Reklam
Bugun...


Ahır’da da yabancı var!
İkamet Ettiğiniz Hanede Yabancı Uyruklu Kişilerin Kaydı Olabilir! e-Devlet Üzerinden Kontrol Edin!’ uyarılarının yapıldığı şu günlerde Ardahan’da da aynı durumun yaşanıp, yaşanmadığını merak eden vatandaşlar bu yönde ki araştırmada başta ikametgâh olarak gösterilen evlerin yanı başında bulunan Ahırların başta çoban kimlikli Afganlılar olmak üzere evlerinde bir çok yabancı uyruklunun Ardahan’da yaşadığını gördü.

Ahır’da da yabancı var!

SÎZDE KONUĞUMUZ OLUN..

Gazeteci Fakir Yılmaz ile Gazeteci Özlem Şeyma YHılmaz'ın birlikte hazırlayıp, her pazar günleri saat: 14.00'da TEMPO TV'de Sundukları Canlı Yayın Programı

Her Pazar günü saat:14.00'da 

Sizde Tempo TV ekranına konuksunuz..
MERHABA Ardahan’daki gelişmeleri görüntülü izlemeniz için youtube ArdahanTV Kanalımıza abone olmanız umuduyla. Görüntülü haberlerimiz için TIKla abone ol, izle.. 

Ankara ve İstanbul başta olmak üzere Türkiye'nin pek çok ilinde evde yaşayanların bilgisi dışında başka kişilerin de o evlerde yaşadığı gösterildiği ortaya çıkınca bir çok Afgan’ın çoban olarak bulunduğu Ardahanlılarda panikledi.
E-DEVLETTE GÖRÜNÜYOR
Ortaya atılan iddialar ardından Ardahan'da yaşayan ve hayvan yetiştiriciliği yaparak geçimini sağlayan Mahmut Şenel E-Devletine girip, baktığında evinde bir kişinin heme de yabancı uyruklu oluduğunu görünce şok oldu.
Şenel’in durumu araştırıp, arkadaşlarına anlattığı gelişme üzerene bir çok Ardahanlı baktıklar E-Devlete baktıklarında evlerinde, ahırlarında bir çok Afgan, Suriyeli’nin olduğunu gördüler.
Hal böyle olunca vatandaşlar hemen e-devlete akın etti. E-devlette gözüken bu durum pek çok kişiyi rahatlattı. 
Peki, e-devlette evinizdeki yaşayan kişilerin bilgisini nasıl öğrenebilirsiniz? 

E-DEVLET İKAMET EDEN KİŞİ BELGESİ SORGULAMA
E-devletten aynı hanede ikamet eden kişi belgesini sorgulayabilirsiniz. Bunun için öncelikle e-devlete giriş sağlayın. 
Arama kısmında 'Aynı hanede ikamet eden kişi belgesi sorgulama" yazınız.
Sorgulama kısmından sonra çıkan dosyayı PDF şeklinde telefonunuza indirin. PDF sonucunda İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü -Yerleşim yerinde oturanlar belgesi karşınıza çıkacaktır. 

BASIN HERKESE LAZIM!..
Bu yazı yazılırken AKP ve MHP’nin hazırladığı sansür yasasının birçok maddesi kabul edilirken, 3 yıla kadar hapis cezasını öngören kritik 29. maddenin de içinde bulunduğu 2. bölümün görüşülmesine bugün başlanacak. 
Basın ve meslek örgütleri ile muhalefet partilerinin tepki gösterdiği teklif, Mecliste görüşülmeye devam ederken ve büyük ihtimalle bugün kabul edilecek gibi görünürken iktidarın çok da oralı olmadığı yani birçok kanun, yasa ve önerge gibi Tİ'ye almadığı eleştiri ve kınamalarda devam ediyor.
Ancak hükümeti haklı çıkaran bu ciddiyetsiz eleştirilerin nedenine baktığımızda başta sözüm ona basın ve medya kuruluşlarını temsil ettiklerini iddia eden ancak iş kendilerine gelene kadar üç maymunu oynamakla meşgul olanları değil asıl konunun birinci muhatabı olan kamuoyuna yani okura bakmak isterim.
Evet, 84 milyonluk ülkede 1 milyonu spor, 1 milyonu bulmaca, 1 milyonu magazin ve at yarışı olmak üzere toplam 4 ila 4,5 milyon gazetenin ancak tiraj yaptığı ülkemizde basının özgür olması konusunda akıl verenlerin sayısı 20 milyondan aşağı değil desem inanın.
Zira her gün bir gazete bayine gidip günlük bir gazete almayanlardan bilirim. Bu yetmezmiş gibi günde bir gazete dahi almadan "satılık basın" diye bağırıp çağıranların sayısı yine 20 milyondan fazladır.
84 milyonluk ülkede 4 milyonu gazete alan, 20 milyonu gazete almayan 20 milyonun da satılık basın dediği ülkede geriye kalan 40 milyonun da 20 milyonu Facebook, 15 milyonu instagram geriye kalanı ise Twitter’la basın özgürlüğünü savunur.
Mahallesinde, bulunduğu ilçede kaç mahallesi olduğunu bilmediği kentte yerel gazeteden bihaber, matbaayı düğün davetiyesi için arıyan bir toplumun özgürlüğün ne anlama geldiğini bilmemesi gibi, basının da bir gün kendisine lazım olacağını anlamaz. 
Çünkü güvenlik güçleri gibi onun huzuru, güzel yaşamı için gereken ve tüm dünyada basının 4. kuvveti olduğu demokrasi için mücadele edildiği bir fert, bir aile, bir millet ve de bir ülke için olduğunu anlayamaz.
Yani kısacası basın ve medyaya sahip çıkacak olanlar biz gazetecilerden çok, okur olduğunu bilmemize karşın gazete almayan, gazeteciyi satılık diye suçlayan ve adalet gibi basınında aslında ona lazım olduğunu anlamayıp sus, pus olup yaşananları izleyen topluma bakmak gerekir desem de boş olacak.
Çünkü yazım bitene ve yayınlanana kadar bahsi geçen yasa diğer bir çok antidemokratik yasa, kanun, genelge gibi hayata geçmiş olacak, bu tam demokrasi özlemi çekilen ama tam tersine giden ülkede..
arşiv haber 19/08/2015 tarihli haber/yorum

Minibüs köylüyü ezdi!

Ardahan'ın Göle İlçesinde meydana gelen trafik kazasında bir kişi hayatını kayıp etti.

Alınan bilgilere göre dün meydana gelen trafik kazasında Ardahan'ın Göle ilçesine bağlı Koyunlu köyüne yolcu taşıyan yolcu minibüsü yine Göle'ye bağlı Büyükaltunbulak köyünün için de geçerken Büyükaltun köylü olan Celal Durak (77) isimli köylüye çarptı.

Minibüsün çarptığı Durak olay yerinde hayatını kayıp ederken, minibüs şöforünün göz altına alındığı öğrenildi.
Kaynak: ardahan haberi

Editör: ardahan haberleri

Bu haber 2815 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI