Reklam
Bugun...


Ardahan'da Çayır Biçin Dönemi Başladı..
Ardahan'da, 3-4 aylık mera ve yayla süresi içerisinde alınan hububat(arpa, buğday) ve kaba yem (fiği korunga, yonca, çavdar, yulaf, çayır otu) üretimi sağlandığı Ardahan'da çayır biçini başladı.

Ardahan'da Çayır Biçin Dönemi Başladı..

MERHABA Bu haberi ve Ardahan’daki diğer gelişmeleri görüntülü izlemeniz için youtube ArdahanTV Kanalımıza abone olmanız umuduyla. Görüntülü haberlerimiz için TIKla abone ol, izle.. 
Türkiye genelinde olduğu gibi Ardahan İlindeki tarım işletmeleri hızlı nüfus artışı ve artan nüfusun tarım dışı sektörde istihdam edilmesi zorunluluğuna karşılık, bu sektörlerde iş gücü talebinin nüfus artışına uygun düzeyde artırılmaması, tarımın gelişim hızının nüfus artışını karşılamada yetersiz kalması ve miras yoluyla arazilerin bölünmesi gibi nedenlerle giderek küçülen ve İlin en önemli tarımsal aktivitesinin mera hayvancılığı olması nedeniyle tarım alanlarının işlemeli tarımdan ziyade, mera-yala öncesi ve sonrası doğal otlaklık olarak değerlendirilmesi şeklinde değerlendirlidği Ardahan'da, 3-4 aylık mera ve yayla süresi içerisinde alınan hububat(arpa, buğday) ve kaba yem (fiği korunga, yonca, çavdar, yulaf, çayır otu) üretimi sağlandığı Ardahan'da çayır biçini başladı.
Çayır ve meraların büyük bir alan kapladığı Ardahan'da büyük bir kısmı ovalarda olan çayırlar teknolojik araçların aracılığıylada kısa sürede biçilip, toplandığı görülürüken geçen yıllara nazaran bu yıl az ot olmasından yakınılmakta.
 
**En çok çayır Göle'de..
Uzun süredir yaşanan pandemi sıkınıtısı dolaysıyla bu yıl istendiği gibi ekin ve çayır bakımı yapamayan Ardahanlı çiftçiler kurban bayram öncesi biçmeye başladıkları çayırlarında ki otlarıın yağan yağmurlardan ıslanıp, çürümemesi mücadelesi verdikleri Ardahan'da en çok çayı alanı Göle'de bulunmakta.
İlçe bazında çayır alanları Göle %32.68, Merkez ilçe %21.37, Çıldır %16.94, Posof %14.42, Damal %8,4, Hanak %6,19 luk paya sahip bulunmakta.
 
Ardahan'da çayır..
Kar örtüsünün geç kalktığı, fakat yaz devresinde (özellikle temmuz, ağustos ayları) ısınmanın fazla olduğu bu yerlerde dağ-çayır bitkileri haziran sonunda yeşillenmeye ve çiçeklenmeye başlar. Bundan sonra çabuk olgunlaşan türler, en geç eylül ayı sonunda vejetasyon devresini tamamlar. Zaten ekim-kasım aylarında başlayan kar yağışları ile burada subalpinalpin kuşağının her yanı kısa zamanda örtülür.
Fotolar: Suat İncedere/Çıldır Nurcan Yılmaz/Damal
Yüzde 28'i geçemeyen CHP

Son olarak Ayasofya kartını açıp, Suriye'deki Emevî Cami'sinde değil İstanbul Ayasofya'da Kuran'ı kerim okuyup iç politikaya olduğu gibi dünya siyasetine meydan okuyan Başkan Recep Tayyip Erdoğan MHP ile birlikte 2023 yılına doğru hızla giderken karşısındaki güç, muhalefetin ana gemisi olan Cumhuriyet Halk Partisi de 37. Kurultayını yapıyordu.
Ve Kılıçdaroğlu yeniden genel başkan olmak için çıktığı kurultay sahnesinde yeniden sıralıyordu var olan tüm sorunları.. 
Tabi Kılıçdaroğlu sahneye çıkmadan önce tv kanalları kurultaya katılanlarla röportajlar yapıyorlardı.. Ve birçok solcu konuşmacı mesajlar veriyordu...
Yani, CHP'lilerin ve solcuların dinci, diğer kesimin muhafazakâr kesim dediği kesimden ''oy alırız'' düşüncesiyle konuşmalarında dini söylemlere dikkat çeken satırlar eklemeyi unutmuyorlar...
Yani İmam Hatiplere onay veren, Trabzon Ayasofya, İstanbul Çamlıca, Karadeniz sahilindeki deniz manzaralı cami dahil olmak üzere onca caminin yanında  sanki cami azmış  gibi İstanbul Ayasofya'ya ses çıkarmayan ince mesajlar yollayan konuşmacılardan sonra '' Edirne'den, Ardahana'' adlı şarkı eşliğinde kürsüye tek aday olarak Kemal Kılıçdaroğlu geliyordu..
Ve onca seçim ve ankette %28'i bir türlü geçemeyen bir partinin genel başkanı olarak iktidara geleceğini iddia edip, iktidar olduklarında yapacaklarını tek tek sıralamaya başlıyordular..
Gerçi aynı Kılıçdaroğlu, yani  duruşuyla, söylemleri ile sevdiğim ve Deniz Gezmiş anlayışı ile hareket ettiğine inandığım ama onunda diğer genel başkanlar gibi CHP'nin Kozmik odasını aşamadığını ve bu nedenle o beklenen başarıyı sağlayamadığını bilsemde anlattıklarını, dediklerini, öne sürdüğü fikirlerinin Erdoğan'ın başkanlık ettiği iktidar tarafından ilk etapta çok kızsalarda zaman içinde dikkate alınıp, hayata geçirildiğini de iyi bilmekteyim..


Çünkü bir türlü %28'i aşamayan Kılıçdaroğlu'nun anlattıkları, söyledikleri, önerdikleri fikirlerinin birçoğuna iktidarda katılıyor ve zaman içinde hayata geçirip, CHP iktidarına gerek yok dedirtmeyi başarıyor..
Evet, Selahattin Demirtaş gibi Kemal Kılıçdaroğlu'da Başkan, Başbakanlık yapacak çok iyi birer liderler.. Ama Başkan Erdoğan gibi yeri geldiğinde kozmik odaları ellerinin tersi ile itemedikleri için bir türlü %13'ü, %28'i aşamadıkları diğer bir gerçek olarak sol muhalefetin önündeki en büyük engel olarak karşılarında durmakta.
Bu engeli, Erdoğan ile birlikte Ayasofya'da namaza giden sağ anlayışlı siyasetçi Akşener'li İYİ Parti ile mi ya da hafta başında partisinin İl Kongresi için Ardahan'da olacak olan muhafazakâr kesime hitap eden AK Parti'den ayrılan, eski başbakan Ahmet Davutoğlu'nun kurduğu Gelecek Partisiyle mi, ya da Davutoğlu ile AK Parti'den ayrılıp ama bu ayrılıktan kısa süre sonra Davutoğlu'ndan da ayrılarak, ANAP ruhlu bir parti kurduğunu iddia eden ve DEVA adlı yeni bir parti kuran eski bakan Ali Babacanla mı veya önümüzdeki günlerde CHP'ye verdiği desteği çekeceğini sanki ima eden HDP ile mi aşıp, iktidar olur mu bilmem ama CHP'nin önce %28'i aşması için kendisini aşan bir siyaset ortaya koyması gerekir..


Yoksa solcu, alevi seçmenin oluşturduğu % 28'ide ''Allah'ın izni'' ile deyip, arttıramaz tam tersi %25'lere indirip, iktidar olmak için' 'İktidar Kurultayı, 2. Cumhuriyet Beyannamesi'' ile de olsa bir 50 yıl daha bekler CHP...

Vali patos vurdu
arşiv haber 15/08/2017 tarihli haber
Göreve geldiği günden bu yana Ardahan'ı karış, karış gezen Ardahan Valisi Mehmet Emin Bilmez ziyaret ettiği köylülerle birlikte patos vurdu, yer sofrasında yemek yedi.

Vali Bilmez, köylülerin sorunlarını dinlemek için kent merkezine bağlı Sulakyurt (Sarzep) köyünde çiftçilik yapan Fariz Çiçek'in tarlasına gitti.

Çiçek'in yanı sıra tarlada çalışan diğer çiftçilerle hasat çalışmalarına katılan Bilmez, bir süre tırmıkla arpa saplarını toplayıp, saman yapılması için patosa attı.
Bu sezon yapılan hasat hakkında çalışanlardan bilgi alan Bilmez, çiftçilerle, tarlaya serilen kilim üzerine kurulan sofrada oturdu. Burada ikram edilen soğuk içeceği içip, kavun ve karpuz yiyen Bilmez, çiftçi
lerle sohbet edip, sorunlarını dinledi.
Açıklama yapan Vali Bilmez, hasat dönemi nedeniyle en yoğun günlerini yaşayan Ardahanlı çiftçilerle bir araya gelmekten mutlu olduğunu belirtti.
Bilmez, 'Rabb'im çiftçimize bol, bereketli kazançlar nasip etsin. Bölgemizin mevsim koşullarının yanı sıra burada hayvancılık ve tarım yapmak diğer bölgelerimize göre daha zor. Onun için buradaki insanımız daha ciddi çaba, emek sarf etmek ve uzun kış hazırlığını daha ciddi yapmak durumunda.' dedi.
Çiftçi Çiçek de Bilmez'in ziyareti dolayısıyla mutluluk duyduklarını anlatarak, 'Gururlandık, valimizin bizzat yanımızda olması bizi sevindirdi. Birbirimize bazı sorular sorduk, güzel bir ortam oldu. Kendisine teşekkür ederiz, her zaman bekleriz.' ifadelerini kullandı.
        Haber: Fırat Aktaş

**Vali Bilmez: Bir çok şeyi biliyorum..

Geçtiğimiz günlerde çıkan yeni valiler kararnamesiyle Ardahan Valiliğine atanan Mehmet Emin Bilmez stratejik anlamda çok önemli bir kent olan Ardahan'ın kalkınması, sınırları için de bulunan halkların kardeşçe, barış, refah içinde yaşamaya devam etmesi için kendisine düşeni yapmaya çalışacağını belirtti.

Aynı zaman da Ardahan Dernekler Federasyonu Başkanı olan Ardahan Gazeteci Cemiyeti Başkanı Fakir Yılmaz'ı makamında ziyaret edip, başına geçtiği valilik makamında açıklamalarda bulunan Ardahan Valisi Mehmet Emin Bilmez ülkede olduğu gibi Ardahan'da da var olan sorunları devletin önemli makamlarında yılarını vermiş biri olarak iyi bilen biri olarak bu sorunların tüm Ardahan toplumu ile el ele vererek çözmeye çalışacaklarını belirtti.

Gazeteci Fırat Aktaş'ın da bulunduğu görüşmede Ardahan'ın yeni valisini kutlayan Gazeteci Fakir Yılmaz Ardahanlıların bir validen ve diğer kamu görevlilerinden beklediklerin özetledi.
Fakir Yılmaz ile Fırat Aktaş'ı dinledikten sonra açıklamalarda bulunan Vali Bilmez ülkemiz de olduğu gibi Ardahan'da da var olan farklılıklara saygı çerçevesinde hizmet edeceğini belirtti.
Bu hizmetleri yaparken iktidara yakın yada muhalefet demeden herkese eşitçe hizmet edeceklerini belirten Ardahan'ın yeni Valsi Mehmet Emin Bilmez şanlı bayrağımızın altında, komşularıyla barış içinde sınırlarının içinde yaşamayı kendisine görev sayan her insanım benim en büyük değerimdir. Ülkenin bölünmez bütünlüğünü savunan, birlikte yaşamayı kendisine ilke eden her kişi ve görüşe saygılı olacaklarını ve var olan sorunlarının çözümüne çalışacaklarını belirten Vai Bilmez kimsenin saf bir ırktan geldiğini diyemeyeceği bu topraklarda Müslümanı, Hristiyan'ı, Türkü, Kürdü, Alevi'si, Azerisi ve diğer tüm toplumların hak ettiği hizmetlere laik olan en büyük varlık olduğuna inanan bir anlayışla hizmette büyük bir onur duyacağını sözlerine ekledi.
Kadere boyun eğmeden toplumun beklentilerini yerine getirmek için yine o kadim toplumla el ele vererek işten kaçmak için mana edilip, her engele makus talih demeden yaz, kış, bahar devamlı çalışacaklarını da belirten Ardahan Valisi Mehmet Emin Yılmaz bölge insanı olan bir bakanın olduğunu ve onunda katkıları ile gelmesi gereken hizmetleri getirmeye çalışarak basınla da sıcak ilişkiler içinde çalışarak, toplum yararına yapılanları toplumdan saklamadan, onlara haber vererek hareket edeceklerini de söyledi.
Ardahan merkezde olduğu gibi Ardahan dışında bulunan Ardahanlılar da sıcak bir ilişki içinde bulunan bir yönetim anlayışı ile hareket edeceklerini de belirten Vali Bilmez her fikre, her görüşe açık olan bir vali olarak bu kentin, bu ülkenin gelişip, büyümesine katkı sunmaya çalışacaklarını belirttiği açıklamasında hiç bir ferdi babasından, anasından, kardeşinden, siyasi görüş neden, dilinden, renginden dolayı dışlamadan hareketle yerel ve ulusal basından gelen her tülü eleştiriye de açık olacağını da sözlerine ekledi.

**Vali Dümene Geçti!

*01/07/2017 Tarihli Haber

Son valiler kararnamesiyle Ardahan Valiliğine atanan Mehmet Emin Bilmez işe hızla başladı.

Geçtiğimiz hafta Ardahan’a gelerek görevine başlayan ve ayağının tozu ile bir bakan karşılayan Ardahan Valisi Bilmez Çıldır gölüne indirilen teknenin dümenine geçerek bölgede yapılan çalışmalar hakkında yetkilerden bilgi aldı.
Vali Bilmez, Çıldır Gölü’nde turizm hizmeti verecek olan gezi teknesi ve iskelede incelemelerde bulundu.
Çıldır Kaymakam Vekili Zafer Oktay, Çıldır Belediye Başkanı Kemal Yakup Azizoğlu, Vali Yardımcısı Abdurrezzak Canpolat ve Ulaştırma Bakanlığı yetkilileriyle birlikte iskeleyi gezen Vali Bilmez, Çıldır Gölü’nde turizm faaliyetinde bulunacak olan tekneye de binerek Çıldır gölünde ilk gezintiyi yaptı.
Çıldır Gölündeki incelemelerin ardından Vali Bilmez, Gölün kenarında bulunan rekreasyon proje alanını da gezerek, yapımı devam eden restoran ve konaklama evlerinde incelemelerini sürdürdü.
Vali Bilmez, incelemelerinin ardından Çıldır Belediyesini de ziyaret ederek, Belediye Başkanı Kemal Yakup Azizoğlu ile makamında bir süre görüştü.

**Ardahan Valisi Mehmet Emin Bilmez, görevine başladı..
 
Bakanlar Kurulu’nun 13 Haziran 2017 tarih ve 2017/10458 sayılı Kararnamesi ile Ardahan Valiliğine atanan Mehmet Emin Bilmez, Ardahan’a gelerek görevine başladı.
Kars Havalimanında Vali Vekili/Vali Yardımcısı Muharrem Coşgun, Belediye Başkanı Faruk Köksoy, Vali Yardımcısı Abdurrezzak Canpolat, Jandarma Komutanı Garip Gümüş ve Emniyet Müdürü Ayhan Taş tarafından karşılanan Vali Bilmez daha sonra Ardahan’a geldi.
Vali Bilmez’i, Ardahan Valiliği önünde protokol üyeleri, kurum müdürleri, basın mensupları, STK temsilcileri ve vatandaşlar karşıladı. Kendisini karşılamaya gelenlerle tokalaştıktan sonra Vali Bilmez, Polis mangasını selamlamasının ardından makamına geçerek görevine başladı.
Makamında basın mensuplarına açıklamada bulunan Vali Bilmez, Bakanlar Kurulu’nun 13 Haziran 2017 tarih ve 2017/10458 sayılı Kararnamesi ile atanmış olduğu Ardahan Valiliği görevine 29.06.2017 tarihi itibariyle başladığını söyledi.
Elimizden Gelen Gayreti Sonuna Kadar Ortaya Koyacağız
“Ardahan halkının daha huzurlu ve müreffeh bir hayat sürmesi için elimizden gelen gayreti sonuna kadar ortaya koyacağız” diyen Vali Bilmez, daha sonra şöyle konuştu:
“Sözlerimin başında Ardahan halkına, Sayın Cumhurbaşkanımızın, Başbakanımızın ve Sayın İçişleri Bakanımızın selamlarını iletmek isterim.
Bu göreve beni layık gören başta Sayın Cumhurbaşkanımıza, Başbakanımıza, İçişleri Bakanımıza ve Bakanlar Kurulunun değerli üyelerine saygı ve şükranlarımı sunuyorum.
Ülkemizin birliği ve bütünlüğü için görev yapan tüm güvenlik güçlerimize teşekkür ediyor ve bu toprakları bize vatan yapan aziz şehitlerimizi ve ebediyete intikal eden gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyorum. Hayatta olan kahraman gazilerimize, şehitlerimizin ve gazilerimizin çok kıymetli aile bireylerine sağlık ve esenlikler diliyorum.
Ülkemizin, Kafkasya’ya ve Orta Asya’ya açılan kapısı serhat şehri Ardahan’da, onur verici bir göreve atanmamdan dolayı büyük bir mutluluk duyuyorum.
Tarihi, doğal zenginliği ve stratejik konumu ile yüreği büyük insanların yaşadığı bu topraklarda hizmet etmenin büyük bir onur olduğunu ve ağır bir sorumluluk gerektirdiğini, bu sorumlulukla hizmet edeceğimi belirtmek isterim.
Cumhuriyetimizin 100. Yılı olan 2023 hedefine odaklı, büyüyen bir Türkiye ve Ardahan için yorulmadan çalışıp, hep beraber hedeflerimize odaklanarak şehrimizi en üst seviyelere taşımaya gayret sarf edeceğiz.
 Ardahan halkının daha huzurlu ve müreffeh bir hayat sürmesi için elimizden gelen gayreti sonuna kadar ortaya koyacağız. ‘Halka hizmet Hakk’a hizmettir.’, ‘İnsanların en hayırlısı, insanlara faydalı olandır.’ ilkelerini düstur edinerek bıkmadan, usanmadan, kapımızı ve gönlümüzü Ardahanlılara açarak tüm halkımızın hizmetinde olacağız.
 İnsanı merkeze koyan, ayrım yapmadan, diğerkâmlık duygularıyla Ardahan’ın geleceğine katkı yapmak için elimden geleni yapacağıma kimsenin şüphesi olmasın.
 Bizler iradenin asıl sahibi olan Ardahan halkının hizmetkârlarıyız. Çocuklarımıza, gençlerimize daha yaşanabilir bir Ardahan bırakmak için her türlü gayreti sarf edeceğiz. Ardahanlı vatandaşlarımızla, milletvekillerimizle, belediye başkanlarımızla, il genel ve belediye meclis üyelerimizle, muhtarlarımızla, siyasi partilerimizin temsilcileriyle, sivil toplum kuruluşlarımızla, basın ve medya kuruluşlarımızın değerli temsilcileriyle yakın bir iletişim içerisinde olacağız.
Kazım Karabekir Paşa’nın deyimiyle ülkemizin bel kemiği konumunda olan bu serhat şehrinde valilik yapmak, benim için büyük bir onurdur. Gayemiz, görevimizin sonunda arkamızda hoş bir seda bırakmak olacaktır.
Sözlerime son verirken, bu toprakların gelişip kalkınması için çaba sarf eden, katkı sağlayan başta Sayın Valimiz İbrahim Özefe olmak üzere, önceki valilerimize, yöneticilerimize ve mesai arkadaşlarımıza çok teşekkür ediyorum. Bu görevin hem şahsım hem de Ardahanlılar için hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum. Ardahanlı hemşerilerimize en derin hürmet ve muhabbetlerimi sunuyorum.” 
Mehmet Emin Bilmez/Ardahan Valisi 

**Vali Deniz’in Gündemi: Eğitim ve Spor

*08/04/2015 Tarihli Haber

Siyasilerin aday olma derdine düştüğü şu günler de devletin sıcak ve güler yüzünü Ardahan’a yansıtmaya devam eden Ardahan’ın genç Valisi yoğun gündemin arasın da Ardahan’ı unutmuyor.

**Eğitime büyük önem veriyor..

Vali Ahmet Deniz, Şehit Er Serhat Şanlı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile 80. Yıl Anadolu Lisesi’ni ziyaret etti.
Milli Eğitim Müdürü Tevfik Fikret Eteker ile birlikte okulları ziyaret eden Vali Deniz, dersliklere girerek, 12’nci sınıf öğrencileriyle sohbet etti. Üniversite sınavlarına hazırlanan lise son sınıf öğrencilerine moral vermek amacıyla il ve ilçelerde okul ziyaretlerinde bulunduğunu belirten Vali Deniz, sohbet ettiği öğrencilerden üniversite hayallerini gerçekleştirmeleri için daha fazla gayret göstermelerini istedi.
Öğrencilere, başarının yanında iyi insan, iyi birey olmanın çok önemli olduğunu söyleyen Vali Deniz, “Sizlerden biraz daha gayret etmenizi ve sınavlarda daha çok başarı elde etmenizi bekliyoruz. Sizler zeki çocuklarsınız. Elinizde ki imkanları iyi kullanarak, başarıya doğru koşmalısınız. Başarı elbette ki önemlidir. Fakat elde ettiğiniz başarılarla birlikte, devlete, millete, içinde bulunduğunuz topluma faydalı bireyler olmanız da çok önemlidir. Sizlerin başarılı, milli ve manevi değerlere önem veren, topluma faydalı bireyler olacağınıza inanıyorum. Üniversite yolunda gireceğiniz sınavlarda başarılı olmanızı diliyorum” dedi.
Ziyaret ettiği okullarda görev yapan öğretmenlerle toplantı yapan Vali Deniz, daha sonra 80. Yıl Anadolu Lisesi Pansiyonunda öğrencilerle birlikte yemek yedi.
Ziyaretleri kapsamında Halitpaşa Ortaokulu’na da giden Vali Deniz, okul kütüphanesini gezerek, kütüphaneden faydalanan öğrencilerle sohbet etti.

**SPORCULARI ÖDÜLLENDİRDİ..

Eğitimle olduğu gibi sporlada yakından ilgilenen Ardahan Valisi Ahmet Deniz, golf ve güreş müsabakalarında Ardahan’a madalya kazandıran sporcuları makamında kabul etti.
Türkiye Golf Federasyonu (TGF)’nun 26-29 Mart tarihlerinde İstanbul’da düzenlediği Yıldızlar ligi bölge turnuvasına Ardahan’dan katılan Alişan Bulut birincilik, Halil İbrahim Tuna ise ikincilik elde etti. Okullar arası bölge güreş müsabakalarında ise Ardahanlı sporcu Emrah Özer ikincilik madalyası kazandı.
Golf ve Güreş turnuvalarında Ardahan’a üç madalya kazandıran sporcuları makamında kabul eden Vali Ahmet Deniz, “Bizim önem verdiğimiz çalışmalarımızdan birisi de spordur. Gençlerimizin ve çocuklarımızın spora ilgi göstermeleri anlamında sporcularımızın aldığı bu başarılar oldukça önemlidir. Ardahan’da spor altyapısını güçlendirmek ve sporcu yetiştirmek için çalışmalarımız devam etmektedir. Yakın zamanda ilimize kazandıracağımız sporcu fabrikası ile sporda önemli gelişmeler sağlayacağız. Sporcularımızı kutluyorum ve daha nice başarılar elde edeceklerine güveniyorum” dedi.
Vali Deniz bir süre sohbet ettiği sporcular ile hatıra fotoğrafı çektirdi. 

Yeni Vali Sınır Valisi Olmalı!..
  Fakir Yılmaz Yazıyorsam Sebebi Var
fakiryilmaz323@hotmail.com
25 Yılda 13. Valisini karşılamaya hazırlanan Ardahan'a bugün gelerek göreve başlayacak olan Ardahan'ın yeni valisi Mehmet Emin Yılmaz'a onca imkan ve kaynağı olmasına karşın her geçen gün biraz daha yoksullaşan Ardahan'ı uzun uzun anlatmaya gerek var mı bilmem ama ben kendisine bazı önerilerde bulunacağım.
Ki; Bu önerimi dikkate alıp, değerlendireceğini umduğum yeni valimizin kendisine yönelik öneri ve bilgilerimi öğrenmeden önce öncelikle yeni makamında kendisini yönlendiren, Ardahan ve Ardahanlıları iyi tanıyan yeni bir ekibi oluşturmasını öneriyorum.
Çünkü gelip, giden diğer valilerimiz, polisten yada yabancı birinden özel kalem müdürü, toplumdan, tabandan kopuk, çarşı da, köyde gezmeyen etrafındakiler dolaysıyla Ardahan'dan, tabandan kopuk bir valilik yada kendi veya eşlerinin zorlamasıyla Ardahanlılarla bir olmaya çalışması yetmemiş, kendisinden önce ki 12 valinin 8'nin merkeze çekilmesine neden olmuştur..
Ve bir önerim de vali ile görüşmek isteyenlerin bir yetmedi iki yetmedi 3 kapıyı geçmektense ilk kapıda vali ile görüşecek bir ortam sağlamalıdır.
Posof ve Çıldır Gümrük kapıları aracılığıyla Gürcistan ve Ermenistan'a komşu kenti, Türkiye'nin Kafkaslara açılan, Bakü-Tiflis-Ceyhan Petrol ve Doğalgaz Boru hatlarının yanında TANAP gibi Kars-Tiflis-Bakü Demiryolun geçtiği bir kente yani ithalat, ihracat yapılamayan, Kafkaslara olduğu gibi Karadeniz'e açılan kırmızı et deposu sınır kenti, Serhat Ardahan'a vali olduğunu bilmesi ve bu yönde ortaya koyacağı çalışmalar veye çabalar ile 81 validen daha etkili, yetkili vali olduğunu anlayarak hareket etmesi halinde bölgenin yanı sıra ülkenin süper valisi olabileceğini düşündüğümü belirtmekte fayda var.
Ülkenin olduğu gibi Ardahan'ın da baş belası olmaya başlayan ancak milyonlar akıtıldığını bildiğimiz Yeşilay, Emniyet ve Sağlık Müdürlüğünün bu yönde ciddi bir çalışmasının göremediğimiz, Bölgesel Amatör Liginde mücadele eden Serhat Ardahan Spor gibi diğer amatör spor dallarından kendi cep harçlıkları ile mücadele eden ve çokta sahip, çıkılıp, değerlendirilemeyen şu günlerde Bonzainin gençleri zehirlemeye başladığı görülen bir kentin valisi olan yeni valimizin İl Tarım Müdürünün de diğer onca müdürlük gibi vekaleten yürütüldüğü kurumun sorumlu olduğu hayvancılık, arıcılık gibi kentin gelirlerinin dinamiklerinin yanında başına geçtiği kentin bir sınır kenti olduğunu ve kendisinin de sınır ticaretini anlatan mevzuatını kendisine yol haritası edeceği bir sınır valisi olarak çalışması halinde göçün hızla devam ettiği Ardahan'ın da kazanan, yaşanılan bir kent olmasına katkı sunacağına inanıyorum.
Bir çok dairenin vekilin vekili ile idare edildiği Ardahan'da başta kendi yakınları, çevrelerine iktidarın nimetlerini aktaran, kendileri dışında muhalefetin de olduğunu unutan, iktidarın arkasında olduğu, İş-Kur ve diğer imkanları kendilerine, yakınlarına gelir kapısı eden siyasiler yani valilere akıl veren, onları yönlendirmeye çalışanların bunu yaparlarken valileri olduğu gibi hükumetleri, siyasileri, stk'ları korkutup, makama kapatan, tembelleştirenlerin yanı sıra kentin zencileri olarak lanse edilenlerin de dinlenilmesi onların da sık sık ziyaret edilmesi de bir valinin, bir idarecinin başarısına başarı katacağını düşünenlerdenim.
Devletin, yanı sıra hükumetinde temsilcisi olan valinin devlet ve hükumetin istemlerinin yanında halkında istemlerinin olduğunu bilmesi ve iç içe olacağı halkı arkasına alması halinde devlet ve hükumet kanadından daha güçlü olacağını unutmamasını istediğimiz yeni valimizin emrindeki çalışanlarının hazır kalıp, slayt ve mavi naylon dosyalarda sunduğu raporlara çokta inanmamasını, muhalefet ve muhalif olarak bilinenlerin de 'Dost acı söyler' misali değere almasını kendisine fayda getireceğini bilmesini de isterim.
Toplum nezlinde Ajan diye bilinen Ajans muhabirliği adı altında sözde gazetecilerin çektiği fotoğrafları anlamsızlaştırıp, ulusal ve yerelde manşet yapamadıklarını da ve 22 yıldan fazladır İl Turizm ve Kültür Müdürü olmayan, TRT'nin bile haber yaparken ya Kars'ın yada Erzurum'un ilçesi olarak haber yaptığı Ardahan'ın tanıtımına katkı sunmadığını da bilmesi gereken yeni valimizin çalışmalarını ülke gündemine aktaracak, bu kanalla hala Kars'ın gölgesinde bir ilçe olduğu sanılan kentin önemli bir sınır vilayeti olduğunu da fark edecek, ettirecektir..
30 Yıldan fazladır kara yollarının başında olan birinin bozuk yollardan sorumlu olduğunu da bilmesi gereken yeni valimizin başta sınırlara, gümrüklere giden yolların yanı sıra kent, köy ve yayla yollarının bozuk olmasının bu kentin en çok homurdandığı sorun olduğunu da bilmesi gerek..
Yok imkanlarla bir şeyler yapmaya çalışan 5 Belediye Başkanı değil, 6 Belediye Başkanı olan bu kentin tek beldesi olan ve iki yıldır Göle Kaymakamının kurumlarda olduğu gibi Vekaleten Belediye Başkanlığını yaptığı ve elinde alınan hakkını geri almasına karşın iki yıldır seçim yapılmadığı Göle Köprülü (Goreveng) gibi kent merkezinden olduğu gibi gözden ırak Çıldır Kurt Kale, Posof'un sınır kentlerinde sebzecilik, meyvecilik yapılabileceğini ancak başta kurulduğundan bu yana Havaalanı isteyen Ardahanlılar ile bir türlü iç içe olamayan, onların sorununu kendisine ders alıp, çalışmayan üniversite başta olmak üzere İl ve İlçe Tarım Müdürlüklerinin neden bu yönde ciddi çalışmalar ortaya koymadığını da sorgulaması halinde bu kentin kalkınmasına katkı sunacağına inananlardanım..
Tırnağı kanayanın pansuman edilip, hemen komşu hastanelere sevk edildiği Ardahan'da ki sağlık camisanın vekalten idarer edilen Hastaneler Genel Sekreteri gibi 81 vilayet içinde eğitim/öğretimde sonlardan bir türlü kurtulamayan İl Milli Eğitim'inde 2016/2017 Eğitim/Öğretimi İl Müdürü olmadan geçirdiğini de bilmesi gereken yeni valimizin internet siteleri ya olmayan yada doğru dürüst güncellenmeyen diğer resmi kurumlar gibi 5 İlçe kaymakamının neden gündeme gelen çalışmalara imza atamadıklarını ve hizmet bekleyen bir ilin tüm yükünün neden sadece valiye yüklendiğini de sorgulaması gerekmektedir.
Bir şeyler yapmak istediği ve diğer vekillerden daha çok çabaladığına inandığım İktidar Milletvekilinin Ankara'da gelen hizmetleri önce kendi ilçesine aktardığı, muhalefet vekilin Ardahan'dan çok uluslararası çalıştığını da bilmesi gereken yeni valimizin taşınacağı evinin yanı başında ki Polis Evi gibi bir çok kamu binası çürük çıkmış bir kentin başına geçtiğini de bilmesi gerekirken, boşaltılmasına karşın hala belediye ve üniversiteye verilmeyen askeri kışlalar gibi onca kamu binasının da neden değerlendiremediğini de sorgulaması gerekir.
Damal Bebeği Atatürk Silueti, Çıldır Aktaş, Çıldır Gölleri, Şeytan kalesi, Yeşilim Ormanlar içinde ki Göle yaylaları, Yüksek Okul ve Doğalgaz bekleyen Tanap'ın merkezi olamaya başlayan Hanak, harika doğasıyla Türkiye'nin Davosu olarak adlandırılan Posof ve köylerinin de eşit hizmet beklediği İl Özel İdarenin en iyi şekilde çalıştırılması gerektiği bir kentin valisi olan yeni Valimiz Mehmet Emin Bilmez kentteki ve kent dışında ki federasyon, derneklerle kuracağı sıcak ilişki ile Ardahan'da olduğu gibi il dışında bulunan 600-700 bin Ardahan'lıyla da kol kola gireceğine inan bir gazeteci, iki stk başkanıyım..
Kısacası yeni valimiz Mehmet Emin Bilmez'in 2 yıl değil, 5 hatta 10 yıl valisi olduğu bir kent olmak isteyen Ardahan'ın valilerden beklentisinin bir hayli yüksek olduğunu da hatırlatır, vali başta olmak üzere bu konuda birinci sorumlu olan ancak kentin tanıtımında büyük rol oynayan yaz etkinliklerinin yani festival, şenliklerin hava durumuna göre en uygun zamanda yapılacağını bile rapor edemeyen Meteoroloji Müdürlüğü gibi adı bile unutulan, olup, olmadığı bilinmeyen Sanayi Müdürlüğü başta olmak üzere konuyla alakalı kurumların sınır ticaret merkezleri kurulması için çaba gösterdiği, gümrük kapıları harıl, harıl çalışan, sınır ticaretinin diğer kapılar kadar olmuş bir kent olması dileğiyle kendisine hoş geldin diyorum..Kaynak: ardahan haber

Editör: ardahan haberleri

Bu haber 7733 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER

ücretsiz iş ilanları

FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI