Bursa Escort
Reklam
Bugun...


25 Yılda 13 Vali..
Son valiler kararnamesiyle beklenmedik bir anda merkeze çekilen Ardahan'ın 12. Valisi İbrahim Özefe kentten ayrılmadan önce helallik ziyaretlerine başladı.

25 Yılda 13 Vali..

**Vali Helallik Gezilerine Başladı..

Resmi kurum ve kuruluşları ziyaret ederek birlikte çalıştığı kamu görevlileriyle görüşen Vali İbrahim Özefe Ardahan Belediye Başkanı Faruk Köksoy'u da makamında ziyaret ederek helalleşti.

Bu hafta sonu Ardahan'da ayrılması beklenen Özefe'nin yerine atanan yeni valinin de hafta başı Ardahan'a gelerek görevine başlayacağı öğrenildi.
 
**25 Yılda 13 Vali..
 
1992 Yılında yeniden vilayet olduktan sonra Yener Ünlüer'in ilk valisi olduğu Ardahan o günden bugüne 12 vali yolcu etti.
Ortalama iki yılda bir valinin değiştiği Ardahan Valilik makamında neden uzun süreli bir valinin kalmaması da kentte tartışılan konular en başında gelmekte.
1992 yılında yeniden il statüsüne kavuşan Ardahan, geçen 25 yıl zarfından 12 vali gördü. İle atanan valilerin çoğunun merkeze alınması ilginç bir detay olarak göze çarpıyor.
Önceki gün çıkan kararname ile Ardahan Valisi İbrahim Özefe'nin merkeze alınması ile 'Ardahan'a gelen vali merkeze abone oluyor' yorumlarını bir kez daha doğruladı.
25 yıl önce il olan Ardahan'ın ilk valisi Yener Ünlüer merkeze alınan ilk vali oldu. 2 yıl görevde kalan Ünlüer'in merkeze alınmasıyla birlikte yerine Kutluay Öktem atandı. İki yıl valilik görevinde kalan Öktem'de merkez valiliğine atandı. Yerine getirilen Vali Ali Güngör 1 yıl sonra merkeze alındı. Güngör'den boşalan valilik koltuğuna Ayhan Nasuhbeyoğlu oturdu. Ardahan'da 3 yıl görev yapan ve Vali Murat Yıldırım'la birlikte en uzun valilik makamında kalan Nasuhbeyoğlu, 2000 yılında Sivas Valiliği'ne atanırken, yerine İstanbul Emniyet Müdürü Hasan Özdemir getirildi. Bir yıl görev yapan Özdemir, daha önce görev yaptığı İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne tekrar geri döndü. 2001 yılında valilik görevine başlayan ve yaklaşık 2 yıl bu makamda kalan Mustafa Yiğit de merkez valiliğine atananlardan. Yiğit'ten boşalan koltuğa gelen Aydın Güçlü de yaklaşık 2 yıl sonra mahkeme kararıyla daha önce görev yaptığı Kütahya Valiliği'ne döndü. Vali Güçlü'den sonra 2005'te Ardahan Valiliği'ne getirilen Murat Yıldırım oldu.
Yıldırm'dan sonra Selim Cebiroğlu, Mustafa Tekmen, Ahmet Deniz ve İbrahim Özefe Ardahan Valiliğine getirilen isimler oldular.
Arada yaşanan boşluklar ve uzun süreli valilik vekilliklerinin de yaşandığı Ardahan'a neden vali dayanmadığı da konuşulurken bunun birinci nedenin vali olmak isteyenlerin, vali edilenlerin siyasi erk gücü zayıf Ardahan'ı seçip, valilik rütbesi almaları bulunmaz bir kent olduğu belirtilirken gelenlerin çoğunun geldikleri gibi gitme yolu aramalarının Ardahan'da kısa valilik dönemine neden olduğu, bununda gelen valinin hazırladığı bir projesini bitirmeden kentte ayrılmasına neden olduğu belirtilmektedir.

**Vali: 2016 Grafiğini Yükselteceğiz..

**05/11/2015 Tarihli Haber

Vali Ahmet Deniz, İl Genel Meclisi’nin 2016 yılı bütçe görüşmeleri toplantısına katıldı. 
İl Özel İdaresi’nin 2016 yılı bütçe görüşmeleri, İl Genel Meclis Toplantı Salonunda başladı.

İl Genel Meclisi başkan ve üyelerin katılımıyla başlayan ve bir ay boyunca devam edecek olan bütçe görüşmeleri toplantısına katılan Vali Deniz, 2015 yılı çalışmaları ve 2016 yılı çalışma planı hakkında değerlendirmelerde bulundu.
 
2016 yılında merkez ve ilçelere bağlı köylerde yapılacak olan çalışmaların şekillendirileceği toplantıda konuşan Vali Deniz, “İl Özel İdaremiz ve İl Genel Meclis başkan ve üyelerimizle birlikte gece gündüz demeden çalışacağız. 2015 yılında gerek kendi bütçesi gerekse ek bütçeler sayesinde Özel İdaremizin çalışmaları iyi bir seviye yakalamıştır. Bu olumlu havayla birlikte 2016 yılında çalışma grafiğimizi daha üst seviyelere çıkarmayı hedeflemekteyiz. Bizler burada geçiciyiz, halk ise kalıcıdır.  O nedenle elimizdeki imkanları iyi kullanacağız ve halkımıza en iyi şekilde hizmet ulaştıracağız” dedi.
 
2015 yılında yapılan çalışmaları değerlendiren Vali Deniz, “Bu yıl içerisinde 378 kilometre stablize yol ve bakım onarımı, 200 kilometre asfalt bakım onarımı, 6 kilometre birinci kat ve 50 kilometre ikinci kat asfalt çalışmaları yaptık. Köylerimizde ayrıca, köprü onarımları ve yayla yolu çalışmalarımız la birlikte, içme suyu çalışmalarımız da devam etmektedir. Çıldır ilçemizde planladığımız bungalov restoran projemizin de kısa süre içerisinde ihalesini yapacağız ve baharla birlikte çalışmaları başlayacak” diye konuştu.

**VALİ DENİZ’DEN 
ŞEHİDİMİZE TAZİYE MESAJI 
 
 04 Kasım 2015 Çarşamba günü, Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde bölücü terör örgütü mensupları ile çıkan çatışmada Ardahan Hanaklı kahraman Uzmançavuşumuz Caner ÇELİK’in şehit düştüğü haberi hepimizi derinden üzmüştür. Ülkemizin huzur ve güvenliğine kasteden bölücü terör örgütü mensupları er yada geç hakettiği cezayı alacaktır. Aziz Şehidimize Allah'tan rahmet, acılı ailesine ve yakınlarına sabır diliyorum. Türk Silahlı Kuvvetlerimizin ve milletimizin başı sağolsun.

**DUYURU

Hakkari/Yüksekova’da bölücü terör örgütü mensupları ile çıkan çatışmada şehit olan Aziz Şehidimiz Uzmançavuş Caner ÇELİK, bugün (05.11.2015) saat 15:00'de Hanak ilçe merkezinde düzenlenecek olan töreninin ardından, Serinkuyu köyü mezarlığında toprağa verilecektir.
Kamuoyunu duyurulur. 

**Seçimler Huzur İçinde Geçmiştir..

Vali Ahmet Deniz, 01 Kasım 2015 Pazar günü gerçekleştirilen 26. Dönem Milletvekili Genel Seçimine ilişkin açıklamada bulundu.
 
Vali Deniz'in açıklaması;
 
"01 Kasım 2015 Pazar günü yapılan 26. Dönem Milletvekili Genel Seçimini huzur ve güven içerisinde gerçekleştirdik.
 
Vatandaşlarımızın hoşgörü ve demokratik değerlere bağlılığı neticesinde ilimizde seçim süresince hiç bir olumsuzluğun olmaması memnuniyet vericidir.
Seçim döneminin büyük bir olgunluk içerisinde, huzur ve güven ortamında yapılması dolayısıyla başta vatandaşlarımız olmak üzere, İl ve İlçe Seçim Kurulu Başkanlıklarına, Kaymakamlarımıza, Emniyet ve Jandarma birimlerimize, siyasi partilerimize, görev alan kamu görevlilerimize, basın mensuplarımıza ve demokratik bir ortamda güvenli bir seçim yapılmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.
 Seçim sonuçlarının ülkemize ve milletimize hayırlar getirmesini temenni ediyorum."

Vali Değişmiş..
  Fakir Yılmaz Yazıyorsam Sebebi Var
fakiryilmaz323@hotmail.com

1992 Yılında yeninden vilayet olup, valilerle tanışmaya başlayan Ardahan 13. Valisini de yolcu etti.
Bugüne kadar valilik yapmış birinin değil Kaymakam yada İçişleri Bakanlığında üst düzey görev yapan bürokratların Vali edilip, gönderildiği Ardahan'da bugüne kadar gelip, giden valilerin büyük bölümünün tabandan kopuk, halkla, halkın sesi, kulağı, gözü olarak adlandırılan gazetecilerle kavga etmesiyle bilinir.
Son valimiz ise kendi halinde, sessiz sedasız bir ama halkın, gazetecinin çokta ilgi alanına girmeyen ve en önemlisi iktidarı temsil edenlerin baskısı ve korkusu dolaysıyla ne yapacağına bir türlü karar vermeyip, kendi kendine kendisini makamında yalnızlaştıran bir vali olarak anılacak bir vali oldu.
Peki yeni valimiz kim diye baktığımızda onunda valilik yapmamış ama valilerin atamasının yapıldığı içişleri bakanlığında üst düzey görevde yer almış biri olduğunu öğreniyoruz.
Yani vali olmamalarına karar verilenlerin merkezin de biri..
Yani 13 valimizin yaptığı gibi kendisinin de vali rütbesini hakkettiği düşünülen bir isim..
Hayırlı olsun, umarız Ardahan bir validen beklediğini bu kez Mehmet Emin Bilmez döneminde alır.
Ancak bu memleketin sorunlarının çözümünde rol oynayacak olanların valiler, kaymakamlardan çok o memleketin siyasileri olduğunu da bilmek ve unutmamak gerekir.
Milletvekili, Belediye Başkanı, İl Genel, Belediye Meclis Üyeleri, Gazeteciler, STK yöneticilerinin bir iş yapmaktan aciz bir memlekette ne validen nede kaymakamdan beklenenin alınamayacağını da unutmadan sorunun, suçun gelip giden valilerden değil, onlar yönlendiremeyenlerden olduğunu da bilmekte fayda var..

**AK Partililerin Baş ve Ayak Danışmanları..

Yazıma başlamadan önce Ardahan AK Parti kurmaylarının bir birleri ile olan dostluklarını (!) anlatmak istiyorum.
Ancak bu isteğimi frenleyen bir durum var.
Ve anlatırsam arada yine ben kötü olacağım ve bir birleri ile araları olmadığını dünya alemin bildiği isimler bana inat bir araya gelip, poz vererek, 'Biz üç bacıyız' diyecekler..
Ama teşkilatları yenilemekten söz eden ve kampa girmek üzere olan AK Partinin kurucusu, Cumhurbaşkanı, Başkan, Başbakan, Genel Başkan Erdoğan'da biliyor ki bu üç bacının bir birlerinin altını boşaltma mücadelesi verirken ellerinde ki erk gücünü Ardahan'da ki memurlara kaptırdığını ve yılın ortalarına gelinmesine rağmen hiç bir işi yapamadıkları gibi yarım işleri de ellerine gözlerine bulaştırdıkları bir gerçektir..
Bunu görmek içinde şöyle dönüp Ardahan'ın geneline bakmak yeterlidir..
Evet buraya kadar yerel anlamda neyi, kimleri anlatmak istediğimi az çok anladığınızı düşünerek genelde Yalçın Küçük'ün 'Kim bu Erdoğan'ın Başdanışmanları' başlıklı uzun röportajına buradan özetlemek istiyorum..
Çünkü Yalçın Küçük'ün son röportajını okuduğunuz da sanki AK Parti'nin Ardahan İl Teşkilatına, Ardahan'da ki Belediye Başkanlarına ve toplumdan kopuk, dediğim dedik çaldığı düdük dedikçe yanın da dayı danışman hariç kimsenin kalmadığı Milletvekillini anlatır gibi..
Çünkü Yalçın Küçük'ün Başkan Erdoğan'a danışmanlık yapanların kim olduğunu ve ne iş yaptıklarını sorduğu son röportajında baş ve ayak danışmanlarının verdiği akılların ülkeyi zora soktuğunu anlatırken aynı durumun Ardahan'da da olduğun sanki biliyor gibi..
Ardahan'da büyük değişime neden olan ama kendi partililerince altı boşaltılmaya çalışılan Belediye Başkanının baş ve ayak danışmanları gibi Başkan ile arası olmadığı ileri sürülen İl Başkanının baş ve ayak danışmanlarının da Vekilin danışmanları gibi kendilerini yanıltıp, iş yapmaktansa dedikodu ürettiklerini fark etmediklerini anlatmaya çalışıyor soy ismi küçük, görüş ve fikirleri büyük Yalçın Küçük..
Ha unutmadan Ardahan'ı ve genelde yaşananları anlatan Küçük'ün röportajı nerede okuna bilir diyenlere adresi vermek gerek..
Oda Başkan Erdoğan'ın ve Ardahan'da ki temsilcilerinin danışmanlarının kimler olduğuna bakmak adrestir derim..
Yani: Odatv

 
 
 Kaynak: ardahan haber

Editör: ardahan haberleri

Bu haber 2871 defa okunmuştur.

Reklam

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI