Reklam
Bugun...


2 Gölü Olan Çıldır'a Deniz de Geldi!
AH BİRDE ADLİYESİ GERİ AÇILSA!.. Ardahan'ın Gürcistan ve Ermenistan'a komşu, Çıldır ve Aktaş göllerinin sınırları içinde olan Ardahan'ın Çıldır İlçesine 2. Banka Şubesi açıldı. Kapatılan Adliyesinin yeniden açılması için çalışmaların sürdüğü Çıldrı ilçesine Ziraat Bankasından sonra ilk özel banka Denzi Bank Şubesi de açılarak, hizmete girdi.

2 Gölü Olan Çıldır'a Deniz de Geldi!

O Bir Ardahanlı Yazar..
O Bir Ardahanlı Yazar..
Arşiv Haber 06/02/2018 Tarihli Haber
Murat Tuncel

1952 yılında Ardahan-Hanak Yünbüken köyünde doğdu. İlk ve orta öğreniminden sonra Artvin Öğretmen Okulu'nu bitirdi. 1979 yılında İstanbul Atatürk Eğitim Fakültesi'nin Türkçe Bölümü'nden mezun oldu. Yurdun çeşitli yerlerinde ilk ve ortaokullarda çalıştı. 1984 yılında öğretmenlikten ayrılarak Günaydın gazetesinde çalışmaya başladı. 1989 yılında Hollanda'ya gitti. Yazın yaşamını Hollanda’da sürdüren yazar, Hollanda eğitim bakanlığına bağlı bir temel eğitim okulunda Anadili dersleri ve Rotterdam Konservatuarı’nda Türk dili ve edebiyatı dersleri vermektedir.

Yurdumuzda yayınlanan Varlık, Edebiyat Gündemi, Damar, Yaşasın Edebiyat, Kıyı, Karşı Edebiyat, Dönemeç, Türk Dili Dergisi, Güzel Yazılar, Evrensel Kültür gibi edebiyat dergilerinde öyküleri ve yazıları yayınlanan yazarın, ilk kitabı 1981 yılında yayınlanmıştır. Hollanda’da birçok antolojide öyküleri ve Maviydi Adalet Sarayı adlı romanı Valse Hoop(Sahte Umut) adıyla Hollandaca yayınlanan yazarın, Üçüncü Ölüm adlı romanı da bir kurum tarafından senaryolaştırıldı. Yazarın birçok öyküsü Hollandaca, Lehçe, Rusça antolojilerde yeralırken son romanı İnanna da Arapça, Korece’ye çevrildi Bulgarca’ya da çevrilmektedir.Yazar, Türkiye Yazarlar Sendikası, Hollanda Yazarlar Sendikası, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, Türkiye PEN klubü ve Edebiyatçılar Birliği üyesidir.

Ödüller:

1979 yılında Kültür ve Spor Bakanlığının ortaklaşa düzenlediği Gençlik Öykü Ödülü'nü Çerçi adlı öyküsüyle, 1997 NPS Radyo Öykü Ödülünü Cennet de Bitti adlı öyküsüyle, 1994 Şükrü Gümüş Roman Ödülü'nü Maviydi Adalet Sarayı adlı romanıyla , 1997 Halkevleri Kültür -Sanat Yarışması Roman Ödülü'nü Üçüncü Ölüm adlı romanıyla ve 2000 Yılı Orhan Kemal Öykü Ödülü’nü yayınlanmamış öykü dosyasıyla almıştır.

 

Yapıtları:

Öyküler: Dargın Değilim Yaşama(1981), Mengelez(1983), Güneşsiz Dünya(1987), Beyoğlu Çığlıkları(1989) ve Gölge Kız(2002).

Çocuk öyküleri ve çocuk romanı: Tipi(Esin yayınları 1982, Ceylan 2000), Buluta Binen Uçak(Esin Yayınları 1983), Süper Kurbağa (roman-Esin yay. 1984 İstanbul, Ortadoğu Ferlag-Almanya 1996, Engin Yayınları 2000, Morpa Yayınları 2004 İstanbul), Şakacı Masallar (Morpa Yayınları-2006).

Roman: Hollanda'da yaşayan insanlarımızın yaşamlarından kesitler verdiği Maviydi Adalet Sarayı (Pencere 1994, Valse Hoop olarak Hollandaca Uitgeverıj 3C 2003-2004’ de iki baskı, Arnhem) ve sesli kitap CD olarak Liscus Uitgevrij 2007, Altın Bilek Yayınları 2007, İstanbul. Bir Macar'ın yaşamını konu alan Üçüncü Ölüm (Halkevleri yayını 1997, Pencere Yayınları 1998, Altın Bilek Yayınları 2007), İnanna (Varlık Yayınları, 2006)

Anı: Yarımağız Anılar(1996 Pencere).

Yazar hakkında bilgi: Edebiyatımızda isimler sözlüğü(Behçet Necatigil-Varlık),

Tanzimattan Günümüze Edebiyatçılar Ansiklopedisi(YKY)

Edebiyatçılar antolojısı (İhsan Işık-Ankara)

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yıllıkları.(İstanbul)

www. Google.com/Murat Tuncel/www.edebiyat.nl.

Ayhan Tapari Tarafından eklenmiştir.

**Gazetecinin geçmiş yorumları..

**HDP Damallı Alacak mı?

*19/03/2015 Tarihli Yazılar..

Ardahan’ın aday adaylarının belirlenmeye çalışıldığı şu günler de HDP’den Milletvekili Aday Aday olmak için bir çok siyasinin adeta sıraya girdiğini de görmekteyiz..
Geçen seçimlere nazaran bu seçimlerde 9 Aday Adayın yarıştığı HDP Ardahan’da bu aday adayların için de bir de Alevi aday adayın olması bana göre çok önemlidir..
Ki bu aday adayın birileri gibi elesine değil, samimi bir duruş ve de istekle HDP’den Milletvekili Adayı olduğuna da şahit oluyoruz.
Göleli Hafız ve İşadamı Ertan Hamitoğulları, Hoçvanlı İşadamı Mahir Sural, eski köy muhtarı Osman Genç’in yanı sıra Damallı İşadamı Güner Kökat gibi bir çok isimin milletvekilliği için başvurduğu HDP’nin bu seçim de hem kuzey kazalarından, hem de Alevilerden oy almasının yolunun liste bir ile liste iki dengesini çok iyi kurması gerektiğini, bunun için de şu an 9 kişi olan aday adayların büyük bir fırsat olduğunu belirtmden geçmeyeceğim..
Tarihin de ilk kez bu kadar Alevilere yaklaşan, Alevilerin bir o kadar yanında yer aldığı HDP’nin bunu çok iyi değerlendirip, fırsata çevirmesi halinde Ardahan, Hoçvan e Göle’de aldığı oylara Damal, Hanak ve Göle’de ki aday alevi oylarını da kendi hanesine eklemek için ele geçirdiği fırsatı en iyi şekilde değerlendirmesi ve birilerinin üzerinde değil geneli değerlendirmesi gerektiğini düşünüyorum..

**CHP’de Neler Oluyor?

Daha 15 gün önce CHP Ardahan İl Başkanlığına atanan Sırrı Atalay Cantürk’ün teslim bayrağını çekip, bu kadar kısa süre için de istifa edeceği beklemeyen Ardahanlı CHP’liler şokta..

Çünkü ilk kez bir kişi koltuğa yapışmıyor, onurlu bir duruş sergileyip, ‘Ya listem, yada istifa’ demiş, listesi delinmek isteyince de, ‘Alın atınızı, verin tımarı mı’ demiş, istifayı basmıştır.
Bana soracak olursanız en doğrusunu da yapmıştır.
Kendisini bu ulvi davranışından dolayı kutluyorum..
Sırrı Atalay Cantürk bu davranışıyla gelmiş, geçmiş siyasilere de büyük bir ders vermiştir..
Buna neden de bu ülke de birilerinin güdümünde ki siyasetçi, gazeteci, delege, seçmenin olmayacağını göstermesidir.
Bu nedenle; Sırrı Atalay Cantürk’ün istifası çok değerlidir..
‘CHP’de neler oluyor?’ dedirten bu istifaya sevinenler dahil herkes üzerine düşen payı alması umuduyla Ardahan’da hazırladığı listesini Ankara’da deldirmeyen Sırrı Atalay Cantürk’ün birileri gibi koltuk sevdalısı olmaması da önemli bir davranış olarak Ardahan siyasi tarihin sayfalarına geçerken Atalay’da sonra bu görevi alacak olan kişilerin de CHP gibi bir partiyi paçavraya çevrilemeyeceğini ortaya koymasını umuyorum.

**HDP’yi kandırıyorlar..

‘CHP’nin Kalbine HDP Levhası’ diye çıkan bir haberi gördüğümde haberi kimin yaptığına baktım..

Haber okuyup, kaynağına baktığım da ise her iktidar yanlısı ajansın imzasını gördüm. Kaldı ki aynı ajans HDP ve HDP’den öncekilerine yapmadığını bırakmayan bir ajanstı..
Ama bugün böyle gerekiyordu, görevini yapmalıydı..
HDP’yi şişirip, korku salmalı, başta Milliyetçilerin olmak üzere Türkleri hatta Genel Merkezleri korkutmalıydı.
Onu da yapmıştı..
Çünkü bir ilçeye bir partinin levhasının 3 kişi ile asılmasını sanki 3 bin kişilik bir tören olmuş gibi vermesinin altında  yatan asıl dalavere HDP’yi Ardahan’da güçlü gösterip, Milliyetçi Türkleri AK Partiye çekmek, CHP’yi zayıflatmak, HDP’ye gaz verip CHP’nin oylarını bölmekti..
Ardahan’ı, Damal’ı ne kadar tanıdıkları da anlaşılan bu ajansın asıl amacının bir diğeri de AK Parti Genel Merkezine Göle sinyalini çakmaktı..
Yani tabanda yerde olan birini, 4 yıldır bir iş yapmayanı, vatandaşın telefonuna çıkmayanı yeniden aday ettirmekti..
Bunun içinde bir taraftan, ‘HDP Geliyor’ korkusu yaymak, diğer taraftan da ‘iktidar adayı Göleli olmazsa tehlike’ demeliydi..

Ama kimse yutmuyor..
Çünkü bir Damallının olmadığı o levhanın önü gösteriyor ki birileri HDP’yi olduğu gibi tüm Ardahan’ı kandırıyor..

**Üzüldüm, Güldüm..

Dün, il dışın da olduğum için katılamadığım bir basın toplantısı düzenleyen AK Parti Ardahan Milletvekili Prof. Dr. Orhan Atalay açıklamasında, basından dertli olduğunu da dile getirip, 'bazı yerel gazetelerin yapılanları görmemezlikten gelip, olumsuzlukları ise abarttıklarını vurgulamış ve eklemiş, ‘Menfaat beklentisi içinde olan bazı gazeteciler, kişisel çıkarlarının olmaması durumunda hemen karalama kampanyasına başlıyor.' demiş.

Tüm eleştirilerimize karşın adını her yazdığımız da prof. unvanını elinden almayıp, emeğiyle hak ettiğine inandığım bu diplomasına saygı gösteren gazetecilerin başından geldiğim için ve Ardahan adına beklediğimiz hizmetleri alamadığımızdan dolayı kendisini en çok eleştiren bir gazeteci olarak üzerime aldığım bu açıklamasını Ankara’dan İstanbul’a dönerken okuyunca hem üzüldüm, hem de güldüm..
Üzüldüm,.. Çünkü gazeteci geçinenler, ‘Siz bu lafı kime di yorsun?’ diye bir soru soramadıkları gibi ya bunu kendile rine dediği için yüzleri kızarıp, kabul ettikleri yada bu yönde açıkları vardı da sormamışlar..
Güldüm.. Çünkü Atalay ile değil menfaat, Ardahan’ın sorunları ile ilgili normal bir görüşmem bile olmamış..
Çünkü seçmenin olduğu gibi benim telime de çıkmamıştır.. Birde bizi doğrulayan olumsuzlukları kabul edip, yapamadığı hizmetleri birazcık(!) abarttığımızı kabulüne güldüm..

**CHP’nin Yeni Yönetimi..

Kimin milletvekili adayı olacağı tartışılan CHP Ardahan’da sessizce yürütülen diğer bir operasyonda geçtiğimiz günlerde görevden çekilen eski yönetimin yerine gelen Sırrı Atalay Cantürk’ün İl Örgütü Listesidir..
Bu listede, yani CHP’nin yen yönetimin de kimlerin olacağını merak eden Ardahan kamuoyunun bu listenin Sırrı Atalay Cantürk’ün mü, yoksa Ensar Öğüt’ün mü, belki de eski il başkanlarından Yalçın Taştan’ın veya benim mi diye sorar..
Buna neden ise 15 gündür 20 kişisinin adını bir kağıda yazıp, Ankara’ya CHP Genel Merkezine götüreyemeyen bir İl Başkanı ne kadar başarılı olur bilmem ama bana soracak olursanız biraz irade zayıflığı, biraz korkak, azda çekingen bir İl Başkanı olacak, ‘Kimsenin adamı olmamak i,in çabalarken, şaşırıp, birilerinin adamı olacak’ denilen Sırrı Atalay Cantürk..
Ben hala şans eriyorum ve Sırrı Atalay Cantürk’ün diğerlerinden daha iyi bir il başkanı olacağına inananlardanım..
Ve bu şansı en iyi şekilde kullanıp, önümüzde ki genel seçimlerde Faruk Köksoy gibi milletvekili olma hayallerini kuruyor diyorum..

**MHP Ardahan Milletvekili..

AK Parti, CHP başta olmak üzere BDP’nin, hatta DSP’nin aday adaylarının kimler olacağının merak edildiği şu günlerde Ardahan’da 5 bin oy tabanı MHP’de milletvekili olmak için şimdiye kadar iki, üç aday adayın baş vurduğunu biliyor muydunuz?

Evet, HDP’nin %10 Seçim barajını Ardahan'ın iki milletvekillinden birini alıp geçme hesapları yaptığı bir sırada MHP’de milletvekili olmak için şimdiye kadar 2 Milletvekili aday adayının başvuruda bulunması dikkat çekici değil mi?
Çünkü MHP’nin Ardahan’da seçimi kazanamayacağını sanan ve bu nedenle ya AKP’ye yada CHP’ye oy vereceği tahmin edilen Ardahan’da. MHP'liyim diyenin, ‘Hayır HDP’nin kazanacağım dediği yerde MHP’de seçimi alabilir’ demesi gerekir..
Alır mı?
Bir bakalım..
İki as aday, Çıldır ve Posof’ta 7 bin oy, Hanak’ta 4, Damal’da 500, Ardahan Merkez de 4, Göle’de bin..
Ne etti? AK Parti mevcut adayla, CHP hacı Öğüt ile, HDP Göle’de 8 binle, birde Saffet Kaya bağımsız derse aşağı inecek olan vekil seçilme  oranı ile MHP’de bir vekil alamaz mı?

Bence samimice asılırsa olmayacak olur..

fakiryilmaz323@hotmail.com-0.535 418 32 58
Kaynak: www.kuzeyanadolugazetesi.com

Editör: kuzeyanadolugazetesi

Bu haber 4468 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER

ücretsiz iş ilanları

FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI