Reklam
Bugun...


ARDAHAN LİSESİNDEN ÖNCE HOÇVAN LİSESİNİ YIKTILAR!
Yıkılması istenmeyen ve bu yönde imza kampanyası başlatılan Ardahan Lisesi başta olmak üzere Ardahanlıların birçoğunun eğitim hayatına atıldığı ve birer anı olarak hep hafızalarında taşıdıkları okullar birer birer yıkılıyor.

ARDAHAN LİSESİNDEN ÖNCE HOÇVAN LİSESİNİ YIKTILAR!

MERHABA Ardahan’daki gelişmeleri görüntülü izlemeniz için youtube ArdahanTV Kanalımıza abone olmanız umuduyla. Görüntülü haberlerimiz için TIKla abone ol, izle.. 
Ardahan Merkez'de bulunan ve yıkılıp yerine bir şey yapılmayan Ardahan Lisesi Öğrenci yurdu gibi yıkılma kararı alınan Ardahan Lisesi de birçok eski okulun yıkılıp yerlerine yenilerinin yapıldığı şu günlerde bu kervana bir zamanlar nahiye olan ve belde olmak isteyen ama başta bölgede bulunan köy muhtarları olmak üzere stk ve siyasilerinin duyarsızlığı dolayısıyla bu hayalini bir türlü başaramayan Hoçvan Hasköy Lisesi de bu kervana katıldı.
LGS ve Üniversite Sınav Sonuçlarında Ardahan'ın 81 Vilayet içinde kaçıncı olduğunu ve ilçelerinde dahil kaç başarılı Ardahanlı öğrencinin olduğunu kamuoyuna açıklayamayan Ardahan İl Milli Eğitim Müdürlüğünün eski ve depreme dayanıklı olmadığı gerekçesiyle yıktırdığı bu okulun yerine yeni okul ya da resmi bir kurum binası yapılıp, yapılmayacağı konusunda bir açıklama da bulunulmazken taşımalı eğitim ile bölgeye taşınan Hoçvanlı öğrencilerin bir çoğunun şehir merkezlerine gelmek zorunda kalacağı belirtildi.
BAŞKANLIK EYALET SİSTEMİ İLE DEVAM EDER!
Önce iktidarın engellerini, sonra seçildikten sonra yakalayamadığımız Esenyurt Belediye Başkanının da yakalandığı pandemiyi  bahane edip, başta yıllar sonra kendilerini oralara taşıyan ittifak ortaklarını, gönüldaşlarını hatta hemşerilerini görmezden gelip, randevular vermeyip, onlarla akıl danışmanlığı yapmayıp ve en önemlisi, 'HDP'mi benden iyi HDP'li olmaz, İYİ Partili mi benden iyisi olmaz, Muhafazakar mı benim anamda, bacımda başörtülü, babam da hacı'' diyerek ''seçildim nasılsa' şımarıklığı ile görmezden gelip, Saadetinden, HDP'sine, İyi Partisinden, sol orijinli insanları görmezden gelen ve buna tepki olarak Ardahan'da oluşturulan HDP ittifakının bozulmasına neden olan CHP'nin yerel yönetimlerinin tutum ve davranışları yani halkı kucaklayamayışlarının gölgesinde tartışılmaya devam eden başkanlık sistemi sancıları da sürüyor.
Ve bu sancılar arttıkça 2023 seçimlerine 3 yıl kala erken seçim tartışmaları da devam ediyor. Belediye seçimlerinin de içinde olmasının hesaplandığı bir erken seçimin 2022'nin sonu ya da 2023'ün ortalarında olacağı yönünde tartışmaların sürdüğü ülke siyasetinde daha yeni olan ve eyalet sistemi resmi olarak kabul görmedikçe yerine oturmasının mümkün olmadığı görülürken mevcut iktidarın elinde tutmaya çalıştığı başkanlık sisteminin devamını ve son mahalli idareler seçimlerinde ellerinden çıkan yerel yönetimleri geri alma hesapları için kıvrandığı da diğer süre gelen bir konu.
Mevcut iktidarın ortağı MHP'nin Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin eyalet sistemi ile ilgili açıklaması özellikle referandumun evet kanadında büyük yankı uyandırdığını da hesaba katan Başkan Erdoğan'ın bu süreçte eyalet konusunda MHP'nin geneli olmazda Bahçeli ve üst düzey ekibini ikna edip etmediğini merak ederken eyalet fikri ve sistem bakımından kritik olan MHP'nin pusulasının hangi yönü göstereceği ve en önemlisi başkanlık sistemin tam anlamıyla oturmasına katkı sunacak olan ve ''yok olmaz'' diyeceğini sanmadığım HDP ile MHP varken nasıl bir diyalog kurulacağı ve başkanlık sisteminin devam için elzem olan eyalet sistemi tartışmaları etkileyebilir.
Evet, çeşitli ülkelerde yönetimsel bir sistem olarak eyalet sistemi uygulanan bir dünya da eyaleti yürümeyecek olan başkanlık sistemi ile yeni bir seçime doğru giden iktidar ve ortağının ince eleyip, sık dokuduğu bu sistemi tabanına anlatma yollarını arayan ve meclisin açılması ile gündeme gelecek olan yeni yerel yönetim yasasıyla bu yönde hazırlık içinde olduğunu net olarak ortaya koyacak olan iktidarın bu yasa ile son seçimlerden bu yana bir çok yetkiyi ellerinden alıp, karayolları dahil diğer kurumlara devreden iktidar bu adımla da vekillerin olduğu gibi belediye başkanlarının kalan yetkilerini de ellerinden alıp, başkanlık ve eyalet sistemini istemek zorunda bırakma hesapları da yapıyor gibi..
Eyalet sistemi genellikle seçilmiş olan valilerce yönetilen ve belli bazı özerklilere sahip büyük bir yönetim birimidir. ABD, Avusturya, Almanya ve Avustralya'da belli sınırları olan büyük federal yönetim birimleri var ve bu Türkçe'de eyalet adı ile anılmaktadır. Örneğin ABD'de eyaletler özerk bir yapıya sahiptir. ABD'nin anayasal yapısına bağlı olmakla beraber kendilerine ait kanunları, başkanları (valiler) ve yönetimsel farklılıkları olmasına hazırlanan bu gidişatın şart olduğu ve mevcut başkanlık sisteminin devamı için eyalet sisteminin şart olduğunu ben değil, başkanlık sisteminin gelmesi için HDP'ile kurduğu barış süreci gibi birçok sürece yönelik cesur adımlar atan Başkan Erdoğan'ında bildiğine göre önümüzdeki günlerde olmazsa da aylarda eyalet sistemini hep birlikte yeniden tartışacağız biline..
Açıkça söylemese de iktidarının devamı için mecbur olduğu MHP'yi üzmeme adına Büyükşehirler sonrası eyalet sitemine giden diğer önemli bir adım olan  Bütünşehirler planını, Barış süreci gibi buzluğa kaldıran Başkan'ın bu yöndeki çıkışına her an hazır olalım diye düşünürken ortağı Bahçeli'nin 2017 yılında yaptığı bir açıklamada eyalet sistemi tartışmalarına ilişkin bakışının da çokta karşı bir bakış olmadığı ama zamana ihtiyaç olduğunu anlatmak istediğini de anlıyor gibiyim...
Evet AK Partili bir danışmanın eyalet sistemi için '' Eyalet sistemini getireceğiz'' başlığı ile 2017 yılında yaptığı açıklama ardından, "Öyle bir açıklamayı yapan insanlar ya Adalet ve Kalkınma Partisi’nin hedefini sabote ediyorlar veya bir iç pazarlıkla görevlendirilmiş konuşmacılar bunlar. Bunları zaman gösterecek. Eyalet sistemini getireceğiz diye bir danışman cumhurbaşkanı danışmanı olarak söylüyor ve cumhurbaşkanı da buna ses çıkartmıyor kabulleniyor ise o zaman 2 gün içinde eyalet sistemine karşı olan üniter yapıda düşüncesi olan ülkücülerin kararı ne olabilir?" demişti.

Ve bence Bahçeli'nin o günden sonra bugüne kadar gündeme getirmediği ve reddetmeyip, rafa kaldırdığı anlaşılan 2017 yılı açıklamasında bahsettiği o zaman bugünkü zaman gibi.. Yani 2023 hedefine gitmenin zamanı ancak tam yerleşmiş, eyalet sistemi getirilmiş bir seçim sistemi ile beklenen zamandan başka zaman değil gibi..

Kora Yasta, Okul Tatil Edildi..
ARŞİV HABER 13/05/2015 TARİHİ HABER
**ÖLÜ SAYISI 7'YE ÇIKTI!
Kars-Ardahan karayolu üzerinde meydana gelen ve iki otomobil kafa kafaya çarpışması sonucu meydana gelen kazada ölenlerin sayısı 7'ye çıktı..

9 Gün İçin de 1O insanın canını alan Trafik Canavarı Ardahan sınırlarını terk etmiyor..

Önce Göle’de, ardından Bilbilan’da, daha  sonra Ardahan-Kars yolun da ortaya çıkan trafik canavarı Göle’de bir kız çocuğunu, Bilbilan’da iki bacanağı, Hoçvan’da ise iki aileyi yok etti..

**Nedeni; bozuk yol ve dolu!

Son olarak kazada ağır yaralı olarak kurtulan ancak tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayan Coşkun Koç'un da ölümüyle birlikte 7 kişinin ölümüne neden olan Arahan-Kars yolu üzerince ki trafik kazasının yıllardır yapılmayan bozuk yola yağan dolu olduğu ileri sürüldü.

Alınan bilgilre göre Kars’ta bulunan bir hastayı ziyarete giderlerken Susuz’a 10 kilo metre kala yaşanan kazanın bölgede yağan dolunun bozuk ylu kayganlaştırması ve bu yolda ki çukurlardan kaçmak isteyen araçların kafa kafaya çarpması sonucu meydana geldiği belirtilen kaza sonucu hayatlarını kayıp edenlerin Kora köyünde toprağa verilecekleri öğrenildi.     

Öte yandan köyde bulunan okulun Ardahan Valisinin emriyle bir günlük olmak üzere tatil edildiği bilgisi alındı.

Kazada ölenlerin isimleri şöyle; Eylem Şit, Emirhan Şit, Naciye Şit, Mikail Şit, Nejdet Koç, Hanife Koç

*HABER/YORUM..

**Suçlu yollar ve yapmayanlar..

Son bir haftadır ard arda yaşanan trafik kazaları sonucu ikisi çocuk olmak üzere toplam 10 insanın ölümüne 20 kişiye yakın insanın yaralanmasına neden olan trafik kazaları ile yasa boğulan Ardahan’da ard arda kaldırılan cenazeler için düzenlenen törenlerin başını, o bozuk yollarda ölen insanların hayatlarından sorumlu siyasiler çekiyor..
Damal’da meydana gelen ve bir traktörün devrilip, bir kişinin yaralanması ile başlayıp, Göle’de 13 yaşında ki bir kızın ölümü ile devam eden trafik kazalarına neden olan birinci neden bozuk yollar olurken, bu yolların yapılmasından sorumlu olan siyasiler cenazelerde timsah göz yaşı döküyorlar..

46 yaşına gelen benim, ‘25 yıldır neden bitirilmiyor’ diyerek, en az 20 bin defa yazdığım Bilbilan yaylası yolu, yani Ardahan-Ardanuç yolunu yaptırmayanlar bugün yaklaşan genel seçimler öncesi bir oy için yalandan cenazeler gidip, başı tutan siyasilerdir..
Son olarak Ardahan-Kars yolu üzerinde meydana gelen ve biri benim akrabam olan 6 Hoçvanlının ölümüne neden olan yine yıllardır bir türlü bölünüp, bitirilemeyen Ardahan- Kars yoludur..
Evet, son 9 gün içinde 10 insanın hayatına neden olan yollar ve bu yolları yıllardır yıllardır yaptırmayanlar suçludur..
Ardahan’ın içinde ki yoları gibi ilçe ve köylerinin yolları da bozuk..
Ardahan’ı diğer şehirlere bağlayan yolar bozuk..
Ardahan’ı Kafkaslara bağlayan yollar bozuk..
Ve bu yollarda bulunan çukurlardan kaçanlar ölmeye devam ediyor..
Bu yolları yaptırmaktan sorum olanlar ise bu yollara ölenlerin cenazelerinde saf başını alıp, timsah göz yaşlarını döken siyasilerdir..

Fakir Yılmaz/Gazeteci
Kaynak: ardahan haber

Editör: ardahan haberleri

Bu haber 6048 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER

ücretsiz iş ilanları

FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI