Reklam
Bugun...


2 ilçen bitirdi, İl daha başlayamadı..
İzmir Belediyesinin asfalt desteği verdiği ve İstanbul Büyükşehir Belediyesinin katkıları ile yapımına başladığı ileri sürülen Ardahan Kent Terminalinin hayvan pazarı gibi şehir dışına çıkarılma çalışmaları devam ederken Damal'dan sonra Göle ilçesinde yapımı biten terminal açılma aşamasına geldi.

2 ilçen bitirdi, İl daha başlayamadı..

 

Gazeteciler yarın saat: 14.0'da TEMPO TV'de olacaklar..
SÎZDE KONUĞUMUZ OLUN..

Gazeteci Fakir Yılmaz ile Özlem Şeyma Yılmaz'ın Birlikte Hazırlayıp, TEMPO TV'de Sundukları 'Gazetecilerle Gündem' Alı Program Her Pazar Günleri ve Hafta İçi Özel Programlarla TEMPO TV'de 

Sizde Tempo TV ekranına konuksunuz..

MERHABA Bu haberi ve Ardahan’daki diğer gelişmeleri görüntülü izlemeniz için youtube ArdahanTV Kanalımıza abone olmanız umuduyla. Görüntülü haberlerimiz için TIKla abone ol, izle.. 
Göreve geldiği günden bu yana başına geçtiği ilçenin sorunlarını çözme mücadelesi veren nüfus bakımında Ardahan'ın en büyük ilçesi olan Göle Şehir Terminali açılma aşamasına geldi.
Önümüze ki hafta açılacağı öğrenilen Göle İlçesi Şehirlerarası Otobüs Terminali uzun süredir bitmediği için bir çık eleştiriye neden olmuştu.
BIRAKSALAR HDP TİP'LE TÜRKİYE OLACAK!..

Eski değil, ölene kadar MİT elamanı olanlardan Mehmet Eymür'ün devlet sırrı denenen açıklamalar yapmak için kimden izin aldığı ve niye böyle bir adım attığını düşünürken önümüzde ki günlerin daha çok hareketli olacağını düşünürken, bu çıkışın Kılıçdaroğlu'nun siyasi cinayetler olacak' tezinin hemen ardından gelmesi 'Kızım sana diyorum, Gelinim sen duy' başta siyasi arenaya olmak üzere üstü kapalı tehdit dolu mesajlar olduğunu düşünüyorum.
Ve MİT elemanının bu açıklamalarına kendimce cevap ararken Anayasa Mahkemesinin de kapatılması gerektiğini belirten MHP Genel Başkanı Bahçeli'nin ricası değil, emri ile açılan dava ile her an olmazsa da formalite savunmaların gidiş/gelişi ve önümüzde ki günlerde yaşanacak olan siyasi gelişmelere de hazır olun derim.
Çünkü ülkede ki siyasi gelişmelere göre sonuçlanıp, ardından kapatılıp, kapatılmayacağını bekleyip, izlediğimiz Halkların Demokratik Partisi'ni ziyaret eden Türkiye İşçi Partisi'nin 3. yolun arandığı bir sırada her an ülkenin 3. büyük partisi olacağını diyorum.
Bilmem ama bana göre lider konumunda Erdoğan'a karşı en güçlü lider dediğim ve hala niye tutuklu olduğu anlaşılmayan, iç ve dış hukukun serbest bırakılması gerektiğini söylemesine rağmen Cumhurbaşkanının son konuşmasında hükmünü verip, muhalefetin birlikte hareket ettiğini belirtip, terörist başı ilan ettiği HDP eski eş başkanı Selahattin Demirtaş'ın 3. yol diyerek “üçüncü ittifak” önerdiği fikrin tartışıldığı bir zamanda HDP'nin listesinde milletvekili olan Türkiye İşçi Partisi, TİP'lilerin yine Demirtaş'ın önerisi ile gündeme gelen 'HDP'nin Türkiye Partisi Olmalı' fikrini omuzlamaya hazırlandıklarını görüyor gibiyim.
Ve bir kez daha iddia ediyor, diyorum ki; HDP Kapatıldığı gün tüm ekibiyle TİP olacak. Hatta partinin kapatılıp, mal varlıklarına el konulması beklenmeden de bu yapılacak gibi.
Bunu daha iyi anlamak ve iddiamın ciddiyetliğini daha iyi kavramak için HDP Genel Merkezi'nde gerçekleşen görüşmeye bakıp, her an HDP kadrolarının başına geçeceğini düşündüğüm TİP Genel Başkan Erkan Baş, Parti Sözcüsü Sera Kadıgil ve Merkez Komite Üyesi Doğan Ergün ile HDP Eş Genel Başkan Mithat Sancar, Eş Genel Başkan Yardımcısı Tuncer Bakırhan ve Van Milletvekili Muazzez Orhan'ın buluşup, masada oturma şekillerine bakmak yeter, artar bile.


TİP Genel Başkanı Erkan Baş'ın HDP'nin yayınladığı tutum belgesi ve deklarasyonu önemsediklerini belirterek, bu deklarasyonun herkes gibi kendilerine de sorumluluk yüklediğini ifade etmesi, "3'üncü yol mu deriz, 3'üncü ittifak mı deriz, başka bir isimle mi isimlendiririz ama bu mesele artık hayati derecede ihtiyaç haline gelmiştir, bu sorumluluk bizim omuzlarımızdadır" demesini de bu iddiama ekleyebilirsiniz.

Oluşacak ittifakın seçim ittifakıyla sınırlandırılmaması gerektiğini belirten ve "Türkiye'nin ezilenlerinin bir araya geldiği mücadele birlikteliğinin" kurulmasını öneren Baş, 3'üncü ittifakın genişlemeye açık olması gerektiğini söylerken aslında HDP'ye 3. yol TİP çatısı altında bir araya gelmektir demek istemektedir.

Aynı Baş'ın, olası bir seçim ittifakının da çerçevesinin şimdiden netleştirilmesi gerektiğini belirtmesini de bu yönde ki iddiama ekleyin derken görüşmede ev sahipliği yapan Sancar'ın buna yönelik tutumunu çok kıymetli bulduklarını belirtip, "Bir yöntem ve model oluşturma konusunda hemfikiriz. Biz mümkün olabilecek en geniş mazlumlar, mağdurlar, ezilenler ittifakından yanayız" demesi de HDP, TİP olacak iddiamı doğrular gibi diyor ve önümüzde ki günler bu yönde yaşanacak gelişmelere şimdiden hazır oldun derim.

Bu iddiamın gerçekleşmemesi halinde o zamanda 'bilemedin' demeyin ve iddiamın gerçekleşmemesinin benim bilmemezliğime değil devletin derinlerinden olan mevcut iktidarın yönetiminde bulunan MİT elamanı Eymür'ün son günlerde ki beklenmedik çıkışı ve Washington'un 'general' diye hitap ettiği Suriye sorumlusu Ferhad Abdi Şahin'i görevden alıp, yerine kod adı Serhat olan kişiyi bu göreve getiren Dağ'ın bu oluşumu beğenmeyip, engel olduğunu düşünün derim..

arşiv haber 27/04/2015 tarihli haber

SİTEMİZ ANKETLERİ BÜYÜK İLGİ GÖRÜYOR

Ardahan'ın en çok okunan internet sitesi ve yerel gazetelerini hazırlayan ekibin hazırladığı anketlere okurlarımızdan büyük ilgi var.

Siz de sitemizin sağında bulunan ANKET linkini tıklayarak görüşünüzü, düşüncesnizi paylaşabilirsiniz..

TEŞEKKÜRLER

Anketimiz için TIK'la

http://www.kuzeyanadolugazetesi.com/anket/11/youtube-ardahantv-kanalimizi-izliyor-musunuz/

10/09/08/03/2007 Günlerinin Haberleri

 

SİTEMİZE HOŞ GELDİNİZ, BAKIN BAKALIM HER TARAFA BEĞENECEKMİSİNİZ SİTEMİZİ. YORUM YAPMAYI UNUTMAYIN. 
SİTEMİZE HOŞ GELDİNİZ

 

 

Aktaş gölü Ardahan'ın Çıldır gölünden sonra ikinci gölüdür.. 
Sitemiz Yazarlarının Gündemle ilgili yorumlarını 
sitemizin solunda bulunan EN YENİ MAKALE köşesinde okuyabilirsiniz.
Radyomuzu dinliyormusunuz? 
YÖRE TÜRKÜLERİYLE DOP DOLU RADYOMUZU DİNLİYORMUSUNUZ?

Hemşerilerimiz ve Okurlarımı buluşturuyoruz..
SOHBET KÖŞEMİZ AÇILDI? GELİN TANIŞIP/SOHBET EDELİM
Sitemizin soolunda bulunan SOHBET linkini tıklayın..

07/06/05/2007 Günlerinin Haberleri için DEVAMI tıklayın
Geçmiş günlerin haberleri için DEVAMLARI tıklayın..
Aktaş gölü Ardahan'ın Çıldır gölünden sonra ikinci gölüdür.. 
YAZIYORSAM SEBEBİ VAR/Buzlar çözülüyor ..

 

Fakir Yılmaz Dışarıda karlı bir hava , ama eriyor..
Yollar da yürümek için insanlar sek sek oynuyor, yanlarından gelip geçen araçların girdiği çukurlardan septiği pis sularla banyo yapmamak için..
Beyaz asfalt yerini siyah, çamurlu yollara bırakıyor, buzların altında donmuş mikrop dolu çöpler çözülürken ..
Bunlar aslında Ardahan ve Ardahanlının alışkın olduğu şeyler, belediyenin, ‘imkanımız yok, hükümet para vermiyor’ dediği bir Ardahan’da..
Benim asıl üzerinde duracağım 19 trilyona yakın parayla yapıldığı ileri sürülen köy yollarının bir kaç haftaya, ak mı, kara mı olduğudur ..
Yaptıranların bir kış boyunca birbirlerini dava edip, açıklama üzerine açıklama yaptığı köy yollarının, 2007 yılında da kış boyunca kar yüzünden kapandığınıbir Ardahan’da halen çamur deryası yollarda yürümenin acizliği içinde çözüldüğünü izlediğimiz buzların altında nelerin çıkacağını önümüzdeki günler içinde hep birlikte görüp, izleyeceğiz .. 
fakiryilmaz323@hotmail.com-0.535.418 32 58
Ardahanlı kadın çiftçiler kadınlar gününde AB’li oldular!

Ardahanlı kadınlar AB'yi öğreniyorlar Ardahan Ziraat Odası Başkanlığı ile Avrupa Birliğinin ortaklaşa hazırladıkları ‘ Ardahan İli ve Köyleri Çiftçi Eğitim ve Danışmanlık Merkezi Projesi’ kapsamında yürütülen çalışmaya 30 Ardahan’lı kadında katıldı.
Proje çerçevesinde Avrupa’da yapılan çiftçiliği öğrenen Ardahanlı kadınlar, kadınlar gününde kendilerine sağlanan bu güzel imkândan dolayı çok mutlu olduklarını belirttiler.
Yine kadın olan Ziraat Mühendisi ve Proje Koordinatörü Türkan Bilgin ile Ziraat Mühendisi Sevcan Yacan’ın başkanlığında yürütülen projeye katılıp, Avrupa’da yapılan tarımcılığı, arıcılığı, kümes hayvancılığı gibi AB patentli çiftçiliği öğrenen Sehernaz Özgür, Sevgi Mert, Nuray Aydın, Terlan Okulu, Aynur Taşkaya, Sevgi Taçyıldız, Asya Bekler ve Alime Emin gibi 30 Ardahanlı kadın ilk kez böyle anlamlı bir projeye kursiyer olarak davet edildikleri için çok mutlu olduklarını belirtirlerken, Ardahan Ziraat Odası’nın köylü kadınları düşünüp, bu önemli projeye davetinden dolayı teşekkür ettiklerini söylediler.
Ardahanlı kadınlar AB(yi öğreniyorlar Konu hakkında görüşlerine başvurduğumuz Ardahan Ziraat Odası Başkanı Latifşah Sural, Ardahan’da hazırlanıp, kabul edilen 14 proje arasında olan, Ardahan İli ve Köyleri Çiftçi Eğitim ve Danışmanlık Merkezi Projesi kapsamında 100 kursiyer çiftçi yetiştireceklerini, iki ay sürecek olan projeleri çerçevesinde 30 kadın çiftçiye de yer verdiklerini söyledi.
Sural, bölgede yapılan çiftçiliğin %70 iş gücünü zaten kadınlar yapıyor. Kadınların sırtında yapılan atadan/deden kalma çiftçiliğin gerek aile ekonomisine, gerekse de ülke ekonomisine katkı sunmadığının verilen bu kursta ortaya çıktığını belirtirken, kadınlarımızın de, erkeklerimizin de birer bilinçli çiftçi olması için özel ilgi gösterdiklerini, kadınlar gününü de düşünerek Ardahanlı kadınların bu tür etkinlik ve de projelere katılmaları için 30 kadın kursiyerlerine özel araç tuttuklarını, öğle yemeklerini kendileri verdiklerini söyledi.
Haber ekleme saati: 14.54-07/03/2007
Haber/Fotolar: Fakir Yılmaz/Ardahan
Böyle kadınlarda var
ÇOCUKLARINI BIRAKIP 2. KOCALARINA KAÇTILAR!

Nineleri ile kalıyorlar.. 8 Mart Dünya Kadınlar gününü kutlamaya hazırlanan kadınlardan ikisi çocuklarını ortada bırakıp, ikinci eşlerine kaçtılar.
Ardahan’ın Göle ilçesi Koyunlu (Gundik) köyünde meydana geldiği öğrenilen olay şöyle gelişti.
Özten Dikenli isimli kadın komşusu olan Zöhre Gök’ün eşiyle birlikte 3 çocuğunu bırakarak, kaçtı.
Evlendiği adamın eşini ve iki çocuğunu da düşünmeden yeni kocasıyla kayıplara karışan Özten Dikenli isimli kadının evlendiği Mehmet Gök’ün eşi de eşinin evlendiğini öğrenip, kayıplara karıştığını duyunca kendiside Koyunlu köyüne komşu olan Gülistan köyünden dul biriyle kaçarak, Mehmet Gök’ten olan iki çocuğunu geride bırakarak, ikinci kez evlendi.
Özten Dikenli ile Zöhre Gök’ün arkada bıraktığı iki yıkılmış yuvada 5 çocuk annesiz v ede babasız kaldılar.
Konu hakkında görüşlerine başvurduğumuz Koyunlu köyü Muhtarı Yusuf Özdemir, köylüsü olan iki kadının yaptıkları karşısında donup kaldıkların, ortada kalan 5 çocuğun bakımı için kaymakamlık ve komşulardan yardım aldıklarını belirtti.
Göle'ye 20 kilometre uzaklıktaki Koyunlu Köyü'nde yaşayan Özten ve Zöhre isimli kadınların çocuklarını ortada bırakarak ikinci eşleriyle kayıplara karışması ilçede günün konusu olmuş durumda.

***Nineleri bakıyor ..

Anneleri tarafından terk edilen Oya (12) ile Fırat Gök (8) isimli kadersiz çocuklar şuan babaanneleri Besire Gök’ün yanında kalıyorlar. Torunlarına hem ninelik, hem de annelik yapan Besire Gök gelinine beddua ederken, torunlarına yardım edecek ve de sahiplenecek yetkililerden yardım istiyor.
Haber ekleme saati: 14.07-07/03/2007
Haber: Tuğba Yılmaz/Göle
ATSO Bakü-Kars-Tiflis yolunu Genelkurmay’a ihbar etti!..

Projesi değiştirilen Bakü-Kars-Tiflis Demiryolu güzergahı ve ATSO başkanı Latif Tosunoğlu Ardahan İli sınırları içinde bulunan Çıldır gölünün batısından geçmesi beklenirken, son anda projesi değiştirilip, Çıldır gölün doğusun da geçirilerek Gürcistan ve Azerbaycan üzerinde Kafkaslara uzanan ve dünya kamuoyuna yeni İpek Yolu olarak adlandırılan Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu’nun Genel Kurmay’a şikâyet edildiği ortaya çıktı.
Ardahan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Latif Tosunoğlu’nun hazırladığı bir raporla Genel Kurmay’a ihbar edilen ve mevcut yolun güzergâhının Ermenistan’a yakın olduğu gerekçesiyle güvenli olmadığı ileri sürülürken, bu güzergahın Çıldır gölünün batısına alınması istendi.
Ermeni köylerine yakın olduğu ve bu nedenle güvenliğinin sağlanamayacağı gerekçesiyle Ardahan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı tarafından Genelkurmay Başkanlığına ihbar edilen yolun, Ermenistan’a açılan Doğu kapısı nedeniyle yapıldığına dikkat çeken ATSO Başkanı Latif Tosunoğlu, mevcut doğu projesinin uygulanması halinde demiryolunun güvenli olamayacağını ileri sürerek, bunun ülke güvenliğini ilgilendirdiğini belirtip, Genelkurmay Başkanına ihbarda bulunduklarını açıkladı.
Demir yolunun Çıldır gölünün batısında geçirilmesinin gerek güvenlik anlamında gerek ise de bölge ekonomisi açısında yayarlı olduğuna dikkat çeken Tosunoğlu, bahsi geçen demiryolu’nun doğu projesinin uygulanması halinde bölgeye ziyade fayda getirmeyeceği gibi, tehlike de arz ettiğini belirtirken bu nedenle durumu iki sayfalık raporla Genelkurmay başkanlığına ilettiklerini söyledi.

***GÜVENSOY: SAÇMA

Ardahan Ticaret ve Sanayi Odası’nın, Kars-Tiflis Demiryolu hattının, Çıldır Gölü’nün Kars’ta kalan kısmı olan Doğu bölgesinden geçirilmesinin, tehlike arz edeceği iddiasıyla Genelkurmay Başkanlığı’na şikayette bulunmasını “saçma” diye değerlendiren Kars Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ali Güvensoy ise “Proje, en ekonomik ve en elverişli olduğu için şimdiki güzergah üzerinde uygulanacaktır. Ne yani, Ermenistan, Türkiye’ye gelip demiryolunu mu bombalayacak? O zaman, Ermenistan’a yakın yerlerdeki yerleşim birimlerimizi de kaldıralım. Böyle tutarsız ve mantıksız bir yaklaşım olmaz. Başta Genelkurmay Başkanlığı olmak üzere, hiçbir kurum da bu saçma iddiayla ilgilenmez.” diye konuştu.  
Haber ekleme saati: 00.51-07/03/2007
Haber: Fakir YILMAZ/Gümüşpala KORTAĞ/ÖZEL HABER
Ödense de, faydası yok!..

Köylünün ödenmesini dört gözle beklediği DGD'lere el konulacak Ardahanlı köylünün dört gözle beklediği Yem Bitkileri ödemelerinin yarın ödenmesi halinde köylünün cebine beş kuruş girmeyeceği ortaya çıktı. 
Çünkü, köylünün Ziraat Bankasına olan borçları dolaysıyla bankanın şubelerince hesaplarına bloke konulduğu öğrenildi.
Alınan bilgilere göre, uzun süredir ödenmeyen Yem Bitkileri destekleri için yapılacak olan ödemelerin çiftçinin banka borçlarına karşılık olarak mahsup edileceği ve bu yönde Ziraat Bankasınca karar alınarak, çiftçilerin hesaplarına şimdiden bloke konulduğu öğrenildi.

***YARGITAY’IN HACZEDİLEMEZ KARARI VAR!

Perişan Ardahan köylüsünün dört gezli beklediği Yem Bitkileri Desteklerinin paraları gelmeden bloke kararı çıkaran Ziraat Bankası şubelerinin bu kararına karşın Yargıtay’ın bu tür desteklemeler için ödenecek paraların, ‘haciz edilemez’ kararının olduğu da ortaya çıktı.
Yargıtay’ın 02.12.2004 tarihli karanının özetinde, ‘Çiftçilere yapılacak doğrudan gelir desteği ödemeleri, diğer kamu kurum ve kuruluşlarının alacaklarına mahsup edilemeyeceğinden borçlunun açıklanan nitelikteki temelde devlete ait bu paranın borçlu çiftçiye veriliş amacı da gözletilerek haczi mümkün değildir. Alacaklının sıfatının kamu kuruluşu niteliğinde olup olmaması da özel hukuk tüzel kişi olması bu ilkeye etkili bulunmamaktadır’ diyor.
Yargıtay’ın almış olduğu bu karar emsal gösterilerek, çiftçilere yapılacak DGD ve diğer desteklerin ödemelerinde kesinti ve haciz yapılamayacağı belirtmesine karşın Ziraat Banka Şubelerinin daha gelmeyen ve de ödenmeyen paralara şimdiden haciz koydurup, bloke etmesi bankanın yetkililerinin ve de avukatlarının kanun tanımaz olarak gösterdiği de ileri sürüldü.
Göle Muhtarlar Dernek Başkanı Yunus Yılmaz 
***Muhtarlar eylem kararı almak üzere ..

Ardahanlı ve de bölge köylüsünün aylardır ödenmesi yapılmayan yem bitkileri desteklerinin bir an önce ödenmesi için ve bu konuda seslerini duyurmak için eylem kakarı alacaklarını belirtiyorlar.
Köylünün bu konuda kendilerine büyük baskı yaptığını belirten köy muhtarları, önümüzde ki günler içinde büyük bir eylem hazırlığı içine gireceklerini dile getirirlerken, bu eyleme esnafında destek vereceğine dikkat çektiler.
Konu hakkında görüşlerine başvurduğumuz Göle Muhtarlar Derneği Başkanı Yunus Yılmaz, 3 mahalle, 54 köyü muhtarının çatısı altında birleştiği Göle Muhtarlar Derneği olarak geçtiğimiz gün bir araya gelerek bu konuda nelerin yapılacağı yönünde tartışıp bir dizi karar aldıklarını belirtti.
Göle Muhtarlar Derneği Başkanı Yunus Yılmaz, ilk etapta bu yönde ki taleplerini içeren bir dosya hazırlayıp, mühürleyerek önce Göle Kaymakamlığına, ardından Ardahan Valiliğine ve Ardahan Milletvekillerine ilettikleri belirtirken, bu yönde kendilerine verilen sözler olduğunu ancak bir hafta da, yada 10 gün içinde yem bitkilerinin destekleme ödemelerinin yapılmaması halinde eyleme gideceklerini belirtti.
Haber ekleme saati: 00.58-07/03/2007
Haber/Foto: Fakir Yılmaz-ÖZEL
Ardahan'dan son dakika haberleri

***Kars-Göle karayolu ulaşıma kapandı 

Ardahan Karayolları 126. Şube Şefi Ümit Yıldırım,  yaptığı açıklamada, kar yağışı ve fırtına nedeniyle Göle-Kars karayolunun ulaşıma kapandığını belirtti.
Yıldırım, etkili fırtına nedeniyle yol açma çalışmalarına başlayamadıklarını kaydetti.

 **Cezaevinde aşçı ve şoför sıkıntısı ..

Ardahan merkez’de bulunan Kapalı Cezaevi’nde aşçı ve şoför sıkıntısı yaşandığı öğrenildi. Alınan bilgilere göre100 kişilik olan Ardahan Kapalı Ceza ve Tutukevinde yaklaşık 6 aydır aşçı ve de şoför sıkıntısı yaşandığı, bu sorunun gardiyanlarla çözülmeye çalışıldığı bilgisi alındı.
Bilindiği gibi bir süre önce mahkûmların yedikleri yemekten zehirlenip, hastanelik olmasının altında da cezaevinin yemeğinin bu işi bilmeyen gardiyanlarca yapılması dolaysıyla meydana geldiği ileri sürüldü.

***Çıldır’lı meclis üyesi sorunlar yüzünden taş düşürdü!

Ardahan Çıldır İlçesi İl Genel Meclis Üyesi ve İl Özel İdare Denetim Komisyon Başkanı İlimdar Senem böbrek taşı rahatsızlığı dolaysıyla hastaneye kaldırıldı.
Yaklaşık iki aydır Ardahan’da ki İl Özel İdareye ait kurumların harcama ve gelir-gider hesaplarını inceleyen komisyonla birlikte çalıştığı bir sırada şiddetli ağrı nedeniyle hastanelik olan İl Genel meclis Üyesi’nin taş düşürdüğü öğrenildi. Alınan bilgilere göre yoğun iş temposu için bir anda kendisini hastanede bulan Çıldır İl Genel Meclis Üyesi’nin ameliyat edilebileceği öğrenildi.

***Rasim Aktimur komada ..

Ardahanlı esnaflardan Rasim Aktimur’un ağır hasta olarak Bursa’da tedavi olduğu öğrenildi. Yıllardır Ardahan Askeri Şubesi karşısında Oto Coşkun adlı firma ile ot parçası ticareti yapan ve aynı zaman da, başta Ardahan SYDV olmak üzere bir çok kamu dairesinin komisyonlarında yıllarca sivil üye görevi de yapan Aktemur aynı zaman’da Ardahan ESOBB Üyesi Bülent Aktemur’un da babası.
Bursa’da bulunan oğlun ve kızlarının yanında tedavi gören Rasim Aktemur’un kalp yetmezliği yaşadığı ve çok ağır hasta olduğu da alınan diğer bilgiler arasında oldu.
Haberler: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com
Savcı Göle'nin ve de Gölelinin gülü oldu ..

Göle savcısı Ozan Kaya gözlerini tedavi ittirdiği göleli ile.. Ardahan'ın Göle ilçesinde görev yapan Cumhuriyet Savcısı Ozan Kaya göreve başladığı bugünden beri halkla kurduğu ilişkiler dolaysıyla ilçenin adeta gülü olmuş durumda.
Bir çok bürokratın tam tersine görevinin bilinci içinde insanlarla kurduğu mükemmel ilişkiler sonucu ilçede en sevilen bürokrat v ede insan olmayı başaran genc Cumhuriyet savcısı son olarak ta göz rahatsızlığı çeken bir Göleliye kendi imkânlarıyla el attı.
Göle'de göreve geldiği günden beri insanlarla kurduğu ikili ilişkilerin yanı sıra toplumsal konulara duyarlılığıyla da kendisini hissettiren Savcı Kaya,ilçenin tek futbol takımı Gölespor'un aracılığıyla da ilçede ki gençlerin sorunlarına el atmış durumda.
İlçeye atanır atanmaz yıllardır bakım görmeyen Göle Adliyesinin baştan aşağı yenilemesi için verdiği mücadelesiyle de tanınan Göle Cumhuriyet Savcısı Ozan Kaya son olarak ta gözleri görmeyen Göleli Burhan Canpolat'ı kendi imkânlarıyla tedavi ettirerek, 44 yaşındaki adamı yıllar sonra ışığa kavuşturdu.
38 milyon Ytl.'ye mal olan bir masrafla Göleli Burhan Canpolat'ın kapalı olan gözlerinden birini açtırmayı başaran savcının bu gayreti ilçenin birinci gündemi haline gelmiş durumda.
Savcı'nın kendisine el atıp, imkânlarını kullanarak kendisini ışığa kavuşturduğunu belirten Burhan Canpolat kendisine ne kadar teşekkür etsem azdır. Bana git savcı sana yardımcı olur demiştiler inanmamıştım. Ama kendisine sorunumu aktardığımda bir evladım gibi benimle ilgilenip, 44 yıl sonra beni ışığa kavuşturttu. Allah kendisinden yardımcı olsun dedi.
Haber ekleme saati: 12.25-06/03/2007
Haber/Foto: Tuğba Yılmaz/Göle
Kar geri geldi uçak kalkamadı, yolcular yolda mahsur kaldı!..

Kar yağışı kent merkezindede etkili oluyor Dün gece yeniden yağmaya başlayan kar dolaysıyla Ardahan ve ilçelerinde bir çok köy yolu kapandı. Kars havaalanında uçakların kalkış ve de inişine de izin vermeyen kar yağışı ile birlikte erimeye başlayan yollarda adeta gölet haline dönüştü.
Bir çok köy yolunun kapandığı kar yağışı ardından gelen tipinin de özelikle yüksek kesimlerde etkili olduğu alınan diğer haberler arasında oldu.
Öte yandan Artvin'den Ardahan'a gelen Özay Aras'ın kullandığı 08 EA 335 plakalı minibüs, Ardahan'a 14 kilometre mesafede mahsur kaldı. Yoğun kar yağışı ve tipi nedeniyle görüş mesafesinin zaman zaman kaybolduğu kara yolunda mahsur kalan 14 kişinin kurtarılması için kar yağışı ve tipinin durması bekleniyor.
Haber ekleme saati: 12.10-06/03/2007
Haber:www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com Foto: Özkan Karakaya
NAHCIVAN ÖZERK CUMHURİYETİ MECLİS BAŞKANI IĞDIRA'DA

Nahcivan heyeti valilikte Nahcıvan Özerk Cumhuriyeti Alimeclisi Başkanı Vasif Talibov, beraberinde kalabalık bir heyetle Iğdır'a geldi. Hahcıvanlı misafirlerin İlk durağı Iğdır Valiliği oldu Taliobovu Valililk gelişinde Iğdır Valisi Saim Saffet Karahisarlı ve daire amirleri karşıladı.Daha sonra  valilik makamına geçildi. Valilik makamında  konuşan Vasif Talibov Iğdır’a gelişimiz değişen valimizi ziyaret  ve iş adamlarımızla birlikte bazı görüşmeler yaparak, her iki ülke arasında karşılıklı iş birliği yapmaktır. Bu münasebetle Iğdırlılarında gelecek nevruz bayramını şimdiden içten dileklerimle kutluyor sevgi ve saygılarımı göndermek istiyorum’ dedi.
Iğdır valisi Saim Saffet Karahisarlı Nahcıvanlı misafirleri karşılarken yaptığı konuşma da, ‘Iğdır’a gelen Nahcıvan Özerk Cumhuriyeti Alimeclis başkanının ve heyetinin bizleri ziyaret ederek nazik düşüncelerinden dolayı kendilerine teşekkür ederim. Gelen misafirlerimizle karşılıklı her alanda görüşme yaparak iyi bir sonuç alacağımıza inanıyorum’ dedi.
Daha sonra Iğdır’da dokunan Osmanlı motifini yansıtan kilim ve şerbet takımını Talibova hediye eden ve  gelen misafirlerde ayrı ayrı hediyeler veren Karahisarlı'ya  ilimize misafir gelen Alimeclis başkanı Talibov'da  özel bir pakette hediye verdi.
Iğdıra gelen misafirler öğlen yemeğinde polis evinde basına ilk 5 dakikası açık olan toplantıda Nahcıvan Özerk Cumhuriyeti Türk resmi heyeti ve iş adamları arasında görüşme yapılacak. 
Haber ekleme saati: 12.04-06/03/2007
Haber/Foto: Suat Deniz/Iğdır
AB Hoçuvan’da sınıfta kaldı ..

Hoçuvanlı şimdi kendi imkanlarıyla su ihtiyacını karşılıyor.. Son yıllarda Ardahan'da yapılan kamu yatırımlarının büyük bir bölümü çürük olmasından dolayı Ardahan'da büyük sorunlar yaşanırken AB fonlarından yapılan yatırımlarda da aynı sorunlar gündeme gelmeye başladı. 
Ardahan Valisi'nin geçtiğimiz günlerde Ardahan merkeze bağlı Hoçvan Köyü'nü ziyareti sırasında köyün su şebekesinin donduğunu görmesinin ardından gözler su şebekesini yapan kuruluşlara çevrildi. 2004 yılında Mavi Hilal Vakfı'nın AB fonlarından hazırladığı proje ile yapılan Hoçvan içme suyu projesi  Köy Hizmetleri ve köy halkının imece usulü çalışması ile tamamlandı.  Yapılan şebekenin bu yıl kış şartlarının ağır geçmesinden dolayı donması köyü susuz bıraktı. 
İddialara göre su borularının uygun derinliğe gömülmemesinden dolayı sular donarken başta sağlık ocağı ve okullar olmak üzere köyün büyük bir bölümü susuz kaldı. 

***Mavi Hilal, Köy Hizmetleri ve köylü yaptı. 

Mavi Hilal Vakfı'nın hazırladığı projeye göre projenin malzemesi AB fonlarından karşılandı. Projenin hayata geçirilmesini ise Köy Hizmetleri'nin verdiği makine desteği ve köy halkının iş güçü ile yapıldı. Projenin kontrollüğünü ise yine köy hizmetleri yaptı. AB fonlarından verilen 70 bin dolar ile bu projenin malzemesi sağlandı. Yapım işini ise Köy Hizmetleri ve köy halkı yaptı. 
Vali muhatap bulamadı. 
Hava sıcaklığının -30 dereceye kadar düştüğü Ardahan'da topraktaki don 120 CM ye kadar inerken su borularının bir kısmının 40-50 Cm derinliğe gömülmesi köyü susuz bıraktı. Köyü ziyaret eden Ardahan Valisi Murat Yıldırım köyde suların donduğunu duyunca sinirlenerek zamında neden uygun yapmıyorsunuz bunun muhatabı kim? Kimin yakasına yapışalım? dedi. 

***Mavi Hilal;  Sorumlu biz değiliz. 

Projeyi hazırlayan Mavi Hilal Vakfı yetkililerinden Ercan Balcı; Bu proje 2004 yılında Mavi Hilal Vakfı tarafından hazırlandı. Vakfın buradaki pozisyonu proje için gerekli olan malzeme desteğini sağlamak oldu. Proje için gerekli olan 70 Bin Dolar AB fonlarından sağlanarak gerekli malzeme alındı. Yapım işinde ise Köy Hizmetleri araçları ve köy halkı çalıştı. Projenin uygunluğunu ise Köy Hizmetleri takip etti. Vakıf olarak biz üzerimize düşeni yaptık. Eğer borular uygun döşenmemiş ise bunun sorumlusu Mavi Hilal Vakfı değildir" dedi.
Haber ekleme saati: 11.03-06/03/2007
Haber: Bülent kılıç - Foto: Fakir Yılmaz
Sözle anlatamadık, belki sazla duyarlar!

Söz yetme di bir de saz çaldılar Yem bitkisi desteğini alamayan Ardahanlı çiftçiler hükümeti protesto etmek için geçtiğimiz gün bir toplantı düzenleyerek sorunlarını anlattılar. 
Dursun Akçam Kültür ve Sanat Vakfı’nda düzenlenen toplantıya CHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt'ün yanı sıra ilçe belediye başkanları ve 250’ye yakın köy muhtarı katıldı. 
Toplantının açılışı ise konuşmasıyla değil, yöresel âşıkların sazlarıyla yem desteği ve Ardahan sorunları hakkında söyledikleri türküler ile açıldı. 
‘Ankara'da başım olsa ben köyümden göçermiydim?”. deyişiyle açılışı yapan Çıldırlı Ozan Yener Yılmazoğlu Anadolu'ya en uzak il olan Ardahan'ın siyasiler tarafından ihmal edilmesinden dolayı metropollere göç ettiğini dile getirdi.

***Öğüt; 2 metre kar altında yem bitkisi ARAYACAKLAR! 

Âşıkların açılışı saz ve sözleriyle yapmasının ardından sorunları dinlemek amacıyla kürsüye gelen Ardahan CHP Milletvekili Ensar Öğüt, 2006 Kasım ayında ödenmesi gereken yem bitkisi desteğinin bu güne kadar ödenmemesi çiftçiyi sıkıntıya sokmuştur. Mecliste yaptığımız araştırmalar neticesinde yem bitkisi desteğinin bakanlık tarafından incelenmeye alındığını bu incelemeler sonucunda ödemelerin yapılacağını söyledi. 
Bakanlık tarafından gönderilen müfettişlerin Ardahan, Erzurum ve Kars gibi illerde 2 metre kar altında yem bitkisi aradıklarını belirten Öğüt, bunun mantık dışı bir çalışma olduğunu hükümetin bu yolla yem bitkisi için gerekli olan bütçeyi bulmaya çalıştığını söyledi.Ensar Öğüt Muhtarlarlar bir araya geldi **Teşvik ettiler para vermiyorlar..  

Hükümetin Doğrudan Gelir Desteği ile çiftçiyi üretime teşvik etmeye çalıştığını belirten CHP Ardahan Milletvekili Öğüt, hükümetin destekleri ödememekle çiftçiyi yıldırdığını ve mağdur ettiğine dikkat çekti. Yem bitkisi desteğine 2005 yılında Ardahan'da 4bin 500 çiftçinin müracaat ederek, toplam 4 milyon YTL destek aldılar. 2006 yılında ise 8 bin 100 çiftçi yem bitkisi ekerek bu destekten yararlanmak için müracaat etti. Burada görünen güzel bir durum var çiftçi üretimini iki katına çıkardı ama parasını alamadı. Bu durum çiftçiyi kandırmaktadır ve yoksulluğa sürüklemektir dedi. 

***Esnafı da sıkıntıya soktular..

Yem bitkisi desteği olarak Ardahan'a ödenmesi gereken 19 milyon YTL'nin zamanın da ödenmemesinden dolayı Ardahan esnafının da büyük sıkıntılar çektiğini belirten Öğüt piyasalara girmesi gereken bu para maalesef hükümetin kasasında bekliyor. Çiftçi bitme noktasına gelmiş kışın uzun geçmesinden dolayı ot ve saman bulmakta zorlanılıyor. Samanın kilosu 40 kuruşa Diyarbakır'dan getiriliyor. Bu para ödenmezse çiftçi de esnafta büyük sıkıntılar çekecek dedi..Muhtar sorunlarıyla ilgili dosyayı öğüt'e sundular ***Çitçiye 4 memur kefil ..

Toplantıya katılan köy muhtarları ise genel sorunlarının başında çiftçinin bankası olan Ziraat Bankası’ndan kredi almak için 4 memur kefil istendiğini bununda çiftçi için büyük bir sorun olduğunu bu olaydan şikâyetçi olduklarını söylediler. Çiftçilerim bu şikâyetleri hakkında ilgili bakanla görüşeceğini belirten Öğüt bu durumun çiftçi açısından büyük bir sıkıntı olduğunu fakat banka müdürlerinin genelgeler doğrultusunda bu talepleri yaptıklarını bunu bakanlık düzeyinde çözüm üretilerek düzeltilmesi gerektiğini bunun için gerekli çalışmayı yapacağını söyledi.
Haber ekleme saati: 23.59/05/03/2007
Haber: Bülent Kılıç - Foto: Fakir Yılmaz
ENGELLİLERE BASKETBOL!

Iğdır belediye Başkanı Aras Iğdır Belediye Başkanı H. Nurettin ARAS’ı  makamında ziyaret eden, Türkiye Sakatlar Konfederasyonu Genel Başkan Yardımcısı Mutlu Yıldız, Iğdır Bedensel Engelliler Derneği Başkanı Baran Turan, başkandan Iğdır’lı bedensel engelli üyelerine basketbol oynamaları için gereken imkanı sağlanması için destek istediler.
Iğdır Belediye Başkanı H.Nurettin Aras kendisini ziyaret eden konfederasyonu ve dernek yöneticilerine kendisinde istenen desteğe hazır olduklarını ve ‘Iğdır’lı özürlülere her türlü sahayı ve malzemeyi hazırlayıp derneğinize teslim edeceğim’ diye söz verdi. dedi   
Haber ekleme saati: 23.59-05/03/2007
Haber/Foto: suat deniz/Iğdır
SOYKIRIM DAVASINI AVRUPAYA TAŞIDIK!

Iğdır belediye Başkanı Aras Iğdır Belediye Başkanı H. Nurettin ARAS, Iğdır’a döndü.
Hocali Katliamı dolaysıyla Lahey’e giden Iğdır Belediye Başkanı Nurettin Aras Iğdır’a dönüşünde yaptığı açıklama’da, ‘Iğdır’lı iş adamı İsak YAYCILI, Ceferali TAŞBAĞ, Turgay ARAS, sponsor oldukları etkinliklerle Hocalı katliamı ve soykırım konusunu Avrupa gündemine taşıdık. Haklı davamızı geleneksel olarak her yıl Avrupa’da haykırarak haklı davamızı gündemde taşıyacağız.’ dedi.
Aras sözlerine şöyle devam etti:
‘Hocalı katliamını, bu yıl insan haklarının savunululuğu Lahey’de düzenledik. Ama Ermenilerin engellemelerine karşı yine de hükümetten izin alarak Avrupa standartlarına uyduk. Geniş bir salonda konferansı gerçekleştirdik. Konferansa panelist olarak Türkiye ve Azerbaycan’dan uzman kişiler katıldı. Çok sayıda dernekle temsilciliklerinin desteğiyle Avrupa’nın göbeğine bir kıvılcım attık. Bu çalışmamızı gelecek yıllarda da yaparak yüz bin insanımızın yaşadığı Avrupa’da ki ülkelerdeki kardeşlerimizle birlikte geleneksel olarak sürdüreceğiz.’ dedi.
 
***Ayağının tozuyla Azerbaycan’a gidecek!..

Lahey’de Iğdır’a dönen Iğdır Belediye Başkanı 8 Mart günü de Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de, Başbakan Recep Tayip Erdoğan’ın da katılacağı, ‘Türkiye-Azerbaycan Diasporası’ görüşmelerine katılacağını belirtti. 
Iğdır belediye Başkanı Aras, ‘Bu konferansa katılmak için de Bakü’ye gideceğim. Bu tür çalışmalar hepimizi milli davasıdır. Bunun için birlikte sesimizi dünyaya dayanışma yaparak duyurmalıyız’ dedi:
Haber ekleme saati: 23.58-05/03/2007
Haber/Foto: Suat Deniz/Iğdır
Ferhat Tunç: 12 Eylül Generalini Bölücü İlan Ettiler!..

Ferhat Tunç 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle 3 Mart Cumartesi günü Esenyurt Yorum Düğün Salonunda organize edilen geceye katılan protest müziğinin güçlü ismi Ferhat Tunç, “Bir ülkede kadınların düzenlediği etkinliğe tahammül edemeyen yöneticiler varsa, orada demokrasiden söz etmek mümkün değildir” dedi. 
12 Eylül 1980’de darbe yaparak ülkenin demokrasisine tarihin en büyük zararını veren dönemin Generali Kenan Evren’in bugün yaptığı açıklamalar nedeniyle “bölücü” ilan edildiğini de belirten Tunç, sözlerine şöyle devam etti;  “Eğer bir ülkede kadınlar özgür değilse, kadınlar acı çekiyorsa, eziliyorsa, o ülkede demokrasiden söz etmek mümkün değildir. Kadınların kendi aralarında örgütlenmelerini amaçlayan etkinliğe bile tahammül edemeyen bir zihniyetle karşı karşıyayız. Türkiye’de çok şey oluyor, bunlardan fazla söz etmek istemiyorum, bu akşam sizinle daha çok şarkı söylemek istiyorum. 12 Eylül askeri darbesini, o lanet günü ve sonralarını bilirsiniz… Şimdi 12 Eylül’ün mimarı olan generalin bile neredeyse bölücü ilan edildiği bir dönemdeyiz. Bazen hiç olmadık, hiç beklenmedik bir şeyler oluyor ve biz sadece izleyerek, tepkisiz kalıyoruz” 
Haber ekleme saati: 23.37-05/03/2007
Haber/Fotolar: Güner Cihan/İstanbul
YAĞCI YENİDEN BAŞKAN!

Kars İl Genel Meclisi Başkanlığı’na Muzaffer Yağcı yeniden seçildi. Görev süresi yerel seçimlere kadar sürecek olan İl Genel Meclisi Başkanı Yağcı, “Kars için en iyi hizmeti gerçekleştireceğiz.” dedi. 
İl Genel Meclisi Başkanlığı seçimi dün yapıldı. İl Genel Meclisi’nde yapılan seçime, 23 il genel meclisi üyesinden 20 üye katıldı. 3 üye ise mazaret bildirerek katılmadı. Seçimde, tek aday olan Muzaffer Yağcı 20 üyeden 19’unun oyunu alarak yeniden İl Genel Meclisi Başkanlığı’na seçilirken, bir üye ise boş oy kullandı.
Seçim sonrası bir konuşma yapan İl Genel Meclisi Başkanı Muzaffer Yağcı, yeni dönemde çok daha iyi hizmetler için çalışacağını belirtti.
Yerel seçimlere kadar İl Genel Meclisi Başkanlığı görevini sürdürek olan Yağcı, “İl Genel Meclisi olarak hepimizin amacı Kars’a iyi hizmet etmektir. Bu konuda il genel meclisi üyelerimizin olduğu kadar, vatandaşlarımızın da görüşlerini ve önerilerini dikkate alacağız.” dedi.  
Haber ekleme saati: 23.07-05/03/2007
Haber: Gümüşpala Kortağ/Kars
Göle ilçesi 2007 yılı KÖY/DES 
Ödeneğinden en çok payı alan ilçe oldu.

En büyük payGöle'nin Geçen yıl İlçe kaymakamının işi verdiği mütehait’e işe başlamadan 525 milyarı avans adı altında para ödemesiyle gündemde düşmeyen 
Göle ilçesi 2007 yılı KÖY/DES ödeneğinden en çok payı alan ilçe oldu..

Hükümetin yolu olmayan köy, içme suyu bulunmayan ev bırakmayacağı iddiasıyla ülke genelinde yürüttüğü KÖY/DES adlı projede Ardahan’a bu yıl 17 milyon Ytl’lik bir ödeneğin ayrıldığı öğrenildi.
2006 yılında Ardahan’a ayrılan 19 milyon Ytl’nin Göle ilçesinde başlayan tartışmaların ardından Hanak ve Damal ilçesinde çokça konuşulduğu bir süreçte bu yıl 17 milyoın Ytl’ye yakın bir ödeneğin ayrıldığı bilgisi alındı.
BU YIL DAHA DİKKATLİ OLACAĞIZ!

Konu hakkında bir açıklama yapan Ardahan Valisi Murat Yıldırım KÖY/DES kapsamında yürütülen projenin 2007 yılı ödeneğinin 17 milyon Ytl.’ye yakın bir ödenek olduğunu ve bunun büyük bölümü ile başta göle ilçesinde olmak üzere bir çok köyün yolunun asfaltlanacağını belirtti.
Bu paranın 5,5 milyon Ytl. sinde yakının Göle ilçesine 5,5 milyon Ytl’sinin ise Ardahan merkez’e ayrıldığını da belirten Vali Yıldırım, geçen yıl büyük tartışmalara neden olan KÖY/DES ihalesinin harcanmasında daha dikkatli olacaklarını da belirtti.
Haber ekleme saati: 23.01-05/03/2007
8 Mart Dünya Kadınlar Günü Mesajları

***IĞDIR BELEDİYE BAŞKANINDAN DÜNYA KADINLAR GÜNÜ MESAJI

8 Mart Dünya Kadınlar günü, tüm dünyada, kadınların eşitlik, kalkınma, barış özlemlerini ve isteklerini dile getirdikleri, birlik ve dayanışma günü olarak kutlanmaktadır Türkiye'de ve dünyanın pek çok ülkesinde, kadınların hak ve eşitlik isteklerini dile getirdikleri, kadın olmaktan dolayı yaşadıkları sorunlarına dikkat çektikleri, bir araya geldikleri bir gündür. Bu tarihin uluslar arası düzeyde kabul gören bir hal alması 1970'lere rastlasa da, bu tarihe kaynaklık eden olay ve dünya kadınlarının ortak bir gün kutlama isteğinin gündeme gelişi 1800'lerin ortasına rastlar.
Bir ülkenin çağdaşlığının ve gelişmişliğinin en önemli göstergelerinden biri de, kadınların toplumsal ve siyasal yaşamda sahip oldukları konumdur. Sahip oldukları hakları en iyi biçimde kullanan kadınlarımızın ülkemizin gelişmesine ve çağdaşlaşmasına büyük katkılarda bulunduğu bir gerçektir. Kadınlarımızın, ülkemizin daha da gelişmesi ve çağdaşlaşması yolundaki çabalarının artarak süreceğine olan inancım tamdır. Dünya Kadınlar Gününü kutlarken, Türk kadınının, Milenyum Kalkınma Hedefleri çizgisinde ülke kalkınmasına daha da yüksek düzeyde katılımı için destek vermeye hazır olduğumuzu belirtmek istiyoruz. Bir toplumda cinslerden yalnız birinin çağdaşlık gereklerine uyması halinde, o toplum yarı yarıya düşkünlük içinde kalır.
Türk Kadını, bütün kazanımlarını Cumhuriyetle birlikte elde etmiştir. Sahip oldukları hakları en iyi biçimde kullanan kadınlarımızın ülkemizin gelişmesine ve çağdaşlaşmasına büyük katkılarda bulunduğu bir gerçektir.  
Bir ulus gelişmek ve uygarlaşmak isterse, bu noktayı temel ilke olarak bilmek zorundadır " diyen ve bu düşünceleriyle engin eşitlikçi yaklaşımını ve anlayışını sergileyen Büyük Önder Atatürk'ü bu vesileyle bir kez daha saygı ve sevgiyle anıyoruz.
Yeni çıkan belediyeler yasasının da verdiği yetkiye dayanarak, kadın sığınma evi açma çalışmalarımız tamamlanma noktasına gelmiş olup en kısa süre içinde açacağımızı belirtiyoruz.
Sayın valimizin önderliğinde ilimizin en önemli sorunu olan, geleceğimizi tehdit eden fuhuş ile mücadelede ki en önemli unsurlardan olan kadınlarımızın da yardımlarını beklediğimizi belirtmek istiyor, tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü kutluyorum.
 
Nurettin ARAS/Iğdır Belediye Başkanı


***CHP Kadın Kolları 
İl Başkanı Menekşe Pekmez; "21. yüzyılda Türkiye'de hala kadının adı yok"

CHP Ardahan İl Kadın Kolları Başkanı Menekşe Pekmez 8 mart Dünya Kadınlar günü sebebiyle yaptığı basın açıklamasında 21. yüzyılda Türkiyede kadının henüz bir yerinin olmadığını belirtti. Yazılı basın açıklamasnda "8 Mart dünyada Dünya Kadınlar Günü olarak kutlanıyor. Dünyada en fakir insanların büyük çoğunluğu, eğitim almamış insanların büyük çoğunluğu ve de düşük ücretle çalışan kadınlar iken, dünya üzerinde her beş kadından birisinin işkenceye maruz kaldığı bir evrende kadınlar gününü kutluyoruz.
Türkiye'mizde kadınların çoğu hala görücü usulüyle evleniyor. Çok az kadın yüksek öğrenim görüyor. Berdel, başlık parası,töre, ve namus cinayetleri, dayak,baskı ve gelenekler kadını hedef almaya devam ediyor.
Kısacası 21. yüzyılda Türkiye'de hala kadının adı yok.
Türkiye'de kadınların TBMM'de temsil oranının 1930'lara kıyasla çok daha düşük olduğunu, erkeklerin iş dünyasında yönetici, kadınların ise çoğunlukla yardımcı konumlarda yer aldığını, okuma yazma oranının düşük olduğu ülkemizde Kadınlar gününde çok sesli olup çözüm üretebiliriz hep birlikte, kadınlarımızı hak ettiği yerde görmek umuduyla" denildi.
CHP ARDAHAN KADINLARI KOLU BAŞKANLIĞI

***SES KADINLARI GÜNÜNÜ MESAJLA KUTLADI

Sağlık Emekçileri Sendikası Ardahan Şubase 8 Mert Dünya Kadırları Gününü yayınladığı bir mesajla kutladı.

SES İl Temsilciliğinin yayınladığı mesaj şöyle;

Birleşmiş Milletler tarafından 1977 yılında ilan edilen 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nün geçmişi çok eskilere dayanıyor.
Kadınların erkeklerle eşit haklara sahip olmak yolunda verdiği savaşın temsili başlangıcı 8 Mart 1857 yılında ABD’nin New York kentinde başladı. Konfeksiyon ve tekstil fabrikalarında çalışan 40.000 işçinin insanlık dışı çalışma koşullarına ve düşük ücrete karşı başlattığı grev, polisin saldırısıyla kanlı bitti. Saldırı sırasında çıkan yangında çoğu kadın 129 işçi can verdi. İşçilerin cenaze törenine 100 bini aşkın kişi katıldı. 
1910 yılında Danimarka’nın Kopenhag kentinde toplanan 2. Enternasyonale bağlı kadınlar toplantısında, Almanya Sosyal Demokrat Parti önderlerinden Clara Zetkin, bu yangında yaşamını yitiren 129 kadın işçi anısına 8 Mart gününün Dünya Emekçi Kadınlar Günü olarak kutlanmasını önerdi. Kadın hakları hareketini, özellikle oy hakkını onurlandırmayı amaçlayan Kadınlar Günü önerisi oy birliği ile kabul edildi.
1975 yılında Dünya emekçi Kadınlar Yılı’nı ilan eden Birleşmiş Milletler Örgütü, 16 Aralık 1977 tarihinde 8 Mart’ın tüm kadınlar için Dünya emekçi Kadınlar Günü olarak kutlanmasını kararlaştırdı. Kadınlara eşit hakların verilmesinin Dünya barışını güçlendireceği kabul edildi. 
Böylece 8 Mart, dünyada emekçi kadınların yüzyıldır yürüttüğü özgürleşme mücadelesinin kutlandığı ve kadınların güncel taleplerinin ifade edildiği bir gün haline geldi.
SES Ardahan Temsilciliği emeğin sömürülmediği,Barış ve kardeşliğin yaşandığı  bir dünya dileğiyle bütün dünya emekçi kadınlar gününü kutlarız.                                                  
SES ARDAHAN İL TEMSİLCİLİĞİ   

***KADIN;

KİMİ DERKİ KADIN;
UZUN KIŞ GEÇELERİ YATMAK İÇİNDİR, 
KİMİ DERKİ KADIN; 
YEŞİL BİR HARMAN YERİNDE DOKUZ ZİLLİ KÖÇEK GİBİ OYNATMAK İÇİNDİR.
KİMİ DERKİ HAYALİMDİR, BOYNUMDA TAŞIDIĞIM VEBALİMDİR.
KİMİ DERKİ HAMUR YOĞURAN,
KİMİ DERKİ ÇOCUK DOĞURAN,
NE O, NE BU, NE DÖŞEK, NE KÖÇEK, NE VEBAL, NE HAYAL.
O BENİM KOLLARIM, BACAKLARIM, BAŞIMDIR. 
ANNEM, YAVRUM, KARIM, KIZKARDEŞİM VE 
HAYAT ARKADAŞIMDIR...........!
EZİLMEYEN, SÖMÜRÜLMEYEN, ŞİDDETE MARUZ KALMAYAN, KORKUSUZ VE SAVAŞSIZ BİR DÜNYA DA YAŞAMAK İSTEYEN, AÇLIK ÇEKMEDEN VE AÇ ÇOCUKLARININ KARINLARIN DOYURMAK İÇİN OCAK BAŞINDA BOŞ TENCERE BAŞINDA BEKLEYEN SAF, TEMİZ VE İSİMSİZ NİCE ANNE VE BACILARIMIZ İÇİN NAZIM HİKMET HOCAMIZ NE GÜZEL SÖYLEMİŞ. EMEKÇİ KANDINLAR İÇİN BÖYLE BİR GÜNDE YAZILACAK EN GÜZEL BİR ŞİİRLE KADINLARA HİTAP ETMEK İSTEDİM. GELECEK KORKUSU OLMAYAN NİCE YARINLARA MUTLULUKLA GİRİLMESİ DİLEKLERİMLE.............
EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN. 
Güven DOĞRUYOL
ARDAHAN KÜLTÜR VE YRD.DER.(AKYAD)
YÖNETİM KURULU BAŞKANI/gdogruyol@iski.gov.tr

 

.

 

VE SANAL ORTAMLARIMIZ DA YAYINLANIR..

REKLAMLARINIZ BİZDE SİTEMİZ DE, TEMPO TV DE, GAZETE/DERGİLERİMİZ VE SANAL ORTAMLARIMIZ DA YAYINLANIR..

ki...

REKLAMLARINIZ BİZDE SİTEMİZ DE, TEMPO TV DE, GAZETE/DERGİLERİMİZ
Kaynak: ardahan haber

Editör: Ardahan Haberler

Bu haber 3647 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Agam75
28-04-2015 00:48:00

GAZETECİNİN AZİMLİ VE İNATÇI BİRİ OLDUĞUNU BİLİRİM.DOĞRU BİLDİĞİNİ KELLESİ PAHASINA YAZACAĞINDAN KUŞKUM YOK.BAZEN YAZIM (İMLA) HATALARININ DIŞINDA MÜKEMMEL OLDUĞUNU SÖYLEYEBİLİRİM.SON DÜZENLEMELERİ DE HARİKA BULDUĞUMU SÖYLEMELİYİM.İLİMİZDE GAZETE DİYEBİLECEĞİMİZ VE GURURLA TAVSİYE EDEBİLECEĞİMİZ BİR SAYFA DÜZENİ VAR.YORUM BÖLÜMÜ EKLENMESİ DE İYİ DÜŞÜNÜLMÜŞ.ÇALIŞKAN,CESUR VE AKILLI MAKALE YAZARLARINI DA TEBRİK ETMEYE DEĞER BULUYORUM. BAŞARILAR DİLİYOR,SAYGILAR SUNUYORUM.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI