Reklam
Bugun...


Ardahan Belediyesi Önemli Bir İlk!..
Ardahan Belediyesi İzmir'e Et Gönderecek! Ardahan-Et Entegre Tesislerinin çürüdüğü, Hayvan Meydanlarının Corona öne sürülerek kapalı tutulduğu, Iğdırlı hayvan göçerleri başta olmak üzere yabancı hayvan göçerlerinin kent sınırları içine sokulmasının yasak olduğu bir süreçte Ardahan Belediyesi önemli bir girişim başlattı.

Ardahan Belediyesi Önemli Bir İlk!..

MERHABA Ardahan’daki gelişmeleri görüntülü izlemeniz için youtube ArdahanTV Kanalımıza abone olmanız umuduyla. Görüntülü haberlerimiz için TIKla abone ol, izle.. https://www.youtube.com/channel/UCDwxU5TIdZejp-mbbNw5fmw

Hayvancılık yaparak geçimlerini sağlayan Ardahanlılara örnek olacak,  katkı amaçlı ve en önemlisi aracısı, tefecisiz olarak başlatılan bir projeyi hayata geçiren CHP'li Ardahan Belediyesi yıllar sona bir ilke imza atmaya hazırlanıyor.

Daha önce yani Pınar Et, Maret-Et'in gibi tesislerin olmadığı olmadığı dönemlerde Türkitye'nişn ilk ve tek ortaklı et entegre tesisi olarak bilinen eski adıyla Kars_Et yeni adıyla Ardahan-Et'in özelleştirdikten ve Saffet Kaya'nın kardeşinin başında bulunduğu şirkete devir edildikten sonra çürütmeye terk edildiği şu günlerde İzmir Büyükşehir Belediyesi ile yapılan protokol gereği Ardahan Belediyesi, Ardahanlı hayvan yetiştiricilerinden aldığı hayvanları keserek, Kargas Et olarak soğuk hava depolu araçlarıyla  CHP'li İzmir Belediyeye gönderecek.
Ardahan Belediyesinin kooperatif aracılığı ile hayata geçirdiği bu önemli ve bölgede atadan/deden kalma yönetemlerle hayvancılık yapanlara örnek olacak  çalışmanın yıllar önce yapılan kooperatifçiliği ve tanzim satış merkezlerinin önemini de bir kez daha hatırlattı.
Ardahan Belediyesinin bu örnek davranışı bölgedeki ekonomiye katkı ve hayvancılığın gelişmesine yardımcı olmayı hedefliyor.

Sevgili miyiz, Muhabbet Kuşu mu?
'Dağ dağa kavuşmaz ama İnsan insana kavuşur' atasözleri ile kendisini teselli etmekle ünlü biz insan oğlunun canı sıkıldığında dertleşmek için baktığı çevresinde gördüğü ve güvenip, inandığı kendisi gibi bir insana zaman içinde ya aşık olur, ya sevgili ya da diğer adı ile akraba, arkadaş, dost olur..
Diğer bir canlı olan muhabbet kuşu ise kendisi gibi can yoldaşı olduğuna karar verir..
Bu ilişki yani dağların kavuşamayıp, insanın insana kavuştuğu öne sürülen bu dünyada bu ilişkiler bazen evlilik denen kutsal ama sona kadar zor bela götürülebilen bir sonuçla biter, bazen de ölene kadar okulda, askerde yaşanan birlikteliğin bitmesine rağmen can arkadaş, yoldaş gibi devam eder..
Ve hiç bir zaman bu soruları kendimize sormayıp, her yaşanana ya 'kader' der ya da 'gitsin gittiği yere kadar der veya 'su akar yatağını bulur' diyerek kendimizi teselli ederiz, 'yanlış kayaya mı çarptım yoksa rüyada mıyım?' demeden..
Bilmem ama ömür denen ve dün hiç yokmuş, yeni ortaya çıkmış gibi ölüm adını alan Corona korkusu ile değerini hissedip, muhabbet kuşları gibi birileri tarafından kafese ,pardon evlere kapanarak sarıldığımız hayat denen süreçte karşılaştıklarımızın kiminin sevgili, eş, arkadaş, kiminin de sırdaş olduğu bir gerçek.. 
Ve bu gerçeğin aslında kendisi ile baş başa kalıp, kendisiyle sorgulanmamak için hep aranan birer muhabbet kuşuyuz her birimiz..
Muhabbet kuşu, öğrendiği bir kaç kelimeyi sürekli tekrarlayan papağan türleri içerisinde yer alan, biz insanlar gibi evcil bir canlı türü.. 
Ülkemden çok ama çok uzaklarda olan Avustralya kıtasına özgü Melopsittacus cinsinin içinde yer alan tek türü olan küçük, uzun kuyruklu bu kuşlar yabani ortamda genel olarak yeşil, mavi, beyaz veya sarı tüy rengine ve kanatlarında siyah taralı çizgilere sahip kuş familyasında olan canlılardır..
Onlar da biz insanlar gibi göz alıcı renklerle göze çok hoş görünseler de onlarda bizler gibi çok kapalı olan iç dünyalarında yaşadıkları karanlıkta hep arayışta olurlar..  Bunu da, bugün burada yarın dünyanın öbür ucunda çırpınan kanatlarıyla yine biz insanlar gibi hep arayıştadırlar..
Çünkü muhabbet kuşları da ilişkiye girdikleriyle sevgili mi, dost mu, arkadaş mı, sırdaş mı olduğunu hep düşünürler..
Ve biz insanlar da bazen aynı bu muhabbet kuşları gibi boş laklakayla zamanı öldürüp, konuştukça, öttükçe, sevgili, arkadaş sandıklarımızla yaşadığımızı sanırız..
Evet şimdi soruyorum...
Biz sabır eden sevgili miyiz, yoksa tesbih çeker gibi tık, tok yapan muhabbet kuşları mıyız?!..

Ardahan Belediyesi İzmir Et Gönderecek!

DESTEKLER DE YETMEDİ..

arşiv haber 12/04/2015 tarhli haber

3. LİG HAYALİ SUYA DÜŞTÜ..

Bölgesel Amatör Lig’in ikinci grubunda Ardahan’ı temsil eden Serhat Ardahanspor 3. Lig hayali suya düştü..

Serhat Ardahan Spor son maçında Görele spora konuk oldu. Maçın ilk yarısında 1-0  yenik olsa da; ikinci yarıda maçın üstünlüğünü elde tutan Boğalar, maçı 2-1 kazanmayı bildi.

3. lig yolunda mutlak galibiyet parolasıyla çıkan Serhat Ardahan spor, bu galibiyet sözünü tutmasına rağmen, kulaklar Arhavi’deki Arhavi spor ile Yomra Spor arasında oynanan maçtaydı. Yomra sporun beraberlik ve yenilmesi durumunda 3. Lige adını yazdıracak olan Serhat Ardahan Spor, Arhavi’den gelen Yomra Sporun 3-0 galibiyetiyle Boğalar yıkıldı.

 

3. lige çıkmak için Yomra’nın puan kaybetmesi ve Ardahan sporun yenmesi gereken son maçta, Serhat Ardahan spor deplasmanda Görele’yi 2-1 yenerken, Yomra Spor’da Arhavi’yi yenmesiyle gurubunda 2. Olarak lığı tamamladı. Ve 3.lige Yomra Spor çıktı.
Kaynak: ardahan haber

Editör: ARDAHAN ardahan

Bu haber 3104 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER

ücretsiz iş ilanları

FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI