Reklam
Bugun...


ARDAHAN-ET YENİ BİR SEÇİM OYUNU MU?!. ÇOBANKÖY KARANTİNAYA ALINDI! ADLİ YIL AÇILIŞI DIŞARIDA YAPILDI..
Halkın bir araya gelip birlikte kurduğu ancak oynanan ayak oyunları ile özelleştirilip, sonrasına hisseleri yükseltilip, Ardahan eski Milletvekilinin yakınlarının eline geçen ardından teminat gösterilip, üzerinde milyonlarca kredi alındığı ileri sürülen eski adıyla Kars-Et yeni adıyla Ardahan-Et yeniden gündemde.. Yıllardır neden kapalı tutulduğu anlaşılmayan ama seçimlerin yaklaşmasıyla bir anda yeniden gündeme gelen Ardahan-Et'in bir kez daha seçim malzemesi yapılıp, yapılmayacağı düşünülüyor

ARDAHAN-ET YENİ BİR SEÇİM OYUNU MU?!. ÇOBANKÖY KARANTİNAYA ALINDI! ADLİ YIL AÇILIŞI DIŞARIDA YAPILDI..

SÎZDE KONUĞUMUZ OLUN..

Gazeteci Fakir Yılmaz Pazar Günleri ve Hafta İçi Özel Programlarla TEMPO TV'de 

Sizde Tempo TV ekranına konuksunuz..

MERHABA Ardahan’daki gelişmeleri görüntülü izlemeniz için youtube ArdahanTV Kanalımıza abone olmanız umuduyla. Son iki haberimiz için TIKla abone ol, izle..  

VALİ İNCELEDİ..

Türkiye’nin en büyük 3 Et Entegre tesisi iken dönemin yöneticilerinin hırsızlığı, başarısızlığı ve birilerinin benim olsun' yarışı ve tutumu yüzünden kıra sürede kapananan eski Kars-Et yeni adıyla Ardahan Et ve Et Ürünleri tesisleri, yaklaşan seçimler öncesi yeniden gündemde.

Ardahan Et ve Et Ürünleri Entegre tesisini ziyaret ederek incelemelerde bulunan Vali Hüseyin Öner, kesim hattı, barınaklar ve saklama depoları hakkında tesis sorumlusu İlkcan Kaya’dan bilgi aldı.

1980'li yılların başında Türkiye ölçeğinde bir tesis olarak açıldığını söyleyen tesis sorumlusu İlkcan Kaya, Ardahan Et ve Et Ürünleri tesisinin bakım, onarım ve modernizasyon çalışmalarının ardından birkaç ay içerisinde yeniden hizmet vereceğini belirtti.

"BÖLGE HAYVANCILIĞINA VE İSTİHDAMA

KATMA DEĞER SAĞLAYACAK"

Tesisin modern imkânlarla hizmet vermesi halinde bölge hayvancılığına ve istihdama önemli katma değer sağlayacağını söyleyen Vali Hüseyin Öner, Ardahan için oldukça önemli bir yatırım olduğunu belirtti. Tesisin kısa süre içerisinde faaliyete başlamasını beklediklerini ifade eden Öner şöyle konuştu: "İlimizde 400 bin civarında canlı hayvan varlığı bulunmaktadır.

Bu potansiyeli yerinde değerlendirme ve işleme anlamında bu tür entegre tesisler çok önemli. Ardahan Et aynı zamanda Ardahan'ın hayvancılık alanındaki imajını da güçlendirecek kapasiteye sahip bir tesis".

KAYA AİLESİNİN ELİNDE!
Ardahan Et ve Et Ürünleri Yönetim Kurulu Başkanı İlkcan Kaya konu hakkında yaptığı açıklamada, “1977’li yılların başında Kars Et olarak açılan ve daha sonra kapanan Ardahan Et, 20.21 ve 23.Dönem Ardahan Milletvekili aynı zamanda amcam olan Saffet Kaya’nın talimatıyla, Ardahan ET’in Ardahan için çalışması ve hizmet vermesi konusunda büyük rolü olmuştur” dedi.
Ardahan’ın şu an mezbahane ihtiyacını da karşıladığını açıklayan Kaya, Ardahan Et ve Et Ürünleri tesislerinde kesim hattı, barınaklar, saklama depoları, 3 ahır yenilenmesi, 500 adet büyükbaş alımı, çevre düzenlemesi ve yeni yatırımlarla bölgenin en büyük istihdam tesisi olacağını söyledi.

HABERİMİZDEN BİR YIL SONRA AKILLARA GELDİ!

Saffet Kaya Sevdalısı (!) Olduğu
Memleketin Et Entegre Tesisiler Ardahan-
ET Çürümeye Devam Ediyor!..
Yeniden onarma alınan Ardahan-Et konusunu 15/05/220 tarihinde dile getiren gazete ve haber sitenizin haberi şöyleydi..
İŞTE O HABER.. Memleket Sevdalısıyım diyen 4 dönem Ardahan Milletvekililiği de yapan Saffet Kaya'nın kardeşinin sahibi olduğu ve sadece bir Şavşatlının bekçiliğini yaptığı Ardahan Et Niye Çalıştırılmıyor?
Ardahan'ın vilayet olması ile göç ettiği İstanbul'da eline aldığı çantası ile gelip 4 dönem Ardahan Milletvekilliği yapan Saffet Kaya'nın kardeşinin yönetim kurulu başkanı olduğu eski Kars-Et yeni adıyla Ardahan-ET çürümeye devam ediyor. Şavşat kökenli bir aile olan Kaya ailesinin kendileri gibi, bir Şavşatlı bekçiyi başına koyup, işletmeye açmadıkları tesis her geçen gün perişan bir halde çürüyüp, kaderine terk edildiği Ardahan'da yıllarca milletvekillik yapan ve 'Ben bir Ardahan sevdalısıyım' demekte öte gözle görülür bir eseri olmayan Saffet Kaya'nın ve kardeşinin memleket sevdası bumu diye merak edilmeye başlandı.

**Üzerinde Kredi Alındı mı?

BU SORUYA 1 YIL VE HİÇ CEVAP VERİEMEDİ.. Yıllardır açılmayan ve içinde hiç bir hayvanın ve hayvansal ürünün olmadığı, araç ve cihazları gibi binaları çürümeye terk edilen Ardahan-ET'in el değişirken ve sonrasında teminat gösterilip, üzerinde krediler alınıp, alınmadığı iste merak edilen diğer önemli konuların başında gelirken son Koyun Küpesi Operasyonu ardından Ardahan Adleyesinde ifade veren Saffet Kaya'nın bu konuda bir açıklama yapması bekleniyor.

ÇOBAN KÖY CORONA KARANTİNASINA ALINDI!..

Ülkemizdeki koronavirüs vefat ve vaka sayılarının yenşden artışa geçtiği belirletilen 1 Eylül'de kaydedilen 24 saatlik verilere göre 23 bin 946 vaka tespit edilirken vefat sayısı da 290 olduğu öğrenilirken Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da sosyal medya hesabından vaka tablolarıyla ilgili yaptığı paylaşımda, "Tabloda durum tıpkı bugünkü gibi devam ederse, 2 haftada en az 335.000 yeni vakamız, 4.000 yeni can kaybımız olur" dediği bir günde Ardahan'da bir köy daha karantinaya alındı.

Ardahan'ın Göle ilçesinde bir köy, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında karantinaya alındı.Valilikten yapılan açıklamada, Kovid-19 salgınının yayılmasının engellenmesi, sosyal izolasyonun sağlanarak vatandaşların sağlığının korunması amacıyla Göle ilçesine bağlı Çobanköy köyünde karantina kararı alındığı belirtildi.

Açıklamada, 14 günlük karantina kararına istinaden köye giriş ve çıkışların durdurulduğu kaydedildi.

Valimiz Hüseyin Öner, Koronavirüs ile mücadele kapsamında kent merkezinde yapılan denetim çalışmalarına eşlik etti.

VALİ CORONA DENETİMİNDEYDİ..
Bir köyün yenşden karantinaya alındığı Ardahan'da vali beraberindeki denetim ekipleri ile birlikte Türk Telekom bölgesi ve Gençlik Caddesi üzerinde iş yerlerini denetledi.
Koronavirüs’ten korumanın en etkili yolunun aşı olduğuna dikkat çekerek, vatandaşlarımızdan bir kez daha muhakkak aşı olmalarını, 1. doz aşısını olan vatandaşlarımızın ise 2. doz aşılarını yaptırmalarını ve üç temel kural olan #maske #mesafe #hijyen kurallarına uymalarını istedi.

ADLİ YIL AÇILIŞI DIŞARIDA YAPILDI..

Ardahan'da 2021-2022 adli yıl açılışı için tören düzenlendi.

Ardahan Valiliği ile Adliyenin ortak alanı olan sahada açık alanda yapılan Adli Yıl açılış törenine, Ardahan Valisi Hüseyin Öner, Ardahan Belediye Başkanı Faruk Demir, Ardahan Cumhuriyet Başsavcısı Uygur Kaan Arısoy, Adalet Komisyonu Başkanı Sümeyye Kocaman, Ardahan Baro Başkanı Osman Nuri Yıldız ve çok sayıda avukat katıldı.

Adli yıl açılışında konuşan Ardahan Valisi Hüseyin Öner, Tarih boyunca hak ve adaletin tesisi amacıyla devletler inşa eden milletin adaleti tüm vatandaşlarının en tabii hakkı olarak gören bir anlayışla Türkiye Cumhuriyeti Devletini kurduğunu belirtti.

Vali Öner, "Bu çerçevede, modern Türkiye Cumhuriyeti, yasama, yürütme ve yargı sacayağı üzerine kurulmuş ve bu husus anayasamızda temel bir düzenleme olarak yer almıştır. Bir ülkede toplumsal barış ve huzurun sağlanmasının en önemli araçlarından biri, adaletin hızlı ve doğru tecelli etmesidir. Ülkemiz, büyük ve güçlü ülke olma hedefine hızla ilerlerken, bu amaca ulaşmakta yargı kurumunun taşıdığı rol oldukça önemlidir. Hakimlerimiz, savcılarımız, avukatlarımız, ve yargı çalışanlarımız, bağımsız ve tarafsız bir şekilde hukukun sağlanması, adaletin tecellisi için büyük bir özveri ve gayret ile çalışmaya devam etmektedir.

Yargı teşkilatımız, Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün, "Bağımsızlık, gelecek, özgürlük her şey adaletle vardır." veciz ifadesini rehber edinerek, fedakarca çalışan mensuplarıyla milletimizin huzur ve refahı için son derece önemli misyonu yerine getiriyor." dedi.

Adli yıl açılışında konuşan Başsavcı Uygur Kaan Arısoy da, Toplumun huzuru ve refahının en önemli belirleyicilerinden olan yargı yetkisinin kullanımında terazinin ne kadar hassas olduğunu söyledi.

Başsavcı Arısoy, "Şerefli Türk yargısının mensupları olarak bizler Anayasanın 9'uncu maddesi uyarınca her türlü egemenliğin kaynağı olan yüce Türk milletinden doğrudan aldığımız yargı yetkisini kullanıyoruz. Toplumun huzuru ve refahının en önemli belirleyicilerinden olan yargı yetkisinin kullanımında terazinin ne kadar hassas olduğu malumunuzdur. Bu hassasiyet kendisine en çok yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığında göstermektedir. Yargı organının yürütme ve yasama organlarından bağımsız olması halen önemini korumakta ise de artık günümüzde bu anlayış bağımsızlığın tek unsuru olmaktan çıkmıştır. Dolayısıyla hepimizin üzerine titrediği yargı bağımsızlığı konusu ele alınırken bu kavramın çok boyutluluğuna da dikkat etmek gerekir.

Ardahan Adalet Komisyonu Başkanı Sümeyye Kocaman'ın da bir konuşma yaptığı törende Ardahan Baro Başkanı Osman Nuri Yıldız'da hem konuştu, hemde bir basın açıklaması yaptı.

Töerende ki konuşmasına şöyle devam edeb Başsavcı Arısoy, Günümüzdeki gelişmeler ve toplumsal dengeler sosyal medya etkisi olarak adlandırılan durumu yargı bağımsızlığının en önemli unsurlarından biri haline getirmiştir. Sosyal medya ile bağlantılı olarak yazılı ve görsel basının da bu konuda çok ciddi bir işlevi bulunmaktadır. Kamuoyunu ilgilendiren dava veya bir adli soruşturma hakkında yapılan yanlı ve yanlış sosyal medya paylaşımları ile bunlarla bağlantılı haberler halkın yargıya güvenini sarsmakta, yargının bağımsızlık, tarafsızlık ve dürüstlüğü konusunda kuşkuya neden olmaktadır. Yargılama esnasında ve sonrasında masumiyet karinesi, yada uyuşmazlığa taraf olanların hakları ihlal edilmeksizin bilgi toplamak, yorumlar yapmak ve bilgileri halka iletmek görevi ve hakkı olan basın mensuplarının bu süreçteki doğru çalışmaları yargının sosyal medyadan bağımsızlığına önemli katkılar sağlayacaktır." şeklinde konuştu.

BARO BAŞKANI DA BİR KONUŞMA YAPTI..

VE BASINA ve KAMUOYUNA AÇIKLAMA YAPTI..

İnsan oğlunun var olduğu günden bu yana üzerine titrediği ve hep arayışı içerisinde olduğu bir mefkurenin yani adalet olgusunun tecellisi için mücadele eden, bunu bir yaşam biçimi olarak benimseyen meslek mensupları olarak Adli Yıl açılışlarının bizim için ayrı bir önemi vardır.

              Son iki yıldır pandemi sürecinin etkisi altında toplum sağlığı açısından gereklilik arzeden kısıtlamalar sebebiyle biriken iş yoğunluğu, temennimiz odur ki önümüzdeki adli yılda azalacak ve hepimizin göstereceği duyarlılıkla sağlık açısından risk oluşturmadan üstesinden gelinecektir.

              Malum olduğu üzere adalet sistemimizle ilgili en ciddi eleştirilerden bir tanesi uzun yargılamalardır. Son iki yıl pandemi etkisi olmakla beraber uzun yargılamalar, yargı sistemimizde kronikleşen bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. İstinaf sisteminin uygulamaya girmesiyle birlikte beklenenin aksine yargılama süreçleri daha da uzamıştır. 

              Özellikle hukuk yargılamalarında keşif deliline başvurulan dosyalarda memleketimizin iklim koşulları sebebiyle keşif sezonu son derece sınırlı olduğundan yargılamalar uzayabilmektedir. Zira hakim-savcıların tayin dönemi olan haziran ayı ve sonrasında gelen adli tatil süreyi oldukça kısaltmakta, kış döneminde ise keşif icrası mümkün olmamaktadır.  Duruşma ve keşif planlamalarının bu takvime göre en verimli şekilde yapılması yargılamaların hızlanmasına fayda sağlayacaktır.

              Şairin dediği gibi ;Ekmek , su , aş bulmak gecikebilir
                                             Temele taş bulmak gecikebilir
                                             Devlete baş bulmak gecikebilir
                                             Adalet gecikmez tez verilmeli
Bir diğer husus adalete erişimin pahalılığı konusudur. Yargılamaların en az maliyetle ve mümkün olan en kısa sürede sonuçlandırılması usul kurallarımızın gereğidir. Yargılama harç ve giderleri vatandaşların ekonomik durumuna kıyasla oldukça yüksek ve adalete erişimde ciddi bir engel olarak karşımıza çıkmaktadır. Adalete erişimin herkes için ulaşılabilir olmasını temin etmek hukuk devleti olmanın gereğidir. Bu konuda derhal iyileştirmeler yapılması gerekliliğini ifade etmek isteriz.  

              Bir başka konu savunma mesleğinin içinde bulunduğu zorluk konusudur. Son yıllarda artan hukuk fakültesi sayısı ve kontenjanlar avukatlık mesleğinde aşırı birikmeye yol açmış, avukatlığı cazibeli bir meslek olmaktan çıkarmış ve avukatlarımız ekonomik anlamda, DARBOĞAZA sürüklenmiştir. Sıklıkla avukat intiharlarını haber olarak duymaktayız. Avukatların sayısı artmakta buna mukabil noterlere devredilen iş ve işlemler, uzlaştırmacı, arabuluculuk gibi alternatif çözüm yöntemleri faaliyet alanımızı daraltmaktadır. Şimdilik sadece avukatların sorunu gibi gözükse de aslında herkesin sorunudur. Zira nasıl ki vücudun bağışıklık sistemi çökünce insan yatağa düşer, savunma mesleğinin çöküşü de yargı sistemini yatağa düşürecektir. Zira savunma olmadan adil bir yargılamadan söz etmeye imkan yoktur.   Bu sorun muhakkak ki lokal bir sorun olmayıp çözümü konusunda ilgili kurumların derhal adım atma zorunluluğu söz konusudur.

Ancak her şeye rağmen avukatların huzurlu bir çalışma ortamına sahip olmaları, üzerlerindeki stresi azaltacaktır. Bu bağlamda usul hükümlerinin el verdiği ölçüde, avukatı sistemden dışlanmadan sistemin bir paydaşı olarak görüp istişare kanallarını açık tutmak hem avukatın mesleğini icra etmesini kolaylaştıracak, hem de yargılamanın daha seri bir şekilde icra edilmesine imkan sağlayacaktır. Avukatlar sistemin itici gücü olarak üzerlerine düşeni yapmaya hazırdır. İlimizde geçmişten bu güne huzurlu bir çalışma ortamı vardır ve bu huzurun devamı arzumuzudur.

              Uygulamaya yönelik düzenlemelere, mesleğe ve meslektaşa yönelik kazanımlar içeren değişikliklere ve adalet dağıtılacak fiziksel mekanlara ihtiyaç elbette vardır. Ancak hepsinden ziyade sistemin içerisinde vicdan sahibi hukukçular, iyi insanlar olduğu sürece adalet er yada geç tecelli etmektedir.

Karşılıklı anlayış içerisinde her uyuşmazlık çözüme muhtaçtır.

              Hak ve adalet arayışı yolunda fedakarca çalışan demokrasi ve hukuk devletinden yana avukat, hakim, savcı tüm meslektaşlarımın, adliye ve avukatlık bürosu çalışanlarımız başta olmak üzere tüm vatandaşlarımızın adli yılını kutluyor, saygılar sunuyorum.

 Av.Osman Nuri YILDIZ - ARDAHAN BAROSU BAŞKANI

SARI AYÇİÇEĞİ ASLINDA KAPKARADIR!

Renk almak için uzandığı güneşe bir türlü ulaşamayıp önce boynunu büken ve güneşin dalaverelerini anlayıp beklenmedik bir anda, yalnız başına kaldığı sırada kendisine verdiği enerjiye karşı yaptığı yüzsüzlük ten utanırcasına boyun büken ayçiçeklerini hepimiz biliriz.

Son olarak ziyaret için gittiğim ve toprağım Ardahan gibi kuraklıktan beklenen ürünü veremediğini görüp, haber olarak yerel ve ulusal gündeme taşıdığım Trakya bölgesinin simgesi haline gelen ayçiçeklerinin sarışın güzelliğine dayanamayıp içine dalanların el uzattıkları sapındaki yapışkanlı dikenleri hissettiklerinde acı veren kırmızı gülün dikenlerinden daha kötü olduğunu anlarlar.

Ve içine daldıkları sarı renkli ayçiçeklerinin uzaktan göründüğü kadar aslında çokta albenili olmadığı ve kırmızı gül gibi güzel kokmadıklarını anladıklarında kararmış yüzleriyle yere baktıklarını da görürler. Ateşin rengi de sarıdır, kendisine uzanan eli yakarken ancak anlaşılır ve Ayçiçek gibi rengiyle yanıltır, acı verdiğini ve kararttığını sanır.

Oysa karşı tarafı değil üzmek, aslında bir kez daha üzerine böcek kondurup tat aldırttığını da anlamaz bile..

Çünkü benim gibi yol kenarından geçenlerin inip içine dalarak ellediği gibi elden ele gezmeye alışkandır.

Ve sarı renginin diğer bir özelliği daha var.. Bu özelliğiyle yani Ayçiçek canlıyken kokusuyla, güzelliğiyle dikkat çeker ama kuruduğunda çöpe atılan dikenli kırmızı gülün rengine bürünen insanlar gibi çıtırdayarak tat verirken yine çöpe atılır..

e bu özelliğiyle sarı rengine kırmızı satenler bürüyüp orospu kırmızı kitabındaki baş kadın kahraman misali esen her rüzgara eğilip, kendini kaptıran ve sallandıkça cilası dökülen, gerçek yüzü meydana çıkan insanları andıran Ayçiçek tarlalarının kendilerine bir çok böceği kondurdukları da anlaşılır..

Ve bu yazılara ayırdığım bir cumartesi günü veya diğer birgün heran kafaları koparılmış tarlada çürümeye terkedilen sapları da bacaklar gibi kırılıp, yakılarak ayaklar altında çiğnenirken görülür, kan kırmızısı misali moraran sarışın Ayyy çiçekleri..

arşiv haber 09/05/2015 tarihli haber ve reklamlarınız..

DİĞER TARAFTA SAFFET..

BİR TARAFTA DEVLET,

**ARDAHAN SİYASETİ DE EN SON DURUM.. Kısa bir zaman kalan genel seçimler öncesi aralıksız çalışan partiler ve adaylar gitmedik köy, dokunmadıkları insan bırakmıyorlar. Sol yakanın HDP, sağ tarafın Bağımsız Aday Saffet Kaya dediği Ardahan'da CHP ile AK Parti'nin işinin bir hayli zor gibi görünüyor..

**CHP KAN KAYIP EDİYOR,

AK PARTİ  ARDAHAN'DA SEÇİMİ KAYIP EDECEK GİBİ..

7 Haziran'da yapılacak olan genel seçimler öncesi yoğun bir şekilde çalışan partiler ve adaylarının köy köy dolaştığı şu günlerde en çok konuşulan iki aday var.

HDP'nin Milletvekili Adayı Dr. Taşkın Aktaş'ın 2. sıra bayan Arzu Moco adayı ile il genelinde büyük bir ilgi ile karşılandığı görülen Ardahan'da önümüzde ki seçimler de bağımsız milletvekili adayı olan Saffet Kaya'ya da büyük ilgini görüldüğü dikkatlerden kaçmıyor.

CHP ve AK Parti'nin Milletvekili Adaylarının saha da görünmediği görülen Ardahan'da 2. sıra adaylarının hiç birisinin çalışmadığı da dikkat çekerken, bu adaylardan Yunus Baydar'ın çırpınışlarının da Orhan Atalay'ın kayıp ettiği puanları geri getirmeye yaramamıyor.

4 yıllık başarısız bir vekkillik sergilediği ileri sürülen Atalay'ın Göle'de çıkamadığı dikkat çekiyor.

Solda, Dr. Taşkın Akaş'ın, sağda ise Saffet Kaya'nın en çok konuşulan milletvekili adayı oldukları da dikkatleden kaçmayan Ardahan'da DSP'nin de atağa gerçtiği ve ilk seçim gezisini Posof kökenli DSP Milletvekili Adayı olan Mali Müşavir Ömer Türkoğlu'nun memlekti olan Posof'a yaptığı görüldü.

Göle'de HDP, AK Parti, Saffet Kaya, Saadet Partisi, Ardahan merkez de Saffet Kaya, HDP, AK Parti, Çıldır'da CHP, MHP, AK Parti, HDP, Saffet Kaya, Hanak'ta CHP, HDP, Saffet Kaya, Damal'da CHP, HDP, Posof'ta AK Parti, MHP ve Saffet Kaya'nın konuşulduğu görülürken, düz Ardahan olarak bilinen alanda MHP, Saffet Kaya, AK Parti ve sepme olarakta HDP'nin adayı Dr. Taşkın Aktaş'ın konuşulduğu Ardahan'da 21 köyün bulunduğu Hoçvan'ın Göle'nin yarısı gibi tümünün HDP'ye kilitlendiği görülüyor.

REKLAMLARINIZ BİZDE SİTEMİZ DE, TEMPO TV DE, GAZETE/DERGİLERİMİZ

VE SANAL ORTAMLARIMIZ DA YAYINLANIR..

ki...

REKLAMLARINIZ BİZDE SİTEMİZ DE, TEMPO TV DE, GAZETE/DERGİLERİMİZ

VE SANAL ORTAMLARIMIZ DA YAYINLANIR..

ki...

 
Kaynak: Ardahan Haber

Editör: ARDAHAN ardahan

Bu haber 2485 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI