Reklam
Bugun...


ARDAHAN YÜKSEK RİSKLİ!..
100. KURTULUŞ YIL DÖNÜMÜ MESAJI Vatan Topraklarına Katılışının 100. Yıl Dönümün kutlamaya hazırlanan Ardahan'ın Corona dolasıyla riskli iller arasında ilk sıralarda olduğu ortaya çıktı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın normalleşme adımlarının Mart ayında atılacağına ilişkin açıklaması esnafta büyük heyecan yaratırken bu iller arasında Ardahan yok.

ARDAHAN YÜKSEK RİSKLİ!..

 

MERHABA Bu haberi ve Ardahan’daki diğer gelişmeleri görüntülü izlemeniz için youtube ArdahanTV Kanalımıza abone olmanız umuduyla. Görüntülü haberlerimiz için TIKla abone ol, izle.. 

https://www.youtube.com/channel/UCDwxU5TIdZejp-mbbNw5fmw

ARDAHAN VALİ ÖNER'İN 

100. KURTULUŞ YIL DÖNÜMÜ MESAJI 

Serhat Şehrimiz Ardahan’ın işgalden kurtuluşunun 100. Yıl dönümünü birlik ve beraberlik içerisinde, coşku ve heyecanla kutluyoruz.

93 Harbi sonrası 43 yıllık işgal döneminde; yaşlısı, genci, kadını, erkeği ve çocuğuyla çok zor şartlarda büyük bir kahramanlık göstererek, kutsal vatan topraklarının bağımsızlığı için kahramanca mücadele eden, bu uğurda şehitlik mertebesine ulaşan Ardahanlı Şehitlerimizi  ve Tüm Şehitlerimizi rahmetle, şükranla ve minnetle yâd ediyoruz.

Kurtuluş günlerimiz; tarihe ışık tutması, geleceğimize yön vermesi açısından son derece önemlidir. Tarihimizden ders çıkararak geleceğimize emin adımlarla yürüyebilmek için bizlere düşen görev; kendine has tabiatıyla, kültürüyle, değerleriyle ve zengin tarihi değerlere sahip ilimizin kalkınması ve gelişmesi için var gücümüzle çalışmaktır.

Bin yıllık gönül bağımızla sevgiyi ve hoşgörüyü yüreğinde yaşatan, ortak yaşama kültürünü oluşturmuş kardeşlik kenti Ardahan’da bu birlik ve beraberliğimizi muhafaza ettiğimiz sürece gelecek günlerimiz çok daha güzel olacaktır.

Bu duygu ve düşüncelerle; Ardahan’ımızın 100. kurtuluş yıl dönümünü yürekten kutluyor, kıymetli Ardahanlı hemşehrilerime sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın normalleşme adımlarının mart ayında atılacağına ilişkin açıklaması esnafta büyük heyecan yarattı. Vaka sayılarının düşük olduğu illerde kontrollü bir şekilde işletmeler açılacak. Normalleşmeye en yakın iller vaka sayılarına bakıldığında Şırnak, Hakkari ve Bitlis olarak görünüyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın koronavirüs salgınının seyrine göre tedbiri elden bırakmayacak şekilde normalleşme adımlarının mart ayında atılacağına ilişkin açıklaması esnafta büyük heyecana yol açtı.

Salgın tedbirleri sebebiyle aylardır işine ara vermek zorunda kalan esnafı rahatlatacak adımlar ise bir takım kriterler göz önünde bulundurularak atılacak. Normalleşme sürecinde en büyük kriter ise illerin vaka ve aşı oranları olacak.

YÜKSEK RİSKLİ

Yüz binde 36-100 arası vakası bulunan iller: Çanakkale, Erzurum, Tunceli, Kahramanmaraş, Yozgat, Malatya, Manisa, Kırıkkale, Düzce, İzmir, Bartın, Bolu. Elazığ, Kütahya, Kırklareli, Kilis, Zonguldak, Niğde, Muğla, Tekirdağ, Kayseri, Adana, İstanbul, Erzincan, Bayburt, Hatay, Ardahan, Edirne, Nevşehir, Yalova, Burdur, Sakarya, Antalya, Artvin, Sinop, Balıkesir, Kocaeli, Mersin, Konya, Aksaray, Amasya, Gümüşhane.

İSTANBUL KÖYLERİ..

Ana arterler, E 5, Taksim, Özgürlük gibi meydanları Bebek, Beşiktaş, Üsküdar, Eminönü semtleri ve Topkapı Sarayı gibi birçok tarihi, kültürel, turistik güzellikleriyle anılan İstanbul'u semt semt, cadde cadde, sokak sokak hiç dolaştınız mı bilmem ama son birkaç yıldır benim gitmediğim, görmediğim ve başını çektiğim ekiple birlikte birçok organizasyon ile her yerine memleketim Ardahan'ın adını yazdırdığım İstanbul kalmadı gibi.
Aşkımın adı olan Ardahan'ı 53 yaşına dayandığım  süreçte bir kez değil, en az birkaç kez karış karış gezip, dolaşırken halen yol, su sorunu yaşayan ve göçün devam ettiği Ardahan ve diğer kentlerin köyleri gibi İstanbul'unda köylerinin ve onların da muhtarı, muhtar heyetinin ve bu heyetin başını çeken kaymakamlarının olduğunu hatırlıyor, anlıyordum.
Çünkü, geceleri 15 milyon gündüzleri 20 milyon olan İstanbul'un da köyleri var. Pandemi dolayısıyla bir yıldır zaten kapalı olduğu unutulup, yağan son kar yağışı yüzünden “İstanbul’un köylerinde okullar iki gün tatil edildi,” başlıklı haberle İstanbul'un da köylerinin olduğunu ben dahil birçok kimse akıl edememiş gibi..


Ve merak edip kaç köyünün olduğunu sorguladığım İstanbul'un Bakırköy, Kadıköy, Alibeyköy gibi ilçelerinin yanında birçok köyünün de yani İstanbul'un 151 köyünün olduğunu öğreniyordum. Sözüm ona, İstanbul'da yaşayıp, oturduğu ilçesinin oy verdiği meclis üyelerinin, muhtarlarının, belediye binasının, kaymakamlığın nerede olduğunu bilmeyenlerin “Metropolde yaşıyoruz” dediği İstanbul'da...
Benim bir gazeteci olarak meslektaşlarım gibi çok da önemseyip düşünmediği gibi “İstanbul'luyum” deyip, İstanbul'u dev bir köye çevirenlerin köylerinin sayısını, vali, kaymakamlarının, milletvekilleri gibi oy verip, hizmet bekledikleri belediye başkanının, muhtarının, meclis üyelerinin hatta azalarının kimler olduğunu çok da bilmemesi ve benim gibi düşünmemesi, normal bir durum mu bilmem ama bu yönde saf, saf soru soranlara verilen cevap da bir o kadar ilginç ve düşündürücü olmalıdır.
Çünkü, 'zaten ekmek derdinden, trafikten, gecekondudan ibaret bir köy olan İstanbul'un kaç Köyü olduğunu nereden bileceğim..” diyenlere de hak vermemek elde değil, hatta etekten dökülen bir değil, binlerce dert olarak algılanabilir...
Ve benim gibi İstanbul'un 151 köyünün olduğunu bu yazımda öğrenenlerin aslında köyden şehre gelirken, Esenyurt'un, Kağıthane'nin, Ataşehir'in yani ülkenin en büyük metroplünün 39 ilçesinin arka mahallelerinin aslında birer köy görünümünde olduğunu bir kez daha anlıyordum. İçinde köyden beter mahalleleri olan gökdelenli Şişli'nin, vızır, vızır arabaların geçtiği Otobanlarının, 'Kanal İstanbul' denen kanalla kardeşi olacak olan Boğazı seyreden Beykoz'un da hatta ona komşu olan Kocaeli'nin Diloavası'nın, Gebze'sinin bir depremle yerle bir olacak betonarme binalarla gerçek köydür, “köyleri var mı?” diye merak edip, sorduğumuz İstanbul..

 
Vergi cennetiyle çok ticaret yapan yanacak
 
 
Ardahan Vergide En Risksiz İL!
ARŞİV HABER 03/07/2015 TARİHLİ HABER
VDK, Türkiye’nin risk haritasını çıkarma çalışmalarına başladı. Geliştirilen yeni yazılım ile her mükellefin, her sektörün ve her ilin risk puanlaması yapılacak. Kurul, denetimlerini bu risk puanına göre yoğunlaştıracak.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Vergi Denetim Kurulu (VDK) bünyesindeki Risk Analiz Merkezi’nce geliştirilen yeni program sayesinde riskli mükellef ve illerin tespit edileceğini bildirdi.

 

VDK, Türkiye’nin risk haritasını çıkarma çalışmalarına başladı. Geliştirilen yeni yazılım ile her mükellefin, her sektörün ve her ilin risk puanlaması yapılacak. Kurul, denetimlerini bu risk puanına göre yoğunlaştıracak. 
**5 yılda 3 zarar olursa...
Yeni programın, elde edilen verileri vergi kayıp ve kaçağına yol açtığı düşünülen 500’den fazla risk senaryosu ile test ederek tespit yaptığını anlatan Şimşek, süreci ise şöyle özetledi: 
“Örneğin şirket ortakları ile yoğun ekonomik ilişkide bulunmak, son 5 yıl içinde ikiden fazla zarar beyan etmek, 36 ay boyunca sürekli olarak devreden KDV beyan etmek, vergi cenneti olan ülkelerden yüksek alım/satımı olmak gibi hususlar yüksek riskli unsurlar olarak değerlendiriliyor.” 
**En riskli il Hakkari
Tüm illerin risk puanının çıkarıldığını açıklayan Şimşek, vergisel açıdan en riskli illerin Hakkari,KocaeliSiirtDiyarbakır ve İstanbul, riski en düşük olan illerin ise ArdahanBayburtMuğla,Aydın ve Edirne olduğunu bildirdi. Avrupa Birliği geçen ay 30 yeri vergi cenneti olarak açıkladı. Söz konusu yerler arasında Monako, Morityus, BruneiHong Kong, Maldivler de var.

**Peki onca Ermeniyi kim öldürdü?

PAPA Francesco’nun ’soykırım’ açıklaması ardndan  ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Marie Harf, 1915 yılı olaylarıyla ilgili gerçeklerin "tam, adil ve içten kabulünün Türkiye, Ermenistan ve Amerika dahil herkesin çıkarına olduğunu" söylemesi Osmanlı torunu olduğunu belirten Türkleri kızdırıken bir zamanlar Ardahan’da da yaşayan bir çok Ermeninin bulunduğu bölge de ve en son aralarında Gazeteci Hrant Dink’in de bulunduğu onca Ermeni’yi kim öldürttü, öldürttü sorusunu yeniden gündeme getirdi.

TURKCELL’DEN ÜNİVERSİTELİLERE MOBİL PROĞRAMLAMA EĞİTİMİ

Ardahan Üniversitesi (ARÜ) Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Âşık Şenlik Konferans Salonu’nda 8 Mart 2015 Çarşamba günü “Turkcell Geleceği Yazanlar Projesi” kapsamında bilgisayar programcılığı öğrencilerine mobil programlamaya giriş eğitimi düzenlendi. 
Eğitmen Mehmet Acar tarafından gerçekleştirilen eğitimde öğrencilere günlük yaşam içerisinde kullanılan akıllı telefonlarda ki mobil uygulamalar ve yazılımların önemi hakkında bilgi verildi. Mehmet Acar, “Günümüz ve yakın gelecekte günlük hayatımızda çok aktif bir şekilde kullandığımız akıllı telefonlara mobil uygulama geliştirmek, ülkemizin gelişmesi açısından çok önem arz ediyor. Gençlerimizin bu teknolojiyi öğrenebilmeleri için geleceği yazanlar platformlarında eğitim materyalleri sunuyoruz. Aynı zamanda tüm ülkede bir günlük uygulamalı eğitim vererek insanları teşvik etmeye çalışıyoruz” dedi. 
Acar’ın konuşmasında ayrıca ARÜ’lü öğrencilere Turkcell geleceği yazanlar projesi tanıtımı, geleceği yazanlar portali ile tanışma konularında da bilgilendirdi.
Program hediye çekilişi ile devam etti. Öğrencilerin eğitmen Mehmet Acar’a sordukları sorular ve toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi. 

**Ortaokullar Arası Dini Bilgiler Yarışması Yapıldı..

2015 Yılı Kutlu Doğum Haftası Etkinlikleri çerçevesinde Ardahan İl Müftülüğü ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü müşterek organizasyonuyla ortaokullar arası Dini Bilgiler Yarışması düzenlendi. 
İl genelinden yirmi okulun katıldığı ve çok yoğun heyecan ve mücadelenin yaşandığı yarışmada birinciliği 23 Şubat Ortaokulu alırken, ikinciliği Halit Paşa Ortaokulu, üçüncülüğü ise TOKİ Mehmet Akif Ersoy Ortaokulu kazandı.
Yarışma sonun da kısa bir konuşma yapan Ardahan İl Müftüsü İl Müftüsü Aytekin YILMAZ, “Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızla ve siz değerli öğretmenlerimizle böyle bir günde birlikte olmaktan dolayı çok mutluyum. Şu yavrularımıza milli ve manevi değerlerini öğretme adına elini taşın altına koyan herkesten Allah(c.c) razı olsun.  Hepimiz şu gök kubbede hoş bir sada bıraka bilme adına mücadele veriyoruz. Ben bu vesileyle böyle bir organizasyonda emeği geçen herkesi tebrik ediyor ve minik yavrularımızın gözlerinden öpüyorum.” dedi. 
Yarışma sonunda tüm öğrencilere Diyanet İşleri Başkanlığı Yayınlarından olan çeşitli kitaplar hediye edildi. Dereceye giren öğrencilerimize ise hediyeleri 13 Nisan Pazartesi günü İl Müftülüğümüzün organizesiyle Kazım Karabekir Spor salonunda yapılacak olan Kutlu Doğum Programı sonunda verilecek.

**Buda tebriğ yemeği..

Ardahan Belediye Başkanımız Faruk Köksoy; Bölgesel Amatör Ligi 2. sırada bitiren Serhat Ardahan sporu lig yolunda gösterdikleri yoğun caba ve gayretlerinden dolayı tebrik etti. 
  Başkan Köksoy; Türkiye Futbol Federasyonu Bölgesel Amatör Ligi’nde (BAL) mücadele eden Ardahan Serhat sporu göstermiş oldukları başarıdan dolayı, yöneticisinden başkanına, futbolcusundan taraftarına, tek tek kutluyorum diyen,m
  Başkan Köksoy; Ligin uzun ve yorucu maratonunu ilk maçtan son maça kadar mükemmel bir azimle ve ciddiyetle yürüterek bir ilki başardılar. 3. Lig’e yükselme başarısını ramak kala kaybetmiş olduğumuz şampiyonluk kadar önemli bir başarı elde ettiler. Gerek ev sahipliğinde, gerek deplasmanda, centilmenliğin örneğini spora ve yurt geneline örnek davranışla Ardahan'ı temsilde de olumlu tepkiler alarak bir başka başarı daha kattılar. kendilerini tebrik ediyorum. Ayrıca maddi manevi desteklerini esirgemeyen Ardahanlı iş adamlarımıza, Esenyurt Belediye Başkanı Necmi  Kadıoğlu'na maçlarda takımını bir an olsun bırakmayan esnafımıza ve Ardahan halkına, kulübün başarısı için takımın sorun ve sıkıntılarında her daim yanımızda olan, maçları şereflendiren, Ardahan Valimiz Ahmet Deniz'e ayrıca teşekkür ediyorum dedi. 




Kaynak: ardahan haber

Editör: ardahan haberleri

Bu haber 5468 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZ



FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI