Reklam
Bugun...


Allah'ın evini soydular..
Haber/Foto: Suat İncedere/Çıldır Ardahan Çıldır Sazlısu (Goravel) köyünde bu gece gerçekleşen Cami soygun olayında, yaklaşık 15 adet tarihi halı ve kilimler çalındı. 200 bin liraya taştan hoca evi yapan köy, iki yüz lira verip kamera sistemi alınamayan cami hırsızlığı olayı ardından araştırma yapan Çıldır Jandarması Allah'ın evinden halı çalan hırsızları kısa sürede yakalayarak adliyeye sevk etti.

Allah'ın evini soydular..

SÎZDE KONUĞUMUZ OLUN..

Gazeteci Fakir Yılmaz ile Gazeteci Özlem Şeyma YHılmaz'ın birlikte hazırlayıp, her pazar günleri saat: 14.00'da TEMPO TV'de Sundukları Canlı Yayın Programı

Her Pazar günü saat:14.00'da 

Sizde Tempo TV ekranına konuksunuz..
MERHABA Ardahan’daki gelişmeleri görüntülü izlemeniz için youtube ArdahanTV Kanalımıza abone olmanız umuduyla. Görüntülü haberlerimiz için TIKla abone ol, izle.. 
HEPİMİZ AYKUT ERDOĞDU DEĞİLMİYİZ?!.
Yeni bir cumartesi yazımı yazmaya hazırlanırken geçtiğimiz günlerde CHP Yüksek Disiplin Kurulu Üyesi Avukat Tuba Torun ile dünya evine giren Aydoğdu'nun 3 ay önce ayrıldığı eşi, açtığı Twitter hesabından yaptığı bir paylaşımının gündeme bomba gibi düştüğünü okuyup izledim.
Eski eşinin, Tuba Torun ile ilişkisini öğrendikten hemen sonra alınan ses kaydını Özge Erdoğdu, “Bu kaydı 3,5 ay önce aldım. Eski eşim Aykut Erdoğdu’nun Tuba Torun'la ilişkisini öğrendikten hemen sonra Aykut Erdoğdu beni Tuba ile ilişkisi olmadığına ikna etmeye çalışırken, ‘50 kişi ile yatmış’ dedi. Daha sonra 50 kişi ile yattı dediği Tuba Torun ile evlendi!” şeklindeki paylaşımıyla oluşan gündeme bakınca Baykal'ın başına gelenleri hatırlıyor ve Baykal'dan önce okyanus ötesi denen Amerika'nın eski başkanı Clinton aklıma geldi.
Çünkü bana göre benden, senden, yani erkek ve kadından daha çapkın belki de ayran gönüllü, aç gözlü dediğimiz insan tipi olarak değerlendirdiğim Nazım Hikmet'in yaşadıklarını kaleme dökmesini şiirlerini okumakla, anmakla ABD’nin çapkınlık hikayeleriyle ünlü eski başkanı Bill Clinton’un da ünlü aktris Elizabeth Hurley ile ilişkisi de ortaya çıkmıştı..
Bu tartışmaları izlerken aklıma gelen diğer bir konuda hemşerim olan Gürsel Tekin'in boşanıp, evlenmesi üzerine yaptığım bir sohbet aklıma geldi. Ve o sohbette evlenme kadar boşanmanın normal mi, boşanma nedeninin sadece evlendiğin kişiyle kalmak mı olduğunu masaya yatırıp, o atmosferin içinde yaşadıkları duyguların esiri olduğunu ve sadece onlar değil, aslında hepimizin zaman zaman bu atmosfere kendimizi kaptırdığımızı ama kendimizin yaptıklarını kapatmak için gözleri başka yönlere çevirmeye çalışarak saklamak istediğini bugünkü yeni magazine konu olan Aykut Erdoğdu'yu konuşuyorduk.
Ve; Kaan Tangöze, Hüsnü Şenlendirici, Tamer Karadağlı, Tony Parker, Kaya Çilingiroğlu, Acun Ilıcalı, Mehmet Ali Erbil, Kudret Sabancı, James Cameron, İbrahim Tatlıses, Halit Ergenç, Erol Köse, Brad Pitt, Hamdi Alkan ve daha niceleri diyecekken hep erkekleri konuşan bu toplumun bunları yaparken kimle yaptığını hiç tartışılmadığını ya da konuşulmadığını görüyoruz.
Kısacası 2023'te Karadeniz gazı yetmez uzaya insan götürmeye çalışan iktidarın göz diktiği Ay'da bile görülen Çin Settinin neden aşıldığına baktığımızda o setlerin ardında bulunan Çin prensesine göz diken Moğol'un derdinin Çin'i işgal değil, o prensese ulaşmak isteyen ve Kale gibi 4 harfli olan Kalbi olduğunu ve o kalenin işgale hazır olan kalp gibi hep bir açık kapısı olduğunu unutuyor gibiyiz bir siyasetçi, toplumun gözü önünde bulunan bir fert olarak hemen istifa etmesi gerektiğini düşündüğüm hepimiz Aykut Erdoğdu yada Özge Erdoğdu, Tuba Torun değilmiyiz diyerek..

arşiv haber 12/09/2017 tarihli haber/yorum
Arıcılar: Belediye Coğrafi İşaretimizi
Çaldı!.. **Belediye: Artistik yapmasınlar!
Geçtiğimiz aylarda da alınan ve kullanım yetkisi Ardahan Arıcılar Birliği ile Ardahan Arıcılık Müdürlüğüne aşt Coğrafi İşaretin Ardahan Belediyesi tarafından korsanca kullanıldığını ileri süren Ardahan Arıcılar Birliği belediyeyi korsanlıkla suçlarken, Belediye Başkanı Arıcıların artistlik yaptığını ileri sürdü.

Konu hakkında gazetemize bir açıklama yapan Ardahan Arıcılar Birliği Başkanı İlhan Evliayaoğlu yasal olarak resmi kullanımı Ardahan Arıcılar ve Ardahan Arıcılık Müdürlüğüne aite Ardahan Balının Coğrafi İşaretinin Ardahan Belediyesince kendilerinden izin alınmadan kullanıldığını bunun yasal bir durum olmadığını belirterek belediyeyi şikayet edeceklerini belirtti.

Bunun başta belediye plmak üzer kendilerinden başkaları tarafından kullanılmasının korsanlığa gireceğini ve zar-zor alınan coğrafi işaretin iptaline kadar gideceğine de dikkat çeken Evliyaoğlu bu yönde harcanan emeklerin yok sayılarak, korsanca davranışlar içine girilmesinin hem yasal, hemde etik bir durum olmadığınıda belirterek coğrafi işareti kendi siyasetine yönelik kullananları kınadıklarında belirtti.

**Başkan: Artistlik Yapmasın,
Sıkıyorsa Valilikte Kullanıyor Onuda Şikayet Etsin!.
 
Konu hakkında görüşlerine başvurduğumuz Ardahan Belediye Başkanı Faruk Köksoy ise konu hakkında sert bir açıklamada bulundu.
Kökso; 'Ardahan'ın güzelliklerini birlikte paylaşmanın ne zararı var. Kaldı ki biz o coğrafi işareti koyduğu balların para ile satılmadığını, Ardahan balının yanın tanıtılması, güzelliklerinin birlikte paylaşılması için hediye veriyoruz. Evliyaoğlu Artistlik yapmasın. Belediye olarak coğrafi işaretli hediye ettiğimiz ballara Ardahan Belediyesi dememişiz. Aynı işareti Ardahan Valiliği de kullanıyor. Sıkıyorsa onuda şikayet etsin' dedi.
 
**Dar Bir Heyetle Katılıyoruz..
Ardahan ve Ardahanlıların oluşturmak istediği 'Güçlü Bir Ardahan Lobisi' çalışmasının önünde ki en büyük engellerden bir olan KAI oluşumlarından birinin Ankara'da yaptığı ve başta Ardahan dernekler Federasyonları olmak üzere Ardahan stk, dernek ve federasyonlarının katılmama kararı aldığı KAI Ankara Günlerine dar bir bir ekiple katılma kararı aldıklarını da ve şu an Anakara'da olduklarını da belirten Köksoy, 'ancak daha önce Ardahan İl Heyetinin aldığı kararın arkasında olduklarını da belirten Köksoy bizim amacımız Ardahan'ı her alanda tanıtmak olmalıdır' dedi.

**Arılar Bal Getiremedi..

*07/05/2017 Tarihli Haber

Serhat Ardahan Spor'un Bölgesel Amatör de, Hoçvan Spor'un Bölgesel Ligine çıkma hayalinde olduğu Ardahan'da Arı Spor'un U-19 rüyası da gerçekleşmedi.

Ardahan 1. Amatör Futbol Ligini ikincilikle bitiren Arı Spor katıldığı U-19 Türkiye Futbol Ligi Şampiyonasında puansız Ardahan'a döndü.

Arı Spor'un Bölgesel elemelerin yapıldığı Ağrı'da çıktığı üç karşılaşmada da yenilerek, Ardahanlı futbol severlerin hayalini suya düşürdü.
Ağrı'da, Iğdır, Van ve Muş takımları ile karşı kaşıya gelen Arı Spor'un bu üç maçta da hiç puan alamadan yenilmesi dikkat çekerken bu başarısızlığın Ardahan'da ki futbola olduğu gibi diğer spor dalarında alamadığı desteğe bağlandı.
Arı spor çıktığı 3 karşılaşmada 4 gol atarken, kalesinde 9 gol görüp elendi.

**ÇILDIRLI İŞ ADAMINDAN SPOR MALZEMESİ DESTEĞİ

Çıldır İlçe Kaymakamlığının, İlçedeki çocuklara ve gençlere sporu sevdirmek ve yaygınlaştırmak için  ''İmkan Bizden, Oynamak Sizden'' sloganıyla spora destek verilmesi adına başlattığı kampanya’ya bir destekte Güney Enerji güneşle su ısıtma sistemleri Genel Müdürü Çıldırlı İş Adamı  sayın Akay Ağa KARACA’ dan geldi.

Çıldır İlçe Spor Müdürü Adnan KORKUT, İş Adamı Akay Ağa KARACA’nın, Çıldır'da ki çocukların ve gençlerin sporla buluşmaları adına vermiş olduğu malzeme desteği büyük katkı sağladığını söyledi.
Çıldırlı İş Adamını makamında kabul eden İlçe Kaymakamı Bedirhan İMAMOĞLU ''İmkan Bizden, Oynamak Sizden sloganıyla İlçemizdeki çocuklarımızı spora teşvik etmek adına başlattığımız kampanyayla, Ülkemizde güvenli yarınlar inşa etmek için, çocuklarımızın arkadaşlık ve kardeşlik bağlarını sporla güçlendireceklerini ifade ederek, İlçemizden yetişen İş Adamlarının çocuklarımıza ve gençlerimize büyük önem veriyor olmaları bizi son derece memnun etmektedir. Yapılan bu yardımlar sayesinde gençlerimizin fiziksel, zihinsel, duygusal ve toplumsal yönden gelişimlerine katkı sağlanıyor” diyerek, İş Adamı Akay Ağa KARACA’ya desteklerinden dolayı teşekkür ederek plaketini takdim etti.

**Ardahan Spor Şampiyon Gibi..

**18/04/2015 Tarihli Haber

Ardahan 1. Amatör Futbol Ligi bugün yapılan derbey karşılaşma ile devam etti.
Şampiyonluk karşılaşması olarak değerlendirilen karşılaşmayı Ardahan Spor kazandı.
Güçlü rakibi Arı Spor'u 3-1 yenmeyi başaran Ardahan Spor ligin bitimine 4 hafta kala elde ettiği avantajla 2014-2015 Lig Şampiyonu gibi..

Bu yaşa gelene kadar hep dinlemiş, duymuş ve hikayeler edilerek bugüne kadar gelmiş ‘Gömü’ masalları bir yenisi daha yaşanacakken teknoloji miretti cep telefonları yüzünden bir hikaye daha başlamadan sona erdi.. 

Halbuki geçtiğimiz referandum öncesi ağbunların içinde, al acele hak sahiplerine teslim edildiği ileri sürülen Yeni Mahalle de ki TOKİ’lerin kazısı sırasında da bir küp değil, bir helikopter hazine bulunduğu ve kaşla ile göz arasında ortadan kayıp edildiği hikayesinin bir yenisini daha yaşayacaktık..
Ancak bir günde hemde tarihçi, insan kemiği incelemesi yapan bilim adamları olmadan Rus Subayına ait olduğu hemen açıklanan lahit hikaye olamadı...
Neyse burayı geçip, ölünün reklamı da güzel diyerek asıl konumuza, Müze yapılın diye yıllarca mücadele ettiğimiz binanın nasıl olup ta valinin, belediye başkanının dinlenme konağı olduğuna gelmek isterim..
Çünkü Müzesi olmayan kent Ardahan’ın altında tarih fışkırırken, başta bakan olsun dediğimiz Atalay ve diğerleri niye bir müze yaptırmazlar?

**Esenyurt’ta ki Sahte Rantçı AKP’liler..

Ardahan’da olduğu gibi başta bir çok Ardahanlının yaşadığı İstanbul’un Esenyurt ilçesinin de içinde bulunduğu bir çok yerde referandumu kayıp eden AKP’nin bunun nedenini araştırdığı görüyor ve izliyoruz.
16 Nisan Referandumunun sonuçlarını değerlendiren ve kayıp edilen yerde ki nedenleri araştıran AKP ve Başkan Erdoğan’ın önünde ki sonuçlara bakarken bizim gördüğümüzü görüp, görmediklerini, de merak etmiyor değilim. Çünkü bizim önümüzde ki raporda bu kaybın başlıca neden ve sebebinin sahte ve rantçı AKP’lilerin AKP’ye oy kayıp ettirdikleri gerçeği var.
Yani başta çok kültürlü stk’lar olmak üzere sözüm ona kanaat önderi geçinen rantçıların AKP iktidarı sayesinde rantlarına rant kazanırken AKP’ye büyük kapılar verdiğini belirtmekte fayda var..
Çünkü bunların çoğunun mutfaktan gelen AKP’li olmadıkları gibi eskiden sözde solcu, Ecevitçi, Demirelci ülkücü ve en önemli rantçı olduklarını biliyoruz..

**Bölgede Hıristiyan ve Müslümanlara ait mezarlar var
ARDAHAN'da bir inşaatın temel kazısı sırasında ortaya çıkan ve Rus generale ait olduğu iddia edilen tabutun bulunmasını değerlendiren Belediye Başkanı Faruk Köksoy, bölgede sadece Hıristiyanlara ait değil, Müslümanlara ait mezarlara da rastlandığını söyledi. 
Ardahan'da vebadan öldüğü ve Tümgeneral Vasiliy German'a ait olabileceği tahmin edilen 139 yıllık tabutun bulunmasının ardından Karagöl Mahallesi'ndeki kazı alanına meraklılar akın ediyor. Polislerin güvenlik çemberine aldığı ve 24 saat nöbet tuttuğu kazı alanına kimse yaklaştırılmazken, kazı bölgesinde iskeletler, çizmeler ve askeri kıyafetler dikkat çekiyor. Bölgede incelemelerde bulunan Belediye Başkanı Ak PartiliFaruk Köksoy, belediye kayıtlarında bu bölgede mezarlık olduğu yönünde bir kayda rastlanılmadığını belirtti.Ardahan'ın  93 harbi (1877-1878) ile birlikte Ruslar tarafından işgal edildiğini ve yaklaşık 40 yıl Rus işgalinde kaldığını hatırlatan Başkan Köksoy, şunları söyledi: 
"1917 yılındaki Bolşevik ihtilali ile Ruslar Ardahan'ı terk etmiştir. Meşhur 93 harbi  sonrasında bu topraklar üzerinde karşılıklı çatışmalar olmuştur. Harp esnasında Osmanlı askerlerinden şehitler olurken, Rus ordusu da kayıplar vermiştir. O dönem veba salgınından bahsediliyor. Burada çıkan general de kendi dini adetlerince kıyafetleri ve rütbesi ile gömülmüş ve tabutun üzerinde de Hıristiyan inancına göre haç işareti var. Kanaatimce general rütbesinde olan bu askerin cenazesinin buralara gömülme ihtimalinin zayıf olduğunu düşünüyorum. Burada gömülü olması daha çok veba hastalığı ihtimalini kuvvetlendiriyor. Bunu en iyi Rus tarihçileri, Türk tarihçileri ve askeri tarihçilerin ifade edebileceğine inanıyorum. Ayrıca bu bölge o dönemde bir yerleşim yeri değil. Resmi kayıtlarımızda burada bir mezarlığın olduğuna dair  bir bilgi yoktur.
Burada dağınık vaziyette yer yer toplu kemikler çıktığı biliniyor. Müslümanlar kıbleye doğru olarak yatırılmış vaziyetteki cenazelerine de rastladık. Yine Hıristiyan ve Rus askerlerine ait askeri üniformaların, ayakkabıların, botların çıktığını gördük. Burada karışık bir gömülme işareti de çok kuvvetli. Buradan şunu anlıyoruz, hem veba hastalığından dolayı, hem de çatışmalardan dolayı ikisinin bir arada topluca gömülmüş oldukları ihtimalini  güçlendiriyor."
**NASIL ORTAYA ÇIKTI?
Ardahan'ın Karagöl Mahallesinde geçen 25 Nisan günü iş makinasıyla başlatılan temel kazısı sırasında üzerinde haç işareti olan 2 metre uzunluğunda, 90 santim yüksekliğinde bir tabut bulundu. Özel bölmedeki tabut çıkarıldıktan sonra Müze Müdürlüğünden uzmanlar tarafından yapılan incelemede Rus generale ait olduğu tahmin edilen tabut, Kars'a götürülerek koruma altına alındı, Ardahan'daki inşaat durduruldu. Sakalları, paltosu, çizmeleri aynen duran ve askeri kıyafetin apoletinde 3 yıldız ve 20  rakamı bulunan cesetle ilgili olarak Kars Müze Müdürü Necmettin Alp, Rus- Osmanlı Savaşında Kars'ı işgal eden, Ardahan'da vebadan ölen Tümgeneral Vasiliy German'a ait olabileceğini bildirdi.

Müzesi olmayan kentte tarih fışkırıyor!
  Fakir Yılmaz Yazıyorsam Sebebi Var
fakiryilmaz323@hotmail.com
 

**Müdürsüz Bayram..

Vekilin vekili ile idare edilmeye alıştırılan Ardahan’da 23 Nisan etkinliklerine katılan öğrenciler ile ilgili haberi hazırlarken önüme bir rapor düşüyordu.
O Raporda Ardahan’da ki gibi ülkede ki diğer öğrencilerin aileleri gibi mutsuz olduğunu belirtiyordu.
Yani OECD'nin uluslararası öğrenci değerlendirme programı, PISA, "Öğrenci ferahı" araştırmasının sonuçlarını yayınladı. 72 ülkeden 540 bin öğrencinin katıldığı çalışmaya göre, en mutsuz öğrenciler Türkiye'de.
OECD ülkeleri içinde öğrencileri en mutsuz ülke Türkiye olduğu belirtiliyordu.
Halbuki bir bayram hediye edilen öğrencileri olan ülke de çocukların çok mutlu olduğunu, hatta yılda bir Cumhurbaşkanı, Başbakan, Bakan, Vali, Kaymakam ve Belediye Başkanı oluveriyordurlar.
Ama kendilerine yakın sanal gazeteciler ile Ardahan'ı kalkındırdıklarını belirtip, her gün üfleyen siyasileri de takip ederken hala İl Milli Eğitim Müdür olmadığını hatırladım..
Kaynak: Ardahan Haber

Editör: Ardahan Haberler

Bu haber 5763 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI