Reklam
Bugun...


Ardahan'da 2 Kişi İntihar Etti 1'i Öldü, Diğeri Kurtarıldı!
Nüfusu en hızlı şekilde boşalan ve son araştırmada nüfusu Bayburt ilinden de aşağı düşen Ardahan'da 2 yeni intihar vakası daha yaşandı. En çok intiharın yaşandığı Ardahan Göle Türkeşen köylü olduğu öğrenilen bir kadın hayatına son verirken geçen günde bir öğrencinin daha intihara kalkıştığı öğrenildi.

Ardahan'da 2 Kişi İntihar Etti 1'i Öldü, Diğeri Kurtarıldı!

Ardahan´da bir kişi, arkasında not bırakarak intihar etti. K.D isimli kadın kaldığı evde kendini iple doğalgaz borusundan astı. İddiaya göre, olay Kaptapaşa Mahallesi Cumhuriyet Caddesinde meydana geldi. Dün akşam saat 21:00 sularında K.D isimli kadın maddi sıkıntılar nedeniyle evinin içindeki doğalgaz borusundan kendisini asarak hayatına son verdi. Ölen kadının cenazesi gece kaldığı einden alınarak Ardahan Devlet Hastanesinin morgona kaldırıldı. K.D, maddi sıkıntılar yüzünden intihar ediyorum diyerek de bir not bıraktığı öne sürüldü. Olayla ilgili soruşturma başlatıldı.
Öte yandan geçtiğimiz günler içinde EML'de okuyan bir öğrencinin de intihara kalkıştığı ama ölmeden kurtarıldığıda alınan bilgiler arasında olduç
Ardahanlı İntihar Etmeye Devam Ediyor!..
arşiv haber 02/04/2017 tarihli haber
En çok intiharın yaşandığı Ardahan'da bir kişi daha hayatına son verdi.. Geçtiğimiz günlerde bir gencin son anda ölümden dönderildiği Ardahan'da yeni bir bir intihar olayı daha yaşandı.
Ülkede en çok intihar olayının yaşandığı iller arasında Kars ile birlikte ilk sıralarda olan Ardahan'ın Göle ilçesinde demircilik yapan 48 yaşındaki 3 çocuk babası iş yerinde kendisini ipe asarak hayatına son verdi.
Alınan bilgilere göre aynı zamanda AK Parti Ardahan Milletvekili olan Prof. Dr. Orhan Atalay'ın da ilçesi olan Göle de demircilik yapan ve uzun süredir eşiyle ayrı yaşayan İkiz Küpeli girdiği bunalım sonucu hayatına son verdi.
**İntihar eden genç kurtarıldı..
Göle'de bir kişinin daha kendisini iple asarak intihar ettiği Ardahan'da geçtiğimiz hafta aynı şekilde intihar eden ancak son anda kurtarılan gencin durumunu ise iyi olduğu alınan bilgiler arasında oldu.

 

**10 yılda 29 bin kişi intihar etti

Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) global depresyon verilerine göre Türkiye’de 3 milyon 206 bin kişi depresyon sorunu yaşıyor. Başka bir ifadeyle, nüfusumuzun yüzde 4.4’ü depresyonla boğuşuyor. Uzmanlara göre bu rakam çok daha fazla, yüzde 16 civarında...

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), geçtiğimiz günlerde küresel ölçekte depresyon rakamlarını açıkladı. Rapora göre 2015 yılında dünya çapında depresyon vakalarının sayısı 322 milyon kişiye yükseldi. DSÖ’nün verilerine göre, Türkiye’deki durum iç açıcı değil. Ülkemizde depresyon şikayeti olanların sayısı 3 milyon 260 bine ulaşmış durumda. 

DSÖ verilerine göre depresyon sorunu özellikle gençler, doğum öncesi ve sonrası dönemde kadınlar ile yaşlılar arasında daha sık görülüyor. Üstelik depresyon vakalarının sayısında son 10 yılda yaklaşık yüzde 18’lik bir artış söz konusu. DSÖ’nün raporuna göre; Türkiye’de anksiyete bozukluğu yaşayanların oranı ise 2 milyon 998 bine ulaşmış durumda. Türkiye’de her 100 kişiden 4’ünü etkileyen depresyon ve anksiyete sorununu uzmanlarla masaya yatırarak nedenlerini araştırdık.

‘Son 10 yılda 29 bin intihar’

Şişli Florence Nightingale Hastanesi Psikiyatri Bölümü’nden Yrd.Doç.Evrim Göde Öğüten’den genel çerçeveyi çizmesini istediğimizde “Türkiye’de nüfusun yaklaşık yüzde 20’si yaşam boyu bir ya da birden fazla ruhsal bozukluk yaşıyor” dedi. 
Türkiye Ruh Sağlığı Profili Araştırması’nın sonuçlarına göre en sık karşılaşılan ruhsal sorunun depresyon olduğunu belirten Öğüten, “Anksiyete bozuklukları, panik bozukluğu, sosyal fobi ve şizofreni hastalıkları depresyonu takip ediyor. Alkol, madde bağımlılığı dışında, kadınlarda ruhsal bozukluk görülme sıklığı erkeklerden fazla” diyor. Şehir yaşamının depresyon ve anksiyete sorunlarında artışa neden olduğuna dikkat çeken Öğüten, “Ruh sağlığını etkileyen temel etkenler toplumsal ve ekonomik değişkenler ile toplumsal travmalar. Son yıllarda artan işsizlik, yoksulluk, doğal afetler, art arda yaşanan terör olaylar bireylerin özgün ruhsal yapılarında iz bırakmaya başladı. Yoğun iş temposu, iş kazaları, tükenmişlik, kentlere göç, şehir nüfusunun artması, kaotik metropol yaşamı, zorlu yaşam koşulları da ruh sağlığımızı olumsuz etkiliyor” ifadelerini kullandı. 

Antidepresanlar kontrolsüz kullanılıyor

Yrd.Doç.Evrim Göde Öğüten, söyleşimizin devamında sorularımızı şöyle yanıtladı...

Psikiyatrik hastalıklar bölgesel olarak nasıl şekilleniyor?

Genel olarak ülkenin doğusuna gittikçe ruhsal bozukluk yaygınlığı artıyor. Ancak batıda ruhsal hastalık tanı oranı doğudan daha yüksek. Batıda daha çok alkol bağımlılığı, özgül fobi, yeme bozuklukları görülürken, kuzey bölgelerde anksiyete bozuklukları, Doğu’da ise depresyon ve distimiye daha sık rastlıyoruz.

Yatarak tedavi rakamları hakkında bilgi verir misiniz?

Depresyon olgularının yüzde 10’luk dilimi ile şizofreni hastalarının çoğu yatarak tedavi almalıdır. Şizofreni hastalarında ilk hastaneye yatıştan sonra taburculuğu takiben iki yıl içerisinde tekrar hastaneye yatış oranı yaklaşık yüzde 40-60 arasında. Avrupa ülkelerinde şizofreni hastalarının yaklaşık yüzde yüzde 50’si aileleri ile yaşarken, ülkemizde bu oran yüzde 95’den fazla. Daha çok rehabilitasyon merkezine ihtiyaç var.

Türkiye’deki intihar oranlarını yorumlar mısınız?

Ülkemizdeki intihar oranları son 40 yılda yüzde 50 arttı. Son 10 yılda yaklaşık 29 bin kişi intihar sonucu can verdi. Bu rakamın yüzde 27’sini kadınlar, yüzde 73’ünü erkekler oluşturuyor. 2015 yılında; ölümle sonuçlanan intihar sayısı bir önceki yıla göre yüzde 1.3 artarak 3 bin 211 kişiye yükseldi.

Eğitim düzeyi arttıkça intihar oranı düşüyor. İntihar edenlerin yüzde 34.3’ünü 15-29 yaş grubundaki bireyler oluşturuyor.

 Neden intihara yöneliyorlar? 

Çeşitli biyolojik, genetik, psikolojik, sosyolojik ve çevresel faktörler söz konusu. Tüm depresif hastaların yaklaşık üçte ikisi intiharı düşünür ve yüzde 10-15’i intihar eder. Depresyon dışında şizofreni, alkol, madde bağımlılığı, kaygı belirtileri, yoğun umutsuzluk, karamsarlık, ergenlerdeki davranım bozukluğu, dürtüsel davranışlar, şiddet, bazı kişilik bozuklukları, daha önce intihar girişiminde bulunanlar, risk grubunda.

Bağımlılık ve depresyon ilişkisi için neler söylersiniz?

Erkeklerde ikinci sırayı alkol kullanım bozuklukları alıyor. Bağımlılığa sıklıkla başka bir ruhsal bozukluk eşlik ediyor. Madde kullanımı kimi zaman ruhsal sorunların belirtilerini gidermek amacıyla kullanılıyor. Kendilik değeri düşüklüğü, depresyon, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu olanların bir kısmında maddeye yönelim oluyor.

Antidepresan tüketim oranı nedir?

Sağlık Bakanlığı verilerine göre 2014 yılında 8 milyon 179 bin kişinin antidepresan kullandı.Kadınların sayısı erkeklerin iki katı. Türkiye’de antidepresan kullanım oranı son 5 yılda yüzde 56 artış gösterdi. Kontrolsüz kullanım söz konusu.

Gizli depresiflerin durumu için neler söylersiniz?

İyi tedavi edilmemiş depresyon ve ruhsal hastalıklar, alkol ve madde kullanım sorunlarına, bunama, diyabet, kalp hastalıkları gibi bedensel sorunlara zemin hazırlıyor. Depresyon yeti kaybı oluşturan hastalıklar arasında gelişmiş ülkelerde birinci; dünya genelinde 4. sırada. Bu nedenle mutlaka psikiyatri hekimleri tarafından etkili biçimde tedavi edilmesi gereken bir hastalık.”

EN ÇOK İNTİHAR VAKASI ARDAHAN ve KARS’TA

Psikiyatri ve psikoterapi uzmanı Doç.Dr.Armağan Samancı da Türkiye’nin “Psikiyatrik durumunu” yorumlarken, rakamlardaki artışa dikkat çekiyor. Artan günlük sorunlar, beklentiler, zorlaşan ilişkiler, yaşam koşulları, Armağan hocaya göre depresyonun başlıca nedenleri. Samancı,  Türkiye’de son bir yıl içinde depresyon sorunu olanların ortalama oranını yüzde 16 olarak veriyor. Son bir yıllık dönemde kadınların yüzde 14.5’ini, erkeklerin de yüzde 7.4’ünün depresyon yaşadığına vurgu yapanSamancı, “Kırsal kesimde yaşayanlar, kentlilere göre yüzde 1.8 daha depresif. Ümitsizlik, gerçekçi olmayan beklentiler, çift ilişkilerinde belirsizlikler, yaşam stresi, sıkışmışlık duygusu, çatışmacı kültür, iş ilişkilerinde kötüleşme ve günlük ruhsal yaralayıcı olayların artması, özellikle daha duyarlı olan insanlarda ruhsal sıkıntılara yol açabiliyor” diyor. 

Yatak sayısı çok yetersiz

Depresyon ve anksiyete sorunlarının 15-40 yaş aralığında daha sık görüldüğüne dikkat çeken Samancı; “Metropollerin dışında Kars ve Ardahan’da intihar oranları oldukça fazla. 100 bin kişide 9 kişiyle en çok intihar Kars’ta görülüyor. 

Bu kenti, Ardahan, Karaman, Tunceli, Eskişehir izliyor. Toplumun yüzde 1.1’i psikiyatri hastanelerine yatarak tedavi görüyor. Ancak yatak sayısı yetersiz” diye konuştu.  

Depresyona karşı önerilerini de sıralayan Doç.Dr.Samancı, şunları söyledi: “Hafif derecede depresyon için, yaşam ve iş koşullarındaki düzelme iyileştirici olabiliyor. Ancak orta ve ileri derecede depresyon için psikiyatrik destek şart.
Toplumsal iyilik ve barış duygusu, medeni ilişkiler iyileştirici etkiye sahip. Bireylerin kendilerini bulaşıcı hastalıktan korur gibi mümkün olduğunca olumsuzluklardan uzak tutması gerekiyor. Spor yapmak çok önemli. Bireylerin yaşamdan ve ilişkilerinden hoşnutluğu ve kendini yalnız hissetmemesi en güçlü ruhsal koruyucular. Sessizce ruhsal sıkıntı yaşayanlara ulaşmak önemli. Gönüllü ve resmi kurumlan, ruhsal sıkış yaşayanlar için anında ulaşacakları telefon ve internet hizmetleri sunmalı. Ümitsizlik artarsa ruhsal sıkıntıların artışı kaçınılmaz hale geliyor. Toplumsal yaşam kalitesi arttırılmalı.”

Kültür Evi'nin

Arka Kapıları Ardından Neler Döndü?

  Fakir Yılmaz Yazıyorsam Sebebi Var
fakiryilmaz323@hotmail.com
 

Geçtiğimiz hafta yapılan kongreye olağanüstü bir ilgi gösterenlerin başında sadece benim gibi saf Ardahanlılar olmadığını bilmenizi ve bu hafta bu konuyu hemde yüreklice tartışmaya var mısınız?

Bilmem ama ben bu hafta bu konuyu işleyeceğim ve Ardahan Kültür Evi'nin kongresi öncesi ve sonrası yaşananları kendi bildiklerimle birlikte kongreden sonra görüş alış/verişinde bulunduğum Ardahanlıların tahminlerini, iddialarını anlatmaya ve en önemlisi birilerinin vicdanlarının sesini de dinleyerek, ortaya çıkıp bildiklerini anlatmalarına yardımcı olacağım.
Evet, 16 Nisan'da yapılacak olan Anayasa Referandumu kadar tartışılan, iki ay boyunca konuşulup, başa baş, dişe diş bir tartışma ile sona eren ama hala 'Ne oldu, Nasıl kayıp edildi? diye tartışılmaya devam eden Ardahan Kültür Evi'nin kongresinin bu kadar ateşli geçmesine karşın adaylar arasında ki bu fark neden yaşandı?
Halbuki toplumun büyük kesimi değişimden yana kazanacak tarafın yeni taraf olacağından o kadar emindi ki..
Ve ne oldu da bu sonuç yaşandı?
Sorulan sorulara geçmeden önce tam bitmiş, tükenmiş ve diğer derneklerde olduğu gibi bu dernekte de elesine bir kongre yapılacağını tahmin edenlerin yanıldığını da gördük.
Çünkü başta benim olmak üzere Karatay'ın ekibin içinde bulunan Tarkan Kaya, Murat Abdullahoğlu, 3. Bölge Ardahanlılar Derneği, Senemoğlu ve Arpeşen Derneği başta olmak üzere Göle'nin köy dernekleri hatta Tuncer Dağ bu kongrenin gizli, saklı yapılmasının önüne geçmiş, siyasi bir grubun etkisinde olan Ardahan Kültür Evi'nin kongresini gündemde tutmayı başarmış, sanal ortamda ki Ardahanlılar da bu konuyu sürekli gündemde tutarak bir dernek seçimini adeta genel bir seçim havasına sokmayı başarmış olduklarını belirtmek gerek..
Ve en önemlisi işi torba da keklik görenler karşılarında olağanüstü bir ekibin olduğunu anlayıp, yaklaşık 50 gün rahat uyuyamamış ve işin ciddiyetini anlayınca da son 15 gün içinde sığındıkları belediye başkanı dahil Esenyurt Ardahan Diaspoarasıyla birlikte ekip halinde harekete geçmiş, delege zabıtalık dahil her şeyi vaat etmeye başlamıştırlar..
Hatta, Esenyurt dışından olan İmdat Tatar gibi isimleri dışarından değiştirmek istemedikleri listelerine eklemiş, panik içinde yıllardır arayıp, sormadıkları 780 delegeyi tek tek arayarak oy istemiştirler..
Tüm bunlara karşın yenilikçilerin seçimi kazanacağından emin olanlar 
Başa baş, dişe diş geçen kongre sürecinin son 10 gününe kadar umutlu olanlar ise bir anda bir şeyin farkına varmış,
Çünkü son 15 güne kadar benimde aralarında olduğu değişimden yana olanlar, önde olanlar bir anda birilerinin frene basıp, çalışmamaya başladığını anlasalar da bu durumu kamuoyuna his ettirmemeye gayret etmiş, 'belki de yanılıyoruz' diyerek kendilerini teselli etmiş ve kazanılıyor diye bilinen kongreyi hata yapıp kayıp etmemek istememiştirler..
Ancak cevap arayan sorulara kongre sonucunda cevap alan yenilikçiden yana olan ekip sanki satışa gelmiş ve kongre öncesi yani kongreye 10 gün kala his ettiklerinin çokta doğru olduğunu anlasalar da iş işten geçmiştir..
Neyse olan oldu ama güzel oldu diyerek yukarıda ki soruları, tahminleri, yaşanması muhtemel karanlık ilişkiler ve kapalı kapılar ardından oynandığı ileri sürülen oyunları Ardahan kamuoyunun vicdanına bırakıp, 'Arka kapılar ardından neler oldu?' sorusunu asıl sahiplerine, onların vicdanına bırakalım diyorum..
Kaynak: GÖLE HABERLERİ

Editör: Göle Haberleri

Bu haber 10880 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER

ücretsiz iş ilanları

FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI