Reklam
Bugun...


Ağzı/Dili Olan Mezar!
Ardahan'ın Göle İlçesinde bir mezarı görenler hem mezar taşının güzelliğine hem de anlatmak istediklerini görüp şaşırıyor. Türk Bayraklı, Kravatlı, Çiçekli ve Silahlı mazı boyayla boyanmış mezarı görenlere mezarda yatan insanın yaşadığı dönemde renkli bir hayata sahip olduğunu düşündürüyor adeta. Bölge taşından yapılan mezarın mermer mezarlardan daha güzel ve daha sağlam olması da dikkatlerden kaçmıyor.

Ağzı/Dili Olan Mezar!

MERHABA Bu haberi ve Ardahan’daki diğer gelişmeleri görüntülü izlemeniz için youtube ArdahanTV Kanalımıza abone olmanız umuduyla. Görüntülü haberlerimiz için TIKla abone ol, izle.. 

Jeneratör Dumanı İtfaiyeyi Alarma Geçirdi! 
 Ardahan Merkez camisinin bulunduğu alanda cadde üzerindeki bir veteriner jeneratörle enerji sağlamaya çalışınca ortalığı duman aldı. Çıkan dumanı görenlerin itfaiyeyi aramasına neden olan jeneratörün dumanından çevrede bulunan dükkanlar ve insanlarda etkilendi. İtfaiyenin olay yerine gelmesiyle anlaşılan mazotlu jeneratörün neden denendiği anlaşılmazken aynı saatlerde enerji kesintisinin olmaması da dikkatlerden kaçmadı.

ÜLKEDE KAÇ BÜYÜK ŞEHİR VAR?..

Büyükşehir adı altında bir araya getirilip bir vilayette birçok Belediye Başkanı olmasına rağmen devamlı bir Belediye Başkanından söz edilen ülkede, "Kaç Büyükşehir Belediyesi var?" diye sorulsa, ilk gelen cevap olarak bir, bilemediniz üç dört şehir akla gelir.

Bunların birincisi İstanbul, ikincisi Ankara, Adana vb.. Halbuki ülkede birçok şehir Büyükşehir statüsündedir. Ama ne hikmetse akla ilk gelen ilkler arasında yoklar. Büyük şehirlerden sonra bütün şehirler projesinin raflarda bekletildiği ülkede onca Büyükşehir olmasına rağmen niye bir kaçı gündeme geliyor diye baktığımızda ise karşımıza yine demokrasi çıkıyor.

Yani bir çoğu tek adam korkusu yaşarken öne çıkan geriye kalan bazılarıda partilerinin demokrasiye bakış açısıyla rahatça hareket mi ediyor diye mi?
Çünkü gündemde olanların yanında geriye kalanların gözlerin hepsinin bir yere bakıyor. Ve bu çerçevede 'Acaba şu projeyi yapsam, etsem ne olur, ne der?' şeklinde sorular dolayısıyla yapmak istediklerini yapamadığı için, demokrasi anlayışı ile dünyaya bakan taraf daha çok gündeme gelir...
Ya da nasıl olsa biri var. Onun arkasına sığınıp "Salla başını al maaşını" zihniyetiyle maaşımı alayım işime bakayım. Kısaca bana necilikten dolayı ülkedeki diğer büyükşehir belediye başkanları en azından büyükşehir olmayan Tunceli (Dersim) Belediye Başkanı kadar akla gelmez, gündeme dahi gelmezler?!
Halbuki; Konya, Adapazarı, Kocaeli, Trabzon, Samsun, Ordu ve daha nice büyükşehir belediye başkanları var, hem de iktidarın başkanları ...
Havuz medyası denen ve başını A haberin çektiği medya ve basına bile haber olamazlar. İstanbul, Ankara, İzmir ve Adana gibi büyükşehir başkanlarını gölgeleyen gündem dışı bırakan bir plan, proje ve çalışma yapmazlar ve çoğu kendilerine yakın olan basının, medyanın gündemine bile giremezler bu başkanlar?
Yoksa başta, Başkan Erdoğan olmak üzere acaba 'üstlerimiz ne der?' düşüncesi ve tereddüdü mü bunları engeller, yoksa beceriksizlikleri mi, kendilerini gündem dışı bırakır da başkalarını yani İstanbul, Ankara gibilerinin gündemde kalmasını sağlar?!.
Bilmem ama bu ülkede bildiğim kadarıyla 30 büyükşehir belediye başkanı var. Çoğu da iktidar partisinin başkanlarıdır. Ve başında bulundukları şehirler dahil olmak adlarını bile birçok kişi bilmez.
Gerisi ve yazımın ne anlatmak istediğini anlaması gereken siz okurlarıma kalsın..


Ha unutmadan ülkede kaç büyükşehir var diye baktığımızda çoğu iktidarın olmak üzere 30 büyükşehir belediyesi ve başkanı var olduğunu görmekteyiz.
 Bazıları da kayyumlu ve iktidar bürokratlarınca yönetilen şehirlerin o listesi; Adana - Adana Büyükşehir Belediyesi, Ankara - Ankara Büyükşehir Belediyesi, Antalya - Antalya Büyükşehir Belediyesi, Aydın - Aydın Büyükşehir Belediyesi, Balıkesir - Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Bursa - Bursa Büyükşehir Belediyesi, Denizli - Denizli Büyükşehir Belediyesi, Diyarbakır  Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Erzurum - Erzurum Büyükşehir Belediyesi, Eskişehir - Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, Gaziantep - Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Hatay - Hatay Büyükşehir Belediyesi, İstanbul - İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İzmir - İzmir Büyükşehir Belediyesi, Kahramanmaraş - Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi, Kayseri - Kayseri Büyükşehir Belediyesi, Kocaeli - Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Konya - Konya Büyükşehir Belediyesi, Malatya - Malatya Büyükşehir Belediyesi, Manisa - Manisa Büyükşehir Belediyesi, Mardin - Mardin Büyükşehir Belediyesi, Mersin - Mersin Büyükşehir Belediyesi, Muğla - Muğla Büyükşehir Belediyesi, Ordu - Ordu Büyükşehir Belediyesi, Sakarya - Sakarya Büyükşehir Belediyesi, Samsun - Samsun Büyükşehir Belediyesi, Şanlıurfa - Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi, Tekirdağ - Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, Trabzon - Trabzon Büyükşehir Belediyesi, Van - Van Büyükşehir Belediyesi

Eski haberlerimiz için TIK la http://arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com/ardahan.phpSırrı Gümüş Mezarını Yaptı
arşiv haber 15/11/2015 tarhli haber
Ardahan Küçük Sanayi Sitesi'ndeki atölyesinde mermer mezar işi yapan Sırrı Gümüş, ustalığını kendisi için de konuşturarak, ölmeden mezar taşı sahibi olanlar arasına girdi.

Üzerine Türk bayrağı ve kendi fotoğrafını işlediği, bir tek ölüm tarihi kısmını kendinden sonraya bıraktığı mezar taşını atölyesinin önünde sergileyen Gümüş,  yaptığı açıklamada, yıllar içinde binlerce ölen için mezar ve mezar taşı yaptığını belirterek, bir gün herkes gibi kendisinin de buna ihtiyaç duyacağına işaret etti. 

Mezar taşının farklı ve özel olmasını istediğini ve bu nedenle kimseye bırakmayarak kendi el işçiliğiyle hazırlamak istediğini dile getiren Gümüş, "Bir gün ölüm beni de bulacak sonuçta. Bu nedenle çocuğuma vasiyet ettim, 'ben ölünce benim yaptığım mezar taşını kullanın' diye. Başkalarına bırakmadan kendi isteğime göre bir mezar taşı yaptım. Biraz da bana özel olsun diye özenerek yaptım. Allah ne takdir etmiş ise o olacak. Bugüne kadar binlerce mezar taşı yaptım ve bir tanesi de bana nasip olsun istedim. Kendi emeğimden olsun istedim. Sonuçta bir gün bana da mezar yapılacak. Bu nedenle kimseye bırakmadan, dünyadan göçmeden hazırlığımı yaptım" ifadelerini kullandı.

-"Bize nasipse vasiyetini yapacağız"

Mezar ustası Gümüş'ün oğlu Barış Gümüş de kendisi için mezar taşı yapma işinin babasının kararı olduğunu ve saygı duyduğunu ifade ederek, "Babam öyle istedi. Bizzat kendisi yaptı, mezar taşını. Mermerin işçiliği ona ait. Yaptığı mezar taşı diğerlerine göre biraz daha farklı, kendisine özel oldu. Allah nasip ettiyse biz de babamızın vasiyetini yapacağız" dedi. 
             www.kuzeyanadolugazetesi.com
Kaynak: ardahan haberi

Editör: ardahan haberleri

Bu haber 4896 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI