Reklam
Bugun...


ARDAHAN VE ARDAHANLILARDAN EN SON HABERLER!
350 Milyarın Hesabı Verilecek mi? , Kaz Kemiği Serhat Ardahan Sporu Kurtaracak mı? , Ardahan Merkezde sıcak havuz, Göle'de Hamam.. Gazeteciler bir araya geldi.. , CHP'de Kadın sorunu çözülmedi..

ARDAHAN VE ARDAHANLILARDAN EN SON HABERLER!

SÎZDE KONUĞUMUZ OLUN..

Gazeteci Fakir Yılmaz ile Gazeteci Özlem Şeyma YHılmaz'ın birlikte hazırlayıp, her pazar günleri saat: 14.00'da TEMPO TV'de Sundukları Canlı Yayın Programı

Her Pazar günü saat:14.00'da 

Sizde Tempo TV ekranına konuksunuz..

MERHABA Ardahan’daki gelişmeleri görüntülü izlemeniz için youtube ArdahanTV Kanalımıza abone olmanız umuduyla. Son iki haberimiz için TIKla abone ol, izle.. 

https://www.youtube.com/channel/UCDwxU5TIdZejp-mbbNw5fmw

Adı var, Kendisi yok!

Ermenistanile yeni bir sayfanın açılmaya  çalışıldığı, Ardahan ile birliket vilayet olan ama havaalanı da olan Iğdır üzerinde açılacak denen demiryolu konsunda tartışmalar artarak devam ederken Türkiye’nin Gürcistan ve Ermenistan’a sınır kenti Ardahan’a yapılacağı söylenen ve THY uçak filoso arasında adını taşıyan birde uçak bulunan Ardahan’ın havaalanı hayali geride kalan yılda da gerçekleşmedi.Gazetecilik İdarecilerden Yine Gol Yedi! 

Ülke genelinde yayınlanan gazete ve televizyon sayısının son bir iki yıl içinde neredeyse yarı yarıya azaldığı, kamu gücü kullanılarak yaygın medyanın yüzde 95 ini tam kontrolüne alan iktidarın, ‘muhalif’ medyayı çökertmek için RTÜK, BİK ve Yargıyı kullandığı bir zamanda gazeteciler, kamu görevlileriyle tüm yüzeyi donmuş Çıldır Gölü üzerinde düzenlenen futbol maçında karşı karşıya geldiler.

Gazeteciler kamu idarecilerine 7-4 yenildiler.Çalışan Gazeteciler ve İdareciler Günü nedeniyle kamu idarecileriyle bir araya gelen Ardahanlı Gazeteciler Vali Yardımcısı, İlçe Kaymakamı ve Belediye Başkanının bulunduğu kamu takımına 7-4 yenildiler.

Sarıkamış şehitlerinin 107.yıl dönümünü anan Çıldır Belediye Başkanı elleriile gazetecilere çorba ve köfte ısamarladı.

Her sene kış aylarında yüzeyi donan Çıldır Gölü üzerinde bir araya gelen gazeteciler-kamu görevliler karşılaşması sonrası bir açıklama yapan Ardahan Gazeteciler Cemiyeti Başkanı/Gazeteci Fakir Yılmaz gün dolayısıyla yaptığı açıklamada;  Yasakların, işsizliğin zirve, özgürlüklerin, ekonomik bağımsızlığın ise dip yaptığı bir ortamda bayramdan söz edilemeyeceğini belirtti.

“Gazetecilerin bugün bayram yapması mümkün değildir. Gazeteciler ne zaman ki tüm haklarına kavuşacak, işte o gün 10 Ocaklar yeniden bayram havasında kutlanacak.” dedi.

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nün basın açısından her anlamda mücadele gününe dönüştüğünü dile getiren AGC Başkanı/Gazeteci Fakir Yılmaz, “Türkiye’nin basın tarihinde 10 Ocak’ın çok büyük anlamı var. Bundan tam 61 yıl önce 10 Ocak 1961’de yürürlüğe giren 212 Sayılı Yasa, gazetecilere kıdem hakkı, gazetelerin kapanması durumunda tazminat ödenmesi, istifa eden gazeteciye kıdem tazminatı verilmesi, maaşının peşin ödenmesi, gece çalışanlara haftada iki gün izin hakkı tanınması, kar eden gazetelerin gazetecilere her yıl bir maaş ikramiye vermesi, maaş ödemelerinin gecikmesinde her gün için % 5 faiz uygulanması gibi pek çok önemli haklar sağlandı. Ama ne yazık ki geriye bu haklardan hiçbiri kalmadı” diye konuştu.

KAN KAYBEDİYOR..

Türkiye’de yayınlanan gazete ve televizyon sayısının son bir iki yıl içinde neredeyse yarı yarıya azaldığını ifade eden Yılmaz, kamu gücü kullanılarak yaygın medyanın % 95’ini tam kontrolüne alan iktidarın, ‘muhalif’ medyayı çökertmek için RTÜK, BİK ve Yargıyı kullandığını vurguladı.“Yoksulluğu bitireceğiz, yasakları kaldıracağız” diyenlerin iktidarında, tüm yasakların katmerli uygulandığını, gazetecilik yapmanın daha da zorlaştığını dile getiren Ardahan Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Fakir Yılmaz şunları söyledi:

“Eleştirel ve bağımsız yayın yapan ve sayıları bir elin parmaklarını geçmeyen yaygın gazete ve televizyon ile yüzlerce yerel medya kuruluşu için koşullar her gün biraz daha zorlaştı.

Ama iktidarın beslemesi konumundaki gazete ve televizyonlar ne ekonomik kriz gördü ne de para cezasıyla tanıştı. Yandaş basın muhalefete her gün kin nefret kusarken bunun karşılığında kamunun kaynakları kendilerine oluk oluk akıtıldı. Onurlu, namuslu gazeteciler, eleştirel ve bağımsız yayın yapan medya kuruluşları ise RTÜK ve BİK cezaları, artan girdi maliyetleri ve uydu kiraları karşısında yaşam savaşı vermeye devam etti. Bu ekonomik savaşta 12 binden fazla gazeteci işsiz kaldı. İşlerini kaybetmedikleri için şanslı olanlar ise açlık sınırında çalışmaya devam ediyorlar. Halen 34 gazeteci cezaevinde. Halen uluslararası basın ve ifade özgürlüğü endekslerinde son sıralarda ve basını özgür olmayan ülkeler arasındayız. Her türlü zorluğa rağmen gerçek gazeteciler bu baskılara boyun eğmedi, zorluklara teslim olmadı. Onlar da bizler de güzel günlerin yakın olduğunu biliyoruz.” dedi.

JÖAK -20’DE DONMUŞ GÖLE DALDI!

Jandarma Komando Özel Asayiş Komutanlığı (JÖAK) Sualtı Arama Kurtarma (SAK) timleri, suda kaybolma vakalarına etkin müdahale için yılın neredeyse yarısından fazlasını su altında yaptıkları eğitimlerle geçiriyor.
Doğal afetlerde vatandaşın yardımına koşan, göl, nehir gibi yerlerdeki kayıp vakalarında arama kurtarmada ön safta yer alan timler, 7/24 göreve hazır bekliyor.

SAK timleri, her türlü olumsuz hava ve su şartlarına rağmen kaybolan vatandaşları bulmak, adli olayları aydınlatmak ve suya atılan suç unsurlarını aramak için canları pahasına saatlerce suyun altında görev yapıyor.

Yılın büyük bölümünde su altında eğitimlerini sürdüren timler, kendi eğitimleri ve olaylara müdahalenin yanı sıra yabancı güvenlik birimlerine de kurslar veriyor.

Üstün fizik ve yetenek gerektiren operasyonlarda görev alıyorlar

Özellikle debisi yüksek akarsular ile baraj ve göletlerdeki zorlu koşullarda kaybolanların bulunması için yapılan çalışmalarda görev alan timler, özel silah, teçhizat ile üstün fizik ve yetenek gerektiren operasyonlara katılıyor.

SAK timleri, zorlu arazi ve hava koşullarına karşı "daima hazır" olmak için düzenli olarak tatbikatlar da gerçekleştiriyor.

Ankara'dan gelen SAK timleri, Ardahan ve Kars sınırındaki tamamen donan Çıldır Gölü'nde gerçekleştirdiği tatbikatta senaryo gereği Eskimo usulü balık avlarken buzların kırılması sonucu göle düşen vatandaşı arama çalışması yürüttü.

İhbarın ardından kısa sürede olay yerine intikal eden timler, yaklaşık bir saat önce suya düştüğü belirtilen şahsın aranması için hazırlıklarını tamamladı. Timler, yüzeyi tamamen buzla kaplı gölde keşif yaptıktan sonra şahsın düştüğü alanda güvenlik çemberi oluşturdu.

Sıfırın altında 20 derecede buzla kaplı göle dalış yaptılar

Ardından özel kıyafetlerini giyen timler, hava sıcaklığının sıfırın altında 20 dereceye düştüğü bölgedeki buzla kaplı göle tüplü dalış yaptı.
Göle düşen balıkçının cesedinin yüzeyden 30 metre aşağıda olduğunu tespit eden timler, su altı kamerasıyla kayıt yaptıktan sonra tekrar durum değerlendirmesi için suyun yüzeyine çıktı. Yol haritası belirleyen timler, yaptıkları ikinci dalışta kayıp balıkçının ayağına sarılan ağları keserek cesedini yüzeye çıkardı.

Erzurum SAK da su altında suç aleti bulma tatbikatı yaptı

Erzurum İl Jandarma Komutanlığına bağlı SAK timleri de tatbikatın ikinci kısmında yüzeyi buzla kaplı gölde suya atılan suç aletini bulma faaliyeti gerçekleştirdi.

Senaryo gereği şüphelilerin cinayette kullandıkları suç aletini göl donmadan önce suyun içine attıklarını belirtmeleri üzerine timler, suç unsurunun atıldığı alanı çembere alarak keşif yaptı.

Timler, gölde 20 santimetreye ulaşan buzları hızar yardımıyla kestikten sonra ikişerli dalış eşleriyle giriş ve çıkış deliği arasında hat metoduyla suya daldı.
Son teknoloji ile donatılmış su altı kameralarıyla çalışmalarını kaydeden timler, suyun altında yaklaşık 30 metrekarelik alanda arama yaptı.
SAK timleri, yaklaşık 20 dakika boyunca su altında gerçekleştirdikleri aramada suç aletini bulduktan sonra özel korumalı delil kutusuna koyarak yüzeye çıktı.
Timlerin dondurucu soğukta başarıyla tamamladığı iki tatbikat, gerçeği aratmadı.
Ardahan’ın 1 Petrol, 4 Doğalgaz Hattı Var

Ama Dört İlçesi, 1 Beldesi Doğalgazsız!.

CUMHURBAŞKANININ EMİR ETMESİNE KARŞIN BU YILDA TEZEKLE SOBALAR YANDI!

Sınırları içinde biri ham petrol boru hattı, diğerleri ise doğal gaz boru hattı olmak üzere Beş adet boru hattı bulunanan Ardahan’ın 4 ilçesi Cumhurbaşkanının emir etmesine karşın hala doğalgazsız. Sırasıyla; Bakü-Tiflis-Ceyhan Ham Petrol Boru Hattı, Şahdeniz Doğal Gaz Boru Hattı, PT-1 Doğal Gaz Besleme Hattı, Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı (TANAP) (ve Ardahan-Artvin Doğal Gaz Boru Hatlarıdır. Bu hatlardan BTC Ham Petrol Boru Hattı ile TANAP ve Şahdeniz Doğal Gaz Boru Hatları Gürcistan sınırımızdan ülkemize giriş yapmakta olup, uluslararası alanda stratejik öneme sahip tesisler olan kentin Posof, Damal, Hanak ve Çıldır ilçeleri Ardaan’a gelip bu yöne sözve emir veren Cumhurbaşkanı Erdoğan’a rağmen hala doğalgazsız

Son Ardahan Evi Harabe Oldu! 

Ardahan Evleri olarak bilinen tarihi evler tek tek yok olmaya devam ediyor.

Son olarak Ardahan'ın ilk yerleşim merkezi olan Halilefendi mahallesinde bulunan ve valilik tarafından satın alınıp, ‘Ardahan Evi’ olarak onarılacağı belirtilen eski ev de diğer birçok eski, tarihi evler gibi bakımsızlıktan yıkılmak üzere olduğu görülüyor.

Çatısı delik deşik olmuş tarlihi evin ne zaman sahipleneceği merak edilirken bu ev gibi birçok diğer evlerin tek tek yok olduğu görülen Ardahan’da başta Kültür ve Turizm Müdürlüğü yetkilileri olmak üzere yetkililerin ilgisini beklenmektedi.

Birçok tarihi eser yapıların bulunduğu Ardahan´da kaderine terk edilmiş yıkılmanın eşiğine gelmiş Vali Hurşit bey Konağını gündeme getiren Suat ışıklı, Sosyal medya hesabından bu değerlere sahip çıkılmasını istedi. Işıklı´nın bu duyarlı davranışına birçok Ardahanlıdan teşekkür geldi.

İşte Suat Işıklının o paylaşımı..
"Çürümeden kurtarılmalı! Dünya tarihi yapılar için seferber olurken bizde halen çürütülen değerleri görmek çok üzücü.  Ardahan Vali Hurşit Bey Konağı
Ardahan´ın Halilefendi Mahallesinde, Ordu Camii ile Mevlüt Efendi Camii arasında yer alan Vali Hurşit Bey Konağı, kitabesi olmaması dolayısıyla yapım tarihi bilinmemektedir. Yalnız koleksiyonumuzda yer alan Ardahan fotoğraflarından anlaşıldığı üzere Rus işgalinin devam ettiği XX. Yüzyıl başlarında yapıldığı tahmin edilmektedir. İki katlı olarak inşa edilen konağın alt katı mahsen ve ağır olarak planlanmıştır. Konağın inşasında tamamen düzgün blok taşlar kullanılmış olup Marsilya kiremit kaplı kırma çatı ile örtülmüştür.
Ardahan´ın ilk vilâyet döneminde (1921-1926), son valimiz olan Vanlı Hurşit (Akkaya) Bey´in özel konutu olması dolayısıyla onun adıyla anılmıştır. İlerleyen yıllarda Hanak´ın Baştoklu köyünden olan Cumhuriyet Senatosu Kars Üyesi (14.10.1979-12.09.1980) - XVII. Dönem Kars Milletvekili Op. Dr. Halis Soylu´nun babası Dursun Efendi tarafından satın alınmış, birçok kayıtta da Dursun Soylu Evi olarak geçmiştir. Konağın mülkiyeti hâlen ´Soylu´ ailesindedir." dedi.

Vurmayın ben gazeteciyim..

Gazeteci Olmak  

Alevi Kürt kökenli bir ailenin çocuğu olan ve 'Vurmayın ben gazeteciyim' diye diye gözaltında öldürülmüş bütün gazeteciler arasında, katillerinin suçu mahkeme kararı ile onaylanan ilk gazeteci olan meslektaşım Metin Göktepe'nin adına verilen ödülle ödüllendirilen bir gazeteci sorumluluğu ile35 yıla yakındır yapmaya çalıştığı gazetecilik hayatımda hep gerçek bir gazeteci olmak için mücadele ederken gazeteciler adına kutlanan günleri ve 'gazeteci' diye ortalıkta gezenleri de hep sorgulamış bir gazeteci olarak gazeteciler günü olarak ilan edilen günlerde yazacağım yazının nasıl olacağını düşünürken bugün yine bir gazeteciler günü olduğunu gelen mesajlarla anlıyordum.


Ve bugün, 'gazeteciyim' diyenlerin aranıp, kutlandığı günmüş..
Evet bugün 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günüymüş..
Dikkat edin ‘Çalışan’ gazeteciler diyor..
Yani yan gelip, internetten al yapıştır, kur kıytırıktan bir gazete çıkar, al resmi ilanları, bak keyfine demiyor..
Yani ordan, burdan aldığı hazır kalıp haberlerle internet sitesi yap demiyor..
Çalışan Gazeteciler Günü diyor..
Evet bu memlekette, bu ülkede gazeteci olmanın o kadar basitleştiği bir gün de daha’Çalışan Gazeteciler’ gününü kutluyoruz..
Başta hükümetimiz olmak üzere hemen herkes gazetecilerin gününü kutlar, onların olmazsa olmazlar olduğunu belirtip, değerini bildiklerini anlattıkları bir günü daha yaşayacağız..
Gazeteci haber yapan, yorum yazabilen, yaşanan olaylara karşı duyarlı olan, gerektiğinde müdahale edebilen, fikir üreten olduğunu bildiğimiz bir gündeyiz..
10 Ocak Gazeteciler Günündeyiz..
Gazeteci olmanın gururunu, onurunu bir kez daha hissederek yaşadığımız bu anlamlı günlerin gerçek anlamda gazetecilik yapanlara kutlu, mutlu olsun diyorum..
Bugün tam çalışan, şu an dağda, bayırda, çayırda, yolda, havada, ülkede, yurt dışında bulunan ‘Gazeteciyim, bu yönde gerçek anlamda çalışıyorum’ diyen tüm meslektaşlarımın gününü en içten duygularımla kutluyorum..
Gazeteci olmak var olmak demektir..
Gazeteci olmak duyarlıyım demektir..
Gazeteci olmak demokrasi aşığıyım demektir..
Gazeteci olmak ülkesini, halkını, insanını seven demektir.. Çünkü Gazeteci olmak onlar için var olmak demektir.. 10 Ocak Gazeteciler Gününü Kutluyorum..

arşiv haber 27/04/2015 tarihli haber/yorum/reklamlar

BİR DE SEVGİYLE.. Bir İcraatla..

Üç dönemdir Ardahan Milletvekilliğini yapan e bu süre içinde Ardahan’ı e Ardahan’ın sorunların gündeminde hiç düşürmeyen CHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt 4. kez seçilmek için gittiği seçmende büyük ilgi e saygı görüyor.

Ardahan’ı sürekli olarak gerek Türkiye Büyük Millet Meclisin de, gerek ulusal e yerel basında sürekli gündeme getiren Öğüt’ün başarılı bir milletvekili olduğunu söyleyen Ardahanlı seçmenler Öğüt’ün muhalefette olmasına rağmen Ardahan’ın sorunlarının çözümü için adeta bir iktidar milletvekillinden daha çok çalıştığını belirten Ardahanlı seçmenler günün 24 saati telefonu açık, Ardahanlının sorunlarını kendi sorunu bilip, gecesini gündüzüne katan bir milletvekili olduğunu belirtiyorlar.
7 Haziran’da yapılacak olan genel seçimler öncesi yeniden gittiği seçmende büyük bir saygı e sevgi gören CHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt gerek milletvekili olduğu sırada gerek vekillik öncesi Ardahanlı ile olduğunu belirten Ardahanlılar biz Ensar Öğüt’ten razıyız, Allah ondan razı olsun diyerek Ensar Öğüt’e desteklerini yeniledikleri dikkatlerden kaçmıyor.

arşiv haber 15/01/2007 tarihli haber/yorum/reklamlar

Ardahan sağlığına paletli ambulans!..

 


Sağlık Bakanlığı tarafından Doğu Anadolu Bölgesi'ne gönderilen 4 'paletli ambulanstan biri Ardahan'a getirildi.
Yolu kardan kapalı olan köylere ulaşarak hastaları en yakın sağlık kuruluşuna taşıyacak paletli ambulanslara yöre halkı 'Kar Tilkisi' adını verdi. 
Ağır kış koşullarında, yolları kardan kapalı köylere hizmet vermesi için Sağlık Bakanlığı tarafından alınan 34 kar paletli ambulansın illere dağıtımına başlandı. Paletli ambulans dün Ardahan sağlık müdürlüğüne geldiği öğrenildi. 
Yöre halkının 'kar tilkisi' adını verdiği ambulansların, sedyeyle ya da kızakta hasta taşınmasına da son vereceği belirtilirken,  içinde şok cihazından, oksijen tüplerine kadar hemen her türlü ilk yardım malzemesinin bulunduğu araçların, kızakla hasta taşıma gibi çağ dışı görüntüleri ortadan kaldırması bekleniyor.
Yolları sürekli kardan kapanan köylere hizmet vermeleri için kullanılacağı öğrenilen. Paletli ambulanslar sayesinde mahsur kalma olayı söz konusu olmayacak. Nerede olursa olsun, hastaya kısa sürede ulaşacak ve en yakın sağlık kuruluşuna getirilmesi hedefleniyor. 
Kar yağışının fazla olduğu Kanada, Rusya, İsveç, Norveç gibi ülkelerde kullanılan 4 x 4 çekişli paletli ambulanslar saatte 30 ile 90 kilometre arasında hız yapabiliyor. İki hasta taşıma kapasitesine sahip araçlar, aynı zamanda asfalt yolda da hareket edebiliyor.
Haber ekleme saati: 16.03 - 13/01/2007
Haber/Foto: Fakir Yilmaz/Ardahan
Gölespor İstanbu’da destek arıyor ..

 


Oynadığı maçlar sonunda 3. lig terfi maçları oynamaya hak kazanan Gölespor Başkanı Çayan Karabacak, geçtiğimiz gün İstanbul Göle Derneğini ziyaret etti.
Samimi bir havada geçen ziyarette Gölespor Başkanı Karabacak, oynanacak terfi maçları öncesi Göle dışındaki Gölelilerin takımlarını sahip çıkması gerektiğini belirterek, “Biz kısıtlı imkanlarla Gölespor’u buralara getirmeyi başardık. Bundan sonraki süreçte Göle dışında bulunan bütün Gölelilerin bize maddi ve manevi yardımları gerekiyor. Bu maçlar bizim için ölüm-kalım süreci gibidir. Gölespor bundan önce de terfi maçı oynamaya hak kazandı ama maddi imkansızlıklar yüzünden bunu başaramadı. Bu bizim için önemli bir şanstır ve desteğe ihtiyacımız var” dedi.
Ziyaret sırasında dernek merkezinde hazır bulunan Dernek Başkanı Hayrettin Heveş ve yönetim kurulu üyeleri Haydar Yılmaz, Murat Abdullahoğlu, Ziyefettin Deli, Zeynel Odabaş ve Ufuk Özen, bu konuda dernek olarak üzerine düşen bütün sorumlulukları yerine getirmeye hazır olduklarını söyledi.
İstanbul Göle Dernek Başkanı Hayrettin Heveş, “Göle’mizin nadide kulübü Gölespor’un bugün 3. lig yolunda terfi maçları oynaması bizi gururlandırmıştır. Bundan sonra biz Göleliler olarak üzerimize düşen kulübümüzü desteklemektir” dedi.Haber ekleme saati: 15.28 - 13/01/2007
Haber: Murat ABDULLAHOĞLU/www.yeniumut.net 
GÜMRÜK BÜFEDE GÜMRÜKTEN BETER!..

 


Açıldı açılacak denilen ancak 2006 yılını da geride bırakan Çıldır Aktaş Gümrük kapısının yanı sıra açık mı, kapalı mı olduğu anlaşılmayan Posof Türkgözü sınır kapısının içler açısı halini yansıtan Ardanan kent merkezinde ki bu, ‘GÜMRÜK’ isimli büfede iki sınır kapısı olan Ardahan’ın gümrüklerinin içler acısı halini yansıtır gibi...
Posof Trükgözü sınır kapısının aktif olduğu dönemlerde bölgede kurulan GÜMRÜK BÜFE sınır ticaretinin durmasıyla birlikte kent merkezine getirilip, Ardahan/Göle yolu üzerinde bulunan Toplu konutların yanına kurulan ve bir süre çalıştırılan Gümrük isimli büfe’de gümrük kapıları gibi kısa sürede terk edilip, unutuldu.
Gümrük isimli büfe Ardahan merkez de var olma mücadelesi veren esnaf gibi iş yapamayınca terk edilmesiyle hurdaya dönmüş halde.
Görenlerin Gümrük Büfe’de gümrüklerimiz gibi perişan oldu’ dediği bir süreci yaşayan Ardahan’ın 2006 yılında açılacağı söylenen, ancak yakınında geçmesi beklenen Kars Tiflis Demiryolunun güzergahını da yaşanan siyasi boşluktan kayıp ederken 2007 yılında neler olacağını bekler durumda.
Haber ekeleme saati: 13.43 - 13/01/2007
Haber/Foto: www.sonvilayet.net

 

*YAZIYORSAM SEBEBİ VAR/Fakir YILMAZ

***Posoflu Şükrü ..


Görenlerin uzun boyu, kaba vucudu dolaysıyla Ilgar dağına benzenttiği CHP’li Posof Belediye Başkanı Şükrü Bozyiğit’in memleketinin burnunu dibinde ki Gümrük kapısı, Türkgözü’nün içler acısı halini kimlerin gündeme getireceği bilinmediği bir süreci yaşayan Ardahan’ın 200 milyonluk Kafkasya’ya açılan diğer kapısı olan Çıldır Aktaş’ın açılıp açılmayacağı halen bilinmemektedir.
Halbu ki bu kapının bulunduğu ilçeli olan CHP’li Milletvekili Ensar Öğüt ile ATSO başkanı Latif Tosunoğlu’da var ..
Gümrükler konusunda sıkça olmasa da arada bir konuşup, çözüm yerine fikir yürüten bu isimlerin neden yorganlarını alıp, Ankara’da hükümetin kapısan dayanmadıkları da bilinmez, anlaşımaz ..
Evet, manşetemize konu olan Gümrük Büfe’de beter olan iki gümrüğümüzün ne zaman gerçek birer gümrük gibi çalışacağını benim gibi Ardahan’lı da merak eder ...
fakiryilmaz323@hotmail.com-0.535.418 32 58

Ardahan -31!.

 


SİBİRYA soğukları, Doğu Anadolu Bölgesi'nde etkisini sürdürürken Ardahan'da hava sıcaklığı, sıfırın altında 31 derece olarak ölçüldü.
Bölgede etikili olan Sibirya soğukları nedeniyle kalorifer ve su sayaçları patlarken, benzinli ve dizel araçların çalışması aksadı. Meteoroloji Bölge Müdürlüğü, dün gecenin en düşük sıcaklığını, sıfırın altında olmak üzere Ardahan'da 31, Erzurum'da 30, Ağrı ve Muş'ta 28, Kars'ta 23, Bayburt'ta 15, Erzincan'da 12, Iğdır'da 11 derece olarak ölçtü. Günün en yüksek sıcaklığı ise yine sıfırın altında olmak üzere Muş ve Ardahan'da 15, Erzurum'da 13, Kars'ta 12, Ağrı'da 11, Iğdır'da 8 ve Bayburt'ta 2 derece oldu.
Ardahan'da uzun yıllar içinde ölçülen en düşük hava sıcaklığı 29 Ocak 2000 tarihinde sıfırın altında 34 dereceydi.
Haber ekleme saati: 13.39 - 13/01/2007 
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com
Paraşüte gerek yok, çünkü yattıkları yer buz!

 


Bölgenin bakir kalmış gölü olma özelliğinin yanı sıra, kış aylarında donup, üzeri metrelerce kalınlıkta buz saran Ardahan'ın Çıldır Gölünün gerektiği gibi tanıtılıp, kış turizmine kazandırılması gereğine dikkat çeken Ardahanlı iki siyasi ve yönetici CHP Millietvekili Ensar Öğüt ile Ardahan ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Latif Tosunoğlu içilecek kadar temiz mavi suları donan çıldır Gölü üzerinde uzaranark poz verereke, turzime yönelik yatırımcılara çağrıda bulunmaktalar.
Görenlerin, bir dev cam olarak değerlendirdiği ve parlayan buz tabakasına yansıyan gökyüzünün maviliğiyle süslenmesi dolaysıyla adeta uzayda bir görüntü halini alan Çıldır gölü üzerine birlikte uzanan Öğüt ve Tosunoğlu, bölgenin Çıldır gölü gibi bir çok turizm hazinesi olduğuna dikkat çekmeden edemediler.
Haber ekleme saati: 22.40 - 12/01/2007
Haber: Fakir yilmaz Foto: Ümit Kılıç/Çıldır

 

SEÇİLEN ARDAHAN'I UNUTUYOR!

 


Kendisini temsil eteme iddiasında bulunup, bu iddiayı gerçekleştirmek için halktan destek isteyip ve bunuda alıp seçilenlerin unutulduğu şehir olma özelliğine devam eden Ardahan son olarak Kars Kafkas Üniversitesi'ne seçilen hemşehri rektörü Aba Müslüm Güven'den de kısa süre için de umut kesmiş durumda.
Temsil konusunda kadersizliği yaşayan kentin sorun ve sıkıntılarına el atmaları ve bunları çözme konusunda kendilerine umut bağlayan kişilerin her ne hikmetse seçilip, koltuklara geçtiklerinde unuttuğu Ardahan'ın Hanak İlçeli olan Kars Kafkas Üniversitesi'nin yeni Rektörü Abamüslüm Güven bu makama seçildikten sonra şimdiye kadar bir gün Ardahan'a gelmemesi dikkat çekiyor.
Bu göreve geldiği günlerde sevinen Ardahanlıların ziyaretine gittiği ve başta kentte kurulması düşünülen Fen ve İnsani Bilimler Fakültesi konusunda yardım istediği Prof. Dr. Güven'in ilk günkü bir iki resmi açıklaması ardından susup, adeta kendisini Ardahanlılara unutturması dikkatlerden kaçmıyor. 

 

Foto altı: Köyü olan Saskara’nın bile halen susuz olduğu bölgenin sorunlarına sahip çıkması beklenen Prof. Dr. Aba Müslüm Güven seçildiğinden bugün Ardahan’a gelmiş değil...
Haber ekleme saati: 22.20-12/01/2007
Haber: www.sonvilayet.net

Yollar buz pistinden farksız!..

 


Her geçen gün daha da ağırlaşan kış şartlarının hayatı olumsuz etkilediği Ardahan'da şehir alt yapısı adeta çökmüş durumda.
Bir çok cadde ve sokak altında geçen şehir şebekesinin yaşanan dondurucu havalara dayanamayarak patladığı gözlenen Ardahan kent merkezinde yollar buz pistine dönerken, bir çok ev ve işyerinin bodrum katlarının patlayan şehir su ve kanalizasyon şebekelerinde sızan sularla dolmuş durumda.
Donmuş olan toprağın altında olması dolaysıyla belediyenin yaşanan arızaları gidermekten bir hayli zorlandığı gözlenirken, bu durum karşısında çaresiz kalan vatandaşlar ne yapacaklarını şaşırmış haldeler.
Haber ekleme saati: 21.55 - 12/01/2007
Haber/Fotolar: Barış Bilgin/Ardahan

 

Bir çokları gibi başkanda yatağa düştü!..

 


Son yılların en dondurucu soğuklarını yaşayan Ardahan'da başta öğrenciler olmak üzere bir çok kişi hastalanıp, yataklara düşerken soğuklara Ardahan Belediye Başkanı Mikail Kayatürk'te teslim olup, yataklara düştü.
Devlet Hastanesi'nin kış hastalıklarıyla yatağa düşenlerle dolup taştığı şu günlerde Kayatürk'ün de iki gündür hasta olduğu bilgisi alınırken, başkanın geçtiğimiz günler de yapılan Çıldır Gölü Buz Festivali'nde soğuk aldığı ileri sürüldü.

 

***SOĞUK'TAN DEĞİL SU ve KİRLİ HAVADAN!

Başta çocuklar ve öğrencilerin hastalanarak yataklara düştüğü Ardahan ve ilçelerinde eczaneler soğuk algınlığı ilaçlarının satışında rekor kırdığı öğrenilirken, yaşanan durumun soğuklardan değil, şehirlerin içme sularından ve de dondurucu soğuklar nedeniyle kirli havasında dolayı meydana geldiği bildirildi.
Ardahan şerir içme suyunun kontrolsüz olarak ev ve işyerlerine verildiğini, bu nedenle bir çok kişinin boğaz iltihabına yakalandığını belirten Ardahan Devlet Hastanesi  Acil Servisi ve Acil 112 yetkilileri, yaşanan bu olumsuz durumdan şehirlerde yakılan kalitesiz kömürlerin yarattığı kirli havadan meydana geldiğini ileri sürdüler.
Haber ekleme saati: 21.54 - 12/01/2007
Haber/Foto: www.sonvilayet.net

Züğürt ağa KADIOĞLU’ndan haber yok!

 


Geçtiğimiz yıl yapılan Göle Kaşar Festivali'nde bir çok vaadinin yanı sıra 160 bin Ytl. vereceğini vaat ederek Kaşar Ağası olan AKP'li İstanbul/Esenyurt Belediye Başkanı Necmi Kadıoğlu'ndan bugüne kadar halen haber yok.
Yapılan çağrılara kulak tıkayan AKP'li Belediye Başkanının AKP'li Göle Belediye Başkanı Sabri Muratoğlu'nda olduğu gibi Kadıoğlu'nun yardımcısı Göleli hemşehrimiz Gürbüz Süleymanoğlu'da sessiz kalmayı tercih dikkat çekiyor.

 

***Gölespor'un hesabına göndersin!

Ağalık karşılığında vaat ettiği 160 Ytl.'yi bugüne dek belediyenin hesabına aktarmayan AKP'li Kadıoğlu'nun neden verdiği sözü yerine getirmediği bilinmezken, bu yönde yapılan çağrıları duyan Göleliler, bu paranın en kısa zaman da Ardahan'ı 3. Ligde temsil hakkı elde edip, 2006 yılının şampiyonu olan ancak maddi sıkıntı eken Gölespor'un hesabına yatırılmasını istiyorlar.
Haber ekleme saati: 21.51 - 12/2007
Haber/Foto: www.sonvilayet.net

BAŞKAN HELE BİR FOTOĞRAMIZI ÇEK!

 


Cumhuriyet Halk Partisi Ardahan Milletvekili bölgede yaptığı gezilerde köylere yaptığı ziyaretleri kendi taşıdığı fotoğraf makinasıyla çekerek, gezi anıları arasına kayıt etmeyi ihmal etmiyor.
Başta, CHP  İl Başkanı Orhan Balcı olmak üzere makinasını partililerine vererek, ‘başkan hele bir fotoğrafımızı çek’ diyerek çektirdiği resimleri zaman zaman meclisin gündemine taşıyan Ensar Öğüt vereceği pozuda porfesyonel ber fotoğrafçı gibi kendisi ayarlamayıda ihmal etmiyor.
Haber ekleme saati: 20.58 - 12/01/2007
Haber/Fotolar: www.sonvilayet.net

 

Zem zem suyunu ilk onlar içti ..

 


Haç görevini yerine getirmek için üçüncü kez kutsal topraklara giden AKP Ardahan milletvekili Kenan Altun sağ salım döndü.
3. kez hacca gitmesinden dolayı son ayların gündeminde düşmeyen AKP Ardahan Milletvekili Kenan Altun milletvekillerine tanınan kontenjan fırsatını kaçırmayıp Mekke'den dönerken, başta imam emeklisi AKP Ardahan İl Başkanı Nusret Koyuncu olmak üzere  bir çok Ardahanlı AKP'li kendisini karşılamak için havaalanına gittiler.
Hacıların dönerken kendileriyle birlikte getirdiği zem zem suyunda bolca getirdiği öğrenilen AKP'li Milletvekili Kenan Altun'un partililerine kendi eleriyle bu kutsal sudan içirdiği bilgisi alınırken, sayın vekili kendi partilileri dışında ailesi de sevinçle karşıladı.
Ardahan'ın sorunları için bir gün meclis kürsüsüne çıkmamakla eleştirilen AKP'li Kenan Altun'un üçüncü kez gittiği hacda bol bol Ardahan için duacı olduğu da alınan diğer bilgiler arasında oldu.
Haber ekleme saati: 20.54 - 13/01/2007
Haber/Foto: www.sonvilayet.net

 

Onlar insanların, insanlar onların yiyeceğini taşır ..

 


Bölgede yaşanan ağır kış şartları canlılara zor anlar yaşatırken, canlıların -30’lare bulan dondurucu soğuklara karşın verdikleri mücadele dikkat çekiyor.
Hayvancılık bölgesi olan ve insanların besledikleri hayvanlarla geçimlerini karşıladıkları Ardahan’da her iki tarafın bir birine olan ihtiyacı ağır kış şartlarında daha da net gözlenmektedir.
Bir yaz boyunca insanların et ihtiyacını, ekonomik gelirlerini sağlayan hayvanlar kış boyunca da insanlara yardım ederken, insanlar da onların bu emeğine karşılık hayvanlara hizmet ederek verdiği Ardahan’da her iki canlının yiyeceklerini bir birlerinin yardımıyla sağlanır.
Haber ekeleme saati: 20.05 - 12/01/2007
Haber/Fotolar: Fakir Yılmaz/ÖZEL

 

GÖLEKSAN Ardahan'da ..

 


Ardahan'ın Göle ilçesinde bulunan ve Dursun Daş, Bahattin Daş ve Mehmet Daş'ın ortağı olduğu GÖLEKSAN EKMEK FIRINI Ardahan'da fırın aldı.
Ardahan Atatürk caddesi üzerinde bulunan TADIM EKMEK FIRINı'nı yeriyle birlikte komple alan GÖLEKSAN LTD. ŞTİ. Firması yetkililerinden Bahattin Daş, Ardahan'da olmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.
Kazandıklarını memleketlerine yatırmayı hedeflediklerini belirten Daş, Göle'de başlattıkları kaliteli ve katkısız ekmek üretimini Ardahan ilinde de hayata geçirdiklerini sözlerine ekledi.
Haber ekleme saati: 19.09 - 12/01/2007
Haber/Foto: www.sonvilayet.net

 

Alabalık Düz Ardahan'ın logosu oldu

 


OR-KOOP'un Ardahan Yanlızçam bölgesi köylerinde yürüttüğü, 'Ardahan-Yanlızçam Projesi' kapsamında yürütülen, 'Yöreni hangisi simgelesin' adlı logo belirleme seçimi sonuçlandı.
Düz Ardahan olarak bilinen bölge köyleri arasında yapılan seçimler onucu Dağ Alası (Alabalık) 566 oy ile bölgenin simgesi olarak kabul edildi.
Sarıçam 514'le ikinci olurken 469 oylada Karaca ağacı üçüncü oldu.
Haber ekleme saati: 18.56
Haber/Foto: Barış Bilgin/Ardahan

 

İş olmayınca 
tavlaya rağbet arttı ..

 


Yaşanan ağır kış şartları dolaysıya adeta hayatın donduğu Ardahan'da işlerde donmuş halde.
Esnafın siftah yapamaz hale geldiği gözlenen Ardahan'da kepenk açan esnaf iş yapamamanın stresini komşu esnaflarla tavla oynayarak zaman geçirmeye başladılar.
İş yokluğu dolaysıyla akşama kadar boş kaldıklarını belirten Beybi Shop Konfeksiyoncu Hüseyin Akgün ve Erkek Kuaförü Nejdet Göğce işler de olağanüstü bir durgunluk yaşandığını belirtirken, yaşanan durgunluk dolaysıyla zamanı tavla oynayarak zaman geçirmeye çalıştıklarını belirttiler.
Haber ekleme saati: 18.13 -12/01/2007
Haber/Foto: www.sonvilayet.net


DİĞER HABERLERİMİZİ OKUMAK İÇİN DEVAMI TIKLAYIN

 

.

REKLAMLARINIZ BİZDE SİTEMİZ DE, TEMPO TV DE, GAZETE/DERGİLERİMİZ

VE SANAL ORTAMLARIMIZ DA YAYINLANIR..

ki...
Kaynak: ardahan haber

Editör: Ardahan Haberler

Bu haber 2167 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI