Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıt Ol
Kayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12993
Misafirler : 41
En Yeni Üyemiz : soner75

Kayıtlı Üye :
Fakir 04:15:41
ozcannn 21:14:20
soner75 4 Gün Önce
abdullahank 4 Gün Önce
ikez 4 Gün Önce
mehmethaskoy 1 Saniye Önce
baris dursun 1 Saniye Önce
Orhan-Bahcivan 1 Saniye Önce
CEVAT COSKUN 4 Gün Gelmedi
ASAHMAR 5 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
Kararını ver türkiye
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
İstek Parça
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

En Son Aktif Forum Başlıkları
Forum Başlık Görüntüleme Cevaplar Son Gönderen
Üyelerin İstek ve Talepleri hoçvanın genel iradesi 237 1 Fakir
Üyelerin İstek ve Talepleri Sitemizi Dostlarınız Duyurun 330 0 Fakir
Üyelerin İstek ve Talepleri Bize ulaşın.. 231 0 Fakir
Üyelerin İstek ve Talepleri Haber Arşivimiz 319 0 Fakir
Üyelerin İstek ve Talepleri Ardahan Görüntüleri 479 0 Fakir
Güzel Bir Hafta Dileğiyle Ardahan'dan Merhaba
Yazar Fakir
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin
SATILIK EV
Ardahan Karagöl Mahallesinde Bulunan
384 M2 Üzerinde Arsa Üzerine Oturmuş
Tek Katlı, 140 M2 Alana Kurulu 3+1 Ev,
Beton Ev Satılıktır..
Müracaat: 0.536 575 98 08

SİZİN DE BURADA REKLAMINIZ OLABİLİRDİ.. 0.535. 418 32 58


Ardahan'da Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin


Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin
Facebook'ta Paylaş
Twittirda Paylaş
Yazarlarımızı okuyor musunuz?

YAZIYORSAM SEBEBİ VAR
Bakan, Başbakan, Başkan..

Fakir Yılmaz Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşTürkiye dün önemli bir sürecin başladığı günü tv kanallarında canlı canlı izledi..
Çünkü eski defterlerin kapandığı gibi cumhurbaşkanı, hükumet, parti başkanı seçim şekli de kapanmış, yeni bir süreç yani resmi olmasa da gayri-resmi başkanlık süreci başladı..
Ardahan Haberleri Evet, Türk siyasetinin teamüllerinde olmayan bir yöntemle bir hafta önce başbakan iken cumhurbaşkanı seçilen ve halen hem başbakan, hem cumhurbaşkanı olan Recep Tayyip Erdoğan hem başbakan, hemde genel başkan atıyordu..
Hem de daha kendisi cumhurbaşkanlığı mazbatasını almamışken, yeni birine, kardeşim dediği Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’na yeni bir makam ve görev veriyordu.
Yani, 'ben bu ülkede hem bakan, hem başbakan, hem başkanım diyor ve ben ne yaparım doğrudur diyordu..
Ve bunları da demokrasi gereği deyip, önümüzde ki hafta büyük kurultaya gidecek olan AK Partililere duyuruyor ve başbakan, genel başkan olarak atadığı adamını onayını istiyordu..
Yani ‘Bu iş tamamdır, beni,m dediğimdir, siz gelin Ankara’ya, katılın formalite kongreye önünüze sunduğum Davutoğlu’na eksiksiz ve firesiz oy verin ve gidin’ diyordu..
Öyle de oldu, olamaya da devam edecek..
Çünkü daha önce yazdığım gibi Erdoğan’ın adaylığı açıklandığı gün bu ülke de başkanlık sistemi başlamış ve dünde bunu alenen, açıkça görüp, izlemişiz, eski parlamenter sisteme fatiha okurken..

**Siz niye sağduyulu değilsiniz?

Diyarbakır'ın Lice İlçesi Yolaçtı Köyü'nde PKK mezarlığına dikilen Mahsum Korkmaz heykeli ile yeniden gerilen ortamın ısrarla devam etmesi istenen barış sürecini bitirir mi bilmem ama duraklatacağı kesin gibi..
Çünkü o heykeli yapanlar gibi kıranlar ve manşetlere taşıyıp, heykel üzerinde iktidara yüklenen basının galeyanına gelen mahkeme ve o mahkeme kağıdıyla köye giden güvenlik güçleri tahrikin en büyüğüne gelmiştirler..
Ve biri gösterici, ikisi asker 3 kişinin ölümüne neden olmuşturlar..
Ardahan Haberleri Tam da bu esna da başta hükümet yetkilileri olmak üzere herkes sağduyulu çağrılar yapmaya başladı ve sürecin tehlikeye gireceği tehdidiyle işi hafiften geçiştirmeye başladılar..
Yani suç sadece heykelde ve heykeli dikenlerden olduğunu anlatmaya çalışıp, bu tarafta ki galeyana gelenleri heykeli kırıp, başının üzerine ayaklarıyla poz verenleri görmezden gelmeye başladılar..
Evet ben de buradan sesleniyor ve diyorum ki herkes ama herkes sağduyulu olmalı..
Olmalı da bu sağduyulu olması gerekenler sadece Diyarbakırlılar, Kürtler olmamalı..
Gaza gelip, heykeli kırıp, başını ayaklar altına alanlarda tahrikçi olmamalı, sağduyulu olmalı..
Çünkü Saddam’ın heykelini yıkanlar da aynı oyuna gelmiş sadece Irak’ı değil, tüm Ortadoğu’yu kana bulamıştılar..

**AKP Düşmanlığı Üzerin de Kürtlere Saygısızlık..

Askere yönelik manşetleri ile tanınan dinci basının başını çeken Akit Gazetesi ve diğer sağ görüşlü basının AK Parti İktidarı öncesi olduğu gibi bugün de Asker ya da sistemle ilgili şikayetleri gündeme taşırken illahki Kürtleri hedef gösterip, saygısızlık yapmaya devam ederken şimdi de AKP’ye kızanların Kürtleri hedef gösterip, saygısızlık yaptığını görmekteyiz..
Çünkü gün geçtikçe faşistleşen ulusal takımın sözde gazetesi Sözcü’de, Ülkücü olduklarını öne sürenlerde AKP’ye kızarken Kürtleri hedef gösterip, saygısızca hareketlerde bulunuyorlar..
Yani AKP’nin hırsızlıklarına, yolsuzluklarına, yapması gereken işleri yapmamasına kızmayan, hatta normal gören ama AKP’nin Kürt siyasetine şiddetle karşı çıkan bu takımların tek derdi Kürt kelimesi ve Kürtlerin istediği haklara karşı olduklarını görüyor ve sabırla izliyoruz..
Ardahan Haberleri Barış sürecinin yeşermesini sabırla bekleyen insanların sabrını taşıranların bu alışkanlıklarına hala devam ederlerken, sözüm ona benden daha Müslüman gibi sağ düşünce sahibi olduklarını belirtenler AKP’ye kızdılar mı mutlaka Kürtlere saygısızlık yapmaktan kaçınmamaları o istenen barışı geciktirdiği gibi gerdiğini de bilmekte fayda var..
Bağırıp, çağırmakla, istene n hak hukuka karşı çıkmakla siyaset yaptıklarını sananların asıl hedefinin Kürtler ve onların istediği haklar olduğunu bilen Kürtlerin de bir yere kadar sabır edeceğini unutanların bu ülke de kardeş kanı üzerinde siyaset yapmaya alıştıklarını da bilen Kürtlerin bu tür tahriklere gelmeyeceğini artık dinciler de, sözüm ona Müslümanlar da, kendilerine ülkücü diyenlerde anlamalıdırlar..
Çünkü bu ülke de Türklerin ne kadar hakkı varsa Kürtlerin de o kadar hakkının olduğunu bilmek ve en önemlisi kardeşçe yaşamanın haklara, hukuklara , heykellere saygılı olmaktan geçtiğini bilmek gerekir..
Kısacası bilinmelidir ki; Her yaşanan küçük bir gerginliğin üzerinde yada iktidara kızıp, ona bir şey yapmanın hırsıyla Kürtleri hedef göstermek ne Türklere ne de Türküm diyenlere bir fayda getirmeyeceğini anlamayanların huzur bozulmasın, barış süreci devam etsin diye direnenlerin sabrını ölçmeye kalkması kimseye fayda getirmeyecektir.
Ve bunlar yapılırken maşaların kullanıldığını da görüp, kendilerine acıdığımızı da belirtirken son olarak tek diyeceğim şey; Eğer AKP ile yada sistemle ilgili şikayetiniz varsa Kürtleri, Kürt Sorununu önünüze kalkan etme alışkanlığını bir kenara bırakın ve adam gibi ortaya çıkın deyin ki; ‘Ey halk bu iktidardan daha iyi hizmeti bizim düşüncemiz yapar’ deyin ve o hesaba katmadığınız halkın sorunları ile biraz ilgilenin ve halkta sizi iktidara getirsin, siyasetiniz yaşasın..
Aksine mi son cumhurbaşkanlığı seçimin de olduğu gibi bu halktan sille üzerine sille yemeye devam eder, kala kalırsınız yerinizde..

**Bakana sorulamayan 2 soru..

Daha önce kaç kez dile getirdiğim ve adeta ‘Çişim geldi’ programları dolaysıyla zaman zaman zorda kaldığımızı anlattığım yazılarımın bir yenisini daha yazarken, çok üzgün olduğumu ve okurlarımdan özür dilediğimi belirtmek isterim..
Çünkü yanımızda gezdirdiğimiz bir çocuğun hiç beklemediği bir anda ‘Çişim deldi’ demesi gibi hızlı ve beklenmedik programların sık sık yaşandığı Ardahan’da başbakan olma ihtimali yüksek olan bir bakanın Ardahan’a geliş programı dolaysıyla adeta boşta kalmış, him bir şey yapamamıştım..
Ve Gürcistan ile Ermenistan’a komşu olan Ardahan’a gelen Dışişleri bakanına iki soru sormaktan mahrum bırakılmıştım..
Çünkü programı olmadığı halde, daha önceden bildirilmediği için ben ve bir çok Ardahanlı bu önemli bakanın Azerbaycan ve Ermenistan’ın karıştığı Kafkaslara komşu Ardahan’a geleceğini son anda , Ardahan’da olmadığım anda duymuştum..
Bakanın Ardahan’a geleceğini öğrendiğimde çok merak ettiğim ve Arhanlılarında bilmesi gereken Ur köyünün yaylasında, ormanların arasında ki gizli gölü ve 8 yıldır müdürsüz kalan İl Kültür ve Turizim Müdürlüğünün bile bilmediği peri bacalarının keşfine gitmiş, yani talihsiz bir şekil de Ardahan merkezden çok uzaklaşmıştım..
Ardahan Haberleri Ben o bahsedilen gizli gölü ve peri bacalarını ararken cep telefonuma gelen telefonla, Başbakan Adayı, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun Ardahan’a geleceğini öğrenirken, beni o bölgeye götüren emekli Başbakanlık Tapu ve Kadastro Başmüfettişi Şahin Avşar ile aynı zaman Ardahan Belediye Meclis Üyesi olan emekli sağlıkçı dayım İsmail Sural’da bir hayli rahatsız olmuştular..
Çünkü ben bir tarafta o çok bahsedilen kayıp gölü ve peri bacalarını ararken, diğer taraftan bakanla karşılaşamayacam diye çok huzursuzdum..
Ve korkum gerçekleşti son dakika da Ardahan’a gelen bakan ile karşılaşamamış, iki önemli soruyu soramamıştım..
Ancak meslektaşlarımı arayıp, ‘Ya ben yetişemeyeceğim, siz sorun’ dememe karşın, o çok önemli iki soru sorulamamış ve benim Ardahan’a girdiğim an bakan Ardahan’da ayrılmıştı..
İşte bu beni çok üzmüş, okurlarımdan özür dilememe neden olmuştu..
Hangi sorulardeıo beni çok üzen ve bana özür dileten..
1. Soru; Sayın bakan ve başbakan adayı Davutoğlu Ardahan’ın da komşu olduğu Ermenistan ile Azerbaycan’ın yeniden çatışmaya başladığı, dünyanın gözünün döndüğü Kafkaslara komşu Ardahan’a bir havaalanın yapılması istenmektedir.. Sizin bu yönde ki düşünceleriniz alabilir miyiz? olacaktı..
Gerçi bu soru başta ATSO başkanı olmak üzere bir çok Ardahanlı tarafından istek olarak bakana yönlendirilmişti..
2. Soru; Sayın bakan Ardahanlı olan ve IŞİD’in elinde bulunan Konsolosun akıbeti nedir?
Sorusu olacaktı ama ne soran, nede cevaplayan olmuştu ve kayıp gölü, peri bacalarını da bulamyan ben üzülerek kala kala kalmıştım..
0.535.418 32 58-fakiryilmaz323@hotmail.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?

KADINCA/Selmi Yılmaz
Yolları görmüyor musunuz?

Ardahan Haberi Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşArdahan’da yaşanan sorunları gündeme getirdiğimiz de başta iktidarın milletvekili olmak üzere bir çok siyasi ve yöneticinin bize bir hayli kızdığını biliyoruz..
Ama bizim işimizin her şeyi güllük gülistanlık göstermeye çalışanların demeçlerini değil, onların yapması gereken işleri hatırlatmak, gündeme taşımak ve çözümü için gerekli yerlere ulaştırmak olduğunu bilinmesi gerek..
İşte size en güzel örnek binlerce yerli yabancının de gelip, gördüğü, ‘Bu nasıl şehir?’ Ardahan Haberleri dediği Ardahan’ın yollarıdır..
Başta Ardahan’ın iktidar milletvekili olmak üzere iktidarın İl temsilcilerinin köylerinin yolları gibi bizim Harziyanların yollarının da olağanüstü bozuk olduğunu yazmak, Posof’un Kafkaslara giden yolunun yıllardır bitmeyen Ardahan-Kars, Ardahan-Çıldır, Ardahan-Hanak-Damal yolları gibi bozuk olduğunu ve bunlar gibi köy yollarının da geçit vermediğini yazmak suçsa evet, ‘Yolları görmüyor musunuz? demeye devam ediyoruz.

**Vay halimize..

Hesap verilebilirlik noktasında Avrupa’da sonuncu, Dünya’da ise çoğu 3 ncü dünya ülkelerinin gerisinde olduğumuz ülkemizde, halkın refahı için kullanılması gereken paraların, kimler tarafından ve ne için harcandığı pek bilinmiyor.
Halkın en küçük zorunlu ihtiyacına bile getirilen yüksek vergilerle toplanan paralar, bürokrasinin, siyasilerin ve halkı yönettiklerini iddia edenlerin dalavereleriyle tükenip gidiyor.
Bırakın ülkeyi şu küçücük memleketimiz Ardahan’da bile bir çok kurumun yöneticileri, “yolluk, yıllık, akaryakıt, temizlik malzemesi, onarım” adı altında halkın milyonlarca parasını arada götürdüğünü hepimiz biliyoruz.
Bırakın partileri, siyasileri yöneticileri, artık para tırnaklamanın İmamlarımıza kadar indiği memleketimizde, tırnakçılar toplum refahını değil, ceplerinin refahını düşünüyor durumdalar.
Vay halimize..

**Yeni Başkan ve Başbakan Hayırlı Olsun..

Tüm dünyanın gözünün Irak’ta, Suriye’de ve vahşice kafa kesen IŞİD’de iken Türkiye’de sessiz bir devrim yaşanıyor.
Çünkü parlementer sistemi geride bırakmaya hazırlanan ve başkanlık sistemine geçmeye çalışan bir ülke de yeni bir yönetim ve başbakan belirlendi.
Erdoğan’ın cumhurbaşkanı olması ile başlayan bu yeni sürecin yeni başbakanı da, geçtiğimiz gün Ardahan’a gelip, suyunu içen, tozunu yutan Davutoğlu oldu..
Aynı zaman da AK Parti Genel Başkanı da olan Davutoğlu’nun dışişleri bakanı iken sorunsuz bir komşunun kalmadığı Türkiye’nin Ermenistan ve Azerbaycan’a komşu Ardahan’da kendisine ve yeni belirleyeceği bakanlar kuruluna, hükümetine ve kendisini bu göreve davet edip, önce bakan, ardından bakan sonra da başbakan yapan cumhurbaşkanına, ülkeme, sorunlarla baş başa bulunan bölgeme hayırlı olsun diyoruz.

**Bal paketleme tesisi..

Bu yıl 300 ton bal aldıkları belirtilen Ardahanlı balcıların ne kadar vergi ödediği yönünde ki manşetimizin yankıları devam ederken, bu balcıların yıl boyu aldıkları balları paketlemeleri Ardahan Haberleri için SODES tarafından finanse eden Ardahan Arıcılık Birliği Bal Paketleme Tesisine ballarını götürüp, götürmediklerini merak etmekteyiz..
Çünkü artık vita yağı tenekelerin de yada salça kavanozlarında bal satılamayacağını bile ve bu yönde Milyona yakın bir harcama ile bir tesis kuran Ardahan Valiliği de gelen gidene ‘Bu Ardahan balıdır’ deyip, kendi tesislerinde paketlenen balların tanıtımına katkı sunup, soracağını da bilmiyoruz..
Balı tanıtmak için düzenlenen festivalin bütçesinin ve harcamalarının açıklanmadığı gibi Ardahan’da yapılan Bal Paketleme Tesisinin de ne olduğunu açıklamayanların bu tesisi ne diye yaptıkları ve onca parayı ne diye harcadıklarını da açıklamaları gerektiğini hatırlatmakta fayda var..
Evet, 300 ton balı topladıklarını açıklayan ama bu kadar balın karşılığında ne kadar vergi verdikleri sorgulanmayan Ardahan Arıcılar Birliği kamuoyunun merak ettiği Bal Paketle Tesisi konusunda bir açıklama yapacak mı bilmem ama yeni valinin bir çok konuyu olduğu gibi bu paketleme tesisinin de neden kurulduğu gibi kaldığını sorgulayacağını tahmin etmekteyiz..
Çünkü bu tesisin kurulması için halkın parası olan SODES’in bütçesinde hatırı sayılır bir ödenek ayrıldığı ve harcandığını bizim gibi tüm arıcılar ve Ardahanlılar iyi bilmekteler..

**Yasaklar Memleketi..

60 Yıldan fazla Rus düşmanlığını pompalayan bir sistemin yarattığı korku imparatorluğuz sonucu içinde yüzmediğimiz Çıldır Gölü’ne, Gürcistan ile sınırımızı belirleyen Aktaş Gölü’ne ve yanı başında gelip, geçmemize rağmen ailece bir gün yanına inip, içinde ne olduğunu merak etmediğimiz Putka gölüne yeni yasaklar geliyormuş..
Öyle ki; bugün Kars-Tiflis-Bakü Demiryolu’nun geçmek üzre olduğu, Türkiyen’nin 3. büyük gümrük kapısının açılmaya hazırlandığı Aktaş’a gidip, fotoğraf çekemediğiniz gibi bu gölerin fotoğraflarını bile çekemeyeceğiz..
Ya bu nasıl bir anlayış, nasıl bir zihniyet dedirten bu saçma yasakları getirenlerin bu bölgeye yatırımcı çağırmaları ne kadar inandırıcı olur?
Bilmem ama bir tarafyan bir ahır yapmak isteyenden Müze Müdürlüğünün de içinde Ardahan Haberleri olduğu onca resmi kurumdan izin alma şartı getireceksin, diğer taraftan yasak üzerien yasak getirip, sonrada ‘Ey iş adamları gelin Ardahan’a, bölgeye yatırm yapın’ diyeceksin..
Ve 6. Bölge deyip açtığın sözüm ona teşvik paketlerine neden başvuru olmadığını sorup, merak edeceksin..
İşte size yeni bir komedi..
Ardahan İl Çevre Müdürlüğü kurduğu bir komisyonla Çıldır, Aktaş ve Putka göllerine yeni yasaklar getirmeye hazırlanıyormuş..
Hemde bu göllerin yanına değil, yanı başına bir çivi çakmak istersen Ankara’da Çevre Müdürlüğüne izin alacakmışsın..
Haydi Ardahan’a yatırım yapın. adını da yasaklar memleketi koyun..
Koyun ki belki birileri sizlere inat o yasakları delip, göçü durduracak yatırım yapsın..

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin
Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

AK PARTİ ARDAHAN'DAN
DAVUTOĞLU'YA BİYAT!..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş27 Ağustos'ta yapılacak olan Adalet ve Kalkınma Partisi'nin 1. Olağanüstü Kongresi'nde AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Adayı olarak gösterilen şu an ki İçişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'na Ardahan AK Parti'den tam destek geldi.
AK Parti Ardahan İl Teşkilatın da bir araya gelen AK Parti Ardahan ve İlçe Teşkilatları yaptıkları basın açıklamasında 4 Büyük Kurultay Üyesi bulunan AK parti Ardahan İl ve İlçe Teşkilatları olarak 27 Ağustos'ta yapılacak olan AK Parti 1. Olağanüstü Kongresine Ahmet Davutoğlu'nu destekleyeceklerini açıkladılar.
AK Parti Ardahan İl Başkanı Yunus Baydar, AK Partili Ardahan, Göle, Posof ve Çıldır Belediye Başkanları ile İlçe Başkanlarının katıldığı toplantı da bir konuşma yapan ve teşkilat olarak geçtiğimi günlerde Ardahan'a gelerek Davutoğlu'nu destekleyeceklerini belirten AK parti Ardahan İl Başkanı Veteriner Hekim Yunus Baydar partilerinin 13 yıllık iktidarı boyunca Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında büyük işlere imza attığını ve bu nedenle halkın da hep desteklerini gördüklerini söyledi.
Erdoğan'ın Cumhurbaşkanı olması, Davutoğlu'nun AK Parti Genel başkanı ve Başkaban olmasının yeni Türkiye'nin kapılarını araladığını belirten Baydar kendisinin, Ardahan Belediye Başkanının, Göle AK Parti İlçe Başkanının ve AK Partili Ardahan Milletvekilinin Büyük Kurultay Üyesi olduğu 1. Olağanüstü Kongrede Davutoğlu'nun Genel Başkan ve Başbakan olması yönünde oy kullanacaklarını belirtti.
Haberi ekleme saati:15.28-23 Ağustos 2014
Haber/Fotolar: www.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

İMAM'IN ÇARPTIĞI
KASSO KEMAL HAYATINI KAYIP ETTİ..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşArdahan eski belediye başkanlarından Teoman Güngör'ün kardeşi Kemal Güngör'a araç çarptı.
Alınan bilgilere göre Ardahan Karagöl Mahallesinde ki evin de çarşıya gelen Kemal (Kaso Kemal) Göngör'e yeni binası yapıldığı için kiralık binada kalan Ardahan Ziraat Bankasının bulunduğu cadde üzerin de geçerken cami imamı olduğu öğrenilen Recep Y. yönetimindeki bir minibüs çarptı.
Kaza da ağır yaralanan Kemal Güngör kaldırıldığı Ardahan Devlet Hastanesine hayatını kayıp etti.
Olayla ilgili tahkikat başlatıldı.
Haberi ekleme saati:12.48-23 Ağustos 2014
Haber/Fotolar: www.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

CHP'NİN SEKRETERİNİ KAÇIRDILAR..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşCumhuriyet Halk Partisi Ardahan İl Başkanlığında çalışan bayan sekreter evlenmek için parti binasının anahtarı ile birlikte kaçınca CHP İl Binası bir gün kapalı kaldı.
Alınan bilgilere göre sabah partiye gelen CHP'liler Kongre Caddesi Üzerine de bulunan parti binasının açılmadığını ve anahtarının ortada olmadığını gördüler.
Daha sonra Ş.B. isimli sekreterin evlenmek için çıktığı arkadaşı ile birlikte kaçtığını öğrenen CHP'liler çağırdıkları çilingirle parti binasını açıp içine girdikleri bilgisi.
Haberi ekleme saati:17.52-22 Ağustos 2014
Haber/Fotolar: www.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

EFKAR TEPESİ EFKARLI!..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**BAŞKAN GEL HALİMİZİ GÖR HELE..

Ardahan merkezde yaşanan yol sorunu mahalleler de ve ara sokaklarda da yaşanıyor.
Araçların park edecek yer bulamadıkları Ardahan'da bozuk yollarda kaçan sürücüler işlerine kısa yollardan gidip/gelmeye başlayınca mahalleliler de rahatsız olmaya başladı.
Başta Efkar Tepesi olarak bilinen Yokuş Sokağın da olmak üzere bir çok yerde yaşanan yol sorunu mahallelerinde tepkisini çekmeye başladı.
Araç sürücülerinin yaya yolu olarak ara yolları ve yürüyüş yollarını kullandığından yakınan Efkar Tepesi sakinleri toz topraktan bıktıkları gibi yaya yolu olarak yapılan yollarda araçların geçmesinin tehlikeye neden olduğunu belirterek belediyenin konuya el atmasını beklediklerini söyledi.
Konu hakkında bir açıklama yapan Yeni Mahalle Yokuş Sokak sakini Korkmaz Tekin mahalleli olarak topladıklar şikayet dilekçelerine rağmen belediyenin konuyla ilgilenmediğinden yakınırken, bu soruna çözüm bulunmaması haline kendi imkanları ile zaten yaya yolu olan bu yolu kapatacaklarına dikkat çekti.
Haberi ekleme saati:16.59-22 Ağustos 2014
Haber/Fotolar: www.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

ÇAĞBERK İNŞAAT
KİRALIK EV SORUNUNA DA EL ATTI!..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşArdahan'da yap-sat dönemi başlatarak bugüne kadar bir çok insanı ev sahibi yapan ÇAĞBERK İNŞAAT şimdi de Ardahan'da yaşanan 'Kiralık Ev' sorununa da el attı.
Bugüne kadar 145 konut yaparak Ardahan'da en büyük konut yapan firma unvanını alan ÇAĞBERK İNŞAAT'ın şimdi ki hedefi kiralık ev sorununa çare olmak.
Ardahan Kaptanpaşa Mahallesi Meteoroloji Müdürlüğü binasının bulunduğu cadde üzerinde yaptırdığı yeni 36 Daireleri yani 1+1 konutları bitirip, kiraya vereceklerini belirten ÇAĞBERK İNŞAAT'IN sahibi Metin Yılmaz okulların açılmaya hazırlandığı şu günlerde memur, öğrenci, yabancı, köylünün aradığı kiralık evi sorununa el atacaklarını söyledi.
Aynı alanda 40 adet 3+1 yeni daireler yaptıklarını da belirten ÇAĞBERK İNŞAATIN SAHİBİ Çıldırlı İş adamı Metin Yılmaz amacımız Ardahanlılara doğalgazlı, otoparklı, lüks konutları güzel imkanlarla kazandırmayı hedeflediklerini belirtti.
Haberi ekleme saati:16.42-22 Ağustos 2014
Haber/Fotolar: www.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

ARDAHAN'I YİNE SEL GÖTÜRDÜ..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşBu yıl geçmiş yıllara nazaran olağanüstü bir yağış alan yağmurların etkisini sürdürdüğü Ardahan'da yağmur yine sel olup taştı.
Yağmurla birlikte dolunun etkisini gösterdiği Ardahan'ya yaklaşık yarım saat aralıksız yağan yağmur kent içinde sel olup aktı.
Çayırlarda biçtikleri otları toplayan çiftçilerin yanı sıra esnafında olumsuz etkilendiği yağış ardında bir çok yol ve sokakta su birikintileri meydana geldi.

**Ardahan'da Hava..

Yapılan son değerlendirmelere göre, yurdun iç ve doğu kesimlerinin parçalı yer yer çok bulutlu, Doğu Karadeniz kıyıları ile Ordu, Artvin, Kars, Ardahan ve Iğdır çevrelerinin sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; Rize çevreleri ile Trabzon'un doğu ilçelerinde yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor.
Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden alınan tahminlere göre, hava sıcaklığı artarak mevsim normalleri civarında seyredecek. Rüzgar, genellikle kuzey yönlerden, güney kesimlerde, güney ve güneybatı yönlerden hafif ara sıra orta kuvvette, Ege kıyılarında yer yer kuvvetli (30-50 km/saat) olarak esmesi bekleniyor.
Haberi ekleme saati:16.38-22 Ağustos 2014
Haber/Fotolar: www.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

HOÇ/FED'DEN HABERİ OLAN VAR MI?

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**Açılışla ilgili haber ardından haber alınamıyor..

Başta Hoçvan'nın sırtını verdiği Ardahan’ın en büyük dağı olan Kısır’ın suyunu 22 köye verilmesi çalışması olmak üzere bir çok konuda sessizliğini sürdüren Hoçvan Federasyonu Hoç/Fed bu yıl açılan yeni binasından dışarı çıkamadı.
Önümüzde ki günlerde seçime giderek yeni yönetimini belirlemesi beklenen Hoç/Fed’in mevcut yönetimin de bir çok kişinin istifa ettiği Hoç/Fed’in binasının açılışı ardından sessizliği bürünmesi dikkatlerden kaçmazken başta Irak’ta olmak üzere Ortadoğu’da terörist IŞİD’in katliamları, Hoçvan ve Hoçvanlıların yaşadığı sorunlar karşısında da duyarsız kalması dikkatlerden kaçmıyor.
Haberi ekleme saati:09.39-22 Ağustos 2014
Haber/Fotolar: www.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

BAŞBAKAN DAVUTOĞLU OLDU..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşBaşbakan Recep Tayyip Erdoğan parti genel başkanı sıfatıyla son kez başkanlık ettiği AK Parti Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısı sonrası Türkiye'nin yeni Başbakan'ını açıkladı. 62. hükümetin Başbakan'ı ve AK Parti'nin yeni genel başkanı Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu oldu.

**Ardahan'a gelmesiyle Anlaşılmıştı..
***GÜL DE DAVUTOĞLU'NU İŞARET ETMİŞTİ..
Abdullah Gül, Çankaya’daki veda resepsiyonunda “Görünüyor ki Ahmet Bey Başbakan olacak” diyerek o da Davutoğlu’nu işaret etti.

**ADI ÖNE ÇIKAN İSİMDİ..
Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı seçilmesiyle Başbakanlık için Ankara bahislerinde Ahmet Davutoğlu’nun adı iyice öne çıkmıştı.
Haberi ekleme saati: 19.02-21 Ağustos 2014
Haber/Fotolar: www.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

IŞİD ARDAHAN'DA MI?!.

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşArdahan'da park ve seyir halinde bulunan ve üzerinde Irak Şam İslam Devleti'yle (IŞİD) özdeşleşen, aynı zamanda Hz. Muhammed’in (SAV) peygamber mührü olan sembolün bulunduğu araç görenleri heyecana sevk etti.
Kim olduğu öğrenilemeyen Ardahan plakalı aracın arka camına yapıştırılan sembolün neyi amaçladığı bilinmezken, bunun Ardahanlı konsolosu da kaçıran IŞİD'ın sempatizanlarının Ardahan'da olduğunu göstermek yada bir yerlere mesaj vermek için olup olmadığı anlaşılamadı.

IŞİD ve Süleyman Şah Türbesi'ne ilişkin iddiaları araştırmak üzere Meclis'te araştırma komisyonu kurulmasını isteyen CHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt, komisyonun kurulmaması halinde tek başına Süleyman Şah Türbesi'ne gideceğini açıkladı.

**CHP'li Öğüt, Süleyman Şah Türbesi'ne Gidecek..

Öğüt, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında bir gazetede "Süleyman Şah Türbesi IŞİD'e veriliyor, Konsolos ve rehineler karşılığında" iddiasının yer aldığını belirterek Meclis Başkanı Cemil Çiçek'i göreve çağırdı.
49 rehineden haber alınamadığını belirten Öğüt, birtakım çirkin pazarlıkların olduğunu iddia ederek şöyle dedi:
"Süleyman Şah Türbesi'nin pazarlık yapılması doğru mudur, konuşulmuşsa ne konuşulmuştur? Dışişleri Bakanı açıklama yapmalıdır."

-KOMİSYON KURULMASINI İSTEDİ-

Meclis Başkanı'na seslenen Öğüt, TBMM'de konuya ilişkin araştırma komisyonu kurulmasını istedi. Öğüt, komisyonda yer alacak milletvekillerinin Irak'a, Musul'a giderek yerinde inceleme yapmasını da önerdi.
Süleyman Şah Türbesi'ndeki Türk topraklarının pazarlık konusu yapılıp yapılmadığını öğrenmek isteyen Öğüt, "Genelkurmay Başkanlığı buradan asker çekilsin dedi mi? TBMM bir komisyon kursun, milletvekillerini göndersin, Süleyman Şah Türbesi'nde bir araştırma yapılsın" diye konuştu.

-CHP'Lİ ÖĞÜT Süleyman Şah TÜRBESİNE GİDECEK-

Öğüt, şöyle devam etti:
"IŞİD terör örgütüne para gönderildi mi, örtülü ödenekten? Yardım yapıldı mı? IŞİD terör örgütüyle Süleyman Şah Türbesi'yle ilgili bir çalışma yapıldı mı? Bir komisyon kurulsun, bu komisyon araştırma yapsın. Eğer hükümet bunu aydınlığa çıkarmazsa ben tek başıma milletvekili olarak Süleyman Şah Türbesi'ne gitmeye hazırlık yapacağım ve yola çıkacağım. Hükümeti uyarıyorum, Meclis Başkanı'nı göreve davet ediyorum. Bir araştırma komisyonu kurulsun, bu araştırma komisyonu Süleyman Şah Türbesine giderek, Musul'a giderek bir araştırma yapılsın, rehinelerimizin kurtarılması için çalışma yapılsın."
Haberi ekleme saati: 10.11-20 Ağustos 2014
Haber/Fotolar: www.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

ARDAHANLIYA KARŞI
ŞAH TÜRBESİ!

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**SİYASİLER VE DERNEKLERİN SAHİP ÇIKMADIĞI ARDAHANLI KONSOLOS HAKKINA YENİ BİR İDDİA ORTAYA ATILDI..

IŞİD, Musul Konsolosluğu'nda rehin aldığı ve aralarında Ardahanlı olan Başkonsolosun da bulunduğu 49 personeli serbest bırakma karşılığında, Türkiye'nin yurtdışındaki tek toprağı olan 928 yıllık Süleyman Şah Türbesi'ni istedi. Hükümet kabul ettiği ileri sürüldü.

**IŞİD HÜKÜMETE 3 AY SÜRE VERDİ

Taraf'tan Hüseyin Özay'ın haberine göre; İki buçuk aydır süren rehine pazarlığında Ankara'yı köşeye sıkıştıran IŞİD, Türkiye'den önce para ve silah istedi. Pazarlığın dozunu gittikçe arttıran örgüt, son olarak 49 rehinenin serbest bırakılması karşılığında yurt dışındaki tek Türk toprağı olan Süleyman Şah Türbesi'nin boşaltılmasını talep etti. IŞİD'le çatışmaya girmek istemeyen hükümet, bu isteğe yeşil ışık yaktı.

**GENELKURMAY'A ÇEKİLİN TALİMATI

Hükümet, türbenin boşaltılması talimatını Genelkurmay'a iletti. Ancak bu, IŞİD talebi olarak değil, Süleyman Şah Türbesi'ne olası bir saldırı ihtimaline karşı önlem olarak gösterildi. Asker, çekilme için ön hazırlık yaptı. Ama henüz harekete geçmedi. Hükümet kamuoyunu 'çatışmayı önlemek için askeri çektik' diye ikna edecek.

**ARDAHANLILAR SAHİP ÇIKMADI..

Bilindiği gibi en son Amerikalı gazetecinin başını kesen terör örgütü IŞİD’ın elinde bulunan 49 rehinenin içinde Irak’ta ki Musul Başkonsolosu Ardahanlı Öztük Yılmaz..
Aylardır IŞİD’in elinde bulunan Başkonsolosla ilgi li bir haber alınamazken, Ardahanlılar da hükümete ‘Hemşehrimiz nerede?’ diye sahip çıkmadılar.
Haberi ekleme saati: 08.56-20 Ağustos 2014
Haber/Fotolar: www.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

YAĞMURLARA RAĞMEN KURUYOR!..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşArdahan'ın en büyük ilçesi Göle ilçesi sınırları içinde bulunan Allahuekber dağlarının eteğin de doğup, önce Göle ovasını, ardından Ardahan ovasına, daha sonra Hanak ve Çıldır'a hayat veren Kura Nehri gün geçtikçe kuruyor.
Ardahan'ın simgesi olan Kura Nehri'nin suları aylardır yağan yağmurlara rağmen çekilmeye devam ettiği görülüyor.
Önüne konulacak olan Beşikkaya Barajı ile suları Artvin'e yönlendirilmesi hedeflenen Kura'nın şimdiden kurumasının gelecekte yaşanan kuraklığın ilk işaretlerinden olduğuna dikkat çeken Ardahanlılar bunun en açık göstergesi aylardır yağan yağmurlara karşı Kura Nehrinin çoşmaması ve sularının gün geçtikçe çekilmesinde görülebileceğine işaret etmekteler.
Haberi ekleme saati: 08.49-20 Ağustos 2014
Haber/Fotolar: www.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

BİR TARAFTAN YAĞMUR,
DİĞER TARAFTAN YANGIN..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşHayvancılık yaparak geçimlerini sağlayan Ardahanlı köylüler bir taraftan yağmurların, diğer tarafta yangınların arasında kalmanın sıkıntısını yaşıyorlar.
Yağmurların biçilip, toplanmasına izin vermediği ot, arpa ve buğdaylarını kış gelmeden önce toplamaya çalışan Ardahanlı köylüler, diğer taraftan da ard arda yaşanan ot yangınları ile mücadele etmekteler.
Yağmurlar dolaysıyla bin bir emekle biçtikleri otlarının çıkan bir yangında kül olması karşısında zor günler yaşayan Ardahanlı köylüler son olarak Ardahan merkeze bağlı Sarıyamaç köyün de çıkan ot yangınıyla sarsıldılar.
Bin bir emekle araziler de topladıkları otlarının yanmasından korkan köylüler gece ot nöbetine çıkarken Sarıyamaç köyünde çıkan yangında tonlarca ot kül oldu.
Yağmurların devam ettiği bir günde çıkan yangına Ardahan İtfaiyesi müdahale ederken, bir taraftan yağan yağmurlarda otlarının ıslanmaması için mücadele eden köylüler diğer yandan topladıkları otlarının yanmaması için çaba göstermeye devam ediyorlar.
Haberi ekleme saati: 08.45-20 Ağustos 2014
Haber/Fotolar: www.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

HESAPSIZ HARCAMA VAR,
HESAP VERME YOK!..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşBaşta geçtiğimiz günlerde yapılan Kültür ve Bal Festivalinin olmak üzere Ardahan’da ki belediye ve derneklerin düzenledikleri yaz etkinliklerinde harcadıkları bütçelerin hesabını vermemekten ısrarlı görünüyorlar.
Ardahan Belediyesi gibi Hanak, Damal, Posof belediyelerinin ve Hoçvan Yayla Şenliğni düzenleyen Hoç/Fed, Bilbilan Yayla Şenliğini düzenleyen Bağdeşen (Kinzodamal) Derneği gibi kurumlar binlerce liranın harcandığı ve hesabı istenen etkinlikler sırasında ne kadar parayı, nereye, nasıl harcadıklarını merak etmeye devam eden Ardahanlılar ‘Hesabı alana kadar sormaya devam edeceğiz.’ diyorlar.

**Partiler de suskun..

Halkın parasını gelişi güzel harcadıkları ile eleştirilen belediyeler ve derneklerin yaz etkinliklerin de yaptıkları harcamaları açıklamaları istenen Ardahan’da 10 Ağustos’ta yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimin de partilerin genel merkezlerin de gelen paraları nereye harcadıkları merak edilen partilerden de ses yok.
400 Bin TL.’ye yakın bir paranın harcandığı ileri sürülen Cumhurbaşkanlığı seçimini yöneten siyasi parti yetkililerinin bu suskunluğu devam ederken, bu yıl ki festivali geçen yıl bir sanatçıya verilen para ile yaptıklarını açıklayan Çıldır Belediyesi hesap veren tek şeffaf kurum oldu.
CHP’ye 24 Bin TL. para gelecekken, son anda iptal edildiği yönünde bilgilerin alındığı bir sırada DSP İl Başkanının üstü kapalı açıklaması bu yönde ki şüpheleri arttırdı.
Haberi ekleme saati: 08.37-20 Ağustos 2014
Haber/Fotolar: www.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

İMAMLAR ANTRENÖR OLDU, SAHAYA İNDİLER..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşAmatör Lig maçlarına çok kısa bir zaman kala transferlerine devam eden ve diğer hazırlıklarını sürdüren Ardahan 1. Lig Futbol Takımlarına yeni rakipler geliyor.
Ardahan İl Müftülüğünün organizesiyle yaz tatillerini yeşil sahalarda geçiren Ardahanlı çocuklar 'Camiler Arası Futbol Turnuvası' nda muhteşem bir şekilde tüm hünerlerini ortaya koyuyorlar.
Geleceğin futbolcularının başında bulunanlar ise cami imamları.
Ardahan merkezde ki camiler de imamlık yapan imamların Antrenörlüklerini yaptığı geleceğin futbolcuları gelecek hafta sona ermesi beklenen 'Camiler Arası Futbol Turnuvası' nda şampiyon olma mücadelesi veriyorlar.
Haberi ekleme saati: 08.35-20 Ağustos 2014
Haber/Fotolar: www.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Tekeli Belediye Yapacaklar..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşArdahan’ın en büyük ilçesi Göle İlçesinde Rakı başta olmak üzere yıllarca Tekel Malzemesi satışı yapan bina yıkıldı.
Kent merkezin de bulunan ve Tekel’in özelleştirilmesi ardından yıllarca boş kalan binanın yerine Göle Belediyesinin yeni binası yapılacak. Foto: Kurbani Demir

**ARDAHAN’DA KİNİN YERİ DE İŞ HANI YÜKSELİYOR..

ANAP Döneminde özelleştiren Devletin önemli kurumlarından olan Tekel’e ait binalarından olan Göle Tekel Binası yıkıldı.
AKP’li Göle Belediyesinin yeni hizmet binasının yapılacağı öğrenilen Göle’de ki eski tekel binası gibi Ardahan’da ki Tekel Binası da yıkılarak, yerine iş merkezi yapılıyor.
Damal ve Hanaklı iş adamlarının yaptığı yeni iş hanının yıl sonunda hizmete girmesi bekleniyor.

**Belediye!nin İş Merkezi Müteahhitti İş Bıraktı

Ardahan ve Göle’de ki Tekel binalarının yıkılıp yerine yeni binaların yapıldığı Ardahan’da Belediyesi tarafından Yap/Sat usulü ile yaptırılmak istenen iş hanı müteahhitinin işi bıraktığı öğrenildi.
Alınan bilgilere göre Ardahan eski Sebze ve Meyve Halının yerine yapılması hedeflen yeni Belediye İş Hanının ihalesini alan müteahhit’in yaşadığı ekonomik sıkıntı dolaysıyla işi bıraktığı, bu nedenle bu yılın sonuna doğru biteceği ileri sürülen iş hanının temelde kaldığı bilgisi alındı.

**İş devir edilecek..

Ardahan Belediyesinin iş hanı yapmak için yıktığı Ardahan Sebze ve Meyve Halının yerine yapılacak olan iş hanını yapmaya başlayan, ancak yaşadığı ekonomik sıkıntı nedeniyle işi bırakacağı ileri sürülen firmanın yerine bir firma arayan Ardahan Belediyesi işi devredecek bir firma ile anlaşmak üzere olduğu alına bilgiler arasın da oldu.
Belediyenin bir çok işini alıp, yapan Demirkol isimli firma ile temasa geçildiği de alınan bilgiler arasında oldu.
Haberi ekleme saati: 19.55-19 Ağustos 2014
Haber/Fotolar: www.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

AFFETTİN ZARARLARI ÖDENECEK..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşArdahan Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Mustafa Tanı, doğal afette ürünleri zarar gören çiftçilerin zararları karşılanacağını açıkladı.
Tanı, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, il ve ilçe müdürlükleri aracılığıyla doğal afetlerde zarar gören çiftçilerin hasar tespit çalışmalarının devam ettiğini, Tarım Sigortaları Havuzu'na hasar ihbarlarında bulunan üreticiler için eksper görevlendirilip hasar tespiti yapıldığını söyledi. Hasar tespiti dosyasının tamamlanmasından sonra, kesinleşmiş olan tazminat miktarı en geç 30 gün içinde sigortalıya ödeneceğini de belirtti.

**KREDİ BORÇLARI ERTELENİYOR..

Resmi Gazete'de yayınlanan Bakanlar Kurulu Kararı ile 31.12.2014 tarihine kadar meydana gelecek doğal afetlerden dolayı zarara uğrayacak çiftçilerin Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerine olan kredi borçları Bakanlar Kurulu Kararı'nda belirtilen çerçevede erteleneceğini de belirten Tanı, ayrıca Ardahan’da saman ve kaba yem ihtiyacı için gerekli tedbirleri aldıklarını da dile getirdi.

**Patoslar Dönmeye Başladı..

Hayvancılığın yanı sıra tarımcılık yaparak geçimlerini sağlayan Ardahanlılar aylardır bulundukları çayır ve tarlalarında topladıkları ürünleri depolamaya başladılar.
Yaklaşan kış öncesi yoğun bir tempo ile çalışmaya devam eden Ardahanlı çiftçiler yağmur, hortum ve doluya rağmen direnip, büyük emeklerle elde ettikleri ürünlerinden arpa ve buğdayları patosa vurarak, kış öncesi öncesi torbalayıp, ambarlara doldurmaya devam ediyorlar.

**Yayla Dönüşleri de Başladı..

Öte yandan yaklaşık 3 aydır bulundukları yaylalardan da dönmeye başladıkları Ardahanlı köylüler yaylalarda elde ettikleri hayvansal ürünleri de kent merkezlerine getirip, satmaya başladıkları ve kış hazırlıkları için diğer ihtiyaçlarını giderdikleri de dikkat çekiyor.
Haberi ekleme saati: 08.44-19 Agustos 2014
Haber/Fotolar: www.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

KANADALI RALLİCİLERİN ÖĞÜT MERAKI

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşCHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt, sadece bölgesinde ve ülkemizde değil, medyatik çağ nedeniyle dünya çapında tanınan biri haline geldi. Ensar Öğüt'ün, TBMM'de ve bölgesinin sorunları için yaptığı eylemler, ülke ve dünyada bir çok insanın dikkatini çekiyor. Dünyada mazotu, sütü, hayvanları, etleri, tezeği, kömürü meclis kürsüsüne taşıyan ender siyasilerden biri. Bu yüzden ülkemizde ve dünyada en popüler siyasetçiler arasında yer alıyor.
İşte bunun örneklerinden biri de Ardahan'da yaşandı. Dünya ülkelerini dolaşan ve Ardahan üzerinden Gürcistan'a geçmek üzere bölgeye gelen Kanalı Ralliciler, karşılaştıkları Ensar Öğüt ile hatıra fotoğrafı çektirmek istediler. Öğüt'te Kanadalı konukları kırmayarak objektiflere birlikte poz verdiler. Öğüt'e Tanju Bozkurt ve Gençlik kolları yöneticileri İbrahim Taşdemir ve Serkan Çimen de eşlik etti.
Haberi ekleme saati: 08.19-19 Agustos 2014
Haber/Fotolar: www.kuzeyanadolugazetesi.com

Ardahan Havaalanı ve Demiryolu İstiyor
Yazar Fakir
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin
SİZİN DE BURADA REKLAMINIZ OLABİLİRDİ.. 0.535. 418 32 58


Ardahan'da Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin


Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin
Facebook'ta Paylaş
Twittirda Paylaş
Yazarlarımızı okuyor musunuz?

YAZIYORSAM SEBEBİ VAR
17 Ağustos.. Benim Dönüm Noktam..

Fakir Yılmaz Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşArdahan'dan başlayan, İstanbul Cağaloğlu'n da devam eden ve Kocaeli'nin ilk 3 üncü yerel gazetesi Siyah Beyaz Kocaeli isimli Gazetemi çıkarmanın heyecanı ile süren bir yaşam serüvenimi noktalayan 17 Ağustos unutulur mu?
Bilmem ama çoğu insan gibi benim de dönüm noktam olan 17 Ağustos'un üzerin de tamı tamına 15 yıl geçmiş..
Saat 03.02.. Tarih 17 Ağustos 1999
Bin bir zorlukla 2 yıla yakındır çıkarmış olduğum Siyah Beyaz Kocaeli gazetemin son sayısını inceledikten sonra uzandığım çek yatta birden yere düşüp, camda parlayan ışığın ne olduğunu anlamaya çalışırken, eşimin camları tek tek kırılan pencereye doğru yürüdüğünü lambalar sönmeden önce görüyordum..
Ardahan Ne olduğunu anlamadan çekyatta düştüğüm yerden tüm hızla kalkıp, kolunu kırılan pencereye uzatmaya çalışan eşimi tutuyor, o an aklıma gelen çocuklarımın odasına doğru koşmaya çalışıyordum..
Sarsıntının tüm uğultusuyla devam ettiği bir sırada kopan floransanın kırılmış yönüyle anlımı çizdiğini umursamadan, eşimi de bırakmadan zar zor açtığım odanın gardolaplarının hala mışıl mışıl uyuyan çocuklarımın üzerine düşmemek için direndiğini görüp, ani bir refleksle kaleye girmek üzere olan topu savururcasına sırtımı düşmek üzere olan o ağır dolaba verip, üç kızımı birden kucaklayarak dışarı fırlıyordum..
Benden önce çıplak, sadece külotla ve bağırtılar arasına dışarı fırlayanları da sakinleştirmeye çalışırken, çıplak olan komşularımı koruma adına bir daha sallanan müstakil evime dalıp, bulabildiğim battaniye, kilimi dışarı taşıyordum, o anların benim batı maceramın sonu, kurduğum hayallerimin bitişi olduğunu anlamadan..
Evet saat: 03.02 Tarih 17 Ağustos 1999
Ve binlerce insanın hayatının son bulduğu, benin gibi bir o kadarının hayatının değiştiği Marmara depremi olduğunu sabah anlamıştım..
Benim dönüm noktam olan 17 Ağustos'un üzerinde tamı tamına 15 yıl geçmiş..
Evet, bugün 17 Ağustos 2014 ve saat: 12.13
Bugün hüzünlü bir gün..

**Başbakan ben olabilir miyim?

AK Partili Ardahan Belediye Başkanı, Ardahan İl Başkanı, Gençlik Kolları Başkanı ve Kadın Kolları Başkanının da gittiği Ankara’da bugün toplantı yaparak, kendisinin yerine kimi başbakan yapacağı büyük bir merakla beklenen yeni cumhurbaşkanı, başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın biz dahil, bu yönde ki tahminleri yine ters köşe yapacağını bile bile bende bu bir tahmin de bulunup, ‘Kim başbakan olacak?’ tartışmalarına katılmak istiyorum..
Bu ülke de ne yaptıysa seçim kazanan ve cumhurbaşkanı da olan Başbakanın Ardahanlı siyasilerin de aralarında bulunduğu partilileri topladığı Ankara’da gerçekten demokratça davranıp, ‘Ya arkadaşlar size zahmet verdim. Buralara getirdim, hele Ardahan deyin kimi başbakan yapalım’ deyip, demediğini de merak ederken yol parası, otel parası partiden Ankara’da keyfe giden bir partilinin, ‘Hayır sayın Erdoğan, senin dediğin değil, benim, bizim dediğimiz olsun’ diyeceğine de inanmadığım için bu formalite toplantı da dediği dedik, çaldığı düdük olan başbakanın kafasında ki ismin Başbakan Yardımcısı, Ankara Milletvekili Emrullah İşler olduğunu tahmin ediyorum..
Bu tahminimi yaparken, ‘Kim başbakan olacak?’ tartışmaları sırasında adı geçenleri kendimce tek tek değerlendirip, kenara koyarken, elimde fiziği, eğitimi, yaşamı ve başbakan yardımcısı yaptığı bugüne kadar duruşu benim bu tahminde bulunmama neden oldu..
Çünkü, ben ya da Ardahan’ın Göleli Milletvekilinin AK Parti Genel Başkanı, ya da Başbakan olamayacağını kesin bir şekil de tahmin ederken, 12. Cumhurbaşkanı, hala başbakan, yani yeni başkan Erdoğan’ın Emrullah İşler ya da hiç akla gelmeyen biriyle hepimizi yine ters köşe yapacak gibi..
Bunu yaparken de Arınç’ı ağlatacak, Gül’ü bekletecek, basını meraktan çatlatacak, ama sonunda ben yaptım, bitti diyecek..

**Tren Yolunu da Unutmayalım...

Gürcistan ve Ermenistan’a komşu Çıldır’a gidip, bu ilçenin ilk gazetesi Çıldır Gazetesini çıkardığımızda, birileri bir hayli telaşlanmış, hatta gazetemizin 5 yıllığına kiraladığı iş yerini para bastırıp almış, bu yetmez gibi matbaamızın bulunduğu iş yerimizin camına ‘PKK’lı Fakir çek git buradan’ diye yazılar yazmıştı..
Ve birileri de gazetemizin ilk yayınlandığı günlerde ‘TİM Çıldır’da kahvaltı yaptı, biz de buradayız’ diye haberler yapmıştı..
Yaşadığımız bu durum karşısında gülüp, geçerken Çıldır’a gidip gazete açmamızın asıl amacının, 51 Yıldır kapalı olan Çıldır Aktaş Gümrük Kapısını gündem taşımak ve artık açılması için kamuoyu oluşturmaktı..
Ardahan Ve Çıldır Gazetesi isimli gazetemizin logosuna da, ‘Aktaş Artık Açılsın’ diyerek Çıldır’ın ilk gazetesini çıkarmış ve bugün olduğu gibi hep Aktaş’ı yazıp durmuştuk..
Ve o kimsenin dokunmayı düşünmediği Aktaş Gümrük Kapısı sorunu başta olmak üzere Çıldır'da bir çok konuyu deşip, dağıtmış ve Aktaş Gümrük kapısının gümrük binalarının temelini 51 yıl sonrada olsa attırmıştık..
Birileri, 'ben, biz yaptık' deyip, dursun biz görevimizi yapıp, takdiri Çıldır halkının ve Allah'ın takdirine bırakmıştık..
Şimdi ki hedefimiz bu kapıya doğru giden Kars-Tiflis-Bakü Demir yolunun yönünü Ardahan’a çevirmek ve ‘Ardahan’a Havaalanı İstiyoruz’ diyenlere ‘Tren yolunu da unutmayın’ demekte..
0.535.418 32 58-fakiryilmaz323@hotmail.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?

KADINCA/Selmi Yılmaz
Üniversitenin parası yokmuş?

Ardahan Haberi Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşArdahan Üniversitesine Para Yetmiyor..
Türkiye'nin en yoksul vilayetlerinin başında gelen Ardahan'da yaşayanlar gibi Ardahan Üniversitesi de maddi imkansızlıklar yaşadığını duyunca önce inanmadım..
Çünkü 2008 Yılın da kurulurken 30 Milyon, ardından 40, 50 ve 60 Milyonluk bir bütçeye sahip olduğu söylenen üniversitenin de parasız kaldığını öğrenince şok oldum..
Ardahan Ardahan Federasyonu yöneticileri ile birlikte ziyaret ettiğimiz Üniversite Rektör Yardımcısının bu yönde ki şikayetlerini dinlerken burada bir Ankara'da ikinci, İstanbul'da var mı yok mu onca mercedesi olan Ardahan merkezde ki bina yetmez gibi adı Ardahan'ın siyasi kimliğine yakışmayan üniversitenin içinde, olmadı yeni rektörlük binası yapılan Ardahan Üniversitesinin nasıl olup parasız kaldığını sormak ve sorgulamak gerekmez mi?
'Nereye gitti paralar?' diye sormaya gerek var mı bilmem ama sorsanız da festival, şölen, şenlik yaptıklarını belirtip, binlerin hesaplarını vermeyenler gibi onlarda hesap vermezler ki..
Ama yine de sormak gerek Ardahan'da, Ardahanlılardan uzak bu üniversitenin paraları nereye gitti, niye para yetmez Ardahan'ın değil, sözüm ona Kafkasların üniversitesine..
Yoksa bu üniversitemizin trafosunda mı kediler, ayakkabı kutucukları, beklide yerleşke alanında yurt yapan paraleller mi daldı?
Kim bilir belki de onca paracıklar havada inmeyen Rektörün uçak biletlerine gitti..
Sizce neden?
Sizce rektör cevap verir mi?

**Davul çalıyor, duyan yok..

20 Yıldan fazladır açılmayan Ardahan-Ardanuç yolu gibi 51 yıldır bir insanın geçmediği Çıldır Aktaş Gümrük kapısının gümrük binalarını yapan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğine üye Ardahan Ticaret ve Sanayi Odası yönetiminin, Ardahanlıların ‘Ardahan’a havaalanı istiyoruz’ çağrılarına kulak tıkamasının nedenini anlamış değiliz..
İlk seçildiklerinde Ankara’ya giden ve Meclis Başkanının nazikçe kovduğu ileri sürülen bu yönetimin TOBB tarafından Ardahan’a yapılacağı okul konusunda da sessizliğe büründüğünü görürken, Ardahan için elzem olan Havaalanı konusunda da Ardahan sağırlaşması gerçekten ilginç bir durum..
Son olarak üş odanın çarşısı altında bir araya geldiği Ardahan Esnaf ve Sanatkarlar Odalar Birliğinin ‘Ardahan’a Havalanı İstiyoruz’ diyerek desteklediği, CHP’li Milletvekili Ensar Öğüt’ün destek verdiği, ‘Ardahan’a Havalanı İstiyoruz’ kampanyasına destek vermeyen ATSO’nun bu yönde topladığı imzaları ne yaptığı ise bilinmiyor.
Adeta davulun çaldığı ama ATSO başta olmak üzere bir çok ilgili kurum ve kişinin duymadığı bu önemli istemin başını çekmesi gereken kurumun ATSO olduğunu belirten Ardahanlılar bu kurumun başına bulunan şahsın Ardahan’a yapılacak denilen Golf Sahasının da yaptıramayacağını öğreniyor, duyuyoruz..
Çünkü golf sahası diye ayrılan yerin Golf Sahası olarak yeterli olamayacağı tam proje hayata geçecekken ortaya çıkmış..

**Önce Teşekkür Etmeyi Öğrenin..

Dün gazetemizi ziyaret eden ve Ardahan Belediyesi tarafından yaptırılmak istenen ama başlamadan, temelde kalan eski Hal binasının yerinde ki yeni iş hanının inşaatını yapmaya aday olduğunu belirten Vanlı iş adamı ile sohbet ederken dikkatimi bir şey çekti..
Bu dikkat çeken şey de; Ardahanlı olmamasına karşı Ardahan’da yaptığı işlerin hatırı için bir Ardahanlıdan daha duyarlı davranıp, kendisinin de Ardahan Serhat Spor’a 5 Ardahan Bin TL. para yardımında bulunduğunu belirtiyordu..
Yazılmasını çok önemli olmadığını ancak, başta Saffet Kaya’nın olmak üzere bir çok kişinin Ardahan Serhat Spor’a yaptığı yardımlar yazılınca bizde neden bahsedilemez i merak ettiğini soran, sorgulayan bu iş adamımızın ne kadar haklı olduğunu düşündüm.
Tam haklı olan bu iş adamımızdan parayı alan Serhat Ardahan Spor başkanı ve yöneticilerinin de tam haksız olduklarını anladım..
Çünkü aynı yöneticilerin Ardahan Belediyesinin yardım ve desteklerine olduğu gibi bir çok insana, kuruma teşekkür etmekten aciz oldukları ve bu nedenle belediyeden teminat almadıklarını da öğreniyordum..
Evet beyler siz önce aldığınız paraların toplamını, sonra da bu paraları aldığınız insanlara teşekkür etmeyi öğrenin..
Yoksa sizde mi, Festival, şenliği yaptım, hesabı vermem' diyenler gibi misiniz?..

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin
Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

TRAKTÖRÜ ÇARŞININ ORTASIN DA DEVİRDİ!

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**Haber Kapımıza Geldi..

Ardahan kent merkezinde yaşanan ilginç bir kaza heyecana neden oldu.
Ardahan İnönü Caddesi ile Kongre Caddesinin birleşiminde meydana gelen kazada son model bir traktör devrildi.
Gazetelerimizin bulunduğu ana cadde üzerinde meydana gelen kazada ölen veya yaralanan olmazken, kazanın hızla viraja girilmesi sonucu yaşandığı görüldü.
Olayla ilgili soruşturma başlatıldı.
Haberi ekleme saat: 01.33-18 Ağustos 2014
Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

BU ARAÇ BURADA NE DİYE DURUYOR?

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşArdahan merkezde, eski MİT Binası, Yeni Spor Müdürlüğü Ek Binası ve Tugay Komutanının evini karşısında çürümeye terk edilen resmi araca kimse sahip çıkmıyor.
Resmi araba olduğu görülen ve tüm şikayetlere rağmen kaldırılmayan aracın kapılarında 'Orman İşletmesi Müdürlüğüne Mahsustur' diye yazan bu aracın neden, ne zaman, kimin tarafından buraya atıldığı ise bilinmiyor.
Çevre sakinleri ve aynı bölgede bulunan camiye giden vatandaşların kaldırılmasını istediği ve balicilere yuva olduğu ileri sürülen bu aracın kayıtlar da düşürülüp, düşürülmediği ise bilinmiyor.

**Bu Araç Gibi Göle Orman da Unutuldu..

Orman İşletmesine ait olduğu sanılan ve her nedense müdürlükten 3 km. uzaklıkta ki bir yere atılıp, çürümeye terk edilen bu araç gibi 3 yıl önce kapatılan ve açılacak denilmesine karşın hala açılmayan Göle Orman İşletme Müdürlüğü de bu araç gibi unutuldu.
Haberi ekleme saat: 19.25.11-17 Ağustos 2014
Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

HACI BEKTAŞ'TA ÖĞÜT'E SEVGİ ÇEMBERİ

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşCHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt, Nevşehir'in Hacı Bektaş ilçesinde gerçekleştirilen 51.Ulusal, 25.Uluslararası Hacı Bektaş Veli'yi Anma Törenleri ve Kültür Sanat etkinliklerine, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile birlikte katıldı. Mustafa Sarıgül ve çok sayıda milletvekili ve belediye başkanının da eşlik ettiği anma etkinliklerinde en çok ilgi gören isimlerden biri de Öğüt oldu.
Genel Başkanlık ve kurultay tartışmalarında Kemal Kılıçdaroğlu'na ilk desteği veren ve açıklama yapan TBMM'nin en renkli siması Öğüt, Kılıçdaroğlu ile birlikte gittiği Hacı Bektaş ilçesinde özellikle partililerin büyük sevgi ve ilgisi ile karşılaştı. Öğüt, partililerle fotoğrafı çektirdi. Öğüt hem Hacı Bektaş'a hem bölge halkına övgüler yağdırdı.
Haberi ekleme saat: 13.46.11-16 Ağustos 2014
Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Avrupa’dan 18 Bin Kişiye
8 Milyonluk Arıtma Tesisi

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşHazırladığı projeler ile dev yatırımlar gerçekleştirmeye devam eden Ardahan Belediyesi Avrupa Birliğinin tarafından desteklenen Arıtma Tesislerini yıl sonuna kadar bitirmeyi hedefliyor.
320 Bin TL.’te istimlak edilen 24 Hektar alana yapılan ve bittiğin de 2’si büyük olmak üzere toplam 6 havuzun olacağı Ardahan Kanalizasyonunu Arıtma Tesisi İnşaatı tüm hızıyla devam ediyor.
Fursel Yapı tarafından yapılan ve bittiğin de 8 Milyona mal olacak olan arıtma tesisi Ardahan merkeze yakın ilçe ve köylerin kanalizasyonunu da temizleyerek Kura Nehrine bırakacak.
‘Ardahan Belediyesinin hizmet sınırları içerisinde bulunan kanalizasyon atıklarının arıtılarak, alıcı ortama bırakılması ve doğaya zarar vermesini önlemek’ amacıyla gerçekleştirecek olan Ardahan Arıtma Tesisi inşaatı bittiğinde ve hizmete girdiğinde aralarında Çevre Mühendisinin de bulunduğu bir çok kişi de iş bulacak.

**BELEDİYENİN PROJE İLE İLGİLİ AÇIKLAMASI..
Ardahan merkezinde kanalizasyon şebekesi büyük bir kısmında bulunmamaktaydı.Şehrin 1/3’inde mevcut olan kanalizasyon atıkları Kura Nehrine deşarj edilmektedir. 2010 da Şehrimiz merkezinin ve mahallelerin kanalizasyon yapımına başlanılmış ve 2014 yılı sonunda bitirilecektir. Çalışmaların bitmesi ile ilimizin tamamında kanalizasyon hattı olacaktır. Şehrin tamamındaki kanalizasyon atıkları arıtmasız Kura Nehrine bırakılacağından, hem çevreye hem de sudaki canlılara zarar verecektir. Bu sebeple deşarj noktasında arıtma projesine ihtiyaç duyulmuştur.’ denildi.
Haberi ekleme saat: 13.39.11-16 Ağustos 2014
Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

HES’LER ŞİMDİ DE VATANDAŞIN
ARAZİLERİNİ YOK ETMEYE BAŞLADI..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**ARSALARINIZA SAHİP ÇIKIN, HES İŞGALİ BAŞLADI..

Başta Ardahan’ın Posof, Çıldır ve Hanak İlçelerinde olmak üzere birçok bölgede ard ara yapılan ve doğayı katleden Hidro Elektrik Santralleri şimdi de vatandaşın arsa ve tarlalarını yok etmeye başladı.
Çevreyi ve onca canlının yaşadığı dereleri yok etmekle meşhur HES’lerin işgal ettiği Ardahan derelerinin üzerine kurulan onca HES Barajından birinin ürettiği enerjiyi aktarmak için kurulan enerji hatlarını taşıyacak olan direkler için kimseye sormadan gelişi güzel olarak kuyular kazıyan özel şirketler vatandaşın arsalarını da hiçbir yasal dayanağı olmayan, izinsiz bir şekilde ellerinden alıp işgal ettiği görülmektedir.
Son olarak Hanak ve Posof bölgelerinde yapılan ve dere yataklarını olduğu gibi Kura’yı kurutmaya başlayan HES’ler den üretilmeye başlanan enerjiyi taşıyacak olan enerji hatlarını taşıyacak olan direkler için kimseye sormadan açılan dev delikler hektarlarca alanı yok etmeye başladı.
Ardahan Çevre Yolu üzerine bulunan arsaları izin almadan yasal dışı kazıyan ve enerji hattı kuran firmaya arsa sahiplerinden tepki var.
Çevre yolu üzerinde bulunan 68 nolu parsel, 111. Ada arsasının içinde 4 adet dev kuyu kazındığını gören arsa sahibi Urfan Avşar şok oldu.
Büyük emekler vererek aldığı arsasının HES Barajında enerji çeken firma tarafından kazındığını gören Avşar bu yasal olamayan durum karşısında tepkisini ortaya koyarak, kendisinden izin alınmadan kazınan kuyuları dolduracağını belirtti.
Arsasına tecavüz eden firmanın kendi arsası gibi birçok asayı gelişi güzel ve izin almadan kazıdığını belirten Urfan Avşar 'böyle bir şey olabilir mi? Kime sordunuz, kimden izin aldınız, hangi yasaya dayandınız?’ diyerek arsasını izin almadan, hiçbir ödeme yapmadan ve en önemlisi işgal eden firmadan şikayetçi olacağını söyledi.

**8 HES'in 3'ü Üretime Geçti..

Öte yandan Ardahan'ın Gürcistan'a komşu Posof ilçesinde başlayan, Çıldır ve Hanak'ta da devam eden 8 HES Barajının 3'ün de enerji üretimine başlanırken, diğer geriye kalan 5'nin inşaatları devam ediyor.
Haberi ekleme saat: 13.25.11-16 Ağustos 2014
Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

BAŞBAKAN BAKAN'DAN
HAVAALANI İSTENDİ..
BAŞBAKAN BAKAN'DA:
ULAŞTIRMA BAKANINI BANA BAĞLAYIN..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşDışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Ardahan'da Başbakan gibi karşılandı.
Sürpriz bir ziyaret ile Kars'tan kara yolu ile Ardahan'a gelen Davutoğlu, önce Ardahan Valiliğini ziyaret etti. Valilikteki karşılamada yöresel kıyafetli bir kız çocuğu Davutoğlu'na çiçek hediye etti.
Vali Ahmet Deniz'den ilin sorunları hakkında brifing alan Davutoğlu, Ardahan'ın güzel bir il olduğunu dile getirdi.
Bakanın Valilik ziyareti esnasın da Ardahan Ticaret Ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Çetin Demirci'nin "Ardahan'a havayolu istiyoruz" talebine karşılık etrafına seslenen Bakan danışmanlarından, 'Bana Ulaştırma Bakanını bağlayın' demesi dikkat çekti. Ulaştırma bakanın bir toplantıda olduğu Davutoğlu'na bildirilmesi üzerine Bakan Davutoğlu, "Hükümet olarak bölgeye önemli yatırımlar yaptık. Duble yollarla ilgili çalışmamız var. Havayolu için de Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanımızla görüşme yapalım" yanıtını verdi.
Basının görüntü almasının ardından görüşme basına kapalı gerçekleşti.
Daha sonra Ak Parti İl Başkanlığını da ziyaret eden Davutoğlu, Ardahan'da belediye başkanlığını almalarının önemli olduğunu ifade etti.
Valilikten AK parti İl başkanlığına yaya olarak geçen Davutoğlu'nun önü Ardahanlı Eczacı Pamuk Avşar tarafından kesilerek Ardahan'a hava alanı talebi yenllenince Bakan Davutoğlu burada ve AK parti İl Başkanlığında yaptığı açıklamada "Ardahan'a yönelik hizmetlerimiz sürecek. Özellikle ulaşım konusunda gerekli çalışmalarımız olacak. Çünkü hükümetimiz güzel hizmetler yapıyor, yapmaya da devam edecektir. Bu nedenle Ardahan da hak ettiği hizmeti alacaktır. Havayolu ilgili de ilgili bakanlıkla görüşme yapacağım" diye konuştu.
Ardahan AK Parti Belediye Başkanı ile İl Başkanının Ankara'da oldukları için karşılamadıkları ve AK Parti Ardahan Milletvekilinin olmadığı Davutoğlu Karagöl Mahallesi'nde bazı ailelere ziyarette bulunduktan sonra Kars'tan Ardahan'a geldiği gibi karayolu ile Artvin'e geçti.
Haberi ekleme saat: 17.58.11-15 Ağustos 2014
Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

TURİZM'E AÇILSIN DENİLEN
GÖLLERE YENİ YASAKLAR GELİYOR..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**Ardahan'da ki Göllerin etrafının başta turizme olmak üzere yatırımlara açılmasının istendiği şu günlerde Orman ve Su İşleri 13. Bölge Müdürlüğü Ardahan Şube Müdürlüğü göllere yeni bir yasak getirmeye çalıştığı ortaya çıktı.
Alınan bilgilere göre Ardahan'da ki Çıldır Gölü, Aktaş Gölü ve Ardahan Üniversitesinin yanı başında ki bulunan Putka Gölünün Mahalli Sulak Alandan çıkarılıp, Ulusal Sulak Alan İlan Edilmesi için komisyon kurularak, bu yön de destek istendi.

**Yeni yasaklar anlamına geliyor..

Bahsi geçen göllerin Mahalli Sulak Alandan çıkarılıp, Ulusal Sulak Alanına dönüştürülmesinin zaten hiç bir yatırımın olmadığı Ardahan'da ki göllerin etrafına yeni yasaklar getirdiğini belirten Çıldır Su Ürünleri Kooperatif Başkanı Yüksel Kılıç komisyonun böyle bir teklifi ret etmesi gerektiğini belirtti.
Kılıç, Komisyon üyesi olarak karşı çıktığım bu kararını onayı halinde zaten bir çivinin çakılmadığı Ardahan'da ki göllerin etrafına yatırım yapmayı düşünenleri bu yönde ki düşüncelerinin önüne yeni engeller demek olduğunu, çünkü yılardır mahalli yetkililere yetki verilsin, ancak böyle yatırım olur derken bu karar alındığı takdirde Çıldır Gölüne, Aktaş Gölüne ve Putka Gölüne bir çivi çakmak için yerelde yetmez, bakanlıkta imza almak gerek. Buda yatırım yapmayın demekten öte bir şey değildir. Bu nedenle başta Çıldır Gölünün etrafına Bungolof Evler yapmayı düşünen valilik olmak üzere herkesin bu konuya hassasiyetle bakması gerekir' dedi.

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

BAŞBAKAN ADAYI ARDAHAN'A GELİYOR..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşArdahanlıların havaalanı istediği, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 10 Ağustos'ta yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Türkiye'nin 12. Cumhurbaşkanı olması nedeniyle yerine gelecek isimler arasında ilk sırayı alan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu bugün Ardahan'a geliyor.
Ardahan'ın sınır olduğu Ermenistan ile Azerbaycan'ın çatıştığı şu günlerde son anda Ardahan'a geleceği duyurulan Davutoğlu'nun bölgeye yapacağı ziyaret gerek kendisinin her an başbakan olacağı, gerek ise Ardahan'ın sınır olduğu Ermenistan ve Azerbaycan çatışmalarının yaşandığı şu günlerde büyük önem kazanıyor.
Haberi ekleme saat: 11.50-15 Ağustos 2014
Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Çalışmadan parayı kaptılar!

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşArdahan’da gerçekleşen festival, şölen, şenlikler de harcanan paraların hesaplarını sorgulandığı ve başta Ardahan Belediyesi olmak üzere Hoçvan Yayla Şenliğini düzenleyen ve bu ay kongreye gitmesi beklenen Hoçvan Federasyonu, Bilbilan Yayla Şenliğini organize eden Bağdeşen (Kinzodamal) Derneği, Damal, Hanak, Posof Belediyelerine bu yönde ki çağrıların devam ettiği şu günlerde Ardahan’da ki partilerin İl ve İlçe Teşkilatlarına da büyük paralar aktarıldığı ortaya çıktı.
Başta AK Parti Ardahan İl ve İlçe Örgütlerine olmak üzere yaklaşık 400 Bin TL. paranın hesaplarına aktarıldığı Ardahan’da ki partilerin İl ve İlçe Teşkilatlarının hesaplarına aktarılan paraların nereye harcandığı merak edilmektedir.

**İlçe Teşkilatları Köşe Oldu..

Alınan bilgilere göre geçtiğimiz gün yapılan ve Recep Tayyip Erdoğan’ın 12. Cumhurbaşkanı olduğu cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesi başta Ardahan AK parti ve CHP’ye olmak üzere tüm partilere parti genel merkezlerince para aktarıldığı ve bu paraların büyük bölümünün ilçe teşkilatlarının hesaplarına aktarıldığı öğrenilirken bu paraların nereye, nasıl harcandığı ise bilinmiyor.
Halka hesap vermekten kaçınan idareciler gibi parti yöneticilerinin de bu yönde ki çağrılara cevap verip, vermeyeceği merak edilirken partilerin il ve ilçe başkanlarının bu paraların hesabını yönetimlerinden de kaçırdıkları ileri sürülmektedir.
Konu hakkında gazetemize gelerek açıklamalarda bulunan Ardahan’da ki parti üyeleri bağlı bulundukları partilerinin İl ve İlçe Teşkilatlarının değil kamuoyuna, kendilerine bile hesap vermedikleri gibi, hiç çalışmadıkları halde çok çalıştık, büyük masraflar ettik’ diyerek paraları nereye , kime nasıl harcadıklarını açıklamadıklarından şikayetçi oldukları görüldü.
Haberi ekleme saat: 11.49-15 Ağustos 2014
Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

ATSO İmzalar Hara Gitti?!.

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşEn son, 'Sürdürülebilir bir çevre ve ekonomi için arıcılık' adlı bir toplantı düzenleyen ve yine kimsenin katılmadığı toplantı ile kendisinden bahsettirmeye çalışan Ardahan Ticaret ve Sanayi Odası tarafından toplanılan ‘Ardahan’a Havaalanı İstiyoruz’ başlıklı imzaların akıbeti merak ediliyor.
Ardahanlıların, ‘Ardahan’a Havaalanı İstiyoruz’ çağrılarını ısrarla yürüttüğü şu günlerde konuya bir hayli ilgisiz kaldığı görülen Ardahan Ticaret ve Sanayi Odasının, ‘Ardahan’a Havaalanı İstiyoruz’ başlıklı imzaları ne yaptığını soran Ardahanlılar ATSO’nun bu önemli konu hakkında ki suskunluğuna anlam veremediklerini belirtmekteler.

**Kışlanın imzaları gibi mi oldular?

Ardahanlılarıan gerek merkezde, gerek ise Ardahan dışında ki havaalanı taleplerine duyarsız kalmakla eleştirilen ATSO’nun bu suskunluğuna anlam vermediklerinden yakınan Ardahanlılar geçtiğimiz aylarda toplanan ve bir çok insanın imzasının bulunduğu kampanya da toplanan imzalara ne olduğunu sorduğu şu günlerde bu imzaların Atatürk Caddesi üzerinde bulnan Askeri Kışla için toplanan imzalar gibi ortada kayıp olduğu da ileri sürülmekte.
Son olarak Ardahan Esnaf ve sanatkarlar Odalar Birliğinin desteklediği ‘Ardahan’a havaalanı İstiyoruz’ kampanyasının sürdüğü Ardahan’da bu önemli konuya duyarsız kalan ATSO yönetiminin topladığı imzaları ortaya çıkarması ve gerekli yerlere ulaştırmasını isteyen Ardahanlılar, Ardahan Türkiye ve Gürcistan İşadamları Derneğinin hazırladığı stantların da toplan imzalara ne olduğunu merak etmekteler. Haberi ekleme saat: 09.24-15 Ağustos 2014
Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Yanlızca Kayak Değil..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşArdahan Valisi Ahmet Deniz, Yalnızçam Uğurludağ Kayak Merkezine giderek, telesiyej hattı, konaklama otelleri ve turizme açık parseller üzerinde incelemelerde bulunmuş ve bu tesisin hizmete girmesiyle bölgede önemli bir iş istihdamının yaşanacağını söyledi.
Yalnızçam Kayak Merkezi’nin turizm anlamında Ardahan için önemli bir değer olduğunu belirten Vali Deniz, kayak merkezinde yeni yapılan turizm oteli, asfalt yol, otopark ile turizm ve yatırıma açık parseller hakkında yetkililerden bilgi aldı.
Yalnızçam Köyünün yaylasına kadar uzanacak olan pist ve telesiyej hattının geçtiği alanları da gezen Vali Deniz, yaylada yaşayan çocuklar ve vatandaşlar tarafından yakın ilgiyle karşılandı. Yanına çağırdığı çocuklar ve vatandaşlarla yaylada sohbet eden Vali Deniz, Yalnızçam Kayak Merkezi’nin tam anlamıyla faaliyete geçmesiyle birlikte, bölgeye yakın olan köylerin ürettiği ürünler için yeni bir Pazar oluşturacağını ve köylülerin bu işten gelir elde edeceğini bildirdi.
Kayak merkezinin sadece kış turizmi için değil, doğa ve spor turizmi için de büyük bir potansiyele sahip olduğunu anlatan Vali Deniz, kayak merkezinde ki yatırımların sonucu olarak, bölgede önemli bir iş istihdamının yaşanacağını da değinmiştir.

**Golf Sahası İptal..

Öte yandan Türkiye Golf Federasyonunun Ardahan'da yapmayı düşündüğü golf sahasının arsa sorunu dolaysıyla şimdilik rafa kaldırıldığı öğrenildi.
Alınan bilgilere göre Ardahan-Kar Yolu üzerinde, Çamlıçatak (Gölebert) köyü yakınların da bulunan Ardahan Üniversitesinin kurulduğu alan da yapılan istenen golf sahasının Üniversiteye ait olmadığı ve bu arsa üzerin de yaşanan bazı sorunların golf projesine engel olduğu, bu nedenle yıllardır 'yapıldı, yapılacak' denilen Ardahan Golf Sahası Projesinin yeni bir arsa bulunana kadar rafa kaldırıldığı bilgisi alındı.
Haberi ekleme saat: 08.51-15 Ağustos 2014
Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Tilkiyi Vurayım Diye,
Çocuğunun Dilini Kopardı!

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşGeçtiğimi gün bir mereğin uçup araların da köy muhtarının da bulunduğu iki kişinin yaralandığı Ardahan’ın Hanak İlçesinde meydana gelen bir olayda bir çocuğun dili koptu.
Alınan bilgilere göre Ardahan’ın Hanak İlçesine bağlı Sulakçayır köyün de çobanlık yapan bir kişi 7 yaşında ki kız çocuğu ile birlikte hayvanları otlattığı sırda hayvan sürüsüne yaklaşan bir tilki gördü.
Tilkiyi gören ve elinde ki tüfekle Tilki’ye ateş açmak isteyen çobanın yanlışlıkla kızını vurduğu bilgisi alındı.
Trabzon’a sevk edildiği öğrenilen küçük çocuğunun çenesinde giren saçmaların dilini kopardığı ileri sürüldü.

**Hanak’ta kız kaçırma..

Öte yandan yine Hanak’ta aynı gün biri zorla iki kızın kaçırıldığı bilgisi alındı.
Gazetemizin konuyla ilgili edindiği bilgiye göre Göle Yamçılı (Macivet) köyün de 16 yaşında ki kızı kaçıranların kayıplara karıştığı, jandarmanın olayla ilgili soruşturma başlattığı bilgisi alındı.

**Latifşah Sural’ın 3 Dügesi çalındı..

Hanak’ta yaşanan bu olayların yaşandığı günlerde Ardahan Merkeze bağlı Hoçvan Ömerağa köyü yaylasında da bir hırsızlık olayı meydana geldiği bilgisi alındı.
Alınan bilgilere göer aynı zaman da Ardahan Ziraat Odası Başkanı olan Latifşah Sural’a ait olduğu öğrenilen 3 Dügenin hırsız yada hırsızlarca çalındığı bilgisi alındı.
Olayı doğrulayan Ardahan Zirat Odası Başkanı Latifşah Sural insanların büyük emek vererek yetiştirdiği hayvanlarını çalan hırsızların bir an önce yakalanması için gerekli yerlere başvuruda bulunduğunu söyledi.
Haberi ekleme saat: 07.48-15 Ağustos 2014
Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

5 Bin TL. İçin
GÖLE KAŞARI KÜLTÜRLÜ OLDU!

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**Festivali öne sürüp, rantlarına rant katanlara dikkat!..

Ardahan’ın ilk festivalini düzenleyen Göle ilçesinin ertelenen bu yıl ki kaşar festivali isim değiştirdi.
Bu yıl 17. gerçekleşecek olan ve cumhurbaşkanlığı seçimi dolaysıyla bu yıl bir ay geri atanan Göle Kaşar Festivali Kültür Bakanlığından 5 Bin TL. almak için Göle Kültür ve Kaşar Festivali adını aldı.
17. Düzenlenecek olan Göle Kaşar Festivalini Göle Belediyesi, Göle Kaymakamlığı ve Göle Festival Komitesi organize edecek.
‘Organik Ürünler Dünyası Göle’ logosuyla bu yıl 17. düzenlenecek olan Göle Kaşar Festivali 27-28 Ağustos günleri düzenlenecek.
Göle Yaylası olarak bilinen mevkide yapılacak olan festivalin bu kez AK Parti Büyük Kurultay’ı ile Cumhurbaşkanlığı Devir/Teslim töreninin yapılacağı günlere gelmesi ve köylünün yoğun bir şekilde tarla ve çayırda olduğu süreye gelmesi ilgi görmemesinden çekiniliyor.

**Hazırlıklar sürüyor..

Bu yıl 17. Gerçekleşecek olan Ulusal Göle Kaşar Festivali için çalışmalarını hızlandıran Göle Belediyesi festivalin yapıldığı alanı şimdiden hazırlamaya başladığı görülürken il iş olarak bölgeye kalıcı tuvaletlerin konulduğu ve alana içme suyu şebekesinin döşenmeye çalışıldığı görüldü.

**Derneklere ve Göle Adını Kullanıp Rant Kazananlara Tepki Var..

Kışları kaz gecelerin de, yazlar festival ve şenlikler de ortaya çıktıkları ile eleştirilen dernekler arasında bulunan Göle Derneklerinin festivali mana edip, İstanbul başta olmak üzere diğer btı kentlerin de Kaşar Festivalini mana ederek, sözüm ona bazı komiteler kurup, para topladıkları yönünde ki iddialara tepki gösteren Gölelilerin dernek ve dernek adını kullananların Belediye ve Kaymakamlığın bütçesini ve organizesini üstlendiği festivalle ilgi ve alakası olmadıkları halde festivalin adını kullanıp, rant elde etmelerine izin verilmemesini istediler.
Haberi ekleme saat: 07.39-15 Ağustos 2014
Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

DERNEK DERNEKLER PROJE YAPMAYI ÖĞRETECEK..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşArdahan Merkez de bulunan ve yaptığı çalışmalarıyla diğer dernekler örnek olmaya devam eden Serhat Ardahan Federasyonun kurucu derneği Ardahan'ı Güzelleştirme ve Tanıtma Derneği hazırladığı 2. projede kabul gördü.
50 Bin TL. Bütçeli yeni projesiyle Derneklere, 'Nasıl proje hazırlanır?' ı öğretecek olan Ardahan'ı Tanıtma ve Güzelleştirme Derneği hazırladığı 2. projenin kabulü ardından yazılı bir açıklama yaptı.
Aynı zaman da Ardahan Gazeteciler Cemiyetinin de üyesi olduğu Serhat Ardahan Federasyonu Kurucu Başkanı olan Burak Taştan'ın imzalı açıklama şöyle;
Ardahan Tanıtma ve Güzelleştirme Derneği Yönetim Kurulu Başkanı
Burak Taştan’dan, “Güçlü STK Engelsiz Eğitim Merkezi” isimli projelerinin düzenlenmesi ve onaylanması esnasında kendilerine yardımcı olan herkese teşekkür etti.
Başkan Taştan’ın teşekkür metni:
İçişleri bakanlığı dernekler dairesi başkanlığınca her yıl düzenli olarak yayınlanan; Sivil toplum kuruluşlarının yönetim ve işlevsel kapasitelerini arttırmaya yönelik projeler kapsamında derneğimiz ilimizde bu yöndeki çalışmaları güçlendirmek amacıyla Güçlü STK Engelsiz Eğitim Merkezi isimli projemiz dernekler dairesi başkanlığına sunulmuştur.
Yapılan incelemeler sonucunda projemiz desteklenmeye uygun görülmüş 13 ağustos 2014 tarihi itibariyle onaylanmıştır.
Bu projenin hazırlanması sürecinde emeği geçen dönemin Ardahan valisi sayın Seyfettin AZİZOĞLU’na projemizin değerlendirilmesi sürecinde destek sağlayan sayın valimiz Ahmet DENİZ’E ayni katkı sağlayarak projemizin güçlenmesine destek olan Ardahan valiliği Avrupa birliği dış ilişkiler ve proje koordinasyon merkezine, Engelsiz Yaşam Bakım Rehabilitasyon ve ADM Merkezi müdürlüğüne, Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğüne, İl Dernekler Müdürlüğüne,Ardahan Üniversitesi Rektörlüğüne, Ardahan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığına, Ardahan Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanlığına sonsuz teşekkürlerimizi sunarız.
Saygıdeğer basın mensupları yaklaşık 10 ay sürecek olan projemiz yaptığımız her faaliyette olduğu gibi önceliğimiz şeffaflık ve dürüstlük ilkesi olacaktır. Projemiz amacına uygun tamamlanması için gerekli bütün hassasiyet gösterilecektir. Derneğimiz başkanlığınca oluşturulan proje koordinatörlüğü tarafından peryodik olarak proje süresince kamuoyuna bilgilendirme yapılacaktır.
Saygılarımla
Ardahan Tanıtma ve Güzelleştirme Derneği Yönetim Kurulu Başkanı
Burak TAŞTAN

**Vali: Daha Çok Proje Yapın..

Diğer yandan Ardahan Valisi Ahmet Deniz, Ardahan’da faaliyet gösteren Proje Destek Ofisleri’nin temsilcileri ve proje birimleri ile “Proje İzleme Toplantısı”nda bir araya geldi.
Vali Yardımcıları, Özel İdare Genel Sekreteri, Proje Destek Ofislerinin temsilcileri ve proje birimlerinin de katıldığı toplantıda konuşan Vali Deniz, yapılabilecek projelerle ilgili bilgi akışının hızlı olması yönünde proje birimlerine talimat verdi.
Proje üretimi konusunda ki kararlılığını yineleyen Vali Deniz, “Hep beraber sıkı bir çalışma sistemi kuralım. Her kurum kendi alanında açılan proje desteklemeleri konusunda duyarlı olsun. Haberleşme kanallarını sağlam kurabilirsek, daha fazla projeyle daha iyi işler ortaya çıkarabiliriz. Ardahan’ın güzelleşmesi ve gelişmesi için özverili çalışmalarla daha fazla proje üretmemiz gerekmektedir” diye konuştu.
Toplantıda, Özel İdare, SODES, Milli Eğitim, AB, SERKA, TKDK ve SYDV tarafından uygulanan projeler hakkında durum değerlendirmesi yapıldı.
Haberi ekleme saat: 07.35-15 Ağustos 2014
Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Bal Güzel de Tadı
(Vergisi) Nerede?!

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**Kayalar da bile bal çıkaranlar bu yıl 300 ton bal götürdüler..
Arıcılar Birliği: 300 Ton Bal Topladık, Kilosunu 50 TL.’ye sattık!..

Bin bir çiçeğinin her yıl tonlarca bal verdiği Ardahan’da Kafkas Arısının topladığı ballarla bal katan ve her yıl tonlarca bal satarak rantlarına rant katan balcıların Ardahan ekonomisine ve ülke vergisine katkıları merak ediliyor.
Bir bakkalın yılda bir çok kalem de vergi verdiği, bir iş yerinin sigortasız işçi çalıştıramadığı, her türlü para hareketinin takip edilip, fatura kesilip kesilmediği yakın takibe alındığı Türkiye'nin sınır kentinin bakir mera ve yaylaların da her yıl tonlarca bal alan Arıcıların hala markalaştıramadıkları, adlarına düzenlenen bir gram balla destek olmayan balları satarken hangi sisteme bağlı oldukları ve Kafkas Arısının topladığı ballardan elde ettikleri kazancın ne kadarını vergi olarak verdikleri merak konusu olmaktadır.
Günede Milyonların döndüğü Ardahan Hayvan Meydanında ki başı boşluk gibi yüzlerce arı kovana sahip Ardahanlı, Artvinli ve diğer illerden Ardahan’a kaçak olarak gelip, her yıl tonlarca bal toplatıp satan Arıcıların kazançlarının % kaçını vergi olarak ödedikleri merak edilmektedir.

**Ne Vergisi, Üstüne Üstlük Sinek Başı Para Alıyorlar!

Konu hakkında yaptığımız araştırmada Ardahan’da her yıl 300 ile 800 ton bal çıkmasına karşı, Arıcıların hemen her yıl, ‘^Ya bu yıl bal olmadı’ şikayetleri ile gölgeledikleri gelirlerinin ne kadarını vergi verdikleri merak edilirken, milyonların harcanıp, yapılan ancak ne hikmetse bir türlü çalıştırılmayan Bal Paketleme Tesisine sahip Ardahan Arıcılar Birliği aracılığı ile Arı Başı 18 Tl. Devlet Desteği aldıkları da ortaya çıktı.

**300 Ton Bal Aldık!..

Ardahan Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı İlhan Evliyaoğlu, geçen yıla oranla bal üretiminde yaklaşık yüzde 90 artış olduğunu bildirdi.
Halil Efendi Mahallesi'nde Sıddık Yılmaz'a ait kovanları inceleyen Evliyaoğlu, yaptığı açıklamada, kentteki 575 üyenin yaklaşık 50 bin kovanında bal sağım işleminin tamamlandığını ve yaklaşık 300 ton bal elde edildiğini söyledi.
Yağışlar dolayısıyla istenen sonucun elde edilemediğini ancak geçen yıla oranla iyi bir sonuç aldıklarını belirten Evliyaoğlu, şunları kaydetti:
"Bu yıl yağışlar ve kırağı bizi olumsuz etkiledi ancak her şeye rağmen geçen yıla göre iyiyiz. Çünkü geçen yıl 160 ton bal elde etmiştik, bu yıl ise yaklaşık 300 ton. Azda olsa bu iyi bir sonuçtur ancak kovanlar yine verimsiz. Çünkü bir kovanda beklenen bal verimi en az 20 kilogram, bazen de 25 olan kovanlar da oluyor. Bu yılda bir kovanda 5 en fazla 7 kilogram bal aldık. İl genelinde 300 ton bal bizim için bir kriter değil. Bizim için kriter olan en az 800, en fazla bin ton bal. Böyle bir durum olduğunda bizde başarı olur. Aksi taktirde diğer sonuçlar düşük. Biz almamız gereken verimi 2010'da aldık. 2010'da kovan sayımız az olmasına rağmen 800 ton bal elde etmiştik."
Evliyaoğlu, 2010'dan sonra verimin düşük olduğunu ifade ederek, geçen yıla oranla iyi bir sonuç elde edildiğini ve bu durumun az da olsa kendilerini sevindirdiğini vurguladı.
Üretim şekilleriyle ilgili bilgi veren Evliyaoğlu, arılara bakılacak en ideal zamanın akşam saatleri olduğunu dile getirdi. Evliyaoğlu, birlik olarak bu yıl balın kilogram fiyatını 50 lira olarak belirlediklerini sözlerine ekledi.

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

HANAKLI NURAY:
Doktor olmak istiyorum, param yok..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşYoksul bir ailenin 3 çocuğundan biri olan 23 yaşında ki Tıp Öğrencisi Nuray Şaban Çelebi maddi imkânsızlıklar dolaysıyla okulunu bitiremem tehlikesiyle karşı karşıya kaldı.
Bulgaristan’da beş tıp üniversitelerinden birisi olan Pleven Tıp Üniversitesi 4. Sınıf öğrencisi olan Nuray Şaban Çelebi Tıp Fakültesini okuyup bitirmek için duyarlı iş adamlarının desteğini bekliyor.
İstanbul’da Sağlık Mesleği Aneztesi Bölümünü okuduktan sonra akademik eğitimine Marmara Üniversitesinde okuyan burada ki Fizik/Kimya/Biyoloji puanları ile Bulgaristan’da Pleven Tıp Üniversitesi’nde okuma hakkını kazanan ve 1. Sınıfı kendi imkânları ile okuyan, 2. Sınıf ile 3. Sınıfları annesinin kredi kırması ve dedesinin destekleri ile okuyan Nuray Şaban Çoban yıllık 5 bin Euro karşılığı okuduğu üniversitesine devam etmek için başta Hanaklı iş adamlarından olmak üzere tüm iş adamlarından yardım bekliyor.
‘Doktor olmak istiyorum, ama maddi imkânsızlıklar önümü kesiyor’ diyen Tıp Öğrencisi Nuray Şaban Çelebi beklediği desteği alamazsa okulunu dondurmak zorunda kalacak.

Başkanlık Sistemi Başladı..
Yazar Fakir
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin
SİZİN DE BURADA REKLAMINIZ OLABİLİRDİ.. 0.535. 418 32 58


Ardahan'da Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin


Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin
Facebook'ta Paylaş
Twittirda Paylaş
Yazarlarımızı okuyor musunuz?

YAZIYORSAM SEBEBİ VAR
Ula Sizden Entrika mı Kaldı?

Fakir Yılmaz Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşMilletvekili olmadığı halde yerel seçimlerde mahalle mahalle dolaşıp AK Parti Adayı Köksoy’a, cumhurbaşkanlığı seçiminde ise köy köy gezerek, 'Cumhurbaşkanı adayımız Erdoğan’a bir oy fazla oy verin' diye kendini paralayan Saffet Kaya kadar olamayan, 10 Ağustos’tan önce nerede olduğu bilinmeyen AK Partinin milletvekili seçim biter bitmez yalandan Adliyenin önünde bitip, ‘Tüm entrikalara rağmen kazandık’ demiş..
Vay be!
Ardahan Amma da açıklama..
Ve bu açıklama gibi her kokuyu şap diye haber diye Ajanlara, pardon ajanslara atanlarda, ‘Vekilden Ardahanlı seçmene teşekkür’ demiş..
İçeriğine bakınca kendisi kadar boş olan bu açıklamada dikkatimi çeken entrika kelimesinin tam anlamına bakmak için google amcayı tıkladım ve entrika kelimesinin anlamını yeniden okuyup, kimin kime entrika yaptığına baktım..
*Entrika’ ‘Bir işi sağlamak ya da bozmak için girişilen gizli çalışma, oyun, dolap, düzen, dek, desise, hile' miş..
Peki sormazlar mı senin yaptığına ne denir dostum?..
Bu yaptığın entrikadan başka nedir?..
Seçim boyunca ortada gözükmeyen sen, Saffet Kaya ve Ensar Öğüt gibi köy köy gezip oy istemeyen sen..
Erdoğan’ın sırtına binip vekil olan sen, bir iş yapamayan sen..
Göle yolu başta olmak üzere diğer ilçe ve köy yollarını görmeyen sen..
Doluda perişan olan köylüye, ‘Zekat vermediniz ondan’ diyen sen..
Havaalanı isteyen Ardahanlıya, 'Gerek yok' diyen sen..
Peki sence entrika hangisi?..

**Kazanan belli, ya kim kayıp etti?

Dün gerçekleşen ve Türkiye'nin resmen olmazsa da sukutce başkanlık sistemine geçtiği cumhurbaşkanlığı seçiminin galibi daha önce tahmin ettiğimiz gibi Erdoğan'dır..
Dikkat edin Ardahan dahil, İl ve İlçe Teşkilatlar, Milletvekilleri demiyorum, bu seçimin de galibi cumhurbaşkanı değil, Başkan Recep Tayyip Erdoğan'dır..
Çünkü bu seçim de AK Parti Ardahan'da olduğu gibi bir çok yerde geçtiğimiz genel ve yerel seçimlerde daha az oy almış, yani Erdoğan başkan olurken, AK Parti Ardahan'da olduğu gibi, ülke genelinde yorgun, argın ve de beceriksiz teşkilatlar dolaysıyla düşüşe geçmiştir..
Öyle yada böyle Başkan Erdoğan'ı tebrik ederken, asıl üzerinde durmak istediğimiz konuya, yani 'bu seçimin kayıp edeni kimdir? e gelelim mi?..
Efendim bu seçimin kayıp edeni çatı dense de asıl kayıp eden HDP olup, Türkiye'nin partisi olacağını iddia eden BDP'dir..
Toplasanız da, çıkarsanız da sonucu belli olan bir oy potansiyeline sahip olan CHP, MHP ve DSP'nin başını çektiği çatı adayının bu sonucu alacağını daha önce defalarca yazmış olsakta birilerinin, BDP %15 alacak diyerek teselli arayışına da şiddetle karşı çıkmış ve HDP'nin Demirtaş'ın kişiliği ile azda olsa oyları artacak diyerek, olsa olsa Ardahan %9,5 olur demiş, bu yönde ki tezimizde direnmiştik..
İşte psikolojik nokta olan %10 bile geçilememiştir..
Ve tezimiz dün alınan sonuçla bir kez daha doğrulanmıştır..
Evet beyler 15 bilemediniz 25 milyon Kürt var denilen bir ülke de bir o kadar da solcu var sayarsak bu seçimin kayıp edeni açıkça, alenen HDP'dir..
Çünkü o Kürtler denilenler yine AK Parti'ye oy vermiş, solcu denilenlerin % 0,5 bilemediniz %0,7'si Demirtaş'a oy vermiştir..
Yani birilerinin şişirmesi vede yönlendirmesiyle Türkiye partisi olma iddiasıyla BDP'likte ayrılıp, HDP olan BDP Posof, Damal, Çıldır'da bile oy alarak mevcut oyuna ancak 1 puan eklemiştir..
Yani bana sorarsanız en rahat ortam da bile oy alamayan bir parti olarak karşımız da duran HDP'nin de AK Parti gibi süratlen teşkilatlarını gözden geçirip, gerekeni yapması ve halka gitmeyen, çalışmayan, tüm yükü Demirtaş'a, Öcalan'a, hatta Kandil'e yüklenenlerle değil, köy köy, ilçe ilçe, şehir, şehir dolaşan, partisini analatan, toplumun sorunlarına dikkat çeken ve onların gerçek temsilcileri ile siyaset yapan bir ekip oluşturup, öyle her an gidilebilinecek olan 2015 genel seçimine hazırlanmalıdır..
Çünkü hala kazanılmış bir şey yok..
0.535.418 32 58-fakiryilmaz323@hotmail.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?

KADINCA/Selmi Yılmaz
Havaalanı unutuldu mu?

Ardahan Haberi Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşKışa doğru gittiğimiz şu günlerde yaz tatilini Ardahan’da geçiren gurbetçilerde yavaş yavaş dönmeye başladılar.
Üçü Ardahanlı olmak üzere yaklaşık 10 Otobüs firmasının bulunduğu ve yer bulmaktan insanların sıkıntı çektiği Ardahan Otogarın da bir yolcu mu yolcu ederken, bu kente hava alanı çok görüp, ‘Şimdi sırası değil’ diyenleri hatırladım
Ve en önemlisi hava alanına gerek yok diyen ve bu yönde toplanılan imzaları bile boşa çıkaranların acaba hiç gece kondu Ardahan Otogarına gelip, görmüşler mi diye Fakir Yılmaz kendi kendime düşündüm..
Çünkü hemen arkasına lağım suları ile dolmuş, bataklığa dönmüş Kura nehrinin yanı başında ki sözde oto gar bugünlerde bir hayli hareketli..
Gerçi Ardahanlıya hava alanını çok görenlerin ilçesi Göle garajının da, Hanak garajının da, Posof garajının da görmediklerini biliyorum ya neyse..
Biz asıl konumuza, şu unutturulmak istenen Ardahan Havaalanına dem vurmaya devam edelim..
Edelim ki, Kafkasları ve Karadeniz'in kapısı konumunda olan Ardahan’a havalanın şart olduğunu bir kez daha haykıralım..
Evet, Azerbaycan ve Ermenistan’ın karıştığı şu günlerde sivil, yada askeri bir havalananının ihtiyaç duyulan Ardahan’dan batıya, dünyaya havadan gidip, gelmek istiyoruz, ey havalananı istemeyenler..

**Başkan Erdoğan..

Dün gerçekleşen ve 12. Cumhurbaşkanını seçen Türkiye ilk başkanını da seçmiş ve yeni bir sisteme merhaba demiştir..
Erdoğan'ın yeni bir seçimi daha kazandığı 10 Ağustos seçimleri ülkenin yönetim şeklini de değişmiş ve yaklaşan genel seçimlerle birlikte yeni bir döneme yön vermiştir.
Hayırlı olsun diyebileceğimiz bu seçim sonuçlarını yorumlayacak olursak bu ülke de yaşayan insanların ortaya atılan yolsuzluk, hırsızlıkları da tasdik etmiş, 'Bal çalan parmağını da yalar' diyerek yaşananları da onaylamış ve Çalıyorsa, yapıyor da demişti..
Fakir Yılmaz CHP'nin MHP ile başını çekip, çökerttiği çatının altında kalanların politikalarını gözden geçirmesi gerektiğini de bizlere bir kez daha gösteren dünkü cumhurbaşkanlığı seçimi sonuçlarının kazananının Başkan Erdoğan, kayıp edenleri ise partisi, partinin karşısında ki muhalefet olduğunu söylersek yeni bir şey söylemiş olmayız..
Çünkü her şeyin ortada olduğu bir sonuçla sonuçlanan son seçimlerin bu ülkede cumhurbaşkanı seçmemiş, başkanını seçmiştir..
Başkan Erdoğan'ın sadece Türkiye'ye değil, arkasında ki güç ABD ile Ortadoğu'ya, Kafkas'ya yön vereceğini de, bunu yaparken başına geçtiği ülkenin iç huzurunda da sorumludur..
Çünkü ülke Başkan Erdoğan'a teslim edilmiş, adeta 'Ne yaparsa yap' denmiştir..

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin
Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

POSOF TAKLANDI!

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşArdahan'ın girişin de bulunan 'Serhat Ardahan'a Hoş Geldiniz' takının akıbetinden alınamadığı şu günlerde Hanak'tan sonra Posof'ta taklandı.
Yıllarca CHP'li Belediye Başkanına vekalet eden, son yerel seçimlerde AK Parti'den aday olup, Posof Belediye Başkanı olan Cahit Ulgar başkanlığında başlatılan çalışmaların ilk ürünü olarak Posof'un girişine yapılan tak oldu.

** Yolu değil, Girişi yenilendi!

Ardahan'ın Gürcistan'a sınır olan ve sınırları için de Türkgözü (Badele) Gümrük Kapısının bulunduğu ve şehirler arası/uluslararası yolun 3 yıla yakındır olağan üstü bozuk olan Ardahan'ın Posof ilçesinin girişine, 'Serhat İlçesine Hoş Geldiniz' yazılı Tak şirin ilçeye ayrı bir renk katmış oldu. Foto: Mihriban Ülvan

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

GÖLE'DE İNTİHAR VE KAZA
POSOF'TA YİNE YANGIN,
ÇILDIR'DA KAYIP, HOÇVAN'DA KAZA!

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşArdahan'ın Göle ilçsine bağlı Köprülü mahallesi Dedeşen'de bir genç kendini asarak intihar ederken, çayırda ot biçimi yapan biçer bir genç kızın ayağını yaraladı.
Alınan bilgilere göre Dedeşen'de nedeni belli olmayan bir sebeple bunalıma giren 16 yaşında Lise 2 sınıf öğrencisi Sedat Parlak kendisini iple asarak intihar ettiği öğrenilirken, intihar eden gencin aynı mahallede toprağa verildi.
Öte yandan yine Göle'de çayır biçen bir babanın kullandığı biçerin kontrolünü kayıp ettiği ve aynı çayırda ot toplanan kızını yaraladığı öğrenilirken olaya müdahale eden Ardahan AFAD ekipleri biçere ayağı sıkışan kızı kurtararak Ardahan devlet Hastanesine sevk ettiler.
Öte yandan Ardahan Kars yolunda bir köy yolcu minibüsünün devrildiği, içinde ki yolcuların kazayı hafif yaralarla atlattıkları öğrenilirken, Çıldır'da da Kısır dağın da bulunan yaylada kayıp ineğini arayan ancak kendisi de kayıp olan bir kişinin Ardahan'dan giden AFAD ekiplerince 4 saatlik arama sonucu bulunan Çıldır Eşmepınar (Purut) Köylü 1940 doğumlu Saddreeten Burukçay evine teslim edildi.

**Posof'ta yine yangın..

Diğer yandan geçtiğimiz gün yaşanan ve 5 evi ile 6 ahırın yandığı Ardahan'ın Posof ilçesine bağlı Yurtbekler köyünde çıkan yangında bir ev kullanılamaz hale geldi.
Edinilen bilgiye göre, Posof ilçesine bağlı Yurtbekler köyünde buzdolabının prizinden çıkan kıvılcım yangına neden oldu. Köy sakinlerinin müdahalesiyle söndürülen yangında evde bulunan bütün eşyalar kullanılamaz hale geldi. Yangının yandaki evlere sıçramaması için köylüler yoğun çaba harcadılar.
Evi yanan Ulgar Yıldız'ın engelli olduğu ve annesiyle birlikte yaşadığı belirtildi.
Köy muhtarı Serpil Kaya, köy halkının yardımlarıyla söndürülen yangından sonra kalan eşyaların da kullanılamaz olduğunu söyledi.

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Ardahan'a Havaalanı İstiyoruz..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**ESOBB'DAN ANLAMLI KAMPANYA..

Gazetemiz ziyaret eden Ardahan esnaf ve Sanatkarlar Odalar Birliği Başkan Vekili İskender Yılan Ardahanlıların Havaalanı istemine tam destek verdiklerini ve bu yönde bir kampanya başlattıklarını açıkladı.
Türkiye'nin Kafkaslara açılan iki gümrük kapısının bulunduğu Ardahan'a hava alanı istemi gün geçtikçe toplumsal bir isteme dönüşüyor.
Ardahanlıların bu yönde ki taleplerini dikkate alan Ardahan Esnaf ve Sanatkarlar Odalar Birliği 'Ardahan'a Hava alanı İstiyoruz' Kampanyası başlattı.
Bastırdığı A4 bildirilerini esnaf esnaf gezerek, camlarına astıran Ardahan Esnaf ve Sanatkarlar Odalar Biriliği Başkan Vekili İskender Yılan yaptığı açıklama da, Türkiye'nin Gürcistan ve Ermenistan'a komşu, Şah Denizi petrol ve doğalgaz boru hatlarını geçtiği, Kars-Tiflis-Bakü Demir yolunun bitmek üzere olduğu, açıldığında Türkiye'nin 3. Büyük Gümrük Kapısı olacak olan Çıldır Aktaş Gümrük Kapısı bulunan, Ahıska gibi değerimizin yanı başında bulunan Posof Türkgözü Gümrük Kapısının açık olduğu, kırmızı et deposu bin bir çiçekle donanımlı yaylalara sahip olan , dünyanın en güzel balını üreten Kafkas Arısının Gen Merkezi Ardahan'a hava alanı artık şart hale gelmiştir. Bu nedenle bizde böyle bir kampanya başlattık.'dedi.
Çatı altında 2 Bin 400 Üyesi olan ESOBB olarak Ardahanlıların bu haklı istemine kulak tıkayamayacaklarını belirten ESOBB Başkan Vekili İskender Yılan, 2 Esnaf Sanatkarlar Odası, Bir Şoförler Odası ve 4 tanede şubesi bulunan Ardahan'ın en büyük sivil toplum örgütü olarak bizde hükümete, siyasilere vitrinlerden sesleniyor ve vitrinlere astığımız duyurumuzla bu haklı istemin altına ESOBB olarak imza atıyoruz.' diyerek başlattıkları kampanyayı Ardahan'ın geneline, ilçelerine ve tüm yurda duyuracağız diyerek herkesten destek istedi.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

FOTOĞRAFLARINI ÇEKECEĞİZ!..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşGAZETECİ FAKİR YILMAZ ARDAHAN'IN KANAYAN DİĞER BİR YARASININ DOSYASINI AÇIYOR..

Ardahan'dan para kazanıp, başka illere yatırım yapanlar Ardahanlıları sömürmeye devam ederlerken, bunların Ardahan'ın sorunları konusun da olduğu gibi vergi listelerinde ortada gözükmemeleri dikkat çekiyor.
Yoksul halkın paraları ile rantlarına rant katan, belediyenin yerinde binalar dikip, 600 ila 800 TL. arasında kiralar alanların Ardahan'da kazandıkları paraları Antalyalara götürüp, burada inşaat ve otelcilik başta olmak üzere turizm işine yatıranların bu memlekette her gelen valiye, emniyet müdürüne yağcılık olsun diye poster büyüklüğünde fotoğraflar hediye etmesi ise fakir Ardahan'ın bir başka gerçek yarası.

**Bu konuda ki dosyayı önümüzde ki günlerde gözler önüne serip, hem bu memleketin sırtında para kazanıp, hemde bu paralar ile başka illere yatırım yapanların gerçek yüzlerini ve isimlerini tek tek yayınlayacağız..

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Vali: Hep Birlikte Olacağız,
Ardahan’ı Kalkındıracağız

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş12 nci Cumhubaşkanının seçildiği seçimlerin hemen ardından iadeyi ziyaretlere başlayan Ardahan’ın 12 nci Valisi Ahmet Deniz gazetelerimizin basıldığı matbaamızı ziyaret ederek bürumuz da Ardahan ile ilgili düşüncelerini aktardı.
Aynı zaman da Ardahan Gazeteciler Cemiyeti Başkanı olan Gazeteci Fakir Yılmaz’ı ve Kuzey Doğu Anadolu, Son Vilayet, Çıldır Gazetesi, Hanak/Damal Gazetesi ve Göle Gözlem Gazetesi Sahibi Selmi Yılmaz’ iadeye ziyarete gelen Ardahan Valisi Ahmet Deniz Ardahan’ını gelişiminde birik rol oynayan basınla birlikte çalışıp, Ardahan’ı kalkındırmaya gayret deceğiz dedi.
Ardahan'ın küçük ama geniş bir coğrafyaya hitap eden ve en önemlisi Kafkaslara açılan kapı olduğunu belirten Vali Ahmet Deniz var olan sorunların çözümünün yanı sıra yeni yatırımlarla kentin kalkınmasına katkı sunacaklarını söyledi.
Ardahan’ın kış turizmine çok uygun bir alan haline getirmenin mümkün olduğunu belirten Vali Deniz doğasıyla, stratejik alanı ile gelişmeye uygun Ardahan’ı el ele verip kalkındırmaya gayret edeceklerini belirtti.
Spor’dan hayvancılığa kadar bir çok imkanın olduğu Ardahan’da proje kurumlarını harekete geçirip, yeni iş sahaları açtırmayı da hedeflediklerini belirten Ardahan Valisi Ahmet Deniz herkes kendisine düşeni yapması halinde daha güzel bir Ardahan’ın yaratılabileceğini de sözlerine ekledi.

**Ulusal Hakemi Kutladı..

Türkiye 1. Futbol Ligi Hakemi olan S. Doğu Yılmaz’ıda tebrik eden Ardahan Valisi Ahmet Deniz spor’a gereken desteği vereceğini bir kez daha belirtti.

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

ARDAHAN MERKEZDE HOŞ OLMAYAN GÖRÜNTÜLER..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**Eyarlar Kokuyor!

Yabancıların kent merkezine ilk geldiği ve Kars Garajı olarak bilinen alanda ki çirkin görüntüler dikkat çekerken, bazı esnafların kışlık peynirlerin depolandığı derileri satmak için gelişi güzel caddenin ortasına sermesi tepkilere neden olmakta.
Kokudan geçilemediği belirtilen bölgede ki bu çirkin görüntünün ortadan kaldırılmasını isteyen bölge esnafı bu yönde belediyeye yapılan onca şikayetin bugüne kadar sonuç vermesinden yakındıkları dikkat çekiyor.
Tulum peyniri yapanlara sayılmak için sağlıksız ortamda, gelişi güzel ortalığa bırakılarak satılan hayvan derilerinin ne kadar sağlıklı olacağını da soran bölge esnafı belediye, İl Tarım ve Sağlığın da bu önemli konuya el atması gerektiğini belirtmekteler.

**REKLAM PANOLARI HURDAYA DÖNDÜ..

1992 Yılından bu yana kentleşmeye çalışan Ardahan’da Belediye tarafından ana caddeler konulan reklam panolarının kısa sürede kırılıp, döküldüğü dikkatlerden kaçmıyor.
Vatandaşın duyarsızlığına belediyenin ilgisizliği eklenince güze şeylerin çevre çirkinliğine neden olduğu Ardahan’da dikkat çeken bu durumun bilinçsiz toplum, ilgisiz belediye manzarasına neden olduğu belirtiliyor.
Kente güzellik veren bu tür çalışmaların vatandaşlarca korunamadığından şikayetçi olan belediye yetkilileri halkın kendi parasıyla yapılan bu çalışmalara sahip çıkması gerektiğine dikkat çekerken, kırılıp, dökülen bu panoların neden kaldırılmadığı ise bilinmiyor.

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

YAĞMUR ARDAHAN’IN TOZUNA YETMİYOR!.

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşAylardır yağan ve en son Çıldır ve Göle’de olmak üzere bir çok yerde etkili olan Temmuz ve Ağustos yağmurları da Ardahan’ın tozuna yetmeyince devreye Ardahan Belediyesinin küçük itfaiyesi yetişti.
21 inci yüz yılda olmamıza karşın halen toz topraktan geçilmeyen Ardahan’ın ana caddelerini tozdan kurtarmak için gün boyu su serpen itfaiyeye karşın esen küçük bir rüzgarla şehir merkezin de toz bulutları oluşmaya devam ediyor.
Belediye Temizlik İşlerinin temizlemekten güçlük çektiği Ardahan’ın ana caddeleri gibi ara sokakları da tozdan ve çöpten geçilemiyor.
Belediyenin son olarak yeniden alt-üst ettiği kaldırım inşaatları ve kent içinde ki konut ve bina inşaatlarının yanı sıra esnafın çevreyi gelişi güzel kirletmesi bu istenmeyen manzaraya neden olan birinci neden olarak gösterilmektedir.

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Ziraat Temel Attı..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşArdahan’da inşaatı devam eden bir çok devlet inşaatı arasına iki yıla yakındır kirada bulunan Ardahan Ziraat Bankası da katıldı.
Depreme dayanıklı olmadığı gerekçesiyle yıkılan devlet binaları arasında bulunan ve geçtiğimiz iki yıl önce yıkılarak Karagöl mahallesinde ara bir sokakta hizmet veren Ardahan Ziraat Bankası eski yerinde yeniden hizmet verecek.
Eski Tekel Binasının da yıkılıp yerine yeni binanın yapılığı alan da temeli atılan Ardahan Ziraat Bankasının gelecek yıl yeni binasında eski yerin de hizmet vermeye devam edecek.
Ardahan ve ilçelerin de hizmet veren tek devlet bankası olan Ziraat Bankasının müdürnün de önümüzde ki günlerde Ardahan’da ayırlaacağı öğrenildi.

**6 Banka Şubesi Var..

Ardahan’da Ziraat Bankasının yanı sıra Ak Bank, Deniz Bank, Halk Bankası, İş Bankası, Vakıf Bank isimli bankaların şubeleri bulunmaktadır.

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Kışla yine unutuldu!..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**Başkan hani gerek yoktu almıştınız?

Aynı zaman da Ardahan Gazeteciler Cemiyeti Başkanı olan Ardahanlı Gazeteci Fakir Yılmaz’ın bir grup Ardahanlıya birlikte dikkat çekmek için geçtiğimiz günlerde Ardahan'a gelen Milli, Savunma Bakanına açtığı, ‘Aziziye Kışlasının Üniversiteye Verilmesini İstiyoruz’ pankartı gündemdeki yerini hala tutarken, ‘Ne gerek var, biz zaten orayı almışız’ diyen Belediye Başkanı ve söz veren bakan’da yine bir ses yok.
Boşaltılmasına karşı kapısında hala Asker Bekçilerin bulunduğu bu kışla gibi yarısından çoğu boşaltılan kent için de Askeri lojmanlarının akıbetini ne olacağı ise halen kimse net bilmediği gibi bu yönde çağrı yapılan yetkililer de sus pus olama devam ediyorlar.

**GÖLE LOJMANLARI DA BEKLİYOR..

Askeri birliklerin küçültülüp, geri çekildiği Ardahan’da boşatılan askeri kışla ve lojmanların neden sivile devir edilip, başka işler de kullanılmadığı merak edilen Ardahan'ın Göle ve Damal ilçesinde bulunan Askeri Lojmanlar boş kalmaktan harabeye dönmeye devam ediyor.

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Festivallere ne harcandığı açıklanmadı!..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşGeçtiğimiz 16 festival boyunca yapılan ‘Festival Bütçesini’ adeta bir CIA yada Devlet sırrı gibi saklayıp, kamuoyuna açıklamaktan kaçınan Ardahan Belediyesi gibi Damal, Hanak ve Posof Belediyeleri de bu yıl da yapılan festival ve şenliklerde harcanan bütçeyi Ardahan kamuoyuna açıklamaktan yine kaçtı.
Bu yönde yapılan Çıldır Belediyesinin 20 bin TL. harcadığını açıkladığı Ardahan’da ki yaz etkinlikleri sırasında yapılan harcamaların neden kamuoyuna açıklanmadığı bilinmezken, Ardahan Belediyesinin yarısını 60 Bin TL.’ye özelleştirdiği bu yılki 16. Kültür ve Bal Festivaline 178 Bin TL. gibi büyük bir bütçe harcadığı, Damal Belediyesinin ise sahneye çıkmayan iki sanatçıya 30 Bin TL. ödediği, Hanak ve Posof’un da Damal’ın iki sanatçıya ödediği paranın iki mislini ‘Yaz etkinlikleri’ adı altında halkın paralarını harcadıkları ileri sürülmektedir.

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

ARDAHAN V V V İLE YÖNETİLİYOR!

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş8 Yıldır İl Kültür ve Turizm Müdürünün vekilin vekilinin vekili ile idare edildiği Ardahan da ki kamu idarecilerini büyük bölümü vekaletle görev yapıyorlar.
22 Yıldır aynı Kara yollarının şefinin vekaletle yönettiği bozuk Ardahan yollarından sorumlu kurumda vekilin vekilini vekili ile idare edildiği Ardahan’da başta İl Milli Eğitim olmak üzere bir çok kurumun idarecisi de vekilin, vekilinin vekili ile idare edilmektedir.
Kurumların tam yetkili kişilerin elinde olmaması dolaysıyla bir çok işin zamanında yapılmadığı Ardahan’da yıllardır yaşanan bu duruma bugüne kadar çözüm bulamayan siyasiler Ardahan merkez de olduğu gibi ilçeler de de yaşanan bu duruma ne zaman çare bulacakları merak konusu.
Vekilin, Vekilinin Vekili İdarecilerin tam yetkili olamamakla ve bu nedenle iş yapamamakla şikayetçi olduğu Ardahan’da vali başta olmak üzere İl yöneticilerinin de bu durumdan bir hayli şikayetçi olduğu Ardahan’da VVV’li idarecile dönemine artık son verilmesi istenmektedir. Haber/Grafik: www.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Akçam: “Öcalan serbest kalmalıdır”

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşArdahanlı aydın Ölçekli Dursun Akçam’ın oğlu ve Taraf Gazetesi yazarı Prof.Dr. Taner Akçam geçtiğimiz gün köşe yazısında, Kürt Siyasi Hareketi Lideri Abdullah Öcalan’ın getirilecek genel bir af ile serbest bırakılmasını önerdi.

6 Ağustos tarihli Taraf Gazetesi köşesinde “SAVUNDUĞUMDAN DEĞİL, EŞYANIN TABİATI BUNU GEREKTİRİYOR” cümleleriyle giriş yaptığı yazısında, Türkiye’de bir genel affın çıkarılması gerektiğini ve buna PKK Lideri Öcalan’ın da eklenmesi gerektiğini ve mecliste siyaset yapmasını önerdi.

İşte Alper Akçam’ın 06.08.2014 Çarşamba tarihli o köşe yazısı:

**Genel af şart
Savunduğumdan değil, eşyanın tabiatı bunu gerektiriyor.
Siyasetin geldiği nokta bunu istiyor. Tıpkı arabayı sürenin, attığı vites ve gaza basışının, arabanın bir üst vitese geçmesini kaçınılmaz kılması gibi... Genel Af vitesi arabaya bağırıyor, “at bu vitesi, bu motor ancak bu vitesle devam eder, diye.
Bunu galiba herkes görüyor ve biliyor ama cesaretle ortaya çıkıp durum budur diyen yok. Tuhaf bir sahtekârlık var orta yerde.
Türkiye’de her şey “miş gibi” yapılıyor. Aslında şu anda adı konmamış bir genel af zaten çıkarıldı. Bakın büyük gürültülerle sürdürülen Ergenekon ve Balyoz davalarının tüm tutukluları serbest bırakıldı. Faili Meçhul davaları sanıkları, Hanefi Avcı gibi ODA TV davası sanıkları, herkes herkes dışarıda. KCK’dan da tutuklu kalmadı gibi... Hatta İslami Büyük Doğu Akıncıları Cephesi (İBDA-C) örgütünün lideri Salih Mirzabeyoğlu da tahliye edildi.
İçeride kimse kaldı mı bilmiyorum?
Ama yapılan adı konmamış bir genel aftır.
Adı konmayan, korkarak yapılmış bu affın adının konması gerekir. Silikliğe ve korkaklığa gerek yok. Böylece az da olsa kalan tüm siyasi tutuklular da çıkabilir!
Bu adı konmamış genel af tahliyeleri, soruşturmalarını doğrudan Tayyip Erdoğan’ın yönettiği ve yönlendirdiği siyasetin de bitişi anlamına geliyor. Çünkü, bu tahliyelerin kapısını açan da kendisi. Bir nevi özeleştiri yapıyor, geçmişe sünger çekiyor ve aklınca yeni bir sayfa açmaya çalışıyor.
Tüm yapılanları ise “paralel” diye adlandırdığı ve kendisinin de ne olduğunu bilmediği bir yapının üstüne yıkarak işin içinden çıkmak istiyor.
Gerek yok bu tür cambazlıklara. Siyaset doğrudan ve harbi yapılmak zorunda.
Önerdiğim, “miş gibi” yapılan genel affa resmî bir karakter kazandırmak ve tabloda eksik olan Öcalan’ı da eklemektir.
Çünkü şu an tahliye edilenler için kullanılan tüm argümanlar Öcalan için de geçerli.
Ayrıca Erdoğan büyük bir hata yapıyor; hem Kürt meselesinde açılım yapma iddiasında olmak istiyor, üstelik, “Kürt sorununu ben çözerim” iddiası ile Kürtlerden özel oy istiyor ama öte yandan MHP’ye oy kaybederim diye Öcalan’a küfretmek gibi tuhaf bir çizgi de izliyor. Hem Kürt sorununu çözmek istiyor hem de HDP Meclis’te olmamalı gibi tuhaf iddialarda bulunuyor. Kürt sorununu çözmek isteyen bilir ki, değil HDP’nin PKK’nın Meclis’e girmesi gerekir.
Kürt meselesinde içine girilen süreci başarıyla sonlandırılmak istiyorsanız, ve bu konuda ciddi iseniz, değil Kürt tarafının görüşmecisine hakaret etmek; onları siyasete sokmak için mücadele etmeniz gerekir. Barış sürecinin mantıki adımı PKK’nın Meclis’e sokulması ve Öcalan’ın serbest bırakılmasıdır.
Türkiye’de siyasetin normalleşmesi gibi temel bir sorun var. Bugün BDP istediği siyaseti kendi özgür iradesi ile belirleyen özgür bir parti midir? HDP böyle bir parti midir? Hayır, değildirler! Bu partilerin bir gözü Kandil diğer bir gözü İmralı’dadır. Sonuçta HDP-BDP çizgisi PKK’nın, KCK’nın siyasi atmosferinde, vesayetinde olan akımlardır. HDP-BDP siyasetinin esas aktörleri PKK ve Öcalan’dır.
Bu iki kurumu doğrudan siyaset yapar hâle getiremezseniz siyaseti normalleştiremezsiniz.
Mantıki ve doğru olan, PKK’nın sivil siyasetin bir parçası olması, lideri Öcalan’ın serbest siyaset yapar hâle gelmesidir. Bunun yeri de Meclis’tir. PKK parlamentoya girmeden Kürt meselesinde çözüm normal kulvarına giremez.
Çıkarılacak bir gelen af belli bir tarihten önceki tüm suçları kapsayabilir ve böylece Türk siyasetinde yeni sayfa açar.
Yargılananların içinde yer alacakları siyasi zemin, Türkiye’de siyasetin normal zemini olacaktır. Ve bundan demokrasi kazanacaktır.
tanerakcam@gmail.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

KENDİLİĞİNDE YETİŞEN KENEVİRLERE OPERASYON!

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**ARDAHAN'DA MACERA OPERASYONU..

Ardahan'ın çeşitli yerlerinde kendiliğinde yetişen ve esrar maddesi olup, olmadığı tam bilinmeyen ot yığınlarına operasyon.
Alınan bilgilere göre bir ihbarı değerlendiren Ardahan İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, ilçeye bağlı Kurtkale köyü Gordiyon mevkisinde bir arazide arama yaptı.
Ekipler, yaptıkları incelemelerde 21 bin 800 kök Hint keneviri buldu.
Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ekiplerinin yardımıyla ele geçirilen Hint kenevirleri yakılarak imha edildi.
Olayla i,lgili kimsenin gözaltına alınmadığı alınan diğer bilgiler arasında oldu.

**Ardahan'da da Operasyon..

Diğer yandan Ardahan kent merkezi de polisin yaptığı aramalarda bazı kişiler esrar kullanıyorlar diye göz altına alınıp, serbest bırakıldıkları öğrenildi.

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

BAŞBAKAN ARDAHAN'DA 2. TURA KALDI!..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş10 Ağustos'ta yapılan cumhurbaşkanlığı seçiminde adaylar barajı geçemediler.
Son yerel ve genel seçimin altında oy alarak puan kayıp ettiği görülen Erdoğan'ın en büyük destekçisi AK Parti'nın oyları gibi CHP'nin de oylarında düşüş yaşadığı görüldü.
BDP ve HDP'nin yanı sıra solcu ve demokratların da destek verdiği Selahattin Demirtaş'ın -%10'luk barajı geçtiği Ardahan'da Recep Tayyip ERDOĞAN % 40,69 20.567, 2.Selahattin DEMİRTAŞ % 23,09 11.671, Ekmeleddin İHSANOĞLU % 36,23 18.313 oy aldılar.

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

VEKİLDEN DOLUYA TUTULAN KÖYLÜLERE;
MALINIZIN ZEKATINI VERSEYDİNİZ BELE OLMAZDI!..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşGeçtiğimiz gün Çıldır'da etkili olan dolunun bir örneği de Ardahan'ın Göle ilçesi ile merkeze bağlı Hoçvan'da etkili olduğu öğrenildi.
Alınan bilgilere göre AK Parti Ardahan Milletvekilinin köyü Dölekçayır'ın da bulunduğu bölgede etkili olan dolu Ardahan'ın Göle ilçesine bağlı Dereyolu (Salut), Dölekçayır (Pülümür), Flizli (Sıvın), B. Altunbulak, Hoştulbent, Durucasu (Gırdımal), Demirkapı Köylerinin yanı sıra Hoçvan'ın bir çok köyünde etkili olduğu öğrenildi.

**Vekil: Zekatını vermeseniz bele olur!

Göle İlçe Tarım Müdürlüğünün hasar tespiti yaptığı dolu felaketi dolaysıyla başvurulan AK Parti Ardahan Milletvekilinin dolu nedeniyle kendisine dert yanan köylülere, 'Kesin siz tarlanızın, malınızın zekatını vermediniz böyle oldu' dediği alınan diğer bilgiler arasında oldu.

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

TATAR İMDAT
SERHAT'A FAHRİ BAŞKAN OLDU..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**Ardahan’ı Bölgesel Amatör Liginde temsil etmeye hazırlanan Ardahan Serhat Spor’a Fahri Başkan olan Ardahanlı İş Adamı İmdat Tatar tüm Ardahanlıları Serhat Spor’a sahip çıkmaya davet etti.

Ardahan'ı Bölgesel Amatör Ligin de temsil edecek olan Serhat Ardahan Spor'a bir destekte Ardahanlı İş Adamı İmdat Tatar'dan geldi.
Aynı zaman da merkezi İstanbul Şişli de bulunan Ardahan Federasyonu Yönetim Kurur olan Ardahan Merkez Akyaka (Kotoskara) köylü İş adamı İmdat Tatar önümüzde ki sezon BAL Liginde Ardahan'ı temsil edecek olan Serhat Ardahan Spor'un fahri başkanlığını üstlendi.
İlk etapta Serhat Ardahan Spor'a 5 Bin TL. katkıda bulunan Tatar, Ardahanlı gençlerin sahalar da ayrılmaması için ellerinden geleni yapmaya çalışacaklarını belirtti.
Ardahanlı tüm iş adamlarını Serhat Ardahan Spor'a destek vermeye davet eden Ardahanlı İş Adamı İmdat Tatar, Ardahanlıları bu önemli işe omuz vermeye davet etti.

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

VALİLİKTEN HABERLER..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**ARDAHAN’DA “İSTANBUL’DA BAHÇE VE ÇİÇEK” KONULU FOTOĞRAF SERGİSİ AÇILDI..

Ardahan’da tarihi Kongre Binası’nda, “İstanbul’da Bahçe ve Çiçek” konulu fotoğraf sergisi açıldı.
İnsanlara çevre ve doğa bilincini aşılama amacıyla açılan sergi de, İstanbul’un fethinden günümüze kadar çiçeğe ve tabiata verilen değeri yansıtan 152 obje sergilendi.
Serginin açılışına katılan Vali Ahmet Deniz, “İstanbul’da bahçe ve çiçek konulu serginin ilimizde açılmış olmasını önemsiyorum. Çünkü bir cihan imparatorluğuna başkentlik yapan İstanbul’da atalarımızın estetiğe ne kadar önem verdiğini, bahçe ve çiçek düzenlemesine bakarak, doğaya gösterdiği saygıyı görmek bizleri gururlandırıyor. Bu güzellikleri, yeni kuşaklara ancak bu tür sergilerle aktarabiliriz. Emeği geçenlere teşekkürler” diye konuştu.
Sergiyi Vali Ahmet Deniz yanı sıra, Belediye Başkanı Faruk Köksoy, Rektör Ramazan Korkmaz, Cumhuriyet Başsavcısı Recai Bilgin, Vali Yardımcısı Kadir Taner Eser ve çok sayıda vatandaş ziyaret etti.
Sergi, 22 Ağustos tarihine kadar devam edecek.

** VALİ DENİZ, GÖLE İLÇESİ’NDE ZİYARET VE AÇILIŞLAR GERÇEKLEŞTİRDİ..

Vali Ahmet Deniz, Göle İlçesi’nde çeşitli ziyaret ve açılışlarda bulundu.
Göle İlçesi’ne giden Vali Deniz, Çakırüzüm Köyü’nde hayırseverler tarafından yaptırılan köy konağı ve taziye evinin açılışı için düzenlenen törene katıldı. Göle Kaymakamı Fatih Özdemir ve vatandaşlarla birlikte binanın açılış kurdelesini kesen Vali Deniz, hayırseverlere teşekkür ederek plaket takdim etti.
Köy konağı önünde hazırlanan törende köylülerle birlikte halay çeken Vali Deniz, daha sonra ilçe merkezinde KOSGEB tarafından desteklenerek iş hayatına kazandırılan girişimcileri işyerlerinde ziyaret etti. İş hayatına atılan girişimcilerle bir süre sohbet eden Vali Deniz, bir çay ocağı önünde oturarak, vatandaşlarla birlikte çay içti. Vali Deniz, 83 yaşında hayatını kaybeden Kore Gazisi Alaaddin Karaboğa’nın ailesine de taziye ziyaretinde bulundu.
İlçe merkezinde ki spor salonunu da ziyaret eden Vali Deniz, yaz spor okulları kapsamında spor yapan çocuklarla bir araya geldi.
Ziyaret ve incelemelerini sürdüren Vali Deniz, Göle Ardahan Karayolu’nda devam eden yol yapım çalışmasını da yerinde inceleyerek ilçeden ayrıldı.

Ardahan Haberleri **BAL LİGİ’NE YÜKSELEN SERHAT ARDAHAN SPOR, FUTBOL SEZONUNU YOĞUN KATILIM VE BÜYÜK HEYECANLA AÇTI..

Bölgesel Amatör Lig (BAL)’e yükselen Serhat Ardahan Spor Kulübü, futbol sezonunun ilk antrenmanını Vali Ahmet Deniz, Belediye Başkanı Faruk Köksoy, Vali Yardımcısı Kadir Taner Eser, kurum müdürleri ve çok sayıda vatandaşın katılımıyla yaptı.
Beraberindekilerle birlikte Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürlüğü’nün sentetik çim halı sahasında takımın antrenmanlarını izleyen Vali Deniz, antrenman sonrası takım oyuncularıyla birlikte maç yaptı.
Saha da açıklamada bulunan Vali Deniz, “Bal Ligi’ne yükselen takımımıza destek olmak ve yanlarında olduğumuzu hissettirmek amacıyla sezonun ilk antrenmanını hep birlikte izledik. Futbolcularımızla birlikte bir de maç yaptık. Sporcularımız dan ahlaklı, karakterli ve centilmence bir mücadele sergilerken, saha içerisinde yüreklerini ortaya koymalarını ve takım ruhuyla hareket etmelerini istiyoruz. O zaman başarı gelecektir. Bütün Ardahanlılar olarak sporcularımızın yanında olduğumuzu belirtirken, spor kulüplerimize de başarılar dilerim” dedi.

Erdoğan Cumhurbaşkanı
Yazar Fakir
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin
Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

ARDAHAN'DA EN ÇOK OYU KİM ALDI?

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş
**KESİN OLMAMAKLA BİRLİKTE İLK SONUÇLAR..

**AK PARTİLİLER ZAFER TURU ATIYOR..

**Sitemiz yöneticisi Fakir Yılmaz'ın günler öncesi dikkat çektiği bir sonuçla sonuçlanan cumhurbaşkanlığı seçimini 1. turda açık farkla kazanan AK Partililer Ardahan'da zafer turu atıyorlar.
CHP, MHP ve diğer çatı adaylarının kısa sürede sayımları takip etmeyi bıraktıkları Ardahan'da Hoçvan'da ki her zaman oyunu alan ve Hoçvan dışında diğer 5 ilçede de ilk kez oy alarak oylarını arttıran BDP'lier Göle'de gelen oylara sevindikleri görüldü.

***ARDAHAN MERKEZ DE ÇATI ADAYI, KÖYLER DE ERDOĞAN, HDP HER YERDE!..
**Ardahan'da CHP 1. Parti Oldu..
Ardahan Merkez: Erdoğan: 2 Bin 716 - Ekmelddin: 3 Bin 203 - Demirtaş: Bin 684
Ardahan Toplam: Erdoğan: 18 Bin 589 %41.38 - Ekmelledin: 17 Bin 072 %38, Demirtaş: 9 Bin 253 % 20.60
Hanak Net Sonuçlar: Ekmelddin: 3 Bin 450, Erdoğan: Bin 800, Demirtaş: 400
Çıldır Net Genel Toplam: Ekmleddin: 2 Bin 827, Erdoğan: 2 Bin 460, Demirtaş: 198
Posof Net Sonuçlar: Ekmelddin: Bin 341, Erdoğan: 3 Bin 91, Demirtaş: 131
Göle Net Toplam: Ekmelddin: 2 Bin 190, Erdoğan: 6 Bin 223, Demirtaş 4 Bin 435
Damal Net: Ekmeleddin. 3.219, Erdoğan: 161, Demirtaş: 217

**KÖYLER..
Ardahan Büyüksütlüce: Ekmelddin: 68, Erdoğan: 46, Demirtaş: 19
Göle Bellitepe: Ekmellddin: 21 Erdoğan: 70 Demirtaş: 12 Geçersiz: 1
Ardahan Edegül: Ekmelleddin: 30 Erdoğan: 25 Demirtaş: 3
Ardahan Çatalköprü: Ekmelddin: 94 Erdoğan: 54 Demirtaş: 7
Göle Tellioğlu: Ekmelddin: 44, Erdoğan: 44, Demirtaş 29 Geçersi: 5
Göle Bellitepe: Ekmelleddim: 70, Erdoğan: 21, Demirtaş 12
Göle Yiğitkonağı: Ekmelddin: 68, Erdoğan: 33, Demirtaş: 23
Göle Dedekılıç: Ekmelddin: 15, Erdoğan: 84, Demirtaş: 45
Göle Arpeşen: Ekmelddin: 5, Erdoğan: 69, Demirtaş: 80
Göle Budaklı: Ekmelddin: 109, Erdoğan: 68, Demirtaş: 16 Geçersiz: 6
Göle Filizli: Ekmelleddin: 19, Erdoğan: 88, Demirtaş: 42
Göle Çayırbaşı: Ekmelddin: 74, Erdoğan: 119, Demirtaş: 19
Göle Okçu: Ekmelddin: 18, Erdoğan: 89, Demirtaş: 127
Göle Çakırüzüm: Ekmelddin: 11, Erdoğan: 154, Demirtaş: 50
Göle Kuytuca: Ekmelddin: 11, Erdoğn: 177, Demirtaş: 212
Göle Samandöken: Ekmelddin: 15, Erdoğan: 267, Demirtaş: 203
Göle Senemoğlu: Ekmelddin: 2, Erdoğan: 108, Demirtaş: 479
Damal Konukseven 1006 Nolu Sandık: Ekmelddin: 155, Erdoğan: 8, Demirtaş: 4
Damal Konuksever 1007 Nolu Sandık: Ekmelddin: 175, Erdoğan: 3, Demirtaş: 17
Damal M. Kemal: Ekmelddin: 479, Erdoğan: 42, Demirtaş: 43
Damal Burmadere: Ekmellddin: 409, Erdoğan: 5, Demirtaş: 20
Damal Dereköy: Ekmelddin: 118, Erdoğan: 4, Demirtaş: 4
Damal Otağlı: Ekmelddin: 244, Erdoğan: 33, Demirtaş: 3
Damal Cumhurriyet Mah: Ekmelddin: 252, Erdoğan: 3, Demirtaş: 25
Damal Eskikılıç: Ekmelddin: 198, Erdoğan: 3, Demirtaş: 3
Damal: Serhat Mah: Ekmelddin: 179, Erdoğan: 18, Demirtaş: 7
Ardahan Alagöz: Ekmeldin: 55, Erdoğan: 100, Demirtaş: 9
Hoçvan Taşlıdere: Ekmelddin: 9, Erdoğan. 26, Demirtaş 222
Hoçvan Çobanlı: Ekmelddin: 0, Erdoğan: 17, Demirtaş 94
Hoçvan Dağcı: Ekmelddin: 5, Erdoğan: 136, Demirtaş: 98
Hoçvan Hacıali: Ekmelddin: 2, Erdoğan: 35, Demirtaş: 240
Hoçvan Bayramoğlu: Ekmelddin: 2, Erdoğan: 18, Demirtaş 261
Hoçvan Otbiçen Kımılı: Ekmelddin:0 , Erdoğan, 35, Demirtaş 61
Hoçvan Lehimli: Ekmelddin: 5, Erdoğan: 64, Demitaş: 186
Hoçvan Nebioğlu: Ekmelddin: 5, Erdoğan. 98, Demirtaş: 133
Hoçvan Beberek Tazeköy: Ekmelddin: 2, Erdoğan: 60, Demirtaş: 201
Hoçvan Hasköy: Ekmelddin: 6, Erdoğan: 40, Demirtaş: 323
Hoçvan Beşiktaş: Ekmelddin: 2, Erdoğan; 8 Demirtaş 246
Hoçvan Çağlayık: Ekmelddin 1, Erdoğan 25, Demirtaş: 114
Hoçvan Köprücük: Ekmelddin: 4, Edoğan: 42, Demirtaş 68
Hoçvan Binbaşar Ekmelddin 2, Erdopan 25, Demirtaş: 162
Hoçvan (Sığırtpert) Samanbeyli: Ekmelddin: 3, Erdoğan: 13, Demirtaş 262
Hoçvan A. Kurtoğlu: Ekmelddin: 2, Erdoğan: 9, Demirtaş: 97
Hoçvan Gölgeli: Ekmelddin: 4, Erdoğan: 28, Demirtaş 79
Hoçvan Yukarı Kurtoğlu. EkmelldiN. 2, Erdoğan: 5 Demirtaş: 239
Hanak Selamverdi (1009 Nolu Sandık) Ekmelddin: 101, Erdoğan: 72, Demirtaş: 9
Ardahan Merkez Bayramoğlu (Gora) Ekmelddin: 2, Erdoğan: 18, Demirtaş: 261
Hanak Atalar 1005 Nolu Sandık) Ekmelddin: 109, Erdoğan: 83, Demirtaş: 11
Hanak (Atalar 1002 Nolu Sandık) Ekmelddin: 133, Erdoğan: 71, Demirtaş: 9
Ardahan Binbaşar (Murkan) Ekmeldddin: 25, Erdoğan: 12, Demirtaş: 150
Hanak Börk: Ekmelddin: 52, Erdoğan: 49, Demirtaş: 5
Hanak Dilekdere: Ekmelddin: 62, Erdoğan: 80, Demirtaş: 7
Hanak Çiçekdağ: Ekmelddin: 307, Erdoğan: 15, Demirtaş: 11
Hanak Arıkonak: Ekmelddin: 41, Erdoğan: 48, Demirtaş: 4
Hanak Alaçam: Ekmelddin: 67, Erdoğan: 42, Demirtaş: 6
Hanak Baştoklu: Ekmelddin: 133, Erdoğan: 67, Demirtaş: 3
Hanak Yünbüken: Ekmeleddin: 45, Erdoğan: 39, Demirtaş: 3
Hanak Ortakent: Ekmelddin: 222, Erdoğan: 176, Demirtaş: 6
Hanak Oğuzyolu: Ekmelddin: 41, Erdoğan: 38, Demirtaş: 29
Ardahan Merkez Çimenkaya: Ekmelddin: 48, Erdoğan: 15, Demirtaş: 15
Hanak İncedere: Ekmelddin: 225, Erdoğan: 3, Demirtaş: 7
Hanak Yamçılı: Ekmelddin: 83, Erdoğan: 33, Demirtaş: 7
Hanak Binbaşak: Ekmelddin: 83, Erdoğan: 89, Demirtaş: 10
Hanak Sevimli: Ekmelddin: 77, Erdoğan: 90, Demirtaş: 7
Hanak Koyunpınar: Ekmelddin: 522, Erdoğan: 32, Demrtaş: 10
Hanak Avcılar: Ekmelddin: 35, Erdoğan: 101, Demirtaş: 7
Hanak Selamverdi (1007 Nolu Sandık) Ekmelddin: 93, Erdoğan: 95, Demirtaş 6
Hanak Çavdarlı: Ekmelddin: 34, Erdoğan: 1, Demirtaş: 1
Hanak Sulakçayır: Ekmelddin: 65, Erdoğan: 17, Demirtaş: 11
Hanak Yamaçyolu: Ekmeldddin: 49, Erdoğan: 33, Demirtaş: 21
Hanak Çat: Ekmelleddin: 85, Erdoğan: 21, Demirtaş: 6
Hanak Güneşgören: Ekmeldddin: 119, Erdoğan: 3, Demirtaş: 4
Damal. Kemal Mah: Ekmelddin: 440, Erdoğan: 45, Demirtaş: 27
Ardahan Merkez Balıkçılar (Duduna) Ekmelddin: 24, Erdoğan: 23, Demirtaş: 23
Damal Kalanderdere: Ekmelddin 63, Erdoğan: 2, Demirtaş: 2
Damal İkizdere: Ekmeldddin: 43, Erdoğan: 47, Demirtaş: 4
Damal İnönü Mah: Ekmelddin: 86, Erdoğan: 9, Demirtaş: 7
Damal Çayırbaş Mahı: Ekmeldddin: 161, Erdoğan: 2, Demirtaş: 14
Damal Seyitören: Ekmelddin: 308, Erdoğan: 3, Demirtaş: 14
Damal Tepeköy: Ekmeldddin: 79, Erdoğan: 1, Demirtaş: 12
Çıldır Damlıca: Ekmeledin: 71, Erdoğan: 34, Demirtaş: 3
Çıldır Başköy: Ekmeldddin: 31, Erdoğan: 37, Demirtaş: 0
Çıldır Baltalı: Ekmelddin: 44, Erdoğan: 22, Demirtaş: 2
Ardahan Hoçvan Ömerağa: Ekmelddin: 3, Erdoğan: 21, Demirtaş: 73
Çıldır A. Canbaz: Ekmelddin: 59, Erdoğan: 58, Demirtaş: 10
Çıldır Akkiraz: Ekmelddin: 31, Erdoğan: 590, Demirtaş: 5
Çıldır Akdari: Ekmeleddin: 31, Erdoğan: 27, Demirtaş: 5
Çıldır Akçil: Ekmelddin: 32, Erdoğan: 27, Demirtaş: 5
Çıldır Akçakale: Erdoğan: 62, Erdoğan: 40, Demirtaş: 2
Çıldır Yenimah: Ekmeldddn: 95, Erdoğan: 67, Demirtaş: 9
Çıldır Ufuktepe: Ekmelddin: 57, Erdoğan: 64, Demirtaş: 5
Çıldır Dedekorkut Mah: Ekmeldddin: 38, Erdoğan: 118, Demirtaş: 2
Çıldır Çay Mah: Ekmelddin: 39, Erdoğan: 38 Demirtaş: 5
Çıldır Çankaya Mah: Ekmelddin: 64 Erdoğan: 27, Demirtaş: 3
Ardahan Merkez Bağdaşen (Kinzodamal) Ekmelddin: 81, Erdoğan: 321, Demirtaş: 16
Çıldır Yenibeyrahatun (Taze Köy) Ekmelddin: 24, Erdoğan: 22, Demirtaş: 3
Çıldır Taşdeğirmen: Ekmelddimn: 123, Erdoğan: 81, Demirtaş: 10
Çıldır Semihaşakir: Ekmeldddin: 58, Erdoğan: 30, Demirtaş: 1
Çıldır Sazlısu: Ekmeleddin: 87, Erdoğan: 68, Demirtaş: 5
Ardahan Merkez 1099 Tepeler Köyü: Ekmelddin: 56, Erdoğan: 100
Ardahan Merkez 1098 Tepeler Köyü: Eklemeddin: 44, Erdoğan: 99, Demirtaş: 14
Çıldır Saymanlı: Ekmeleddin: 57, Erdoğan: 47, Demirtaş: 4
Çıldır Sabadur: Ekmelddin: 60, Erdoğan: 73, Demirtaş: 10
Çıldır Övündü: Ekmeleddin: 21, Erdoğan: 26, Demirtaş: 1
Çıldır: Öncül: Ekmeleddin: 102, Erdoğan: 66, Demirtaş: 7
Çıldır Meryem: Ekmeldddin: 43, Erdoğan: 69, Demitaş: 7
Çıldır Kuzukaya: Ekmelddin: 17, Erdoğan: 15, Demirtaş: 0
Çıldır Kurtkale: Ekmelddin: 96, Erdoğan: 79, Demirtaş: 5
Çıldır Kotanlı: Ekmelddin: 37, Erdoğan: 66, Demirtaş: 8
Çıldır Horuzötü: Ekmeldddin: 13, Erdoğan: 2, Demirtaş: 1
Çıldır Kenarbel: Ekmeleddin: 72, Erdoğan: 47, Demirtaş: 3
Çıldır Kaşlıkaya: Ekmeleddin: 21, Erdoğan: 45, Demirtaş: 5
Çıldır Kayabeyi: Ekmeleddin: 51, Erdoğan: 40, Demirtaş: 2
Çıldır Karakale: Ekmeleddin: 47, Erdoğan: 126, Demirtaş: 2
Çıldır Eşmepınar: Ekmellddin: 128, Erdoğan: 66, Demirtaş: 7
Çıldır Güvenocak: Ekmeleddin: 69, Erdoğan: 103 Demitaş: 5
Çıldır Dirsekkaya: Ekmelddin: 139, Erdoğan: 74, Demirtaş: 2
Ardahan Merkez 1001 YİBO: Ekmeleddin: 38, Erdoğan: 59, Demirtaş: 100
Çıldır E. Beyrahatun: Ekmeleddin: 99, Erdoğan: 181, Demirtaş: 14
Çıldır Yukarıcambaz: Ekmeleddin 139, Erdoğan: 74, Demirtaş, 2
Ardahan Merkez Yenimahalle 1036 Nolu sandık: Ekmelldiin: 59, Erdoğan: 74, Demirtaş: 98
Ardahan Merkez 1002 nOlu sandık: Atatürk Mah. Ekmeldddin: 21, Erdoğan: 71, Demirtaş: 87
Ardahan Merkez 1003 Nolu Sandık Atatürk Mah. Ekmeleddin: 47, Erdoğan: 60, Demirtaş: 89
Ardahan Merkez 1006 Arıcılık: Ekmeleddin: 98, Erdoğan: 76, Demirtaş: 12
Ardahan Merkez 1005 (Arıcılık) Ekmeleddin: 118, Erdoğan: 77, Demirtaş: 83
Göle Goreveng: Ekmelddin: 52, Erdoğan: 127, Demirtaş: 120 Katılım %50
Ardahan Merkez Lise: 1033: Ekmeleddin: 69, Erdoğan: 94, Demirtaş: 26, geçersz: 3
Ardahan Merkez 1032 (Lise) Ekmeledidin: 128, Erdoğan: 45, Demirtaş: 31 Geçersiz: 5
Ardahan Merkez 1031 Nolu Sandk (Lise) Ekmelddin: 87, Erdoğan: 68, Demirtaş: 28
Ardahan Merkez 1030 Ardahan Lisesi: Ekmeleddin: 85, Erdoğan: 100, Demirtaş: 24, Geçersiz: 6
Ardahan Merkez (Lise) 1029: Ekmeleddin: 111, Erdoğan: 76, Demirtaş: 22 Geçersiz: 6
ARDAHAN YANLIZÇAM: EKMELEDDİN: 110, ERDOĞAN: 179, DEMİRTAŞ: 13
Ardahan Küçüksütlüce: Ekmeleddin: 50, Erdoğan: 76, Demirtaş: 74
Ardahan Merkez 1007 Nnolu Sandık Halilefendi: Ekmeleddin: 85, Erdoğan: 96, Demirtaş: 41
Ardahan Merkez 23 Şubat 1023 Nolu Sandık: Ekmeleddin: 74, Erdoğan: 79, Demirtaş: 42
Çıldır Yakınsu: Ekmeleddin: 88, Erdoğan: 45, Demirtaş: 0
Çıldır Aşıkşenlik: Ekmeleddin: 57, Erdoğan: 70 Demirtaş: 1
Ardahan Tunçoğlu/Panik: Ekmeleddin: 5, Erdoğan: 20, Demirtaş 419
Çıldır Aşıkşenlik: Ekmeleddin: 95, Erdoğan: 47, Demirtaş: 4
Çıldır Akdari Köyü: Ekmeleddin: 31 Erdoğan: 10 Demirtaş: 1
Ardahan Ölçek: Ekmeleddin: 200, Erdoğan: 136, Demritaş: 14
Ardahan Merkez 1022 Nolu Sandık: Ekmeleddin: 82, Erdoğan: 45, Demirtaş: 38
Ardahan Merkez 1024 Nolu Sandık: Ekmeleddin: 110, Erdoğan: 73 Demirtaş: 19
Arahan Güzçimeni: Ekmeleddin: 10, Erdoğan: 27, Demirtaş: 37
Ardahan Merkez 1009 Nolu Sandık: Ekmeleddin: 112, Erdoğan: 80, Demirtaş: 54
Posof: Doğrular: Ekmeleddin: 29 Erdoğan: 18 Demirtaş: 1
Posof Merkez 1003 Nolu sandık: Ekmeleddin: 93 Erdoğan: 119 Demirtaş: 3 Geçersiz: 10
Posof Aşıkzülali: Ekmeleddin: 147, Erdoğan: 35 Demirtaş: 0
Posof Gönülaçan: Ekmeleddin: 18, Erdoğan: 47, Demirtaş: 0
Posof Türkgözü (Badele) Ekmeleddin: 30, Erdoğan: 57, Demirtaş: 2
Posof Merkez: 1004 Nolu Sandık Ekmeleddin: 113 Erdoğan: 93 Demirtaş: 1 Geçersiz: 11
Ardahan Ortageçit (Sazara): Ekmeleddin: 31 Erdoğan: 63 Demirtaş: 17
Çıldır Öncül: Ekmeleddin: 31 Erdoğan: 19 Demirtaş: 1
Ardahan 1020 (İl Tarım) Ekmeleddin: 75 Erdoğan: 35 Demirtaş: 20
Ardahan 1008 Nolu Sandık (Halilefendi) Ekmeleddin: 119 Erdoğan: 8 Demirtaş: 48
Ardahan Çamlıçatak (Gölebert) : Ekmeleddin 196 Erdoğan: 200 Demirtaş 35
Ardahan 1010 Nlou Sandık: Ekmeleddin:91 Erdoğan: 66 Demirtaş 17
Ardahan 1012 Nolu Sandık : Ekmeleddin: 110 Erdoğan: 74 Demirtaş: 13
Ardahan 1026 Nolu Sandık: Ekmeleddin: 117 Erdoağan: 71 Demirtaş 12
Göle Yiğitkonağı: Ekmeleddin: 68 Erdoğan: 33 Demirtaş: 22
Hanak: Sulakçayır: Ekmeleddin: 65 Erdoğan: 17 Demirtaş: 11
Ardahan Cezaevi: Ekmeleddin: 6 Erdoğan: 1 Demirtaş: 8
TOKİ 1031 Nolu Sandık: Ekmeleddin: 94 Erdoğan: 59 Demirtaş: 4
Damal Güneşgören: Ekmeleddin: 119 Erdoğan: 3 Demirtaş: 4
Hanak Çat: Ekmeleddin: 85 Erdoğan: 6 Demirtaş: 6
Damal Yukarı Gündeş: Ekmeleddin: 85 Erdoğan: 33 Demirtaş: 3
*Çatalköprü: Ekmeleddin 94 Tayyip: 59 Demirtaş: 7 Geçersiz: 4
*Halitpaşa İlkokulu: Ekmelleddin: 87 Erdoğan: 68 Demirtaş: 28
*Sugöze (K. Cincorup: Ekmeleldiin: 63 Erdoğan: 49 Demirtaş: 5
*Edegül: Ekmeleddin: 30 Erdoğan: 25 Demirtaş: 3
*Göle Yeni Demirkapı: Ekmeleddin: 98 Erdoğan: 19 Demirtaş: 15

12. Cumhurbaşkanı seçecek olan cumhurun başına gittiği sandıkta kimi tercih ettiğini an an sitemizde takip edebilirsiniz..
70 binin üzerine seçmenin bulunduğu Ardahan'da kaç kişinin oy kullandığı ve kim oy verdiğini sandıklar açılır, açılmaz sitemizden okuyup, görebilirsiniz..
Geçmiş seçimlere nazaran bir hayli sakin ve ilgisiz görünen cumhurbaşkanlığı seçimini seçim yasaklarının bitiminin hemen ardından sitemizden takip edebilirsiniz..
www.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Saffet Kaya Serhat’a Sahip Çıktı

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşArdahan’a hizmet etmekten devletle yarıştığını belirten 21., 22., ve 23. Dönem Ardahan Milletvekili Saffet Kaya Ardahan’ı BAL ligin de temsil etmeye hazırlanan Serhat Ardahan Spor’a 7 Bin TL.’lik yardım da bulundu.
Ardahan ve Ardahanlıların yaşadıkları sorunların çözümü için kendisine düşen görevi her zaman en iyi şekilde yaptığına inandığını belirten Saffet Kaya ekmeğimi bölüştüğüm Ardahanlıların her zaman yanındayım dedi.
Ardahan’a Yüksek Okulu kendi imkanları ile yaptığını, susuz köylere kendi imkanları ile su götürdüğünü, bir çok köye köprü yaptırdığını, üniversite öğrencisine yurt yaptırdığını, üç dönem milletvekili maaşını Ardahanlılarla paylaştığını belirte Ardahan 21., 22. ve 23 Dönem Milletvekili Saffet Kaya önümüzde ki sezon Ardahan'ı Bölgesel Amatör Liginde temsil edecek olan Serhat Ardahan Spor’a da 7 Bin TL.’lik yardım çeki verdi.
Ardahanlı gençlerin başarısı için elinden gelen desteği vereceğini belirten Saffet Kaya ‘ben Ardahan sevdalısıyım. Ardahan ve Ardahanlılar için hizmete her zaman, her alan da varım.’ dedi.
Haber ekleme saati:12.33-10 Ağustos 2014
Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

İSRAİL DEĞİL, DOLU VURDU!

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşArdahan'ın Gürcistan ve Ermenistan'a sınır ilçesi Çıldır'da meydana gelen dolu yağışı bir çok aracın camlarını delerken, ekili alanlara büyük zarar verdi.
Alınan bilgilere göre Ardahan'ın Çıldır İlçesinde etkili olan dolu arazilere zarar verdi. Hububat ekili alanlar biçilemez duruma gelirken, çiftçiler devletten yardım istedi.
Ak Parti Çıldır Belediye Başkanı Kemal Yakup Azizoğlu, ilçe halkı ve çevre köylerin geçim kaynağının çiftçilik olduğunu belirterek, "Halkımız genelde arpa ve buğday ekmektedir. Dolu sebebiyle bir çok ekili alan zarar gördü. Zarar gören alanları yerinde inceledik ve gerekli kurumları haberdar ettik çiftçimizin zararın karşılanması için gerekli çalışmalar başlayacaktır" dedi.
Birçok çiftçinin ürününü sigorta yaptıramadığını ifade eden Azizoğlu, mağduriyetin giderilmesi için gerekli kurumların harekete geçeceğini söyledi. Dolu yağışına yolda yakalanan araç sahipleri araçlarını yol kenarına park ederek yağışın dinmesini bekledi. Doludan dolayı birçok araçta maddi hasar meydana geldi. Ardahan'dan Çıldır yönüne giden araç sahipleri "Seyahat halindeyken yağış aniden bastırdı. Dolunun büyüklüğünü fark edince arabayı yol kenarına çekerek beklemeye başladık. Lakin dolunun büyük olması sebebiyle araçlarımız zarar gördü. Camlar çatladı kaportanın çeşitli yerlerinde hasar oluştu" dediler.

**Öğüt, dolunun vurduğu bölgelerde incelemeler yaptı..

***ÖĞÜT, BAKANI İNCELEME İÇİN BÖLGEYE DAVET ETTİ
CHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt, Ardahan ve ilçe ve köylerinde yaşanan dolu felaketinin, tarlalarda ürünleri vurarak büyük zararlara yol açtığını ifade ederek, devletin böylesi günler için olduğunu ifade etti. Öğüt Tarım bakanını bölgede inceleme yapmaya davet etti.
CHP’li Vekil dolu nedeniyle araçlarda ve evlerde bile zararların olduğunu ifade ederek, emn önemlisi vatandaşların tek geçim kaynağı olan rızıklarının gittiğini, bunun ise gelecek kışı büyük zorluklar altında geçireceği anlamına geldiğini söyledi. Bakanlık ve Valilik ile ilgili birimler tarafından hasar tespitlerinin yapılarak, bunun devlet tarafından karşılanmasını isteyen Öğüt, Tarım bakanının da bu felaketin ardından bölgede inceleme yapmasını istedi. Öğüt, kendisinin de bir çalışma yaptığını, ellerindeki veri ve bilgileri Bakana vermeye hazır olduğunu da söyledi.
Haber ekleme saati:11.57-10 Ağustos 2014
Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

SANDIĞA DEĞİL, ÇAYIRA GİTTİLER..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**Ardahanlılar tercihlerini çayırdan yana kullandı..

12 Eylül cuntasının ardından ilk kez hür iradeleri ile seçecekleri cumhurbaşkanlığı seçimi için sandık başına gitmesi gereken Ardahanlılar çayırı sandığa tercih ettiler.

**100 Seçmen Arttı..

Geçtiğimiz yerel seçimlerde 70 Bin 63 seçmenin olduğu Ardahan’da cumhurbaşkanlığı seçiminde 70 Bin 163 seçmenin olduğu ve yerel seçimlerden bu yana 100 seçmenin artığı öğrenilirken yayla ve biçin dönemi içinde olan Ardahanlıların büyük bölümünün sandığa değil meralara, çayır biçinin gittiği görüldü.
Öğlen saatlerine kadar ilginin bir hayli az olduğu görülen Ardahan’da ki seçimin ilk oy kullananlarının evde kalan yaşlılar olması dikkatlerden kaçmadı.
Haber ekleme saati:11.53-10 Ağustos 2014
Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetesi.comArdahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin
Yazarlarımızı okuyor musunuz?

YAZIYORSAM SEBEBİ VAR
Yenemiyorsan kendine benzet..

Fakir Yılmaz Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş30 Ağutos'ta aramızdan ayrılışının 2. yılını dolduracak olan babamın onca ünlü ve düşündürücü sözlerinden birini bugünlerde daha çok iyi anlıyorum..
Çünkü pazar günü yapılacak olan ve aynı günün gece yarısın da sonucu belirlenmeye başlayacak olan cumhurbaşkanlığı seçimi öncesi terörist denen bir partinin başında ki adam, o partinin Kürt lideri Selehattin Demirtaş MHP'liler dahil, pala bıyıklı solcular, CHP'ye tapan Aleviler, hatta bu partinin mecliste olmasını küçük beyinciklerinin arkasında gizledikleri asıl düşüncelerine en büyük engel olarak gören iktidar bile bir hayli seviyor..
En son olarak Demirtaş'a ve onun partisin yazılarında demediğini bırakmayan Fatih Altaylı'da Demirtaş'ı çok beğendiğini yazmış..
Vay be..
Babamın o yıllar önce söylediği söz ne kadar da doğru, ne kadar da yerinde bir sözmüş..
Çünkü, 'yenemediğin bileği öpeceksin' Türk ata sözüne karşılık bir Kürt Atasözü olarak algılanabilecek olan babamın o, 'Düşman seni yenemezse bu kez taktik değiştirir, seni kendisine benzetmeye çalışır' diyordu..
Yani Demirtaş'ı ve partisiyle baş edemeyenler bu kez taktik değişmiş, önce BDP'yi HDP ettirmiş, yerel seçimlerde alacağı oyların önünü kesmiş, sonra da 'Türkiye Partisi' olmalısın diyerek, BDP'yi HDP yaparak kendilerine benzetmeye başlamıştılar..
Ardahan Ve Demirtaş'ı çok sevmeye başlamıştılar..
Halbuki daha 5-6 ay önce Demirtaş ve partisi teröristtir diyenler de bugünkü aynı seviciler değil miydi?
Ne oldu da bu sevgi bu kadar birden arttı bende anlamış değilim..
Aslın da anlaşılmayacak bir durum değil..
Ve bu durumun altın da yatan asıl mesele, Demirtaş ve partisini, taraftarlarını ve bunun üzerin de Kürtleri sisteme uydurmak ve kaldırılan başın daha çok kaldırılmaması için ortaya konulan ince taktikli bir oyundan başka bir şey değildir, bugünlerde yaşanan bu sevgi ve de sözüm ona saygı!..
Birileri ellerine kına çalıp, 'Oh oh BDP'yi de, Kürtleri de kendimiz uydurduk' diye zil çalarken bir diğerlerinin asıl hedefinin Demirtaş'ı güçlü gösterip, AKP'ye giden Kürt oylarını durdurmak ve kendi alacakları oylar ile Erdoğan'ı geçme hesabı içindeler..
Yani işin kısacası bana göre o abartıldığı kadar oy almayacak olan Demirtaş'ı sevenlerin bu sevgisi 'Yenemezsen, kendine benzet' oyununun dışında başka bir şey değildir..
Çünkü görüyoruz ki; Kürtler kadar sistemden şikayetçi olan Aleviler bile yine toplu açıklama yapıp, yine CHP'ye oy vereceklerini belirtirlerken, AKP'ye gidecek oyların büyük kesimi sağ oylar, kıyı kenarda kalanlarda CHP ve MHP'ye gidecek..
Geriye Demirtaş'a kalacak olan oylar ise %8 bilemediniz davaya inanmış, daha çok özgürlük, samimi kardeşlik diye mücadele edenlerle birlikte %9.5 Kürt oyudur, oda zaten Demirtaş'ın, Kandilin, PKK'nın, İmralı'nın, samimi, sahtekar olmayıp, hem Türkleri, hem de Kürtleri kandırmayan yani 'orta sarışınları olmayan' Kürtlerin oyları değil midir?..
Bu nedenle yarın yapılacak olan cumhurbaşkanlığı seçimi öncesi Altaylı'nın Demirtaş'ı beğenmesi, MHP'li vekilin takdir etmesi, pala bıyıklı solcu abilerin 'Bende Demirtaş'a oy vereceğim' yalanları ve hükumetin gaz verişlerine şahsen ben inanmıyorum ve babamın o 'Düşman seni yenemezse kendisine benzetir' sözünü doğrulayan bu ince oyunun taktikten öte bir şey olduğuna inanmıyorum..

**Yaşanacakları yazmış mıydım..

IŞİD Belasının sınırlarımıza dayandığı şu günlerde yaşanan gelişmeleri her kes tedirginlikle izlemekte.
Irak ve Suriye’i karıştıran ve Ardahanlı konsolosunu kaçıran bu belanın Ortadoğu coğrafyasının yeni çıbanı olacağını barış sürecinin diğer önemli aktörü olan Öcalan 4 yıl önce söylemişti.
Ve bugün bölgeyi kana bulayan, Türkmenlere, Kürtlere, Araplara saldıran IŞID ülkenin sınırlarına dayandı..
Hükümetin alttan alta desteklendiği de ileri sürülen IŞİD belasının defi için başta bölgede bulunan Kürtler olmak üzere bölge barışını isteyen herkesin el birliği Ardahan yapması gerektiğini sanırım Türkiye’de anlamış ve umarım bu yönde ki çağrılar heba edilmez..
Çünkü dün Türkmenlere, bugün Kürtlere, yarında Türklere saldıracak olan bu çakal takımını durdurmak sadece Kürtlerin işi değil, Türk-Kürt Kardeştir diyenlerin de işi olduğunu herkes ama başta cumhurbaşkanı olmaya aday başbakan anlamalıdır..
Evet daha önce dile getirdiğim ve dikkat çektiğim bu karanlık oyunun altında yatan asıl konunun Kürtleri Irak ve Suriye batağında boğmak ve bunu yaparken de PKK, PYD ve diğer Kürt güçlerinin silahlarını diğer bir yöne çevirmek olduğunu yazmış ve bunun bugün bela olan IŞİD’ı desteklemekle yapmak birilerini hedefinin olduğunun altını kalın kalemle çizmiştim..
Ancak Kürtlere kazınan bu kuyuya, kuyuyu kazıyanların da düşeceğinden korkarım..
Ve bugün yaşananlar o kuyuyu kazıyanlar kazınılan kuyuya kendileri de düşecek korkusu birilerini sarmış gibi..
ABD’nin İsrail ile birlikte Ortadoğu da oynamak istediği karanlık oyunlarını gören Öcalan’ı ve onun gibi düşünenleri dikkate alamayanların komşuda ki yangının yarın kendi otluklarına da sıçrayacağını da bilmek gerekir..
Yıllar önce söylenenleri, yazılanları dikkate almayıp, hatta altında buzağı arayanların geçte olsa anladıkları hatalarını anladıklarından işin IŞID’ten geçeceğinden anladıkları şu günlerde ‘Yaşanacakları yazmış mıydım?’ sorusunu aklıma getirdi..
Çünkü bugün yaşananları bende yıllar, aylar önce yazmıştım..
Yani bugünü dün gördüğümü görmüştüm...
0.535.418 32 58-fakiryilmaz323@hotmail.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?

KADINCA/Selmi Yılmaz
Saffet Bura da, Atalay Nerede?

Ardahan Haberi Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşPazar günü yapılacak olan cumhurbaşkanlığı seçimi öncesi Ardahan’da en aktif çalışan siyasinin başında gelenin CHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.
Çünkü yanına aldığı MHP ve DSP Ardahan İl Başkanları ile birlikte yaklaşık 10 gündür yoğun bir tempo ile çalışan Öğüt’ün cumhurbaşkanlığı seçiminin hemen ardından bir genel seçim olacağını bilerek çalıştığını her Ardahanlı izleyip, görüyor..
Yapılacak bir erken seçim de Öğüt’ün hatta diğer tüm partilerin en güçlü rakibi Saffet Kaya ise Başbakan için kaç gündür kamp kurduğu Ardahan’da cumhurbaşkanlığı seçimi öncesi gezdiği köylerde Recep Tayyip Erdoğan’a oy topluyor..
Milletvekili olmamasına karşın mevcut milletvekiliden daha çok çalıştığını gözlemlediğimiz aynı 21., 22. ve 23. Dönem Ardahan Milletvekili Kaya’nın yerel seçimler gibi cumhurbaşkanlığı içinde çalışırken, kent içinde tur atan sesli otobüsle yanalız çalışan İl Teşkilatı gibi biz de, AK Parti Ardahan Milletvekili Prof. Orhan Atayal’ın nerede olduğu bilmiyoruz..
Göreniniz varsa Başbakana yerini söylesin..

Ardahan Haberleri **Siz yapar mısınız?

Bir siyasetçi düşünün ki listeye girmediği halde kapısını Ardahanlılara kapatmamış, onların sorunlarına gece gündüz eğilmiş, birileri gibi telefonlarını değişmemiş ve Ardahan, Ardahanlı denilince gerektiğin de kendisini ortaya koymuş..
Bu siyasetçinin kim olduğunu sormaya gerek var mı bilmem ama ben Ardahan'da, hatta ülke de böyle bir siyaset yapan iki siyasetçi tanıyorum..
Biri hala şu an milletvekili Ensar Öğüt diğeri milletvekili olmadığı halde mevcut milletvekilinin görevini de yapan Saffet Kaya'dır..
Gerçekten vekile yağ olsun diye anlatmıyorum bunları..
Çünkü gerçek ortada ve Ardahanlının %96'sı benim dediğimi diyor..
Ardahan'ın değişmez milletvekilleri Ensar Öğüt ve Saffet Kaya'dır..
Ve ikisi de Ardahanlıların istediği isimlerdir..
Son örnek partisinin desteklediği cumhurbaşkanlığı seçimin de bir çok CHP'liden daha çok çalışan Öğüt ve iktidarın temsilcileri ortada yokken yerel seçimlerde olduğu gibi gelip, başbakan için çalışan Saffet Kaya'dır..
Var mı o yürek sizde çıkarsın 7 Bin TL.'yi bir kalem de Ardahanlı gençlere versin..
Var mı aranızda yada tanıdığınız bir siyasetçi gibi ayın yarısından çoğunu Ardahan'a geçiren, protokol dışında hareket eden, Ardahanlı gibi yaylada, dağda, taşta köyde olan bir siyasetçi..
Her gittiği köyde kurbanla karşılanan Saffet Kaya ve köylünün, Ardahanlının sevdiği Ensar Öğüt..
Evet siz siyaset yapsanız, Kaya ve Öğür gibi siyaset yapabilir misiniz?.
Yapamıyorsanız, lütfen susun ve işinize bakın..

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin
Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

KENTTE DEĞİL, KÖYDE SİNEMA!..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaşİstanbul Beyoğlu'ndaki 'Yeşilçam Sineması'nın işletmecisi 36 yaşındaki Ardahanlı Güven Çelik, Ardahan'ın Gürçayır Mahallesin de 2'ncisini düzenlediği 'Açık Hava Sinema Festivali' ile köylüleri sinemayla tanıştırıyor.
Merkeze bağlı Gürçayır köyünde doğan evli ve bir çocuk babası Güven Çelik, çocuk hayali olan 'yazlik sinema'yı geçen yıl köyüne getirmişti. Beyoğlu'nda Yeşilçam Sinemasını işleten Güven Çelik, 31 Temmuz'da başlamasınını planladığı sinema festivalini, yağışlar nedeniyle 8 Ağustos'a erteledi. Uzatılan tahtalar ya da duvar üzerine oturan köylüler, meydana kurulan projeksiyonla dev perdeye aktarılan 'Bu son olsun' filmini izledi. Festival nedeniyle köylüler sırasıyla geceleri 'Sağ salim', 'Lal gece', 'Moskova'nın Şifresi' gibi yerli fimleri izleyecek.
Saat 21.00'de başlayan film gösterimine genci yaşlısı herkesin yoğun ilgi gösterdiğini söyleyen Güven Çelik "Ardahan'da henüz sinema yok. Ben de imkanlarım dahilinde hemşerilerimi sinemayla tanıştırıyorum. Özellikle çocuklar sinemayı çok seviyor. Köylüler film izlerken çay ve bisküvi servisi yapıyoruz. Sinema etkinliğimiz bir hafta boyunca devam edecek" diye konuştu.
Haber ekleme saati: 19.59-08 Ağustos 2014
Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

CUMHURBAŞKANLIĞI OYLARININ YERİNE
EVET/HAYIR OYLARI DAĞILDI..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşPazar günü yapılacak olan cumhurbaşkanlığı seçimi öncesi oy dağıtımın başlandığı Ardahan'da cumhurbaşkanlığı oyları yerine geçtiğimiz 2012 yılında yapılan Anayasa değişimi seçiminde bastırılan Evet/Hayır oyları dağıtıldı.
Alınan bilgilere göre 76 sandıkta 18 Bin 457 oyun kullanılacağı Ardahan'ın en büyük ilçesi Göle'de sandık görevlilerine dağıtılan oyların bir bölümünün 2012 yılın da gerçekleşen Anayasa seçiminde halk oylamasında kullanılan EVET/HAYIR basılı oyların olduğu ortaya çıktığı öğrenilirken, durumun farkına varılıp, köylere sandık başkanlarına dağıtılan oyların geri toplatıldığı bilgisi alındı.
Konu hakkında bir açıklama yapan MHP Göle İlçe Başkanı Cihan Güner öncelikle seçim günü açılması gereken mühürlü oy torbaları nasıl olup açılır ve içinde hangi oy olduğu nasıl anlaşılır. Bu yetmezmiş gibi mührü açılıp içine bakılan oyların nasıl olup Evet/Hayır oyu olur. İşte AKP iktidarının bu tür oyunlarla yaptığı seçimlere hile karıştırdığının bir kez daha belgelendiğini belirtirken, yaşanan durum üzerine Göle'ye giderek yaşanan bu ilginç durum hakkında bilgi almak isteyen CHP Ardahan İl Başkan Yardımcısı Eczacı Yunus Dündar ise bu durumun tamamen rezillik olduğunu ve YSK'nın ne kadar gayri ciddi çalıştığını ortaya koyduğu gibi, Göle'ye gerektiğinde fazla oy gelmesini de ayrı düşünülecek bir durum olduğunu söyledi.
Foto: Kurbani Demir/Göle
Haber ekleme saati: 19.52-08 Ağustos 2014
Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

EZ EKİZ 1. ETAP’I BİTİRDİ,
2. ETAP’A İMZA ATMAYA HAZILRANIYOR..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşSon yıllarda yoğun bir şekilde yapılaşmanın yaşandığı Ardahan’a kısa süre içinde markasını vuran EZ EKİZ İNŞAAT LİMİTED ŞİRKETİ Ardahan Lise yolu caddesinde yaptığı 3 Dükkan 15 Dairelik Lüks binasını kısa sürede yaparak, sahiplerine teslim etmeye hazırlanıyor.
İstanbul Merkezli, Göleli İş Adamı Adem Ekiz’in başında bulunduğu EZ EKİZ İNŞAAT LTD. ŞTİ. İnşaat firması İstanbul Beylikdüzü, Yakuplu, Esenyurt'ttan sonra 12 yıllık tecrübesini kısa sürede Ardahan’a da yansıtmanın haklı gururunu yaşıyor.
Ardahan’da ard arda yapılan konutlardan farklı olarak yaptırdığı dairelerin de Asmolen, ses ve ısı yalıtımlı, oto parklı, şifreli giriş, ful otomatik asansör, görüntülü sistem, doğalgaz ve katı yakıt sistemli ısınma, Fransız balkon, ebeben banyolu, iç Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edindizaynı ışık bantlı, daireler arasında ses ve ısı yalıtım sistemi, tüm duvarlara fileli sistem kullanılmakta, tv ünitesi, binanın dış görünümü ışıklı sistemle donatılmış gibi birçok ayrıcalığa sahip olması dikkat çekiyor.
Ödeme konusunda ev sahibi olmak isteyenlere ‘Yok canım’ dedirten imkânlar sunan EZ EKİZ İNŞAAT LİMİDET ŞİRKETİ’ne ulaşmak için 0.532 661 45 98 nolu telefonu çaldırmak yeterli olacaktır.

**Ekiz: Amaç fark yaratmak..

Türkiye'nin Gürcistan ve Ermenistan'a komşu vilayeti Ardahan'da inşaat alanın da farklı olmak, fark yaratmak olduğunu belirten Göleli İş adamı İstanbul'da ki kaliteyi, modern bina kültürünü Ardahan'a taşıdık. dedi.
Ardahanlının güzel binalarda yaşamını devam ettirmesi için yaptığımın modern dairelerimizi tüm Ardahanlıları görmeye davet ediyoruz diyen Ekiz, biz farkın peşindeyiz ve bunu da Ardahan'da yaptığımız EZ EKİZ 1. ETAP Blokumuz da görülebilir.' dedi.
Haber ekleme saati: 16.45-08 Ağustos 2014
Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Halk Bankasına Git,
100 Bin TL.’yi Hemen Al!..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**Halk Bankasına Atanan Müdür Güzel’den
Ardahan esnafına Güzel Haber..

Son bir yıldır durağan bir dönem yaşayan ve siftah yapamamaktan şikayetçi olan Ardahan esnafına Halk Bankasından yeni imkânlar.
Halk Bankası Ardahan Şubesine atanan hemşehrimiz Mehmet Güzel gazetemize yaptığı ziyarette Ardahanlı esnaf, sanatkâr ve sanayiciler ile tüketici kredisi kullanan ancak ödeme güçlüğüne düşen mudilerin takipte ki alacak faizlerinin anapara ve masraflarının ödenmesi halin de %100’e varan oran da silineceğini belirtti.
Son on yıldır Ağrı, Iğdır, Kars ve son olarak Ardahan’da bankacılık yaptığını ve bölge esnafını yakından tanıdığını ve sorunlarını bildiğini belirten Ardahan Halk Bankası Müdürü Mehmet Güzel, başta esnafın olmak üzere banka kredileri ile iş yapan herkese ellerinden gelen yardımı yaptıklarını belirttiği açıklamasında, sanayi, ticari, kooperatif ve tüketici kredilerinde takipte ki alacaklarımızın, borçlularının müracaatları halinde kendilerine yeni kredi ve imkânlar sunularak, bankaya olan borçlarının birikmiş faizlerinin önemli bir bölümün silerek, bu kamburdan esnafı kurtarmayı ve rahatlatmayı hedeflediklerini sözlerine ekledi.
Müdür Mehmet Güzel’in yaptığı açıklama da sözlerine şöyle devam etti.
Müdür Güzel, ‘Yıllardır kapalı bulunan ve bir türlü Ardahan esnafının hak ettiği imkânları sağlayamayan Ardahan Esnaf Sanatkârlar Kooperatifinin işlevini banka olarak kendimiz üstlenmiş bulunmaktayız. Bu doğrultuda kooperatif kredilerinden faydalanmak isteyen esnafların 100 Bin TL. tutarın da ve %5 faiz ile 60 aya kadar krediyi doğrudan kullandırmaktayız.’ diyerek daha geniş bilgi için Ardahan esnafını bankasına davet etmiştir.
Haber ekleme saati: 15.50-08 Ağustos 2014
Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

KOMPLO DAVA BOZULDU!

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş6 Yıl Önce başlatılan ve aralarında otelciler, gazino işletmecilerinin de bulunduğu 130'a yakın Ardahanlının 30 ila 60 yıl gibi ağır hapis cezaları aldığı dava Yargıtay tarafından bozuldu.
Alınan bilgilere göre Ardahan kamuoyun da, 'Ardahanlılar komplo' olarak değerlendirilen ve zamanı başsavcısının emriyle çoğu kimliği belirsiz ve yabancı kadınlardan oluşan şahitlerle başlatılan operasyonlar sonucu ağır hapis cezaları alan yaklaşık 130 kişilik davanın yargıtay da bozulduğu öğrenildi.
Davanın yeniden görüleceği de öğrenilirken şu an tutuklu bulunan bir çok kişinin serbest kalması bekleniyor.
Haber ekleme saati: 13.13-08 Ağustos 2014
Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Ekonomik Zorda Olan
Serhat Ardahan’dan Zor Kura!

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş2013-2014 Ardahan 1.Amatör Futbol ligini şampiyon olarak tamamlayan ve Bölgesel Amatör Lig’de mücadele etme şansını elde eden ve başta maddi sıkıntılar olmak üzere birçok sorunla baş başa bulunan Serhat Ardahanspor, zor bir gruba düştü.
9 tane Karadeniz takının bulunduğu gruba düşen Serhat Ardahanspor’un şansı, BAL ligini yakından takip edenlerin yorumları üzerine zor bir gruba düştüğü belirtildi.
Kuzey Doğu Anadolu bölgesinden sadece 5 takımın bulunduğu grupta 9 tane Karadeniz takımı bulunuyor.
Toplamda 14 takımın mücadele edeceği grupta Serhat Ardahanspor’un şansının ne olduğu soruları üzerine, BAL yorumcularının, takımın Kış şartlarını lehine kullanabileceği taktirde, ligde üst sıralara yakın yerlerde mücadele edebileceği dile getirildi.
Maçlar Eylül ayının ortalarında başlayacak.

**Vali : Desteğimiz tam olacak..

Öte yandan Ardahanlı basın mensupları ile makamında bir araya gelen Ardahan Valisi Ahmet Deniz Ardahan’ın Futbol da 3. Lig de temsil edilmesi için ellerinden geleni yapacaklarını ve Serhat Ardahan Spor’un başarılı olması için çalışacaklarını söyledi.
Ardahanlıların bu önemli konuya endekslenmesi gerektiğine de dikkat çeken Vali Deniz, Serhat Spor Kulüp Yöneticileri başta olmak üzere herkesin top yükün çalışmasının şart olduğuna dikkat çekti.
Haber ekleme saati: 13.01-08 Ağustos 2014
Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Sandığa Gidin!

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşPazar günü yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesi biçin nedeniyle mera ve yaylalarda bulunan seçmenin sandık başına giremeyebileceği YSK ve siyasileri tedirgin etti.

**70 Bin seçmenin yarısı sandığa gitmeyebilir..

10 Ağustos’ta yapılacak olan cumhurbaşkanlığı seçimi öncesi yaylada ve çayır da bulunan seçmenin sandığa gitmeye bileceği yönünde tahminler ağrı basarken, Ardahan’da bulunan ve çoğu köylerde yaşayan seçmenin 70 binin üzerinde olduğu ve bunların büyük bölümünün sandık merkezlerinde uzak olan yayla ve çayırlarda oldukları için sandığa gitmemesi tehlikesi bulunuyor.
Ardahan Merkez’de 27.106 seçmenin 116 sandıkta, Çıldır’da 7 bin 494 seçmenin 45 sandıkta, Damal’da 4 bin 231 seçmenin 19 sandıkta, Göle’de 18 bin 457 seçmenin 76 sandıkta, Hanak’ta 7 bin 194 seçmenin 37 sandıkta, Posof’ta 5 bin 881 seçmenin 55 sandıkta oy kullandığı geçtiğimiz yerel seçimlerde Ardahan’da bulunan seçmen sayısının toplam 70 bin 63 olduğu ve sandık sayısının da 348 olduğu biliniyor.

**Göle Demirtaş’a endeksli..

10 Ağustos’ta yapılacak olan cumhurbaşkanlığı seçimi öncesi çalışmalarını hızlandıran partilerin başında bulunan ve Milletvekilinin ortada olmadığı Adalet ve Kalkınma Partisinin geçtiğimiz seçimlere nazaran bu seçimde gözle görülür bir seçim çalışması yapmadığı dikkat çekerken, Çatı adayı olarak bilinen Ekmelleddin İhsanoğlu içim CHP, MHP ve DSP’nin yoğun bir şekilde çalışmaya devam ettiği dikkat çekerken, Hoçvan ve Göle’de oy patlaması yapacakları ileri sürülen Selahattin Demirtaş yanlılarının özellikle Göle’de oy patlaması beklediği dikkat çekiyor.
Haber ekleme saati: 23.36-07 Ağustos 2014
Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Devlet Açılış’ta
Muhalefet Meydan’da

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşPazar günü yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesi açılışlar yapan Ardahan Valisi Ahmet Deniz Göle eski Beleidye Başkanı Sabri Muratoğlu ile birlikte kurdele kestiği saatler de Muhalefetin temsilcisi CHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt Göle Hayvan Pazarını dolaşarak çatı adayları Ekmelleddin İhsanoğlu’ya oy istedi.
Vali Ahmet Deniz, Göle İlçesi’nde çeşitli ziyaret ve açılışlarda bulundu.
Göle İlçesi’ne giden Vali Deniz, Çakırüzüm Köyü’nde hayırseverler tarafından yaptırılan köy konağı ve taziye evinin açılışı için düzenlenen törene katıldı. Göle Kaymakamı Fatih Özdemir ve vatandaşlarla birlikte binanın açılış kurdelesini kesen Vali Deniz, hayırseverlere teşekkür ederek plaket takdim etti.
Köy konağı önünde hazırlanan törende köylülerle birlikte halay çeken Vali Deniz, daha sonra ilçe merkezinde KOSGEB tarafından desteklenerek iş hayatına kazandırılan girişimcileri işyerlerinde ziyaret etti. İş hayatına atılan girişimcilerle bir süre sohbet eden Vali Deniz, bir çay ocağı önünde oturarak, vatandaşlarla birlikte çay içti. Vali Deniz, 83 yaşında hayatını kaybeden Kore Gazisi Alaaddin Karaboğa’nın ailesine de taziye ziyaretinde bulundu.
İlçe merkezinde ki spor salonunu da ziyaret eden Vali Deniz, yaz spor okulları kapsamında spor yapan çocuklarla bir araya geldi.
Ziyaret ve incelemelerini sürdüren Vali Deniz, Göle Ardahan Karayolu’nda devam eden yol yapım çalışmasını da yerinde inceleyerek ilçeden ayrıldı.
Vali Deniz’in Göle’de bir dizi açılış ve incelemede bulunduğu sırada Göle Hayvan Pazarını gezen CHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt Gölelilerden çatı adaylarına oy istedi.
Haber ekleme saati: 23.29-07 Ağustos 2014
Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Ömer Türkoğlu:
Peki Türk kardeşlerimiz..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**MALİ MÜŞAVİR ÖMER TÜRKOĞLU’NUN BASIN AÇIKLAMASI…

Hafta sonu 15'ncisi Düzenlenen Ardahan Ulusal Kültür ve Bal Festivali Çatı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu’na destek vermek için etkinliğe katılanlara tanıtım yapan 30 Mart 2014’te yapılan Mahalli İdareler Seçiminde DSP’den Ardahan belediye Başkan adayı olan Mali Müşavir Ömer Türkoğlu ile MHP Belediye Başkan adayı Levent Pehlivan, seçmenlere seçim süreci ve yaşanan gelişmeleri aktardılar.
AK Parti Ardahan Milletvekili Prof. Dr. Orhan Atalay’ın “Kürt kardeşlerime sesleniyorum, kardeşliğin birliğin hazzını tadıyorsak bunu AK Parti’ye borçlu olduğumuzu unutmamamız lazım” yönündeki açıklamasına tepki gösteren Mali Müşavir Ömer Türkoğlu: “Biz yıllardır bu topraklarda et ve tırnak gibiyiz. Bizi ayrıştırmaya çalışanlara en büyük cevabımız Kürdü, Türkü, Terekeme ve Alevisiyle iç içe yaşamak zaten kardeşliğimizin en büyük örneğidir. Sayın Atalay kardeşliğimizi zedeleyecek ve bunu siyasi malzeme yapmasından dolayı kendisini özür dileyeme davet ediyorum. Sayın Atalay, Kürt kardeşlerimize sesleniyor da, peki Türk kardeşlerimiz bu işe ne diyecek. Sayın Atalay, tarih ve dini bilgin yerinde ancak sizi Ardahan sorunlarına yönelik çalışma yapmanızı istiyorum. Ardahan-Kars Karayolunda iki yıldır bitmeyen 12 Kilometrelik duble yol çalışması neden bitirilmiyor. Siz önce bu sorunu ve Ardahan’ın diğer önemli büyük sorunlarını çözün, kardeşliğimizin pekişmesinde sıkıntı yoktur, siz orayı bize bırakın” dedi.
Ardahan’da 3 dönem milletvekilliği yapan ve kendisini kurtarıcı olarak her dönem lanse eden büyük siyasetçiye de ince göndermelerde bulunan Türkoğlu: “Soruyorum büyük kurtarıcıya, Ardahan Bülbülan-Ardanuç Artvin Karayolu 25 yıldır neden tamamlanmadı. Burada ince hesaplarınızın ve yapmaya çalıştığınızı öğrenmek istiyorum. Yoksa Posof Şavşat arasında yapılan ihanet yolu sizin eseriniz mi? Ardahan’ı bay pas edecek olan bu ihanet yol projesi, Türkgözü Sınır Kapısı trafiğini direk Şavşat üzerinden Karadeniz’e bağlayarak Ardahan’a ekonomik darbe vurulacağının farkında mısınız? Sizi duyarlı olmaya davet ediyorum” ifadesini kullandı.
10 Ağustos’ta yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçiminde Çatı adayı olan Ekmeleddin İhsanoğlu’na verilecek her oy, Türkiye Cumhuriyetinin aydınlık yüzü olacaktır diyen Mali Müşavir Ömer Türkoğlu, "Ardahanlı hemşehrilerimden bu konuda özel duyarlılık ve AK Vekiller'den de cevap bekliyorum" şeklinde açıklamalarda bulundu. isteyenlere tüm kolaylıkları sunduklarını belirttiler.
Haber ekleme saati: 23.22-07 Ağustos 2014
Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

7 Bin Konutun 550’si Doğlagazlı Oldu..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşAzerbaycan’dan çıkarılıp, Gürcistan üzerinden Türkiye’ye getirilip, iç piyasaya ve dünya petrol piyasalarına pompalanan Azeri Doğalgazını önümüzde ki yakmaya hazırlanan Ardahanlılar ağır da olsa konutlarına doğalgaz döşemeye başladılar.
7 Binin üzerine de konutun bulunduğu Ardahan’da şimdiye kadar 550 konut sahibinin konutlarına doğalgaz şebekesi kurdurduğu öğrenilirken, kışın yaklaşması ile bu talebin artması bekleniyor.

**Kömürden ucuz..

Ağır kış şartlarının yaşandığı Ardahan’da ev ve iş yerlerine doğal gaz çekmeye devam eden Ardahanlıların en büyük tereddüdü kışları -40’ları bulan soğuklarda doğalgazın kendilerini ucuza ısıtıp, ısıtmayacağı olurken konu ile alakalı şirketler bu tereddüdün boşuna olduğuna işaret etmekteler.
Doğalgaz’ın kömürden, tüpten, taşınmasından, depo edilmesinden daha ucuza geldiğine dikkat çekerlerken Doğalgazlı evin yakıt tasarrufu yaptığını ve kömüre ödenen paranın yarısıyla hem ısınıldığını, hem de banyo, bulaşık gibi alanlarda ucuza sıcak suya kavuştuğunu belirtiyorlar.
Ardahan’da doğalgaz şebekesi yapan firmaların başında gelen Ematek Mühendislik yetkilileri Ardahanlıların ev ve iş yerlerini doğalgaz şebekesiyle donatmalarının kendilerinin faydasına olacağını belirtirlerken, kömürle ayda 450-500 TL.’ye ısınan bir evin Doğalgaz ile 300 ila 350 TL’ye ısınabildiğini, bu paranın için de banyo, mutfakta sıcak su dahil olduğunu belirttiler.

**Uygun ödeme ile doğalgazlı olmak mümkün..

Ardahan’da bulunan yaklaşık 7 bin konutun 550’sinin doğalgaza kavuşturulduğuna dikkat çeken Ematek Mühendislik yetkilileri bu konutların büyük bölümüne doğalgaz veren firmalarının doğalgaz döşemek isteyenlere büyük ödeme kolaylığı sağladığını belirterek yüz yılın en modern ve ucuz ısınma yöntemi olan doğalgaz ile ısınmak isteyenlere tüm kolaylıkları sunduklarını belirttiler.
Haber ekleme saati: 23.18-07 Ağustos 2014
Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetesi.com

Sayfa 1 - 190 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 > >>
Köşe Yazarları

 • YAZIYORSAM SEBEBİ VAR Fakir Yılmaz

 • KADINCA BAKIŞ
  SELMİ YILMAZ

 • Kamacı'nın Köşesi
  Osman Kamacı


 • Müjgan Doğru Eminoğlu

 • Yılmaz Yalçıner
  Ardahan Öyküleri

 • Şemsettin Şenel
 • Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
  Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
  Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan