Bugun...


GEÇTİ ESENYURT PAZARI SÜR GÖLE'YE!.. CHP'Lİ BAŞKAN'DAN HEMŞEHRİLERİNE 4 YIL SONRA TEŞEKKÜR!.. KÖYLÜ ATLARI, BELEDİYE SİGORTASIZ ÇALIŞTIRDIĞI İŞÇİLERİNİ DIŞARI ATTI!
Faytonların marmara denizinin ortasında bulunan Adalar'da kaldırılmasından sonra İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından 40 at'ın TIR'lara yüklenerek gönderildiği Ardahan'da ki Ada Atlarının nerde olduğu konusunda haber alınamazken birçok at şimdiden dışarıya atılarak kurtlara teslim edilirken, İstanbul Esenyurt ilçesinin Ardahanlı Belediye Başkanı 2019 seçimleri öncesi kendisine maddi, manevi destek veren hemşeri iş insanlarına 4 yıl sonra teşekkür yemeği verecek.

GEÇTİ ESENYURT PAZARI SÜR GÖLE'YE!.. CHP'Lİ BAŞKAN'DAN HEMŞEHRİLERİNE 4 YIL SONRA TEŞEKKÜR!.. KÖYLÜ ATLARI, BELEDİYE SİGORTASIZ ÇALIŞTIRDIĞI İŞÇİLERİNİ DIŞARI ATTI!

SÎZDE KONUĞUMUZ OLUN..

Gazeteci Fakir Yılmaz ile Özlem Şeyma Yılmaz'ın Birlikte Hazırlayıp, TEMPO TV'de Sundukları 'Gazetecilerle Gündem' Alı Program Her Pazar Günleri ve Hafta İçi Özel Programlarla TEMPO TV'de 

Sizde Tempo TV ekranına konuksunuz..

MERHABA Bu haberi ve Ardahan’daki diğer gelişmeleri görüntülü izlemeniz için youtube ArdahanTV Kanalımıza abone olmanız umuduyla. Görüntülü haberlerimiz için TIKla abone ol, izle.. https://www.youtube.com/channel/UCDwxU5TIdZejp-mbbNw5fmw

GEÇTİ ESENYURT PAZARI SÜR GÖLE'YE!..

Seçildikten sonra hemşerilerine kapıları kapattıkları için eleştirilen ve 'Hemşeri sermayesini tükettiler' manşetleriyle gazetelerde haber olan Ardahanlı 3 CHP'li Belediye Başkanının arasında bulunan İstanbul Esenyurt Belediye Başkanı Mahalli seçimlere bir yıldan biraz fazla zaman kaldığı şu günlerde 4 yıl önce kendisine maddi, manevi destekte bulunan iş insanlarına bir teşekkür yemeği verecek.

Konu hakkında aldığımız bilgilere göre ülkenin en büyük ilçesi, bir milyonun üzerinde bir nüfusa sahip, milyon liralık bütçeye sahip, birçok Ardahanlının yaşamlarını idame ettiği İstanbul Esentyurt İlçesinin Ardahanlı Belediye Başkanı Kemal Deniz Bozkurt'un yeni bir seçimin yaklaştığı süreçte 2019 Mahalli seçimleri öncesi kendisini madden ve manen destekleyenlere 4 yıl sonra teşekkür etmek için yarın ÖZEL yemekli bir toplantı yapacağı öğrenildi.
Lüks bir alanda verileceği öğrenilen 4 yıl sonra gelen teşekür yemeği teklifine kızdıkları öğrenilen birçok Ardahanlının katılmayacağı bu daveti kabul etmediği ve yemeğe katılmayacakları bilgiside alınırken Ardahanlılar telefonlarına bile cevap vermeyen Ardahanlı diğer iki belediye başkanından da 4 yıldır haber alamadıklarından yakındıkları dikkat çekti.

HEMŞO SERMAYESİNİ YEDİLER!..

Doymak için doğdukları yerleri terk ederek gittikleri batı kentlerinde var olma mücadelesi veren Ardahanlıların stk'lar aracılığıyla oluşturdukları kamuoyu ile verdikleri mücadele sonucu genelde ve yerelde bir yerlere gelen Ardahanlı siyasiler ve bürokratlar bu desteklerle oturdukları koltukların havasıyla kendilerini oraya taşıyanları kısa süre içinde unuturlar.

Başta İstanbul olmak üzere birçok batı kentinde gerek genel ve yerel siyasi alanda gerekse kamuda yer alan hemşeri lobisi desteklilerin kendilerinden birçok beklentisi olan hemşerilerimizin yanı sıra memleketleri Ardahan'ı da unuttukları dikkat çekiyor.

KÖYLÜ ATLARI,
BELEDİYE SİGORTASIZ ÇALIŞTIRDIĞI İŞÇİLERİNİ DIŞARI ATTI!
 
Kara kışın kendisini iyiden iyiye hissettirdiği ve hava sıcaklıklarının  -16° derecelere kadar düştüğü Ardahan'da köylülerin atları dışarı bırakıp, kurtlara yem etmesinin konuşulduğu bir zamanda Ardahanlı Belediye bir yaz boyu çalıştırdığı işçileri kapı dışarı etti. Aylarca sigortasız çalıştırıldıklarını ve sigortalarının yanı sıra hak ettikleri paraları alamadıklarından yakınan Ardahan Belediyesinin 6 işçisi gazetemize yazdıkları mektupla yaşadıklarını dile getirirlerken bu işçiler gibi birçok işçinin de aynı sorunu yaşadığı ileri sürüldü. Ardahan Belediyesinde aylarca çalıştıklarını ve paralarını alamadıklarını ileri süren Serkan Şengül, Ersin Yılmaz Muratcan Demir, Umut Yalçın, İsmet Yalçın ve Burhan Boy'un Gazeteci Fakir Yılmaz'a yazdıkları mektup şöyle;
Abi biz 6 kişi yazın işler yoğunken işe alındık, yevmiyeli olarak sigortanız yapılacak  sözleri verilerek defalarca şu başkan gelsin yapacağız, şu müdürle konuşacağız yapacağız  dediler. İşler yoğunken bizimle can ciğerdiler. Paramızı 2-3 ayda bir olsa da alıyorduk. Ama işler azalmaya başlayınca artık kimse yüzümüze bakmaz oldu. Bizim arkamızda olan tek kişi  Seda Aktaş bizi koruyordu. Bizimle sahalarda olan tek insan oydu. İşçinin hakkını savunan, isçiyle sahalarda çalışan kişi oydu, başkan ona yolsuzluk yapanı değil de işçinin hakkını yiyenleri değil ama o güzel insanı işten çıkardı.
Sonra biz paramızı isteyince işten atıldık. Kış günü hepimiz birden ortada kaldık, evimizi geçindiremez olduk. Hakkımız olan paramızı istiyoruz. Hepimizin 3 aylık alacağı var. Ama şirket hacizlik her gün biri hacize veriyor deyip 3 aydır paramızı vermiyorlardı.
Başka işte bulamayınca   evimize ekmek götüremez olduk. Paramızı isteyince bazı müdürler 'ben mi sizi işe aldım' deyip başından savıyor. Seda ablayı işten çıkardıkları için   hakkımızı arayacak   kimseyi bulamıyoruz. Biz hakkımız olan  paramızı istiyoruz.  Kişi başı yaklaşık18 bin lira alacaklıyız.  
Ailemiz bizim elimize bakıyor 2 ekmeğe muhtaç ettiler bizi. Senden ricam abi sesimiz ol yoksa hakkımızı alamayacağız. Saygılar Serkan Şengül, Ersin Yılmaz Muratcan Demir, Umut Yalçın, İsmet Yalçın ve Burhan Boy

BOLU BEYİNİN BEYİN ÖLÜMÜ!..

İktidar olacağını ve başta demokrasi olmak üzere yaşanan sorunları çözeceğini iddia eden CHP'liler ve onlarla baş edemeyen Kılıçdaroğlu'nun son gurup toplantısında 6 milyon oy almış bir partinin eş genel başkanını 'nasıl olur da kendi partisinin ilçe binasına sokmazsınız' derken, sözde HDP'ye sıcak mesaj gönderirken bir insana tokat atan polise ve polislere de 'onların suçu yok onlara  emir veren iktidar suçludur' deme şirinliğini de ihmal etmiyordu.
Halbuki aynı Kılıçdaroğlu söz konusu kendi İl Başkanı olunca Bursa mitingini iptal edip İstanbul Maltepe'ye gelmesini, İl Başkanı gibi getirilen siyaset yasağıyla sahadan atılmak istenen İBB Belediye Başkanı içinde programını iptal edip, Almanya'dan geri dönmesini biliyordu.
Ama bilmediği bir şey vardı O da; Kendisinin de rahatsız olduğu, partisinin içindeki faşistlerden daha faşist ulusalcı, Kemalist ve o polisten daha çok polisiye romanları okuyan sahte ve adeta beyin ölümü yaşayan Bolu Beylerini görememesiydi...
Bolu Beyi demişken Kürtoğlu pardon Köroğlu'nun beyliğini yerle bir ettiği 'bu Bolu Beyi denen kimdir?' diye bir araştırmada yaptım.
Ve çocukken bir çok hikayesini dinlediğim, okulda basma kalıp, resmi ders kitaplarında okurken birçokları gibi bizlere kahraman diye yutturulanlardan olduğunu gördüğüm bu bey deneni bu kez de googelde araştırdım.
İktidarın etkilediği ileri sürülen mahkemeden önce karar verip, İmamoğlu'na 'eski İBB Başkanı' diyen googelde ki araştırmanın başında ilk gördüğüm şey 'Bey' kelimesine hakaret olan, bu kelimeyi hak etmeyen birini yani bir bölgenin sömürgecisini, halkın malında gözü olan, hakkı olmayana göz koyan bir zulümkâr olduğunu görmemdi.
Yani bey denen Bolulu bu günkü adıyla faşist, baskıcı, kapitalist, sömürgeci ve kendisinden başkasına hayat hakkı tanımayan, insanların dinine, diline düşman biri olduğunu görürken erinmeyip, bunların devrine son veren Kürtoğu yine pardon babasına ve halka yapılanlara isyan edip, dağlara çıkıp, bu faşist beye karşı mücadele eden Köroğlu'na da baktım.
Köroğlu'na bakarken de Yeldeğirmenlerine kafa tutan Donkişot'u, ardından Romalıları dize getiren Spartaküs'ü ve devlere başkaldıran masal kahramanlarından biri olan Güliver'leri de hatırladım.
Yani bugünkü adıyla Deniz Gezmişleri, Hüseyin İnanları andıran Köroğlu'nun babası Koca Yusuf'a yapılan zulme karşı 'Bendem ona selam söyleyin' dediği Bey denen ama beyliği hak etmeyen Bolulunun nasıl olup öldüğünü değil, geberdiğini de öğrendim.
Ve geldik; Kılıçdaroğlu'nun partisi olan CHP'nin içindeki sahte beyleri, o muhteşem dik duruşlarıyla başı göklere değen dağlardan adını alan sahte Boluluyu gördüm.
Ve bu tipin daha önce de yabancı göçmenlere su bile vermek istemediğini, en son marifetinin de HDP İl Başkanına atılan tokadı az bulduğunu söylemesi oldu.


Yani Maltepe, Saraçhane'ye koşarak giden ama konu HDP ve Kürt sorunu olunca bizim Saraçhaneye yakın gökdelenler ilçesi olarak bilinen ve Sarıgül'ün hala konuşulup, arandığı CHP'li, HDP'li seçilmiş yardımcısının görevden alınmasına timsah göz yaşı döken ak saçlı belediye başkanı ve diğerleri gibi işi bir twitle geçiştiren Kılıçdaroğlu'nun son grup toplantısında 'arkadaşlarımız, birlikte seçim kazanacağız' diyerek mavi boncuk uzattığı HDP ile seçimi kazanıp, ülkeye demokrasiyi getireceğini söylerken partisinin içindeki faşoları, ulusalcıları, Kemalist geçinen bu tipler 'onun askeriyiz' diyerek darbeci yönlerini saklamaya çalışıyorlardı.
Aynı KIlıçdaroğlu kendisi gibi eski milletvekili olan 6 milyon oy alan partinin İl başkanının İstanbul Kadıköy'de yaşadıkları ardından faşistçe bir açıklamada bulunan ve "Adam az bile yapmış" diyen partilisi Bolu'nun Belediye Başkanı olduğunu ve Suriyeli göçmenler üzerinden Kürt düşmanı olduğunu saklayanı göremezken bu ve bunun gibi tiplerin 'beyin ölümü' yaşadığını nasıl anlayacak ve bunları ne yapacağını, nereye koyacağını da bilemiyordu..
Ha unutmadan Demirtaş'ın dokunulmazlığını kaldırtan, Kaftancıoğlu'nun İmamoğlu gibi siyasette saha dışına itilmek istenmesinde bu tiplerin baskısı ve oluşturdukları kamuoyu sonucu olduğunu da iyi biliyoruz.
Bunların 'Kürttür anlamaz' dedikleri halkın bunların gerçek yüzlerini çok iyi tanıdığını ve bu nedenle 'Bolu beyine benden selam söyleyin' demediği gibi 'beni zaten döven sizi de dövsün' diyerek onları değil, başkalarını severek değil, bunların yüzünden yıllardır iktidara taşıdığını söylemekte fayda var biline..

arşiv haber 12/11/2022 tarihli haber/yorum/reklamlar

ALT YAPI OLMASA DA ÜSTE DÖŞE GİTSİN!
Köyleri şehir merkezlerine bağlayan yolların büyük bölümü bozuk olduğundan doğru dürüst yol vermediği, içme suyu şebekelerinde yeterli su gelmediği, kanalizasyon olmadığı köy içlerine kaldırım taşı...
Başta yol, içme suyu olmak üzere kanalizasyon, yağmur suyu kanalı gibi birçok alt yapıdan yoksun köylere milyonlar harcanarak al, acele kaldırım taşlarının döşenmesi taşlarla birlikte milyonların çamura atılması olarak yorumlanıyor.
Buna neden ise yıllardır alt yapı sorununun çözülmesini beklerken Köylere Hizmet Götürme Birlikleri ve KÖYDES’e ayrılan bütçenin harcanması adına gelişi güzel döşenen kaldırım taşlarının gerek taşlar arasına giren hayvan tırnakları ile yerinde sökülmesi, gerekse kar ve yağmur birinkileri dolaysıya döşenen kaldırı taşlarının kısa sürede çamurlara karışıp, bozulması olduğunu belirten köylüler ‘Alt yapı olmazsa da üste döşe gitsin’ anlayışının hizmete ayrılan bütçeleri çamura atmaktan öte bir şey olmaması olarak gösterilmekte.
Su şebekelerin de yeterli gelmeyen içme sularını evlerinde uzak çeşmelerde omuzluklarla taşımaya devam eden Ardahanlı kadınlar  ‘Önce alt yapı’ diyorlar.
Vali Aksaklıkları Bizzat Görüp, Uyardı..
Vali Hüseyin Öner, İl Özel İdaresinin çalışma programı kapsamında, merkeze bağlı Ölçek, Sulakyurt ve Değirmenli köyünde yapımı devam eden köy içi yolları kilit parke çalışmalarını denetledi.
Vali Yardımcısı Mustafa Gürbüz ve Özel İdare Genel Sekreter Yardımcısı Ersoy Ürker ile birlikte Ölçek, Sulakyurt ve Değirmenli köylerinde yapımı devam eden kilit parke çalışmalarını yerinde denetleyen Vali Öner, gördüğü aksaklıkların ivedilikle giderilmesi ve sezonun kısa olması sebebiyle çalışmaların hızlı bir şekilde tamamlanması yönünde yüklenici firma yetkilisine uyarılarda bulundu.
Köy meydanlarında karşılaştığı vatandaşlarla hasbihal eden Vali Öner, çocuklarla da sohbet ederek çeşitli hediyeler verdi.
 

arşiv haber 03/11/2021 tarihli haber/yorum/reklamlar

GAZETECİ YEĞENİ KANSERE YENİLDİ!.
GAZETECİ GENÇ YAKININI KANSERE VERDİ!.. Kemoterapi Merkezi olmayan Ardahan'a bağlı Küçük Sütlüce (Şişka) Köyü sakinlerinden Deniz Yılmaz yakalandığı kanser illetinden kurtulamayarak genç yaşta hayata göz yumdu. Evli 2 çocuk babası olan ve Gazeteci Fakir Yılmaz'ın da yakını olan Deniz Yılmaz yakalandığı kalın kanser hastalığı dolaysıyla ameliyat edildiği Kars'ta hayata göz yumdu. Fakir Yılmaz'ın amca oğlu Ahmet Yılmaz'ın oğlu Deniz Yılmaz köyünde toprağa verilecek.
HAVADA DEĞİL, SANALDA UÇTULAR..
Havaalanı yapılması istenen Türkiye'nin Gürcistan ve Ermenistan'a sınır kenti Ardahanlı iki gazeteci uçuş sertifikası aldılar.
Cumhurbaşkanı İletişim Başkanlığı Erzurum Bölge Müdürü Recep Küçükece’yi makamında ziyaret eden Ardahanlı Gazeteciler Özkan Karakaya ile Barış Bilgin, daha sonra Erzurum Havuz Başı Kent Meydanı’nda konuşlanan Dijital Tırı ziyaret ettiler.
Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Mobil İletişim Tırı ziyaret eden Gazeteci Karakaya ve Bilgin, özel olarak üretilen harekete duyarlı ekran ve ileri teknoloji hareket algılama sistemleri sayesinde İnsansız Hava Aracı (İHA) ile uçuş deneyimi de yaptılar.
Gazeteci Özkan Karakaya'nın 170, Barış Bilgin ise 90 puan alarak birer uçuş sertifikası aldılar.

BELEDİYE FARUK KÖKSOY'UN PROJESİNİ TESLİM ALACAK!

Ardahan Eğitim Vakfının Cumhuriyetin 100. Yıl Dönümü olan 2023 yılında Ardahan kent merkezine 22 metrelik bir saat kulesi yapacağız' açıklamasının üzerinden 24 saat geçmeden nereden bulduğu merak edilen kurmaca bir saati yaptırdığı wc'nin bulunduğu alanın ortasına diken Ardahan Belediyesi bugün de eski Belediye Başkanı Faruk Köksoy'un projelerinden olan projeyi yapımcı firmadan teslim alacak.
Alınan bilgilere göre Çevre ve Orman Müdürlüğü sonrası 2. Dönem Ardahan Belediye Başkanlığı yapan kentin kanalizasyonun toplanıp, arıtıldıktan sonra Kura Nehrine bırakılacak olan Atık Su Arıtma Merkezi bugün yapılacak olan devir teslim töreni ile inşaatı yapan firma tarafından Ardahan Belediyesine devir edilecek.
Başta alt yapı ve kanalizasyon şebekeleri olmak üzere birçok dev projeye imza atan Ardahan eski Belediye Başkanı Faruk Köksoy döneminde başlatılan ve ihale bedeli yaklaşık 10 milyon lira olan Ardahan Atık Su Projesinin bitimi dolayısıyla yapılacak olan devir/teslimle Ardahan Belediyesine bırakılacak.
Bugün yapılacak olan devir/teslim töreni ile resmen belediyeye teslim edilecek olan bu projeyle artık kanalizasyonun oluşturduğu kötü etkilerin ortadan kalkması sağlanacağı gibi Kura nehri temiz kalacak ve doğanın kirlenmesinin de önüne geçilmesi hedefleniyor.

ARDAHAN'DA HAYVAN HIRSIZLIKLARININ ÖNÜNE GEÇİLEMİYOR!

İl Jandarma Komutanlığının görev alanında bulunan bölgelerde devam eden hayvan ve diğer birçok hırsızlık olayları kışın gelmesi ile yeniden atağa geçti.
Geçtiğimiz gün Ardahan Merkeze bağlı Tazeköy (Beberek) köyü muhtarı da olan İrfan Şit'e ait yayla evini komple sökerek çalıp, götüren hırsızlar bu kez bir köylünün 50 yıllık emeğini çaldılar.
Aynı zamanda Ardahanlı Gazetecilerden Sürmeli Kılıç'ın ve Ardahan eski Milletvekili Saffet Kaya'nın da köyü olan Çetinsu (Beberek) köyünde 8 İnek, bir Boğa hırsız veya hırsılar tarafından çalındı.
Cebe giremeyecek büyüklükte olan hayvanların nasıl olup çalındığı ve ortadan kaybolup, bulunamadığı sürekli sorulan Ardahan ve bölge de yaşanan hırsızlıkların önüne geçilememesi tepkilere neden olurken bu hırsızlık olaylarının failinin meçhul kalması da tepkilere neden olmakta.

**BİLİŞİMDE BAŞARILI, HIRSIZ YAKALAMADA DEĞİL!..

İl Jandarma Komutanlığına bağlı güvenlik alanlarında yaşanan hayvan ve diğer hırsızlıkların aydınlatılmasından sorumlu jandarmanın işi olmamasına karşın sanal dünyayı takip edip, suç unsuru paylaşımları yakaladığı gibi hırsızları da yakalamasını isteyen Ardahanlılar, Ardahanla yetinmeyip, ülke hatta dünya genelindeki suç unsuru sayılan sanal paylaşımları takip edip, yakalayan ve savcılığa veren jandarmanın aynı başarıyı hırsızları yakalama konusunda da göstermesini istemekteler.

BULUNANLARDA VAR..

Öte yandan daha önce Ardahan'da çalınan 6 hayvan, yapılan teknik takip sonucunda Iğdır'da ortaya çıkarılırken, yakalanan 7 kişiden 4'ü tutuklandı.

GÜVENLİK KAMERALARINA TAKILDILAR!

Merkeze bağlı Çatalköprü (Şadivan) köyünde yaşayan Y.Ç.'ye ait 6 adet büyükbaş hayvan 22 Ekim gecesi bulundukları ahırdan çalındı. Olayın ardından harekete geçen İl Jandarma ekipleri, güvenlik kameralarını inceledikten sonra hayvanların kamyonetle Iğdır'a götürüldüğünü tespit etti.

IĞDIR'DA YAKAYI ELE VERDİLER!
Yapılan operasyon neticesinde Iğdır'daki bir ahırda bulunan hayvanlar sahibine teslim edildi. Olayla ilgili gözaltına alınan 4 kişinin Ardahan'daki ifadeleri sonrası 3 şahıs daha yakalandı. Haklarındaki soruşturmaları tamamlanan 7 zanlıdan 4'ü  çıkarıldıkları mahkemece tutuklanırken, 3 şüpheli ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

 AFGANLARDAN SONRA ARDAHAN'DA HİNT KUŞU!

Hoçvan’da Hint Balıkçı Kuşu Bulundu!

Talibanın yeniden yönetime gelmesi dolayısıyla yaşanan insan göçü birçok Afganlının görüldüğü Ardahan'da birde Hint kuşu görüldü.
Alınan bilgilere göre kuşların göç mevsimini tetikleyen soğuk havaların etkisini göstermeye başladığı şu günlerde bölgeye yabancı bir kuş türü Ardahan’da görüldü.
Başta Gürcistan ile ortak göl olan ve iki ülkenin sınırını oluşturan Çıldır Aktaş Gölü olmak üzere birçok su kaynağını kendilerine dinlenme alanı seçen göçer kuşların içinde olduğu sanılan ve grubundan ayrı düşen bir kuş çeşidi Hoçvan’da bulundu.
Ardahan merkeze bağlı Hacıali köyünde Latif Gökdemir  samanlığa konan Hint Balıkçı kuşunu alıp evine konuk etti. 
Kuşla ilgilenen Gökdemir yaptığı araştırmada Hindistan bölgesinde yaşadığını ve nesli tükenmek üzere olduğunu anladığı bu kuş türünün sahiplenilmesi için yetkililerden yardım istedi.

GAZETECİ GENÇ YAKININI KANSERE VERDİ!..

Kemoterapi Merkezi olmayan Ardahan'a bağlı Küçük Sütlüce (Şişka) Köyü sakinlerinden Deniz Yılmaz yakalandığı kanser illetinden kurtulamayarak genç yaşta hayata göz yumdu. Evli 2 çocuk babası olan ve Gazeteci Fakir Yılmaz'ın da yakını olan Deniz Yılmaz yakalandığı kanser hastalığı dolayısıyla ameliyat edildiği Kars'ta hayata göz yumdu. Fakir Yılmaz'ın amca oğlu Ahmet Yılmaz'ın oğlu Deniz Yılmaz köyünde toprağa verilecek.

MİHAİL SAKAŞVİLİ!..

Posof Türkgözü gümrük kapısının açılması için mücadele verenlerin başında gelen ve aralarında Posoflu Dada yani toplum önderlerinden Feramuz Çağlayan’ın ve geçtiğimiz gün hayata göz yuman Yavuz Sayılır'ında bulunduğu heyetle birlikte kapının açılacağı bölgedeki tepenin üzerinde, zamanın bakanını kolunun altındaki gazetelerimizle bekleyen rahmetli babamın, alana gelen bakan konuşmasını uzatınca kızıp "Bakan bey Zübük  gibi niye uzatıyorsun kapıyı açacaksınız açın" dediği anı bugün gibi hatırlıyorum.

 Babamın bu çıkışı karşısında nasıl terleyip korktuğumu empati yaparak düşünün.
 Başta bakanın korumaları olmak üzre polisler tarafından pata küte şeklinde götürüleceğini beklerken o dönem bakanının bugün aradığımız siyasiler gibi değil gayet mütevazi bir şekilde ve babamın o çıkışının altında kalmadan, üstelik de babamı kırmadan şöyle söylemişti;
"Fevzi bey sanırım siyaset yapacak bakın hele burada bir bakana nasıl çıkış yaptı dedirtecek gibi sanki".
 Ve Bakanın dışı gibi içi de kırmızı olan Posof elmasını ısırırken yüzünde beliren tepkiyi anlayan babam kolunun altındaki gazeteleri daha da sıkarak resmi açılışı yapılmayan bugün gümrük kapısı olan alanda hem de pasaportsuz karşı tarafa protokolün gözleri önünde sınırı geçerek Gürcistan'a girişi halen gözlerimin önünde.


Ve bu yüzden babamın pasaportsuz, izinsiz geçtiği Gürcistan'daki hapishanelerle tanışması ve günlerce bizleri uğraştırmasını unutamıyorum.
 Ve dün bir haber ararken yanlışlıkla karşıma Gürcü hapishanelerini çıkaran ve bu hapishanelerin birinde o dönemin Gürcistan devlet başkanının yattığını okurken, bu yatanın daha çok demokrasi, insan hakları, Avrupa Birliği üyeliği, yol, köprü, tünellerin de içinde olduğu ekonomik refah vaatleriyle bizimkiler gibi uzun yıllar iktidarda kalıp Cumhurbaşkanlığı makamına kadar yükselen isim olan Mihail Sakaşvili'ydi.
"Vay dünya sen, edenin ettiğini bulduğu dünyaymışsın, ne dünyaymışsın" dedirten bu haberi okurken Sakaşvili'nin de iktidarda olduğu süre içinde Amerika ile Rusya arasında kalıp ezildiğini ve bu ezikliğin verdiği gerginlikle cicim aylarını bitirip önce Demirtaş ve Kavala’da olduğu gibi olmadık suçlamalarla bugün kendisininde yattığı hapisanelere insanları attırdığı sonra da insanların parasına, malına el koyduğunu, en sonunda da Amerika'nın el çekmesiyle önce Rusya'nın sonra da Gürcistan halkının tokadını yiyerek kendisini hapiste bulduğunu görüyordum yine bu dünyanın etme bulma dünyası olduğunu anlayarak..

arşiv haber 12/11/2020 tarihli haber/yorum/reklamlar

Putka Gölü'ne Müdahaleye hazırlanan
ÜNİVERSİTE HAVALANI OLMAYAN
ARDAHAN'A UÇAK PLANÖRÜ İNDİRDİ..
ARÜ'DE TACİZ!.. Birçok öğretim üyesinin istifa edip ayrıldığı ve son olarak yaşanan pandemi olayı ardından öğrenci de alamayan Ardahan Üniversitesi havaalanı istenen Ardahan'a Planör yapıyor. Ardahan Merkezde bulunan eski adliye binasının yanı başında kurulumu yapılan planörün önümüzdeki günlerde tamamlanıp, hizmete açılacağı öğrenilirken Ardahan'lıların havaalanı dileğini sürekli gündemde tutmaya yaraması bekleniyor.
ALT YAPI OLMASA DA ÜSTE DÖŞE GİTSİN!

Ardahan Üniversitesi'nde tacizci hoca skandalı..
Yükseköğretim Kurulunca Ardahan Üniversitesi'de bazı kız öğrencilere cinsel taciz girişiminde bulunduğu iddiasıyla hakkında soruşturma açılan öğretim görevlisini görevinden uzaklaştırdı.
YÖK, Ardahan Üniversitesi Çıldır Meslek Yüksekokulundaki bazı kız öğrencilerine cinsel taciz girişimi iddiasıyla A.B. hakkında inceleme ve soruşturma başlattı.
YÖK disiplin kurulunca suçlu bulunan A.B., "kamu görevinden çıkarma" kararıyla görevinden uzaklaştırıldı.
Lisans ve yüksek lisansını ARÜ'de tamamlamıştı
A.B., Ardahan Üniversitesi'nde lisansının yanı sıra, yüksek lisansını da tamamlayarak aynı üniversitede göreve başlamıştı.

Putka Gölü´nde yapılaşma tehdidi!..

Kent Konseyi Başkanı Burak Taştan: "Ardahan Üniversitesi inşaat alanları ile Putka Gölünü adeta öldürmek istiyor"
Türkiye Kent Konseyleri Birliği Yönetim Kurulu Üyesi, Ardahan Kent Konseyi Başkanı Burak Taştan, Doğal sit-nitelikli,doğal koruma alanı ilan edilen ve yaz aylarında yüzlerce kuş türüne ev sahipliği yapan Putka Gölü´nün, Ardahan Üniversitesi tarafından yapılan inşaatlarla her geçen gün yok edildiğini söyledi.

Deniz seviyesinden 1950 metre yükseklikteki Putka Gölü, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü tarafından ‘doğal sit- nitelikli doğal koruma alanı´ ilan edildi. Sonbaharda suların çekilip, yaz mevsiminde yeniden yükseldiği Putka Gölü, 4 bin 181 hektar alanıyla göçmen kuş ve memelilere ev sahipliği yapıyor.

Doğal koruma alanı ilan edilen Putka Gölü´nün yok edildiğini söyleyen Türkiye Kent Konseyleri Birliği Yönetim Kurulu Üyesi, Ardahan Kent Konseyi Başkanı Burak Taştan, gölün sulak alanı yakınlarındaki yapılaşmalara dikkat çekti.

Taştan, ´´Şu anda Kuzey Doğu Anadolu Bölgesi´nin en önemli göllerinden biri olan Putka Gölü´nün yanındayız. İlimiz sınırları içerisinde bulunan Putka Gölü, gerek bünyesinde bulundurduğu 76 endemik bitki türü ile gerekse yıl içerisinde 28 çeşit göçmen kuş türüne ev sahipliği yapmasıyla bilinen bölgemizin en önemli göllerinden bir tanesi. Yakın zamanda Putka Gölü ´doğal sit- nitelikli doğal koruma alanı´ ilan edildi. Ancak bizim burada dikkat çekmemiz gereken bir husus var. Sayın Cumhurbaşkanımız ile Çevre ve şehircilik Bakanımıza bir çağrımız var. Putka Gölü´nün bulunduğu alan koruma alanı ilan edildi fakat bu yetmez. Ardahan Üniversitesinin kampüs alanında yapılan inşaatlarla Putka Gölü´nün yakınına kadar gelmiş durumda. Ayrıca Karayolları tarafından yapımı tamamlanan çift yönlü yol da Gölün hemen yanından geçiyor."
Ardahan Üniversitesi Rektörü olarak atandığı günden itibaren, kentin özgül durumuyla örtüşmeyen hamleler yapan Rektör Mehmet Biber, bütün hızıyla kampüs alanının inşaatlarını Putka Gölü çevresine yaptığını ifade eden Taştan, ´´İnşaat alanları ile Putka Gölü adeta öldürülmek isteniyor. Bu çarpık yapılaşma sonucunda çevreci dernekler, göçmen kuşların ciddi bir oranda eksildiğini tespit etmişler. Biz buradan bir çağrı yapıyoruz; Bir an önce bu duruma dur denilmeli. Bölge Turizmi açısından ve doğal bakirliğin korunması açısından çok önemli bir role sahip olan Putka Gölü Üniversite Rektörünün yanlış tutum ve yönetim anlayışı ile tamamen inşaat alanına dönüşmüş durumda. Koruma altına alınan Putka Gölü etrafındaki inşaat sürecine bir an önce müdahale edilerek durdurulması gerekiyor. Ülkemizdeki birçok çevreci derneği de göreve davet ediyorum. Biz üzerimize düşeni yaparak, yanlış ve çarpık yapılaşmayla ilgili bir rapor hazırlayarak Cumhurbaşkanlığına göndermek için çalışma başlatarak bir çok girişimde bulunacağız" şeklinde konuştu.

Ardahan Üniversitesi´ne ait inşaat ve kara yolunun metrelerle ifade edilecek şekilde yakınında bulunduğuna dikkat çeken Taştan, bir kaç yıl sonra gölün tamamen kuruyacağını, kuş türlerinin de yok olacağını öne sürdü.

REKTÖR ARDAHAN'A UÇAK İNDİRECEK!..
ariv haber 02/07/2020 tarihli haber
Kent merkezine kopukluğuyla ve yönetim anlayışı ile çokça eleştirilen Ardahan Üniversitesi kent merkezine uçak indirilecek.
Hayvan hastalıkları öne sürülüp, üç ay sonra da ola yeniden açılan hayvan pazarında kurbanlıklarını almaya başlayan 3 gümrük kapısına sahip, Ardahanlıların kentlerine de kurulmasını bekledikleri Sınır Ticaret Merkezinin, Kars-Tiflis-Bakü Demir yolunun son veya ilk durağının ya da yük indirme, bindirme merkezi olan Antrepol, Ardahan'ı olduğu gibi Doğu Anadolu Bölgesi ile Karadeniz'i Kafkaslarla buluşturan yolunun önünde ki Ulgar ve Sahara Dağlarının önündeki Tünellerinin açılması gibi bir çok proje ve yatırım bekleyen Ardahanlıların istemleri arasında bulunan Havaalanı gelmeden uçak planörü gelecek.
Ardahan Atatürk Caddesi üzerinde bulunan ve ARU'ya devir edilen eski kaymakamlık binasının yanı başına Uçak planörü konduracağı öğrenildi.
 Ardahan Üniversitesi Sürekli Eğitim
Uygulama ve Araştırma Merkezinin yanı başına konulacak uçak planörünün önümüzde ki günlerde Ardahan'a getirilip, yerleştireceği alınan bilgiler arasında oldu.
Ardahanlılardan Sonra
Öğretim Üyeleri de Rektörden Şikayetçi!
Eşlerinin adlarını yan kuruluşlara veren, Üniversiteye ait araç rektörün bir yakını kullanırken kaza geçiren Ardahan Üniversitesinde yönetim krizi!.. Ardahanlılardan sonra Öğretim üyelerinden üniversite rektörüne büyük öfke..

Prof. Dr. Erdoğan Altınkaynak: "Bilim adamı oyuncak mı? Önünde eğilmek, yalakalık yapmak bilim adamının işi değildir"

"Bilim ve sanat itibar görmediği yerden gider"

Ardahan Üniversitesi'nde 360 olan yabancı öğrenci sayısı 30'a düştü

Onlarca akademisyen Ardahan'dan ayrıldı

ARDAHAN - Ardahan Üniversitesi'nde görev yapan çok sayıda öğretim üyesi yönetimin uyguladığı baskı nedeniyle başka üniversitelere gidiyor, birçoğu da yok yere açılan soruşturmalar nedeniyle büyük bir huzursuzluk yaşıyor.

Ardahan'da kurulduğu yıllarda önemli hamleler gerçekleştiren ve Kafkasya Üniversiteler Birliğinin kurulmasına öncülük eden Ardahan Üniversitesi bugünlerde hem öğretim üyelerini hem de öğrencilerini kaybediyor. Üniversitede 350 olan yabancı öğrenci sayısı bugünlerde 30'a düşerken, üniversiteler sıralamasında 30'lu sıralamalardan 180'inci sıralara gerileyerek kan kaybetmeye devam ediyor.

Ardahan Üniversitesi İnsanı Bilimler ve Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erdoğan Altınkaynak da 11 yıldır görev yaptığı Ardahan Üniversitesi'nde yaşanan bu gelişmelerden dolayı büyük bir üzüntü ve kırgınlık yaşıyor.

Halk edebiyatı alanında başarılı çalışmalar yapan öğretim üyesi Altınkaynak, birçok ülkede bulundu. Ulusal ve uluslararası önemli çalışmalara imza atmış bir bilim adamı olarak 2 yıl Kazakistan'da, 2 yıl Kırım'da Altay'da Gürcistan'da görev yaptı. 100'ün üzerinde yayını 100'ün üzerinde makalesi bulunuyor.

Kars ve Giresun üniversitelerinde görev yapan Prof. Dr. Erdoğan Altınkaynak, 11 yıldır Ardahan Üniversitesinde görev yapıyor. MYO Müdürlüğü, dekan vekilliği, bölüm başkanlığı görevlerinde bulunan Prof. Dr. Erdoğan Altınkaynak, Güzel Sanatlar Fakültesi resim bölümünü kurdu.

Ardahan Üniversitesinde son zamanlarda bilim üretmek yerine adam kayırmacılık ve Rektörün kendi düşüncesinde olmayan öğretim üyelerine baskı yapıldığını öne süren Prof. Dr. Erdoğan Altınkaynak, "Gerekli gereksiz soruşturmalar açılıyor. Bazen iftira boyutunda soruşturmalar yapılıyor. Özlük haklarına yönelik saldırılar yapılıyor. Öğretim üyelerinin bilimsel programlara katılımları engellendi. Korkunç derecede bir itibarsızlaştırma söz konusu. Profesör varken doçent, doçent varken yardımcı doçent, yardımcı doçent varken okutman göreve getirilemez. Ben yaptım oldu anlamında icraatlar yapılıyor. Kanun veya kanunsuz istedikleri yapılıyor. Öğrenciyi memnun etmezseniz olmaz. Daha önce 7-24 öğrenci merkezli bir üniversiteydi. Merkeze insanı koyan bir üniversiteydi. Öğretim görevlileri ile ilgili olarak hak edene hak ettiği görevler verilmedi, Türk Dili Edebiyatı bölümünde yükselmesi, kadrosu verilmediği için çok sayıda hocamız üniversiteden ayrıldı. Öğrenci sayımız azalıyor. Yabancı öğrenci sayımız 360'lardayken bugün bu rakam 30'ların altına düştü. Öğretim üyeleri cezalandırılıyor. Kafkasya üniversiteler birliğinden ayrılarak, etkili öğretim üyelerin üniversiteden uzaklaştırılması, ehliyetsiz ve liyakatsiz kadrolar alınarak üniversitenin kadrosu zayıflatıldı.

Bilim adamı oyuncak mı? Önünde eğilmek, yalakalık yapmak bilim adamının işi değildir. Bilim adamının cübbesinin düğmesi yoktur. Savcının hakimin düğmesi yoktur. Din adamlarının cübbesinin önünde düğmesi yoktur kimsenin önünde eğilmesinler diye. Bilim ve sanat itibar görmediği yerden gider.

Buraya 10 yılımı verdim. Emeklerimi zayi edemem. Sayın Mehmet Biber geldikten sonra her şey tersine dönmeye başladı. Üniversiteye katkı sağlayan onlarca önemli bilim adamı üniversiteden uzaklaştırıldı. 29. sıralardan 180'inci sıraya düştü. Yani son sıradayız. Üniversiteye puan kazandıran adamlar uzaklaştırıldı. Büyük projelere imza atılamadı. Proje yapacak üretecek adamlar gittiler. Öğretim üyelerinin üzerine baskı yapılıyor.

Öğrenci sayımız düşüyor. Kapanan fakültelere eleman alınıyor, çalışan fakültelere eleman alınmıyor. Genç elamanlara kadro verilmiyor. Üniversitenin sahip olduğu alanlar başkalarına devrediliyor" şeklinde konuştu.

Satılık Yurt, öğrenci garantili..

Devlet kiracılı ve kredi yurtlar kurumu 12 yıl anlaşmalı ve sözleşmeli,
Ardahan ili şehir merkezine yürür mesafede- Üniversitesiteye tek dolmuş ana yol üzerinde-10.850m2 arsa üzerine iki bloktan oluşan toplam kapalı alan 25.300m2 den mobiyalı- dayalı döşeli 1216 kişilik 15 yıl kredi yurtlar genel müdürlüğüne (boş dolu )tefe tüfe yıllık artışla beraber kira şözleşmesi imzalanmiş-2.5 yıl bugüne kadar kira ödenmiş-12.5 yıl kirası devam ediyor- şu an aylık 355.000tl kira alınıyor.
Satılık fiatı:55 milyon TL'ye satılığa çıkarıldığı iddia ediliyor.

Bu doğru mu, bu yurt devlet teşvikli yapılmadı mı?

Suat İncedere.

MERHABA Ardahan’daki gelişmeleri görüntülü izlemeniz için youtube ArdahanTV Kanalımıza abone olmanız umuduyla. Görüntülü haberlerimiz için TIKla abone ol, izle.. https://www.youtube.com/channel/UCDwxU5TIdZejp-mbbNw5fmw

GENEL

VE YEREL PARLAMENTOLAR DA VAR...

Tartışılmaya devam eden başkanlık sisteminin devre dışı bıraktığı ileri sürülen Türkiye Büyük Millet Meclisi dışında ülke genelinde sadece TBMM'si olmadığını anlamayan, algılamayan seçmen ve halk milletvekilleri gibi oy verip, seçtikleri İl Genel, Belediye Meclis Üyelerinden ve Muhtarlarından bihaber tüm yükü kendisinden kilo metrelerce uzakta bulunan meclisten  20 Bin TL. Maaş alıp, erken emeklilikle yan gelip yatmakla suçladığı vekillerden, iktidardan, muhalefetten, basın ve medya da umut bekler.

Ve aynı halk bu ülkede gerçek adı Yerel Parlamento olan ve Yerel Milletvekilleriyle İl Genel Meclisleri, Belediye Meclisleri ve Muhtarların da var olduğunu görmezden gelir, sormaz, sorgulamaz..
Ve var olan sorunları çözme adına başkan ve milletvekilleri gibi kendilerinden oy istemiş, seçilmiş ve çalışanlarının yanında kravat takıp, ortada elesene gezen birçok seçilmiş olduğunu da görmezden gelir ya da bunun anlamını bilmez..


Evet, bu ülkede kör-topal da olsa demokrasinin gerçek anlamda çalışması için oluşturulan onca birimin arasında bulunan başkan ve milletvekilleri gibi halkın oyu ile seçilen İl Genel ve Belediye Meclislerinin yanı sıra Muhtarlar da var.
Ve bunların işini yapmaları halinde yaşanan onca sorunun Ankara TBMM'sine, Milletvekillerine ve Başkan Erdoğan'ın da kabul ettiği gibi üstten bakan, kibirli olmakla suçlanan, milletvekilleri ile olduğu gibi halkla diyalog kuramayan atanmış bakanlara da fazla gerek kalmayacak.
Halkın çoğunun bilmediği, önemsemediğ ama Yerel Parlamentoyu oluşturanların da kendi varlıklarını hissettiremediği bir demokrasi anlayışının ne kadar etkili ve sonuç vereceğinin de sorgulanması gereken ülke de iktidarı, muhalefeti, milletvekillerini, basını, medyayı suçlayıp, kendisinin ne yaptığını sorgulamayan anlayışın, halkın bu yöndeki bakışının da masaya yatırılması gerekir.
Çünkü bu ülkede bir meclis değil birçok meclis ve ulusal milletvekilleri gibi yerel parlamento olan İl Genel, Belediye Meclis Üyeleri ve Muhtarlar var..
Ve onlar da Başkan ve Milletvekilleri gibi sorunları çözmek için kendisini sormayan, sorgulamayan halktan oy alarak seçilmişlerdir.
Halk gibi bu yerel parlamentolarda güçlerinin farkına varıp, 'biz de buradayız' deyip, bir iki bürokratın üstünde olan kurum olduklarını ortaya koymaları, anlatmalı ve birçok sorunun çözümünün kendilerini beklediğini anlamalı, algılamaları halinde o çok istenen, özlenen demokraside , Ankara'da rahatlar ve refah içinde hak-hukukunu arayan halkta aradığını bulur  refaha kavuşur..

HANAKLI KÜVET VE İÇ KAPLAMADA MARKA!

 

HANGİMİZ NEYE TAKINTILIYIZ?

Cuma'yı Cumartesi bağlayan bir saatte ele aldığım bu yazıma başlık olan takıntının ne olduğuna baktığımda karşımıza, 'Obsesif Kompulsif Bozukluk; obsesyon adı verilen takıntılı düşünce, fikir ve dürtüler ile kompulsiyon adı verilen yineleyici davranışlar ve zihinsel eylemlerden oluşan, takıntılı düşüncelerin günlük yaşamı etkileyecek, günlük aktiviteleri kısıtlayacak düzeye gelmesidir.' anlamında bir açıklama çıkıyor.
'Obsesyon ve kompulsiyonlar toplumdan topluma, kültürden kültüre değişiklik gösterebilir. Ülkemizde ve tüm dünya toplumlarında en sık görülen obsesyon ve kompulsiyon türleri aşağıda örnekler verilerek sıralanmıştır.' diye devam eden takıntının bir sağlık meselesi olmasının yanında sosyal, siyasal hatta özel hayatta, aşkta, sevgide etkenlerinin olduğunu da anlıyoruz.
Ve birçok huzursuzluğun, asabiyetliğin yani kısaca söylenen ama aslında kendi yaptıklarına bakmadan kolaya başcurup, karşı tarafı suçlamaktan başka bir şey olmayan 'takıntı' denen sorunun insan üzerindeki etkisine baktığımızda ise karşımıza her birimizde bir hastalık olan takıntı engelinin çıkıp, yerlere, ayrılıklara düşürüp, bize taklalar attırdığı gibi, tekmelettiğini de görmekteyiz..
Örnek mi?
*Pislik veya mikrop bulaşmasından korkma..
Son pandemi olayının yarattığı takıntı.
*Başkasına zarar vermekten korkma..
Yazı yazarken bile kendimizi içten gelen oto sansürle kendi kendisini kontrol altına alması. Zarar vereceğini düşündüğümüzü asıl zararı vermek.
*Hata yapmaktan korkma..
Yapılması gerekeni 'hata yaparım' diyerek korkmak.
*Rezil olmaktan veya sosyal açıdan kabul edilemez bir şekilde davranmaktan korkmak..
Her an "acaba hakkımda ne yazdılar?" deyip, 24 saat başını internetten kaldırmayanlar.
*Günahkâr düşünmekten korkmak..
Yaptığı, attığı her adımda yarım yamalak inandığı inancının verdiği ''acaba?'' diyerek korkmak.
*Düzen, simetri, kusursuzluk ihtiyacı
Her şeyin düzenli olmasını isterken hata üzerine hata yapmak. Kendisine yetmezmiş gibi karşısındakine de yaptırmak.
*Aşırı kuşku ve sürekli güven ihtiyacı
Başta eşler, aşklar, ilişkiler arasında olmak üzere her konuda gereksiz kuşkular, şüphe, güvensizlikler.
Evet, tıbbın dediği benimde altına kendimce yorumlayıp, değerlendirdiğim bu maddelere baktığımızda bunların hangisi sana, bana, ona uygun diye baktığımıza ise bu ve bunun gibi örneklerin büyük bir çoğumuzun üzerinde etkisi olduğunu görürüz...
Ve bunları görmezden gelip başkasına attığımız suçlama ile kendimize değil, başkalarına 'takıntılı' diyerek durumu kurtarmaya çalışırız...
İşte bu nedenle başta korku duygusu veya başka bir nedenle yani yaşadığımız herhangi bir konuda karşı tarafı 'takıntılı' diyerek suçlamaktansa kendine, kendinize bakıp, yaşanacak güzel nice şeylerin nelere takıldığını düşünseniz yaşadığınız asıl takıntıyı aşarsınız.

Evet, anlatmaya çalıştığımı anlayan kaç kişi ve acaba hangimiz hangi takıntıda...

Satılık Yurt, öğrenci garantili..

Devlet kiracılı ve kredi yurtlar kurumu 12 yıl anlaşmalı ve sözleşmeli,
Ardahan ili şehir merkezine yürür mesafede- Üniversitesiteye tek dolmuş ana yol üzerinde-10.850m2 arsa üzerine iki bloktan oluşan toplam kapalı alan 25.300m2 den mobiyalı- dayalı döşeli 1216 kişilik 15 yıl kredi yurtlar genel müdürlüğüne (boş dolu )tefe tüfe yıllık artışla beraber kira şözleşmesi imzalanmiş-2.5 yıl bugüne kadar kira ödenmiş-12.5 yıl kirası devam ediyor- şu an aylık 355.000tl kira alınıyor.
Satılık fiatı:55 milyon TL'ye satılığa çıkarıldığı iddia ediliyor.

Bu doğru mu, bu yurt devlet teşvikli yapılmadı mı?

Suat İncedere.

 

arşiv haber 26/25/24/02/2007 tarihli haber/yorum/reklamlar

 

Kış yol vermiyor 
Sitemiz Yazarlarının Gündemle ilgili yorumlarını 
sitemizin solunda bulunan EN YENİ MAKALE köşesinde okuyabilirsiniz.
Radyomuzu dinliyormusunuz? 
YÖRE TÜRKÜLERİYLE DOP DOLU RADYOMUZU DİNLİYORMUSUNUZ?

24/23/22/21/20/02/2007 Günlerinin Haberleri için DEVAMI tıklayın

 

 

Kış yol vermiyor 
Sitemiz Yazarlarının Gündemle ilgili yorumlarını 
sitemizin solunda bulunan EN YENİ MAKALE köşesinde okuyabilirsiniz.
Radyomuzu dinliyormusunuz? 
YÖRE TÜRKÜLERİYLE DOP DOLU RADYOMUZU DİNLİYORMUSUNUZ?

POSOF’LU EMNİYET MÜDÜRÜ TOPRAĞA VERİLDİ

 

Ardahan’ın Posof ilçesi Türkgözü köylü emekli 1. sınıf Emniyet müdürü Kibar Gürbüz vefat etti.
Bir süredir kanser tedavisi gören ve 2 gün önce hayatını kaybeden Kilis eski Emniyet Müdürü Kibar Gürbüz'ün cenazesi, Ardahan'ın Posof İlçesi Türkgözü Köyü'nde toprağa verildi. 
1. Sınıf Emniyet Müdürü Kibar Gürbüz'ün (62) Türk bayrağına sarılı tabutu, omuzlarda taşınarak Türkgözü Camii önüne getirildi. Öğle namazına müteakip kılınan namazın ardından polislerin omzunda bir süre taşınan Gürbüz'ün cenazesi, daha sonra Türkgözü Köyü mezarlığına götürülerek dualar eşliğinde, sevenlerinin gözyaşları arasında son yolculuğuna uğurlandı. Kibar Gürbüz'ün cenaze törenine, Ardahan Emniyet Müdür Yardımcısı Ömer Behsat Barış, polis memurları, yakınları ve vatandaşlar katıldı. 2001 yılında Kilis Emniyet Müdür Vekilliği yaparken 1. Sınıf Emniyet Müdürlüğü'ne terfi eden Gürbüz, aynı yıl içerisinde emekliye ayrılmış ve Kilis'e yerleşmişti.
Haber ekleme saati: 02.18-24/02/2007
Haber: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com
GÖLESPOR’A HAYALİ YARDIM!..

Şampiyon parasız.. Geçtiğimiz yıl oynanan Ardahan 1. Amatör Lig Şampiyonu Göle spor’un yaşadığı maddi destek sorununun aşamadığı öğrenildi.
Konu hakkında görüşlerine başvurduğumuz Gölespor yöneticileri şampiyon oldukları gün ve sonrasında vaat edilen hiçbir yardımın şimdiye kadar gerçekleşmediğini belirtirlerken, kendilerine verilen yardım sözlerinin hiç birisinin yerine getirilmediğinden yakındılar.

AKP’li Başkan’da sözünü tutmadı ..

Ardahan 1. Amatör Lig Şampiyonu olduğu gün Ardahan şehir Stadyumunda gazetecilere yaptığı 5 bin Ytl.’lik para yardımı bugüne kadar vermediği de öğrenilen AKP’li Göle Belediye Başkanı Sabri Muratoğlu ve diğer birçok isim ile kurumun yardım sözlerinin hayalden öteye geçemediğinden yakınan Göle spor’lu yöneticiler, aynı sorunu Göle derneklerine yaptıkları başvuruda da yaşadıklarını dile getirdiler.
Haber ekleme saati: 02.04-24/02/2007
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com
2007 yılı Ardahan için
TEKNOLOJİ VE DÖNÜŞÜM YILI OLACAK!..

Telekom Müdür Zafer Tahiroğlu Yaptığı çalışmalarla 81 vilayetin içinde dört çalışma dalında birinci olduklarını bildiren Ardahan İl Telekom Müdürü Zafer Tahiroğlu, 2007 yılı içinde Ardahan’da birçok yatırıma imza atacaklarını belirtti.

***6 katlı bir hizmet binası yapılacak..

Tahiroğlu yaptığı açıklamada, bu yıl Ardahan’da Telekom olarak uygulamaya koyacakları TEKNOLOJİ-DÖNÜŞÜM PROJESİ çalışmasıyla yaklaşık 10 milyon Ytl. Lik bir yatırım yapacaklarını, bununla birlikte şu an telefon iletişim hizmetini sunan 63 santralin değişimini de gerçekleştireceklerini de belirtti.
2007 yılında 6 katlı bir hizmet binasının da yapılacağını müjdeleyen İl Telekom Müdürü Zafer Tahiroğlu, Ardahan-Kars ve Ardahan Erzurum illeri arasına döşenecek olan fiber-optik kablolarla iletişim hizmetini en güçlü hale getireceklerini de sözlerine ekledi.

***228 okulun 202’si internet’e kavuşturuldu ..

Dün yapılan İl koordinasyon toplantısında müdürlüğünün yatırımlarını da anlatan Zafer tahiroğlu, 2006 yılı içinde Ardahan’da bulunan 228 okulun 202’sinin internete kavuşturulduğunu belirtti.
Basının duyarlılığına da teşekkür eden Zafer Tahiroğlu gazetelerimiz ve sitelerimizin gündeme getirdiği Hanak İlçesinde ki okulun telefonsuz olduğu yönünde ki konuya da konunun basına yansıması ardından çözüldüğünü ve hazırlanan 20 bin Ytl.’lik bir proje ile bu yılın Nisan ayında bu sorununda çözüleceğini belirtti.
Haber ekleme saati: 00.11/24/02/2007
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com
İnterent’e gel, çikolata ye!..

Cafeye gel çikolata ye.. Ardahan İl Kültür Müdürlüğü bünyesinde kurulan İNTERNET CAFE’ye ilgi olmayınca yetkililerden ilginç bir girişim başlatıldı.
Müdürlüğün bulunduğu binada çok güzel bir ortamda kurulan ve son model bilgisayarlarla donatılan İl Kültür Müdürlüğü İnternet Cafesi’ne tüm girişmelere karşın ilgi olmadığını gören Ardahan İl Kültür Müdür Vekili İsmail Mor, büyük masraflar edilerek kurulan Kültür Müdürlüğü İnternet Cafesi’ne gelip, internet ihtiyacını gidereceklere her türlü hizmetin ücretsiz verilmesinin yanında gerekirse çikolatada verileceğini  belirtti.
Mor, insanlara kütüphane ve internet alışkanlığı kazandırmak için büyük çaba harcadıklarını ve her türlü imkânı sağladıklarını, ancak buna rağmen beklenen ilgiyi göremediklerini belirtirken, geçen yıl açtıkları ve 15 adet son model bilgisayarın bulunduğu Kültür Müdürlüğü İnternet Cafesinin de aynı akıbeti yaşadığını belirtti.
İl Kültür Müdür Vekili İsmail Mor, güzel bir ortamda bulunan, kaloriferli salonda olan internet cafelerinde yararlanmak isteyenlere ellerinde ki tüm imkânları sağlayıp, yardımcı olduklarını, gerektiğinde çay bile ısmarladıklarını belirtirken yinede ilgi görememenin sıkıntısını yaşadıklarını, ancak ‘Belki etkili olur’ diyerek bundan sonra cafelerine geleceklere çikolata da ısmarlayacaklarını da belirtti.
Tek şartlarının,  cafelerine geleceklerin yine ücretsiz olan Kütüphaneye Üyeliği olduğunu belirten Mor, dışarıda bulunan cafeler de sağlıksız ortamlarda saatlerce kalıp, bu ihtiyaçlarını giderenleri bünyelerinde bulunan cafeye  davet etmeyi de ihmal etmedi.
Haber ekleme saati: 23.47-23/02/2007
Haber/Fotolar: Fakir Yılmaz/Ardahan
İL KOORDİNASYON BOŞ SALONDA YAPILDI

Yılın ilk önemli toplantısı boş salonunda yapıldı Ardahan 2007 yılı I. Dönem İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı Ardahan İl Kültür Müdürlüğü binasının toplantı salonunda yapıldı. Yatırımcı kuruluş temsilcilerinin katılımıyla yapılması beklenen toplantıya başta Ardahan Valisi, İl Dire Müdürleri olmak üzere bir çok yetkilinin katılmaması dolaysıyla boş salondu yapıldı.
Saat 13.30’da Vali yardımcısı Halil Karbuz’un başkanlık ettiği koordinasyon toplantısını katılan bölge müdürlerinin de konuşmalarını alal acele yapıp, konuşmasını bitirdikten sonra salonu terk etmeleri dikkat çekerken, geriye kalan yöneticilere soru soracak kimse olmayınca toplantı jet hızıyla sona erdi.
Haber ekleme saati: 2300-23/02/2007
Haber/Fotalar: Fakir Yılmaz/Ardahan
Kars’ı değnekçiler basmış kimsenin haberi yok!

Genelikle metropollerde meydana gelen ve zaman saman ulusal basın ve medyaya da yansıyan kaldırım mafyalarından Kras’ta da olduğu öne sürüldü.
Bir çok caddesi ve de sokağının halk içinde DEĞENEKÇİLER olarak tabir edildiği öne sürülen bazı kişilerce işgal edildiği belirtilen Kars cadde ve sokaklarının başını tutan bu şahıslara başta belediye olmak üzere kimsenin ses çıkarmadığı da öne sürüldü.
Başta Eylül Pastanesi civarında bulunan cadde ve sokaklar olmak üzere bir çok yerde makbuzsuz, vergisiz park ücreti toplayan bu şahısların araç sahiplerini adeta haraca bağladıkları da belirtilmektedir.
Bu konuda bir çok şikâyetin olmasına karşın yetkililerin ilgisizliği dolaysıya cadde ve sokaklarda cirit atan KARS DEĞENEKÇİLERİ’nin zaman zaman park ücreti vermeyen araç sahiplerini tehdit edip, dövmeye kalktıkları da öğrenildi.
Haber ekleme saati: 22.02-23/02/2007
Haber: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Ardahan'ın kurutluş törenlerinde etkinlikler 
Ardahan'ın Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 86. Yıldönümü törenlerle kutlandı

 

Ardahan’ın Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 86. Yıldönümü düzenlenen törenlerle bugün kutlandı. Sabah saat 09.00’da başlayan törenler kongre caddesinde devam etti.
Ardahan Valiliği ile Belediye’nin ortaklaşa düzenlediği kutlamalara, Ardahan AKP Milletvekili Kenan Altun’da ve bir çok bürokratta katıldı.
Valilik ve Tugay’da tebriklerin kabulü ile devam eden kuruluş törenleri, şehitliğin ve yanık camiinin ziyaret edilmesiyle devam etti.
Saat 11.00’da Ardahan Kongre caddesi üzerinde yapılan kutlama törenleri, Ardahan Belediye Başkanı Mikail Kayatürk’ün günün anlam ve önemini belirten konuşması ardından şiirler okundu. Resmigeçit töreni ile sona eren kutlama etkinliklerine çok az sayıda vatandaşın katılması dikkat çekti.
Haber ekleme saati: 13.58-23/02/2007
Haber/Fotolar: Fakir Yılmaz/Ardahan
Müfettişler kar altında ki ekili arazi arayacaklar!

Yem Bitkisi desteği ve diğer destekler verilmeyince köylü zorda kaldı Hükümetin çiftçiye verdiği Yem Bitkisi Desteği ödemeleri, yapılan şikâyetler dolaysıyla gecikmesini araştıran CHP Ardahan milletvekili ilginç bir durumla karşılaştı.
Yem Bitkisi Desteklerinin ödemelerinin gecikmesi dolaysıyla seçim bölgesinde gelen şikâyetleri değerlendiren ve bunun nedenini araştıran CHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt, aylar önce ödenmesi gereken, ancak bugün kadar bir türlü ödenmeyen desteğin gecikmesinin nedeninin kar olduğunu öğrendi.
CHP Milletvekili Ensar Öğüt'ün yapılan şikâyetlerin araştırılması dolaysıyla meydana geldiğini öğrenirken, şikâyetleri değerlendirmeye alan Tarım bakanlığının kışın ortasında bölgeye gönderdiği müfettişlerle inceleme başlattığını öğrenince şaşırdı.
Ensar Öğüt yaptığı açıklamada, konuyu öğrenmek için gittiğim Tarım Bakanının Müsteşarı Hüseyin Velioğlu ile Tarım Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanından Yem bitkisi ödemelerinin yapılan şikâyetler nedeniyle soruşturulduğunu ve bu nedenle Ardahan'ın da içinde bulunduğu Doğu ve Güneydoğu illerine 10 müfettişin gönderildiğini öğrendim.
Konuyu öğrenmek ve gecikmenin yapılan şikayetler nedeniyle olduğunu bilgisini aldığını öne süren Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt, kendisinin iki üst düzey yöneticiye, 'bölgenin kar altında olduğunu, bu nedenle müfettişlerin nasıl olup konuyu inceleyeceğini sorduğunu söylediğini belirtti.
Tarım Bakanlığının iki üst düzey yöneticisinin kendisine, "gerekirse karları silip, tarlaları ortaya çıkarıp, yem bitkisinin ekilip ekilmeyeceğinin araştırılacağını ve bu nedenle müfettişlerin raporunun beklendiğini söylediği ileri sürdü.

***GÖLE MUHTARLAR DERNEĞİ BAŞKANI YUNUS YILMAZ:
Konuşmamızdan rahatsız olanlar konuşsunlar, yazsınlar ..

Köylünün bir çok sorun ve sıkıntılarının olduğunu, devletin Dünya Bankası ve Avrupa Birliğinden aldığı destekleri bile ödemediğini belirten Göle Muhtarlar Derneği Başkanı Yunus Yılmaz, bu sorunları ve diğer çözüm bekleyen sorunları dillendirdiklerinde birilerinin ortaya çıkıp, birilerine yaranma uğruna kendilerine tepki gösterip, konuştuklarını, birilerinin de sözde gazetecilik adı altında toplumun ciddiye almadığı yağ kokan bu açıklamaları yazdıklarını belirtirken, bunların ödenmeyen yem bitkisi desteğini ve sorunları niye seslendirmedikleini merak ettiğini belirtti.
Yılmaz, Ardahan’ın, Göle’nin, Hanak’ın, Damal’ın, Posof ve Çıldır’ın sorunlarını dilendirdiklerinde konuşmayanların ortaya çıkıp konuştuğunu ancak asıl konuşulması gereken bir zaman da ortada görünmediklerini de belirtti.
Haber ekleme saati: 13.45-23/02/2007
Haber/Foto: Barış Bilgin/Ardahan
BAKAN’A DA MECLİS BAŞKANI DİYE GİTMİŞ!..

Düşürülen Meclis Başkanı Kemal Aktaş Maliye Bakanı Kemal Kutan ile birlikte... Maliye kaydı ve işadamı olmadığı halde 2 yıldır Ardahan Ticaret ve Sanayi Odası’nın Meclis Başkanlığı yaptığı ortaya çıkan Kemal Aktaş’ın yasal olmayan Meclis Başkanı sıfatıyla Maliye Bakan Kemal Unakıtan’la da görüştüğü ortaya çıktı.
Esnaf ve İşadamı olmadığı halde, iki yıldır Ardahan Ticaret ve Sanayi Odası'nın Meclis Başkanlığını yapan Kemal Aktaş'ın vergi kaydının ve işadamı sıfatının bile olmadığını ortaya çıkaran gazetemiz Aktaş’ın bu sıfatla Maliye Bakanı Kemal Unakıtan’la da görüştüğünü de ortaya çıkardı.
Bilindiği gibi Kemal Aktaş’ın vergi dairesinde istenen belgelerle iki yıldır esnaf ve işadamı olmadığı halde Tüccar ve Sanayicilere Meclis Başkanlığı yaptığı ortaya çıkmıştı.

**Alal acele seçim yaptılar, yeni başkanı seçtiler!

Gazetemizin ortaya çıkardığı skandalın hemen ardından ATSO yönetimi dün panik içinde aldığı bir kararla, Kemal Aktaş'ı meclis başkanlığından düşürüp, Aktaş'ın 2005 Mart ayından beri sanayici ve tüccar olmadan yürüttüğü ATSO Meclis Başkanlığına Fikret Timur’u seçti.

**Kemal Aktaş: ‘Tosunğlu beni arkadan vurmuştur!’

Kendisinin görevden alındığını Gürcistan’da öğrenen ve gazetemizi telefonla arayan Kemal Aktaş ise yaptığı açıklamada, böyle bir durumun olmadığını, ATSO Başkanının kendisine haber vermeden ve hukuksuz şekilde böyle bir yola başvurup, kendisini arkadan vurduğunu belirtti.
Türkiye’ye döndüğünde gerekli yasal haklarını arayacağını belirten Kemal Aktaş, benim meclis başkanlığına gelmemden rahatsız olanlarla hukuki mücadelem vereceğim demiştir.  
Haber ekleme saati: 13.42/23/02/2007
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com
ATSO Otomasyon sistemle hizmet verecek

ATSO Otomasyona geçiyor... Ardahan Ticaret ve Sanayi Odası, Avrupa Birliğinden alacağı 28 bin 114, 40 ERUO destekle otomasyon sisteme geçecek.
ATSO’nun hazırladığı, ‘Ardahan Chamber Of Commerce And Industry Full Automatıon System’ isimli proje kabul edilerek uygulamaya başlandı.
Ardahan Ticaret ve Sanayi Odası’nın tam otomasyon sistemi geçirilerek, bilgi-işlem kapasitesini arttırmak ve bu kapasiteyi kullanarak bölgesel işletmelerin yeni pazarlar ve ortaklar bulmasını sağlamak ve bölgesel işletmelerin rekabet güçlerini arttırmalarında destekleyici rol oynaması beklenen proje 28 bin 114,70 ERUO değerinde.
Projenin %90’nını AB, %10’nun ATSO karşılayacağını belirten ATSO Başkanı Latif Tosunoğlu bu proje ile amaçlarının bölgesel ürün, hizmet ve turistik işletmelerin tanıtılması, yeni pazarlar ve ortaklar bulunması, bölge içi ve dışı girişimcilerin desteklenmesi gibi bir çok işi gerçekleştireceklerini belirtti.
Haber ekleme saati: 13.39-23/02/2007
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com
ARSİAD: ‘Ardahan’da diyalog eksikliği var'

ARSİAD'ın kahvaltılı toplantısında diyalog çağrısı yapıldı... Ardahanlı Sanayici ve İşadamları Derneği geleneksel ‘Kahvaltılı Basın Toplantısı’ adı altında yaptığı toplantılardan bir yenisini daha dün gerçekleştirdi.
ARSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Gökmen Çapan’ın başkanlık ettiği toplantıya basın mensupları ile ARSİAD yöneticileri katıldılar.
ARSİAD’da yapılan kahvaltılı toplantıda bir açıklama yapan ARSİAD yönetim Kurulu Başkanı Gökmen Çapan, Ardahan’da yaşanan bir çok ciddi sorunun altında yatının diyalog eksikliğinden kaynaklandığını düşündüğünü söyledi.
Çapan, biz sivil toplum örgütü olarak, Ardahan’ın çıkarlarının ön planda tutulup, samimi bir hava içinde el birliğiyle sorunların üzerine gidilmesinden yana olunmasından yanayız.
Ardahan’ın sorunlarının çözümü ve çıkarlarının düşünülmesi gerektiğini ve bürokratından, siyasisine, basınından vatandaşına kadar herkesin bir birine saygılı bir ortam içinde el birliği içinde olmasını istiyoruz. Ki; bu gerçekleşirse bir çok sorunun çözüm bulacağına olan inancımız tamdır. 
ARSİAD Başkanı Gökmen Çapan, Ardahan’ın birinci sorununun fakirlik, eğitim eksikliği, bölgenin tek geçim kaynağı olan hayvancılıkta ki problemler olduğunun unutulmamasını ve bunlar ile bunlara benzer sorunların çözümü için de idarecilerin, yöneticilerin, siyasilerin, basının ve halkın iyi diyaloglar kurmasından geçtiğine dikkat çekti.
Haber ekleme saati: 13.33-23/02/2007
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com
İktidar temsilcileri randevu'ya geç gelince,
ATSO yine toparlayamadı!..

Toplantıda uzlaşma çıkmadı... Geçtiğimiz günlerde üç ülke başbakan ve cumhurbaşkanlarının imzalayarak gerçekleştirmek için ilk adımı attıkları Bakü-Tiflis-Demiryolu’nun Türkiye bölümünün Ardahan ili sınırları içinde bulunan Çıldır Gölü batısından değil de doğusunda geçirilmesi ardından başlayan tartışmalar dün düzenlenen bir toplantıyla devam etti.
Ardahan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Latif Tosonoğlu’nun önderlik ettiği, ‘Sivil toplum örgüt ve siyasi parti yöneticileri ile iktidar milletvekili ve il teşkilatını buluşturma toplantısı’ vekilin toplantıya geç gelmesi nedeniyle yarım yamalak yapıldı.
ATSO tarafından Ardahan Öğretmen evi’nde akşam saat 18.00’da yapılacağı duyurulan ve CHP İl, DYP parti başkanları, ESOB ile Şoförler Odası Başkanları, basın mensupları ve diğer sivil toplum örgüt yöneticilerinin hazır bulunduğu toplantının ilk aşaması, milletvekili ile AKP İl yöneticilerinin gecikmesi grupların ‘İktidar randevuya gecikti’ tepkisiyle dağılmaları dolaysıyla yapılmadı.
Verdikleri randevuya 1 saat gecikmeyle gelen AKP’lilere kızan davetlilerin dağılması üzerine toplantı, geriye kalanlarla AKP Ardahan İl binasında yapıldı.
AKP Ardahan Milletvekili Kenan Altun, AKP İl Başkanı Nusret Koyuncu, AKP Merkez İlçe Başkanı ile AKP’li Ardahan, Posof İl Genel Meclis Üyelerinin bulunduğu toplantıya, ATSO Başkanı Latif Tosunoğlu ile DYP İl Başkanı Hikmet Görmüş ve dün ATSO’nun Meclis başkanlığına seçilen Fikret Timur katıldılar.
Basın mensuplarının bir grubu da diğer parti ve sivil toplum temsilcileri gibi ikinci toplantıya katılmadılar.

***Trenden, KÖY/DES’e gelindi!

Yarım yamalıkta olsa iktidar temsilcileri ile bir araya gelebilen kişiler, öncelikle Çıldır gölünün batısında geçmesi beklenen, ancak son anda yapılan değişiklikle Ardahan ile alakası olmayan gölün doğusunda geçen Bakü-Tiflis-Kars Demiryolunu projesinin yeniden değerlendirilip, değerlendiremeyeceğini, ve bu konuda bir araya gelecek bir heyetin vekil aracılığıyla başbakan ve diğer hükümet temsilcileriyle görüştürülüp, görüştürülemeyeceğini AKP’nin Ardahan Milletvekili Kenan Altun’a sordular.
Tren yolunu imzalanan mevcut proje üzerinde yapılması halinde Ardahan’a faydasının olmayacağını belirten ATSO başkanı, Ardahan milletvekilinden kendilerini hükümet yetkilileri ile görüştürüp, konuyu yeniden masaya yatırılması için yardım isterken, DYP İl başkanı Hikmet Görmüş’te, Tosunoğlu’na bu konuda katıldığını söyledi.
Basın mensupları ile il genel meclis üyelerinin de demiryolu projesi konusun da milletvekiline sorular sorduğu toplantı, Gazetecilerin, Ardahan’da uygulanan başta KÖY/DES projesi olmak üzere hükümetin yapmaya çalıştığı birçok işin neden başarılı olmadığını milletvekiline sorunca toplantının gündemi bir anda değişerek, AKP Ardahan Milletvekili Kenan Altun ile gazetecilerin tartışmasına dönüştü.
Hükümetin çalışmalarının gerektiği gibi Ardahan’a yansımadığından yakınan gazeteciler ile milletvekilinin tartışması zaman zaman alevlenirken, bu tartışmaya sık sık giren İl Genel meclis üyelerinin de özelikle KÖY/DES projesi konusunda gazetecilere katıldıkları gözlendi.

***Vekil: ‘Sabır edin güzel şeyler olacak”

AKP İl Başkanlığı binasında yapılan toplantıya ev sahipliği yaparak, hükümete ve de kendisine yönelik tepkileri cevaplandıran AKP Ardahan milletvekili Kenan Altun, tren yolunun Türkiye için önemli bir proje olduğunun unutulmaması gerektiğini belirtirken, ‘bu konuda ve birçok konuda sabır edilip, beklenmelidir. Cumhuriyetten bu yana birikmiş birçok sorunun anında çözmenin zor olduğunu, ancak kendilerinin döneminde bir işe el atıldığının da görülmesini istiyoruz’ diyerek gelen tepkileri göğüslemeye çalıştı.

***Heyete gerek yok ben Ankara’dayım bu yeter!

Toplu konutlar, spor salonları, sağlık ocakları gibi bir çok işi bitirdiklerini belirten AKP Milletvekili Kenan Altun bazı eksiklikleri ile tartışılan KÖY/DES projesi kanalıyla bir çok köyün, yol ve suyunun yapıldığını inkar etmemek gerekir diyerek şöyle devam etti.
Biz, öncelikle Türkiye diyoruz, Türkiye kalkınacak içinde Ardahan’da kazanacak. Bugün dışarıdan Ardahan’a hastaneye gelenleri görmek gerek. Bu gösteriyor ki Ardahan’da doktor ve sağlık cihazlarının artık var olduğunu, yeni yapılacak olan 150 kişilik hastane, 500 kişilik öğrenci yurdu, hükümet konağı gibi projelerin gerçekleşeceğidir. Biz şov yapmıyoruz, halka yönelik çalışıyor. Oy versinler vermesinler biz gereken hizmeti veriyoruz.
Ardahan ve Çıldır’da yeni yapılacak TOKİ konutları gibi doğalgaz barajların projelerinin gerçekleştirilmesini sağlayacağız.’ Dedi.
Yaklaşık iki saat süren toplantı ATSO’nun Ankara’ya gidilmesi için bir heyetin hazırlanması ve bu heyete vekilin önderlik yapması önerisinin milletvekili Kenan Altun’un, geçmişte birçok heyet gitti de ne oldu. Bana göre gerek yok, biz Ankara’da gerekeni yapıyoruz’ demesiyle ciddi bir sonuca varmadan sona erdi.
Haber ekleme saati: 13.30-23/02/2007
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com
MEYDAN ŞAP’A OTURDU!..

Meydan sessiz, sedasız hareketli günlerini bekler.. Geçtiğimiz günler içinde üç köyde görülen Şap hastalı üzerine il genelinde alınan karantina kararı devam ediyor.
İl genelinde devam eden karantina dolaysıyla hayvan pazarları boş kalırken, karantinanın ne zaman kaldırılacağı yönünde kesin bir tarihin verilememesi dikkat çekiyor. İl Tarım MüdürlüğününArdahan merkez’e bağlı Yaylacık, Beşiktaş ve Dağcı köylerinde ortaya çıkan şap hastalığı üzerine bölgede bulunan hayvanların aşılama çalışmasına başladığı ve hastalığın yayılmaması için tedbirler aldığı öğrenilirken başta Ardahan Belediyesi’ne ait hayvan meydanı olmak üzere tüm hayvan pazarları o hareketli günlere dönecek günü bekliyorlar.                 
Haber ekleme saati: 15.08-22/02/2007
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com
Kurtuluş gününe herkesi davet eden Çıldır Belediye Başkanı Nizamettin Coşkun:
KOMŞUDAN PİŞENDEN BİZDE İSTİYORUZ!..

Başkan sizi Çıldır'a davet ediyor Ardahan'ın Çıldır ilçesi AKP'li Belediye Başkanı M. Nizamettin Coşkun,  2011   Erzurum Kış Olimpiyatları ile ilgili, "Komşuda pişenden istiyoruz "diyerek",  buz üzerinde yapılacak olan oyunların Çıldır gölü üzerinde yapılması için çağrıda bulundu.
25 Şubatta yapılacak olan Çıldır'ın Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 86. Yıldönümünde ciddi bir organizeyle bu çağrısını yineleyecek olan Coşkun, "Kış Olimpiyatlarından Ardahan'ın da pay alması için ne gerekiyorsa yapılmalı ve biz bunları yapmaya hazırız.' dedi.
Bunun için önlerinde dört yıl gibi uzun bir süre ve Çıldır gölü gibi doğal bir buz pistinin olduğunu dile getiren Coşkun, 'Bize bu konuda yeşil ışık yakılırsa biz Çıldır gölünün etrafını bir yıl içinde tesise boğarız. Dört ay gibi uzun bir süre Gölün buzu erimiyor. Neredeyse 50 cm yi bulan bir buz kalınlığı var. Buz pateni federasyonundan gelen uzmanlar, Gölün buz pateni için en ideal yer olduğunu söylüyorlar. Aynı anda üç bin kişiyi üzerinde taşıdığı halde bir sorun yaşanmadı. Şimdiye kadar yapılan etkinlikler bu söylediklerimizi destekler niteliktedir. Valimiz Murat Yıldırım'ın Ardahan'a geldiği günden bu yana Çıldır gölü ile ilgili çalışmaları ve gayretleri oldu. "Kar Buz festivali" ile Gölün bu halini ciddi manada ulusal basına taşıdı. Biz Komşumuz olan Erzurum'un Buz sporları dalında yetersiz olduğunu biliyoruz. Bunun için en uygun yer Çıldır gölüdür".dedi.
Selahattin Alpay Ardahan'a gelecek.. **KURTULUŞA HERKESİ DAVET ETTİ!..

25 Şubatta yapılacak olan kutlamalarda ise Türk Halk Müziğimizin sevilen ismi Selahattin Alpay'ın yan ısıra Sakine Fidan ve Ferman Kaya gibi sanatçılar sahne alacak. İstanbul'dan gelecek 35 kişilik Mehteran Bölüğü ve bölgeninim sevilen Halk Ozanları kutlamalarda yer alacak diğer gösteriler arasında. Çıldır Gölü kenarında bulunan Ardahan Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Gençlik Merkezi önünde kurulacak olan tören alanı, kutlamaların adresi olacak.
 Bu kadar büyük bir organizenin arkasında yatan tek sebebin 2011 Kış Olimpiyatları olduğunu söyleyen Coşkun:" .Gölümüzü tanıtmak, bölgeyi kalkındırmak için bize bunu çok görmemeleri lazım. Hiç bir yatırımın gelmediği bölgeyi bu şekilde tanıtmak zorundayız".dedi
Haber ekleme saati: 14.59-22/02/2007
Haber/Fotolar: Ercan Yentek
BU KAMPANYAYA KAN VERİN

Bu kampanyaya destek verin İstanbul'da bulunan Ardahan Dernekler Birliklerinden Ardahan’ın Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 86. Yıldönümünde örnek bir davranış.
Ardahan adına kurulmuş birçok dernek ve vakfın bol rakılı ve de kazlı geceler düzenleyip, sözde Ardahan geceleri düzenlediği bir zaman da İstanbul'da bulunan Ardahan Dernekler Birliğinin bu örnek davranışı kamuoyunda büyük destek gördü.
Kızılay ile birlikte düzenlenen kampanya ile İstanbul’da yaşayan Ardahanlılara yönelik bir KAN BANKASI kurulmasını hedefliyen derneklerin bu örnek çalışmasına, başta İstanbul’da bulunan Ardahanlılar olmak üzere herkesin destek vermesi istenirken, bunun sağlanması halinde kan ihtiyacı duyan her insana anında kan sağlama imkanı bulunacak.
Konu hakkında yazılı bir açıklama yapan Dernekler Birliğinin bu yöndeki yazılı bildirisi aynen şöyle; 
Sayın Ardahanlı hemşerilerim, 
Ardahanlı Dernek, Yerel Basın ve İnternet Sitesi yöneticilerim;
Bilindiği üzere Ardahan Dernekler Birliği olarak bu yıl Ardahan’ımızın kurtuluşunun 86. yıldönümü münasebetiyle 26 derneğimizin katılımıyla yapılan toplantıda (varlığından haberimiz olmadığı için ulaşamadığımız ve değişik nedenlerle toplantıya katılım sağlayamayan derneklerimiz hariç) Kızılay Kan Merkezi bünyesinde  “Ardahan Kan Bankası” kurulmasına karar verilmiştir. 25 Şubat 2007 tarihinde BAKIRKÖY ÖZGÜRLÜK MEYDANIN da yapılacak olan KAN BAĞIŞI KAMPANYASI’NA gerekli ilginin gösterileceğinden kuşkumuz bulunmamaktadır.
Hep şikâyetçi olduğumuz birlikte bir şeyler yapamıyoruz bahanelerini geride bırakmaya var mısınız? Gelin o zaman birlikteliğimizi pekiştirmenin en iyi yolunu kampanyaya gerekli katılımı göstererek eş, dost, akraba ve çevremizde ki duyarlı vatandaşları da alarak Özgürlük meydanını insan seline boğalım. Ardahan ve Ardahanlıların ne demek olduğunu dosta düşmana gösterelim. Kan ihtiyacı olabilecek veya olan yakınlarımıza her an kan temin edebileceğimiz bu fırsatı iyi değerlendirelim. 
30 adet sokak pankartı ve 1000 adet ekli örneği gönderilen afişlerden basılmıştır. Hemşerilerimizin yoğun olduğu bölgelerden ve derneklerden gelen talep doğrultusunda dağıtımı yapılacaktır. Derneklerimize, arabalarımızın camlarına, marketlerimize, işyerlerimize, bakkallarımıza, lokallerimize afişlerimizi asarak insanları haberdar edelim. Sokak pankartlarını bölgemizin en can alıcı yerlerine asılım. Hiçbir kimsenin egemenliği ve yönlendirmesine maruz kalmadan Ardahan için yapabileceğimiz bu iyiliği kendimizden ve yakınlarımızdan eksik etmeyelim. Gerekli irtibat için derneklerin telefon numaraları ekli olarak gönderilmektedir. 
Saygılarımla arz ederim. 
ARDAHAN DERNEKLER BİRLİĞİ ADINA;
Güven DOĞRUYOL
Ardahan Kültür ve Yrd.Der. Y.K.Başkanı 
Haber ekleme saati: 10.39/22/02/2007
ATSO’NUN MECLİS BAŞKANI'NIN 
İŞADAMI OLMADIĞI ORTAYA ÇIKTI!

2 yıldır ATSO'nun meclis Başkanığını yapan Kemal Aktaş'ın (küçük resim ve cigara içen resim) başkanlığı olayı öğrenen Gazeteci Fakir Yılmaz'ın araştırması üzerine al acele düşürüldü.. İki yıldır Ardahan Ticaret ve Sanayi Odası’nın Meclis Başkanlığını yapan Kemal Aktaş’ın vergi kaydının ve işadamı sıfatının bile olmadığı ortaya çıktı.
Tam bir komedi olan bu durumun vergi dairesinde istenen belgelerle ortaya çıktığı öğrenilirken, iki yıldır esnaf ve işadamı olmadığı halde Tüccar ve Sanayicilere Meclis Başkanlığı yapan birinin bu konum da olduğu yönetimin nasıl olup bilmediği ise merak konusu oldu.
Başta ATSO’ya başkanlık eden Latif Tosunoğlu olmak üzere Ticaret ve Sanayi Odası yönetiminin iki yıldır meclis başkanlığını yapan Kemal Aktaş’ın  5 bin 147 sayılı kanununa göre meclis başkanlığının yasal olamayacağını nasıl olup bilmediği sorulurken, esnaf ve ya sanayici kimliği olmayan, vergi kaydı bulunmayan bir kişinin bugüne kadar ATSO adına attığı imzalarının ve aldığı harçlarının hesabının ne olacağı merak edeline diğer bir konu oldu.

**Foya ortaya çıkınca acele seçime gidiyorlar!

İşadamı olmadığı halde iki yıldır Ardahanlı İşadamlarına Meclis Başkanlığı gibi önemli bir görevi yapan Kemal Aktaş Gazetemizin ortaya çıkardığı skandal ve bu konuda ki skandal'ı araştırmaya başladığını öğrenen ATSO yönetiminin panik içinde aldığı bir kararla, Kemal Aktaş’ı meclis başkanlığından düşürüp, Aktaş’ın 2005 Mart ayından beri sanayici ve tüccar olmadan yürüttüğü ATSO Meclis Başkanlığı görevinden aldı. ATSO yönetiminin bugün yeni Meclis Başkanını seçmek için yönetim olarak yeniden seçime gideceği bilgisi alınırken, bir üyenin de Aktaş gibi vergi kaydı olmadığı, kayıtlar da esnaf ya da tüccar olarak görülmediği gerekçesiyle meclis yönetimi görevinden alındığı da öğrenildi.

**Daha önemli şeyler var!

Konu hakkında görüşlerine başvurduğumuz Ardahan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Latif Tosunoğlu ise bu yöndeki sorularımıza karşın ilginç bir cevap vererek, ‘bunun önemli bir şey olmadığını, daha önemli şeylerle ilgilenmemizi tavsiye etmesi dikkat çekti.

**Yönetime şaibe düşmüştür! ..

Meclis Başkanının işadamı olmadığı gerekçesiyle düşürülüp, bir üyesinin de aynı durum dolaysıyla üyelikten düşürülmesini sorduğumuz birçok Ardahanlı işadamı bunun bir skandalın ötesinde rezillik olduğunu belirtirlerken, ortaya çıkan bu durumun Latif Tosunoğlu yönetimini de şaibeli hale sokmuştur diye düşündüklerini belirtirlerken, Ardahan’ın ne hallere düştüğüne üzüldüklerini söylemiştirler..

**TOBB Başkanı LEPTOP VE CEP telefonu hediye etmişti!..

Yasal olarak meclis başkanlığı yapamadığı ortaya çıkan, ancak bu görevi iki yıldan fazladır yapan Kemal Aktaş’a TOBB tarafından bir dizüstü bilgisayar ve cep telefonu da hediye edilmişti.
Haber ekleme saati: 15.53-21/02/2007
Haber/Foto: Fakir Yılmaz-ÖZEL HABER
YAZIYORSAM SEBEBİ VAR/
Rezikliktir ..

Fakir Yılmaz Yukarıda ki manşet haberimizi okuyanların Ardahanlıların başına güleceğini iyi biliyorum.
Nedeni de, başta tren yolu olmak üzere bir çok soruna el atacak bir kurumunun içler acısı halini ortaya koyduğu içindir..
‘Hele Ardahan’ın haline bakın’ dedirtecek bu haberi araştırdığımızda bizler de hem güldük, hem de halimize ağlayıp durduk..
Bakalım sizde gülecekmisiniz, ağlanacak halinize...
fakiryilmaz323@hotmail.com-0.535.41832 28
Baki Başkan yaman yorulmuş ..

CHP Göle İlçe Başkanı üç karede uyumamak için direniyor.. Yoğun siyasetin yorduğu siyasilerimizden olan Göle CHP İlçe Başkanı Baki Çetin gibi gazetecilerin fotoğraf makinalarına düşen yukarıda ki kareleri görenlere, ‘Vah vah, ne kadar günah adamlara, gecelerini gündüzlerini sorunlarımızın çözümü için harcayıp, uykularını bile haram etmelerine rağmen yine yaranamıyorlar’ dedirtiyor adeta ..

***Haber Yorum

****Konuşuyorlar ..****

Gazetelerimizin günler, hatta aylar öncesi dile getirip bar bağ bağırdığı  Ardahan’ın sorunlarının bir çoğunun iş işten geçtikten sonra siyasilerimizin gündemine girdiğini gördümüz şu günlerde, başta tren yolu olmak üzere her konuda konuşan konuşana ..
Gerçi, seçimlerin yaklaştığını hatırladıkça bu konuşanların ne kadar samimi olduğunu düşünmüyor değiliz ya neyse..
Ama yanda ki CHP’li Baki Çetin’in fotoğrafını görünce siyasilerimizin gecelerini gündüzlerine kattığını da anlamıyor değiliz..
Çünkü, Baki başkan gibi uyumamak için direnmeleri bile Ardahan için iyidir deriz ...
Yorum: Fakir Yılmaz
Oğuzyolu köylüleri birlik yoluna adım attılar

Ardahan'a bağlı Hanak ilçesi Oğuzyolu köylüleri bir çatı altında toplanmak için ilk adımı attılar. Başta İstanbul'da olmak üzere doymak için doğdukları Ardahan'ı terk ederek çeşitli metropoller de bir araya gelen diğer hemşerilerimiz gibi Hanak/Oğuzyolu köylüleri de bir dernek kurmak için çalışma başlattılar. Burhan Ekmekçi ve arkadaşlarının önderliğini yaptığı bu girişimin önümüzde ki günlerde yapılacak geniş çaplı bir toplantı ardından Oğuzyolu Derneği adı altında dernekleşme yolunda ikinci adım olacağı öğrenildi.       
Haber ekleme saati: 13.09-21/02/2007
Haber: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com
Valilik ve İl Özel İdare'den kültüre 20 bin Ytl.

İsmail Mor Mehmet Güzel'in emekli olması ardından Ardahan İl Kültür müdürlüğüne atanan İsmail Mor göreve başlar başlamaz Valilik ve İl Özel İdareden aldığı destekle sevindi.
Yıllardır Ardahan İl Kültür Müdürlüğünü başarıyla yapan ve Ardahan kamuoyunda mütevaziliği ve de halkla kurduğu ilişkiler dolaysıyla sevilen İsmail Mor'un başına geldiği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğüne Ardahan valiliği ve de İl Özel İdareden 20 bin Ytl. Nakit para desteği verildi.
Başta Ardahan'ın tanıtılması ve de kültürel çalışmalar olmak üzere başına getirildiği müdürlüğü en iyi şekilde yapmaya çalıştıklarını belirten yeni Kültür Müdürü İsmail Mor aynı zaman'da Ardahan'da düzenlenen futbol etkinliklerine de destek vermesiyle tanını bir isim.
Haber ekleme saati: 13.00-21/02/2007
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com
Muhtarlar validen yer istediler

6 mahalle muhtarı valiyle birlikte görünüyorlar Ardahan kent merkezinde bulunan 6 mahalle muhtarı Vali Murat Yıldırım'dan kendilerine yer verilmesi yönünde yardım istediler.
6 mahalle muhtarının hiç birisinin muhtarlık binasının olmadığını belirten Ardahan mahalle muhtarı belediyeye bu yönde yaptıkları başvuruların da bugüne kadar cevap bulmadığından da yakındılar.
Halilefendi, Atatürk, İnönü, Karagöl, Kaptanpaşa ve Yenimahalle Muhtarlarının bir toplantı nedeniyle makamında bir araya geldikleri Ardahan valisi muhtarların bu sorununu ilk kez öğrendiğini belirtirken, asıl görevin belediyenin olmasına karşın kendisine düşen her türlü yardıma hazır olduğunu sözlerine ekledi.
Haber ekleme saati: 12.56-21/02/2007
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com
Ankara Vilayetlere Hizmet Götürme Birliği Ardahan'da Yurt Yapacak

Yıllardır bitmeyen bu yurtta 500 kişilik olacak Uzun süredir tartışılan ve arazi bulunamadığı için üç yıldır yapılamayan Ankara Vilayetlere Hizmet Götürme Birliği Yurdu için gereken arazi sorunu nihayet çözüldü.
Gazetemizin üç yıldır yılmadan, bıkmadan gündemden tutup, arazinin bulunması için yetkililere seslendiği soruna el atan Ardahan Valisi Murat Yıldırım gereken arazinin teminini sağlayıp, gerekli işlemleri başlattı. 
Göle ilçesinin eski kaymakamının başkanlığını yaptığı Vilayetlere Hizmet Götürme Birliği tarafından yapılacak olan 200 kişilik modern bir orta öğrenim yurdunun temelinin bu yılın ortalarında atılması hedeflenmektedir.
Ardahan Valisi Murat Yıldırım'ın girişimleriyle Ardahan Özel İdare Müdürlüğünün 155 bin YTL.'ye  mal ettiği 3.5 dönümlük arsa üzerine yapılacak olan yurdun, bu yıl bitirilip teslim edilmesi düşünülüyor.
Yapımına kısa bir süre içinde başlanacağı bildirilen yurdun maliyetinin tamamını Vilayetlere Hizmet Götürme Birliği karşılayacak. Ardahan Karagöl Mahallesi Yıldızevler mevkiine yapılacak olan yurdun, önemli bir eksiği kapatacağı düşünülüyor.
Haber ekleme saati: 12.53-21/02/2007
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com
Altun'a köylüsü İl başkanından cevap:
"BİZ ALTUN GİBİ İLGİSİZ DEĞİLİZ Kİ KONUŞMAYALIM!

MHP Ardahan İl Başkanı Taşkın Polat Tren yolunun güzergâhının değiştirilmesiyle alevlenen Ardahan'da ki siyasi arena tartışmaları, iktidar Partisi Milletvekili Kenan Altun'un açıklaması ardından devam ediyor.
Sorunlar karşısında sessiz kalmakla suçlanan ve yemin töreni hariç hiç konuşmadığı belirtilerek, sık sık  eleştirilen AKP Ardahan Milletvekili Kenan Altun'un projesi son anda değiştirilip, Ardahan ile alakalı olmayan bir yerden geçirilen Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu projesi ardından gelen tepki ve açıklamalara karşın, ' İlgisi olmayan konuşuyor' başlıklı açıklamasına ANAP İl Başkanı Sürmeli Kılıç'tan sonra MHP Ardahan İl Başkanından tepki geldi.

**BİZ KONUŞTURDUK!

Kenan Altun'un  tren yolu ile ilgili yapılan tartışmalar ardından gazetelere, 'Bu konuda ilgisi olmayanlar konuşuyor,  demecini vermesi gülerek karşıladıklarını belirten, MHP Ardahan İl Başkanı Taşkın Polat, aynı zamanda köylüm olan sayın vekilimin geçte olsa bir demeç yoluyla konuşmasına sevindim. Ancak sayın vekilimiz partimizin görüşü ve açıklaması ardından bu açıklamayı yapması hem gecikmiş bir açıklamadır. Hem de MHP'nin kendisini konuşturabildiğinin açık örneğidir. Benim, www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com internet gazetesiyle ile Son Vilayet Gazetesi'ne verdiğim açıklamama ardından bir hayli rahatsız olduğunu gözlemlediğim açıklamasında bizleri konuşmakla ve ilgisi olmayanlar olarak suçlayan vekilimize sorarız, Ardahan'ın sorunları hangi vatandaşı ilgilendirmez ki beni de, partimi de ilgilendirmesin. Kendisini ilgilendiren sorunlar karşısında 4 yıldır suskun kalan ve bir çözüm aramayan sayın vekilimizin bizim bir sitemimizle konuşması gerçekten bizi mutlu etmiştir. Çünkü, seçildiği günden bugüne kadar varlı ile yokluğu belli olmayan sayın Altun'un bu açıklamasıyla kendisinin Ardahan'da ve Ardahan sorunlarıyla yakın olmazsa da Ankara'da olduğunu ve yaşayıp, sağlıklı olduğunu anlamış olduk. Ama gönül isterdik ki sayın vekilimizden sonra bizler konuşsaydık. Ve gerçekten kendisini ilgilendiren sorunların çözümünde kendisinin ilgisini görseydik de biz sussaydık.' dedi.
Oysa, Meclisin üçte ikisinin çoğunluğunu almış bir hükümetin milletvekili olmak Ardahan'a her zaman nasip olmaz. Fakat, bunu değerlendirmek gerekirdi. Bu fırsat değerlendirilememesi Ardahan'ımız için gerçekten üzücüdür.' diyerek sözlerini bitirdi.        
Haber ekleme saati: 12.47-21/02/2007
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com
EMNİYET’TEN HUZUR TOPLANTISI

Emniyet çalışmalarını slayt gösterisiyle sundu Emniyet Müdürü İbrahim Demirci, Kars’ta son 50 gün içerisinde şahsa karşı 147 olayın meydana geldiğini ve bunun 132 failinin yakalandığını bildirdi.
Emniyet Müdürü Demirci huzur toplantısı yaptı. Polisevi’nde düzenlenen huzur toplantısına AKP İl Başkanı Remzi Aras, mahalle muhtarları, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve oda başkanları ile Emniyet Müdürlüğü şube müdürleri katıldı. Toplantıda konuşan İl Emniyet Müdürü İbrahim Demirci, Kars'ta polis vatandaş ilişkilerini en üst seviyede tutacaklarını söyleyerek, "Polis vatandaş el ele, Kars'ta daha huzurlu günlere" dedi.  
Demirci, slayt gösterimiyle son 50 gün için de yapılan çalışmalar ve faaliyetler hakkında bilgiler verdi. Emniyet Müdürü Demirci şöyle konuştu:
''İlimizde 50 gün içerisinde şahsa karşı 147 olay meydana gelmiş bulunmakta ve 132 fail yakalanmış, 12 fail firar, 2 faili meçhul. Mala karşı işlenen suçlarda: 52 olay medya gelmiş, 29 fail yakalanmış, 2 fail firar, 21 faili meçhul. Olaylara karışan mağdur ve şüpheli şahıs sayıları ile olaylarda elde edilen silah ve mühimmat sayıları: Mağdur 184, şüpheli 354, silah 14, bıçak 30, fişek 62, sopa ve benzeri 9. Meydana gelen Terör olayları: yazılama bildiri atma 1, şüpheli paket 1, ideolojik amaçlı tehdit 1, örgüt propagandası yapmak 1. ayrıca Emniyet Müdürlüğü Terörle mücadele şube müdürlüğü orta öğretim ve yüksek öğretim pansiyonlarında kalan öğrencilere terörle mücadele konusunda bilgilendirme konferansları da vermeye devam ediyor. Kaçakçılık olaylarına bakıldığın da ise, Narkotik 2, mali suçlar 5. Çocukların karıştığı olay sayısı 32, mağdur çocuk 23, şüpheli çocuk sayısı ise 50 dir'' dedi.
Emniyet Müdürü Demirci, 2006-2007 eğitim-öğretim yılında uygulamaya geçirilen okul polisliği kapsamında il merkezinde bulunan Cumhuriyet İlköğretim Okulu'nda öğrenim görmekte olan 30 öğrenciye eğitimlerine katkıda bulunmak amacıyla kırtasiye yardımı yapıldığını söyledi.
İnternet cafelerin ve oyun salonlarının denetimi düzenli olarak yapılmakta ve herhangi bir suç ve suç unsuruna rastlanılması halinde gerekli yasal işlemlerin yapıldığını belirten Demirci şöyle dedi: 
''12 yaş ve altındaki  çocukların  eğitim ve öğretimlerini aksatabilecekleri, zararlı alışkanlıklar edinebilecekleri, fiziksel ve ruhsal gelişimlerine olumsuz yönde etkileyeceğinden, yanlarında veli yada vasileri olmaksızın bu yerlere girmeleri yasaktır. Psikolojik ve fizyolojik gelişime olumsuz etkisi olabilecek şiddet ve  pornografik değerleri barındıran,  kumar ve uyuşturucu kullanımı vb. kötü alışkanlıkları özendirici oyunların oynatılması ve bilgisayarda depolanması kanun gereği yasaktır. İnternet kafe ve elektronik oyun yerlerinde, çocuklarımızın ve gençlerimizin sigara gibi zararlı alışkanlıklar edinmelerini önlemek ve tütün mamüllerini kullanmayanların sağlıklarını korumak amacıyla, bu yerlerde sigara içilmesi de yasaklanmıştır. Belirtilen yasaklama ve zorunluluklara uymayan işletmeci veya sorumluları hakkında adli ve idari işlem yapılmaktadır.”
 Emniyet Müdürü İbrahim Demirci ayrıca, 2006-2007 eğitim ve öğretim yılında trafik yoğunluğu bulunan okullarda, 15 öğretmen, 88 öğrenci olmak üzere 103 adet okul geçidi görevlisi tespit edildiğini ve eğitimler sonunda düzenlenen kimlik belgelerinin Kars Milli Eğitim Müdürlüğüne teslim edildiğini kaydetti.
Haber ekleme saati: 08.58/21/02/2007
Haber/Foto: Gümüşpala Krotağ/Kars
SHP’NİN TARIM POLİTİKASI

SHP Kars İl Başkanı Sosyal Demokrat Halk Partisi (SHP) Kars İl Başkanı Nihat Özgünlü, Kars ve Ardahan’ı da yakından ilgilendiren partisinin “tarım programını” açıkladı. Kars ve Ardahan’ın ekonomik etkinliğini oluşturan tarım politikasına şu ana kadar siyasi partilerin ciddi bir şekilde eğilmediğini belirten
Özgünlü, “Partimizin tarım politikasının uygulanması, en çok Kars’a yarayacak.” dedi.
SHP Kars İl Başkanı Özgünlü, partili üreticilerin ve uzmanların katılımıyla oluşturulan tarım programını şöyle açıkladı: 
“Asıl olarak yatırım teşvikleri ve ürün primleri kullanılarak, ulusal düzeyde ve havza düzeyinde tarımsal planlama yapılacaktır. Tarımsal desteklemelerle mülkiyet değil üretim ödüllendirilecek, örgütlü üreticilere öncelik verilecektir. Tarımsal girdi fiyatları dünya fiyatlarına indirilecek, tarımsal ürün fiyatlarının dünya fiyatlarına uyumu sağlanacaktır. SHP üreticilerin örgütlenmesini tarımın gelişmesinin ön koşulu olarak görmektedir. Birden fazla üreticinin gönüllü ortalığına dayalı ve ortaklık mekanlarında birarada üretim yapılmasına olanak sağlayan "Paydaş Çiftlikler", örneğin besicilik, seracılık gibi dallarda oluşturulacak; ayrıca kooperatiflerin ve diğer örgütlenmelerin kurulması özendirilecektir. "Arazi Bankası" kurularak toprak reformu ve toprak toplulaştırmas yapılacaktır. Arazi Bankası toprak alarak, toprak satarak, toprak dağıtarak toprak toplulaştırarak kırsal alanda toprak-insan ilişkilerini düzenleyecek v yeter gelirli işletmeler yaratacaktır. Vadeli işlem borsaları yaygınlaştırılarak tarım sektöründeki dönemsel dalgalanmalar sınırlandırılacaktır. Makine ringleri oluşturularak, tarımsal makine sahipleri ile bu makinelere ihtiyaç duyan üreticiler arasında örgütlü işbirliği kurulacak, bu yolla tüm çiftçilerin tarımsal makine kullanımı sağlanacaktır. Temel tarımsal hizmetler ve kırsal altyapı hizmetleri "Merkez Köyler" aracılığıyla yaygınlaştırılacak, bu yolla kırsal yerleşim deseninin yeniden düzenlenmesine katkıda bulunulacaktır. Her 750 işletmeye sahip köy veya köy grubu için "Tarımsal Danışmanlık Birimi" kurulacak ve bu kapsamda öncelikle 1 ziraat mühendisi ile 1 veteriner hekim istihdamına gidilecektir.”
Haber ekleme saati: 08.55-21/02/2007
Haber/Foto: Gümüşpala Kortağ/kars
Otelci babasını komalık etti ..

Oğlu'nun saldırısına uğrayan baba komalık oldu (Resim: Arşiv) Ardahan’ın Posof ilçesinde meydana gelen ilginç bir olay ilçede günün konusu oldu.
Alınan bilgilere göre kent merkezinde otelcilik yapan Sabri Kurşun isimli bir kişi, yabancı uyruklu bir bayanla kaldığı gerekçesiyle oğlu tarafından baltayla başından ve vücudunun çeşitli yerlerinden yaralanarak komalık edildi.
Kent merkezinde bulunun Kurşun Otel’in sahibi olan babasının baltayla ağır şekilde yaralayan ismi öğrenilemeyen şahıs tutuklanarak cezaevine konulurken, oğlunun saldırısına uğrayan Sabri Kurşun’da yine Ardahan bulunan Devlet hastanesi’nde tedavi altına alındı.
Haber ekleme saati: 22.32-20/02/2007
Haber/Fotolar: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com
İhaleler yapıldı, herkes barajlara sahip çıktı!..

Gündem şimdi baraj!.. Ardahan kent merkezinde geçen ve Hazar denizine kadar uzanan Kura Nehri üzerinde kurulacak olan iki barajın ihalesi yapılınca sahipleride arttı.
Yıllardır tozlu raflarda bekleyen Kayabeyi/Akıncılar ve Köroğlu/Sevimli barajların dün ve bugün ihale edilerek, işi yapacak firmalar belli olunca bölgede siyaset yapan siyasiler seçmene mesaj çekme yarışı içine girdiler.

***Köroğlu’nu Ardahanlı müteahhit yapacak ..

Dün ihalesi yapılarak, Pelin İnşaat A.Ş.’nin aldığı Akıncı Barajı’nın ardından bugünde Köroğlu barajının ihalesi yapılarak Ardahan/Hanak’lı İşadamı olan Ünal İnşaat’ın sahibi Necati Ünal aldı.
İki ihalenin yapılamış ardından başta gazetecilere olmak üzere bölgede bulunan Ardahanlı üçül.. seçmenlerine mesajlar çeken siyasiler yapılacak olan ihalelerinin kendi gayretleri sonucu ihale aşamasına geldiğini ilan etme yarışına girdiler.
CHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt’ün, ‘DÜN AKINCILAR BARAJI BUGÜNDE KÖROĞLU BARAJI İHALESİ YAPILDI. BÖLGEMİZE HAYIRLI OLSUN” şeklinde ki müjdeli cep telefonlu mesajı ardından, Ardahan Eski Milletvekillerinden Faruk Demir’de, ‘2001 YILINDA PROJESİNİ YAPTIRIP ÇED RAPORUNU ALDIĞIMIZ BARAJLAR PROJEMİZ’İN İHALESİ YAPILMIŞTIR. ARDAHANIMIZA HAYIRLI OLSUN’ diye cep telefon yoluyla mesaj çekerek, dün ve bugün ihaleleri yapılan iki baraja sahip çıkmaya çalıştılar.

***Kenan Altun’un haberi yok iddiası!..

Bölgenin yaklaşık 60 yıldır beklediği ve esik Sanayi Bakanı olan Ardahanlı Abdulkerim Doğru’nun projelerini ben yaptırdım dediği, Sırrı Kenan Altun Atalay’ın yakınları olanların ise barajların Atalay’ın döneminde planlarının hazırlandığını ileri sürdüler.
İki dönem vekillik yapan, ancak şovdan öte Ardahan’a faydası olmayan eski Milletvekili, Şavşatlı hemşerimiz Saffet Kaya’da Kayabeyi ve Köroğlu Barajlarının kendisinin döneminde Plan ve Bütçe Komisyonundan bizzat benim imzamla geçtiğini öne sürdü.
Bir süre önce projesinin son anda değiştirilip, Ardahan il sınırlarında geçmesi engellenen Bakü-Tiflis-Kars Tran yolu, yıllardır açılmayı bekleyen Çıldır/Aktaş sınır kapısı, işlemeyen Posof/Türkgözü sınır kapısı, yıllardır bitmeyen 31 kilo metrelik yolu dolaysıyla açılmayan Yanlızçam/Ardanuç yolu, hızla devam eden göç, diz boyu olan işsizlik, her geçen gün biten hayvancılık konusun da ve başta 19 trilyona yakın parasının adeta heba edildiği KÖY/DES, Ardahan Organize Sanayi, Fakülte gibi konularda sesiz kalmayı yeğeleyen siyasilerin dün ve bugün yapılan kura Projesi içinde iki barajın ihalesi ardından açıklama üzerine açıklama yapa dursunlar. Şu an iktidar temsilcisi olan AKP Ardahan Milletvekili Kenan Altun’un sesi çıkmadığı görüldü.
İktidar Milletvekilinin birçok konuda olduğu gibi bu konuda da habersiz olduğu için bir açıklama yapmadığı ileri sürüldü.

***Eğer biterse ..

Köroğlu, bir diğer ismiyle Sevimli Barajı ise, Kura Nehri ana kolu üzerinde, Ardahan kent merkezi mansabında, Sevimli Köyü mevkiinde yapımı planlanan dere yatağından 136 metre yüksekliğinde 8,7 hektometreküp gövde dolgusuna sahip, Kenan Altun toplam 292 hektometreküp su depolama hacimli kaya dolgu tipinde barajda düzenlenecek olan suların, 13 kilometre uzunluğundaki bir tünelle Akıncı mevkiine düşürülerek, tesis edilecek 150 megavat kurulu gücündeki Akıncı Hidroelektrik Santralı da, yılda, toplam 443 gigavat/saat enerji üretilmesi, ön inceleme çalışmalarında öngörülmüş idi. 
Ancak, sürdürülmekte olan master plan çalışmaları kapsamında, planlama seviyesinde incelenen Köroğlu Barajında düzenlenen suların 13 kilometrelik tünel yerine, 4 kilometrelik bir tünelle düşürülerek, Kotanlı Hidroelektrik Santralının yapılması, bu hidroelektrik santralın çıkışında ise, Kayabeyi Barajının inşa edilerek, yine, bu barajda düzenlenecek suların ikinci bir tünelle, daha önce planlanmış olan Akıncı Hidroelektrik Santralı yerine düşürülmesi suretiyle enerji üretilmesi öngörülmektedir. 
Bu durumda, 44 megavat kurulu gücündeki Kotanlı Hidroelektrik Santralında 178 gigavat/saat ve 77 megavat/saat kurulu gücündeki Akıncı Hidroelektrik Santralında 232 gigavat/saat olmak üzere, toplam 121 megavat kurulu güçle, yılda toplam 410 gigavat/saat enerji üretilmesi planlanacak ve projenin aşamalı olarak daha kısa sürede yapımı mümkün olabilecektir. 
Haber ekleme saati: 22.04-20/02/2007
Haber/Foto: Fakir Yılmaz
Kenan Altun: "İlgisi olmayan herkes konuşuyor"
Sürmeli Kılıç: "Sen konuş biz susup, seni alkışlayalım"

Koç Ardahan mutlu Ardahan Ak Parti Milletvekili 
Kenan Altun Seçildiği günden bu yana Ardahanlının aleyhine gelişen bir olay ile ilgili olarak açıklamada bulundu.. 
Kars Tiflis Demiryolu Projesinin imzalanmasının ardından Ardahan'da meydana gelen tepkilere şu ana kadar bir açıklama yapmayan AKP Milletvekili Kenan Altun, sonunda açıklama yapma ihtiyacında bulundu. 
Altun, Proje hakkındaki açıklamasını Ardahan'daki gazetelerin geneline yapmaktan kaçınırken sadece Cihan Haber Ajansı muhabirine yaptı. 
Proje ile ilgili olarak birçok Ardahanlı tam bir bilgi alamazken Milletvekili Altun,  gündemdeki konuşmaları bilgi kirliliği ve ilgisi olmayan kişilerin konuşmaları olarak değerlendirmesi dikkat çekiyor. Ardahan'da yaşayan herkesi ilgilendiren hayati bir proje hakkında Ardahanlıya "sizi ilgilendirmez" dercesine bir açıklama yapan Altun birde müjde vererek Ardahan'a tren gelecek diyor. 
19 Şubat Tarihli Zaman gazetesinde çıkan haber metni 
Kenan Altun: Ardahan'a bir istasyon yapılacak  
AK Parti Ardahan Milletvekili Kenan Altun, Ardahanlı vatandaşların günlerdir konuştuğu 'Bakü- Tiflis- Kars' demiryolu projesi ile ilgili suskunluğunu bozdu. 
Projeyle ilgili ucuz politikalar yapıldığını belirten Altun, "Bir bilgi kirliliği var. İlgisi olmayan herkes konuşuyor. Bana göre ucuz bir politika yapılıyor. Uluslararası bir projeye kimsenin müdahale etme şansı yoktur. Ardahan'a yapılması istenen demiryolu hattı bizim iç meselemizdir. Uluslararası bir karar mercii var. Maliyet ve nakliye giderleri ön planda tutularak en ucuz bir maliyetle işin içinden çıkmak istiyorlar. Aynı tekliflerle başkaları da geldi ama onlara da olumsuz cevap verildi. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım bize söz verdi. Ardahan'a demiryolu gelecek ve bir istasyon yapılacak. Bunu yapmak hükümetimize çok zor gelmez. Kars'tan ek bir
Kaynak: ardahan haber

Editör: ardahan haberleri

Bu haber 11277 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI