak üzere 19.5 derece ile Göle ilçesi oldu. Termometreler, yine sıfırın altında olmak üzere Damal'da 15.6, Hanak'ta 15.4, Çıldır'da 12, Posof'ta 10.2 dereceyi gösterdi. Ardahan kent merkezinde ölçülen en düşük hava sıcaklığı ise sıfırın altında 13.2 derece oldu.

Tilkiyi eliyle besliyor..

Ardahan'a bağlı Ortageçit köyünde Erol Turan, her gün evinin önüne gelen tilkiyi tavuk etiyle besliyor.

Kent merkezine 7 kilometre uzaklıktaki Ortageçit köyünde yaşayan Erol Turan, yaklaşık 10 gün önce evinin önüne gelen bir tilkiyi fark etti. Tilkinin yiyecek aradığını gören Turan, evdeki yemek artıklarını vermeye başladı.

"BAZEN DE ELİMLE BESLİYORUM"

Hemen her gün karanlık çökünce evinin önüne gelen tilkiye yiyecek veren Turan, zaman zaman onu eliyle de besliyor. Tek katlı evinin penceresini açarak tilkiye tavuk eti yediren Turan, "Malum kış aylarındayız. Her gün evimin önüne gelen tilkiye yemek verince bana alıştı. Bazen de elimle besliyorum" dedi.

Satacağını Demiştim!

“Birilerinin sonu geldi, ilk seçimde gidecekler, anketlerde yüzde 30’a kadar indiler,” desede 2023 hedefine bir kala mevcut iktidar MHP ortaklı Ak Partinin yoluna devam edeceğini sıkça belirttiğim gözlemlerime tepki koyanların, beni Ak Parti sempatizanı sanıp, başkanlıkta Erdoğan’ı örnek almakla suçlaya dursunlar, ben hala aynı iddiadayım. 

Yani yereli HDP’nin desteğiyle aldıktan sonra belediyelerin kapılarına ve isimlerinin önüne TC’yi asanlar, altı ay tebrikleri kabul etmekle, bir yılı “iktidar bırakmıyor” mızmızlığıyla, yetmedi pandemiye sığınıp kendilerine oy verenlerin beklentilerini yerine getirmeyip, eve kapanan muhalefet ve bu muhalefetin içinde bulunan sağcı, muhafazakar partilerin samimiyetsizliğini öne sürmüş, daha ileriye giderek iktidarı alaşağı edeceklerini iddia edenlerin, aslında yıllardır olduğu gibi 2023 hedefine kitlenen iktidarın devamı için çalıştıklarını yazmış yorumlamıştım.
Ve dün katıldığı bir programda, dokunulmazlıkları kaldırılsın diye, haklarında hazırlanan teskereye onay vereceklerini belirten İyi Parti Genel Başkan Yardımcısı beni doğrulamış teyit etmiştir. “Biz HDP'yi problemli görüyoruz, terörün gölgesinde görüyoruz. Dolayısıyla “Evet diyeceğiz" şeklinde ki açıklamasıyla daha önce birkaç kez daha göz kırptığı Ak Partiye omuz vermiştir. Çünkü sağcı, yetmedi milliyetçi daha ötesi faşizan düşünceler beynin altında hep yatar ve kuzu postuna bürünen kurt olduklarını, bol demagojili sözleriyle kendilerini saklarlar. 


Yani burada görülecek tek şey, HDP’yi kapatıp milletvekillerinin yerine, belediye başkanlarındaki gibi kayyum atayamasalar da, eş başkanları gibi hapse attırıp ortada kalan, kafası karışan oyların bir bölümünü muhalefet olmayı seven, iktidar olmayı aklına getirmeyen CHP’ye geriye kalan bölümünüde mevcut iktidara can suyu diye yönlendirmek ve sağ muhafazakar milliyetçi iktidarların devamını sağlamaktır. 
İşte İyi Partinin sözcüsünün bu çıkışı, bir zamanlar Soylu’nun yerinde oturan ve Kocaeli Adapazarı üçgeninde iş adamlarının, Diyarbakır’da Ape Musaların kafalarına kurşunları sıkanların, asitli kuyuları kimlerin açtığını hesabını veremeyenlerin demokratlığa soyunup, demokrasi adı altındaki söylemleriyle, beyinciklerinin altındakilerini saklamaya çalışanların yüzünü ortaya çıkarmıştır.
Bu yüz kızarmasada İktidarın devamı için seçilmiş gerçek yüzdür. Bu nedenle “sonları geldi, ilk seçimde gidiyorlar” diyenlerin bunu derken hiç samimi olmadıklarını asıl dertlerinin 100 yıldır kaymaklandıkları sistemin devamını sağlamak, iktidarları sıkıştırıp kendilerine olduğu gibi çoluk  çocuklarına düşen kaymaktan nemalanmaktır.
İnanmıyorsanız belediyelere ve besleme basın denen tarafa bakın, analar ağlasada, satışa geldik, işleri yürüyor.

ARDAHAN KENT KONSEYİ
SEÇİME GİDİYOR..
arşiv haber 03/12/2016 tarihli haber
Avrupa uyum yasaları gereği olan ve Ardahan Dernekleri gibi bir çok vilayette kâğıt üzerinde kurulu görünen Kent Konseylerinden olan Ardahan Kent Konseyi 20 Aralık’ta kongreye gidecek.

Aynı zamanda Ardahan merkez de bulunan dernekleri çatısı altında toplayan Serhat Ardahan Dernekler Federasyonu Genel Başkanı olan Ardahan Kent Konseyi Başkanı Burak Taştan konseye yeniden aday olduğunu açıkladı.

Kongre öncesi bir açıklama yapan Ardahan Kent Konseyi Başkanı Burak Taştan yaptığı açıklamada; ‘iki yıldır ortaya koydukları çalışmalar ile Ardahan Kent Konseyini Ardahan’da olduğu gibi diğer birçok kentte gündeme taşımayı başardıklarını, bu çalışmaların tamamlanması anlamında yeniden aday olacağım.’ dedi.

**Kent Konseyi kardeş oldu..

*13/04/2015 tarihli Haberler

Geçtiğimiz günlerde 2. kez kardeşlik protokolü imzalanan Bursa Kentiyle bu kez Ardahan Kent Konseyi buluştu..
Ardahan Kent Konseyinin de bulunduğu bir çok Kent Konseyinin buluştuğu Bursa'da Ardahan'ı tanıtan Ardahan Kent Konseyi Başkanı Burak Taştan Ardahan Kent Konseyinin Çanakkale Kent Konseyi ile Kardeş konseyi olduğunu açıkladı.

Bursa Kent Konseyi (BKK) ev sahipliğinde düzenlenen ‘2. Ulusal Kent Konseyleri Sempozyumu’, akademisyen ve kent konseyi temsilcilerinin katılımıyla gerçekleşti.

Arahan Kent Konseyinin de 5 Kişilik bir ekiple katıldığı BKK koordinasyonunda Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Uludağ Üniversitesi (UÜ) işbirliğiyle düzenlenen II. Ulusal Kent Konseyleri Sempozyumu, 50 üniversiteden 105 akademisyenin, 69 kent konseyinden temsilcinin ve gönüllü katılımcıların katılımıyla Atatürk Kongre Kültür Merkezi (Merinos AKKM) Hüdavendigar Salonu’nda yapıldı.

Ardahan'dan çeşitli fotoğrah, poster, slayt gösteriminin de ergilendiği Fuaye alanında ise 27 adet poster-bildir-sunum sergilendi.

Sempozyum destekçileri arasında ise İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü, Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilat (UCLG-MEWA), Türk Dünyası Belediyeler Birliği, Marmara Belediyeler Birliği, Türkiye ve Orta Doğu Amme İdaresi Enstitüsü (TODAİE), Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV), Türkiye Kent Konseyleri Birliği ve Türkiye Ekonomik ve Sosyal Etüdler Vakfı (TESEV) yer aldı.

 

Ardahan Kent Konseyi Standını da gezen ve Sempozyumun açılış konuşmasını yapan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, bağımsız olarak şehirleri için çalışan kent konseylerinin meselelerinin tartışılacağını dile getirdi. Altepe, şunları kaydetti: "Kent konseyleri, şehirlerin en önemli dinamikleridir. Şehrin için heyecan duyan, şehrine katacak birikimi olan insanların buluşma noktasıdır. Kent konseyleri, örnek faaliyetlere imza atılan, doğru işler için yöneticilere cesaret veren, katkı sağlayan, sıkıntıların çözümüne yol gösteren kurumlardır."

BKK Başkanı Semih Pala ise "Kent konseyi kavramıyla topluma verilen hak iyi değerlendirilmeli. Demokrasi kültürünün, uzlaşma ve hoşgörü anlayışının, insan ilişkilerinin, özgürlükler ve insan haklarının geliştirilmesi için herkese ve her kesime açığız. Demokrasi, hukuk, insan hakları ve özgürlükler gibi temel prensipler çerçevesinde çalışıyoruz. Kent konseylerinin danışma merkezi olmanın gururunu yaşıyoruz. Sempozyumun, demokrasi, insan hakları, hukuk ve özgürlükler bağlamında Türkiye’nin gelişimine katkı sunacağına inanıyorum. Çalışmanın ülkemize hayırlı olmasını temenni ediyorum." diye konuştu.

İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdür Yardımcısı Süleyman Elban, 1992 Rio Zirvesi’yle başlayan Yerel Gündem 21 sürecinin Türkiye’de 1997’de uygulandığını hatırlattı. Ciddi bir altyapı oluşturulduğunu ve hareketin gelişim sağladığını anlatan Elban, 2004 senesinde yürürlüğe giren kanunla kent konseyleri düzenlemesinin hukuka girdiğini söyledi. Geçen senelerle kent konseylerinde ciddi gelişmeler olduğunu dile getiren Elban, şunları söyledi: "Ancak kent konseylerinde görev alanlarla görüştüğümüzde sürecin hızlı gitmediğini söylüyor. Fakat bizler bu gelişimin farkındayız. Birçok kent konseyimiz yapısıyla örnek alınacak hale geldi. Hatta kent konseyleri ülkemize has bir model olarak gelişti. Yeterli olmadığını biz de biliyoruz. Bakanlık olarak kent konseylerinin sürekli geliştirilmesini gündemimizde tutuyoruz. Sempozyumda belirlenen alt başlıkların faydalı olduğunu düşünüyorum. Sempozyumda elde edilecek çıktılarda, modelin geliştirilmesi ve mevzuat açısından değişikliklerin yapılması için önerilerin çıkacağına inanıyorum."

Program, UÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Yaşar Sarıbay tarafından okunan açılış bildirisiyle devam etti.

Knet Konseylerinin buluştuğu etkinliğe katılan Ardahan Kent Konseyi Başkanı Burak Taştan yapıtığı açıklamada şunları söyledi.

 

'ARDAHAN KENT KONSEYİ 10-11 NİSAN 2015 TARİHLERİNDE BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ VE BURSA KENT KONSEYİ ORTAK KATILIMIYLA DÜZENELENEN '2.ULUSAL KENT KONSEYLERİ SEMPOZYUMU'NA KATILMIŞTIR. SEMPOZYUM SÜRESİNCE HEM YAPILAN POSTER SUNUMUYLA, HEM DE KURULAN BİREBİR İLETİŞİMLERLE AKAMDEMİK CAMİADA VE TÜRKİYEDEKİ KENT KONSEYLERİNE ARDAHAN KENT KONSEYİYLE İLGİLİ BİLGİLER VERİLEREK, ARDAHAN KENK KONSEYİ'NİN YAPTIĞI ÇALIŞMALAR İLGİLİLERE AKTARIMIŞTIR. BİLİMSEL OLARAK ARDAHAN KENT KONSEYİ VE ARDAHAN ÜNÜVERSİTESİYLE BERABER HAZIRLANA N POSTER SUNUMU İLE ARDAHAN KENT KONSEYİ VE STKLAR TARAFINDAN BELİRLENEN KONULAR İŞLENEREK, ARDAHANLA İLGİLİ ÖNE ÇIKARILMASI GEREKEN KONULAR BU SUNUM SONUCUNDA İLGİLERE AKTARILMIŞTIR. BU SEMPOZDA YAPILAN ÇALIŞMaLAR SONUCUN DA ARDAHAN'DA TÜRKİYE GELENİni KAPSAYAN BİR SEMPOZYUM İÇİN İLK TEMELLER ATILMIŞ VE BAŞTA ÇANAKKKALE KENT KONSEYİ OLMAK ÜZERE KARDEŞ KENT KONSEYLERİ İLETİŞİMLERİ GELİŞTİRİLMİŞTİR.

 

**Göle’de Kutlu Doğum Haftası Etkinliği..

Kutlu Doğum haftası etkinlikleri sebebiyle,Göle YBO konferans salonunda, program yapıldı.
Programa Göle Kaymakamı Zafer OKTAY, Ardahan İl Müftüsü  Aytekin YILMAZ, Diyanet İşleri Başkanlığı Eğitim Hizmetleri Genel Müdürlüğü Program Geliştirme Daire Başkanı Cafer Tayyar DOYMAZ, Göle İlçe Müftüsü Eşref Görgülü, daire müdürleri, vatandaşlar, öğrenciler katıldı.
Kuran tilavetiyle başlayan program, kuran kursu öğrencilerinin ilahi ve Peygamber efendimizi anlatan sunumlarıyla devam etti. Şiirlerin okunduğu ve kutlu doğum haftası konulu video gösteriminin ardından, DİB’ten Daire Başkanı Cafer Tayyar DOYMAZ, “Hz. Peygamber, Birlikte Yaşama Ahlakı ve Hukuku” konulu konferans verdi. Program Ardahan İl Müftüsü sunumu ve konuşmasıyla son buldu.

 

**KÜNİB Tanıtım Günleri 11-12 Nisan’da Bakü’de Yapılacak..

Başkanlığı ve Sekretaryası Ardahan Üniversitesi (ARÜ) tarafından yürütülen Kafkasya Üniversiteler Birliği (KÜNİB), yurtiçi ve yurtdışındaki üye üniversiteler ile birlikte ulusal ve uluslararası çapta ses getiren çalışmalara imza atmaya devam ediyor. KÜNİB, 11 Nisan 2015 tarihinde Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de, “KÜNİB Tanıtım Günleri” adlı önemli bir organizasyonun başka bir ayağını gerçekleştirecek. Birlik üyesi birçok devlet ve özel üniversitenin katılacağı program, Azerbaycan’daki öğrencileri Türkiye üniversiteleriyle buluşturarak, gençliğin üniversite seçimini daha bilinçli bir şekilde yapmasına katkı sunmayı hedefliyor. 
 Programa Farklı Ülkelerden Üst Düzey Konuklar ve 32 Üniversite Rektörü Katılacak 
Türkiye ve diğer ülkelerden çok sayıda devlet adamı, yetkili, bürokrat ve üniversite rektörünün de katılacağı program, 11 Nisan 20415 Cumartesi günü saat 09.30’da Parkinn By Radisson Hotel’de başlayacak. Programa, Türkiye’nin Azerbaycan Büyükelçisi Alper Coşkun, Kafkasya Üniversiteler Birliği Başkanı ve ARÜ Rektörü Prof. Dr. Ramazan Korkmaz, Yunus Emre Enstitüsü, Türkiye’den 32 üniversite rektörü ile çok sayıda kurum ve kuruluş temsilcisi katılacak.
 “KÜNİB, Gençleri Geleceğe Hazırlayan Dev Bir Birlik Olma Yolunda İlerliyor”
Organizasyonun “Düzenleme Komitesi Başkanlığı”nı yapan KÜNİB Başkanı ve Ardahan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Korkmaz, KÜNİB’in yalnızca üniversite yönetimlerinden değil, aynı zamanda gençlerden de gücünü alan ve gençleri geleceğe hazırlayan dev bir birlik olma yolunda ilerlediğini vurguladı. KÜNİB Başkanı Rektör Prof. Dr. Korkmaz, birlik tarafından düzenlenen gençlik kurultayları, sempozyumlar ve “KÜNİB Tanıtım Günleri” gibi çeşitli programları bu konuda örnek gösterdi. Öte yandan KÜNİB Başkanı Rektör Prof. Dr. Korkmaz, “Gelecek ancak gençleri yetiştirerek kurulabilir. Dünyayı değiştirenler onları seyredenler değildir. Kaderimize küserek dünyayı değiştiremeyiz. Onunla barışarak, bu toprakların ruhunu okuyarak onu değiştirebiliriz. Gençleri değiştirerek geleceğimizi koruyabiliriz.” diyerek, bir gelecek projeksiyonu olarak KÜNİB’in gençlerle ilgili çalışmalarının tarihi bir değere sahip olduğunu belirtti.  
 Organizasyonun Bu Yılki İlk Ayağı 14-15 Mart Tarihlerinde Üsküp’te Yapıldı
Organizasyonun bu yılki ilk ayağı 14-15 Mart tarihleri arasında Makedonya’nın başkenti Üsküp’te yapıldı. "KÜNİB 2015 Eğitim Fuarı" kapsamında Yüksek Öğretim Kurulu Başkan Vekili Prof. Dr. Yavuz Atar, KÜNİB Başkanı ve Ardahan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Korkmaz ile Türkiye, Makedonya, Arnavutluk, Yunanistan, Bulgaristan, Sırbistan ve Karadağ ülkelerinden üniversite rektörlerinin katılımı ile bir toplantı düzenlendi. 
 Toplantıda rektörler; öğrenci değişim programları ve ortak projeler başta olmak üzere yükseköğretimin evrensel sorunları hakkında fikir alışverişinde bulundu. Ayrıca KÜNİB çatısı altında gelecekte yapılması planlanan projeler ve ortak faaliyetler hakkında katılımcılar çeşitli öneriler gündeme getirildi. Toplantı, Kafkasya Bölgesi başta olmak üzere tüm dünyayı ilgilendiren çeşitli konular ve meseleler açısından da verimli gündem maddelerini tartışmaya açması bakımından dikkat çekmiş, karşılıklı ‘Mevlana Protokolleri’ imzalanmıştı.  

 

**Ortaokullar Arası Dini Bilgiler Yarışması Yapıldı..

2015 Yılı Kutlu Doğum Haftası Etkinlikleri çerçevesinde Ardahan İl Müftülüğü ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü müşterek organizasyonuyla ortaokullar arası Dini Bilgiler Yarışması düzenlendi. 
İl genelinden yirmi okulun katıldığı ve çok yoğun heyecan ve mücadelenin yaşandığı yarışmada birinciliği 23 Şubat Ortaokulu alırken, ikinciliği Halit Paşa Ortaokulu, üçüncülüğü ise TOKİ Mehmet Akif Ersoy Ortaokulu kazandı.
Yarışma sonun da kısa bir konuşma yapan Ardahan İl Müftüsü İl Müftüsü Aytekin YILMAZ, “Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızla ve siz değerli öğretmenlerimizle böyle bir günde birlikte olmaktan dolayı çok mutluyum. Şu yavrularımıza milli ve manevi değerlerini öğretme adına elini taşın altına koyan herkesten Allah(c.c) razı olsun.  Hepimiz şu gök kubbede hoş bir sada bıraka bilme adına mücadele veriyoruz. Ben bu vesileyle böyle bir organizasyonda emeği geçen herkesi tebrik ediyor ve minik yavrularımızın gözlerinden öpüyorum.” dedi. 
Yarışma sonunda tüm öğrencilere Diyanet İşleri Başkanlığı Yayınlarından olan çeşitli kitaplar hediye edildi. Dereceye giren öğrencilerimize ise hediyeleri 13 Nisan Pazartesi günü İl Müftülüğümüzün organizesiyle Kazım Karabekir Spor salonunda yapılacak olan Kutlu Doğum Programı sonunda verilecek.

ÇAYAN BAŞKAN HELE KALDIR BAŞINI!..
  Fakir Yılmaz Yazıyorsam Sebebi Var
fakiryilmaz323@hotmail.com
 

Dün, Ardahan’ı 3. Lige çıkarmaya ramak kala parasızlık ve ilgisizlik yüzünden sahip çıkılmayan Serhat Ardahan Spor’u hatırlatan bir ölümün ardından gördüklerim, okuduklarımda beni öldürüyor..

Gerçi, Ardahan spor’u yıllarca kendi imkanları ile yani sattığı domates, portakal paralarından, çocuklarının rızkından artanlarla ayakta tutmaya çalışan Orhan Nasıroğlu amcamız gibi, Ardahan Spor için İstanbul Beyoğlu Öğretmen Evi’nde esir kalan Tomi’nin değerini bilmeyenlerin Çıldır Gölünü dünyaya tanıtan Ümit Kılıç’ı hatırlar mı bilinmez ama tüm yok imkanlara karşın adını taşıdığı Göle Belediyesi dahil Göle Belediye Spor’u yıllarca sırtında taşıyan Çayan Çapan’ın ölmeden önce Göle Spor'a destek için defalarca geldiği İstanbul’da kaç kez bugünkü gibi olmazsa da kahrından, üzüntüsünden ölüp, ölüp eli boş Göle’ye döndüğünü iyi bilenlerdenim..

Çünkü benimde kaza geçirip, canımı olmazsa da aracımı kayıp ettiğim bu İstanbul başta olmak üzere Ardahan’ında üzerinde bulunduğu dünyanın çok vefasız ve de öldükten sonra kadir bilen sahtekâr, timsah göz yaşı dökenlerce dolu olduğunu sık sık tartıştığım Çayan’ın sağken Gölespor için başta cenazesi önünde kaldırılan köyünün derneği olmak üzere Göleli ünlü, ünsüz iş adamlarına gelip, eli boş döndüğünü bir ben, birde şu an aramızda olmayan ama ardından sahte gözyaşları dökülen Çayan ve sağken değeri bilinmeyen onca insan iyi biliyordular..

Bizim ‘Güçlü Bir Ardahan Lobisi’ mücadelesi verip, eylemden, destekten çok havada kalan sözleri duyduğumuz şu İstanbul’da, Gazeteci Murat Tosunoğlu’nun değerinin bilinmediği Kocaeli’nde ki gibi Recep Aydemir’in unutulduğu Ankara’da, yada adını, sanını bilmediklerimizin Muavin Murat Subaşı gibi Bursa’da, İzmir’de, Ardahan ve 5 ilçesinde yada derneklerinde  her yıl BÜYÜÜÜKKKK Ardahan birlikteliği deyip, bir Ardahanlıya Hayri olmayanların, vitrinde Ardahanlı, Göleli, Hanaklı, Damallı, Posoflu, Çıldırlı sevdalısı kesilip, yıllarca gitmedikleri, görmedikleri memleketin çocuklarının başta futbolu olmak üzere sporu ayakta tutmak için çırpınan Çayanlara sağken sahip çıkmazlarken öldükten sonra adlarına bir güne bir gün amatör takımların maçını seyretmeyen milletvekili gibi methiyeler döker, hatta isimlerinin bir yerlere verilmesini isterler..

‘Çayan başkan hele başını kaldır da gör timsah göz yaşı dökenleri’ demekten öte de diyeyim bilmiyorum..

Ama diyeceğim şu ki; Eyyy gerçekten öldüğümde sağken beni öldürenler ölümüm ardından yalandan methiyeler dizdiğiniz takdirde, içinden ‘erkenden gömsekte gitsek, pişti, hoşgün oynasak’ deyip, ‘uzatma hoca’ diye kızdıklarına, ‘iyi bilirdik’ yalanını söyleyenlere onlara diyeceğim tek şey;

HAYDİ ORADAN SİZİ SAHTEKARLAR..

**KERİMOĞLU’NA AÇIK MEKTUP..

Sayın Başkan öncelikle merhaba..

Başkanım bu memleketin derdini uzun uzun anlatıp, çok yoğun olan siz sevgili doktor başkanımı üzmek istemem..

Ancak toplumun aydını ve önderlerinin kendi toplumları karşısında da sorumluluklarının olduğunu hatırlatarak başlamak istediğim bu açık mektubuma kırılmayacağınızı umuyorum..

Sayın Başkan;

Sanırım sende benim gibi Ardahan’ın olduğu gibi senin ilçen olan Damal’ın ülkenin en yoksul ileçlerinden biri hatta birincisi olduğunu ve işsizliğin diz boyunu geçtiği için göçün hızla devam ettiğini bilmekte ve bu göç edenlerin senin ailen gibi şu an önemli bir ilçesinde belediye başkanı olduğun İstanbul’a başta olmak üzere batıya göç etmeye devam ettiğini bilmektesin.

Ve bu insanlarımızın bir umutla çıktıkları gurbet yolunda seninde geçtiğin o zorlukları senin ve benim gibilerinin de yardımıyla aşıp, evine bir ekmek, aşına bir katkı sağlamak için çırpındığını bilmektesin..

Ve en önemlisi bu toplumun senin gibi kendi içinde çıkan aydınlara, siyasilere, iş adamlarına ihtiyaç duyduğunuda..

Sayın Başkan;

İstanbul gibi dev bir metropolün önemli bir ilçesinde belediye başkanı olma gibi önemli bir görevin sana verilmesinin senin kendi toplumunda kopmanı gerektirmediği gibi o toplumun senden çok değil, sadece gülen bir yüz, sıcak bir ilişki ve en önemlisi moral vermene ihtiyaç duyduğunu da bilmelisin..

Çünkü toplum önderlerinin en önemli görevinin balık vermek değil, balık tutturmayı öğretmek ve onlara önderlik etmek olduğunu bilmemize karşın her ne hikmetse hele hele öyle yada öyel böyle seçilip yada atamayla bir makama oturuduğumuzda bunu bir türlü düşünmeyip, şu anda elimizde bulunan imkanları toplumumuz yararına seferber etmesekte sağından, solundan, kenarında kendi yakınımıza bile vermemek içinde çırpınır, hatta cüdamlıymışlar gibi uzak durduğumuz da bir gerçektir..

Bu nedenle; Sizin bu yoksul topluma sahip çıkıp, önderlik ederek 20 milyonluk İstanbul’da olduğu ve yurt genelinde oluşturulmaya çalışılan ‘Güçlü Bir Ardahan Lobisi’ ne olduğu gibi partinizin ve ülkenizin önder bir kişiliğiyle ile hareket etmeniz gerektiğini hatırlatır, bu önemli  günlerin hızla akıp gittiği şu günleri en iyi şekilde değerlendirmemiz gerektiğini bir kez daha hatırlatırım..

Ve eğer yarın torununuz, çocuğunuz, hemşehrinizin sizin adınızdan onurla, gururla bahsetmesi için bir eser bırakmanın o eserinde şu an içinde bulunduğunuz siyaset alanında ve hemşehrilerinizin kalbinde olacağınıda bilmenizi isterim..

Yani yarın ‘Ya şurada bir başkanımız vardı, Allah için bu toplumun bir araya gelmesi, ayakları üzerine durması için önderik yaptı, başardı ve bu toplumun önünü açtı’ detirtmek kadar güzel olan ne olabilir?..

İşte bu nedenle mektubuma son verirken bir kez diyorum ki;

Gel şimdiye kadar ortaya koyduğun tavrını gözden geçir, teknokrat bir anlayışı terk ederek, kendi toplumunun senden beklediklerini yoğun olan sen değil, senin önderlik edeceğin bir kadro ile yeniden masaya yatır adını tarihe yazdırmasanda halkının gönüle yazdır..

Bu mektup sana bir dost tavsiyesi..

Ne demişler, İyi olacak hastanın ayağına doktor gider..

Kısacası;

Er geç iyi olacak şu anki hasta diyebileceğimiz toplumumuzun hazırda bir doktoru varken, yenisini aramazsa daha iyi olmaz mı? 

 
Kaynak: ardahan haberi

Editör: ardahan haberleri

Bu haber 7309 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI