Reklam
Bugun...


ARDAHAN'DA AŞURE DAĞITILDI..
Ardahan Dernekler Federasyonun pazar günü Şişli'de bulunan genel merkezinde düzenleyeceği Aşura Günü öncesi Ardahan ve yurdun çeşitli yerlerinde Aşura dağıtım programları yapılmaya devam ediyor. Son olarak önümüzde ki günlerde kongreye gidecek olan AK Parti Ardahan İl Teşkilatının düzenlediği Aşure Gününe Ardahan Valisi, İl Emniyet Müdürü ve bir çok Ardahanlı da katıldı.

ARDAHAN'DA AŞURE DAĞITILDI..

ARDAFED AŞURE GÜNÜ DÜZENLEYECEK!

*Arşiv Haber 09/09/2018 Tarihli Haber

21 Eylül'de Ardahanlı Üniversite öğrencilerine Burs için gece düzenleyecek olan ve 1-7 Ekim Günlerinde yeni bir Ardahan'ı Tanıtma Günleri gerçekleştirme çalışmalarına devam eden Ardahan Dernekler federasyonu Muharrem ayının en önemli günü Aşure Günü dolaysıyla bir etkinlik yapacak olan Ardahan Dernekler Federasyonu önümüzde ki pazar günü 15 Eylül'de de saat 14.0'da Aşure Günü yapacak.

İstanbul Şişli'de bulunan merkezinde bir araya gelecek olanlarla Aşure Günü düzenleyecek olan ve ARDAFED'in bulunduğu cadde de aşure dağıtacak olan Ardahan Dernekler Federasyonu, 1-7 Ekim Günlerinde İstanbul Maltepe Sahilinde gerçekleştireceği ARDAHAN GÜNLERİ öncesi 21 Eylül'de 'Ardahanlılar Zirvede' adlı bir gece ile ülkenin ve Avrupa'nın en yüksek gökdelenlerinden olan Sapphire gökdelenin en üst katı olan 55. katında Ardahanlı Üniversite öğrencilerine burs desteği gecesi ile bir ilke daha imza atacak.
 

**Muharrem ayı, 

Tövbe Suresinin 5. ayetinde kötülüklerin yasaklandığı, razılıksız elde edilen kazançlarla yenen lokmaların haram edildiği Kutsal bir aydır. Muharrem, matem bir aydır, çünkü: Hz. Resullah’ın gözbebeği ve ciğer paresi olan ve onu hoşnut etmek için sırtına alıp gezdirdiği Hz. İmam Hüseyin’in anılma ayıdır. Yas-ı Matem aydır, çünkü: Kerbela’da hak için, adalet için, insan onuru ve insanlık âlemi için 72 Ehli Beyt’in şehit edildikleri aydır.
Matem aydır, çünkü: dünya saltanatı için zalime boyun eğmeden, yiğitlerin zulme karşı, kişilere örnek insan olma hedefini gösterdiği aydır.

Mübarek bir aydır çünkü yetimlerin, öksüzlerin, yoksulların doyurup, çıplakların giyindirilerek sevindirildiği aydır. Mübarek aydır, çünkü Ehli Beyt’in yas-ı mateminin tutulduğu aydır. Muharrem orucunun başlamasından üç gün evvel de Masum-u paklar yani Müslümler orucu başlar, Bu oruç Küfe’de şehit düşen Müslüm Bin Akıyl ile çocukları İbrahim ve Muhammet için tutulur. Oniki günde Muharrem orucu ile birlikte on beş gün oruç tutulur. Bu iki oruç bir bütündür, bölünmez.
 
Alevi inancında Kerbela vakasıyla özdeşleşen on iki günlük Muharrem orucu ile Kerbela matemi (yası), öylesine birleşmiştir ki, Aleviler bu orucu tutarken, Matemi de tuttukları bu oruçla birlikte yaşarlar. Muharrem ayının onuncu (aşure) günü kutsal kabul edilen bir ortak değer olmuştur. Tarihler bugünün değerini ve kutsallığı, birçok Peygamberlerin kurtuluşa ve selamete erdikleri gün olarak verirler. İnsanlar Peygamberlerine olan sevgi ve inançlarından dolayı, bugünü kutsallaştırmışlardır. Onun için Hz. Muhammed’den evvel gelen Peygamberler de bu kutsal günde, Yüce Allah’a, şükür ve senalarını ifade etmek için oruç tutmuşlar ve Nuh Peygamber’in kurtuluş çorbasından pişirip, fakir, fukarayı doyurmuşlar.

Allah rızasını kazanmak için hayır-ihsan yapmışlar. Hz. Muhammed de, Hz. Ali’de Muharrem de oruç tutmuşlar ve çorbalarını pişirip, hayır-ihsan yapmışlardır. Bütün tarihler, Kerbela olayına kadar olan zaman dilimi içerisinde Muharrem’in kutsallığını bu şekilde ifade ederler. Bütün Peygamber de, kurtuluş ve selamete ulaştıkları bu ayda oruç tutmuşlardır.

>Adem Peygamber, tövbesinin kabul edildiği gün için
>İbrahim Peygamber, oğlu İsmail’i kurban edilmekten kurtulduğu   gün için.
>Nuh Peygamber, gemisinin karayı bulduğu gün için.
>Musa Peygamber, kavmini Firavunun şerrinden kurtardığı gün için
>Yunus Peygamber, balığın karnından kurtulduğu gün için.
>Eyüp Peygamber, dertlerine şifa bulduğu gün için.
>Yakup Peygamber, oğlu Yusuf’a kavuştuğu gün için, Muharrem orucu tutmuşlardır. Bu sebepten Muharrem’in kutsallığını, Alevilerin gönlünde kelimeler ile ifade edemeyeceğimiz bir değeri vardır.

Onun için Muharrem’in birinden on üçüne kadar matem (yas) günleridir. Kerbela şehitlerin anısına yapılan ile birlikte de oniki gün oruç tutulur, bu orucun birinci sebebi de, Kerbela da bütün Ehli-Beyt erkeklerin şehit edilmesidir. Burada sadece Hz. Hüseyin’in oğlu İmam Zeynel Abidin hasta olduğu için, babası tarafından savaş meydanına girmesine izin verilmediğinden, sağ kurtulan tek erkektir. Hz. Peygamberin soyu, bu İmam’la devam etmiştir. Demek oluyor ki, Aleviler hem Peygamberlerin kurtuluşu, hem de selamete ermelerine, hem de Hz. Peygamberin soyunun dünyadan kesilmeyip devam ettiğine, Allah’a şükür olarak oruç ibadetini yerine getirirler.

Kur’an-ı Kerim’e göre Muharrem Orucunun Kutsallığı:

Bakara süresi’nin 183 ve 184 ayetlerinde açıkça belirtilmiştir.

(Ey inananlar! Oruç sizden evvelki kitap ehli olanlara, farz kılındığı gibi, Allah’a karşı gelmekten sakınasınız diye, size de sayılı günlerde farz kılındı.) On Muharrem, daha İslam dini gelmeden evvel, gelmiş geçmiş peygamberlerin kurtuluş ve selamete çıktıkları gün olduğu için kutsallaşmıştır. Muharrem, Kur’an-ın dediğine baktığımız da, geçmiş bütün Peygamberlere de farz kılınmıştır. Sonradan da Hz. Muhammed’e ve onun ümmetine de farz kılındığını net bir şekilde açıklıyor.
Hz. Muhammed, Muharrem ayında Hira mağarasına inzivaya çekilerek, oruç ibadetini tamamlamış, Nuh Peygamber yine bu ayda kurtuluş çorbasını (aşure) pişirip fakir, fukarayı doyurmuştur.

İşte Bakara süresi 183. ayetin verdiği farz orucu, Muharrem ayında tutulan oruçtur. Aleviler, bu ayda oruç ibadetlerini yerine getirirler, Kerbela’yı anarlar, Kerbela şehitlerini anarlar. Bu yüzdendir ki, Muharrem ayı, Aleviler de kutsallığı farklıdır.  
 
Muharrem de tutulan (yas-ı) matem orucundan sonra Hz. İmam Hüseyin ve Ehli Beyt lokması olarak, aşure pişirilip dağıtılır, aşure her ne kadar Hz. Nuh’un kurtuluşunun şükrü anlamına gelse de artık Hz. İmam Hüseyin ve Ehli Beyt lokması olarak, Alevi inancı erkânı içerisindedir ve bununla da bütünleşmiştir. Ayrıca Muharrem de kesilen kurban da Hz. İmam Zeynel Abidin’in kurtuluş şükrü içindir.

İşte Alevilerin Muharrem ayının kutsallığı ve orucu, bu orucu kimler için nasıl tutulduğudur. Cenabı Hakk oruçlarımızı, niyetlerimizi kabul eylesin, bizleri Ehli Beyt’in katarından, didarından ayırmasın, Mateminiz mübarek olsun.

ARDAFED FOX'U ZÄ°YARET EDECEK..

ARDAFED FOX'U ZİYARET EDECEK..
15 Eylül'de Şişli'de bulunan ARDAFED Genel Merkezinde düzenleyeceğimiz Aşura Günü ardından 21 Eylül'de Türkiye'nin ve Avrupa'nın en yüksek gökdeleni Sapphire de Üniversite öğrencilerine Burs katkısı sunmak için düzenleyeceği ARDAHANLILAR ZİRVEDE adlı geceye hazırlanan ve 1-7 Ekim günlerinde İstanbul Maltepe sahilinde bulunan etkinlik alanında gerçekleştireceği ARDAHAN'I TANITMA GÜNLERİ adlı etkinliğe hazırlanan ARDAFED Ardahanlı Fox TV Genel Yayın Yönetmeni Doğan Şentürk'ü ziyaret edecek

Basın mensuplarını etkinliklerine davet için çalışmalarına başlatan ve ilk olarak, Ardahanlı Siyasetçi Erdem Uygur ile Yazar Engin Kasap ile birlikte Hür TV'de katıldığı programda start veren Ardahan Dernekler Federasyonu Başkanı/Gazeteci Fakir Yılmaz medyanın en çok izlenen televziyon kanalının başında bulunan Ardahanlı melektaşı Gazeteci Fox TV Genel Yayın Yönetmeni Doğan Şentürk'ü makamında ziyaret edecek.

Kazdağları, Kayyumlar ve Kaftancıoğlu...
Balık hafızalı toplumun birer Ferdi olarak bir çok konu ve sorun gibi dün kazdağları için poz verenler geçen günde 10 yıl hapis cezası alan Kaftancıoğlu için  Çağlayan adliyesinin önünde poz veriyorlardı. Ve bu pozcular yine balık hafızalarıyla birlikte yaşanan sanal ortamlarda paylaştıkları bir kaç sözde mesajla "görevimizi yerine getirdik" edasıyla hemen  unutuverdiler Kazdağları ile kaftancıoğlunu..
       Aslında bunların dün halkın seçtiklerinin yerine kayyum atanmasını da dedikodu yuvası haline gelmiş olan sanal sayfalarına dökerek şarz olanlardı..
      Başta Kaftancıoğlu'nun partisi olmak üzere bu pozcuların sözde tepkilerini bilen iktidarında eli çok rahat..
     Son olarak Kaftancıoğluna verilen hapis cezası ve demokrasi adına seçildikleri söylenen ama yerlerine kayyum lar atananlara yönelik yapılan operasyonlarla muhalefetin başta olmak üzere toplumun nabzını iyi ölçen aynı iktidar adalet ve hukukuda araya aldığı programı ve hedefiyle yeni bir seçim hesabı ve 2023 hedefine doğru yol almaya devam eder..
       Pozcuların kısa sürede unuttuğu kazdağları ile Kaftancıoğlu meselesi gibi bir çok ciddi olayın il başkanı 10 yıl ceza alan CHP nin sırtından siyaset yapan bir parti olan Saadet partisininde ilgi alanına bile girmedi...
      Çünkü her an alınacak bir seçim kararı ile chp yanında değil "dediğim dedik, öttürdüğüm düdük" diyen iktidarla birlikte siyasete devam diyeceklerini ima etmekteler..
    Bunu bilen iktidar İstanbul Büyükşehir Belediyesinin başkanlık koltuğuna da Diyarbakır, Van ve Mardin belediyelerinin yerine atadığı kayyumlar gibi bir kayyum daha atama hesapları içindedir. Öyle de görünüyor..
       Çünkü aynı iktidar Kazdağları ve Kaftancıoğlu olayını balık hafızalı toplumun terazisine koymuş unutulması için de terazinin kendi tarafına ağırlık koyması için bekleme moduna girmiştir..
      Bunun içinde havuz medyası ve diğer muhafazakar sağ ve ulusalcılara kızan HDP lilerin manşetler atmasına, kızgınlıklarının geçmesine ve unutulmasına yönelik bir eli terazinin diğer kefesine diğer eli yeni bir operasyona ve seçime gidilmesini bekler halde 20 yıldır sabrettiği gibi pusuda tesbih çekmektedir...

Son virajda morel galibiyeti, 

Serhat Ardahan 5-2 Bayburt Belediyespor

*Arşiv Haber 23/03/2015 Tarihli Haber

Bal ligi 2.grupta şampiyonluk mücadelesi veren temsilcimiz Serhat Ardahanspor, geçtiğimiz hafta liderlik koltuğundan olduğu Beşikdüzü mağlubiyetinin ardından bu hafta lig sonuncusu Bayburt Belediyespor’u evinde ağırladı.

“İlk yarı ne oluyoruz?” dediğimiz karşılaşmayı 5-2 almayı bilen temsilcimiz puanını 47 ye çıkararak, 48 puanlı lider Yomraspor’u takibe devam dedi.

Araklı Karadere’nin puan kaybetmesi ve Görelespor’un bir maç eksik olması nedeniyle lideri tek başına takip eden Serhat Ardahanspor, son 3 hafta kala Bayburt galibiyeti ile morel buldu.

İlk yarıda 6. dakika geriye düşen fakat atmış olduğu arka arkaya iki golle 2-1 öne geçen fakat ilk yarının bitimine doğru tekrar 2-2 yie yakalanan temsilcimizin ilk yarı ortaya koyduğu kötü futbol, trübünleri boşaltmaya yetti.

İkinci yarı üstünlüğü ele alan temsilcimiz attığı 3 golle 5-2 lik skora ulaşarak maçı tamamladı.

Trübünler boştu

Özellikle ligin ikinci yarısında evinde oynadığı tüm maçlarda trübünleri tıklım tıklım olan Serhat Ardahanspor’un, geçtiğimiz hafta Beşikdüzüspor maçında ortaya koyduğu berbat futbolla birlikte liderlikten oluşu, tribünlerin tepkisine neden oldu.

Özellikle dünki maçın ilk yarısında ortaya koyduğu kötü futbol ile birlikte stada gelen seyircilerin bir çoğunun bu futbola karşın tribünleri terketmesi, “protesto” olarak değerlendirildi.

Son 3 maç

Haftaya ligin son sıralarında ki Torulspor’a konuk olacak olan Serhat Ardahanspor, ondan sonra ki hafta evinde ligin zor takımlarından Çayeli’yi ağırlayacak. Ligin son haftasında ise şampiyonluk adayı Görelespor’a konuk olacak Serhat Ardahanspor’da Bayburt Belediyespor galibiyeti, oyunculara ve taraftarlara adeta morel depoladı.


Biz kazanacağız, Yomra kaybedecek

Ligin büyük bir bölümünü lider olarak geçiren fakat geçtiğimiz hafta Beşikdüzün’de berbat bir futbol ortaya koyan Serhat Ardahanspor geriye kalan son 3 maçını mutlaka kazanmak zorunda. Rakibimiz Yomraspor ise zor deplasman Çayeli’ye ve Arhavi’ye gidecekken, Görelespor maçını ise evinde oynayacak. Kalan maçları Serhat Ardahanspor’a daha zor olan Yomraspor’un puan kaybetmesini bekleyecekken, boğaların ise mutlak 9 puan kazanması gerekiyor.
Kaynak: Ardaha Haberleri

Editör: Ardahan Haberleri

Bu haber 3177 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI