Reklam
Bugun...


ARDAFED Almanya'dan sonra Şişli'deydi
Tüm engelleme ve taklitlere rağmen "Güçlü bir Ardahan lobisi" oluşturma çabalarına ara vermeden ve yılmadan devam eden Ardahan Dernekler Federasyonu Almanya toplantısı ardından ARDAFED'in genel merkezinde bulunduğu Şişli'de Şişli kaymakamlığı ziyaret ederek kaymakam Ali Fuat Türkeli ile makamında görüştü.

ARDAFED Almanya'dan sonra Şişli'deydi

Bin üç yüze yakın Ardahan'lının oturduğu Şişli'nin yanı sıra İstanbul ve ülke genelindeki Ardahan'lıların temsil etme çabalarını ve çalışmalarını kaymakam Türkeli'e anlatan ARDAFED ekibi kaymakamlıkla birlikte çalışma ve projeler yapma konusunda da fikir alışverişinde bulundular.
Ardahan dernekciliğinde ilklere imza atmaya devam eden ARDAFED bir ilke daha imza atarak yurt dışında 4,5 milyon insanımızın yaşadığı Almanya'da da "ARDAFED Almanya toplantısı" adı altında bir toplantı düzenledi.
Elliye yakın Ardahan'lının bir araya geldiği ARDAFED Almanya toplantısında ise Ardahan'ın vatan topraklarına yeniden katılışının yıl dönümü olan 23 Şubat 2020 de Almanya'da bir gece yapmayı görüştüler.
Bir çok tabela derneği cep federasyonu kurma platformların çalışmaların taklit ettiği ve arkasından adeta dal topladığı ARDAFED Ardahan'lı öğrencilere yönelik başlattığı burs kampanyasına devam ederken yeni çalışmalar içinde kararlar aldı.
10 Kasım'da Anıtkabir'i ziyaret, 1 Aralık'da İstanbul'u Ardahan'a tanıtma faaliyetlerine devam eden ARDAFED kadın komisyonu ile çalışmalarına daha da hız verdiği görülmekte.
ARDA-FED ALMANYA’da ilk toplantısını  Ulm’de gerçekleştirdi.
ARDA-FED Ardahan Tarihinde , Ardahan Dernekçilik/ Federasyonculuk tarihinde bir ilki gerçekleştirmenin gururunu yaşıyor.
ARDA-FED örnek çalışmalarına bir ilki daha ekleyerek bugün Almanya’daki Ardahanlılar Almanya ARDA-FED başsorumlusu Bayan Serpil TANKOÇ hanımefendinin öncülüğünde ULM’de bir araya geldiler.
Başta İstanbul olmak üzere tüm Türkiye’deki Ardahan lobisi oluşturma çabalarının yurtdışı/ Avrupa ayağına Almanya’nın ULM şehrinde başlangıç yapan ARDA-FED Almanya temsilcisi Serpil TANKOÇ’un organize ettiği  görüşmede yaklaşık 45 Ardahan’lı hemşehriler  bir araya geldi. 
Ayrıca davetliler arasında Dietenheim Türkçe dersleri ve Türk kültürü öğretmeni Sayın Esen Koç bey’de davetliler arasındaydı.
Sayın Esen Koç bey,böyle toplantıları çok önemsiyorum hele işin ucunda öğrenci be eğitim varsa biz her yerde varız,diyerek toplantıyı organize eden ARDA-FED ALMANYA sorumlusu Bayan Serpil TANKOÇ hanımefendiye ve buraya katılan duyarlı insanlara canı gönülden teşekkür ediyorum dedi.
Düzenlenen toplantıda  Ardahan’lı öğrenciler için burs destek projesinin devamı ve 23 Şubat Ardahan’ın Kurtuluşu etkinlikleri Almanya programı konuşuldu ve fikir alışverişinde bulunuldu . 
Her şey ARDAHAN için, ARDAHANLILAR için sloganıyla genel sorumlu Bayan Serpil TANKOÇ hanımefendi katılan hemşehrilerimize çok teşekkür ediyorum iyiki varsınız,sizlerin maddi ve manevi desteklerinizle Allah’ın iziniyle herşeyin en iyisini,en güzelini yapmaya çalışacağız dedi.
Ali Barlay  (Ulm)
ARDAFED Kardeş Federasyonu Ziyaret Etti..ARDAFED
Kardeş Federasyonu Ziyaret Etti..
*Arşiv Haber 17/10/2019 Tarihli Haber
'Güçlü Bir Ardahan Lobisi' parolası ile çalışmalarına ara vermeden devam eden ve İstanbul'un olduğu gibi Avrupa'nın en yüksek gökdelenlerinden olan gökdelende Ardahanlı Üniversite Öğrencilerine yönelik düzenlenen burs kampanyası gecesi olan 'Ardahanlılar Zirvede' adlı geceyi yapan sonrasında 5 dev etkinliği olan Ardahan'ı tanıtma Günlerini gerçekleştiren Ardahan Dernekler Federasyonu kardeş federasyonu olan Ardahan Damal Dernekler Federasyonunu ziyaret etti.
Yapılan kongresi ardından Güner Kökat başkanlığında ki yeni yönetimi ziyaret ederek, yeni yönetimi kutlayan ARDAFED Yönetimi kardeş federasyona bağlı Damal Derneklerini ARDAFED'e üye olmaya davet etti.
Gazeteci Fakir Yılmaz'ın başkanlığında ki ARDAFED Heyetine ARDAFED Kadın Komisyonu, ARDAFED'e üye olan Ardahan Kültür Evi Başkan Yardımcılarının yanı sıra Hoçvanlı dernek başkanı ve üyeleri de katıldılar.
DDF'nin yeni yönetimine başarılar dileyen ARDAFED Yönetimi Damallılar gibi tüm Ardahanlılarla birlikte güçlü bir Ardahan Lobisi çatısı altında olmak istediklerini belirterek, birlikte hareket etme kararı aldılar.
Gündem Değiştiren Operasyon..
 
Irak'tan sonra Suriye sınırında yeni bir oluşumun olacağını iddia edip, sınır ötesi bir operasyona ihtiyaç duyulduğunu ve bunu geçte olsa yapan mevcut iktidarın asıl amacının ülke içindeki gerçek ve olumsuz gündemi değiştirme çabası içinde olduğu yönündeki iddiaların hala devam ettiği şu günlerde başta Amerika olmak üzere batı ülkelerinin tepkileri de gelmeye devam ediyor.
Suriye sınırında yeni bir oluşumun peşinde olduğu ileri sürülen PYD'nin sınırdan öte 35 km. geri gitmesi için başlatıldığı ileri sürülen, belirtilen operasyonun devam ettiği şu günlerde Başkan Erdoğan'ın başta havuz medyası denen basın ve medyanın desteği olmak üzere iktidar yanlıları ile birlikte operasyonun haklı olduğunu ülkeye ve dünyaya inandırmaya çalışa dursun başta AK Partili Milletvekilleri olmak üzere bir çok taraftan da beklediği istediği desteği alamadığı da bir gerçek..
Başkan Erdoğan'ın adeta tek başına kaldığı ve kendisince haklı olduğuna inandığı siyasetine devam ettiği bir sırada aynı Erdoğan'ın iki haftadır yapılamayan AK Parti Grup Toplantısında milletvekillerine sitemi de bunu gösteriyor.
9 Ekim saat 16.0'da başlatılan ve hala devam eden Suriye sınırı ötesi operasyonun ülkeye getireceği ağır yüklerin gün geçtikçe daha da iyi hissedilmeye başladığı ve başta doları yükselişi olmak üzere bir çok olumsuzluğun ülke ekonomisine vuracağı darbenin ard arda yapılan zamlarla kapatılmayacağını da anlarken, başta silah tüccarları olmak üzere bu operasyonu fırsat bilip, Türkiye'ye yüklenen ülke sayısında da bir hayli artış  olması 2020 yılının ve ardından gelecek yılların hiçte iyi geçmeyeceğini de ortaya koyar gibi..
Ama bunların hiç birisinin ülke içindeki olumsuz gündeminden daha önemli olmadığına inanan iktidarın asıl amacının bildiğini okumak ve ülkenin geleceğinden daha çok mevcut iktidarın devamı olduğu yönündeki iddiaları sanki doğrular gibi bir sürece girmiş durumda..
Rusya'nın Türkiye ile Suriyeyi aynı masaya oturtma çabası içine girdiği yönündeki haberlerin yanında ABD ve diğer ülkelerin Türkiye'ye karşı aldığı olumsuz tavrın tartışıldığı bir esnada mevcut iktidarın asıl amacının gündem değiştirmek değil, komşu ülkede oluşturulmak istenen karanlık oyuna karşı bir adımın atıldığını ve Suriye'nin bölünmemesi için bu operasyonun yapıldığını belirtip, Suriye iktidarı ile gireceği ilişki ile Avrupa başta olmak üzere BOB planını gerçekleştirmek isteyenlerin oyununu bozacağına olan inancımın hala devam ettiğini de belirtmek isterim.
Çünkü bu operasyonun bir gündem değiştirmek olmadığını, asıl hedefin Suriye'nin Irak gibi bir planla bölünemeyeceğini ortaya koymak olduğunu ele ya da bele ortaya konacak ciddi bir adımla tüm dünyaya göstermenin yolu Suriye hükumeti ile girilecek samimi bir ilişkidir..
Bana kalırsa bunu en hızlı şekilde Suriye hükumeti ile girilecek samimi bir ilişki ile Suriye ve ülkem üzerinde oynanan karanlık oyunları bozmak ve Suriye'nin olduğu gibi ülkenin sınırlarını barış zırhı ile korumaya almaktır..
Ve bunun için gecikilmiş bir şeyde yoktur..
Onun yolu da Başkan Erdoğan'ın Esed dediği Esad ile kuracağı bir ALO'dur..
Hanak’tan Sonra Damal’da HDP Diyor..
Hanak’tan Sonra Damal’da HDP Diyor..
*Arşiv Haber 14/05/2015 Tarihli Haber
7 Haziran’da yapılacak olan Genel Seçimlerde HDP’ye yönelen seçmen ard arda yaptığı açıklamalar ile Ardahan’da kazanacak partilerden birini sanki işaret ediyor. Hanak’tan sonra Damal ve Göle’de de açıklamalarda bulunan seçmen 7 Haziran’da AKP’yi durduracak tek partinin HDP’dir diyor..

Damallı Aleviler: HDP'de olmalıyız
AKP Hükümeti'nin her fırsatta Alevi toplumunun inançlarını yok sayan açıklamaları ve CHP'nin politikalarına tepki gösteren Ardahan'ın Damal İlçesi'ndeki Aleviler, HDP'yi destekleyeceklerini belirtti. HDP'yi Alevileri ve tüm inanç kimliklerini kapsadığı için benimsediklerini vurgulayan Damal Kültür Cemevi Başkanı Kemal Dinçer, "Bunun için HDP'de olmalıyız" dedi.
Ardahan'ın Damal ilçesinde yaşayan Aleviler, CHP ve AKP politikalarından bezmiş durumda. AKP hükümeti tarafından inanç kimlikleri her fırsatta inkar edilen Aleviler, HDP'yi tüm inançlar için umut olarak görüyor. Yıllardır CHP'ye oy veren Damallı Aleviler, CHP'nin de sorunlarına çözüm getiremediğini söylüyor. Damal Kültür Cemevi Başkanı Kemal Dinçer, Damal ilçesinde bulunan cemevinin yıllardır ibadethane statüsüne gelemediğini söyledi. Halkın imkanlarıyla cemevinin ihtiyaçlarını karşıladığını belirten Dinçer, camiler için verilen hakların, cemevleri için de verilmesi gerektiğini belirterek, "Bugün camilerde bir hoca maaşını alıyor. Ona bir milyon TL'lik araç da veriliyor. Fakat cemevinin elektrik ve su faturaları dahi karşılanmıyor" tepkisinde bulundu.
AKP ve CHP'ye yönelik eleştiler geliştiren Dinçer, Alevi toplumunu önemseyen HDP ve her konuşmasında kendilerini anan Selahattin Demirtaş'ı ise desteklediklerini belirtti.


'Diğer partiler Alevileri yok sayıyor'
Dinçer, "Türkiye'de Türk, Laz, Roman, Alevi ve Sünni'yi kucaklayan HDP'nin iktidar olması gerekiyor" sözleriyle HDP'nin barajı aşması gerektiğini ifade etti. Diğer partilerin farklılıkları yok saydığı tepkisinde bulunan Dinçer, Alevi ve tüm inanç kesimlerine kapsayıcı bir dil kullanan HDP'yi ise benimsediklerini sözlerine ekledi. Alevilerin yaşadığı acıları hatırlatan Dinçer, Alevi katliamlarının Hacı Bektâş-ı Velî ve Pir Sultan dönemlerinden beri devam ettiğini belirtti. AKP eliyle aynı zihniyetin sürdürüldüğünü ifade eden Dinçer, inançları hiçe sayan AKP hükümetinin önünde durabilmek için tek seçeneğin HDP olduğunu vurgulayarak konuşmasını şöyle sürdürdü: "Farklı kimlikleri kabul eden, inançlara saygı duyan, inançları özgürce yaşatmak isteyen bir partide kucaklaşmalıyız.Tabi ki bunu da HDP'de görüyoruz. Onun için orada olmalıyız. Mesela AKP'de bir tane milletvekilimiz yok. AKP yetkilileri Alevi adaylarının olduğunu ama gizli tuttukları söylüyorlar. Bundan utanıyorlar sanki" diye konuştu.

'CHP Damal'dan oy alamayacak'
CHP'nin Ardahan'da Damal ilçesini 'kale' olarak gördüğünü belirten AKP'li Mehmet Karadeve ise,2009 yerel seçimlerinde AKP'den Damal Belediye Başkan Adayı olduğunu hatırlatarak, bu seçimlerde ise HDP'yi destekleyeceğini açıkladı. AKP'de "tek adam" siyasetinin olduğunu CHP'nin ise yanlış ve statükocu politikalarından dolayı HDP'ye karşı sempatinin arttığını ifade eden Karadeve, "HDP, Damal'da yüzde 40 oy alacak. Demirtaş'ta umut var" dedi.
İŞ-KUR işçisi olan Aynur Dinçer ise, Alevi bir kadın olarak, inançlarını özgürce yaşamak istediğini yine kadınların mecliste olması gerektiğini belirterek HDP'ye desteğini açıkladı. Alevilerin ezilmiş bir toplum olmaktan kurtulması için HDP'nin kazanmasını istediğini belirten Dinçer, "Selahattin Demirtaş'ın kazanmasını gönülden istiyoruz. Yürekten kucaklıyorum onu" sözleriyle desteğini ifade etti.

**ÇILDIR’A 650 BİN TL HİBE İLE ENTEGRE TESİS..

Tarımsal Kalkınmayı Destekleme Koordinatörlüğü 2015 yılı içerisinde tamamlanan yatırımları yerinde inceleyerek bilgi verdi.
TKDK yetkilileri Çıldır ilçesinde %65 hibe ile kurulan Süt Sığırcılığı Entegre tesisini yerinde inceleyerek yatırımcılara bilgi verdi. 
Karakale köyünde Bahattin Özcan tarafından yapılan 50 başlık tesisi ziyaret eden TKDK Ardahan İl Koordinatörlüğü yetkilileri " İlimizde hayvancılığın kalkınması için %65 hibe desteği vererek önemli yatırımlara imza atıyoruz. Sayın Bahattin Özcan’ın da İl koordinatörlüğümüze sunmuş olduğu 1 milyon tl ’lik proje kabul görmüş ve bugün Karakale köyünde yatırıma dönüşmüştür. 650 bin tl hibe olanağı sağladığımız Özcan bugün Çıldır’da modern bir entegre tesis kazandırmıştır. Bütün Çıldır Halkının bu fırsattan istifade etmesini temenni ediyoruz. Devletimiz Hayvancılığa önemli ölçüde destek sunmaktadır. Projeleriyle birlikte İl koordinatörlüğümüze başvuracak bütün vatandaşlarımıza kolaylık sağlamaktayız. Modern bir hayvancılık için bütün Çıldır Halkını sizlerin aracılığı ile koordinasyon merkezimize davet ediyoruz" dediler.
50 büyük başlık tesisi hayata geçiren Karakale köyünden Bahattin Özcan " TKDK Ardahan İl Koordinatörlüğüne sunduğumuz projeyle %65 hibe desteği alarak 50 büyük başlık entegre tesisi hayata geçirdik. İlçemiz ve köyümüzde büyük bir yatırıma imza attık. Hayvancılığı ilçemizde ve köyümüzde modern bir şekilde yapacağız. Ülkemizde hayvancılık önemli ölçüde desteklenmektedir. Bugün bizim yapmış olduğumuz bu entegre tesis bunun en büyük kanıtıdır. Bu yatırımımızın hayata geçmesinden proje aşamasından yatırıma dönüşünceye kadar desteğini esirgemeyen TKDK Ardahan İl Koordinasyon merkezine teşekkür ederim" dedi.
Kaynak: ardahan haber

Editör: ardahan haberleri

Bu haber 2795 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI