Reklam
Bugun...


Ardahan'da Koronavirüs Şüphelisi 23 Hasta Evlere Alındı!..
VALİ 23 NİSAN'I EVLERDE ÇOCUKLARLA KUTLADI.. Ardahan'da 40'a yakın Covit-19 Şüphelisinin son durumu konusunda Ardahan Valisi tarafından açıklama yapıldı. Haberimiz okumak için TIKlayın..

Ardahan'da Koronavirüs Şüphelisi 23 Hasta Evlere Alındı!..

Ardahan'da yeni tip Korona virüs (Covid-19) tedavisi tamamlanan hastalar taburcu ediliyor.

Ardahan Valisi Mustafa Masatlı, yaptığı açıklamada, il genelinde Kovid-19 teşhisi konulan 23 kişinin hastalığı yenerek tedavi gördükleri Ardahan Devlet Hastanesinden şifayla taburcu edildiği söyledi.

Taburcu edilen hastaların bir süre evlerinde kalacağını belirten Masatlı, "Sağlık çalışanlarımız da devlet hastanemizde vatandaşlarımızın iyileşebilmesi için yoğun çaba sarf etmektedirler. Sağlık çalışanlarımızın özverili çalışmasıyla hastalığa yakalanıp tedavisi tamamlanarak, tam şifa ile taburcu edilen hasta sayımız 23'e yükselmiştir. Hastalar taburcu edildikten sonra da kontrol amaçlı 14 gün evde izolasyona alınmaktadırlar." dedi.

Salgının yayılmasının engellenmesinde sosyal hareketliliğin ve insanlar arası temasın azaltılarak sosyal izolasyonun önemine işaret eden Vali Masatlı, "Ardahanlı hemşehrilerimizden ricamız yapılan uyarıları dikkate almaları ve mümkün olduğunca dışarıya çıkmamalarıdır."

Bayramı Evler de Kutladı..

Ardahan Valisi Mustafa Masatlı, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla, hedef grubunda ki çocukları evlerinde ziyaret ederek, bayramlarını kutladı.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın evlerde kutlanması dolayısıyla Vali Mustafa Masatlı, Valilikçe özel olarak takip edilen hedef grubunda ki çocukların bayramını evlerinde kutladı.  Merkez Atatürk Mahallesinde Dede ailesi ve Çetinsu köyünde Karabağ ailesini ziyaret eden Vali Msatlı, çocuklar için pasta kesti ve hediyeler vererek bayramlarını kutladı.

Corona Bir Posoflunun
Daha Hayatını Aldı!..
Maske Şovu Devam Ederken Sorunlar da Büyüyor!.. Uygulama ve yasaklamaların gevşediği, maske şowunun devam ettiği görülen Ardahan'da bir hafta önce 2 kişinin Coronavirüs dolaysıyla öldüğü aynı virüs şüphesiyle ile 40 kişiye yanı insanın hastanelerde sonuç almayı beklediği şu günlerde bu virüs nedeniyle yeni ölüm vakaları da yaşanmaya devam ediyor.
Ardahanlı Güven Avşar'ın tedavi gördüğü hastanede taburu olup, evinde tedavi görmeye devam ettiği, yine Ardahanlı olan ve aynı rahatsızlık dolaysıyla halen yoğun bakımda olan ve kan aranan Şekernaz Aktürk'ün durumunun ciddiyetliğini taşıdığı şu günlerde bir Posoflu daha Covit-19 kurbanı oldu.
Alınan bilgilere göre Ardahan'ın Gürcistan'a sınır ilçesi Posof Camyazi (Ohtel) köylü Mecit Doğruyol'un İstanbul'da Covid 19 sebebiyle tedavi gördüğü hastanede vefat ettiği öğrenildi.
MASKE ŞOWU DA SÜRÜYOR.. 
Öte yandan Coronanın varolan bir çok sorun ve sıkınıtıyı gölgede bıraktığı şu günlerde başta Ardahan ve ilçelerinde olmak üzere genelinde maske şowuda devam ediyor.
Yaşanan Corınavirüs paniğinin ortaya çıkmasından bu yana alınması gereken önlemlerin insanları maskelemekle, evlere kapatmakla geçiştiren yetkillerin bu insanların var olan ve gün geçtikçe kamburlaşan sorunlarını yarın nasıl çözecekleride bilinmiyor.
İnsanları evlere kapatan, iş hayatını bitiren, zaten var olan onca ekonomik sorunların biriktiren sorunun gün geçtikçe yeni sorunlara gebe olduğu görülen şu günlerde yerelinden, üniversitesine herkesin maske şowu peşine düştüğü göürlen şu günlerde bu kentin nüfusunun neden her yıl biraz daha düştüğünü, yabancı öğrenciler olmak üzere üniversitesinin öğrenci kaybına uğradığını, 3 gümrük kapısının olmasına karşın ithalat, ihracaatın niye yapılmadığını, bitme noktasına gelen tarım hayvancılığın nasıl olur eski günlerine kavuşaağını, kent içi yollar gibi şehri diğer illere bağlayan yolların ne zaman yapılıp, onarılacağını, banka borçlarının yanında doğalgaz, telefon, intenet, kredi kartı borçlarının ödenip, ödenmediğini, diz boyu olan işsizliğe yeni işsilerin eklendiği, kiraı esnafın ne yapacağı vb. şeklinde ki sorunlara hazır olunması gerektiğinin unutulması ve bu yönde hazırlıklar yapılmasının şart olduğu bir süreçte ağızları maskelerken sorunlarıda maskeleyip, görmemezlikten gelmeninde ayrı ve daha tehlikeli bir ölüm olduğuda unutulmaması gerekir.
Ne Yazacaktım?..
Gün geçtikçe eski güzel günlerimize dönmeye başladığımız şu günlerde insanların kapatıldığı evlerde medya işkencesi ile baş başa kalan toplumun ağızlarına kapatılan maskeler ile  mırıldadığını fark edemeyen iktidarın bir taraftan en az 10 TL. olmak üzere yardım toplarken diğer taraftan da Bin lira ve üstünü dağıtarak yaşanabilecek bir gerginliğin önüne geçmeye çalışıyor.
Aynı iktidarın havuz medyası denen kanallar aracılığıyla fırsata çevirmeye gayret ettiği corona belası da gündemi meşgul etmeye devam ediyor.
Tabi başta şu günlerde unuttuğumuz uluslararası, enternational (!) terör uzmanlarının yerini alan çok bilmiş, ama bilim, ilim, tıp adına bir eserleri, buluşları olmayan sözüm ona sağlık profesörleri olmak üzere 'Corona oldum' deyip, kendisini hatırlatmak, bir kaç mesaj almak isteyenler gibi bu fırsatı değerlendirmeyenlerde yok değil..
Bunun en son örneği Başkan Erdoğan'a yağ çekerek memleketi Rize'de belki vekil olurum umuduyla  sanatçılığıyla değil, 'Şu dönemde Allah'tan başımızda CHP gibi bir iktidar yok. Yoksa size yemin ediyorum bu milletin yarısı ölürdü. İsyan, kaos çıkardı. İçimde kalmasın' diyerek unutulmuş adını gündeme taşıma adına sözde CHP'yi eleştiren sözleri ile kendilerini gündeme taşımaya çalışan dürüt, pardon Türüt oldu..
Ve Corona tam tamları ardından adeta zorla ve Anayasal olmayan yöntemler ile mecburi olarak kapatılmış evlerimizde adeta Çin işkencesi çeker gibi zorunlu olarak bunları görüyor, izliyor, okuyor, dinliyoruz..
Yani günün 24 saatini Coronayı duymaktan bozulan psikolojimizi yüksek tutmaya  uğraşıp, Nazım Hikmet ve onca şairin kaleme döktüğü şiirlerinin eşliğinde söylenen şarkıları, türküleri dinleyerek moral bulmaya çalışırken benim gibileri de düşüncelerinde, yüreklerinde olanları yazıya döker.
Yazarken de köprü altı gazinolara kadar düşmüş olan Türütleri değil Mavi gözlü Nazım'ın yazdığı onun şiirlerini şarkıya çevirenleri dinleriz..
Ona yoğun gündem içinde ve Corona ile yıkılmaya çalışılan psikolojik direnme adına Nazım'ın yazdığı şiirin şarkısında dediği gibi bakarız dünyaya..
Ve; 'Sevgilim' diye başlayıp 'Meselâ bir barikatta dövüşerek, meselâ kuzey kutbunu keşfe giderken, meselâ denerken damarlarında bir serumu, ölmek ayıp olur mu?' diye devam eden satırların aslında yaşamın kısa olduğu kadar Corona belası dahil engel denilen barikatların yıkılıp, aşılması gerektiğinide düşünürüz..
Ama bir zamanlar ve halen kadınlarımızın ayıp diyerek ağızlarına kapattığı leçekleri diğer adıyla peçeleri hatırlatan maskeli birinin karşınıza çıkmasıyla yeniden moral kalmaz ve daldığınız o güzel dünyadan ayrılıp, ne yapacağınızı, yazacağınızı da şaşırır kala kalırsınız..
Ve 'Seversin dünyayı doludizgin ama o bunun farkında değildir, ayrılmak istemezsin dünyadan ama o senden ayrılacak' satırlarını anlamayan bir psikoloji içinde 'Ne yazacağını' unutan benim gibi sallanırız, içi, beyni, duyguları boşalmış birer zombi gibi..
HANAKLI, DAMALLI, GÖLELİ, ÇILDIRLI,
HOÇVANLIDAN SONRA POSOFLU'DA
COVİT 19 KURBANI!..
arşiv haber 26/04/2020 tarihli haber ve yorum
Son olarak Ardahan merkezde 2 kişinin ölmesine, hastanenin belediyeden yeni tabutlar istediği, 9 hastanın daha olduğu ileri sürülen Corınavirüs ölümleri olduğu belirtilen devam ediyor. Çıldır Aşağı Beyrehatunlu Cemil Özhal'ın da İstanbul'da Covit-19'dan ölüp, köyüne getirilerek toprağa verildiği öğrenilen şu günlerde Posoflu Ziyaddin PALUT'ta Covit-19 kurbanı oldu.
Ardahan Şehir Merkezinde Ambulansların sıkça trafikte olduğu ve evlerde hastalar aldığı göülen şu günlerde Covit-19 virüsü denilen rahatsızlıklar sonucu başta İstanbyul'da olmak üzere üzen ölümlerin yaşanması da sürüyor.
Sağlık Bakanının son açıklaması ile aralarında bir çok Ardahanlının da bulunduğu ülke genelinde 2 Bin 706 kişinin Covit-19 virüsü dolaysıyla hayatını kayıp ettiği açıklandığı şu günlerde İstanbul'da oturan bir Posoflunun da Corona rahatsızlığı dolaysıyla hayata veda ettiği öğrenildi.
Posof Türkgözü (Badele) Köyü Derneğinin konuyla ilgili yaptığı açıklama aynen şöyle;
'Ķöyümüzün değerli sakinlerinden İstanbul 'da ikamet etmekte olan kardeşimiz Ziyaddin PALUT koronovirüs nedeniyle bulunduğu yoğun bakımdan çıkamadı ve maalesef vefat etmiştir. Allah rahmet etsin. Tüm sevenlerine ve ailesine baş sağlığı ve sabırlar diliyoruz. Cenazesi yarın İstanbul'da toprağa verilecektir. Telf:A.Kaynar 05324769444 - Nurettin Palut 05388461633'
ARDAHANLI HASTALARA KAN ARANIYOR..
Öte yandan aynı rahatsızlıktan dolayı başta Ardahan Binbaşar (Murka) köylü Aydemir Aktürk'ün eşi Şekernaz Aktürk'e olmak üzere İstanbul'da bulunan ve şu an Covit-19 tedavisi gören Ardahanlılara kan aranıyor.
**0.506..
Dün yazdıklarım diyecem ama yıllar önce ele aldığım bir yazımın hala bugünü anlattığını görünce bugünde 'Arşiv' yazımı yayınlayacağım, 'değişen ne ki?' diyerek..
İşte 2013 yılında ele aldığı ve hala ama hala geçerliliğini koruyan 'O.506' adlı yazım..
Evet, 2013 ve bugün 2020 ve O yazım..
Ankara’dan sonra metropol köy olarak adlandırılan İstanbul yollarını aşındırdığım şu günlerde burnum da tütmeye başlayan memleketimde günün ilk telefonunu alıyorum.
Sabahın erken saatinde arayan numaranın 506 ile başlaması arayanın büyük ihtimalle bir memur olduğunu düşünerek ‘Alo’ diyorum..
Karşıda ki sesin nazik oluşu arayanın memur olmasının yanı sıra Ardahanlı değil, memleketimin insanına hizmet eden başka memleketli bir hemşehrim olduğunu da bana hissettiriyor..
Bu düşüncenin bende oluşmasının diğer bir nedeni de Ardahanlının kendi sorunları karşısında bile duyarsız olduğunu bildiğimden olacak.
Ve sanırım haklı çıkıyorum..
Çünkü ben arayanın duyarlı bir vatandaş olduğunu anlıyorum, ‘Fakir bey İstanbul'a gittiniz, gelmiyorsunuz. Bakın siz gideli senin muhabirlerin dahil kimse bozuk yollar dahil hiç bir sorunu görmüyor, gelin artık görün şu yolları ve gazeteciyim deyip, ortalıkta gezenler dahil hiç bir kimsenin görmek istemediği onca sorunu yazın’ diyor..
Gülümseyerek cevapladığım, hatta, ‘merak etmeyin, ben olmazsam da, hatta ölsem de orada gazeteci diye bilinen muhbir, pardon muhabir arkadaşlarımız var orada’ desem de ikna edemiyorum sabah sabah arabasını yanmış kömür külleriyle doldurulan çukurlarda kıran duyarlı vatandaşı..
Bana siteme devam eden ismini vermeden konuşmaya başlayan vatandaş benim de muhabirlerimizin olduğu Göle ilçesinin kent merkezinde geçen yolların adına vilayet denilen Ardahan’daki yollar gibi olağanüstü bozuk olduğunu ve bu durumu belediye başkanları gibi onların bile görmediğinden şikayetçi olduğunu anlatıyordu..
Ardahan'a doğru yol almaya hazırlandığım İstanbul’un yolları ve alt yapısının da çöktüğünü anlatmama fırsat vermeyen 0506 kodlu vatandaşın ve bir çok Ardahanlının bu yöndeki şikayetine bir kez daha dikkat çekmek için Barış’tan bugünkü manşetleri bana bırakmasını isterken o özlediğim Ardahan'ın neden bir türlü yol almadığını da kendi kendime düşünüyordum, ‘ Ardahan'ın yolları, güller açar bağlarında’ isimli türküye sahip bir kentin onca sorunu gibi kent içi yolları ne zaman yapılacak diye kendi kendime sorarken..
Bilmiyorum ama beni sabah sabah arayan telefonun ardından Ankara CHP Genel merkezinde gelen telefonla bir kez daha anladım ki bu kentin ana sorunu siyasilerdir..
Çünkü Göle’den sonra telefonumu çaldıran Ankara’da, Ardahan'ı yıllardır görmemesine karşın bir çoğu gibi milletvekili olmayı düşünen Göleli bayan bir politikacı hemşehrimdi..  26 Nisan 2013
HOÇVANLI ANKARA'DA ADAY..
HOÇVANLI ANKARA'DA ADAY..
arşiv haber 02/12/2015 tarihli haber
Büyük Kurultay'a hazırlanan Cumhuriyet Halk Partisi Ardahan'da ilçe kongrelerini tamamlamaya çalışırken, Ankara İlçe Teşkilatları da seçimlerini yapmaya devam ediyor. Sinan Onay'ın Ardahan Merkez İlçe Başkanlığına yeniden seçildiği CHP Ankara Etimesgut'ta İlçe Başkanlığına aday olduğunu açıklayan Hoçvan Hasköylü Ayhan Yılmaz bölgede bulunan hemşehrilerinden ve CHP'li üyelerden destek istedi.

Bir dönem de Etimegut'ta Belediye Meclis Üyeliği de yapan Hoçvan Hasköylü Hemşehrimiz Ayhan Yılmaz CHP Etimesgut İlçe Başkanlığına aday olduğunu açıkladı.

Ankara Etimesgut'ta siyaset yapan hemşehrimiz Ayhan Yılmaz önümüzdeki günlerde yapılacak olan CHP Etimesgut İlçe Başkanlığı için aday olduğunu bu nedenle bölgede bulnan hemşehrilerinden ve kongrede oy kullanacak olan 417 CHP delegasyonunundan destek istediğini açıkladı.

Öte yandan CHP Damal İlçe Başkanlığı seçimide yapıldı.

Mevcut Başkan Ali Çaylar'ın yeniden seçildiği CHP Ardahan'd bugünde Göle İlçe Başkanlığı seçimi yapılacak.
Kaynak: ardahan haber

Editör: ardahan haberleri

Bu haber 62895 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI