Reklam
Bugun...


ARDAHAN ARU'NUN 'YERDEN KALKMAZ' UÇAĞIYLA UZAYA HAZIR!..
Sıkıyönetim yasaklarını geçen uygulamalarla devam eden pandemi yasaklarına neden olan Coronaya aşı bulacaklarını, bu yönde çalışmaların devam ettiği ve Çin, Avrupa ülkelerinden önce aşıyı piyasaya sunacaklarını ileri süren iktidarın Ayasofya müjdesi heyecanının bittiğini görüp, yeni bir müjdeyle Ay'a uydu göndereceğini ilan etmesi ardından havaalanı olmayan Ardahan iktidardan daha erken davranıp uzay aracı yaptı.

ARDAHAN ARU'NUN 'YERDEN KALKMAZ' UÇAĞIYLA UZAYA HAZIR!..

MERHABA Bu haberi ve Ardahan’daki diğer gelişmeleri görüntülü izlemeniz için youtube ArdahanTV Kanalımıza abone olmanız umuduyla. Görüntülü haberlerimiz için TIKla abone ol, izle.. 

https://www.youtube.com/channel/UCDwxU5TIdZejp-mbbNw5fmw

ARDAHAN HAVALANI BEKLERKEN YERDEN KALKMAZ UÇAĞI GELDİ!

Ardahanlıların, 'istenmeyen adam' ilan etmelerine karşın kendisini yeniden atayan rektörün cumhurbaşkanına 'teşekkür' anlamına gelen çalışmasını son aşamasına getiren Ardahan Üniversitesi havaalanı isteyen Ardahan'a uçağa benzer ama 'yerden kalkmaz' bir uzay aracı yaptı.

ARÜ'nün İlçe döneminde Ardahan'ın eski kaymakamlık, vergi dairesi, adliyesinin olduğu binanın arkasında bulunan ve bir zamanlar jandarma karakolu olarak kullanılan ancak sonra Kız İmam Hatip Öğrenci Yurdu olan binanın önünde hayata geçirmeye çalıştığı 'Gezegen Evi Projesi' adı altında devam eden çalışmanın son aşamaya geldiği görünen Ardahan'da yapılan Planetaryum 'Ardahanda Hayata Geçiyor' başlığı ile önümüzdeki günlerde hizmete girecek.

Yüzü Güleç İmamoğlu.. 

Yeni birlikteliklerin ve ittifakların arandığı, istifaların  yaşandığı ülkenin siyasi arenasında, adından sık sık söz ettiren, milyonluk metropolün başında bulunan Ekrem İmamoğlu’nu ziyaretimde nasıl bir intiba aldığımı merak edenlerden biri de gazete patronu olan dostumun beni arayıp, “öncelikle kutluyorum, ha Erdoğan’la ha İmamoğlu’yla görüşme başarısını ortaya koymuşsun. Fotoğraflarınıza bakarken, senin ciddiyetini, İmamoğlu’nun gülen yüzüyle, sizi karşılarken gülüşünde ve sıcaklığında gerçek anlamda samimiyet var mıydı?” diye soruyordu. 
Aynı zamanda bir zamanlar gazetecilik yaptığım kendisi gibi gazete patronluğu yaptığım şehrininde Büyükşehir Belediye Başkanlığını ziyaret eden biri olarak, İmamoğlu ile yaptığım görüşmede dürüst ve samimi bir enerji aldığımı söylerken, Erdoğan ile de hatta Demirtaş’la da birebir görüşen bir gazeteci olarak, İmamoğlu ziyaretimin keyif aldığım ziyaretler arasına aldığımı da belirtiyordum. Çünkü aynı duyguyu son Ardahan ziyaretine gelen Kılıçdaroğlu ile yaptığım görüşmede de yaşamıştım.

Evet gerek yedi yaşından beri iş hayatında oluşumla birlikte 35 yıla yaklaşan gazetecilik hayatımda ve 52’ye ayak basmaya hazırlandığım hayat sürecimde, insan psikolojisini, yüz mimik hareketini ve beden dillerini az çok tecrübe etmiş biri olarak milyonlarında onaylayıp oy verdiği Erdoğan’ın neden lider, aynı Erdoğan’ın “CHP’nin başındaki zat” diyerek hitap ettiği, Kılıçdaroğlu’nun mütevaziliğini beni arayan dostumun şehrinin, başkanının hala bürokrat kaldığını bilen biri olarak İmamoğlu’nu samimi ve hafızasının da kuvvetli biri olduğunu görüp, hissettim.


Gülen yüzü ile daha öncede yani kavga, gürültü, kapkaç, cinayetler ile gündemden düşmeyen, komşusu Esenyurt’a karşın İstanbul’un batı yakasındaki Ataşehir’i anımsatan Beylikdüzü’nün Belediye Başkanıykende görüştüğüm aynı İmamoğlu’nun Büyükşehir Belediye Başkanı oldum diye kabadayılaşmayıp, mütevaziliğini bırakmadığını görürken, onun da Erdoğan’ın ilk yıllardaki gibi bürokrasinin üzerinde etkisiz kaldığını da gözlemledim. Çünkü biz misafirlerini ağırladığı masada, arkada veya ayakta olup konuşulanları, talepleri sadece not alması gereken, emrindekilerinin misafirlerden önde oturmalarını görmemesi eksikliği dışında gülen yüzü ile o yüzdeki mimikleriyle ve beden diliyle bir hayli samimi gördüm. 
Ki o samimiyeti sadece ben değil kendisini o koltuğa oturtan İstanbul ve her geçen gün puan aldığı doğu ve güneydoğu başta olmak üzere, ülkenin kendisine bakışında ve yapılacak bir seçimde en güçlü Cumhurbaşkanı adayı olarak onu işaret etmesinden anlamakda mümkün.
Kısacası ihale, ilan ve torpil için değil yönettiği şehrin üç ilçesinin başkanlarınında memleketi olan, kentim Ardahan’ın, STK’larının bir araya gelip oluşturduğu ve Ardahan’ı temsilen en üst çatı örgüt olan bir STK Başkanı olarak Ardahan Dernekler Federasyonuna davet ettiğim Ekrem İmamoğlu’nu CHP’nin değil başında olduğu İstanbul’un ve tüm halkın başkanlığını güleç yüzüyle ve kalben tüm samimiyetiyle yapmaya çalıştığını gözlemledim.

Ardahanlı Türkiyeyi Avrupa'ya Uyduracak!
arşiv haber 27/04/2917 tarihli haberleri
Ardahanlı Dedegül köylü hemşehrimiz Salih Turgay IŞIK, Avrupa Birliği Uyum Daire Başkanlığı görevine getirildi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında uzun süre APK Uzmanı olarak görev yapan Salih Turgay IŞIK, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığında Avrupa Birliği Uyum Dairesi Başkanı olarak atandı.

Salih Turgay IŞIK Kimdir?

Lisans Eğitimlerini İstanbul Üniversitesi Gazetecilik, Ankara Üniversitesi Edebiyat, Atatürk Üniversitesi Tarihbölümlerini, Yüksek Lisansını Gazi Üniversitesi Politika ve Diplomasi, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Siyaset Bilimi alanlarında tamammış olup;

Şehitlerimiz ( 5 Cilt ) , Cepheden Meclise , Osmanlı Ordu Teşkilatı ve 57. Piyade Alayı gibi yayımlanmış eserleri bulunmaktadır. IŞIK ayrıca Farsça, Kazakça, Urduca, Osmanlıca dillerini bilmektedir.

**Ardahanlılar Rektör Prof. Dr. Abamüslüm Güven’i anacak!
*07/01/2017 Tarihli Haberler

Ardahan Hanaklı olan Abamüslüm Güven, 14 Ocak’ta kabri başında, yine aynı tarihte İstanbul Avcılar Barış Manço Kültür ve Sanat Merkezi’nde yapılacak olan anma törenleriyle bilim, siyaset ve yakın çevresiyle anılacak.

Üniversitelerin bulundukları kente katkıları’ adlı panelle anılacak olan merhum Rektör Abamüslüm Güven’ın anma paneline, CHP İstanbul Milletvekili Ardahanlı hemşerimiz Gürsel Tekin, CHP Ardahan Milletvekili, Kars eski Belediye Başkanı Naif Alibeyoğlu ile İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Özgüç Güven konuşmacı olarak katılacak.

Ardahan’a Meslek Yüksekokulu’nun gelmesinde büyük katkısı olan Rektör Abamüslüm Güven, Üniversitede üniversitelilerin gönüllerinde özgün, değerli kişiliği ve önemli eserleriyle saygıyla yaşatılmaya devam edecek.

PROF. DR. ABAMÜSLÜM GÜVEN KİMDİR

1965 yılında Ardahan 'ın Hanak İlçesi Koyunpınarı Köyü'nde dünyaya geldi. İlk ve Orta öğrenimimi Hanak'ta, Liseyi Posof Lisesi'nde tamamladı. 1983 yılında Fırat Üniversitesi Veteriner Fakültesi'ne girdi ve 1988 yılında mezun oldu. Bir süre özel sektöre ait bir Et Entegre Tesisinde (İmeks A.Ş - Ankara) muayene veteriner hekim olarak çalıştı. Eylül 1988 tarihinde Atatürk Üniversitesi Kars Veteriner Fakültesi Besin Hijyeni ve Teknolojisi Anabilim Dalına Araştırma Görevlisi olarak girdi. Ekim 1989 yılında Kars Veteriner Fakültesi adına Fırat Üniversitesi Veteriner Fakültesi'nde doktora eğitimime başladı. Aralık 1994 tarihinde de doktora çalışmalarını tamamlayarak Kafkas Üniversitesi Veteriner Fakültesi Besin Hijyeni ve Teknolojisi Anabilim Dalındaki görevine döndü. Eylül 1996 tarihinde Yardımcı Doçentliğe atandı. 1998 yılında Doçent, 2004 yılında Profesör oldu. Bu süre zarfı içerisinde Hastalıklar ve Klinik Bilimleri Bölüm Başkan Yardımcılığı ile 6,5 yıl Ardahan Meslek Yüksek Okulu Müdürlüğü görevlerini yürüttü. Mart 2005 tarihinde Veteriner Fakültesi Dekanlığı'na atandı. 2006-2011 tarihleri arasında Kafkas Üniversitesi Rektörü olan Güven, evli ve 3 çocuk babasıydı.  

**ESENYURT'TA BİR HANAKLI ÖLDÜRÜLDÜ İDDİASI!..

Göle Spor'un Başkanı Çayan Çapan ile Posoflu muavin Murat Subaşı'nın trafik kazalarında hayatlarını kayıp ettiği, bir köy imamının sobadan sızan gaz sonucu hayata veda ettiği son bir hafta içinde bir kara haberde İstanbul'un Esenyurt ilçesinden geldi.
İleri sürülen iddialara göre Hanaklı olduğu öğrenilen bir kişinin kimliği belirsiz kişilerce öldürülerek yol kenarına atıldığı iddia edildi.

**KAR YAĞMAYA GÖR, HEMEN TATİL..

Ardahan'ın Posof İlçesinde öğle saatlerinde etkilisi artıran kar yağışı nedeniyle ilk ve orta dereceli okullar tatil edildi.
Olumsuz hava koşullarının etkili olduğuPosof'ta ilk ve orta dereceli okullar öğleden sonra yarım gün tatil edildi. İlçe Milli Eğitim Müdürü Esra Gündoğdu Demirci, "Yoğun karyağışı nedeniyle köy yollarının kapanma riskine karşı ilçedeki ilk ve orta öğretim okullarını tatil ettik" diye konuştu.

**ENGELLİLER UNUTULMADILAR..

Ardahan'da 3 Aralık Dünya Engelliler Günü düzenlenen çeşitli etkinliklerle kutlanıyor.
Özel Eğitim İş ve Uygulama Okulu tarafından gerçekleştirilen 3 Aralık Dünya Engelliler Günü programına, Ardahan Valisi İbrahim Özefe ve eşi Hacer Özefe, Belediye BaşkanıFaruk Köksoy, kurum amirleri, okul müdürleri, engelli öğrenciler ve aileleri ile vatandaşlar katıldı.
Programda, Özel Eğitim Okulundan faydalanan öğrenciler, öğretmenleri eşliğinde, dans, şiir, oyun, müzik dinletisi ve tiyatro gösterisi sundular. Öğrencilerin engel tanımayan gösterileri, izleyenler tarafından uzun süre alkışlandı.
Burada bir konuşma yapan Vali İbrahim Özefe, "Engelli bireylerimizin topluma kazandırılması ve yaşam şartlarının iyileştirilmesine yönelik son yıllarda mevzuatlarımızda çok ciddi değişiklikler yapıldı. Bu anlamda ülke olarak çok güzel noktalara geldik. Devlet olarak, evde bakım hizmetleri, yaşlılarımıza verilen hizmetler gibi birçok hizmetler konusunda 14, 15 yıl önce hayal edemediğimiz noktalara gelindi. Bu okulun burada açılmış olması ve bu kadar öğretmenin hizmet veriyor olması hakikaten büyük bir nimettir. Memleketimizin hizmetler bakımından geldiği noktayı gösteren bir olgudur. Bu hizmetlerin ilimize kazandırılmasında emeği olan herkese teşekkür etmek istiyorum. Burada ki faaliyete gönül veren değerli öğretmen arkadaşlarımın, değerli okul müdürümüzün yaptığı iş hakikaten çok kıymetli. Öğretmenlik zaten fedakarlık gerektiren, fedakarlık olmadan yürütülemeyen bir meslek. Fakat bu okulda görev yapmak daha fazla özveri, şefkat ve fedakarlık gerektiriyor. Bu nedenle bütün öğretmenlerimize çok teşekkür ediyorum. Öğrencilerimizin arkasında duran buraya kadar gelmesini sağlayan velilerimize de ayrıca şükranlarımı ifade ediyorum. İnşallah önümüze çıkan her türlü engelleri beraberce aşacağız" diye konuştu. 

**SERKA Cazibe programları için yatırımcıları bilgilendirdi..

Ardahan Ticaret ve Sanayi Odası Toplantı salonunda gerçekleştirilen toplantıda, SERKA Genel Sekreteri Hüsnü Kapu yatırımcıları bilgilendirdi, cazibe merkezleri hakkında akılda oluşan sorulara cevap verdi.

Yatırım-Destek Hamlesi kapsamında Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da 23 kenti kapsayan cazibe merkezlerinin TRA2 Bölgesiyle ilgili toplantıya Ardahan Vali İbrahim Özefe, Belediye Başkanı Faruk Köksoy, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Çetin Demirci, KOSGEB İl Müdürü Ramazan Sivri, TKDK İl Koordinatörü Yusuf Güder, KÜSİ Temsilcisi Prof. Dr. Şeref Kılıç, Ardahan Esnaf ve Sanatkarlar Odası Birliği Başkanı Yılmaz Özer, Ardahan Esnaf ve Sanatkarlar Odası Birliği Başkanı İskender Yılan, Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Yunus Baydar, Ardahan Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı İlhan Evliyaoğlu, Vakıflar Bankası Müdürü Tansel Güler,  Ardahan iş dünyasının önde gelen temsilcileri, Melih Aktürk, Ender Kürşat Güngör, Erkan Koç, Sezer Koç, Turan Yıldız, Serhat Aslangörür, Sevim Köseliören, Hakan Kanpolat, Nejdet Kambir, Ilgar Balcı, Aytaç Aktaş, Yusuf Özdemir, Önder Yıldırım, Mustafa Acar, Burak Muratoğlu, Ali Çapan, Burhan Budak, Vedat Özgür, Deniz Özer, Hakan Şit, Yasin Kargı başta olmak üzere birçok işadamı ve esnaf katıldı.

VALİ VE BAŞKAN BİRER KONUŞMA YAPTI

Toplantı Vali İbrahim Özefe, Belediye Başkanı Faruk Köksoy, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Çetin Demirci’nin açılış konuşmaları ile başladı.

ARDAHAN İÇİN SOĞUK ALGISI YARATMAYIN

Vali İbrahim Özefe, “Dışarıda ki Ardahan algısı hakkında sık sık dile getirdiğim bir konu var. Dışarıda Ardahan’ı sorduğunuz zaman, çok uzaklarda, memleketin en Kuzeydoğusunda, Türkiye’nin en soğuk havasına sahip bir yer diye ifade ediliyor. Bu ifade artık değişiyor, Ardahan’da değişim başladı. Devletimizin yaptığı yatırımlar sayesinde bu algı kırılıyor, bizler de bu algıyı kırmak için çalışıyoruz. Ben buradan ümitli olduğumuzu belirtmek istiyorum. Özellikle cazibe merkezleri programından çok daha ümitliyiz. İlimize iş adamları, yatırımcılar gelmeye başlıyor. Cazibe merkezlerinin ülkemize ve Ardahan’a hayırlar getirmesini diliyorum” dedi.

SERKA Genel Sekreteri Doç. Dr. Hüsnü Kapu’nun cazibe merkezleriyle ilgili sunum yapmasının ardından soru cevap bölümüne geçildi. Kapu, katılımcılarının sorularını cevaplayarak, konuyla ilgili neler yapılması gerektiği üzerinde durdu.

PROGRAM KALKINMA BANKASI TARAFINDAN YÜRÜTÜLECEK

   Kapu, sunusunda Doğu ve Güneydoğu Anadolu’daki 23 kenti kapsayan Cazibe Merkezleri Programının Kalkınma Bakanlığı tarafından koordine edileceğini ve Kalkınma Bankası tarafından yürütüleceğini değinerek, uygulama, denetim ve gözetimden Bakanlığın sorumlu olacağını ifade etti.

Kapu ayrıca, Kalkınma Bankasının yatırım ve üretim destek paketi kapsamında: danışmanlık hizmetleri desteği, bedelsiz yatırım yeri tahsisi desteği, anahtar teslim fabrika binası yapım desteği, sıfır faizli yatırım kredisi desteği, işletme kredisi desteği, üretim tesislerini taşıma desteği ve çağrı merkezi yatırım ve işletme desteğini vereceğini belirtti.

PROGRAMIN ÖNCELİK KRİTERLERİ

SERKA Genel Sekreteri KAPU, desteklenecek yatırımlara ilişkin öncelik kriterlerini de şöyle açıkladı: “Program kapsamında imalat, sanayi sektörleri ile çağrı merkezi sektörü desteklenecektir. Yatırım, yapılabilir ve sürdürülebilir bir projeye dayanacak, illerde ve bölgelerde arz ve talep dengesi gözetilerek atıl kapasiteoluşturulmayacak, İstihdama dönük ve üretime katkı yapacak projelerinin desteklenecektir.  Projelerin değerlendirilirken yatırımcıların sektördeki tecrübelerinin de dikkate alınacağı, yatırımlarda organize sanayi bölgelerinden bedelsiz arsa tahsis edileceğini, yerli makine/teçhizat kullanımı, yerli teknoloji kullanımı, yatırımın ileri geri bağlantıları ile diğer alt sektörleri tetikleyecek nitelikteolması, ihracattaahhüdünün olması, yatırımın asgari yüzde 30 oranında öz kaynaklagerçekleştirilmesi ve desteğin öz kaynak ile orantılı kullandırılması gibikriterlere öncelik verileceğini ifade etmiştir.”

Kapu, sunumunun ardından toplantıya ilgiyle takip eden katılımcıların sorularını yanıtladı.

Dün kömürümüz yoktu, bugün 30 milyonumuz var

Ardahan Belediyesi, 2017 yılı bütçesinin hazırlanması dolayısıyla şehirde görev yapan ulusal ve yerel basın mensuplarıyla Lezzet-i Kür’de bir araya geldi.

 Belediye meclis üyeleri ve birim amirlerinin de hazır bulunduğu yemekte kaz etleri yenildi, Başkan Faruk Köksoy Belediyenin yatırımları ve devam eden projeleri hakkında bilgi verdi. 

Kaz etleri yenildi, keyifler yerine geldi 

Başkan Köksoy, bütçenin hazırlanmasında emeği geçen tüm Meclis üyelerine, Belediye personeline ve tertiplenen toplantıya katılan basın mensuplarına teşekkür ederek başladığı konuşmasında belediyenin bütçeyle ilgili geldiği noktaya temas etti. 

Ardahan Belediyesi’nin gerçekleştirdiği hizmetler ve gelecekte başlatılacak yatırımlar hakkında geniş kapsamlı açıklamalarda bulunan Başkan Faruk Köksoy, 2009 yılında göreve geldiğinde belediyenin kömür alacak parası olmadığını, bugün ise belediyenin 30 Milyon liralık bütçeye sahip olduğunu söyledi. 
   
2009’da 3 Milyon bütçemiz vardı, bugün 30 Milyon TL’miz var

Göreve geldiği 2009 yılında belediye bütçesinin yaklaşık 3 milyon TL olduğunu hatırlatan Başkan Köksoy, “Kadim şehrimiz Ardahan’da 2 dönemdir Belediye Başkanlığı görevini yürütüyorum. 2009 Mart ayında seçildik. Nisan ayının ikisinde göreve başladık. O günlerde Belediye binasının kömürü bile yoktu. Bugün 30 milyon’a yakın gibi bir bütçe yapmak bizim için çok önemlidir. Halkımızın güveni ile tahsilâtımıza verilen destek sonucunda bu noktaya geldik. Göreve ilk geldiğimizde Belediye bütçesi 2 milyon 650 bin liraydı. Çünkü gerçekleşmiş gelir bütçesi 2008 sonu ve 2009’un başı Nisan ayında kesin hesaplar belli olmuştu. Zaten bizim seçim kazandığımız heyetle birlikte de kesin hesabı bağlamıştık. Personel giderleri 3 milyon TL’ydi. Yani gelirin yüzde 110’dan fazlası personel gideriydi. Böyle bir durumda yatırım yapma şansınız pek mümkün değildi. Dolayısıyla 8-10 yıl Belediyenin yaptığı ufak tefek işler, hizmetler satın almalarda ödenemediği için avukat takibi, icra takibi ve alacaklı kuyruğu ile biz karşı karşıya kalmıştık. Şimdi 30 milyon TL’lik bir bütçemiz var” dedi.

Ardahan’a milyonları aktardık 
Ardahan Belediyesinin Denk bütçe hazırlayabildiğine dikkat çeken Başkan Köksoy, “Yani hayali bir bütçe yaparsınız, sene sonunda bir sürü borçla karşılaşırsınız. Bizim geçen yılki bütçemiz 25 milyon TL’lik tahmini gelir ile bu yılsonu itibariyle 22 buçuk milyon gibi bir rakam toparlanmış durumdadır. Onuncu ay sonu itibariyle bir-iki aylık gelirimizi de vereceğimiz borcumuzu da hesaplatarak böyle tahmin ediyoruz. Bu da yüzde 90’nın üzerinde bir gerçekleşme sağlamıştır. Türkiye bütçesinin yatırıma ayrılan payı yüzde 25 civarında. Bizim şuanda yatırıma ayırdığımız pay yüzde 30’un üzerine çıkarıldı. Yani Türkiye bütçesinin yatırıma ayırdığı payın yüzde 5,  yüzde 6 daha fazlasını kendi bütçe oranlarımızla yatırıma ayırarak, hizmete ayırarak, projelerimize ayırarak gerçekleştirmiş pozisyona, programa ve kurumsallığa kavuşturduk. Bu yılsonu itibariyle yaklaşık 7 milyonluk bir yatırım yapmak Ardahan Belediyesi için, şehrimiz için çok önemli bir yatırımdır. Ayrıca bu yatırımımızın yanında, bir bu kadar daha hibe projelerimiz var. Kanalizasyonda yüzde 50, atık suda yüzde 50, kalkınma ajansından, DAP’ tan, dünya markası İFAT’ tan bugüne kadar yaklaşık 60 milyon civarında bir hibe proje gerçekleştirdik. Yani bizim kendi bütçemizle ortalama beşle çarparsak 40 milyon civarında da kendi bütçemizden bir yatırım gerçekleştirdik. Yaklaşık 100 milyon TL yatırımı gerçekleştirmekten mutluluk duyuyoruz” diye konuştu. Haber: Sezgin Uygar

Vali Özefe, Merkez Mahalle Muhtarları ile Bir Araya Geldi

Ardahan Valisi İbrahim Özefe, kent merkezindeki mahalle muhtarlarıyla bir araya gelerek sorunlarını dinledi.
Valilik toplantı salonundaki görüşmeye Vali Özefe'nin yanı sıra kent merkezindeki mahalle muhtarları katıldı. Vali Özefe, muhtarların sorunlarını ve görüşlerini dinleyip, çözüm bulacaklarını söyledi. 

**Yılmaz: Rumlar Taviz Koparıyor..

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ardahan Milletvekili Öztürk Yılmaz, Kıbrısmüzakerelerine ilişkin "Rumlar avantajlı olduğu anda bile sanki birşeyler kaybediyormuş gibi hareket ediyor ve Adaya dönüp süreci ağırdan alarak, pazarlık marjını fazlalaştırarak daha fazla taviz koparıyor." dedi.
Yılmaz, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, Kıbrıs müzakerelerinde yaşanan gelişmeleri değerlendirdi.
İki turlu müzakerelerin başarısızlıkla sonuçlandığını ifade eden Yılmaz, Kıbrısgörüşmelerinin "ver kurtul" mantığıyla yürütülmesinden üzüntü duyduklarını dile getirdi.
Görüşmelerin iki kurucu devletin mutlak eşitliğine dayanması gerektiğinin altını çizen Yılmaz, "Burada özellikle Güney Kıbrıs Rum yönetiminin, KKTC'nin varlığını kabul etmeyen anlayışı sorun yaratıyor. AB'nin bu konudaki çifte standartları da ortada. Önemli olan burada Türkiye'nin nerede durduğudur. Rum tarafıyla Türk tarafı eşit müzakere yapmıyor." diye konuştu.
Görüşmelerin sona ermesine, Rum yönetiminin aşırı toprak talebi, garanti ve ittifak anlaşmalarında Türkiye'nin vazgeçmesi şartı, çözüm halinde güneyden kuzeye gelecek Rum sayısını 90 bine çekmesi ve dönüşümlü başkanlık konusunu kabul etmemesinin neden olduğunu vurgulayan Yılmaz, şu değerlendirmeyi yaptı: 
"Rumlar bu bahaneleri taktiksel olarak uyguluyor. Avantajlı olduğu anda bile sanki bir şeyler kaybediyormuş gibi hareket ediyor ve adaya dönüp süreci ağırdan alarak, pazarlık marjını fazlalaştırarak daha fazla taviz koparıyor. Toprak konusunda ciddi endişelerimiz var. KKTC görüşmelerde 29,2'ye ineceğini hemen kabul etti. Bu bizce yanlıştı. Garanti ve ittifak anlaşmalarıyla ilgili durum netleşmeden toprak ve diğer konuların sonuçlandırılması doğru bir yol değildi. Ocak ayındaki görüşmelerde ise haritalar değiş tokuş edilecek ve toprak konusunda Rum tarafı alabileceği yerleri alacak. 12 Ocak'taki garanti ve ittifak anlaşmalarını belki de terk edecek. Görüşmelere katılsa bile olumsuzlukla sonuçlanması için elinden gelen her şeyi yapacak ve akılda bu haritalar kalacak."
Rum tarafının olabildiğince KKTC topraklarını küçültme hedefiyle hareket ettiğine işaret eden Yılmaz, beraberinde getirdiği muhtemel harita örneği ile Rum tarafının stratejik yönden isteyeceği bölgeleri gösterdi.
Yılmaz, Dışişleri Bakanlığı yetkililerinin, görüşmeler sonlandırıldığında, "Önemli bir fırsat kaçırılmıştır." demesi yerine Rum tarafının uzlaşmazlığına atıfta bulunmasının daha doğru olacağına inandığını söyledi.
Öztürk Yılmaz, 1974 yılında gerçekleştirilen Kıbrıs harekatının Türkiye için bir zafer olduğunu belirterek, "Burada sanki biz yenilmişiz de bir hezimetin müzakeresini yapıyoruz. Yani 1974 yılında kazandığımızı 2017 yılında masada kaybediyoruz. Böyle bir şey olamaz. Kimsenin gül hatırı için biz Kıbrıs'tan vazgeçemeyiz. Uluslararası konjonktürün çalkantılı olduğu bir dönümde hükümet üzerinde hangi baskıyı hissediyor ki burada olup bitene göz yumuyor?" dedi.
KKTC'nin haklarını savunmanın çözüme karşı olmak anlamına gelmeyeceğini belirten Yılmaz, "Bizim milli duyarlılığımızla sakın kimse dalga geçmesin. Burada kurucu devletler sonucu çıkmıyor. Maalesef Rum'un hakim olduğu federal bir devlet çıkıyor." değerlendirmesinde bulundu.

Mavi Marmara davası
Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Yılmaz, Mavi Marmara gemisine yönelik saldırı davası savcısının iki ülke arasında imzalanan anlaşma dolayısıyla davanın düşürülmesi talebiyle ilgili görüşünün sorulması üzerine hükümetin İsrail ile ilgili kararında yanlış yaptığını savundu.
İsrail'e üst perdeden konuşan hükümetin 20 milyon dolar karşılığında Türkiye'nin itibarını yerle bir ettiğini öne süren Yılmaz, "Biz buna karşı olduğumuzu belirttik. Türkiye'nin itibarı yokmuş gibi davranıldı. O anlaşma Meclise geldiği gün İsrail ile ilgili söylenen her şey ve 'one minute' hikayesi çöpe atıldı. Orada bunu parasal bir şeye dökmemek gerekirdi. Şahısların davalarını hükümet böyle bir anlaşmaya giderek kapatmamalıydı." diye konuştu.
Yunanistan Savunma Bakanı Panos Kammenos'un, "Erdoğan Lozan'ı istemiyorsa Sevr'i verilim" şeklindeki açıklamalarının hatırlatılması üzerine Yılmaz, "Bu terbiyesizce bir açıklamadır. Kınıyorum. Bu açıklamayı yapan insanın Türkiye'nin AKP'den münezzeh olmadığını da bilmesini isteriz. Haddini aşmış terbiyesizce bir açıklamadır." ifadelerini kullandı.
Yılmaz, başka bir soru üzerine, Fırat Kalkanı Harekatı'nda Suriye'nin kuzeyinde irtibat kesilen iki askerin durumundan endişe duyduklarını söyledi. Yılmaz, şöyle konuştu: 
"İş zora girince Özgür Suriye Ordusu'nun bizim askerleri terk edip kaçması sonucu bu hadisenin olduğu duyumunu aldık. Eğer durum böyleyse bu bizi son derece üzmüştür. Çok kritik bir yerde olduğumuzu bilmek lazım. Orası siyasi açıdan mayınlı bir arazi. Türkiye'yi tuzağa düşürecek bütün istihbari unsurlar, siyasi denklemler mevcut. Hükümetin bu konuyla ilgili açıklama yapması gerekir. Bunun ne olduğunu, kimin yaptığını bilmek istiyoruz."
Halep'te 30 kilometrelik alanda 300 bin insanın sıkışmış durumda olduğunun altını çizen Yılmaz, "Eğer BM bir şekilde orada ya da ülkenin tamamında bir ateşkesi devreye sokmazsa büyük bir insani trajediyle karşı karşıya kalacağız." dedi.

**BUDA KARDAN ÖKÜZ!!

**12/04/2015 Tarihli Haberler

Hayvancılık yaparak geçimlerini sağlayan Ardahanlılar Nisan ayına karşın yağan kar karşısında şaşkınlık yaşarken, bir çok Ardahanlının kar esaretini eğlenceye çevirdiği görüldü..
Kardan adamların yanı sıra Kardan Öküz de yapmayı ihmal etmeyen Ardahanlılar bir taraftan yağan diğer taraftan eriyen karların oluşturduğu deniz manzaralı görüntüleri de sanal ortam da paylaşmayı unutmadılar..

**Belediye Kültür Evi Oluyor..

Aşık Şenlik Kültür Evi için Bağcılar Belediyesinden müteahhitler geldi..
Nüfusu 2 binin altına düştüğü için kapatılan Çıldır Aşık Şenlik Belediyesi Kültür evi oluyor. 
Çıldır Belediye Başkanı K. Yakup Azizoğlu kardeş Belediye olan İstanbul Bağcılar Belediye sinden gelen mühendisleri Aşık şenlik eski belediye binasında ağırladı. Çıldır Belediye Başkanı Azizoğluna Çıldır Kaymakamı Tamer Kılıç,Hanak Belediye Başkanı Ayhan Büyükkaya, Çıldır Kaymakamı,Mehmet Balıkçılar eşlik ettiler. 3 katlı olarak çizilen projeye birinci kat dükkan ikinci kat düğün salonu üçüncü kat ise Aşıkşenlik kültür evi olarak yapılması planlandı.

**Vali’den Polise Ziyaret..

Vali Ahmet Deniz, 10 Nisan Polis Haftası dolayısıyla İl Emniyet Müdürü Selami Hüner’i ziyaret ederek, Polis Haftası’nı kutladı.

Ziyaretinde anı defterini imzalayan Vali Deniz, daha sonra makama geçerek İl Emniyet Müdürü Selami Hüner’in polis haftasını kutladı.

Vali Deniz, “Emniyet teşkilatımız, kurulduğu günden bu güne kadar vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğini korumuş, bu görevi ile toplumun güvenini kazanmıştır. Bütün emniyet mensuplarımızın Polis Haftasını kutluyorum” dedi.

**BAYDAR, ‘’KOLTUK SEVDALILARINDAN KURTARACAĞIZ’

AK Parti Ardahan İl Genel Meclis Üyeliği, İl Başkanlığı yaptıktan sonra milletvekili adayı olan Veteriner Hekim Yunus Baydar son günlerde çıkarılan istifa dedikodularını kesin bir dille yalanladı.
Birilerinin bu seçimde gerekli dersi alacağına inandığını belirten Baydar, bu memleketin en büyük sorunu koltuk sevdalısı siyasetçilerdir` dedi.
Yıllardır hizmet ettiği partisinden 2. sıra adaylığından çekilmeyeceğini açıklayan AK Parti Ardahan Milletvekili Adayı Yunus Baydar "adaylık belirleme sürecinin ardından son günlerde ikinci sıra adaylığımdan rahatsız olduğum ve çekileceğim yönünde konuşulanlar sadece dedikodu ürünüdür. Ben bu parti içerisinde yıllarca siyaset yaptım ve verilen her görevi de büyük bir onurla sürdürdüm. Partim beni nerde görmek istiyorsa, ben her zaman o yerde var olacağım. Ben davamıza inanmış birsiyim. Bu güne kadar hiçbir zaman bir menfaat gütmedim ki bugün bana verilen ikinci sıra adaylıkla ilgili de rahatsızlık duyayım. Partimin her kademesinde görev yaparım, bundan da asla gocunmam. Benim partime karşı küsmem, darılmam söz konusu asla olamaz. Bizim davamız hizmet olduğu için, vekillik, il başkanlığı, il genel meclis üyeliği çok önemli değil. Önemli olan bu davaya inanmak ve AK dava içerisinde bir partili olarak yer almaktır. Şunu da belirtmek isterim ki ikinci sıra adaylığı son derece önemli. Biz iki milletvekilliğini de Ardahan`da alacağımıza yürekten inanıyoruz. 8 Haziran günü Yeni Türkiye yolunda emeklerimizin karşılığını alacak ve inşallah meclisteki yerimizi alacağız" dedi.

*BU MEMLEKETİN EN BÜYÜK SORUNU KOLTUK SEVDALILARIDIR
 7 Haziranın Ardahan`ın kaderinin değişeceği gün olacağını belirten Baydar, " bu memleketin en önemli sorunu yılladır siyaset yaptıklarını sanıp, topluma hiç bir şey vermeyenlerdir. Yıllardır baba mirası gibi vekillik yapıp, televizyonda şov yapanlar bu seçimde halktan gerekli cevabı alacaklardır. Samanla, tezekle, hayvan iskeleti ile siyaset yapılmaz. Ayrıca partiden adaylık alamayan kişilerin ne kadar Ardahan sevdalısı oldukları ise yaptıklarından bellidir. Bağımlı bağımsız yola çıkan köhne siyasetçilere bu halk sandıkta cevabı verecektir. Ardahan vekil emekli etme yeri değildir. Ardahan`dan elleri çekmeli ve ilimiz kirli siyasetlerine alet etmemelidirler. Halkımız artık gerçekleri görüyor, hizmetleri alıyor ve 7 haziranda da gereken cevabı verecektir. ` dedi.

**MUHTAR TARİHİ ADAYI AHIR YAPTI!..

Ardahan'ın Çıldır ilçesine bağlı Akçakale Köyü'nde bulunan ve birçok kez çeşitli üniversitelerin ilgili bölümlerinin kazı ve araştırma yaptığı tarihi Alparslan Adası hayvanların otlak alanı oldu. Adaya büyük emekler sonucu dikilen binlerce fidan, adaya bırakılan hayvanların inisiyatifine terk edildi. Yıllarca adaya girişine izin verilmeyen hayvanların, Muhtar Hilmi Kılıç tarafından yetkisi olmadığı halde izin verildiği belirtildi. Tarihi adaya bırakılan hayvanlar, adada bulunan tarihi mekânlara ve binlerce çam ağacına zarar verdiği gibi, piknik yapmak için gelen turistlerin de kullanım alanlarını pisletiyor.
2005-2006 yıllarında adada yürütülen arkeolojik çalışmalarda ortaya çıkarılan 10 bin yıllık Urartu "taş dam"ı, adaya başıboş bırakılan hayvanların evi haline geldi. Fidanların korunması amacıyla, binlerce Türk Lirası harcanarak çekilen tel örgüler ise, hayvanların sürtünmesi sonucu tahrip oldu. 
Adaya haftasonunu geçirmek için gelen piknikçiler, Çıldır'ın simgesi olan ve Ani Harabeleri'yle eşdeğer olan tarihi "Akçakale (Alparslan) Adası"nın korunması ile sorumlu olan Çıldır Mülkü İdare Amiri'ni, bu durum karşısında önlem almasını ve adaya sahip çıkılması gerektiğini vurguladılar.

**Göle’de Polis Haftası..

TÜRK POLİSİNİN 170 KURULUŞ YIL KUTLAMALARIN DA İLK KEZ BİR KAYMAKAM BELEDİYE BAŞKANI OLARAK KATILDI!

Türk Polisinin 170. yıllı olması nedeniyle ülke genelin de kutlanan etkinliklerde Göle de katılarak bir ilke de imza atmış oldu! Göle İlçe Emniyet Müdürlüğünce düzenlenen etkinlik öncesinde 3 dalda Göle öğrencileri bölge derecesi için koşarken Emniyet Müdürlüğün de düzenlenen etkinliğe gelen konukları kapıda karşılayan Emniyet Müdürü Fatih Ulukaya ve arkadaşları Hoş geldiniz diyerek karşıladı.
Törene anlam katan Göle Kaymakamı Zafer Oktay'ın hem İlçe Kaymakamı hem de Göle Beldesi (Goreveng) Köprülü Belediyesi Başkanı olma sıfatıyla katılmış olmasıydı. Ülke tarihin de ilk kez bir Kaymakamın bir belediyeye başkanlık olmasına Gölenin imza atması törenin ağırlık sohbetini de oluşturdu.
Törene katılan İlçe Kaymakamı Zafer Oktay, Belediye başkanı Akın İsmailoğlu, AK Parti ilçe başkanı İlhan Gültekin, AK parti İl Meclis üyeleri Yaşar Yıldırım ve Yaşettin Özyıldırım, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mevlüt Özalp, Okul müdürü Canip Atalay ve İlce müdürleri Garnizon komutanı ve ilçe Jandarma komutanı ile Yüksek okul öğretim görevleri, öğretmenler ile halk katıldı. 
Edebiyat dalında ilk üçe giren öğrencilere madalyalar verilen ve yine koşuda ilk üçe giren öğrencilere hediyelerin verildiği törende polislerin konuklara ikramda bulunduğu ve Göle Şehit ve Gaziler derneği başkanı Cemal Kayanın Polislere Çanakkale Şehitleri anısına rozetlerin verildiği etkinlik, 170 Günün anısına yapılan pastanın kesimi anında Kaymakam Zafer Oktay Bir konuşma yaparak; İlçemizde huzur ve kardeşçe yaşamdan duyduğu duyguyu dile getirerek halkın katılımı ve güvenlik güçlerinin buradaki samimiyeti bütün ülkemize örnek olması açısından önemli olduğuna vurgu yaptığı konuşma sonrası öğrenciler ve belediye başkanı Akın İsmailoğlu ve Emniyet müdürü Fatih Ulukaya ile ortak kesilen pastanın dağıtılması sonrasında tören son buldu.
Haber- Foto: Şanlıbey Alabay

**AK PARTİ GÖLE İLCESİ VEKİLLERİNİ KARŞILANMAYA HAZIR!

Uzun bir beklintiden sonra belirlenen AK Parti Millet Vekillerinden sonra Göle Ak Parti ilçe teşkilatı Prof. Dr. Orhan Atalay ve Veterner Yunus Baydar'ın 15 nisan AK Parti Millet Vekilleri tanıtım proğramından sonlara onları karşılamayı bekliyor.
Bu gün Göle Ak Parti ilçe teşkilatı başkan İlhan Gültekin başkanlığın da bir araya gelerek süreci değerlendirip seçim süreci ve Parti Millet Vekillerinin gelişini değerlendirdi,
Başkan Gültekin yaptığı etkin konuşma da AK Parti tarafından yapılan Ardahan yatırımlarını özetleyerek ülke gündemi ve partisının konumunu değerlendirdiği konuşmada bu güne kadar her seçimde birinci parti olarak ekipleri ile Orhan Atalayın Şah şahalı gösterişlere önem vermediğini Yunus Baydar'la birlikte ilk kez iki sıfır yapmaya bu kadar yakın olduklarını ve bunu Ardahan ve Göle olarak tek yürek olarak onların arkasında olmaları gerektiğini belirterek,Seçim komitesi, danışma meclisi, seçim sandıkları ve adatlarının karşılanmasının önemine değindi.
Toplantıya katılan İl Meclis üyesi Yaşar Yıldırım ise; İl meclisin de Göle'nın haklarını koruyarak her ilçemize gerekli hizmetleri Vekilimiz Orhan Atalay'la götürdüklerini söyleyerek, bu gün bizlere düşenin tek yürek olarak vekilimiz Atalayın arkasında durmak olduğunu belirtiği konuşmada bir çok üyenin öneri ve talepleri tartişilarak, Ak Parti Adayların karşılanması ve atılacak çalışmalar konusunda Üye ve yönetimin tamamının katıldığı kararlar alındı.
Kapanış konuşması yayan Başkan İlhan Gültekin Tek yürek olan Gölelilere ve özellikle Göle bilinci taşıyan gazeteci Şanlıbey Alabay ve Ömer Tura'na teşekkür ederek 2-0 yapacaklarını söyleyerek konuşmasını bitirdi.
                                                            Haber- Foto; Şanlıbey Alabay

**Posof’ta Polis Haftası..

Türk Polis Teşkilatı'nın 170. kuruluş yıl dönümü törenle kutlandı.
Hükümet Konağı önündeki törene, Kaymakam Ufuk Özen Alibeyoğlu, Garnizon Komutanı İsmail Türel, Belediye Başkanı Cahit Ulgar, İlçe Emniyet Müdürü Hikmet Baş, daire amirleri, emniyet mensupları ve vatandaşlar katıldı.
Tören, Atatürk büstüne Emniyet Müdürü Baş tarafından çelenk konulmasının ardından saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı.
Hikmet Baş, törende yaptığı konuşmada 170 yıllık şan, şeref ve başarılarla dolu maziyi geride bırakmış Türk Polis Teşkilatının çalışmaları ile sadece Türkiye'de değil, dünya polis teşkilatları arasında da saygın şekilde yerini almanın haklı gurur ve sevincini taşıdığını söyledi.
Konuşmanın ardından 10 Nisan Polis Günü dolayısıyla ilçede düzenlenen şiir yarışmalarında dereceye giren öğrencileri ödülleri, Kaymakam Alibeyoğlu tarafından verildi.
Program, Emniyet Müdürü Hikmet Baş'ın makamında tebrikleri kabulüyle sona erdi.

BİR DUAYENLE GÖRÜŞMEK..
  Fakir Yılmaz Yazıyorsam Sebebi Var
fakiryilmaz323@hotmail.com

Ardahan Dernekler Federasyonu Genel Başkanılığı üstlenmeden önce ve sonrası verdiğim mücadelenin başında gelen beni sevsin veya sevmesin, benim dünya görüşüme katılsın yada katılmasın her Ardahanlı ile bir araya gelmek, onların da bir birleri ile bir araya gelmesi ve ülke genelinde güçlü bir lobi oluşturmalarını sağlamalarına yardımcı olmaktır.
İşte 48'ine dayanan yaşamımın büyük bölümünü bu yolda harcayan biri olarak geçtiğimiz günlerde, 'Babama söz verdim' adlı kitabında yazarı olan Türkiye'nin değil Dünya'nın dev şirketleri arasında bulunan Nurol Holding'in kurucusu, Ardahanlı hemşehrimiz olduğunu çoğu insanın bilmediği Sayın Nurettin Çarmıklı'yı Nurol Holding'in Genel Merkezinde ziyaret etme imkanı buldum.
Okumaya devam ettiği son kitaplarımın arasında olan 'Babama söz verdim' adlı kitabın satır aralarında adına rastladığım ve hemen telefonuna sarılıp, Nurol ile beni görüştür' diye rica ettiğim babamın yakın arkadaşı, ellerinden öptüğüm Asım Avşar amcamızın aracılığı ile ulaşabildiğimiz iş dünyasının duayenlerinden Nurettin Çarmıklı'ya giderken yaşadığım heyecanı anlatmak kadar Ardahan'ın Göle ilçesinin üniversite öğrencisi yetiştiren Okulu yaptıran Çarmıklı'nın bizi bir baba sıcaklığında karşılamasını anlatmak kadar zor..
Çünkü bir dünya devi olan Nurol Holding'in kurucusu olan Sayın Çarmıklı ile görüşmek için ARDA/FED Başkan Vekili Mahmut Şenel ile İstanbul'dan Ankara'ya giderken yaşadığımız heyecanı en aza indirmek için büyük çaba sarf ettiğimizi, Ankara'ya nasıl girdiğimizi anlamadığımızda anlıyorduk.
Benim Ardahanlıların Ankara datası olarak sevip, saydığım İlke Dershanesinin sahibi, eğitimci Metin Demir'i de yanımıza alıp, yanına gittiğimiz Çarmıklı'nın, onca büyük bir şirketin sahibi olmasına karşın bir bakkalı olupta, iş piyasasında iş adamı olarak bilinen ama burnundan kıl aldırmayan, aradığınızda ya hiç gitmediği 'havaalanındayım' yada yalandan 'Toplantıdayım' diyenleri utandıracak bir olgunlukla bizleri karşılaması gerçekten ders alınması gereken bir davranıştı.
Bir iş adamlığından kapısına gelen misafir hemşehrilerini bir baba sıcaklığında karşılayan ve yoğun gündemine karşın zaman ayıran, ailesi ve yöneticileri ile yemek yediği masada konuk etmesi Nurol'un başarısının altında yatan en önemli sermaye olduğunu da anlıyorduk. 
Çünkü duayen bir insanın nazikliğini, güzel kalpliliğini geçte olsa bizzat yerinde yanında his etmiştik.
Ardahanlıları bir araya getirme, onların ülke genelinde güçlü bir lobi olması için verdiğim mücadelemi kendisine anlatırken, gözlerini gözümden ayırmayan ve kendisininde bir dönem bu yönde büyük bir çaba sarf ettiğini ancak bugün benim yaşadığım olumsuzluklar ile sık sık kendisini de karşılaştığından bahsedip, işi zor olan bana başarılar dileyen ve en önemlisi kendisine düşeni yapacağına söz veren, ülkenin duayeni, Nurol Holdıng'in kurucusu, duayen işadamı Sayın Nurettin Çarmıklı'dan kısa süre içinde büyük dersler alıp kendisinden ve bizimle birlikte aynı masada buluşup, yemeklerini paylaşan tüm Nurol ailesine teşekkür edip, Ankara'da ayrılırken Nurol gibi iş adamlarımızın Ardahanlıların en büyük hazineleri olduğunu ama bizlerin bu hazinelerde habersiz olduğumuzu da anlıyorduk.. 
fakiryilmaz323@hotmail.com-05322678015
Kaynak: ardahan haber

Editör: ARDAHAN ardahan

Bu haber 14887 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI