Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıt Ol
Kayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12991
Misafirler : 23
En Yeni Üyemiz : cello cato

Kayıtlı Üye :
Fakir 10:24:02
Orhan-Bahcivan 1 Gün Önce
CEVAT COSKUN 5 Gün Önce
ASAHMAR 2 Gün Gelmedi
baris dursun 3 Gün Gelmedi
akturkmelih 3 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 5 Gün Gelmedi
ozcanakcam 8 Gün Gelmedi
selminazo 8 Gün Gelmedi
zaza23 8 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
Kararını ver türkiye
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
İstek Parça
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş

En Son Aktif Forum Başlıkları
Forum Başlık Görüntüleme Cevaplar Son Gönderen
Üyelerin İstek ve Talepleri hoçvanın genel iradesi 214 1 Fakir
Üyelerin İstek ve Talepleri Sitemizi Dostlarınız Duyurun 309 0 Fakir
Üyelerin İstek ve Talepleri Bize ulaşın.. 215 0 Fakir
Üyelerin İstek ve Talepleri Haber Arşivimiz 294 0 Fakir
Üyelerin İstek ve Talepleri Ardahan Görüntüleri 458 0 Fakir
İyi Bayramlar
Yazar Fakir
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin
SİZİN DE BURADA REKLAMINIZ OLABİLİRDİ.. 0.535. 418 32 58


Ardahan'da Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin


Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin
Facebook'ta Paylaş
Twittirda Paylaş
Yazarlarımızı okuyor musunuz?

YAZIYORSAM SEBEBİ VAR
Peki Rektör Neredeydi?..

Fakir Yılmaz Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşGeçtiğimiz gün Ardahan’a gelen Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz’ı ‘Aziziye Kışlası’nın Üniversiteye Verilmesini İstiyoruz’ pankartı ile karşıladık ve 4 yıl önce kararı alınmasına rağmen hala açılmayan Ardahan Üniversitesi Güzel Sanatlar Ardahan Haberi Fakültesinin artık açılmasını istedik.
Naif Çoban, İsmail Öztürk abimizin, Şenel Uslu, Kutluhan Akçay, Özkan Karakaya, gibi bir kaç arkadaşın el attığı pankartı açarken heyecanlanan AK Partililer ve polis bu haklı istemimiz karşısında dona kaldılar..
Çünkü, iktidar olan AK Partililerin yıllardır söyleyip, yapamadığını biz bir pankart ile yüksek sesle dile getirme cesaretin de bulunmuştuk..
Biz bunu yaparken karşıdan gelen başkanın heyecanlı tepkisini, ‘Etini yer kemiğini atmayız’ atasözü ile normal gördük..
Çünkü başkan, ‘Aziziye tamam asıl Sabri Kışla’yı isteyelim’ demişti..
Sonradan öğrendik ki oda alınmıştı..
Peki biz kışlaları isterken üniversite rektörü neredeydi?
0.535.418 32 58-fakiryilmaz323@hotmail.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?

KADINCA/Selmi Yılmaz
Bayram geride kaldı, sıra seyranlar da..

Ardahan Haberi Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşRamazan ayı boyunca adeta duraklaşan hayatın bayramın gelmesi ve kutlanmasıyla yenide hareketlendi diyebiliriz..
Ki bu hareketlilik bayramın ikinci günü o olağanüstü bozuk yolları aşarak, köylere çıkıp, Eklemeleddin İhsanoğlu’na oy isteyen muhalefetin çalışmasıyla hemen kendisini gösterdi..
10 Ağustos’ta yapılacak olan ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, çatı adayı olarak adı son anda ortaya atılan 9 partinin adayı Ekmelleddin İhsanoğlu’nun ve BDP, HDP’nin adayı Selahattin Demirtaş’ın yarıştığı cumhurbaşkanlığı seçimi Ardahan Haberi dolaysıyla iyiden iyiye hareketleneceği görülen ortamın Ağustos sıcakları ve Ardahan’da yeniden başlayacak olan festival, şenlik, şölen ve seyranlarla adeta daha da alevleneceğe benzer..
Ardahan’a Havaalanı, Ardahan’a yeni fakülteler, Ardahan’a bir tülü bitmeyen bölünmüş yolları isteyenler ile bunları yapması gerekenlerin yani iktidarın yarışacağı cumhurbaşkanlığı seçimi öncesi aynı gün ve saatler de yapılacak olan Ardahan Kültür ve Bal Festivali, Çıldır Uluslarası Göl Festivali, Bülbülan, Sarzep yayla Şenlikleri, Gürçayır Filim Festival, Hanak Meşe Ardahan Kültür Etkinlikleri, Posof Aşıklar ve Türkü Şöleni ve ard arda gerçekleşen düğünlerle iyiden iyiye hareketlenecek olan Ardahan’da bir de önemli toplantı yapılacak..
Ardahan Federasyonu ile Serhat Ardahan Federasyonun bir araya geleceği toplantı ile Ardahan adını taşıyan stk’larda bu hareketlilikte bizlerde varız diyecekler..

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin
Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

DSP BİLE ÇALIŞIYOR,
BDP/HDP ORTALIKTA YOK!..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş10 Gün kalan cumhurbaşkanlığı seçimi öncesi çalışmalarına hız veren partiler arasına Demokratik Sol Parti Ardahan İl Örgütü'de katıldı.
Geçtiğimiz yerel seçimlerde DSP'den Ardahan Belediye Başkan Adayı olan Mali Müşavir Ömer Türkoğlu'nun kendisin ait özel aracını partisi DSP'nin de destek verdiği çatı aday Ekmelleddin İhsanoğlu'nun potresiyle süsleyip DSP İl Başkanı Mustafa Morkoç ile yollara düşerken, Genel Başkanları Selhattin Demirtaş'ı cumhubaşkanı adayı gösteren Barış ve Demokrasi Partisi ve Halkın Demokrasi Partisi Ardahan İl ve İlçe Örgütlerinde bir hareketlilik görünmüyor.
CHP, MH ve DSP'nin diğer 6 parti ile köy köy gezerek çatı adayları Ekmelleddin İhsanoğlu'na oy istedikleri, AK Parti'nin Bakan, Genel başkan Yardımcısı, Milletvekili, Belediye Başkanları ile top yükün çalıştığı şu günlerde nerede oldukları belli olmayan BDP/HDP'nin neden ortalıkta görünmediği ve adaylarına niye oy toplamadıkları merak konusu olmuştur.
Haberi ekleme saati: 23.52-30 Temmuz 2014
Haber/Foto: www.ekuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

AK PATİ TOP YÜKÜN ÇALIŞIYOR!..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş10 Ağustos'ta yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı seçiminde de zaferle çıkmak için top yükün çalışan Adalet ve Kalkınma Partisi Ardahan İl Teşkilatı'na Savunma Bakanı ve Genel Başkan Yardımcısı desteği geldi.
AK Parti İl Başkanı Yunus Baydar Başkanlığında çalışmalarını yoğunlaştıran AK Parti Ardahan İl Teşkilatı, Cumhurbaşkanı adayı olan Genel Başkanları ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın tüm yurtta olduğu gibi Ardahan'da en çok oyu alması için top yükün kolları sıvadıkları görülüyor.
Kent merkezinde dolaşan AK Parti otobüsünün bu yönde ki anonsları ardından Ardahan'a gelen Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz'ın ardında AK Parti Genel başkan Yardımcısı Süleyman Soylu'da Ardahan'a gelerek, AK Partinin Ardahan'da ki çalışmalarına tam destek verdiler.
AK Parti Ardahan Milletvekili Prof. Dr. Orhan Atalay ve AK partili Ardahan Belediye Başkanın da tam destek verdiği cumhurbaşkanlığı seçimi çalışmalarına devam eden AK Parti Ardahan İl Başkanı Yunus Baydar yaptığı açıklama da partisin geride kalan 12 yılda 8 defa kazandığı seçimlerini Recep Tayyip Erdoğan'ı Cumhurbaşkanı yaparak taçlandıracaklarını belirtti.

**En Fazla Yatırım Erdoğan Dönemin de Yapılmıştır..

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Recep Tayyip Erdoğan'ın Cumhurbaşkanı olması halinde Türkiye'ye huzur ve barış geleceğini, 21'inci asrın Türkiye'nin asrı olacağını söyledi.
Ardahan'a yaptığı ziyaretin de Cumhurbaşkanı seçimine değinen Yılmaz, Türk milletinin tarihinde ilk defa Cumhurbaşkanını halkoyuyla seçeceğini ifade etti.
Seçimlerde millettin 3 adayı değerlendireceğini dile getiren Yılmaz, son 80 yılda yapılan hizmetlerin daha fazlasının Recep Tayyip Erdoğan döneminde yapıldığını ve Sivas halkının bunu dikkate alacağına inandığını söyledi.

**Soylu: Paralele Yapı ile Mücadele Devam Edecek..

Partinin Ardahan İl Teşkilatının çalışmalarına destek için Ardahan'a gelen Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, "Paralel denilen ve ortak ilkelerimizin dışında bu devletin içerisinde hareket etmeye çalışan bu yapının kökünü kazıyacağız" dedi.
Ak Parti Ardahan İl Başkanlığı Binasında parti üyeleri ve vatandaşlarla buluşan Soylu, parti binasında düzenlenen bayramlaşma programına katıldı. Soylu burada gündemle ilgili açıklamalarda bulundu. Başbakan Erdoğan'ın Cumhurbaşkanlığı Ardahan Haberleri seçimini kazanmasının ardından çözüm sürecinin devam edeceğini ve paralel yapı ile mücadelenin ise aralıksız devam edeceğini dile getiren Soylu, "10 Ağustos'ta bu büyük milletimizin teveccühü ile Cumhurbaşkanı seçildikten sonra iki şey devam edecektir. Bunlardan bir tanesi çözüm sürecidir. Kayıtsız şartsız çözüm süreci devam edecektir. Bu kimseye bağlı değildir. Bizi kendi kardeşlerimizle ayırmaya çalışan, bizim ailemizi parça pinçik etmeye çalışanlara karşı hiçbir şekilde müsamahakar olamayız ve onlara yol açılmasına müsaade edemeyiz.' dedi.

**Atalay: Kürtlere Seslendi..

Öte yandan partisinin Ardahan'da ki çalışmalarına katılan AK Parti Ardahan Milletvekili Prof. Dr. Orhan Atalay, '10 Ağustos sıradan bir seçim değildir, 10 Ağustos'ta Türkiye'nin yıldızının, ya sönmesine ya da parlamasına karar verecek olan bu millettir diyerek başta Kürt seçmenine olmak üzere 10 Ağustos'ta sandık başına gidecek olan seçmene şöyle seslendi.
"Geleceğimiz milletimizin elindedir. Bu insanların geçmişini iyi anlatmamız analiz etmemiz gerekmektedir. Yaklaşık 30-35 yıldır kimliği, dini kültürü reddedilmiş ve asimile edilmeye çalışılmış, Kürtlere de seslenmek istiyorum. Kardeşliğin birliğin hazzını tadıyor isek bunu AK Partiye borçlu olduğumuzu unutmamız lazım. 10 Ağustos da seçime gidiyoruz. Eğer Filistin için ciğerimiz yanıyor, çaresizlik içinde saçlarımızı yoluyor, parmaklarımızı ısırıyor, kafamızı duvarlara vuruyor ve bu çaresizlik içinde acı hissediyorsak, 10 Ağustos günü Recep Tayyip Erdoğan'ın Cumhurbaşkanı olması lazım." şeklinde konuştu.
Haberi ekleme saati: 23.49-30 Temmuz 2014
Haber/Foto: www.ekuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

ÇOK ŞÜKÜR..
BELEDİYENİN FOTOĞRAFÇISI DA
GAZETECİ OLDU..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşArdahan'da bir çok gazete ve İnternet haber sitesinin olmasına rağmen, Ardahan Belediye Başkanlığı Sosyal Paylaşım sitesi olan Facebook üzerinden yine alakası olmayan bir web sitesi üzerinden Ardahan Bal Festivali hakkında duyuru yapmış!
Ardahan Belediyesi milyarlar vererek web sitesi yaptırmalarına rağmen duyuru etkinlikler hakkında kendi resmi web siteleri değilde Ardahan da yerel bir gazetenin web sitesinin üzerinden hemde kendi resmi facebook sayfalarından reklam yaparak başka bir sitenin reklamını yapmaları düşündürücü.
Acaba Sayın Faruk Köksoy’un bu konu hakkında bilgisi var mı, bilerek göz mü yumuyor? bunca gazete ve internet sitesinin Ardahan da olmasına rağmen neden hep bu site üzerinden etkinliklerini duyuruyorlar, başka bir sıkıntı ise yine Belediyenin e-mailinden belediye hakkında haber yollarken haber altına bahsettiğimiz haber sitesinin adresini koyuyorlar, eğer bu gazete sitesini kullanacaklarsa belediyeye site yaptırmak için milyonlarca para neden harcandı. Buna benzer haberleri yapıyoruz diye keyfi davranarak bizi Ardahan Belediyesinin e-mail listesinden çıkartıyorlar.
Umuyoruz ki bu konuya daha duyarlı davranılır ve gereken hassasiyet bir an önce gösterilir..
Haberi ekleme saati: 23.45-30 Temmuz 2014
Haber/Foto: www.esenyurthaberleri.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Paralar Osman’a.
Afişler Zabıta’ya!

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşFestivali 60 Bin TL.ye satan belediyenin festivalin afişlerini zabıtaya astırmasına tepki koyan HDP Ardahan İl Başkanı Ercan Karagöz, ‘bu iş çiçeklendirmeyi özelleştirip, çiçekleri sulama işini belediyenin itfaiyesine yaptırmaya benzedi’! dedi.
Bu yıl 16. yapılacak olan Ardahan Ulusal Kültür ve Bal Festivalini Osman’a özelleştiren Ardahan Belediyesi festivalin işlerini belediyenin zabıtasına ve çalışanlarına yaptırıyor.

**Boykot edilmeli..

Festivalin 60 Bin TL.’ye Osman diye bir kişiye satan ve organize işlerini bu şahsın firmasının yapacağını ilan eden Ardahan Belediyesinin festivalin afişlerini zabıtalara astırması tepkilere neden oldu.
‘Ülkede ne varsa özelleştiren, bu yetmez gibi halkı festivalini de satan AKP’nin sattığı festivalin organizesini para ödediği Osman’a değil de zabıtaya yaptırması ne kadar doğrudur’ diyen, Halkların Demokratik Partisi Ardahan İl Başkanı Ercan Karagöz, ‘festival alanında çadır kurmak isteyen esnafatan 2,5 Bin. TL. isteyen Osman nerede?’ diye sordu.
Ardahanlıların bu festivali boykot etmesi gerektiğini de belirten HDP İl Başkanı Ercan Karagöz AKP’nin halkın festival ve şenliklerini de paraya çevirdiğini belirtti.

**Belediyeden Muallaklı Açıklama..

Öte yandan festival alanında çadır kuracaklardan, festivale girişte esnaf ve vatandaşta para alınacak iddialarına belediyeden muallaklı bir açıklama geldi.
Belediyenin doğru dürüst çalışmayan hoparlörlerinde de aynı açıklamayı yapan belediye facebook sayfasında yayınladığı açıklamada, festival alanında çadır kurmak isteyen esnaftan, yada girişten para alınıp, alınmayacağını net bişr biçimde açıklamadığı dikkat çekerken, haberlerimizi yalanlamaya çalışırken, 'Zabıtaya uğrayın' dmesi dikkatlerden kaçmadı.
İşte Belediyenin konuyla ilgili o ilginç ve üstü kapalı açıklaması;
ARDAHAN BELEDİYE BAŞKANLIĞINDAN DUYURULUR!
01-02-03- Ağustos 2014 Tarihinde, 15.Ulusal ve Kültür Bal Festivali'nin düzenlendiği Çamlıçatak Mesire Alanı ile ilgili çadır ve yerleşim konusunda çıkan dedikodu haberler asılsız olup; Halkımızın bu tür asılsız söylentilere rağbet göstermemesini önemle rica ediyoruz.
Alanda kullanılan elektrikli malzemelerin elektrik tüketimi tüketiciye ait olup, başka bir ücret talebi söz konusu değildir, Çadır kurma veya alana giriş, ticari faaliyetlerle ilgili sorun yaşanmaması için, Ardahan Belediyesi Zabıta müdürlüğü ile irtibata geçilmesi önemle rica olunur .
Haberi ekleme saati: 15.23-30 Temmuz 2014
Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetesi.com

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Saffet Kaya Ardahan'a Geliyor..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**SAFFET KAYA SAĞ KOLUNUN MUTLU GÜNÜ İÇİN ARDAHAN'A GELİYOR..

Ardahan'ın ilk milletvekillerinden olan Saffet Kaya'nın siyasete atıldığından bugüne adeta sağ kolu olan Ardahanlı esnaflarından olan Turgay Derin biricik oğlu Emir Arda Derin erkekliğe ilk adımı atıyor.
Turgay derin'in Cuma günü, saat 16.00'da eski TOKİ'de ki evin de yapılacak olan sünnet düğününe 3 dönem Ardahan Milletvekilliği yapan Saffet Kaya'da katılacak.
Göleli İş Adamı Enver Demir'in kirveliğini yapacağı Emir Arda Derin'in sünnet düğününe tüm Ardahanlılar davet edildi.
Haberi ekleme saati: 11.11-30 Temmuz 2014
Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetesi.com

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

CAN ARDAHAN TÜRKÜ OLDU..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**CAN ARDAHAN KLİBİNE DESTEK OLACAK FİNANSÖRLER ARIYOR..

Ardahan’ı tanıtmak, kültürel, sosyal etkinliğine katkı sunmak için verilen çabalara kendi imkânları ile destek veren yerel sanatçılar hazırladıkları cd’lerde Ardahan’ı unutmuyorlar.
Yok, imkânlara karşın sesler ile Ardahan’ı her platformumda gündeme taşıyan ses sanatçılarından Ardahan’ın Hakan ilçesine bağlı Yünbüken (Çığret) köylü ses sanatçısı Erkan Ergeze çıkardığı son cd’sine ‘Can Ardahan’ adını verdi.
‘Can Ardahan’ isimli yen cd’sinde Ardahan Yolları türküsüne de yer veren yerel sanatçı Erkan Ergezer, ‘Ardahan sevdalarına başta iş adamlarından, derneklerden olmak üzere yerel yöneticilerde gerekli desteği görememenin sıkıntısını yaşadıklarını belirtirken, yeni çıkardığı ‘Can Ardahan’ adlı cd’sinine klip çekmek istediğini ve kendisine destek verecek bir finansör aradığını belirtirken, yine de her şey Ardahan için’ dedi.
Bu yıl 16. Yapılacak olan Ardahan Kültür ve Bal Festivalinde de yer alacak olan yerel sanatçılar arasında bulunan Ergezer Ardahan ve İstanbul’da ki tüm Ardahan etkinliklerine de katılıp, destek vermesiyle de tanınmakta.
Haberi ekleme saati: 11.06-30 Temmuz 2014
Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetesi.com

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

BELEDİYE TEMİNAT VERMEDİ,
AZERBAYCAN FUTBOLCU VERDİ!..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş2013-2014 Futbol Sezonun şampiyonu Serhat Ardahan Spor 2 Azer futbolcuyu transfer etti.
2014-2015 Futbol Liginde Ardahan'ı Bölgesel Amatör Ligin de Ardahan'ı temsil edecek olan Serhat Ardahan Spor hazırlıklarına devam ederken BAL ligine katılamk için istenen teminatı belediyeden alamadı.
Teminat sorunu başta olmak üzere maddi imkansızlıkları kendi çabaları ile aşmaya çalışan Serhat Ardahan Spor lig başlamadan eksikliklerini giderme çalışmalarına devam ederken, Azerbaycan'da transfer ettiği iki futbolcusuyla takımına güç kattı.
Ardahan 1'inci Amatör Ligi'ni şampiyon olarak tamamlayarak Bölgesel Amatör Lig'de (BAL) oynamaya hak kazanan Serhat Ardahanspor, Azerbaycan Süper Ligi'nden 2 futbolcuyu kadrosuna dahil etti.
Ardahan İnönü Caddesi'ndeki kulüp binasında yapılan imza törenine yöneticiler ve futbolcular katıldı. Bu sezon da şampiyon olmayı hedeflediklerini belirten takım menejeri Mustafa Mehmet Kayrım, Azerbaycan Süper Ligi'nde mücadele eden 2 futbolcuyu kadrolarına dahil ettiklerini açıkladı. Azerbeycan Gabere takımında 7 yıl file bekçiliği yapan 29 yaşındaki Elnar Kerimov ve Revan'da forma giyen forvet Muhammet Hakverdiyev ile anlaşma imzaladıklarını söyleyen Kayrım, "Transferlerin Serhat Ardahanspor için hayırlı olmasını diliyorum" dedi.
Kulüp Başkanı Sedat Sural ise 'BAL'da ilimizi en iyi şekilde temsil edebilmek için gerekli görüşmelerimiz ve transferlerimize başlamış bulunmaktayız. Bugün Azerbaycanlı futbolcularımızla sözleşme imzaladık. Birkaç gün sonra Ankara Şekerspor'un hocası Aydın Başer ile sözleşme imzalayacağız. Dışarıdan 10-11 futbolcu daha transfer edeceğiz. Transferleri yapmamıza rağmen, futbolcuların konaklayacakları bir yer olmadığından dolayı idmanlara henüz başlayamadık" diye konuştu.
Haberi ekleme saati: 10.53-30 Temmuz 2014
Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetesi.com

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

BAYRAMLAŞMA DA GÜNDEM
ARDAHAN HAVAALANIYDI..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşBir aylık ramazan ardından gelen bayram da bir araya gelen Ardahan protokolünün bayramlaşmasın da günden Ardahan Havaalanıydı.
Ardahan da Ramazan Bayramının İlk gününde il protokolü, sabahın erken saatlerinde vatandaşlarla bayramlaştı.
Tarihi Kongre Binasında başlayan bayramlaşma törenine, Ardahan Valisi Ahmet Deniz, CHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt, Ardahan Belediye Başkanı Faruk Köksoy, Tugay Komutanı Yüksel Durak, Emniyet Müdürü Selami Hüner, Ardahan'a yeni atanan Jandarma Komutanı Osman Yeşilöz, Sivil Toplum Kuruluşu temsilcileri, kurum müdürleri ve vatandaşlar katıldı.
İl protokolünün tarihi Kongre binasındaki bayramlaşma töreninin ardından, 25’nci Hudut Tugay Komutanlığı’nı ziyaret edilerek, er-erbaşların bayramını kutlandı.Ayrıca Program dahilinde; Gazilerin, Engelsiz Yaşam ve Rehabilitasyon Merkezinden faydalananlar ve çalışanlar ziyaret edilerek bayramları kutlandı.
Bayramlaşma sohbetinde Ardahan'a havalanının şart olduğunu belirten protokol Türkiye'nin Kafkaslara açılan kapısı olan Ardahan'ın havalanını hak eden iller arasında ilk sıralarda olması gereken bir vilayet olduğununa bir kez daha dikkat çektiler.
Haberi ekleme saati: 10.47-30 Temmuz 2014
Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetesi.com

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

KÜLTÜR EVİ'NDE
ARÇI SARSINTILAR DEVAM EDİYOR...

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşMerkezi İstanbul Esenyurt'ta bulunan ve yıllardır yeri bulunmayan Ardahan Kültür Evi'nde şok bir istifa daha geldi.
Başkanlığını Göleli Mali Müşavir Tuncer Dağ'ın yaptığı ve Esenyurt Belediyesinin yaptırdığı binayı bir türlü alamayan Ardahan Kültür Evi'nin futbol takımı hocası ve yönetim kurulu üyesi Hanaklı Volkan Coşkun'da istifa etti.
Merkezi Esenyurt da bulunan Tuncer DAĞ Başkanlığındaki Ardahan Kültür Evi yeni yönetimini kurmasının üzerinden daha bir kaç ay geçmesine rağmen istifalarla sarsılmaya devam ediyor.
Göleli Esenyurt Belediye Başkan Vekili, Hanaklı AK Parti Meclis üyesi Togay Çoban ve Çıldır'lı Ak Partiye yakınlığıyla bilinen Cansever Korkmaz 'ın istifalarının ardından bugün de Dernek Kurucularından Volkan Coşkun 7 yıllık görevinden istifa ettiğini sosyal medya aracılığıyla duyurdu.
İstifa sebebini yazmayan Volkan Coşkun bilindiği gibi geçtiğimiz günlerde iller arası turnuva da Ardahan Kültür Evi Sporu Şampiyon yapan teknik direktördü.
Haberi ekleme saati: 10.17-30 Temmuz 2014
Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetesi.com

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

ŞEKER DEĞİL
EKMELEDDİN İÇİN OY TOPLADILAR..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşRamazan’ın bitmesi ve şeker bayramının gelmesiyle yeniden hareketlenen siyasi arena 10 Ağustos’ta yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı seçimi için iyiden iyiye hareketlendi.
CHP, MHP ve DSP’nin başını çektiği ve toplam 9 partinin desteklediği çatı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu için yollara düşen siyasi parti temsilcileri CHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt başkanlığın da Ardahan’ın köylerini gezerek, İhsanoğlu’na oy istediler.
10 Ağustos'ta yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesi köylere çıkan CHP, MHP ve DSP Ardahan Teşkilatları çatı adayları Ekmelleddin İhsanoğlu için köylülerden oy istediler.
Şeker Bayramının 2. günü CHP Ardahan Milletvekili Ennsar Öğüt'ün de katıldığı konvoy ile 'Düz Ardahan Köyleri' olarak bilinen alanı gezen CHP, MHP ve DSP'liler bayram günü gittikleri köylerde şeker alıp, oy istediler.
Köylülere 9 partinin adayı olarak gösterilen Ekmelleddin İhsanoğlu'na neden oy verilmesi gerektiğini anlatan CHP, MHP ve DSP'liler Cumhurbaşkanlığına aday olan başbakanın cumhurbaşkanı olması halinde Türkiye'yi zor günler beklediğini de belirttiler.
Haberi ekleme saati: 20.54-29 Temmuz 2014
Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetesi.com

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

HİZMET İÇİN AK PARTİLİ OLDU!..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**14 Belediye Başkanı Ak Parti'ye katıldı!
Başbakan Erdoğan, AK Parti İstanbul İl teşkilatının düzenlediği bayramlaşma töreninde partiye katılan başkanlara rozetlerini taktı.
Cumhurbaşkanı adayı ve Başbakan Erdoğan, AK Parti İstanbul İl teşkilatının düzenlediği bayramlaşma töreninde partiye katılan başkanlara rozetlerini taktı.
4'ü CHP'den seçilen 14 ilçe belediye başkanı AK Parti'ye katıldı..

İşte Ak Parti'ye katılan Belediye başkanları;
30 Mart seçimlerinde DSP'den seçilen Ardahan'ın Çıldır ilçesi Belediye Başkanı Kemal Yakup Azizoğlu,
CHP'den seçilen Bartın'ın Amasra ilçesi Belediye Başkanı Emin Timur,
CHP'den seçilen Burdur'un Çeltikçi ilçesi Belediye Başkanı Recep Aydın,
Demokrat Parti'den seçilen Çorum'un Dodurga ilçesi Belediye Başkanı Mustafa Aydın,
Demokrat Parti'den seçilen Elazığ'ın Arıcak ilçesi Belediye Başkanı Ferit Yıldırım,
CHP'den seçilen Iğdır'ın Karakoyunlu ilçesi Belediye Başkanı Kurban Kaya,
Demokrat Parti'den seçilen Iğdır'ın Aralık ilçesi Belediye Başkanı Bayram Teksay, CHP'den seçilen Kars'ın Akyaka ilçesi Belediye Başkanı Muhammet Toptaş,
BBP'den seçilen Kırıkkale'nin Keskin ilçesi Belediye Başkanı Dede Yıldırım,
Saadet Partisi'nden seçilen Kırıkkale'nin Delice ilçesi Belediye Başkanı Turgut Özdem,
Saadet Partisi'nden seçilen Konya'nın Halkapınar ilçesi Belediye Başkanı Fahri Vardar,
MHP'den seçilen Niğde'nin Çiftlik ilçesi Belediye Başkanı Serkan Güzel, MHP'den seçilen Sivas'ın Yıldızeli ilçesi Belediye Başkanı Yılmaz Navruz,
BBP'den seçilen Sivas'ın Gemerek ilçesi Belediye Başkanı Mustafa Demir
Haberi ekleme saati: 20.21-29 Temmuz 2014
Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetesi.com
MHP'den seçilen Sivas'ın İmranlı ilçesi Belediye Başkanı Pehlül İşleyen AK Parti rozeti takıldı.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Ardahanlılar Federasyon Sistemini Şimdiden Hayata Geçirdiler..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşÖzerk yönetim, federasyon, başkanlık sisteminin sıkça yaşandığı şu günlerde Ardahan'da ve ülkenin diğer kentlerin de bulunan dernekleri bir çatı altında toplamaya başlayan Ardahanlılar Federasyon kültürünü şimdiden hayata geçirdiler.
İsmi gündeme geldiğin de bir çok tartışmaya neden olan federasyon sistemini derneklerini bir çatı altın da toplayarak hayata geçirmeye başlayan Ardahanlılar, Ardahan Federasyonu, Serhat Ardahan Federasyonu ve Hoçvan Federasyonu adlı ard arda kurdukları federasyonlarla dernekler arasında yaşanan dağınıklığı gidermeye, yaşadıkları sorun ve sıkıntıları bir merkez de çözmeye çalışmaktalar.
Türkiye'nin Gürcistan ve Ermenistan'a komşu olan 75 plakalı, 5 ilçeli, bir beldeli, 263 köylü vilayeti olan Ardahan'dan doğup, ekonomik ve sosyal gelişmeler nedeniyle, İstanbul başta olmak üzere bir çok batı kentine yerleşen Ardahanlılar şimdiye kadar kurdukları 3 federasyonla hem federasyon sistemini hayata geçirmiş oldular, hemde hemen her yerde bulunan ancak aktif ve etkin olmayan derneklerinin gücüne güç katmaktalar.

**Örnek bir birliktelik İstanbul Ardahan Federasyonu ARDA-FED..

Sivaslılardan sonra İstanbul'da yaşayan en çok nüfusa sahip olan Ardahanlıların çatısı altın da bir araya geldiği Ardahan İstanbul Federasyonu bugüne kadar 30 Ardahan derneğini bir araya getirerek, İstanbul'da bulunan diğer sivil toplum örgütlerinin en güçlü ve ses getiren bir STK'sı olma yolunda emin adımlarla yürüyor.
Aynı zaman da Öğretmen olan Yaşar Geler'in başkanlığını yaptığı ve yönetimin de bir çok Ardahan derneğinin başkan veya yönetim kurulu üyesinin bulunduğu ARDA-FED'in İstanbul'da bulunan Ardahan Derneklerini bir araya getirme çalışmasının yanı sıra Ardahan'ın sorun ve sıkıntılarını da başta Ankara'ya olmak üzere batı kentlerine taşıyıp, çözüm bulmak için büyük çaba harcıyor.
Kurulduğundan bugüne bir çok etkinlik ortaya koyan ve Ardahan'ı ülke gündemine taşımayı başaran Ardahan Federasyonu Yönetimi Ardahan'da düzenlenen yaz etkinliklerine de el atarak, Ardahan'ın tanıtımında büyük rol oynayan Ardahan Kültür ve Bal Festivali, Çıldır Ulusal Göl Festivali, Göle Ulusal Kaşar Festivali, Damal Atatürk'ün İzin de ve Gölgesinde Şenliği, Posof Aşıklar ve Türkü Şöleni, Hoçvan Yayla Şenliği gibi yaz etkinliklerinde katkı sunmaya çalışıyor.

**Ardahan'da ARDA-FED'i Anlatacaklar..

Başında bulunduğu Ardahan Federasyonunun gün geçtikçe ülkenin en güçlü stk'larından olmaya başladığını belirten Ardahan Federasyonu Başkanı Yaşar Geler 17 Milyonluk İstanbul'da yaşayan insanlar arasında Sivaslılardan sonra 2. olan Ardahan ve Karslıların birlikteliği için çıktıkları bu yolda Bakü-Tiflis Petrol ve Doğalgaz Boru Hatlarının geçtiği, Kürt ve Ermeni açılımı nedeniyle adı Kars-Ahırkelek-Bakü olarak değiştirileceği belirtilen Kars-Tiflis-Bakü Demiryolu'nun inşaa edildiği, Gürcistan'a açılan Posof Türkgözü (Badele) Gümrük Kapısının yanı sıra gümrük binalarının inşaatını devam ettiği ve açıldığın da Türkiye'nin en büyük 3, gümrük kapısı olması hedeflenen Çıldır Aktaş Gümrük Kapısı ve en önemlisi başta değişen doğal şartlar dolaysıyla gün geçtikçe değeri daha iyi anlaşılan hayvancılığın kırmızı et deposu olan Ardahan'ın sorun ve sıkıntılarını gündeme getirmek, çözüm bulmak için dernekler olarak bir araya geldiklerini belirtiyor.
Ağustosta başlayacak olan Ardahan'da ki yaz etkinliklerine ARDA-FED Yönetimi olarak katılacaklarını belirten Geler, ARDA-FED'in festival ve şölen programını da açıkladı.
'Ardahan İli Dernekler Federasyonumuzun yaz dönemi çalışma programı kapsamında, Yönetim Kurulumuzun almış olduğu karar gereği; Ardahan’da yapılan ve davet aldığımız festivallere yönetim olarak aktif bir şekilde katılma, Ardahan’ın sorunlarını yerinde görme ve ilgili kurum ve kuruluşları ziyaret ederek bilgi alışverişi amaçlı bir ziyaret programı hazırlanmıştır. Program Ardahan’ daki kurum ve kuruluşlardan yapılan görüşmeler ve alınan randevularla kesinleşmiştir.' diyen ARDA_FED Başkanı Yaşar Geler ARDA-FED'in Ardahan gezi programını da açıkladı.
ARDA-FED’ İN ARDAHAN ZİYARETLERİ VE FESTİVAL PROGRAMI
1- 30 Temmuz 2014 Çarşamba:
Ardahan’a iniş serbest zaman
2- 31 Temmuz 2014 Perşembe:
a. Gazetecilerle sohbet - Saat: 09.00- 10.30
b. Belediyeyi ziyaret - Saat: 11.00- 12.00
c. Valiliği ziyaret - Saat: 13.00- 14.00
d. Ardahan Ticaret ve Sanayi Odası’ nı ziyaret- Saat:15.00- 16.00
e. Üniversiteyi ziyaret - Saat:16.30
3- 01 Ağustos 2014 Cuma:
a. Göle Belediyesi- Kaymakamlık - Saat: 10.00- 12.00
b. Hanak Belediyesi- Kaymakamlık - Saat: 13.00- 14.00
c. Damal Belediyesi- Kaymakamlık - Saat: 15.00- 16.00
4- 02 Ağustos 2014 Cumartesi:
Ardahan Bal Festivali’ ne katılım
5- 03 Ağustos 2014 Pazar:
Çıldır Uluslararası Göl Festivali’ ne katılım
6- 04 Ağustos 2014 Pazartesi
a. Çıldır Belediyesi – Kaymakamlık- Saat: 10.00- 11.00
b. Çıldır Aktaş Gümrük Kapısı’ nda inceleme- Saat: 13.00- 14.00
c. Çıldır Kars- Tiflis-Bakü Tren yolunun incelenmesi- Saat: 16.00- 17.00
7- 05 Ağustos 2014 Salı:
a. Posof Belediyesi- Kaymakamlık – Saat: 10.00-11.00
b. Posof Türkgözü Sınır Kapısı’na ziyaret- Saat: 14.00
c. Ardahan Gazeteciler Cemiyeti ziyareti ve basınla buluşma- Değerlendirme- Saat:19.00
8- 06 Ağustos 2014 Çarşamba:
İstanbul’a dönüş
ARDA-FED YÖNETİM KURULU Adına Yaşar GELER/Genel Başkan
Haberi ekleme saati: 13..31-29 Temmuz 2014
Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetesi.com

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

İSRAFİL AVŞAR HAYATINI KAYIP ETTİ..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşArdahan'da bulunan iki sürücü kursundan biri olan Avşar Sürücü Kursunun sahibi İsrafil Avşar bir süre önce yakalandığı hastalığa dayanamayarak bu dünyadan göç etti.
Bayramın 2. günü tedavi gördüğü Ardahan Devlet Hastanesinde hayata göz yuman İsrafil Avşar Ardahan Yeni Mahalle Mezarlığında toprağa verilecek.

**Bayram günü yolda düşerek öldü..

Ardahan'ın Göle İlçesi'nde 83 yaşındaki Ahmet Tevfik, Gülistan Köyü'nden Çardaklı Köyü'ne bayramlaşmak için gittiği sırada bindiği at arabasından düşerek öldü.
Olay, saat 11.00 sıralarında meydana geldi. Ahmet Tevfik, bayram ziyaretinde bulunmak üzere bindiği at arabasıyla ÇardaklıKöyü'ne doğru yola çıktı.
Tevfik, Gülistan Köyü yakınlarında at arabasının taşa çarpması sonucu dengesini kaybederek arabadan düştü. Düşmenin etkisiyle yerde sürüklenen Tevfik, olay yerinde öldü. Tevfik'in cesedi, Cumhuriyet Savcısı'nın inceleme başlattı.
Haberi ekleme saati: 13..31-29 Temmuz 2014
Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Ardahan'a Havalimanı İstiyoruz Kardeşim...

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşOrhan Bahçıvan

»Ardahan'a Havalimanı İstiyoruz« sloganıyla başlatılan kampanya'ya Ardahanlı sivil toplum örgütleri ve tüm siyasi parti temsilcilerinin tam destek verdiğini, imza kampanyaları açarak, imza topladıklarını söylemeliyim.
Yani Ardahanlılar diyorlar ki:
»Ardahan'a Havalimanı İstiyoruz«.
Birçok gerekçe sayarak kendilerini böylesi bir istekte haklı görüyorlar. Bu cefakar ve emekçi hemşerilerimin gerekçelerini düşünmeden, onların isteklerini haklı görüyorum. Dolayısıyla bende sesimi Ardahanlı hemşerilerimin sesine katarak bağırıyorum.
Ardahan'a Havalimanı İstiyoruz kardeşim...
Yıllar önce, »Ardahan Üniversitesi Ne Zaman Açılacak?« başlıklı bir yazı yazmıştım. Şimdi görüyorum ki güzel bir üniversitemiz var. Şimdi ise başka bir sahada söylenecek sözümüz var diyerek şehrin ve halkın ihtiyacı olan yatırımları dile getirmeye devam edelim.
Yani diyelim ki:
Ardahan'a Havalimanı İstiyoruz kardeşim...
Bugünlerde bir havalimanı sohbetidir ki dilimize dolamışız. Önümüze gelen her arkadaşla, her hemşeriyle böylesi bir sohbet içinde buluyoruz kendimizi. Geçenlerde bir arkadaşla havalimanı sohbetinde idik... Gerçi onların da böylesi bir istemleri var Onların şehri bizim Ardahan'dan büyük, onun için kendilerini daha şanslı gördüklerini söyledi.
Havalimanı sohbetinde bu arkadaşım bana diyor ki; »Ardahan küçük şehir, harcı borcunu karşılamaz« İçim eziliyor. Yüreğim sızlıyor, küçük olmak suç mu diyorum? Küçük şehirlerin yaşama hakları yok mu? Küçük şehiriz diye niye bir başka şehre muhtaç kalalım kardeşim. Ülkemin hiç bir yeri küçük değil. Vatan, vatandır başka bir mesele bilmiyoruz.
Şimdi mesele, büyük şehir küçük şehir meselesi değil, mesele, günümüzde, Edirne'den Ardahan'a bir solukta uçabilmenin keyfini, küçük bir şehrin insanı olarak yaşama meselesidir. Yani batının nasiplendiği büyük çılgın projelerin bir küçük çılgınlığını yaşamak bizimde hakkımız, işte asıl mesele bu olmalı bence diyorum.
Tarih boyunca başımıza gelmeyen kalmamış. Başımıza gelen olaylarda burası küçük şehirdir aman burasını es geçelim dememişler. Peki, halka hizmet olayına gelince neden küçüklük devreye giriyor? Bunu da arkadaşıma ben söyledim ve sözüme şöyle devam ettim.
Hürrem Sultanın sevgili kocası Sultan Süleyman oğlu Beyazıt'ı cezalandırmak için, Kars, Ardahan kalelerini peşkeş verir, Şah İsmail'in oğluna. Muhteşem Yüzyılda böyle dediler.
Ayastefanos yani Yeşilköy Antlaşması, 93 Harbi »1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı« sonunda imzalanan barış antlaşmasıdır. 93 Harbi olarak da bilinen 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı, Osmanlı Devletinin yenilgisiyle sonuçlandı. Kısacası iki devlet arasında yapılan antlaşmaya giren maddelerin birisi de şöyle.
»Kars, Ardahan, Batum ve Doğubayazıt Rusya’ya verilecek«.
Dolayısıyla bu yerler Ruslara verildi.
Rus Çarı Kars şehrine kışlık sarayını yapar. Başlar kaç ha kaç dönemi, tam 43 yıl esareti yaşayan Kars, Ardahan halkı 43 yıl sonra cumhuriyetle birlikte vatan topraklarına katılarak özgürlüğüne kavuşmanın sevincini yaşar.
Bir diğer konu da şu:
Ermenilerin Kafası bozulur birden bire kalkar Karabağ'ı işgal ederler. Karabağ işgal olur, ülke bazında bir karşı duruş sergilenir. Sonuç, Ardahan sınırında olan iki gümrük kapısı birden kapatılır. Gazeteler haberi böyle yazıyor.
Yine aynı gazetecilerin yazdığına göre, Azerbaycanlı bayan milletvekili bir grup arkadaşı ile Ankara'ya gelip, Ardahan da ki bu kapalı gümrük kapılarının açılmaması için görüşmeler yapmış. Nereden bakarsan bak görünüş olarak Azerbaycanlılar kendi açılarından haklılar. Bizde şimdiki istemimizde haklı olduğumuzu söyleyelim. Sonra istemimizi yazalım.
Buyurun bu da bizim isteğimiz:
Bu Azerbaycanlı bayan milletvekili ve grup arkadaşları yine Ankara'ya gelip Ardahan'a bir havalimanı açılması için görüşmeler yapmasını canı gönülden bekliyoruz.
Bekliyoruz kardeşim. Hiç bir gerekçe göstermeden hiç bir şey söylemeden, biz şehrimiz Ardahan'a Havalimanı İstiyoruz ve sizlerinde bize destek olmanızı bekliyoruz. Bu bizim serhat şehrimizin en doğal hakkıdır.
Biz kara yoluyla günlerce yol gitmek yerine ülkenin bir köşesinden öteki köşesine, uçmanın zevkini yaşamak istiyoruz. Bu halkın hizmetinde olan yöneticiler, bu halktan bu hizmeti esirgemeyeceklerin de çok iyi biliyorum. Bunu bana içimdeki inanç böyle söylüyor.
Elimde belli veriler yok, yani Bir yılda kaç Ardahanlı uçakla seyahat ediyor. Ya da Kafkasların kapısı sayılan ve iki sınır kapısı kapalı olan bu şehre kaç turist geliyor, kaç gün kalıyor, nereleri geziyor. Bunları sıralayıp bak bunun için havalimanı istiyoruz diyemiyorum. Çünkü elimde doküman olarak böylesi veriler yok. Elimde olmayan veriler, elimde olsa bile bunun için havalimanı istiyoruz demiyorum, yani açıkçası biz sadece kendimiz için istiyoruz diyorum. Bu ülkenin yurttaşları olarak hakkımız olduğunu düşünüyorum.
Düşüncemi açık açık söylerken, şunu da söylüyorum. Lüks yaşam bize göre mi bilemiyorum. Bildiğim ve istediğim tek şey şu yalan dünyada bizim de gökyüzünde uçmak için bir yolumuz olsun. Bu yolun açılması için keşkem şimdiki Başbakan birilerine kızıp bizim Ardahan'a havalimanı açıverse diye düşünüyorum. Olmaz olmaz demeyin, olur olur. İşte o zaman dünyalar bizim olur.
Biz güney Kafkasya'nın yerli halkları olarak, Kafkasların kapısına artık çılgın projelerin gitmesini istiyoruz.
Yani sözün özgül ağırlığı şu:
Ardahan'a Havalimanı İstiyoruz kardeşim...

Ramazan Bayramınız Kutlarız..
Yazar Fakir


Ardahan'da Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin


Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin
SİZİN DE BURADA REKLAMINIZ OLABİLİRDİ.. 0.535. 418 32 58
Facebook'ta Paylaş
Twittirda Paylaş

YAZIYORSAM SEBEBİ VAR
Hesso Dede Eskiye Çevir..

Fakir Yılmaz Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşKöylü kadın her gün yatağı ıslatan çocuğunu yanına alıp, köyün alimi olarak bilinen Hasso Dede’ye götürür ve ‘Dede bu yetim geceleri yatağı ıslatıyor, ömrümü yedi yün döşekleri çürüttü bir çare der..’
Ardahan Haberleri Çocuğu ve kadını boydan ölçüp, dermanın 10 yumurtada olduğunu gören Hesso dede kadına git 10 yumurta getir, çözüm bulayım der..
Yoksul kadın o yok haline karşın 7 yumurtayı kendi tavuklarına üçünü komşudan alıp gelir alim Hasso Dede’ye..
Hasso Dede yumurtaları alır, of pof ve çoğumuzun anlamını bilmediği Arapçadan süreler okur, bir yumurtayı da kırıp, her gece yatağı ıslatan çocuğun sırtına sürüp, ovduktan sonra haydi git, bir daha altına işlemez der.. Kadın mutlu, çocuk şüpheli evine gider..
Ara da bir kaç gün geçer ve Alim dede, Hasso Dedenin kapısı bir daha çalınır..
Kadınla çocuğu kapıda gören Hasso Dede kadından teşekkür beklerken kadın elinde ki 20 yumurtayı gösterip, biraz da sert bir ses tonuyla derki;
Hesso dede al şu 20 yumurtayı da çocuğu eski haline çevir der..
Çünkü çocuk altını ıslattığı yetmez gibi büyük abdesti de yapmaya başlamış..
Evet Aziziye Kışlasının üniversiteye verilmesini isterken, büyük bir bölümü boşalmış kışlanın kapısının yenilenmesi ve duvarlarının jiletli tellerle örülmesi Hasso Dedenin işine döndü..

**Ardahan’da yapılacak işler..

Bir çok eksiği, yaması ile artık yavaş yavaş vilayet olmaya başlayan Ardahan'da ne gibi işlerin yapılacağının merak eden İstanbul ve batı illerinde ki hemşehrilerime 'Ardahan'da yapılacak işleri zaman zaman burada sıralarken, acil olarak ve para kazandıracak en öncelikli işin Ardahan'da öğrenci yurdu, otel ve fotoğrafçılıktır..
Fotoğrafçılığın yurt ve otel kadar para kazandırdığının bilinmesi gerektiğini belirtirken Ardahan Haberleri diğer bir işin de modern bir şekilde yapılacak olan ve Ardahan'da ki organik olan hayvansal ürünlerin pazarlanmasıdır..
Birilerinin fotoğrafçılıkta tekel olduğu, bir diğerlerinin Yap/Sat ile para kazandığı Ardahan'da yeni bir iş ise doğal gaz tesisatı işidir..
Atadan dededen kalma yöntemlerle yapıldığı için halen istenen seviye de olmayan hayvancılığı artık dev projelerle yaptırmaya çalışan dünya Ardahanlıları da bu işi yaparken zamana uymalarını istemektedir.
Aksine yarın Hollandalı İngiliz hatta bugün yalandan sanal ortamda hakaret ettiğimiz İsrail gelip, Ardahan'da kuracağı modern ahırlarla hayvancılığı da elimizde alacak..
Bu nedenle Ardahan'da yapılacak işlerin listesini daha sık yayınlayıp, başta İstanbul'da ki Ardahanlılara olmak üzere herkesi Ardahan'a yatırımda davet edeceğim..
0.535.418 32 58-fakiryilmaz323@hotmail.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?

KADINCA/Selmi Yılmaz
Ardahan’da ki Beton ve Santralleri..

Ardahan Haberi Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşArdahan’da yaşananları gazetelerimiz ve internet sitelerimiz de aracılığıyla günü birlik olanları aktardığımız siz okurlarımızın Ardahan’ı bizden de daha çok iyi bilmesine karşın sesini çıkarmadığını anlatmaya çalıştığım dünkü, m’Ar Damarı Yırtılan Ardahan’ başlıklı yazım sanırım birilerini utandırmış, yüzlerini kızartmış..
Çünkü dünkü yazımızı okuyan onca okurumuzun, ‘Vallahi haklısınız’ diyerek öz eleştiri yapmasını da güzel bir gelişmeydi..
Evet, bu memlekette yaşananları sağından, solundan gündeme taşıdığımız bir sıra Ardahan Haberleri da Çıldır’da gelen bir haber bu memleketin çivisi çıkmış diyen Gazeteci Fakir Yılmaz’ı ve bizleri bir kez daha haklı çıkarıyordu..
Çünkü bir yıl önce Çıldır’da yaşanan ve bize göre gelmiş, geçmiş siyasilerin en duyarlısı olan zamanın Çıldır İl Genel Meclis Üyesi Nejdet Kanbir’in yumruk yemesine neden olun okulun temeline atılan betonun sağlıklı olmadığını belirtirken bugün yaşanan duyarsızlık o zaman da yaşanmış, hatta Kanbir’in siyasi şov yaptığı, bizlerinde gerek yerel de gerek ise ulusal da yaptığımız haberlerle reklamına neden olduğumuz ileri sürülmüştü..
İşte bugün Ardahan’a devam eden onca inşaat için alınan betonun ne kadar sağlıklı olduğunu bir kez daha gündeme getiren bu gelişme, Ahmet Deniz’den önce ki vali Seyfettin Azizioğlu’nun, ‘Ardahan’da diğer bir sorun da beton sorunudur’ açıklamasına neden olmuştu..
Evet bu memlekete beton ve santrallerini kontrol eden var mı?

**Ar Damarı Yırtılan Ardahan

Ardahan'ı tanımayanlar Ardahan'da işlerin tıkırın da olduğunu sanar ve 'Ya kardeşim siz gazeteciler niye durduk yerde milleti neye rahatsız edersiniz' der..
Evet zaman zaman aynı tepkileri bizzat bire bir görüşmelerde de almıyor değiliz..
Çünkü başta eşi Genel Sekreter Yardımcısı, Kütüphane Daire Başkanı, Üniversitede ki derneklerin başkanı ve de yöneticisi olan Ardahan Üniversitesin de, ne iş Ardahan Haberleri yaptıkları bilinmeyen valilik, belediye ve diğer resmi kurumlarda her şey güllük gülistanlıkken, biz kalkıp, Festival-i Osman-i başlığını atar, üniversitenin bütçesinin Sayıştay elamanlarınca kontrol edildiğini sorar, kaymakamlıklarda ki harcamaları merak ederiz..
Bugün Ardahan'a gelecek olan Savunma Bakanının Ardahan kent merkezinde ki Askeri kışlaları bize vermesini ister, halk içinde olmasını beklediğimiz bir çok idareci gibi Tugay Komutanının kim olduğunu da tanımadığımızı söyler, yazar, çizeriz..
Bu yetmez gibi Ardahan'da kazandıklarını neden Ardahan'a yatırım olarak yapmazlar diye bu kentin kaymağını yiyenlerin neden en çok vergi verenler listesinde olmadıklarını sorar, rantlarına rant katanları rahatsız ederiz..
Dün bizi ziyaret eden bir okurumuz ve dostumuz bizim verdiğimiz rahatsızlıkların (!) etkisini göstermemesinin nedeninin bu memleketin ar damarını yani duyarsızlık duygusunun yege ile yontulduğu ve herkesim yaşananlara düz baktığını belirtiyordu..
Sizce dostumuz doğrumu diyordu?..

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

KAOS FESTİVALLERİ!..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**AYNI GÜNLER İÇİN DE 4 FESTİVAL, 2 ETKİNLİK..

**AYNI GÜNLER İÇİN DE 4 FESTİVAL, 3 ETKİNLİK..

Artık geleneksel hala gelen Ardahan'da ki yaz etkinliklerinin aynı gün ve saatlerde yapılmaya devam edilmesi tepkilere neden olmaya devam ederken, bu etkinlikleri düzenleyenlerin bu yönde gelen tepkileri dinlemedikleri dikkat çekiyor.

**Mahalle oldu, köy adına festival yapılacak..

Aynı günler içinde yapılacak olan Ulusal Ardahan Kültür ve Bal Festivali, Uluslararası Çıldır ve Aşıkşenlik Festivalleri, Bübilan Festivali ve Sulakyurt Şenliğinin yanı sıra son yıllarda yapılmayan Posof Aşıklar ve Türkü Şöleni de 1-2-3 Ağustos günlerinde aynı anda yapılacaklar.
Öte yandan 3 yıldır Ardahan mahallesi olmasına karşın hala köy olarak anılan Gürçayır Mahallesinde de 'Ardahan Gürçayır Köyü 2. Açık Hava Filim Festivali' adlı etkinlik gerçekleşecek.
Geçen yıl yapılan Hanak Festivali bu yıl yapılmazken, bu festivalin yerine 4 Ağustos'ta 'Birinci Hanak Meşe Ardahan Kültür Sanat Etkinlikleri' adlı bir etkinlik yapılacak.
Ardahan’da olduğu gibi batı kentlerinde de aynı günler içinde yapılacak olan ‘İnegöl Posoflular Seyranı’ ile bu etkinliklere katılmayı düşünenlerin kafasını karıştırmış durumda.

**Göle Kaşar Festivali Ay Sonunda Yapılacak..

Ardahanlıların aynı gün ve aynı saatler de yapılacak olan festival ve şenlikler dolaysıyla hangisine gideceğini şaşırdığı dikkat çekerken, Göle Kaşar Festivalinin cumhurbaşkanlığı seçimi dolaysıyla ay sonuna ertelendiği öğrenildi.

**Özelleşen Bal Festivalin de muamma sürüyor..

Öte yandan özelleştirildiği için tepki alan ve ,'Festival-i Osman' adını takılan Ardahan Ulusal Kültür ve Bal Festivalinin yapılacağı alandan yer ayırmak isteyen vatandaştan 2,5 Bin TL. istendiği yönünde belediyeden bir açıklama gelmemesi dikkatlerden kaçmıyor.
Haberi ekleme saati: 20.39.27 Temmuz 2014
Haber/Fotolar: www.kuzeyanadolugazetesi.com

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

HANAK'IN LOGOSU DEĞİŞTİ..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşArdahan'ın Hanak İlçesi Belediyesi belediyeyi simgeleyen logosunu yeniledi.
30 Mayıs 1926 tarihinde yeniden vilayet olan ve uzun süre aynı logo ile simgelenen Ardahan Belediyesinden sonra logosunu değiştiren ikinci belediye unvanını alan Hanak Belediyesinin yeni logosun da yok yok.
1958 Yılında içe unvanını aldıktan sonra ilk kez logosunu değiştiren Hanak Belediyesinin yen logosun da Güneş, Buğday, Arı Çiçek, Kura Nehrini besleyen Hanak Deresi, Kafkas Arısı ve onun Ardahan Balını ürettiği çiçekler, karlı dağlar ve Ardahan'a adını veren Meşe çamlardan oluşmakta.
Haberi ekleme saati: 19.36.27 Temmuz 2014
Haber/Fotolar: www.kuzeyanadolugazetesi.com

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

ÇILDIR'A BAYRAM HEDİYESİ VİDANJÖR!..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaşİmar planı olmayan, kent merkezinin %89'nun kanalizasyon olduğu Ardahan'ın Gürcistan ve Ermenistan'a komşu Çıldır İlçesine Vidanjör..
Son yerel seçimlerde Demokratik Sol Partisi'nden Çıldır Belediye Başkanı seçilen, ardından bu partide istifa ederek bağımsız kalan ve Çarşamba günü Ardahan'a gelecek olan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu'nun da katılacağı toplantıda AK parti'ye geçeceği ileri sürülen Yakup Azizoğlu'na bayram hediyesi olarak bir adet vidanjör gönderildi.
Önümüzde ki günlerde de bir adet itfaiyenin Çıldır Belediyesine verileceği öğrenilirken, Vidanjörün Çevre Bakanlığından Çıldır Belediyesine gönderildiği bilgisi alındı.
Haberi ekleme saati: 19.11.27 Temmuz 2014
Haber/Fotolar: www.kuzeyanadolugazetesi.com

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

DAMAL'DA BIÇAKLI KAVGA!..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşArdahan'ın Damal ilçesine bağlı Yukarıgündeş köyün de meydana gelen kavgada 2 kişi ağır yaralandı.
Alınan bilgilere göre Damal Yukarıgündeş köyüne ait yaylada iki genç arasın da yaşanan mesajlaşma nedeniyle çıktığı öğrenilen ve Ağa Evgin isimli bir kişi ile oğlunun karıştığı kavgada ağır şekilde yaralandıkları bilgisi alındı.
Yaralıların önce Damal Sağlık Ocağına ardından Ardahan Devlet Hastanesine sevk edilerek ameliyata alındıkları öğrenildi.
Olayla ilgili tahkikat başlatıldı.
Haberi ekleme saati: 19.05.27 Temmuz 2014
Haber/Fotolar: www.kuzeyanadolugazetesi.com

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

BAYRAMLIĞIMIZ OLMAZSA DA
BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN!..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşArdahan merkeze bağlı Kocaköy’de bulunan 6 çocuklu aile Ramazan Bayramına bayramlık elbise almadan, tatlı yemeden girecekler.
Yoksulluğun diz boyu olduğu, kapısı bacası bulunmayan evde Ramazan Bayramını karşılamaya çalışan 5’i kız 6 çocuklu fakir aile kendilerine uzanacak sıcak bir el bekliyorlar.
Leyla, Alev, Bahar, Ebru, Eylül ve Uğur isimli 6 çocuklu Mustafa ve Aysel Bakaç isimli yoksul ailenin kız çocuklarının baba ve annelerinin kendilerine bayramlık elbise alamadıklarını göz yaşı için de belirtirlerken, işsiz baba en büyüğü 22 en küçüğü 3 yaşında olan çocuklarına değil bayramlık, ekmek almaktan zorlandıklarını belirttiler.
Haberi ekleme saati: 19.05.27 Temmuz 2014
Haber/Fotolar: www.kuzeyanadolugazetesi.com


MEREDİSİ SEL GÖTÜRDÜ!..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**Sel Kazları, Hindileri Götürdü..

Ardahan'da yaşanan yağışlar hayatı olumsuz yönde etkilemeye devam ediyor.
Geçtiğimiz günler de yaşanan yağmur, dolu ve ardından gelen hortumun yaralarının daha sarılmadan bu kez Çıldır'ı sel vurdu.
Ardahan'ın Gürcistan ve Ermenistan sınırında bulunan Çıldır ilçesine bağlı Gölebakan (Meredesi) köyünü sel bastı.
Aynı zaman da CHP Ardahan İl Başkanı olan İlimdar Senem'in de köyü olan Meredis köyünü basan selin köylülerin Kaz ve Hindilerinin yanı sıra başta biçilmiş çayırlarını olmak üzere ekili alanlara ve köyün yollarına büyü zarar verdiği öğrenildi.
Bilindiği gibi geçtiğimiz günler de yaşanan yağmur, sel ve hortum ardından bir çok ev ve iş yeri zarar görmüş, Göle'de bir çocuk sel sularına kapılarak hayatını kayıp etmişti.
Haberi ekleme saati: 18.55-27 Temmuz 2014
Haber/Fotolar: www.kuzeyanadolugazetesi.com

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

100 TL'ye Çek!..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**Çayırlar biçilmeye başladı..

Tarım ve Hayvancılık yaparak geçimlerini sağlayan Ardahanlılar biçine girdi.
Başta Orta Anadolu’da olmak üzere bir çok yerde ikinci biçinin yapıldığı şu günlerde daha yeni çayırlara giren Ardahanlıların en büyük sorunu Irgat bulamamak olduğu görülürken, biçer ve traktörleri olanların da derdi pahalı akaryakıt.
Bir Irgat’ın 100 TL.’ye biçine gittiği Ardahan’da yerli Irgat bulamadıklarından yakınan Ardahanlılar bir iş sahasında yetişmiş elaman sıkıntısı yaşanan Ardahan’da şimdide Irgat sorunu yaşanıyor diye dert yanarlarken, biçer ve traktörü olanların da pahalı akar yakıttan dert yandıkları görülmektedir.
Haberi ekleme saati: 21.22-26 Temmuz 2014
Haber/Fotolar: www.kuzeyanadolugazetesi.com

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

ARDAHAN 2. OLDU!..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşTürkiye İstatistik Kurumu yaptığı araştırmada İstanbul'a göç edenlerin aslen nereli oldukları soruldu.
Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) verilerine göre Türkiye'de birçok ilin nüfusu göç sebebiyle düşerken, İstanbul'un nüfusu her geçen gün biraz daha yükseliyor. 31 Aralık 2013 tarihi itibarıyla İstanbul'un nüfusu 14 milyon 160 bin 467'ye ulaştı.

**EN ÇOK SİVAS / İKİNCİ SIRADA KARS-ARDAHAN
İstanbul'da yaşayanlar arasında 736 bin 542 kişi birinci sırada Sivaslılar, İkinci sırada ise 592 bin 184 kişi ile Karslı ve Ardahanlılar geliyor.
EN AZ BURDURLULAR YAŞIYOR
548 bin 546 ile üçüncü sırada Kastamonulular, 499 bin 782 ile Ordulular dördüncü sırada yer alıyor. İstanbul'da en az nüfusa sahip illerde 8 bin 680 ile Burdurlular birinci sırada, 9 bin 263 kişi ile Hakkarililer ikinci sırada, 14 bin 281 ile Muğlalılar 3 sırada yer alıyor.
İstanbul'da yaşayan diğer illerin nüfusu ise şöyle sıralanıyor:
"Adana 83 bin 13, Adıyaman 172 bin 919, Afyonkarahisar 56 bin 585, Ağrı, 156 bin 992, Amasya 173 bin 739, Ankara, 90 bin 793, Antalya 43 bin 573, Artvin 82 bin 673, Aydın 27 bin 642, Balıkesir 99 bin 145, Bilecik 36 bin 784, Bingöl 128 bin 195, Bitlis 195 bin 279, Bolu 65 bin 525, Bursa 97 bin 899, Çanakkale 76 bin 499, Çankırı 158 bin 352, Çorum 170 bin 754, Denizli 29 bin 746, Diyarbakır 188 bin 745, Edirne 109 bin 609, Elazığ 141 bin 697, Erzincan 302 bin 511, Erzurum 382 bin 519, Eskişehir 53 bin 580, Gaziantep 78 bin 238, Giresin 487 bin 115, Gümüşhane 137 bin 495, Hatay 88 bin 666, Isparta 54 bin 364, Mersin 55 bin 32, İstanbul 2 milyon 178 bin 507, İzmir 67 bin 127, Kars 269 bin 388, Kayseri 153 bin 491, Kırklareli 119 bin 301, Kırşehir 44 bin 673, Kocaeli 57 bin 179, Konya 151 bin 298, Kütahya 29 bin 665, Malatya 392 bin 435, Manisa 44 bin 734, Kahramanmaraş 97 bin 56, Mardin 204 bin 630, Muş 132 bin 840, Nevşehir 88 bin 350, Niğde 88 bin 61, Rize 296 bin 375, Sakarya 135 bin 920, Samsun 417 bin 120, Siirt 207 bin 661, Sinop 366 bin 681, Tekirdağ 117 bin 749, Tokat 455 bin 817, Trabzon 395 bin 474, Tunceli 85 bin 159, Şanlıurfa 112 bin 849, Uşak 20 bin 791, Van 167 bin 648, Yozgat 138 bin 629, Zonguldak 119 bin 771, Aksaray 46 bin 6, Bayburt 117 bin 360, Karaman 25 bin 671, Kırıkkale 33 bin 761, Batman 124 bin 247, Şırnak 30 bin 558, Bartın 96 bin 375, Ardahan Nostalji
an 237 bin 510, Iğdır 85 bin 286, Yalova 20 bin 845, Karabük 94 bin 684, Kilis 37 bin 427, Osmaniye 28 bin 557, Düzce 47 bin 74, Kars-Ardahan-Iğdır 592 bin 184 kişi."
Haberi ekleme saati: 21.05-26 Temmuz 2014
Haber/Fotolar: www.kuzeyanadolugazetesi.com


BAKANA PANKART AÇTILAR,
ARDAHAN'A FAKÜLTE İSTEDİLER..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**GAZETECİ BAKANDAN FAKÜLTE İSTEDİ..

Ardahan'a gelen Milli Savunma Bakanını, 'Aziziye Kışlasının Üniversiteye Verilmesini İstiyoruz' karşılayan Ardahanlılar Bakan Yılmaz'da söz aldılar.
Ardahan Gazeteciler Cemiyeti Başkanı ve İstanbul Ardahan Federasyonu Başkan Yardımcısı Gazeteci Fakir Yılmaz Başkanlığında bir grubun Ardahan esnafı tarafında hazırlanan, 'Aziziye Kışlasının Üniversiteye Verilmesini İstiyoruz' pankartı ile Ardahan Belediyesinin önünde karşıladıkları Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz'a seslenerek, 'Sayın Bakan Aziziye Kışlasının Fakültesini Üniversiteye İstiyoruz' dediler.
Gazeteci Fakir Yılmaz'ın esnaf tarafından bu yönde hazırlanıp, imzalanan imzalı dilekçeyi Bakana bizzat eliyle teslim ederek, 'Sayın bakanım hükümet ve YÖK tarafından 4 yıl önce alınan karar ile Ardahan'a Güzel Sanatlar Fakültesi kurulmasına rağmen yer olmadığı için açılmadığını, bu nedenle kent merkezin de bulunan Askeriyenin elinde bulunan Aziziye Kışlasını Ardahan Üniversitesine verilmesini istiyoruz' demesi üzerine bakan Yılmaz 'Hayırlı olsun, Aziziye Kışlası Ardahan Üniversitesinindir. Kaleye bakan yüzü ile orası fakülte olacak' dedi.

**Gazeteci Başkanla tartıştı, Bakandan söz aldı..

Öte yandan ellerinde pankart ve dilekçe ile bakanı belediyenin önünde bekleyen grubun yanına gelen Ardahan Belediye Başkanı ile Gazeteci Fakir Yılmaz arasında kısa süreli bir tartışma yaşandı.
Bakanın Halk Eğitim de katıldığı toplantıda çıkıp, belediyeye gelmesini bekleyen ve 'Aziziye Kışlasının Üniversiteye Verilmesini İstiyoruz' pankartını açan esnafa başkanlık eden Gazeteci Fakir Yılmaz'ın ve grubun yanına gelen Ardahan Belediye Başkanının, 'Bunlara, pankartlara ne gerek var, zaten demişiz' demesi üzerine başkana tepki koyan Gazeteci Fakir Yılmaz, 'Demişiz, demişiz diyorsunuz ama 4 yıldır ne kışla boşanıyor, nede fakülte açılıyor' deyince Ardahan Belediye Başkanı Faruk Köksoy grubun yanında uzaklaştı.
Haberi ekleme saati: 19.37-26 Temmuz 2014
Haber/Fotolar: www.kuzeyanadolugazetesi.com

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

SGK’dan Ardahan’a Dev Bina

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşArdahan’da kendi yerini yaptıran Ardahan Sosyal Sigortalar İl Müdürlüğü Ardahan Yeni Mahalle de yaptırdığı binasında hizmet vermeye hazırlanıyor.
Ardahan Yeni Mahallede bulunan Yatılı İlköğretim Okulu karşısın da yaptırılan Ardahan Sosyal Güvenlik Kurumu binası bu yıl bitiyor.
İç dizayni ve çevre düzeni yapılan ve bu yıl sonun da teslim edilmesi beklenen Ardahan İl Sosyal Güvenlik Binası bittiğinde Ardahan Yenimahalle de YİBO’dan sonra ikinci resmi bina yapılacak.

**Göle’de de yapılıyor..

Ardahan İl Merkezin de yapımı devam eden Sosyal Güvenlik Kurumu binası bu yıl sonunda teslim edilmesi beklenirken, aynı binanın küçük bir versiyonu da Ardahan’ın en büyük ilçesi olan Göle’de yaptırılıyor.
Ardahan’da ki bina ile aynı zaman da teslim edilen Göle SGK binası da Göle merkez de yaptırılmakta.
Haberi ekleme saati: 23.22-25 Temmuz 2014
Haber/Fotolar: www.kuzeyanadolugazetesi.com

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

İL GENEL MECLİS ÜYESİNE YUMRUK ATAN
Müteahhidin Oğlu Öldürdürüldü!

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşGeçtiğimiz yıl Ardahan'ın Çıldır İlçesinde yaptırılan okulu yapan müteahhidin oğlu bıçaklanarak öldürüldü.
Alınan bilgilere göre Çıldır Aşıkşenlik'te Ardahan İl Milli Eğitim Müdürlüğünce yaptırılan yeni okulun temeline gerektiği gibi sağlam beton atılmadığını ileri süren Çıldır DSP eski İl Genel Meclis Üyesi Nejdet Kanbir ile tartışan ve çıkan kavgada Kanbir'e yumruk atan Kazım Yıldız'ın Kayseri de yine babası tarafından yaptırılan inşaata biriyle tartıştığı ve bıçaklanarak öldürüldüğü öğrenildi.

**Okulun temeli sökülüyor!..

Öte yandan Ardahan'ın Gürcistan ve Ermenistan'a komşu olan Çıldır ilçesine bağlı Aşıkşenlik (Suğara) Mahallesinde yaptırılan okulun temel betonunun sağlıklı olmadığını belirttiği için ilçe kaymakamı ve zamanın CHP'li Belediye Başkanı ile protokolün önünde yumruk yiyen DSP Çıldır eski İl Genel Meclis Üyesi Nejdet Kanbir haklı çıktı.
Çünkü Kanbir'in Çıldır ve Ardahan'da yaptırılan inşaatların gerektiği gibi denetlenmediğini belirtip, bu nedenle verdiği mücadele de yumruk yemesine neden olan Aşıkşenlik Okulunun temeline atılan betonun gerektiği gibi sağlıklı olmadığı gerekçesiyle inşaatının durdurulup, temelinin söküldüğü görüldü.

**Ardahan'da satılan beton ne kadar sağlıklı?..

Temeline atılan betonun sağlam olmadığı ortaya çıkan ve geri sökülen Çıldır Aşıkşenlik'te ki okulun temelinin sökülmesi Ardahan ve İlçelerinde yapılan inşaatlara atılan betonları da gündeme getirdi.
Arda arda açılan denetimden uzak beton santrallerinin sattığı betonların ne kadar sağlam olduğunu gündeme getiren bu gelişme yetkili ve ilgililerin bu yönde ne gibi bir çalışma başlattıklarını da gündeme getirdi.
Haberi ekleme saati: 22.54-25 Temmuz 2014
Haber/Fotolar: www.kuzeyanadolugazetesi.com

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

DAMALLILAR: GÜMRÜKTE SOYULDUK!..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşArdahan'ın Posof Sınırları içinde bulunan ve Türkiye'nin Kafkaslara açılan kapısı olan Türkgözü (Badele) Gümrük kapısından Gürcistan'a geçmek isteyen Damallı aile Gürcü Gümrük Kapısın da soyulduklarını ileri sürdüler.
Alınan bilgilere göre İstanbul'dan tatil için Ardahan'a gelen Dehman Fişek ve eşi Silvan Fişek araçları olan diğer iki arkadaşları ile Gürcistan'a geçerlerken Gürcü Gümrüğünde aramadan geçirildikleri, bu arama esnasın Silvan Fişek'in kendisine ait ziynet eşyası 7 bin TL.'lik alınlarının Gürcü Gümrük görevlilerince 'Gürcistan'a altın geçiriyorsunuz' denilerek el konulduğunu ve altınlarının geri verilmeden Gürcistan'a sokulmadan Türkiye'ye geri gönderildikleri ileri sürüldü.
Konu hakkında gazetemize bilgi veren Dehman ve Silvan Fişek adlı Damallılar altınlarına el koyup vermeyen Gürcü Gümrükçülerinin altınlarını geri vermeden sınırdan geri çevirdiklerini, bu yönde yaptıkları şikayetleri ile ne Gürcü nede Türk Gümrüğü yetkililerinin ilgilenmediğini belirterek, ne yapacaklarını şaşırdıklarını belirterek, Posof Kaymakam ile Ardahan Valisinden yardım istediklerini belirttiler.
Haberi ekleme saati: 22.03-25 Temmuz 2014
Haber/Fotolar: www.kuzeyanadolugazetesi.com

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

BOSNA HERSEKTEN
14 BİN TON ET GELECEK

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşCHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt TBMM Genel Kurulunda hayvancılık, tarım ve ithal et ve ülke insanın et tüketimi ile ilgili yaptığı konuşmada, adeta ders verirken, köylü, çiftçi ve et üreticileri ile ilgili önerilerde bulundu. Bosna hersek üzerinden başka ülkelerden ithal et getirileceğini öne süren ve belge açıklayan Öğüt, ne yediği, nasıl kesildiği, yaşlı mı genç mi olduğu belli olmayan etleri ülkeye sokmak yerine, Anadolu köylüsünün aynı fiyata et vermeye hazır olduğunu söyledi. Öğüt, hükümete çok sayıda öneride bulunarak, gelin hem köylüyü perişan etmeyelim hem de insanlarımıza sağlıklı ve ucuz et yedirelim”çağrısında bulundu. Öğüt, çarpıcı iddialarda öne sürdü.

**BOSNA HERSEKTEN 14 BİN TON ET GELECEK..
CHP Milletvekili Ebsar Öğüt, TBMM’de yaptığı konuşmada,Bosna hersek bahane edilip, başka ülkelerin etinin bu ülke üzerinden Türkiye’ye getirileceğini ifade edip, bir belge gösterdi Öğüt, “Ben size bir belge göstereceğim, bu belge Resmî Gazete'de yayımlanmış, Cumhurbaşkanı ve Başbakanın imzası var. 23 Temmuz 2014 tarihi itibarıyla Bosna Hersek'ten 15 bin ton et ithal edilecek. Biz Bosna Hersek'ten ithalata karşı değiliz. Tabii ki Bosna da bizim kardeşimiz. Ancak, Bosna Hersek'i bahane edip başka ülkelerden, Bosna Hersek'in üzerinden ithalat yapılacak”dedi.

**HÜKÜMET KÖYLÜYÜ PERİŞAN ETTİ..
Türkiye'de yaşayan insanların yüzde 27'si köylü ve çiftçi olduğunu, şu anda ithal et getirmekle bu insanların perişan edilmesi anlamına geleceğini, ifade eden Öğüt şöyle devam etti: “Tam böyle Kurban Bayramı arifesi, köylü 3-5 kuruş kazanacak dönemde ithal et getirmesi, köylünün malının düşmesi, hakikaten hem köylüyü hem büyük üreticiyi zarara soktu ve perişan etti. Bana bir sürü telefon geliyor: "Lütfen bu ithalatı durdurun." Evet, ben de "Lütfen bu ithalatı durduralım." diyorum”.

**TARIM ÜRÜNLERİ İTHALINA 79 MİLYAR DOLAR ÖDENDİ..
Türkiye'de 2003'ten 2014 tarihine kadar ithal tarım ürünlerine, ete ve tarım ürünlerine ödenen paranın 79 milyar dolar olduğunu ifade eden Öğüt, “ bu paranın bir kısmını kendi köylümüze ve çiftçimize verseydik, hiçbir zaman ithalata muhtaç kalmazdık. Niye kalmazdık? Çünkü, kendi köylümüz üretecekti, kendi çiftçimiz üretecekti.Bugün köylümüz kan ağlıyor, perişan durumda. Kars'ta, Ardahan'da, Erzurum’da, Ağrı'da, o bölgede ithal et duyulunca çiftçi ve köylümüzün malı satılmaz duruma geldi ve durdu, satışlar durdu, ne olacak belli değil. Kurban Bayramı'nda zaten köprüden Trakya tarafına geçmesi mümkün değil vatandaşın. Hâl böyle olunca, köylü şu anda işin içinden çıkamaz duruma girdi.”diye konuştu.

**AMAÇ VATANDAŞA UCUZ ET YEDİRMENİN YOLU..
Öğüt konuşmasını şöyle sürdürdü: “Amaç ucuz et yedirmektir vatandaşa, öyle mi kardeşim? Amaç ucuz et yedirmekse, ucuz ve kaliteli et… Bakın, ithal etin ne olduğu belli değil. Diyor ki: "Taze veya dondurulmuş et getirilecek." Biliyorsunuz, dondurulmuş et getirirken -hocam da iyi bilir- gümrüklerde bozuk çıktı bir sürü et. Dondurulmuş et sağlam çıkar mı? Orada donduruyor. Bir de dondurduğu zaman et su alıyor, su aldığı zaman kilolu oluyor, kilolu olduğu zaman vatandaş zarar ediyor. Buraya geldiği, açıldığı zaman, diyelim ki 1 kiloda en az 300 gram zarar ediyor vatandaş.”

**HÜKÜMETE TEKLİFİMİZ VAR..
Şimdi benim bir teklifim var, diyorum ki Hükûmete teklifte bulunduğunu, vatandaşa kaliteli ve ucuz et yedirmeye kendinsin talip olduğunu vurgulayan Öğüt, önerisini şöyle ifade etti: “ Kars, Ardahan, Iğdır, Ağrı, Doğu Anadolu olarak bölgelerden alım yapın. benim bölgeme ihale yapın. Ben bugün köylülerle de konuştum, bu konuda uzman arkadaşlarla da konuştum, şunu söylediler: "Etin kilosunu 20 TL'ye vermeye hazırız Kars ve Ardahan bölgesi. Evet, etin kilosunu 20 TL'ye vereceğiz."Butun”

**KÖYLÜMÜZ AYNI PARAYA ET VERMEYE HAZIR..
Öğüt önerilerini şöyle dile getirdi: “Ben Bakana sesleniyorum: Dışarıdan et getireceğine, aynı eti… Kaç kilo istiyorsun kardeşim? 15 bin ton. Bizim o bölgede çok fazla sayıda hayvan var, kendisi de söyledi, hayvanımız çok. Hayvanımız çoksa o zaman niye dışarıdan getiriyoruz kardeşim? O zaman ne yapalım? Dışarıdan getireceğimize merada otlamış, omega 3 değeri yüksek olan daha kaliteli eti 20 TL'ye ben Türkiye'ye yedirmeyi taahhüt ediyorum burada, Meclis kürsüsünden çünkü oradaki, Kars'taki, Ardahan'daki tüketicilerle konuştum, ismini vermek istemiyorum. Evet, 20 TL'ye biz yedirmeye hazırız Kars-Ardahan bölgesi olarak. Niye kardeşim aynı paraya dışarıdan getiriyorsunuz? Sizin bizim köylümüze düşmanlığınız mı var? “

**NE YEDİĞİ VE NASIL KESİLDİĞİ BELLİ DEĞİL..
Bir de ette omega 3 değerinin çok önemli olduğunu, dışarıdan gelen hayvanın ne yediğinin, nasıl kesildiğinin ve yaşının belli olmadığını dile getiren Öğüt, “ genelde -bunu da söyleyeyim- yaşlı hayvanları kesiyorlar, yaşlı hayvanların eti bozuk çıkıyor arkadaşlar. O anlamda, dışarıdan gelen etin mutlak surette durdurulması lazım”dedi.

**ET TÜKETİMİNDE DE GERİDE KALDIK..
Doğu Anadolu bölgesinde 17-18 lira karkas, 12-13 liraya canlı verildiğini vurgulayan Öğüt, “ Biz çok geride kaldık ithal eti getirerek. Bakın, ben size rakam vereceğim. Demin Profesör Doktor Yunus Kılıç dostum dedi ki: Türkiye'de vatandaşlar kişi başına yılda 13 kilo et tüketiyor, kırmızı et. Amerika'da ne kadar tüketiyorlar biliyor musunuz? 125 kilo, yılda 125 kilo Amerika'da, 108 kilo Hong Kong'da tüketiyorlar.Avustralya'da bir kişi yılda 142 kilo kırmızı et tüketiyor, Almanya'da, bizim komşumuz Almanya'da yılda 82 kilo, bizde de yılda 13 kilo.Şimdi, bakın, bizim aslında omega 3 değeri yüksek olan, mera eti olan, omega 3 değeriyle beslenen insanlarımızın sayısı az.”dedi.

**ET KOMBİNELERİ ÇOĞALSIN..
Öğüt, konuşmasında, Et ve Süt Kurumu kombinelerini çoğaltmasını, Kars'a, Ardahan'a, Ağrı'ya kesinlikle kurulmasını da isteyen öğüt diğer önerileri ise şöyle ifade etti: “ İkincisi: Daha önce 6 bin TL'ye hayvan aldı köylüler. Şu anda 3 bin liraya indi. Bu arkadaşlarımız 6 bin TL'ye aldı, Tarım Bakanlığı ithalatı serbest bıraktı, hayvan 2,5-3 liraya indi. Şu anda vatandaşlarımız, o hayvanı alanlar, çok büyük zararda. Bu vatandaşlarımızın hiç olmazsa kredi borçları ertelensin, faizsiz ertelensin.”

**TORBA YASASINDA TARIM VE KÖYLÜ LEHİNE BİR ŞEY YOL..
Hükümetin Torba yasasında 148 tane madde olduğunu, tarımla, köylüyle ilgili hiçbir şey olmadığını, köylünün faizinin silinmediğini dile getiren Öğüt, “ Başkasının, esnafın silelim, ben ona karşı değilim, herkesin faizini silelim ama köylünün faizini de silelim ve kolaylık yapalım. "Köylüye kolaylık yapılıyor." diyorlar. Nedir? "Faiziyle beraber uzattık." Ya, başkasından faiz alıyorsun, köylüden niye alıyorsun kardeşim? Köylü daha mı zengin değerli arkadaşlar? Bu anlamda ben ısrar ediyorum, bu önergeyi kabul edin, bir araştırma önergesi yapalım ve ithal eti durduralım, köylümüz kazansın diyorum,”diye konuştu.
Haberi ekleme saati: 22.01-25 Temmuz 2014
Haber/Fotolar: www.kuzeyanadolugazetesi.com

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Savunma Bakanı Geliyor,
Kışlayı Jiletle Savunmaya Alın!.

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşYarın Ardahan'a gelerek bir dizi inceleme yaptıktan sonra iftarını açacak olan Milli Savunma Bakanı İsmet Atalay'ın gelişi öncesi Ardahan Üniversitesine verilmesini istenen ve kışla yapılması kışlanın giriş kapısı yenilenerek, duvarlarına jiletli tellerle örüldü.
Ardahanlıların, 4 yıl önce YÖK ve Bakanlar Kurulu tarafından Ardahan'a Güzel sanatlar Fakültesi kurulması kararı almasına karşın, bina ve alan olmadığı için halen kurulmayan fakülte yapılması için istedikleri kışlanın üniversiteye teslimini beklerken, büyük bölümü boşaltılan kışlanın kapısını yenilenmesi, çevre duvarlarına jiletli tellerle örülmesi karşısın da şok olurlarken, Ardahan'a gelecek Savunma Bakanından Atatürk Caddesi üzerinde bulunan ve büyük bölümü boşaltılan kışlanın Ardahan Üniversitesine verilmesi talebini yenilediler.

**AKP'li Soner Görmüş Dilekçeleri Saklamış!

Ardahanlıların kent dışına çıkan Askeri Birliklerden boşanan Aziziye Kışlasının Ardahan Üniversitesine verilip, Güzel Sanatlar Fakültesi yapılmasını istediği ve Fakir Yılmaz'ın girişimleri üzerine bu yönde ki isteklerini belirten bir dilekçe yazıp, bölge esnafına imzalattığı imza kampanyasında toplanan imzaları saklayıp, kimseye vermediği de ortaya çıktı.
Haberi ekleme saati: 18.22-25 Temmuz 2014
Haber/Fotolar: www.kuzeyanadolugazetesi.com

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

POLİS BAŞ KOMİSERİNDEN
Polislerin Kelepçelenmesine Tepki...

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**Bu Memlekette Cumhuriyet Kanunları Geçerlidir..

Gülen Cemaati’ne yönelik operasyonlarda gözaltına alınan polislerin kelepçelenmesine tepki gösteren Ardahanlı emekli Polis Baş Komiseri Cevdet Şentürk, 'Bu Memlekette Cumhuriyet Kanunları Geçerlidir..' dedi.

İstanbul'da Henüz Nedeni Belli Olmayan Sebeplerden Dolayı Emniyet Müdürlerinin Evlerinden alınarak Kollarının Arkadan bağlanmasına vicdanım razı gelmiyor.
Emekli Baş Komiser olarak henüz suçları kesinleşmemiş yarın beraat edecek durumdaki bu vatan evlatlarını kollarını arkadan bağlayan yetkilileri kınıyorum.
Size Ardahan valiliği bünyesinde oluşan bir vakayı izah edeceğim Ardahan Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ulaş Karaca mayatinde çalışan teknik personel Oktay Demir'i makamına çağırarak yanında ki iki konuğu huzurunda ceketini çıkararak niçin darp etti?
Hastaneye sevk edilen kafasında ki yarığa dikiş atılarak tedavisi yapılan Oktay Demir niçin 3 gün rapor aldı?
Acaba il müdürünü koruma amaçlı birileri hastaneye telefon mu etti?
Cumhuriyet savcılığına evrak gönderilirken il müdürü mevcutlu mu gitti?
İl müdürünün eline kelepçe vurdular mı?
Bu il müdürü bu kaba hareketleri kime güvenerek yapıyor? Kendisi müdürlüğüne ait teknik cihazlarla donatılmış fiyat farkı doblo aracını hükümet binası parkından birileri tarafından çalındığı iddia ediliyor..
Sayın müdür devlete ait içinde ölçüm cihazları bulunan bu aracın kaybolmasında Ardahan İl Emniyet Müdürlüğüne müracaat da bulundu mu?
Bu araç Kars ve Ardahan hudutları arasında meçhul kişi tarafından kullanırken radara düştüğü veya polis kontrolünden kaçtığı bu usulsüz araç kullanma biçiminden mütevellit aracın plakasına ceza kesildiği bu cezanın Ardahan Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü tarafından ödendiği iddia edilmiştir. Sayın müdür devlet malına zarar veren bu kişileri yakalatmak için hangi çabayı gösterdi?
Ardahan valiliği konu hakkında mutlaka gerekeni yapacaktır.
Biz Ardahan'lılar olarak bu tür çifte standartlara karşıyız. Coğrafyamıza tayinle gelen vatan evlatlarının haksızlıklara maruz kalmalarını hazmedemiyoruz bağımsız yargının gerektiğini yapacağına yürekten inanıyoruz.
İstanbul'da gece yarısı evlerinden alınan namuslu, iffetli, vatan evladı benim meslek taşlarım emniyet müdürlerim kendilerine reva görülen davranışları hak etme işlerdir. Bizde ast üst mesleki terbiye kültürü vardır. Yarın beraat edecek ve görevlerine dönecek bu emniyet müdürleri kollarını arkadan bağlayan polislerine nasıl davranacaklar Türkiye Polis Emekleri Derneği üyesi olarak bana telefon açan emekli emniyet müdürü Türkiye Trafik Daire Başkanı emekli emniyet müdürü Remzi Tam emniyet genel müdürlüğü sosyal hizmetler başkanlığı yapan emekli emniyet müdürü Muhlis Yılmaz, İstanbul Trafik şube müdürü emekli emniyet müdürü Mümtaz Baykal çok sayıda emekli meslektaşlarım adına onlardan aldığım güç ve cüretle Türk Polisine yapılanları Ardahan'da da Şavşatlı hemşerim Oktay Demir'in darp edilmesini içime sindiremiyorum kınıyorum.
Haberi ekleme saati: 18.15-25 Temmuz 2014
Haber/Fotolar: www.kuzeyanadolugazetesi.com

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

AKP’liler sıraya dizilecek!.

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş10 Ağustos'ta yapılacak olan ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın BDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş ve 9 partinin çatı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu ile yarışacağı cumhurbaşkanlık seçimi için saflarını belirleyen partilerden AK Parti bugün başbakanın cumhurbaşkanlık yarışında harcayacağı bütçeye katkı için Ziraat Bankasın da açılan hesaba para yatıracaklar.
Alınan bilgilere göre bugün Ardahan Ziraat Bankası önünde sıraya dizilecek olan AKP'liler adam başı bin TL. Erdoğan için açılan hesaba para yatıracaklar.

**Birde Spor'a Yapsalar..

Bugün Ziraat bankası önünde sıraya girip, Erdoğan'a yardım edecek olan AKP'lilerin aynı duyarlılığı maddi imkânsızlık dolaysıya BAL ligine katılmama tehlikesiyle karşı karşıya olan Serhat Ardahan Spor'a karşı da aynı duyarlılığı göstermeleri bekleniyor. Haberi ekleme sati: 12.24-25 Temmuz 2014
Haber/Fotolar: www.kuzeyanadolugazetesi.com

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Vali Bey 3,5 Milyonluk Yatırım
1,5 Km Yol İçin Heba Olacak Gibi..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşDevlet ve Özel Sektörün bölgeye yatırım yapmadığı, işsizliğin diz boyu olup, göçün hızla devam ettiği Ardahan’da yapılmak istenen bir iki işe de bin bir yerde zorluk çıkıyor ya da çıkarılıyor.
Başta yolu, çevre düzenlemesi ve ışıklandırılması yapılmadan hizmete sokulan Ardahan Organize Sanayi Bölgesi, alt yapısı olmayan ve bataklığa yapıldığı içinde ki iş yerlerinin her gün bataklığa batıp, çatladığı Ardahan’ın Hanak İlçesine yapılmak istenen 3,5 Milyonluk dev proje de yol yüzünden tehlikede.
Alınan bilgilere göre Ardahan’ın Hanak İlçesine bağlı Yamçılı (Macivet) köyün de AK Deniz Besicilik tarafından yapımına başlanan ve aldığı destek projesi gereği 90 gün içinde bitirilip, teslim edilmesi gereken 250 Başlık Besi Çiftliği yol olmadığı için hızla yapılamıyor.

**Yapılsa Türkiye'nin en büyük kapalı ahırı olacak..

25 Dönüm arazi üzerinde kurulacak olan ve bittiğin de Ardahan’a 3,5 Milyonluk dev bir yatırımın gerçekleşeceği 2 Bin M2’lik dev ahır da 800 M2 yemlik, 500 metre küplük Silaj deposu, 50 tonluk su deposu, 8 adet makine garajı ve 2 lojmanlı dev ahır başta acil olarak açılması gereken yolu ve diğer sıkıntılar aşılıp, bitirilebilinse, Türkiye’nin en büyük çiftliği olarak bölge hayvancılığına hitap edecek.
TKDK İPARD Hibe Programı Kapsamında yapımına başlanan bu dev yatırımın temeli açılmaya başlanırken yapımcı firma inşaat alanına giden 1,5 kilo metrelik yolun İl Özel İdare, Karayolu ya da Belediye imkanları ile yapılması gerektiği, bunun için başvurdukları kurum ve yetkililerden hala cevap alamadığı bilgisi de alındı.
Başta köye olmak üzere dev yatırımın yapıldığı alana yol isteyen Ak Deniz Besicilik yetkilileri başta Ardahan Valisinden olmak üzere 90 gün içinde bitirilmesinin şart olduğu bu dev yatırımın bir an önce bitirilip, Hanak’ın, Ardahan’ın, Bölgenin ve Ülkenin ekonomisine kazandırılması için herkesten yardım beklediklerini açıkladılar.

Ardahan Haberleri **175 Yayla Yolu Yapıldı..

Öte yandan Ardahan İl Genelinde 175 Yayla yolunun baştan aşağıya elden geçirilip, yenilendiği açıklandı.
Konu hakkında bilgi veren Ardahan İl Özel İdare Genel Sekreteri Hakkı Özgür başta Ardahan merkez de olmak üzere il genelinde bulunan 175 köyün 175 yayla yolunun kısa sürede yapılıp, bitirildiği, şimdiki hedeflerinin köy yollarını elden geçirip, asfaltlamak olduğunu belirtti.

**Vali yatırımları inceledi..

Ardahan’ın Hanak ilçesine bağlı Yamçılı köyün de yapılmak istenen 3,5 Milyonluk yatırımın yol sıkıntısı yaşadığı, İl Özel İdaresinin 175 yayla yolunu yaptığı Ardahan’da vali kentte yapılan yatırımları yerin de inceledi.
Vali Ahmet Deniz, SYDV, İl Özel İdaresi ve Spor Müdürlüğü bünyesinde hizmet veren tesis ve yatırımlarda denetlemelerde bulundu.
Denetlemeleri kapsamında SYDV tarafından, evi olmayan ihtiyaç sahibi vatandaşlar için yaptırılan ev inşaatlarını yerinde gezen Vali Deniz, inşaatların durumu ve çalışmalar hakkında bilgi aldı.
Vali Deniz ardından İl Özel İdaresinin asfalt plentinde incelemelerde bulundu. Çalışmalar ve teknik konular hakkında personelden bilgi alan Vali Deniz, “Asfalt plentinin ilimizde hizmet veriyor olması çalışmaların hızlı ilerlemesi anlamında oldukça önemlidir” dedi.
80’nci yıl Cumhuriyet Şehir Stadyumu’na da giden Vali Deniz, stadyumda yürütülen spor faaliyetleri ve stadyumun teknik durumu hakkında incelemelerde bulundu.
Haberi ekleme saati: 12.13-25 Temmuz 2014
Haber/Fotolar: www.kuzeyanadolugazetesi.com

Ardahan Kültür ve Bal Festivali
Yazar Fakir


Ardahan'da Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin


Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin
SİZİN DE BURADA REKLAMINIZ OLABİLİRDİ.. 0.535. 418 32 58
Facebook'ta Paylaş
Twittirda Paylaş
Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin
Yazarlarımızı okuyor musunuz?

YAZIYORSAM SEBEBİ VAR
Festivale doğru adım adım..

Fakir Yılmaz Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşBu yıl 16. yapılacak olan Ardahan Bal Festivalinin organizesinin özelleştirilip, Festival-i Osman olduğu şu günlerde belediyenin bu yönde ne gibi bir çalışma yaptığını ben dahil doğru, dürüst bilmediğini görp, gözlemliyoruz..
Ben yaparım, ben bilirim anlayışı ile yapılan işlerin ne kadar başarılı olduğunu geri de kalan 15 festivalde görmeyenlerin aynı tavrı devam etmesi yıllardır yapılan Ardahan Haberi festivallerin Ardahan’ı tanıtan, yerli yabancı turistlerin yoğunlaştığı bir kent durumuna getirmediği de bir gerçektir..
Dün Ardahan’a gelen bir grup turistin ihtiyaçlarını gidermek için wc aradığı Ardahan’da yapılan festival, şenlik, şölenlerin Ardahan’ı nereye taşıdığı da sorgulanmaz..
Çünkü buna da izin verilmez, bu yönde bir toplantı da yapılmaz, ‘Onca masraflar yapılarak Ardahan’ı, Ardahan Balını, Kültürünü Tanıtıyoruz’ denilen Ardahan’da..
Evet adım adım yaklaştığımız 16. festivalin geride kalan 15 festivalden ne farkı olacağını da bilmediğimiz şu günlerde Ardahan Belediye Başkanının tüm kesimlerin katıldığı geniş çaplı bir toplantı yapması ve bu işin sadece belediyenin değil, herkesin görevi olduğunu anlatmasını hatırlatması daha güzel olmaz mı?
Bilmem ama onca yapılamayan gibi bu toplantıda yapılır mı ki?

**A Paralele Operasyon..

Cumhurbaşkanlığı seçimine doğru giden Türkiye dün yeni bir operasyonla bir kez daha sarsıldı..
Kiminin, 'Türkiye bağırsaklarında ki mikropları temizliyor' diyerek desteklediği, kiminin hükumetin 2023 hedefine ulaşmak için sistemi ele geçirmeye çalıştığını ileri sürdüğü bir süreçte yaşanan son operasyon, 'Polisin Polisi Yakaladığı Operasyon' olarak ülkenin tarihine geçmiş oldu..
Özellikle 12 Eylül'de cunta ihtilalinin yapılmasından sonra solcuların sindirilip, büyütüp, büyük imkanlar sağlandığı cemaatin bugün bir terör örgütü, mensuplarının ise devleti ele geçirmek için birer terörist olarak değerlendirdiğini gördüğümüz önemli bir süreci yaşayan ülkenin diğer bir gündemi de Ortadoğu da ve güney sınırların da yaşanan karışıklıktır..
Polisin polise operasyon yaparak, 'devlet' i çökertmeye çalıştıkları ileri sürülenleri yakaladığı belirtilen bir süreçte güney de yaşanan ve araların da bir Ardahanlı askerin de bulunduğu belirtilen askerlerin şehit olduğu çatışma haberi de önümüzde ki günlerin bir hayli sıcak geçeceğini de ortaya koymaktadır..
Çünkü IŞİD denen örgüt aracılığı ile yok edilmek istendiği ileri sürülen PYD ve Ardahan Haberi PKK'nın dün yaşanan çatışma ile silahları yeniden Türkiye'ye çevirdiğini de görmek mümkün..
Polisin polise yöneldiği, askerin bir hayli sus/pus olduğu bir süreçte yaşananları tahlil etmek ve hızla değişen gündeme yetişmekten zorlandığımızı da belirtirken, başbakanın cumhurbaşkanı olmak için sadece rakipleri ile değil, devlet için de devlet olmaya çalıştıkları ileri sürülenlerle de büyük bir savaş içinde olduğunu da görmüyor değiliz..
A Paralele yapılan operasyonun devam ettiği saatler de Ceylanpınar'da meydana gelen şüpheli saldırının ve bu saldırı sonucu 3 askerin ölümü bölgede olduğu gibi Ankara'da da hareketli saatlere neden olduğu bir sırada, PYD'nin yaşanan çatışmanın kendileri ile ilgili olmadığını açıklaması, 'acaba birileri cemaate yönelik operasyona kızıp, güney de yeni bir çatışma ortamı yaratıp, dikkatleri güneye çevirmek mi istiyor?' sorusunu da akıllara getirirken özellikle hükumetin daha dikkatli olması ve her yaşanan olaya heyecanla değil, sakince yaklaşması gerektiğini de ortaya koymaktadır..
Çünkü 12 Eylül cuntasının yaptığı ihtilalinin yaşandığı günden bugüne kadar A Paralel denilen çetenin yada cemaatin sadece polisin içine değil, askeri alanı da boş bırakmadığını sanırım başbakan ve onun hala başında bulunduğu hükumette iyi biliyor..
Kısacası; Öcalan'ın yaşanan bu gelişmeler ile ilgili görüşlerine de ihtiyaç duyulduğunu da anlaması gereken hükumetin bu son operasyon ile kendisine yeni bir cephe açarken, ülkenin iç barışını bozmadan hareket etmesi, gündemden ve cumhurbaşkanlığından daha önemli olduğunu da bilmek gerekir..
0.535.418 32 58-fakiryilmaz323@hotmail.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?

KADINCA/Selmi Yılmaz
El Birliğ, Güç Birliği..

Ardahan Haberi Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşPosof Türkgözü, Çıldır Aktaş gibi önemli gümrük kapıları ile Türkiye’nin Kafkaslara açılan kapısı, Bakü-Tiflis-Ceyhan Petrol ve Doğalgaz Boru Hatlarının geçtiği alan, Kars-Tiflis-Bakü Demiryolu’nun geçtiği şehir, kırmızı et deposu memlekette yoksul kalmanın diğer bir nedeni de bu kentte yaşayanların dağınıklığındandır..
İşte bundan faydalanan yeddi yabancının müteahhitlik başta olmak üzere bir çok Ardahan Haberi rantı Ardahanlıya kokutmadan cep ettiği bir süreçte kentte bulunan dernekleri ayaklanması ve bir araya gelme çalışması başlatması çok önemlidir..
El birliği yapmanın zamanının gelip, geçtiğini geçte olsa anlayan önce Bursa’da, ardınad İstanbul’da bir araya gelen Ardahan’da da Serhat Ardahan Federasyonu ile bir araya gelme yarışı içine girmeleri çok önemli bir gelişme olduğu kadar desteklenmesi gereken önemli bir çalışmadır..
Çünkü bu Ardahan’da kamplara bölünmüş insanlar değil, bir araya gelmiş Ardahanlılara ihtiyaç bulunmaktadır.
Derneklerin kağıt üzerinde, kaz ve şenlik, pikniklerde ortaya çıktığı, seçimlerde kullanıldığı bir Ardahan değil, söz sahibi, yönlendiren, plan ve proje üreten birer kurumlar olması gerektiğinin çok tartışıldığı bir süreçte Bursa, İstanbul ve son olarak Ardahan’da da kurulan Ardahan Denekler Federasyonu, Hoçvan Federasyonunu da yanına alarak İstanbul’da, Bursa’da ve diğer illerde de daha çok Ardahan Derneği kurulmasını sağlarken bunların güçlü bir çatı altında bir araya gelmesini istemeliler..

**Ardahan Federasyonu İyi Değerlendirilmelidir..

Organize işinin başkalarına devir edildiği 16. Ardahan Kültür ve Bal Festivaline katılmak için geniş çaplı bir heyetle Ardahan'a gelmeye hazırlandığını duyduğumuz Ardahan Federasyonu ve bu federasyona bağlı derneklerin Ardahan'a ne verdiklerini tartıştığımız bir süreçte bu ziyaretin çok önemli olduğunu belirtmek isterim.
Çünkü Ardahan'ın başta İstanbul ile olmak üzere batı ile kurmak istediği köprünün ayakları federasyon ve Ardahan Dernekleridir..
Ve bu federasyon ve derneklerin Ardahan ile Batı arasında kurulması istenen köprüye sağlam birer ayak olmasının yolu da Ardahan'da görecekleri ilgi ve alakaya bağlıdır.
Ardahan Haberi CHP Genel Başkan Yardımcısının bir Ardahanlı olduğu, MHP İstanbul'un Ardahanlılara teslim edildiği, İstanbul Bakırköy, Beykoz ve Gemlik Belediyelerinin Ardahanlılara teslim edildiği, onca Ardahanlının belediye meclis üyesi olduğu batı ile kurulacak olan köprünün ayakları olan federasyon ve derneklerin bu festival esnasında vede sonrasında daha iyi donatılıp, görevlendirilerek batıya eli dolu olarak yolcu edilmesi batıda ki Ardahanlıların desteğinden yoksun Ardahan'ın geleceğine verilecek destek için çok ama çok önemlidir.
Bu nedenle bugün, yarın Ardahan'a gelecek olan Ardahan Federasyonu Yönetimini ve Ardahan Dernek yöneticileri ağırlanacak olan en önemli misafirler olduğunu anlamak gerekir diye düşünüyorum..

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

BİNALI YILDIRIM KALP KRİZİ GEÇİRDİ!..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**Kadir Işıklının Annesi Vefat Etti..
Binali Yıldırım Kalp Krizi Geçirdi.. Neşat Turgut Hayatını kayıp Etti..

Ardahan’da iftar saatlerin de meydana gelen iki olay Ardahan’da üzüntüye neden oldu.
Alınan bilgiler göre akşam iftar saatlerinde orucunu açan Ardahanlı iş adamı Binali Yıldırım’ın aniden rahatsızlanarak önce Ardahan Devlet Hastanesine, ardından Erzurum’a sevk edildiği öğrenildi.
Kalp krizi geçirdiği öğrenilen Binali Yıldırm’ın Erzurum’a sevk edildiği sırada Ardahanlı öğretmenlerden Kadir Işıklı’nın annesi Hanım Işıklı tedavi gördüğü Ardahan Devlet Hastanesinde hayata göz yumduğu öğrenildi. Hanım Işıklı’nın Ardahan’da toprağa verileceği öğrenilirken, Ardahan İl Sağlık Müdürlüğün de çalışan Neşat Turgut’un da hayata göz yumduğu ve bugün Ağzıipek köyünde toprağa verileceği öğrenildi.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

FOTOĞRAFLARINI ÇEKECEĞİZ!..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşGAZETECİ FAKİR YILMAZ ARDAHAN'IN KANAYAN DİĞER BİR YARASININ DOSYASINI AÇIYOR..

Ardahan'dan para kazanıp, başka illere yatırım yapanlar Ardahanlıları sömürmeye devam ederlerken, bunların Ardahan'ın sorunları konusun da olduğu gibi vergi listelerinde ortada gözükmemeleri dikkat çekiyor.
Yoksul halkın paraları ile rantlarına rant katan, belediyenin yerinde binalar dikip, 600 ila 800 TL. arasında kiralar alanların Ardahan'da kazandıkları paraları Antalyalara götürüp, burada inşaat ve otelcilik başta olmak üzere turizm işine yatıranların bu memlekette her gelen valiye, emniyet müdürüne yağcılık olsun diye poster büyüklüğünde fotoğraflar hediye etmesi ise fakir Ardahan'ın bir başka gerçek yarası.

**Bu konuda ki dosyayı önümüzde ki günlerde gözler önüne serip, hem bu memleketin sırtında para kazanıp, hemde bu paralar ile başka illere yatırım yapanların gerçek yüzlerini ve isimlerini tek tek yayınlayacağız..

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

GENEL SEKRETERDEN
HAVA ALANI İÇİN ÖNEMLİ AÇIKLAMA!..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşUzun süre Ardahan Köy Hizmetleri İl Müdürlüğü ardından Ardahan Valiliği Genel Sekreteri görevini yapan Mete Özdemir'de tartışma konusu olan Ardahan Havaalanı ile ilgili önemli bir açıklama geldi.
Kendisine ait facebook sayfasında yaptığı açıklama ile Ardahan-Artvin Havaalanının nasıl olup Artvin-Rize Havalanı olduğunu anlatan Mete Özdemir'in açıklaması şöyle;

Eylül ayı idi, Ecevit – Mesut Yılmaz koalisyon hükümeti dönemi. Ardahan Valiliği Ankara’dan gelen heyet nezaretinde havaalanı yapılacak bölgede zemin etüt çalışmaları için muayene çukurları açmamızı talimatlandırdı. Sevindik, heyecanlandık… Dönemin Köy Hizmetleri teşkilatı olarak verilen talimatı vakit kaybetmeden yerine getirdik. Sonradan, İl Özel İdaresi ve Ulaştırma Bakanlığı ortaklığında, Bakanlık koordinasyonunda Ardahan’a hava alanı yapmayı planladıklarını ve hatta buna yönelik yer tespiti yaptıklarını da öğrenmiş olduk.
Zemin etütleri için ön çalışmalar tamamlandıktan hemen sonra Halilefendi Mahallesi, Edegül ve Sulakyurt Köyü arazilerinin birleşim bölgesine denk düşen hava alanı sahasının kamulaştırma haritaları, İl Özel İdaresince özel bir firmaya yaptırıldı. Yapılan bu çalışmalar uzunca bir süre raflarda bekledi ve hiç ilgi görmedi. 2010 yılında Ulaştırma Bakanına bu ihtiyaç ve yapılan çalışmalardan söz ettiğimizde tekrar canlandıysa da, takip güçlü olmadığından ilerleme kaydedilemedi. Ta ki 2013 yılı başlarında vali sayın AZİZOĞLU’ nun talimatına dek. Sayın AZİZOĞLU, Ardahan’ın hava alanı ihtiyacını içeren bir rapor hazırlamamı isteyerek bu raporu bir ön yazı ile Ulaştırma Bakanına sunacaklarını ifade ettiler.
Yine heyecanlandık, yine sevindik, yine umutlandık… Hazırladığımız rapor ve buna bağlı talebin Bakanlığa sunulmasının ardından, Bakanlıkça incelemelerde bulunmak üzere yedi kişilik teknik bir heyet gönderildi. Başlangıçta olumsuz kanaatte olduklarını gördüğümüz heyet üyeleriyle yaptığımız konuşma, tanıtım ve saha gezileri gibi çalışmalar sonucunda, heyet üyelerinin tamamının, konuyla ilgili olumlu düşündüklerini ve Ardahan – Artvin ortak hava alanı yapımının gerekli olduğu kanaatinde olduklarını gördük. Nitekim konuyla ilgili Bakanlığa sundukları raporun olumlu olduğunu da sonradan öğrendik. Sonrası takip, bütçe ve program meselesiydi ki bunlar, siyasi iradeyle olacaktı…
Tabii beklenti, umut dedik ya, naçizane, hava alanının 2014 yılında proje programına alınacağını beklerken, Sayın Başbakan Recep Tayyip ERDOĞAN’ ın Artvin de halka hitap ederken “ Rize – Artvin ortak havaalanını denizi doldurarak yapacağız “ müjdesi, Ardahan’ ın kıyameti odu. Elbette Başbakan böyle konuştuktan sonra karşısına çıkıpta; Ardahan’ın bu konuda çalışması, ihtiyacı ve talebi var, Rize – Artvin ortak havaalanı yerine Rize’ye müstakil ancak Ardahan’a Artvin ile ortak hava alanının daha makul ve mantıklı olduğu, şartlar itibarı ile daha elverişli ve işlevsel olacağı anlatılmadı. Ne mi yapıldı? Tornistan… yani vaz geçildi.
Belli ki, Ardahan’dan, burada yapılan çalışmalardan, halkın beklentilerinden, umudundan, yörenin özelliklerinden, sanayisinden, turizminden, ulaşım güçlüklerinden, mevsim koşullarından, nüfus dağılımından, göçten, eğitim şartlarından vs. vs. Başbakan’a yeterince bilgi verilmemiş, ikna edilmemişti. Sözünün üstüne söz söylenememişti.
Arazi şartlarının izin vermediği yerlerde bile denizi doldurup yapılan dev yapılar; stadyumlar, havaalanları karşısında Ardahan ovası “ SİS “ oldu, sonra “ PİS “ oldu… “ Ardahan’ın nüfusu hava alanı için yetersiz, Kars Hava Alanı da çok yakın oldu(!) “, “ Gündemimizde hava alanı yok(!) oldu “. Elnetice Ardahan, Hava Alanı yerine Alansız Hava aldı.
Muktedirlere(!) teşekkürler…
Mete ÖZDEMİR
Not: Bakanlığa sunduğumuz raporu da sizlerle paylaşacağım.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Eski Bakandan Başbakana Uyarı!..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**'Recep Tayyip Erdoğan Siyasi Torunumuzdur' diyen
Bakan: Ama Korkum Sonu Menderesten Beter Olur!

Yaz tatilini geçirmek için memleketi Ardahan'a gelen eski sanayi bakanı Abdulkerim Doğru Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın cumhurbaşkanı olmaması gerektiğini belirtti.
Başbakanının kendilerinin siyasi torunu olduğunu ama hep sevilen torunların bazen yaptıkları yanlışlar dolaysıyla tepki de aldıklarını belirten Ardahanlı eski sanayi bakanı Abdulkerim Doğru yakınlarına haber gönderip, cumhurbaşkanı adayı olmaması gerektiğini hatırlattığı başbakanın uyarısına karşın yinede cumhurbaşkanı adayı olduğunu, ama umarım sonu Adnan Menderes gibi olmasın.' dedi.
Eski sanayi bakanı Abdulkerim Doğru Menderes'in bu ülkeye ABD'yi sokmakla en büyük kötülüğü yaptığını da belirtirken Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da 12 yıllık iktidarında menderes gibi ABD yanlısı politikaları ile ülkeyi büyük sıkıntılara soktuğunu da iddia ederek başbakanın cumhurbaşkanı olması halinde Türkiyeyi zor günler beklediğini de ileri sürdü.
Ardahan Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Fakir Yılmaz'ı ziyaret eden ve 10 Ağustos'ta yapılacak olan cumhurbaşkanlığı seçimi konusun da bir açıklama yapan Eski, bakan kendisinin başbakanın cumhurbaşkanı olmaması gereken bir kişi olarak gördüğünü belirttiği açıklamasında, başbakanın cumhurbaşkanı olması halinde Türkiye gibi kendisini de zor günler beklediğini de ileri sürdü.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Hortumun yaraları halen sarılmadı!..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşGeçtiğimiz günlerde yaşanan ve aralarında resmi kurumlarında bulunduğu bir çok binayı alt üst eden hortumun yaraları halen sarılma da.
Aralarında bir çok evin de bulunduğu hortum felaketi ile sarsılan Ardahanlılar hortumun yaşandığı gün ve akabinde verilen sözlerin hala yerine gelmediğini belirterek yetkililer sitem etmekteler.
Başta Yeni Mahalle ve Karagöl Mahallesin de olmak üzere bir çok yerde ev ve iş yerlerini yerle bir eden hortumun açtığı yaraları kendi imkanları ile sarmaya çalıştıklarını, ancak imkanlarını yetmediğini, siyasilerin ve bürokratların yardım sözlerini hala yerine gelmediğini belirterek yağmur, dolu ve ardından gelen hortum nedeniyle gördükleri zararların giderilmesini istemekteler.
Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetesi.com

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Ardahan Belediyesi:
Belediyeye Ait İş Yerlerinde
İçki Satılamaz, Vitrin Kapatılamaz..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşArdahan Belediyesi kiraya verdiği ve vereceği iş yerlerinde içki satış yasağı getirdi.
Son olarak Ardahan Kapalı Semt Pazarında bulunan dükkânları ihaleye çıkaran Ardahan’ın Ak Partili belediyesi kiraya vereceği 15 dükkânın kiralayacak olanlara alkol ve alkol içeren hiçbir yiyecek ve içecek maddesi satılamaz şartını getirdi.
Ardahan belediyesi yayınladığı 21 maddeli ilahe ilanın 14. Maddesinde ‘Belediye başkanlığımız tarafından kiraya verilen bu iş yerlerinden alkol ve alkol içeren hiçbir yiyecek veya içecek maddesi satılamaz’ şartını ekledi.
Kiraya verilecek olan iş yerleri için 05.08.2014 tarihinde ihale yapacak olan Ardahan Belediyesi dükkanlarını kiralayacak olanların kiraladıkları dükkanları bir haftada iki günden fazla mazeretsiz kapatamayacaklarını ayrıca çevre ve ortak alan temizliğine uymalarının, bu dükkanlarda balık, et, peynir satacak olanlardan da gıda satış tüzüğüne uygun dizayn istedi. Belediyenin dükkânlarını kiralayacakların kiralayacakları iş yerinin kapı ve pencerelerinin de başta gazete, dergi, afiş olmak üzere iş yerinin içerisinin görülmeyecek şekilde kapatamayacaklarını ihale ilanının maddeler arasına ekledi.

**Kadrolu Olan İşçiler Nerede?

Kiraya vereceği dükkânlara içki satış yasağı getiren Ardahan Belediyesinde çalışan işçilerin bir bölümünün bankamatik işçisi olduğu ileri sürülüyor. Ortaya atılan iddialara göre Teoman Güngör ve Mikail Kayatürk döneminde işe alınan ve Ak Parti hükümeti döneminde çıkarılan geçici işçilerin kadrolu işçi haline çevrilmesi ardından kadro alan işçilerin ortalıkta görünmedikleri dikkat çekerken, İş-Kur’dan alınan işçilerin kadro alanların yerine çalıştıkları görülüyor.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

ARDAHAN DERNEKLERİ:
Ardahan için bir arada olacağız..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşHer geçen gün önemleri daha iyi anlaşılan sivil toplum örgütlerinin toplumun olmazsa olmazı olduğuna dikkat çeken Ardahan’da ki Dernekler, Ardahan Fırıncılar Derneğinin verdiği iftar yemeğinde bir araya geldiler.
2013-2014 Futbol Sezonun da Ardahan’ı Bölgesel Amatör Ligin de temsil edecek olan Serhat Ardahan Spor’a tam destek veren Ardahan merkezli 70 dernek yöneticisi yeni kurulan Serhat Ardahan Federasyonun da bir araya gelmek için başlatılan çalışmanın yanın da olduklarını da belirttiler.
Ardahan Fırıncılar Derneği ve Ardahan Gazeteciler Derneğinin katılım başvurusu yaptığı Serhat Ardahan Federasyonunun Ardahan’da ki tüm dernekleri bir çatı altında bir araya gelmesi gerektiğine dikkat çektiği iftar yemeğin de Ardahan için sık sık bir araya gelme kararı alındı.
Merkezleri Ardahan’da bulunan Ardahan isimli birçok dernek, başkanlığını Candar Yılmaz’ın yaptığı Ardahan Fırıncılar Derneğinin verdiği iftar yemeğin de bir araya geldiler.
Ardahan’da yaşayanlar olarak Ardahan’ın var olan sorunlarını dile getirmek, çözüm bulmayan sorunlara dikkat çekmek ve sivil toplumun önemini anlatmak için kurulan derneklerin hep birlikte hareket etmesi gereken derneklerin mutlaka bir çatı altında bir araya gelmesinin zamanının gelip geçtiğini belirten Ardahan Fırıncılar Derneği Başkanı Candar Yılmaz yemekte yaptığı konuşmada, ‘başta, 2014-2015 sezonun da Ardahan’ı Bölgesel Amatör Ligin de temsil etme mücadelesi veren Serhat Ardahan Spor’un yaşadığı maddi ve manevi sorunlar için Ardahanlıları el birliği yapması gerektiğini, bunun için bu iftar yemeğinin Serhat Ardahan Spor’a ilk moral desteği olması dileğiyle tüm dernekleri el birliği yaparak Ardahan için çalışmasını umut ediyorum.’ dedi.
Serhat Ardahan Spor’a şampiyon olması dolaysıyla bir plaket veren ve başarılar dileyen Ardahan Fırıncılar Derneği Başkanı Candar Yılmaz yeni kurulan Ser-Ar-Fed’e üyelik dilekçesini vererek, Ardahan’da ve İstanbul başta olmak üzere diğer illerde bulunan tüm Ardahan Derneklerini kurulan Ardahan Federasyonlarının çatısı altında bir araya gelmesi gerektiğine dikkat çekti.
Yaklaşık 70 Dernek Başkanı ve Yöneticisinin katıldığı iftar yemeğin de söz alan Serhat Ardahan Federasyonu Kurucu Başkanı ve Ardahan’ı Güzelleştirme ve Tanıtma Derneği Başkanı Burak Taştan’ın da bir konuşma yaptığı yemekte kısa bir süre önce kurulan Ser-AR-Fed’in kuruluş amacını anlatarak Ardahan’da bulunan derneklerin tümünün federasyonun çatısı altın da birleşmeye davet etti.

**Rektörün randevu vermediği, değil,
randevu aldığı birer dernek olalım..

Ser-Ar-Fed Kurucu Başkanı Burak Taştan yemekte yaptığı konuşmada şunları söyledi.
‘Saygı değer dernek başkanlarım, Ardahan’da onca derneğin olmasına rağmen birçoğunun kâğıt üzerin de olmasının kendilerini üzdüğü gibi, dernekleri başta bürokrasinin olmak üzere siyasilerin ve diğer kurumların gözünde randevu verilmeyen dernekler değil, ciddiye alınan kurumlar olarak görülmesinin tek yolu el birliği yapan dernekler ve bu derneklerin çatısı altında birleştiği federasyona bağlıdır.’ Diyerek sözlerin şöyle devam etti.
‘Bu Ardahan’da eğer bir dernek, bir Ardahanlı rektörden veya bir başka kurumdan randevu alamıyorsa bunun suçlusu darma dağın dernekler, bir birinden bi habersiz stk’lardır. Bu nedenle bir an önce bir araya gelip, sağcı, solcu demeden herkesin Ardahan için varız demelidir.’ dedi.
Ardahan Fırıncılar Derneğinin verdiği iftar yemeğine katılan Ardahan Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Fakir Yılmaz ve İstanbul Ardahan Federasyonu Başkan Yardımcısı Fakir Yılmaz’ın da bir konuşma yaparak, İstanbul Ardahan Federasyonuna olduğu gibi Serhat Ardahan Federasyonunda da katılım dilekçesi verdi.
Yılmaz burada yaptığı konuşmada birlik beraberliğin önemine dikkat çekti.
Ardahan Ozanlar ve Ardahan Karagöl Spor Dernek Başkanlarının da birer konuşma yaptığı yemek ardından toplu fotoğraf çekilerek, birlik, berberlik mesajı verildi.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

REKTÖR SÖZÜNÜ TUT!

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşEşini, Ardahan Üniversitesi Genel Sekreter Yardımcısı, Ardahan Üniversitesi Kütüphane Daire Başkanı ve üniversitenin kurduğu 3 derneğe başkan eden Ardahan Üniversitesi Rektörüne Gölelilerden tepki var.
Adına, 'fakülte açacağız' denilerek ikna edilen Göleli iş adamı Nihat Delibalta'nın 4 Milyon TL. harcayarak yaptığı binayı 2 yıla yakındır boş tutan ve halen Göle'ye fakülte açmayan Ardahan Üniversitesi Rektörüne seslenen Göleliler bugün Göle kent merkezin de bulunan meydanda bir açıklama yaptılar.
'Rektör sözünü tut' diyerek Göle'ye açılacağı söylenen fakültenin artık açılmasını ve 2014-2015 Eğitim-Öğretim Sezonun da hizmete girmesini isteyen Göleliler rektörün artık Göle ve Göleliler verdiği sözü tutmasını istemekteler.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

PARALEL OPERASYON ARDAHAN'A SIÇRADI!
Hanak İlçe Emniyet Müdürü'de Gözaltına Alındı..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**Paralel Devlet olarak tabir edilen ve en son olarak geçtiğimiz gün bir çok polisin gözaltına alındığı cemaate yönelik operasyon Ardahan'a uzandı.
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığının emniyetteki "paralel yapı" iddialarına ilişkin yürüttüğü soruşturma kapsamında Ardahan'a bağlı Hanak İlçe Emniyet Müdürü de Göz altına alındı.
Alınan bilgiler göre gözaltına alınan Hanak İlçe Emniyet Müdürü Polat Kongur'un göz altına alındıktan sonra İstanbul'a götürüldüğü öğrenildi.

**Milletvekili Öğüt: 17 ve 25 Aralık Aklandı mı Ki Sen Bu İnsanları Topluyorsun?

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt, "Hükümet öncelikle 17 ve 25 Aralık’taki yolsuzlukların hesabını vermesi lazım, onun üzerine giden insanları almaktansa. Şimdi sen 17-25 Aralık'tan akladın mı ki sen bu insanları topluyorsun?" dedi.
CHP Ardahan Milletvekili Öğüt, 22 ilde yolsuzluk, darbe girişimleri ve KCK soruşturmalarında görev alan emniyet personelinin sahur vakti gözaltına alınması operasyonunu değerlendirdi. Öğüt, "Her türlü yolsuzluğun üzerine gidilmesini isteriz. Ama anlamlı ve manidar bir şekilde belli grupların üzerine suçlu suçsuz ayırmadan gidilmesini manidar buluyoruz. Çünkü 17 ve 25 Aralık yolsuzlukları kapatılırken üzerine gidilmezken bir başka yolsuzluğun üzerine gidilmesi manidardır. 17 ve 25 Aralık yolsuzluklarının üzerine gidilsin, burada yolsuzluk var ise bunun da üzerine gidilsin. Yolsuzluk yolsuzluktur. Öncelikle 17 ve 25 Aralık'ın üzeri örtbas yaparak kapatılmak durumuna getirilmiştir." diye konuştu.
Milletvekili Ensar Öğüt, 22 ilde polislere yapılan operasyon hakkında bilgileri basından aldığını ifade etti. Öğüt, şöyle dedi: "Şu an pek kimsenin haberi yok. Ancak operasyon Ankara ve İstanbul ağırlıklı gidiyor. Tabi diğer illerde de var. Bu, tamamen belli bir gruba yönelmiş, kasıtlı şekilde bir operasyon. Açık bir şekilde söylüyoruz, burada bir yolsuzluk var ise biz hiç kimseye örtbas yaptırmayız. Paralel dedikleri bir yapıyı kastederek 17 ve 25 Aralık'taki olayları onlara yıkıp kendilerini aklamak istiyorlar ise bu yanlıştır. Yani burada bir paralel yapı var bunlar bizi teşhir ediyor. Haa… şimdi biz bunları gücümüz var, hükümet ve devlet gücünü arkamıza aldık unları şimdi teşhir edeceğiz demek ne kadar doğrudur? Onun için ben tabip etmiyorum. Hükümet, öncelikle 17 ve 25 Aralık'taki yolsuzlukların hesabını vermesi lazım. Onun üzerine giden insanları almaktansa kardeşim şimdi sen 17-25 Aralık'ı akladın mı ki sen bu insanları topluyorsun?"

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

ENSAR ÖĞÜT, GAZZE’YE GİDECEK

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaşİsrail’in Filistin’e yönelik saldırıları ve yüzlerce insanın ölmesi ve binlerce kişinin yaralanması karşısında harekete geçen CHP, Filistin halkına destek olmak, acılarını paylaşmak, saldırı bölgelerinde incelemeler yapmak üzere Gazze’ye 11 milletvekili göndermeyi düşünüyor..
Filistin, Gazze’ye gitmek için CHP Genel başkan Yardımcısı, Malatya Milletvekili Veli Ağbaba başkanlığındaki heyette CHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt’te yer aldı. İsrail’in saldırısının ilk gününden beri sert tepki gösteren milletvekilleri arasında yer alan ve tüm dünyaya çağrılarda bulunan Öğüt, şimdide Gazze için harekete geçti. Öğüt CHP heyeti ile birlikte Filistin hükümeti ile de görüşmelerde bulunacak.
CHP heyeti çalışmalara başladı.

**CHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt’ün İsrail Devletinin Filistin Devletine karşı ortaya koyduğu vahşete dikkat çekmek için Gazze’ye gitmek üzere hazırlık yaparken AK Parti Ardahan Milletvekili de İran’a gitti.
Geçtiğimiz günlerde Ankara’da bir çok milletvekili ile birlikte İsrail Büyükelçiliğine yürüyen İslam İşbirliği Teşkilatı Parlamento Birliği (İSİPAB) Türk Grubu Başkanı ve AK Parti Ardahan Milletvekili Orhan Atalay bir dizi görüşmeler için İran’a gittiği öğrenildi.

**Meclis yürümüştüler..

TBMM'nin kapanmasıyla birlikte AK Parti Gurubu Milletvekilleri topluca bir karar aldılar ve saldırları kınamak üzere İsrail'in Ankara Büyükelçiliği önüne giderek orada toplanmış bulunan protestocu gurup ile birlikte İsrail'i protesto etmiştiler.
Protesto gösterilerine Filistin Dostluk Gurubu Başkanı Murat Yıldırım, İstanbul Milletvekili Erol Kaya, Gaziantep Milletvekili Ali Şahin, Diyarbakır Milletvekili Galip Ensarioğlu, Erzurum Milletvekili Cengiz Yavilioğlu, İstanbul Milletvekili Harun Karaca, Ardahan Milletvekili Orhan Atalay, İstanbul Milletvekili Tülay Kaynarca ve AK Parti'nin diğer milletvekilleri katılmıştı.

**Orhan Atalay : İsrail'in, Ötekilerle Barışık Yaşama İmkanının Asla Kalmadı

İslam İşbirliği Teşkilatı Parlamento Birliği (İSİPAB) Türk Grubu Başkanı ve Ak Parti Ardahan Milletvekili Orhan Atalay, "El-Fetih ile Hamas arasında gerçekleşen ittifak sebebiyle morali bozulan İsrail, öfkesini, yeryüzünün en daracık zindanına dönüştürdüğü Gazze'ye vahşice saldırılarıyla hem de bütün dünyaya meydan okurcasına Filistintiler'i bu ittifaka pişman ettirerek dindirmek istiyor" dedi.
"Keza yarım asrı aşkın tarihinde, hangi mazeret ve yalanlara sığınırsa sığınsın İsrail'in asla vazgeçemeyeceği geleneksel politikasında bir değişiklik beklemek safdillik olacaktır" ifadesini kullanan Atalay, şunları söyledi: "Çünkü bağımsız bir Filistin devletiyle sonuçlanacak her bir sürece vahşice saldırmak, Kudüs'ün en küçük bir parçasından dahi vazgeçmemek, diasporadaki Filistinliler'in dönüşünü engellemek, işgal ettiği topraklarda yeni Yahudi yerleşimlerini sürdürmek ve su başta olmak üzere tabii kaynakların bulunduğu toprakları ne pahasına olursa olsun elde tutmak onun yegane varlık sebebi olduğu asla unutulmamalıdır. Nitekim en sağından en soluna liberalinden dincisine kadar iktidara gelen her hükümetin aynı politikayı izlemesi bu yüzdendir. Bundan ödün verenlerin sonu ise 1995'de fanatik bir dinci tarafından öldürülen İzak Rabin'in akıbeti gibi olacaktır. Son günlerde Filistin direniş tarihinde önemli bir parametre olan El-Fetih ile Hamas arasında gerçekleşen ittifak sebebiyle morali bozulan İsrail, öfkesini, yeryüzünün en daracık zindanına dönüştürdüğü Gazze'ye vahşice saldırılarıyla hem de bütün dünyaya meydan okurcasına Filistintiler'i bu ittifaka pişman ettirerek dindirmek istiyor. Bu vahşetin mimarı katil Netanyahu'nun 'sivilleri yanlışlıkla vuruyoruz' ifadesi, açık bir yalan olmanın ötesinde esasında insanlığın zekası, hafızası ve vicdanıyla alay etmekten başka bir anlamı yoktur. Zira İsrail'in kurulduğu günden bu yana katlettiği insanların yüzde doksanının sivillerden oluştuğunu bilmeyen mi kaldı? Keza İsrail'in sivillere yönelik katliamlarında hiçbir yanlışlığın olmadığı, aksine bu katliamların tıpkı diğerleri gibi son derece bilinçli ve sistematik yapıldığını da... Düşman diye tanımlanan Filistinliler'e ilişkin asker sivil, genç yaşlı, kadın erkek, insan hayvan hatta bitki diye bir ayırıma dahi gitmeksizin karşı tarafta yer alan her canlıyı yok etmek artık İsrail için kutsal birer görev olmuştur. O nedenle her kim ne derse desin bugün insanlık için en büyük tehlike, ötekisine karşı kalbine kutsal kitabından kan çekip, kin kusan, ölüm yağdıran Siyonizm tehlikesidir. Başta Ortadoğu olmak üzere dünyada hiç kimsenin bu tehlikeyi görmezlikten gelmek veya onunla yüzleşmek için yarınları beklemek gibi bir lüksü olamaz."

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Yıllardır Bu Mektubu Yazamadılar!..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**Sınır Ticaretinin Neden Yapılamadığı Ortaya Çıktı
Çünkü Zirai Karantina da
Tarım yetkili, Gümrük yetkili değil!
Kafkaslara açık olmasına karşın Ardahan'ın Posof ilçesin de bulunan Türkgözü (Badele) Gümrük Kapısından neden sınır ticareti yapılmadığı bir vatandaşım Gıda ve Hayvancılık Bakanlığına yazdığı mektupla ortaya çıktı.
İşte Ardahan Milletvekilleri başta olmak üzere yıllaredır hiç bir ticaretin yapılmadığı ve bunun nedeninin ne olduğunu merak etmeyen yetkililerin ve de siyasilerin göremediği o neden aşağıda yayınlanan mektupta görülüyor.

**GIDA, TARIM VE HAYVANCILIK BAKANLIĞI'NA..
ANKARA
Ardahan ilinde ikamet etmekteyim. Gürcistan 'dan Faaliyet konum olan besicilikte ihtiyaç duyduğum kesif yem unsurlarını (mısır, yulaf, çavdar, kepek, buğday,arpa ,küspe vb) Devamı sayfa 6’da Sınır Ticaretinin Uygulanmasına İlişkin Tebliğ (İhracat 2009/7) kapsamında ilimiz sınır kapısı Türkgözü Gümrük Müdürlüğü'nden İthalini planlamaktayım.
Ancak;
Sınır Ticaretinin Uygulanmasına İlişkin Tebliğin Ürün Güvenliği başlıklı 16 ncı maddesinin 3 üncü fıkrasında; Tarım ve Köyişleri Bakanlığının denetimine tabi ürünlerin sınır ticareti kapsamında ithali genel hükümlere tabidir denmektedir.
İthalini planladığımız ürünler GTİP bazında yukarıda bahsedilen genel hükümleri düzenleyen Gıda, Tarım Ve Hayvancılık Bakanlığının Kontrolüne Tabi Ürünlerin İthalat Denetimi Tebliğinin(Ürün Güvenliği Ve Denetimi 2014/5 ) eki listelerden yem sanayide kullanılan ürünleri düzenleyen EK-2 ve zirai karantina kontrolüne tabi bitkisel ürünleri düzenleyen EK-7 de yer almaktadır. Aynı tebliğin Uygunluk Denetimi başlıklı 5 inci maddesinin 5 inci fıkrasında da; bu Tebliğ kapsamında ithal edilmek istenen bir ürünün birden fazla listede yer alması durumunda her ithalat işlemi için ilgili mevzuata uygun olacak şekilde yalnızca bir uygunluk yazısı düzenlenir denmektedir.

*Diğer taraftan,
Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile müştereken hazırladığınız 05.10.2013 tarih ve 28786 sayılı Resmi Gazete de yayımlanarak yürürlüğe giren, yine 04.04.2014 tarih ve 28962 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak değişikliğe uğrayan, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Kontrolüne Tabi Belirli Ürünlerin Girişine Yetkili Gümrük İdareleri İle Resmi Kontrolleri Yapmaya Yetkili İl Gıda,Tarım Ve Hayvancılık Müdürlüklerinin Belirlenmesine Dair Tebliğ' in Yetkili İdareler başlıklı 3 üncü maddesinin 5 inci fıkrasında yem sanayinde kullanılan bu ürünlerin ithalatının bu tebliğ eki listelerden EK-5 sayılı listede belirtilen yetkili il gıda, tarım ve hayvancılık müdürlüklerince yapılabileceği belirtilmesine karşın aynı tebliğin 3 üncü maddesinin 4 üncü fıkrasında ; zirai karantina kontrolüne tabi bitkisel ürünlerin Türkiye Gümrük Bölgesine girişi bu tebliğ eki listelerden EK-4 te yer alan gümrük idarelerinden gerçekleştirilir denilmektedir.
Bu tebliğlerden görüleceği üzere zirai karantina kontrolüne tabi sınır ticareti kapsamında ithalatını planladığımız yemlik bitkisel ürünlerin ürün güvenliği kontrolünü Ardahan Gıda, Tarım Ve Hayvancılık İl Müdürlüğünden yapmamız mümkün iken Türkgözü Gümrük Müdürlüğü, bu ürünlerin sınır ticareti kapsamında ithalinde zirai karantina kontrolüne tabi bitkisel ürünlerin Türkiye Gümrük Bölgesine girişine yetkili bir Gümrük Müdürlüğü olarak EK-4 sayılı listede yer almamaktadır.
Bu önemli hususun bir an evvel aydınlığa kavuşturularak varsa bir hata ve eksiğin düzeltilmesini eğer bir hata ve eksiklik yoksa sınır ticaretine konu ürünlere ilişkin yayınlanan eşya listesindeki ürünlerin çoğunluğunun bu kapsamda olduğu düşünüldüğünde Ardahan'ın sınır ticareti yapmasının imkansız olacağını ivedi yardımlarınızı saygılarımla arz ederim.
Metin Karademir
Yamçılı köyü Hanak/ARDAHAN

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Kompleks Dolma’nın Üzerinde Yükseliyor!

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**Buraya kazık desteği mi vereceksiniz?..

Bünyesinde bulunan Ardahan Devlet Hastanesin de yaşanan başı boşluk ve temizlik sorunu gündemde düşmeyen Ardahan İl Sağlık Müdürlüğü tarafından Ardahan seki Devlet Hastanesinin yerine yaptırılan sağlık kompleksinin dolma toprağın bulunduğu alana yaptırıldığı ileri sürülüyor.
Her geçen gün büyüyen dev bi,nanın yapıldığı alanın önünde bulunan beton yığınının şimdiden şiştiği görülürken, milyonların harcandığı bu binanın da Ardahan’ın vilayet yapıldığı günden bugüne yapılıp, sonra da oturulamaz denilen binaların akıbeti ile aynı olunmasından korkuluyor.

**Hastane Hasta..

Öte yandan Ardahan devlet Hastanesin de yaşanan temizlik sorununun hala devam ettiği görülürken bu yönde en son tartışma konusu hastanesinin Tomografi Bölümü başta olmak üzere hemen her yerinin pisli içinde olduğu ileri sürülüyor.

**Hastane: Elaman yok..

Hastanenin yaşadığı temizlik sorunu konusunda sorula yönelttiğimiz İl Sağlık Müdürlüğü ve Hastane çalışanlar vatandaşın temizlik konusunda ki şikayetlerinin haklı olduğunu ancak başta İŞ-Kur elemanları olmak üzere bir çok elamanın işte çıkması, tayin olması bu sorunu yaşattığını belirttiler.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Milli Savunma Bakanı Ardahan’a Geliyor..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşArdahan kent merkezin de bulunan Askeri Kışla ve Lojmanların boşaltıldığı ve başta üniversiteye olmak üzere diğer resmi kurumlara yada belediyeye devirleri istenen bir süreçte Ardahan’a Milli Savunma Bakanı geliyor.
Konu hakkında bişr açıklama yapan Ardahan Valisi Ahmet Deniz Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz’ın önümüzde ki hafta sonu Ardahan’a gelerek bir dizi incelemede bulunacağını açıkladı.
Ardahan Valisi Ahmet Deniz Ardahan’a atandıktan sonra ilk bakanı karşılamaya hazırlandıklarını belirttiği açıklamasında Ardahan’a gelecek olan sayın bakandan Ardahan merkez de bulunan ve boşaltılan iki askeri kışlayı yeniden isteyeceklerini belirtti.

**Vali Deniz Çıdır’daydı..

Vali Ahmet Deniz, ziyaret ve denetlemelerde bulunmak üzere Çıldır ilçesine gitti.
Çıldır Kaymakamlığı önünde Kaymakam Alparslan Kılıç, Belediye Başkanı Kemal Yakup Azizoğlu, Meslek Yüksek Okulu Müdürü Barış Aşçı, muhtarlar ve vatandaşlar tarafından karşılanan Vali Deniz, Kaymakamlık makamına geçerek Kaymakam Alparslan Kılıç’dan brifing aldı.
Kaymakamlık da yaptığı konuşmada Çıldır’ın önemine değinen Vali Deniz, “Açıldığı zaman Türkiye’nin üçüncü büyük kapısı olarak hizmet verecek olan Aktaş Sınır Kapısı, Mozeret Tüneli, Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu hattı gibi önemli projeleri bünyesinde barındıran Çıldır ilçemiz, sınır ilçemiz olması ve de turizm potansiyeli nedeniyle hem ilimiz, hem de ülkemiz için büyük önem taşımaktadır” dedi.
Kaymakamlık ziyaretini tamamlayan Vali Deniz, daha sonra Belediye Başkanı Kemal Yakup Azizoğlu’nu makamında ziyaret ederek yeni görevinden ötürü hayırlı olsun dileklerini iletti.
İlçe merkezinde esnaf ve vatandaşlarla da sohbet eden Vali Deniz, inşaat çalışmaları devam eden kamu yatırımlarında denetlemelerde bulundu. Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetesi.com

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Kimin kazanacağı arabasından belli!

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş10 Ağustos’ta yapılacak olan Cumhurbaşkanlık seçimi öncesi yeniden kolları sıvayan partiler araçları da donattılar.
CHP-MHP ve diğer irili, ufaklı partilerin ‘Çatı Adayı’ olarak adını ortaya atıp, destekledikleri Ekmelleddin İhsanoğlu için ortaklaşa bir araç donatırlarken, en güçlü rakipleri AK Parti ise her seçimde kullandığı yarım otobüsü bu kez Cumhurbaşkanlığı için donattı.
Yüksek ses cihazları ile donatılan araçların Ardahan caddelerin de tur atmaya başladığı günlerde CHP arda rda düzenlediği toplantılar ile adayına oy isterken AK Parti’nin araç gezdirmekten başka bir şey yapmadığı görülmektedir.
BDP, HDP’nin ortada görülmediği Ardahan’da cumhurbaşkanlığı seçimi için seçmeni ikna etmeye çalışan AK Parti ve CHP-MHP Koalisyonunun 10 Ağustosta nasıl bir sonuç alacakları konusunda da tahminler yürüttükleri de dikkat çekiyor.
AK Partinin aracının 5 partinin aracıdan daha büyük olduğu da dikkat çekerken, 10 Ağustos’ta yapılacak olan seçimi kimin kazanacağını da sanki gösteriyor gibi.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

15 DAKiKA DA İŞ GÜVENLİĞİ
VE SAĞLIĞI SERTİFİKASI!..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşArdahan Ticaret Odası ve Serka işbirliği ile esnaf ve işletmelere iş güvenliği ve sağlığı eğitimine ilgi yok.
Proje kapsamında Göleli esnaf ve işletme sahiplerine kısa bir seminer vermek ve katılımcıların iş güvenliği ve sağlığı eğitimi aldığına dair sertifika sahipi olmaları için Göle YİBO da bir toplantı düzenlendi.
Toplantıya katılım olmadığı için toplantı salonundan ayrılırken karşılaştığımız eğitmen ve yetkililer katılım olmadığından YİBO nun bahçesinde ki kamelyanın içinde kendileriyle kısa bir bilgilendirme amaçlı sohbet ettik.
Sohbetten sonra sertifika sahibi olacağız .İş de ülkemizde iş güvenliği ve sağlığı bu kadar ucuz ve ne iş yaptığı çoğu kişi tarafından bilinmeyen Milyon bütçeli SERKA nın aslında ne iş yaptığı gözler önündeydi.
Ömer Turan

Ardahan Haber İçin Doğru Adres..
Yazar Fakir


Ardahan'da Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin


Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin
SİZİN DE BURADA REKLAMINIZ OLABİLİRDİ.. 0.535. 418 32 58
Facebook'ta Paylaş
Twittirda Paylaş
Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin
Yazarlarımızı okuyor musunuz?

YAZIYORSAM SEBEBİ VAR
TETİKÇİLİK YAPMANIN SONU, AYAKÇILIKTIR!..

Fakir Yılmaz Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşArdahan'da olduğu gibi başta İstanbul'da olmak üzere ülke de hatta Irak'ta kaçırılıp, hala akıbeti belli olmayan Ardahanlı Konsolos başta olmak üzere tüm dünya da neresinde bir Ardahanlı varsa yakın takibe almaya çalıştığımızı ve bu sitede ve diğer site ve gazetelerimiz de gündeme taşıyıp, Ardahanlıların gündemine taşır ve onların da Ardahan ile, Ardahanlılar ile ilgilenmesi gerektiğini sık sık dile getirmeye çalıştığımız sanırım bizleri yakından takip eden okurlarımız başta olmak üzere bizi tanıyan her kes iyi bilir..
İşte bunlardan biri olan şu an İstanbul Bakırköy Belediye Başkanı olan Dr. Bülent Kerimoğlu'dur..
Kendisini ilk tanıdığımdan bugüne kadar bir kaç kez yüz yüze, bir çok kez de telefonla sohbet etme imkanı yakalamış, bir kez de röportaj yapmışım..
Son olarak Başkan Yardımcılığını yaptığım Ardahan Federasyonu Başkanı ve Yöneticileriyle birlikte makamında ziyaret ettiğimiz Dr. Bülent Kerimoğlu ile bu görüşmede sohbet ederken kendisinin çok dürüst bir solcu olduğunu, bu dürüstlüğünün devamını belediye başkanlığı yaptığı süre içinde de devam ettirmesini, ama bunu yaparken de yoksul Damallılar gibi işsiz, güçsüz Ardahanlıları da unutmamasını kendisine hatırlatırken, başkanlığı süresince de Ardahanlıların önderi rolünü üstlenmesini, gerektiğin de partilisi olmayan başı ağıran Ardahanlının derdine derman olmak için çabalamasını da istedim..
Kendisinin hiç bir Ardahanlı ile küs kalmamasını ve toplumun önderi rolünü omuzlarına alıp, bu ağırlıkta hareket etmesini önermiş ve kendisinden de bu yönde olumlu cevaplar almıştım.
İstanbul'un Kerimoğlu ile bu sohbeti yaparken, kendisine yabancıdan değil, Ardahanlı bazılarından gelen saldırıların olduğunu a belirtiyordu..
Dr. Kerimoğlu, bu saldırları yaptıran Ağababalarını tanıdığı gibi, yıktığını da belirtiyor ve bundan sonra kendisine ve başında bulunduğu belediyeye yönelik yapılan, yapılacak saldırların altında da kalmayacağının altın da önemle çizerken, kendisini üzen en önemli şeyin Ağababalarına tetikçilik yapanların Ardahanlı olmasının kendisini üzmekten başka işe yaramadığı gibi, Bakırköylülerin ve Ardahan Haberleri Ardahanlıların kendisinden beklediği o enerjiyi de etkilemediğini de belirtiyordu..
Bunun üzerine bunların kim yada kimler olduğunu ısrarla sorunca, bu içi boş ve iftiralarla dolu saldırının bir dönem politika yaptığı, ama artık o defteri kapattığı Esenyurt'tan geldiğini bildiğini belirten Dr. Kerimoğlu bir çok Ardahanlının yaşadığı Esenyurt'ta siyaset yaptığını sanan ama kendi rantları dışında Esenyurtluyu, Ardahanlıyı, Karslıyı, Iğdırlıyı düşünmeyen ve siyasetleri dibe vurmuşların tetikçiler tutup, kendisine saldırttığını söylerken bu tetikçilerin Ardahanlı olmasının kendisin üzen tek şey olduğunun altını önemle çiziyordu..
Baktım başkan kapalı konuşuyor, ben açıkça dedim ki; Başkan olmaya bu Ağabalar dediklerin biz Ardahanlıların da oyunu alıp, başta Çıldır'a olmak üzere Ardahan'a, Ardahanlılara bir şey vermeyenler olmasın sakın..
Gülümseyerek, 'sen tecrübeli bir gazetecisin anladın, anlamasına da şunu da yaz bu dünyada kim tetikçilik yapmışsa eninde sonunda ayakçı olmuştur..' diyerek konuyu kapattı..
Başkanın kapattığı ama gördüğüm kadarıyla birilerinin kapatmadığı bu konun bundan sonra benim de, Ardahanlıların da ilgi alanına girdiğini, hemşehrimiz Kerimoğlu'na tetikçilerinden ve de onların Ağababalarından bundan sonra gelecek saldırılar karşısında önce beni, sonra tüm Ardahanlılar kalkan olarak göreceğini aha burada yazdım ve önce Ardahanlı oldukları öne sürülen o tetikçilere, sonra Ağababalarına selam gönderdim..
Çünkü artık Ardahan ve Ardahanlıyı kimse sömürmeyecek, kol kırılsa da yen içinde kalacak ve Ardahanlı Ardahanlıya ezdirilmeyeceği gibi ısrarla buna teşebbüs edenleri beni de Kerimoğlunun yanında bulacaklar..

**Hamarat Canan Hanım..

Ardahan Üniversitesi başta olmak üzere Ardahan’da ki resmi kurumlar ve sade vatandaşın sık sık eleştirisidir, ‘Ardahan’da vasıflı elaman sıkıntısı’
Bunu doğrulayan son olay ise Ardahan Belediyesinin bu yıl 16. yapılacak olan 16. Kültür ve Bal Festivalini uzmanına değil de, demirci ve partici arkadaşa sattı..
İşte tam bu esnada kaç gündür orasından, burasından yazdığımız Ardahan Üniversitesiyle ilgili yayınlarımız her geçen gün biraz daha sonuç vermeye başladı gibi..
Çünkü 2008 Yılında bu yana yaklaşık 350 Milyon bir paranın harcandığı ama Ardahanlıya yansımadığı Ardahan Üniversitesinin harcamalarının geçtiğimiz günlerde denetimde geçtiğini öğrenirken aynı üniversitenin adına kurulu derneğin olduğunu bunların çoğunun başbakandan daha çok yurt dışı gezileri yapıp, dünyayı gezmeye devam eden rektörün eşi Canan hanım olduğunu da haber alıyoruz..
Dernekler Başkanlığının yanı sıra Ardahan Üniversitesi Genel Sekreter Yardımcılığı, Kütüphane Daire Başkanlığı gibi önemli işleri de yaptığını öğrendiğimiz canan hanımın bu kadar marifetli Ardahan Haberi olurken bu önemli görevleri için yurtlarını cemaatin müteahhitlerinin yaptığı ileri sürülen üniversite bütçesinde ne kadarcık maaş aldığını da merak etmiyor değilim..
Ama olsun vasıflı elaman sıkıntısı yaşanıyor ya gerisi önemli değil..

**Hesap vermeliler..

Hoçvan Yayla Şenliğine asılmak istenen Öcalan posterlerine karşı çıkanların İstanbul’da Öcalancı kesilip, siyasi ve de ticari rantlarına rant kattıklarını bildiklerimizin şenlikten bu yana sus-pus oldukları bir sıra da yine İstanbul Beykoz’da bir rant kavgasına şahit olduk..
Burada ki olay da Hoçvan Yayla Şenliğin de yaşananlarda farklı bir durum değil..
Çünkü konuya muhatap olan arkadaş HDP’nin Beykoz İlçe Örgütün de eş başkanlık gibi bir görev üstlenmiştir..
Ve bir çoğumuzun yakından tanıdığı isimdir..
Beni arayıp, ‘Sen MHP Genel Başkanı ile görüşürsen ve röportaj MHP’li mi olursun?’ diye sorgulayan bu arkadaşımız AK Partili Belediyenin ve ona yakın kuruluş olan KİPTAŞ’a ait afişi asarken elinde bantla yakalanmış ve fotoğraflanmış arkadaşımızdır..
Tartışma konusu olan bu 4 kare fotoğrafın hiç te masum olmadığını kendisi de bilen ama ‘Ben iş adamıyım’ diyerek işin için de çıkmaya çalışan bu arkadaşın benim MHP Genel Başkanı ile de BDP Genel başkanı ile de röportajlar yaptığımı ve ne MHP’li ne de kendisi gibi BDP’li de olmadığımı ve gazetecilik dışında bir şey olmadığımı da iyi bilen bir arkadaşımız..
Ama şu bir gerçek ki İstanbul’da devrimci geçinip, rantçı geçinenlerin sayısının hiçte az olmadığını kendisi de bilen bu arkadaş ve Hoç/Fed’in mevcut devrimci kardeşlerimiz ortaya çıkıp, halka ve bağlı olduklarını sık sık belirttikleri partiye hesap vermeleri ya da bağlı olduklarını belirttikleri partinin kendilerinden hesap alnması gerekir diye düşünüyorum..
Çünkü burada bir suç üstü yakalanma söz konusudur..
Bu suçun cezası da masum savunmalara sığınmak değil, ortaya çıkıp, ‘evet yaptım' yada 'yapmadım' demekten geçer..
0.535.418 32 58-fakiryilmaz323@hotmail.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?

KADINCA/Selmi Yılmaz
Pis kokular geliyor..

Ardahan Haberi Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşGazeteci Fakir Yılmaz’ın İstanbul ve Ankara gezileri ardından geldiği Ardahan’da ele aldığı ‘Ardahan’ın çivisi çıkmış’ başlıklı yorumunu okuduğum da, Ardahan’da yaşananları, yazılması gerekenlerin daha cesaretle dile getirmek ve Ardahan merkez de olduğu gibi başta Posof’ta olmak üzere ilçelerin de hatta köylerin satılan dağlarına kadar uzanan pis kokuları da koklama gerekliliğini tartıştık..
Posof’un doğru dürüst ithalat, ihracat yapılmayan Türkgözü Gümrük kapısının yanı başın da açılan lokantadan başlayıp, şehircilik ve çevre müdürlüğüne kadar uzanan bu kokuların gün geçtikçe ağırlaştığını his eden burnumuzun direği TKDK’de neden Ardahan Haberleri ani bir değişimin yaşandığını da merak etmiyor değil..
Belki de Iğdırlılara satılan yaylalardan elde edilen paralar gibi AK Parti İl Başkanının köyünde yapılmaya başlanan ve maliyet 1,5 Milyon olduğu projeye kadar uzanan bu pis kokuların er geç gelip, bu ili idare ettikleri bilinenleri de rahatsız edeceği kesindir..
Gerçi, ‘Tutun kaçmasın’ diyerek dikkat çektiğimiz makam aracını devirip, Erzurum’da bırakan ama cemaat toplantılarına katılama hediyesi olarak rütbe alarak Ardahan’dan ayrılan İl Sağlık Müdürüne kim ne etti ki Posof’tan başlayıp, Göle’ye, buradan İl Çevreye kadar uzanan çeşitli kokulara kim ne eder ki?..
Ya ne yaptığı bilinmeyen, Rektörün eşini başkanı olduğu Ardahan Üniversitesi Derneği gibi çocuk parkına bina dikenler, hiç bir tecrübesi olmayanların aldığı festivallerde gelen kokulara ne demek gerek?

**Bir daire 130 Bin, ya ödenen vergi?

Önce 23 Şubat, ardından Göle, sonra Ardahan ve şimdi de Serhat Spor kulübü yöneticileri..
Ardahan’ı önce Bölgesel Amatör Ligin de, ardından Bölgesel Amatör Liginde temsil etmek için kapı kapı para ararlarken birileri Ardahan’da hemen her ay yeni bir bina dikiyorlar..
Bunların en son örneği çocuk parkına bile temel atan son yılların milyoneri vatandaş..
Allah daha çok versin..
Sanırım bu vatandaşın 30-40 dairesi de kiralık olarak aylığı 500 ila 600 TL. arasında kiraya veriliyor..
Ardahan Haberleri Kim diyor Ardahan kazandırmıyor?
İşte size kazanç..
Peki sormak gerekmez mi gelişi güzel yapılan, içlerinde bir kapıcı dairesi bile olmayan, kenti çarpıklaştıran bu daireleri ekmek peynir gibi ortalama 130 Bin TL.’ye satan bu vatandaşlar ne kadar vergi veriyor, spor başta olmak üzere hangi sosyal etkinliğe katkı sunuyor, ya da kaç yoksulun ekmek bulması için çaba gösteriyor?..
Kim bilir belki de yapıyorlardır..
Ama ne hikmetse sadece bizim yayın organlarımızın yayınladığı, ‘Ardahan’da En Çok Vergi Veren İlk 100’ arasın da bu vatandaşların adına ne biz nede vergi dairesi rastlayamıyor..
Şimdi birileri ortaya çıkıp, ya kardeşim Ardahan’a yatırım yapıyoruz daha ne istiyorsunuz?’ diyecek..
Evet, ama bu yatırımı babanız hayrına yapmadığınız gibi işçisi, malzemesi dışarıdan getirdiğinizle rantınıza rant katarken Ardahan’a, Ardahanlıya ne veriyorsunuz?
Çıkın haydi, şu hayrımız dokundu deyin..

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

MHP İSTANBUL
ARDAHANLILARA TESLİM EDİLDİ!..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşSon yıllarda gerek ekonomik gerek ise sosyal ve siyasal anlamda başta İstanbul'da olmak üzere bir çok batı kentinde söz sahibi olan onca Ardahanlı arasına iki Ardahanlı daha katıldı.
Milliyetçi Hareket Partisi İstanbul İl Başkanlığına Posof doğumlu hemşehrimiz Mehmet Bülent Karataş getirilirken, İl Başkan Yardımcılığına Kurtuluş Bozkır getirildiler.
Göleli Güresel Tekin'n CHP Genel Başkan Yardımcısı, Damallı Dr. Bülent Kerioğlu'nun İstanbul Bakırköy Belediye Başkanlığı, Posoflu Av. Refik Yılmaz Bursa/Gemlik Belediye Başkanlığı yaptığı batı illerinde Ankara Keçiören'de, İstanbul Esenyurt'ta, Sancaktepe'de, Gebze'de, Kartal'da, Kadıköy'de başta olmak üzere bir çok kentte 50'nin üzerin de Ardahanlı bulunmaktadır.
CHP İstanbul İl Başkanlığı da diğer bir Ardahanlı Recep Karakoç'un yönetiminde bulunuyor.
Haberi Ekleme Saati: 21.44-21 Temmuz 2014
Haber/Fotolar: www.kuzeyanadolugazetesi.com

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

HOÇ-FED
CHP'Lİ BELEDİYE'NİN YEMEĞİYLE İFTAR VERDİ!..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşMerkezi İstanbul'da bulunan Hoçvan Federasyonu CHP'li Ataşehir Belediyesi tarafından sağlanan yemeklerle iftar verdiği ileri sürüldü.
Öne sürülen iddialara göre bu yıl küçük bir gruba iftar yemek veren Hoç/Fed'in verdiği yemeklerin Ataşehir Belediyesi tarafından sağlandığı belirtildi.
En son Hoçvan Şenliğin de Öcalan'ın posterlerine tepki koyduğu ve önümüzde ki ay kongreye gidecek olan Hoç/Fed'in mevcut yönetimi bu konuda bir açıklama yapıp yapmayacağı merakla bekleniyor.
Haberi Ekleme Saati: 21.05-21 Temmuz 2014
Haber/Fotolar: www.kuzeyanadolugazetesi.com

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

ARDAHANLI HAKEM 1. LİG MAÇINI YÖNETECEK,
TRT SPOR CANLI YAYINLAYACAK!

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşHakemimiz Doğu Yılmaz’a DEV maç !!

Aynı zaman da Ardahan Gazeteciler Cemiyet Başkanı ve Ardahan Federasyonu Başkan Yardımcısı Gazeteci Fakir Yılmaz'ın oğlu olan Doğu Yılmaz'ın Erzurum'da yarın başlayacak olan TRT 50'inci Yıl Kupası'ndaki ilk sınavında süper lig takımları olan Kayseri Erciyesspor'la Akhisarspor arasında oynanacak.

**TRT Spor Kanalında Yayınlanacak..

Erzurum Kazım Karabekir Stadyumunda oynanacak olan müsabakaya orta hakem olarak atananan hakemimizin yardımcılıklarını Ardahan’dan Yasin Kılıç, Erzurum’dan Ünal Doğru yapacak. Müsabakanın dördüncü hakemi ise Erzurum’dan Şaban Ekmekçi.
Müsabaka TRT Spor Ekranlarından saat 17.00 de canlı olarak yayımlanacak.
Haberi Ekleme Saati: 20.47-21 Temmuz 2014
Haber/Fotolar: www.kuzeyanadolugazetesi.com

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Cemaat Üniversitesi m?!..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**Yurt sorunu yaşanan Ardahan Üniversitesi cematçıların yurt merkez mi oluyor?

2008 Yılında kurulmasına karşın devletin bir yurt yapmadığı Ardahan Üniversitesine ait arazinin cemaate yakın müteahhitlere üniversite yönetimince peşkeş çekildiği ve bu alanda yapılan yurtların bir çoğunun başbakanın ‘Paralel Devlet Kurmak İstiyorlar’ diyerek suçladığı cemaate yakın kişiler ait özle yurtlar olduğu ileri sürülüyor.
AK Parti Milletvekilinin ‘KCK’dan Daha Tehlikeli’ diyerek dikkat çektiği ve 17 Aralık Operasyonu ardından yaşanan gelişmeler akabinde büyük kentlerden gözden ırak yerlere kaydırıldığı cemaatin bütçesinin Ardahan gibi dikkat çekmeyen vilayetler yönlendirildiği yönün de iddiaların yoğun bir şeklide tartışıldığı bir süreçte Ardahan Üniversitesinin kampüs alanın da Maliye Bakanlığınca denetim altına alınan iş adamlarının yurtlar yaptığı iddia edilirken, yurtları yapan iş adamlarına Üniversite yönetiminin arsa ve çeşitli imkanlar sunulduğu da ileri sürülüyor.
Diğer yandan aynı üniversiteye alınan bir çok kişinin de yine aynı cemaate yakın kişilerden oluştuğu da ileri sürülen iddialar arasına bulunan Ardahan Üniversitesinin kurulduğu günden bu yana cemaat tarafından kumpasa alındığı da ortaya atılan diğer iddialar arasında bulunurken, Rektör başta olmak üzere üniversite yönetiminin bu konuda ne gibi bir çalışma ve önlem aldıkları ise bilinmemektedir.
Haberi Ekleme Saati: 20.05-20 Temmuz 2014
Haber/Fotolar: www.kuzeyanadolugazetesi.com

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

FABRİKA DEĞİL CEZA EVİ!..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**Elaman alınmaya başlanan Ardahan’ın yeni ceza evi bu yıl misafir kabul edecek!

Ardahan Halilefendi Mahallesi Kayabaşı’n da yapılan yeni ceza evi inşaatı tüm hızıyla devam ediyor.
Adalet Bakanlığı tarafında yaptırılan yen ceza evi için elaman alımı da başladı.
Ardahan'da 30 infaz koruma memuru kadrosuna 633 kişi müracaat etti.
Başvuran adaylardan 150'si adliye binasında mülakata alınmaya başladı.
Mülakatı kazanan adaylar arasından 30'u infaz koruma memuru olmaya hak kazanacak.
Bu arada farklı kentlerden gelen adayların yakınlarının bina dışında bekledikleri görüldü.

**HAPİSHANE ÜRETİM ATÖLYESİ OLUYOR
Ardahan, Hanak ilçesinde 12 Eylül Askeri darbesinden sonra 1982 yılında yaptırılan ve özelikle geçici olarak siyasi tutuklular ile orman suçlusu tutukluların konulduğu F Tipi cezaevi artık bir üretim merkezi haline dönüyor.
SUÇLU BULUNAMAYINCA…
Yaklaşık dört yıl önce ilçede suçlu olmadığı ve hırsızlık, gasp ve cinayet gibi olaylar olmadığı için kapanan Hanak F Tipi Cezaevi, bir işadamı tarafından Adalet Bakanlığından kiralanarak tekstil atölyesine dönüştürülüyor. Hanak Belediye başkanı Ayhan Büyükkaya da ilçesinde hiç suç olmaması, hapishaneyi gerektirecek koşulların yaşanmamasının mutluluğunu yaşarken, diğer taraftan da insanlara iş imkanı sağlayacağı ve ticari hayata katkıda bulunacağı için bu projeye tam destek veriyor.Cezaevi üretim atölyesine dönüştürülecek, tadilat çalışmaları başladı.
Haberi Ekleme Saati: 19.10-20 Temmuz 2014
Haber/Fotolar: www.kuzeyanadolugazetesi.com

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Posof’tan Belediyeye Danışman..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşArdahan Belediyesi Basın ve Yayın Halkla ilişkiler Sorumlu Danışmanlığı'na deneyimli Ardahna’ın Posof ilçesi AK Parti eski başkanı Erol Özer getirildi.
Geçtiğimiz hafta Ardahan Belediyesi Basın Biriminde göreve başlayan Posof AK Parti eski İlçe Başkanı Erol Özer'e Ardahan Gazeteciler Cemiyeti Derneği tarafından ziyaret edilerek yeni görevinde başarılar dileyerek tebrik edildi.
Ardahan Gazeteciler Cemiyeti Dernek Başkan Yardımcısı Özkan Karakaya, Yönetim Kurulu Üyeleri Selmi Yılmaz, Barış Bilgin, Yunuz Akçay ve Talip Şahin Şirin'le yeni makamında görüşen Özer, Ardahan'a katkı sunmaya ve hizmet etmek için bu göreve geldik. İlimizin değerli ve başarılı Belediye Başkanı Sayın Faruk Köksoy'la birlikte çalışmalarımız olacak. Bizler bir nevi değerli başkanımızın sesi, kulağı ve gözü olmaya çalışacağız" dedi. Ardahan'da uzun süredir yer alan Ardahan Belediyesinin yeni basın danışmanı Erol Özer, 2014 Mart ayında Yapılan Yerel seçimlerde AK Parti'den Posof Belediye Başkanı aday adayı olmuştu. Birçok sivil toplum kurulusunda da yer alan Özer, yerel basında temsilciliğin yanında sosyal medyadaki aktif çalışmalarıyla tanınıyor. Özer Ardahan Belediye Başkanı ve Ardahan'ın Tanıtımı yanında Belediye hizmetlerinin halkla paylaşılmasında etkin olacağı bir isim olarak kamuoyunda olumlu karşılandı.

**Erol Özer kimdir?...
Ardahan ili Posof İlçesi Kurşunçavuş Köyü nüfusuna kayıtlı olan Özer, 1971 yılında dünyaya geldi. Siyasette uzun yıllar hizmet veren Özer, sırasıyla 1996 -1999 DYP Gençlik Kolları Başkanlığı 1999-2007 DYP İlçe Başkanlığı 2008-2014 AK Parti İlçe Başkanlığı 2014 -30 Mart Yerel seçimleri İlçe Belediye Başkan aday adayı olmuştu. Yerel Basın ve sosyal Medyada da etkin olan Erol Özer, 2006-2014 Türk medya.com İl ve İlçe Temsilciliği 2007- 2010 Posof Haber Kurucu ve Editörlüğünün yanı sıra, Ardahan Ses Haber gazetesinde uzun süre köşe yazarlığı yapan, Ardahan haber Gazetesi yayın ve editörlük görevinde bulunan Özer, 2012-2014 Serhathaber.com.tr'nin kuruculuğunu da üstlenmişti. Posof Doğal Hayatı Koruma Derneği Kurucu üye, Tarım Kredi Kooperatifi Denetim Başkanlığı, İlçe insan Hakları Komisyonu üyesi Tekvando İl Temsilciliği gibi bir çok (STK)'da görev almıştır..
Haberi Ekleme Saati: 17.50-20 Temmuz 2014
Haber/Fotolar: www.kuzeyanadolugazetesi.com

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

ÖĞÜT: BU VAHŞETE SESSİZ KALMAYALIM..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşCHP Ardahan milletvekili Ensar Öğüt, İsrail’in saldırılarına karşı dünyanın sessiz kalmamasını istedi.
Ensar Öğüt yaptığı açıklamada, “İsrail devleti, Filistin halkına karşı vahşi bir saldırı başlattı. Üç Yahudi yerleşimcinin geçen ay kaçırılıp öldürülmesinden sonra savaş hazırlığına başlayan Siyonist rejim, Batı Şeria’da gerçekleştirdiği sürek avında onlarca kişiyi katledip yüzlerce kişiyi tutukladıktan sonra, Gazze Şeridi’ni bombalamaya başladı. Dünyanın suskunluğu ve seyirci kalmasının sağladığı rahatlıkla hareket eden İsrail, birkez daha her tür yasa ve kuralı ayaklar altına alarak,savaş uçaklarıyla Filistin halkının tepesine bomba yağdırıyor. İsrail savaş aygıtının havadan, karadan ve denizden başlattığı bombardıman devam ediyor. 300’ü aşkın yeri bombalayan İsrail ordusu son gelen haberlere göre 121 kişiyi katletti, 300’ü aşkın kişiyi yaraladı. Yaralıların %20’sinin ağır olduğu ve ölü sayısının ilerleyen zamanda artacağı bildiriliyor.İsrail ordusunun bombardımanları sonucu, Gazze’de yıkım ve ölüm yeniden kol geziyor. Görünen o ki,vahşi saldırıları bir süre daha devam edecek.Tüm dünyayı bu vahşete seyirci kalmamaya davet ediyorum.”dedi.

**Memur-Sen: 4 Kişi İle Sözde Açıklama Yaptı!..

Öte yandan Memurların ve Ardahan'ın sorunları konusunda ortada gözükmeyen, yerin nerede olduğu belli olmayan Memur-Sen Ardahan temsilciliği, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarını toplam 4 kişi ile protesto etti.
Merkez Camisi önünde toplanan sendika üyeleri adına İl Temsilcisi Serkan Karataş, basın açıklaması yaptı.
Haberi Ekleme Saati: 17.50-20 Temmuz 2014
Haber/Fotolar: www.kuzeyanadolugazetesi.com

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Dursun ailesi Hanaklıları Bir Araya Getirdi

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşHanak Dernek kurucu başkanlarından Sıtkı Dursun ve OMSA elektrik Ömer Dursun sponsorluğunda düzenlenen mevlit iftar programına katılım yoğundu.
Esenyurt bir düğün salonunda düzenlenen programda Mevlit okunup dualar edildikten sonra okunan Ezan-ı Şerifin ardından sonra oruçlar açıldı.
Sıtkı Dursun yaptığı konuşmada;“Başı rahmet, ortası mağfiret ve sonu cehennem azabından kurtulma olan bu mübarek ayda böyle güzel iftar sofralarında bizler bütün dost ve akrabalarla bir aradayız. Allah tuttuğunuz oruçları, yaptığınız ibadetleri kabul etsin. Rabbim birlik, beraberlik ve kardeşlik içinde nice Ramazanlara, bayramlara kavuşmayı bize nasip etsin”.dedi
Dursun ailesi ve amcaoğlulları mevlit programa, Dursun ailesi, akrabaları eş ve çocuklarıyla birlikte katıldığı,iftar davetine Esenyurt belediye başkan yardıncısı ve AK Parti meclis üyesi Hanak Dernek Başkanı Toğay Çoban, ARDA-FED yönetim kurulu üyeleri, Ardahan Kültür evi Başkan yardımcısı Ramazan Tan, Hanak Dernek Yönetiminden oluşan çok sayıda vatandaş katıldı.
Haberi Ekleme Saati: 17.49-20 Temmuz 2014
Haber/Fotolar: www.kuzeyanadolugazetesi.com

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

GÖLE'DEN EN SON HABERLER..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**Göleli çamur içiyor..

Ardahan'ın Göle İlçesin de yıllardır çözüm bulmayan içme su sorunu halen devam ediyor.
Göle Belediyesi tarafından aylardır su şebekesi yenileme projeleri çalışmaları öyle dursun çamurla akan sular vatandaşı canından bezdirdi.
İçtikleri sudan dolayı rahatsızlanan hasta sayısı artmakta asbesli borulardan akan su şebekesini kullanan ilçe halkı, sık sık mide bulantısı, ishal, yüksek ateş, boğaz ve baş ağrısı gibi şikayetlerle Göle İlçe Devlet Hastanesine başvurmak zorunda kalırlarken, görüştüğümüz bazı hastalar acil serviste müdahale edilen isal, ateşli hasta sayısı her geçen gün ve saat artmakta. Buna neden ise şehir içme su şebekesine karışan kirli suların yol açtığı sorunun bir an önce önlem alması beklenilmekte.

**Göle de elektrik kesintilerinden vatandaşa gına geldi..

Ardahan Haberleri Göle ilçemiz de Aras Edaşın Özelleştirme kapsamında Kiler Aş gurubuna devredilmesiyle beraber akıl almaz uygulamalardan sonra şimdide gün içerisinde sık sık elektriklerin kesilmesi vatandaşlar tarafından tepkiyle karşılandı . Faturaların son ödeme tarihi üzerinden bir gün geçse bile elektriklerin kesilip gelecek faturaya açma kapama ücreti 30 lira yansıtılmasından sonra şimdide gün içerisinde elektriklerin sık sık kesilmesi vatandaşları mağdur etmiştir . İşler yarım kaldığı gibi elektronik eşyalarda elektriklerin zırt-pırt kesilmesiyle beraber zarar görmüştür.

**Göle'de inşaat patlaması..

Göle' de sıcak havaları fırsat bilen inşaat sahipleri katları hızla çıkmaya başladılar .Gerek gurbetçilerimiz gerekse ilçede ikamet eden vatandaşlar yatırımlarını batıya değil Göle'ye yapmayı tercih ediyorlar .Bu yazda ilçemizde çokça inşaat olduğunu gözlemledik.İmarsız plansız ve çarpık yapılaşmada bu vesileyle kendini iyice gösterdi. Hapan Mevkinde yapılan bu binada bu anlamda dikkat çekiyor .

**GÖLELİ ŞEHİT..

İstanbul'da vatani görevini yapan Göle Dedeşen nüfusuna kayıtlı asker Özkan Kaaan kalp sonucu hayatını kayıp etti. olduğu belirlendi. 20 gün kala şehit olan Özkan Kaygusuz Ankara'da düzenlenen törenle toprağa verildi.

Ardahan Haberleri **Fidanları gizlemişler..

Ağaçları kesmekle yetinmemişler birde fidanları ekmeden topluca gömmüşler
Ardahan Valisi Seyfettin Azizoğlu’nun Ardahan Merkeze bağlı Ağzıpek Köyünde bulunan fidanlık alanında gerçekleştirdiği ziyarette fidan bulamayınca yetkilileri uyarmıştı. Gazetemize gelerek kağıt üzerinde ekili olan ancak fidanların ekilmeden gömüldüğünü ileri süren Göle İlçesine bağlı Çalıdere Köyü sakinlerinden aynı zamanda Orman İşletme Müdürlüğünde emekli olan Şinasi Haydaroğlu, bir ihbar üzerine yaptığı araştırmada korkunç bir gerçeği ortaya çıkardı. Köroğlu bölgesi ve Okçu yayla serisi mıntıkasında fidanlık bölgesine ekilmesi gereken fidanlar ekilmeden toplu bir şekilde fidanlık alanında gömülmüş. Yaşandığı iddia edilen kayıp fidanlarla ilgili açıklamalarda bulunan Haydaroğlu: “Ormanlarımızda büyük bir katliam yapılıyor. Fidanlar ekilmeden toplu olarak toprağa gömülüyor. Bakınız 350 ağaç kaçak olarak kesildi. 25 balya ekime hazır fidanın ekilmeden toplu olarak gömüldüğünü tespit ettik. Bu gerçeği belgelemek için Erzurum Orman Bölge Müdürlüğüne şikayette bulundum. Buradan gelen yetkiliyle birlikte sahada araştırma yaptık, Ancak gelen yetkili arkadaşın rahatsız olması nedeniyle araştırmamızı yarıda bıraktık, daha sonra bu alan rahatsız olan kişiler tarafından temizlenmeye çalışıldı. Bende bu durumu Göle Cumhuriyet Başsavcılığına şikayet ettim. Bu konuda yetkilileri göreve davet ediyoruz. Tüyü bitmemiş insanların paraları bu şekilde çar çur ediliyor, bu vurguna bir an önce dur denilmesi gerekmektedir” diye konuştu.

Ardahan Haberleri **Gültekiden açıklama..

AK Parti Göle İlçe Başkanı İlhan Gültekin son günlerde kamuoyunu meşgul eden zorla istifa ettirildiler gibi aslı olmayan iddialarla ilgili kısa bir açıklama yaptı .Gültekin yaptığı açıklama da 30 Mart Yerel Seçimlerinden dolayı Yönetimden Bir çok arkadaşımız gerek adaylıklarından dolaya gerekse diğer nedenlerden dolayı istifa ettiler . Bundan dolayıda yönetimde boşlukların oluştuğunu belirtti .Kendilerinin de bu boşlukların giderilmesi ve daha güçlü bir yönetimin oluşturulması için istifa ettiklerini belirtti. Genel Merkezinde tekrar Görevlendirdiği İlhan Gültekin önümüzde ki günlerde oluşturdukları yeni yönetimle beraber bir toplantı düzenleyerek yeni yol arkadaşlarını kamuoyuna açıklayacaklarını belirterek Partimiz bize hangi alanda görev verirse yapmaya hazırım dedi.

Ardahan Haberleri **Kaymakamdan iftar..

Kaymakam Fatih ÖZDEMİR tarafından şehit ailelerine ve gazilere iftar yemeği düzenlendi.İftar programına Sayın Kaymakam Fatih ÖZDEMİR başta olmak üzere, Belediye Başkanı Akın İSMAİLOĞLU,İlçe Emniyet Müdürü Fatih ULUKAYA, Şehit ve Gaziler Dernek Başkanı Cemal Kaya Daire amirleri, Şehit ve Gazi aileleri katıldı.Kaymakam ile aynı masada oturmasına rağmen konuşmadıklarını farkettiğimiz Cemal Kayanın moralininde bozuk olduğunu gözlemledik .Kaymakamlık tarafından bu yılda şehit ve gazi ailelerine bayram yardımı yapılacak. Haberler: Ömer Turan
Haberi Ekleme Saati: 17.44-20 Temmuz 2014
Haber/Fotolar: www.kuzeyanadolugazetesi.com

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

HOÇVAN'DA ŞÜPHELİ ARAÇ KAÇAMADI..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşArdahan Merkeze bağlı Hoçvan Hasköy'de şüpheli bir araç sivil giyimli güvenlik ekipleri tarafından yakalandı.
Alınan bilgilere göre neden kaçtığı anlaşılmayan kımızı renkli taksinin sivil olan güvenlik ekiplerince bir süre kovalandıktan sonra yakalanıp, Hoçvan Hasköy Karakoluna götürüldüğü öğrenildi.
Kovalamacının neden yaşandığı konusunda bilgi alınamadı.
Haberi Ekleme Saati: 17.25-20 Temmuz 2014
Haber/Fotolar: www.kuzeyanadolugazetesi.com

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

KENTSEL-DÖNÜŞÜM
KAVGAYA NEDEN OLDU!..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**Bir çok kişi yaralandı..

Ardahan Belediyesi ile Başbakanlık Toplu Konut Başkanlığının ülkenin bir çok yerin de olduğu gibi Ardahan'da da birlikte yürütükleri Kentsel Dönüşüm projesi nedeniyle iki aile bi birine girdi.
Alınan bilgilere göre son aşamaya gelen Kentsel Dönüşümün uygulanacağı Ardahan'ı Yeni Mahallesin de arazi için karşı karşıya gelen iki aile fertleri tartıştılar.
Tartışmanın büyümesi ve kavgaya dönüşmesi sonucu her iki aileden de yaralıları olduğu bilgisi alındı.
Haberi Ekleme Saati: 17.00-20 Temmuz 2014
Haber/Fotolar: www.kuzeyanadolugazetesi.com

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Validen 2015 Hazırlığı..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşArdahan Valisi Ahmet Deniz, Ardahan’da faaliyet gösteren Proje Destek Ofisleri’nin temsilcileri ve proje birimleri ile toplantı yaptı.
Valilik Toplantı Salonu’nda Vali Yardımcıları, Proje Destek Ofislerinin temsilcileri ve proje birimleri ile bir araya gelerek, projeler üretilmesi için neler yapılacağı konusunda değerlendirmelerde bulunan Vali Deniz, “Kalkınma ajansları ve proje destek ofislerinden hangi projelerle daha fazla kaynağı ilimize çekebiliriz, öncelikle onun üzerinde yoğunlaşacağız. Sürekli bir araya geleceğiz ve 2015 yılının hazırlığını da bu yıldan yapacağız” dedi.
İlin kalkınması için projelere ihtiyaç duyulduğunu anımsatan Vali Deniz, özellikle eğitim konusunda yapılacak projeler ile mevcut eğitim sorunlarının aşılması için daha fazla mesai harcanması gerektiğinin altını çizdi.
İlde ki proje birimlerinin ve destekleme ofisleri temsilcileri ile sık sık bir araya gelerek değerlendirmelerde bulunacaklarını da söyleyen Vali Deniz, sürekli iletişim ve sağlam diyaloglar ile hareket edildiği taktirde gündemin daha sağlam takip edilebileceğini ve daha etkili sonuçların ortaya çıkacağını kaydetti.
Toplantıda, Özel İdare, SODES, Milli Eğitim, AB ve SYDV tarafından uygulanan projeler ile AKAP, SERKA, DAP İdaresi ve Bakanlık desteklemeleri hakkında durum değerlendirmesi yapıldı.

**2. Posof Ziyareti..

Ardahan Valisi Ahmet Deniz, ziyaret ve denetlemelerde bulunmak üzere Posof ilçesine geldi.
Posof Kaymakamlığı önünde Kaymakam İbrahim Halil Şivgan ve Posof Belediye Başkanı Cahit Ulgar tarafından karşılanan Vali Deniz, Kaymakamlık makamına geçerek Kaymakam İbrahim Halil Şivgan’dan brifing aldı.
Kaymakamlık ziyaretini tamamlayan Vali Deniz, daha sonra Belediye Başkanı Cahit Ulgar’ı makamında ziyaret etti. Ulgar’a yeni görevinden ötürü hayırlı olsun dileklerini ileten Vali Deniz, Posof’un sınır ilçe olması nedeniyle büyük önem taşıdığını kaydetti.
İlçe merkezinde esnaf ve vatandaşlarla da sohbet eden Vali Deniz, şehit yakınları için verilen iftar yemeğine katıldı. Vali Deniz, inşaat ve proje çalışmaları devam eden kamu yatırımlarında da denetlemede bulundu.
Posof’ta temaslarını sürdüren Vali Deniz, daha sonra Posof-Ardahan yolu üzerinde ki Söğütlükaya Jandarma Karakolu’nu ziyaret etti. Karakolun çalışmaları ve faaliyet alanıyla ilgili bilgi alan Vali Deniz, karakolda görev yapan askerlerle bir süre sohbet etti. Askerlerle hatıra fotoğrafı çektiren Vali Deniz, ilçeden ayrıldı.

**ŞEHİT VE GAZİ AİLELERİ DERNEĞİNİ DE ZİYARET ETTİ..

Vali Ahmet Deniz, Şehit ve Gazi Aileleri Derneğini ziyaret ederek, Şehit Aileleri Derneği Başkanı Yüksel Küçük ve Gazi Aileleri Derneği Başkanı Yener Göydemir’le görüştü.
Gaziler ve şehit yakınlarının durumu ile dernek çalışmaları hakkında dernek başkanları Küçük ve Göydemir’den bilgi alan Vali Deniz, “Vatan topraklarının bütünlüğünü korumak ve kollamak için üstün cesaret örneği göstererek, şehitlik mertebesine ulaşan aziz şehitlerimiz ile vatan uğrunda ölümü göze alarak gazilik onura ulaşan gazilerimiz, milletimizin gönlünde hiçbir zaman unutulmayacak bir yere sahip olmuşlardır. Bizler, millet olarak şehitlerimize ve gazilerimize her zaman için minnet ve şükran borçluyuz. Onların bizlere emanet bıraktıkları aziz hatıraları da bizim için kutsaldır” dedi.
Haberi Ekleme Saati: 18.32-19 Temmuz 2014
Haber/Fotolar: www.kuzeyanadolugazetesi.com

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Festival-i Osman!..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşBu yıl 16. yapılacak olan Ardahan Bal Festivalinin satıldığı ortaya çıkması ardından tartışmalar da başladı.
Ardahan Sanayisinde demircilik yapan Osman isimli bir kişiye satıldığı öğrenilen 16. Kültür ve Bal Festivalinin özelleşmesi ile birlikte etkinliğin yapılacağı alanı şimdiden pazarlanmaya başladığı da öğrenildi.
Alanda yer ayırmak isteyenlerde 2 Bin 500 TL. ücret isteyen Osman isimli şahsın, ‘Ben festivali 60 Bin TL.’ye aldım. İstediğim fiyatı uygularım’ dediği ve festival alanında çadır kurmak isteyenlerden 2 Bin 500 TL. para istediği bilgisi alındı.

**Başkan satılmadı, ihale edildi..

1-2-3 Ağustos'ta yapılacak olan 16. Kültür ve Bal Festivalinin özelleştirilmesinin yeni olmadığını belirten Ardahan Belediye Başkanı Faruk Köysoy festivalin kimseye satılmadığını, 4 yıldır yasal yollarla ihale edilen sanatçı, ses düzeni, festival alanın oluşturulması işinin bu yıl da bir Ardahanlıya verildiğini, bundan normal bir şey olmadığını söyledi.
Haberi Ekleme Saati: 18.02-19 Temmuz 2014
Haber/Fotolar: www.kuzeyanadolugazetesi.com

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

BARO NASIL KURULUR SEMİNERİ Mİ?!.

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş1992 Yılında verilen toplu mücadele ile yeniden vilayet olan ve valiliği, üniversitesi, gümrük kapıları, gazeteciler cemiyeti gibi bir çok kuruluşunu tamamlayan Ardahan'da hala Baro kurulmuş değil.
Onca Avukatı olmasına karşın halen Kars Avukatlar Barosu bünyesinde bir araya gelebile Ardahanlı Avukatlar Kars'ta düzenlenen, 'Türkiye Barolar Birliği Meslek İçi Eğitim Semineri' ne katıldılar.
Bir çok gencin bir araya gelip, spor kulübü, bir kaç imamın bir araya gelip dernek kurduğu Ardahan'da hala bir baro kuramayan Ardahanlı Avukatların bu seminer de 'Baro Nasıl Kurulur?' dersi alıp, almadıkları merak konusu oldu.
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş
Haberi Ekleme Saati: 17.53-19 Temmuz 2014
Haber/Fotolar: www.kuzeyanadolugazetesi.com


ARDAHAN İÇİN DEĞİL
EKMELEDDİN İÇİN BİR ARAYA GELDİLER..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş10 Ağustos'ta yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesi bir araya gelerek, Ekmeleddin İhsanoğlu Cumhurbaşkanı Adayı olarak gösteren partilerin Ardahan'da ki temsilcileri ortaklaşa bir açıklama yaptılar.
Cumhuriyet Halk Partisi Ardahan İl Binasın da bir araya gelen CHP, MHP, DSP, DP ve BBP İl Başkanlar ile İl ve İlçe yöneticileri 10 Ağustos'ta yapılacak olan cumhurbaşkanlığı seçimini çatı adayları olarak gösterdikleri Ekmeleddin İhsanoğlu'nun 1. turda seçilmesi için el birliği yapacaklarını belirttiler.
Ekmeleddin İhsanoğlu'nun öz geçmişini ve bugüne dek yaptıklarını anlatan 5 partinin Ardahan temsilcileri ortaklaşa donattıkları araç ile cumhurbaşkanlığı seçimi çalışmasına bugünden itibaren start verdiklerini belirttiler.
CHP Ardahan İl Başkanı İlimdar Senem'in ev sahipliği yaptığı ve 5 partinin ortak bildirisini okuduğu toplantıya 5 partiden de yoğun bir katılım vardı.

**Yılmaz: Ardahan için neden bir araya gelmez, saha inemezsiniz?

Yoğun bir katılımın olduğu ve Ekmeleddin İhsanoğlu'nu destekleyen 5 partiden 3 parti İl Başkanının bulunduğu toplantı da söz alan Gazeteci Fakir Yılmaz CHP İl Başkanı'na, MHP İl Başkanına ve DSP İl Başkanına önemli bir soru yöneltti. 'Muhalefetin neden seçimden seçime ortaya çıktığını, Ardahan'da yaşanan onca sorun için niye bir araya gelmedikleri yada muhalefeti temsil eden partilerin temsilcilerini niye Ardahan'da yaşanan onca soruna karşı sesiz kaldığını' soran Gazeteci Fakir Yılmaz'ın bu sorusuna 'Biz gerektiği zaman gereken muhalefeti yapıyoruz' demekle yetinmeleri dikkat çekti.
Facebook'ta Paylaş
Haberi Ekleme Saati: 14.22-19 Temmuz 2014
Haber/Fotolar: www.kuzeyanadolugazetesi.com

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Topçu: Çözüm sürecine evet...

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşEski Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Yalçın Topçu, 10 Ağustos'ta sandığa gidip Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a oy vereceklerini açıklayarak, 'Biz ayrı sokaklarda oturmuş olsak ta aynı mahallenin çocuklarıyız' dedi.
Eski BBP Genel Başkanı Yalçın Topçu, Çorum Milli İrade Platformu tarafından düzenlenen iftar yemeğine katıldı. Yemeğe Topçu'nun yanı sıra Çorum Belediye Başkan Yardımcısı Turhan Candan ile 60'a yakın sivil toplum kuruluşunun başkanları katıldı. İftar sonrası bir konuşma yapan Topçu, Cumhurbaşkanlığı seçimi sürecine ilişkin açıklamalarda bulundu. Seçimlerde daha önce genel başkanlığını yaptığı BBP'nin izlediği yol haritasına ilişkin bir yorumda bulunmaktan kaçınan Topçu, muhalefet partilerini eleştirdi. Şuanda üç tane cumhurbaşkanı adayı olduğunu hatırlatan Topçu, 'Birisi sayın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, birisi kendilerinin çıkartmış olmalarına rağmen bir türlü adını söyleyemedikleri Ekmeleddin Mehmet İhsanoğlu, bir diğeri de üzerinde konuşma gereği görmüyorum. Çünkü biz şartlar ne olursa olsun teröriste terörist, teröre terör, bölücüye bölücü dememiz lazım. Daha dün hadi oradan ne etle tırnağı diyen bugün bayrağa saygı duyacak, biz bunu unutacak mıyız? Bunlar bizi herhalde hafızalarımızı zayıf görüyor. Kürt kardeşlerimize sesleniyorum, Ahmed-i Cizri'yi okuyun, Kürtle-Türk etle tırnağın ötesindedir. Kürtle Türk yumurta ikizi kardeşidir. Birliğimize beraberliğimize, bir olmamıza fitne sokanlara inşallah geçit vermeyecek Kürt kardeşlerimiz. Kürdü, Lazı, Çerkezi, Türkü 40 bin insan can verdi ay yıldızlı albayrak için. Memlekette huzur ortamı var. Bu huzur ortamını bozacak plana Kürt kardeşlerimiz ortak olmayacak' diye konuştu.
Çözüm sürecine evet, ancak 40 bin kişinin katilini meşrulaştırmaya hayır dediğini açıklayan Topçu, 'Biz Müslümanız, affedeceğiz ama karşımızdaki 'Vahşi' gibi değil ki. Ona 'Vahşi' hukuku uygulayalım. Vahşi aman diledi. Aman dileyen yok. Bir moda başlattılar bayrak indiriyorlar. Bayrak indireni alnının çatısından vurmayın, provokasyona alet olmayın. Ama o bayrağı indirenin bileğini kırın. Devlet olmanın gereğini yapın' şeklinde konuştu.

"MAHALLEMİZİN ÇOCUĞUNUN AĞZINI BURNUNU KİMSEYE KIRDIRMAYIZ"

Ülkede bir araya gelmeyenlerin bir anda kuzu sarması olduklarını belirten Topçu, 'Adını bile telaffuz edemedikleri çıkarıp 'bizim adayımız bu' dediler. Daha büyük bir garabet var. Aday özelliklerini sayıyordu ana muhalefet lideri, hiç demiyor ki millet demez mi sende bu özellikler yok mu, senin partinde bu özellikler yok mu diye düşünmedi. Gelinen noktada ihtilaflar, muhabbetler varsa bunları teyit edeceğiz. Dışarının ve içerinin bizim mahallenin çocuğunun karşısında durmasını protesto edip, 10 Ağustos'ta gidip sandığa Tayyip Erdoğan'a oy vereceğiz. Biz ayrı sokaklarda oturmuş olsak ta aynı mahallenin çocuklarıyız, aynı medeniyet kodlarından beslenen insanlarız. Elin adamına kendi mahallemizin çocuğunun ağzını burnunu mu kırdıracağız. Adam şimdi Ülkü Sokak'ta oturmadı diye Kılıçdaroğlu'na yakasını paçasını mı yırttıracağız. Eksiğini gediğini söyleriz ancak mahallemizin çocuğunun ağzını burnunu kimseye kırdırmayız. Asla yırttırmayız. Rahmetli de yırttırmadı. Muhsin Yazıcıoğlu'nun 28 Şubat'taki duruşuna tekrar bakılsın. Tanklar bize dönmemişti. Bizim mahallenin çocuklarına yönelmişti. Onun için dedi ki; 'Namlusunu millete döndüren tanka selam durmam' dedi. Refah Partisi iktidar oldu. Millet bu partiyi seçti, birinci parti oldu. 'Millet iradesi bunu seçti, yer göğe çıksa, gök yere inse ben milletin iradesinin arkasında duracağım' dedi. Hep cumhurbaşkanı adayı belirleyenler Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile ilgili bir 367 garabeti koparttılar. Sonra bunu millet seçsin dediler. Referanduma gidildi. Bugün ip gibi sıraya dizilenlerin yüzde 99'u o günde hayır millet seçmesin reisini diyorlardı. CHP'si, MHP'si, o minik sol partiler falan. Şimdi hangi yüzle milletin önüne gidecekler' dedi.
Bu cumhurbaşkanlığı seçiminin devlet başkanlığı seçimi olduğunu dile getiren Topçu, 'Kendileri aday olmadığı için bunlar yaşanıyor. Ülkücü hareketin lideri rahmetli Başbuğ, başkanlık sisteminden yanaydı. CHP'nin kendisi milli şef geleneğinden geliyor. Başkanlık sistemi ülkeyi hesap verilebilir hale getiriyor. Kemal Bey bakıyor Başbakanın önünde cumhurbaşkanı olabilir miyim olamam, zinhar bu da olmasın diyor. Bu seçim cumhur reisi seçilecek. Oraya gelen kişi süs biberi olmayacak. Cumhurbaşkanı gelirse kim nerede neyi yapıyorsa Fırat'ın yanındaki kuzudan da haberi olmalıdır. Yetkisini kullanacak, bunlar da feryat edecek, anayasayı değiştirin sorumluluğu alayım diyecek. Bunların da, dışarıdakilerin korkusu da bu' diye konuştu. Haber: Yeni Şafak www.kuzeyanadolugazetesi.com

Sayfa 1 - 189 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 > >>
Köşe Yazarları

 • YAZIYORSAM SEBEBİ VAR Fakir Yılmaz

 • KADINCA BAKIŞ
  SELMİ YILMAZ

 • Kamacı'nın Köşesi
  Osman Kamacı


 • Müjgan Doğru Eminoğlu

 • Yılmaz Yalçıner
  Ardahan Öyküleri

 • Şemsettin Şenel
 • Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
  Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
  Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan