Reklam
Bugun...


ARDAHAN KADIN MECLİSİ: BİRLİKTELİK, SOSYALLEŞMEKTİR!..
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinin TOBB 81 İl Kadın Meclisi çalışması için bir araya gelen Ardahan Ticaret ve Sanayi Odası Kadın Meclisi Yönetimi yaşanan pandemi paniği ardından başlayan normalleşme ardından ilk kez bir araya geldi.

ARDAHAN KADIN MECLİSİ: BİRLİKTELİK, SOSYALLEŞMEKTİR!..

Ardahan Valiliği önünde bulunan Kadın Kafeteryasında bir araya gelen ve sorunlar konusunda bilgi alış/verişinde bulunan ATSO Kadın Meclisi kentin var olan sorunlarının tartışılacağı ve bu sorunların Ankara'ya birlikte gitmek dahil olmak  üzere yapılacak olan girişimler ile kamuoyuna anlatılacağı geniş çaplı bir toplantının aciliyetine dikkat çektiler.

Aylardır yaşanan sanal hayatın bir an önce sosyalleşmesi için Vali, Belediye, STK, Siyasiler  bir araya gelerek önce geniş çaplı bir toplantının yapılması ve hayatın bir an önce sosyalleşmesi gerektiğine dikkat çeken Ardahan ATSO Kadın Meclis Üyeleri İlknur Çoban, Nesrin Aslangörür, Cebriye Köksoy, Selmi Yılmaz, Tülay Erdoğan, Özlem Eşturk ve Gülsün Evrendilek
 bu yönde kendilerine düşen görevini yapmaya hazır olduklarını belirttiler.

İki Gözü Kör Olanlar..

Bugünkü yazıma, ''Bu yaşıma kadar gözlerimin gördüklerini, kulaklarımın duyduklarını anlatmayla başlayacağım'' desem de bana göre bir mahalle baskısı olan ama ''dinin emri'' denerek yasaklanan ve ''Hatasız dost arayan dostsuz'' kalır diyen ataların freni ile benim gibi bir çoğumuzun anlatacaklarından vazgeçip, yaşamı boyunca gördüklerini, duyduklarını anlatmaktansa içine atmayı, dert edinmeyi yani üç maymunu oynamayı tercih ederiz..
Ve en önemlisi açık olduğunu sanıp, gerçekte ise aşkın ana merkezi olan kalp gözü gibi, takıntılarla sulanmış, körlenmiş beyni gibi güzel kaşlarla süslenen iki gözünün de kör olduğunu anlamayanlara sıkça anlatılan ve son olarak meslektaşım Okay Gönensin'in de köşesine aldığı bir hikâyeyi ben de buradan köşeme alıp, işleyeceğim belki kalp gözü dahil kör gözler, sağır kulaklar açılır diyerek...
Hikâyede iki fakir adam vardır. Bunlar komşu. Birkaç davarı, tavukları, küçük arazileri var. Ve ikisi sürekli kavga hâlindeler. Tavuk yüzünden, tarla yüzünden, küçük büyük her mesele yüzünden kavga ediyorlar.
Hızır iki adamı izliyor ve müdahale etmeye karar veriyor.
Bir gün ikisinden birisinin kapısını rastgele çalıyor. Adamı alıyor karşısına, “dile benden ne dilersen” diyor, “ne istersen yapacağım, ama sana yaptığımın iki katını komşuna da yapacağım.”


Adam uzun uzun düşünüyor, sonra Hızır’ın karşısına geçiyor: “Hızır Aleyhisselam, senden dileğim şudur: Benim bir gözümü kör et.”
Bu hikâyenin devamı birçok farklı şekilde yazılmıştır. Hızır ikisine birden gitseydi, ikisinin de ikişer gözü mü çıkmış olurdu? 
Ve hikâyeye farklı devamlar yazılır, ama bu arada iki fukaraya çok yüz de takılır.
Hep birlikte körleşme denebilecek bu duruma baktığımızda da karşımıza;
Aydın düşüncenin, insana bakışın ve en önemlisi demokrasi anlayışının henüz ulaşmadığı bir evreyi yaşayan köylerdeki çeperlerin diplerinden çıkıp, şehirlere götürdükleri sosyal hayat, siyasal yaşam hatta siyasette de bu iki fukaranın yaşadığı “benim bir gözüm çıksın, yeter ki onun iki gözü de kör olsun” ruhuyla yapılıyor.
Çatışma alanları arttıkça da bu ruh hâli için bazen “iki göze iki göz” bile bir tür “galibiyet” sayılıyor...
Toplumun “gerçek” çatışma alanları var. Bu alanları, hiç kimse gözünden olmadan daraltmanın ve yok etmenin yolları da var. Bu yolları açmak yerine, yeni çatışma alanları üretmek, karşıdakinin iki gözüne karşılık bir gözünü feda eden köylünün ruh hâlinin egemenliğinde söz konusu oluyor.
Şu anda herkesin içini karartan çatışmaları, inatlaşmaları, “el mi yaman bey mi yaman?” vuruşmalarını madde madde sıralamak da mümkün. Her maddenin iki ya da üç, dört tarafında da pozisyon almış olanların hepsinin “bir göze iki göz” hesabıyla hareket ettiklerini de görmekse hiç zor değil.
Kısaca başta, 'Güçlü bir lobi' denerek yapılan ve benim de başında bulunduğum sivil toplum örgütcülüğünde yani dernekçilikte daha net gördüğüm, “Bir göze iki göz” ruhuyla yapılan savaşların sonuçları her zaman biraz daha fazla ve hep birlikte “körleşme”dir.
“Körleşme”de savaşın nasıl çıktığını hatırlayan kalmaz, sadece savaşın kendisi kalır.
“Körleşme”nin insanlara ne vaat ettiğini bilmek için de fazla uzağa gitmeye gerek yok, çevremizdeki dramlar başarabilmişse tek gözünü koruyabilmiş olan herkese yeter.

Eski haberlerimiz için TIK la http://arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com/ardahan.php

Sarıyer'de de Yol Sorunuyla Başbaşa
arşiv haber 13/07/2015 tarihli haber/yorum
“Milletin yolunu neden açmıyorsunuz..!” Ardahan Hoçvanlı CHP Sarıyer Belediye Meclis Üyesi Ekrem Tekçe, binlerce vatandaşın yaşadığı 4 mahalle için hayati önem taşıyan bağlantı yolunun girişine demir kapı yapılıp, kilit vurulmasına bir anlam veremediğini söyledi.

Hoçvanlı CHP Sarıyer Belediye Meclis Üyesi Ekrem Tekçe, binlerce vatandaşın yaşadığı 4 mahalle için hayati önem taşıyan Çayırbaşı'ndaki bağlantı yolunun girişine demir kapı yapılıp, kilit vurulmasına bir anlam veremediğini söyledi.

Konuyu belediye meclisinin gündemine taşıyıp, yolun açılmasını istediği halde, ilgililerin üzerinde durmadığını söyleyen Ekrem Tekçe, bir kez daha kürsüye çıktı ve şunları söyledi:

“Arkadaşlar, bildiğiniz gibi aylar öncesinden bir konuyu gündeme getirmiştim. Biliyorsunuz ki 2012 yılında Sarıyer’in araç trafiğini rahatlatmak için bir tünel açıldı. Hacıosman Bayırı’ndan, Sarıyer merkeze ve civar köy ve mahalllere ulaşım sağlayan bu tünelin, Çayırbaşı girişine varmadan önce PTT Evleri, Kazımkarabekir, Kocataş ve Bahçeköy mahallelerine ulaşım sağlayan bir bağlantı yolu yapıldı. Ancak her ne hikmetse bu yol yapıldığı halde ulaşım için açılmadı. Konuyu İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi Üyesi arkadaşlarımıza sunduk. Ama bir çözüm bulunmadı. Yol hala kapalı. Şimdi tekrar söylüyorum ve konuyu yeniden İBB Meclisi’ne götürmelerini istiyorum. Bu yol, benim de yaşadığım mahalleler için çok önemli. Çünkü binlerce insanın yaşadığı bu mahallelere ulaşmak için çok uzun yollar katediliyor. Oysaki burada yapılmış ve hizmete girmeyi bekleyen bir yol var. Bu konuya yeniden dikkatinizi çekiyor ve ilginizi rica ediyorum.”

Öte yandan CHP’li Meclis Üyesi Ekrem Tekçe’nin defalarca gündeme getirdiği bağlantı yolunun hem giriş hem de çıkış yerleri demir kapılarla kapatılarak kilit vurulmuş durumda. Yolun geçtiği Çayırbaşı fidanlığı ise eski asfalt döküm yeri olarak kullanılıyor.

Bu arada Sarıyer Tüneli’nin hemen yan tarafından inşaatı süren ve bağlantı yolunun da az ilerisinde bulunan Sarıyer Devlet Hastanesi’nin de bu yıl sonunda hizmete gireceği açıklandı. Buna göre hastaneye  kısa yoldan ulaşım sağlanması için de bağlantı yolunun mutlaka açılması gerekiyor.

Kongreye Değil Mahkemeye! Hoç/Fed Ağır Cezalık Oldu..

Bu yıl Hoç/Fed dışında bulunan bir grup Hoçvanlı kadınların organize edeceği Hoçvan Yayla Şenliğinde geçtiğimiz yıl yaşanan olaylar ardından açılan dava bugün Bakırköy Ağır Ceza Mahkemesinde görülmeye başlanacak.

Geçtiğimiz yıl yapılan Hoçvan Şenliği Mahkemelik Oldu.
Alınan bilgilere göre PKK Lideri Öcalan'ın posterlerinin asılıp, asıldığı geçtiğimiz yılki Hoçvan Yayla Şenliğini organize eden Hoçvan Federasyonu Yöneticileri 'Terör Örgütü Propagandası' yapmakla suçlanıyor.
İstanbul Bakırköy Ağır Ceza Mahkemesinde ilk celsesi görülecek olan davaya Hoç/Fed'in tüm üyeleri davet edildiler.

**İFADELERİNDE BİZ YAPMADIK MI DEDİLER?!..

Bu yıl Hoç/Fed dışında bulunan bir grup Hoçvanlı kadınların organize edeceği Hoçvan Yayla Şenliğinde geçtiğimiz yıl yaşanan olaylar ardından açılan dava bugün Bakırköy Ağır Ceza Mahkemesinde görülmeye başlanacak.
Alınan bilgilere göre Hoç/Fed Başkanı Yakup Mavzer ve şenliği organize eden grubun yargılandığı dava öncesi Hoç/Fed yöneticilerince verilen ifadelerde başta PKK lideri Öcalan’ın posterlerinin şenlik alanına asılması olmak üzere davaya konu olan diğer iddiaların kendileriyle ilgili olmadığını ve haklarında ki iddiaları ret ettikleri, suçlamayı parti ve gençlere attıkları ileri sürüldü. 

Hoç/Fed Öcalan’a Sahip Çıkmadı mı?..

Geçtiğimiz yıl yapılan Hoçvan Yayla Şenliğinin mahkemelik olduğunu ilk olarak bizden duyan Hoçvan kamuoyu, ‘Kürt Sorunununu çözüyorum’ diyerek 3 yıldır devam eden ama çokta bir ileri gitmeyen Barış Sürecin de ciddi adımlar atmayan AKP hükümetine tepki gösterirlerken aldıkları diğer yeni bir haber ile ikinci bir şoku daha yaşadılar.
Hükümetin samimiyetsizliğine inanan ve çokta bir şey beklemeyen Hoçvanlıları asıl şok eden ise son seçim de HDP’den Milletvekili Aday Adayı da olan BDP’nin eski Esenyurt Belediye Meclis Üyesi olan Hoç/Fed’in Başkanı Yakup Mavzer ve Hoç/Fed yönetimi geçtiğimiz yıl şenlik alanına asılan Öcalan’ın posterlerinin kendilerinin inisiyatifi dışında alanda dalgalandırıldığını, yani suçun kendilerinin değil, partinin ve partinin organize ettiği Hoçvanlı gençlerden olduğunu belirttikleri ve bu yönde ifade verdiklerinin ileri sürülmesidir.
Yani Öcalan’ın gölgesinde siyaset, ticaret yaptıkları ileri sürülenlerin yeri geldiğinde Öcalan’ı, PKK’yı, partiyi satanlar gibi Hoç/Fed yöneticileri de sıvışmaya çalıştıkları ileri sürülüyor..
Yani, ‘biz yapmadık, onlar, hatta o teröristler yaptı’ anlamına gelen ifadeler verdikleri ileri sürülen Hoç/Fed’in ifadelerinin kayıtlarını merak ediyorlar.

**Turizm Belgeli İşletmeci Aranıyor..

Ardahan’ın ilk dağ oteli olan Yalnızçam Otelinin özel sektör tarafından işletilmesinden yana olduğunu belirten Ardahan Valisi Ahmet Deniz turizm belgeli işletmecilerin valiliğe başvurup, teklif sunmalarını beklediğini söyledi.
Şu an İl Özel İdare tarafından işletilen otelin kapasitesini doldurması için tanıtım çalışmaları yaptığını da belirten Ardahan alisi Ahmet Deniz yaz tatili için Ardahan’a gelen Ardahanlılar bir gece de olsa Ardahan’ın dağ oteli Yalnızçam’da geçirmelerini beklediklerinde söyledi.       

**Göle Festivalinin Dağ Sıkıntısı!

Bu yıl 20. yapılacak olan Göle Ulusal Kaşar Festivalini yapmak için kolları sıvayan İstanbul’da ki Göle Derneği bu yıl yapılacak olan etkinliğe tüm Göle derneklerini, sivil toplum örgütlerini, siyasi parti temsilcilerini, köy muhtarlarını katmaya çalışırken, en büyük sıkıntısının dağ olduğu görüldü.
Yapılacak olan festivalin bir halk etkinliği olması için uğraştıklarını belirten dernek yetkilileri bölgede ki tüm dengeleri dikkate alacaklarını belirtirlerken, Göle Belediyesinin bu yönde istekli olmadığı ileri sürüldü.

**Hastalıkta Şavşat’ta, Şenkaya’a Ardahan’a Bağlı..

Parmağına iğne batanın Erzurum, Kars, ve Trabzon’a havale edildiği Ardahan Devlet Hastansi artık dışarıdanda hasta kabul ediyor.
1992 yılında yeniden vilayet olup, sınırları al acele çizilen ve başta Artvin ve Erzurum’a kilo metrelerce uzakta bulunan Şavşat ile Şenkaya ilçelerinde rahatsızlananlar kendilerine en yakın olan Ardahan Delet Hastanesine başuruyorlar.
Son olarak Erzurum Şenkaya’da zehirlenen 6 kişinin başvurduğu Ardahan Delet Hastanesine bağlı olan bu iki ilçenin Ardahan’a bağlanması gerektiğine de dikkat çekilmekte.

**Şenkaya’da Zehirlendiler, Ardahan’da Tedavi Gördüler..

Erzurum'un Şenkaya ilçesinde  gıda zehirlenmesi şüphesiyle aynı aileden 6 kişi tedavi altına alındı.
Şenkaya ilçesine bağlı Çamlıalan köyünde yedikleri yemekten sonra rahatsızlanan 2'si çocuk 6 kişi gıda zehirlenmesi şüphesiyle Ardahan Devlet Hastanesine kaldırıldı.
Tedavileri devam eden hastaların hayatı tehlikesinin olmadığı öğrenildi.

**CHP’de 40 Kişilik İhraç Listesi! Kimler Listede Var?!.

7 Haziran Genel Seçimlerinde önemli bir kalesini yani milletvekilliğini de kayıp eden Cumhuriyet Halk Partisinde sular durulmuyor.
Disiplin Kurul Üyesi olan Ensar Öğüt’ün Haziran seçimlerinde milletvekilliğini kayıp etmesini parti içinde ki hainlere bağlayıp, genel merkeze bu yönde rapor verdiği ve bu raporda olan isim sayının 40 kişi olduğu ileri sürüldü.

Gazetemizin konu hakkında yaptığı araştırmada kongreler hazırlanan CHP Ardahan’ın önümüzde ki günlerde bir hayli karışacağını gözlemledi.
CHP’ye yakın kulislerden alınan bilgilere göre Öğüt’ün hazırladığı ve partiden ihraçlarını istediği 40 kişilik listenin CHP Genel Merkezi tarafından incelemeye alındığı ve bunların önümüzde ki günlerde partiden her an atılacağı da alınan diğer bilgiler arasında oldu.

**Faruk Demir, Yunus Dündar Başta..

Partiye ihanet ettikleri e hainler olarak ilan edilerek ihraç edilecek listenin başında CHP eski Milletvekillerinden Faruk Demir, her seçim döneminde milletvekil adayı olup, aday olamayınca başka partilere çalıştığı ileri sürülen Eczacı Yunus Dündar gibi isimlerin geldiği de ileri sürülen CHP’de ki gelişmeleri sorduğumuz CHP Merkez İlçe Başkanı Sinan Onay yaptığı açıklamada Ardahan bazında böyle bir çalışmanın olmadığını, ancak genel merkez düzeyine bir çalışmanın olduğunu kendilerininde duyduğunu belirtirken, partisinin kongre sürecine girdiği şu günlerde böyle bir girişimde bulunmayacağına inandığını söyledi.

**Şampiyon Göle Köprülü..

İ

stanbul Göle Derneğinin 5. Kez düzenledikleri Göle Köylerarası Futbol Turnuvasının 2015 şampiyonu Köprülü Beldesi 3. Kez kupayı kazanarak yenilgisiz turnuvayı tamamladı.

İstanbulda yaşayan Göleli gençleri bir araya getirmek için bu yıl 5.Kez düzenlenen turnuvaya Yağmuroğlu, Tellioğlu, Dedeşen, Arpaşen, Okçu, Samandöken, Sürügüden, Çardaklı, Tahtakıran, Yeleçli, Çakırüzüm, B.Altunmulak, Dengeli, Durançam, Yavuzlar, Keşer, Mollahasan, Köprülü Beldesi, Filizli, Varginis, Serinçayır, Çobanköy ve Cicor köyleri katılarak dört gurupta mucadele etmişlerdi. Finala adını Yazdıran Köprülü ve Arpaşen olmuşlardı.

Pazar günü yoğun bir katılım ile Necmi Kadıoğlu Stadını dolduran Göleliler müzik ve futbol dolu bir gün geçirdiler. saat 14:00 Şöhretler Maçını Hüseyin KARACA anısına pankart açarak sahaya çıkan Eski Göle Sporlu futbolcular Gürbüz KAYA, Zafer ARAS, Aydoğan BAYRAKTAR, Öner KARATAY, Turgay ÖZDEN, Güven ARAS, Türker ARAS, Sabahattin BAYRAKTAR, Yusuf YILMAZ, Tamer DÜZCÜ ve Hakan ÖZBAY Göleli Şöhretlerden oluşan Hüseyin BİNGÖL, Ali DÜZ, Engin KARADOĞAN, Ufuk KAYIKÇI, Volkan KAYIKÇI, Ertekin BAYSAN, Mikail ŞEREFOĞLU, Şemsettin KARABOĞA, Kenan KAVAK, Bülent SAMANCI, Taner KUP, Mustafa BOZKIR, Yunus YILMAZ, Alihan AKKOÇ, Metin GÜVEN ne Suat KAYA Eskşi Göleyi anımsatarak seyircilere zevkli bir futbol nostaljisi yaşatarak Eski Göleli Futbolcular, Şöhterleri 7-2 yenerek sahadan ayrıldılar...

Ardından turnuvaya renk katan Çobanköy ve Yağmuroğlu üçüncülük için sahaya çıktılar. Çekişmeli ve bol gollu geçen musabakada Çobanjköy Yağmuroğlunu 4-3 yenerek üçüncü oldu...

Turnuvanın Final maçı saat 17:00'de başladı. Turnuvanın sonuna kadar Yenilgisi olmadan gelen Köprülü Beldesi ve Arpaşen Köyü futbolcuları taraftarlarına seyir zevki dolu bir maç izlettiler. 25. Dakikada Kaan ÖZKURT attığı gol ile ilk yarıyı 1-0 bitiren Köprülü, ikinci yarının ilk dakikalarda ikinci golu Fırat ÖZAKDAĞ'ın atmasıyla rahat bir nefes aldılar. Maçın ilk dakikalarından itibarek kontrolu eline alan Köprülü Beldesi son dakikalarda penaltı kazanan Arpaşen Kaleci Ömer KURŞUN'u geçemediler. maçın skoru 2-0... Final maçına Erçin ÖZYILDIRIM, Ömer KURŞUN, Kaan ÖZKURT, Müslüm KARAKILIÇ, Muammer POLAT, Uğur SARIKAYA, Gürkan POLAT, Semih KARADOĞAN, Eser ÖZYILDIRIM, Fırat ÖZAKDAĞ, Selçuk KAVAK, Serkan ÖZYILDIRIM, Ataman POLAT, ve Öner ARAS mucadele ettiler. Turnuva boyunca Engin KARADOĞAN ve Namık Kemal KARAKILIÇ organizeyi sağlayıp futbolcularını en iyi şekilde motive edierek şampiyonluğu kazandılar. Daha öncede Zafer ARAS yönetiminde Köprülü Beldesi 2 Birincilik 1 ikincilik kupası kazanarak büyük başarı sağlamışlardı.

Göle TUrnuvasında musabaka boyunca Arpaşen Köyü Medeni FARIZOĞLU ve Orhan CAMBAZ yönetimindeki futbolcular ciddi mucadele ederek 2. Oldular. Arpaşen Köyü daha önceden 1 Birincilik, 1 ikincilik ve birde üçüncülük kupaları vardı.

Final sonunda Şampiyonluğa adını yazdıran Köprülü Beldesine madalyaları Göle Dernek başkanı Ertekin BAYSAN tarafından Kupayı ise HDP İstanbul 3.Bölge Milletvekili Levent TÜZEL tarafından verildi. 
3. Kupasını Çobanköye Esenyurt Bel. Mecl. Üyeleri Akan DELİ, Engin DOĞRU, Adem SAÇIN verdi…
2. Kupasını Arpaşen’e B.Çekmece Bld.Bşk.Yrd. Coşkun Tanış ve Beylikdüzü Bld.Meclis Üyesi Aytaç AYDIN …

Göl kırallığına Samzelekli Oğuz KAYIKÇI’ya Komite Bşk. Kenan DÜZ…
En iyi Kaleciye Arpaşen kalecisi Atakan ŞİMŞEK’e Sait ÜSTÜNDAĞ VERDİ
Namıkkemal mah. Muhtarı Murat ÇAMBAZ Köprülüler bir çiçek taktim etti…


Turnuva boyunca ciddi emekler harcayan Komite Başkanı Tamer DÜZCÜ, Şemsettin KARABUĞA, Kenan DÜZ, Hürbüz KAYIKÇI ve Ekrem ŞİMŞEK sorunsuz bir turnuvaya imza attılar.

Göle Drenek Başkanı Ertekin BAYSAN yaptığı konuşmada mucadele eden tüm takımlara teşekkür ederek Finale çıkan takımlarıfda kutladı. 

Turnuvanın Final gününün Sunuculuğunu Erkan ÖZÇELİK'in yaptığı törende, sanatçımız Cevdet KAYA türkülerle bol bol halaylar çekip Gölelileri eğlendirdi.

Kupa Töreninden sonra Köprülülü Futbolcular ve Taraftarlar Firuzköydeb Mangal partisinde buluştular. Köprülü Dernek Yönetiminin futbolcuları birer çeyrek altınla ödüllendirdiler. Ödüllerini dernek Başkanı Müftü ÇAM verdi. Törende şübe Başkanı Bülent KAVAK ve yönetimi futbolcuları yalnız bırakmadılar.

Haber: Erkan ÖZÇELİK
Resimler: Erkan ÖZÇELİK, Namık KARAKILIÇ, Aydın ÖZKURT

Resmi İlan

T.C.
    ARDAHAN VALİLİĞİ
    HALK SAĞLIĞI MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI
ARDAHAN MERKEZ EĞİTİM TİPİ SAĞLIK OCAĞI VE DİNLENME TESİSİ ONARIM yapım işi 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 19 uncu maddesine göre açık ihale usulü ile ihale edilecektir.  İhaleye ilişkin ayrıntılı bilgiler aşağıda yer almaktadır. 
İhale Kayıt Numarası                            :    2015/85092
1-İdarenin
a) Adresi                                    :    Karagöl mah. Kongre Cad. 20 75000 ARDAHAN MERKEZ/ARDAHAN
b) Telefon ve faks numarası                    :    4782114000 - 4782114614
c) Elektronik Posta Adresi                        :    ardahan.hsm@hotmail.com
ç) İhale dokümanının görülebileceği internet adresi     :    https://ekap.kik.gov.tr/EKAP/ 
2-İhale konusu yapım işinin
a) Niteliği, türü ve miktarı                         :    Ardahan Merkez Eğitim Tipi Sağlık Ocağı ve Dinlenme Tesisi Onarım İşi
                                            Ayrıntılı bilgiye EKAP'ta yer alan ihale dokümanı içinde bulunan idari şartnameden                                                     ulaşılabilir.
b) Yapılacağı yer                            :    Ardahan Merkez Eğitim Tipi Sağlık Ocağı ve Dinlenme Tesisi
c) İşe başlama tarihi                            :    Sözleşmenin imzalandığı tarihten itibaren 5 gün içinde 
yer teslimi yapılarak işe başlanacaktır. 
ç) İşin süresi                                :    Yer tesliminden itibaren 60 (altmış) takvim günüdür. 
3- İhalenin
a) Yapılacağı yer                            :    ARDAHAN HALK SAĞLIĞI MÜDÜRLÜĞÜ 
                                            DESTEK HİZMETLERİ ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ SATINALMA BİRİMİ 
b) Tarihi ve saati                            :    14.07.2015 - 10:30
4. İhaleye katılabilme şartları ve istenilen belgeler ile yeterlik değerlendirmesinde uygulanacak kriterler:
4.1. İhaleye katılma şartları ve istenilen belgeler: 
4.1.1. Mevzuatı gereği kayıtlı olduğu Ticaret ve/veya Sanayi Odası ya da Esnaf ve Sanatkarlar Odası veya ilgili Meslek Odası Belgesi. 
4.1.1.1. Gerçek kişi olması halinde, kayıtlı olduğu ticaret ve/veya sanayi odasından ya da esnaf ve sanatkar odasından veya ilgili meslek odasından, ilk ilan veya ihale tarihinin içinde bulunduğu yılda alınmış, odaya kayıtlı olduğunu gösterir belge, 
4.1.1.2. Tüzel kişi olması halinde, ilgili mevzuatı gereği kayıtlı bulunduğu Ticaret ve/veya Sanayi Odasından, ilk ilan veya ihale tarihinin içinde bulunduğu yılda alınmış, tüzel kişiliğin odaya kayıtlı olduğunu gösterir belge, 
4.1.2. Teklif vermeye yetkili olduğunu gösteren İmza Beyannamesi veya İmza Sirküleri. 
4.1.2.1. Gerçek kişi olması halinde, noter tasdikli imza beyannamesi. 
4.1.2.2. Tüzel kişi olması halinde, ilgisine göre tüzel kişiliğin ortakları, üyeleri veya kurucuları ile tüzel kişiliğin yönetimindeki görevlileri belirten son durumu gösterir Ticaret Sicil Gazetesi, bu bilgilerin tamamının bir Ticaret Sicil Gazetesinde bulunmaması halinde, bu bilgilerin tümünü göstermek üzere ilgili Ticaret Sicil Gazeteleri veya bu hususları gösteren belgeler ile tüzel kişiliğin noter tasdikli imza sirküleri, 
4.1.3. Şekli ve içeriği İdari Şartnamede belirlenen teklif mektubu. 
4.1.4. Şekli ve içeriği İdari Şartnamede belirlenen geçici teminat. 
4.1.5İhale konusu işte idarenin onayı ile alt yüklenici çalıştırılabilir. Ancak işin tamamı alt yüklenicilere yaptırılamaz. 
4.1.6 Tüzel kişi tarafından iş deneyimi göstermek üzere sunulan belgenin, tüzel kişiliğin yarısından fazla hissesine sahip ortağına ait olması halinde, ticaret ve sanayi odası/ticaret odası bünyesinde bulunan ticaret sicil memurlukları veya serbest muhasebeci, yeminli mali müşavir ya da serbest muhasebeci mali müşavir tarafından ilk ilan tarihinden sonra düzenlenen ve düzenlendiği tarihten geriye doğru son bir yıldır kesintisiz olarak bu şartın korunduğunu gösteren belge. 
4.2. Ekonomik ve mali yeterliğe ilişkin belgeler ve bu belgelerin taşıması gereken kriterler:
İdare tarafından ekonomik ve mali yeterliğe ilişkin kriter belirtilmemiştir.
4.3. Mesleki ve Teknik yeterliğe ilişkin belgeler ve bu belgelerin taşıması gereken kriterler:
4.3.1. İş deneyim belgeleri:
Son on beş yıl içinde bedel içeren bir sözleşme kapsamında taahhüt edilen ve teklif edilen bedelin % 50 oranından az olmamak üzere ihale konusu iş veya benzer işlere ilişkin iş deneyimini gösteren belgeler. 
4.4.Bu ihalede benzer iş olarak kabul edilecek işler ve benzer işlere denk sayılacak mühendislik ve mimarlık bölümleri:
4.4.1. Bu ihalede benzer iş olarak kabul edilecek işler: 
11.06.2011 Tarih ve 27961 Sayılı Resmi Gazetede Yayınlanan "Yapım işlerinde iş deneyiminde değerlendirilecek benzer işlere dair tebliğin" B.III.GRUP: BİNA İŞLERİ benzer iş olarak kabul edilecektir.
4.4.2. Benzer işe denk sayılacak mühendislik veya mimarlık bölümleri:
İnşaat Mühendisliği veya Mimarlık Bölümleridir.
5.Ekonomik açıdan en avantajlı teklif sadece fiyat esasına göre belirlenecektir.
6. İhaleye sadece yerli istekliler katılabilecektir. 
7. İhale dokümanının görülmesi ve satın alınması: 
7.1. İhale dokümanı, idarenin adresinde görülebilir ve 100 TRY (Türk Lirası) karşılığı ARDAHAN HALK SAĞLIĞI MÜDÜRLÜĞÜ DESTEK HİZMETLERİ ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ SATINALMA BİRİMİ adresinden satın alınabilir. 
İhale dokümanının posta yoluyla da satın alınması mümkündür. Posta yoluyla ihale dokümanı almak isteyenler, posta masrafı dahil 110 TRY (Türk Lirası) doküman bedelini ARDAHAN DEFTERDARLIĞI MUHASEBE MÜDÜRLÜĞÜ yatırmak zorundadır. Posta yoluyla ihale dokümanı satın almak isteyenler, ihale doküman bedeline ilişkin ödeme dekontu ve adına ihale dokümanı satın alınacak gerçek/tüzel kişiye ait TC Kimlik/Vergi Kimlik numarası bilgisi ile ihale dokümanının gönderileceği adresin de belirtildiği ihale dokümanı talep başvurularını yukarıda yer alan faks numarasına veya yazılı olarak idareye ihale tarihinden en az beş gün önce göndermek zorundadır. İhale dokümanı iki iş günü içinde bildirilen adrese posta yoluyla gönderilecektir. İhale dokümanının posta yoluyla gönderilmesi halinde, postanın ulaşmamasından veya geç ulaşmasından ya da dokümanın eksik olmasından dolayı idaremiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Dokümanın postaya verildiği tarih, dokümanın satın alma tarihi olarak kabul edilecektir. 
7.2. İhaleye teklif verecek olanların ihale dokümanını satın almaları veya EKAP üzerinden e-imza kullanarak indirmeleri zorunludur. 
8. Teklifler, ihale tarih ve saatine kadar ARDAHAN HALK SAĞLIĞI MÜDÜRLÜĞÜ DESTEK HİZMETLERİ ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ SATINALMA BİRİMİ adresine elden teslim edilebileceği gibi, aynı adrese iadeli taahhütlü posta vasıtasıyla da gönderilebilir. 
9. İstekliler tekliflerini, anahtar teslimi götürü bedel üzerinden verecektir. İhale sonucu, üzerine ihale yapılan istekliyle anahtar teslimi götürü bedel sözleşme imzalanacaktır. Bu ihalede, işin tamamı için teklif verilecektir. 
10. İstekliler teklif ettikleri bedelin %3'ünden az olmamak üzere kendi belirleyecekleri tutarda geçici teminat vereceklerdir. 
11. Verilen tekliflerin geçerlilik süresi, ihale tarihinden itibaren 90 (doksan) takvim günüdür. 
12. Konsorsiyum olarak ihaleye teklif verilemez. 
13. Diğer hususlar:
İhalede Uygulanacak Sınır Değer Katsayısı (N) : 1,00
Teklifi sınır değerin altında kalan isteklilerden Kanunun 38 inci maddesine göre açıklama istenecektir. 
Kaynak: ardahan haberi

Editör: ardahan haberleri

Bu haber 10454 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER

ücretsiz iş ilanları

FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI