Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıt Ol
Kayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12994
Misafirler : 23
En Yeni Üyemiz : sinasimete

Kayıtlı Üye :
Fakir 10:50:52
CEVAT COSKUN 1 Gün Önce
baris dursun 1 Saniye Önce
koralibayram 2 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 3 Gün Gelmedi
ramazantan 3 Gün Gelmedi
martin 3 Gün Gelmedi
seyit 4 Gün Gelmedi
ozcannn 4 Gün Gelmedi
adacala 5 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
Kararını ver türkiye
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
İstek Parça
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

En Son Aktif Forum Başlıkları
Forum Başlık Görüntüleme Cevaplar Son Gönderen
Üyelerin İstek ve Talepleri hoçvanın genel iradesi 283 1 Fakir
Üyelerin İstek ve Talepleri Sitemizi Dostlarınız Duyurun 356 0 Fakir
Üyelerin İstek ve Talepleri Bize ulaşın.. 244 0 Fakir
Üyelerin İstek ve Talepleri Haber Arşivimiz 340 0 Fakir
Üyelerin İstek ve Talepleri Ardahan Görüntüleri 511 0 Fakir
Süreç Bozulmamalı..
Yazar Fakir
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin
**SİZİN DE BURADA BİR REKLAMINIZ OLABİLİR..


Ardahan'da Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam EdinArdahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin
Facebook'ta Paylaş
Yazarlarımızı okuyor musunuz?

YAZIYORSAM SEBEBİ VAR
Poz verip, geldiler..

Fakir Yılmaz Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşYıl 1992’ler..
Ülke genelinde olduğu gibi Ardahan’da da yoğun çatışmalar var..
Öyle ki Polis Timi ile Jandarma ve Piyade Timinin bile o kargaşada karşıda gelen grubu PKK’lılar sanıp, kurşun yağmuruna tutuyor..
Yani kimin kimi neden vurduğunu anlamadığı toz, duman dönemi..
Fakir Yılmaz Vali Yener Ünlüer..
Polis ve Jandarma önüne geleni tutukluyor..
Başta Göle’de olmak Ardahan genelinde sık sık gözaltılar yaşanıyor..
Bende o dönem büyük bir mücadele verip, Yanlızçam ve İnsanlar başlıklı bir yazı ile bugünün AK Parti İl Başkanının da köyü olan Yanlıçam’da ki işkence-haneye dikkat çekiyor ve bende neredeyse faali meç hula gidiyordum..
İşte o dönemde yapılan bir ihbarla karakola alınıp, bir çay eşliğinde ifadeleri alındıktan sonra bırakılanları ve bırakıldıktan sonra bir fiske yememelerine karşın partilerine gelip, ‘Ben işkencehaneden geliyorum’ deyip, aday olanlar, rantlarına rant katanlar gibi bugünde Rojava başta olmak üzere karışan Irak ve Suriye sınırına gidip, telefonlarıyla çektikleri fotolarla poz verip, ‘Ben Rojava’dan geliyorum’ diyenleri, görüp, gülümsüyorum sahtekar devrimci ayakçılara..

**Serhat Ardahan..

Hayvancılık diye diye bir adım ileri gidemediğimiz, Sınır Ticaretini mazotla ağzımıza gözümüze bulaştırdığımız, Arıcılığı hala vita tenekesinde, domates şişelerinde yaptığımız bir süreçte Ardahan’a kendiliğinden gelen fırsatları tepmemiz gerekir..
Örnek mi?
Kazım Karabekir’in ünlü sözünün yani, “Boğazlar boğazımız, Kars, Ardahan bel kemiğimizdir' sözünü yerine gelemeye başladığı bir çağın yaşandığı Ardahan’da geçen Bakü-Tiflis-Ceyhan Boru Hattı, bunun yanın da yeniFakir Yılmaz doğalgaz hattı olan TANAP, Kars-Tiflis-Bakü Demiryolu, Türkiye’nin 3. Büyük Gümrük Kapısı gibi Ardahanlı gençlerin cep harçlığı ile Ardahan’ı Türkiye Futbol Liginin 3. Ligine taşıma azmi çok önemli bir gelişmedir..
Bu nedenle; 90 yıldır bir yere götüremediğimiz atadan, dededen kalma yöntemlerle yapılan hayvancılığı, adını bir iki polisin söylemi ile Nataşa koyup, elimizin tersi ile geri ittiğimiz sınır turizmini, bir birimizi ihbarlayarak engellediğimiz motorin ticaretini düşünerek, Ardahan Balını hatırlatan, BAL Ligin de mücadele eden Ardahan Serhat Spor’u desteklemek, Ardahanlı gençlerin bu önemli çabasını desteklemek, görmek ve sahiplenmek gerekir..
Serhat Ardahan’a sahip çıkmanın tam zamanıdır diyerek bir kez daha dikkat çektiğimiz Ardahan Serhat Spor’a sahip çıkmalıdır..
Ve Ardahan için yeni bir fırsat olan spor’a, Ardahan Serhat Spor’a, spor’u seven bir valisi olan, alt yapıyı bitirip, üst yapıyı güzelleştirmeye başlayan bir belediye başkanı olduğu şu sırada Serhat Ardahan’a sahip çıkmanın tam zamanıdır..
Çünkü burası; Serhat Ardahandır..

**İŞİD’i Hazırladık, Daha Ne istiyorsunuz?..

Ardahanlı Konsolosun da araların da bulunduğu 49 Rehineyi nasıl yani tere yağında kıl çekercesine İŞID’in elinde aldığı anlaşılmayan ve rehineleri aldıktan sonra İŞID’e ancak terorist diyen hükumetin başbakan yardımcısını dinliyorum..
Konu İŞID’in Türkmenlerden sonra Kürtleri de öldürmesi karşısında sessizliği ve gizlice yardım ettiği iddialarına tepki gösteren Kandil’e cevap...
Ardahan Haber Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, Kobani'de IŞİD saldırılarının ardından Kandil'den çözüm sürecine ilişkin yapılan değerlendirmeleri yaparken, “Senin bir şey yapmaya gücün yetiyorsa, git IŞİD’e yap, Türkiye’ye ne meydan okuyorsun? Kandil’de yan gelip yatıyor, Kobani’dekilerle ilgili edebiyat yapıyor. Sen orada konuşacağına, git o zaman orada mücadele et” dedi.
Yani bu açıklamayı daha açacak olursak Sayın Akdoğan’ın açıkca, ‘Barış sürecini işletiyorum, yaşanan huzur ortamınun sadece benim de içinde bulunduğum hükümet hazırladı. Size gerek yok.. Gidin başımızda’ derken, PKK; YPG ve diğer Kürtlere yeni bir bela oaln İŞID’e karşı savaşa davet ediyordu..
Evet, ama İŞID’ın en büyük destekçisi kim sizce?
Bilemiyorum ama Akdoğan’ın içinde bulunduğu hükumete bu yönde ağır ithamlar olduğunu da ben değil herkes iyi biliyor..
0.535.418 32 58-fakiryilmaz323@hotmail.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?

KADINCA/Selmi Yılmaz
Koyunpınarılar Eşek Arıyorlar..

Ardahan Haberi Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşAskeri birliklerin yanı sıra, 30 bine yakını orta öğretim, 5 Bini ise üniversite öğrencisi olan Ardahan’da ard arda açılan veya vitrinlerini yenileyen yeni iş yerleri şehre moral veriyor..
Ardahan Haberi Onca paranın akıtıldığı Köy/Des’e rağmen hala yolu olmayan, suyu bulunmayan köylerimizin başında gelen Arahan’ın Hanak İlçesinin en büyük köylerinden olan Koyunpınar (Saskara) köyünün muhtarı ve Hanak İl Genel Meclis Üyesi gazetemize gelerek, bir ilan vermek istediklerini belirttiler..
Biz, kimlik kaybı yada kayıp ehliyet ilanı beklerken Muhtar ve İl Genel Meclis Üyesinin eşek aradıklarını belirtip, bu yönde ilan vermek istediklerini öğrenince çok şaşırdık..
Çünkü yıl 2014 ve Saskara hala su sorunu yaşıyor..
Kendileri gibi 14 köyün suyu olarak bilinen grup hattın da su taşıyan içme suyu şebekesinin 10 yıldan fazladır sorunlu olduğunu ve ‘bu sorunun çözümü için kime gittiysek çözüm bulmadık’ diyen muhtar ve il genel meclisinin ‘Bize köyün dışında 3 km. uzaklıkta ki çeşme de su taşıyacak olan eşek arıyoruz. İlan verir misiniz?’ şeklinde ki ilanı yapmadan önce ‘bir de ben yazayım, belki birileri ‘Eşek arıyoruz’ diye ilan vererek içme suyu sorunu yaşayan Saskaralılara yardımcı olur’ diyerek..
Tam bu yazımı bitirirken Çıldır Akkiraz’ın eski muhtarı da içeri girip, köyünün suyunun çamur olarak aktığını söylüyor ve bu yönde de bir haber yapmamızı istiyordu..
Ve bizde çok defa yazdığımız gibi yazdık eşek arayan, sağlıklı su içmek isteyen köylülerin..

Ardahan Haberi **Alaşara Gibi İş Yerleri..

Hakan Kanpolat’ın başında bulunduğu Hakan İnşaatın başlattığı, Ardahan Üniversitesin güzel bir bina satan Sezai Altun’un başında olduğu Altun İnşaat’ın devam ettirdiği, ATSO binasını yapan Taner Altıparmak’ın sahibi olduğu Altıparmak İnşaat’ın yanında Çağberg İnşaatın Sahibi Metin Yılmaz’ın, Eray İnşaatın genç sahibi Eray Kayatürk’ün yanısıra Ekiz İnşaat’ın yeni konutlar hediye ettiği Ardahan’da mevcut iş yerleri de kendilerini yenilemeye devam ediyor.
Bu iş yerlerinden bir olan ve Ardahan’ın marka firmalarının başında gelen ve Mali Müşavir Oktay İlbasmış’ın başında olduğu Alaşara Cafe Restorant yeni yüzüyle, güzel tatlıları ile yeniden Ardahanlılarla buluşurken, örnek bir iş yeri olarak diğerlerine kendiniz yenileyin mesajını da veriyor..

***İstanbul’da ki Ardahanlılar Gücünü Gösterecek mi?

Çıktığı üç maçın ikisini alan, birini berberlikle bitiren ve 14 Vilayetin için de 7 puanla 3. sırada olan Serhat Ardahan Spor 11 Ekim’de İstanbul’da bir gece yapmaya hazırlanıyor.
Ardahan Haberi Serhat Ardahan Spor’un Kulüp Başkanı Sedat Sural’ın kurban bayramını evin de değil, İstanbul’da takımına parasal destek aramak için yollara düştüğü şu günlerde bu metropol de bulunan başta Ardahan dernekleri olmak üzere Ardahanlı İş adamları, Ardahanlı siyasiler, Ardahanlı gazeteciler, Ardahanlı ileri gelenlerin ne yapacağını buradan, Ardahan’dan merakla beklemekteyiz..
Ardahan Serhat Spor’un Ardahan’ı 3. Lige taşıyıp, kendisine adını veren Ardahan’ı başta spor camiasına olmak üzere tüm Türkiye'ye duyurmak istemesine ne kadar destek verecek?
Bilemiyoruz ama Gazeteci Fakir Yılmaz’ın da İstanbul'a giderek, bu yönde yapılacak çalışmalara destek vereceğini ve en önemlisi Ardahan Derneklerinin oluşturacağı kamuoyu ile 2015 Genel Seçimleri öncesi Ardahanlıların bir araya gelip, gelmeyeceklerini görmeye çalışacağını da Serhat Spor’a destek için yola çıktığı sırada öğreniyoruz.
Evet, İstanbul’da ki Ardahanlılar Gücünü Gösterecek mi, gösteremeyecek mi diye merakla beklediğimiz 2015 Genel Seçimleri öncesi Ardahan Serhat Spor için yapılacak olan destek gecesini merakla bekliyoruz..

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Meclis Başkanı Bedrettin Çakıcı:
‘Ben ne kadar Beyaz Türksem,
Atalay’da o kadar Beyaz Kürttür!’

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşAdalet ve Kalkınma Partisi Ardahan Meclis Başkanı Bedrettin Çakıcı’dan AK Parti Ardahan Milletvekilline üstü kapalı eleştiri ve sitem geldi.
Gazeteci Fakir Yılmaz ile makamında görüşen ve yaptıkları çalışmalar ile ilgili bilgi veren AK Parti Posof İl Genel Meclis Üyesi ve 14 Üyeli Ardahan Meclis Başkanı Bedrettin Çakıcı partisinin milletvekili Prof. Dr. Orhan Atalay’ın her konuşmasında mutlaka dile getiriği Beyaz Türklerden aşağı kalmadığını ileri sürdü.
Atalay ailesinin zaten Ardahan’da Kürt olarak bilinmesine karşın aslında Türk olduğunu da ileri süren Çakıcı, sayın Aalay’ın sıkça eleştirdiği Beyaz Türklerden aşağı kalmadığını ve başta Ardahan’ın 5 ilçesine yapılması gereken hizmetlerde olmak üzere bir çok konuda ayrım yaptığını iddia etti.
Ardahan İl Genel Meclis Başkanı Bedrettin Çakıcı, ‘Ben ne kadar beyaz Türksem, Atalay’da o kadar beyaz Kürttür’ diyerek partilisi olan AK Parti Ardahan Milletvekili Prof. Dr. Orhan Atalay’ın hizmetler konusunda traf tuttuğunu da ileri sürdü.
Ardahan’ın 5 ilçesinin olduğu zaman zaman unutulduğuna dikkat çeken Çakıcı, sayın Atalay izin verirse başta Posof’a olmak üzere diğer ilçelere ve Ardahan merkeze bağlı köylere de hizmet geleceğini de söyledi.

**Gazeteciler yaptıklarımız görmüyor..

Kendi partilisi milletvekillini beyaz Türkler gibi ayrım yaptığını ima eden açıklamayı yapan Ardahan Meclis Başkanı Bedrettin Çakıcı sayın Atalay gibi beyaz Türkleri sıkça eleştiren Ardahanlı bazı gazetecilerin de Atalay’dan aşağı kalmadığını ve başında bulunduğu meclisin güzel çalışmalarını görmek istemediğini de belirtti.
14 İl Genel Meclis Üyesi bulunan Ardahan’ın yerel parlamentosu olarak Ardahan’ın sorunlarını tüm engellemelere ve görmek istemeyenlere rağmen çözmeye çalıştıklarını da sözlerine ekleyen Çakıcı meclisin 24 saat çalıştığını da belirtti.
Haberi ekleme saat: 22.09-30 Eylül 2014
Haber ve Fotolar: www.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

POSOF'TAN HABER..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**POSOF'UN BİR ÇÖP KAMYONU, BİRDE MİNİBÜSÜ OLDU..

Ardahan'ın Gürcistan'a komşu ilçesi Posof İlçesi Belediyesine Çevre Ve Şehircilik Bakanlığı'nın verdiği çöp arabası Ardahan İl Çevre Müdür ve beraberin de ki İstanbul Avrupa yakasında ki Posoflular Kültür ve Dayanışma Derneği de belediye ye bir minibüs bağışladı.
Yapılan bu bağışlardan dolayı Belediye Başkanı Cahit Ulgar, Çevre ve Şehircilik il Müdürü Ulaş Karaca ve Müdür yardımcısı Fikret Aytemur ile birlikte minibüsü teslim etmek için gelen İstanbul Avrupa yakası Posoflular Kültür ve Dayanışma Derneği yönetim kuruluna teşekkürlerini iletti.
Haberi ekleme saat: 17.09-30 Eylül 2014
Haber ve Fotolar: www.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

GÖLE'DEN HABERLER..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**Muhtar İnfazın da 1 Kişi Gözaltına Alındı..

Ardahan'ın Göle İlçesine bağlı Yavuzlar (Üçkilise) köyünün eski muhtarının öldürülmesi olayın ardından Arpeşen'den Üçkilise'ye yerleşmiş bir kişi gözaltına alındı.
Alınan son bilgilere göre geçtiğimiz gün yaşanan ve köy yolunda 3 kurşunla öldürülen Üçkilise köyünün eski muhtarının neden öldürüldüğünü araştıran jandarmanın bir kişiyi göz altına aldığı öğrenilirken, halen aydınlanamayan cinayet ardından öldürülen Yunus Yılmaz aynı köyde toprağa verildi.

**Göle Sessizce Kurtarıldı..

Ardahan'ın en büyük ilçesi Göle'nin vatan topraklarına katılışının 92. yıl etkinlikleri çeşitli törenlerle kutlandı.
İlçe Kaymakamı, Belediye Başkanı, Gaziler, Siyasi Parti Temsilcileri ve Askeri Birliklerin yanı sıra öğrencilerin katıldığı törenler Göle Kaymakamlığının önün de bulunan Atatürk büstüne çelenklerin konulması ardından yapılan resmi geçitle sona erdi.
Soğuk havaya rağmen Gölelilerin ilgi ile izlediği 92. Yıl Dönümü etkinlikleri geçen yıllarda ki gibi sesiz, sedasızca kutlanırken Göleli Ak Parti Ardahan Milletvekili Göle'de olmasına karşın törenlere katılmaması dikkat çekti.

**GÖLE’DE HIRSIZLIK..

Ardahan’ın Göle ilçesine bağlı Samandöken köyünde meydana gelen hırsızlık olayında 9 büyükbaş hayvan çalındı.
Alınan bilgilere göre eski adı Sinot olan Samandöken köyünde geçtiğimiz gün yaşanan hayvan hırsızlığı sonucu Özgen Karakaş’a ait 9 büyükbaş hayvanın çalındığı bilgisi alındı.

Haberi ekleme saat: 16.12-30 Eylül 2014
Haber ve Fotolar: www.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

DAMAL'DAN HABERLER..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**Damal Belediye Bahçesinde Resim Sergisi..

Damal Belediyesi Eğitim Öğretim yılını Öğrenci ve Öğretmenler ile Belediye bahçesinde düzenlenen resim sergisi ile açtı.
Damal Belediye Başkanı Engin Önal 2014-2015 Eğitim Öğretim yılında Damal Belediye bahçesinde düzenlenen resim sergisinde öğrencilere başarı dileyerek hatıra resmi çekti.

**Damal’da Gaziler Günü Kutlandı..

Ardahan Damal İlçesinde 19 Eylül Gaziler Günü, Damal Kaymakamı Abdurrezzak CANPOLAT,Öğrenciler ve Damal’lı gazilerin katılımı ile kutlandı.
Damal ilçe merkezinde, Damal Kaymakamı Abdurrezzak CANPOLAT ve Gazilerin katıldığı tören Atatürk anıtına çelenk sunulması ile başladı,saygı duruşunda bulunulmasının ardından İstiklal Marşı’nın okunması ile devam etti.Damal Kaymakamı Abdurrezzak CANPOLAT ”Bu anlamlı gün dolayısıyla başta büyük önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere,silah arkadaşları,aziz şehitlerimiz ve ebediyete intikal eden gazilerimiz rahmetle,hayatta olan gazilerimiz minnet ve şükranla anıyorum”dedi.
Haberi ekleme saat: 11.55-30 Eylül 2014
Haber ve Fotolar: www.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Cumartesi Anneleri Cemil Kırbayır’ın Akıbetini Sordu

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşCumartesi Anneleri, kaybedilen yakınlarının akıbetlerinin araştırılması ve faillerin bulunması talebiyle her hafta gerçekleştirdikleri adalet arayışlarının 494’üncü haftasında Galatasaray Meydanı’nda bir araya geldi. “Failler belli, kayıplar nerede” yazılı pankart açan kayıp yakınları, ellerinde kaybedilen yakınlarının fotoğrafları ile kırmızı karanfiller taşıdı. Bu haftaki eylemlerinde 12 Eylül 1980 askeri darbesinin ardından 13 Eylül Günü Ardahan’ın Göle ilçesinde gözaltına alınıp kaybedilen Cemil Kırbayır’ın akibeti soruldu.
Eylemde yıllardır oğlunu arama mücadelesi veren ancak 21 Şubat 2013’te yaşamını yitiren Cemil Kırbayır’ın annesi Berfo Kırbayır’ı anarak konuşmasına başlayan Kırbayır’ın avukatı Eren Keskin, Türkiye’de hukuk sisteminin devlet adına suç işleyenlere işlediğini söyleyerek, Cemil Kırbayır olayının da yargının devlet tarafından kullanıldığının göstergelerinden biri olduğunu söyledi.
Keskin’in ardından, Kırbayır’ın ağabeyi Mikail Kırbayır söz alarak konuşma yaptı. Türkiye’de 12 Eylül askeri darbesinden nasibini almayan ailelerin olmadığına dikkat çeken Kırbayır, bu ailelerden birinin de kendileri olduğunu söyledi. Kırbayır, “Cemil, gözaltına alındığı zaman düşüncesinin yaşaması için ser verip sır vermedi ve devletin vampirleri tarafından yaşamına son verildi” dedi. Berfo Ana’nın da yıllardır oğlu Cemil’i aradığını hatırlatan Kırbayır, “Berfo Ana, ‘Acaba Cemil gelir mi diye?’ 33 yıl boyunca kapısını açık bıraktı” diye konuştu.
Mikail Kırbayır’ı ardından , Cemil Kırbayır’ın kardeşi Fatma Kırbayır da konuştu. Konuşması sırasında, eyleme katılanlara duygusal anlar yaşatan Fatma Kırbayır, annesine ağabeyini bulma sözü verdiğini söyledi. Ağabeyinin kemiklerini bulmak için her seferinde Kars Savcılığı’na gittiğini ancak her seferinde olumsuz yanıt aldığını belirten Kırbayır, “Hukuk yerini bulana kadar burada oturacağım. Anama Cemil’i bulana kadar mücadele etmeye söz verdim” diyerek adalet talebini yineledi.
Haberi ekleme saat: 11.34-30 Eylül 2014
Haber ve Fotolar: www.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Belediye Şirketleşiyor!

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşBinası yeniden dizayn edilen Ardahan Belediyesi alım, satım almak için de baştan aşağı yeni bir uygulamaya gidiyor.
Konu hakkın da bir açıklama yapan Ardahan Belediye Başkanı Faruk Köksoy Ardahan Belediyesinin kuracağı şirketle başta belediyenin yapıldığı alım/satımlar olmak üzere Ardahan’da ki işlerin ihalelerini de yapacak.

**Şirket elimizi rahatlatacak..

Ardahan Belediye Başkanı Faruk Köksoy’un önümüzde ki meclise yeniden geleceği ve kabul edilmesi halinde kurulacağını ve belediyenin hizmet anlamında elinin daha rahat edeceğinin belirttiği açıklamasın da, ‘Ardahan Belediyesi Şirketi’ nin kurulması halinde Ardahan Belediyesinin dah hızlı çalışacağı gibi ek geliri de olacak dedi.
“Belediyelerin hizmetlerini daha etkili, verimli ve ekonomik şartlarda sunmasına ve kaynak yaratmalarına yardımcı olmak” gerekçesiyle şirket kurma hakkı vermiştir.’ diyen Ardahan Belediye Başkanı Faruk Köksoy, 5393 sayılı ve 5216 sayılı kanunlar, belediyelerin gelir ve giderleri arasında belediyelerin kuruluşlarına katıldıkları şirketlerin hisseleri ve ortaklık paylarının da olduğunu belirtti.
Ardahan Belediye Başkanı Faruk Köksoy, bu şirket aracılığıyla Bankalardan Kredi Kullanabilmenin daha da kolaylaşacağını da belirttiği açıklamasına şöyle devam etti;
Belediyelerin mali kaynak oluşturma yollarından bir tanesi de borçlanmadır. Belediyelerin borçlanma usullerini belirleyen 5393 sayılı Belediye Kanunu’nun 60. maddesi, belediyelere sadece İller Bankasından kredi kullanma hakkı tanımaktadır. Bu nedenle belediyeler, özel bankalardan kredi kullanamamaktadır. Ancak 6762 sayılı Türk Ticaret Kanunu çerçevesinde kurulan belediye şirketleri, özel bankalardan kredi kullanmak konusunda herhangi bir problem yaşamamaktadır.

**Meclis Ted Etmişti..

Ardahan Belediye Başkanı Faruk Köksoy’un bu ay yeniden meclise geleceğini ve kurulmasından yana olduğunu belirttiği ‘Ardahan Belediyesi Şirketi’ nin kurulması için daha önce de bu yönde bir karar alınıp, 11 kişilik Ardahan Belediyesine gönderildiği, ancak başkanın Ankara’da bulunduğu bir sırada bu yönde ki talebin CHP’li Belediye Meclis Üyelerinin istemi, AK Partili Belediye Meclis Üyelerinin konuyu iyice kavrayamayıp, ‘Hayır’ oyu verdiği için ret edildiği bilgisi de alındı.
Haberi ekleme saat: 09.26-29 Eylül 2014
Haber ve Fotolar: www.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

SERHAT ARDAHAN SPOR
IĞDIR'I 2. KEZ DEVİRDİ..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**Bu takıma sahip çıkın, 3. Lig Ardahan'a büyük kazanç getirecek..

Maddi sıkıntılara rağmen sahada ortaya koyduğu başarılarına bir yenisini daha ekleyen Ardahan Serhat Spor Türkiye Ziraat Kupası karşılaşmasın da 4-3 yendiği Iğdır Spor'u yine yendi.
Iğdır'da yapılan Bölgesel Amatör Maçını 1-0 kazanmayı başaran ve puanını 7'ye çıkaran Serhat Ardahanspor 11 Ekim'de İstanbul'da yapacağı destek gecesi öncesi büyük moral buldu.

**Para sorunu çözülsün bu takım Ardahan'a tesisi ve para yağdırır..

Iğdırspor karşısın da aldığı 2. galibiyetle BAL Liginde ki puanını 7'ye çıkaran Serhat Ardahan Spor'un ortaya koyduğu başarısını kendisine sahip çıkacak iş adamları, bürokratlarla daha ileriye götüreceğini belirten Serhat Ardahan Spor 'un Başkan Yardımcısı ve Futbol Şube Sorumlusu Eray Kayatürk, Serhat Ardahan Spor'un alacağı destekle çıkmayı hedeflediği Türkiye Futbol Liginin 3. Lig kategorisine çıkması halin de Ardahan'a tesisi ve para yağacağına dikkat çekerek, tüm Ardahanlıları bu başarılı takıma sahip çıkmaya davet etti.

**Haftaya Erzincan'da Mücadele Edecek..

Bölgesel Amatör Liginde çıktığı 3 maçın 2'sini kazanan, birini berberlikle bitiren Ardahan Serhat Spor gelecek hafta 13 Şubat Erzincan Gençlik Spor ile karşılaşacak.

**AMATÖR'DE HAZIRLIK MAÇLARI..

Serhat Ardahan Spor'u yenerek 3 puan alıp, puanının 7'ye çıkardığı aynı gün Ardahan'da da karşılaşmalar vardı.
Önümüzde ki günlerde başlayacak olan Ardahan 1. Amatör Ligi öncesi hazırlık maçlarına çıkan Ardahan Kale Spor ile Bağdeşen (Kinzodamal) Spor ve Ardahan Arı Spor ile bu yıl lige katılmaktan geciken Hoçvan Spor hazırlık maçı yaptılar.
Kalespor'un Bağdeşen Spor'u 4-0 yenerken, Ardahan 1. Amatör Ligin,n iddialı takımı Arı Spor ilk kez sahaya çıkan Hoçvan Spor ile 3-3 berabere kaldı.
Haberi ekleme saat: 16.13-28 Eylül 2014
Haber ve Fotolar: www.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

ARDAHAN’A KOMŞU
HAZAR BÖLÜNÜYOR..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**ARDAHAN VE TÜRKİYE İZLİYOR..

Gazeteci Fakir Yılmaz’ın ısrarla üzerin de durduğu ve başta Ardahanlı iş adamlarının olmak üzere dikkat çektiği Ardahan’a komşu Kafkas’ya yeniden hareketleniyor.
Şu an Ortadoğu’da rol oynayan güçlerin gözünü çevirdiği Ardahan’ın Posof Türkgözü ve Ardahan Çıldır Aktaş Gümrük kapılarının bulunduğu Kafkas’da batı güçlerine karşı doğalgaz ve petrol ile kaynayan Hazar’ı paylaşan 5 ülke bir araya geliyor.
Hazar denizine kıyısı olan ülkelerin devlet başkanları yarın Hazar kıyısındaki Rus kenti Astrahan'da bir araya gelecek.
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev ve Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhammedov'un katılacağı 4. Hazar Zirvesi'nin en önemlisi konusunu Hazar denizinin hukuki statüsü oluşturacak.

**STATÜ KONUSUNDA BUGÜNE DEK ANLAŞAMAMIŞLARDI
Daha önce sadece Sovyetler Birliği (SSCB) ve İran arasında bölünen Hazar Denizi için, birliğin dağılmasıyla yeniden bölüşüm müzakereleri başladı. Ülkeler, askeri ve jeopolitik çıkarları, Hazar'da bulunan zengin petrol ve doğalgaz kaynaklarından daha fazla pay kapmak istemeleri nedeniyle statü konusunda bugüne kadar bir anlaşmaya varamadı.
Hazar'daki ekolojik durumun, deniz bitki ve hayvanlarının korunması, kullanılması ve olağanüstü hallerde işbirliği yapılması yönünde belli mutabakat sağlanmış olsa da Hazar'ın "göl mü deniz mi" olması, dibinde ve yüzeyinde sınırların belirlenmesi, petrol ve doğalgaz yataklarının kime ait olacağı, deniz dibinden boru hatlarının döşenmesi gibi konuların belirsizliği giderilemedi.

**HAZAR'DA KİM NE İSTİYOR?
Hazar'a kıyısı olan ülkelerden Rusya, Azerbaycan ve Kazakistan'ın, deniz dibinin bölünmesi yönünde anlaşması bulunuyor. Bu konuda İran ve Türkmenistan ile mutabakat sağlanmazken, Moskova yönetimi deniz yüzeyinin ulusal bölgelere bölünmesini savunuyor.
Rusya, her ülkenin 25 mil karasuyu bulunması gerektiğini, ortadaki alanın da beş ülke tarafından ortak kullanılmasını öneriyor.
Moskova, gemilerinin serbest dolaşımının kısıtlanacağı ve İran'la deniz komşusu olma özelliğini kaybedeceği için Hazar'ın beş ulusal bölgeye bölünmesine karşı çıkıyor.
Hazar'ın göl olarak kabul edilmesi gerektiğini savunan Rusya, buradan geçecek boru hatlarında ise tüm ülkelerin onayının alınması gerektiğinde ısrar ediyor. Azerbaycan, Türkmenistan ve Kazakistan bu teklifi sıcak yaklaşmıyor.
Rusya'nın boru hatlarındaki ısrarcı tutumunun altında, Türkmen gazının Hazar'dan geçerek Avrupa pazarlarına çıkmasını ve Rus gazına rakip olmasını engelleme düşüncesinin olduğu belirtiliyor.

**İRAN, 5 EŞİT PARÇAYA AYRILMASINDAN YANA
İran, hem daha fazla deniz arazisi elde etmek hem de yeni doğalgaz yataklarına sahip olmak için Hazar'ın dibinin ve yüzeyinin beş eşit bölüme ayrılmasını istiyor.
Sovyetler dönemindeki sınırından daha fazla alan isteyen İran, olası sınır bölgesinde bulunan ve henüz işletilmeyen Alev doğalgaz yatağı konusunda da Azerbaycan'la anlaşmazlık yaşıyor.
Hazar'da bir diğer anlaşmazlık da Kepez (Serdar) doğalgaz yatağı ekseninde Azerbaycan ve Türkmenistan arasında yaşanıyor. Hazar'ın ulusal bölgelere bölünmesini savunan fakat gerek duyulduğunda da ortak yönetime sıcak bakan Türkmenistan şu an kullanılmayan Kepez yatağında hak iddia ediyor.
Türkmenis'tan da İran gibi Hazar'ın eşit şekilde paylaşılmasını istiyor ancak özellikle Rusya, Azerbaycan ve Kazakistan ile bu konuda fikir ayrılıkları yaşıyor.
Kazakistan ve Azerbaycan ise her fırsatta Hazar'ın ulusal bölgelere ayrılmasından yana olduklarını açıklıyor.
Hazar'ın kapalı bir deniz olduğunu savunan Kazakistan, burada Birleşmiş Milletler'in ilgili konvansiyonlarının uygulanmasını istiyor. Astana yönetimi, denizin dibinin beş eşit parçaya bölünmesini ve her devletin kendine düşen bölgeyi istediği gibi kullanabilmesini, deniz yüzeyinin ise ortak kullanılmasını talep ediyor.
Azerbaycan, Hazar'ın "orta çizgi ilkesi" esas alınarak ulusal bölgelere bölünmesini ve ülkelerin bu bölgelerde tam yetkili olmasını istiyor.
Bakü yönetimi, Hazar'da paylarına düşen bölgeleri, Azerbaycan toprakları olarak anayasada bile belirtiyor.
Haberi ekleme saat: 14.02-28 Eylül 2014
Haber ve Fotolar: www.kuzeyanadolugazetesi.com

Barış Sürmeli..
Yazar Fakir
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin
**SİZİN DE BURADA BİR REKLAMINIZ OLABİLİR..


Ardahan'da Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin


Facebook'ta Paylaş
Yazarlarımızı okuyor musunuz?

KADINCA/Selmi Yılmaz
İstanbul’da ki Ardahanlılar
Serhat Size Sesleniyor..

Ardahan Haberi Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşÖnümüzde ki ayın ikinci haftasında kongreye gidecek olan Hoçvan Federasyonu, Esenyurt Belediyesinin yaptırdığı Kültür Evi binasını alamayan Ardahan Kültür Evi, nerede olduğu belli olmayan Ardahan Eğitim Vakfı, son olarak bir tır yardım eşyası Ardahan’a getirip, öğrencilere elleriye giydiren Ardahan Eğitim Kültür Derneği, Göle Kaşar Festivaline katılıp, adından bahsettiremeyen Göle Derneği, Ardahan Ardahan Eğitim Vakfı gibi ortada gözükmeyen Posof, Çıldır, Damal Dernekleri, başta Rojava'da yaşanan insanlık dramı karşısın da ve Gorevng’te yaşanan orman katliamına karşı dik duruşu ve toplumsal olaylara duyarlı davranışları ile takdir toplayan Köprülü Derneği, İstanbul Bakırköy, Beykoz Belediye Başkanları, Kartal, Esenyurt, Sancaktepe Belediyesin de ki Ardahanlı Belediye Meclis Üyeleri ve İstanbul’da ki Ardahanlı iş adamları, siyasiler Ardahan’ı 3. Futbol Ligine çıkarmaya var mısınız..
Ve 250 TL. gibi cuzi bir fiyatla bir bilet alıp, Ardahanlı gençlerin yanında yer almak ister misiniz?..
İşte size iyi bir fırsat Ardahan Serhat Spor bir çok vilayetin içinde bulunduğu grupta gerekli başarıyı ortaya koymuş ve bu başarısını sizin vereceğiniz başarı ile bir adım daha ileri götürüp, 3. Futbol Ligine çıkmak isteyen Serhat Ardahan Spor..

**Nal toplamaya devam..

Maliye İş-Kur Bin Kişi İşe Alacak..
10 Gün önce yazmıştık..
Şehir Stadyumu Yıkılacak..
Fakir Yılmaz 20 Gün önce yazmıştık..
Bakan Gelecek..
Üç gün önce yazmıştık..
Daha sayayım mı?
Bilemiyorum ama 26 yıldır manşetlediklerimizi sıralasam sanırım ansiklopediler kıskanır, dolar taşar..
Peki Ardahan’da onca gazete, onca haber sitesi varken yaşananları niye yazmaz, neden gazetecilik yarışına girmezler..
Sizce niye?
Çünkü onların derdi gazetecilik değil, resmi ilan ve çarşıda birileri ile kol kola gezerlerken ‘Bende gazeteciyim’ demektir..
İşte bizden ayrılan bir iki kişi dışında Ardahan’da yaşanan manzara bu ve yapılan yarış gazetecilik değil, resmi ilan derdi, nal toplama yarışıdır..
Bizim günler öncesi yazıp, arşive kaldırdığımız haberi yeni habermiş gibi hem de manşetlerden verenler ile aynı saha da yapılan gazeteciliğin ne kadar üzücü olduğu bir memlekette resmi ağızlara bakıp, maillerine gelen hazır haberlerin üzerine iki satır ekleyip, bununla yerel gazete çıkaranlar, haber diye ajanslara atanlar bu memlekette gazeteci mi, nal toplayan mı hala anlamış değiliz..

Yazarlarımızı okuyor musunuz?

YAZIYORSAM SEBEBİ VAR
5 Ülke ve Ardahan

Fakir Yılmaz Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş53 Yıldır açıldı, açılacak denilen ancak bu yıl da açılmayacağı görülen Ardahan’ın Çıldır Aktaş Gümrük Kapısı ile Ardahanlının ithalat, ihracaat yapmadığı Posof’ta ki Türkgözü (Badele) Gümrük Kapısı’nın komşu olduğu Kafkaslar da yaşanan gelişmeleri sizin de dikkat çekiyor mu bilmem ama benim ısrarla üzerinde durduğum Kafkasya’da ki gelişmelerin enin de sonunda gelip Ardahan’ı bulacağıdır..
Ardahanım Yani bugün güney sınırlarımızda yaşananların bir örneğini de bugün yarın Ardahan ve Ardahanlılar da hazır olmalıdırlar..
Çünkü Rusya’nın gördüğünü biz Ardahanlılar ve Ardahan’a havaalanını çok gören Milletvekilinin üyesi olduğu iktidar da görmelidir..
Yani Rusya’nın kendisiyle birlikte bir araya topladığı ve Hazar’ın da için de bulunduğu Kafkasların petrol, doğal gaz, altın gibi madenleri bugün Ortadoğu’yu karıştıran batı ülkelerinin iştahını kabartırken, Kafkaslara geçiş alanı olarak ta bugün yarın yaşanacak gelişmeler hazır olmayan Ardahan’ı seçecekleri kaçınılmazdır..

**Serka Turizm İspanya’da..

Bugün Ardahan’da olması beklenen Maliye Bakanının aslında Ardahan’a değil, Karadeniz turuna çıktığı, oradan da Artvin üzerinden gelip, Ardahan’dan geçerek Kars’a geçeceğini öğrenirken, artık bir turizm firmasından daha çok dünya turu yapan kuruma dönüşen SERKA’nın da Ardahan Valisinin de için de bulunduğu bir heyeti alıp, İspanya’ya gittiğini öğreniyoruz.
Evet, daha önce kaç kez yazdığımızı artık hatırlayamadığımız SERKA yine dünya turun da..
Ardahan’ın da için de bulunduğu Ağrı, Kars ve Iğdır İllerini kalkındırmak için kurulduğu ileri sürülen ancak hazırladığı sözde projelerle bürokratları, bir kaç siyasiyi dünya turlarına çıkarmaktan öteye gitmeyen Serhat İlleri Kalkındırma Ajansı bizi olduğu gibi yeni tasarruf tedbirleri başlatan Maliye Bakanını, Hükumeti kısacası kimseyi taktığı yok..
Çünkü bugünler de çk tartışılan HSYK gibi oda özerk bir kurum..
Ama bütçesi Ardahan, Ağrı, Kars ve Iğdır İllerine ayrılan bütçeden kesilen para ile oluşturulan bir kurum..
Fakir Yılmaz Yani Ardahan, Kars, Ağrı ve Iğdır’a yatırım olsun diye gönderilen paralarla dünya turuna devam..
Eğer gelirse ve bende rastlasam SERKA ve onun gibi kurumları soracağım Maliye Bakanın bu yönde ki görüşünü de çok merak ettiğimi belirtirken, bir çok siyasinin de SERKA ve buna benzer kurumların ne iş yaptığından bi haber olduğunu da kendim gibi biliyorum desem inanın..
Bu memleket yatırım, proje beklerken birilerinin halkın paraları ile sözde inceleme yapmak için dünya turları yaptığı bir ülkede denetim mekanizmalarını sadece sade vatandaşa çalıştığını da bilen biri olarak SERKA ve onun gibi turizm şirketi olmuş yarı resmi kurumları eleştirmek kendimizi yormadan öteye geçmediği gibi bu memlekette er geç bunların önüne geçileceği umudumuzu da yitirmiş değiliz..
Neyse, 'SERKA İspanyada' başlıklı hazır haberleri yapacak olan 'gazeteciyim' diyen arkadaşların abone işini de bozmadan eleştirime son verirken, SERKA gitti, gezdi, yedi, içti ve döndü hazır haberlerini bugün yarın yine 'eleştirisiz' Kars, Ardahan, Iğdır, Ağrı gazetelerinde keyifle okursunuz..
0.535.418 32 58-fakiryilmaz323@hotmail.com

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Ankara'ya geldiğimizde çay değil,
para isteriz bakan bey!..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşArdahan'a gelmesi beklenen ancak son anda programını değiştirip, gelmeyen Maliye Bakanı kendi twitter hesabında Ardahan Belediye Başkanı ile paylaştığı fotoğrafa, 'Kars'a geçerken Ardahan'da Belediye Başkanımız Sn Faruk Köksoy yolumuzu kesti. Çayını içemedik. Ankara'da inşallah :)' mesajını paylaştı.
Başta kendisine bağlı Ardahan İl Defterdarlığının ve depreme dayanıklı olmadığı için MİT Bölge Müdürlüğünün boşalttığı, ancak Maliye çalışanlarının hala kalmak zorunda kaldığu lojman sorunu olmak üzere bir çok yatırıma susamış Ardahan'a gelmesi umutla beklenen ancak son anda ki program değişikliği ve Ardahan Valisinin İsveçre'de, AK parti İl Başkanının Ankara'da olması dolaysıyla Ardahan programını iptal edildiği düşünülen Maliye Bakanın bu mesajını gören Ardahanlılar, 'Ankara'ya geldiğimiz de çay değil, para isteriz' diyerek cevapladılar.
Haberi ekleme saat: 11.45-28 Eylül 2014
Haber ve Fotolar: www.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Ahilik Haftasın da
FIRINLARA CEZA YAĞDI!..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşEsnafın haftası olarak bilinen Ahilik Haftasının kutlandığı şu günler de Ardahan'da bulunan Ekmek Fırınlarına Ceza yağdı..
Alınan bilgilere göre 14 Ekmek Fırınının bulunduğu Ardahan'da İl Tarım Müdürlüğünün yaptığı inceleme de 7 fırına, fırın başı 6 Bin 500 TL. para cezası kesildiği öğrenildi.
Konu hakkında bilgi veren ve haksız bir cezalandırma ile baş başa kaldıklarını belirten Ardahan Fırıncılar Derneği Başkanı Candar Yılmaz toplam 65 Bin 500 TL. lik ceza için itiraz da bulunacaklarını belirtti.
Fırıncıların da aralarında bulunduğu Ardahan esnafına yönelik bu tür ağır cezaların zaten zorda bulunan esnafı bunalttığını belirten Yılmaz, uygulamanın keyfilikten öte bir şey olmadığını da sözlerine ekledi.
Haberi ekleme saat: 11.29-28 Eylül 2014
Haber ve Fotolar: www.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Göle'de Muhtarı Öldürdüler!

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**Göle'de Muhtar Öldürdüler!

Ardahan'ın Göle ilçesine bağlı Yavuzlar (Üçkilise) köyü eski muhtarı kimliği belirsiz kişi yada kişilerce öldürüldü.
Alınan bilgilere göre dün gece Göle'den köye geldiği ve Üç kiliseye komşu Arpeşen (Ağılyolu) köyü mevki olarak bölgeye geldikten sonra aracı durdurulan ve tabanca ile kurşun yağmuruna tutulan Üçkilse köyünün eski muhtarı Yunus Yılmaz (58) aldığı Ardahan Haberleri kurşun yaraları sonucu olay yerinde öldürüldü.
Bölgede şok etkisi yapan olayın sabah duyulduğu ve jandarmaya bildirildiği bilgisi alınırken 6 çocuk babası ve iki dönem köy muhtarlığı yapan Yunus Yılmaz'ın neden, niçin öldürüldüğü konusunda tahkikat başlatan Jandarma olay yerinde inceleme yaptıkları ve muhtarı öldürenlerin yakalamak için çalışma başlattığı alınan bilgiler arasında oldu.

**Son anda adaylıktan çekilmişti..

Neden, niçin ve kimler tarafından öldürüldüğü öğrenilemeyen ve iki dönem köy muhtarlığı yapan Yunus Yılmaz'ın 1999 yılında HADEP'ten aday olmuş, ancak seçimlere bir gün kala adaylıktan çekilmişti. Foto: Kurbani Demir/Göle Haber
Haberi ekleme saat: 11.02-28 Eylül 2014
Haber ve Fotolar: www.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

İSTANBUL'DA Kİ, ARDAHANLILARA DUYURURLUR..
SERHAT SPOR 11 EKİM DE GECE YAPACAK..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**ARDAHAN'I 3. FUTBOL LİGİNE TAŞIYACAK OLAN SERHAT ARDAHAN SPOR 11 EKİM'DE DÜZENLEYECEĞİ GECEDE DESTEĞİNİZİ BEKLİYOR..

Ardahan'ı 3. Ligde temsil etmek için Trabzon, Giresun, Bayburt, Erzincan, Artvin, Gümüşhane, , Kars ve Iğdır İllerinin de bulunduğu Bölgesel Amatör Liginde BAL'da mücadele veren Ardahan Serhat Spor yaşadığı ekonomik sıkıntıyı gidermek için İstanbul'da ki Ardahanlılardan destek bekliyor.
3. Maçını Iğdır Spor'la pazar günü yapacak olan ve 11 Ekim de düzenlenecek olan 'SERHAT ARDAHAN SPOR GECESİ' öncesi İstanbul'a giden ve burada ki Ardahan Dernekleri işe temasa geçen Serhat Ardahan Spor Kulübü Başkanı Serhat Sural, Ardahan Valisi, Ardahan Milletvekilleri, Ardahan Belediye Başkanlarının da katılacağı, 'SERHAT ARDAHAN SPOR'U DESTEKLEME GECESİ' öncesi yapacakları toplantı ve girişimlerle 11 Ekim'de yapacakları geceye tüm Ardahanlıların katılmasını sağlamak ve birlik berberliğimizi ortaya koyup, Ardahan'ı 3. Lige taşıyacak olan Serhat Ardahan Spor'un yaşadığı maddi sıkıntıyı azda olsa gidermek olduğunu söyledi.

Ardahan Haberleri **İlk Destek ARDA-FED ve Çatısı Altında ki Derneklerden Geldi..

Çıktığı maçlarda aldığı puanlarla BAL Liginin ilk maçlarında ortaya koyduğu başarıyla ligin ilk sıralarında yer alan Serhat Ardahan Spor'un 11 Ekim'de İstanbul'da yapacağı gece öncesi Ardahan Federasyonu ve bu federasyonun çatısı altın da bir araya gelen Dernek Başkanları ile bir araya gelen Serhat Ardahan Spor Başkanı Serhat Sural Ardahanlı İşadamı İmdat Tatar'ın verdiği kahvaltıda ilk morali buldu.

**Dernekler Her Türlü Katkıya Hazırız..

İstanbul Ardahan Dernekler Federasyonu (ARDA-FED) yönetim kurulu üyesi İmdat Tatar’ın verdiği kahvaltıda Ardahan’lı İşadamı ve Dernek başkanları katıldı.
İşadamı İmdat Tatar’ın Florya'da bir Restorant’ta verdiği kahvaltıda Ardahan Dernekler Federasyonu’nun yapacağı etkinlik ve çalışmaların planı yapıldı.
Ardahan Federasyonu'nu oluşturan Dernek Başkanları ile yöneticilerine verile kahvaltı da Ardahan Serhat Spor için yapılacak yemekli gece için çalışmalar konuşuldu.
İstanbul Ardahan Dernekler Federasyonu Başkanı Yaşar Geler ”Ardahan Serhat Spor’u Ardahan’da ,ki temaslarımızda ziyaret edip destek olacağımızı açıkladık. Ardahan Serhat spor için her türlü katkıyı yapacağız”dedi.
İşadamı İmdat Tatar ” Ardahan Serhat Spor için hepimiz elimizi taşın altına koymalıyız.Ardahan Serhat Spor’un başarılı olması Ardahan için çok önemlidir.Sportif başarı bir ilin gelişiminde önemli bir faktördür” dedi.

**Kültür Evi Sorunu da Tartışıldı..

Toplantının gündemine damgasını vuran ise, Esenyurt Belediyesi tarafından Ardahan Kültürevi’ne verilmeyen 5 milyon TL değerindeki bina için yapılan sert tartışmalar oldu.
Ardahan Kültürevi Başkanı Tuncer Dağ ”Kültürevi’ne verilecek bina için girişimlerimiz devam ediyor. Önümüzdeki günlerde bir görüşmemiz olacak ”dedi.
ARDA-FED Onursal Başkanı Güven Doğruyol ise, ” Esenyurt Belediyesinin Ardahan Dernekleri için yaptığı ve Ardahan Kültürevine teslim etmediği Kültürevi binası için gerekli girişimler bir sonuç vermiyorsa bırakın kalsın yada sizinde üyesi olduğunuz Ardahan Federasyonu devreye girsin. Seçim döneminde bir siyasi partinin arkasında durup Ardahan Derneklerini kiradan kurtaracak bir binayı sıkıntıya sokanlar bu sıkıntıdan çıkmamıza ya yardımcı olmalı yada destek verdikleri siyasi parti yöneticisinden bir bina veya yer istemeleri gerekir.” dedi.

**Suçu Fakir Yılmaz'dan değil, kendinizden arayın..

ARDA-FED Gençlik Kolları Başkanı Terlan Kaya ”Ardahan Kültürevi Esenyurt’a yapılan bina için doğru bilgi vermiyor. Esenyurt Belediye Başkan Yardımcısı binayı vermeyeceklerini daha önce açıkladı.Belediye yetkilileri Kültürevi Başkanı ve yönetimin seçimde bir partinin arka bahçesi gibi çalıştığını söylüyorlar.Yapılan eleştirilere neden tahammül edemiyorsunuz.Ortada 5 milyona mal olmuş ve teslim edilmeyen bir bina var. Esenyurt’a tüm il Derneklerine verilen STK binası neden 150 bin Ardahanlının yaşadığı Esenyurt’a bize verilmiyor.Bütün Derneklerimizin yer alacağı binaya taşınmayan ve her ay kira veren Derneklerimiz neden birkaç kişinin yanlışının bedelini ödesin.Sıkıntıyı aşamıyorsanız çekilin tüm Ardahanlılar olarak sorunu çözelim.Federasyon Başkan Yardımcısı Fakir Yılmaz bu konuyu gündemde tutuğu için eleştirip binayı Federasyona almak istiyor diye suçlamak haksızlıktır” dedi.

Ardahan Haberleri **Demirbaş'tan Kültür Evi'ne Tam Destek..

Öte yandan Merkezi İstanbul Kartal'da bulunan Ardahan Kültür Evi'de Ardahanlılara verilmeyen Esenyurt'ta ki Kültür Evi için bir açıklama yaptı.
Ahmet Demişrbaş imzalı açıklama şöyle;

****KÜLTÜREVİ ARDAHANLILARINDIR

İstanbul Esenyurt İlçesinde Ardahanlılar için yapılan organizasyonunu İstanbul Ardahan Kültür evi Başkanı Tuncer Dağ ve yönetiminin girişimleriyle 2011 yılı Eylül ayında Esenyurt Belediyesi tarafından yapımına başlanan Eski İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu ve Tüm Ardahan STK ve Hemşerilerimizin de katılımı ile temeli atılan ve şu an kullanılma aşamasına gelen İstanbul Ardahan Kültür Evi binası çeşitli bahaneler ile halen ilgili yönetime teslim edilmemiştir.
Başlatılan ve yapımı tamamlanan, fakat yerel seçimden önce Ardahan Kültür evi Başkanı Tuncer Dağ’ın açık bir şekilde Esenyurt’taki CHP adayı hemşerimizi desteklemesi üzerine, Ak Partili Esenyurt Belediyesi Ardahanlılara bu binayı vermemeyi basından İstanbul ARDAHAN İL DERNEĞİ Olarak takip etmekteyiz.
Sivil toplum örgütleri, siyaset üstü kuruluşlardır. Sivil toplum örgütleri, her görüşten ve her kesimden, üye ve temsilciler bulunuyor. Fakat bir örgüt, her hangi bir partinin arka bahçesi, yan kuruluşu, eklentisi şeklinde görüntü veren faaliyetler içinde bulunması doğru değildir.
Sivil toplum örgütlerindeki, üyelerinin siyasi ve ideolojik görüşleri olabilir ama Sivil toplum örgütleri siyaset üstü kalmak zorundadır. Çünkü STK’ lar da, her düşüncede insanlarımız vardır. Belli siyasi partiye ve düşünceye, yer veren Sivil Toplum örgütleri kamuoyunda itibar görmediği gibi, zamanla da yok olmaya mahkûmdur. Her türlü etnik, dini ve kültürel gurup ve akımlara karşı, mutlak bağımsızlık ilkesiyle hareket edilir. Hiç birinin maddi ve manevi desteği ve hedeflerle ilgili, yönlendirmesine fırsat verilmez. Sivil Toplum Kuruluşlarının, insan refahının iyileştirilmesine yönelik, aktif rolleri de bulunur.
Derneğin icraatında, şeffaflık ve hesap verilebilirlik önemlidir, İnanç, etnik köken, siyasi düşünce, cinsiyet, sosyal konum farklılıkları gözetilmeksizin, her kişi ve kesime eşit yakınlıktadır. Ayrıca derneğin amaç ve hedefleri doğrultusunda, dayanışma ve etkinlikleri geliştirme arzusu, örnek teşkil edecek niteliktedir.
Şunu özellikle belirtmek istiyorum ki İstanbul Ardahan Kültür evi Başkanı Tuncer Dağ’ın Hemşiresini desteklemesinden doğal ne olabilir.
Siyasi tarafsızlığımızı ön planda tutarak ister CHP’den olsun, AKP ister, MHP’den olsun, isterse diğer partilerden olsun önemli olan hemşiremizin aday gösterilmesi ve desteklenmesidir.
Esenyurt Belediyesi,. En kısa zamanda İstanbul Ardahan Kültür evi yönetimiyle bir araya gelerek, ARDAHANLILARA tahsis edilen bu kültür Evini Tüm hemşirelerimizle birlikte coşkulu bir şekilde açılışını yaparız. Verilmese de 43 yıl Düşman işgalinde kalan ARDAHAN hiç kimseye boyun eğmemiştir. Ardahanlılar Kültür evini kendileri de yaparlar Sagılarımla..
Ahmet Demirbaş Psikolog İstanbul Ardahan İl Derneği Başkanı
Haber / Erkan SARIKAYA
Haberi ekleme saat: 21.08-27 Eylül 2014
Haber ve Fotolar: www.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

MUHTAR KASIM KILIÇ'IN,
BAŞKAN ARDAHANLILARIN YOLUNU YAPTI!..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşŞehirlerarası yolları gibi kent içi yollarının bozuk olduğu Ardahan'da Belediye ve Mahalle Muhtarı kendi imkanları ile yol yapım çalışması yaptı.
Ardahan Kaptanpaşa Mahallesi Muhtarı Efrail Yıldız tüm başvurulara karşın belediyenin yapmadığı Mahallesinin Yangıncılar Sokak'ta ki bozuk bir alanı yanına aldığı bir kaç kişi ile kendi imkanları ile yaparken, Ardahan Belediyesi de Bulvar yapmayı düşündüğü eski hastane yolunu, lise yolunu ve ara sokakları asfalt yaparak onardı.
Muhtar Emoş olarak tanınan ve muhtar olduktan sonra da eylemleri ile sıkça gündeme gelen Kaptanpaşa Mahallesi Muhtarı Efrail Yıldız, geçtiğimiz yerel seçimlerde Saadet Partisinden Ardahan Belediye Başkan Adayı olan ve 121 oy alan Haritacı Kasım Kılıç'ın binasının önünde ki bozuk alanı (şikayetlerini dinlemeyen ve mahallesiyle ilgilenmeyen belediyeye inat ve tepki olarak) kendi elleriyle yaparken, Muhtarın mahallesiyle ilgilenmediği ileri sürülen Ardahan Belediyesi de, yeni İl Sağlık Müdürlüğü Kompleksinin yapıldığı eski hastane yolunu ve Ardahan Lisesi yolunu asfalt yaparak onardı.
Öte yandan muhtarın ilginç eylemini duyan ve bölgeye giden gazetecilerin fotoğraf çektiği sıra da muhtarla yolu yapmaya çalıştığı görünen Kasım Kılıç'ın kareye girmemek için kenara kaçması görüldü.

**ARDAHAN BELEDİYESİ GİYDİRİLMEYE BAŞLANDI..

Diğer yandan Ardahan Belediye Hizmet Binası da onarıma alındı.
Dış cephesi yenilenen İnönü Caddesi üzerin de ki Ardahan Belediye Binasının kış gelmeden dışta ve içten yeniden dizayn edileceği öğrenilirken 4 katlı binaya asansörde konulacak.
Haberi ekleme saat: 18.36-27 Eylül 2014
Haber ve Fotolar: www.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

BAKAN GELMEYİNCE
MİLLETVEKİLİ VE İL BAŞKANI
AKTAŞ'I BİRLİKTE ZİYARET ETTİLER..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**AKTAŞ BU YIL AÇILMAYABİLİR..

Ardahan'a geleceği duyurulan Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in Artvin ziyaret ardından Ardahan programını iptal ederken, Bakan'ın gelmediği Ardahan'a Filipinler de bulunan AK Parti Ardahan Milletvekili Prof. Dr. Orhan Atalay ile Ankara'da İl Başkanları toplantısına katılan AK Parti İl Başkanı Yunus Baydar gelerek, ayaklarının tozuyla gümrük binalarının yapılamaya devam ettiği Çıldır Aktaş Gümrük Kapısını ziyaret ettiler.
Ardahan AK Parti Milletvekili ile İl Başkanının ziyaret ettiği ve incelemeler de bulunduğu Çıldır-Aktaş Gümrük Kapısındaki çalışmaların, yaklaşık üç ay gecikmeli gerçekleşeceğini bildirdi.
Gümrük kapılarını yapan firma yetkililerinin Milletvekilline ve İl Başkanına yaptıkları açıklamada, 16 Kasım 2013'te Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından yap işlet devret modeli ile temeli atılan kapıda, çalışmaların bu ay itibarıyla tamamlanmasının gerektiğini ancak bazı nedenlerden dolayı geciktiğini ve aralık ayında tamamlanabileceğini söylediler.
Mevcut kapının şu an itibarıyla yaklaşık yüzde 80'inin tamamlandığını ifade eden yetkililer, "Tabii bölge konumu itibarıyla birçok olumsuzluk ile karşı karşıya. Bunun en büyük nedenlerinden biri bu yıl olumsuz hava şartları oldu. Hava şartları çalışmaları büyük ölçüde sekteye uğrattı. Ayrıca mevcut bölgede kalifiye eleman sıkıntısı dönem boyunca sürdü. İlgili firmalar eleman bulmakta zorlandılar. Bu nedenle şu an bitmesi gereken kapı tamamlanamadı. Planımız aralık ayında tamamlamaktır" dediler.

**Başbakan Açılışa Katılabilir..

Ziyaret sonrası birer açıklama yapan AK Parti Ardahan Milletvekili Prof. Dr. Orhan Atalay ile AK Parti Ardahan İl Başkanı Yunus Baydar, Ardahan'a 62 kilometre mesafedeki Çıldır-Aktaş Gümrük Kapısının tamamlanması halinde kapının Türkiye'nin üçüncü büyük kapısı olacağını belirttiler.
Ticari hacmi büyük olacağı beklenen kapıyla Kafkaslar başta olmak üzere Asya'nın Türkiye ve Ardahan için çok yakın olacağını söyleyen AK Partili iki siyasetçi; Kapının 76 bin metrekare alan üzerinde ve genişlemeye müsait bir konumda olduğunu kaydederlerken, kapıda üç giriş ve üç çıkış peronunun yanı sıra her girişte ikişer kantarın olacağını sözlerine eklediler.
Öte yandan gelecek yılın bahar ayında resmen açılması beklenen Çıldır Aktaş Gümrük Kapısının açılışına AK Parti İl Kongresine davet edilen Başbakan'ın katılabileceğini de belirten AK Parti Ardahan İl Başkanı Yunus Baydar Aktaş'ın açılmasıyla bölgede ekonomik potansiyel olarak büyük bir hareketlilik olacağına inandıklarını söyledi.
Haberi ekleme saat: 18.28-27 Eylül 2014
Haber ve Fotolar: www.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

AEKD Binden Fazla Çocuğu Sevindirdi..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşDeğerli Ardahan Kamuoyuna Bilgilendirme Basın Açıklaması;
Öğretmen, Öğrenci ve Bölge Eğitim Camiamızın de bildiği üzere Ardahan Eğitim ve Kültür Derneği her üç ayda bir Ardahan’da Eğitim adına bir proje gerçekleştirmektedir. Çıkmış olduğumuz bu mübarek yolda Derneğimiz kuruluş amacı olan bölge Eğitimine olan katkısı, hız kesmeden devam etmektedir.
Her Eğitim ve Öğretim yıllının başlangıcında olduğu gibi 2014-2015 Eğitim ve Öğretim yıllının da derneğimiz 19 Eylül 2014 tarihinde Ardahan’ın köylerinde binden fazla öğrenciyi giymiş olduğu gibi aynı zaman da bir yıllık bütün kırtasiye malzemesini de karşılamıştır.
Köylerde yapmış olduğumuz bu çalışma 17 kişilik bir ekip tarafından gerçekleşmiş olup, bölgede bir Tır yardım malzemesi getirilmiş ve dağıtımı gerçekleşmiştir. Dost Eli Derneği ile ortak yapmış olduğumuz bu çalışmada Dost Eli Derneğinin Başkanı Sn. Sakine TÜKEK, Ardahan Eğitim ve Kültür Derneği Başkan Vekili ve Başkan Yardımcısı Adem Düz ile Burhan Yıldırıma katkılarından dolayı sonsuz teşekkür ederiz.
Bu projemizden ilkokul ve ortaokul öğrencilerimiz faydalanmış olup, aynı zamanda 5 köyümüze de kütüphane kurulmuştur. İhtiyaçlara göre bazı okullarımıza da yazıcı ve bilgisayar bırakılmıştır. Derneğimiz 24 Kasım öğretmenler gününde yine Ardahan’a bir çıkartma yapıp burada da ihtiyaç sahibi çocuklarımıza kışlık mont, ayakkabı ve bilgisayar sınıfları ile kütüphaneler getirecektir.
2014 -2015 Eğitim ve Öğretim Yıllına başladığımız bu günlerde derneğimiz yine geçmişte olduğu gibi bu yılda aşağıdaki gibi projeler Ardahan da gerçekleştirecektir.
Derneğimiz geçmiş yıllarda olduğu gibi bu yıl da aşağıda belirtmiş olduğum projeleri yapacaktır;
1- 28 Lisemizde Üniversite sınavları öncesi her ay YGS ve LYS seviye belirleme sınavları yapacaktır.
2- Ardahan’ın bütün ortaokullarında her ay düzenli olarak Seviye Belirleme Sınavları ( S.B.S ) yapacaktır.
3- ODTܒden bilim adamları eşliğinde Öğretmenlerimize çeşitli Eğitimler ve seminerler verilecektir.
4- Günlük köylerimizden Ardahan’a gelen çocuklarımıza Sadri ALIŞIK Tiyatro ekibi ile iki günlük tiyatro etkinliği yapılacaktır.
5- Bölgemizde ki kadın hakları ile ilgili eğitimler verilecektir.
6- Her yıl olduğu gibi bu yılda en az 20 köyümüzde kütüphane ve bilgisayar sınıflar yaptırılacaktır.
7- Yaklaşık 10 köyümüzde hatıra ormanları projemizi yürürlüğe koyacağız.
8- Gecen yıl olduğu gibi bu yılda 25 köyden 25 öğrencimizi Ankara ve İstanbul’a gezi amaçlı götüreceğiz.
9- Artık gelenekselleşen 24 Kasım öğretmenler gününün 3. bu yıl yine Ardahan da gerçekleştireceğiz.
Bu anlamada bütün Ardahan Kamuoyunu bilgilendirmek istedik.
Son olarak 2014-2015 Eğitim ve öğretim yıllının bütün Ardahan’a hayırlı ve uğurlu olmasını dileriz.
Saygı ve Sevgilerimle
Celil ÜNLÜ
Ardahan Eğitim ve Kültür Derneği
Yönetim Kurulu Başkanı
Haberi ekleme saat: 18.10-27 Eylül 2014
Haber ve Fotolar: www.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

ARDAHAN'DA HAFTASONU HABERLERİ..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**VALİ İSPANYA DA..

Ardahan Valisi Ahmet Deniz SERKA'nın düzenlediği gezi programına katılmak üzere İspanya'ya gitti. Vali Deniz'in yerine Ardahan Vali Yardımcısı Deniz Pişkin'in baktığı öğrenildi.

**Çıldırlı hacıları dolandırdılar..

Ardahan'ın Çıldır ilçesinden Hac'a gitmek isteyen bir grup Aşıkşenlik (Suğara) Mahalleli dolandırıldılar.
Alınan bilgilere göre hac'a gitmek için bir tur şirketi ile görüşen Çıldırlı hacıların daha sonra dolandırıldıkları ve haca gidemedikleri öğrenildi.

**Mazlum Usta Vefat Etti..

Ardahan Küçük Sanayi Sitesi ustalarından olan Trabzonlu Motor Tamircisi memleketi Trabzon'da hayata göz yumdu.
Uzun süredir rahatsız olduğu öğrenilen Mazlum Usta'nın memleketinde toprağa verildiği öğrenildi.
Haberi ekleme saat: 11.36-27 Eylül 2014
Haber ve Fotolar: www.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

MUTLU KERİMOĞLU:
2015 SEÇİMLERİN DE
ARDAHAN MİLLETVEKİLİ ADAY ADAYIYIM

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşHac Vazifesini yerin getirmek için kutsal topraklara gideb Cumhuriyet Halk Partisi Ardahan Milletvekili danışmanı Mutlu Kerimoğlu 2015 Yılın da yapılacak olan Genel Seçimlerde Ardahan'da Milletvekili Aday Adayı olduğunu resmen açıkladı.
CHP'li İstanbul Bakırköy Belediye Başkanı Dr. Bülent Kerimoğlu'nun kardeşi de olan Damallı Mutlu Kerimoğlu gazeteci Fakir Yılmaz ile yaptığı telefon görüşmesin de 2015 Genel Seçimlerinde Ardahan'da kesin olarak milletvekili adayı olduğunu belirtti.

**İl ve İlçe Teşkilatları Bir An Önce Ön Seçim Kararı Almalı..

Ankara'yı iyi bilen, Damallı biri olarak bende Milletvekili adayıyım diyen ve seçim startın verdiğini resmen açıklayan Mutlu Kerimoğlu 2015 Genel Seçimlerin de aday olacakların ön seçimle belirlenmesinde yana olduğunu, kendisi gibi düşündüğünü bildiği CHP Ardahan İl ve İlçe Teşkilatlarının şimdiden bu yönde karar almasını umduğunu belirtirken, CHP Ardahan İl ve İlçe Teşkilatlarının bu yönde ki kararını bir an önce alıp, genel merkeze bildirmesinin gerektiğini belirtirken, bir çok aday aday gibi kendisinin ön seçimle aday olmak istediğini de sözlerine ekledi.

**Öğüt Hac'a Gitti..

Öte yandan daha önce bir kaç kez umreye giden CHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt'ün hac vazifesini yerine getirmek için geçtiğimiz günlerde kutsal topraklara gittği alınan diğer bilgiler arasın da oldu.
Haberi ekleme saat: 11.36-27 Eylül 2014
Haber ve Fotolar: www.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

KAR ARDAHAN DAĞLARIN DA..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşHavaların iyiden iyiye soğuduğu Ardahan'da kent merkezlerinde yağmur cislerken, dağlarda kar yağışı başladı.
Geçtiğimiz gün ilk kez Yanlızçam dağlarına yağan 2014 karları bu kez Posof ilçesinin yüksek kesimlerinde görüldü.
Hazan mevsiminin yaşandığı bugünlerde Posof’un yüksek kesimleri kışa adım attı. Posof Vadisi hala yeşilliğini korurken, dağlar beyaza büründü. Ulgar Dağı, Arsiyan Dağı ve Büyük Dağ beyazlara bürünürken, yüksek tepelerin dumanlı olmasıyla dağların zirveleri de gözükmüyor. Haber: HALİL İBRAHİM ATAMAN

**TEZEK'TE ÇARŞI YA İNDİ..

İyiden iyiye soğumaya başlayan Ardahan'da ki havalar nedeniyle kışlık yakacak telaşına düşen Ardahanlılar kömürcü ve oduncuların kapılarını aşındırmaya başlarken, bölgenin geleneksel kışlık yakıtı tezekte çarşıya indi.
580 ila 620 TL. arasın da satıla kömüre karşın ramoko 200 ila 250 TL.'ye satılan tezeğe de ilginin hala devam ettiği görülen Ardahan'da Azeri Doğalgazına da ilginin bir hayli arttığı ve bir çok kişinin yaklaşan kış öncesi doğalgaz tesisatı döşettiği görülüyor.


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

ARDAHAN ÜLKÜ OCAKLARINDAN
HAYIRLI BİR İŞ VE AÇIKLAMA!..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşBaşta Ardahan'da halkın yaşadığı sorunlar olmak üzere toplumsal sorunlara karşı duyarsızlıkları ile eleştirilen Ardahan Ülkü Ocakları bu kez toplumun genelini ilgilendiren önemli bir konu için basın açıklaması yaptı.
Ardahan Ülkü Ocakları Başkanı Ercan Ürker, son günlerde kullanımı hızla artan sentetik uyuşturucu(bonzai) ve diğer kötü alışkanlık kullanımını azaltma ile ilgili bir kampanya başlattı. Tüm toplumu 'Ülkü Ocaklarına' davet eden Ürker, bizleri yıllarca çok yanlış tanıdınız, şimdi tanış olma zamanı, ocağa geldiğinizde kendinizde olan kötü alışkanlıkların ocakta nasıl yasak olduğunu, gençlerimizi kötü alışkanlıklardan nasıl vazgeçirdiğimizi göreceksiniz." dedi.
Ocakta her seminerde 'ailenizi üzecek, harama bulaşacak işlerden uzak kalın' dediklerini aktaran Ürker, "Gençlerimizi son zamanlarda kullanımı hızla artan sentetik uyuşturucudan koruyacağız. Nasıl mı koruyacağız? Bir olacağız. Beraber olacağız. Dinimizi tanımak ve ibadetlerimizi yerine getirmek için imamlarımızı haftada iki gün ocağa getiriyoruz. Hem ilmihal dersi yapıyoruz hemde gençlerimiz akıllarına takılanları soruyorlar. Nasipse inşallah yeni dönemde Kur'an dersleri koyduk. Haftaya Allah Kelamı Kur'an derslerimize de başlayacağız. İddia ediyoruz ki; ocağa gelenleri kötü alışkanlıklardan uzak tutacağız. Gençliğimize sahip çıkacağız." ifadelerini kullandı.


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

ALAŞARA YENİDEN
ARDAHANLILARIN HİZMETİN DE..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşArdahan'ın marka iş yerlerinden ALAŞARA CAFE RESTORANT yeni yerinde yeniden Ardahanlıların hizmetine girdi.
9 Yıldır Ardahanlıların hizmetin de bulunan ve müşterisine sunduğu tatlı çeşitleri ile marka olan ALAŞARA CAFE RESTORANT Ardahan Vali Vekili Deniz Deniz Pişkin, Ardahan Belediye Başkanı Faruk Köksoy, Ardahan İl Emniyet Müdürü Selami Hüner, Ardahan İl Genel Sekreteri Hakkı Özgür, Ardahan CHP İl Başkan Yardımcısı Eczacı Yunus Dündar, Ardahan eski Genel Sekreteri Mete Özdemir, Ardahan Ticaret Odası Meclis Başkanı, İş Adamı Sebahattin Gündoğdu, ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Metin Lale ve bir çok il idarecisi ile esnafın katılımı ile yeni adresin de Ardahanlıların hizmetine girdi.
Ardahan Kongre Caddesi üzerin de bulunan ALAŞARA CAFE RESTORANT'ın açılışın da birer konuşma yapan Ardahan Vali Vekili Deniz Pişkin ile Ardahan Belediye Başkanı Faruk Köksoy bu tür nezih yerlere ihtiyaç duyulduğu Ardahan'da İş yeri sahibi Mali Müşavir Oktay İlbasmış ve iş ortaklarını kutladıklarını belirtti.
Haberi ekleme saat: 26.25-26 Eylül 2014
Haber ve Fotolar: www.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

KÜLTÜR EVİ KİMSENİN HİMAYESİN DE DEĞİLMİŞ!..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş7 Yıldır 'Teslim edil, edilecek' yada, 'Onlar kim, biz alacağız, bakın görün' denilen Ardahan Kültür Evi sorunu devam ediyor.
Merkezi İstanbul Esenyurt İlçesin de bulunan Ardahan Kültür Evi'nin kendilerin ait olduğunu öne sürdüğü ve Esenyurt Belediyesi tarafından yaptırılan bina için yeni bir açıklama yapıldı.
**İŞTE O AÇIKLAMA;

ARDAHAN KÜLTÜREVİ AÇIKLAMASI
KİMSENİN HİMAYESİNE GİRMEDİK GİRMEYECEĞİZDE
2011 yılı Eylül ayında Esenyurt Belediyesi tarafından yapımına başlanan Eski İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksut’un da katılımı ile temeli atılan ve şu an kullanılma aşamasına gelen her bir katı 680 metrekare olmak üzere beş katta oluşan ve 3400 metrekare kullanım alanına sahip İstanbul Ardahan Kültür Evi binası çeşitli bahaneler ile halen teslim edilememiştir.
Teslim edilmeme gerekçesi ise Esenyurt Belediyesinin Ardahan Kültür Evi yönetimini değiştirip kendine göre bir yönetim oluşturmak ve Ardahanlıları kendine bağımlı hale getirmekten kaynaklı olduğu bilinmektedir. 2012 yılında Esenyurt Belediyesi tarafından yönetim kurulunun dağıtılması yönünde girişim olmuş ve bu girişim başarısızlıkla sonuçlanmıştır. Akabinde 2014 yılı Mayıs ayında yapılan kongrede yine aynı girişim devam etmiş Esenyurt Belediyesi Meclis Üyesi Gürbüz Süleymanoğlu, Esenyurt Belediyesi Eski Meclis üyesi ve halen belediyede ücretli çalışanları Metin Karakoç, Serkan Kara, Esenyurt Belediyesi ücretli çalışanı İlyas Düz, Esenyurt Ak Partı Eski Yöneticisi Alican Gökçe’nin içinde yer aldığı gurup ikinci bir Ardahan Derneği kurmak yada mevcut olan Ardahan Kültür Evi yönetimini değiştirmek için çeşitli girişimlerde bulunmuşlardır. Bu girişimleri sonuç vermeyince Ardahan Kültür Evi binasının teslim edilmesini engelledikleri herkes tarafından bilinmektedir.
Adeta Ardahanlıları karşı karşıya getirmek için 18.09.2014 tarihinden yukarıda adı geçen kişiler tarafından organize edilen bir toplantı yapılmış toplantının gündemi ise Yeni bir Ardahan Derneği’mi kurulsun yoksa mevcut yönetimi değiştirerek mi yer verelim şeklinde olmuştur. Toplantıya katılan birçok duyarlı Ardahanlı bu iki gündem maddesine karşı çıkmasına rağmen yukarıda isimleri açıklanan kişiler adeta Ardahanlıları tek tipleştirmek ve bölmeye destek vermişlerdir.
Ardahan Kültür Evi Yönetimi 28 kişiden oluşmakta olup tüm Ardahanlıları kapsayan bir yönetime sahiptir. Her yöneticimizin bilgi, birikim ve kabiliyetleri herkes tarafından bilinmektedir. Hiçbir kişi veya kurumun yönlendirmesine izin vermedi vermeyecekte. Ardahan Kültür Evi olarak dört yıldır reklamını yaptıkları yerin teslimine karşılık taviz vermedi vermeyecekte.
Ardahan Kültür Evi teslimatının bir an önce yapılmasını bekliyoruz. Artık bizim daha fazla oyalanmaya tahammüllümüz kalmamıştır. Bizim amacımız kavga etmek olmadığı, sulh ortamının oluşması için girişimlerimiz olmuş ve olmaya da devam edecektir. Belediye kanadı tarafından istenen Yönetim Kurulu değişikliğine kesinlikle izin vermeyeceğimizi, Aynı bölgede kurulacak olan ikinci bir Ardahan Derneğinin kurulmasına müsamaha göstermeyeceğimizi, Bu mülkiyetin Ardahan Dernekleri Federasyonu, Hoçvan Dernekleri Federasyonu ve İlçe Derneklerimize verilmesinden rahatsızlık duymayacağımızı aksine memnun olacağımızı neticede bu kurumlarımızın da Ardahan’ı temsil ettiğini, Ardahan Kültür evi olarak bu güne kadar göstermiş olduğumuz duruşumuzu aynı şekilde devam edeceğimizi, hiç kimsenin himayesi altına girmeyeceğimizi ve gerekirse kendi hemşehrilerimizin öz kaynakları ile kendi mülkiyetimizi alabileceğimizi Ardahan Kamuoyunun bilmesini isteriz.
Tuncer Dağ

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
DAĞLARDA ÖLEN BİR HALK ..

Osman Kamacı **Osman Kamacı

Türkiye'nin Güney sınırı Suriye'den akın akın gelen ve hemen hepsi Kürt'lerden oluşan insan seline boğulmuş durumda. Kökten dinci terör örgütü İşid'in katliamlarına maruz kalmamak için aç, susuz günlerce yürüyerek sersefil bir şekilde ve can havliyle bu bölgeye ulaşan Kürt'lerin içinde bulunduğu durum insanlık tarihine kara bir leke olarak yeniden yazıldı.

**Bu yazının ve diğer yorumcularımızın yazılarını sitemizin sağ tarafında bulunan EN YENİ MAKALE linkini TIKLAYARAK okuyabilirsiniz..

Rojava Yardım Bekliyor..
Yazar Fakir
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin
**SİZİN DE BURADA BİR REKLAMINIZ OLABİLİR..


Ardahan'da Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin


Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin
Facebook'ta Paylaş
Yazarlarımızı okuyor musunuz?

YAZIYORSAM SEBEBİ VAR
Toplum Çatışma İstemiyor..

Fakir Yılmaz Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş2 Yıla yaklaşan bir sürecin yaşandığı ve adına Barış Süreci denilen güzel ortamının Irak ve Suriye’de yaşananlarla birlikte yeniden gerilmesi toplumun tüm kesimlerini tarafından yakından takip ediliyor.
Kürtleri, Türkmenleri katleden IŞİD’i desteklediği ileri sürülen Hükümetin adım atmadığından şikayetçi olan PKK, KCK ve Öcalan’ın sert açıklamaları ardından hükümetin de PKK, KCK’nın başlatılan sürece uymadığını ve gerginlik yaratmak için bahaneler aradığını açıkladığı şu günlerde PKK, KCK ve Öcalan ile Hükümetin oluşturacağı bir komisyonun toplumun içine girip, sürece bakışını görmelerini isterim..
Fakir Yılmaz Eğer böyle bir komisyon oluşturulursa ve devamı istenen süreç halka sorulursa halkın süreçten taraf yer aldığını ve çatışmadan bu önemli sorunun masada çözüm bulması için her iki tarafa da büyük destek verdiği görülecektir..
Çünkü toplumun her kesminin göz yaşı, kan istemediğini ve en önemlisi süreci bozan tarafı afetmeyeceği gibi siyaseten de destek vermeyeceğini görmekteyiz..
AK Parti Ardahan Milletvekilinin de için de bulunduğu bir heyeti taa Filipinlere gönderip, orada ki barış süreci ile ilgili araştırma yapan hükümetin Akil Adamlar modeli gibi yeni bir komisyon kurup, süreci topluma sorması halin de bir çok insanın hükümetin artık ciddi adımlar atmasını, PKK, KCK ve dört duvar arasın da barışın devam için büyük mücadele veren Öcalan’ın da sürecin devamından yana olduklarını ama ellerini rahatlatacak olan geniş kapsamlı bir affın artık konuşulmasının, sözlü vaatlerin yazıya dökülmesini, yasaya dönüştürülmesini istediğini ve bu yönde ki istemlere eskisi gibi tepki göstermediğini görecektir..
Çünkü toplumun büyük kesimi de anladık ki barış savaştan daha güzeldir..
Evet burada PKK, KCK ve Öcalan’a da görev düştüğünü de anlatacak olan toplumun özellikle içeride tutulan Öcalan’ın elinin daha rahat olması haline Kandil üzerinde ki etkisinin daha da aratacağı gibi PKK ve KCK’nın için de ki radikal güçleri de yumuşatacak olanın da Öcalan olduğunu da bilmek gerektiğini de hatırlatcaktır..
Bu nedenle her iki tarafında oluşturacağı komisyonun vereceği raporu beklemesi ve bugüne kadar atılan güzel adımları bir anlık gerginliğin kurbanı etmemesi gerekmektedir..

**AHISKALILAR SINIRA YIĞILDI!..

Şimdi size ÖZEL HABER logosuyla bir haber versem ve Gürcülerin, hatta o çok sevmediğiniz Ermenilerin Rusya’dan aldığı silahlarla Ardahan’ın komşu olduğu sınırda bir katliam başlattığını ve özellikle de bu sınırda bulunan Posofluların akrabaları Ahıskalıları yok etmeye başladığını ve bu nedenle Irak ve Suriye sınırında ki Kürtler gibi ithalat, ihracatın yapılmadığı Posof Türkgözü, Çıldır Aktaş Gümrük kapılarına da Ahıskalıların perişan bir şekilde yığıldığını ve yardıma ihtiyaç duyduklarını haber versem ilk tepkiniz ne olur?.
Ya da Ermenilerin, kardaş dediğimiz ama hala Kıbrıs’ı bile tanımayan Azerileri kırdığını ve Çıldır, Iğdır ve Kars sınırına Azerilerin Kürtler gibi çel çocuğuyla yığıldığını haberlersem ne yaparsınız?
Evet, yeniden soruyorum tepkiniz ne olur?
Durun, hemen heyecanlanmayın.. IŞ İT’ten kaçıp, sınıra yığılan Kürtlere sahip çıkmak isteyen Diyarbakır’ın kadın belediye başkanına Posoflular adlı facebook sayfasında olduğu gibi hemen kaltak demeyin, orada yaşananların gerdiği BDP’li kadın milletvekilini taş atığı için hain ilan ettiğiniz gibi hemen ‘yakarız, yıkarız’ demeyin..
Çünkü daha böyle bir şey olmadı.. Ancak böyle giderse yarın, öbür gün buda yaşanacak.. Bunu da Kürtlere karşı tıkadığınız o kulağınıza küpe edin..
Fakir Yılmaz Ama yarın, öbür gün böyle bir durum olduğunda benim gibi sizin de hemen ayağa kalkacağınızı, ekmeğinizi, suyunuzu böleceğinizi de biliyorum..
Çünkü kendisine insanım diyen onlar Ahıskalıdır, Türktür, Azeri Kardaşımız demez, insana, insanlığa saygısı olduğu için her mazluma, düşene karşı sahiplenme duygusuyla hareket eder..
Peki, bu durum Rojava’da, Irak’ta, Suriye’de Kürtlere karşı yaşanırken sıkıştıklarında ‘Biz kardeşiz’ diyenler neden susar?
Hatta IŞ İT’lere sahip çıkarcasına o bölgede yaşananları görmezden gelip, bir iki menfi olayı mana edip top yükün Kürtlere neden hakaret eder ve niye Kürtlerin ölümünü biraz da gizli keyif ile seyrederler?
İşte tam bu esna da yani Irak ve Suriye’de ki Kürtlere yönelik katliamların sürdüğü şu günler de dikkatimi bir başka şey daha çekiyor.
O da başta benim de için de bulunduğum Ardahan Federasyonu başta olmak üzere Ardahan Dernekleri, STK’ları, Basını, Ardahan Milletvekilleri, Ardahan Yerel Siyasetçilerinin Ardahan’ın sorunlarına karşı olan duyarsızlıklarının bir örneğini de IŞİD itlerinin Kürtleri top yükün yok etmeye çalıştığı bu süreçte yaşanıyor.
Yani Alevi Türklerin de içinde bulunduğu Türkler Kürtlerin topluca katledilmesini neden seyreder ve niye en azında ‘İnsanlığa çağrı’ başlıklı bir basın açıklamasıyla, ya da Hoçvan Meclisi ve Ardahan Eğitim Derneği’nin yaptığı gibi bir kamyon yardım toplamaz ve niye bir tepki ortaya koymazlar?
Ya da AKP’lilerin seçimden seçime dağıttığı o yiyecek dolu tırlar neden ortada gözükmez?
Peki, Ardahanlı olmayan, Ardahan’ın 9 köyünün Ardahan’da çalınırken emeği hiçte az olmayan ve Çıldır’ın olan 9 köyün için de bulunan köyünü Kars’a bağlatan bir aşığın normal ölümü ardından yas tutan, sözde başsağlığı ilanları yayınlayan Ardahan Belediye Başkanı nerede?
Köy yollarından sorumlu Ardahan İl Genel Meclisi, ne iş yaptığı çokta bilinmeyen Ardahan Belediye Meclisi bu konuda neden bir önerge verip, tepkisini ortaya koymaz?
Benim gibi ödemediği telefon faturası için boynuna afiş asıp, eylem yapan muhtar niye bu konuda da konuşmaz, eylem yapmaz?
Haritada yeri nerede diye sorsalar bilmeyecekleri Çin’in Sincan Uygur’una sahip çıkıp, basın açıklaması yapan Ardahan Ülkü Ocağı niye susar? Yoksa Ülkücü Kürt yok mu? Vardır da samimi mi değil?
Bilemiyorum ama sanırım birileri, ‘Kardaşız’ derken hiçte samimi olmadığı gibi ‘Ölü bir Kürt sağ Kürt’ten İyidir’ anlayışı ile hareket ediyor, o küçük beyinlerinin altında Kürt düşmanlığını saklıyor gibi..
Ama şu bilinsin ki bugün Kürtleri yakan ateşe karşı dirençli olan Kürtler bunu da aşacak ve gün gelip, soracak, ‘dün bizi toplu katlederlerken sen nerdeydin kardaş?’ diyecek..
**Not: Bu sitemim; Sadece Türk, Azeri, Alevi derneklerine değil, derneğinin her tarafını bayraklarla donatan, CHP'li Ataşehir Belediyesinin yemekleri ile Esenyurt'ta oruç açtıran Kımılı Derneğinin de üyesi olduğu Hoçvan Federasyonuna ve İstanbul'da ki Hoçvan dernekleri için ve Stalin Sürgünün de dağılan Ahıskalıları toplamak için büyük mücadele veren ve bu mücadelesini takdirle izlediğim Posoflu gazeteci meslektaşım Burhan Özkoşar için de geçerlidir..
0.535.418 32 58-fakiryilmaz323@hotmail.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?

KADINCA/Selmi Yılmaz
Nal toplamaya devam..

Ardahan Haberi Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşMaliye İş-Kur Bin Kişi İşe Alacak..
10 Gün önce yazmıştık..
Şehir Stadyumu Yıkılacak..
Fakir Yılmaz 20 Gün önce yazmıştık..
Bakan Gelecek..
Üç gün önce yazmıştık..
Daha sayayım mı?
Bilemiyorum ama 26 yıldır manşetlediklerimizi sıralasam sanırım ansiklopediler kıskanır, dolar taşar..
Peki Ardahan’da onca gazete, onca haber sitesi varken yaşananları niye yazmaz, neden gazetecilik yarışına girmezler..
Sizce niye?
Çünkü onların derdi gazetecilik değil, resmi ilan ve çarşıda birileri ile kol kola gezerlerken ‘Bende gazeteciyim’ demektir..
İşte bizden ayrılan bir iki kişi dışında Ardahan’da yaşanan manzara bu ve yapılan yarış gazetecilik değil, resmi ilan derdi, nal toplama yarışıdır..
Bizim günler öncesi yazıp, arşive kaldırdığımız haberi yeni habermiş gibi hem de manşetlerden verenler ile aynı saha da yapılan gazeteciliğin ne kadar üzücü olduğu bir memlekette resmi ağızlara bakıp, maillerine gelen hazır haberlerin üzerine iki satır ekleyip, bununla yerel gazete çıkaranlar, haber diye ajanslara atanlar bu memlekette gazeteci mi, nal toplayan mı hala anlamış değiliz..

Fakir Yılmaz **Maliye Bakanı da Geliyor..

Milli Eğitim Bakanından önce yarın Ardahan’da olacak olan Maliye Bakanı Mehmet Şimşek cuma namazını Ardahan’da kıldıktan sonra Ardahan’da yapılan yatırımlar konusun da vali ve diğer yetkililerden bilgi alacak.
Halka ve basına açık toplantı yapıp, yapmayacağını öğrenemediğimiz Bakanının bölgenin bir insanı olarak bu memlekete Maliyenin memur maaşları dışında ne gibi bir paralar gönderdiği ve bu paraların nasıl, nereye harcandığını da soracağını umuyoruz..
Çünkü başta Köy/Des, Sodes gibi bu hükümetin zamanında uygulamaya sokulan onca iş için Ardahan’a gönderilen paraların Ardahan-Göle, Ardahan-Hanak-Damal-Posof, Ardahan-Çıldır ve Ardahan-Kars yollarında olduğu gibi köy yollarında çamur olup, toz gibi ortada kayıp olduğunu da bilmesi gerekir..
Lassa, Turkccel, Bim’den aldığı verginin aynısını Ardahanlı bakkaldan da alan Maliye bakanının diz boyu olan işsizliği kapatmak için İş-Kur’un sağladığı Bin kişilik iş imkanı projesini de açıklamasını beklediğimiz Maliye Bakanının Maliye çalışanlarının lojmansı olduğunu da görüp, öğreneceğini umuyoruz..

**Taşımalı Eğitim Taşınamıyor!..

Dün özel bir işimiz için gittiğim Erzurum yolun da bizleri telefonla arayan ve çocuklarının okullarına gidip, gelirken bir çok sorun yaşadığını belirten ve gelip, cadde, sokakta kalan köylü çocukların fotoğrafını çekmemizi isteyen veliler, servislerin kontrol edilmesini istemekteler..
Evet her eğitim/öğretim sezonun da yaşanan ve bir türlü çözüm bulunamayan Ardahan Haberi taşımalı eğitim, öğretimin en büyük yaralarından biridir, ‘Köylü çocukların evlerinden okullarına’ gidiş gelişleri..
Havaların hala sıcak olduğu ama -30’ların yaşanmaya başladığı o karanlığın erken çöken saatlerinde yaşananları hatırlatmak istemediğim bu konu nasıl çözülür bilmem ama 1 Ekim de Ardahan’da olacak olan Milli Eğitim Bakanının tüm sorunları çözmüş gibi Nazlıcan’ı ma ve onun yaşıtlarına başörtüsü takma sevdasında olması düşündürücü bir durumdur..
Bilmem ama Türkiye Büyük Millet Meclisinin Eğitim Komisyonun da bulunan Göleli Milletvekilimiz başta olmak üzere Ardahan’da ki idarecilerin şu taşımalı eğitimi ve onu taşıyan köylü minibüslere bir kez daha bakıp, Ardahan’a gelecek olan bakan ile birlikte çözüm üretmesi gerektiğini düşünüyorum..

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

ARDAHAN'DA GÜNÜN EN SON HABERLERİ..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**Yağmurlar Patos'a İzin Vermiyor..

Her geçen gün biraz daha soğuyan havalar dolaysıyla kış hazırlıklarına başlanan Ardahan'da devam eden yağmurlar çiftçiyi zorda bıraktı.
Aylardır meralar da bulunan ve ektikleri ürünleri toplamaya çalışan Ardahanlı çiftçiler topladıkları Arpa ve Buğdayları aralıksız yağan yağmurlar dolaysıyla hala öğütüp, içeri alamadıkları görülüyor.
Geçen yıllara nazaran bu yıl bol olan ürünlerini aralıksız yağan yağmurlar nedeniyle hala toplamayamadıklarından yakınan Ardahanlı çiftçiler büyük uğraşlar sonuz ancak biçip, toplayabildiğimiz ürünlerimizi yağan yağmurla nedeniye hala patosa vurmadık dediler.

**EMNİYET'TEN SESSİZ VE KELEPÇELİ OPERASYON!..

Ardahan İl Emniyet Müdürlüğüne bağlı Asayiş Büro Amirliği bugün yaptığı bir operasyonla 5'i yabancı uyruklu bayan olmak üzere bir çok kişiyi gözaltına aldı.
Alınan bilgilere göre Ardahan Kars Garajı mevkinde bulunan bir otele baskın yapan polis burada bulunan 5 yabancı uyruklu bayanı kelepçelerle göz altına alırken, olayla ilgili bir açıklama yapılmaması dikkat çekti

**İş Bankası Yıkılacak..

Ardahan Ziraat Bankası binasının yıkılıp, yerine iki katlı yeni bir binanın yapıldığı şu günlerde Kongre caddesi üzerinde bulunan İş Bankasının da yıkılıp, yerine yeni bir binanın yapılacağı öğrenildi.
Öte yandan ilk olarak gazetelerimiz ve sitemizin gündeme taşıdığı ve depreme dayanıklı olmadığı gerekçesiyle yıkılacağı öğrenilen Ardahan Şehir Stadyumun da önümüzde ki yıl yıkılıp, aynı yerde yen bir stadyum yapılacağı bilgisi alındı.

**Gorevng'in soyunma odalarını yakıp, yıktılar..

Ardahan'ın Göle İlçesine bağlı ve hala belediye seçimi için tarih verilmeyen Köprülü (Gorevng) Beldesi yakınlarında bulunan Çermik'in yanı başında ki soyunma odaları kimliği belirsiz, kişi yada kişilerce yıkılıp, yakıldı.
Belediye tarafından yaptırılan soyunma odalarının neden yıkılıp, yakıldığı anlaşılamadı.

Ardahan Haberleri **Suğara'nın suyunu İngilizler yapacak..

Ardahan'ın Çıldır İlçesine bağlı Aşıkşenlik (Suğara) Mahallesinin içme suyu şebekesinin yenileceği öğrenildi.
Konuyla ilgili bir açıklama yapan Çıldır Belediye Başkanı K. Yakup Azizoğlu yıllardır Asbest borularda su içilen Aşıkşenlik mahallemizin su şebekesini baştan aşağıya yenileyeceklerini ve bu konuda hazırladıkları projeyi İngiltere de ki bir finans bürosuna başvurmaya hazırlandıklarını söyledi.

**Öğretmenin annesi intihar etti..

Manisa'nın Turgutlu İlçesinde, 54 yaşındaki Cennet Turacı, evinin Bodrum katında kendini iple tavana asarak yaşamına son verdi.
Bir çocuğunun Ardahan'da öğretmen olduğu öğrenilen Turacı'nın intiharı ile ilgili soruşturma başlattı.

**Geçen Ay 11 Daire Satıldı..

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), ağustos ayı konut satış rakamlarını açıkladı. Türkiye genelinde konut satışları 2014 Ağustos ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 25 artarak 105.624 oldu. Konut satışlarında, İstanbul 17.349 konut satışı ile (yüzde 16.4) en yüksek paya sahip oldu. İstanbul’u, 11.836 konut satışı ile Ankara, 5.772 konut satışı ile İzmir izledi. Konut satış sayısının düşük olduğu iller sırasıyla 11 konut ile Ardahan, 12 konut ile Hakkari ve 45 konut ile Bayburt oldu.
Rakamların ayrıntısına bakıldığında yüzdesel anlamda konut satışında en yüksek artış yüzde 1022 ile Şırnak’ta yaşandı. Geçen yıl ağustos ayında sadece 9 konutun satıldığı Şırnak’ta bu yılın aynı döneminde 101 konut satışı gerçekleştirildi.

**8 AYIN LİDERİ ARDAHAN!..

Konut satışında en hızlı düşüş ise yüzde 69 ile Ardahan’da yaşandı. Bu yıl Ağustos ayında Ardahan’da sadece 11 konut satıldı. Bu rakam geçen yılın aynı ayında 36 olmuştu.
TÜİK’in 8 aylık verilerine bakıldığında ise Türkiye genelinde toplam konut satışları yüzde 5.87 (44.600) gerileyerek 715.501 oldu.
8 ayda oransal anlamda konut satışları en fazla Hakkari’de yaşandı. Hakkari’de geçen yılın ilk 8 ayında 34 konut satılırken bu yılın aynı döneminde 141 konut satıldı. Başka bir ifadeyle Hakkari’de konut satışları 8 ayda yüzde 314.71 arttı.
Haberi ekleme saati: 18.31 - Eylül 2014
Haber/Fotolar: www.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

AKAK'TAN AKTAŞ'TA İNCELEME..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşArdahan'ın Gürcistan ve Ermenistan'a komşu olan Çıldır ilçesinde bulunan ve bu yılın sonuna kadar açılması beklenen Aktaş Gümrük Kapısına gelen heyet incelemeler de bulundu.
Çıldır Belediye Başkanı Kemal Yakup Azizoğlu ile birlikte bölgede bazı incelemeler bulunan heyetin gümrük binalarını inşaatının devam ettiği ve bittiğinde Türkiye'nin 3. Büyük Gümrük Kapısı olacağı belirtilen Aktaş Gümrük Kapısında inceleme yaptılar.
Çıldır Belediye Başkanı K. Yakup Azizoğlu'nun konuk ettiği ve Aşıkşenlikte kahvaltı yapan heyet daha sonra bölgede ki tarım ve hayvancılık konusunda bilgi aşıp, yayla potansiyeli konusunda bilgi aldılar.
Konu hakkında bir açıklamada bulunan Çıldır Beleidye Başkanı Kemal Yakup Azizoğlu 2010 yılında kurulan ve Damal gibi Çıldır'ın tüm çağrılara rağmen zamanın da üyesi olmadığı ve IFAD tarafından fiNanse edilen Ardahan-Kars-Artvin Kalkın Projesi Raportörlerinin kendilerinin daveti üzerine Çıldır'a gelerk inecelemede bulunduğunu belirtti.
Bu önemli kuruma üye başvurusu yaptıklarını ve Çıldır'ın da, 'Kırsal Yoksuluğu Azaltmak, Tarımsal Üretmede Gelişmeyi Sağlamak' amacıyla kurulan IFAD destekli AKAK'a girmesine çalıştıklarını belirten Azizoğlu, Aşıkşenlik merasının bu yönde pilot bölge ilan edilmesi, Şeytan Kalesinin ışıklandırılması ve Çıldır Gölünün yanı başına ahşaptan motel, restorant ve dinleme tesisleri yapılması için çabaladıklarını da sözlerine ekledi.
Haberi ekleme saati: 15.26-25 Eylül 2014
Haber/Fotolar: www.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

SERHAT ARDAHAN COŞACAK!

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşGeçtiğimi aylar içinde kurulan ve çatısı altında 7 Ardahan derneğinin birleştiği Ardahan Federasyonu il büyük organizesini GRUP ABDAL ile yapacak.
Ardahan’ı Güzelleştirme ve Tanıtma Derneği, Ardahan Gazeteciler Cemiyeti, Ardahan Ayaz Çiçekleri Derneği, Kadına Şiddeti Önleme Derneği, Ardahan Spor Gücü Derneği, Ardahan’ı Geliştirme ve Güzelleştirme Derneği, Ardahan Fırıncılar Derneğinin çatısı altına birleştiği Serhat Ardahan Federasyonu ülkenin Türkülerini seslendiren GRUP ABDAL Konserini düzenleyecek.
25 Ekim’de gerçekleşecek olan konserin hazırlıklarına başlayan Serhat Ardahan Federasyonu düzenleyeceği konserle sosyal yaşantının yok deneceği Ardahan’ı coşturacak.
Konser hakkında bir açıklama yapan Serhat Ardahan Federasyonu Başkanı Burak Taştan federasyon olarak 25 Ekim’de saat 19.00’da gerçekleştirecekleri GRUP ABDAL konserin de Türkiye Mozaiğini oluşturan Ardahanlılara ülkemizin tüm müziklerini dinlettirip, coşturmayı hedeflediklerini söyledi.
25 Ekim’de düzenleyecekleri GRUP ABDAL KONSERİ için bilet satışlarına başlandığını belirten Ser-Ar-Fed Başkanı Burak Taştan Ardahan İl Spor Müdürlüğüne ait Kazım Karabekir Kapalı Spor Salonun da gerçekleşecek olan GRUP ABDAL KONSERİ ne tüm Ardahanlılar davet ettiklerini söyledi.
Haberi ekleme saati: 14.51-25 Eylül 2014
Haber/Fotolar: www.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

KÖPEKLER KISIRLAŞTITLIP, KÜPELENECEK..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**ARDAHAN’DA Kİ KÖPEKLER KÜPELENİP, KISIRLAŞTILACAK
VE YENİDEN CADDE, SOKAKLARA BIRAKILACAK..

Yaklaşan kış öncesi köylerden getirilip, kent merkezlerine atılan başıboş köpeklerle mücadele eden Ardahan Belediyesi kurduğu Köpek Barınağında ki köpekleri kısırlaştırmaya başladı.
Alınan bilgilere göre Ardahan Belediyesi il Kars Kafkas Üniversitesi Veteriner Fakültesi ile yapılan anlaşma gereği Ardahan’da ki dişi köpekler toplanarak Kars’a götürülüp, burada ki veteriner fakültesin de kısırlaştırıldıktan sonra yeniden Ardahan’a getirilip, küplendikten sonra caddeler bırakılacak.

**Kısırlaşan köpek saldırgan olmuyor..

Konu hakkına bilgi veren Ardahan Belediyesi yetkileri ilk etapta 10 köpeğin Kars Veteriner Fakültesine götürülüp, kısırlaştırıldığını, kısırlaştırılan köpeklerin takibinin yapılması için küplendikten sonra alındıkları yer bırakılacağını belirttiler.
Kısırlaştırılan köpeklerin saldırganlığı terk ettiğini de belirten Ardahan Belediyesi yetkilileri kısırlaştırılan köpeklerin cadde ve sokakta gezmesinin tehlikeli durumu da ortadan kaldıracağını da ileri sürdüler.
Hayvan yasası gereği bakımı yapılan hayvanların bir yerde tutulamadığını da belirten belediye yetkilileri ilk hedeflerinin kış gelmeden 50 köpeği kısırlaştırmak olduğunu da sözlerine eklediler.
Haberi ekleme saati: 13.44-25 Eylül 2014
Haber/Fotolar: www.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

ARDA/FED’DEN 3 KONU DA AÇIKLAMA..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşMerkezi İstanbul’da bulunan çatısı altın da 40’a yakın Ardahan Derneğinin buluştuğu Ardahan Federasyonu sıcak gündemle ilgili açıklamalarda bulundu.
Ardahan Federasyonu Başkanı Yaşar Geler imzalı açıklama şöyle;
ARDA-FED BASIN SEKRETERLİĞİNDEN
25 Eylül 2014
Ardahan’ımızı ve Ardahanlıları ilgilendiren ve şu anda Ardahan ve ülke gündemi oluşturan çeşitli konularda açıklama yapma ve bu düşüncelerimizi kamuoyuyla paylaşma gereği duyduk.
1-Öncelikle terör örgütü tarafından kaçırılan hemşerimiz, Başkonsolos Öztürk Yılmaz ve diğer konsolosluk çalışanları ve ailelerinin sağ salim ülke topraklarına dönmeleri ve ailelerine kavuşmalarından dolayı büyük bir memnuniyet duyulmuştur. Başta başkonsolosumuz olmak üzere tüm personele geçmiş olsun diyoruz. Bir daha bu tür olumsuzlukların yaşanmaması için devletimizin de daha sıkı önlemler alması gerektiği düşünülmektedir. Federasyon yönetimi olarak en kısa zamanda Başkonlosumuza geçmiş olsun ziyareti yapılması için de çalışmalarımız sürmektedir.
2-Şu anda STK’ ların yoğun ilgisini çeken ve gündemde olan Esenyurt Belediyesi tarafından Ardahan Kültür Evi olarak yaptırılan binanın, yapımı konusunda şu anda kadar yoğun çabası ve emeği geçen Federasyonumuz üye derneklerinden Ardahan Kültür Evi’ ne teslim edilmesi gerekmektedir. Her türlü siyasi hesaplaşmalar ve kişisel kırgınlıklar bir kenara konularak, Esenyurt’ ta yaşayan Ardahanlıların hak ettikleri bu binanın teslim edilmesinde Esenyurt Belediyesi’ nde görev yapan Ardahanlı hemşerilerimizin taraf olmadan, Ardahan’ ın kazanımı için mücadele vermeleri gerekmektedir.
3-Ülkemiz gündemini önemle meşgul eden Suriye sınırımızda ki gelişmeleri de yakından izlemekte olup, yaşanan insanlık dramına kaygıyla bakmaktayız. Devletimizin kucak açtığı bölgede yerleşen insanlara daha iyi koşullar oluşturulmasında herkese görev düştüğü kanısındayız. Bu bölgeye her türlü desteğin verilmesi için çaba sarf etmemiz gerektiğini düşünüyoruz. Her türlü terör örgütüyle daha sıkı mücadele verilmesi gerekmektedir.
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.
Yaşar GELER
Arda-Fed Genel Başkanı
Haberi ekleme saati: 12.09-25 Eylül 2014
Haber/Fotolar: www.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Alaşara yarın açılıyor..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**Yeni yüzümüzle yeniden hizmetinizdeyiz..

Ardahan'ın marka firmalarından alaşara cafe restorant yarın yeni yerinde hizmete giriyor.
9. Kuruluş yıl dönümünde yenilenmiş yüzü ile yeni adresin de Ardahanlıların hizmetine girecek olan alaşara cafe restorant 26 Eylül (yarın) Cuma günü, saat 15.30’da Kongre caddesi üzerinde ki yeni adresinde ki açılışa tüm Ardahanlıları davet etti.
Haberi ekleme saati: 11.29-25 Eylül 2014
Haber/Fotolar: www.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Öğüt: İŞID mağdurlarına yandan değil
candan sahip çıkılmalı

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**İŞID mağdurlarına yandan değil candan sahip çıkılmalı
ENSAR ÖĞÜT: BÜYÜK DEVLET SAHİPLENEN DEVLETTİR

IŞİD’n zulmü karşısında, canlarını kurtarmak için yaşlı, genç, kadın, çocuk büyük eziyetlerle kendini ülkemize atması ve büyük bir insanlık dramı yaşanması nedeniyle açıklamalarda bulunan CHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt, “İŞID mağdurlarına yandan değil candan sahip çıkılmalı. Büyük devlet sahiplenen devlettir” dedi.
Ensar Öğüt yaptığı açıklamada, “Burada devletin büyüklüğü, insanlığı ve dost ve kardeşliği kendini göstermelidir. Suriye’den kaçanlara kucağımızı açtık ancak onlara iyi bir ortam hazırlayamadık. Ne doğru dürüst barınmalarını sağlayabildik ne de karınlarını doyurabildik. Sokakları işgal ederek dilencilik yapmaktadırlar.”diye konuştu.
IŞİD katliamlarından kaçan Kürt, Türkmen ve Ezedi kökenden insanların aynı duruma düşmemeleri için, yandan değil candan sahiplenici bir politika izlenmesi gerektiğini ifade eden Öğüt, “Bu insanlar bizim ülkemizin akrabaları, kanları ve canlarıdır. Her türlü ihtiyaçlarını karşılayacak bir çalışma içine girilmelidir. Camii köşelerinden, otobüs terminallerinden, buldukları yere sığınmaktan kurtarılmalıdır. Yiyecekleri ve içecekleri insana yakışır tarzda örgütlenmelidir. İnsan gibi, bizim gibi yaşayacakları bir ortam yaratılmalıdır. İşte devletin büyüklüğü de burada ortaya çıkar.”dedi.
Öğüt, sadece insani açıdan değil, ülkemizin çıkarları açısından da IŞİD ile değil, ülkemizdeki Kürt vatandaşlarımızla kardeşlik ve kan bağları olan bu insanlarla sınır komşusu olmayı tercih etmek gerektiğine dikkat çekti.
Haberi ekleme saati: 11.24-25 Eylül 2014
Haber/Fotolar: www.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Bölge STK’larından Haberler..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**Hoç/Fed Binasının Tapusu Hoçvanlıların Değil mi?

Merkezi İstanbul’da bulunan Hoçvan Federasyonuna alınan binanın tapusunun federasyonun üzerinde olmadığı ileri sürüldü.
Ardahan Merkeze bağlı 21 köyün derneklerinin çatısı altında toplama iddiasıyla kurulan ancak bugüne kadar 8-9 derneğin bir araya gelebildiği Hoçvan Federasyonuna alınan binanın tapusunun federasyonun üzerinde değil, yöneticilerinin yada federasyona üye olamayan birisinin üzerinde olduğu iddiası ortaya atıldı.
Önümüzde ki ay genel kurula gidecek olan Hoç/Fed’in mevcut yönetiminin sessiz kaldığı bu iddianın yanı sıra birilerinin Hoçvanlı İşadamı Yakup Süt tarafından sağlanan gecede toplanan 700 Bin TL.’ye alınan bu binayı ele geçirmek istediği de öne sürüldü.
Kongrenin delegelerden kaçırılmak istendiği yönünde iddiaların da ortaya atıldığı Hoç/Fed ile ilgili www.aryahaber adlı sitede ortaya atılan iddialar şöyle;

HOÇ-FED NEREYE KOŞUYOR?..

HOÇ-FED hızla zıttına mı dönüşüyor. HOÇ-FED'in vakıf olmasını kimler istiyor, neden istiyor? Delege toplantısını neden Barış Mitingi olduğu gün yaptılar, amaçları nedir? Şengal ve Rojava için toplantıya çağrılmayan delegeleri kimler genel kurul öncesi toplantıya çağırdı. HOÇ-FED içinde örgütlü bir çetenin olduğu doğru mu? Bu çeteyi kimler besliyor? HOÇ-FED'e ait mülk kimin üzerinedir, bu mülkün yarın çıkabilecek bir olumsuzluk durumunda her hangi yasal bir koruması var mıdır? HOÇ-FED'i vakıf'a çevirmek isteyen şebekenin asıl hedefi HOÇ-FED binasını ele geçirmek mi? Tüm bu soruların cevabını belgelerle yakında açıklayacağız...

**Kımılı Derneği Konseyin Yardımına Sahip Çıktı..

Merkezi İstanbul’da bulunan Ardahan Otbiçen (Kımılı) Derneği gazeteci Fakir Yılmaz’ın ‘Ahıskalılar sınıra dayandı’ başlıklı yazısı üzerine al acele yaptığı yazılı açıklamada, ‘Kimılı Koyü Derneği ve Atasehir Kent Konseyi işbirliği ile yapılan Rojava ya yardım kampanasında 2 tır dolusu erzak yola çıkmıştır. Yardım kampanyamıza destek veren herkese teşekkür ederiz.’ dedi.
Ancak gazetemizin yaptığı araştırma da Kımılı Derneğinin Ataşehir Kent Konseyinin bu yönde yaptığı toplantılara katılmaktan öte bi,r şey yapmadığı gibi iki tırı dolduranların Kımılı Derneği yöneticilerinin değil, Ataşehir halkının olduğunu açıkladılar.

Ardahan Haberleri **ARDAHAN GENÇLİK PLATFORMUNDAN ANLAMLI EYLEM, AÇIKLAMA..

Ardahan Gençlik Platformu bugün İstanbul Esenyurt Cumhuriyet Meydanın da Ezilen Halklar için bir basın açıklaması yaptı.
Basın açıklaması tam metni ve onlara destek veren dernekler;
Değerli Esenyurt Halkı,
Son Zamanlarda Dünyada artan şiddet harekatları neticesinde ,toplum vicdanının harekete geçmesiyle birlikte pek çok yerde muhtelif protestolar meydana gelmektedir.
Esenyurt’ta yaşayan Ardahanlı Gençler olarak,zalimlerin zulmüne bizlerde göz yumamazdık.Vicdanın sesi olmak adına yapılan bu katliamları kınıyoruz.
Bugün dünyanın bir çok yerinde uygulanmakta olan şiddet politikaları,mazlum hakları yok etmeye yönelik vahşi eylemlerle vücut bulmaktadır.
Acının ve Gözyaşının rengi olmayacağının idraki ile harekete geçerken;Filistin’e, Rojowa'ya,Uygur Özerk Devletine,Hocalıya,Arakana,Hamaya ve ezilen halklara selamlarımızı,dualarımızı yolluyoruz.
Zalimin kimliğinin önemi yoktur,Lanetliyoruz.
Mazlumların kimlikleri yüreklerimizde eşittir,Acılarını paylaşıyoruz.
Dil,Din,Mezhep ve Irk Ayrımı yapmadan tüm insanlığın vicdanına sesleniyoruz;
Yeter Artık!
Edi Bese!
Barışın Sesine Kulak Verelim.
Barışın dilini yaşatalım,Barışı yeryüzüne çağıralım.
Ardahanlı Gençler ve bu bildiriye imza atan tüm örgütler adına insanlığın vicdanını harekete geçirme çağrımızı yeniliyor,bu noktada yapılan tüm insancıl çalışmaların destekçisi olacağımızı kamu oyuna duyuruyoruz.
Etkinliğimize Destek Veren Sivil Toplum Örgütleri;
1-Ardahan Gençlik Platformu
2-Ardahan Kültür Evi
3-İstanbul Göle Derneği
4-İnsanı Değerler Derneği İstanbul Şubesi
5-Esenyurt Çıldır Derneği
6-Esenyurt Damal Derneği
7-Esenyurt Hanak Derneği
8-İstanbul Posoflular Derneği
9-Hoçvan Dernekler Federasyonu
10-Hoçvan Hasköy Derneği
11-Arpaçay Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği
12-Çardaklı Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği
13-Köprülü Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği
14-Avcılar Kars Ardahan Iğdır Derneği
15-Avrupa Yakası Tabelacılar Derneği

Ardahan Haberleri **Korkmaz’dan Çıldır’a Kültür Merkezi..

Kars Ardahan Iğdır Kalkınma Vakfı Kurucu Başkanı Prof. Dr. Esfender Korkmaz, Çıldır ilçesine kültür merkezi yapacak
1992 Yılında Kars Ardahan Iğdır Kalkınma Vakfını kurarak İstanbul'daki hemşehrilerimizin güçlü bir lobi olmasının sağlam bir temelini atan Kars Ardahan Iğdır Kalkınma Vakfı Kurucu ve Onursal Başkanı Prof. Dr. Esfender Korkmaz, kurduğu vakıf sayesinde 22 yıldır 10 bine yakın öğrenciye bur verildi. Kars 'ta İsmail Aytemis Kapalı spor salonu, 10 Tane büyük Kız öğrenci yurdu, okullar, yollar, yatırımlar yapıldı.

**Doğduğu topraklardan hiç kopmadı

Doğduğu toprakları hep seven ve hiç ayrım göstermeden yatırımların gitmesinin önünü açan, bunun için gayret gösteren değerli büyüğümüz Prof. Dr. Esfender Korkmaz Çıldır'a Kültür Merkezi yapacak.
Kars Ardahan Iğdır Bölgesinde eğitim alanında önemli yatırımların öncüsü olan Prof. Dr. Esfender Korkmaz Doğduğu Çıldır İlçesine, Öğretmen evi, Çıldır A.Ş gibi birçok desteği sunduktan sonra, Babası Mihrali Korkmaz adına bir kültür merkezi yapacak. Çıldır Belediyesi İmar işlerini bitirirse yakında projeye başlayacak

Ardahan Haberleri **Dernek Başkanı Oğlunu Evlendiriyor..

İstanbul Beylikdüzü Kars,Ardahan, Iğdır Dernek Başkanı Gürsel İlgüz'ün, Oğlu Murat Can Göleli siyasetçi Gürsel Tekin’in de katılacağı düğün ile Özge Çakır İlgüz ile 28 Eylül de dünya evine girecek.
Haberi ekleme saati: 22.05-24 Eylül 2014
Haber/Fotolar: www.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Milletvekilleri Barışı Filipinler’de Arıyorlar!..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**Milletvekilleri Barış Anlaşmasını İncelemek Üzere Filipinler’de..‏

Hükümet ile PKK arasında devam eden ve son günlerde yeniden gerilen Barış Sürecinin tartışıldığı bir sırada AK Partili Milletvekilleri dünyanın diğer ülkelerinde yaşanan iç çatışmaları yakından inceleyip, bu incelemede bir Türkiye modeli çıkarmaya çalışıyorlar.
AK Parti Ardahan Milletvekili Prof. Dr. Orhan Atalay'ın da aralarında bulunduğu AK Partili bir heyet gittikleri Filipinler'de barış umuduyla yola çıktılar.
Konu hakkında alınan bilgilere göre Artvin Milletvekili İsrafil Kışla ve Yenişafak Gazetesi köşe yazarı Yusuf Kaplan’dan oluşan bir heyetle birlikte geçen hafta Filipinler’e gitmiş olan Ardahan Milletvekili Orhan Atalay dönüş yolunda. 1972 yılından itibaren Filipin Devleti ile mücadele eden Moro İslami Kurtuluş Cephesi ile hükümet arasında yaşanan Barış Anlaşması’nı yerinde incelemek, taraflarla görüş alış-verişinde bulunmak üzere giden Heyet aynı zamanda özerlik sonrası Moro’nun karşılaşacağı muhtemel problemlerin çözümünde Türkiye’nin katkı alanlarını tespit etmeye çalıştı. Bu amaçla da Moro Bölgesi’nin başkenti olacak Kotabato şehrinde bir dizi kişi ve kurumu ziyaret ettiler.
Bilindiği üzere yaklaşık 330 yıl İspanyol sömürgesinde kalan Filipinler yirminci yüzyılın başında İspanyol sömürgesinden kurtulup Amerika’nın mandasına girmişlerdi. 1946 yılında bağımsızlığını kazandıklarında ise sömürge öncesi nüfusun çoğunluğunu oluşturan müslümanlar azınlık duruma düşmüşlerdi. Hıristiyanların egemenliğinde kurulan yeni Filipin Devleti o tarihten itibaren Filipinli müslümanlara büyük baskılar yapmış, onları güneye doğru sürmüş, bu da yetmemiş gibi sığındıkları adalara da Hıristiyan nüfusu iskan ederek onları iyice yok etmek istemişti. Artan baskılar tahammül sınırını aşınca 1972 yılında Morolu müslümanlar ayaklanmıştı. Bu ayaklanma sonrasında ise çeşitli direniş örgütleri kuruldu. En büyük örgüt ise bugün Filipin Devleti ile Barış Görüşmeleri sürdüren Moro İslami Kurtuluş Cephesi’dir.
Filipinler’in başkenti Malina’ya oradan da Moro bölgesine geçen Türkiye Heyeti Moro İslami Kurtuluş Cephesi’nin üssü niteliğindeki kamptan Bölge Valiliğine, Kalkınma Ajansından Üniversite’ye, Geçiş Süreci Komisyonu’ndan Yetimhane’ye kadar bir dizi ziyaretler gerçekleştiren Heyet, birinci gün Moro İslami Kurtuluş Cephesi’nin yönetici kadrosuyla uzun bir görüşme gerçekleştirdikten sonra ikinci gün de hükümet kanadından Bölge Valisi Bayan ile birer görüşme yaptı.
Ziyaretlerini tamamlayan heyetle birlikte 25 Eylül’de Türkiye’ye dönecek olan Atalay Cuma günü Maliye Bakanı’yla birlikte Ardahan’a gelecektir.

**Göle'de PKK'lılar Mezarlığı..

Öte yandan Ardahan'ın Göle İlçesine bağlı Senemoğlu köyünün yakının da bölge de yaşanan çatışmalarda öldürülen ve mezarları sağda solda bulunan PKK'lıllar için bir mezarlık yapılmakta.
Ahmet Güler'in kardeşi Mehmet Güler'in ve bir grup HDP'linin önderlik yaptığı mezarlığın ihata duvarının bittiği öğrenilirken, olayı duyan güvenlik güçlerinin bölgeye gidip, PKK Şehitliği olacağı söylenen mezarlığa müdahale etmek istedikleri, ancak bu duruma bir grubun buna karşı çıktığı ve bölgede gerginliğin yaşandığı ve mezarlığa müdahaleye izin verilmediği alınan diğer bilgiler arasında oldu.
Haberi ekleme saati: 14.21-24 Eylül 2014
Haber/Fotolar: www.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

ANKARA'DAN ARDAHANLI
HAYVANLARI ÜRETİCİLERİ SAVUNDU!

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşCHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt, Ankara Etimesgut Hayvan Pazarında, ülkenin çeşitli illerinden, Ardahan, Kars, Iğdır, Erzurum, Çorum, Yozgat gibi çok sayıda ilden kurban için hayvan getiren hayvan besicileri ile birlikte ülkeye ithal hayvan getirilmesini protesto ettiler.
Hayvan pazarında ateş yakarak protestoda bulunan yüzlerce hayvan besicileri, hayvanları zor şartlarda yetiştirdiklerini, buna rağmen nakliye ücretlerinin pahalı olduğunu, ithal hayvan ile kendilerine iyice darbe vurulduğunu ifade ederek, protestoda bulundular.
Hayvan besicileri, bazı belediyelerin, hayvan satış yeri için 5-10 bin lira arasında sanki villa kiralamış gibi kira aldıklarını, yaptıkları duşların bile parasını aldıklarını ifade ederek, belediyeleri de protesto ettiler.
CHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt, hükümete çağrıda bulunarak, ithal hayvan ile, köylünün geçim kaynağı olan hayvancılığın yok edildiğini ileri sürerek, bu işe son vermeleri çağrısında bulundu. Hayvan ithalinin sadece köylüye darbe olmadığını hastalıklarında ülkeye davet edildiğini, domuz yağı ile beslenen ithal hayvanların kurban olamayacağını, nasıl kesildiği bilinmeyen etinde dinimizce uygun olmadığını söyledi.
Haberi ekleme saati: 13.08-23 Eylül 2014
Haber/Fotolar: www.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Milli Eğitim Bakanı Geliyor..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**Öğrenciler Köylülerle gidip, geliyorlar..

Onca yoğun gündemin arasında bakanlar kurulun da çıkardığı karar ile İlkokullar da başörtüsü serbestliği getiren Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı 1 Ekim’de bir çok sınav da 81 vilayet için de sonlar da bulunan Ardahan’a geliyor..
Başta LYS ve YGS, olmak üzere 81 Vilayette yapılan onca sınav da hep sonlar da bulunan Ardahan’a eğitimden sorumlu bakan geliyor.
Öğrencilerin servis ve yurt sorununu yaşamaya devam ettiği 2014-2015 Eğitim/Öğretim sezonun 3. haftasın da Ardahan’da olacak olan Milli Eğitim bakanının başta Göle’de olmak üzere bölgede yeni yapılan okulların toplu açılışını yapacağı öğrenildi.
Taşımalı öğrencilerin köylülerle birlikte okullarına gidip, geldiği bir sırada Ardahan’a gelecek olan bakanın eğitimde yaşanan onca soruna ne gibi bir çözüm getireceği merak edilmektedir.

**Maliye Bakanı da Cuma Günü Geliyor..

Öte yandan Milli Eğitim bakanından önce Maliye Bakanının Ardahan'a geleceği bilgisi de alındı.
Yarın Ardahan'da olacağı öğrenilen Mehmet Şimşek'in Cuma günü Ardahan'a bir günlük ziyarette bulunacağı öğrenildi.

“5’inci sınıf itibariyle isteyen öğrenciler uygulamadan yararlanabilir”

1 Ekim’de Ardahan’da olacak olan Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, başörtüsünün orta öğretimde serbestliğiyle ilgili, “5'inci sınıf itibariyle isteyen öğrenciler uygulamadan yararlanabilir” dedi.
Milli Eğitim Bakanı Avcı, Medya Okuryazarlığı Dersi Tanıtım Toplantısı ve Yenilikler Paneli’ne katıldı. Bilkent Otel’de gerçekleşen toplantı sonrası gazetecilerin sorularını cevaplayan Bakan Avcı, başörtüsünün orta öğretimde serbestliğiyle ilgili değişikliğin sorulması üzerine “Anaokulu ilkokul söz konusu değil. Ortaokullarda ve liselerde zaten bazı okullarda uygulanıyordu kapsam o çerçevede. 5 sınıf itibariyle isteyen öğrenciler uygulamadan yararlanabilir. Provokasyonlar olur mu? Bugünlerde bekliyorum. Birileri fotoğraflar çekmek için mizansenler kurgularlar. Geçmişte bunun örneklerini yaşadık. Ana okullarına bile çarşaflı öğrenci sokarak fotoğraf çektirenler olur. Öyle provokasyonlar yapılabileceğini biliyorum ama işin doğrusu belli bir düzeydeki öğrenciler için bunu arzu eden öğrencilerin önündeki engellerin kaldırılmasıdır. Zaten ortaokullarda bu uygulama vardı. Bazı derslerde de vardı. Oradaki genişleme ortaokullarda da var” şeklinde konuştu.

Ardahan Haberleri **OKUL ÇEVRESİNDE ALINACAK TEDBİRLER VE DENETİMLERLE İLGİLİ TOPLANTI YAPILDI

Okullar da güvenli ortamın sağlanmasına yönelik, koruyucu tedbirlerin alınması ve taşımalı eğitimle ilgili olarak Vali Ahmet Deniz başkanlığında toplantı yapıldı.
Valilik Toplantı Salonu’nda ki toplantıya, Vali Ahmet Deniz, Vali Yardımcıları Deniz Pişkin, Kadir Taner Eser, Emniyet Müdürü Selami Hüner ve ilgili birim müdürleri katıldı.
Toplantıda konuşan Vali Deniz, “Çocuklarımız bizim her şeyimiz. Okul bölgelerinde bazen çok ciddi sorunlar olabiliyor. Ardahan’da bu anlamda çok büyük sıkıntılar yok ama çocuklarımızın küçük yaşta edinebilecekleri olumsuz alışkanlıkların önüne geçebilmek için, okullarımız ve okul bölgelerinde her türlü güvenlik tedbirini önceden alarak, ileride oluşabilecek olumsuzlukların önüne geçmiş olacağız” dedi.
Taşımalı eğitim konusuna da değinen Vali Deniz, öğrencileri taşıyan araçların sürekli olarak trafik kontrollerinin yapılması ve okullarda öğrencilere verilen yemeklerin titizlikle denetlenmesi konusunda ilgili birimlere talimat verdi.
Vali Deniz ayrıca, okul çevresinde okulla ilgisi olmayan kişilerin bulunması halinde, bu kişilerin tespit edilerek gerekli cezai işlemlerin uygulanması yönünde talimatlar verdi.
Toplantıda, İl Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şube tarafından, sunum gerçekleştirildi.
Haberi ekleme saati: 11.27-23 Eylül 2014
Haber/Fotolar: www.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

DEV YATIRIM'IN YOLUNA
VALİ EL ATTI..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşDaha önce gazetemizin gündeme getirdiği dev yatırıma Ardahan Valisi Ahmet Deniz sahip çıktı.
Ardahan'ın Hanak İlçesine bağlı ve bittiğinde Türkiye'nin en büyük ahırlarından bir olacağı belirtilen 3.5 Milyon Euro'luk yatırımın inşasının yolu Ardahan Valisinin devreye girmesiyle yapıldı.
Ardahan'ın Hanak İlçesine bağlı Yamçılı (Macivet) köyünde TKDK desteğiyle yaptırılan ve bittiğinde içinde 250 Büyükbaş hayvan barındıracak olan Besi Çiftliği yılsonuna kadar bitirilmesi hedeflenirken, önünde ki en büyük engel olan yol sorunu Ardahan Valisinin devreye girmesiyle son buldu.
25 Dönüm arazi üzerinde kurulan ve bittiğinde 3,5 Milyonluk bir yatırımın gerçekleşeceği AK DENİZ BESİCİLİK'e ait 2 bin M2'lik dev ahır da 800 M2'lik yemlik, 500 Metre küplük slaj deposu, 50 tonluk su deposu, 8 adet makine garajı, 2 lojmanlı dev bir çiftlik olacak.
TKDK İPARD Destekli bu dev yatırıma gösterdiği yakın ilgi için gerek yatırımcı firma AK DENİZ BESİCİLİK, gerek ise Hanaklılar tarafından takdirle karşılanan Ardahan Valisi Ahmet Deniz’e teşekkür edilirken, 1,5 kilo metrelik yolu yapan Ardahan İl Özel İdaresi Genel Sekreterliğine ve çalışanlarında teşekkür unutulmadı.

Ardahan Göle Hanak, Damal, Posof, Çıldır, Hoçvan, Köprülü
Yazar Fakir
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

**SİZİN DE BURADA BİR REKLAMINIZ OLABİLİR..


Ardahan'da Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin


Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin
Facebook'ta Paylaş
Yazarlarımızı okuyor musunuz?

YAZIYORSAM SEBEBİ VAR
Kültür Evi Federasyona Verilmelidir..

Fakir Yılmaz Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşBenim de bir çok akrabamın bulunduğu İstanbul Esenyurt’ta yaşayan Ardahanlılara hoş görünmek için verilen vaatlerin arasında bulunan Ardahan Kültür Evi hala Ardahanlılara teslim edilmedi.
Fakir Yılmaz Daha önce bir çok kez gündeme getirdiğim bu Kültür Evi’nin Tuncer Dağ başkanlığında ki İstanbul Esenyurt Derneği yani diğer adıyla Ardahan Kültür Evi yöneticilerinin bu yönde ki beklentiler yine boş çıktı ve bitmesine karşın Ardahan Kültür Evi hala Ardahanlılara teslim edilmemiştir..
Evet dediğim gibi 2014 yılının sonuna geldiğimiz şu günlerde hala sorun olan ve bir türlü Ardahanlılara teslim edilmeyen Ardahan Kültür Evi Tuncer Dağ ve arkadaşlarına olan tepki dolaysıyla Ardahan Kültür Evi’ne verilmediği artık kabul edilmeli ve olaya birde bu yönde bakmak gerekmektedir.
Çünkü AK Partili Necmi Kadıoğlu ve yanında ki Ardahanlı meclis üyeleri bu kültür evinin Tuncer Dağ başkanlığında ki Ardahan Kültür Evine vermeyeceklerini defalarca söylemiş, hatta benimde bulunduğum bir toplantıda bunu yüzlerine söylemiş ve bende bu yönde haber yapmıştım.
Evet olayı uzatmaya gerek yok ve yeniden üzerinde kitaplar dolusu yazılar yazmaya hiç gerek yok..
Çünkü bir yıl daha geçmesine karşın Ardahan Kültür Evi hala Ardahan Kültür Evi’ne teslim edilmemiş ve edilmeyecektir de..
Bu nedenle; Benimde başkan yardımcısı olduğum Ardahan Federasyonu acil toplanmalı ve Esenyurt Belediye Meclisine sunulmak üzere; Ardahanlılar adına yaptırılan Ardahan Kültür Evi’nin Ardahan Kültür Evi’nin de çatısı altında birleştiği 40’ın üzerinde derneği çatısı altında birleştiren Ardahan Federasyonuna verilmesini isteyen bir dilekçe ile başvuruda bulunmalıdır.
Çünkü Ardahan Kültür Evine verilmek istenmediği açıkça ortada olan Ardahan Kültür Evi Binası Ardahanlılarındır. Ardahanlıları da en güçlü şekilde temsil eden Ardahan Federasyonudur.
Evet, daha önce sözlü seslendirdiğim bu teklifimi bu kez yazılı olarak hem o binayı 7 yıldır alamayan Ardahan Kültür Evi’ne, Tuncer Dağ ve arkadaşları nedeniyle binayı Ardahanlılara vermeyen Esenyurt Belediyesine ve Ardahanlıları temsil eden Ardahan Federasyonuna iletiyorum..
Çünkü sorun artık kangren olduğu gibi, toplumu rahatsız edecek seviyeye gelmiştir.

**CHP Davutoğlu’na Sahip Çıkmalı..

Ardahanlı Konsolos’un 101 gün sonra kendisiyle birlikte kaçırılan konsolos çalışanları ile birlikte IŞİD’in elinde kurtarılması ile gündemi bir anda değişen ülkenin gün geçtikçe genel seçimin atmosferine girdiğini yapılan açıklamalarla, verilen pozlarla görmüyor değiliz.
Fakir Yılmaz 12 Yıldır İktidar da bulunan AK Partinin Erdoğan’sız olarak gireceği 2015 Genel Seçimlerinin kimi iktidar edeceğini şimdiden tahmin etmek yada yorumlamak erken olacağı için ben bu yazım da başka bir konuya değineceğim..
O konu da CHP’nin bundan sonra izleyeceği politikalar ve yeni Başbakan Ahmet Davutoğlu’na bakışıdır..
HDP’nin Türkiye’de ki Kürtlerin yanı sıra Irak ve Suriye’de ki Kürtlere karşı oluşturulan IŞİD tehlikesi karşısında direndiği bir sırada CHP’nin burada yapacağı iki şey var..
Birincisi Erdoğan’a karşı politikasını terk edip, Davutoğlu’na şans verecek ve Erdoğan’ı unutturacak bir politika izlemesi..
İkincisi şu an yeniden zorda kalan Kürtlere yaklaşıp, onların içeride ve dışarıda verdiği mücadelelerine katkı sunmalıdır..
Bu iki yolun izlenmesi halin de bir taşla iki kuşu vuracağına inandığım CHP’nin IŞİD itlerinin elinde bulunan Ardahanlı Konsolosun kurtarılmasın da büyük emeği olan ve başbakan olmadan önce ilk ziyaretini Ardahan’a yapan Davutoğlu’na karşı daha nazik olup, onu Erdoğan’dan uzaklaştırırken, Kürt sorununu da unutmayıp, onlara elini, değil gönlünü açmalıdır..
Çünkü CHP’nin iktidar olmazsa da, iktidar ortağı olmasının bu iki yoldan başka yolu yoktur..

Fakir Yılmaz **Ardahan’da Tarım ve Hayvancılık..

Geçtiğimiz hafta sonu ziyaret ettiğim İl Müdürleri arasında bulunan Ardahan İl Tarım Müdürü Mustafa tanı ile sohbet ederken Ardahanlıların gerek hayvancılığa, gerek ise tarıma ne kadar ilgi gösterdiklerini sorup, bu yönde ki son durumu öğrenmek istiyordum.
Çünkü Ardahanlının birinci gelir kaynağı olduğu belirtilen ama 100 yıldan fazladır Atadan/Dededen kalma yöntemlerle hayvancılık yapan ve bir adım ileri gitmeyen hayvancılığın, ‘ne aşamada olduğunu merak ediyor ve acaba bir adım ileri gitme var mı?’ diye merak ediyordum..
Hayvancılığın yanı sıra yılda bir kez ekip, biçtikleri arpa ve buğdaydan öteye gidilemeyen Ardahan’da ki tarımcılıkta Ardahan’da ki hayvancılık gibi iki adım ileri gitmediği bir gerçek..
Ardahan İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mustafa Tanı’nın bu yönde ki sorularımıza içtenlikle verdiği cevaplarda özellikle son yıllarda verilen desteklerle toparlandığını belirtiyordu.
Bunun yanı sıra son olarak getirilen yasalar dolaysıyla başta bölgede ki kaşarcılar olmak üzere bir çok esnafın ‘zorunlu’ olarak yeni yatırımlara zorlandığı, bunun da Ardahan’da ki hayvancılığa ve de tarımcılığa yenilikler kattığını belirtiyordu.
Ardahan’da yılda 300 Milyonluk bir hayvan sevkıyatının yaşandığını da belirten Ardahan İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Tanı, bir Karslı olarak aynı sevkin Kars’ta da yapıldığını ancak kendisini üzenin bu paranın büyük bölümünün geri dönmediğini, bununda hayvancılık üzerine bölgede yaşanması beklenen gelişmeyi sağlayamadığını söylüyordu.
Tarım Müdürünün bu haklı sitemini yıllardır yazan biri olarak başta Ardahan Ziraat odası olmak üzere yetkililerin bu paranın dönüşü için formüller geliştirmesi gerektiğini de müdür ile konuşurken, Ardahan’da ki TKDK’nın koordinatörünün açıklamalarını da masaya yatırma imkanı bulduk.
TKDK’nın bugüne kadar verdiği desteklerin çok ciddi bir rakama ulaştığını da bununda Ardahan’ın tarım ve hayvancılık konusunda ileri yıllar da ciddi bir merkez olacağını gösterdiğinin belirten TKDK Ardahan İl Koordinatörü Mehmet Zaid Döğdü Ardahan ve yörede ki hayvan yetiştiricilerine, tarımla uğraşmak isteyenlere verilen desteklerin yakından takibi ve bu yönde hazırlanacak projelerin kabulü ve de tamamlanması için kurum olarak Ardahanlıların emrinde olduklarını belirtirken, bu desteklerin sadece hayvancılığa yada tarıma değil, diğer işletmelere de verildiğini de belirtiyordu..
Örnek olarak Posof’ta yaptırılan apart otel gibi, Ardahan merkezde de iki otelin TKDK’nın desteğiyle yapıldığını belirten Ardahan TKDK İl Koordinatörü Döğdü ve İl Tarım Müdürü Tanı’nın bana makamlarında verdiği bilgilerin sık sık yapılacak toplantılar ile başta köylülere olmak üzere biz gazetecilere ve Ardahan kamuoyuna da verilmesi gerektiğini de hatırlatıp, ayrılıyordum, hayvancılık ve tarım gelişiyor denen makamlarda..
0.535.418 32 58-fakiryilmaz323@hotmail.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?

KADINCA/Selmi Yılmaz
Ardahan’da 8 Yıldır Kültür Müdürü Yok..

Ardahan Haberi Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşVekilin Vekilinin Vekil ile idare edilen Ardahan’da 8 yıldır Ardahan İl Kültür ve Turizm Müdürünün olmadığını bileniniz var mı?
Bilemiyorum ama başta iktidarın milletvekili olmak üzere siyasilerin bu ilginç Fakir Yılmaz durumdan bi haber olduğunu hala ışıklandırılmayan Çıldır Şeytan Kalesinin, Askeri birliklerden alındıktan sonra surlarında sevgililerin buluştuğu Ardahan Kalesinin, yok olan onca kale, kule ve kilisenin harabe halinden anlamak mümkün..
Evet hayvancılık, arıcılık, enerji boru hatları, gelişi güzel yapılan konutlarla geliştiği ileri sürülen Ardahan’da 8 yıldır İl Kültür ve Turizm Müdürü yok..
Yolları bozuk kara yollarının şefinin 25 yıldır aynı isimle yönetildiği, bir çok daire amirinin vekilin vekilinin vekili ile idare edildiği Türkiye'nin Kafkaslara açılan kapısı Ardahan’da ve onun eski vilayet Kars’ta tarih bakımsızlıktan yok oluyor..
İneklerin tarihi otladığı bir memlekete geçmişine sahip çıkmayanların geleceğe nasıl sahip çıkacağını, turizminin nasıl gelişeceğini merak etmiyor değilim..
Bilemiyorum ama Kale, Kule ve Kilisler kenti diye adlandırılan Ardahan’da 8 yıldır İl Kültür ve Turizm Müdür yok haberiniz ola..

**Ardahanlı Konsolos Ardahan’a Gelmeli..

Ardahanlı olduğunu ilk olarak Gazeteci Fakir Yılmaz’ın haberiyle öğrendiğimiz Türkiye’nin Alabalalı Öztürk Yılmaz’ın IŞİD itlerinin elinde kurtarılması tüm Türkiye’yi olduğu gibi bizleri de sevindirdi..
Kendisiyle birlikte Türkiye’nin Irak Konsolosu çalışanlarının öyle yada böyle sağ Fakir Yılmaz salim, kurtarılması öncesi ve sonrasında yaşananların önümüzde ki günlerde daha net olarak değerlendireceğimiz için şimdilik burayı geçip, gazetemiz aracılığıyla kendisine bir davetimiz olacak..
Başbakan’dan sora Cumhurbaşkanına çıkan ve bir ay izin alan Ardahanlı Konsolos’un bu tatilini bir kaç gün Ardahan’da geçirmesi ve esir düştüğü sırada yaşadığı vatan hasretiyle, memleket özlemini de gidermesini öneriyoruz.
CHP Ardahan Milletvekili ile Ardahan Ankara Vakfı Başkanının da CHP Genel başkanı ile ziyaret edip geçmiş olsun dileğinde bulunduğu Ardahanlı Konsolos Öztürk Yılmaz’ı Ardahan’a davet ediyor, o yolu olmayan, uzun süredir görmediği köyünü görmesini istiyoruz..
Çünkü o gelip görmezse de onun esir düşmesiyle birlikte gündeme gelen köyü onu istiyor..

**Mezarlıklar da Ağaçlandırılıp, Çiçeklendirilmeli..

Orman Mühendisi Ardahan AK Partili Belediye Başkanı Faruk Köksoy’un başta Kura Nehrinin etrafına olmak üzere kentin bir çok yerine yaptırdığı park ve bahçelerin sosyal yaşam alanlarının yok denilecek kadar az olduğu Ardahan’a nefes verdiğini bir kez daha belirtirken kendisine bu güzel çalışmaları dolaysıyla bir kez Fakir Yılmaz daha teşekkür ederim.
Çünkü şaka maka gerçekten güzel bir çalışma ile Ardahan’ın çehresini değiştirmeye başlayan Köksoy’un suyu Ardahanlılardan çalınmak istenen Kura’nın yanı başında yaptırdığı parklar bittikçe muhteşem oluyor.
Evet Kura Nehrinin yanında olduğu gibi Ardahan Kalesinin surlarının etrafını da muhteşem park ve gezi alanlarına çeviren ve kentin bir çok yerine çiçekler ektiren Belediye Başkanının unuttuğu önemli bir konuyu da kendisine hatırlatmak isterim..
O da Köksoy’un olduğu gibi hepimizin yakınlarının bulunduğu Ardahan’da ki mezarlıkların bakımsızlığı konusudur..
Çünkü bir mahallesi, Karagöl’ün mezarlığının olmadığını bilen başkanın Halilefendi ve Yenimahalle de bulunan iki mezarlığı da Kura Nehri yanı başında ki parklar gibi güzelleştirmesi gerekiyor..

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

ANİ HARABELERİ
HARABE OLMAYA DEVAM EDİYOR..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşBirçok medeniyete ev sahipliği yapan Doğu Anadolu’da ki tarihi eserlerin bir çoğunun kaderine terk edildiği görülüyor.
Başta Ermeni ve Gürcülerin olmak üzere onca Kilise ve kalenin bakımsızlıktan her geçen gün yok olduğu görülen Kars ve Ardahan’da bulunan kale, kule, kiliseler yıkılmamak için adeta direne dursun, bölgede ki Turizm, Kültür ve Müze Müdürlüklerinin konuyla ilgilenmemesi dikkatlerden kaçmıyor.
Kars'ın Merkez ilçesinde, il merkezine 48 km. uzaklıkta, Arpaçay Nehri boyunda bulunan ören yeri. 961-1045 yılları arasında Pakraduni Hanedanlığından Ermeni hükümdarlarının başkenti olan ve 11. ila 12. yüzyıla ait bazı İslam mimarisi eserlerini de barındıran Ani Harabeleri bakımsızlık ve ilgisizlikten harabe olmaya devam ediyor.
Bakımı ve onarımı yapılması şartıyla TÜRSAB’a kiralanan Türkiye ile Ermenistan arasında tartışma konusu olan Ani Harabeleri hayvanlara otlak yeri olmuş durumda.
Her yıl binlerce turisti karşılayan ancak bakımsızlıktan adeta gerçek anlamda çöken ve harabeye dönen Ani Harabelerini tanıtan levhalarda adeta birer harabe..

**Kars Kalesi de Anı’yı Aratmıyor..
Anı Harabeleri gibi Kars Kalesinin de bakımsızlıktan yıkıldığı görülen Kars’ta çok önemli birçok tarihi eserin harabeye döndüğü görülürken kalenin girişinde ki ‘Vata sana Minnettardır’ yazılı Atatürk portesinin saçının da boyasızlıktan ve bakımsızlıktan çürüdüğü dikkat çekiyor.

**Ardahan Şeytan kalesi de..

Kars’ta olduğu gibi Ardahan’da ki tarihi kale, kula ve Kilislerin bakımsızlıktan yıkılıp yok olduğu görülürken, Ardahan’ın önemli simgelerinden olan Çıldır Şeytan Kalesin’de Kars’ta ki Anı harabeleri ile Kars Kalesinin akıbeti gibi yıkılıp, yok olmakla yüz yüze.
Haberi ekleme saati: 20.28-21 Eylül 2014
Haber/Fotolar: www.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

ARDAHAN KÜLTÜR EVİ
HALA ARDAHANLILARA VERİLMEDİ..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşMerkezi İstanbul Esenyurt’ta bulunan Ardahan Kültür Evi’ne verileceği söylenen ancak 7 yıla yakındır bir türlü derneğe teslim edilmeyen Ardahan Kültür Evi sorun olmaya devam ediyor.
Esenyurt Belediyesi tarafından yaptırılan birçok kültür evi arasında bulunan Ardahan Kültür Evi’nin hala Ardahan Kültür (Derneği) Evi’ne verilmemesi tepkilere neden olurken, Kültür Evi yöneticilerinden yeni açıklamalar geldi.
Ardahanlılara verileceği belirtilen, ancak gerek siyasi, gerek ise kişisel nedenler dolaysıyla 7 yıldır bir türlü teslim edilmeyen İstanbul Esenyurt’ta ki Ardahan Kültür Evi’nin bir an önce Ardahan Kültür Evi’ne teslim edilmesi gerektiğini belirten Ardahan Kültür Evi Başkanı Tuncer Dağ kendi facebook sayfasında yazdığı açıklamada, Esenyurt Belediyesinin 7 yıldır bir türlü Ardahanlılara teslim etmediği kültür evi için önümüzde ki günlerde bir toplantı yaparak yeni bir yol haritası çizeceklerini belirtirken, aynı derneğin yöneticisi ve Ardahan Federasyonu Basın Sorumlusu Ramazan Tan’da bir açıklama yaparak Kültür Evi’nin Ardahanlılara teslim edilmemesinin nedeninin Esenyurt Belediyesin de bulunan bazı Ardahanlıların engeli yüzünden olduğunu ileri sürdü.

**ARDAHAN FEDERASYONUNA VERİLMELİ..

Öte yandan konuyla ilgili bir açıklama yapan Ardahan Gazeteciler Cemiyeti Başkanı ve Ardahan Federasyonu Başkan Yardımcısı Gazeteci fakir Yılmaz ise ‘Yazıyorsam Sebebi Var’ adlı köşesin de konu ile ilgili ele adlığı yazıda AK Partili Esenyurt Belediyesinin son yerel seçimlerde CHP’nin yanında yer alan Tuncer Dağ ve arkadaşları dolaysıyla kültür evini Dağ’ın başında bulunduğu Kültür Evi Derneğine teslim etmediğini, bu nedenle Ardahan Federasyonunun acil bir toplantı yaparak, Esenyurt Belediyesin resmi yoldan başvurup, Ardahanlılar adına yaptırılan ve 7 yıldır teslim edilmeyen Esenyurt’ta ki kültür evinin federasyona teslim edilmesini istemeli dedi.

**Konuyla ilgili açıklamalar şöyle..

Ardahan Haberleri **İstanbul Ardahan Kültür Evi Duyurusu.. Tuncer Dağ

Esenyurt Belediyesi tarafından 2011 yılında temeli atılan şu an inşaatı bitmiş ve teslim edilmesi gereken Ardahan İl, İlçe ve Federasyonların yerleşkesi ile tüm köy derneklerinin faaliyetlerini icra edecekleri Kültür Merkezinin teslimatı ile ilgili olarak girişimlerimiz devam etmektedir. Değişik kesimler tarafından çeşitli gerekçelerle teslimatının geciktirilmesi ve engellenmesinin olduğunu tüm Ardahan Kamuoyu bilmektedir. Şu ana kadar vukuu bulan tüm gelişmeler ile ilgili olarak 22.09.2014 Pazartesi günü saat 09.00 da Yürütme Kurulumuz ve akabinde Yönetim Kurulumuz ile İl, ilçe ve Köy Derneklerimiz ile istişare toplantılarından sonra konu Ardahan Kamuoyuna taşınarak gerekli bilgi verilecektir ve yol haritası çizilecektir. Tüm gelişmeler bundan sonra günü gününe Ardahan Kamuoyuna bildirilecektir.

Ardahan Haberleri **ACI AMA GERÇEK..Ramazan Tan

Esenyurt ta bulunan Ardahan Kültür evi için yaklaşık 5 yıldır yapımı devam eden Ardahan Kültür evi binasının Ardahanlılara verilmemesinin sorumlusu olarak hep Esenyurt Belediye Başkanı Necmi Kadı oğlu olduğu söylenerek Ardahanlılarla Belediye Başkanı Necmi Kadı oğlu nu biri birinden uzaklaştırmaya çalışanlar artık kimliklerini aşikâr bir şekilde ortaya koymaya başladılar.
Seçimlerden hemen önce kulislerde Belediye Başkanı Kadı oğluna sokak ortasında iki kafa çakarak yere serip onun bir daha Esenyurt'ta gelmesine engel olmak lazım diyenler ne gariptir ki bu gün Tüm Ardahanlıları karalayarak Ardahan kültür evi binasının Ardahanlılara verilmemesi gerektiğini söyleyerek Adeta Ardahan kamuoyuna küfür ediyorlar.
Yapımı bitmiş olan Ardahan Kültür Evi Binasını Esenyurt Belediye Başkanı Sayın Necmi Kadıoğlu bir an önce vermek istemesine rağmen ne acıdır ki kendilerini Ardahan'ın siyasi büyükleri ve kanaat önderleri olarak görenler verdirmemek için adeta direniyorlar..
Ardahanlı kimliğiyle bir yerlere gelmek isteyenlerin Ardahanlılara Kumpas yaparak ne yapmak istedikleri anlaşılır gibi değil..

Ardahan Haberleri **Kültür Evi Federasyona Verilmelidir..Fakir Yılmaz

Benim de birçok akrabamın bulunduğu İstanbul Esenyurt’ta yaşayan Ardahanlılara hoş görünmek için verilen vaatlerin arasında bulunan Ardahan Kültür Evi hala Ardahanlılara teslim edilmedi.
Daha önce bir çok kez gündeme getirdiğim bu Kültür Evi’nin Tuncer Dağ başkanlığında ki İstanbul Esenyurt Derneği yani diğer adıyla Ardahan Kültür Evi yöneticilerinin bu yönde ki beklentiler yine boş çıktı ve bitmesine karşın Ardahan Kültür Evi hala Ardahanlılara teslim edilmemiştir..
Evet dediğim gibi 2014 yılının sonuna geldiğimiz şu günlerde hala sorun olan ve bir türlü Ardahanlılara teslim edilmeyen Ardahan Kültür Evi Tuncer Dağ ve arkadaşlarına olan tepki dolaysıyla Ardahan Kültür Evi’ne verilmediği artık kabul edilmeli ve olaya birde bu yönde bakmak gerekmektedir.
Çünkü AK Partili Necmi Kadıoğlu ve yanında ki Ardahanlı meclis üyeleri bu kültür evinin Tuncer Dağ başkanlığında ki Ardahan Kültür Evine vermeyeceklerini defalarca söylemiş, hatta benimde bulunduğum bir toplantıda bunu yüzlerine söylemiş ve bende bu yönde haber yapmıştım.
Evet olayı uzatmaya gerek yok ve yeniden üzerinde kitaplar dolusu yazılar yazmaya hiç gerek yok..
Çünkü bir yıl daha geçmesine karşın Ardahan Kültür Evi hala Ardahan Kültür Evi’ne teslim edilmemiş ve edilmeyecektir de..
Bu nedenle; Benimde başkan yardımcısı olduğum Ardahan Federasyonu acil toplanmalı ve Esenyurt Belediye Meclisine sunulmak üzere; Ardahanlılar adına yaptırılan Ardahan Kültür Evi’nin Ardahan Kültür Evi’nin de çatısı altında birleştiği 40’ın üzerinde derneği çatısı altında birleştiren Ardahan Federasyonuna verilmesini isteyen bir dilekçe ile başvuruda bulunmalıdır.
Çünkü Ardahan Kültür Evine verilmek istenmediği açıkça orta da olan Ardahan Kültür Evi Binası Ardahanlılarındır. Ardahanlıları da en güçlü şekilde temsil eden Ardahan Federasyonudur.
Evet, daha önce sözlü seslendirdiğim bu teklifimi bu kez yazılı olarak hem o binayı 7 yıldır alamayan Ardahan Kültür Evi’ne, Tuncer Dağ ve arkadaşları nedeniyle binayı Ardahanlılara vermeyen Esenyurt Belediyesine ve Ardahanlıları temsil eden Ardahan Federasyonuna iletiyorum..
Çünkü sorun artık kangren olduğu gibi, toplumu rahatsız edecek seviyeye gelmiştir.
Haberi ekleme saati: 20.18-21 Eylül 2014
Haber/Fotolar: www.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

OĞLUNU ÖLDÜRDÜ!

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**Bir babanın en acı günü..

Ardahan'ın Hanak ilçesinde, babasına ait park halindeki kamyonetin altına giren çocuk, kamyonetin hareket etmesi sonucu hayatını kaybetti.
Börk (Yukarı Dikkan) köyünde, 2 yaşındaki Musacan Çelik, babası Ergün Çelik'e ait park halindeki 75 AN 697 plakalı kamyonetin altına girdi. Ergün Çelik, oğlunu fark etmeyip aracı hareket ettirince Musacan Çelik ezildi.
Ağır yaralı olarak Ardahan Devlet Hastanesine kaldırılan Çelik, müdahaleye rağmen kurtarılamadı.
Baba Çelik, ifadesinin ardından tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

**Hanak'ta Çıkan yangın da Bir Ev Kullanılmaz Hale geldi..

Öte yandan yine Hanak'ta meydana gelen bir olay da bir ev kullanılmaz hale geldi.
Alınan bilgilere göre Hanak Selamverdi Mahallesinde ki Binalı Dursun'a ait olduğu öğrenilen ve yanan evin tıkanan bacasını temizlemek istenirken bacaya verilen ateş sonucu çıkan yangın sonucu evin kullanılmaz hale geldiği öğrenildi.

**ÇILDIR'DA KURBANLIKLARI ÇALDILAR..

Diğer yandan Çıldır İlçesine bağlı Sabaholdu köyünde 9 büyükbaş hayvan çalındı.
Tazegül Kaya'ya ait büyükbaş hayvan ağılına yıkılan duvardan giren kimliği henüz belirlenemeyen kişi ya da kişiler 9 büyükbaş hayvanı alarak kaçtı.
Kaya, jandarmaya haber verdi. Jandarma ekipleri, hayvanların bulunması için çalışma başlattı.
Haberi ekleme saati: 19.05-21 Eylül 2014
Haber/Fotolar: www.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

GURBETTE Kİ
ARDAHAN STK’LARINDAN HABERLER..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**Eğitim derneğinden Bir Tır Dolusu Sevinç..

Merkezi İstanbul’da bulunan Ardahan Eğitim Kültür Derneği bir tır dolusu yardım malzemesiyle geldiği Ardahan’ın Göle ve Damal’da ki öğrencilerini sevindirdi.
Dost Eli adlı derneğin desteğiyle bir tır dolusu giyeceği Ardahan’a getirip, ayrım yapmaksızın öğrenciler dağıtan Ardahan Eğitim Kültür Derneği Başkanı Celil Ünlü ve Ardahan Eğitim Kültür Derneği Yönetim Kurulu Üyeleri Burhanettin Yıldırım ve Adem Düz dağıttıkları giyecekleri elleriyle öğrenciler giydirdiler.

Ardahan Haberleri **ARDAHAN FEDERASYONUNDAN TOPLANTILARA KATILMAYAN,
SÖZLERİNDE DURMAYAN YÖNETİCİLERE UYARI..

Merkezi İstanbul Şişlide bulunan ve bünyesinde 40’a yakın Ardahan derneğini Barındıran Ardahan Federasyonu aylık toplantısını yaparak, önümüzde ki günlerde yapacağı çalışmalar hakkımda kamuoyuna yönelik bir açıklama yaptı.
İŞTE O AÇIKLAMA;
***ARDA-FED GENEL SEKRETERLİĞİNDEN
Arda-Fed Yönetim Kurulu 21 Eylül 2014 Pazar günü Federasyon merkezinde toplanarak aşağıdaki kararları almıştır:
1-Federasyonumuzun 2014-2015 eylem planı hazırlanmıştır.
2-Federasyon olarak 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda Taksimde yapılacak olan Atatürk Anıtına Çelenk Koyma törenine etkin olarak katılacaktır.
3-23 Şubat Ardahan’ın Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 94. yıl dönümü nedeniyle İstanbul’da 21 Şubat 2014 Cumartesi günü bir kutlama yemeği yapılması; bu yemeğe Başbakan'ın da aralarında bulunduğu Merkezi İdarenin en üst düzeyde katılımının sağlanması ve gecenin programının hazırlanması için çalışmalara başlanacaktır. Bunun için bir hazırlık komisyonu oluşturuldu.
4-22 Şubat 2014 Pazar günü de Kurtuluş kutlamaları çerçevesinde halka açık ücretsiz bir Halk Konseri yapılması kararlaştırıldı. Oluşturulan komisyon bu etkinliğinde planlamasını yapacaktır.
5-İstanbul’da yapılacak olan Emitt Fuarı’na Federasyon olarak etkin biçimde katılım sağlanması için Valilik ve Belediye ile ortak çalışmalar yapılması kararlaştırıldı.
6-Federasyonumuz ile ATSO arasında imzalanan protokol gereği Mayıs ayı içerisinde ARDAHAN TANITIM GÜNLERİ yapılması için çalışmalar yapılacaktır.
7-Yönetim kurulumuzda görev alan ancak şu ana kadar etkin bir çalışma yapmayan, toplantılara katılmayan yönetim kurulu üyelerinin son kez uyarılması ve uyarılara uymamaları sonucunda yönetim kurulu üyeliklerinin düşürülerek yerine yedeklerden atamalar yapılması kararlaştırılmıştır.
Yaşar GELER
Arda-Fed Genel Başkanı

Ardahan Haberleri **Hanaklılar Derneğinden Yaşlılara Vefa..

Bu yıl Ardahan’da yapılan etkinliklere yönetim üyeleriyle birlikte katılan Ardahan İli Hanak İlçesi İzmir Derneği yeni bir çalışma başlattı.
Ardahan’a geldiklerin yaşlı köylülerini ziyaret eden İzmir Hanaklılar Derneği İzmir’de ki yaşlı Hanaklıları da unutmadı.
Dernek Başkanı Erhan Taşlıçay ve yöneticilerin bu örnek davranışı karşısında duygulanan yaşlı Hanaklılar İzmir’de Ardahan ve Hanak’ı en güzel şekil de temsi eden dernek yöneticilerine teşekkür ettiler.


Ardahan Haberleri **GOREVNGLERİLER YARDIM İSTEDİ..

Yeniden Belde olmasına karşın hala Belediye Başkanı seçimi yapılmayan Ardahan’ın Köprülü (Gorevng) Beldesi Derneği başta Köprülü İşadamlarından olmak üzere üyelerinden maddi destek beklediğini ilan etti.
İŞTE O AÇIKLAMA
Merhaba Değerli Köprülü Beldesi Halkı ;
21.09.2014 tarihli Köprülü Beldesi Yardımlaşma Derneği yönetin kurulu olağan toplantısı gerçekleşmiştir. Toplantımızda Dernek binamızın yenilenmesi adına görüşmeler sağlanmış olup ilk adım olarak, önümüzdeki kurban bayramında toplanacak derilerle gelir elde edileceğinden dolayı siz değerli halkımızın keseceği kurban derilerini bağışlamanızı rica ediyoruz. Buradan elde edeceğimiz gelirle birlikte bundan sonra siz hemşirelerimizden ricamız derneğe üye kayıtlarını yaptırıp bağışlarınızı yapmanızdır.
Bugüne kadar yapılmayan ve bütün nedenlerini tamamı ile açık şekilde belirttiğimiz etkinliklerin 2015 yılında tamamının yapılacağını, sms sistem güncellemesinin sona erdiğini ve sistemin tekrar aktif olduğunu bildirmek isteriz.
Kurban bayramında yapacağınız her deri bağışı sizlerin köyümüze ve derneğimize büyük katkı sağlamış olacaksınız.Konu ile ilgili kurban bayramı süresince sizlerin yapacağı sadece aşağıda verdiğimiz telefon numaralarına ulaşıp derinin bulunduğu adresi vermeniz yeterli olacaktır.Görevli arkadaşlarımız verdiğiniz adrese gelip kapınızın önünden derileri araçlar ile alacaktır.Bu konuda hassasiyet göstereceğinizden hiç şüphemiz yoktur.
Deri toplama işlemi için ulaşabileceğiniz görevli arkadaşlarımız ve telefon numaraları aşağıdaki gibidir;
ESENLER ;
• CANER TOPALOĞLU – TEL : 0537 659 54 76
• ENGİN POLAT – TEL : 0536 769 14 55
• VAHİT POLAT – TEL : 0530 968 23 25

ESENYURT + ESENYURT TABELA DURAĞI
• MÜFTÜ ÇAM – TEL : 0532 350 71 49
• HAKAN ÖZDAĞ – TEL : 0535 294 62 50
• YALÇIN DEĞİRMENCİ – TEL : 0538 314 93 03
• EROL ÖZKURT – TEL : 0535 213 23 67

Ardahan Haberleri **HOÇ/FED KONGREYE GİDİYOR..

Merkezi İstanbul Esenyurt’ta bulunan Hoçvan Federasyonu kongre kararı aldı.
Yönetiminin değişmesi beklenen Hoç/Fed’in kongre öncesi yaptığı toplantıya bir çok köy dernek başkanlarının katılmadığı öğrenilirken, toplantı ardından yapılan açıklama şöyle;
DUYURU Kurum olarak 31-08-2014 tarihinde birincisi Şengal ve Rojavadaki gelişmeleri değerlendirmek; ikincisi ise, 19 Ekim 2014 tarihinde yapılacak olan olağan kongremizle ilgili istişarelerde bulunmak üzere bir toplantı düzenledik. Anma töreniyle başlayıp katliamcı çetelerin kınanıp lanetlenmesiyle devam eden toplantımızda şu kararlara varılmıştır. 1-Bütün üye derneklerimizin başkanları rakamlar telaffuz ederek Şengal ve Rojava’daki mağdur halkımız için maddi katkıda bulunacaklarını açıklamışlardır. Bu katkılarını en kısa zamanda yönetime, yönetimde ihtiyaç sahiplerine ulaştıracaktır. Keza bütün delege ve üyelerimiz bu konularda her zamanki hassasiyet ve duyarlılıklarını daha bir artırarak, bulundukları bütün alanlarda, semt ve mahalleler de, bu tür çalışmalar içinde olan kurumlarla dayanışma içine girip destek ve katkılarını esirgemeyeceklerdir. Bunun, insani ve vicdani bir görev olmanın yanında yok edilmek istenen bir toplumun bireyleri olarak hepimiz için tarihsel bir sorumluluk olduğu bilinciyle hareket edeceklerdir. 2-19 Ekim2014 tarihinde yapılacak olan kongremiz için bir anlamda start anlamına gelen bu toplantımız başka toplantılarla devam edecektir. Bir sonraki toplantı tarihi ve saati yönetim tarafından belirlenerek, en kısa zamanda yine mesaj ve dernek başkanları aracılığıyla delegelerimize duyurulacaktır. Amacımız ve dileğimiz bütün gelişmelerin eleştiri, öneri, tartışma ve istişarelerin demokratik zemin ve tarzda aleni ve dostça olmasıdır. Kurumumuza, bölgemize ve halkımıza yakışanda budur. İlk toplantımızda hazır bulunarak katılım ve seviyeli katkılarıyla güç veren bütün delegasyonumuza, teşekkür ederken, daha güçlü bir yönetim ve yeni hizmetler için gelecek toplantılarımızın da aynı verimlilik de geçmesini diliyor bu konuda herkesin üzerine düşeni yapacağına inanıyor, sevgi ve saygılarımızı sunuyoruz. HOÇ-FED yönetim kurulu.
Haberi ekleme saati: 13.32-21 Eylül 2014
Haber/Fotolar: www.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Kayatürk: Ardahan Markasına Sahip Çıkamıyoruz

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşArdahanlı esnaf konuşuyor, GAZETECİ yazıyor’ röportajlarına devam eden Ardahanlı Gazeteci Fakir Yılmaz esnafla buluşmaya devam ediyor.
Ardahan Balına ilk olarak patent alan firmanın sahibi olan işadamı Erol Kayatürk ile yemekte buluşan Gazeteci Fakir Yılmaz, Ardahan Kafkas Bal Firması Sahibi Erol Kayatürk ile Ardahan Balı ve Ardahan’ın geleceği konusunda önemli bir sohbet yaptı.
Gün geçtikçe tanınan ve tadılan Ardahan Balının markalaşması için verdiği mücadeleye başta Ardahan Bal Festivallerini düzenleyen Ardahan Belediyesi olmak üzere Ardahan Arıcılık Birliği, Ardahan Arıcılık İstasyonunun sahip çıkıp, gerekli desteği vermediğinden yakınan KAFKAS BAL FİRMASI Sahibi Ardahanlı İş Adamı Erol Kayatürk Ardahanlıların da kendi değerleri olan markalara sahip çıkmadığında şikayetçi oldu.
www.esenyurthaberleri.com internet haber sitesi sahibi Ardahanlı Gazeteci Hakan Hazar’ın da hazır bulunduğu yemekte önemli açıklamalar da bulunan Ardahanlı İşadamı, KAFKAS BAL FİRMASI Sahibi Erol Kayatürk ‘yaşadığı sorunları aşamayıp, intihar eden Ardahanlı İş adamının Ardahan Et adlı firmasında her Ardahanlı günde yarım kilo et alsaydı ve o önemli markaya sahip çıksaydı Ardahanlıları üzen ve de kahreden o olay yaşanmazdı. İşte her Ardahanlı bundan ders çıkarmalı ve Ardahan’ın her türlü iş alanında marka olanlara sahip çıkmalıdır.’ dedi.
Haberi ekleme saati: 19.12-21 Eylül 2014
Haber/Fotolar: www.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Sizce Bu Kare de Biri Neden Yok?!.

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş2015 Genel Seçimleri öncesi hazırlıklarına devam eden partilerin başında gelen Cumhuriyet Halk Partisi Ardahan İl ve İlçe Teşkilatları en son toplantısını orman da yaptı.
CHP’li Belediye Başkanları ve İl, İlçe Başkanları ile yöneticilerinin bir araya geldiği Orman Toplantısın da çekilen fotoğrafta bir kişinin olmaması dikkat çekerken, o kişinin önümüzde ki seçim de karenin dışına itilmek istenen kişi mi olduğu anlaşılamadı.
Yaklaşan Genel Seçimler öncesi Genel Merkezin ön seçim yapması gerektiğini belirten CHP’lilerden oluşan bu kareyi görenler bu karenin birine meydan okumak olduğunu yorumlanırken, o kişinin tam da bu kare fotoğrafın çekildiği o gün CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile birlikte Ankara’da IŞİD tarafından kaçırılan Ardahanlı Konsolosu ziyaret etmesi bir tesedüf mü yoksa onun da Kılıçdaroğlu ile aynı karede bulunup, ‘bu kareye meydan okudu’ olup, olmadığı anlaşılamadı.
Haberi ekleme saati: 19.02-21 Eylül 2014
Haber/Fotolar: www.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

İki Güçlü Rakip Sahaya İniyor..
KAYA MİLLETVEKİLİ,
HANCIOĞLU İL BAŞKANI ADAYI!..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşUzun süredir orta da görülmeyen iki güçlü siyasetçi yaklaşan 2015 Genel Seçimleri öncesi yeniden sahaya inmeye hazırlandıkları ileri sürüldü.
Son Yerel ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde görünen Ardahanlı iki önemli siyasetçi Ardahan eski Milletvekili Saffet Kaya ile Ardahan eski İl genel Meclis Üyesi Suat Hancıoğlu’nun yaklaşan genel seçimler öncesi yeniden sahaya inecekleri, Kaya’nın yeniden milletvekili olmak için Ardahan’da aday olacağı, Suat Hancıoğlu’nun ise yaklaşan Adalet ve Kalkınma Partisinden İl Başkanı olmak için şimdiden nabız ölçmeye başladığı alınan bilgiler arasında oldu.

**Baydar’da Milletvekili Adayı..

Saffet Kaya’nın Milletvekili, Suat Hancıoğlu’nun AK Parti İl Başkanı olmak için sahaya inmeye hazırlandıklarını öğrenilen şu günlerde önümüzde ki ayın sonuna kadar kongresini tamamlamak zorunda olan AK Parti Ardahan İl Başkanı Yunus Baydar’ın İl Başkanlığı için yeniden aday olmayıp, 2015 Genel Seçimlerin de Milletvekili Adayı olmak için siyasi çalışmalarına devam etmesi bekleniyor.
Haberi ekleme saati: 18.29-21 Eylül 2014
Haber/Fotolar: www.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Gazetecilere zorunlu kontrol..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşBaşta sağlık sorunu olmak üzere Ardahan’da yaşananları okurlarına duyurmak için adeta gecelerini gündüzlerine katan ve bu nedenle zaman zaman kendi sağlıklarını bile unutan Ardahanlı Gazeteciler zorunlu sağlık kontrolünde geçtiler.
Son çıkan İş Güvenliği dolaysıyla esnaf gibi gazetelerini çıkardıkları matbaalarına doktor tutmak zorunda kalan ve bir çok yeni kuralı ye rine getirmeleri istenen gazeteciler Ardahan’a gelen seyyar sağlık ekibine muayene oldular.
Ardahan Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Fakir Yılmaz ve Cemiyete Üye Gazetecilerin topluca kontrolden geçtiği sağlık taramasında stresli mesleklerin başında gelen bu mesleğin getirdiği stres ve yorgunluk belirtisi görülürken, alınan kan testi ve solunum yolları kontrolünde geçtikleri görüldü.
Haberi ekleme saati: 17.39-21 Eylül 2014
Haber/Fotolar: www.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Bir Kamyon Kurban
15 Bin TL!..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş4 Ekim’de kutlanacak olan Kurban Bayramı öncesi Ardahan’dan diğer illere sevk edilen kurbanlıkların sevki tüm hızıyla devam ediyor.
Kurban Bayramına kadar 35 Bin Büyükbaş hayvanın sevkinin yapılması beklenen Ardahan’da bir kamyon yıl boyunca yetiştirilen kurbanlıkları başka illere götürmek isteyenlerin 15 Bin Türk Lirasını gözden çıkarması gerekiyor.
Kurbanlık sevki için bir çok kamyonun geldiği Ardahan’da kamyon kiraları da kurbanlıklar gibi fırladı.
Ardahan’dan başka illere bir kamyon kurban götürmek isteyenlerin 6 ila 7,5 Bin TL kamyon kirası vermek zorunda kaldığı görülürken, bu kamyonlara yüklenen hayvanların 1,5 Bin TL. masrafı olduğu, 1,5 TL. çoban parası vermek zorunda kaldığı, belediye, il ve ilçe tarım müdürlüklerine ödenen paralarla bunun 13 il 15 Bin TL.’yi bulduğu öğrenildi.
Ardahan’dan Rize’ye Bir Tır’ın 2 ila 3 Bin TL.’ye kiralandığı öğrenilen şu günlerde Ardahan’dan İzmir’e kurban götürmek isteyenlerin 7 Bin TL. kamyon kirasını gözden çıkarması gerekiyor.
Ardahan-Ankara, Ardahan Bursa 4 ila 6 TL. kamyon kirası ödemek zorunda kalan kurban yetiştiricilerinin bir çok emekle yetiştirdikleri kurbanlarını satıp, satmayacakları da merakla beklenmektedir.

**Köylü gülüyor, Şehirli düşünüyor..

Ardahan da son üç haftadır hayvan pazarında fiyatlar üzerine yaptığımız gözlemler sonucu, her geçen gün artan fiyatlar dolaysıyla köylünün yüzünün güldüğü görülürken, hayvan yetiştiricilerinin köylerinden getirdiği hayvanlarının, geçen yıla göre hem alıcısı var, hem de fiyatlar da 500-ile 1500 TL arasında bir artış var.
Kurban kesmek isteyen bir kişi en az 2500 TL’ye kurban alabilirken, iki kişilik hisselerde kişi başı en az 1250 TL, en fazla 1500 TL’ye kurban alınabiliyor.
Büyük şehirlere götürülen 3 yaşındaki bir boğa 5000 TL ile 6000 TL arasında satışa sunulurken, aynı boğa Ardahan’ dada aynı fiyata veya 500 TL indirimle alıcı buluyor.
Diğer yandan, Güneydoğu’dan kamyon kamyon getirilen samanların, tonu 320 TL ye satılıyor.
Önceki yıllarda bu samanlardan alan vatandaşlarımızın söylediklerine göre, bu samanların kalitesinin çok düşük olduğu, hayvanlara yaramadığı ve hayvanlarının bu samanı yemediğinin, içinden toprak ve taş çıktığını, kesinlikle bu samanların alınmaması gerektiği uyarısı yapılırken bazı vatandaşların ise bu samanlardan almaya devam ediyor.
Ayrıca bazı vatandaşlarımız ise, bu kamyonların hayvan pazarı olduğu günlerde, Hayvan pazarının olduğu yerde satış yapılmaması gerektiğini, farklı bir bölgede satışa sunulursa, yaşanan kargaşanın ve trafik sıkışıklığına da çözüm olacağı söyleniyor.
Haberi ekleme saati: 17.28-21 Eylül 2014
Haber/Fotolar: www.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

ARDAHANLILAR ARDAHANLI
KONSOLUSU ZİYARET ETTİLER..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşIŞİD Terör Örgütü tarafından kaçırılan ve 101 gün sonra serbest bırakılan Ardahanlı Konsolos Ardahanlıları evinde kabul etti.
Cumhuriyet Halk Partisi Genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile birlikte Ardahanlı Konsolosu evinde ziyaret eden CHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt ve Ankara Ardahan Vakfı Başkanı Sabri Arpaç kendisine ziyarette bulundular.
101 Gün sonra 48 çalışanı ile birlikte serbest kalan Ardahanlı Konsolos Öztürk Yılmaz'ı ziyaret eden ve geçmiş olsun dileklerinde bulunan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP Ardahan Milletvekili Ensar Özer ve Ardahan Ankara Vakfı Başkanı Sırrı Arpaç hemşehrimizin eşi tarafından da ilgi ile karşılandı.
Haberi ekleme saati: 17.02-21 Eylül 2014
Ardahan Haber/Fotolar: www.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

DURSUN AKÇAM ANILDI..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşDursun Akçam gönüllüsü olarak önce kürsüye çıkan Sinan Kadir Onay, Akçam’ın hayatından kısa kesitlerle örnekler vererek anlattı, dünden bugüne eğitim ve öğretim görevlisi olan Akçam’ın hayatından bahsetti.
Dursun Akçam gönüllüleri ve Dursun Akçam, Kültür Evi yöneticileri ile çalışanları ölümünün 11. ci yıl dönümünde andılar. 2003 yılında hayata gözlerini yuman Akçam, önceki gün Ardahan’da dursun akşam gönüllüleri ve sevenleri ile etkinlik düzenleyerek bir kez daha yad edildi. Daha sonra Akçam’ın hayat hikayesini anlatan belgesel gösterildi.
Daha sonra sahneye çıkan Alev Gümüş slayt gösteri ile Dursun Akçam’ın, ‘Kafdağı’nın Ardı’ adlı şiiri okuyarak bir kez daha hatıraları canlandırdı.
Haberi ekleme saati: 16.57-21 Eylül 2014
Ardahan Haber/Fotolar: www.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

ÜNLÜ OZAN HAYATA GÖZ YUMDU!..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşKarslı Devlet sanatçısı Aşık Şeref Taşlıova tedavi gördüğü Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde hayatını kaybetti.
10 Nisan 1938’de Ardahan'ın Çıldır ilçesin de ayrılıp Kars'a bağlanan Gülyüzlü köyünde doğdu.
İlkokuldan sonra bir süre öğretmen okuluna devam etti. Bu yıllarda da bağlama çalmayı öğrendi. Kuzeydoğu Anadolu aşıklık geleneğinin önemli isimlerinden olan Çıldırlı Aşık Şenlik’in oğlu Aşık Kasım’a çıraklık yaparak kendini geliştirdi ve yöredeki aşıklarla tanışma fırsatı buldu.
Haberi ekleme saati: 16.54-21 Eylül 2014
Ardahan Haber/Fotolar: www.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Yazık Oldu..
SERHAT ARDAHAN SPOR 2
TRABZON YORMA SPOR 2

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşBölgesel Amatör Ligin de Ardahan'ı temsil eden Serhat Ardahan Spor evin de konuk ettiği Trabzon Yomra Spor'u elinde kaçırdı.
BAL Liginin 2. maçına çıkan ve ortaya koyduğu sporla göz dolduran ve Ardahan Valisi, Belediye Başkanı, Cumhuriyet Başsavcısı, İl Emniyet Müdürünün de aralarında bulunduğu yaklaşık bin seyircinin taktirini alan Serhat Spor karşılaşmanın birinci yarısının ilk dakikaların da elde ettiği üstünlüğü koruyamayınca rakibiyle berbere kaldı.
İlk yarının ilk dakikalarında attığı gol ile moral bulan Serhat Spor bu golün hemen ardında kalesinde gördüğü gol ile maçın birinci yarısını 1-1 tamamladı.
2. Yarıda da gol isteği ile rakibine yüklenen Serhat Spor'un bir futbolcusunun kırmızı kar görmesi ve maçı 10 kişi ile tamamlama çabası bu dakikalarda gelen karşılıklı gollerle maç 2-2 sona erdi.

**1.AMATÖRDE FİKSTÜR BELLİ OLDU..

BAL Ligin de mücadele eden Ardahan Serhat Spor'un 2. karşılaşmasında aldığı 1 puan ile ligde ki puanını 3'e çıkarırken Ardahan 1. Amatör 2014-2015 Futbol Sezonu Lig Fikstürü de çekildi.
10 Takımın mücadele edeceği Ardahan 1. Amatör Futbol Ligin de Kinzodamal Başdeşenspor, Sarzep Sulakyurtspor, Cincorup Ağzıipekspor, Göle Senemoğluspor, Ardahanspor, Gölespor, 23 Şubatspor, Arıspor, Posofspor ve Anadoluspor futbol takımları oynayacaklar.
Haberi ekleme saati: 16.53-21 Eylül 2014
Ardahan Haber/Fotolar: www.kuzeyanadolugazetesi.com

Sayfa 1 - 193 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 > >>
Köşe Yazarları

 • YAZIYORSAM SEBEBİ VAR Fakir Yılmaz

 • KADINCA BAKIŞ
  SELMİ YILMAZ

 • Kamacı'nın Köşesi
  Osman Kamacı


 • Müjgan Doğru Eminoğlu

 • Yılmaz Yalçıner
  Ardahan Öyküleri

 • Şemsettin Şenel
 • Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
  Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
  Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan