Reklam
Bugun...


ARDAHAN'DAN EN SON HABERLER İÇİN 1 TIK YETERLİ..
**SİTEMİZ ZİYARET ETTİĞİNİZ İÇİN TEŞEKKÜRLER..Ardahan'da yaşanan tüm gelişmeler, haberleri bu sitede takip edebilirsiniz..

ARDAHAN'DAN EN SON HABERLER İÇİN 1 TIK YETERLİ..

**Ardahan'da Atatürk'ün mucize silüetine yoğun ilgi!
Ardahan’ın Damal İlçesinin Ata Mahallesinden bakıldığında görülen,Karadağ sırtlarına vuran ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün mucize silüetine ilgi giderek yoğunlaşıyor.
Her yıl 5 Haziran ile 15 Temmuz tarihleri arasında ortaya çıkan Atatürk’ün silüeti, bu yıl ilk kez iki hafta önceden çıkmaya başladı. Havanın bulutsuz olması nedeniyle önceki gün saat 18.00 sıralarında vatandaşlar Atatürkün Karadağ sırtlarındaki silüetini görmeye gitti. Bol bol hatıra fotoğrafı çekilen vatandaşlar gördükleri manzara karşısında hayrete düştüklerini belirttiler.Damal İlçesinde 1995’ten beri her yıl Temmuz ayı içinde ’Atatürk’ün İzinde ve Gölgesinde Damal Şenlikleri’ düzenleniyor.
Damal İlçesinde oturan Metin Derdiyok yurdun değişik yörelerinden turistlerin Atatürk silüetini görmeye geldiklerini bildirdi. Derdiyok, "Biz arkadaşlarla her gün bu mucize silüeti görmeye geliyoruz. Hava güneşli olduğunda silüeti çok net oluyor. Görünce de mutlu oluyoruz. Bol bol sosyal medyada bu fotoğrafları paylaşıyoruz. Atatürk’ü çok seviyoruz. Köyümüz, ilçemiz ve ülke halkı olarak Atatürk’ü hep seviyoruz ve de seveceğiz. Atatürk’ü Karadağ’dan hiç kimse silemez" diye konuştu.
**Ardahan’a Borsa Kuruluyor..
 
Ardahan Belediyesi tarafından yapımına başlanan ve 1 ay içinde tamamlanması planlanan Canlı Hayvan Borsa kompleksinde sona gelindi.
Konuyu değerlendiren Belediye Başkanım Faruk Köksoy, yaptığı açıklamada; “Tamamlanacak olan yeni kompleks büyüklüğü ve kapasitesiyle hayvancılık sektörüne büyük katkı sağlayacak.
Bünyesinde hayvan müzayede alanları yanı sıra misafirhane, kantin ve restoran barındıracak olan sosyal tesisler hayvan satıcıları için modern satış ortamı olmasıyla canlı hayvan ticareti yapanlara büyük kolaylıklar sağlayacağını ifade eden Başkan Köksoy; Yeni hayvan borsasının kapasitesi yüksek olacağından Ardahan’ın yanı sıra bölgedeki hayvan ticaretini de olumlu etkileyecek olan Canlı Hayvan Borsası, yaklaşık 1.771,180 TL’ye mal olmuştur.” diye konuştu.
**YAZ SEZONU ÇİÇEK ÇALIŞMALARI BAŞLADI
 
Ardahan Belediye Başkanı Faruk Köksoy’un direktifleri doğrultusunda; Ardahan Belediyesi kentin çeşitli yerlerindeki kavşak, refüj ve göbeklerde 60 bin adet mevsimlik çiçek ekimi çalışmalarına başladı.
Yaz aylarına girdiğimiz bugünlerde Belediyemiz çimlendirme ve çiçeklendirme çalışmalarına hız verdi. Ardahan Belediyesi, şehir merkezinde çevre düzenlemesi ve görsel etkiyi artırmak için park, refüj, kaldırım ve yürüyüş yollarına çeşit çeşit çiçek ekiliyor
Bu program çerçevesinde 30.000 metrekare mevcut alanın çimlendirilmesi, 2.000 metrekare yeni hazırlanan alanın çimlendirilmesi ve 60.000 adet park ve refüjlerde mevsimlik çiçek ekimi çalışmaları sürdürülüyor.
Çimlendirme ve Çiçeklendirme kapsamında Belediye Başkanımız Faruk Köksoy “Şehrimizin temizlik ve düzeni kadar yeşil çevrenin de çok önemli olduğunu söyledi”.

Haydarpaşa Garı’nda gerçekleştirilecek olan 9. Kadıköy Kitap Günleri 3-11 Haziran tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Kitap Günleri’nde Ardahanlı yazarlar Kenan Karabağ ve Hüseyin Edemir de kitaplarını imzalayacak.
Haydarpaşa Garı’nda gerçekleştirilecek olan Kadıköy Kitap Günleri bu yıl 9. kez düzenleniyor. Fuar bu yıl yaklaşık 200 yayınevinin katılımı ve 100’den fazla etkinlikle 3-11 Haziran tarihleri arasında kapılarını kitap severlere açacak.
Haydarpaşa Gar İstasyonu peronlarında gerçekleşecek Kitap Günleri’nde pek çok yazar yapılacak etkinlik ve söyleşilerle okuyucu ile buluşacak. Yazar Füruzan’ın onur konuğu olduğu 9. Kadıköy Kitap Günleri’nde Turhan Günay’a Yayıncılık Onur Ödülü, Suat Yalaz’a ise Çizgi Roman Onur Ödülü takdim edilecek.

KARABAĞ VE EDEMİR OKURLARIYLA BULUŞACAK
Fuarda Ardahanlı yazarlar Kenan Karabağ ile Hüseyin Edemir de imza günlerinde okuyucuları ile buluşacak. Karabağ, son kitabı Kura Çözüldü 3’ü fuarın ilk günü olan 3 Haziran Cumartesi günü 14.00 ve 15.00 saatleri arasında Su Yayınevi standında imzalayacak. Hüseyin Edemir’in imza günü etkinliği ise 4 Haziran Pazar günü 15.00 ve 17.00 saatleri arasında 2. Peron A-5 standında gerçekleşecek. 

HAYDARPAŞA’YA RİNG SEFERLERİ
Kadıköy Belediyesi, 9. Kitap Günleri boyunca Bostancı Lunapark, Bostancı Vapur İskelesi ve Kadıköy Haldun Taner önünden Haydarpaşa Garı’na ring seferleri düzenleyecek. 3-11 Haziran günleri 11.00, 13.30, 16.30 ve 19.30’da Bostancı Vapur İskelesi önünden; 10.30, 14.00, 17.00, 20.00’da Bostancı Minibüs Yolu Lunapark önünden; 11.30, 13.30, 15.30, 17.30, 19.30’da Kadıköy Haldun Taner önünden kalkacak araçlar okurları Haydarpaşa’ya taşıyacak.

**Bakan Posof’taydı..

 

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Gürcistan'a açılan Ardahan'ın Posof ilçesindeki Ak Parti İl Danışma Kurul Toplantısına katıldı. 
Toplantıda konuşan Bakan Ahmet Arslan, cep telefonu çekmeyen bazı köylere Bakanlık Evrensel Hizmet Fonu'ndan baz istasyonları kurduklarını hatırlattı. Bakanlık olarak ihaleyi yaptıklarını söyleyen Arslan, bunun parasal değerinin 1.5 milyar lira olduğunu belirtti. Bakan Arslan, ayrıca Ardahan ile Posof ilçesi arasında kışın kardan sıkça kapanan Ilgar Dağı'nın geçit vermesi için tünel yaptırmaya başladıklarını bildirdi.

"DAĞLARIN GEÇİT VERMESİ İÇİN TÜNEL YAPILMASI GEREKİYOR"

Bakan Ahmet Arslan, şunları söyledi:
"Ilgar Dağı'nın geçit vermesi için tünel yapılması gerekiyordu. Birileri 'Posof'un nüfusu ne ki tünel yapılsın. Posof ne yapacak bu tüneli, bu yolu?' diyenler oldu. AK Parti olarak söylediğimiz şu: Batıda talep, araç sayısı, trafik çok. Mecburen yol yapılıyor. Doğuda, Posof'ta araç sayısı az. Yolculuk ve trafik sayısı az diye yol yapmazsanız buraları kaderine terk edersiniz. Posof'a,Türkgözü'ne, Ardahan'a yetmez bir de Eminbey, Gümüşkavak ikinci tünelini de yapacaksın ki, bu hem Posoflunun hayatını kolaylaştıracak, hem Ardahan'ın, Kars'ın, Iğdır'ın, Ağrı'nın ticaretini büyütecek."

"PROJENİN BEDELİ 422 MİLYON LİRA"

4 bin 900 metrelik iki tünel, 41 kilometre bölünmüş ve sıcak asfalt yoldan olacak. Sadece bu projenin bedeli 422 milyon lira. Posof'a da Posofluya da helali hoş olsun. 422 milyon lira ile yetinmiyoruz. Devamı 22 kilometre daha Türkgözü'ne kadar bölünmüş ve sıcak asfalt olması lazım. Burası da iki tüneli daha içeriyor. Birisi 2 bin 400 metrelik Gümüşkavak tüneli, onun hemen yanı başında bin 200 metrelikte ilave Eminbey tüneli var. Yani Ardahan'dan Türkgözüne kadar 3 ayrı tünel gidiş, üç ayrı tünel geliş. Bunlarında parasal değeri 650 milyon lira."

"KARADENİZ'E BAĞLANMAK İÇİN SAHARA TÜNELİ'Nİ YAPACAĞIZ"

Ardahan'dan Çıldıra, Çıldır'dan Aktaş Sınır Kapısına 2 bin 300 metrelik Aşık Şenlik Tüneli de devam ediyor. Gürcistan'a konforlu yolla gitmek güzel. Aynı zamanda bu illerimizi Karadeniz'e bağlayalım. Karadeniz'e bağlamamız içinde Sahara Tüneli'nin yapılması önemlidir. Hem insanımızın sosyal refahı, yaşamının kolaylaşması için önemli. Hem bölgenin ticaretinin büyümesi için önemli. Bu tip projeler uzun soluklu projelerdir. Diğer projelerde sözümüzü nasıl tuttuysak Sahara Tüneli'nde de sözümüzü tutacağız. Önümüzdeki sene orada da çalışma başladığını hep beraber göreceğiz. Elbetteki ülke parlak geleceğe yürürken, bu yürüyüşe Ardahan'da eşlik edecek. Yüzde 72 oy herhalde Ardahan'da ilktir. Bu genişletilmiş il danışma meclisi ilk defa bir ilçede yapılıyor. Posof ilklerin ilçesi yüzde 72'yi buluyorsa, buna da yakışır."

TEOG SİNAVINDA 
TÜRKİYE BİRİNCİLİĞİNİ YİNE GÖLELİ..
Üç dönem TEOG Sınavında 120 soruyu doğru yapan Çayırbaşı Şehit Er Kemal İzci Ortaokul öğrencisi Sıla Özkan, son sınavda da 120 soruyu yaparak ülke birinciliğine Göle' yi ortak etti.
Tamer Yildirim yönetimindeki Çayırbaşı (Ortaokulu) bir çok başarıya Türkiye birinciliğine ortak olarak bizlerli zirveye taşımış oldu.
Bir önceki sınavda Göleli 3 kızımızın 120 sorunun tamamına cevep vererek Göle eğitimi ile bizleri Türkiye Şampiyonluğuna ortak etmeleri anlamlı olduğu kadar , Göle yatırımlarına kültürel ve bilgi anlamında kızların yanıt vermesi bizleri onure ediyor. Biz onlara inanırsak o Göleli kızlar bir başkasının ortaya koyduğu başarıyı bizim kızlarımız ve çocuklarımızda ortaya koyacak.

**Belediye Turkcell Sponsorluğunda İftar Verecek..
 
Ramazan ayı içinde olduğumuz şu günlerde bir çok kurum ve kişinin art arda verdiği iftar yemeklerinden birini de Ardahan Belediyesi verecek.
Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş.'nin sponsor olduğu öğrenilen iftar yemeğinin 11 Haziran 2017 Pazar günü Ardahan Belediyesine ait kapalı Halk pazarında verileceği öğrenildi.
 
**Ardahan'da Yine Hayvan Hırsızlığı..
 
Ardahan merkeze bağlı Lehimli köyünde meydana gelen hayvan hırsızlığı sonucu 8 büyükbaş hayvanın çalındığı öğrenildi.
Alınan bilgilere göre geçtiğimiz günlerde yaşanan ve Efendi Bingöl'e ait olduğu öğrenilen 8 büyükbaş hayvanın çalınmasına neden olan olay bölgede yaşanan hayvan hırsızlıklarını yeniden gündeme getirdi.
**İntihar eden genç toprağa verildi..
 
Girdiği bunalım sonucu bir çok kez intihara kalkışan ve son olarak gittiği İstanbul'da hayatına son veren genç toprağa verildi.
Uzun yıllar kent merkezinde bulunan bir lokantada ahçılık yapan K.M. isimli şahsın daha önce de bir çok kez intihara kalkıştığı alınan bilgiler arasında oldu.
**Vali İftarda Halk ve Bürokratlarla Buluştu.
VALİ ÖZEFE, ŞEHİT AİLESİYLE İFTAR YAPTI

Vali İbrahim Özefe ve eşi Hacer Özefe, Hakkari'nin Dağlıca bölgesinde terör örgütü PKK mensuplarının düzenlediği hain saldırıda şehit olan Piyade Uzman Çavuş Tayfur Hançer'in  Ardahan'ın Göle ilçesine bağlı Eskidemirkapı köyünde yaşayan ailesini ziyaret ederek  iftarı birlikte açtı.


VALİ ÖZEFE, TUGAY KOMUTANLIĞI TARAFINDAN ŞEHİT AİLELERİ VE GAZİLER ONURUNA VERİLEN İFTAR YEMEĞİNE KATILDI..

Vali ibrahim Özefe, 25'nci Hudut Tugay Komutanlığı'nın şehit aileleri ve gaziler onuruna düzenlediği iftar programına katılarak, şehit aileleri ve gazilerle birlikte iftar açtı.
VALİ ÖZEFE TARAFINDAN İFTAR PROGRAMI DÜZENLENDİ..

Vali İbrahim Özefe, porotokol üyeleri, oda başkanları, kurum müdürleri ve basın temsilcileri ile iftar yemeğinde bir araya geldi.
VALİ ÖZEFE, İL JANDARMA KOMUTANLIĞI'NIN DÜZENLEDİĞİ İFTAR PROGRAMINA KATILDI..

Vali İbrahim Özefe ve eşi Hacer Özefe, İl Jandarma Komutanlığı tarafından Şehit yakınları ve Gaziler onuruna düzenlenen iftar programına katılarak, Şehit yakınları ve Gazilerle birlikte iftar açtı.


VALİ ÖZEFE
MOZERET TÜNELİ İNŞAATINDA İNCELEMELERDE BULUNDU

Vali İbrahim Özefe, Çıldır ilçesinde yapımı devam eden ve tamamlandığında Aktaş Sınır Kapısına ulaşımı kolaylaştıracak olan Mozeret Tüneli inşaatında incemelerde bulundu.
Vali Özefe yapımı devam eden tüneli gezerek yüklenici firma yetkilisinden çalışmalar  hakkında bilgi aldı.

REKTÖR ÖĞRENCİLERLE İFTARDA BİR ARAYA GELDİ

Ardahan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Biber, Yenisey Konukevinde gerçekleştirilen iftar programında öğrenciler ile bir araya geldi. İftar programına Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şakir Aydoğan, Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanı Havva Vanlı ile çok sayıda öğrencimiz katıldı. İftar yemeğinin ardından Rektörümüz Prof. Dr. Biber, öğrenciler ile bir süre sohbet ederek sorunlarını dinledi. Hatıra fotoğraflarının çektirilmesinin ardından program tamamlandı. 

**Duisburg'da Öğrenciler İçin Yardım GecesiDuisburg'da Öğrenciler İçin Yardım Gecesi

26/11/2015 Tarihli Haberler

Almanya'nın Duisburg kentinde faaliyet gösterenArdahan Posof Kültür ve Dayanışma Derneği (POYAD), geliri ile Türkiye'de öğrenim gören Posoflu öğrencilere burs vermek amacıyla bir gece düzenlemeye hazırlanıyor.

Poyad, cuma akşamı Oberhausen kentinde bulunan KarsArdahanPosof Gecesi gerçekleştirmek için kolları sıvadı.

ÖĞRENCİLERE BURS VERECEKLER

POYAD Başkanı Ercan Özcan, "Almanya'da yaşayan hemşerilerimiz için güzel bir gece hazırlıyoruz. Türkiye'den davetlilerimiz olacak. Posof Belediye başkanımız Cahit Ulgar, gecemize katılacak. Gecemizden elde edeceğimiz gelir ile İstanbul'da ve Posof'ta öğrenim gören bir kaç öğrencimize burs verebileceğimizi kararlaştırdık. Tabi ki çok sayıda fazla öğrenciye burs vermek isteriz, ama burada da artık dernek yürütmek epeyce bir külfet" dedi.

Oberhausen şehrinde gerçekleştirilecek yöresel gecede, sanatçı Nuray HafiftaşErkan Su, Fahrettin Güneş, Gonca, Aşık Kevseri ve Yalçın Tekin sahne alacak. Derneğin minik folklor grubunun yanı sıra Arazya Kafkas Folklor Ekibi de, kafkas halk oyunlarını sergileyecek.

**ARDAHAN DONUYOR

Kış koşullarının yaşanmaya başladığı Doğu Anadolu Bölgesi'nde, gece sıcaklıkları sıfırın altında seyrediyor. Meteoroloji 12. Bölge Müdürlüğü'nden alınan bilgiye göre, Doğu Anadolu illerinden Kars, sıfırın altında 9 dereceyle en düşük sıcaklığın kaydedildiği şehir oldu.

BUZ SARKITLARI OLUŞTU

Bölgede gece hava sıcaklıkları sıfırın altında olmak üzere Ardahan'da 8, Ağrı'da 7,Erzincan'da 6, Erzurum'da 5 ve Iğdır'da 2 derece ölçüldü. Gündüz sıcaklıklarınınArdahan'da 6, Kars'ta 9, Erzurum ve Ağrı'da 10, Erzincan'da 14, Iğdır'da 15 derece olarak gerçekleşmesi beklenen bölgede, gece ve gündüz sıcaklıkları arasındaki yüksek fark, buz sarkıtların oluşmasına neden oldu.

1 METREYİ GEÇTİ

Erzurum'un Şenkaya ilçesine bağlı Değirmenlidere ile Köşk mahalleleri arasındaki kayalıklarda gündüzleri eriyen karlardan oluşan buz sarkıtları bir metreyi geçti.

**TARİH -10'DA BOYANIYOR..

Tarihi Köprü Restore EttirilecekArdahan'da Kura Nehri üzerindeki 20. yüzyıl başlarında yaptırılan tarihi çelik köprü belediye tarafından restore ettirilecek.Ardahan kentinin sembollerinden biri olan Kura Nehri üzerindeki yaklaşık 110 yıllık çelik köprü, restore ettirilerek, yaya ulaşımının yanı sıra insanların sosyal ihtiyaçlarını giderebileceği bir alana dönüştürülecek.

Yapılan açıklamada, kentin en önemli yapıları arasında yer alan 3 ayaklı çelik köprünün restorasyonu için çalışma başlattıklarını belirttildi.

Köprünün, çevresindeki Ardahan Kalesi ve Aziziye Kışlası ile tarihsel bir bütünlük içinde yer aldığını ifade eden yetkililer şunları kaydetti: "Burada Ardahan merkez ile Halil Efendi Mahallesi arasında yaya geçişi sağlanacak. Tarihi köprüyü yaya ulaşımına açarken aynı zamanda üzerine oturma bankları yerleştireceğiz. İnsanımız istediğinde tarihi köprü üzerinde Kura Nehri'nde balık da tutabilecek. Böyle bir alt yapı hazırlamış olacağız. Kısacası bu bölge tam manasıyla bir turizm alanı olacak. Cazibe merkezi olarak Ardahan'a çok önemli bir kazanım sağlayacak. Büyüleyici bir manzaraya çok büyük bir katkı sağlamış olacağız."Köksoy, köprü restorasyonunun yanı sıra Kura Nehri için ıslah çalışmalarının da sürdüğünü hatırlatarak, ıslah çalışmalarının bitmesiyle nehirde tekne gezintisi ve su sporların yapılabileceğini sözlerine eklediler.

**KURA DONMAYA YÜZ TUTMAYA BAŞLADI..

Soğuk Hava Yüzünden Nehir DonduArdahan'da soğuk hava yüzünden nehir dondu- Gece sıcaklığın sıfırın altında 14 dereceye kadar düştüğü kentte Kura Nehri'nin yüzeyi buz tuttu Ardahan'da hava sıcaklığının gece sıfırın altında 14 dereceye düşmesi sonucu kent merkezinden geçen Kura Nehri dondu.Ardahan'da soğuk hava etkisini sürdürüyor. Gece saatlerinde hava sıcaklığının sıfırın altında 14 dereceye kadar düşmesi nedeniyle Kura Nehri'nin yüzeyi kalın buz tabakasıyla kaplandı.Buz tabakasını kırmaya çalışan vatandaşlar başarılı olamadı.

**Arılar kar altında kaldı..

Ardahan'da geçen hafta aniden bastıran kar yağışına hazırlıksız yakalan arıcıların kovanları, kar altında kaldı.

Ardahan Arıcılar Birliği Başkanı İlhan Evliyaoğlu, yaptığı açıklamada, arıcılıkta kışlatma döneminin başladığını belirterek, bu dönemin arı kolonilerinin sağlıklı şekilde korunabilmesi için büyük önem taşıdığını ifade etti. 

İl genelinde yaklaşık 70 bin kovan bulunduğunu belirten Evliyaoğlu, bunların 30 binine yakının, Artvin ve Posof bölgesinde açık alanda, diğerlerinin ise kapalı alanlarda kışlatıldığını kaydetti. 

Evliyaoğlu, arıcıların bu yıl kışa hazırlıksız yakalandığını ama kovanların kar altında kalmasının bakımları iyi yapılırsa kayba yol açmayacağını dile getirerek, "Kovanları kar altında kalan arıcılarımız iyi bakım yapsınlar. Kovanların etrafı ve özellikle de üstteki bez, iyi gözden geçirilir, kardan temizlenirse sıkıntı olmaz. Yeter ki bakımı iyi ve sağlıklı yapılsın" dedi. 

Arı kovanları kar altında kalan Çimenkaya köyündeki üreticilerden Cengiz Taşçı, kar yağışının bu yıl aniden bastırması nedeniyle hazırlıksız yakalandıklarını ve tüm kovanlarının içeri alamadan kar altında kaldığını söyledi. 

Kovanlarda kaybın olup olmadığının içeri alıp kış bakımlarını yaptığında ortaya çıkacağını ifade eden Taşçı, yağışın durmasıyla hızla kovanlarını kışlatma alanına taşıyarak bakımlarını yapmaya çalıştığını, fazla kayıp yaşamamayı umduğunu dile getirdi. 

Ardahan Arıcılar Birliği Başkanı İlhan Evliyaoğlu da arıcılıkta kışlatma döneminin başladığını belirterek, bu dönemin arı kolonilerinin sağlıklı şekilde korunabilmesi için büyük önem taşıdığını ifade etti. 

İl genelinde yaklaşık 70 bin kovan bulunduğunu belirten Evliyaoğlu, bunların 30 binine yakının, Artvin ve Posof bölgesinde açık alanda, diğerlerinin ise kapalı alanlarda kışlatıldığını kaydetti. 

Evliyaoğlu, arıcıların bu yıl kışa hazırlıksız yakalandığını ama kovanların kar altında kalmasının bakımları iyi yapılırsa kayba yol açmayacağını dile getirerek, "Kovanları kar altında kalan arıcılarımız iyi bakım yapsınlar. Kovanların etrafı ve özellikle de üstteki bez, iyi gözden geçirilir, kardan temizlenirse sıkıntı olmaz. Yeter ki bakımı iyi ve sağlıklı yapılsın" dedi.

 
Kaynak: ardahan haber

Editör: ardahan haberleri

Bu haber 3311 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI